Μετάβαση στο περιεχόμενο

EPIFANY COMICS


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
EPIFANY COMICS
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Εκδοτική:
PHASE PRODUCTIONS Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
30-11-2019
Εξώφυλλα:
10 + 10 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
10
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Πολυθεματικό
Περιοδικότητα:
Τριμηνιαία
Μέγεθος:
21.0 x 29.7
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
5€ (1), 6€ (2-7), 6,5€ (8-)

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

EPIFANYCOMICS_0001.jpg  EPIFANYCOMICS_0002.jpg  EPIFANYCOMICS_0003.jpg  EPIFANYCOMICS_0004.jpg

 

H Phase Productions επεκτείνει τη δραστηριότητά της παρουσιάζοντάς μας μια νέα ελληνική σειρά ανθολογίας, με τριμηνιαία κυκλοφορία.

Το EPIFANY, έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο πρόσφατο AthensCon και κυκλοφόρησε από τις 6/12/2019 στα περίπτερα (αρχικά της Αθήνας). Μεγάλο σχήμα μεγέθους Α4, έγχρωμο, περιέχει 7 διαφορετικές ιστορίες όπως και άρθρα σχετικά με τα κόμικς.

Στην πολύ ανταγωνιστική τιμή των 5 (και όχι 4,99 :P ) ευρώ.

 

Στο πρώτο τεύχος συνεργάζονται οι Κώστας Παντούλας, Βασίλης Λώλος, Σπύρος Ανδριανός, Βασίλης Χειλάς, Jimmy Captain, Κων/νος Αθανασόπουλος, Διονύσης Τζαβάρας, Γιώργος Κωνσταντόπουλος, Rithinor, Zamas, Τάσος Σαμπάρ, Βασίλης Γέρκου, Γιάννης Δαλκίδης και Βασίλης Ζήκος. Οι ιστορίες είναι όλες σε συνέχειες.

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους albertus magnus, Loss, nikolas12 & ramirez.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άντε να το δούμε και στα δικά μας περίπτερα!  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5467
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Και να μην έχει την τύχη του μπλε κομήτη 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το ξεφύλλισα αλλά ακόμα δεν διάβασα τις ιστορίες. Εχω μια στοίβα πάνω στο γραφείο από το AthensCon.

Για την ακρίβεια διάβασα την τελευταία σελίδα με την συνέντευξη της Κατερίνας (της γνωστής Κατερίνας του Solaris) για την στήλη "πόσο μεγάλη την έχεις". Πολύ καλή ιδέα, δεν έχουμε ξαναδεί μόνιμο κομμάτι σε περιοδικό αφιερωμένο σε συλλέκτες - αναγνώστες :)

 

Και μια σημερινή συνέντευξη

https://gr.ign.com/comics-sc/74505/interview/to-epifany-erkhetai-gia-na-ananeosei-to-topio-ton-periodikon-komiks?fbclid=IwAR121A578LU99DX9B6AMq3Lt0Vj9ePULDTzcwqrwuureSKYXAbMeXe53_AM

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 ώρες πριν, nikos99 είπε:

Και να μην έχει την τύχη του μπλε κομήτη 

 

 

Αυτό ευχήθηκα κι εγώ όταν το αγόρασα στο Athenscon. Να είναι καλοτάξιδο.

 

Ας ελπίσουμε ότι ο Μπλε Κομήτης θα γίνει παράδειγμα για τα νέα πολυθεματικά περιοδικά του είδους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2154
  • Reputation:   21287
  • Achievement Points:  2193
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2313 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

13 ώρες πριν, nikos99 είπε:

Και να μην έχει την τύχη του μπλε κομήτη 

 

Αν δεν είναι <<κουλτούρα να φύγουμε>> τότε μάλλον θα πάει καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15837
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αφου το διαβασα ας πω μια κριτικη οτι σαν συνολο μου αρεσε μετρια. Πολυ καλος ο Στρατιωτης Κειν, τα αλλα μου αρεσαν λιγοτερο αλλα αφου ηταν η πρωτη επαφη μαζι τους (σε αντιθεση με τον Κειν) αναμενω και την συνεχεια των ιστοριων να δω πως θα εξελιχθουν. Ενδιαφεροντα βρηκα τα αρθρακια και το διηγημα (σε συνεχειες μαλλον). Θα γραψω λιγο αναλυτικα τι εχει μεσα για οποιον τυχον ενδιαφερεται.

 

- Στρατιωτης Κειν (σεναριο/εικονογραφηση Κωστας Παντουλας)

- He-Punk and the bastards of the universe (Βασιλης Λωλος)

- Growwwl (σεναριο Βασιλης Χειλας, σχεδιο Jimmy Captain, χρωμα Κωνσταντινος Αθανασοπουλος, σχεδιο εξωφυλλου Γιωργος Κωνσταντοπουλος)

- Talos (σεναριο Γιωργος Κωνσταντοπουλος και Κωστας Παντουλας, σχεδιο Γιωργος Κωνσταντοπουλος, χρωμα Rithinor, βοηθεια στους διαλογους Zamas)

- Blood Cracker  (σεναριο/σχεδιο/χρωμα Βασιλης Γερκου, κειμενα Βασιλης Χειλας)

- Oldman Time (Γιαννης Δαλκιδης)

- Οι Ψιθυροι του Αδη (Βασιλης Ζηκος)

 

Αρθρα

- The True Masters, μονοσελιδο αρθρο για τον πατραρχη των manga Osamu Tezuka (Σπυρος Ανδριανος)

- The Comics' Chest, μονοσελιδο αρθρο για το κομικ "Πεντε για το Απειρο" (5 por infinito) του Esteban Maroto (Διονυσης Τζαβαρας)

 

- Διηγημα "Χουμους" του Τασου Σαμπαρ με εικονογραφηση Κωστα Παντουλα

 

- Συνεντευξη στο τελος της Κατερινας Σουβατζογλου

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25476
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάπου πήρε το μάτι μου, ότι έμπνευση για την προσπάθεια αυτή, ήταν το περιοδικό "Αγόρι".

Αυτό και μόνο, θα με κάνει να το πάρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Kαλή επιτυχία στο νέο περιοδικό.

Το διάβασα χθες.

Δεν θα κάνω καμία κριτική για το περιεχόμενο και το σχέδιο, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ωστόσο, δυο πράγματα για το editing, είναι άσχημο να βλέπεις χαζά ορθογραφικά λάθη σε ένα περιοδικό, ιδίως στην αρχική ιστορία, στον “Κέιν” που έδωσε και το εξώφυλλο του πρώτου τεύχους. Όσο για το editorial, δυστυχώς μου θυμίζει λίγο δηλώσεις του ΚΚΕ. Σαν να βγήκε από το χρονοντούλαπο της ιστορίας… 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  64
  • Reputation:   436
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 hours ago, archon said:

Κάπου πήρε το μάτι μου, ότι έμπνευση για την προσπάθεια αυτή, ήταν το περιοδικό "Αγόρι".

Αυτό και μόνο, θα με κάνει να το πάρω.

Ναι!! Μεγάλο μέρος της θεματικής του Epifany, έχει σαν πυξίδα το περιοδικό "Αγόρι". Ευχαριστώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Το πήρα κι εγώ από το athenscon.... Γενικά θα την χαρακτήρισα ποιοτική έκδοση εκτύπωση, σε γενικές προδιαγραφές κτλ και σε καλή τιμή και νομίζω ότι το γυαλιστερό εξώφυλλο τραβάει πιο πολύ την προσοχή από το ματ που είχε ο κομήτης.

Εξώφυλλο δυνατό, με τον επαγγελματισμό χρωματισμό του Ζήκου που το κατέχει το άθλημα!:Ion:

Σχετικά με τις ιστορίες είναι διαφορετικές από παλιότερες ανθολογίες καθώς έχουν manga ,κάποια κόμικ προς την υπερηρωική κατεύθυνση και κάποια τρόμου:vampir:. Θετικό το πρόσημο και για την σχεδιαστική ποιότητα , με ενθουσίασαν περισσότερο ο Κωνσταντόπουλος με τον Γέρκου. Ο Κωνσταντόπουλος εξάλλου παρέδιδε σεμινάρια για κόμικς όταν εγώ ακόμη δεν ήξερα καν τις βασικές αρχές κατασκευής ενός κόμικ!! Έχει μεγάλη εμπειρία και επιτέλους ήρθε η ώρα να το δείξει με κολορίστα τον rithinor που είναι και αυτός σε επαγγελματικό επίπεδο. Kαι ο Γέρκου ,πιτσιρικάς από Θεσσαλονίκη στο ξεκίνημά του ,άλλα με απίστευτο ταλέντο. Και οι άλλοι είναι καλοί σχεδιαστές και έμπειροι, Παντούλας ,jimmy captain και Δαλκίδης έχουν μία μακρόχρονη πορεία στο μέσο, ακόμη και ο Λώλος που ήταν σε underground ύφος που δεν είναι στα γούστα μου ,υπηρέτησε το είδος του με πολύ καλό σχέδιο.

 Σεναριακά δεν μπορώ να το κρίνω ακόμη ,επειδή κάθε ιστορία έχει λίγες σελίδες ώστε να εξελιχθεί, αυτό είναι το μελανό σημείο των ελληνικών κόμικς γενικότερα επειδή συνήθως δεν πληρώνονται όσο πρέπει οι σχεδιαστές ώστε να ασχολούνται αποκλειστικά ,ώστε να βγάζουν αντίστοιχη ποιότητα και ποσότητα αντίστοιχη με τις χώρες που το κόμικ είναι επιτυχημένο εμπορικό προιόν. Πάντως επειδή έχει διάφορα στυλ και διάφορους σεναριογράφους πιστεύω ότι κάποιες από τις ιστορίες θα βγουν καλές και στην πλοκή στο πέρας των τευχών!

 Τώρα αναγκαίο "κακό " θα είναι να συγκρίνεται το επίφανυ με τον κομήτη . Κατά την γνώμη μου αν και ανθολογικά και τα δύο ,είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας, το επίφανυ κινείται σε πιο εμπορικά είδη κόμικ και αυτό ίσως το βάλει σε περισσότερα σπίτια, αν διαφημιστεί τόσο ώστε να φτάσει στους πελάτες αποδέκτες, από την άλλη ίσως τα κόμικς γενικά σαν είδος είναι για λίγους ,οπότε όσοι έπαιρναν τον κομήτη πάρουν και αυτό εδώ απλά για να στηρίξουν μια νέα προσπάθεια. Σκέψεις , ο χρόνος θα δείξει τι από αυτά θα ισχύει, καλή επιτυχία κι από μένα στους συντελεστές!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  87
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  87
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μου αρεσε συνολικα παρα πολυ!!Προσωπικα προτιμω ενα περιοδικο με ιστοριες που συνεχιζονται στο επομενο τευχος και αναπτυσσονται πληρως κι ας αργουμε να δουμε την συνεχεια ,παρα αυτοτελεις ιστοριες που τελειωνουν αποτομα και σου αφηνουν την αισθηση οτι ηθελες να δεις κατι παραπανω.Μπραβο σε ολους τους δημιουργους και αναμενουμε την συνεχεια!!!

υγ. Το εξωφυλλο πολυ badass!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εκτός Αθηνών, ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1586
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5824 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

2 hours ago, Γιαννης Σ said:

Εκτός Αθηνών, ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει?

Υπολογίζουμε περί τα μέσα Γενάρη..!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6394
  • Reputation:   63194
  • Achievement Points:  6457
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θεσσαλονίκη έχω την εντύπωση ότι το έχει ήδη ο Μαγικός Κόσμος. :tik:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1586
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5824 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 12/21/2019 at 9:42 AM, tik said:

Θεσσαλονίκη έχω την εντύπωση ότι το έχει ήδη ο Μαγικός Κόσμος. :tik:

Και το Κεντρί..!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3797
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σε εμάς ήρθε έστω και. Λίγο αργά,  υψηλής ποιότητας χαρτιου και εκτύπωσης. Ορισμένες ιστορίες πολύ καλές. Περιμένουμε το δεύτερο τεύχος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το αγόρασα κι εγώ εχθές και γούσταρα που έχει μεγάλο format! Λόγω θέματος υγείας ήμουν μέσα 2 βδομάδες και δε ξέρω αν κυκλοφόρησε νωρίτερα... Δεν το διάβασα ακόμη, αλλά απ' το λίγο που το ξεφύλισσα φαίνεται αξιόλογο και εννοείται πως θα στηρίξω την προσπάθεια αυτή! Μπράβο παιδιά! Διάβασα μόνο το editorial του Βασίλη Χειλά και θα συμφωνήσω στο "δίπλωμα του τεύχους", απλά φοβάμαι μήπως φτάνουν τσακισμένα λόγω μεγάλου format. Αν δείτε πως τα είχαν στο ράφι που το πήρα χθες... Είναι και θέμα περιπτερά αυτό, βέβαια και πως αντιμετωπίζει τα κόμικς, μιας και αντίστοιχα περιοδικά του χώρου με παρόμοιο αριθμό σελίδων, μέγεθος και σε καρφίτσα (αλλά τοποθετημένα σε άλλο ράφι), είναι "στην πένα"! Ας ελπίσουμε ότι θα αυξηθεί και η ύλη σας κάποια στιγμή, να το βγάζετε με ράχη για μεγαλύτερη ανθεκτικότητα, έως ότου φτάσει στα χέρια μας! Καλή αρχή εύχομαι!! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  379
  • Content Count:  3820
  • Reputation:   34633
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  258
  • With Us For:  2014 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλησπέρα παιδιά, ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω το τεύχος 1 στην Αθήνα; Υπάρχει μήπως ηλεκτρονική πώληση ή πρέπει να στείλω μήνυμα στη σελίδα του Epifany;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καλησπέρα ,μπορείτε να το βρείτε από ότι βλέπω  στα βιβλιοπωλεία solaris ,relax  και ΛΕΣΧΗ ΦΊΛΩΝ ΚΟΜΙΚΣ.:)

.833287332_32.thumb.jpg.f01475d023823b83555a54d72fdd43e8.jpg 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το νέο πολυθεματικό περιοδικό φαίνεται ότι έχει μπει δυναμικά και προτίθεται να ταράξει τα νερά στον χώρο των κόμικς. Οι συγκρίσεις με τον απερχόμενο και συγχωρεμένο “Μπλε Κομήτη” είναι αρκετές κι αναπόφευκτες, κάτι που το θεωρώ φυσιολογικό. Το Epifany, όμως, εκτός από ομοιότητες έχει κι αρκετές διαφορές που το κάνουν να πρωτοτυπεί και να πρωτοπορεί στην σκηνή της Ένατης Τέχνης στην χώρα μας. Οι ιστορίες που περιέχονται βγάζουν παρεΐστικη διάθεση κι αυτό το κλίμα, νομίζω, ότι βγαίνει προς τα έξω. Στα θετικά είναι η εμφάνιση του “Στρατιώτη Κέιν”, ο οποίος μάς είχε λείψει. Στα αρνητικά βάζω το γεγονός ότι διατίθενται πολλές ιστορίες,οι οποίες έχουν ελάχιστο αριθμό σελίδων στην διάθεσή τους. Ελπίζω να μην τραβήξουν πολύ σε μάκρος. :pray: Το καλό, βέβαια, είναι ότι όλες σχεδόν οι ιστορίες, μπορεί να αναγράφουν “Συνεχίζεται” στο τελευταίο καρέ τους, αλλά φαίνεται άτυπα να ολοκληρώνονται, χωρίς να αφήνουν μεγάλες εκκρεμότητες για την συνέχεια. Σαν να είναι αυτοτελή επεισόδια (σκηνές), από κάποιο μεγαλύτερο σενάριο. Έξυπνο! :respect: Αυτό, πάντως, που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι στο Epifany δεν περιέχονται ιστορίες χιουμοριστικού περιεχομένου. :thinking: Προσωπικά, θα προτιμούσα να υπήρχε τουλάχιστον μία. Ας πούμε δύο λόγια για τα περιεχόμενα του πρώτου τεύχους! :)

 

“Editorial”: Ευφυέστατη εισαγωγή από τον Βασίλη Χειλά, από τις πιο πρωτότυπες έχω διαβάσει. Σίγουρα μου κίνησε το ενδιαφέρον για τις πιο μέσα σελίδες. :P

 

“Στρατιώτης Κέιν”: Ο γνωστός μας ήρωας συνεχίζει δυναμικά και μας κάνει να χαιρόμαστε για την επανεμφάνισή του. Από τα πρώτα καρέ υπάρχουν σκηνές δράσης, αλλά και μία πλοκή που θυμίζει “V for Vendetta”, που ας ελπίσουμε να μην βγει προφητική (αν και είναι δύσκολο να μην βγει). Το plot twist στο φινάλε, ουσιαστικά, ανοίγει την αυλαία για κάτι μεγαλύτερο. Το σχέδιο και το χρώμα, στέκονται αξιόλογα.

 

“He-Punk And The Bastards Of The Universe”: Δουλειά του Βασίλη Λώλου, που συνδυάζει και ταυτόχρονα σατιρίζει δύο μεγάλα brands της δεκαετίας του ‘80, τους “Thundercats” και τον “He-Man”. Αγαπημένα και τα δύο! :hug2: Δυστυχώς, όμως, δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε. Ένιωσα ότι υπάρχει περισσότερος χαβαλές, παρά επαγγελματισμός. Σαν ένα απλό φανζίν κι όχι μία δουλειά που φιλοξενείται σε περιοδικό ευρείας κυκλοφορίας. Anyway! Γούστα είναι αυτά. Το σχέδιο ακολουθεί κι αυτό τις “αρχές” των φανζίν. Δεν με κάλυψε. Ο χρωματισμός, από την άλλη, ήταν έντονος κι όμορφος.

 

“The true masters - Osamu Tezuka”: Ένα εμπεριστατωμένο άρθρο, που αποτίει φόρο τιμής στον πατριάρχη των manga, Osamu Tezuka. Περιέχονται πολλές πληροφορίες για την ζωή και το έργο του μεγάλου δημιουργού. Εξαιρετική βιογραφία. :clap2:

 

“Growwwl”: Ιστορία τρόμου, που εκτυλίσσεται με μορφή αφήγησης και μου θύμισε τις ιστορίες που λέγαμε μικροί τα καλοκαίρια στο χωριό. :P Το σενάριο έχει ενδιαφέρον και κλιμακούμενη πλοκή. Με κράτησε μέχρι το τελευταίο καρέ και με έκανε να ανυπομονώ για την συνέχεια. Το σχέδιο ήταν ιδιαίτερο. Δεν μιλάμε για το αριστούργημα, αλλά έστεκε ικανοποιητικά. Ίσως με μία πιο φωτεινή παλέτα χρωμάτων, να έβγαινε καλύτερο αποτέλεσμα.

 

“The Comics’ Chest - Πέντε για το άπειρο”: Πρόκειται για ένα άρθρο, το οποίο έχει σαν σκοπό να ενημερώσει τον αναγνώστη για μία θρυλική σειρά κόμικ της Ισπανίας και της Πορτογαλίας, η οποία φέρει τον τίτλο “5 Por Infinito”. Αρκετά προσεγμένο και με πολλές πληροφορίες. Ενδείκνυται για τους εξερευνητές νέων εμπειριών στα κόμικς. :)

 

“Talos”: Πρόκειται για ένα σενάριο που πραγματεύεται μία δυστοπική Αθήνα και μία σφοδρή μάχη ανάμεσα σε ένα τεράστιο ρομπότ κι ένα κακό τέρας. Το κακό είναι ότι δεν έχουμε κάποιο επεξηγηματικό κείμενο για το πώς φτάσαμε μέχρι εκεί, αλλά στα θετικά συγκαταλέγεται μία δυνατή σκηνή μάχης και μία αίσθηση ολοκλήρωσης στο φινάλε του πρώτου μέρους. Μου έφερε στο μυαλό κάτι ανάμεσα σε "Pacific Rim" και "Godzilla", εννοείται με ελληνικές καταβολές. :P Γενικά μου άρεσε. Το ίδιο και το σχέδιο-χρώμα.

 

“Χούμους”: Μονοσέλιδο αφήγημα, που περιγράφει την τραγική κατάσταση της φτώχειας, της πείνας και της δυστυχίας, που αντιμετωπίζουν πολλοί άνθρωποι, του λεγόμενου “τρίτου κόσμου”. Όλα αυτά, δοσμένα με δυστοπική χροιά κι αντιθρησκευτικό φρόνημα. Στο τέλος του πρώτου μέρους αρχίζουν οι πινελιές της περιπέτειας. Υποψιάζομαι ότι θα ξεκινήσει κάτι δυνατό. :Suspicious:

 

“Blood Cracker”: Άλλη μία ιστορία που εκτυλίσσεται με την μορφή παιδικού παραμυθιού και περιέχει ανεξάντλητα αποθέματα φαντασίας. Η πλοκή είναι γρήγορη και μου φάνηκε κάπως άνευρη. Αυτό που με κράτησε είναι οι όμορφοι διάλογοι και το απίστευτο σχέδιο (και χρώμα). :wow:

 

“Oldman Time”: Ενώ στα πρώτα καρέ φαίνεται ότι έχουμε να κάνουμε με ένα απλό σενάριο, το plot twist στην πορεία μου κίνησε το ενδιαφέρον και με εξέπληξε. :wow: Σίγουρα έναν τέτοιο συμπαθητικό γεροντάκο θα τον ήθελα για γείτονα. :lol: Είναι το μοναδικό κόμικ που είναι ασπρόμαυρο κι έχει μία ιδιομορφία στην διάταξη των καρέ. Είναι κάθετα τοποθετημένα, με αποτέλεσμα, η ιστορία να διαβάζεται μόνο αν στρέψουμε το περιοδικό 90° δεξιά. Κανένα πρόβλημα. :) Το σχέδιο θυμίζει manga.

 

“Οι ψίθυροι του Άδη”: Σενάριο τρόμου και splatter, που διαδραματίζεται στην Ελλάδα. Στις λίγες σελίδες του αναπτύσσει αξιόλογα την πλοκή και περιέχει δυνατές σκηνές ατμοσφαιρικού θρίλερ. Το φινάλε το βρήκα εξαιρετικά “αρρωστημένο”. Μου άρεσε. Όσον αφορά το σχέδιο, είναι χάρμα οφθαλμών. Πραγματικά σε άλλο επίπεδο! :wow::respect:

 

“Πόσο μεγάλη την έχεις?!”: Πρωτότυπη στήλη, που φιλοξενεί συλλέκτες που παρουσιάζουν στο κοινό τις συλλογές τους και τις βιβλιοθήκες με τα κόμικς τους. Στο πρώτο τεύχος είναι φιλοξενούμενη η Κατερίνα Σουβατζόγλου, η οποία την έχει πάρα πολύ μεγάλη (την συλλογή της)! :P Για όσους δεν ξέρουν ποια είναι η Κατερίνα, καλό είναι να κάνουν μία βόλτα στο Κέντρο και στο Solaris! ;)

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3797
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πότε θα κυκλοφορήσει το δεύτερο τεύχος;; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 14/3/2020 στο 3:50 ΜΜ, Indian είπε:

“Πόσο μεγάλη την έχεις?!”: Πρωτότυπη στήλη, που φιλοξενεί συλλέκτες που παρουσιάζουν στο κοινό τις συλλογές τους και τις βιβλιοθήκες με τα κόμικς τους. Στο πρώτο τεύχος είναι φιλοξενούμενη η Κατερίνα Σουβατζόγλου, η οποία την έχει πάρα πολύ μεγάλη (την συλλογή της)! :P Για όσους δεν ξέρουν ποια είναι η Κατερίνα, καλό είναι να κάνουν μία βόλτα στο Κέντρο και στο Solaris! ;)

 


:beer:

Θα σταθώ λίγο στο "Πόσο μεγάλη την έχεις?!" για να πω ότι η συνέντευξη έχει ένα προβληματάκι και δεν ολοκληρώνεται στην 6η απάντηση της Κατερίνας τελείωνοντας με ένα "το οποίο θα δυσκολευτείς να το δείξεις σε" (δε μιλάει γι' αυτό στο οποίο φαντάζεστε ότι αναφέρεται  ο τίτλος βρε πονηροί! Βρε λες να λογοκρίθηκε γι' αυτό;  :lol:)... Μάλλον πως κάτι πήγε στραβά στο editing... Άραγε χάσαμε μερικές λέξεις ή μεγαλύτερο μέρος της συνέντευξης; :(

 

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι στην ιστορία "Οι Ψίθυροι του Άδη" θα έπρεπε να γράφει ένα "Τέλος" ή ένα "συνεχίζεται...", διότι δεν είναι ξεκάθαρο αν έχουμε διήγημα ή μέρος κάποιου κόμικ που θα συνεχιστεί. Στο σύνολό του μου άρεσε πολύ και περιμένω πως και πως το επόμενο!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 6/4/2020 στο 10:55 ΜΜ, Mandrake είπε:

Θα σταθώ λίγο στο "Πόσο μεγάλη την έχεις?!" για να πω ότι η συνέντευξη έχει ένα προβληματάκι και δεν ολοκληρώνεται στην 6η απάντηση της Κατερίνας τελείωνοντας με ένα "το οποίο θα δυσκολευτείς να το δείξεις σε" (δε μιλάει γι' αυτό στο οποίο φαντάζεστε ότι αναφέρεται  ο τίτλος βρε πονηροί! Βρε λες να λογοκρίθηκε γι' αυτό;  :lol:)... Μάλλον πως κάτι πήγε στραβά στο editing... Άραγε χάσαμε μερικές λέξεις ή μεγαλύτερο μέρος της συνέντευξης;

 

Κι όμως Κώστα, η συνέντευξη ολοκληρώνεται. ;)

 

Αν δεις προσεκτικά στην εικόνα, υπάρχει η στήλη με την συνέχεια της συνέντευξης "χωμένη" μέσα στην εικόνα. Είναι και μαύρα τα γράμματα και κρύβεται μία χαρά. :lol:

 

Δεν έχω το τεύχος πρόχειρο για να στο φωτογραφήσω, αλλά αν ρίξεις μία προσεκτική ματιά είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχεις δίκιο, είναι πάνω στα "Μπλεκ"!! Τι μάτι είναι αυτό; :wow:  Δε μπορώ φυσικά να διαβάσω τι γράφει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3797
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Έχουμε κανένα νέο για το νέο τεύχος;; Θα κυκλοφορησουν επομενο ή ηταν το πρωτο και το τελευταλιο??

Επεξεργασία από Comichunter
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  379
  • Content Count:  3820
  • Reputation:   34633
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  258
  • With Us For:  2014 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 26/4/2020 στο 8:35 ΠΜ, Comichunter είπε:

Έχουμε κανένα νέο για το νέο τεύχος;; Θα κυκλοφορησουν επομενο ή ηταν το πρωτο και το τελευταλιο??

 

Σύμφωνα με μια πληροφορία που είχα από τον @Valtasar, σιγά σιγά οδεύουμε προς την κυκλοφορία του δεύτερου τεύχους, κόλλησε αρκετά λόγω του ιού και της καραντίνας, αλλά σύντομα θα έχουμε νέα πάνω σε αυτό το θέμα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3797
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επιτελους υπαρχει διαφημιση στο οπισθφυλλο των ληστραρχων 5 , οτι θα κυκλοφορησει το δευτερο τευχος του epifany μεσα στον Αυγουστο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  379
  • Content Count:  3820
  • Reputation:   34633
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  258
  • With Us For:  2014 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Βίντεο-διαφήμιση του δεύτερου τεύχους από τη σελίδα του Epifany.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3797
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ρώτησα ήδη,  θα κυκλοφορήσει τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.