Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

kilo??ποσο παλια ηταν;;πλεον εχουμε φτασει σε αρχεια μεγεθους giga και terra..πρεπει να χαν χαλια αναλυση..

:P

Όχι βρε, κιλό-κιλό.

 

Όπως γνωρίζουμε, οι σκληροί δίσκοι έχουν περιοχές που μαγνητίζονται και απομαγνητίζονται για να συντηρήσουν πληροφορίες. Mέσω της συλλογής πολλών yottabyte πληροφοριών, δημιουργήθηκε ένα ισχυρότατο μαγνητικό πεδίο. Έτσι μέσω της συνεισφοράς του τανυστή ηλεκτρομαγνητικών πεδίων Fμν στον Τανυστή Τάσης-Ενέργειας Τμν, που με την σειρά του συνδέεται με τον τανυστή Αινστάιν μέσω της εξής εξίσωσης πεδίου:

 

Gμν = 8πGTμν

 

Όπως είναι ευρέως γνωστό, σύμφωνα με την Γενική Σχετικότητα, ο τανυστής Αινστάιν, εκφράζει την καμπυλότητα μιας ψευδο-Ρημανικής επιφάνειας. Επομένως, το προαναφερθέν μαγνητικό πεδίο επηρεάζει την γεωμετρία του χωροχρόνου, που με την σειρά της προκαλεί την βαρυτική δύναμη που ασκείται στον σκληρό δίσκο, επηρεάζοντας δηλαδή το περιεχόμενο μάζας-ενέργειας αυτού του αντικειμένου.

 

EDIT: ΒΟΗΘΕΙΑ! Ο ΛΟΥΝΤΒΙΧ ΧΑΚΑΡΕ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ!

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic

Είδα το Kidnapping Mr.Heineken.

Η ταινία παίρνει καμιά πενηνταριά φορές φόρα και κουτουλάει πανηγυρικά στον τοίχο με το κεφάλι.Όποτε λες ότι πάει να αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον,ο σκηνοθέτης μπαίνει μέσα στον κινηματογράφο με έναν κουβά παγωμένο νερό και στον αδειάζει στον σβέρκο για να μάθεις.

 

(spoilers)

 

π.χ 1:

-Ε μου 'ρθε να απαγάγουμε τον heineken!

-Τι λε ρε,και να απαγάγεις κάποιον,είναι αδύνατο να ξεφύγεις με τα λεφτά και να μη σε μπαγλαρώσουνε.

επόμενη σκηνή : όλοι έχουν καραψηθεί για την απαγωγή και κάθε αμφιβολία/διαμάχη έχει εξαφανιστεί.

 

π.χ 2:

Και τις 2-3 φορές που τους καταδίωξε μπατσικό οι εν λόγω σκηνές έληξαν με τους αστυνομικούς να βαριούνται και να αποφασίζουν να πάνε για καφέ.

 

π.χ 3:

Μας δείχνει 5-6 πλάνα ενός ταξιτζή που είδε την απαγωγή και μετά τους ακολουθεί.Που οδηγεί αυτό?

Βγαίνει ένας από τους απαγωγείς έξω απ' το βαν,τον απειλεί με όπλο,ο ταρίφας βάζει όπισθεν,πάει σπίτι του,και τρώει γεμιστά με ελιές.

 

π.χ 4:

-Ωχ,ξέχασα στο φωτοτυπικό εκείνου του τύπου το γράμμα για τα λύτρα!

-ΤΗ ΚΑΤΣΑΜΕ,πάμε να δούμε αν το βρήκε

-Ωπ,δε το βρήκε.Ωραία.

 

π.χ 5:

-ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΤΑ ΛΥΤΡΑ,ΘΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ HEINEKEN ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΣΤΕ!!!

-Μη ρε.

-οκ.

 

π.χ 6:

Ο οδηγός του heineken προς το τέλος δεν απαντάει στο αφεντικό του που προσπαθεί να τον ενθαρρύνει από το διπλανό δωμάτιο,και κει που λες ότι ψόφησε,δεν είχε πάθει τίποτα.

 

π.χ 7:

Αγριωπός απαγωγέας με δολοφονικό βλέμμα προς τον συνένοχο με τον οποίον κρυβόντουσαν μαζί:

"ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ,ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ."

"ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ."

"ΑΝ ΣΕ ΔΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΣΕ ΣΦΑΞΩ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ."

"ΜΗ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ."

"ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΗΡΟΣ ΕΓΩ,ΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΧΟΥΜΕ ΣΠΛΑΤΕΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ."

 

*Ο άλλος απαγωγέας εν τέλει μιλάει στο τηλέφωνο με τη γυναίκα του*

 

Αγριωπός απαγωγέας:"τεσπα,ας πάμε να κρυφτούμε αλλού."

 

 

 

:netghost: :netghost: :netghost: :netghost:

Επεξεργασία από kuf
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο Τελευταίος Πειρασμός. (9)

 

Έγινε γνωστή ως η ταινία που δεν πρέπει να δείτε. Βασικά δεν πρέπει να την δείτε. Είναι ανόητη στο πρώτο της κομμάτι. Παρουσιάζει έναν άνθρωπο Ιησού που δεν ξέρει τι να κάνει τη ζωή του. Σαν ζαβό κοντά στις γυναίκες, σαν λειψό στη σκέψη του. Τώρα σοβαρά, είναι η μεταφορά του βιβλίου του Καζαντζάκη; Στο δεύτερο μοιάζει σαν προπονητής αποτυχημένης ομάδας που δεν ξέρει πώς να τους εμψυχώσει. Ο Εμίλιο Εστεβέζ στις Τρομερές Πάπιες! Στο τρίτο μέρος που είναι και αυτό που το ξεχώρισε ίσως είναι και το κομμάτι που το ξεπλένει. Ο Ιησούς που κατεβαίνει από το σταυρό και ζει μια ήσυχη οικογενειακή ζωή. Τρομερό εύρημα, και το τέλος της ακόμη πιο πνευματώδες.

 

Οι διάφορες λεπτομέρειες, θαύματα και κηρύγματα μοιάζουν με αποτέλεσμα σκουριασμένου τηλεφώνου. Ευτυχώς τελείωσε. Δεν πρόκειται να το ξαναδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Με πηρε ο υπνος στα τελη τ δευτερου μερους π αναφερεις..Οταν ξυπνησα δν ειχα κ πολυ περιεργεια ν δω τ εχασα..οντως κακο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο Τελευταίος Πειρασμός. (9)

 

Έγινε γνωστή ως η ταινία που δεν πρέπει να δείτε. Βασικά δεν πρέπει να την δείτε. Είναι ανόητη στο πρώτο της κομμάτι. Παρουσιάζει έναν άνθρωπο Ιησού που δεν ξέρει τι να κάνει τη ζωή του. Σαν ζαβό κοντά στις γυναίκες, σαν λειψό στη σκέψη του. Τώρα σοβαρά, είναι η μεταφορά του βιβλίου του Καζαντζάκη; Στο δεύτερο μοιάζει σαν προπονητής αποτυχημένης ομάδας που δεν ξέρει πώς να τους εμψυχώσει. Ο Εμίλιο Εστεβέζ στις Τρομερές Πάπιες! Στο τρίτο μέρος που είναι και αυτό που το ξεχώρισε ίσως είναι και το κομμάτι που το ξεπλένει. Ο Ιησούς που κατεβαίνει από το σταυρό και ζει μια ήσυχη οικογενειακή ζωή. Τρομερό εύρημα, και το τέλος της ακόμη πιο πνευματώδες.

 

Οι διάφορες λεπτομέρειες, θαύματα και κηρύγματα μοιάζουν με αποτέλεσμα σκουριασμένου τηλεφώνου. Ευτυχώς τελείωσε. Δεν πρόκειται να το ξαναδώ.

 

Να δω τον Ιησου να βαζει τους αποστολους να κανουν Flying V και τι στον κοσμο! χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν ξέρω εάν έχει παλιώσει. Ξέρω όμως πως όταν την πρωτοείδα στο βίντεο κάπου 95 με 96, την είχα λατρέψει. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έρωτας στα χρόνια της Χολέρας (10)

 

Ένας ανεκπλήρωτος έρωτας ανάμεσα σε δυο νέους φυτοζωεί για 50 χρόνια. Εκείνος μοιράζεται ανάμεσα σε διάφορες γυναίκες και τη μητέρα του για να ξεχάσει, εκείνη έχει ξεχάσει και θεωρεί σχεδόν ανόητο τον έρωτά τους. Άδειοι ζουν μια ζωή που δεν τους εκφράζει ώσπου στα 70 τους ξανασυναντιούνται.

 

Ένας αστείος Javier Bardem εκτός ρόλου. Δεν το έχει και οι σκηνές σεξ είναι το λιγότερο σαχλές. Που να μη σώσουν να χαρούν τον έρωτά τους! Ο γιατρός που την παντρεύτηκε είναι δέκα φορές καλύτερος! Πώς λέμε "καλύτερος ο λυκάνθρωπος από το βρικόλακα"; Κάπως έτσι. Ο Liev Schreiber σε έναν σύντομο ρόλο δείχνει ότι είναι ηθοποιός άξιος, χαμαιλέοντας, και είναι για πολλά πιο σπουδαία.

 

Ο τίτλος περί χολέρας είναι αδικαιολόγητος. Η χολέρα αναφέρεται για ελάχιστα λεπτά. Ίσως η σύγκριση με τον έρωτα το συγκεκριμενοποιεί αλλά δε νομίζω. Μην το δείτε. Δεν το έχω για καλές ταινίες τελευταία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Και μετά από 6 σεζόν και 79 (αν δεν απατώμαι) επεισόδια, τέλεψε χθες το Justified. Απόγονος του Deadwood ΚΑΙ σε επίπεδο πρωταγωνιστή (όπου έχοντας δει το Hitman, νομίζω ότι ο Olyphant δεν μπορεί να παίξει κάποιο άλλο χαρακτήρα, αλλά τον παίζει διαολεμένα καλά) ΚΑΙ σε επίπεδο λογοτεχνίας :) Η σειρά ήταν μια κυριολεκτική απόδοση λογοτεχνιας, και για την ακρίβεια μοντέρνου αστυνομικού (ας είναι καλά ο Elmore Leonard και η όση έμπνευση έδωσε), στην τηλεόραση. Διαολεμένα καλή σειρά. Θεωρώ απόλυτα βέβαιο ότι όπως και με το Rome και το Deadwood, έτσι και αυτήν εδώ θα την ξαναδώ στο μέλλον :)

 

Και εξυπακούεται ότι ο Walton Goggins ήταν θεούλης through and through :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φοβερή σειρά το Justified. Το αδικοχαμένο Deadwood όμως δεν το αγγίζει καμία σειρά :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξεκινησα το attack on titan.Για μενα απο anime το πραγμα ξεκινουσε και τελειωνε στο ντραγκον μπολ μεχρι χτες...Ως τις 9 το πρωι εβλεπα και αν μου το επιτρεψει το νετ μαλλον ως το πρωι θα εχω δει και τα υπολοιπα...Μαλλον εθιστικο...Απο ταινιες ειδα το post apocalyptic "The road" και επειδη θα ελεγα πως το ειδος το εχω λιωσει μαλλον ειναι απο τις 3 χειροτερες ταινιες που εχω δει..Στο ειδος το τελος συνηθως ειναι ειτε πολυ αλληγορικο ειτε απλα ηλιθιο,αλλα στην προκειμενη ειναι το κατι αλλο (τζαμπα κοπος-σπαταλη χρονου α' κλασης)...Κατι ηξερα και δεν το ειχα δει μεχρι χτες ενω το ειχα πολυ καιρο υποψιν...

 

Edit για να μην διπλοποσταρω:Θυμηθηκα τον λογο που με απωθουσαν τα άνιμ...20 λεπτα με κατι τεχνικες-ρεζιλικια (1/5 της σειρας επαναληψη απο στιγμιοτυπα προηγουμενου επεισοδιου) για μια σεζόν που τελείωσε πρόπερσι και όσοι την είδαν τότε περιμένουν 2 χρονάκια και θα χρειαστεί άλλο ενα για νέα 20λεπτα επεισοδια (υποθετω)...Ε αν ειναι δυνατον ρε φιλε...Σαν εναν γνωστο που ασχολειται με one piece και μου ελεγε πως υπεγραψαν συμβολαιο να βγαινουν επεισοδια για αλλα 30 χρονια-κατι τετοιο-και ο ανθρωπος περιμενει..ζει για να περιμενει...Κατι τετοια τα βρισκω ιδιαιτερα τρομαχτικα...Τελος παντως..Καλο το attack on titan αν και αντι να ξεκινησει με πρωτη ταχυτητα και να καταληξει να πεταει,θεωρω πως εγινε το αντιστροφο,το ενδιαφερον το κραταει ζωντανο παντως και περνα μια χαρα η ωρα...

Επεξεργασία από Black listed outcast
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Fullmetal Alchemist > Attack on Titans! + Dragonball + One piece

 

Αν είναι να δείτε anime, να δείτε κάνα της προκοπής να ούμε. :)

Επεξεργασία από Digisoul
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

13 δολοφόνοι ή αλλιώς

 
 
Jûsan-nin no shikaku  όπως καταλάβατε ιαπωνικής παραγωγής. Σίγουρα αξίζει δείτε το.

   :update:  Αν αντέχετε τέτοιες ταινίες, όπου η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο σκλήρες, αξίζει να του

                       αφιερώσεται λίγο χρόνο και δεν πρόκειται να το μετανιώσετε.

Επεξεργασία από splash
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Fullmetal Alchemist > Attack on Titans! + Dragonball + One piece

 

Αν είναι να δείτε anime, να δείτε κάνα της προκοπής να ούμε. :)

Κατά την δικιά μου  ταπεινή :P άποψη το full metal alchemist αξίζει περισσότερο να το διαβάσεις.

Δεν ξέρω αν εννοείς το brotherhood  ή το άλλο. Το άλλο δεν το έχω δει, αλλά από ότι έχω καταλάβει πρέπει

να είναι υποδεέστερο. Όταν προσπάθησα να παρακολουθήσω το brotherhood βρήκα τον ρυθμό του αργό

και κουραστικό κάτι που οφείλεται στην λίγο <<εκτροχιασμένη>> μεταφορά του από το μανγκα.

Υ.Γ παραδόξως το brotherhood είναι το πρωτότυπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95049
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εϊδα το Birdman...!

Δεν μου έκανε το κλικ να το δω,αλλά το είδα μόνο και μόνο επειδή πήρε το Oscar καλύτερης ταινίας...!Τις ερμηνείες των ηθοποιών τις βρήκα εξαιρετικές,όπως επίσης και την σκηνοθεσία...!Ο τρόπος που κινείται η κάμερα είναι πραγματικά απίθανος...!Το σενάριο όμως δεν με ικανοποιήσε...!Ήταν πολύ κουλτουριάρικο για τα γούστα μου...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

To Κουρδιστο Πορτοκαλι. Ενταξει μπορω να πω οτι μου αρεσε, δεν εκοψα και φλεβα ομως. Η ταινια κανει το point της και ειναι και παρα πολυ ωραια στο ματι με τις παραξενιες του Kubrick, αλλα μεχρι εκει. Θεωρω οτι πασχει απο οτι πασχει και το Full Metal Jacket, δηλαδη ενω εχει ενα πολυ δυνατο πρωτο μισο, το δευτερο ειναι καπως πιο ανευρο. Στην kwtsoκλιμακα 7,5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95049
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Την εβδομάδα που μας πέρασε είδα δύο ταινίες...!

 

Το "Dump and dumper to",το οποίο σαν λάτρης της προηγούμενης ταινίας το ευχαριστήθηκα...!Δεν περίμενα να δω καμία super wow υπόθεση (όπως κι έγινε) αλλά περίμενα να γελάσω αρκετά με τα κάφρικα αστεία των δύο φίλων (όπως κι αυτό έγινε)...!Γενικά πέρασα ωραία...!

 

Το "Teenage Mutant Ninja Turtles",η οποία δεν μπορώ να πω ότι ήταν κάτι το ιδιαίτερο...!Είχε αρκετά χιουμοριστικά στοιχεία,ειδικά από τον κλασικό Μικελάντζελο και μεγάλες (αλλά πολύ υπερβολικές) σκηνές δράσης...!Δεν μπορώ να πω ότι έχασα την ώρα μου,αλλά δεν νομίζω να την ξαναδώ...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

to Avengers 2.

 

Καλό, αλλά μην τρελαίνεστε κιόλας. Προσωπικά ένιωσα ότι κάπου με κούρασε η μόδα των υπερηρωϊκών ταινιών. Ίσως φταίει κιόλας που είναι η 5η ταινία που έχει Iron man, η 4η που έχει captain America και η 4η με Thor, οπότε εξ ορισμού είναι κάτι που το έχουμε ξαναδεί. Νομίζω ότι κάπου με τους Guardians η μόδα έπιασε κορυφή οπότε τώρα ξεκινάει σιγά σιγά η κάθοδος. Προσωπικά πολύ δύσκολα θα ξαναδώ υπερηρωϊκή ταινία για φέτος, νιώθω ότι μπούχτισα πλέον. Σε καμία περίπτωση δεν είναι κακό πάντως. Απλά δεν με ξετρέλανε, ούτε μπορώ να πω ότι κάπου το ευχαριστήθηκα τόσο πολύ όσο η πρώτη ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

+1 απλά νομίζω πως η συγκεκριμένη είχε ρηχό σενάριο και πολλές κακές κλισέ ατάκες μαζί με τις καλές. πάντως πολύ ευχάριστη ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27010
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την είδα κι εγώ... Το σύμπαν το έχουν μηδενίσει τελείως... Μιλάμε για τρελό reboot... Κλισέ θα ακουστώ κι εγώ ενδεχομένως, αλλά έχουν ισοπεδώσει τα πάντα... Αφαιρούν σημαντικότατους χαρακτήρες του σύμπαντος σα να μην υπήρξαν ποτέ (αφήνουν υπόνοιες από προηγούμενες ταινίες, ωστόσο, ότι θα υπάρξουν!), δημιουργούν μαγικά όπλα που δεν υπήρξαν ποτέ, δημιουργούν συμμαχίες που δεν έγιναν ποτέ, είναι άλλοι οι πρωταγωνιστές, όλα κυλούν απίστευτα γρήγορα (παρά το "Agents Of S.H.I.E.L.D." που σιγοντάρει τις κινηματογραφικές), στα Πετράδια της Αιωνιότητας; Ένα γιγάντιο μπάχαλο... Σε γενικές γραμμές υπάρχουν τεράστια χρονικά άλματα με άσχετες ιστορίες, συμμαχίες & αντικείμενα, συνδεόμενα μεταξύ τους, που η ιστορία ναι μεν δεν είναι άσχημη αλλά είναι πολύ μα πάρα πολύ χειρότερη απ' αυτό που έχει χτιστεί τόσα χρόνια στην "Earth-616". Κι ας είναι Joss Whedon στο σενάριο. Δε με χαλάει που βλέπω αυτές τις ταινίες. Περνάω καλά. Απλώς συμβιβάζομαι με ανόητους νεοτερισμούς. Και δεν εννοώ τα εφέ, φυσικά... Πάντως ο Τζάρβις θα προτιμούσα να ήταν αυτός που ήξερα τόσα χρόνια κι ας έβαζε την όποια A.I. να λεγόταν αλλιώς. Αλλά θα μου πεις..εφόσον δεν υπάρχει έπαυλη, γιατί να υπάρχει μπάτλερ;

 

 

Κι αυτά τα λαβ στόρι τι τα θέλανε; Που είναι η Μπέτυ Ρος ρεεεέειιιι;! Που είναι η Mockingbird; Τι είναι αυτοί οι πουθενάδες χαρακτήρες και τα κουτσούβελα;

 

 

Τι άλλα είδα τον "τελευταίο" καιρό; Αρκετά! Ξεκίνησα τον 2ο κύκλο "Grimm" που κατέβηκε επιτέλους! Ξεκίνησα το "Arrow" μετά από 5 μήνες που περίμενα να κατέβει ένα συγκεκριμένο release! Και παραπάνω, δηλαδή, απλώς είχε πάθει ζημιά ο σκληρός και φτου κι απ' την αρχή. Πολύ κακές ταχύτητες και μεγάλο torrent. Κατέβηκε όμως και ο 2ος κύκλο γρήγορα γρήγορα, έχω ήδη κατεβασμένο τον 3ο (και το "The Flash"), οπότε καλά πάμε! Θα έρθει η ώρα τους! Ξεκίνησα τον 3ο κύκλο "Vikings" αν και είμαι ακόμη στο 4ο επεισόδιο. Έχω μείνει πίσω επειδή μου έχουν "σκάσει" μαζεμένες κάποιες άλλες. Ξεκίνησα το "Daredevil" φυσικά, όπου είναι εξαιρετικό! Είδα τις κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους: "LEGO Batman Jumps Into Action" (2013), "First Place: LEGO Black Friday" (2013), "Second Place: LEGO Prison Brick-Out" (2013), "Third Place: LEGO Superman" (2013), "Fourth Place: LEGO Plastic Justice" (2013), "Fifth Place: LEGO A Wicked Surprise" (2013), "The Mitten" ("Varezhka") ('67) & "Hellboy Animated: Iron Shoes" (2007). Είδα τις μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων "Justice League: War" (2014), "Justice League: Throne Of Atlantis" (2015), "LEGO Batman: The Movie - DC Super Heroes Unite" (2013), "Robot Carnival" ("Robotto Kanibaru") ('87), "Fire And Ice" ('83), "The Flintstones Meet Rockula And Frankenstone" ('79) & "Angel's Egg"/"Magical Egg Of The Angels"/"Egg Of Gold" ("Tenshi No Tamago") ('85). Είδα επιτέλους και τις βιντεοσειρές κινουμένων σχεδίων "Dallos" ("Darosu") ('83) & "Maetel Legend" (2000), ενώ ξεκίνησα τις τηλεοπτικές σειρές "The Mysterious Cities Of Gold"/"Esteban And The Seven Cities Of Gold" ("Taiyo No Ko Esteban") ('82-'83), "Blackstar" ('81-'82), "Ση-Ρα" ("She-Ra: Princess Of Power") ('85), "Ασημένια Γεράκια" ("Silverhawks") ('86), "King Arthur" ("Entaku No Kishi Monogatari: Moero Arthur") ('79-'80), "Διαστημόπλοιο Αργώ" ("Star Blazers") ("Uchuu senkan Yamato") (Remastered Version) ('74-'75),  "Space Battleship Yamato 2199"/"Star Blazers 2199" ("Uchuu Senkan Yamato 2199") (2012-2013), "Diabolik" ('97-'98), "The Batman/Superman Hour"/"The Adventures Of Batman" ('68-'69) & "Code Geass: Lelouch Of The Rebellion" ("Code Geass: Hangyaku No Lelouch") (2006-2007), ενώ τέλειωσα και τη σειρά "Silver Surfer" ('98). Προχωράω κανονικά με το "Gotham", αλλά αφήνω για το τέλος το ντοκιμαντέρ-πιλότο "Gotham: The Legend Reborn" (2014). Δεν ήθελα να μου τη χαλάσει με spoilers και δεν το παρακολούθησα απ' την αρχή. Τέλειωσα φυσικά το "Constantine", έπιασα το "The Herculoids" ('67), αλλά το παράτησα για να συγχρονίσω τους υπότιτλους μόλις βρω χρόνο σε κάποια DVD Rip έκδοση που κυκλοφόρησε, γιατί η σειρά υποτιτλίστηκε πάνω σε ένα VHS Rip release. Μέχρι τότε, παύση...

 

Είδα τον 1ο κύκλο της τηλεοπτικής σειράς "Attack On Titan" ("Shingeki No Kyojin") (2013), οπότε μένουν οι 5 βιντεοταινίες, τώρα. Φανταστική σειρά! Μου την πρότεινε ένας φίλος πριν καιρό και μιας και από νέες παραγωγές κινουμένων σχεδίων (και δη anime) έχω χρόνια να παρακολουθήσω, το πήρα απόφαση. Και δεν το μετάνιωσα στο ελάχιστο! Γενικότερα έπεσα με τα μούτρα σε κάποιες σειρές και ταινίες κινουμένων σχεδίων τους τελευταίους μήνες, γιατί μου είχαν λείψει... Ξεκίνησα και τον 3ο κύκλο της σειράς "The Following" (2015).

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πήγα κι εγώ στη πρεμιέρα του Avengers και μόνο θετικά μπορώ να πω. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω το πόσο πιστά ακολουθείται η ιστορία, μιας και δεν έχω διαβάσει το κόμικ και δεν έχω τη παραμικρή ιδέα. Μια το ότι οι περισσότερες ιστορίες δεν έρχονται ποτέ στα ελληνικά, μια το ότι όσα κυκλοφορούν πλέον έχουν απαγορευτικές τιμές, γενικότερα πάνε χρόνια που έχω σταματήσει να διαβάζω κόμικ των DC/Marvel και να παρακολουθώ τις εξελίξεις. Αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα εξαρχής τις παρουσιάσεις, για να μάθω περισσότερα και να τα προσφέρω και σε άλλους στα ελληνικά. Για να καταλάβετε ο Vision μου έδινε απλώς την αίσθηση ότι κάπου τον είχα ξαναδεί ιντερνετικά. Ούτε το όνομα του δεν ήξερα. Την είδα λοιπόν ως εξωτερικός θεατής και μου άρεσε πολύ. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι για πρώτη φορά κάθισα να δω όλα τα credits περιμένοντας τη post-credits scene και έχασα το χρόνο μου. Τεσπά, καταλαβαίνω ότι για κάποιον περισσότερο εξοικειωμένο οι αλλαγές στο σενάριο ξενίζουν. Ούτε εμένα μου αρέσει η αφαίρεση των μεταλλαγμένων, που πλέον θεωρούνται "ενισχυμένοι". Προς υπεράσπιση όμως των δημιουργών, θα πω το εξής: είναι σύνηθες σε κινηματογραφικές μεταφορές να γίνονται προσαρμογές, προσθήκες δευτερευόντων στοιχείων, χρονικά άλματα παραβλέποντας πλήθος ιστοριών κλπ. Σκεφτείτε ότι αν παρουσίαζαν αυτούσιες τις ιστορίες και με χρονική σειρά πολύ πιθανόν οι ηθοποιοί να είχαν γεράσει προτού ειπωθεί η ιστορία που τα στούντιο ήθελαν. Όπως είπα όμως καταλαβαίνω ότι οι αλλαγές χαλάνε τους φαν. Το έχω νιώσει κι εγώ και παρότι φαν των superhero movies για πρώτη φορά μάλλον δεν θα δω ταινία κινηματογραφικά εξαιτίας των αλλαγών στους χαρακτήρες. Πριν κάποια χρόνια θα πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά όπως λέει κι ο zade τηλεοπτικά/κινηματογραφικά είμαστε σε υπερηρωικό κορεσμό. Δε νιώθω βέβαια ότι μπούχτισα, αλλά θα γίνω περισσότερο επιλεκτικός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27010
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι με βάλατε να δώ ωρε!

 

This is Spinal Tap

 

Ένα ντοκιμαντέρ μιας ανύπαρκτης μπάντας του ροκ-χεβι μέταλ του 1970-1980. Ενώ είναι φτιαγμένο αρκετά σοβαροφανές, διακωμωδεί τα πάντα. Τις ατυχίες του συγκροτήματος, τις βλακείες του συγκροτήματος. Δεν είναι του πεταματού. Έχει μια αστεία κριτική στο imdb. Ένας πιτσιρικάς πήγε να το προβάλει στην τάξη του και έφαγε το γιουχάρισμα. Η προβολή σταμάτησε, και έβαλε την ουρά κάτω από τα σκέλια. Η δασκάλα του είπε ότι τα παιδιά δεν είναι έτοιμα για ένα τέτοιο έργο τέχνης. :) Μου άρεσε που είδα την αγαπημένη μου Fran Drescher να υποδύεται μια παραγωγό, ρόλο που χρησιμοποίησε αυτούσιο και σε δυο επεισόδια της "Νταντάς".

David Bowie - Ozzy Ozbourne ήταν το δίδυμο; Μαζί με ένα Σκαθάρι;

 

Ένα έχω να πω και για τις δυο ταινίες: :shootme:  με τη θετική έννοια.

 

Ε ναι, πρόκειται για παρωδία παρουσιάζοντας μια "κλασική heavy metal μπάντα" με πλήθος κλισέ ατάκες και καταστάσεις, όπου όσοι ασχολούνται με το χώρο θα "πιάσουν" το υπονοούμενο. Για παράδειγμα, ευφάνταστους και απίθανους θανάτους όπως ότι κάποιος "πνίγηκε στον εμετό του", το συναντάς συχνά στη heavy metal σκηνή. :) Πολλοί καλλιτέχνες της rock/metal σκηνής εκτίμησαν το χιούμορ της ταινίας αυτής και βρήκαν πολλές ομοιότητες με δικές τους εμπειρίες, όπως οι Jimmy Page, Robert Plant, Ozzy Osbourne κ.α. που παραδέχτηκαν πως έχουν χαθεί κάποιες φορές μέχρι να βγουν στη σκηνή μεγάλων σταδίων, για να παίξουν.

 

:beer:

 

 

Πήγα κι εγώ στη πρεμιέρα του Avengers και μόνο θετικά μπορώ να πω. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω το πόσο πιστά ακολουθείται η ιστορία, μιας και δεν έχω διαβάσει το κόμικ και δεν έχω τη παραμικρή ιδέα. Μια το ότι οι περισσότερες ιστορίες δεν έρχονται ποτέ στα ελληνικά, μια το ότι όσα κυκλοφορούν πλέον έχουν απαγορευτικές τιμές, γενικότερα πάνε χρόνια που έχω σταματήσει να διαβάζω κόμικ των DC/Marvel και να παρακολουθώ τις εξελίξεις. Αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα εξαρχής τις παρουσιάσεις, για να μάθω περισσότερα και να τα προσφέρω και σε άλλους στα ελληνικά. Για να καταλάβετε ο Vision μου έδινε απλώς την αίσθηση ότι κάπου τον είχα ξαναδεί ιντερνετικά. Ούτε το όνομα του δεν ήξερα. Την είδα λοιπόν ως εξωτερικός θεατής και μου άρεσε πολύ. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι για πρώτη φορά κάθισα να δω όλα τα credits περιμένοντας τη post-credits scene και έχασα το χρόνο μου. Τεσπά, καταλαβαίνω ότι για κάποιον περισσότερο εξοικειωμένο οι αλλαγές στο σενάριο ξενίζουν. Ούτε εμένα μου αρέσει η αφαίρεση των μεταλλαγμένων, που πλέον θεωρούνται "ενισχυμένοι". Προς υπεράσπιση όμως των δημιουργών, θα πω το εξής: είναι σύνηθες σε κινηματογραφικές μεταφορές να γίνονται προσαρμογές, προσθήκες δευτερευόντων στοιχείων, χρονικά άλματα παραβλέποντας πλήθος ιστοριών κλπ. Σκεφτείτε ότι αν παρουσίαζαν αυτούσιες τις ιστορίες και με χρονική σειρά πολύ πιθανόν οι ηθοποιοί να είχαν γεράσει προτού ειπωθεί η ιστορία που τα στούντιο ήθελαν. Όπως είπα όμως καταλαβαίνω ότι οι αλλαγές χαλάνε τους φαν. Το έχω νιώσει κι εγώ και παρότι φαν των superhero movies για πρώτη φορά μάλλον δεν θα δω ταινία κινηματογραφικά εξαιτίας των αλλαγών στους χαρακτήρες. Πριν κάποια χρόνια θα πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά όπως λέει κι ο zade τηλεοπτικά/κινηματογραφικά είμαστε σε υπερηρωικό κορεσμό. Δε νιώθω βέβαια ότι μπούχτισα, αλλά θα γίνω περισσότερο επιλεκτικός.

 

Νικολή, δε ξέρω αν έπαιζες coin ops ηλεκτρονικά, αλλά αν ναι, ενδέχεται να θυμάσαι τον Vision απ' το "Captain America And The Avengers", τουλάχιστον! Το είχα λιώσει. :yes: αλλά δε θυμάμαι αν το τερμάτισα ποτέ, όπως είχα κάνει με το beat 'em up "The Punisher" της "Capcom" (διάλεγες και τον Nick Fury σε διπλό!). Μήπως να εγκαταστήσω MAME σιγά σιγά; :thinking: Για τα υπόλοιπα ας μην σποϊλεριάσω εδώ καλύτερα. Μπορώ να σου πω εν τάχει (λέμε τώρα... :fiou:  ) τι είχε συμβεί και πως τα 'χουν μπουρδουκλώσει. Πέρασα καλά και εννοείται πως δεν απορρίπτω επόμενες ταινίες, αλλά "ενισχυμένο" με βλακείες είναι μονάχα το κεφάλι τους. Ελπίζω να είδατε την κρυφή σκηνή, έτσι; ;) Δυστυχώς είχε μονάχα μία, μιας και τελευταία μας συνήθισαν σε δύο, σε κάθε ταινία... Επίσης, να πω ακόμη ότι..ΠΗΞΑΜΕ ΣΤΙΣ "ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΕΙΣ". ΠΑΛΙ δεν είπα πράγματα οι προηγούμενοι δημιουργοί για τον Σπάιντερ Μαν και μπλα μπλα μπλα... Εκεί που έβλεπες έναν τηλεοπτικό Spider-Man το ΄77 κι ένα Τουρκικό κακέκτυπο το '73, που περίμενες πως και πως να δεις κάτι κινηματογραφικά ορθό, βγαίνουν ταινίες σωρηδόν με τον χαρακτήρα, αλλά τα δικαιώματα και τα σενάρια αλλάζουν σαν στραγάλια. Έλεος... :down:

 

Υ.Σ. Ομολογώ βέβαια πως ο Γκάρφιλντ μου άρεσε καλύτερα απ' τον βουτυρομπεμπέ τον 1ο! :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Την είδα κι εγώ... Το σύμπαν το έχουν μηδενίσει τελείως... Μιλάμε για τρελό reboot... Κλισέ θα ακουστώ κι εγώ ενδεχομένως, αλλά έχουν ισοπεδώσει τα πάντα... Αφαιρούν σημαντικότατους χαρακτήρες του σύμπαντος σα να μην υπήρξαν ποτέ (αφήνουν υπόνοιες από προηγούμενες ταινίες, ωστόσο, ότι θα υπάρξουν!), δημιουργούν μαγικά όπλα που δεν υπήρξαν ποτέ, δημιουργούν συμμαχίες που δεν έγιναν ποτέ, είναι άλλοι οι πρωταγωνιστές, όλα κυλούν απίστευτα γρήγορα (παρά το "Agents Of S.H.I.E.L.D." που σιγοντάρει τις κινηματογραφικές), στα Πετράδια της Αιωνιότητας; Ένα γιγάντιο μπάχαλο... Σε γενικές γραμμές υπάρχουν τεράστια χρονικά άλματα με άσχετες ιστορίες, συμμαχίες & αντικείμενα, συνδεόμενα μεταξύ τους, που η ιστορία ναι μεν δεν είναι άσχημη αλλά είναι πολύ μα πάρα πολύ χειρότερη απ' αυτό που έχει χτιστεί τόσα χρόνια στην "Earth-616". Κι ας είναι Joss Whedon στο σενάριο. Δε με χαλάει που βλέπω αυτές τις ταινίες. Περνάω καλά. Απλώς συμβιβάζομαι με ανόητους νεοτερισμούς. Και δεν εννοώ τα εφέ, φυσικά... Πάντως ο Τζάρβις θα προτιμούσα να ήταν αυτός που ήξερα τόσα χρόνια κι ας έβαζε την όποια A.I. να λεγόταν αλλιώς. Αλλά θα μου πεις..εφόσον δεν υπάρχει έπαυλη, γιατί να υπάρχει μπάτλερ;

 

 

Κι αυτά τα λαβ στόρι τι τα θέλανε; Που είναι η Μπέτυ Ρος ρεεεέειιιι;! Που είναι η Mockingbird; Τι είναι αυτοί οι πουθενάδες χαρακτήρες και τα κουτσούβελα;

 

 

Τι άλλα είδα τον "τελευταίο" καιρό; Αρκετά! Ξεκίνησα τον 2ο κύκλο "Grimm" που κατέβηκε επιτέλους! Ξεκίνησα το "Arrow" μετά από 5 μήνες που περίμενα να κατέβει ένα συγκεκριμένο release! Και παραπάνω, δηλαδή, απλώς είχε πάθει ζημιά ο σκληρός και φτου κι απ' την αρχή. Πολύ κακές ταχύτητες και μεγάλο torrent. Κατέβηκε όμως και ο 2ος κύκλο γρήγορα γρήγορα, έχω ήδη κατεβασμένο τον 3ο (και το "The Flash"), οπότε καλά πάμε! Θα έρθει η ώρα τους! Ξεκίνησα τον 3ο κύκλο "Vikings" αν και είμαι ακόμη στο 4ο επεισόδιο. Έχω μείνει πίσω επειδή μου έχουν "σκάσει" μαζεμένες κάποιες άλλες. Ξεκίνησα το "Daredevil" φυσικά, όπου είναι εξαιρετικό! Είδα τις κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους: "LEGO Batman Jumps Into Action" (2013), "First Place: LEGO Black Friday" (2013), "Second Place: LEGO Prison Brick-Out" (2013), "Third Place: LEGO Superman" (2013), "Fourth Place: LEGO Plastic Justice" (2013), "Fifth Place: LEGO A Wicked Surprise" (2013), "The Mitten" ("Varezhka") ('67) & "Hellboy Animated: Iron Shoes" (2007). Είδα τις μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων "Justice League: War" (2014), "Justice League: Throne Of Atlantis" (2015), "LEGO Batman: The Movie - DC Super Heroes Unite" (2013), "Robot Carnival" ("Robotto Kanibaru") ('87), "Fire And Ice" ('83), "The Flintstones Meet Rockula And Frankenstone" ('79) & "Angel's Egg"/"Magical Egg Of The Angels"/"Egg Of Gold" ("Tenshi No Tamago") ('85). Είδα επιτέλους και τις βιντεοσειρές κινουμένων σχεδίων "Dallos" ("Darosu") ('83) & "Maetel Legend" (2000), ενώ ξεκίνησα τις τηλεοπτικές σειρές "The Mysterious Cities Of Gold"/"Esteban And The Seven Cities Of Gold" ("Taiyo No Ko Esteban") ('82-'83), "Blackstar" ('81-'82), "Ση-Ρα" ("She-Ra: Princess Of Power") ('85), "Ασημένια Γεράκια" ("Silverhawks") ('86), "King Arthur" ("Entaku No Kishi Monogatari: Moero Arthur") ('79-'80), "Διαστημόπλοιο Αργώ" ("Star Blazers") ("Uchuu senkan Yamato") (Remastered Version) ('74-'75),  "Space Battleship Yamato 2199"/"Star Blazers 2199" ("Uchuu Senkan Yamato 2199") (2012-2013), "Diabolik" ('97-'98), "The Batman/Superman Hour"/"The Adventures Of Batman" ('68-'69) & "Code Geass: Lelouch Of The Rebellion" ("Code Geass: Hangyaku No Lelouch") (2006-2007), ενώ τέλειωσα και τη σειρά "Silver Surfer" ('98). Προχωράω κανονικά με το "Gotham", αλλά αφήνω για το τέλος το ντοκιμαντέρ-πιλότο "Gotham: The Legend Reborn" (2014). Δεν ήθελα να μου τη χαλάσει με spoilers και δεν το παρακολούθησα απ' την αρχή. Τέλειωσα φυσικά το "Constantine", έπιασα το "The Herculoids" ('67), αλλά το παράτησα για να συγχρονίσω τους υπότιτλους μόλις βρω χρόνο σε κάποια DVD Rip έκδοση που κυκλοφόρησε, γιατί η σειρά υποτιτλίστηκε πάνω σε ένα VHS Rip release. Μέχρι τότε, παύση...

 

Είδα τον 1ο κύκλο της τηλεοπτικής σειράς "Attack On Titan" ("Shingeki No Kyojin") (2013), οπότε μένουν οι 5 βιντεοταινίες, τώρα. Φανταστική σειρά! Μου την πρότεινε ένας φίλος πριν καιρό και μιας και από νέες παραγωγές κινουμένων σχεδίων (και δη anime) έχω χρόνια να παρακολουθήσω, το πήρα απόφαση. Και δεν το μετάνιωσα στο ελάχιστο! Γενικότερα έπεσα με τα μούτρα σε κάποιες σειρές και ταινίες κινουμένων σχεδίων τους τελευταίους μήνες, γιατί μου είχαν λείψει... Ξεκίνησα και τον 3ο κύκλο της σειράς "The Following" (2015).

Περι attack on titan αν τα 5 επεισοδια που αναφερεις ειναι τα "no regrets" δεν ειναι βιντεοταινιες αλλα συμπληρωματικα επεισοδιακια ιδιας διαρκειας,αν βρεις κατι αλλο ενημερωσε με και εμενα αν ειναι ευκολο!Ειχα βρει καποια ova η πως λεγονται αλλα με τραγελαφικο σχεδιο που απομυθοποιει>> banner_324.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Νικολή, δε ξέρω αν έπαιζες coin ops ηλεκτρονικά, αλλά αν ναι, ενδέχεται να θυμάσαι τον Vision απ' το "Captain America And The Avengers", τουλάχιστον! Το είχα λιώσει. :yes: αλλά δε θυμάμαι αν το τερμάτισα ποτέ, όπως είχα κάνει με το beat 'em up "The Punisher" της "Capcom" (διάλεγες και τον Nick Fury σε διπλό!). Μήπως να εγκαταστήσω MAME σιγά σιγά; :thinking: Για τα υπόλοιπα ας μην σποϊλεριάσω εδώ καλύτερα. Μπορώ να σου πω εν τάχει (λέμε τώρα... :fiou:  ) τι είχε συμβεί και πως τα 'χουν μπουρδουκλώσει. Πέρασα καλά και εννοείται πως δεν απορρίπτω επόμενες ταινίες, αλλά "ενισχυμένο" με βλακείες είναι μονάχα το κεφάλι τους. Ελπίζω να είδατε την κρυφή σκηνή, έτσι; ;) Δυστυχώς είχε μονάχα μία, μιας και τελευταία μας συνήθισαν σε δύο, σε κάθε ταινία... Επίσης, να πω ακόμη ότι..ΠΗΞΑΜΕ ΣΤΙΣ "ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΕΙΣ". ΠΑΛΙ δεν είπα πράγματα οι προηγούμενοι δημιουργοί για τον Σπάιντερ Μαν και μπλα μπλα μπλα... Εκεί που έβλεπες έναν τηλεοπτικό Spider-Man το ΄77 κι ένα Τουρκικό κακέκτυπο το '73, που περίμενες πως και πως να δεις κάτι κινηματογραφικά ορθό, βγαίνουν ταινίες σωρηδόν με τον χαρακτήρα, αλλά τα δικαιώματα και τα σενάρια αλλάζουν σαν στραγάλια. Έλεος... :down:

 

Υ.Σ. Ομολογώ βέβαια πως ο Γκάρφιλντ μου άρεσε καλύτερα απ' τον βουτυρομπεμπέ τον 1ο! :spidey_yeah_that:

 

Είχα λιώσει τα ηλεκτρονικά, αλλά με Avengers δεν θυμάμαι καθόλου να είχα συναντήσει. Γενικά από Marvel μονάχα μια φορά είχα βρει ένα με τους X-men σε κάποιο πλοίο. Τι πήγες και μου θύμησες, ωραίες εποχές... Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο σε όσα είπες για τον Σπάιντυ!! Κωστή, έχω χαλαστεί διπλά με το συγκεκριμένο θέμα, από τη μια που δεν ολοκληρώθηκε η ιστορία με τον Γκάρφιλντ που τόσο λάτρεψα και από την άλλη τρίτη επανεκκίνηση του ίδιου χαρακτήρα μέσα σε λίγα χρόνια. Μαζί με το επερχόμενο Fantastic Four, το reboot του Spider-Man συγκαταλέγεται σε εκείνα που μάλλον δεν θα δω στη μεγάλη οθόνη. Όπως είπα δε νιώθω μπουχτισμένος από τα superhero films, αλλά όταν αφενός οικονομικώς δυσκολεύομαι κι εγώ όπως τόσοι άλλοι και οι τιμές των εισιτηρίων δεν πέφτουν και όταν αφετέρου δεν μου προσφέρεται το θέαμα που θέλω, αλλά ότι του κάπνισε του σεναριογράφου, δε βρίσκω λόγο να τους ενισχύω κι από πάνω.

 

Υ.Γ. 1: Για 3D πλέον ούτε λόγος, το τελευταίο που είδα ήταν το Gravity και δεν προβλέπεται άλλο για αρκετό καιρό ακόμα. Ίσως αν βγει σε 3D το Batman V Superman να το σκεφτώ, αλλά έχουμε καιρό ως τότε.

 

Υ.Γ. 2: Ένα σχόλιο που παρέλειψα να κάνω. Αν δεν ήταν το υπερθέαμα των Avengers που αξίζει πραγματικά να το δεις σινεμά, δεν υπήρχε περίπτωση να πάω. Ακόμα και τώρα πήγα τσαντισμένος γνωρίζοντας ότι ενισχύω μια κακή πολιτική. Ο λόγος για τη Disney που ζητάει το 53% της τιμής του εισιτηρίου από όσους κινηματογράφους προβάλλουν την ταινία. Μιλάμε για έναν κολοσσό που έχει εξαγοράσει τα πάντα και δεν έχει ανάγκη χρημάτων. Κι όμως με αυτή τη πολιτική ουσιαστικά καταστρέφει τους λιγοστούς συνοικιακούς κινηματογράφους που έχουν απομείνει.Κι αυτό σε καιρούς κρίσης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μόλις γύρισα από το Avengers. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω όλους όσους κατακρίνουν την ταινία επειδή δεν έμεινε πιστή στο Marvel Universe, όπως το ξέρουμε όλοι τα 50 τελευταία χρόνια. Έχει ανακοινωθεί από την Marvel, από τη Disney και από όποιον σχετίζεται με τις ταινίες και την σειρά, ότι το Marvel Cinematic Universe δεν επηρεάζεται΄ούτε ταυτίζεται (απαραίτητα) με την Earth 616. To να κατακρίνεις την ταινία για αυτό το λόγο το θεωρώ απλά αβάσιμο.

 

Όσον αφορά την ταινία, ήταν απλά... χαβαλές! Διασκέδαση και γέλιο, ότι δηλαδή μπορεί να περιμένεις από μια καθαρά υπερηρωική ταινία. Όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, την είδα, πέρασα καλά, αλλά μέχρι εκεί. Το υπερηρωικό overdose που έχουμε φάει σταδιακά τα τελευταία 4-5 χρόνια με έχει κάνει να μην έχω την προσμονή που είχα στην αρχή. Ίσως επειδή πιστεύω ότι οι σειρές ( SHIELD, Arrow, Flash ) έχουν βελτιωθεί θεαματικά σε σεναριακό επίπεδο και ικανοποιητικά σε επίπεδο οπτικών εφε.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27010
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ ανέφερα φίλε μου ότι πήγα, την είδα, πέρασα καλά και θα δω και τις επόμενες. Έτερον εκάτερον. Το αν θα πρέπει ή χρειάζεται να συγκρίνω όμως τα δύο αυτά σύμπαντα και να αποφασίσω (κατά τη γνώμη μου πάντα) το αν ένα ήταν καλύτερο από ένα άλλο, είναι μια άλλη ιστορία. Η σύγκριση είναι αναπόφευκτη εφόσον η ιστορία υπάρχει ξανά και παρουσιάζεται με άλλον τρόπο. Κατά συνέπεια, αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ, είναι γιατί δεν πρέπει κατά τη γνώμη σου να υπάρχει σύγκριση και κριτική, εφόσον οι κατά περίπτωση παραγωγοί αποφάσισαν να δημιουργήσουν κάτι που απλά "έχει χαβαλέ" για ορισμένους από εσάς. Στέκεστε εκεί, σας φτάνει αυτό, με γεια σας και χαρά σας! Τη γνώμη μου είπα είπα για το "νέο" αυτό σύμπαν και τίποτα περισσότερο, όπως την είχα διατυπώσει για το "Ultimate Universe" στο παρελθόν. Η ιστορία του σύμπαντος αυτού, λοιπόν, είναι κατώτερη των προσδοκιών μου. Έχω διαβάσει καλύτερη. Και κάτι ακόμη. Όταν λένε (και λέτε) "Marvel Cinematic Universe", τι εννοούνε/είτε ακριβώς; Τον 1ο κινηματογραφικό Spider-Man; Τον 2ο; Τον 3ο; Τους πρώτους "Fantastic 4"; Τους 2ους; Τους 3ους; Τον 1ο Wolverine ή τον 2ο; Διότι εγώ μέχρι στιγμής μετράω 4/5 διαφορετικά "σύμπαντα" και όχι ένα. Ένας σωστότερος τίτλος, μάλλον, θα ήταν "Marvel Cinematic Chaotic Multiverse".

 

 

Περι attack on titan αν τα 5 επεισοδια που αναφερεις ειναι τα "no regrets" δεν ειναι βιντεοταινιες αλλα συμπληρωματικα επεισοδιακια ιδιας διαρκειας,αν βρεις κατι αλλο ενημερωσε με και εμενα αν ειναι ευκολο!Ειχα βρει καποια ova η πως λεγονται αλλα με τραγελαφικο σχεδιο που απομυθοποιει>> banner_324.jpg

 

Τα "OVA" ουσιαστικά βιντεοταινίες & βιντεοσειρές είναι φίλε μου. Δεν είναι επεισόδια. Απλώς οι Ιάπωνες έχουν τη συνήθεια να βαφτίζουν κάποιες κατηγορίες με δική τους ονομασία, κάτι που πολλές φορές προκαλεί σύγχυση στον δυτικό (και όχι μόνο) κόσμο. Λες και πρωτοτύπησαν με τις straight-to-video & straight-to-DVD παραγωγές. Τέλος πάντων, μιλώ συγκεκριμένα για τις εξής βιντεοταινίες: "Attack On Titan: "Ilse's Notebook", "Attack On Titan: Sudden Visitors", "Attack On Titan: Difficulty", "Attack On Titan: No Regrets (Part 1)" & "Attack On Titan: No Regrets (Part 2)". Τις έχω κατεβάσει αλλά δεν τις έχω δει ακόμη. Δεν είναι όλες με το ίδιο σκίτσο, όπως λες; Όσον αφορά άλλες παραγωγές που με ρωτάς, στην IMDB βλέπω κάποια πράγματα, όπως μία ομώνυμη μίνι σειρά που θα ξεκινήσει να προβάλλεται τον Αύγουστο και μία live action (?!) κινηματογραφική ταινία με τίτλο "Shingeki No Kyojin: Attack On Titan - End Of The World" που θα προβληθεί στις 19 Σεπτεμβρίου 2015. Τώρα, αν όντως ετοιμάζεται ταινία αλλά είναι κινουμένων σχεδίων, δεν είναι κινηματογραφική αλλά τηλεταινία ή βιντεοταινία και απλώς η IMDB δεν έχει αρκετά στοιχεία, δε γνωρίζω... Δεν πρέπει να υπάρχει τίποτε άλλο γενικότερα και αναμένουμε τον 2ο κύκλο.

 

Ξεκίνησα και την τηλεοπτική σειρά "iZombie" (2015) μιας και μου τέλειωσαν οι ζομποσειρές ("The Walking Dead" και "Z Nation") και είναι αρκετά καλή! Έχω κατεβάσει και διάφορες σχετικές ταινίες, βέβαια και κάποια στιγμή θα ήθελα να τις δω κι αυτές. Αποφεύγω τις μαύρες κωμωδίες όσο μπορώ, βέβαια. Επίσης, είδα/ξεκίνησα τις εξής ταινίες και σειρές:

 

1. "Πέρα Από Το Όνειρο" ("The Congress") (2013) [live action/animation]

2. "Once Upon A Time" (Season 5) (2014-2015) [TV series]

3. "Olympus" (2015) [TV series]

4. "Παιχνίδι Του Στέμματος" ("Game Of Thrones") (Season 5) (2015) [TV series]

5. "Άτρωτος Εξολοθρευτής" ("Cy Warrior") ("Cyborg: Il Guerriero D'acciaio") ('89)

6. "Ατλαντίς" ("Siren Of Atlantis"/"Atlantis: The Lost Continent") ('49)

7. "Οι 3 Τιτάνες Του Αιγαίου" ("Hercules, Samson And Ulysses") ("Ercole Sfida Sansone") ('63)

8. "Hercules" ('83)

9. "Οι Άγνωστοι Άθλοι Του Ηρακλή" ("Hercules II"/"The Adventures Of Hercules II") ("Le Avventure Dell'incredibile Ercole") ('85)

10. "Attack Of The Giant Leeches"/"She Demon Of The Swamp" ('59)

11. "Felony" (2014) [short film]

12. "The Unnamable" ('88)

13. "Η Μαύρη Τρύπα"/"Η Μαύρη Τρύπα Στο Διάστημα" ("The Black Hole") ('79) (επιτέλους, μετά από πόσα χρόνια που το αναζητούσα!)

14. "Stranger From Venus"/"Immediate Disaster"/"The Venusian" ('54)

15. "Arrest Bulldog Drummond" ('39)

16. "Trancers"/"Future Cop"/"Future Cops"/"Cop Tronic"/"Trancers I" ('84)

17. "Village Of The Giants" ('65)

18. "Ο Τάφος Της Μούμιας" ("The Mummy's Tomb") ('42)

19. "Η Κατάρα Του Άμων" ("The Mummy's Ghost") ('44)

20. "Η Κατάρα Της Μούμιας" ("The Mummy's Curse") ('44)

21. "Ειδικός Πράκτωρ ΚΖ-2: Επιχείρησις Στριπ-Τηζ" ("The Silencers") ('66)

22. "Ειδική Αποστολή: Επιχείρησις "Μίνι Κούκλες"" ("Murderers' Row") ('66)

23. "Η Ενέδρα" ("The Ambushers") ('67)

24. "Το Σπορ Του Θανάτου" ("Deathsport"/"Death Sport"/"Death Race 2050") ('78)

25. "Apocalypse"/"Apocalypse: Caught In The Eye Of The Storm" ('98)

26. "Το Πιο Πονηρό Λαγωνικό"/"Σούπερ Μπάτσος" ("Super Fuzz"/"Super Snooper"/"Supersnooper") ("Poliziotto Superpiu") ('80)

27. "Attack Of The Crab Monsters" ('57)

28. "Σάγκμα"/"Ο Σπάρτακος Στο Κέντρο Της Γης"/"Αρκαδία" ("Spartacus And The Sun Beneath The Sea"/"Sagma") ("Les Mondes Engloutis") (Season 1) ('85-'86) [animation] [TV series]

29. "Space Sentinels"/"The Young Sentinels" ('77-'78) [animation] [TV series]

30. "Adventures Of The Galaxy Rangers"/"Galaxy Rangers" ('86) [animation] [TV series]

 

ενώ πριν από λίγο μπήκα στον 2ο κύκλο "Arrow"! Πολύ καλός ο 1ος και έκλεισε δυνατά, αλλά το "Daredevil" μου αρέσει καλύτερα για την ώρα. :best:

 

Κάποιες απ' τις παραπάνω ταινίες τις αναζητούσα από παλιά, άλλες πάλι δεν τις γνώριζα καθόλου και τις ανακάλυψα πριν καμιά διετία (ή σχετικά πρόσφατα), κάποιες τις είχα ξαναδεί μικρός στο βίντεο προ 20ετίας και βάλε (που ευτυχώς μεταφράστηκαν για να τις ξαναθυμηθώ), άλλες μου άρεσαν πολύ, άλλες λιγότερο, αλλά καμία δε με άφησε αδιάφορο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Να κάνω μια τυχαία μαντεψιά (βασιζόμενος και σε προηγούμενα σου ποστ) και να πω ότι σε χάλασε το origin του Ultron και ότι άλλαξαν τον δημιουργό του, το γεγονός ότι τα δίδυμα συμμάχησαν με τον Ultron και ότι δεν αναφέρεται ότι είναι μεταλλαγμένοι; 

 

Υ.Γ. Στο Marvel Cinematic Universe ανήκουν οι ταινίες που βγάζει η Marvel Studios. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3379 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Κι εγώ ανέφερα φίλε μου ότι πήγα, την είδα, πέρασα καλά και θα δω και τις επόμενες. Έτερον εκάτερον. Το αν θα πρέπει ή χρειάζεται να συγκρίνω όμως τα δύο αυτά σύμπαντα και να αποφασίσω (κατά τη γνώμη μου πάντα) το αν ένα ήταν καλύτερο από ένα άλλο, είναι μια άλλη ιστορία. Η σύγκριση είναι αναπόφευκτη εφόσον η ιστορία υπάρχει ξανά και παρουσιάζεται με άλλον τρόπο. Κατά συνέπεια, αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ, είναι γιατί δεν πρέπει κατά τη γνώμη σου να υπάρχει σύγκριση και κριτική, εφόσον οι κατά περίπτωση παραγωγοί αποφάσισαν να δημιουργήσουν κάτι που απλά "έχει χαβαλέ" για ορισμένους από εσάς. Στέκεστε εκεί, σας φτάνει αυτό, με γεια σας και χαρά σας! Τη γνώμη μου είπα είπα για το "νέο" αυτό σύμπαν και τίποτα περισσότερο, όπως την είχα διατυπώσει για το "Ultimate Universe" στο παρελθόν. Η ιστορία του σύμπαντος αυτού, λοιπόν, είναι κατώτερη των προσδοκιών μου. Έχω διαβάσει καλύτερη. Και κάτι ακόμη. Όταν λένε (και λέτε) "Marvel Cinematic Universe", τι εννοούνε/είτε ακριβώς; Τον 1ο κινηματογραφικό Spider-Man; Τον 2ο; Τον 3ο; Τους πρώτους "Fantastic 4"; Τους 2ους; Τους 3ους; Τον 1ο Wolverine ή τον 2ο; Διότι εγώ μέχρι στιγμής μετράω 4/5 διαφορετικά "σύμπαντα" και όχι ένα. Ένας σωστότερος τίτλος, μάλλον, θα ήταν "Marvel Cinematic Chaotic Multiverse".

 

 

 

Τα "OVA" ουσιαστικά βιντεοταινίες & βιντεοσειρές είναι φίλε μου. Δεν είναι επεισόδια. Απλώς οι Ιάπωνες έχουν τη συνήθεια να βαφτίζουν κάποιες κατηγορίες με δική τους ονομασία, κάτι που πολλές φορές προκαλεί σύγχυση στον δυτικό (και όχι μόνο) κόσμο. Λες και πρωτοτύπησαν με τις straight-to-video & straight-to-DVD παραγωγές. Τέλος πάντων, μιλώ συγκεκριμένα για τις εξής βιντεοταινίες: "Attack On Titan: "Ilse's Notebook", "Attack On Titan: Sudden Visitors", "Attack On Titan: Difficulty", "Attack On Titan: No Regrets (Part 1)" & "Attack On Titan: No Regrets (Part 2)". Τις έχω κατεβάσει αλλά δεν τις έχω δει ακόμη. Δεν είναι όλες με το ίδιο σκίτσο, όπως λες; Όσον αφορά άλλες παραγωγές που με ρωτάς, στην IMDB βλέπω κάποια πράγματα, όπως μία ομώνυμη μίνι σειρά που θα ξεκινήσει να προβάλλεται τον Αύγουστο και μία live action (?!) κινηματογραφική ταινία με τίτλο "Shingeki No Kyojin: Attack On Titan - End Of The World" που θα προβληθεί στις 19 Σεπτεμβρίου 2015. Τώρα, αν όντως ετοιμάζεται ταινία αλλά είναι κινουμένων σχεδίων, δεν είναι κινηματογραφική αλλά τηλεταινία ή βιντεοταινία και απλώς η IMDB δεν έχει αρκετά στοιχεία, δε γνωρίζω... Δεν πρέπει να υπάρχει τίποτε άλλο γενικότερα και αναμένουμε τον 2ο κύκλο.

 

Ξεκίνησα και την τηλεοπτική σειρά "iZombie" (2015) μιας και μου τέλειωσαν οι ζομποσειρές ("The Walking Dead" και "Z Nation") και είναι αρκετά καλή! Έχω κατεβάσει και διάφορες σχετικές ταινίες, βέβαια και κάποια στιγμή θα ήθελα να τις δω κι αυτές. Αποφεύγω τις μαύρες κωμωδίες όσο μπορώ, βέβαια. Επίσης, είδα/ξεκίνησα τις εξής ταινίες και σειρές:

 

1. "Πέρα Από Το Όνειρο" ("The Congress") (2013) [live action/animation]

2. "Once Upon A Time" (Season 5) (2014-2015) [TV series]

3. "Olympus" (2015) [TV series]

4. "Παιχνίδι Του Στέμματος" ("Game Of Thrones") (Season 5) (2015) [TV series]

5. "Άτρωτος Εξολοθρευτής" ("Cy Warrior") ("Cyborg: Il Guerriero D'acciaio") ('89)

6. "Ατλαντίς" ("Siren Of Atlantis"/"Atlantis: The Lost Continent") ('49)

7. "Οι 3 Τιτάνες Του Αιγαίου" ("Hercules, Samson And Ulysses") ("Ercole Sfida Sansone") ('63)

8. "Hercules" ('83)

9. "Οι Άγνωστοι Άθλοι Του Ηρακλή" ("Hercules II"/"The Adventures Of Hercules II") ("Le Avventure Dell'incredibile Ercole") ('85)

10. "Attack Of The Giant Leeches"/"She Demon Of The Swamp" ('59)

11. "Felony" (2014) [short film]

12. "The Unnamable" ('88)

13. "Η Μαύρη Τρύπα"/"Η Μαύρη Τρύπα Στο Διάστημα" ("The Black Hole") ('79) (επιτέλους, μετά από πόσα χρόνια που το αναζητούσα!)

14. "Stranger From Venus"/"Immediate Disaster"/"The Venusian" ('54)

15. "Arrest Bulldog Drummond" ('39)

16. "Trancers"/"Future Cop"/"Future Cops"/"Cop Tronic"/"Trancers I" ('84)

17. "Village Of The Giants" ('65)

18. "Ο Τάφος Της Μούμιας" ("The Mummy's Tomb") ('42)

19. "Η Κατάρα Του Άμων" ("The Mummy's Ghost") ('44)

20. "Η Κατάρα Της Μούμιας" ("The Mummy's Curse") ('44)

21. "Ειδικός Πράκτωρ ΚΖ-2: Επιχείρησις Στριπ-Τηζ" ("The Silencers") ('66)

22. "Ειδική Αποστολή: Επιχείρησις "Μίνι Κούκλες"" ("Murderers' Row") ('66)

23. "Η Ενέδρα" ("The Ambushers") ('67)

24. "Το Σπορ Του Θανάτου" ("Deathsport"/"Death Sport"/"Death Race 2050") ('78)

25. "Apocalypse"/"Apocalypse: Caught In The Eye Of The Storm" ('98)

26. "Το Πιο Πονηρό Λαγωνικό"/"Σούπερ Μπάτσος" ("Super Fuzz"/"Super Snooper"/"Supersnooper") ("Poliziotto Superpiu") ('80)

27. "Attack Of The Crab Monsters" ('57)

28. "Σάγκμα"/"Ο Σπάρτακος Στο Κέντρο Της Γης"/"Αρκαδία" ("Spartacus And The Sun Beneath The Sea"/"Sagma") ("Les Mondes Engloutis") (Season 1) ('85-'86) [animation] [TV series]

29. "Space Sentinels"/"The Young Sentinels" ('77-'78) [animation] [TV series]

30. "Adventures Of The Galaxy Rangers"/"Galaxy Rangers" ('86) [animation] [TV series]

 

ενώ πριν από λίγο μπήκα στον 2ο κύκλο "Arrow"! Πολύ καλός ο 1ος και έκλεισε δυνατά, αλλά το "Daredevil" μου αρέσει καλύτερα για την ώρα. :best:

 

Κάποιες απ' τις παραπάνω ταινίες τις αναζητούσα από παλιά, άλλες πάλι δεν τις γνώριζα καθόλου και τις ανακάλυψα πριν καμιά διετία (ή σχετικά πρόσφατα), κάποιες τις είχα ξαναδεί μικρός στο βίντεο προ 20ετίας και βάλε (που ευτυχώς μεταφράστηκαν για να τις ξαναθυμηθώ), άλλες μου άρεσαν πολύ, άλλες λιγότερο, αλλά καμία δε με άφησε αδιάφορο!

Α-χα!Τα εχω αυτα τα πεντε (το difficulty το εχει σαν Distress ονοματικα βεβαια αλλα ανευ σημασιας ειναι το 3,75).Περι ova εψαξα τι σημαινει κλπ και ειδα απο official video animation μεχρι οτι καφρικη ερμηνεια μπορεις να φανταστεις...Η live action ταινια νομιζω εχει ανακοινωθει προ 2-3ετιας αλλα νομιζα πως προκειται να κυκλοφορησει το 2018.Εχω δει και πλανα και τα trailer αλλα διαφημιση εταιριας αυτοκινητων εδειξε τα πιο μαχιμα πλανα θα ελεγα :P (το ξεζουμιζουν το θεμα εκμεταλευομενοι τον ακροατη με κλασικες τακτικες τετοιου ειδους).Ενδιαφερον αυτο για τη μινι σειρα θα το ψαξω αν και ψαχνοντας στο παρελθον οτι εχω δει ειναι μουφα (η δευτερη σεζον ανακοινωθηκε περσι σε ενα σωρο διαφορετικες ημερομηνιες και σε εγκυρο σαιτ ελεγε πως θα ξεκινουσε πριν 3 μηνες ενω η τελευταια ανακοινωση λεει για του χρονου)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Οπως ειπε και ο Dark Chris, Marvel Cinematic Universe ειναι τα 3 Iron Man, τα 2 Captain America, τα 2 Thor και το Guardians μαζι με τα 2 Avengers και το S.H.I.E.L.D. Ολα αυτα κινουνται στο ιδιο "συμπαν", στο ιδιο continuity.

 

Οσον αφορα τις αλλαγες, τις κανουν γιατι κρινουν οτι με αυτο τον τροπο θα παραξουν ενα πιο "κινηματογραφικο" προιον/αποτελεσμα. Μην ξεχναμε και τα εκατομυρια εκεινων που δεν εχουν διαβασει ποτε τους ενα κομικ. Σαν ταινια πιστευω οτι ειναι πετυχημενη σε αυτο που θελει να πουλησει.

 

Προφανως και ολοι μας εχουμε την αποψη μας για το καθε συμπαν και καλως την εχουμε. Απλα πιστευω οτι κρινεις την ταινια με λαθος αφετηρια, μην βαζοντας την στο πλαισιο που ανηκει. Προσπαθησε να μην σκεφτεσαι τα κομιξ και τις υπολοιπες ταινιες, τα μεν απλα εμπνεουν και τις δε τις φτιαχνουν αλλες εταιριες.

 

Υ.Γ. Οπως πιθανον να καταλαβες απο το avatar μου, ειμαι Star Wars fan. Εκτός από το ότι εχω γυρω στο 90% των κομιξ που εχουν βγει, εχω διαβασει 60+ βιβλια του Expanded Universe, του συμπαντος δηλαδη που θεωρειτο canon (επισημα αποδεκτο) απο την Lucas μεχρι την εποχη της εξαγορας της απο την Disney. Φαντασου τη φολα που εφαγα οταν ανακοινωσε η Disney οτι απο εδω και περα canon θεωρουνται μονο οι 6 ταινιες και τα 2 animation που κυκλοφορουσαν/κυκλοφορουν. Ως αναγνωστης εχω "επενδυσει" οικονομικα και συναισθηματικα στο συμπαν και στους χαρακτηρες του. Αλλα οταν με το καλο βγει η καινουρια ταινια ( τον Δεκεμβριο ), δεν θα την κρινω βασει του τι θα ηθελα να ειναι, αλλα βασει του τι παρουσιαζουν σε σχεση με το τι θα εχουν ανακοινωσει μεχρι τοτε.

 

Προσωπικες αποψεις βεβαια ολες αυτες, με καθε καλη διαθεση για κουβεντουλα και τιποτα παραπανω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Οπως ειπε και ο Dark Chris, Marvel Cinematic Universe ειναι τα 3 Iron Man, τα 2 Captain America, τα 2 Thor και το Guardians μαζι με τα 2 Avengers και το S.H.I.E.L.D. Ολα αυτα κινουνται στο ιδιο "συμπαν", στο ιδιο continuity.

 

Είναι και το The  Incredible Hulk που απλά είχε άλλο ηθοποιό, και φυσικά η καινούρια σειρά του Daredevil.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

 

Οπως ειπε και ο Dark Chris, Marvel Cinematic Universe ειναι τα 3 Iron Man, τα 2 Captain America, τα 2 Thor και το Guardians μαζι με τα 2 Avengers και το S.H.I.E.L.D. Ολα αυτα κινουνται στο ιδιο "συμπαν", στο ιδιο continuity.

 

Είναι και το The  Incredible Hulk που απλά είχε άλλο ηθοποιό, και φυσικά η καινούρια σειρά του Daredevil.

 

 

 

 

Σωστός, ξεχασα να τα αναφέρω.

 

Το μόνο continuity προβλημα μέχρι τώρα είναι ο θάνατος του Coulson. Τον σκότωσαν στην ταινία, τον αναστήσανε στη σειρά αλλά παρόλο που η SHIELD φαίνεται σχεδόν σε όλες τις ταινίες μετά τον θάνατο, αυτός δεν φαίνεται πουθενά. Πρόσφατα διάβαζα μια συνέντευξη του Whedon που έλεγε ότι η Marvel δεν ήθελε να τον αναστήσουν αλλά αυτός επέμεινε. Ουσιαστικά δεν είναι continuity προβλημα ακόμα, απλά δεν έχουν ξεκαθαρίσει αν ζει τελικά στις ταινίες ή όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.