Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αυτό το ερωτημα ησχυει και στην πρωτη ταινια του 68,αν δεν κανω λαθος.Νομιζω ότι όλα ξεκινησαν με το ταξιδι στον χρονο του κεντρικου ηρωα.Δεν θελει και πολύ ψαξιμο,το ανθρωπινο ειδος αυτοκαταστραφικε και οι πίθηκοι εξελιχθηκαν ποιο πολύ και πηραν την εξουσια.

 

οι συντελεστες της τωρινης τριλογιας εχουν δηλωσει οτι θα κουμπωσουν το επερχομενο 3ο μερος με τις παλιοτερες (κατι σαν prequel δηλαδη).αρα θα εχουμε καποιες απαντησεις στην φοβερη ταινια του '68.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Είδα τα πρώτα 6 επεισόδια του Web Therapy με την Lisa Kudrow. Σκετσάκια μπροστά σε μια κάμερα δικτύου με μια "ψυχολόγο" που κουράρει κόσμο μέσω δικτύου. Οι συνεδριάσεις είναι των 3 λεπτών θεωρώντας ότι έτσι ο πελάτης λειτουργεί αγχωτικά και φτάνει στο ζουμί πολύ γρήγορα. Έχει τις στιγμές του αλλά δεν σας το συστήνω. Είναι δύσκολο και υποτονικό. Μου θυμίζει βρετανικό χιούμορ γεμάτο αδέξιες άγαρμπες συζητήσεις με αμήχανες αντιδράσεις, ή τουλάχιστον προσπαθει για κάτι τέτοιο.

 

Δεν είναι για ελληνικό κοινό κάτι τέτοιο. αλλάξτε torrent. To 6,9 του IMDB είναι άδικα υψηλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδια ο σερλοκ είναι απίστευτη σειρα και μαλιστα δυνατο brainstroming, δεν σε αφηνει να ησυχασεις αλλα πως γινεται να πέφτεις από πολύ ψηλα, να γινεσαι ένα με το εδαφος και μετα να νεκραναστενεσαι :trixes:δηλ. και η μυθοπλασια εχει τα όρια της/ από την άλλη το broadchurch, είναι καλο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3228
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ρε Αριάννα αν θυμάμαι καλά δε γίνεται αυτό που λες..νομίζω δείχνει ακριβώς τι έγινε, ίσως είναι σε επόμενο επεισόδιο...αλλά μη σου χαλάσω και τη συνέχεια..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

στο S03E01 εξηγεί το τι έγινε στο φινάλε του S02E03.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30619
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  4
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα πρόσφατα το Gone Girl του David Fincher. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο στο οποίο βασίζεται, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ.

Συνεχείς ανατροπές, φοβερή μουσική και βέβαια πολύ καλές ερμηνείες.

 

Είδα επίσης το Interstellar, το οποίο μου άρεσε αρκετά, αλλά δεν με τρέλανε. Ήτανε μία φοβερή οπτικοακουστική εμπειρία, αλλά το θέμα της ταινίας δεν ένιωσα πως ήταν κάτι το πρωτόγνωρο. Στο ίδιο στυλ και είδος ταινίας, μου άρεσε πάρα πολύ περισσότερο το Contact, που βασίζεται σε βιβλίο του Carl Sagan. Και πάλι όμως χαίρομαι που ένας τόσο γνωστός σκηνοθέτης όπως ο Νόλαν ασχολείται με τόσο ενδιαφέροντα θέματα. Και σίγουρα αξίζει οσκαράκι στα εφέ, ήταν εντυπωσιακότατα !

 

Η ταινία που με εντυπωσίασε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη πάντως, ήταν το Boyhood του Richard Linklater. Βλέπουμε την πορεία ενός παιδιού 6 χρονών, για 12 χρόνια, μέχρι δηλαδή την ενηλικίωση του. Το τρελό είναι ότι η ταινία γυρίστηκε όντως σε 12 χρόνια, βλέποντας έτσι στα αλήθεια ένα παιδί (και το υπόλοιπο καστ που τον περιτριγυρίζει) να μεγαλώνει και να ωριμάζει. Καταπληκτικές ερμηνείες από Ethan Hawke και Patricia Arquette, όλες οι σκηνές πολύ φυσικές στην εκτέλεση τους (χαρακτηριστικό θα έλεγα του Richard Linklater) και πολύ συγκινητική. Ένα μεγάλο ρίσκο που για εμένα τουλάχιστον, αποδείχθηκε ότι δεν ήταν ένα απλό gimmick και άξιζε όλον τον κόπο !! 

 

 

Από ταινίες που θέλω να δω, είναι το Birdman. Και μόνο το γεγονός ότι η ταινία έχει γυριστεί με τέτοιον τρόπο ώστε να δίνεται η ψευδαίσθηση στον θεατή ότι είναι όλη μία τεράστια ενιαία λήψη είναι αρκετός για να τρέξω να την δω μόλις βγει. Ελπίζω όπως και στην περίπτωση του Boyhood να μην είναι  το μόνο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό της ταινίας (το τρέιλερ και οι κριτικές μου δίνουν ελπίδες πως ισχύει αυτό).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ταινία που με εντυπωσίασε περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη πάντως, ήταν το Boyhood του Richard Linklater. Βλέπουμε την πορεία ενός παιδιού 6 χρονών, για 12 χρόνια, μέχρι δηλαδή την ενηλικίωση του. Το τρελό είναι ότι η ταινία γυρίστηκε όντως σε 12 χρόνια, βλέποντας έτσι στα αλήθεια ένα παιδί (και το υπόλοιπο καστ που τον περιτριγυρίζει) να μεγαλώνει και να ωριμάζει. Καταπληκτικές ερμηνείες από Ethan Hawke και Patricia Arquette, όλες οι σκηνές πολύ φυσικές στην εκτέλεση τους (χαρακτηριστικό θα έλεγα του Richard Linklater) και πολύ συγκινητική. Ένα μεγάλο ρίσκο που για εμένα τουλάχιστον, αποδείχθηκε ότι δεν ήταν ένα απλό gimmick και άξιζε όλον τον κόπο !!

:best: Την είχα δει πριν ~2 μήνες.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι τρελά μη-φορμουλαική, σε βαθμό που θα έλεγα ότι δρα και λίγο σε κακό της. Δεν υπάρχει αληθινή κλιμάκωση της πλοκής και οι χαρακτήρες αναπτύσσονται ανομοιόμορφα. Καθαρά από επιλογή, παρά από απλό λάθος. Όταν την είχα πρωτοδεί μου άρεσε (κυρίως λόγω novelty value, ίσως), χωρίς να με ενθουσιάζει, αλλά όσο την σκέφτομαι και την ξανασκέφτομαι (και την έχω ξαναδεί άλλη μια φορά) έχει αρχίσει να μου αρέσει σταδιακά περισσότερο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με τόση προπαγάνδα που γίνεται υπέρ αυτού του τίποτα, σύντομα θα τη θεωρήσεις αριστούργημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παιδια μην υποστηριζετε οτιδηποτε περιεχει Μπεν Αφλεκ. ο τυπος θα παιξει τον Batman το 2016, το διανοηστε?? :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παιδια μην υποστηριζετε οτιδηποτε περιεχει Μπεν Αφλεκ.

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με τόση προπαγάνδα που γίνεται υπέρ αυτού του τίποτα, σύντομα θα τη θεωρήσεις αριστούργημα.

 

Nope. Δεν άκουσα πολλά για αυτή ούτε πρίν ούτε αφού την είδα.

 

Άκουσα πολλά για το 12 Years a Slave, Life of Pi, Guardians of the Galaxy, που είναι εξαιρετικά δημοφιλείς. Τις θεωρώ (από αριστερά προς τα δεξιά) από ΟΚ ως σχεδόν υποφερτές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30619
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  4
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3420 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και η στην περίπτωση του Boyhood είμαι στην ίδια κατηγορία με τον Tightwad, έχει ένα δίκιο ο rorschach γενικά, καθώς τα περισσότερα σάιτ (τα γνωστότερα τουλάχιστον) αντί να ασκούν ουσιαστική κριτική σε μία ταινία, καταλήγουν να τις προωθούν (σε φάση "Ουοου αυτή η ταινία είναι απίστευτη δικέ μου !").

 

Αυτή η απώλεια πλοκής ήταν που μου άρεσε στο Boyhood. Κάποια πράγματα απλά γίνονται, δεν είναι όλα ένας κύκλος. Τώρα το αν αυτή η ταινία θα γίνει αριστούργημα στα μάτια μου, αυτό θα το αποδείξει ο χρόνος, όποτε και ο αρχικός ενθουσιασμός θα κάνει χώρο για την ανάλυση της ταινίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτή η απώλεια πλοκής ήταν που μου άρεσε στο Boyhood. Κάποια πράγματα απλά γίνονται, δεν είναι όλα ένας κύκλος.

Αυτό που εγώ αποκαλώ ταινία κατάστασης. Δεν υπάρχει ουσιαστική πλοκή, όχι με την έννοια που την εννοούμε. Προσωπικά μου αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες. Κλασικό παράδειγμα είναι ο Ταξιτζής του Σκορσέζε. Υπάρχουν βέβαια πολλά παραδείγματα, όπως ο Κυνόδοντας, το Scarface (εν μέρει) και άλλες ταινίες του Σκορσέζε, βιογραφικές κυρίως. Συμπέρασμα; Με ψήσατε να την κατεβάσω άμεσα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χμμμμ το χω κατεβασμενο το boyhood..πρεπει να το δω για να καταλαβω τι λετε..Γιατι δε θα λεγα οτι το scarface δεν εχει πλοκη.

Απλα η ιστορια στις πιο "βιογραφικες" ταινιες προχωρα με άλλο τρόπο,δεν "εκβιαζεται" απο τους χαρακτηρες..Πιο πολυ θα λεγα οτι συμβαινουν καποια πραγματα και βλέπουμε την αντιδραση των χαρακτήρων..Αυτο είναι διαφορετικό από την απουσία πλοκής όπως συμβαινει σε πιο "ντοκιμαντεριστικα" φιλμ..Δεν το χω και τοσο με τους όρους και τα είδη,ελπίζω να μην πέταξα καμιά κοτσάνα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

.Πιο πολυ θα λεγα οτι συμβαινουν καποια πραγματα και βλέπουμε την αντιδραση των χαρακτήρων.

 

Αυτό ακριβώς γίνεται. Αν και μάλλον ο Geo έχει δίκιο για την έλλειψη πλοκής:

 

Η διαφορά της ιστορίας από την πλοκή είναι ότι η ιστορία αποτελείται από την ομαλή διαδοχή των γεγονότων με χρονολογική σειρά, ενώ η πλοκή είναι η αναδιευθέτησή τους με σκοπό την πιο ενδιαφέρουσα εξιστόρησή τους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για το Scarface μπορεί όντως να κάνω λάθος, γι' αυτό και έγραψα "εν μέρει". Ο Ταξιτζής και ο Κυνόδοντας όμως είναι τα καλύτερα παραδείγματα που μπορώ προς στιγμήν να σκεφτώ (δε μιλάω ποιοτικά, αν και μου αρέσουν και οι δύο πολύ) και εξηγώ. Στις περισσότερες ταινίες υπάρχει ένας σκοπός: ο πρωταγωνιστής θέλει να σώσει την οικογένειά του/να εκδικηθεί/να κερδίσει την κοπέλα των ονείρων του κτλ, αλλά στις ταινίες που συζητάμε δεν υπάρχει κάποιος στόχος. Ο Τράβις πχ από τον Ταξιτζή δεν έχει σκοπό

 

να σκοτώσει τον προαγωγό

Απλά τα "τυχαία" γεγονότα τον οδήγησαν εκεί.

 

Δεν το χω και τοσο με τους όρους και τα είδη,ελπίζω να μην πέταξα καμιά κοτσάνα :)

Λες κι εμείς έχουμε σπουδάσει σε σχολές κινηματογράφου στην Αμερική. Ότι κατέβει στη γκλάβα μας λέμε  :xm:

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδια πραγματικα περιμενω την εξηγηση στο σερλοκ, γιατι δεν μπορω να βρω καμια λογικη απαντηση στην πλοκή

και που να μην αυτοπυροβολήθηκε και ο άλλος ο Μορτιαρτι, ε, μα μου θυμίζει Μερντοκ στον Μαγκαιβερ :up:που ολο πεθαινε και όλο ζωντανος ήταν

 

Επεξεργασία από Tightwad
Έβαλα spoiler -Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5756 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα το Exodus: Gods and Kings του Ridley Scott. Πρόκειται για την γνωστή βιβλική ιστορία του Μωυσή (Christian Bale) και της εξόδου των Εβραίων απο την Αίγυπτο. Η ταινία ξεχωρίζει κυρίως για τα εφφέ (εντυπωσιακή η σκηνή με την θάλασσα στο τέλος) και την οπτική εικόνα.Έχει και λίγη δράση, αλλά θα έλεγα πως το μεγαλύτερο μειονέκτημα της είναι πως δεν έχει ιδιαίτερο θρησκευτικό βάθος και περιορίζεται στην περιγραφή των γεγονότων. Ένα άλλο θέμα είναι πως ο Μωυσής παρουσιάζεται περισσότερο σαν πολεμιστής  και όχι σαν θρησκευτικός ηγέτης (αντί μαγκούρα κρατάει σπαθί :damn: ). Δεν μπορώ να πώ πως μου άρεσε ιδιαίτερα. Βαθμολογία 6/10     

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Νομιζω το ιδιο εγινε και με τον Νωε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα επιτέλους ολόκληρο το Μάτια Ερμητικά Κλειστά. Το πρώτο που έχω να πω είναι ότι επουδενί δε μου θύμισε Κιούμπρικ, όχι πως ήταν αναγκαστικά κακό αυτό. Ωραίες ερμηνείες από όλο το καστ και εξαίσια μουσική (το Waltz 2 του Shostakovich είναι το αγαπημένο μου μουσικό κομμάτι). Είναι γενικά περίεργη ταινία και δεν έχει την ψυχή που έχουν άλλες του Κιούμπρικ. Υπάρχουν βέβαια μερικές σκηνές, όπως

 

όπως οι σκηνές στον κύριο Μίλιτς και φυσικά η σκηνή στο μυστηριώδες σπίτι

 

που απλά υποκλίνεσαι.  :spidey_yeah_that: Εν κατακλείδι, το κύκνειο άσμα του Κιούμπρικ είναι μια πολύ καλή ταινία.

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παιδια πραγματικα περιμενω την εξηγηση στο σερλοκ, γιατι δεν μπορω να βρω καμια λογικη απαντηση στην πλοκή

και που να μην αυτοπυροβολήθηκε και ο άλλος ο Μορτιαρτι, ε, μα μου θυμίζει Μερντοκ στον Μαγκαιβερ :up:που ολο πεθαινε και όλο ζωντανος ήταν

 

 

το 3x01 το ειδες υποθετω. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δυό μέρες, μια νύχτα.

 

Η ταινία που αναλύει διεξοδικά, χωρίς ταμπού τις συνέπεις των οικονομικών δυσχερειών στις εργασιακές σχέσεις, στις οικογενειακές σέχεις, γενικότερα στις ανθρώπινες σχέσεις. Συγκλονιστική Μαριόν Κοτιγιάρ, σε δύσκολο ρόλο, αυτόν μιας γυναίκας που πρέπει να πείσει τους συναδέλφους της να μην δεχτούν το μπόνους τους προκειμένου να την κρατήσουν στην δουλειά. Εξαιρετική ταινία σε όποιον τομέα και να εστιάσει κανείς, που σίγουρα αξίζει να την δείτε.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η τρομερή οικονομία χρόνου των αδελφών Dardene ( οι σκηνοθέτες της ταινίας) μιας που σε 90 λεπτά έχουν κάνει το ακριβέστερο -μέχρι στιγμής- ψυχογράφημα της εποχής μας. Ούτε μια λέξη δεν πάει χαμένη, ούτε ένα δευτερόλεπτο. Και όλα αυτά σκηνοθετημένα με μια ντοκυμαντερίστικη αμεσότητα που σε κάνει να νιώθεις μέρος των εξελίξεων. Πρέπει να την δείτε. Και μετά να στοχαστείτε πάνω σ' αυτήν.

 

Barrio Brawler

Ξύλο στις φτωχογειτονιές των Μεξικανών , αδέρφια που έχει διαταράξει τις σχέσεις τους, και το μεγάλο τουρνουά πολεμικών τεχνών που διοργανώνει ο μεγάλος έμπορος ναρκωτικών της περιοχής, που θα γίνει η αιτία όλα τα προβλήματα να λυθούν. Με ξύλο.

Καλό. Μου άρεσε.

 

Mobius

Γαλλικό θριλεράκι σαν αυτά που έκαναν το 1970, με τον Ντουτζαρντίν και με υπόθεση που μετά από δύο εβδομάδες που το είδα δεν την θυμάμαι. Κρατάει πάντως το ενδιαφέρον του θεατή ως το τέλος. Για να περνάει η ώρα χωρίς να προσβάλλονται οι διανοητικές σας δυνάμεις καλό είναι.

 

Ida

Όσοι είστε του τζόγου, ακούστε με και παίξ'τε πως το Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης φέτος θα το πάρει αυτή η ταινία. Ποτέ δεν έχω πέσει έξω στη συγκεκριμένη κατηγορία. Η ιστορία της ταινίας αφορά μια καθολική κοπέλα που πριν πάει να γίνει καλόγρια, λόγω του τυπικού της διαδικασίας πρέπει να ενημερώσει τους κοντινότερους συγγενείς της. Η μόνη συγγενής που έχει η κοπέλα, είναι μια ελαφρώς «βαρεμένη» θεία, μαζί με την οποία ωστόσο θα ανακαλύψουν τι συνέβη στους γονείς της κοπέλας.

Στοιχεία από κοινωνικό δράμα, από θρίλερ και φυσικά απ΄την πονεμ΄νη ιστορά της Πολωνίας καθώς και τα ιστορικά τραύματα που ακόμα φέρει αυτή η χώρα, συνθέτουν αυτή την πολυσχιδή ταινία η οποία όμως ποτέ δεν γίνεται ακαδημαϊκή ή διδακτική. Παρ'όλο που το ασπρόμαυρο μπορεί να αποθαρρύνει κάποιους, κάντε την χάρη στον εαυτό σας και δείτε την διότι είναι εξαιρετική.

 

History of the World Part 1

Kωμωδία του Μελ Μπρους, σίγουρα από τις πιο υπερτιμημένες του η οπόια με τίποτα δεν φτάνει τα αριστουργήματά του, όπως το Blazing saddles και φυσικά το Young Frankenstein. Παρ όλα αυτά έχει ορισμένες σκηνές που κυμαίνονται από πολύ καλές έως εξαιρετικές. Ειδικά η σκηνή με τις 15 εντολές που μετά έγιναν 10 ήταν ξεκαρδιστική.

Όμως έχει γεράσει πολύ άσχημα και αμφιβάλλω εάν θα αρέσει σε ευρύ κοινό. Ως σκληροπυρηνικός οπαδός βέβαια του Brooks εγώ θα την προτείνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν ξερω αν θα βαλει σερλοκ αυριο, μαλλον εχω δουλεια και δεν θα δω την επεξήγηση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν ξερω αν θα βαλει σερλοκ αυριο, μαλλον εχω δουλεια και δεν θα δω την επεξήγηση

 

ααααα, οκ.τωρα συνδεθηκα. βλεπεις τα επεισοδια απο την TV. τοτε απλα κανε υπομονη και θα δεις!

να σου πω μονο οτι αναπτυχθηκαν ενα καραβι συνομωσιολογιες περι της πτωσης του Σερλοκ,

οι οποιες εξυπνα εμπεριεχονται μεσα στο επεισοδιο της επεξηγησης.

καλη θεαση!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

:(Η υπομονη θα μου χρειαστεί γιατι δεν βλέπω να το'χει η νεριτ σημερα στο πρόγραμμα της

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα σου προτεινα να το δεις μεσω διαδικτυου, αλλα φαντασου οτι οσοι το παρακολουθουσαμε εξ αρχης,

βραζαμε στο ζουμι μας 2 χρονια περιμενοντας την επιστροφη του.

ισως θα ηταν ωραιο να το δεις λιγο πριν τον 4ο κυκλο, ωστε να χεις υλικο να χορτασεις!!

εγω παντως καθε φορα που ξεκιναει ενας κυκλος, βλεπω ολα τα προηγουμενα πριν τον ξεκινησω!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

LET ME IN (το σουηδικό και το αμερικάνικο ρικεικ μαζί)

Τα'χα δει παλιότερα -τα ξαναείδα μέσα Σ/Κ.

Λατρεία, αμφότερα... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ειδα την νεα ταινια του kevin smith, Tusk

 

ενας ποντκαστερ ( :P) ταξιδευει στον καναδα για να παρει συνεντευξη απο εναν περιεργο αλλα τα πραγματα δεν πηγαν οπως τα περιμενε..

βασικα ειναι μια "κλασικη" ταινια τρομου χωρις κατι το ιδιαιτερο στο σεναριο αλλα ο μαστορας κεβιν ξερει να φτιαχνει χαρακτηρες, προσωπικα μου αρεσε αλλα ειναι λιγο ιδιαιτερη

 

trailer

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το δεύτερο Χόμπιτ. ΟΚ, δεν είναι τόσο απογοητευτικό και βαρετό, όσο το πρώτο, αλλά παραμένει μέτριο. Αρκετά εφετζίδικο, χαλώντας την απλότητα του έργου του Τόλκιν και με χαζές (μην πω τίποτα πιο βαρύ) αλλαγές σε επίπεδο χαρακτήρες (βλ. Λέγκολας & Ταούριελ).  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

LET ME IN (το σουηδικό και το αμερικάνικο ρικεικ μαζί)

Τα'χα δει παλιότερα -τα ξαναείδα μέσα Σ/Κ.

Λατρεία, αμφότερα... :)

το σουηδικό let me in μου αρεσε πολύ, το αμερικανικο 'οχι τοσο :)

 

 

Το δεύτερο Χόμπιτ. ΟΚ, δεν είναι τόσο απογοητευτικό και βαρετό, όσο το πρώτο, αλλά παραμένει μέτριο. Αρκετά εφετζίδικο, χαλώντας την απλότητα του έργου του Τόλκιν και με χαζές (μην πω τίποτα πιο βαρύ) αλλαγές σε επίπεδο χαρακτήρες (βλ. Λέγκολας & Ταούριελ).  :(

στο πρωτο κοιμηθηκα στο εικοσαλεπτο :P τρομαξα και δεν ειδα το δευτερο. Ειδα όμως το τρίτο, που μου αρεσε αρκετα, πολύ υποδεεστερο όμως του αρχοντα και αυτο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.