Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως" (2024)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, hudson είπε:

Ένα κόμικ από την εκδοτική που έρχεται μάλλον τον Απρίλιο

 

Ο Πόλεμος του Λούκας

 

1.jpg.d72417ff8692343400924f82e2db96dd.jpg

Πόσο ξενερώνω για το βιογραφικό του πράγματος...και δεν θα είναι και φθηνό με τόσες σελίδες. Κρίμα.

 

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Υπάρχουν ένα σωρό ποιοτικά BD που μπορούν να εκδόσουν.
Δεν χρειάζεται να βγάλουν τα "υπολείμματα" του Γκοσινί και του Ερζέ.
Τα καλά τους έργα τα έχουν βγάλει.
Και με το παραπάνω ίσως.
Για μένα ήταν περιττά τα "Ζο, Ζετ και Ζοκό" όπως και τα "Ιωάννης Πιστολέ" που έβγαλε η Μαμούθ.
Έχω αναφέρει ξανά κάποιες top BD σειρές που θα μπορούσαμε να δούμε στην Ελλάδα (Undertaker, Bouncer, Le grand pouvoir du Chninkel, Le prince de la nuit, Aldebaran, La quete de l'oiseau du temps και γιατί όχι και κάποιες που τις είδαμε ημιτελείς όπως πχ XIII, Thorgal και Murena).

 

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος: ο Σπαγγέτι του Γκοσινί πχ, είχαν εκδοθεί κάποιες ιστορίες του στο Μπλεκ στα 90ς νομίζω, οπότε έχει μια ιστορία με την εκδοτική και το κοινό της. Η άλλη σειρά του Ερζέ (Ο Κουκούτσης κι ο Παπούτσης) ήταν στην Διάπλαση των παίδων, (πόσοι τους θυμούνται ρε μπάρμπα? απλά για την αναφορά τους βάζω.)

Τα άλλα που αναφέρεις φοβερά και τρομερά, ειδικά το ΧΙΙΙ και τον Μουρήνα τα λατρεύω. Αλλά δεν είναι παιδικά, η εκδοτική τρέχει ήδη μια σειρά ενήλικη, σοβαρή και ψιλοάγνωστη, το Λάργκο. Nα τρέξει και δεύτερη ταυτόχρονα δεν είναι του στιλ της. Ενώ οι συνεργασίες με εφημερίδα έχουν σταματήσει. 

Επιπλέον χωρίς παιδικά ή/και χιουμοριστικά BD πως θα προσηλυτίσεις νέο αίμα στην αίρεση των Φράγκων;  :D  Αν πρότεινα βέβαια εγώ, θα πήγαινα από Βέλγιο μεριά όχι Γαλλία και όχι Ερζέ, αλλά εκεί κοντά.

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Επίσης μην κάνετε το λάθος να απορρίψετε τον Λάργκο Γουίντς λόγω του ....

Φαντάζομαι απευθύνεσαι σε ευρύτερα ακροατήρια και δεν μου μιλάς στον πληθυντικό επειδή είμαι μιας κάποιας ηλικίας  :lol:

 

Τέλος πάντων, κουβέντα κολλημένων να γίνεται (που λέει και μια ψυχή που έχει χαθεί τελευταία) @ germanicus

 

:cheers5:

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Υπάρχουν ένα σωρό ποιοτικά BD που μπορούν να εκδόσουν.
Δεν χρειάζεται να βγάλουν τα "υπολείμματα" του Γκοσινί και του Ερζέ.
Τα καλά τους έργα τα έχουν βγάλει.
Και με το παραπάνω ίσως.
Για μένα ήταν περιττά τα "Ζο, Ζετ και Ζοκό" όπως και τα "Ιωάννης Πιστολέ" που έβγαλε η Μαμούθ.
Έχω αναφέρει ξανά κάποιες top BD σειρές που θα μπορούσαμε να δούμε στην Ελλάδα (Undertaker, Bouncer, Le grand pouvoir du Chninkel, Le prince de la nuit, Aldebaran, La quete de l'oiseau du temps και γιατί όχι και κάποιες που τις είδαμε ημιτελείς όπως πχ XIII, Thorgal και Murena).

 

Επίσης μην κάνετε το λάθος να απορρίψετε τον Λάργκο Γουίντς λόγω του ότι οι πρώτες ιστορίες του κυκλοφόρησαν σε μικρές διαστάσεις απ΄τον Μικρό Ήρωα.
Στην τελική μόνο την 1η με το origin πρέπει να διαβάσεις για να μπεις στο κλίμα, μετά δεν χρειάζεται απαραίτητα να τις πάρεις με τη σειρά.
Μπορεί κάποιος να διαβάσει την 1η (με τα 2 πρώτα άλμπουμ δηλαδή) και μετά να πάρει κατευθείαν τον τόμο "Χρυσή Πύλη".

 

Συμφωνώ. Για την ακρίβεια αν δουν οι εξαιρετικοί επαγγελματίες του Μικρου Ήρωα ότι ο Λαργκο πουλάει (που θα έπρεπε με τα χίλια) τότε πράγματι είναι ευκαιρία να πάνε σε πιο ενήλικα BD. Και το ΧΙΙΙ θα ήταν μια εξαιρετική ιδέα. Και αυτό που λέει ο @ Paris για τα πιο παιδικά έχει βέβαια νόημα και είναι αληθές. Αλλά δεν νομίζω ότι θα φέρει το Ζο Σετ και Ζοκο κάποιο νέο αναγνώστη στο χώρο. Το Λαργκο ίσως και να έφερε από την άλλη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4774
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

7 ώρες πριν, Paris είπε:

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος: ο Σπαγγέτι του Γκοσινί πχ, είχαν εκδοθεί κάποιες ιστορίες του στο Μπλεκ στα 90ς νομίζω, οπότε έχει μια ιστορία με την εκδοτική και το κοινό της. Η άλλη σειρά του Ερζέ (Ο Κουκούτσης κι ο Παπούτσης) ήταν στην Διάπλαση των παίδων, (πόσοι τους θυμούνται ρε μπάρμπα? απλά για την αναφορά τους βάζω.)

Το πρώτο είχε δημοσιευτεί σε ένα μέρος του,  στο ΜΠΛΕΚ Γ ΠΕΡΙΟΔΟΥ,  με τον τίτλο:

" Μακαρόνας ".

Ήταν πολύ καλό και ευχάριστο και το είχα πιο αγαπημένο από άλλες σειρές του ΜΠΛΕΚ εκείνης της εποχής. 

 

makaronas blek c.jpg

 

Και το δεύτερο που αναφέρεις, ο Κουΐκ κι ο Φλουπκ του Ερζέ, είναι πολύ καλά!

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 16/3/2024 στο 6:33 ΠΜ, Manitou είπε:

για τα πιο παιδικά έχει βέβαια νόημα και είναι αληθές. Αλλά δεν νομίζω ότι θα φέρει το Ζο Σετ και Ζοκο κάποιο νέο αναγνώστη στο χώρο. Το Λαργκο ίσως και να έφερε από την άλλη!

Όμως μαζί με τη μικρή δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσουμε/της δώσω να διαβάσει τον Λάργκο ούτε θα της αρέσει (στην ηλικία που είναι τώρα τουλάχιστον)  :lol:

 

Αντίθετα απόλαυσε το Ζο,Ζετ,Ζοκό (όπως και τα Τεντεν άλλωστε) αλλά και το πολύ ενδιαφέρον και φυσικά κλάσεις καλύτερο τα ημερολόγια της Σερίζ που απόλαυσε αλλά δεν βλέπω να έχουμε συνέχεια της έκδοσης.

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Paris είπε:

Όμως μαζί με τη μικρή δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσουμε/της δώσω να διαβάσει τον Λάργκο ούτε θα της αρέσει (στην ηλικία που είναι τώρα τουλάχιστον)  :lol:

 

Αντίθετα απόλαυσε το Ζο,Ζετ,Ζοκό (όπως και τα Τεντεν άλλωστε) αλλά και το πολύ ενδιαφέρον και φυσικά κλάσεις καλύτερο τα ημερολόγια της Σερίζ που απόλαυσε αλλά δεν βλέπω να έχουμε συνέχεια.

Εξαιρετικά ευχάριστο και ενθαρρυντικό. Η δικιά μου είναι ακόμα του βιβλίου και τα κόμικ δεν την πολύ ενδιαφέρουν. Όμως μου έδωσες μια πολύ καλή ιδέα. Θα προσπαθήσω να της δώσω και εγώ. το Ζο,Ζετ,Ζοκο!!!:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

43 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Εξαιρετικά ευχάριστο και ενθαρρυντικό. Η δικιά μου είναι ακόμα του βιβλίου και τα κόμικ δεν την πολύ ενδιαφέρουν. Όμως μου έδωσες μια πολύ καλή ιδέα. Θα προσπαθήσω να της δώσω και εγώ. το Ζο,Ζετ,Ζοκο!!!:beer5:

Αν δεν της αρέσει καθόλου ο Τεντεν μην μπεις στον κόπο, το θεωρώ πολύ δύσκολο. Αλλά βέβαια ποτέ δεν ξέρεις ο Ερζέ δημιούργησε αυτή την σειρά για τις οικογένειες και για όσους ενοχλούνταν που ο Τεντεν είναι μπακούρι. Ενώ εδώ έχουμε κοριτσάκια, αγοράκια, μαϊμουδάκια και διάφορα μικράκια.  :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 15/3/2024 στο 6:20 ΜΜ, Paris είπε:

Ο Λαργκο έχει το "κακό" ότι αν δεν έχεις διαβάσει τα πρώτα (μέσα από το Μπλεκ σε σμίκρυνση) δεν μπορείς να τον αρχίσεις τώρα με τους τόμους. Έτσι και εγώ δεν έχω πάρει τον πρώτο τόμο.

Δεν ισχύει αυτό. Μια χαρά το διαβάζεις, ΟΚ δεν ξέρεις τους πρωταγωνιστές, αλλά ως εκεί. Θα καταλάβεις σύντομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

 

Επειδή έπαθα σοκ από τη μετάφραση στην πρώτη ιστορία που διάβασα στο Μπλεκ, σταμάτησα επιτόπου να ασχολούμαι με τον Λάργκο Γουίντς, παρόλο που με ενδιέφερε η σειρά. Δυσκολευόμουν να καταλάβω τι διαβάζω και δεν έφταιγα -μόνο- εγώ. Ίσως έπαιξε ρόλο και το ότι, όταν η σειρά άρχισε να δημοσιεύεται στο Μπλεκ, δεν την ξεκίνησα από την αρχή, οπότε ήμουν ήδη κάπως μπερδεμένος με αυτά που διάβαζα, μιας και περιείχε και ορολογία από Οικονομία, επιχειρήσεις κλπ που... δεεν κατέεεωωω (δεν κατέχω). Αλλά όταν στα απλά και στοιχειώδη υπήρχε τέτοια μετάφραση, δεν μπορούσα να ρίξω όλη την ευθύνη σε μένα. Ελπίζω να έχει βελτιωθεί η κατάσταση με τη μετάφραση από τότε.
 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, theforce είπε:

 

Επειδή έπαθα σοκ από τη μετάφραση στην πρώτη ιστορία που διάβασα στο Μπλεκ, σταμάτησα επιτόπου να ασχολούμαι με τον Λάργκο Γουίντς, παρόλο που με ενδιέφερε η σειρά. Δυσκολευόμουν να καταλάβω τι διαβάζω και δεν έφταιγα -μόνο- εγώ. Ίσως έπαιξε ρόλο και το ότι, όταν η σειρά άρχισε να δημοσιεύεται στο Μπλεκ, δεν την ξεκίνησα από την αρχή, οπότε ήμουν ήδη κάπως μπερδεμένος με αυτά που διάβαζα, μιας και περιείχε και ορολογία από Οικονομία, επιχειρήσεις κλπ που... δεεν κατέεεωωω (δεν κατέχω). Αλλά όταν στα απλά και στοιχειώδη υπήρχε τέτοια μετάφραση, δεν μπορούσα να ρίξω όλη την ευθύνη σε μένα. Ελπίζω να έχει βελτιωθεί η κατάσταση με τη μετάφραση από τότε.

 

 

Η 1η ιστορία στο Μπλεκ είχε όντως κάποια θέματα, αλλά όχι ικανά να σου στερήσουν την ευχαρίστηση του διαβάσματος.

Τη 2η δεν τη διάβασα.
Αλλά απ΄την 3η κι έπειτα (Μπλεκ, Non-Stop Comics, Λάργκο Γουίντς "Η Χρυσή Πύλη") έχει βελτιωθεί η κατάσταση και δεν θυμάμαι να συνάντησα κάποιο χτυπητό θέμα μετάφρασης.

Πάντως επειδή έχω διαβάσει όλα τα Λάργκο στα αγγλικά σε πολύ καλή μετάφραση απ΄τη cinebook, μπορώ να πω ότι γενικά είναι μια σειρά με πυκνογραμμένα και πολύπλοκα σενάρια, οπότε καλό είναι να τη διαβάζεις με καθαρό μυαλό.
Ακόμα κι έτσι πάντως υπάρχουν σημεία με οικονομικούς όρους που είναι κάπως δυσνόητα.
Και δεν φταίει η μετάφραση γι΄αυτό. Και στα αγγλικά δυσνόητα ήταν.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ που είμαι τελείως άσχετος απο Λάργκο, διάβασα την Χρυσή Πύλη και έμεινα πολύ ευχαριστημένος απ'το σχέδιο και τα σενάρια.(...βασικά το σχέδιο τα σπάει,Εξαιρετικό!)

Στις πρώτες σελίδες της έκδοσης υπάρχουν εν συντομία κάποιες πληροφορίες για τις προηγούμενες ιστορίες και για τους πρωταγωνιστές του κόμικ,

που βοηθάνε τον αναγνώστη να μπεί λίγο στο κλίμα της σειράς.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το Λαργκο είναι δύσκολο λόγω του θέματος όχι τόσο λόγω της μετάφρασης. Ιδίως τα πρώτα που σε βάζουν στο νόημα έχουν όρους μεγάλων εταιρειών. Γενικά όμως η υπόθεση έχει ως εξής: Ο Λαργκο είναι ένας πλούσιος κληρονόμος μιας τεράστιας πολυεθνικής που όλοι οι άλλοι προσπαθούν να σκοτώσουν - μπλέξουν γιατί δεν γουστάρουν ότι είναι πλούσιος, αλητάκος και ωραίος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

18 ώρες πριν, Manitou είπε:

Το Λαργκο είναι δύσκολο λόγω του θέματος όχι τόσο λόγω της μετάφρασης. Ιδίως τα πρώτα που σε βάζουν στο νόημα έχουν όρους μεγάλων εταιρειών.

 

Όντως.
Ειδικά η 2η ιστορία με την προσφορά εξαγοράς (άλμπουμ #3-4) θεωρώ είναι η πιο "δύσκολη" στο διάβασμα λόγω της υπόθεσης και των πολλών οικονομικών όρων που έχει.
Απ΄την 4η και μετά η σειρά αρχίζει και εστιάζει περισσότερο στις περιπέτειες του Λάργκο σε διάφορα μέρη της γης και λιγότερο στις (οικονομικές) περιπέτειες της πολυεθνικής του εταιρείας (W Group).

Διαβάστε πάντως τη σειρά. Αξίζει φουλ.

Αλλά όπως είπα φροντίστε να είστε ξεκούραστοι γιατί τα σενάρια δεν είναι απλά :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Όντως.
Ειδικά η 2η ιστορία με την προσφορά εξαγοράς (άλμπουμ #3-4) θεωρώ είναι η πιο "δύσκολη" στο διάβασμα λόγω της υπόθεσης και των πολλών οικονομικών όρων που έχει.
Απ΄την 4η και μετά η σειρά αρχίζει και εστιάζει περισσότερο στις περιπέτειες του Λάργκο σε διάφορα μέρη της γης και λιγότερο στις (οικονομικές) περιπέτειες της πολυεθνικής του εταιρείας (W Group).

Διαβάστε πάντως τη σειρά. Αξίζει φουλ.

Αλλά όπως είπα φροντίστε να είστε ξεκούραστοι γιατί τα σενάρια δεν είναι απλά :)

 

Πράγματι αν περάσεις τον "σκόπελο" των 2 πρώτων ιστοριών μετά φεύγει ο πονοκέφαλος και μένει η απόλαυση της δράσης του ωραίου σχεδίου και της στρωτης πλοκής χωρίς κενά. Πραγματικά αξίζει μια ευκαιρία καθώς είναι υπέροχο κόμικ. Εγώ θα έλεγα να βρει κάποιος τα τεύχη από το non stop comic και πέρα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To νέο Ντύλαν Ντογκ είναι διαθέσιμο προς αγορά και οι αποστολές θα ξεκινήσουν την Τρίτη που μας έρχεται :)

 

2024-03-30.thumb.png.059543c405aed3067b36e28267a0c86c.png

 

Θα είναι η πρώτη φετινή έκδοση του Μικρού Ήρωα που θ΄αγοράσω.
Επιτέλους Ντύλαν Ντογκ με καλές ιστορίες (τουλάχιστον η μία που έχω διαβάσει μ΄άρεσε)
Άντε να παίρνει σειρά και ο Λάργκο σιγά σιγά :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Βγήκε και αυτό εδώ που μας είχαν ανακοινώσει. 

image.thumb.png.c3eff2489a9cb90d0a8057e26087229d.png

Ο Πόλεμος του Λούκας (mikrosiros.gr)

 

Ως Star Wars Fan, Comics Fan & Μικρός ήρωας fan, το παρηγγειλα μαζί με το Dylan Dog.

Αν και δεν έλαβα newsletter ακόμα, 2 κομικς για αυτό το μήνα απο ότι φαίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  443
  • Reputation:   2500
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η επιστροφή του Ντύλαν Ντογκ από τα καλύτερα νέα άλλα ρε γαμώτο το ότι είναι ασπρόμαυρο μετριάζει λίγο την χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, budd είπε:

Η επιστροφή του Ντύλαν Ντογκ από τα καλύτερα νέα άλλα ρε γαμώτο το ότι είναι ασπρόμαυρο μετριάζει λίγο την χαρά.

 

Που λέει ότι είναι ασπρόμαυρο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  443
  • Reputation:   2500
  • Achievement Points:  446
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

34 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Που λέει ότι είναι ασπρόμαυρο; :thinking:

Στην σελίδα του Μικρού Ήρωα το αναφέρει στα στοιχεία της έκδοσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22091
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

35 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Που λέει ότι είναι ασπρόμαυρο; :thinking:

1.thumb.png.659c882a8a845d4aafd76827850f00b1.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωχ, ναι ρε συ :(
Κι έπρεπε να το υποψιαστώ απ΄την τιμή.

Όντως λίγο ξενέρα.
Αλλά απ΄το να διαβάζω μέτριες ιστορίες έγχρωμες προτιμώ καλές κι ας είναι ασπρόμαυρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  140
  • Reputation:   1037
  • Achievement Points:  145
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Προσωπικά νομίζω ότι το ασπρόμαυρο ταιριάζει περισσότερο στον Ντύλαν Ντογκ.

 

        καλή διάθεση πάντα!

                    :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  44
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1847 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ακομη καλυτερα καλες ΚΑΙ εγχρωμες.και by the way εκεινα τα bd που λεγαμε με βαση τα αποτελεσματα της δημοσκοπησης ,κανα νεο?μεχρι τωρα φανηκε η εκδοτικη να πιανει καπως τον παλμο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  375
  • Reputation:   2683
  • Achievement Points:  415
  • Days Won:  1
  • With Us For:  735 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άντε πάλι αυτοί με τις εκδόσεις τους....Και Ντύλαν Ντογκ και Ασπρόμαυρο(είμαι φαν του ασπρόμαυρου);;;; Όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, sivasp είπε:

by the way εκεινα τα bd που λεγαμε με βαση τα αποτελεσματα της δημοσκοπησης ,κανα νεο?μεχρι τωρα φανηκε η εκδοτικη να πιανει καπως τον παλμο..

 

Έχει ήδη ξεκινήσει τα τελευταία χρόνια ν΄ασχολείται με BD, αλλά πέρα από Μπλάκσαντ, Κόρτο Μαλτέζε και Λάργκο Γουίντς, τα υπόλοιπα που βγάζει είναι αρκετά... αδιάφορα :thinking:
btw την εβδομάδα που μας έρχεται βγαίνει το "Ο Πόλεμος του Λούκας".
Παρότι γουστάρω γαλλοβελγικά, το συγκεκριμένο δεν θα το πάρω.
Είναι εντελώς εκτός γούστων μου (δεν είμαι φαν των Star Wars εξάλλου, δεν έχω δει ούτε ένα :oops:).

Aκόμα και σχεδιαστικά δεν μ΄αρέσει, δεν θυμίζει τυπικό BD.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22091
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κυκλοφορίες Απριλίου 2024 από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως

03/04 2024 Κυκλοφορίες Απριλίου 2024 από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως
 

Ο Απρίλιος μπαίνει δυναμικά με μία εξαιρετική νέα έκδοση, και μία μεγάλη επιστροφή ενός αγαπημένου ήρωα. Την Πέμπτη 4 Απριλίου2024 θα βρείτε τις παρακάτω εκδόσεις μας σε περίπτερα, βιβλιοπωλεία και κομιξάδικα:

 

Ο Πόλεμος του Λούκας

mikros-iros_o_polemos_tou_loukas.jpg
 
Μέσα από πραγματικά γεγονότα της ζωής του Τζορτζ Λούκας, το κόμικς αυτό παρουσιάζει την αληθινή ιστορία του πώς ο οραματιστής σκηνοθέτης —που σε νεαρή ηλικία σώθηκε από βέβαιο θάνατο— δημιούργησε την εποποιία του Πολέμου των Άστρων. Η κόλαση της διανομής ρόλων, τα εφιαλτικά γυρίσματα, οι κρυφές ερωτικές σχέσεις, οι καβγάδες μεταξύ ηθοποιών, είναι μόνο κάποια από τα άγνωστα παρασκήνια που σχετίζονται με την ταινία. Τώρα, δεκαετίες μετά, ο αναγνώστης μπορεί επιτέλους να γίνει μάρτυρας όλων εκείνων των γεγονότων που γέννησαν μία από τις πιο εμβληματικές ταινίες στην ιστορία του κινηματογράφου.

 

Ο Πόλεμος του Λούκας είναι μια βουτιά με κομμένη την ανάσα, στην άνιση μάχη της δημιουργίας. Συνταρακτικό αλλά και διασκεδαστικό ταυτόχρονα. Ένα απόλυτο «making of», μία απολαυστική ιστορία επιτυχίας, ένας αγώνας θέλησης, αλλά και ένα μάθημα προς τους νεότερους σκηνοθέτες. Πάνω απ’ όλα όμως είναι μία ωδή στη μαγεία της παιδικής ηλικίας και στη δύναμη της επιμονής όταν όλα μοιάζουν χαμένα. Και μας αποδεικνύει πως πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τα όνειρά τους, ακόμα και αν αυτά βρίσκονται «σε έναν γαλαξία, πολ ύ μακριά από εδώ»

 

Ντύλαν Ντογκ #5

mikros-iros_gn_dylan_dog_05.jpg

Ο φανταστικός χαρακτήρας κόμικς Ντύλαν Ντογκ, ο πιο διάσημος ερευνητής του ανεξήγητου, του μεταφυσικού, του παραφυσικού και του εφιάλτη σε ολόκληρο τον κόσμο, είναι ο πρωταγωνιστής της ομώνυμης ιταλικής σειράς τρόμου που δημιουργήθηκε το 1986. Ο Ντύλαν Ντογκ είναι ένας Βρετανός 33 περίπου ετών, πρώην ντετέκτιβ της Σκότλαντ Γιαρντ και πρώην αλκοολικός που υποφέρει από πολλές φοβίες. Φοράει πάντα τα ίδια ομοιόμορφα ρούχα (μπλου τζιν, κόκκινο πουκάμισο και μαύρο σακάκι) και έχει αυτοανακηρυχθεί ως ο «Ερευνητής του Ανεξήγητου». Οι περιπέτειές του χαρακτηρίζονται από μια ελαφρά ποιητική διάθεση, αλλά, ταυτόχρονα, είναι σκληρές, τρομακτικές, αιματοβαμμένες, σαρκαστικές, θλιμμένες και μελαγχολικές. Από τότε που σχεδιάστηκε για πρώτη φορά, ο Ντύλαν Ντογκ έχει αντιμετωπίσει λυκάνθρωπους, βαμπίρ, εξωγήινους, φαντάσματα, τέρατα, δαίμονες, ζόμπι και πολλούς άλλους εχθρούς. Ο Ντύλαν Ντογκ έχει πάντα το ένα του πόδι στην πραγματικότητα και το άλλο στον κόσμο της φαντασίας.

Η σειρά Graphic Novel με πρωταγωνιστή τον Ντύλαν Ντογκ, επιτέλους συνεχίζεται. Ο πέμπτος τόμος της σειράς περιλαμβάνει δύο ιστορίες.

HORROR PARADISE
Στην περιπέτεια Horror Paradise (Dylan Dog #48, Σεπτέμβριος 1990) ένα απότομο ξύπνημα περιμένει τον Ντύλαν Ντογκ, ο οποίος δεν μπορεί να θυμηθεί πώς βρέθηκε σε ένα θεματικό πάρκο ταινιών τρόμου. Καθώς ξεφεύγει από δαίμονες, τέρατα και πεινασμένους εξωγήινους, ο Ερευνητής του Ανεξήγητου προσπαθεί να βρει ξανά το νήμα της μνήμης του. Όλα ξεκίνησαν λίγες μέρες νωρίτερα, κυνηγώντας τα αιματηρά ίχνη του Άλφρεντ Χότσκις, του καταραμένου σκηνοθέτη, της ιδιοφυΐας του σπλάτερ που έφυγε από τη ζωή κάτω από μυστηριώδεις συνθήκες...

ΠΑΡΤΙΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ
Στην περιπέτεια Παρτίδα με τον Θάνατο (Dylan Dog #66, Μάρτιος 1992) ο Χάρβεϋ Μπάρτον είναι νεκρός... Ή μήπως όχι; Ακροβατεί στο χείλος της κόλασης, και για να σώσει την ψυχή του, παίζει σκάκι με τον θάνατο! Κάθε λάθος που κάνει στη σκακιέρα, σκοτώνει κάποιον στον πραγματικό κόσμο, αλλά το παιχνίδι συνεχίζεται. Ο Ντύλαν Ντογκ παρακολουθεί τις κινήσεις, αλλά δεν ξέρει πώς να τις σταματήσει. Η πέμπτη και μισή του αίσθηση του λέει κάτι, αλλά τι; Ίσως το παιχνίδι του Μπάρτον είναι στημένο. Ίσως ξεγελά... τον ίδιο τον θάνατο;

 

https://www.mikrosiros.gr/blog/kuklofories-apriliou-2024-ekdoseis-mikros-iros

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6626
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παρήγγειλα χτες, παρέλαβα σήμερα με BoxNow (χτες τη νύχτα για την ακρίβεια μπήκε στην θυρίδα) Πόλεμο του Λούκας, Ντύλαν Ντόγκ και το Judge Dredd 3

 

όλα φαίνονται υπέροχα περιμένω να σχολάσω να διαβάσω τίποτα 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν λίγες μέρες απέκτησα κι εγώ τον τόμο του superman. Αισθάνομαι ένα δέος κάθε φορά που το ξεφυλλίζω και ανυπομονώ να το διαβάσω. Μεγάλος μέγεθος, ωραίο χαρτί και καλή βιβλιοδεσία. Σκέφτομαι να στείλω ένα μήνυμα στην σελίδα του μικρού ήρωα, μιας και όπως αποδεικνύεται είναι η νο1 εκδοτική που θα ρισκάρει με εκδόσεις που δεν είναι mainstream ας το πούμε. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η πιθανότητα να εκδοθεί στα ελληνικά το 100 bullets, της dc comics. Λίγο που το έψαξα μου φάνηκε πάρα πολύ ενδιαφέρον. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22091
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξαντλήθηκε και θα επανακυκλοφορήσει.

Η εκδοτική θα προβεί στην έκδοση για 3η φορά του Blacksad (είναι ένα κόμικ που ξεπουλάει φαίνεται)

Blacksad

blacksad.thumb.png.c7fae02eddddc4adf918dbfe02c11514.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

3 hours ago, daredevil21 said:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η πιθανότητα να εκδοθεί στα ελληνικά το 100 bullets, της dc comics. Λίγο που το έψαξα μου φάνηκε πάρα πολύ ενδιαφέρον. 

 

Μακαρι να εβγαινε στα ελληνικα εχω να πω. Απο μενα θα ηταν σιγουρη αγορα!  Το διαβασα καπου προπερσυ στα αγγλικα σε ψηφιακη μορφη και μου αρεσε πολυ. Πολυ βια μεσα βεβαια και κακοποιοι αλλα εχουν και αυτες οι ιστοριες την χαρη τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95121
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως, πρόκειται για μία αξιόλογη σειρά που φαντάζομαι θα έρθει η ώρα της κάποια στιγμή να την δούμε και στην πατρίδα μας. :pray:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.