Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως" (2023)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1468
  • Achievement Points:  313
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπλεκ,Φαντομ.Ντρεντ,Μπατμαν,Ζαγκορ,Ντυλαν Ντογκ,σιγουρες αγορες!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχει πλάκα που αντι τελικά να ευδοκιμήσει ένα πολυθεματικο περιοδικό, ευδοκίμησε μια πολυθεματική εκδοτική. Έχει τόσους διαφορετικούς τίτλους που μπορεί να πάρω 6 πράγματα, ένας άλλος (π.χ. ο @ jimceltic13 από πάνω) άλλα 6 και να μην έχουμε ούτε ένα κοινό. Like!!!

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ένα γαλλικό κόμικ που θα κυκλοφορήσει η εκδοτική τον Απρίλιο

Tananarive.thumb.jpg.0217bb2185caecc6c29194e85eb3bea5.jpg

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4741
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Tananarive.thumb.jpg.0217bb2185caecc6c29194e85eb3bea5.jpg

 

Ενδιαφέρον. Πάντα είναι καλοδεχούμενα από μένα τα bd, αν δεν έχω ξανακούσει το συγκεκριμένο. Κάνοντας μια γρήγορη αναζήτηση όμως μου αρέσει πολύ το art style. Μάλλον θα το πάρω και αυτό, αλλά θα περιμένω πρώτα να ακούσω και γνώμες για τη πλοκή πριν αποφασίσω. :beer:

Spoiler

Έτσι που πάμε νομίζω πως θα αγοράσω αποκλειστικά εκδόσεις του Μικρού Ήρωα του χρονου:lol:

 

Επεξεργασία από Rombax
  • Like 12
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  128
  • Reputation:   897
  • Achievement Points:  129
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2024, η "χρονιά του δράκου"

ή μήπως η χρονιά του Μικρού Ήρωα για όλους εμας;

Παρέλαβα τη νέα blacksad κυκλοφορία και βλέπω άνοιξε δυνατό μέτωπο το πορτοφόλι μου με τον κύριο Λεωκράτη. Υπέροχα νέα πραγματικά!

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40478
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  304 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλή κίνηση της εκδοτικής. Θα πάρω το popeye σίγουρα (και το τέταρτο αν βγάλουν), ίσως το Μπλεκ και τα ΒD :)

 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27040
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Απ' τα "Οι Περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζόκο" έχω προς το παρόν αγοράσει μονάχα το 1ο και δεν το 'χω διαβάσει ακόμη, θα ήθελα κάποια στιγμή να ολοκληρώσω τα "Τεν Τεν" πρώτα, οπότε για την ώρα δεν είναι κάτι που θα έβαζα προτεραιότητα. Όλα τα υπόλοιπα ασφαλώς και μ' ενδιαφέρουν! Βλέπω και Paolo Eleuteri Serpieri στο "Tex", το δημιουργό της Druuna!! Δε θυμάμαι..έχει εκδοθεί κάτι άλλο απ' αυτόν το δημιουργό στην Ελλάδα; :thinking:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

33 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Απ' τα "Οι Περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζόκο" έχω προς το παρόν αγοράσει μονάχα το 1ο και δεν το 'χω διαβάσει ακόμη, θα ήθελα κάποια στιγμή να ολοκληρώσω τα "Τεν Τεν" πρώτα, οπότε για την ώρα δεν είναι κάτι που θα έβαζα προτεραιότητα.  

Το συγκεκριμένο θα το πάρω γιατί έχω τα άλλα δύο. Όχι ότι θα μου έλειπε αν δεν το είχα διαβάσει. Δεν συγκρίνεται καν με τα Τεν Τεν. Βασικά μοιάζει με τα πρωτόλεια Τεν Τεν του Ερζέ αλλά σε πιο παιδικό. Μπράβο τους όμως που και αυτό το ολοκληρώνουν. Με αυτό τον τρόπο επιβεβαιώνουν την αξιοπιστία τους.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

19 ώρες πριν, hudson είπε:

Το συγκεκριμένο που θα βγει, από ότι είπε,  θα είναι εκτός αυτής της σειράς και μάλιστα σε μεγαλύτερο μέγεθος (τύπου BD με 40 κάτι σελίδες).

Νομίζω ότι είναι αυτό

tex.thumb.jpg.d486846fc4b97c9aa11aa03e74e31197.jpg

 

 

Μπλουμπερίζει αρκετά ο Τεξ με τέτοιο μαλλί.

 

Εγώ, απ'όσα ανακοινώθηκαν, μόνο το Λάργκο Γουίντς έχω σίγουρη αγορά, άντε και το Ντύλαν Ντογκ (τουλάχιστον το 1ο να δω τι φάση ιστορίες επέλεξαν αυτή τη φορά).

Πολύ πιθανό όμως ν'αγοραστεί και το Τεξ, όπως και το Tananarive (περίεργη επιλογή για γαλλοβελγικό, περίμενα να πάνε σε κάτι πιο safe).

Εννοείται φυσικά ότι παράγγειλα το Blacksad, ευκαιρία μέχρι να μου έρθει να κάνω επανάληψη το πρώτο μέρος της ιστορίας :)

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πολύς κόσμος φαίνεται πως περιμένει το Camelot και ανάμεσά τους πολλά μεγάλα παιδιά που αγόραζαν τη σειρά πριν από 40 χρόνια από την Star Comics.

Πάντως είναι πολλές οι σελίδες για έναν τόμο, οπότε μαζί με την τιμή που τους αντιστοιχεί, θεωρώ πως ειναι δύσκολος συνδυασμός για να εκδοθεί ένας τέτοιος τόμος στα περίπτερα.
Μήπως τον σπάσει στα 2 ή περισσότερα μέρη ή μήπως κυκλοφορήσει απευθείας στα βιβλιοπωλεία;

 

Δεν βλέπω κάτι ρετρό ή νοσταλγικό στις νέες κυκλοφορίες, σε στυλ bd που είχε δημοσιεύσει το Μπλεκ ή σε στυλ Τερματοφύλακας Γιατρός. Κοιτάζει για πιο νέες επιλογές ή έστω αυτού του αιώνα.

 

Ξεκίνησα να βλέπω τη συνέντευξη και είναι ενδιαφέρουσα. Ακούω συνεχώς ωραίες πληροφορίες για το παρελθόν και το παρόν της εκδοτικής.
 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

17 λεπτά πριν, theforce είπε:

Μήπως τον σπάσει στα 2 ή περισσότερα μέρη ή μήπως κυκλοφορήσει απευθείας στα βιβλιοπωλεία;

Στη συνέντευξη είπε ότι θα είναι ένας τόμος και μάλιστα θα έχει κι πολλά έξτρα και όχι λογοκριμένο.

Το υπολογίζω πάνω από 300 σελίδες, παρόλα αυτά έχει βγάλει στα περίπτερα εκδόσεις με - πάνω κάτω - τόσες σελίδες, άρα υποθέτω θα το βγάλει και αυτό.

Και μάλιστα κάποια στιγμή αναφέρθηκε για τις πωλήσεις (αναλογία περιπτέρων/βιβλιοπωλείων) και ότι ο κόσμος παρότι κάποια έκδοση κάνει πχ 35 ευρώ, την αγοράζει και από το περίπτερο.

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θυμάμαι το Κάμελοτ από όταν ήμουν παιδί με μια ένοχη απόλαυση. Αρθούρος, εξωγήινοι, πολύ λίγα ρούχα (:antekale:), ενδιαφέρουσα υπόθεση. Κάπως έτσι το θυμάμαι χωρίς άλλες λεπτομέρειες. Το έχω δει να το πουλάνε σε όχι και τόσο μεγάλες τιμές (ακόμα και δέκα ευρώ τον τόμο το έχω δει μια φορά, αλλά μόνο για τους δύο πρώτους τόμους) και έχω μπει στον πειρασμό να πάρω έστω το πρώτο τεύχος να θυμηθώ πως ήταν. Δυστυχώς δεν τον πρόλαβα ποτε όταν ήταν σε καλή τιμή. Και έρχεται τώρα αυτός ο Θεουλης και λέει "θα σας το βγάλω εγώ, μια έκδοση όλη η ιστορία, πάρε να χεις". Πόσο τέλειο. Έτσι ολοκληρώνει και επανεκδιδει την τριπλέτα Στορμ, Κάμελοτ, Έρικ Καστελ για να γλυκανει κ άλλο την καρδιά των αναγνωστών που είναι σήμερα 40-50. Νομίζω ότι αυτό το target group σε σχέση με τις αναμνήσεις του το έχει καλύψει αρκετά. Όπως φαίνεται και με τις νέες εκδόσεις πάει να μεταφερθεί και πιο κάτω ηλικιακά. Πάρα πολύ καλά!

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Στη συνέντευξη είπε ότι θα είναι ένας τόμος και μάλιστα θα έχει κι πολλά έξτρα και όχι λογοκριμένο.

Το υπολογίζω πάνω από 300 σελίδες, παρόλα αυτά έχει βγάλει στα περίπτερα εκδόσεις με - πάνω κάτω - τόσες σελίδες, άρα υποθέτω θα το βγάλει και αυτό.

Και μάλιστα κάποια στιγμή αναφέρθηκε για τις πωλήσεις (αναλογία περιπτέρων/βιβλιοπωλείων) και ότι ο κόσμος παρότι κάποια έκδοση κάνει πχ 35 ευρώ, την αγοράζει και από το περίπτερο.

Σταμάτησα στην 1η ώρα και άφησα την υπόλοιπη συνέντευξη για σήμερα. Αυτό που πρόλαβα να ακούσω ήταν ότι για το περίπτερο θα προσπαθει να αποφεύγει τιμές πάνω από 20άρικο, αν και δεν θα το καταφέρει για όλους τους τίτλους. Αυτός προφανώς θα είναι ο τίτλος που δεν θα μείνει κάτω του 20αρικου. Αν κρατήσει την τιμή μέχρι 35 ευρώ, οριακά οκ για περιπτερο. Πάντως το ότι θα βγει η έκδοση του ενός τόμου με τα έξτρα είναι η καλύτερη επιλογη.

 

@ Manitou  ενημέρωσα και αναμένω αντιδράσεις από ένα φίλο μου, φανατικό της σειράς που το έχει καημό που δεν ολοκλήρωσε τη σειρά τότε και στη συνέχεια έχασε και πολλά τεύχη από αυτά που είχε. Κι αυτός είχε αρχίσει να σκέφτεται αγορά μεταχειρισμένων πρόσφατα. Ευτυχώς δεν έκανε κάτι. 

 

Πάντως, η Star Comics, εστω και μετά από 40 χρόνια δικαιώνεται. Σύμφωνα με τα όσα είπε ο Ανεμοδουρας, ο Έρικ Καστέλ ήταν τεράστια επιτυχία και έδωσε πολύ μεγάλη ώθηση στη Μικρός Ηρως. Τώρα αναμενεται νέος χαμός με το Καμελοτ. 

Γενικά, η ποιότητα της Σταρ Κόμικς δημιούργησε και διατήρησε κοινό για 40 χρόνια. Ακόμη κι εγώ που δεν είχα αγοράσει κανέναν τόμο τοτε λόγω κόστους, ενώ δεν είμαι ούτε φαν των ποδοσφαιρικων, είχα απωθημένο τον Καστέλ μέχρι προσφατα, μόνο και μόνο λόγω εκεινης της θρυλικής έκδοσης. Και το Καμελοτ πιστεύω ότι έχει αποκτήσει μεγάλο όνομα στην Ελλάδα λόγω εκείνης της έκδοσης. 

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει την Star Comics, ας είναι γερός και δυνατός ο Μικρός Ηρως να μας πωρώνει (κι αν βελτιώσει τις τιμές του θα μας πωρώνει ακόμη περισσότερο και συχνότερα) . 

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Θυμάμαι το Κάμελοτ από όταν ήμουν παιδί με μια ένοχη απόλαυση. Αρθούρος, εξωγήινοι, πολύ λίγα ρούχα (:antekale:), ενδιαφέρουσα υπόθεση. Κάπως έτσι το θυμάμαι χωρίς άλλες λεπτομέρειες. Το έχω δει να το πουλάνε σε όχι και τόσο μεγάλες τιμές (ακόμα και δέκα ευρώ τον τόμο το έχω δει μια φορά, αλλά μόνο για τους δύο πρώτους τόμους) και έχω μπει στον πειρασμό να πάρω έστω το πρώτο τεύχος να θυμηθώ πως ήταν. Δυστυχώς δεν τον πρόλαβα ποτε όταν ήταν σε καλή τιμή. Και έρχεται τώρα αυτός ο Θεουλης και λέει "θα σας το βγάλω εγώ, μια έκδοση όλη η ιστορία, πάρε να χεις". Πόσο τέλειο. Έτσι ολοκληρώνει και επανεκδιδει την τριπλέτα Στορμ, Κάμελοτ, Έρικ Καστελ για να γλυκανει κ άλλο την καρδιά των αναγνωστών που είναι σήμερα 40-50. Νομίζω ότι αυτό το target group σε σχέση με τις αναμνήσεις του το έχει καλύψει αρκετά. Όπως φαίνεται και με τις νέες εκδόσεις πάει να μεταφερθεί και πιο κάτω ηλικιακά. Πάρα πολύ καλά!

Ανήκω μάλλον σε αυτή τη γενιά την "πιο κάτω ηλικιακά" και απλά θυμάμαι κάποια τεύχη στον ξάδερφό μου (στην "πιο πάνω ηλικιακά" :lol:ηλικία) αλλά απλά διάβασα και την υπόθεση, είδα λίγο και από το σχέδιο και ιντριγκαρίστηκα. Πρόσεχε με αυτά τα "να θυμηθώ πώς ήταν", ελοχεύει ο κίνδυνος να αποδομήσεις παιδικούς ήρωες και πρέπει να είσαι έτοιμος:lol::lol:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως εκείνα τα χρόνια οι εκδόσεις της Star Comics κάνανε φοβερό γκελ και στα περίπτερα και στους πιτσιρικάδες. Και ιδίως το Camelot που είχε αυτή την οσμή του απαγορευμένου!!!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις τώρα, rolandofshire είπε:

Ανήκω μάλλον σε αυτή τη γενιά την "πιο κάτω ηλικιακά" και απλά θυμάμαι κάποια τεύχη στον ξάδερφό μου (στην "πιο πάνω ηλικιακά" :lol:ηλικία) αλλά απλά διάβασα και την υπόθεση, είδα λίγο και από το σχέδιο και ιντριγκαρίστηκα. Πρόσεχε με αυτά τα "να θυμηθώ πώς ήταν", ελοχεύει ο κίνδυνος να αποδομήσεις παιδικούς ήρωες και πρέπει να είσαι έτοιμος:lol::lol:

Η πλάκα είναι ότι όσες φορές το έκανα για ήρωες που είχα ξεχάσει και δεν είχα καμία επαφή τα πολλά τελευταία χρόνια (Έρικ Καστελ, Τερματοφύλακας Γιατρός, κλπ) όχι μόνο δεν αποδομησα κανέναν αλλά έκανα και μια ωραιότατη βουτιά στο χρόνο. Οπότε αναμένουμε!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ γενικά προσπαθώ να αγοράζω τα πάντα που εκδίδει ο Μικρός Ήρωας, ακόμα και αν τα περισσότερα δεν είναι του γούστου μου.

 

Με έχει πείσει η εκδοτική με την προσπάθεια και την συνέπειά της και θέλω να την υποστηρίξω.

 

Λατρεύω Μπονέλι, Κόρτο, Λάργκό, Kill or be killed

 

Μου αρέσει ο Blacksad 

 

αλλά έχω αγοράσει και όλα τα υπόλοιπα παρόλο που δεν είμαι φαν όμως αν δεν στηρίξεις αυτόν που σε σέβεται και υπολογίζει την γνώμη σου και καταβάλει τόσο μεγάλη προσπάθεια να 

σου δώσει τις εκδόσεις που θέλεις, ποιόν θα στηρίξεις ....

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6626
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μεγάλο μπράβο στην Μικρός Ήρως για όλες τις εκδόσεις, είναι πολλά αυτά που θα πάρω, κάποια day 1, κάποια θα περιμένω να μπουν με το 30% όταν περάσει ο καιρός.

2 ώρες πριν, theforce είπε:

Πάντως, η Star Comics, εστω και μετά από 40 χρόνια δικαιώνεται.

Όσο αφορά το Camelot 3000, είμαι από τους τυχερούς που έχουν και τα 6 τεύχη της Star Comics αλλά και το HC συγκεντρωτικό της DC (στα Αγγλικά) και μάλλον θα πάρω και αυτό αν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου, ναι τέτοια πόρωση μας είχε δημιουργήσει η έκδοση της Star Comics.

Να είμαστε καλά να διαβάζουμε όμορφα πράγματα.

:beer:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

54 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Εγώ γενικά προσπαθώ να αγοράζω τα πάντα που εκδίδει ο Μικρός Ήρωας, ακόμα και αν τα περισσότερα δεν είναι του γούστου μου.

 

Με έχει πείσει η εκδοτική με την προσπάθεια και την συνέπειά της και θέλω να την υποστηρίξω.

 

Λατρεύω Μπονέλι, Κόρτο, Λάργκό, Kill or be killed

 

Μου αρέσει ο Blacksad 

 

αλλά έχω αγοράσει και όλα τα υπόλοιπα παρόλο που δεν είμαι φαν όμως αν δεν στηρίξεις αυτόν που σε σέβεται και υπολογίζει την γνώμη σου και καταβάλει τόσο μεγάλη προσπάθεια να 

σου δώσει τις εκδόσεις που θέλεις, ποιόν θα στηρίξεις ....

Μεγάλη αλήθεια. Και εγώ προσπαθώ να το κάνω όσο με υποστηρίζουν τα οικονομικά μου. Δεν τα παίρνω όλα αλλά προσπαθώ να παίρνω όσο πιο πολλά μπορώ.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  237
  • Reputation:   2257
  • Achievement Points:  287
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

51 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Εγώ γενικά προσπαθώ να αγοράζω τα πάντα που εκδίδει ο Μικρός Ήρωας, ακόμα και αν τα περισσότερα δεν είναι του γούστου μου.

 

Με έχει πείσει η εκδοτική με την προσπάθεια και την συνέπειά της και θέλω να την υποστηρίξω.

 

Λατρεύω Μπονέλι, Κόρτο, Λάργκό, Kill or be killed

 

Μου αρέσει ο Blacksad 

 

αλλά έχω αγοράσει και όλα τα υπόλοιπα παρόλο που δεν είμαι φαν όμως αν δεν στηρίξεις αυτόν που σε σέβεται και υπολογίζει την γνώμη σου και καταβάλει τόσο μεγάλη προσπάθεια να 

σου δώσει τις εκδόσεις που θέλεις, ποιόν θα στηρίξεις ....

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Προσωπικά μέσα στο 23 αγόρασα τα πάντα από όσα έχει βγάλει η εκδοτική. Εξαίρεση ο μικρός ήρωας, μικρός σερίφης που είναι κείμενο και δεν θα τα πάρω , κάποια ελληνικά κόμιξ και τις μελέτες που θα πάρω στο μέλλον καθώς και τις παλιές σειρές που πιθανόν κάποτε να πάρω το συλλεκτικό Μπλεκ ( Για περιπέτεια και όλα τα άλλα παλιά δεν ψήνομαι).

Κάποια τα βρήκα κορυφαία , κάποια μου άρεσαν αρκετά με κάποια πέρασα ωραία , κάποια λίγα με κούρασαν, ελάχιστα δεν μου άρεσαν.

 

Θεωρώ ότι η σχέση κοινό - εκδοτική πρέπει να είναι αμφίδρομη και πρέπει ο ένας να προσφέρει στον άλλον , ειδικά σε μια μικρή αγορά όπως η Ελλάδα. Όταν βλέπεις μια εκδοτική που σέβεται το αναγνώστη της , ολοκληρώνει σειρές που μπορεί να μην είναι κερδοφόρες για εκείνη και πάντα σεβόμενη το κοινό της , έχει πρόγραμμα , καλή εξυπηρέτηση και πάντα ακούει το κοινό της , τότε πιστεύω ότι και ο αναγνώστης οφείλει να δοκιμάσει και κάτι διαφορετικό που θα βγάλει η εκδοτική και μπορεί να είναι εκτός αρχικών γουστων του. Δεν λέω να του αρέσει με το ζόρι , ούτε να συνεχίσει να στηρίζει αν δεν του αρέσει , αλλά να δώσει μια ευκαιρία σε μια διαφορετική πρόταση της εκδοτικής.

 

Πάντα ήμουν αναγνώστης αμερικανικών κόμικ (όχι υπερηρωικα ) και δεν είχα ιδέα από bonelli. Έβλεπα τις εκδόσεις που έβγαιναν αλλά ποτέ δεν με είχαν τραβήξει . Αν δεν ήταν ο μικρός ήρωας που με κέρδισε σαν αναγνώστη λόγο συνέπειας και άλλον εκδόσεων που ήταν αρχικά πιο κοντά σε μένα , πιθανόν να μην είχα δοκιμάσει ποτέ να διαβάσω bonelli . Εν τέλη όχι απλά δοκίμασα αλλά μου άρεσαν αρκετά ώστε να τα πάρω και όλα. 

 

Προφανώς δεν χρειάζεται ένας αναγνώστης να σκέφτεσαι πωλήσεις και τι κάνει η εκδοτική και η αγορά, αλλά νομίζω σε βάθος χρόνου το φιλότιμο και το μεράκι σε κάποιον εκδότη φαίνεται. Οπότε ας δίνουμε ευκαιρίες και ας δοκιμάζουμε καινούρια πράγματα , ιδικά σε αυτόν που σε ακούει και σου προτείνει κάτι για να σου αρέσει και δεν δρα μόνο ευκαιριακά επειδή κάτι είναι εμπορικό η επειδή βγαίνει σειρά στο Netflix που στην συνέχεια θα παρατήσει και θα τρέχεις να πάρεις αγγλικούς τόμους ( η ζωή μου όλη με την Anubis ). 

 

Όλα τα παραπάνω βέβαια πάντα με βάση τον πιο σημαντικό παράγοντα και στο ποσό αντέχει η τσέπη του καθενός.

  • Like 17
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5520
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Μετά από αυτά που είδα δεν μπορεί να πει κάποιος ότι η εκδοτική είναι μονοδιάστατη από όλα έχει ο μπαξές εγώ προσωπικά δεν είδα κάτι που δεν με ενδιαφέρει ακόμα και κάποια που δεν τα γνωρίζω τα έψαξα και είναι ενδιαφέροντα . 
 

νομιζω ότι με συνέπεια η εκδοτική ανεβαίνει πίστα κάθε χρόνο 

 

ειναι καλο ότι κρατάει τα χρονοδιαγράμματα την ποικιλομορφία και την ποιότητα 

 

το μεγάλο όμως ζήτημα είναι να δούμε τις τιμές των προϊόντων γιατί η εκδοτική δεν είναι και από τις φθηνές . 
 

 

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4774
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Black Friday από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως

 

BLACK_FRIDAY_2023-b-2560x760.jpg

 

Από 

την Παρασκευή 17 έως και την Κυριακή 26 Νοεμβρίου, η Black Friday έρχεται στις εκδόσεις Μικρός Ήρως. Σας περιμένουν εκπτώσεις έως και 50% σε πάρα πολλά από τα κόμικς και graphic novels της εκδοτικής μας.

 

ΕΠΙΠΛΕΟΝ

- Με αγορές άνω των 30€, σας προσφέρουμε ως δώρο τη νέα έκδοση Ο Θρυλικός Μπλεκ #7 (80 σελ, 15 Χ 20 εκ)! Περιλαμβάνει την αδημοσίευτη ασπρόμαυρη ιστορία με τίτλο Μόνα Λίζα σε σενάριο και σχέδιο Ciro Tota.

 

mikros-iros_mplek_thrulikos_007.jpg

 

- Με κάθε σας αγορά, σας προσφέρουμε όπως πάντα, μία αφίσα με έναν ήρωα των εκδόσεών μας, και ένα τεύχος της σειράς Συλλεκτικά Μικρός Ήρως!

 

AFISES_2022_800X800.jpg 

 

mikros-iros_te_syl_m_iros014.jpg

 

Περισσότερες πληροφορίες στην mikrosiros.gr , εδώ

Επεξεργασία από chrisbouk
  • Like 14
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6626
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

5 λεπτά πριν, chrisbouk είπε:

η Black Friday έρχεται στις εκδόσεις Μικρός Ήρως

Παρήγγειλα ήδη 

:beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 16/11/2023 στο 9:39 ΠΜ, ProfPhillipMortimer είπε:

Εγώ γενικά προσπαθώ να αγοράζω τα πάντα που εκδίδει ο Μικρός Ήρωας, ακόμα και αν τα περισσότερα δεν είναι του γούστου μου.

 

Με έχει πείσει η εκδοτική με την προσπάθεια και την συνέπειά της και θέλω να την υποστηρίξω.

 

Λατρεύω Μπονέλι, Κόρτο, Λάργκό, Kill or be killed

 

Μου αρέσει ο Blacksad 

 

αλλά έχω αγοράσει και όλα τα υπόλοιπα παρόλο που δεν είμαι φαν όμως αν δεν στηρίξεις αυτόν που σε σέβεται και υπολογίζει την γνώμη σου και καταβάλει τόσο μεγάλη προσπάθεια να 

σου δώσει τις εκδόσεις που θέλεις, ποιόν θα στηρίξεις ....

 

Σεβαστό αυτό που κάνεις αλλά προσωπικά ως καταναλωτής κοιτάω πρωτίστως το συμφέρον μου.
Αν κάτι δεν μ΄αρέσει, δεν θα το πάρω για να στηρίξω την εκδοτική απλά και μόνο.
Έχει τύχει όμως να πάρω κάτι που μ΄άρεσε δυο φορές για να ενισχύσω τις πωλήσεις ώστε να ελπίζω σε συνέχεια.
Όχι με τον Μικρό Ήρωα, αν και σκοπεύω να πάρω μια δεύτερη φορά τον Λάργκο.

Με τη ΜΑΜΟΥΘ το΄χω κάνει. Έχω αγοράσει δυο φορές αρκετά Θόργκαλ και Μπλούμπερυ, ελπίζοντας να βγάλει νέα άλμπουμ η εκδοτική. Αλλά απ΄ό,τι φαίνεται αυτοί ακολουθούν το πρόγραμμά τους και δεν τους νοιάζει η γνώμη του κοινού :(

Καλά, και Λούκυ Λουκ έχω πάρει πολλά άλμπουμ δυο φορές ή σε διαφορετικές εκδόσεις, αλλά εκεί το έκανα καθαρά για μένα και τη συλλογή μου, όχι για να ενισχύσω πωλήσεις.
Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν ανάγκη από πωλήσεις τα Λούκυ Λουκ.

 

:beer:

 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το πρόβλημα της λογικής του

 

Εγώ σαν καταναλωτής κοιτάζω το συμφέρον μου

 

είναι το εξής: 

 

Δεν μιλάμε για mainstream προϊόντα. Αν λέγαμε πχ για γάλα  οκ αν δεν πάρεισ Όλυμπος, θα πάρεισ Δέλτα κλπ κάποιος θα βγάλει προσφορά

 

Εδώ στο χόμπι μας δεν ισχύουν οι κανόνες της ελεύθερης αγορά και του καπιταλισμού

 

Δεν στηρίζεις, δεν αγοράζεις κλείνει η εκδοτική όπως τόσες και δεν έχεις κόμικς.

 

Αυτό θέλω να μου τεκμηριώσεις φίλε πως είναι ως προσ το συμφέρον σου 

  • Like 9
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εκδοτικές που γουστάρω πχ Μ. Ηρως , αν βγαλουν κατι που μαρεσει , θα το πάρω. Με αυτό το 10% που προσφέρουν. Πρωτίστως αν συμφωνώ με την τιμή.

 

Εκδοτικές που δεν συμπαθώ πχ Οξυ Ανουμπις, αν βγαλουν κατι που μαρεσει , θα το πάρω είτε με βαρβάτη έκπτωση της ταξης των 30 50+% είτε μεταχειρισμένο. Σπάνια συμφωνώ με την τιμή πώλησης οπότε δεν ασχολουμαι να τα πάρω με το που βγούνε.

 

Εκδοτικές που αντιπαθώ βλέπε Καθημερινή δεν παιρνω τίποτα για τίποτα από θέμα αρχής και πείσματος. :D

 

Τώρα αν θα πάρω κάτι 2 3 ή 10 φορές για να στηρίξω την εκάστοτε εκδοτική; Όχι. Θα το παρω μία . Μία αρκεί. Αν είναι κάτι καλό , θα πουλήσει ούτως ή άλλως. Δε χρειαζεται την διπλή ενίσχυση μου. 

Καταλαβαίνω όμως το λόγο που κάποιοι αρέσκονται και το κάνουν. Στην τελική το πουλάνε μετά απο χρόνια ή το χαρίζουν ή δε ξέρω γω τι άλλο. 

 

Δεν έχω πάρει ποτέ κόμικ να πω α να δω τι είναι,να στηρίξω, κάπου ακουσα ο Μήτσος, ο Γιώτης ,η Κίτσαινα είπαν καλά λόγια. Θα δω βιντεάκια στο Youtube περί τίνως πρόκειται, θα διαβασω λίγες σελίδες στο readcomics online ,θα διαβάσω και κριτικές απο άτομα που όντως ασχολούνται και στο τέλος θα αποφασίσω. :) 

  • Like 10
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

12 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Το πρόβλημα της λογικής του

 

Εγώ σαν καταναλωτής κοιτάζω το συμφέρον μου

 

είναι το εξής:

 

Δεν στηρίζεις, δεν αγοράζεις κλείνει η εκδοτική όπως τόσες και δεν έχεις κόμικς.

 

Αυτό θέλω να μου τεκμηριώσεις φίλε πως είναι ως προσ το συμφέρον σου 

 

Μα για να στηρίξω για παράδειγμα τον Λάργκο Γουίντς που μ'αρέσει, δεν θα αγοράσω και τον Μπλεκ που δεν μ'αρέσει, κι ας είναι κόμικ της ίδιας εκδοτικής.

Προτιμότερο ν'αγοράσω δυο φορές τον Λάργκο. Έτσι και στηρίζω την εκδοτική και βοηθάω τον Λάργκο να κάνει περισσότερες πωλήσεις (ώστε να ελπίζω σε συνέχεια).

Δεν νομίζω ότι θέλει περισσότερη ανάλυση το σκεπτικό μου :)

 

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  638
  • Reputation:   4774
  • Achievement Points:  660
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Κυκλοφορίες Δεκεμβρίου 2023 από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως

 

DEKEMBRIOS_2023_1280X380-2560x760.jpg

 

Κλείνουμε τη χρονιά με τα καλύτερα κόμικς. Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου θα βρείτε από τις εκδόσεις μας σε περίπτερα, βιβλιοπωλεία και κομιξάδικα:

 

Κόρτο Μαλτέζε - Η Βασίλισσα της Βαβυλώνας

 

mikros-iros_corto_vasilissa_tis_babylonas.jpg

Φθινόπωρο 2002. Τη στιγμή που ένας νέος πόλεμος ετοιμάζεται στο Ιράκ, οι λαθρέμποροι γιορτάζουν στη Βενετία. Ο Κόρτο βρίσκεται εκεί, μαζί με τη Σεμίρα και τη βοσνιακή συμμορία της, για να το παίξει πειρατής. Όταν όμως ο έρωτας, η τιμή και η τύχη συγκρούονται, η ατυχία είναι βέβαιο ότι θα χτυπήσει... Από την Αδριατική ως τον Περσικό Κόλπο και από τα Βαλκάνια ως τη Βαβυλώνα, ανάμεσα σε σκύλους και λύκους, ο Κόρτο θα πρέπει για άλλη μια φορά να χαράξει την πορεία του, να αγαπήσει, να πολεμήσει και να ανακαλύψει ότι η περιπέτεια είναι μια κατάρα που τον εμποδίζει να επιστρέψει στο λιμάνι...

 

Ο Μικρός Ήρως - Επετειακή Έκδοση (Β' Τόμος)

 

mikros-iros_mh_epeteiaki_ekdosi_70_xronia_tomos_b.jpg

Για το τέλος του επετειακού έτους 2023 του Μικρού Ήρωα, σας ετοιμάσαμε κάτι ξεχωριστό! Πρόκειται για δύο άλμπουμ περίπου 100 σελίδων ο καθένας, που θα περιέχουν μικρές αυτοτελείς ιστορίες του Μικρού Ήρωα, φόρος τιμής για τα 70 χρόνια. Στο δεύτερο επετειακό άλμπουμ συμμετέχουν οι:

- Νίκος Κούτσης (Εξώφυλλο)
- Σπύρος Δερβενιώτης (Σενάριο και Σχέδιο)
- Δημήτρης Καμένος (Σενάριο και Σχέδιο)
- Θανάσης Καραμπάλιος (Σενάριο και Σχέδιο)
- Δημήτρης Κάσδαγλης (Σενάριο και Σχέδιο)
- Θανάσης Πετρόπουλος (Σενάριο και Σχέδιο)
- Γιάννης Ρουμπούλιας (Σενάριο και Σχέδιο)
- Τάσος Μαραγκός (Σενάριο και Σχέδιο)
- Νικόλαος Τσουκνίδας  (Σενάριο και Σχέδιο).

 

Μπλεκ #32 (Δώρο Ένθετο Παιδί Πάνθηρας)

 

mikros-iros_mplek032_panthiras.jpg

Το τελευταίο τεύχος της σειράς Μπλεκ. Το Μπλεκ #32 περιέχει:

- Μπλεκ - Στη Φωλιά του Θεριού (Μέρος Β') των Franco Frescura & Carlo Cedroni
- Κάπταιν Μίκι - Ο Μασκοφόρος Πρίγκιπας (Μέρος Ε') των Maurizio Torelli & Franco Bignotti
- Φάντομ - Ο Αρουραίος Πρέπει να Πεθάνει (Μέρος Β') των Tony De Paul & Jeff Weigel
- Ελ Ζαμπάτο - Κιμπερλαν (Μέρος Ζ') των Victor Mora & Francisco Darnis
- Τζόνι Ρεντ - Ο Τζόνι Ρεντ Εναντίον του Σκρίμερ των Στούκα των Garth Ennis & Keith Burns

Και ακόμη:
- Mα τα χίλια... του Βαγγέλη Σαΐτη
- Νούμερο 1: Οι Αριστοκράτες του Νίκου Δημ. Νικολαΐδη
- O παπιός, ο παλιός & ο αλλιώς των Γ. Ζωιτά, Ι. Αγγελή & Γ. Παπαδόπουλου. Σκίτσα Ν. Στεφαδούρος

 

ΔΩΡΟ, ένθετο 68 σελίδων με μία ολόκληρη ιστορία του Παιδιού Πάνθηρα!

 

Περισσότερα στην mikrosiros.gr , εδώ 

 

Επεξεργασία από chrisbouk
  • Like 16
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, chrisbouk said:

Φθινόπωρο 2002. Τη στιγμή που ένας νέος πόλεμος ετοιμάζεται στο Ιράκ, οι λαθρέμποροι γιορτάζουν στη Βενετία. Ο Κόρτο βρίσκεται εκεί, μαζί με τη Σεμίρα και τη βοσνιακή συμμορία της, για να το παίξει πειρατής. Όταν όμως ο έρωτας, η τιμή και η τύχη συγκρούονται, η ατυχία είναι βέβαιο ότι θα χτυπήσει... Από την Αδριατική ως τον Περσικό Κόλπο και από τα Βαλκάνια ως τη Βαβυλώνα, ανάμεσα σε σκύλους και λύκους, ο Κόρτο θα πρέπει για άλλη μια φορά να χαράξει την πορεία του, να αγαπήσει, να πολεμήσει και να ανακαλύψει ότι η περιπέτεια είναι μια κατάρα που τον εμποδίζει να επιστρέψει στο λιμάνι...

 

Τι'ναι αυτό το Φθινόπωρο 2002 ρε παιδιά; Ο Κόρτο γύρω στο 1920 δεν έζησε;

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

25 min ago , constantinople said:

Τι'ναι αυτό το Φθινόπωρο 2002 ρε παιδιά; Ο Κόρτο γύρω στο 1920 δεν έζησε;

 

Ειναι reimagined νεα εκδοχη στην συγχρονη εποχη.  Εχει βγει και αλλο τευχος σε αυτη τη λογικη. δες την παρουσιαση εδω

 

 

  • Like 6
  • Λύπη 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.