Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 λεπτό πριν, daredevil21 είπε:

Για κάποιο λόγο ο συγκεκριμένος τόμος μου περνάει εντελώς αδιάφορος. Ενώ είχα φτιάξει ένα ωραίο σερί τις τελευταίες εβδομάδες, αγοράζοντας όλους τους τόμους. Το έχει διαβάσει κανείς, κι αν ναι πως σας φάνηκε? 

Κι εγώ μια από τα ίδια. Τον πήρα βέβαια και θα τον διαβάσω αλλά προβλέπω πως δεν θα μου αρέσει 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αδιάφορος για μένα . Δεν έχω περιέργεια να δω τι γίνεται . Μπορεί να κάνω λάθος και να ναι αριστούργημα; μπορεί αλλά δεν θα αγοραστεί .

Στο μεταξύ κάτι που παρατηρώ αν και δεν ξέρω αν το έχει πει άλλος στο παρελθόν: σε τόμους που ζωγραφίζουν περισσότεροι του ενός δεν αναγράφεται στο κάθε τεύχος ποιος το ζωγραφίζει. Θα μπορούσε πιστεύω κάπου να αναγράφει .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Γεια χαρα παιδια, φτανοντας στο τελος της . θα ηθελα να κανω καποια σχολια για τις εντυπωσεις που μου αφησε η συγκεκριμενη σειρα . 

1 ) Ισως η καλυτερη εκδοση κομικς που εχει κυκλοφορησει στη χωρα μας  λαμβανοντας υποψη περιεχομενο, εμφανιση , επιμελεια και φυσικα τιμη :clap2:

2) Ηταν η αιτια αυτη η σειρα που μετα απο παρα πολλα χρονια  ξανασχοληθηκα με τα κομικς και αν και μου αρεσουν

σαφως περισσοτερο τα ρετρο κομικς (70s 80s και λιγο 90s) μου διερυνε κατα καποιο τροπο τους οριζοντες και  δεν ειμαι πλεον τοσο αρνητικος με τα πιο συγχρονα κομικς ,αφου διαβασα  ορισμενες  πολυ ωραιες ιστοριες

και σε σχεδιο και σε πλοκη.:up:

3) Και κλεινουμε με λιγη γκρινια , το μεγαλο αρνητικο  της Συλλογης για μενα παντα  ηταν η  επιλογη  ορισμενες φορες ειτε  ημιτελων  ιστοριων  :wall:,  ειτε αδιαφορων  και αγνωστων ηρωων και τελος η δημοσιευση ,  σχεδον αυτουσιων  ιστοριων ,που εμπεριεχονταν και στους ΚΛΑΣΙΚΟΥΣ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ :antekale: , ουσιαστικα για μια ανουσια, οπως δυστυχως αποδειχτηκε κοντρα με την RADNET ,σπαταλωντας κατα καποιο τροπο τομους  στους οποιους θα μπορουσε να εκδοσει αλλες ιστοριες ρετρο η συγχρονες 

 

Αν κανω μια συνολικη αποτιμηση  και εχοντας παραθεσει παραπανω τις ενστασεις μου, τα θετικα πιστευω υπερτερουν των αρνητικων  

 

Καλο απογευμα  :beer:

                  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, LEFNAT είπε:

Γεια χαρα παιδια, φτανοντας στο τελος της . θα ηθελα να κανω καποια σχολια για τις εντυπωσεις που μου αφησε η συγκεκριμενη σειρα . 

1 ) Ισως η καλυτερη εκδοση κομικς που εχει κυκλοφορησει στη χωρα μας  λαμβανοντας υποψη περιεχομενο, εμφανιση , επιμελεια και φυσικα τιμη :clap2:

2) Ηταν η αιτια αυτη η σειρα που μετα απο παρα πολλα χρονια  ξανασχοληθηκα με τα κομικς και αν και μου αρεσουν

σαφως περισσοτερο τα ρετρο κομικς (70s 80s και λιγο 90s) μου διερυνε κατα καποιο τροπο τους οριζοντες και  δεν ειμαι πλεον τοσο αρνητικος με τα πιο συγχρονα κομικς ,αφου διαβασα  ορισμενες  πολυ ωραιες ιστοριες

και σε σχεδιο και σε πλοκη.:up:

3) Και κλεινουμε με λιγη γκρινια , το μεγαλο αρνητικο  της Συλλογης για μενα παντα  ηταν η  επιλογη  ορισμενες φορες ειτε  ημιτελων  ιστοριων  :wall:,  ειτε αδιαφορων  και αγνωστων ηρωων και τελος η δημοσιευση ,  σχεδον αυτουσιων  ιστοριων ,που εμπεριεχονταν και στους ΚΛΑΣΙΚΟΥΣ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ :antekale: , ουσιαστικα για μια ανουσια, οπως δυστυχως αποδειχτηκε κοντρα με την RADNET ,σπαταλωντας κατα καποιο τροπο τομους  στους οποιους θα μπορουσε να εκδοσει αλλες ιστοριες ρετρο η συγχρονες 

 

Αν κανω μια συνολικη αποτιμηση  και εχοντας παραθεσει παραπανω τις ενστασεις μου, τα θετικα πιστευω υπερτερουν των αρνητικων  

 

Καλο απογευμα  :beer:

                  

Κι εγώ θεωρώ πως η σειρά έπρεπε να συμπεριλάβει και πιο underground ιστορίες 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

46 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Κι εγώ θεωρώ πως η σειρά έπρεπε να συμπεριλάβει και πιο underground ιστορίες 

Underground σαν; Δώσε ένα παράδειγμα . Βασικά επειδή είναι μεταφορά από συλλογή του εξωτερικού δεν θα μπορούσε παρά να πάρει από εκεί επιλογές. Τώρα για ιστορίες ίσως θα μπορούσε μερικές να μη τις έχει βάλει καν και να βάλει άλλες αλλά έβαλε και ιστορίες που δεν είναι τόσο δημοφιλείς και ήρωες που δεν έχουν εκδοθεί ποτέ στη χώρα μας . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

26 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Underground σαν; Δώσε ένα παράδειγμα . Βασικά επειδή είναι μεταφορά από συλλογή του εξωτερικού δεν θα μπορούσε παρά να πάρει από εκεί επιλογές. Τώρα για ιστορίες ίσως θα μπορούσε μερικές να μη τις έχει βάλει καν και να βάλει άλλες αλλά έβαλε και ιστορίες που δεν είναι τόσο δημοφιλείς και ήρωες που δεν έχουν εκδοθεί ποτέ στη χώρα μας . 

Howard the Duck, Warlock, Deathlok, what if. Τέτοιες φάσεις 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Maximum Carnage :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ δημοσιεύτηκαν στην χώρα μας όλες οι ιστορίες από την πρώτη 60άδα, μην πω 80άδα, του εξωτερικού, την μόνη που δεν είδαμε ήταν το Dark Phoenix.

 

Πάντως τώρα που σταματάει η συλλογή θα ήθελα η Hachette να φέρει κάποια άλλη σειρά κόμικ.

Ας ελπίσουμε, αν όχι τώρα, από Σεπτέμβριο τουλάχιστον να δούμε κάτι νέο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, Ilias είπε:

Howard the Duck, Warlock, Deathlok, what if. Τέτοιες φάσεις 

Howard The Duck , what if θα τις ήθελα και εγώ να πω την αμαρτία μου!

Όμως μερικές ιστορίες θα μπορούσαν να λείπουν για να δούμε άλλες πιο καλές αν και δεν ξέρουμε τι συμφωνία έκανε η εκδοτική . Δηλ μπορεί να την άφησαν να διαλέξει μερικές και τις άλλες ότι της έδωσαν .

 

Φίλε @constantinople και εγώ μαζί σου ....θα ήθελα να την δω αυτή την ιστορία ...

 

Αγαπητέ Hudson θα συμφωνήσω για το Dark phoenix και μάλιστα από τη στιγμή που μένει εξαντλημένο στη χώρα μας .

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Γεια σας  παιδια, οριστε καποιοι τομοι που θα μπορουσαν να μην ειχαν μπει στην συλλογη , κυριως επειδη εκδοθηκαν ,ειτε αυτουσιες ειτε σε πολυ μεγαλο ποσοστο οι ιστοριες αυτες απο την RADNET και καποιοι τομοι που θα μπορουσαν να ειχαν προτιμηθει στην θεση τους  

 

78 IRON MAN, 85 HULK , 90 SPIDERMAN , 16 DOCTOR STRANGE ( ο τελευταιος δεν εχει ξαναεκδοθει αλλα πραγματικα δεν διαβαζεται με τιποτα)

 

Τωρα οι τομοι που θα ηθελα να εχουν εκδοθει στη θεση τους (η αριθμηση ειναι απο την OFFICIAL MARVEL GRAPHIC NOVEL COLLECTION στην WIKIPEDIA)

 

83  WARLOCK ( Αν τον θεωρησουμε στους τρεις πιο σημαντικους και γνωστους κοσμικους ηρωες  SILVER SURFER CAPTAIN MARVEL (τον αυθεντικο εννοω τον MAR VELL) οι αλλοι δυο, νομιζω αυτος με τις λιγοτερες ιστοριες που εχουν κυκλοφορησει στην Ελλαδα .Εχουν και αλλο εναν τομο τον 86 αλλα ας μην ειμαστε πλεονεκτες

 

107 THE AVENGERS KREE SKRULL  WAR ( Επος τα λογια περιττευουν , σιγουρα εχει εκδοθει και στο πορτοκαλι SPIDERMAN απο τον Καμπανα με την γνωστη ποιοτητα μεταφρασης και χρωματων ) :lol:

 

X MEN DAYS OF FUTURE PAST εχει κυκλοφορησει  ιnternational exclusive (ηταν τα μοναδικα 2 τευχη που ειχε παρακαμψει η ΜΑΜΟΥΘ οταν εξεδιδε τα X MEN γιατι αραγε  :thinking: ) η εκδοση δεν περιεχει φυσικα μονα αυτα τα 2 τευχη)

 

110 MARVEL ORIGINS 70s η 119 MARVEL WHAT IF 

 

Οι τομοι ολοι ειναι  ρετρο για δυο λογους , πρωτον επειδη οπως γραφω παραπανω  ξερω πολυ λιγα πραγματα για τις συγχρονες εκδοσεις , ουσιαστικα οτι πληροφοριες παραθετουν οι ιδιο οι τομοι και φυσικα και πρωτιστως απο εσας εδω μεσα  :up:, και δευτερον επειδη σε διαφορους φιλους δεν αρεσουν οι ρετρο ιστοριες οποτε δεν θα μπορουσα να προτεινω αντικατασταση συγχρονων ιστοριων απο παλαιοτερες .

Καλο απογευμα  :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σχετικά με το x men days of future past τους περασμένους μήνες η marvel ξανά έβγαλε τα δύο τεύχη από τα οποία αποτελείται η ιστορία . Όποιος ενδιαφέρεται και δεν τον χαλάει που δεν είναι μεταφρασμένα τα τσιμπάει.

 

Τώρα για το ποιοι τόμοι θα μπορούσαν να μπουν αντί αυτούς που μπήκαν Ε είκοσι άτομα να ρωτήσεις άντε ας μερικούς να συμφωνήσουν . Θα πέσουν διαφορετικές γνώμες και αποκλείσεις .

 

Βέβαια θα είχε ενδιαφέρον να δούμε ποιους θα θελαμε να μπουν και δεν μπηκαν και ποιοι να ήταν εκτός . (Είναι λίγο διαφορετικό από το ποστ στο οποίο ψηφίζαμε ποια δέκα θα θέλαμε για τη τρίτη 60αδα που κλαψ κλαψ ποτέ δεν ήρθες )

Θα μελετήσω και εγώ με τη σειρά μου τι έχει βγει αναλυτικά να γράψω ποιους θα ήθελα να δω :)

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Διαβάστηκε γρήγορα ο τελευταίος τόμος. Δυστυχώς είναι ένας από τους πιο αδιάφορους και βαρετούς τόμους. Αυτός ο τόμος είναι κυριολεκτικά για το παιδικό και προεφηβικό κοινό. Υπάρχουν τόσοι τίτλοι θα μπορούσαμε να έχουμε τα αδημοσίευτα sroty arc όπως τα Maximum Carnage X-Men: Mutant MassacreOld Man Hawkeye: An Eye For An Eye, Peter Parker: The Spectacular Spider-Man: Amazing Fantasy, Venom: Lethal Protector, Marvel Universe: The End, Annihilation, Onslaught, Punisher: On The Road, Marvel What If? , Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales? , Avengers vs. X-Men, Marvel Origins: The 70s , The Avengers: Kree-Skrull WarUncanny X-Men: Dark Phoenix άλλα εδώ με το έτσι αποφάσισαν να επανεκδίδουν τα παλιά από τα Anubis/ΟΞΥ. 

Τεσπα άλλοι τέσσερις τόμοι και τέλος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είναι πολύ κρίμα από τα τελευταία τέσσερα να περιμένω μόνο το Rocket Raccoon επειδή οι άλλοι τρεις τόμοι έχουν επανεκδοθεί στην Ελλάδα... :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  391
  • Reputation:   3560
  • Achievement Points:  565
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5766 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Συμφωνώ σχεδόν με όλα πλην του dark phoenix που εκδόθηκε το όχι τσο μακρινό 2018 . Δεν γίνεται να μην το αγοράζουμε όταν βγαίνει και μετά να παραπονουμαστε ότι δεν εκδόθηκε στα 11 ευρώ αντί για 20 που έκανε το συγκεκριμένο 

Επίσης ενώ τα αγοράζω όλα όπως θα κάνω και με την radnet ενώ έχω και τα Άνουβις θα προτιμούσα να εκδίδονται ιστορίες που δεν έχουν τυπωθεί και ας είναι δεύτερης και τρίτης ποιότητας όπως τα young avengers.

Από τους επόμενους 4 μόνο το rocket racoon περιμένω αν και θα τα πάρω όλα 

Επεξεργασία από james768
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Διαβάστηκε γρήγορα ο τελευταίος τόμος. Δυστυχώς είναι ένας από τους πιο αδιάφορους και βαρετούς τόμους. Αυτός ο τόμος είναι κυριολεκτικά για το παιδικό και προεφηβικό κοινό. Υπάρχουν τόσοι τίτλοι θα μπορούσαμε να έχουμε τα αδημοσίευτα sroty arc όπως τα Maximum Carnage X-Men: Mutant MassacreOld Man Hawkeye: An Eye For An Eye, Peter Parker: The Spectacular Spider-Man: Amazing Fantasy, Venom: Lethal Protector, Marvel Universe: The End, Annihilation, Onslaught, Punisher: On The Road, Marvel What If? , Ultimate Comics Spider-Man: Who is Miles Morales? , Avengers vs. X-Men, Marvel Origins: The 70s , The Avengers: Kree-Skrull WarUncanny X-Men: Dark Phoenix άλλα εδώ με το έτσι αποφάσισαν να επανεκδίδουν τα παλιά από τα Anubis/ΟΞΥ. 

Τεσπα άλλοι τέσσερις τόμοι και τέλος...

 

Πόσο τέλειες επιλογές τα περισσότερα που αναφέρεις. Ειδικά Kree-Skrull War, Maximum Carnage και Old Man Hawkeye πέθαινα να τα διαβάσω. Προς το τέλος το έλουσε αρκετά με τις επιλογές η Hachette, σαν να έψαχναν πως να κλείσουν την συλλογή και να είπαν να πάρουν επανεκδόσεις με έτοιμες μεταφράσεις αντί για κάτι πιο καινούριο όπως το Rocket Racoon.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Εγώ που δεν ήμουν τακτικός πελάτης της συλλογής δεν κατάφερα να βρω ούτε τόμους που ήθελα, από αυτούς που κυκλοφόρησαν. Οπότε, ακόμη κι αν η Hachette έβγαζε περισσότερους τόμους που θα μου άρεσαν, το πιθανότερο είναι ότι πάλι δεν θα τους αγόραζα επειδή δεν θα τους έβρισκα για να τους αγοράσω, λόγω επιλογών της εκδοτικής στο θέμα της διανομής. Και δεν φταίει καθόλου η Radnet σε αυτό.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 ώρες πριν, james768 είπε:

Συμφωνώ σχεδόν με όλα πλην του dark phoenix που εκδόθηκε το όχι τσο μακρινό 2018 . Δεν γίνεται να μην το αγοράζουμε όταν βγαίνει και μετά να παραπονουμαστε ότι δεν εκδόθηκε στα 11 ευρώ αντί για 20 που έκανε το συγκεκριμένο 

Επίσης ενώ τα αγοράζω όλα όπως θα κάνω και με την radnet ενώ έχω και τα Άνουβις θα προτιμούσα να εκδίδονται ιστορίες που δεν έχουν τυπωθεί και ας είναι δεύτερης και τρίτης ποιότητας όπως τα young avengers.

Από τους επόμενους 4 μόνο το rocket racoon περιμένω αν και θα τα πάρω όλα 

Επειδή εγώ αναφέρθηκα στο Dark Phoenix, δεν το είπα γιατί δεν το έχω. Απεναντίας το είχα αγοράσει από την Οξύ όπως και όλα όσα έχει βγάλει, όπως και της Anubis. Και φυσικά έχω πάρει και όλα από της συλλογής και τις επανεκδόσεις και θα πάρω και τα τελευταία. (Τώρα που το σκέφτομαι :thinking: Υπερκαταναλωτισμός:lol:)

Εννοείται πως το καλύτερο θα ήταν να βλέπαμε όσο το λιγότερο ιστορίες που έχουν ξανά εκδοθεί στη χώρα μας. Μάλιστα όταν είχε ξεκινήσει συλλογή θυμάμαι ότι αρκετοί περίμεναν το Dark Phoenix από την Hachette και δεν αγοράζανε της Οξύ (που ακόμα υπήρχε στην αγορά), λόγω χρημάτων φαντάζομαι.

Βασικά μου έκανε εντύπωση που βγάλανε τόσες επανεκδόσεις και δεν ήταν μέσα σε αυτές μια τόσο καλή ιστορία, που για να βγήκε στο εξωτερικό δεύτερη στη σειρά πάει να πει ότι άξιζε και ήταν κάτι σαν κράχτης.

 

Καλώς ή κακώς τελειώνει η συλλογή και θα ήταν μια καλή ευκαιρία να έφερνε η Hachette την συλλογή της DC. Αλλά... δύσκολοι καιροί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

16 ώρες πριν, james768 είπε:

Συμφωνώ σχεδόν με όλα πλην του dark phoenix που εκδόθηκε το όχι τσο μακρινό 2018 . Δεν γίνεται να μην το αγοράζουμε όταν βγαίνει και μετά να παραπονουμαστε ότι δεν εκδόθηκε στα 11 ευρώ αντί για 20 που έκανε το συγκεκριμένο 

Επίσης ενώ τα αγοράζω όλα όπως θα κάνω και με την radnet ενώ έχω και τα Άνουβις θα προτιμούσα να εκδίδονται ιστορίες που δεν έχουν τυπωθεί και ας είναι δεύτερης και τρίτης ποιότητας όπως τα young avengers.

Από τους επόμενους 4 μόνο το rocket racoon περιμένω αν και θα τα πάρω όλα 

 

Και εγώ έχω ήδη το dark phoenix από το 2018, αλλά θα το ήθελα σε ομορφη σκληροδετη εκδοσή, όπως καταλαβαίνετε. :blush2:

16 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Πόσο τέλειες επιλογές τα περισσότερα που αναφέρεις. Ειδικά Kree-Skrull War, Maximum Carnage και Old Man Hawkeye πέθαινα να τα διαβάσω. Προς το τέλος το έλουσε αρκετά με τις επιλογές η Hachette, σαν να έψαχναν πως να κλείσουν την συλλογή και να είπαν να πάρουν επανεκδόσεις με έτοιμες μεταφράσεις αντί για κάτι πιο καινούριο όπως το Rocket Racoon.

 

Ναι λες και βαριούνται να δουλέψουν  το ίδιο πράγμα για τα επόμενα 2,5 χρόνια, ''άντε να βάλουμε δυο τελευταίες ιστορίες που υπάρχουν ήδη και πάμε σπίτι''. Τι να κάνουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Edit: Αν και νωρίς το γράφω αυτό,αλλά δεν πειράζει.

 

Όταν τελειώσει με το καλό ( :crying: )

 

Υπάρχουν τρία μονοπάτια που μπορώ να διανήσω.

 

1.Η Hachette να βγάλει την πιο πρόσφατη Μάρβελ συλλογή (με άσπρο εξώφυλλο ή τη κόκκινη Marvel Red και να πάρω όποια βγει.

Λίγο δύσκολο έως απίθανο.

 

2.Να βγάλει τη συλλογή της DC και να πάρω εκείνη μιας και φαίνεται να τελείωσει στα 80 τεύχη.Ακόμα πιο απίθανο από τη Marvel.

 

3.Να μη βγάλει τίποτα και να ολοκληρώσω επιτέλους το Jojo's Bizzare Adventure HC (ότι βγήκε ως τώρα από τη Viz Media) από το Nerdom.

Έχει το κατάστημα και υπηρεσία boxnow που μου είναι απίστευτα εξυπηρετικό.

Αλλά και εκεί έχουμε ένα πρόβλημα φαίνεται πως η ιστοσελίδα τους έκανε αναβάθμηση και από εκεί που μου έβγαζε ένα σωρό τεύχη από όσα μέρη βγήκαν,τώρα μου βγάζω σύνολο 10 τεύχη από όλα τα μέρη μαζί.

 

Είτε κάτι πατάω λάθος ή κάποιος πλούσιος έσκασε σχεδόν 300 ευρώ και τα πήρε όλα μαζί.Δεν ξέρω.

 

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40273
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   140
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

Η Hachette να βγάλει την πιο πρόσφατη Μάρβελ συλλογή (με άσπρο εξώφυλλο ή τη κόκκινη Marvel Red και να πάρω όποια βγει.

Λίγο δύσκολο έως απίθανο.

Λογικά εννοείς τις Marvel Origines και Marvel's Mightiest Heroes αντίστοιχα. Προσωπικά δε θα ακολουθούσα κάποια από τις 2, η πρώτη έχει μόνο αρχαίες ιστορίες και η δεύτερη επίσης έχει κάποιους ενδιαφέροντες για μενα τίτλους αλλά σε ένα ποσοστό 25-30 τοις εκατό συνεπώς μάλλον σε τέτοια περίπτωση θα πολεμούσα τους ψυχαναγκασμούς μου και θα ψώνιζα μεμονωμένα. Αν πάλι κυκλοφορούσαν την X-Men: The Essential Collection δύσκολα θα αντιστεκόμουν καθώς οι μεταλλαγμένοι είναι οι αγαπημένοι μου. Παρ όλα αυτά βρίσκω απίθανο να ξεκινήσουν κάποια μεγάλου μεγέθους συλλογή , δεν θα έβγαζε νόημα γιατί να σταματήσει η οσονούπω ολοκληρωμένη μας στα 120.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι ο μόνος που θα ήθελε κάποια συλλογή/σειρά BD;

Τόσες έχει βγάλει η εταιρεία στο εξωτερικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

15 λεπτά πριν, Paris είπε:

Είμαι ο μόνος που θα ήθελε κάποια συλλογή/σειρά BD;

Τόσες έχει βγάλει η εταιρεία στο εξωτερικό.

Nope, count me in

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

23 λεπτά πριν, Paris είπε:

Είμαι ο μόνος που θα ήθελε κάποια συλλογή/σειρά BD;

Τόσες έχει βγάλει η εταιρεία στο εξωτερικό.

Και εγώ θα ήθελα...μόνο να μην αναθέσει στην Μαμούθ μετάφραση και επιμέλεια γιατί θα βλέπουμε έναν τόμο το εξάμηνο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, zarq είπε:

Λογικά εννοείς τις Marvel Origines και Marvel's Mightiest Heroes αντίστοιχα. Προσωπικά δε θα ακολουθούσα κάποια από τις 2, η πρώτη έχει μόνο αρχαίες ιστορίες και η δεύτερη επίσης έχει κάποιους ενδιαφέροντες για μενα τίτλους αλλά σε ένα ποσοστό 25-30 τοις εκατό συνεπώς μάλλον σε τέτοια περίπτωση θα πολεμούσα τους ψυχαναγκασμούς μου και θα ψώνιζα μεμονωμένα. Αν πάλι κυκλοφορούσαν την X-Men: The Essential Collection δύσκολα θα αντιστεκόμουν καθώς οι μεταλλαγμένοι είναι οι αγαπημένοι μου. Παρ όλα αυτά βρίσκω απίθανο να ξεκινήσουν κάποια μεγάλου μεγέθους συλλογή , δεν θα έβγαζε νόημα γιατί να σταματήσει η οσονούπω ολοκληρωμένη μας στα 120.

 

Τη δεύτερη,όχι το Marvel Origines έχει βγει παρόμοιο από την Radnet.Ιστορίες χαρακτήρων από τη δεκαετία του '60 κτλπ.  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ολοκληρωσα τον τελευταιο τομο με τους YOUNG AVENGERS . Ειναι εντυπωσιακο πως απο εναν τοσο μικρο τομο μπορει να προκυψει τοσο μεγαλη βαριεστημαρα  :antekale:

  • Like 3
  • Λύπη 2
  • Αστείο 7
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέλειωσε για μένα σχεδόν η συλλογή αυτή. Οι επόμενοι 3 από τους 4 τόμους υπάρχουν ήδη στο ράφι μου από άλλη εκδοτική εταιρεία(προσπαθώ να έχω κάθε ιστορία στη βιβλιοθήκη μου μόνο μία φορά). 

Με το Rocket Racoon: A Chasing Tail κλείνει για μένα ο κύκλος της Hachette ο οποίος ήταν και η καλύτερη συλλογή στην Ελλάδα ως τώρα τόσο σε ποιότητα έκδοσης όσο και σε ποικιλία ιστοριών. 

 

Ωστόσο θα ήθελα λίγο παραπάνω Hachette επειδή λείπουν αρκετές καλές ιστορίες αλλά  ok... εννοείται θα μαζεύω ό,τι νέο εκδίδεται από Anubis, Οξύ και Μικρός Ήρως σχετικά με Marvel και DC καθώς και τη νέα συλλογή Spiderman της Radnet. 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ξεκίνησα σήμερα να διαβάζω και τα τελευταία τεύχη απο την συγκεκριμένη συλλογή.

Και εδώ είχα μείνει πολύ πίσω και έχω καμιά 16-17 τόμους να διαβάσω. Τώρα που θα βγει και η συλλογή την Radnet, πρέπει να καθαρίσω την στίβα...:P

Ξεκίνησα σήμερα με το Spider Island. Αν και συνήθως μου αρέσουν οι σύγχρονες ιστορίες, η συγκεκριμένη δεν με τρέλανε τόσο. Βασικά νιώθω ότι είχε πολύ κακή ροή και συνέχεια χανόμουν στην ανάγνωση, λες και είχα ξεχάσει πως διαβάζω κόμικς...

Μπορεί να φταίει που διάβασα όλα τα παλιά της radnet μαζεμένα και αν δεν δω πλεόν οργανωμένα τα μπαλονάκια να σου λένε το τι γίνεται στο καρέ, μπερδεύομαι.:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, Lelis είπε:

Ξεκίνησα σήμερα να διαβάζω και τα τελευταία τεύχη απο την συγκεκριμένη συλλογή.

Και εδώ είχα μείνει πολύ πίσω και έχω καμιά 16-17 τόμους να διαβάσω. Τώρα που θα βγει και η συλλογή την Radnet, πρέπει να καθαρίσω την στίβα...:P

Ξεκίνησα σήμερα με το Spider Island. Αν και συνήθως μου αρέσουν οι σύγχρονες ιστορίες, η συγκεκριμένη δεν με τρέλανε τόσο. Βασικά νιώθω ότι είχε πολύ κακή ροή και συνέχεια χανόμουν στην ανάγνωση, λες και είχα ξεχάσει πως διαβάζω κόμικς...

Μπορεί να φταίει που διάβασα όλα τα παλιά της radnet μαζεμένα και αν δεν δω πλεόν οργανωμένα τα μπαλονάκια να σου λένε το τι γίνεται στο καρέ, μπερδεύομαι.:P

"και τώρα θα πετάξω τον ιστό από τον εκτοξευτήρα ιστού και θα δημιουργήσω μια μπάλα ιστού που θα ισοπεδώσει τον αντίπαλο μου, κι όλα αυτά με τον ιστό που φτιάχνω εγώ ο ίδιος" :lol:

Παντως η αλήθεια να λέγεται αμα πας από παλιό σε σύγχρονο υπερηρωικό και αντίστροφα χρειάζεται να διαβάσεις τουλάχιστον 2 τόμους για να μπεις στο κλίμα ξανά. 

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα στην Καλαμάτα που να φέρνει την συλλογή? Κατά προτίμηση θα ήθελα κάποιο που να φέρνει και την συλλογή marvel movie collection γιατί αύριο κυκλοφορεί ο iron man mark 1.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα στην Καλαμάτα που να φέρνει την συλλογή? Κατά προτίμηση θα ήθελα κάποιο που να φέρνει και την συλλογή marvel movie collection γιατί αύριο κυκλοφορεί ο iron man mark 1.

 

Φαντάζομαι ότι εννοείς κάποιο κατάστημα που να του έχει μείνει κάποιος από τους παλιούς τόμους της συλλογής, μιας και ο επερχόμενος τόμος του Γούλβεριν σε εμάς θα κυκλοφορήσει μεθαύριο την Παρασκευή. Και να έχει επίσης και την συλλογή με τις φιγούρες από τις ταινίες... :thinking: Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το βιβλιοπωλείο Κονταργύρης στην Πλατεία 23ης Μαρτίου. Αν θέλεις πέρασε να του ρίξεις μία ματιά. Ελπίζω να βρεις αυτά που ψάχνεις. :up:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.