Jump to content
Kal-El

A ρε μάνα!

Recommended Posts

Ως αμετανόητος φαν και των δύο σειρών είχα πάρει και αυτά τα κόμιξ που είχαν κυκλοφορήσει τα οποία πρέπει να είναι και ψιλοσπάνια. Τα οποία τίμια ήταν, διασκεδαστικά και απλά μια προέκταση του lore των σειρών. Ώσπου όταν πήγα φοιτητής η μάνα μου σε μία γενική εκκαθάριση έκανε το απονενοημένο διάβημα και τα μάζεψε και πέταξε όλα. Εκεί μέσα υπήρχαν κι άλλα διαμαντάκια αλλά αυτό είναι για άλλη φορά. Θλίψη κι οργή τα κυρίαρχα συναισθήματα και της το κρατάω ακόμα. Πείτε κι εσείς ανάλογες τραυματικές εμπειρίες.

h.jpg

z.jpg

• Like 13
  • Sad 1

Posted (edited)

Πολυ ασχημο να σου πετανε πραγματα ειτε κομικς ειτε οτιδηποτε αλλο χωρις να σε ρωτανε. sad.png

Δεν εχω αναλογη εμπειρια.

Η μανα μου παντα ,μα παντα  (ακομα....) απειλουσε οτι θα πεταξει τα περιοδικα και τα βιβλια για να αδειασει ο τοπος   αλλα  ποτε δεν το εκανε.tongue.gif

Edited by paola
  • Like 6
  • Respect 1
  • Thanks 1

Φίλε μου εγώ είχα ολο το σετ με τις φιγούρες του Ηρακλή οσο και της Ζήνας και στα 15 τα είχα αφήσει στην αποθήκη γιατι μετακομίζαμε και ο πατέρας μου πήγε και τα πέταξε ακόμη τις βλέπω στο google και κλαίω..:crying:

• Like 6

Από εμπειρίες τέτοιες άλλο τίποτα. Η πλάκα είναι ότι ποτέ δεν το παραδέχεται. "Αυτό;;; Μα αυτό είναι στην αποθήκη, όχι όχι δεν το πέταξα. Τι; δεν είναι εκεί;;; Ε, τότε θα 'ναι στην αποθήκη στο χωριό. Ααα τώρα που είμαστε στο χωριό δεν το βρίσκεις; Εεε ψάξε καλύτερα, κάπου εκεί θα είναι, το θυμάμαι". 

Και ας πάνε στο καλό τα κόμιξ της αγοράς. Η μάνα μου έχει πετάξει κόμικς που έχω γράψει κι έχω σχεδιάσει ο ίδιος :shit2:Πώς τα αναπληρώνεις αυτά; Δεν γίνεται. Ήταν μέσα σε μια χαρτούρα κάτω από το γραφείο, τα βάλαμε σε μια σακούλα όλα μια μέρα, και καλά για να τα τακτοποιήσω σωστά, και τελικά η σακούλα χάθηκε... Η μάνα μου ακόμα λέει ότι δεν συνέβη ποτέ πέταγμα :lol:

• Like 8

Όλα γίνονται με την ατάκα "μεγάλωσες πια τι τα θες αυτά" :crying:

• Like 6

Νομίζω εδώ κολλάνε και όσα έχουν χαθεί σε μετακομίσεις, ακριβώς επειδή τις ανέλαβαν οι γονείς σου που ήταν άσχετοι με το αντικείμενο. Όταν έμενα με τον παππού μου, είχαμε σε πολλά έπιπλα συρτάρια με ωραίες συλλογές από κόμικ του 80 και του 90 της θείας μου. Κάποια από αυτά είχα προλάβει νωρίτερα να τα φέρω στο σπίτι των δικών μου όπως το Μίκυ Μάους 1500. Δυστυχώς τον χάσαμε τη χρονιά που έδινα Πανελλήνιες και το σπίτι το αδειάσαμε για να το νοικιάσουμε οπότε πολλά έπιπλα που έχουν στα συρτάρια τους κόμικ βρίσκονται σε κάποια αποθήκη στο χωριό που δεν έψαξα ποτέ (στο καλό σενάριο, γιατί στο κακό μάλλον πετάχτηκαν). 

• Like 6

Όπως έχω ξαναπεί, νομίζω ότι οι μητέρες που διαπράττουν αυτές τις "εκκαθαρίσεις" θα πρέπει να διώκονται ποινικά. Μα τι κάνει επιτέλους ο νόμος??? :lol:

Πέρα από την πλάκα, εγώ είμαι από τους τυχερούς και η μητέρα μου δεν πέταξε τίποτα από τα κόμικς και τα παιχνίδια της παιδικής μου ηλικίας. Το μόνο κακό είναι ότι μερικά (κυρίως παιχνίδια) τα καταχώνιαζε στο βάθος του παταριού και στεκόταν αδύνατο να τα έχω στα χέρια μου όποτε τα ήθελα. Έπρεπε να γίνει ολόκληρη καταδρομική για να κατέβουν. :soldier:

Τα μόνα κόμικς που "έχασα" ήταν ένα τεύχος του ΚΟΜΙΞ κι ένα από το Αλμανάκο. Τα είχα πάρει στο χωριό, κατά την διάρκεια των (τρίμηνων) καλοκαιρινών μου διακοπών κι επιστρέφοντας στην Αθήνα, τα ξέχασα εκεί. Έτσι, η γιαγιά μου χρησιμοποίησε τις σελίδες τους για να τυλίξει αυγά! :shit2: Ευτυχώς, που το αντιλήφθηκα εγκαίρως και τα αγόρασα ξανά.

:beer:

• Like 7

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

η γιαγιά μου χρησιμοποίησε τις σελίδες τους για να τυλίξει αυγά! :shit2: Ευτυχώς, που το αντιλήφθηκα εγκαίρως και τα αγόρασα ξανά.

H δική μου γιαγιά στο χωριό χρησιμοποίησε ένα Μεγάλο Μίκυ για να σκοτώσει μια βρωμούσα :lol: εννοείται το αγόρασα ξανά 

• Funny 7

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

H δική μου γιαγιά στο χωριό χρησιμοποίησε ένα Μεγάλο Μίκυ για να σκοτώσει μια βρωμούσα :lol: εννοείται το αγόρασα ξανά 

Δεν πιστεύω να έκανες το λάθος να πετάξεις το δολοφονικό τεύχος! Ένα Μεγάλο Μίκυ με μία βρωμούσα, χαλκομανία στο εξώφυλλο, είναι συλλεκτικότατο! :lol:

• Funny 6

Posted (edited)

Όλες αυτές οι ιστορίες μου φαίνονται πάρα πολύ οικίες και μάλιστα πιο πολύ στον πατέρα μου,εκείνος και ο θείος μου είχαν όλη τη σειρά και όλα τα τεύχη του μικρού σερίφη,μικρού καομπόυ μιλάμε τα είχαν όλα πρώτες εκδόσεις και όλα τα τεύχη σε εξαιρετική κατάσταση,επίσης είχαν μερικά ιρον μαν του καμπανά μερικά μπλέικ λίγα μικυ μάους,σεραφίνο και τιραμόλα,δυστυχώς η γιαγιά μου τα πέταξε έτσι στεγνά και ακόμα και τώρα λέει ότι είπαν κι ΄άλοι φίλοι πάνω "Εγώ εγώ δεν ήξερα ότι τα θέλατε, μπορεί να είναι στην αποθήκη"ευτυχώς πρόλαβα και έσωσα 3 τελευταία τεύχη μικρού σερίφη που είχαν κρυφτεί και δεν τα πέταξε.

Τώρα από την δική μου μερία η μητέρα μου  έχει πετάξει μερικές φιγούρες batman με διάφορες στολές, μια φιγόυρα spider man εξαιρετικής ποιότητας και μια φιγούρα thing από την ταινία των FF του 2005 πάντα με την δικαιολογία ότι ήμουν μικρός και αφού δεν έπαιζα μαζί τους έπρεπε να τις ξεφορτωθούμε,τώρα σε αυτές τις φιγούρες να προσθέσω και ένα δικό μου λάθος που είχα χάσει μια φιγούρα flash από την justice league (2001) και μάλιστα τις αναζητούσα σε ένα άλλο θέμα που είχα ανοίξει.

Τώρα για κόμικς ευτυχώς δεν πέταξε σχεδόν τίποτα εκτός από λίγα περιοδικά που έπαιρνα μικρός που τα έπαιρνα συνήθως για τα σακουλάκια με τα παιχνίδια που είχαν μέσα.

Πάντως του χρόνου που θα φύγω και εγώ για σπουδές θα την βάλω να ορκιστεί ότι δεν θα πετάξει την συλλογή μου αν και ο πατέρας μου είπε ότι θα φυλάει αυτός την συλλογή μου δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη.

Και κάτι τελευταίο θα έπρεπε να υπάρχει και ένα θέμα που να λέει Α ρε Ξαδέλφια ή  Α ρε παιδιά που να απευθύνεται σε ζημίες που έχουν προκαλέσει στις συλλογές μας μικρά ξαδέλφια ή φίλη που ήρθαν σπίτι τα είδαν και τα διαμέλησαν

Edited by Νίκος Τσιλοπάνος
  • Like 8

Η διαφορά με μένα είναι ότι στον τίτλο θα έπρεπε να γράφει όχι "Α ρε μάνα" αλλά "Α ρε πατέρα".

Την πρώτη χρονιά που έφυγα, είχαν πεταχτεί δυο κούτες. Το περίεργο ήταν, ότι υπήρχε στην βιβλιοθήκη έμεινε άθικτο, μόνο οι κούτες κάτω από το κρεβάτι εξαφανίστηκαν.    

Η δικαιολογία "ε να καθαρίζαμε και νομίζαμε ότι αυτά δεν τα ήθελες πλέον" 

• Like 4

Εγώ ως μικρός ακόμα δεν έχω κάποια τέτοια τραυματική εμπειρία με την μάνα μου. Όμως και εγώ θρηνώ μαζί με τον πατέρα μου για τα δικά του κόμικς που πετάχτηκαν από την γιαγιά μου  :trixes:. Κατά καιρούς μου λέει ο πατέρας μου τι είχε (πχ κλασικά Disney #25) και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. :wall:

• Like 7

Μια τραγική ιστορία που έχουν ζήσει η μάνα μου με τη θεία μου και αφορούσε τη γιαγιά μου είναι ότι έκαναν συλλογές από βιβλία Bell και Λυχνάρι που τα μάζευαν για χρόνια. Κάποια στιγμή ένα παλαιοβιβλιοπωλείο λίγο πιο κάτω από το σπίτι τους βγάζει μπροστά πάρα πολλά βιβλία και ανάμεσα σε εκείνα είχε Bell και Λυχνάρι και έψαχναν αν τους λείπει κάποιο για να το αγοράσουν. Όταν γύρισαν σπίτι, έψαξαν τα δικά τους και δεν τα βρήκαν πουθενά. Ρώτησαν τη γιαγιά και τους είπε ότι για να μην τα πετάξει, τα έδωσε στο παλαιοβιβλιοπωλείο πιο κάτω. Κοινώς πήγαν να βρουν κάποιο βιβλίο που να τους λείπει και αυτά που έψαχναν ήταν ως επί το πλείστον τα δικά τους που είχαν δοθεί σε κούτα στον ιδιοκτήτη το ίδιο πρωί :(

• Like 4
  • Sad 3
  • Funny 1

Posted (edited)
On 8/1/2020 at 10:49 PM, jimmy mcduck said:

Εγώ ως μικρός ακόμα δεν έχω κάποια τέτοια τραυματική εμπειρία με την μάνα μου. Όμως και εγώ θρηνώ μαζί με τον πατέρα μου για τα δικά του κόμικς που πετάχτηκαν από την γιαγιά μου  :trixes:. Κατά καιρούς μου λέει ο πατέρας μου τι είχε (πχ κλασικά Disney #25) και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. :wall:

Όντως ... :moutra2:  Και ήμουν από αυτούς που πρόσεχαν και κρατούσαν όλα τα κόμικς τους σε άψογη κατάσταση.

Είχα πάρα πολλά Μίκυ Μάους από τεύχος 3ΧΧ μέχρι και 9ΧΧ περίπου. :grr:

Είχα τα περισσότερα Κλασικά από το τεύχος 20 μέχρι και ογδοντα-κάτι. :Ungry:

Είχα επίσης πάρα πολλά Μεγάλα Μίκυ, ΠΟΠΑΫ, Σεραφίνο, Τιραμόλα, Μπαγκς Μπάννυ, Τομ & Τζέρυ, Πινόκιο, Μαϊτυ Μάους, Κοκορίκο, Λούκυ Λουκ, Τεν Τεν, Πολεμικά (Δράσις, Κράνος, ΤΑΝΚΣ, Έφοδος, Μάχη, Πόλεμος) Ταρζάν, Αγόρι, Μπλεκ  :trixes:

Φυσικά φταίω κι εγώ γιατί μεγαλώνοντας και πηγαίνοντας Γυμνάσιο και κυρίως Λύκειο τα παράτησα εντελώς και κατέληξαν μέσα σε σακούλες σουπερ μαρκετ στην αποθήκη. Κάποια πρώτα (λίγα μεν) είχαν πέσει θύματα του μικρότερου αδερφού που δεν τα πρόσεχε ιδιαίτερα και τα έχανε ή τα κακοποιούσε, έσκιζε κλπ. Μετά όμως τα περίλαβε ο πατέρας μας που τα πήγαινε σακούλα-σακούλα δωράκι σε μκρότερα ξαδέρφια στο χωριό, ενώ την χαριστική βολή έδωσε κάποια στιγμή  η μητέρα μας που πέταξε ότι είχε απομείνει σε κάποια εκκαθάριση της αποθήκης.  :sad1: :crying:

Edited by Nino
  • Like 5