Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Είδα μαγνητοσκοπημένη τη συναυλία ΜΥΘΩΔΙΑ του Βαγγέλη Παπαδανασίου. Και ένα ντοκιμαντέρ που προσπαθεί να αναλύσει διάφορα σημεία της συναυλίας. Δεν ξέρω γιατί.

 

Η συναυλία αυτή δώθηκε στης Στήλες του Ολυμπίου Διός το 2001, και κομμάτια της παίχτηκαν στην έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004. Το περίεργο ήταν ότι για να μη ναυαγήσει η συναυλία χρηματοδοτήθηκε από τη NASA. Πολύ δύσκολα και με διάφορα προγράμματα απομονώθηκαν οι στίχοι. Μετά από μια διεξοδική ανάλυση έγινε μια προσπάθεια απόδοσης του κειμένου. Μια ωδή προς το Δία, μια ανάλυση ενός πολέμου θεών, ένα κατευόδιο ταξιδιού, μια παράκληση επιστροφής ενός "άρματος". Δεν τολμώ να αναφέρω τι άκουσα. Σας προκαλώ να ανακαλύψετε τα πάντα μόνοι σας. Ακόμη και την ώρα της συναυλίας ο χώρος ευθυγραμμιζόταν με τον πλανήτη Αρη. Ψάξτε να βρείτε πληροφορίες για τους δορυφόρους του Αρη και φρικάρετε με αυτά που θα διαβάσετε.

 

Δείτε το, ψάξτε το και διασκεδάστε το! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95122
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα τα "Χρονικά του Δρακοφοίνικα - Αδάμαστος" και εντυπωσιάστηκα...! :yes:

 

Επίσης είδα και το Jackass presents : Bad grandpa...!Το είχε το Νova εχθές το βράδυ και είπα να το δω...!Πάρα,μα πάρα πολύ καμμένο χιούμορ...!Ήταν αρκετά σαχλή και χοντροκομμένη,αλλά δεν κρύβω ότι με μερικές σκηνές γέλασα με την ψυχή μου...! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4696 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Γενικά εγώ δεν είμαι σινεφίλ. Έχω δει ελάχιστες ταινίες, όμως ως geek που σέβεται τον εαυτό του οφείλω να δραστηριοποιηθώ έστω στο ελάχιστο και στον τομέα των ταινιών.
Μια απ' τις πρώτες απόπειρες, το φρέσκο Dracula Untold. Action dark fantasy σε Μεσαίωνα.
 

Είμαστε στο 1462. Η Τρανσυλβανία απολαμβάνει παρατεταμένη περίοδο ειρήνης υπό τη βασιλεία του Βλαντ ΙΙΙ και της συζύγου του Μιρένα, οι οποίοι μεριμνούν ώστε οι υπήκοοί τους να ζουν προστατευμένοι από τους εχθρούς και ειδικότερα τους Τούρκους που επεκτείνονταν επικίνδυνα, κατακτώντας όποια εδάφη έβρισκαν στο πέρασμά τους. Όταν ο Σουλτάνος Μεχμέτ ο ΙΙ απαιτεί 1000 παιδιά για το στρατό των Γενιτσάρων του ο Βλαντ καλείται να αποφασίσει αν θα ακολουθήσει το παράδειγμα του πατέρα του και να παραδώσει το γιο του στο σουλτάνο ή αν θα απευθυνθεί σε ένα τέρας ώστε να νικήσει τους Τούρκους, χάνοντας, όμως, την ψυχή του.

 

 

 
Ωραία σκηνοθετημένη, καλές ερμηνείες, μπόλικα εφέ(αν και λίγες φορές υπερβολικά

Όταν πχ σε μια φάση οι νυχτερίδες σκοτώνουν μαζικά τον Τούρκικο στρατό.

. Ξεκοιλιάσματα, μάχες, δράση, τι άλλο θέλει κανείς; :D

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το Northmen: A Viking Saga.Βίκινγκς ναυαγούν στις ακτές της Σκωτίας, πέφτουν πάνω στην κόρη του βασιλιά, την απαγάγουν για να ζητήσουν λύτρα και ο βασιλιάς στέλνει απο πίσω τους αιμοσταγείς μισθοφόρους για τους σκοτώσουν και να την φέρουν πίσω. Μέτρια ταινία η οποία γίνεται λίγο κουραστική απο το συνεχές κυνηγητό, μέτριες οι ερμηνείες και θα έλεγα χαζό το τέλος. Έχει κάποια δράση, αλλά το μεγαλύτερο θετικό είναι τα πολύ όμορφα τοπία και το όλο σκηνικό. Βαθμολογία 4/10 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελείωσα χθες το The Sopranos. Άξια θεωρείται η καλύτερη σειρά όλων των εποχών. Το γράψιμο ήταν παραπάνω από άριστο. Μελετημένο στην παραμικρή λεπτομέρεια και απόλυτα ρεαλιστικό. Προσωπικά (χωρίς να έχω δει το The Wire το οποίο θα ξεκινήσω σήμερα μάλλον) τη θεωρώ τη σειρά που θα έπρεπε να ακολουθούν οι υπόλοιπες. Με την έννοια ότι παρουσίασε ένα τρόπο αφήγησης που μοιάζει σε μένα ολοκληρωμένος και ιδανικός. Ήταν σαν τα encyclopedic novels. Απεικόνιση μιας ολόκληρης εποχής με τον κατάλληλο τρόπο. Ξεφεύγοντας από την τυπική και περιορισμένη παρουσίαση γεγονότων σε ένα κατασκευασμένο περιβάλλον. Δεν υπάρχει μόνο η Νέα Υόρκη και οι πρωταγωνιστές της σειράς όπως θα υπήρχαν αλλού. Άπειροι χαρακτήρες που δεν μας συστήνονται καν και εμφανίζονται από το πουθενά. Από το New Jersey και το Las Vegas, στην Ιταλία και το Παρίσι. Πραγματικά αριστούργημα ανεξάρτητα από το αν είναι η προσωπικά αγαπημένη μου (που δεν είναι).

 

 

Το τέλος παίζει να είναι ό,τι πιο καταθλιπτικό έχω δει σε σειρά.

 

 

 

Bonus:(Περιέχει άπειρα σπόιλερς το λινκ) Ένα πολύ ωραίο λινκ που βρήκα με "36 φορές που το Breaking Bad ήταν η εξυπνότερη τηλεοπτική σειρά". Κάποια στιγμιότυπα που δείχνουν ευρήματα μέσα στη σειρά που ήταν δείγμα ιδιοφυίας από μέρους των δημιουργών. Αξίζει να το τσεκάρουν οι φαν. (Προσθέτω ότι διάβασα πως το Breaking Bad έχει 62 επεισόδια και το 62ο στοιχείο στον περιοδικό πίνακα είναι το Σαμάριο, το οποίο χεησιμοποιείται για να θεραπεύσει τον καρκίνο των πνευμόνων.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Λοιπόν... Είδα χθες το fantastic four κάτι silver και τρελάθηκα!!! Ήταν τέλειο! Άψογη σκηνοθεσία και φοβεροί ηθοποιοί!

 

Το φοβερό ήταν ότι...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...έπαιξε κι ο Σταν Λη για λίγο!

 

Δικαίως παίρνει ένα 9/10! Σκεφτείτε ότι σιχαίνομαι marvel, ξέρετε Σούπερμαν, Μπάτμαν, Φλας και λοιπά λοιπά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το πρώτο Iron Man. Σίγουρα η ταινία αξίζει να δεις την ταινία μόνο για τον Ντάουνι. Κατά τ' άλλα τη βρήκα σχεδόν αδιάφορη, πάντα σαν υπερηρωική. Ούτε οι μάχες μ' εντυπωσίασαν και η ιστορία μου θύμισε το Hulk με τον Νόρτον,

 

ο μελλοντικός υπερήρωας βρίσκει/φτιάχνει κάτι πρωτοποριακό και ο κακός το κλέβει και παλεύουν στο τέλος.

 

πράγμα που με ψιλοχάλασε. Ελπίζω οι άλλες του Iron Man να είναι καλύτερες.

 

Υ.Γ.: Ο Σταν Λι στο ρόλο του Χιου Χέφνερ και η σκηνή αυτή ήταν όλα τα λεφτά  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95122
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα το Hundred-foot journey...!

 

Ρομαντική κομεντί με πολύ ωραία τοπία στην Γαλική επαρχία,με φανταχτερά χρώματα και καλό φαγητό...! :P

Και φυσικά με την υπέροχη Helen Mirren...!

Μην περιμένετε πολλή δράση...!Προτείνεται να την δείτε χωμένοι στον καναπέ,αγκαλιά με το ταίρι σας...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα:

Αγωνες πεινας 3 μερος Α'  H γνωμη μου ειναι οτι επρεπε να κανουν μια ταινια και καλη,οπως ηταν και οι 2 προηγουμενες που ηταν πολυ καλες,και οχι να την χωρισουν σε 2 μερη.Ηταν καλη αλλα δεν συγκρινεται με τις προηγουμενες.

Robin Hood Την επελεξα λογω του τιτλου,αλλα πολυ συντομα καταλαβα οτι ειναι παραλλαγη της γνωστης αγαπημενης ιστοριας.Ενταξει καλη ηταν αλλα προτιμω το original story.

The 6th day sci-fi ταινια με κλωνους και δραση.Καλη.

Vidocq Με τις γαλλικες ταινιες δεν το εχω αλλα αυτη μου αρεσε.Ωραια ταινια φαντασιας.

Street kings Δεν μου αρεσε πολυ...

Και μετα απο 800 χρονια :P  ειδα και το Unbreakable Μου αρεσε,και δεν ειχα ιδεα οτι εχει να κανει και με τα κομικς κατα καποιο τροπο η ταινια.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Coherence

 

Πολύ καλή WTF Sci-Fi ταινία.

 

Από αυτές που μετά θέλεις να τη συζητήσεις..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Automata με τον Banderas. την θαψανε, εμενα μου αρεσε αρκετα. θεωρω οτι ειναι πολυ πιο κοντα στη φιλοσοφια του Ασιμοφ απο πχ. το I Robot.

οπως συνηθως για ταινια ε.φ. των τελευταιων ετων, ανακατευει πολλα σε μικρο χρονικο διαστημα, παρολα αυτα την συνιστω στους φιλους του ειδους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Coherence

 

Πολύ καλή WTF Sci-Fi ταινία.

 

Από αυτές που μετά θέλεις να τη συζητήσεις..

 

πολυ καλη, συμφωνω απολυτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4471 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Black Sails Season 2 Episode 1

Μετα απο ενα χρονο αναμονης η περιπετεια συνεχιζεται.Νεα προσθηκη στη σειρα ο Captain Edward "Ned" Low.Οση ωρα εβλεπα το επεισοδιο ειχα ενα ηλιθιο χαμογελο κολλημενο στο προσωπο μου. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95122
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα το "A Walk Among The Tombstones"...!

 

Κλασικός Liam Neeson...!Ωραίος τύπος,πολύ :cool: ...!Η ταινία έχει καλή υπόθεση,αλλά τον ρυθμό της τον βρήκα αρκετά αργό και οι σκηνές δράσης έβγαιναν με το σταγονόμετρο...!Δεν ήταν ό,τι καλύτερο έχω δει από ταινίες του είδους της,αλλά δεν το μετάνιωσα που την είδα...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Coherence

 

Πολύ καλή WTF Sci-Fi ταινία.

 

Από αυτές που μετά θέλεις να τη συζητήσεις..

 

 

πολυ καλη, συμφωνω απολυτα!

 

δεν ειχα ιδεα, την ειδα κ συμφωνω, πολυ καλη, μου αρεσε!

βεβαια τι να συζητησεις..; αυτη η ιδεα του ηρθε του δημιουργου αυτη εφτιαξε, δεν κανει να καψουμε τον εγκεφαλο μας χαχα

εκτος κ αν θελετε να συζητησετε τα βαθυτερα, φιλοσοφικα νοηματα που δημιουργει :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

City Island

 

Εξαιρετική κατ' εμέ κωμωδία, με πολύ καλές ερμηνείες, έξυπνο σενάριο και πολύ γέλιο. Στο τέλος μου άφησε ένα feel-good συναίσθημα, κάτι που πολύ λίγες ταινίες (και κόμικς) καταφερνουν (και δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε κωμωδίες ή αστεία κόμικς).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Cheers

 

Μια σειρά sitcom σταθμός στην ιστορία της αμερικάνικης τηλεόρασης. Δεν μπορώ να πώ ότι μπήκε στην καρδιά μου. Θα τα παρατούσα από πολύ νωρίς αλλά η συμμετοχή του Kelsey Grammer ως τον ψυχίατρο Dr. Frasier Crane με κράτησε μέχρι το τελευταίο επεισόδιο. Πολύ πεζό χιούμορ, καμιά σχέση με το σοφιστικέ στιλ του Frasier. Η 11η σεζόν που είναι και ο επίλογος χτίζει το "καθαρό" έδαφος της νέας σειράς με έναν Frasier χωρισμένο εργένη, μπον βιβέρ, τομαριστή, ανασφαλή, αξιαγάπητο και φαφλατά.

 

Η χαρά του πλεκτού πουλόβερ με χαζά σχέδια. Ο άλλος χαρακτήρας του Cheers που συμπάθησα ήταν η Kirstie Alley στο ρόλο της Rebecca Howe.

 

4/10 και ίσως είμαι ευγενικός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μαλλον εμεις τα κοριτσάκια θα πάμε να δούμε τις 50 αποχρώσεις του γκρι του αγίου Βαλεντίνου αν και θα πάνε νομίζω και πολλά ζευγαράκια, να αξιζει λέτε ή τζαμπα τα λεφτα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ειδα το Birdman , ποιος birdman;;;;

ψευτοκουλτουριαρικη ταινια με φιλοσοφικες αναζητησεις (ειρωνικο, ειναι "περιπου" ατακα απο την ταινια, δεν την θυμαμαι ακριβως :P)

 

μου αρεσε, πολυ, επισης δεν θυμομουν πως επαιζε κ ο Ζακ Γαλιφιανακης κ ελεγα οτι αυτος ο ηθοποιος μου θυμιζει τον Ζακ

(επαιζε σοβαρα γι αυτο :P)

 

μου αρεσε κ ο τροπος που ειναι γυρισμενη, αν την δειτε θα καταλαβετε τι εννοω, δεν ξερω πως την λενε αυτη τη τεχνικη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μαλλον εμεις τα κοριτσάκια θα πάμε να δούμε τις 50 αποχρώσεις του γκρι του αγίου Βαλεντίνου αν και θα πάνε νομίζω και πολλά ζευγαράκια, να αξιζει λέτε ή τζαμπα τα λεφτα

 

E βέβαια, το πιο λογικό να πας στην γιορτή του έρωτα να δεις μια ταινία που περιγράφει μια σαδιστική σχέση υποταγής γεμάτη με σκηνές μιας γυναίκας χειραγωγημένης στην αποδοχή του σοδομισμού ως κάτι φυσιολογικό.Που στο τέλος το υιοθετεί και αισθάνεται και τυχερή που το ζει. Αλλά βγαίνω οφ τόπικ και δεν πρέπει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θρηνωδέ , με έπεισες δεν πάω να την δω :spidey_yeah_that:ακομα και αν πλημμυρισει το σινεμά, απλα την τελευταια βδομαδα μονο για αυτην την ταινια ακούω, ουτε καν μπήκα στον κόπο να διαβάσω τα βιβλία, απλα για την παρεα θα πήγαινα και να δω πια και για το φαινόμενο, τι λέει

Επεξεργασία από arianna
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27039
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

οι συντελεστες της τωρινης τριλογιας εχουν δηλωσει οτι θα κουμπωσουν το επερχομενο 3ο μερος με τις παλιοτερες (κατι σαν prequel δηλαδη).αρα θα εχουμε καποιες απαντησεις στην φοβερη ταινια του '68.

 

Απ' τις πρώτες ταινίες έχω δει μέχρι και την 3η ("Απόδραση Απ' τον Πλανήτη Των Πιθήκων" ("Escape From The Planet Of The Apes") ('71)) και δε φαίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε συνδυασμό με τις νεότερες που έχουν βγει. Reboot είναι φίλε μου και δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Και το "Escape From The Planet Of The Apes" έχει περίεργη σύνδεση με τις δύο προηγούμενες και κάνανε σεναριακή πατάτα. Παρόλα αυτά μου άρεσε, βέβαια και κακώς δεν έχω πιάσει ακόμη τις επόμενες δύο! Καθυστέρησα που καθυστέρησα, τουλάχιστον θα τις απολαύσω σε Blu-Ray ποιότητα κι αυτές! Άντ, γιατί με περιμένει και η τηλεοπτική σειρά "Planet Of The Apes" ('74) η οποία έχει ήδη μεταφραστεί! :yes:

 

Εγώ τι να πρωτοπώ ότι είδα από τότε που ξανάγραψα... Αναφορικά μονάχα, κινηματογράφο πήγα στα: "Maleficent", "Hercules", "Transformers: Age Of Extintion", "Dawn Of The Planet Of The Apes", "Δικός Της" ("Her") (2013), "Lucy", "Το Μικρό Ψάρι", "Guardians Of The Galaxy", "Sin City: A Dame To Kill For", "Ο Λαβύρινθος" ("The Maze Runner"), "Deliver Us From Evil", "Evil Dead", "The Equalizer", "Ο Φύλακας Της Μνήμης" ("The Giver"), "Good People", "Annabelle", "Dracula Untold", "Interstellar", "Teenage Mutant Ninja Turtles", "Fury", "Exodus: Gods And Kings", "Northmen: A Viking Saga", "The Hobbit: The Battle Of The Five Armies", "The Hunger Games: Mockinjay (Part 1)", "Το Παιχνίδι Της Μίμησης" ("The Imitation Game"), "Jupiter Ascending". Εάν δε ξέχασα καμία... Ήταν κι άλλες που θα ήθελα να πάω, πάντως, όπως το "The Woman In Black 2" ή το "Taken 3" που μου φάνηκε πολύ καλό στο trailer ή το "Seventh Son" κ.α., αλλά λίγο οι συγκυρίες, λίγο η αφραγκία, δεν τα κατάφερα. Καλά το "Taken 3" θα πήγαινα υπό την προϋπόθεση ότι είχα κατεβάσει και δει τα άλλα δύο, κάτι που φυσικά δεν έγινε.

 

Σε γενικές γραμμές μου άρεσαν όλες, με κάποιες να μου βγήκαν καλύτερες απ' ότι τις περίμενα και κάποιες πιο μέτριες, που και πάλι όμως μπορώ να πω ότι διασκέδασα αρκετά! Η πιο μέτρια ίσως, είναι το "Good People" που δεν υπήρχε περίπτωση να δω, αλλά τσεκάροντας τις ώρες της προηγούμενης ημέρας είχε αλλάξει το πρόγραμμα κι έτσι αναγκαστήκαμε και μπήκαμε σε μια που θα μπορούσαμε να παρακολουθήσαμε (αλλιώς θα έπρεπε ή παιδικό καρτούν να δούμε ή την τελευταία που έπαιζε η Ζέτα Μακρυπούλια. :lol: ). Δεν ήταν άσχημη, αλλά ήταν ταινία που δε νομίζω να επέλεγα να τη δω κάποια στιγμή. Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να δω χιλιάδες άλλες πρώτα, που εκκρεμούσαν. Άλλες ταινίες που παρακολούθησα τους τελευταίους 6 μήνες, είναι τα:

 

1. "Batman" ('43)

2. "Superman" ('48)

3. "The Fantastic Four" ('94)

4. "Νικ Φιούρι: Η Αποστολή" ("Nick Fury: Agent Of Shield") ('98)

5. "Captain America" ('90)

6. "Superman And The Mole-Men" ('51)

7. "An Adventure In Space And Time" (2013)

8. "Doctor Who: The Case Of Fatal Death" ('99)

9. "Avengers Confidential: Black Widow & Punisher" (2014) [animation]

10. "The Expendables" (2010)

11. "Transformers: Revenge Of The Fallen" (2009)

12. "Transformers: Dark Of The Moon" (2011)

13. "Solarman" ('86) [animation] [short film]

14. "Dark Resurrection" (2007)

15. "Dark Resurrection: Volume 0" (2011) [short film]

16. "Star Was: Threads Of Destiny" (2013)

17. "Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened On The Way To Thor's Hammer" (2011) [short film]

18. "Doctor Mordrid" ('92)

19. "The Third Man" ('49)

20. "Stranded" (2013)

21. "Vessel" (2012) [short film]

22. "Man From Atlantis: The Killer Spores" ('77)

23. "Man From Atlantis: The Disappearances" ('77)

24. "Vastra Investigates" (2012) [short film]

25. "Doctor Who: Last Christmas" (2014) [short film]

26. "The Night Stalker" ('72)

27. "Σατανικός Εγκέφαλος" ("Colossus: The Forbin Project") ('70)

28. "Beyond Atlantis" ('73)

29. "Αιχμάλωτοι Στον Βυθό Των Θαλασσών ("The City Under The Sea"/"War-Gods Of The Deep"/"City In The Sea") ('65)

30. "Wolfen" ('81)

31. "Γη: Ώρα Μηδέν" ("Damnation Alley"/"Survival Run") ('77)

32. "Automata" (2014)

33. "Οι Περαστικοί" ("Just Visiting") (2001)

34. "Ο Κρυφός Πόλεμος Των Σαμποτέρ" ("Battle Beneath The Earth") ('67)

35. "The Tingler" ('59)

36. "Φεγγάρι" ("Moon") (2009)

37. "The Leech Woman" ('60)

38. "4:44 Last Day On Earth" (2011)

39. "Απόλυτη Ευφυϊα" ("Limitless") (2011)

40. "Κουιντέτο" ("Quintet") ('79)

41. "First Spaceship On Venus"/"The Silent Star"/"Venus Tiger" ("Der Schweigende Stern") ('60)

42. "Ολέθριος Πλανήτης" ("Battle Planet") (2008)

43. "Σκληροτράχηλοι Της Χαμένης Ηπείρου"/"Οι Τελευταίοι Μαχητές" ("The Raiders Of Atlantis"/"Atlantis Interceptors"/"Atlantis Inferno"/"Atlantis"/"The Last Warriors"/"The Atlantis Interceptors") ("I Predatori Di Atlantide") ('83)

44. "Ακρωτήριο Κέννεντυ, Πτήσις: Αιγόκερως 1"/"N.A.S.A.: Επιχείρηση Άρης" ("Capricorn One") ('78)

45. "Τρέχοντας Στο Χρόνο"/"Ο Καβαλάρης Του Χρόνου" ("Timerider: The Adventure Of Lyle Swann"/"Timerider") ('82)

46. "The Lathe Of Heaven" ('80)

47. "Μονομαχία Δύο Κόσμων"/"Απαγορευμένος Πλανήτης" ("Forbidden Planet") ('56)

48. "Repeaters" (2010)

49. "Chinatown" ('74)

50. "Ο Πορτοφολάς" ("Pickpocket") ('59)

51. "Διαβολικός Επισκέπτης"/"Φαντάσματα" ("Phantoms"/"Dean Koontz's Phantoms") ('98)

52. "Παιχνίδια Πολέμου" ("WarGames"/"War Games") ('83)

53. "Παιχνίδια Πολέμου: Νεκρός Κώδικας" ("WarGames: The Dead Code") (2009)

54. "Η Τελευταία Αποστολή" ("Final Mission") ('94)

55. "Ο Πυρηνικός Σούπερμαν Των 6.000.000 Δολλαρίων" ("The Six Million Dollar Man") ('73)

56. "The Six Million Dollar Man: Wine, Women And War"/"Wine, Women And War" ('73)

57. "The Six Million Dollar Man: Solid Gold Kidnapping"/"Solid Gold Kidnapping" ('73)

58. "Ζόμπι: Επιδρομή Απ' το Νεκροταφείο" ("Do Not Speak Ill Of The Dead"/"Breakfast At The Manchester Morgue"/"The Living Dead"/"The Living Dead At Manchester Morgue"/"Don't Open The Window"/"Let Sleeping Corpses Lie") ("Non Si Deve Profanare Il Sonno Dei Morti") ('74)

59. "Σώμα Με Σώμα" ("The Blood Of Heroes"/"The Salute Of The Jugger"/"Salute Of The Juger") (Uncut Version) ('89)

60. "Μάχη Για Επιβίωση" ("Omega Doom") ('96)

61. "Ο Δρόμος" ("The Road") (2009)

62. "Riverworld" (2010)

63. "Blade Runner: Ομάδες Εξοντώσεως" ("Blade Runner: The Final Cut") (US Theatrical Cut Version/Domestic Cut Version) ('82)

64. "Η Βασίλισσα Του Διαστήματος" ("Queen Of Outer Space") ('58)

65. "Η Καταδίωξη" ("Alien Tracker"/"Tracker") (2003)

66. "Τρομαγμένη Πολιτεία" ("Tarantula") ('55)

67. "Captain Harlock And The Space Pirates"/"Harlock Space Pirate"/"Harlock: Space Pirate" (2013) [animation]

68. "Η Βασίλισσα Των 1.000 Χρόνων" ("Queen Of A Thousand Years"/"1000-Year Queen"/"Queen Millennia") ("Sen-Nen Joo") ('82) [animation]

69. "Time Masters" ("Les Maitres Du Temps") ('82) [animation]

70. "How Wang-Fo Was Saved" ("Comment Wang-Fo Fut Sauve") ('87) [animation] [short film]

71. "The Captive" ("La Prisonniere") ('88) [animation] [short film]

72. "Gandahar"/"Light Years" ('88) [animation]

73. "Attack Of The 50 Foot Woman" ('58)

74. "Οι Τελευταίοι Πολεμιστές"/"Σε Κατάσταση Άμυνας" ("Def-Con 4"/"Defense Condition 4") ('85)

75. "Το Θαύμα Της 8ης Λεωφόρου" ("*Batteries Not Included") ('87)

76. "Απόδραση Από Το Νησί Του Διαβόλου"/"Το Πείραμα" ("Operation Dead End") ('86)

77. "Όλεθρος" ("Epoch") (2001)

78. "Τελική Προσέγγιση" ("Final Approach") ('91)

79. "Τα Πλοκάμια Του Τρόμου" ("Tentacoli") ('77)

80. "Κύματα Τρόμου" ("Shock Waves") ('77)

81. "Αποικία 7" ("The Colony") (2013)

82. "A Boy And His Dog" ('75)

83. "Άλιεν 2: Το Τέρας Στη Γη" ("Alien 2: On Earth") ("Alien 2: Sulla Terra") ('80)

84. "Η Αποικία" ("Aurora") ('98) & το

85. "Ο Πόλεμος Δύο Κόσμων" ("This Island Earth") ('55) το οποίο γύρευα πολλά χρόνια!! :yes:

 

 

Τώρα, τι να αναλύσω, τι να πιάσω και τι ν' αφήσω... Και είμαι βέβαιος πως ξέχασα πολλές... Κάποιες πιο μέτριες, κάποιες καλύτερες. Εμένα ως γνωστόν, ταινίες απ' το χώρο του Φανταστικού δώσε μου και την ψυχή μου πάρε! :SmokingDevil:  Έτυχαν και κάποιες περιπτώσεις βέβαια και είδα επιτέλους Ρομπέρ Μπρεσσόν που λέω πόσα χρόνια τώρα και δεν είχα αξιωθεί να δω κάποια ή τον "Τρίτο Άνθρωπο" που ενώ το έχω εδώ και χρόνια σε DVD, έπρεπε να γίνει μάζωξη σε χώρο που κάνουν προβολές για να δεήσω να την δω επιτέλους..! Και ήταν και οι δύο εξαιρετικές! Του Ρομπέρ Μπρεσσόν πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει άλλες δύο στην ελληνική αγορά εδώ και χρόνια, αλλά δεν έχω πρόχειρα το αρχείο μου τώρα στο tablet για να τσεκάρω ποιες είναι. Μεταφρασμένες δεν πρέπει να υπάρχουν παραπάνω. Από Orson Welles, άντε να δω πότε θα δω επιτέλους και τον "Κύριο Αρκάντιν" ή τον "Άρχων Του Τρόμου" (όχι τον 1ο "Δράκουλα" με τον Christopher Lee! :lol:)... Τα τελευταία χρόνια βγάζω το άχτι μου κυρίως από Επιστημονικής Φαντασίας και Τρόμου υλικό και πολλή τηλεόραση. Νομίζω πως είναι εμφανές αυτό. :P

 

Από τηλεοπτικές σειρές, τώρα. Τέλειωσα πριν καιρό και με το τελευταίο μεταφρασμένο επεισόδιο "Land Of The Giants", πάπαλα ο 1ος κύκλος του "Grimm", συνεχίζω με αργούς ρυθμούς το "The Incredible Hulk" και βρίσκομαι στον 3ο κύκλο, τέλειωσα τον 1ο κύκλο του "Legends" (2014) που μου 'χε πει κάποιος απ' το διαδίκτυο ότι είναι πολύ καλή (ήθελα να ξαναδώ και Sean Bean εκείνη την περίοδο, οπότε μια χαρά! Ο ίδιος μου έθαβε το "Homeland" βέβαια και ήθελα να ρωτήσω και τη γνώμη κάποιου φίλου εδώ που την έχει δει), ξεκίνησα και προχωράω τους τελευταίους κύκλους από "Supernatural", "Once Upon A Time", "The Walking Dead", "Agents Of S.H.I.E.L.D.", έπιασα και είδα το "Believe", το "The 100" το παρακολουθώ, ξεκίνησα το "Agent Carter", το "Gotham", το "Constantine" (τρομερές και οι τρεις!! Το "Constantine" έφαγε λάχανο την κινηματογραφική ταινία με τον Keanu Reaves & το "Gotham" έχει τρομερό σενάριο!! Αυτό υπάρχει σε σειρά κόμικ, έτσι δεν είναι; :thinking:), είδα τον 1ο κύκλο του "The Strain", είδα επιτέλους και το "666 Park Avenue" (2012-2013)! Κρίμα που το έκοψαν, ήταν πολλά υποσχόμενο... Προχώρησα βλέποντας τον τελευταίο κύκλο του "Doctor Who", φυσικά, βλέπω τον 2ο κύκλο του "Unforgettable" (2011-2015) σιγά σιγά κι αυτόν, κι εκεί που λέω πως δε θα πιάσω νέες σειρές, ξεκίνησα το "Batman" ('66-'68) που άρχισε να μεταφράζεται ο 1ος κύκλος, ξεκίνησα το "Kolchak: The Night Stalker" ('74-'75), έπιασα το "Ascension" (2014) και έχω δει τα 4 επεισόδια απ' τα 6, μπήκα αισίως στον 3ο κύκλο του "Voyage To The Bottom Of The Sea", όπως ξεκίνησα και τα κινηματογραφικά σήριαλ "Batman And Robin" ('49) & "Buck Rogers" ('39) που άρχισαν να μεταφράζονται! Απ' το "Airwolf" έχω δει μονάχα τον 1ο κύκλο, στο "Knight Rider" είμαι ακόμη στον 2ο, το "MacGyver" έχει κολλήσει στον 3ο (και πολύ φοβάμαι ότι αν δεν τελειώσω και με άλλες παλαιότερες σειρές, θα είμαι αρκετό καιρό ακόμη σε αυτόν), ξεκίνησα το "One Million Dollar Man" & το "Man From Atlantis", μιας και τέλειωσα τις ταινίες που προηγούνται. Ότι μεταφρασμένο επεισόδιο υπάρχει, το έχω δει, όπως και στο "Dark Skies". Μπήκα στον 2ο κύκλο του "The Ray Bradbury Theater", έχω τελειώσει με τα μεταφρασμένα της 2ης "The Twilight Zone" & "The Outer Limits", αλλά απ' την 1η σειρά "The Outer Limits" είχα αφήσει κάποια επεισόδια που ακόμη δεν έχω δει, όπως και απ' την 1η "The Twilight Zone"! Γύρω στα 7-8 από κάθε σειρά, στο τέλος, επίτηδες γιατί τα γουστάρω πολύ και αν ξεμείνω από σειρές ανθολογίας, σίγουρα θα τα πιάσω ξανά!! Προς το παρόν έχω επεισόδια να δω. Απ' το "The Amazing Stories" περιμένω μήπως προχωρήσει η μετάφραση, στο "Blakes 7" μπήκα στον 4ο κύκλο, της εξαιρετικής αυτής σειράς (!), στο "SeaQuest DSV" είμαι λίγο πίσω, προς το τέλος του 2ου κύκλου (ενώ ξεκίνησε η μετάφραση και του 3ου), αλλά θα φορτσάρω κι εκεί.

 

Κατέβασα τον 2ο κύκλο του "Breaking Bad" για να τον ξεκινήσω κι αυτόν όπου να 'ναι, τα μεταφρασμένα επεισόδια των "Alcoa Presents: One Step Beyond" ('59-'61) & "Night Gallery" ('69-'73) ασφαλώς και τα 'χω δει! Δε μπορούσαν να περιμένουν! Εξαιρετικές αμφότερες! Απ' το "Atlantis" (2013-2014) είδα και τον 2ο κύκλο αλλά μάλλον η σειρά κόπηκε οριστικά... Υπήρχαν φήμες ότι δε θα βγάλει ούτε 2ο κύκλου και προσπάθησαν να τον κάνουν λίγο πιο σκοτεινό. Η σειρά είναι τίγκα στις ιστορικές/μυθολογικές ανακρίβειες, έχει παντελώς σατιρίσει Πυθαγόρα, Ηρακλή και δε συμμαζεύεται, αλλά που θα ξαναβρούμε τόσο απολαυστικό Ηρακλή; Ο χαρακτήρας δίνει ρέστα!! Όλοι το παρομοιάζουν με το "Merlin" και ίσως το BBC να περίμενε πως θα κάνει τα ίδια νούμερα τηλεθέασης. Δε ξέρω... Αυτό που με στενοχωρεί είναι πως βλέπω και το BBC να ακολουθεί σιγά σιγά το δρόμο των καναλιών της Αμερικής που δεν έχουν αφήσει σειρά για σειρά ατσεκούρωτη. Έχουν αρχίσει τις @α@ακίες. Και είναι κανάλι στο οποίο τρέφω μεγάλη εκτίμηση. Είδα το "24: Live Another Day". Λίγο αλλά καλό! Για το "Revolution" (2012-2014) δεν έχω διαβάσει κάτι, αλλά εφόσον δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη ο 3ος κύκλος, δε βλέπω φως στον ορίζοντα... Είδα τα spin-off "Defiance: The Lost Ones" (2014) & "Pond Life" (2012), τέλειωσα από καιρό την εξαιρετική σειρά "V" ('74-'75), τέλος οι δεύτεροι κύκλοι των "Under The Dome", "Vikings", "The Following" και περιμένω τους τρίτους, το "Lost In Space" επίσης το πηγαίνω με το σταγονόμετρο γιατί μεταφράζεται από ένα άτομο μονάχα και με αργούς ρυθμούς, οπότε θέλω να είμαι πάντοτε λίγο πιο πίσω για να τ' απολαμβάνω σχετικά "κοντά" και είναι πάντοτε και οι περιπτώσεις των "Warehouse 13" που έχω κολλήσει πολύ καιρό τώρα στην αρχή του 3ου κύκλου, το "Highlander" που είμαι στα μέσα του 5ου και το "Buffy The Vampire Slayer" που είμαι λίγο πριν το 10ο επεισόδιο του 3ου κύκλου. Εάν δεν έχω ελληνικούς υπότιτλους δεν προχωράω και όταν μαζεύεις πολύ πράμα μαζί και έρθει αργότερα η ώρα να τα παρακολουθήσεις, όλο και κάποια επεισόδια θα τυχαίνουν με ασυγχρόνιστους υπότιτλους που ανέβηκαν από λάθος ή κάποια με πρόβλημα στο βίντεο που άντε μετά να βρεις την έκδοση που συγχρόνιζαν οι υπότιτλοι που έχεις ή να είχαν ανέβει τίποτε Αγγλικοί κ.ο.κ. Δεν βγάζεις εύκολα άκρη να κατεβάσεις μεμονωμένα προβληματικά επεισόδια, προσπαθείς να αποφύγεις να κατέβει όλος ο κύκλος απ' την αρχή, νεκρώνουν και κάποια torrents στο διαδίκτυο, βρίσκεις εν τω μεταξύ άλλες και λες "άστα γι' αργότερα" και φτάνεις σε αδιέξοδα που παραμένουν καιρό... Είδα τα 3 πρώτα επεισόδια της σειράς "The Sarah Jane Adventures" τα οποία έχουν μεταφραστεί, παρακολουθώ τον 2ο κύκλο του "Helix", ξεκίνησα και το "12 Monkeys". Το "Seven Days" το βλέπω όποτε μεταφραστεί νέο επεισόδιο, ξεκίνησα και το "The Munsters" όπου μεταφράζονται ορισμένα απ' τον φίλο μας εδώ, Batnick, ενώ σκέφτομαι να πιάσω επιτέλους κα τα 4 αυτά πρώτα επεισόδια του "Early Edition" που έχουν μεταφραστεί, απλώς επειδή δεν την παρακολουθούσα τότε, φοβάμαι μην κολλήσω και η μετάφρασή της έχει σταματήσει. Το επόμενό μου post εδώ μέσα, ευελπιστώ να έχει σειρές κινουμένων σχεδίων, που τις έχω παραμελήσει. Έπαθα και χοντρή ζημιά με έναν 3 TB εξωτερικό πριν μήνες και πάπαλα ότι κινούμενα σχέδια είχα (ταινίες & σειρές), ντοκιμαντέρ, τηλεοπτικές εκπομπές, μουσική, κόμικς, βιβλία και λίγο πολύ πάνω από ένα εκατομμύριο αρχεία... :wall:  Να γιατί δε θέλω κ@@@δισκους, αλλά τι να κάνω αφού έχω ξεμείνει με πολύ παλιό μηχάνημα που δε δέχεται ένα Blu-Ray RW να τα αντιγράφω και να βρω την υγειά μου. :trixes:

 

Υ.Σ. Η επόμενη για κινηματογράφο μάλλον πως θα είναι το "American Sniper" (ενδέχεται να πάω κι απόψε, δηλαδή). Τις προάλλες μου είπε ένας φίλος ότι η ταινία διχάζει επειδή τον ηρωοοποιεί και αν γνώριζα με σιγουριά ότι πρόκειται περί προπαγάνδας δε θα ήθελα να την δω, αλλά δε μας έχει συνηθίσει ο Clint Eastwood σε κάτι τέτοια... Ελπίζω τώρα στα γεράματα να μην αρχίσει τις βλακείες...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

To Agora του "κυριου εξάντα" να δείτε παιδιά!!!!

Ταινιες που ειδα τελευταια:Zombieland,crystal fairy and the magical cactus and 2012,detachment & The grand Budapest hotel.

Προτεινω ανεπιφυλακτα μια γαλλικη,το The green beautiful σε οποιον δεν το'χει δει..

Απο σειρες αφου ξεχασω λιγο το The office θα τα δω ολα παλι μια τριτη φορα,το εργακι ειναι τοσο παιχνδιαρικο δεν παιζεται. :P

Γενικοτερα μετα το the office η αποκαλυψη (οτιδηποτε υπαρχει απο δυστοπικη καταστροφολογια και προγραμματισμο το βλεπω).

The walking Dead,The strain,The 100,The falling skies κλπ.

Σημερα ξεκιναει και το Better call Saul αν δεν κανω λαθος!Θα ριξω μια ματια οταν μπορεσω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27039
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Εγώ θέλω να δω και τον "Άνθρωπο Από Τη Μασσαλία" ("La French") (2014), μιας και είπες για Γαλλικές! Βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και αφορά τα ναρκωτικά και τη μαφία τη δεκαετία του '70 στην Γαλλία με πρωταγωνιστή έναν δικαστικό που τους κυνηγούσε επί έξι έτη. Εννοείται φυσικά πως θα πάω να δω και το "Kingman: Η Μυστική Υπηρεσία" ("Kingsman: The Secret Service") (2014) αυτές τις μέρες! Από ντοκιμαντέρ "έπαιζε" το "Agora" που λες κι ένα άλλο που είχε να κάνει με την οικογένεια των Ξυλούρηδων και σκεφτόμουν να δω (δεν υπάρχει πλέον...), αλλά δεν το έπαιρνα απόφαση. Από Στέλιο Κούλογλου είχα πάει που είχε έρθει έκτακτα ο ίδιος μαζί με κάποιους άλλους σε ειδική προβολή (μιας ημέρας) της ταινίας "Η Νονά" (2014) και αγόρασα αυτήν και άλλες 2 ταινίες του από κει (τη μία την είχα δει ήδη). Το "Εξομολόγηση Ενός Οικονομικού Δολοφόνου" (2007) & το "Ολιγαρχία" ("Oligarchy") (2012). Α, η προτελευταία ταινία που είδα στον κινηματογράφο, ήταν το "Η Θεωρία Των Πάντων" ("The Theory Of Everything")! Πολύ καλή ταινία με έναν εξαιρετικό πρωταγωνιστή!! Πολύ δύσκολος ρόλος αλλά αυτός ο Eddie Redmayne δίνει ρέστα!! Φοβερός λέμε..! Και στο "Jupiter Ascending" ήταν ίσως ο καλύτερος ηθοποιός! Καλά, βάζω και τον Sean Bean μέσα!  :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Supernatural

 

Στα μισά της φετινής σεζόν και έχω να πω ότι το σίριαλ είναι κουρασμένο. Δεν έχει λόγο να συνεχίζει αφού αναμασάει τα ίδια και τα ίδια. Ένας αδερφός έχει κάτι κακό, ή είναι δαίμονας ή έχει πάει στην κόλαση ή έχασε την ανθρωπιά του ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, και πολεμάνε να τον φέρουν στα ίσα. Και ακολουθεί η εξιλέωση. Και ξανά τα ίδια με τον άλλον αδερφό. Ατέλειωτος κύκλος καταστάσεων. Το μόνο που σώζει το σίριαλ είναι ότι δεν παίρνει τον εαυτό του στα σοβαρά και βλέπεις σαχλαμάρες τύπου δαιμονισμένη παράσταση Λυκείου που τους κυνηγάει η Καλυψώ και άλλες σαχλές μπούρδες που σε κάνουν να γελάς. Ή τουλάχιστον προσπαθούν.

 

Ας σταματήσει και ας ρίξουν τις δυν'αμεςι τους στο Constantine.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Κι ομως παροτι δεν ασχοληθηκα ποτε καπου πηρε το ματι μου πως ανανεωσανε το σουπερνατσουραλ για ακομη μια σεζον (11η?)..

Σχετικα με το Agora δεν ηθελα να βρισκομαι και εγω σε περιβαλλον που ακουγονται λυγμοι και ο κοσμος πλανταζει στο κλαμα αλλα οτιδηποτε βγαζει ο Αυγεροπουλος αξιζει (μου αρεσαν τα 9 και δεν θα μου αρεσει το 10ο?) :P θα περιμενω την κυκλοφορια του στον κυβερνοχωρο αλλα ειπα να το αναφερω για οσους εχουν προσβαση σε κινηματογραφο που να παιζει (σε αντιθεση με μενα)...Αλλα δικα μου ατομα με τα οποια υποτιθεται πως θα πηγαιναμε μαζι με επιβεβαιωσαν και για το ποσο ωραιο ντοκιμαντερ ηταν αλλα και για τους λυγμους επισης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27039
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ο Αυγερόπουλος μετράει απλώς δε σκεφτόμουν να δω κάποιο ντοκιμαντέρ στον κινηματογράφο... Δεν είναι ότι δεν παρακολουθώ γενικότερα. Με ψήνεις πάντως και λέω να το επισπεύσω γιατί θαρρώ πως μετράει ήδη δύο βδομάδες προβολής..! :thanks:

 

Όσο για το "Supernatural", θα ήθελα να μείνω με αυτές τις "σάχλες" για πολύ καιρό ακόμη! :) Παράλληλα βέβαια με το "Constantine", το οποίο είναι εξαιρετικό! Γιατί όχι; Τώρα που το σκέφτομαι, έχω κατεβάσει αλλά εκκρεμεί ακόμη να δω τον 4ο κύκλο του "American Horror Story". :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Mandrake θα σε παραξενέψει το ότι δεν έκατσα να διαβάσω όλο το παραπάνω ποστ; Αυτό με τα πολλά λόγια...  :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

The War - Πάρα πολύ καλή σειρά ντοκυμαντέρ του Ken Burns για τον Β' ΠΠ, από Αμερικάνικη σκοπιά. Αρκετά διαφορετικό σε φόρματ από τα προηγούμενα του "The Civil War", "The West". Το μέρος οπού μιλούσε για την ανακάλυψη των στρατοπέδων συγκέντρωσης με έκανε να ανατριχιάσω. 

 

Το προτείνω σε οποιονδήποτε θέλει να δει ντοκυμαντέρ για τον Β' ΠΠ.

 

Hamlet (1996) - Απόδοση του Άμλετ σε ταινία 4 ωρών, με τον αρχικό διάλογο του Σαίξπηρ. Νομίζω η πρώτη (και η μόνη; ) πλήρης απόδοση του Άμλετ. Με μερικές διαφορές απ'το πρωτότυπο... Η ταινία για κάποιο λόγο εξελίσσεται στο δεύτερο μισό του 19ου αιώνα και έχει color blind casting. Το τελευταίο σημαίνει ότι έχει μαύρους Δανούς (κατά τον 19ο αι. όπως προείπα) που είναι λίγο περίεργο.

 

Όλοι οι ηθοποιοί είναι αρκετά καλοί (και υπάρχουν αρκετά μεγάλα ονόματα), αλλά για να παρακολουθήσεις τον διάλογο χρειάζεσαι υποτίτλους. Είναι πολύ δύσκολο να ακολουθήσεις την πλοκή διαφορετικά. Είναι σαν να μιλάνε αρχαία ελληνικά. Η ιστορία κάνει κοιλιές σε διάφορα σημεία αλλά αυτό είναι θέμα του Σαίξπηρ...

 

Προσωπικά ήξερα πάνω-πάνω την ιστορία του Άμλετ και νομίζω ότι έκανα καλά που είδα αυτή την απόδοση και όχι κάτι που είναι πιο συμμαζεμένο. Κατά τα άλλα, θέλει υπομονή.

 

Les Misérables (2012) - Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, και έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που είδα την μη-μιούζικαλ απόδοση. Η ιστορία μπερδεύεται υπερβολικά, και υπάρχουν μερικές περίεργες σκηνοθετικές επιλογές. ΟΚ, δεν ξετρελάθηκα αλλά δεν είναι χάσιμο χρόνου.

 

Dr. Strangelove - Kαλή ταινία. Απαιτεί δυο προβολές. Μια οπού δεν ξέρεις ποιους ρόλους παίζει ο Πίτερ Σέλλερς και μια οπού ξέρεις.

 

Master and Commander: The Far Side of the World - Επιτέλους την είδα.  Ο :germ: μου την είχε προτείνει πριν πολλά φεγγάρια. Μια καλούτσικη, ιστορική ταινία δράσης. Πολύ θετική η ιστορική της ακρίβεια, αρνητικό το γεγονός ότι οι χαρακτήρες είναι αρκετά προβλέψιμοι. Μου άρεσε.

 

Conspiracy (2001) - Μια πολύ λεπτομερής και ελάχιστα δραματοποιημένη απόδοση της συνάντησης στο Wannsee όπου αποφασίστηκε η "Τελική Λύση" του Ολοκαυτώματος. Ο ανταγωνισμός των διαφόρων τμημάτων του Ναζιστικού καθεστώτος έχει ενδιαφέρον. Επίσης, καταφέρνει να είναι μια πολύ σκοτεινή ταινία παρουσιάζοντας απλά τα γεγονότα. Δεν υπάρχουν καλοί στην ταινία. Υπάρχουν οι κακοί και οι χειρότεροι.

 

Δεν είναι για όλους φυσικά, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την ποιότητα της ταινίας. Την προτείνω για όσους ενδιαφέρονται για την ιστορία του Β' ΠΠ και του Ολοκαυτώματος.

 

Frozen - Συμπαθητική ταινία, με ωραίο twist προς το τέλος. Πολύ "Ντισνεϋικό" τέλος, ακόμα και για ταινία της Πίξαρ. Η Έλσα είναι μάλλον κάπως αντιπαθητική.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την μανία όλων με το "Let it Go". To καλύτερο τραγούδι της ταινίας ήταν το "Frozen Heart", το pub-ιικό τραγούδι στην αρχή. Δυστυχώς δεν βασίζεται σε πραγματική Φιλανδική μουσική.

 

Interstellar - Πολύ περίεργη ταινία. Όχι με την έννοια "πώπω έπαθα πλάκα!". Όταν τελείωσα το Space Odyssey πήγα και διάβασα μερικές εξηγήσεις για την ταινία και είπα "Ουάω!". Εδώ λίγο-πολύ καταλαβαίνεις ακριβώς τι έγινε, αλλά η ταινία είναι περίεργη επειδή είναι υπερ-πολύπλοκη. Πάντως η σκηνοθεσία ήταν αρκετά όμορφη.

 

Vertigo - Μια καλή αστυνομική και δραματική ιστορία, αλλά ως εκεί. 

 

Path to War - Ημι-βιογραφική απόδοση της προεδρίας Τζώνσον από την HBO Films, όπως και στο Conspiracy. Μεγαλύτερο της ατού η υποκριτική του Gambon, κατά τα άλλα είναι αρκετά τυπική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Vertigo - Μια καλή αστυνομική και δραματική ιστορία, αλλά ως εκεί. 

Επιτέλους βρίσκω έναν άνθρωπο με την ίδια άποψη για την ταινία αυτή. Είχα αρχίσει ν' ανησυχώ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.