Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το Good butcher το είχε βγάλει η Anubis σε τεύχη (με τον υποχρεωτικό τόμο συρραφής-ξεστοκαρίσματος μετά). Μου άρεσε σαν ιστορία (το σκίτσο να πω την αλήθεια θα το ήθελα πιο λεπτομερές) αλλά το τέλος θυμάμαι μου φάνηκε κάπως βεβιασμένο και σε στιλ μην το πολυψάχνεις τώρα αυτό έγινε. Σίγουρα πάντως νομίζω ότι έχει το ενδιαφέρον της σαν ιστορία και θα τραβήξει και τους λάτρεις της ηρωικής φαντασίας, όχι μόνο του υπερηρωικού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4281
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, thor77 είπε:

Το Good butcher 

Εδώ ο καλός χασάπης...διαλιέχτε διαλιέχτε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

14 min ago , Macchia nera said:

Εδώ ο καλός χασάπης...διαλιέχτε διαλιέχτε...

 

Πάνω στην ώρα ήρθες! Αυτή την εποχή έχετε και μεγάλη ζήτηση! :beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 ώρα πριν, Macchia nera είπε:

Εδώ ο καλός χασάπης...διαλιέχτε διαλιέχτε...

:blush2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27041
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και όποιος διαβάσει εκείνο, καλό θα ήταν να τσεκάρει στη συνέχεια το "Venom: Rex"! Δε θα πω παραπάνω φυσικά... Ο τόμος που διάβασα τώρα ήταν το "New Avengers: Το Τέλος των Πάντων", το οποίο συνδέεται κάποια χρόνια μετά απ' τα γεγονότα του "World War Hulk""Παγκόσμιος Εχθρός Hulk" αυτής εδώ της σειράς, αν προτιμάτε!) & πολύ κοντά στα γεγονότα του "Avengers Vs X-Men: Επική Αναμέτρηση" , ενώ έχει φυσικά προηγηθεί και το "The Avengers" (ανάμεσα στα δύο προαναφερθέντα). Οπωσδήποτε, βέβαια, διαδραματίζεται πριν από το δίτομο "Secret Wars: Μυστικός Πόλεμος", στο οποίο και κλείνει κατά κάποιον τρόπο η ιστορία που ξεκινά εδώ!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στο gb-publishingservices.gr φαίνονται όλοι οι τόμοι - εκτός από τον Νο 1 - διαθέσιμοι (Νο2 ως Νο113)

https://www.gb-publishingservices.gr/sylloges/marvel-graphic-novels?page=10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 ώρες πριν, hudson είπε:

Στο gb-publishingservices.gr φαίνονται όλοι οι τόμοι - εκτός από τον Νο 1 - διαθέσιμοι (Νο2 ως Νο113)

https://www.gb-publishingservices.gr/sylloges/marvel-graphic-novels?page=10

Εδώ και αρκετές εβδομάδες ήταν διαθέσιμοι όλοι οι τόμοι φίλε @ hudson . Προτείνω σε όσους φίλους θέλουν συγκεκριμένους τόμους, να σπεύσουν το συντομότερο να τους αγοράσουν. Όσο πλησιάζουμε στο τέλος, ότι εξαντλείται δεν θα αναπληρώνεται. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

15 ώρες πριν, daredevil21 είπε:

Εδώ και αρκετές εβδομάδες ήταν διαθέσιμοι όλοι οι τόμοι φίλε @ hudson . Προτείνω σε όσους φίλους θέλουν συγκεκριμένους τόμους, να σπεύσουν το συντομότερο να τους αγοράσουν. Όσο πλησιάζουμε στο τέλος, ότι εξαντλείται δεν θα αναπληρώνεται. 

Ναι σε λίγους μήνες ή άντε σε έναν χρόνο κάποιοι ιδιώτες θα πουλάνε το ένα τεύχος στα 50 ευρώ τύπου ΚΟΜΙΞ Α' ΠΕΡΙΟΔΟΥ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εξαρταται το αν θα τα πουλάνε και τόσο . Τα υπερωικα στη Ελλάδα δεν πιάνουν τόσο  μεγαλες τιμές για κάποιο λόγο(πάντα υπαρχουν και εξαιρέσεις) Εδώ ακόμα τεύχη του 1995 και πιο πίσω στη αυθεντικη τους γλώσσα σε αγγελίες είναι σε πολύ νορμάλ τιμές.

Μένει να δούμε !

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

8 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Ναι σε λίγους μήνες ή άντε σε έναν χρόνο κάποιοι ιδιώτες θα πουλάνε το ένα τεύχος στα 50 ευρώ τύπου ΚΟΜΙΞ Α' ΠΕΡΙΟΔΟΥ.

Απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να υπάρξει ένας συνδυασμός παραγόντων. Συνήθως κάτι αποκτάει την αξία του "συλλεκτικού" στην συνείδηση του κόσμου όταν εκλείψει. Αν αύριο κλείσει η anubis, ο μικρός ηρως, η jemma, οποιαδήποτε αξιολόγηση εκδοτική τέλος πάντων, και αναλάβει μία καινούρια, η οποία θα ευτελίσει τα υπερηρωικά κόμικ τόσο πολύ που ο κόσμος να ψάχνει τα" παλιά καλά κόμικς" μετά μανίας, τότε ναι, ίσως φτάσει στις τιμές που λες. Ότι θα κρατήσουν την τιμή τους στα 10 - 11 ευρώ και κάποια ίσως να πωλούνται και παραπάνω, λόγω της εξαιρετικής ποιότητας της έκδοσης, το θεωρώ δεδομένο. Αλλά σε 5πλασια τιμή όχι, το θεωρώ απίθανο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πλέον όλα αυτά είναι σε εξαιρετικές εκδόσεις στα αγγλικά. Αγγλικά ξέρουν όλοι. Άρα η αξία τους υποβαθμίζεται στην κανονική και όχι στην πλαστή -συλλεκτικη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27041
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως το ζήσαμε και αυτό στην Ελλάδα..! Να βγάζουν 6 εκδοτικές υπερηρωικά κόμικς ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ! Και λίγες ίσως λέω: "Anubis", "Οξύ", "Hachette", "Radnet", "Jemma Press" & "Μικρός Ήρως"! Φίλε @ Manitou εξαρτάται. Για μένα στην Αγγλική γλώσσα δεν έχουν καμία απολύτως αξία. Έχω συγκεντρώσει μάλιστα όσα τεύχη & άλμπουμς είχα όλα αυτά τα χρόνια με Αμερικανικά, Ιταλικά, Γερμανικά κόμικς και θα τα χαρίσω σ' έναν φίλο γιατί μου πιάνουν τόπο. Το μόνο που θα κρατήσω είναι ένα κόμικ στα Ισπανικά (προς το παρόν αλλά θα δούμε και γι' αυτό...), μιας και μου το έφερε ο αδερφός μου απ' την Ουρουγουάη. Τα μόνα ξενόγλωσσα βιβλία που θα κρατήσω ή που σκοπεύω να αγοράσω μελλοντικά, είναι κάποιες εγκυκλοπαίδειες που αφορούν τη Μουσική και τη μυθοπλασία στον Κινηματογράφο & την Τηλεόραση, οι οποίες γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν πρόκειται να εκδοθούν ποτέ στη μητρική μου γλώσσα, κάποια κόμικς Ελλήνων δημιουργούν που είναι στην Αγγλική γλώσσα και κάποια ελληνικά μουσικά fanzines. Όλα τ' άλλα απλώς μου πιάνουν πολύτιμο χώρο τον οποίο δε διαθέτω...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ όταν το 1994 σταμάτησε η Μαμούθ τις σειρές του Καμπανά, γράφτηκα συνδρομητής στα Αμερικάνικα (4 τίτλοι Σπάιντερμαν, 2 τίτλοι Χ-ΜΕΝ και Χουλκ που τότε ήταν εξαιρετικός) παραγγέλνοντας σιγά-σιγά από μαγαζιά στην Αμερική και όλα τα τεύχη που μου έλειπαν ενδιάμεσα από κει που σταμάτησε η Μαμούθ μέχρι εκεί που ξεκίνησα τα αμερικάνικα το 1994 (π.χ. το Spectacular Spiderman το πήρα από το Νο.133 του 1987). Από κάποια στιγμή άρχισα όμως να τα σταματάω. Πρώτο σταμάτησα τον 2ο τίτλο των Χ-ΜΕΝ περί το 2000. Αργότερα σταμάτησε και το Uncanny X-Men. Το Χουλκ το σταμάτησα όταν χώρισε σε δύο περιοδικά (Πράσινος/Κόκκινος Χουλκ to 2008 ή λίγο μετά γιατί αρχικά τα έπαιρνα και τα 2) και τέλος σταμάτησα και τα Σπάιντερμαν μετά το Secret Wars το 2016.

 

Σχετικά με το Σπάιντερμαν από το 2007 που ο Straczynski τον έβαλε να κάνει αυτή την ανώμαλη συμφωνία, να δώσει δηλαδή την γυναίκα του με το αγέννητο παιδί τους για να σώσει την 100 χρονών θεία του, και μας την πάσαρε και ως δακρύβρεχτο δράμα την στιγμή που νομίζαμε ότι επιτέλους είχαμε ξεφορτωθεί την μουμιοποιημένη θεία που είχε ήδη πεθάνει/όχι άλλες 5-6 φορές στο παρελθόν (αλλά τι να περιμένεις από έναν άνθρωπο (Straczynski) που έκανε εθελοντικά βαζεκτομή στα 21 του, δηλαδή στειρώθηκε για να μην κάνει ποτέ του παιδιά :ego: ), τότε ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ να τα διαβάζω γιατί δεν αναγνώριζα πλέον τον Σπάιντερμαν τον παιδικών μου χρόνων. Συνέχισα όμως να αγοράζω και τους 4 τίτλους Spidy από συνήθεια, ξεφυλλίζοντας τους μόνο, μέχρι το 2016.

 

Από τότε συνεχίζω να παίρνω μόνο όλα τα Ελληνικά υπερηρωικά κόμικ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27041
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ένιωσα ότι είχα ποτέ έλλειψη από υπερηρωικά για να αναζητήσω ξενόγλωσσα. Απλώς δεν ήταν ιστορίες που είχαν συνέχεια απ' αυτές που διάβαζα, κάποιες ήταν πιο "παιδικές" ("Spider-Man Adventures", "Marvel Περιπέτειες"), κάποιες πολύ διαφορετικές ("Ultimate Spider-Man") οπότε δε μου κέντρισαν ποτέ το ενδιαφέρον και τα ψιλοσνόμπαρα, με αποτέλεσμα να ψάχνω σήμερα και αρκετά από εκείνα της δεκαετίας του '90 της "Modern Times"... Κάποια ξένα τεύχη τα αγόραζα από περιέργεια από καταστήματα που πουλούσαν περιοδικά σε τουρίστες, σε κάποιες περιπτώσεις ήταν τεύχη, σε άλλες ήταν τόμοι (αρκετών σελίδων με ράχη) και τα Αγγλικά μπορούσα να τα διαβάσω, Ιταλικά όμως και Γερμανικά, όχι. Αραιά βέβαια διότι ήταν ακριβά σε τέτοια καταστήματα! Δεν έχω παρά καμιά 40αριά στο σύνολο, ίσως λέω και πολλά. Αγόρασα τότε και 2-3 τεύχη του "Wizard" από περιέργεια και τέλος πάντων και άσχετες από υπερηρωικά σειρές τρόμου που δε μπορούσα όμως να διαβάσω διότι ήταν στα Γερμανικά. Όταν υπάρχει ξεραΐλα εκδοτικά και είχα ήδη λιώσει πολλές φορές τα παλιά μου τεύχη, ακόμη και το ξεφύλλισμα σε μια νέα αγορά ήταν παρηγοριά... Δε μ' ενδιαφέρουν όμως αυτά και γι' αυτό δεν τα κυνήγησα ποτέ. Το ότι μπορεί να "χάσω" έστω και λίγο ή το να χρειαστεί να ανατρέχω σε λεξικά, το άφηνα μονάχα για τα βιντεοπαιχνίδια (adventures στον υπολογιστή) εκείνα τα χρόνια. Άλλωστε ξεκίνησα να μπαίνω για τα καλά στα βιντεοπαιχνίδια, στην αγορά MCs, LPs, CDs, διαφόρων άλλων περιοδικών και στη συνέχεια βιντεοκασετών & DVDs, οπότε ότι προλάβαινα στα περίπτερα και πάλι ευχαριστημένος ήμουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40273
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   140
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Εγώ όταν το 1994 σταμάτησε η Μαμούθ τις σειρές του Καμπανά, γράφτηκα συνδρομητής στα Αμερικάνικα (4 τίτλοι Σπάιντερμαν, 2 τίτλοι Χ-ΜΕΝ και Χουλκ που τότε ήταν εξαιρετικός) παραγγέλνοντας σιγά-σιγά από μαγαζιά στην Αμερική και όλα τα τεύχη που μου έλειπαν ενδιάμεσα από κει που σταμάτησε η Μαμούθ μέχρι εκεί που ξεκίνησα τα αμερικάνικα το 1994 (π.χ. το Spectacular Spiderman το πήρα από το Νο.133 του 1987). Από κάποια στιγμή άρχισα όμως να τα σταματάω. Πρώτο σταμάτησα τον 2ο τίτλο των Χ-ΜΕΝ περί το 2000. Αργότερα σταμάτησε και το Uncanny X-Men. Το Χουλκ το σταμάτησα όταν χώρισε σε δύο περιοδικά (Πράσινος/Κόκκινος Χουλκ to 2008 ή λίγο μετά γιατί αρχικά τα έπαιρνα και τα 2) και τέλος σταμάτησα και τα Σπάιντερμαν μετά το Secret Wars το 2016.

 

Σχετικά με το Σπάιντερμαν από το 2007 που ο Straczynski τον έβαλε να κάνει αυτή την ανώμαλη συμφωνία, να δώσει δηλαδή την γυναίκα του με το αγέννητο παιδί τους για να σώσει την 100 χρονών θεία του, και μας την πάσαρε και ως δακρύβρεχτο δράμα την στιγμή που νομίζαμε ότι επιτέλους είχαμε ξεφορτωθεί την μουμιοποιημένη θεία που είχε ήδη πεθάνει/όχι άλλες 5-6 φορές στο παρελθόν (αλλά τι να περιμένεις από έναν άνθρωπο (Straczynski) που έκανε εθελοντικά βαζεκτομή στα 21 του, δηλαδή στειρώθηκε για να μην κάνει ποτέ του παιδιά :ego: ), τότε ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ να τα διαβάζω γιατί δεν αναγνώριζα πλέον τον Σπάιντερμαν τον παιδικών μου χρόνων. Συνέχισα όμως να αγοράζω και τους 4 τίτλους Spidy από συνήθεια, ξεφυλλίζοντας τους μόνο, μέχρι το 2016.

 

Από τότε συνεχίζω να παίρνω μόνο όλα τα Ελληνικά υπερηρωικά κόμικ...

Αν έχεις τίποτα από guardians of the galaxy ή x-men λυπάμαι που δεν είμαι ο φίλος σου! Θα εκτιμούσα φουλ αν κυκλοφορούσαν στα ελληνικά είτε η μετά το 2008 ομάδα των guardians είτε age of apocalypse ή god loves, man kills από x-men..Μακάρι κάποια απ' τις εκδοτικές να κάνει την καλή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Σχετικά με το Σπάιντερμαν από το 2007 που ο Straczynski τον έβαλε να κάνει αυτή την ανώμαλη συμφωνία, να δώσει δηλαδή την γυναίκα του με το αγέννητο παιδί τους για να σώσει την 100 χρονών θεία του, και μας την πάσαρε και ως δακρύβρεχτο δράμα την στιγμή που νομίζαμε ότι επιτέλους είχαμε ξεφορτωθεί την μουμιοποιημένη θεία που είχε ήδη πεθάνει/όχι άλλες 5-6 φορές στο παρελθόν (αλλά τι να περιμένεις από έναν άνθρωπο (Straczynski) που έκανε εθελοντικά βαζεκτομή στα 21 του, δηλαδή στειρώθηκε για να μην κάνει ποτέ του παιδιά :ego: ), τότε ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ να τα διαβάζω γιατί δεν αναγνώριζα πλέον τον Σπάιντερμαν τον παιδικών μου χρόνων. Συνέχισα όμως να αγοράζω και τους 4 τίτλους Spidy από συνήθεια, ξεφυλλίζοντας τους μόνο, μέχρι το 2016.

 

Από τότε συνεχίζω να παίρνω μόνο όλα τα Ελληνικά υπερηρωικά κόμικ...

 

Η περίοδος του Straczynski δεν ήταν και τόσο τραγική. Τον έβαλαν σίγουρα να κάνει τη βρωμοδουλειά για να «ανανεώσουν» το χαρακτήρα και να μην είναι πια παντρεμένος, ώστε να τραβήξουν παιδικότερο κοινό. Η χειρότερη στιγμή του Straczynski πάντως για εμένα δεν ήταν το One More Day αλλά το Sins Past.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

55 λεπτά πριν, Captain Cooper είπε:

 

Η περίοδος του Straczynski δεν ήταν και τόσο τραγική. Τον έβαλαν σίγουρα να κάνει τη βρωμοδουλειά για να «ανανεώσουν» το χαρακτήρα και να μην είναι πια παντρεμένος, ώστε να τραβήξουν παιδικότερο κοινό. Η χειρότερη στιγμή του Straczynski πάντως για εμένα δεν ήταν το One More Day αλλά το Sins Past.

Κοίτα και τα δύο είναι τραγικά . Όσο καλογραμμένα να ειναι το να θυσιάζεις το γάμο πάει και έρχεται γιατί λες μεγάλη αγάπη προς τη θεία του κτλ κτλ αλλά και το παιδί σου ; 

Ποιο πολύ θα καθόταν καλά να πέθαινε (για ακόμα φορά) η θεία του και να πατήσουν συναισθηματικά εκεί και να γράψουν ένα καλό σενάριο για το πώς θα το διαχειρίζεται .

Καλά για το sins past άστο .

Κοίτα γενικά δυστηχως σε κάθε έναν σεναριογράφο ο τότε εκδότης του βάζει μια βρωμοδουλεια να κάνει.

Εδώ στο τωρινό run του αραχνακια έβαλαν στον Wells να φάει ένα χαρακτήρα που εμφανίζεται ελάχιστα για να ερθει  στη ζωή μόλις ένα μήνα μετά !! Δηλ κάπου ελεος με αυτά που βάζουν στον κάθε σεναριογράφο να γράψει .(καλά εννοείται λεπτομέρειες δεν λέω για να μη ριξω σποιλ).

Ας τους αφήνουν και λίγο ελεύθερους !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

11 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Έχω συγκεντρώσει μάλιστα όσα τεύχη & άλμπουμς είχα όλα αυτά τα χρόνια με Αμερικανικά, Ιταλικά, Γερμανικά κόμικς και θα τα χαρίσω σ' έναν φίλο γιατί μου πιάνουν τόπο.

Φίλε @ Mandrake , ε; ε; ε;:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 Προσωπικά όταν το 1994 σταμάτησε η μαμούθ τα υπερωικα το έριξα σε αμερικανικά spiderman, x men,uncanny x men  ,x factor  , avengers  και άλλα διάφορα απο marvel και για 3 χρόνια από το 1998 συνδρομή στο εξαιρετικό και πρωτότυπο για την εποχή που βγήκε Thunderbolts (ευτυχώς μετά βρήκα μερικά τεύχη από τα πρώτα 16 που μου ελλειπαν ) όπου φτάνουμε στο 2002 που κάνω μια παύση από τα αμερικανικα ωπου συνεχίζω όπως έκανα και πιο  μικρός με διαφορα από disney αλλά και πολλών Ελλήνων δημιουργων  και επανήλθα με τα αμερικανικά Μάρβελ ή μη  (αλλά και άλλα μεταφρασμένα που βρέθηκαν μπροστά μου και ήθελαν σπίτι ) δυναμικά τα τελευταία χρόνια και συμπληρώνω συλλογές σιγά σιγά από το παρελθόν καλύπτοντας όπως οι πιο πολλοί τη  νοσταλγία μας !!

Δεν θα σταθώ σε μουσική και βιβλία που ποτέ δεν σταμάτησαν γιατί εδώ σχολιάζουμε κυρίως τα κόμιξ !

 

Ευτυχώς ζούμε σε μια εποχή που τα κόμιξ αν και σε συνεχή πτώση πωλήσεων για μας τους αναγνώστες υπάρχουν τριγύρω μας για να τα αρπάξουμε στα χέρια μας για  τα χαρουμε και μαλιστα τα περισσότερα σε πολυ καλές τιμές !!

 

Κατά τη γνώμη μου αυτή η συλλογή έκανε ένα μέγιστο καλό . Σε μια τόσο προσιτή τιμή έδωσε την ευκαιρία σε άτομα είτε την πήραν ολόκληρη είτε μισή είτε έστω κάποια να έχουν στη βιβλιοθήκη τους επικές στιγμές από την ιστορία της Μάρβελ . 

Ότι και να διάλεξε ο καθένας μας κερδισμένος βγήκε !!

Μια μικρή υπόκλιση στον εκδότη που μας χάρισε αυτές τις επικές στιγμές!

 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 114: Infinity Μέρος Πρώτο

 

19010333.jpg

 

Άργησε κάπως αυτό το preview αλλά τελικά από το να μην το κάνω, είπα να ρίξω τα μούτρα μου και έστω σύντομα να πω δύο πράγματα για αυτό το πρώτο μέρος του Infinity.

 

O Thanos και όλο το σύμπαν της Marvel εμπλέκεται

 

Infinity-V1-int.jpg

 

Θυμάστε πρόσφατα έναν τόμο Avengers και έναν τόμο New Avengers που σε γενικές γραμμές έχτιζαν κάτι για αργότερα, αλλά εμείς δεν καταλαβαίναμε γιατί είναι αυτοτελείς ιστορίες της Hachette; Ε κάπως από εδώ και από εκεί, ο Jonathan Hickman μέσα από αυτούς τους τίτλους μας οδήγησε στο Infinity. Μάλιστα οι δύο τόμοι που θα δουν δεν περιέχουν μόνο τα τεύχη της κύριας σειράς Infinity, αλλά και τα αντίστοιχα τεύχη από Avengers και New Avengers. Για παράδειγμα αυτός ο τόμος εμπεριέχει τα πρώτα τρία τεύχη του Infinity, τρία της σειράς Avengers και δύο των New Avengers.

 

Infinity_1_Preview1.jpg  infinity 1.jpg

 

Οι κακοί του κόμικ είναι οι αρχαίοι Builders, μια φυλή που θεωρείται η πρώτη του σύμπαντος και φυσικά θέλει να κατακτήσει και τον πλανήτη μας. Στο διάβα τους αφήνουν κατεστραμμένους άλλους πλανήτες και τελικά οι Avengers αποφασίζουν να τους πολεμήσουν. Εκμεταλλευόμενος την απουσία τους, o Thanos επιτίθεται και αυτός στη Γη, αλλά όχι με στόχο να κυριαρχήσει, αλλά να μάθει σχετικά με τους Inhumans και να ανακαλύψει μυστικά πίσω από τις δυνάμεις τους.

 

07-1522679344816_160w.jpg

 

Δε θα είναι πολύ μεγάλος τόμος, περίπου όσο ένας μέσου μεγέθους με 136 σελίδες (εκτός αν είναι λάθος ο αριθμός στο σάιτ της Hachette όπως εύστοχα παρατήρησε ο @ Ilias ) και δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ θα περιμένω να βγει και ο δεύτερος για να διαβάσω την ιστορία ολοκληρωμένη. Κυκλοφορεί εντός εβδομάδας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τι θα δούμε στον τόμο 114: Infinity Μέρος Πρώτο

 

19010333.jpg

 

Άργησε κάπως αυτό το preview αλλά τελικά από το να μην το κάνω, είπα να ρίξω τα μούτρα μου και έστω σύντομα να πω δύο πράγματα για αυτό το πρώτο μέρος του Infinity.

 

O Thanos και όλο το σύμπαν της Marvel εμπλέκεται

 

Infinity-V1-int.jpg

 

Θυμάστε πρόσφατα έναν τόμο Avengers και έναν τόμο New Avengers που σε γενικές γραμμές έχτιζαν κάτι για αργότερα, αλλά εμείς δεν καταλαβαίναμε γιατί είναι αυτοτελείς ιστορίες της Hachette; Ε κάπως από εδώ και από εκεί, ο Jonathan Hickman μέσα από αυτούς τους τίτλους μας οδήγησε στο Infinity. Μάλιστα οι δύο τόμοι που θα δουν δεν περιέχουν μόνο τα τεύχη της κύριας σειράς Infinity, αλλά και τα αντίστοιχα τεύχη από Avengers και New Avengers. Για παράδειγμα αυτός ο τόμος εμπεριέχει τα πρώτα τρία τεύχη του Infinity, τρία της σειράς Avengers και δύο των New Avengers.

 

Infinity_1_Preview1.jpg  infinity 1.jpg

 

Οι κακοί του κόμικ είναι οι αρχαίοι Builders, μια φυλή που θεωρείται η πρώτη του σύμπαντος και φυσικά θέλει να κατακτήσει και τον πλανήτη μας. Στο διάβα τους αφήνουν κατεστραμμένους άλλους πλανήτες και τελικά οι Avengers αποφασίζουν να τους πολεμήσουν. Εκμεταλλευόμενος την απουσία τους, o Thanos επιτίθεται και αυτός στη Γη, αλλά όχι με στόχο να κυριαρχήσει, αλλά να μάθει σχετικά με τους Inhumans και να ανακαλύψει μυστικά πίσω από τις δυνάμεις τους.

 

07-1522679344816_160w.jpg

 

Δε θα είναι πολύ μεγάλος τόμος, περίπου όσο ένας μέσου μεγέθους με 136 σελίδες και δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ θα περιμένω να βγει και ο δεύτερος για να διαβάσω την ιστορία ολοκληρωμένη. Κυκλοφορεί εντός εβδομάδας!

Οχτώ τεύχη συνολικά, 136 σελίδες... Δεν βγαίνουν τα μαθηματικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 ώρες πριν, Ilias είπε:

Οχτώ τεύχη συνολικά, 136 σελίδες... Δεν βγαίνουν τα μαθηματικά.

 

Έτσι το αναφέρει η Hachette στο σάιτ της. Συνήθως το αναφέρω αν μου φαίνεται παράξενο. Το Infinity Vol. 2 αντίστοιχα είναι 224 σελίδες στο σάιτ της. Φαντάζομαι ότι ή έχει κάνει άλλο μοίρασμα τευχών από αυτό που βρήκα ή πολύ απλά στο σάιτ της έχει βάλει λάθος αριθμό σελίδων που είναι το πιθανότερο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

31 min ago , nikolas12 said:

Το Infinity Vol. 2 αντίστοιχα είναι 224 σελίδες στο σάιτ της.

 

Και το Vol.1 τις ίδιες σελίδες πρέπει να έχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πήρα τον τόμο σήμερα, πρέπει να έχει 224 σελίδες, είναι αρκετά μεγάλος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

18 min ago , daredevil21 said:

Πήρα τον τόμο σήμερα, πρέπει να έχει 224 σελίδες, είναι αρκετά μεγάλος. 

 

Ντούκι είναι, ντούκι! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για άλλη μια φορά με κρέμασε το περίπτερο εδώ στη Νάουσα και το κυνήγι στη Θεσσαλονίκη αποδείχτηκε άκαρπο! Πρέπει να έχει μειωθεί τρομερά το τιράζ. Σκέφτομαι να περιμένω να πάρω και τα 6 μαζεμένα μια και καλή για ευνόητους λόγους, αλλά φοβάμαι μην εξαντληθεί κάποιο μέχρι τότε. Εκεί στην Αθήνα πώς τα πάτε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

14 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Για άλλη μια φορά με κρέμασε το περίπτερο εδώ στη Νάουσα και το κυνήγι στη Θεσσαλονίκη αποδείχτηκε άκαρπο! Πρέπει να έχει μειωθεί τρομερά το τιράζ. Σκέφτομαι να περιμένω να πάρω και τα 6 μαζεμένα μια και καλή για ευνόητους λόγους, αλλά φοβάμαι μην εξαντληθεί κάποιο μέχρι τότε. Εκεί στην Αθήνα πώς τα πάτε;

Έχει μειωθεί και εδώ αλλά οκ βρίσκονται ακόμα . Μακάρι να τα βρεις σύντομα !! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 116: Young Avengers - Το Στιλ Μετράει

 

51+D4XY+csL.jpg

 

Φτάνουμε σιγά σιγά προς το τέλος της συλλογής και διάφορες ιστορίες που δύσκολα θα βλέπαμε από εκδοτική ξεπηδάνε στα ελληνικά. Μια από αυτές θεωρώ και αυτόν τον τόμο των Young Avengers προσωπικά. Η ιστορία που θα δούμε αφορά στα πρώτα τεύχη του δεύτερου Volume της σειράς που ξεκίνησε το 2013 με το φιλόδοξο Marvel NOW! relaunch των τίτλων που βρήκε στη σειρά τους Kieron  Gillen και Jamie McKelvie σε σενάριο και σχέδιο αντίστοιχα και οι οποίοι έφεραν όντως μια νέα αύρα στον τίτλο.

 

22692124.jpg

 

Η ομάδα μας αποτελείται από παλιότερα γνωστά μέλη της, τους Wiccan, Hulkling και Hawkeye (προφανώς την Kate Bishop) και εισάγει ως νέα μέλη τους Kid Loki, Noh-Varr και America Chavez. Η ιστορία μας ξεκινάει με αρκετά ενδιαφέροντα τρόπο και ως συνήθως δεν επικεντρώνεται στην ομάδα αλλά στις σχέσεις που έχουν οι χαρακτήρες μεταξύ τους. Από τη μία βλέπουμε τον Noh-Varr και την Kate να έχουν κοιμηθεί μαζί, αλλά γρήγορα να δέχονται επίθεση από Skrulls. Από την άλλη οι Wiccan και Hulkling λύνουν προβλήματα στη μεταξύ τους σχέση με τον Wiccan να παίρνει μεγάλες ευθύνες πάνω του.

 

Young-Avengers-3-Tyrion.jpg  young-avengers-vol-2-001-04.jpg

 

Το ψάξιμο του Wiccan για πιθανά εναλλακτικά σύμπαντα κεντρίζει το ενδιαφέρον των Kid Loki και Miss America που όμως δεν προλαβαίνουν να έρθουν σε επαφή μαζί του. Τελικά ο Wiccan καταφέρνει να βρει τη στιγμή του χωροχρονικού συνεχούς ακριβώς πριν πεθάνει η μητέρα του Hulkling και την τραβάει εκτός αυτού. Ωστόσο η μητέρα του αποδεικνύεται πολυμορφικό τέρας και σκοτώνει τους θετούς γονείς του ζευγαριού. Όμως σύντομα ο Hulkling ξαναβρίσκει την μητέρα του, αυτή τη φορά να μαγειρεύει πρωινό στους δικούς του που είχαν πεθάνει. Τι συμβαίνει πραγματικά; Και πως θα ενωθεί η ομάδα για να τα βάλει με μια μεγαλύτερη απειλή. 

 

Young-Avengers-Omni-int.jpg

 

Το σχέδιο είναι όμορφο, γεμάτο χρώματα και αρκετά σύγχρονο κατά τη γνώμη μου.  Πιθανολογώ πως η Hachette έχει κάνει λάθος στο σάιτ της που έχει βάλει ως μέγεθος τις 232 σελίδες, καθώς πρόκειται για μόλις πέντε τεύχη, άρα μάλλον ο τόμος δε θα είναι μεγάλος, αλλά αντιθέτως θα είναι από τους σχετικά μικρούς σε μέγεθος, περί τις 130 σελίδες μαξ. Δεν ξέρω αν έχουν βάλει τεύχη με backstory αλλά δε νομίζω. Αυτά και από μένα όπως πάντα, ανυπομονώ να βγει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Για κάποιο λόγο ο συγκεκριμένος τόμος μου περνάει εντελώς αδιάφορος. Ενώ είχα φτιάξει ένα ωραίο σερί τις τελευταίες εβδομάδες, αγοράζοντας όλους τους τόμους. Το έχει διαβάσει κανείς, κι αν ναι πως σας φάνηκε? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.