Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To Frozen δεν είναι της Pixar.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27041
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mandrake θα σε παραξενέψει το ότι δεν έκατσα να διαβάσω όλο το παραπάνω ποστ; Αυτό με τα πολλά λόγια...  :confuse:

 

Παρόλο που κουράστηκα ο ίδιος πολύ περισσότερο να το γράψω, όχι φίλε μου... Δε με παραξενεύει. Λογικό είναι. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To Frozen δεν είναι της Pixar.

 

Ευχαριστώ για την διόρθωση. Είναι της Walt Disney Animation Studios.

 

Άρα το τέλος είναι υπερβολικά Ντισνεϋικό, ακόμα και για τα δεδομένα ταινιών Ντίσνευ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα το nightcrawler. καλυτερο απο ότι περιμενα.πολυ καλος ο Τζιλενχαλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πιστεύω πολλοί κάτσαμε να δούμε το "Αν" στην τηλεόραση, οπότε ας ξεκινήσω εγώ το γαϊτανάκι των κριτικών. :P

 

Η ιδέα των παράλληλων εκδοχών ήταν πολύ καλή. Η εκτέλεση, δυστυχώς, δεν ήταν... πολλά κλισέ, πολλές τρυπούλες. Feelgood συναίσθημα vs μελό, άσχημα αντικρουόμενα. Βλέπεται όμως ευχάριστα και γι' αυτό θα την χαρακτήριζα τελικά μια αξιόλογη προσπάθεια.

 

 

Αυτά. Δεν έκατσα να τη δω ολόκληρη, αλλά νομίζω δεν έπεσα και πολύ έξω.

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Whiplash: Έχω να δω τόσο παθιασμένη και μπριζωμένη ταινία πολύ καιρό. Σίγουρα πρέπει να την δείτε. Επίσης επιτέλους μια ταινία αναγνωρίζει το αυτονόητο, το πόσο καλός ντράμερ πρέπει να είναι κανείς για να μπορεί να παίξει τζαζ. Γιατί το λέω σε παρέες και με κοιτάνε σαν εξωγήινο...

 

The Imitation Game: Πίστευα ότι θα εστίαζε πολύ στο gay κομμάτι αλλά ευτυχώς δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Χολυγουνταινή βιογραφία με όλη την έννοια του όρου, δηλαδή προσεγμένο από την τελευταία λεπτομέρεια μέχρι και το πιο προφανές σημείο. Κάπου προσπαθεί να δώσει και λίγο περισσότερη βάση στους χαρακτήρες και όχι μόνο στην ιστορία, αλλά δεν του πολυβγαίνει. Λόγω επαγγελματικής διαστροφής θα ήθελα να εμβαθύνει περισσότερο στα μαθηματικά της υπόθεσης αλλά δεν πειράζει. Εάν πάντως σαν εδιαφέρει ψάξτε για Τuring Machines και για θεωρία πιθανοτήτων.

 

Raid 2 : Ξύλο που κάπου κάπου έχει και λίγη ταινία έτσι για ξεκάρφωμα. Πολλές ανατροπές που δεν εξυπηρετούν απόλυτα κάτι αλλά είναι συνδετικές σκηνές για το επόμενο ξύλο. Το οποίο ξύλο είναι αιματηρό, κτηνώδες και απόλυτα ρεαλιστικό. Επίσης είναι χορογραφημένο και σκηνοθετημένο εξαίσια. Για όσουε ρωτάτε. Ναι είναι καλύτερο από το πρώτο. Το μεν πρώτο έχει καλύτερη ροή, αλλά ετούτο εδώ είναι παντού αξιομνημόνευτο .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μόνο το παιδιαστικα τρύπιο τελος να μην είχε το whiplash.. Αλλα θα συμφωνησω οτι κατα τα αλλα αξιζει μονο και μόνο για το "μπρίζωμα". Δε σε αφηνει στιγμή να ηρεμήσεις. Πολυ καλός και ο Σίμονς,αν και τον ρόλο αυτόν τον έχει παιξει ξανά αρκετα χρόνια πριν,στα spiderman. Εκει γιατι δεν τον προτειναν για Β Ανδρικο;;;; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μόνο το παιδιαστικα τρύπιο τελος να μην είχε το whiplash.. Αλλα θα συμφωνησω οτι κατα τα αλλα αξιζει μονο και μόνο για το "μπρίζωμα". Δε σε αφηνει στιγμή να ηρεμήσεις. Πολυ καλός και ο Σίμονς,αν και τον ρόλο αυτόν τον έχει παιξει ξανά αρκετα χρόνια πριν,στα spiderman. Εκει γιατι δεν τον προτειναν για Β Ανδρικο;;;; :P

 

Aντιθέτως θεωρώ το τέλος ,από τα πιο ενδιαφέροντα σημεία του. Παίξε για πάρτη σου! Γιατί τελικά όταν παίζεις καλά, το κάνεις κυρίως για σένα και μετά για όλους τους υπόλοιπους.

 

Για το άλλο θέμα που θίγεις, θεωρώ ότι το ποιο επιτηχημένο casting μέχρι στιγμής σε ταινία της Μάρβελ είναι ο J.K Simmons ως J. Jonah Jameson. Και άλλοι ηθοποιοί έχουν κατα καιρούς ταιριάξει στους ρόλους, αλλά ο J.K είναι ο Jameson. Η επερχόμενη ταινία του εν τω μεταξύ -του Simmons, όχι του Jameson- είναι η καινούρια του Παπακαλιάτη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

Δεν αναφερομουν τοσο πολυ στην τελευταια σκηνη αλλα στο κομματι πριν απο αυτη. Οκ,να δεχτω οτι παρολο που χε να κανει εξασκηση τοσο καιρο ξαφνικα γινεται καλυτερος απο ποτε..Εκει μπορει να επαιξε ρολο και το οτι ηρεμησε λιγο..Αλλα

το οτι του την εφερε ο αλλος λεγοντας του οτι θα παιξουν αλλα κομματια;;Δεν εκαναν δηλαδη ουτε μια ομαδικη πρόβα πριν τη συναυλια;ή εστω κάπως αλλιως να το παρει χαμπαρι;Κανα προγραμμα της συναυλιας,κάτι;Και αντε,πες το δινω ΚΑΙ αυτο,μετα ολοι καναν ακριβως ο,τι αυτος ηθελε και μπηκαν ακριβως στο σημειο του κομματιου που επρεπε,ασχετως ποσο μακρια του καθοταν;Δηλαδη ουτε ενας δεν καθοταν απορημενος σε φαση "τι κανει αυτος ο ακυρος;πρωτα δεν ξερει το κομματι και τωρα παιζει ο,τι θελει;" Ε υπερβολικα happy ending για τα γουστα μου..Αν αυτοκτονουσε πιστευω θα ταν πιο συνεπες στον χαρακτηρα του και την εμμονη του να αναγνωριστει..Δε βαριεσαι,ηταν σαν κρουασαν,που η τελευταια μπουκια δεν εχει πια σοκολατα, δε θα σκασουμε κιολας :P  

 

 

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Χτες το βράδυ είδα κομμάτι από το American Horror Story 4: Freak Show!

 

 

Εχμ... Πώς να το χαρακτηρίσω; Χμ...  :thinking:

 

Μια βλακεία και μισή μην πω και κάτι χειρότερο!!!

Αυτό το πράμα δεν ήταν τρόμου, ήταν φαρσοκωμωδία!!! :confuse:  :P 

 

 

 

:wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Προσπαθησα να δω το Birdman χτες.Με πηρε ο υπνος στα μισα της ταινιας... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ειδα τελικα το interview.. στα γνωστα επιπεδα σεθ ροτζεν κτλ η σου αρεσει το χιουμορ τους κ το στυλακι τους η οχι

 

anyway ηταν καλυτερη απ οτι την περιμενα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

ειδα τελικα το interview.. στα γνωστα επιπεδα σεθ ροτζεν κτλ η σου αρεσει το χιουμορ τους κ το στυλακι τους η οχι

 

anyway ηταν καλυτερη απ οτι την περιμενα :P

Σ'αρεσει το χιουμορ και το στυλακι τους? :P

Συμφωνω με το δευτερο παρτ,ηταν καλυτερη απότι περιμενα και εγω..

Σημερα με περιμενουν νεο walking dead kai  το πρωτο better call saul.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σ'αρεσει το χιουμορ και το στυλακι τους? :P

 

 

ναι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είδα το 1ο επεισόδιο του Better Call Saul. Όντας spinoff της καλύτερης σειράς ever (κατά την γνώμη μου), δεν θα του άρμοζε να είναι τόσο καλό. Έλα όμως που το team που μας έφερε το Breaking Bad μας παραδίδει ένα σχεδόν άψογο πρώτο επεισόδιο, από την πρώτη σκηνή (και τι σκηνή :D) μέχρι το cliffhanger στο τέλος (τελείως απρόσμενο).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είδα το 1ο επεισόδιο του Better Call Saul. Όντας spinoff της καλύτερης σειράς ever (κατά την γνώμη μου), δεν θα του άρμοζε να είναι τόσο καλό. Έλα όμως που το team που μας έφερε το Breaking Bad μας παραδίδει ένα σχεδόν άψογο πρώτο επεισόδιο, από την πρώτη σκηνή (και τι σκηνή :D) μέχρι το cliffhanger στο τέλος (τελείως απρόσμενο).

 

Σημερα εχει σειρα αυτο!Αν δεν επαιζαν οι Bucks το βραδυ θα το ειχα δει :P Ειδα πολυ καλα λογια παντου..

Το νεο επισοδειο του walking dead ειδα χτες εγω...Δεν θα πω οτι περασε ασχημα η ωρα,αλλα ολη αυτη τη σεζον απο Terminus και απ'οταν ξεμπερδεψαν με τον Γκαρυ (ετσι δεν τον λεγανε?) μου φαινεται πως απλα προσπαθουν να γεμισουν τα επισοδεια :moutra: ...Σε υφος "αφου παραμενουμε η πρωτη σειρα και ακολουθουν τοσο πιστα ας κανουμε ενα gap year να ξεκουραστουμε λιγο και αν συνεχισουν ετσι,σοβαρευομαστε απο του χρονου να προσθεσουμε και κατι νεο".Ειδικα με τις δηλωσεις των συντελεστων για αυτη περιμενα να δω κατι συνταρακτικο και εν τελει βρηκα την "πρεμιερα" κατα πολυ υποδεεστερη της ακριβως προηγουμενης...Παντως και με 2 χασμουρητα,ομολογω πως ασχημα δεν περναει η ωρα...Ξερουν τι κανουν με το κολπακι "επιβιωση μετα το τελος".. :gyros:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5327 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είδα κι εγώ το Better Call Saul, και τα δύο επεισόδια, και μου φάνηκε πολύ μέτριο. Τα δυνατά σημεία ήταν οι αναφορές στο Breaking Bad, και αυτές γιατί απλά προκαλούν νοσταλγία. Προσωπικά δε μου έκαναν αίσθηση. Παρά ήταν μια κακή 'αντιγραφή' χωρίς σεναριακή επιτυχία. ΑΠό την άλλη, βέβαια, δε θεωρώ το Breaking Bad την καλύτερη σειρά. Είναι καλή στο να δημιουργεί αγωνία και ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες και την πλοκή αλλά πέρα από αυτό έχει πολλά ελαττώματα. (Που δε σου απαγορεύουν να απολαύσεις τη σειρά. Εγώ την απολαμβάνω πάρα πολύ.) Στο Better Call Saul βρήκα εξαιρετική τη σκηνοθεσία του πρώτου επεισοδίου. Μπορεί και παραπάνω από εξαιρετική. Όλος αυτός ο ντόρος, όμως, με δηλώσεις ότι είναι πάρα πολύ καλό και τα σχετικά, πιστεύω πως είναι απλά λογικό επόμενο εφόσον εμπλέκεται ο Vince Gilligan και το Breaking Bad. Πολύ μεγάλο μείον θεωρώ ότι μέχρι στιγμής υπάρχει ένας και μοναδικός πρωταγωνιστής, πράγμα το οποίο κάνει τη σειρά απίστευτα βαρετή και φτωχή από ιδέες. Ελπίζω ότι θα ανέβει σιγά σιγά μιας και έχω εμπιστοσύνη στους ανθρώπους που το δημιουργούν. Ας πάω τώρα να δω το The Sopranos που τόλμησα και έκανα το λάθος να το ξαναξεκινήσω. Αρχίζω να ξανασκέφτομαι τη 'δήλωσή' μου ότι δεν είναι προσωπική αγαπημένη. Χμμμ, δεν ξέρω. Ίσως να δω και το True Detective μια 9η φορά για να με βοηθήσει να αποφασίσω. Ή πολύ απλά, θα βλέπω και τις δύο πορωμένος μέχρι να χάσω το ενδιαφέρον μου. Τότε θα βάλω Rick and Morty. Φταίει αυτή η χαζομάρα που όταν βλέπεις ένα αριστούργημα όλα τα άλλα σου φαίνονται βαρετά και χωρίς ενδιαφέρον.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

και τα δύο επεισόδια

 

2 επισοδεια???

Ευχαριστω,ουτε που το ειχα παρατηρησει οτι βγηκε και το δευτερο χτες!Απο δω και στο εξης κανονικα,επισοδειο ανα βδομαδα.Μορφη παντως αυτος ο Μπομπ Οντενκιρκ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είδα κι εγώ το Better Call Saul, και τα δύο επεισόδια, και μου φάνηκε πολύ μέτριο. Τα δυνατά σημεία ήταν οι αναφορές στο Breaking Bad, και αυτές γιατί απλά προκαλούν νοσταλγία. Προσωπικά δε μου έκαναν αίσθηση. Παρά ήταν μια κακή 'αντιγραφή' χωρίς σεναριακή επιτυχία. ΑΠό την άλλη, βέβαια, δε θεωρώ το Breaking Bad την καλύτερη σειρά. Είναι καλή στο να δημιουργεί αγωνία και ενδιαφέρον για τους χαρακτήρες και την πλοκή αλλά πέρα από αυτό έχει πολλά ελαττώματα. (Που δε σου απαγορεύουν να απολαύσεις τη σειρά. Εγώ την απολαμβάνω πάρα πολύ.) Στο Better Call Saul βρήκα εξαιρετική τη σκηνοθεσία του πρώτου επεισοδίου. Μπορεί και παραπάνω από εξαιρετική. Όλος αυτός ο ντόρος, όμως, με δηλώσεις ότι είναι πάρα πολύ καλό και τα σχετικά, πιστεύω πως είναι απλά λογικό επόμενο εφόσον εμπλέκεται ο Vince Gilligan και το Breaking Bad. Πολύ μεγάλο μείον θεωρώ ότι μέχρι στιγμής υπάρχει ένας και μοναδικός πρωταγωνιστής, πράγμα το οποίο κάνει τη σειρά απίστευτα βαρετή και φτωχή από ιδέες. Ελπίζω ότι θα ανέβει σιγά σιγά μιας και έχω εμπιστοσύνη στους ανθρώπους που το δημιουργούν. Ας πάω τώρα να δω το The Sopranos που τόλμησα και έκανα το λάθος να το ξαναξεκινήσω. Αρχίζω να ξανασκέφτομαι τη 'δήλωσή' μου ότι δεν είναι προσωπική αγαπημένη. Χμμμ, δεν ξέρω. Ίσως να δω και το True Detective μια 9η φορά για να με βοηθήσει να αποφασίσω. Ή πολύ απλά, θα βλέπω και τις δύο πορωμένος μέχρι να χάσω το ενδιαφέρον μου. Τότε θα βάλω Rick and Morty. Φταίει αυτή η χαζομάρα που όταν βλέπεις ένα αριστούργημα όλα τα άλλα σου φαίνονται βαρετά και χωρίς ενδιαφέρον.

λιγα λογια για το Rick and morty!και ναι,εσυ που αναρωτιεσαι τι ειναι αυτο το πραγμα,κατεβασε και δες το!! 11 επεισοδια πανεξυπνης παρανοιας,απο το δημιουργο του community! και πολλα ειπα,ακομα εδω εισαι;;! :P

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είδα το Go West: A Lucky Luke Adventure του 2007 και πραγματικά μου άρεσε. Μου είχε διαφύγει αυτή η ταινία του Λουκυ. Είχε πλάκα το πώς παντρέψαν τους χαρακτήρες από το καραβάνι με άλλους χαρακτήρες από άλλα τεύχη!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Χτες ειδα το πρωτο επεισοδιο του καινουριου κυκλου της 10ης Εντολης. Δεκα χρονια μετα απο το τελευταιο επεισοδιο περιμενα ως φαν της σειρας πως και πως για τον νεο κυκλο. Αν και μερικα πραγματα εχουν αλλαξει, πχ ξεχαστε τα κλασσικα κομματια της σειρας και τα κουνημενα πλανα τα βασικα στοιχεια της σειρας παραμενουν τα ιδια. Το χτεσινο επεισοδιο ειχε θεμα το Trafficking και θα ελεγα οτι για τα δεδομενα της σειρας ηταν απο τα πιο σκληρα επεισοδια απο αποψη σκηνων και απεικονιζομενης βιας. Ωραιο επεισοδιο, με πολυ καλη ερμηνεια απο την πρωταγωνιστρια, για ενα θεμα που πολλες φορες περναει στο ντουκου. Αντε να δουμε και τα επομενα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Birdman: Ιναρίτου, τι σου έφταιξε η τεχνική του "cut to"; Τι κακό σου έκανε και αποφάσισες να την πετάξεις από την ταινία σου; Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω πάντως είναι πως δικαίως θα πάρει το όσκαρ σκηνοθεσίας φέτος, μιας και με τον τρόπο που είναι δοσμένη (σχεδόν ένα τεράστιο μονόπλανο χωρίς ενδιάμεσα κοψίματα) ανεβάζει κατά πολύ ένα αρκετά μέτριο σενάριο και μια αρκετά αδιάφορη ιστορία. Ο μόνος λόγος που μπορώ να προτείνω την συγκεκριμένη ταινία είναι για την σχεδόν εξωπραγματική σκηνοθεσία της.Αυτό που κατόρθωσε ο Αλέκος είναι άθλος.

 

John Wick: Αγαπάμε Κιάνου Ριβς. Γιατί είναι ένας πολύ έντιμος ηθοποιός. Αναγνωρίζει ότι έχει περιορισμένο εύρος δυνατοτήτων και δεν προσπαθεί να το κρύψει, αλλά αντ' αυτού πάντα δίνει τον καλύτερο του εαυτό. Εδώ λοιπόν έχουμε κάτι που δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί τώρα τελευταία. Μια περιπέτεια που χωρίς να είναι καταιγιστική ή ξέφρενη, δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις ούτε μπορείς να πεις ότι κάνει κοιλιά. Πολύ σπάνια βλέπουμε στον κινηματογράφο τέτοιοιυ είδους περιπέτειες με τον πρωταγωνιστή στωϊκό, μεθοδικό και πολύ μακριά από το πρότυπο του ατσαλάκωτου. Μου άρεσε.

 

Vozvrascenie: Το ντεμπούτο του Αντρέι Ζβιάγκιντσεβ σκηνοθέτη του φετινού Ρώσικου υποψήφιου για Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης. Πολύ βαριά και δύσκολη ταινία για το μέσο κοινό. Αφαιρετική, ελλειπτική και για πολύ "ψημένους" κινηματογραφόφιλους. Η ιστορία απλή, ένας πατέρας επιστρέφει μετά από 10 χρόνια στο σπίτι του και παίρνει μαζί του τα δυό του παιδιά για ένα ταξίδι. Δεν μαθαίνουμε ποτέ τίποτα παραπάνω για κανέναν χαρακτήρα παρά μόνον όσα είπα στην προηγούμενη πρότασή μου. Αυτό που εστιάζεται είναι το τοπίο, η εσωτερική πάλη, τα αισθήματα και πολύ λιγότερο η εξέλιξη της ιστορίας ή η αφήγηση. Όσοι είστε διατεθειμένοι να μην παρετε καθόλου απαντήσεις ,αλλά ταυτόχρονα να αφεθείτε σε κάτι μαγευτικό τολμήστε το.Αξίζει. Οι υπόλοιποι την παρακάτω ταινία.

 

What we do in the shadows: Στο μυαλό μου η αγία τριάδα των horror comedies είναι το πρώτο Feast, το πρώτο Dead Snow και το επικό Black Sheep. Mάλλον όμως πρέπει να αναθεωρήσω και να κάνω άγια τετράδα. Η συγκεκριμένη ταινία είναι από τις καλύτερες κωμωδίες τρόμου όλων των εποχών. Η σύλληψη είναι πάρα πολύ απλή, Ένας ντοκυμαντερίστας καταγράφει τη ζωή τεσσάρων Βαμπιρ στην σύγχρονη Νέα Ζηλανδία. Το πρόβλημα είναι ότι τα βαμπίρ κάθε άλλο παρά εξοικειωμένα είναι με τον σύγχρονο τρόπο ζωής και τις τάσεις. Επίσης, έχουν μείνει στην εφηβική ηλικία παρόλο που είναι τουλάχιστον 200 ετών. Και δημιουργούνται διάφορα ευτράπελα που κινούνται από το μειδιάμα έως το μισό λεπτό να κάνω pause να πεθάνω από τα γέλια και συνεχίζω μετά. Ιδιαίτερα η αιτιολόγηση του γιατί τα βαμπίρ πίνουν αίμα από παρθένες είναι ξεκαρδιστική. ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Allonsanfàn: ιταλική ταινία των αδελφών Ταβιάνι. Ο εκπληκτικός Μαρτσέλο Μαστρογιάννι ενσαρκώνει ένα μεσήλικα επαναστάτη αριστοκρατικής καταγωγής, που αποφασίζει ν' αφήσει πίσω του την πολυτάραχη ζωή, να γυρίσει στο πατρικό του και να ζήσει ειρηνικά. Όμως οι συναγωνιστές του, δεν τον αφήνουν ήσυχο. Οι σκηνοθέτες παίζουν εξαιρετικά με τη μουσική, αλλά και τα χρώματα. Έχει ξεκάθαρο πολιτικό χαρακτήρα και βάζει με πολύ ωραίο τρόπο τον θεατή σε διλήμματα και σκέψεις. Συστήνεται σε όσους ψάχνουν κάτι τέτοιο. Η (επική) μουσική είναι του μέγιστου Μορικόνε και ίσως να την έχετε ακούσει, στη τελευταία σκηνή και τα credits του Inglourious Basterds.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

Vozvrascenie: Το ντεμπούτο του Αντρέι Ζβιάγκιντσεβ σκηνοθέτη του φετινού Ρώσικου υποψήφιου για Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης. Πολύ βαριά και δύσκολη ταινία για το μέσο κοινό. Αφαιρετική, ελλειπτική και για πολύ "ψημένους" κινηματογραφόφιλους. Η ιστορία απλή, ένας πατέρας επιστρέφει μετά από 10 χρόνια στο σπίτι του και παίρνει μαζί του τα δυό του παιδιά για ένα ταξίδι. Δεν μαθαίνουμε ποτέ τίποτα παραπάνω για κανέναν χαρακτήρα παρά μόνον όσα είπα στην προηγούμενη πρότασή μου. Αυτό που εστιάζεται είναι το τοπίο, η εσωτερική πάλη, τα αισθήματα και πολύ λιγότερο η εξέλιξη της ιστορίας ή η αφήγηση. Όσοι είστε διατεθειμένοι να μην παρετε καθόλου απαντήσεις ,αλλά ταυτόχρονα να αφεθείτε σε κάτι μαγευτικό τολμήστε το.Αξίζει. Οι υπόλοιποι την παρακάτω ταινία.

 

Την είδα παλιότερα και είχα ενθουσιαστεί. Η περιγραφή του zade τα λέει όλα. Από τις ταινίες που, ενώ δεν γίνονται και πολλά από άποψη δράσης, διαλόγων κλπ, καταφέρνει να σου δημιουργήσει διάφορα συναισθήματα. Και το κάνει εξαιρετικά.

 

Σε κάτι τέτοιες ταινίες κολλάνε ατάκες για ταξίδια και προορισμούς.

 

ΥΓ ο τιτλος είναι Vozvrashchenie.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

ειδα το Birdman , ποιος birdman;;;;

ψευτοκουλτουριαρικη ταινια με φιλοσοφικες αναζητησεις (ειρωνικο, ειναι "περιπου" ατακα απο την ταινια, δεν την θυμαμαι ακριβως :P)

 

μου αρεσε, πολυ, επισης δεν θυμομουν πως επαιζε κ ο Ζακ Γαλιφιανακης κ ελεγα οτι αυτος ο ηθοποιος μου θυμιζει τον Ζακ

(επαιζε σοβαρα γι αυτο :P)

 

μου αρεσε κ ο τροπος που ειναι γυρισμενη, αν την δειτε θα καταλαβετε τι εννοω, δεν ξερω πως την λενε αυτη τη τεχνικη

 

Μονοπλάνο, αν και σίγουρα δεν είναι φυσικό.

 

Υ.Γ. Και τελικά εξηγήθηκε μερικές μέρες αργότερα από τον Zade...

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Streets of Fire : Ο μόνος λόγος που το είδα είναι γιατί θέλω να έχω μια όσο το δυνατόν πιο πλήρη εικόνα των 80's action films. Κάθε φορά που βλέπω κάτι σαν κι αυτό μετανοιώνω για την απόφασή μου. Εδώ για κάποιον ανεξήγητο λόγο η δράση εκτυλίσσεται στο 50' και οι ηθοποιοί είναι ο ένας χειρότερος από τον άλλον, με εξαίρεση τον WIlliem Dafoe που παίζει τον κακό και αν κάποια στιγμή βγει και δηλώσει ότι είναι στ' αλήθεια ο διάβολος δεν νομίζω να τον αμφισβητήσουν και πολλοί. Μην το δείτε ,εκτός αν έχετε χάσει την αυτοεκτίμησή σας.

 

Elling: Μια πολύ ενδιαφέρουσα ταινία. Στην Νορβηγία λοιπόν, που οι άνθρωποι έχουν λύσει όλα τους τα προβλήματα (και γι αυτό είτε αυτοκτονάνε είτε γίνονται αλκοολικοί) ένας πρώην ψυχασθενής και ο συγκάτοικός του στο τρελάδικο, βγαίνουν από το τρελάδικο και προσπαθουν να ενταχθουν στην κοινωνία. Και έτσι προκύπτουν διάφορες καταστάσεις που κυμάνονται από το γλυκόπικρο έως το σχετικά κωμικό. Η ταινία προσπαθεί να είναι κωμωδία και ίσως στα μάτια του Νορβηγού θεατή όντως να είναι, εμένα δεν μου φάνηκε τόσο αστεία. Έχει όμως ένα εξαιρετικό στοιχείο, σου δείχνει πως αντιμετωπίζουν οι Νορβηγοί τα άτομα με ψυχολογικά προβλήματα καθώς και το πόσο "μπροστά" έχουν φτάσει στον συγκεκριμένο τομέα. Κοινώς, οι άνθρωποι το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο Είναι πολιτισμένοι. Την προτείνω σε όλους, για να πάρουν μια ιδέα του ποιός είναι ο σωστός τρόπος συμπεριφοράς.

 

IL mostro : Ένας σήριαλ Κίλερ τριγυρνάει στην Ιταλία. Ευτυχώς οι αρχές έχουν μια περιγραφή του από ένα θύμα που γλύτωσε και έτσι θα τον παρακολουθήσουν και θα προσπαθήσουν να τον πιάσουν επί το έργον. Έλα όμως που η περιγραφή αυτή ταιριάζει στον Ρομπέρτο Μπενίνι, καταφερτζή Ιταλό μπαγαπόντη και έτσι η αστυνομία βρίσκεται να κυνηγάει το λάθος άτομο. Ξεκαρδιστικό; Κυλιέσαι στο πάτωμα από τα γέλια; Κοντεύει να σου φύγει το σαγόνι; Όλες αυτές οι εκφράσεις δεν αρκούν να περιγράψουν το πόσο αστεία είναι αυτή η ταινία. Αό τη σκηνή που το χέρι του Μπενίνι σφηνώνει σε ένα αλυσοπρίονο (ναι) και κυνηγάει κατά λάθος μια γυναίκα (ναι) μέχρι τη σκηνή που εξετάζεται στα Κινέζικα και τα κάνει μαντάρα, όλη ταινία είναι μια τεράσια κωμωδία περεξηγήσεων που ο τιτάνας Μπενίνι δίνει τον καλύτερό του εαυτό. Κωμωδία που πέραν από εμάς τους Έλληνες, τους Ιταλούς άντε και τους Ισπανούς, λίγοι θα εκτιμήσουν. Κρίμα γιατί η θέασή της είναι απαραίτητη.

 

These Final Hours. Η σκιά του Mad Max πέφτει βαριά πάνω σ' αυτή την ταινία, όμως δεν την καλύπτει ποτέ τελείως. Η υπόθεση είναι ότι ο πλανήτης έχει καταστραφεί από κάτι το αδιευκρίνηστο και η Αυστραλία είναι η τελευταί ήπειρος στην οποία απομένουν λίγες ώρες ζωής. Κι εκεί βλέπουμε έναν άντρα, λίγο πριν την καταστροφή να παλεύει με τα εσωτερικά του αισθήματα και το καθήκον απέναντι σε ένα μικρό κοριτσάκι που συνάντησε στο δρόμο. Σκληρή ταινία, που ενάσσεται στο λεγόμενο "μετά-αποκαλπυτικό" σκηνικό -που προσωπικα λατρεύω- και έχει αρκετά πράγματα να πει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην Αυστραλιανή φιλμογραφία το τέλος του κόσμου είναι ένα ζήτημα που τους απασχολεί τόσο (ίσως φταίει η απέραντη ξέρα του λεγόμενou outback) αλλά μπορώ να καταλάβω ότι έχουν πολλά να πουν. Και τα λένε καλά. Προτείνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Il Monstro είναι όντως από τις πιο ξεκαρδιστικές ταινίες. Προτείνεται απαραιτήτως σε όλους. Το slapstick όπως πρέπει να είναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Συνιστώ ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του είδους να σπεύσετε να δείτε τη ταινία. Ο λόγος για το spy-fi Kingsman: The Secret Service. Βασισμένη στο κόμικ «The Secret Service» των Μαρκ Μίλαρ και Ντέηβ Γκίμπονς και σε σκηνοθεσία του Μάθιου Βον [Kick-Ass (2010), X-Men: First Class (2011)], η ταινία συνδυάζει αχαλίνωτη δράση με γερές δόσεις χιούμορ, αποτίοντας συγχρόνως ελάχιστο φόρο τιμής στις παλαιάς κοπής ταινίες και σειρές του είδους, όπως «James Bond», «The Avengers», «The Man From U.N.C.L.E.», «Get Smart» κλπ.

 

Υ.Γ. Μη φύγετε μόλις πέσουν οι τίτλοι τέλους, ακολουθεί σκηνή. Ελπίζω μόνο στην αίθουσα που θα πάτε να μη κάνουν την εξυπνάδα και βιαστούν να ανοίξουν τα φώτα…

 

 

Ο Σάμιουελ Τζάκσον στο ρόλο του παράφρονα κακού δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας, σκορπώντας παράλληλα γέλιο και μόνο που τον ακούς να μιλάει. Στο πλευρό του η εκρηκτική Σοφία Μπουτέλα, να ανταγωνίζεται επάξια κλασικούς χαρακτήρες τύπου Σαγόνια. Οι Κόλιν Φερθ και Μάικλ Κέιν άψογοι στους ρόλους τους ως ο κλασικός Βρετανός τζέντλεμαν-κατάσκοπος και ο επικεφαλής της Μυστικής Υπηρεσίας αντιστοίχως. Επίσης πολύ καλός ο νεαρός πρωτοεμφανιζόμενος Τάρον Έγκερτον, στο ρόλο του μαθητευόμενου πράκτορα.

 

Υ.Γ. Ο χαρακτήρας του καθ. Άρνολντ στα κόμικ ονομάζεται Μαρκ Χάμιλ. Μαντέψτε ποιος ηθοποιός υποδύεται τον ρόλο!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν ο "Μπέρντμαν" του Ιναρίτου σας αρέσει και γενικά σας αρέσουν ταινίες με μακρά πλάνα χωρίς (ή ελάχιστα ενδιάμεσα) cut, τότε ίσως το " Russian Ark " του Αλεξάντερ Σοκούροφ, που γυρίστηκε όλη σε...λίγη ώρα μονοκοπανιά ( traveling shoot) κατόπιν αρκετών δοκιμών, βέβαια. Φτάνει να σας αρέσει η Τέχνη και ο χώρος του Ερμιτάζ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   858
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Whiplash. Αριστούργημα. Ένα απλό αλλά υπέροχα αποδοσμένο στόρι. Σε καθηλώνει από την πρώτη σκηνή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.