Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ POPEYE


Anton Duck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34730
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, lovcom είπε:

 

 

Ο αγαπητός @ Manitou χαρακτηρίζοντας ως άψογα τα χρώματα μάλλον θα εννοεί τον καθεαυτό χρωματισμό τους και δεν αντιλέγω· χωρίς να είμαι ειδικός η χρωματική παλέτα φαίνεται ωραία και ζωηρή (Μανιτού φαντάζομαι αυτό εννοούσες). Αλλά οι σελίδες δεν είναι πλήρως χρωματισμένες αφού ο ουρανός αλλά και το background των σπιτιών παραμένει λευκό. Μπορείτε να δείτε και την σύγκριση με τα κλασικά Ποπάυ που τα τοποθετεί δίπλα δίπλα ο Φάντομ στο πρώτο βίντεό του.
Ξαναλέω θα ήθελα να ασχοληθώ με τη σειρά επειδή φαίνεται ότι έχει γίνει με μεράκι αλλά θα περιμένω ή την έκπτωση ή κάποιο μεταχειρισμένο (ξέρω ότι και στις δύο επιλογές αποτελώ την συντριπτική μειοψηφία αφού κανείς μάλλον δεν έχει σκοπό να περιμένει ή να το αγοράσει μεταχειρισμένο).

Ναι αυτόν εννοώ. Τον καθεαυτό χρωματισμό. Τώρα σχετικά με τα φόντα να σου πω την αλήθεια μου τα προτιμώ έτσι. Το γαλάζιο φόντο και γενικά ο υπερχρωματισμος του Ποπάυ όπως τον ξέραμε μου βγάζει κάτι πολύ παιδικό. Αλλά πάλι γούστα είναι αυτά. Θα σου πρότεινα πάντως να πάρεις τον πρώτο τόμο με την έκπτωση και να δεις αν θα σου αρέσει να συνεχίσεις.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

9 ώρες πριν, lovcom είπε:

 (ξέρω ότι και στις δύο επιλογές αποτελώ την συντριπτική μειοψηφία αφού κανείς μάλλον δεν έχει σκοπό να περιμένει ή να το αγοράσει μεταχειρισμένο).

Για την πρώτη επιλογή (αναμονή έκπτωσης), μέτρα και εμένα, οπότε είμαστε τουλάχιστον δύο! Εγώ όμως περιμένω κάποια μεγάλη έκπτωση, οπότε μάλλον θα περιμένω πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45789
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όσα ήθελα να πω αλλά δεν είχα κουράγιο να τα γράψω σε κατεβατά, τα είπα στο βίντεο του 2ου τόμου :xm:. Όλες οι πληροφορίες που θέλατε (και δεν θέλατε) να μάθετε, βρίσκονται εκεί.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αχ, λίγες μέρες νωρίτερα αν το ανέβαζες.

Πρόλαβα έκανα προχθές μια παραγγελία και τελικά προτίμησα το Ζαγκόρ έναντι του Ποπάυ.

Αλλά εντάξει, θα δω το βιντεάκι και, αν με ψήσει, σε κάποια απ'τις επόμενες αγορές μου θα τσιμπήσω το 2ο τόμο του αλλήθωρου ναυτικού :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34730
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως Γιώργο @ PhantomDuck και εμένα μου φάνηκε πιο διασκεδαστικός αυτός ο τομος. Οι ιστορίες είχαν νομίζω πιο καλή ροή. Τα άρθρα σου είναι όπως πάντα υπέροχα και γενικά η επιμέλεια χτυπάει πολύ υψηλά νούμερα τηλεθέασης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32938
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  76
  • Reputation:   367
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αψογος παπιε και χιλια μπραβο σου, παντα επιτυχιες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34730
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως είναι γεγονός, παρόλο που μεγαλώσαμε και με τον (Ιταλό κυρίως) Ποπάυ ότι το επίπεδο του Ποπάυ σε σχέση με τα Ντίσνεϋ είναι πολύ χαμηλότερο. Και το σχέδιο είναι πολύ πολύ πολύ φτωχότερο (ας πούμε σε αυτές τις ιστορίες η μάγισσα έχει παντού την ίδια φάτσα) αλλά και τα σενάρια είναι πολύ πιο αδύναμα. Έχουν όμως την πλάκα τους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν θα το έλεγα πολύ χαμηλότερο το επίπεδο του Ποπάυ έναντι των disney.

Είναι χαμηλότερο αλλά όχι με μεγάλη διαφορά.

Μη βάζεις τώρα τον Μπαρκς ή τον Ρόσα ως μέτρο σύγκρισης.

Συνολικά τα disney δεν έχουν και κανένα φοβερό επίπεδο, κακά τα ψέματα.

Θα συμφωνήσω ίσως στο σχεδιαστικό κομμάτι.

Το σχέδιο στα Ποπάυ είναι όντως αρκετά αδύναμο.

Αλλά τα σενάρια δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο επίπεδο σε σχέση με τα σενάρια των disney (επαναλαμβάνω ότι εξαιρείται ο Μπαρκς που είναι μια κατηγορία μόνος του).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34730
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

47 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δεν θα το έλεγα πολύ χαμηλότερο το επίπεδο του Ποπάυ έναντι των disney.

Είναι χαμηλότερο αλλά όχι με μεγάλη διαφορά.

Μη βάζεις τώρα τον Μπαρκς ή τον Ρόσα ως μέτρο σύγκρισης.

Συνολικά τα disney δεν έχουν και κανένα φοβερό επίπεδο, κακά τα ψέματα.

Θα συμφωνήσω ίσως στο σχεδιαστικό κομμάτι.

Το σχέδιο στα Ποπάυ είναι όντως αρκετά αδύναμο.

Αλλά τα σενάρια δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο επίπεδο σε σχέση με τα σενάρια των disney (επαναλαμβάνω ότι εξαιρείται ο Μπαρκς που είναι μια κατηγορία μόνος του).

 

Δεν ισχύει μόνο για τον Μπαρκς και τον Ρόσα. Πάρε αυτόν τον τόμο ας πούμε και σύγκρινε τις ιστορίες που έχει με ιστορίες καλών Ιταλών Ντίσνευκων όπως τον Σκάρπα, τον Καβατσανο, τον Κάρπι. Καμία σχέση. Παρόλα αυτά επαλαμβανω ότι είναι φουλ διασκεδαστικές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχοντας μεγαλώσει με Popeye την δεκαετία των 90's και έχοντας αμέτρητα κόμικς ΔΡΑΓΟΥΝΗ όταν είδα τον πρώτο τόμο και είδα την παρουσίαση, είπα ότι επιτέλους αυτός ο ήρωας απέκτησε μια λαμπερή ποιοτικότατη έκδοση που του αξίζει. Όταν πήρα στα χέρια μου το "Μωβ Μαργαριτάρι" έμεινα πλήρως ικανοποιημένος από τα πάντα: χαρτί, εξώφυλλο, χρώματα, σχήμα, ιστορίες, αριθμός σελίδων. Αυτή την εβδομάδα θα παραγγείλω και τον δεύτερο τόμο και εννοείται θα ολοκληρώσω την συλλογή και των έξι τοποθετώντας τους σε ξεχωριστό ράφι!

Πραγματικά φίλε @ PhantomDuck  η πρωτοβουλία σου είναι ιστορική ειδικά για εμάς που ο Popeye είναι κομμάτι του εαυτού μας!

 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εχοντας εκατοντάδες Ντισνευ και καμια 20αρια Ποπαυ , η αποψη μου ειναι οτι η διαφορα τους οχι ειναι μικρη αλλά ειναι χαώδης !

Ασε τον Μπαρκς Ροσα Σκαρπα εξω. Πιασε μια τυχαια ιστορια απο τα ΜΜ της γενιας μας, τα 1300ρια 1400ρια. Ειναι ολες μια και μια. Σχεδια/σεναρια ντεβιτα καβατσανο καρπι (μαρκο ροτα στο κομιξ) κλπ . Μετα πιασε ενα Ποπαυ. Τι να συγκρινεις...Τον παππου που μπεκροπινει και τον βρουτο με τα γκομενικά του... Δεν ξερω αμα ειμαι bias αλλα ο ποπαυ δε μαρεσει και πολυ σα κομικ. Θα κατσω να τον διαβασω αλλα ως εκει. Αν βρεθει καποιος να μου χαρισει τευχη οκ.Επουδενι να δωσω λεφτα να τον συλλεξω.

 

Οσο για την εκδοση αυτη του Μ.Ηρωα,οντως φαινεται πολυ καλη σε ολους τους τομεις, αλλά...Αλλά.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34730
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

37 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Εχοντας εκατοντάδες Ντισνευ και καμια 20αρια Ποπαυ , η αποψη μου ειναι οτι η διαφορα τους οχι ειναι μικρη αλλά ειναι χαώδης !

Ασε τον Μπαρκς Ροσα Σκαρπα εξω. Πιασε μια τυχαια ιστορια απο τα ΜΜ της γενιας μας, τα 1300ρια 1400ρια. Ειναι ολες μια και μια. Σχεδια/σεναρια ντεβιτα καβατσανο καρπι (μαρκο ροτα στο κομιξ) κλπ . Μετα πιασε ενα Ποπαυ. Τι να συγκρινεις...Τον παππου που μπεκροπινει και τον βρουτο με τα γκομενικά του... Δεν ξερω αμα ειμαι bias αλλα ο ποπαυ δε μαρεσει και πολυ σα κομικ. Θα κατσω να τον διαβασω αλλα ως εκει. Αν βρεθει καποιος να μου χαρισει τευχη οκ.Επουδενι να δωσω λεφτα να τον συλλεξω.

 

Οσο για την εκδοση αυτη του Μ.Ηρωα,οντως φαινεται πολυ καλη σε ολους τους τομεις, αλλά...Αλλά.

Η συγκεκριμένη έκδοση είναι κάτι διαφορετικό. Πιο ολοκληρωμένο και πιο ουσιώδες από τα αμέτρητα Ποπάυ που διαβάζαμε τότε επί Δραγούνη. Έχει φοβερή επιμέλεια και αξίζει τα χρήματα της. Και οι ιστορίες έχουν πλάκα. Ας πούμε αυτή με το τρένο είναι πολύ καλή. Κατά τα άλλα όπως είπα και εγώ βρίσκω τα Ντίσνεϋ πολύ ανωτερα αν και τότε που τα διαβάζαμε δεν μας φαίνονταν τόση η διαφορά. Ίσως γιατί ο Ποπάυ υπερτερούσε σε κάτι. Είχε πολλές αληθινά αστείες ιστορίες. Υπήρχε και ένα καλό αστείο πριν από αρκετά χρόνια. Ποπάυ το κόμικ όπου πρωταγωνιστεί ένας ναυτικός που παίρνει αναβολικά και παίζει ξύλο με έναν κακοποιό, που έχει μάνα μία μοχθηρή μάγισσα, και διεκδικεί στα ίσα την γυναίκα του ναυτικού, η οποία πάλι αμφιταλαντεύεται παρόλο που μεγαλώνει μαζί του το αγνώστου πατρός παιδι της. Σε όλα αυτά υπάρχει ένας παραδοπιστος φίλος που τρώει μόνο μπέργκερ, μια γιαγιά χαρτοπαίχτρα, ένας παππούς μέθυσος και ένα παιδί αγνώστου πατρός που για κάποιο λόγο ενώ είναι μεγάλο μπουσουλαει....Τελικά μόνο που το έγραψα μου ήρθε επιθυμία να πάω να διαβάσω ένα από τα (λίγα) του Δραγούνη που ακόμα έχω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

11 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Η συγκεκριμένη έκδοση είναι κάτι διαφορετικό. Πιο ολοκληρωμένο και πιο ουσιώδες από τα αμέτρητα Ποπάυ που διαβάζαμε τότε επί Δραγούνη. Έχει φοβερή επιμέλεια και αξίζει τα χρήματα της. Και οι ιστορίες έχουν πλάκα. Ας πούμε αυτή με το τρένο είναι πολύ καλή. Κατά τα άλλα όπως είπα και εγώ βρίσκω τα Ντίσνεϋ πολύ ανωτερα αν και τότε που τα διαβάζαμε δεν μας φαίνονταν τόση η διαφορά. Ίσως γιατί ο Ποπάυ υπερτερούσε σε κάτι. Είχε πολλές αληθινά αστείες ιστορίες. Υπήρχε και ένα καλό αστείο πριν από αρκετά χρόνια. Ποπάυ το κόμικ όπου πρωταγωνιστεί ένας ναυτικός που παίρνει αναβολικά και παίζει ξύλο με έναν κακοποιό, που έχει μάνα μία μοχθηρή μάγισσα, και διεκδικεί στα ίσα την γυναίκα του ναυτικού, η οποία πάλι αμφιταλαντεύεται παρόλο που μεγαλώνει μαζί του το αγνώστου πατρός παιδι της. Σε όλα αυτά υπάρχει ένας παραδοπιστος φίλος που τρώει μόνο μπέργκερ, μια γιαγιά χαρτοπαίχτρα, ένας παππούς μέθυσος και ένα παιδί αγνώστου πατρός που για κάποιο λόγο ενώ είναι μεγάλο μπουσουλαει....Τελικά μόνο που το έγραψα μου ήρθε επιθυμία να πάω να διαβάσω ένα από τα (λίγα) του Δραγούνη που ακόμα έχω.

Καλά είναι μωρέ και τα 22 ευρώ ίσως να τα αξίζουν, εγώ δεν είμαι σε φάση να τα δώσω. Και 10 να κάνε πάλι δε θα το αγόραζα. Όπως είπα πάνω μόνο άμα μου χαριζαν θα διάβαζα στην προκειμένη φάση. 

 

Από την άλλη άμα βγαλουνε το Camelot 3000 που λέγαμε τις προάλλες σε μια αντίστοιχη τιμή, θα το τιμήσω :cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34730
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Καλά είναι μωρέ και τα 22 ευρώ ίσως να τα αξίζουν, εγώ δεν είμαι σε φάση να τα δώσω. Και 10 να κάνε πάλι δε θα το αγόραζα. Όπως είπα πάνω μόνο άμα μου χαριζαν θα διάβαζα στην προκειμένη φάση. 

 

Από την άλλη άμα βγαλουνε το Camelot 3000 που λέγαμε τις προάλλες σε μια αντίστοιχη τιμή, θα το τιμήσω :cheers2:

Εγω βλέπω το παλιό σε αυτή τη τιμή και αμφιταλαντεύομαι!!!! Το Camelot θα μετραγε παααααρα πολύ να ξαναεβγαινε!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Εχοντας εκατοντάδες Ντισνευ και καμια 20αρια Ποπαυ , η αποψη μου ειναι οτι η διαφορα τους οχι ειναι μικρη αλλά ειναι χαώδης !

 

Καλά δεν συγκρίνονται εννοείται. Η Disney είναι άλλο επίπεδο και κοντράρει (για να μη πω ότι είναι πιο πάνω) σε ποιότητα ιστοριών και εκδόσεων επετειακών μέχρι εβδομαδιαίων όλες σχεδόν τις σειρές  κόμικ. Και φυσικά έχοντας εκδόσεις διαφόρων ειδών(λεπτό χαρτί, σκληρό χαρτί, μέγεθος, συλλεκτικά ή μη κ.λ.π.).

Άλλη τεράστια ιστορική αγάπη οι σειρές "ΚΛΑΣΙΚΑ" και "ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ". Διασκεδαστικές και έξυπνες όσο δεν πάει. Και κυρίως ανεξαρτήτου ηλικίας.

 

 

Ο ΠΟΠΑΫ βέβαια δεν είχε ποτέ στην Ελλάδα τέτοια έκδοση πολυτελείας όσο αυτή από ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ. Ίσως επειδή επένδυαν πάντα στα Disney λόγω απήχησης αλλά και ποικιλίας. Έστω αυτή η μία και μοναδική ήταν must για εμάς τους παλιούς.

 

 

 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το "τα Disney έχουν καλύτερο επίπεδο ιστοριών απ'όλες σχεδόν τις σειρές κόμικς" καλύτερα να μην το σχολιάσω γιατί θα ξημερώσουμε :)

 

Ας αρκεστούμε στο ότι τα Disney είναι ανώτερα των Ποπάυ.

Εσείς πιστεύετε ότι είναι πολύ ανώτερα, εγώ πιστεύω ότι είναι λίγο ανώτερα.

Τουλάχιστον συμφωνούμε στο ότι είναι ανώτερα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Το "τα Disney έχουν καλύτερο επίπεδο ιστοριών απ'όλες σχεδόν τις σειρές κόμικς" καλύτερα να μην το σχολιάσω γιατί θα ξημερώσουμε :)

 

Καλύτερο επίπεδο όχι ως υπόθεση(ανόμοιο να συγκριθεί π.χ. με υπερηρωικά) αλλά επίπεδο για το είδος του. 

Προσφέρει δηλαδή αυτό που υπόσχεται αντίθετα με άλλες σειρές που άλλο αναμένεις και άλλο τελικά διαβάζεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40478
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Εχοντας εκατοντάδες Ντισνευ και καμια 20αρια Ποπαυ , η αποψη μου ειναι οτι η διαφορα τους οχι ειναι μικρη αλλά ειναι χαώδης !

Ασε τον Μπαρκς Ροσα Σκαρπα εξω. Πιασε μια τυχαια ιστορια απο τα ΜΜ της γενιας μας, τα 1300ρια 1400ρια. Ειναι ολες μια και μια. Σχεδια/σεναρια ντεβιτα καβατσανο καρπι (μαρκο ροτα στο κομιξ) κλπ . Μετα πιασε ενα Ποπαυ. Τι να συγκρινεις...Τον παππου που μπεκροπινει και τον βρουτο με τα γκομενικά του... Δεν ξερω αμα ειμαι bias αλλα ο ποπαυ δε μαρεσει και πολυ σα κομικ. Θα κατσω να τον διαβασω αλλα ως εκει. Αν βρεθει καποιος να μου χαρισει τευχη οκ.Επουδενι να δωσω λεφτα να τον συλλεξω.

 

Οσο για την εκδοση αυτη του Μ.Ηρωα,οντως φαινεται πολυ καλη σε ολους τους τομεις, αλλά...Αλλά.

Μην συγκρίνεις τις αντικειμενικά χαμηλού επιπέδου ιστορίες των Ιταλών που ήταν πάνω κάτω ίδιες με αυτές του μεγαλύτερου αμερικάνου σχεδιαστή. Επίσης, έχε υπόψη σου ότι οι μισές είχαν υποστεί περικοπές και οι άλλες μισές είχαν...χαθεί στη μετάφραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5561 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

22 ευρώ; Ή εγώ έχω γίνει πολύ φτωχομπινές, ή κάτι έχει πάει στραβά στη χώρα. Ελπίζω να είναι το πρώτο και οι εν λόγω εκδόσεις να ευημερούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  605
  • Reputation:   4751
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  2
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Σήμερα πέρασα από τη Πρωτοπορία και πήρα τον δεύτερο τόμο. 

 

Τον διάβασα αμέσως και μου άρεσε πολύ. Οι ιστορίες ήταν πολύ καλές, ίσως και καλύτερες από αυτές του πρώτου αν και δεν τις πολυθυμάμαι. Μου άρεσαν ιδιαίτερα αυτή με τα τρένα και η τελευταία, αλλά γενικά όλες ήταν ευχάριστες.

 

Η ίδια η έκδοση ήταν, όπως και η πρώτη, πολύ καλή, με ενδιαφέροντα άρθρα και καλή επιμέλεια. 

 

Γενικά πιστεύω πως αυτή είναι μια από τις καλύτερες τρέχοντες ελληνικές εκδόσεις, παρότι είναι κάπως ακρίβη. Εύχομαι να πάει και αυτό το τεύχος καλά και να δούμε τρίτο του χρόνου.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κλασικές Ιστορίες Popeye Τόμος 2

 

Έπιασα και τον δεύτερο τόμο των κλασικών ιστοριών Popeye, όντας αρκετά ενθουσιασμένος και από τον πρώτο και περιμένοντας να δω την εξέλιξη των του Sagendorf στο δεύτερο αυτό σετ ιστοριών. Μπορώ με ασφάλεια να πω ότι αυτός ο δεύτερος τόμος με ιστορίες που γράφτηκαν μεταξύ 1972 και 1974 μου άρεσε περισσότερο από τον πρώτο. Σε μεγάλο βαθμό αυτό που με έχει ενθουσιάσει ενώ δεν το περίμενα είναι η στριπ μορφή. Όπως είχα πει και στο προηγούμενο review μου κάνει τρομερή εντύπωση ο τρόπος που αναπτύσσει o Sagendorf το σενάριο.

 

Δηλαδή έχει μια μεγάλη ενιαία ιστορία, γράφει ένα στριπ ένα κάθε μέρα και αυτό το στριπ λειτουργεί με δύο τρόπους: Πρώτον σαν ένα κομμάτι της ενιαίας ιστορίας δίνοντας της συνέχεια. Και δεύτερον τις περισσότερες φορές ο συγγραφέας καταφέρνει και ενσωματώνει ένα αστείο ή ένα μικρό punchline μέσα από λίγα καρέ, συνήθως τρία. Αυτό το στυλ τύπου ένα μεγάλο καρέ, ένα μικρό που επικεντρώνεται σε χαρακτήρα και ένα μεγάλο πάλι όπου μπαίνει το αστείο λειτουργεί πάρα πολύ καλά σε σταθερή βάση και σε εντυπωσιάζει.

 

Αν κάτι παρατήρησα στον προηγούμενο τόμο είναι ότι αυτή η μορφή των πολλών καρέ, κάνει πολλές ιστορίες να τραβάνε πολύ σε μάκρος και η θεματική τους κάπου να χάνεται. Εδώ αυτό το ένιωσα πολύ λιγότερο για να πω την αλήθεια. Ας πούμε οι πιο μεγάλες όπως η τελευταία με τον Ποπάυ, την Όλιβ, τον Πόλντο και τη Μάγισσα που σαλπάρουν στην όγδοη θάλασσα είναι πολύ διακριτά χωρισμένη σε μεγάλα set pieces όπως αυτό πριν το σαλπάρισμα, η περιήγηση στη θάλασσα και η κατάληξη στο νησί της Μάγισσας. Οι αλλαγές από το ένα στο άλλο γίνονται πολύ καλύτερα χωρίς να δημιουργούνται αφηγηματικά κενά.

 

Πάντως γενικότερα το επίπεδο των ιστοριών είναι καλό, έχει χαρακτήρες και πλάσματα όπως το Τζιπ και τα Γκουν που τα εξαιρετικά αφιερώματα βοηθούν να γνωρίσουμε καλύτερα, έχουμε αρκετή Μάγισσα που είναι πάντα καλό και κυρίως έχει ίσως την αγαπημένη μου ιστορία έως τώρα στη σειρά, το Φλερτ της Καουμπόισσας, πιθανότατα ό,τι πιο αστείο θυμάμαι σε αυτούς τους δύο τόμους. Όπως και να 'χει οι κλασικές ιστορίες Popeye συνεχίζουν και εγώ θα συνεχίσω να αγοράζω τη συγκεκριμένη σειρά γιατί μου αρέσει πολύ :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3228
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δε σκόπευα να ασχοληθώ με την έκδοση. Διάβαζα μικρός ΠΟΠΑΥ, έβλεπα και στην τηλεόραση, αλλά έχω χρόνια, άπειρα χρόνια να έρθω σε επαφή. Μου έδωσαν κάποτε 2 τευχάκια δώρο με την αγορά κάποιων μεταχειρισμένων μμ και τα έβαλα επιτόπου στη ντουλάπα, όπως ήταν. Έκανα σήμερα το λάθος να δω τα βιντεάκια του @ PhantomDuck ... Μου τα πούλησες ρε μπαγάσα τα τομάκια :p Πάω να τα πάρω (Αν και εγώ σαν Ποπάυ έχω στο μυαλό μου τον αγαπημένο ναυτικό να καταβροχθίζει τα σπανάκια και τον Πόλντο να τρώει αυτά τα υπερλαχταριστά μπέργκερ)

 

Η πλάκα είναι ότι πήρα ταυτόχρονα με ένα παλληκάρι τα δύο τελευταία 1α τομάκια που είχε στην Πρωτοπορία και μου έπιασε την κουβέντα. Και αυτός είχε πάει να το πάρει παρακινούμενος από το βίντεο του Φάντομ, απλά όχι από εδώ αλλά από το fb

Επεξεργασία από hardivic
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  180
  • Reputation:   1228
  • Achievement Points:  193
  • Days Won:  0
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το εχω ξαναπει, ειναι φοβερο πως οι ελληνικες εκδοτικες εταιριες δεν εκμεταλλεύονται παρομοιες τακτικες, με πρωτη και καλυτερη τον μικρο ηρωα, που με το εβαλε τον Φαντομ στο ενεργητικο της, αυτος δεν ξαναεβγαλε βιντεακι (παρα μονο για τα ποπαυ, που κανει μπαμ οτι ειναι δικο παιδι και δεν του το ζητησε η εκδοτικη) :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τόμος 3 (1974-1976)

Το Πλάσμα της Διπλανής Πόρτας

KLASIKESISTORIESPOPEYE_0003.jpg  KLASIKESISTORIESPOPEYE_0003z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

 

Ημ. κυκλοφορίας: 18 Ιανουαρίου 2024 (επίσημη)

Ημ. κυκλοφορίας: 15 Ιανουαρίου 2024 (ανεπίσημη)

Σελίδες: 232

ISBN: 978-618-206-162-6

Ονομαστική τιμή: 19,90 ευρώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Περιμένω το καθιερωμένο βιντεάκι του @ PhantomDuck με παρουσίαση του νέου τόμου.
Πιο πολύ είμαι περίεργος να δω τους χρωματισμούς που έβαλαν.
Όποιος το πήρε αν μπορεί ας ανεβάσει 1-2 φωτογραφίες να δούμε πως είναι το εσωτερικό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34730
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Περιμένω το καθιερωμένο βιντεάκι του @ PhantomDuck με παρουσίαση του νέου τόμου.
Πιο πολύ είμαι περίεργος να δω τους χρωματισμούς που έβαλαν.
Όποιος το πήρε αν μπορεί ας ανεβάσει 1-2 φωτογραφίες να δούμε πως είναι το εσωτερικό :)

Είναι ίδιοι με τα προηγούμενα τεύχη. Δεν άλλαξε κάτι. Οι εντελώς ασπρόμαυρες ιστορίες παραλειφθηκαν. Ανεβάζω και το εισαγωγικό σημείωμα για περισσότερες λεπτομέρειες.

Είναι πάντως φθηνότερος κατά 2 ευρώ.

 

01.jpg  02.jpg

 

03.jpg  04.jpg

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95127
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Manitou

 

Χρήστο, σου έστρεψα τις φωτογραφίες για να είναι περισσότερο ευδιάκριτες. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34730
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, Indian είπε:

@ Manitou

 

Χρήστο, σου έστρεψα τις φωτογραφίες για να είναι περισσότερο ευδιάκριτες. :) 

 

 

:beer:

Σε ευχαριστώ!! Χρειάζονταν. Πάντως μεγάλη υπόθεση το μεράκι. Αυτή η έκδοση μπορεί (για μένα) να μην έχει τόσο φοβερές ιστορίες (γιατί στην πραγματικότητα δεν μου αρέσει τόσο ο Ποπαυ) αλλά ξεχειλίζει από μεράκι. Για αυτό και τον τιμαω με τα χρήματα μου. @ PhantomDuck :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3228
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Είχα να διαβάσω Ποπάυ από το δημοτικό, και δε με ενδιέφερε και να διαβάσω ξανά, μέχρι που από βαρεμάρα είδα το βιντεάκι του @ PhantomDuck που μου πούλησε εύκολα τον 1ο τόμο. Και ο 1ος τόμος μου πούλησε και τον 2ο, του οποίου την ανάγνωση μόλις τελείωσα, οπότε καλό timing να πάω να προμηθευτώ και τον 3ο τόμο. ΜΠορώ να πω ότι εκτός από την πολύ καλή και ποιοτική δουλειά που έχει γίνει στην έκδοση, οι ιστορίες μου αρέσουν από αρκετά έως πολύ και τις απολαμβάνω περισσότερο από το 90% των ιστοριών του ΜΜ.

Επεξεργασία από hardivic
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

37 λεπτά πριν, hardivic είπε:

ΜΠορώ να πω ότι εκτός από την πολύ κακή και ποιοτική δουλειά

Καλή*:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.