Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Birdman το περασα στον σκληρο δισκο πριν το δω ολοκληρο,δεν καταφερνα να κρατησω τα ματια μου ανοιχτα 3/3...Για το Better call Saul θα ελεγα οτι εκανε μια χαρα αρχη!Αρκετα ως πολυ καλο και αναμενω συνεχεια!Απο ταινιες συνιστω ανεπιφυλακτα το snowpiercer!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  70
  • Reputation:   573
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το "71 του Yann Demange,Εξαιρετικά σκηνοθετημένη αποτυπώνει ρεαλιστικά τις ταραχές στη Βόρεια Ιρλανδία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Α για να μην το ξεχάσω.

Nightcrawler. Η παπάτζα της χρονιάς. Πέρυσι ήταν το American Hustle, φέτος τούτο.

Παντελώς αδιάφορος πρωταγωνιστής, κανένα χτίσιμο στον χαρακτήρα του, χαζοί διάλογοι.

Μόνο μια σκηνή θα θυμάμαι. Κατά τα άλλα, ουστ.

 

Και μιας που πιάσαμε τα οσκαρικά, το Gone Girl είναι μια υπέροχη παράνοια. Ξέρει να κάνει ταινίες ο Fincher, ΤΕΛΟΣ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαφωνω καθετα για το nightcrawler. και ουδεμια σχεση (ως προς το hype) με το hustle.το nightcrawler περασε απαρατηρητο απο κοινο και κριτικους.

στο hustle πηραν ολοι υποψηφιοτητα (πλην αυτου που μαλλον την αξιζε περισσοτερο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ειδα το Dust Devil (final cut). εργακι ταμαμ για προβολη ΛΕΦΙΚ imho.  :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διαφωνω καθετα για το nightcrawler. και ουδεμια σχεση (ως προς το hype) με το hustle.το nightcrawler περασε απαρατηρητο απο κοινο και κριτικους.

στο hustle πηραν ολοι υποψηφιοτητα (πλην αυτου που μαλλον την αξιζε περισσοτερο).

 Ως προν στο hype, ok συμφωνώ.

Αλλά όχι και απαρατήρητο ρε αδελφέ

FR7nkZh.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τι ειδα προσφατα :

 

Εφιαλτης : Ελληνικη ταινια του 1961, ισως απο τα λιγα ελληνικα ψυχολογικα θριλερ. Με σαφεις επιρροες απο Χιτσκοκ. Μπορω να πω οτι εξεπλαγην με την ταινια αυτη. Σας την προτεινω, υπαρχει ολοκληρη και στο youtube.

 

Watchmen Ultimate Cut : Παραδοξως δεν ειχα δει καθολου Watchmen, οποτε ειδα αυτη την 3,5 ωρη βερσιον και διαπιστωσα οτι ηταν κατα τουλαχιστον 85% ιδιο με το κομικ ακομα και στους διαλογους. Επισης μου αρεσε που ειχαν ενσωματωσει και το Tales Of The Black Freighter σε animation και τολμω να πω οτι το τελος της ταινιας μου αρεσε περισσοτερο απο αυτο του κομικ, το βρηκα πιο ταιριαστο, πιο συγχρονο. Το μονο αρνητικο οτι ειχε υπερβολικο slow motion, αλλα με τον συγκεκριμενο σκηνοθετη το περιμενεις αυτο.

 

Birdman : Την ειδα χτες στο σινεμα και μπορω να πω οτι ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει στο σινεμα. Τα ειχε ολα. Καλο σεναριο με εμφαση στους χαρακτηρες, στοιχεια τοσο χιουμορ οσο και τραγωδιας και καλη σκηνοθεσια. Γενικοτερα συνδιαζε παρα πολυ καλα τα παραξενα στοιχεια της πλοκης με τα ρεαλιστικα. Επισης σε εβαζε να σκεφτεις διαφορα σε σχεση με το lifestyle των ηθοποιων αλλα και με τον τροπο αντιμετωπισης του θεαματος απο τους θεατες. Μια ταινια που αξιζει να την δειτε και θα χαρω αν κερδισει και κανα Οσκαρ απο τα 9 που ειναι προτεινομενη. kwtsoκλιμακα 9/10. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 Ως προν στο hype, ok συμφωνώ.

Αλλά όχι και απαρατήρητο ρε αδελφέ

FR7nkZh.png

 

Με μονο 38Μ εισπραξεις παγκοσμιως και μονο μια υποψηφιοτητα για οσκαρ, εμενα μου μοιαζει για απαρατηρητο (παντα σε σχεση με κατι παπατζες τυπου hustler).

http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=nightcrawlers.htm

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

The gods must be crazy I και II.

 

Είχα κάποιες αναμνήσεις από αυτές τις ταινίες, όταν τις είχα δει τοοοοοοτε που είμουνα πιτσιρικάς στην τηλεόραση. Τις ξαναείδα πρόσφατα και έριξα τρελό γέλιο!

Σε γενικές γραμμές ακολουθούν τις περιπέτειες μιας ομάδας φιλήσυχων Βουσμάνων στην έρημο Καλαχάρι της νοτίου Αφρικής, όταν έρχονται σε επαφή (κάτω από περίεργες συνθήκες) με τον μοντέρνο, πολιτισμένο άνθρωπο και έπεται το απόλυτο χάος..

Οι βαθμολογίες στο IMDB νομίζω ότι τις αδικούν.

Ειδικά στην δεύτερη πέθανα από τα γέλια.

Προτείνονται ανεπιφύλακτα σε όσους αναζητούν μια καλή κωμωδία, που όμως έχει και κάτι να πει, χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχω δει τις περισσοτερες υποψηφιες ταινιες για Οσκαρ φετος για αυτο θα βαλω προβλεψεις για τα πιο βασικα ετσι για να χαμε να λεγαμε..

 

Καλυτερης ταινιας: Καμια δεν ειναι ταινιαρα απο ολες φετος.. ειμαι αναμεσα σε Birdman, The grand Budapest hotel και Whiplash αλλα πιστευω θα το  τσιμπησει το Birdman.

 

Α ανδρικου ρολου: Ο Michael Keaton θελω αλλα παιζει και ο Εddy Redmayne να το παρει.. παντως πιο πολυ Κeaton πιστευω..  εξαλλου ειναι μια ταινια που ανεβαινει αρκετα λογο ερμηνειων και οχι απο το σεναριο της οποτε καλο ειναι να επιβραβευτει αυτο με καποιο τροπο.. και ο Keaton ηταν παααρα πολυ καλος.

 

Α γυναικειου ρολου: Δεν εχω αποψη μια και δεν εχω δει το Still Alice και το Τwo days,one night και εχω ακουσει οτι η Julianne ειναι πολυ δυνατη φετος.

 

B ανδρικου ρολου: J.K Simmons αν και τεραστιος φαν του Νορτον.. μου φτανει που επεστρεψε με κατι καλο...  Εthan Hawke???? που πας ρε;

 

Β γυναικειου ρολου: Δεν εχω δει την Meryl Streep στο Into the woods απο τις υπολοιπες αν το παρει καποια πιστευω θα ναι η Patricia Arquette και ειναι το μονο οσκαρ που ιιιιιιισως εδινα στο Boyhood.. αλλα γενικα τιποτα ιδιαιτερο εδω.. 

 

Kαλυτερης σκηνοθεσιας: O Αλεχαντρο πιστευω το χει σχεδον σιγουρο για το Birdman.

Επεξεργασία από Marty McFly
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

American Psycho: τόσο καιρό άκουγα πράγματα και θαύματα γι' αυτή την ταινία (κυρίως από έναν φίλο που θεωρεί ότι μια ταινία χωρίς πιστόλια, αίμα ή έναν μανιακό δεν είναι ταινία) και τελικά ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου. Όχι ότι ήταν κακή. Ο Μπέιλ δίνει ρεσιτάλ, το σενάριο είναι καλό, και ο τρόμος δένει ωραία με το χιούμορ. Όμως κάτι δε μου άρεσε στη σκηνοθεσία και νομίζω ότι θα μπορούσε να εμβαθύνει περισσότερο σαν ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 (κυρίως από έναν φίλο που θεωρεί ότι μια ταινία χωρίς πιστόλια, αίμα ή έναν μανιακό δεν είναι ταινία) 

 

Όλοι δεν έχουμε τουλάχιστον έναν τέτοιον φίλο; :P 

 

Υ.Γ. Με αυτούς τους φίλους σας να δείτε το Kingsman. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1)Η ταινια ducktales με περιμενει..Εχω να δω παραγωγη της disney δεν θυμαμαι ουτε και εγω απο ποτε...Δεν θυμαμαι αν την εχω ξαναδει (επεισοδια μικρος στην τηλεοραση θυμαμαι αμυδρα πως εχω δει)..Παραγωγη 90 παντως..Safe...

2)Better call Saul συνεχιζει μια χαρα

3)Το "the 100" μαλλον μου αρεσει περισσοτερο απο το walking dead πια.Ξεκιναει πολυ γελοια (οι μουσικες επιλογες εξακολουθουν να ειναι γελοιες οπως και καποιες επιλογες του καστ)..Κατι εφηβικα αμορε,καστ που αφορα νεανικοτατο κοινο και σκηνες αλα "βλέπω τον θανατο σου" με trendy dubstep απο πισω :wall: δυστοπικη σειρα της disney ενα πραγμα...Ειχαν αρχισει να το διορθωνουν με την παροδο των επεισοδιων αλλα η δευτερη σεζον ειναι τουλαχιστον αξιολογη σε σχεση με αλλες του ειδους,αν δεν υπερτερει κιολας...Απο το ξεκινημα με τη δυστοπικη γαλαζια λιμνουλα ως το προχθεσινο επεισοδιο εχουν κανει τεραστια αλματα προοδου θα ελεγα.Μη spoilαρω καταστασεις για το πως ξεκινησε και το τι βλεπω πια...Αν το δει καποιος να ειναι ετοιμος για τα χειροτερα στα πρωτα επεισοδια παντως..

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Master and Commander: The Far Side of the World - Επιτέλους την είδα.  Ο :germ: μου την είχε προτείνει πριν πολλά φεγγάρια. Μια καλούτσικη, ιστορική ταινία δράσης. Πολύ θετική η ιστορική της ακρίβεια, αρνητικό το γεγονός ότι οι χαρακτήρες είναι αρκετά προβλέψιμοι. Μου άρεσε.

 

 

 

 

Συμφωνώ 3000%. Και εμένα μου είχε φανεί καλούτσικη (της σειράς δλδ) όταν την είχα πρωτοδεί. Και μετά την ξαναείδα, την ματαξαναείδα, την ματαματαξαναείδα :) και δεν την έχω σβήσει. γιατί ξέρω ότι θα την ξαναδώ. It grows on you :) Ίσως διότι δεν υπάρχει κάτι πραγματικά ανάλογο... λχ σε κοντινή εποχή είναι το The Patriot, αλλά νταξ.... ρηχότερο :) To Madness of king George δεν είναι περιπέτεια. Τα διάφορα Sharpe, είχε ξεκινήσει να βλέπω το πρώτο, δεν μου έκατσε. Τα έχω ακόμα στα υπ'όψιν, αλλά για κάποιο λόγο δεν με έχουν τραβήξει.... Ταινίες με Ναπολέοντα-Ναπολέοντα δε νομίζω ότι υπάρχουν "άρτιες". Για όλες έχω διαβάσει μέτριες κριτικές, ότι κάπου πάσχουν.

 

Είδα το 4 Feathers του 2002 (αποικίες, αγγλικός στρατός 19ου αιώνα, μπλαμπλαμπλα) (μιας και μιλάμε για τέτοιου είδους ταινίες) και νταξ... Είχε το τζέρτζελό της η μάχη, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά αισθάνθηκα ότι έβγαλαν το τσεκούρι και άρχισαν να κόβουν σκηνές μέχρι να μείνει ένας τυπικός σκελετός και να κλείσει η ταινία :) 

 

πολύ κρίμας που δεν γύρισαν κι άλλη ταινία από τη σειρά Master and Commander με τους ίδιους συντελεστές.....

 

Oh well :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καταφερα και ειδα την ταινια "Interstellar" (Δεν ημουν σε πολυ mood για διαστημικα) .Καλη ηταν,απλα σε αρκετα σημεια την εχανα αλλα οκ.Και ωραια μουσικη ειχε.

 

Μας τελειωσε και το "Twin Peaks",αν ειναι δυνατον σε τι σημειο σταματησαν την σειρα! Ειδα και το "Fire walk with me" Οκ εδειξε καποια πραγματα τα οποια υποθεταμε απο την σειρα,αλλα δημιουργηθηκαν και καινουργια ερωτηματικα.Anyway..

 

Επισης μια αλλη σειρα που βλεπω και μου αρεσει πολυ ειναι η πειρατικη "Black sails" !post-5259-1221510522_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ 3000%. Και εμένα μου είχε φανεί καλούτσικη (της σειράς δλδ) όταν την είχα πρωτοδεί. Και μετά την ξαναείδα, την ματαξαναείδα, την ματαματαξαναείδα :) και δεν την έχω σβήσει. γιατί ξέρω ότι θα την ξαναδώ. It grows on you :) Ίσως διότι δεν υπάρχει κάτι πραγματικά ανάλογο...

 

Έλα πες την αλήθεια, έχεις crush στον Russell Crow. :P

 

H4sq6h8.gif

 

Έχεις δει κάποιο απ'τα Hornblower;

 

 

 

Τα διάφορα Sharpe, είχε ξεκινήσει να βλέπω το πρώτο, δεν μου έκατσε. 

 

Ούτε και μένα με τράβηξε το πρώτο Sharpe. Ένα απ'τα καλύτερα στοιχεία της σειράς είναι το ημι-παρεΐστικο κλίμα μεταξύ των χαρακτήρων, αλλά στο πρώτο επεισόδιο είναι ένα βήμα πριν αλληλοσφαγιαστούν. Πάντως, εντάξει, δεν είναι και κάποιο αριστούργημα που χάνεις. 

 

Παρουσίαση της κατάστασης -> Εισαγωγή χαρακτήρα που θα δούμε μόνο σε αυτό το επεισόδιο -> Skirmish -> Ρομαντικό subplot -> Προετοιμασία για μεγάλη ένδοξη μάχη -> Μεγάλη ένδοξη μάχη -> Τέλος.

 

Απλά είναι καλούτσικες περιπέτειες. Αν θες να ξαναδοκιμάσεις κάποιο επεισόδιο, δες το Sharpe's Battle.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μας τελειωσε και το "Twin Peaks",αν ειναι δυνατον σε τι σημειο σταματησαν την σειρα! Ειδα και το "Fire walk with me" Οκ εδειξε καποια πραγματα τα οποια υποθεταμε απο την σειρα,αλλα δημιουργηθηκαν και καινουργια ερωτηματικα.Anyway..

 

Είμαι 3 επεισόδια πριν τελειώσει η δεύτερη σεζόν. Σκυλοβαρέθηκα στα τελευταία 10, αλλά ξέρω ότι θα μας ξεπληρώσει στο τέλος. Την ταινία αν και είναι prequel των γεγονότων πρέπει να την δείς στο τέλος. Πολύ παλιά την είδα χωρίς να θυμάμαι πολλά. Λίγο τον David Bowie θυμάμαι, και τίποτα άλλο.

 

Ξέρεις ότι ετοιμάζουν νέα σεζόν. Εν όψει της φράσεις που είπε η νεκρή στο όνειρο του ντετέκτιβ: "Θα τα πούμε σε 25 χρόνια". :valt:

Πέρασαν 25 χρόνια από τότε. Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η αληθεια ειναι οτι το καλυτερο μερος της σειρας,ηταν απο την αρχη,μεχρι εκει που αποκαλυφθηκε ο δολοφονος αλλα και παλι,ενα ενδιαφερον το ειχε. Την ταινια να την ξαναδεις αλλα οπως ειπα θα σου δημιουργηθουν αλλα ερωτηματα.

Ναι το ξερω οτι ετοιμαζουν νεα σεζον και ειμαι πολυ περιεργη να δω τι στο καλο θα δειξουν! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ειδα περυσι τον 1ο κυκλο κ το 1ο επεισοδιο απο τον 2ο.. ενω μου αρεσε βαριεμαι απιστευτα να το συνεχισω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ειδα περυσι τον 1ο κυκλο κ το 1ο επεισοδιο απο τον 2ο.. ενω μου αρεσε βαριεμαι απιστευτα να το συνεχισω..

Kαι με βαση αυτο μου ηρθε στο μυαλο το regular show που εχω αφησει απο περυσι στην πεμπτη σεζον και πραγματικα βαριεμαι να συνεχισω..Μισο χρονο ενα δεκαλεπτο δεν εχω αφιερωσει ενω το'χω σκεφτει καποιες φορες.Ισως καποια μερα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το Τζερικο του 2000 γουεστερν μυστηρίου, ένας νεαρός άνδρας χάνει την μνήμη του μετά από μια αιματηρή ληστεία στην πόλη τζερικο και περιπλανιέται στο πλευρό ενός ιεροκύρηκα που τον σωζει με στόχο την επιβιώση τους στην άγρια φύση! τελικά για να βρει ποιος ακριβώς είναι θα ξαναεπανέρθει στην πόλη από όπου ξεκίνησαν όλα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευτυχώς επικράτησε η λογική και έχασε η πατάτα το "Boyhood".

 

btw χτες είδα το Birdman. Πολύ καλύτερο και από το Boyhood και από το Whiplash. Τις άλλες υποψήφιες δεν τις έχω δει ακόμα.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Inherent Vice

 

Πολύ καλό. Δε θα με χαλούσε να το ξαναδώ και 2 και 3 φορές ακόμα μέσα στις επόμενες μέρες. Ήταν εξαιρετικό το μελαγχολικό και κωμικό ύφος. Από μόνο του σε κάνει να στέκεσαι και να αναρωτιέσαι. Έχοντας διαβάσει το βιβλίο δεν είχα κανένα πρόβλημα με την πλοκή. Πολλοί ισχυρίζονται ότι δεν έχει ιδιαίτερη συνοχή. Απίστευτη ερμηνεία του Joaquin Phoenix. Καταπληκτικός. Και η σκηνοθεσία μου άρεσε και τα πάντα. Άριστα εκτελεσμένο. 

 

Άριστο ήταν, επίσης, και το συγκεκριμένο τρέιλερ. Είναι το πιο αντιπροσωπευτικό κατά τη γνώμη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Broadchurch

 

Τίτλοι τέλους για μια καλογυρισμένη αστυνομική σειρά. Όπως δήλωναν οι παραγωγοί ήθελαν περισσότερο να ασχοληθούν με τις επιπτώσεις του εγκλήματος στη ζωή των κατοίκων του χωριού παρά με το ίδιο το έγκλημα. Πώς λέμε CSI; Το ακριβώς ανάποδο.

 

Στη δεύτερη σεζόν ο εγκληματίας δηλώνει αθώος και καταφέρνει να ανακατέψει τους πάντες. Σχέσεις, ιστορίες, κρυμμένα μυστικά, όλα γίνονται ένας τρελός μύλος και δεν αφήνει ανεπηρέαστο κανέναν. Είναι πολύ έξυπνος ο τρόπος που έπλεξαν τα γαϊτανάκι και ξέσχισαν τα σωθηκά τους. Ταυτόχρονα ο πρωταγωνιστής Tennant φέρνει την προηγούμενη προβληματική του υπόθεση στο χωριό και με τη σειρά της δημιουργεί ένα σωρό προβλήματα. Οι δυο υποθέσεις δένονται πολύ καλά μεταξύ τους, προσωπικά όμως θεωρώ την παλιά υπόθεση από μόνη της τραβηγμένη από τα μαλλιά.

 

Ο επίλογος, ο τρόπος που αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι τα νέα δεδομένα, μπορώ να πω ότι είναι πρωτότυπος και δεν έχω να θυμηθώ κάτι παρόμοιο. Σίγουρα θα τη δω τη σειρά και πάλι το Καλοκαίρι, έτσι για να την εμπεδώσω :P

 

Είναι και κείνο το Twin Peaks που θέλω να χτίσω ολόκληρο θέμα :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ειδα στο σινεμα το American Sniper του Clint Eastwood. Στα θετικα η σκηνοθεσια. Παρα πολυ ωραια απεικονιση των σκηνων μαχης και ο Eastwood ξερει να χτιζει και να διατηρει την αγωνια σε αυτες. Στα αρνητικα, σε οτι δεν αφορα τις σκηνες δρασης η ταινια αναλωνεται στην αγιοποιηση καθε αμερικανικου στερεοτυπου : οπλοκατοχη, πατρις-θρησκεια, συντροφικοτητα των αμερικανων κομαντο/βαρβαροτητα ιρακινων κλπ ενω επισης κουραζει αναμασωντας τα ιδια και τα ιδια με αποτελεσμα να δειχνει οτι κραταει για παντα. Το ξερω οτι η ταινια βασιζεται σε βιογραφια και πραγματικα γεγονοτα, αλλα περιμενα απο τον Clint Eastwood του Gran Torino και του Γραμματα απο το Ιβο Τζιμα μια πιο κριτικη ματια. kwtsoκλιμακα 5/10 και αυτο για την καλη ερμηνεια του πρωταγωνιστη και την σκηνοθεσια. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

"Si puo fare" και ηταν πολυ ωραια ταινια..

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Kick-Ass: πολύ διασκεδαστική, πολύ καλύτερη από αυτό που περίμενα. Τεχνικά είναι πολύ καλή, οι σκηνές δράσης εντυπωσιακές και το χιουμοράκι not bad. Αν δεν την πάρει κανείς στα σοβαρά, περνάει σίγουρα καλά. Άνετα την ξανάβλεπα.
  • Jagten: ταινία που καταπιάνεται μ' ένα πολύ ευαίσθητο θέμα, αυτό της σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών, και το διαχειρίζεται πολύ σωστά. Τα έχει όλα: ικανότατο καστ, με πρώτο βιολί τον Μίκελσεν φυσικά, λιτή σκηνοθεσία χωρίς φλυαρίες και έξυπνο σενάριο. Υπάρχουν 2-3 σημεία που μου έκατσαν λιγάκι άσχημα, αλλά επουδενί δεν χαλάνε το τελικό αποτέλεσμα. Προτείνεται σε όλους.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδα χθες το Ιντιανα Τζοουνς στον αντενα.Ενταξει δεν συγκρινεται με τα προηγουμενα αλλα κατι ελεγε,βεβαια σε καποιες σκηνες ηταν πολύ υπερβολικο αλλα ο Σπίλμπεργκ κρατησε το υφος των προηγουμενων ταινιων.Το σεναριο παντος δεν ηταν και τοσο πρωτοτυπο,καπου μεσα στο φορουμ διαβασα ότι οι ιστοριες του Ιντιανα είναι μεταφορα των ιστοριων του θειου Σκρουτζ,τωρα δεν ξερω δεν το εχω ψαξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το Jupiter Ascending. Ο βασικός χαρακτήρας είναι η Jupiter, μια φτωχή κοπέλα η οποία στην πραγματικότητα κατάγεται απο μια ελιτ υπερανθρώπων απο το διάστημα. Θα βρεθεί στο επίκεντρο των συμφερόντων αυτής της ελίτ και φυσικά θα καταλήξει να αγωνίζεται για την σωτηρία της γης. Αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία με πολύ καλά εφφέ, αλλα εμένα δεν με άγγιξε. Δεν είχε αυτό το κάτι παραπάνω που θα ενθουσιάσει τον μέσο φαν επιστημονικής φαντασίας, ενώ οι χαρακτήρες είναι στερεότυποι και χωρίς κανένα ενδιαφέρον.  

 

Βαθμολογία 6/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Lucy: δεν ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω. Κακή δεν μπορώ να την πω, μάλλον μέτρια με μερικές καλές στιγμές. Ενώ ξεκινάει καλά, από ένα σημείο και μετά γίνεται αδιάφορη. Και ποτέ να μην τη δείτε, δεν χάνετε τίποτα. Αχ βρε Μπεσόν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.