Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτό με τους Χ-ΜΕΝ το θεωρώ κι εγώ καλή ευκαιρία/συγκυρία. Ίσως αν ενοχλήσετε την εκδοτική...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Ilias είπε:

Αυτό με τους Χ-ΜΕΝ το θεωρώ κι εγώ καλή ευκαιρία/συγκυρία. Ίσως αν ενοχλήσετε την εκδοτική...

 

Ναι, καταλαβαίνω πως το λες, αλλά πιστεύω ακράδαντα (έπειτα από τις τόσες τρίπλες-χυλόπιτες που μας έχει ρίξει η Ανούμπις) ότι όποια προσπάθεια και αν κάνουμε θα πέσει με θεαματικό τρόπο στο κενό, έτσι όπως ακριβώς πέφτει και ο Σπάιντερ-Μαν από τα κτίρια του Μανχάταν κατά την διάρκεια των περιπολιών του. :lol: Μην ξεχνάτε ότι από την Άργος μάθαμε για την επέκταση της συλλογής (και μετέπειτα για την ολοκλήρωσή της), την στιγμή που η Ανούμπις μας σφύριζε κλέφτικα ότι και καλά δεν έχει λόγο στην επιλογή των τόμων και άλλα τέτοια ωραία. Προσωπικά, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά με την εκδοτική. Τι να πω, μακάρι να βγω λάθος.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

52 λεπτά πριν, kaneda είπε:

 

Ναι, καταλαβαίνω πως το λες, αλλά πιστεύω ακράδαντα (έπειτα από τις τόσες τρίπλες-χυλόπιτες που μας έχει ρίξει η Ανούμπις) ότι όποια προσπάθεια και αν κάνουμε θα πέσει με θεαματικό τρόπο στο κενό, έτσι όπως ακριβώς πέφτει και ο Σπάιντερ-Μαν από τα κτίρια του Μανχάταν κατά την διάρκεια των περιπολιών του. :lol: Μην ξεχνάτε ότι από την Άργος μάθαμε για την επέκταση της συλλογής (και μετέπειτα για την ολοκλήρωσή της), την στιγμή που η Ανούμπις μας σφύριζε κλέφτικα ότι και καλά δεν έχει λόγο στην επιλογή των τόμων και άλλα τέτοια ωραία. Προσωπικά, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά με την εκδοτική. Τι να πω, μακάρι να βγω λάθος.

Ναι, προφανώς δεν υπάρχει καλό και ευοίωνο προηγούμενο. Αλλά δυστυχώς από μόνη της η εκδοτική, φαίνεται να φοβάται αρκετά να πάρει ρίσκα. Για αυτό θεωρώ πως η κοινότητα καλό είναι με όποιον τρόπο μπορεί να λέει πάντα την άποψή της, προτείνοντας τίτλους, σειρές ακόμα και νέους ήρωες από άλλες εταιρίες. Γνώμη μου βέβαια, δεν ξέρω πώς ακριβώς επιλέγονται οι τίτλοι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πιστεύω πάντως ότι η Hachette θα κυκλοφορήσει και άλλη σειρά στην Ελλάδα αφού περάσει ίσως λίγος καιρός από αυτήν εδώ. Το θέμα είναι ποια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Πιστεύω πάντως ότι η Hachette θα κυκλοφορήσει και άλλη σειρά στην Ελλάδα αφού περάσει ίσως λίγος καιρός από αυτήν εδώ. Το θέμα είναι ποια...

 

Χωρίς να έχω κάποια πληροφορία εκ των έσω και εγώ την ίδια αίσθηση έχω. Λες η Ασέτ να κάνει το θαύμα της και να λανσάρει κάποια σειρά με τον Μπάτμαν; :thinking:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πάντως δεν νομίζω να είναι σειρά με τον Σπάιντερμαν. Το θέμα είναι τι πιστεύουν οι εκεί ιθύνοντες ότι θα έχει πέραση στην Ελληνική αγορά αυτή τη στιγμή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξεκάθαρα αυτό το διάστημα πέρα από spiderman ,που τους πρόλαβε άλλη εταιρία, μια σειρά με Batman θα είχε τύχη στο ελλαδικό χώρο . Ότι άλλη συλλογή με έναν μόνο ήρωα (ακόμα κα.ι Σούπερμαν ) θα έπιανε πάτο .

 

Βέβαια αυτή η περίοδος δεν είναι καλή γιατί ο αναγνώστης έχει φάει κορεσμό ή θα φάει μέχρι να περάσει και του αραχνακια . Άρα θα μπορούσε κάτι εκτός Μάρβελ ,Μπάτμαν όπως είπα και πιο πάνω , αλλά να αφήσει ένα δύο μήνες να χαλαρώσει ο αναγνώστης .

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

44 min ago , Ubergorn said:

Ξεκάθαρα αυτό το διάστημα πέρα από spiderman ,που τους πρόλαβε άλλη εταιρία, μια σειρά με Batman θα είχε τύχη στο ελλαδικό χώρο . Ότι άλλη συλλογή με έναν μόνο ήρωα (ακόμα κα.ι Σούπερμαν ) θα έπιανε πάτο .

 

Πιστεύω ότι μια καλή συλλογή με τους σύγχρονους Χ-ΜΕΝ θα είχε καλή τύχη στην αγορά και εφόσον υπάρχει τέτοια συλλογή που έχει βγει στο εξωτερικό από τη Hachette, έχει πολλές πιθανότητες να βγει και εδώ προσεχώς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

12 ώρες πριν, constantinople είπε:

Πιστεύω πάντως ότι η Hachette θα κυκλοφορήσει και άλλη σειρά στην Ελλάδα αφού περάσει ίσως λίγος καιρός από αυτήν εδώ. Το θέμα είναι ποια...

 

Και εγώ αυτό πιστεύω γενικά. Να αρχίσουμε από τώρα να ψάχνουμε την επόμενη συλλογή και αν θα είναι X-Men ή καμία DC; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

αυτή τη στιγμή η αγορά χρειάζεται μια συλλογή με τις καλύτερες ιστορίες του Batman.

 

έχει βγει πολύ μαρβελ την τελευταία 5ετια και ο Νυχτερίδας είναι ο δημοφιλέστερος ήρως του Ανταγωνισμού, οπότε φαίνεται σαν ιδανική επιλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

23 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Και εγώ αυτό πιστεύω γενικά. Να αρχίσουμε από τώρα να ψάχνουμε την επόμενη συλλογή και αν θα είναι X-Men ή καμία DC; :lol:

Και μετά να κάνουμε σαν πρεζόνια με ατάκες του στυλ "ένα ευρώ να πάρω τη νέα συλλογή της hachette" ή στα φανάρια κρατώντας χαρτόνια γράφοντας " ενίσχυση για να πάρω το επόμενο κόμιξ  σας παρακαλώ διψάω για....γνώση"

 

On 26/3/2024 στο 1:00 ΠΜ, constantinople είπε:

 

Πιστεύω ότι μια καλή συλλογή με τους σύγχρονους Χ-ΜΕΝ θα είχε καλή τύχη στην αγορά και εφόσον υπάρχει τέτοια συλλογή που έχει βγει στο εξωτερικό από τη Hachette, έχει πολλές πιθανότητες να βγει και εδώ προσεχώς...

Σε x men 50-50 πιστεύω θα πάει καλά . Είναι βέβαια το x men 97 που άρχισε δυνατά στα πρώτα επεισόδια και αν βγει και μια ταινία καλή στα επόμενα 2-3 χρόνια τότε μόνο ίσως θα μπορούσε να τραβήξει μια τέτοια συλλογή .(Έχουμε άραγε τοσους x men υποστηρικτές στη χώρα μας ή θα είμαστε δέκα -εικοσι και θα πανηγυρίζουμε μόνοι μας?  )

 

Φαίνεται  πάντως πως φτάνουμε για την ώρα στο τέλος της Μάρβελ στη Ελλάδα(μιλάω για τέλος ο αθεοφοβος ενώ μόλις άρχισε νέα σειρά spiderman) γιατί κακώς ή καλώς κάηκε ο αναγνώστης με τόσο βομβαρδισμό marvel και θα ήθελε κάτι διαφορετικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

 

αυτή τη στιγμή η αγορά χρειάζεται μια συλλογή με τις καλύτερες ιστορίες του Batman.

 

έχει βγει πολύ μαρβελ την τελευταία 5ετια και ο Νυχτερίδας είναι ο δημοφιλέστερος ήρως του Ανταγωνισμού, οπότε φαίνεται σαν ιδανική επιλογή.

Συμφωνώ απόλυτα, αυτές είναι ακριβώς και οι δικές μου σκέψεις. Παρεμπιπτόντως, μου έκανε εντύπωση ότι δεν έχω δει κάποιο σχόλιό σου στην καινούρια συλλογή του spiderman. Δεν θα την συλλέξεις; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32641
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   124
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν και φίλος της DC, στήριξα την συλλογή μέχρι τον τόμο 60 (έχασα βέβαια λίγους τόμους που σύντομα θα παραγγείλω) αλλά κουράστηκα μόνο με Marvel τα τελευταία χρόνια. Από την άλλη δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να σταθεί μια συλλογή DC με όλους τους ήρωες και ειδικά όταν ακόμα και η Eaglemoss κήρυξε πτώχευση (δεν το γνώριζα, σήμερα το είδα κάνοντας αναζήτηση στις συλλογές που είχε βγάλει). Θα συμφωνήσω πως μόνο Batman βλέπω να στέκεται ως συλλογή αλλά και αυτή μέχρι έναν αριθμό τόμων και μόνο τα καλύτερα , δεν μπορώ να φανταστώ να αντέχει η αγορά 100-120 τόμους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πάντως θα τιμούσα.μια σειρά DC. Ο Μπάτμαν που μαζεύω αυτόν τον καιρό με ενθουσίασε. Θα ήθελα και κάποιες ιστορίες Σούπερμαν Φλας κτλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

23 λεπτά πριν, newlynx είπε:

Αν και φίλος της DC, στήριξα την συλλογή μέχρι τον τόμο 60 (έχασα βέβαια λίγους τόμους που σύντομα θα παραγγείλω) αλλά κουράστηκα μόνο με Marvel τα τελευταία χρόνια. Από την άλλη δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να σταθεί μια συλλογή DC με όλους τους ήρωες και ειδικά όταν ακόμα και η Eaglemoss κήρυξε πτώχευση (δεν το γνώριζα, σήμερα το είδα κάνοντας αναζήτηση στις συλλογές που είχε βγάλει). Θα συμφωνήσω πως μόνο Batman βλέπω να στέκεται ως συλλογή αλλά και αυτή μέχρι έναν αριθμό τόμων και μόνο τα καλύτερα , δεν μπορώ να φανταστώ να αντέχει η αγορά 100-120 τόμους. 

30-60 τόμοι με ιστορίες Μπάτμαν θα ήταν ότι πρέπει.

Με 30 θα ξεπουλήσει και τα ράφια των τομων ,με 60 Ε θα έμεναν και μερικοί 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φυσικά και μαζεύω την συλλογή Σπάιντυ φίλε, απλά έχω ήδη σχεδόν όλες τις ιστορίες και δεν έχω μιλήσει μην περιορίσω το κέφι της παρέας.

 

Ο πρώτος τόμος είναι το πρώτο μέρος ενός μετριου run 12 τευχών του Mark Millar που ήθελε να δώσει έναν πιο σκοτεινό άνθρωπο αράχνη.

 

Η δεύτερη ιστορία του Μακ Φαρλαν είναι πιο ρηχή και από το μακρύ γιαλό στην Κρήτη αλλά έχει απίθανο σχέδιο.

 

Η τρίτη που έρχεται είναι υπερκλασσική με Conway και Andru σε τρομερή φόρμα αλλά ήταν η αιτία για το πιο εμετικό κροσόβερ των 90ς.

 

Γενικά η συλλογή αξίζει για τους κάζουαλ φανς αλλά για εμένα που έχω διαβάσει όλη τη Μάρβελ από τα 60ς έωσ τα 00ς δεν μου δημιουργεί ενθουσιασμό.

 

Φυσικά υποστηρίζω ότι βγαίνει στα Ελληνικά και ελπίζω να πάει καλά ...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σήμερα αγόρασα τον τόμο #119 Spider-Verse.

Μετά από 120 ή μάλλον 119 τόμους, έπεσε στα χέρια μου το πρώτο κακέκτυπο. Στο πρώτο κεφάλαιο ανά δύο σελίδες τα χρώματα είναι θολά. Δλδ υπάρχουν δύο σελίδες με κανονικά ζωντανά χρώματα και δύο με ξεθωριασμένα χρώματα και πάει λέγοντας. Αυτό βέβαια συμβαίνει μόνο στο πρώτο κεφάλαιο αν και ξεκινάει από τις σελίδες με τα στοιχεία έκδοσης το κακό. Μου θύμισε παλιά κόμικ με δυο σελίδες έγχρωμες και δυο ασπρόμαυρες.:lol:

Κάτι άλλο που παρατήρησα (τώρα στο τέλος και εγώ, τι να πω!:damn:), είναι ότι ενώ η Anubis στις δικές της εκδόσεις μεταφράζει ή γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες τα διάφορα ηχητικά εφέ, στη συλλογή τα αφήνει ως έχουν (εκτός αν επιβάλλεται να μεταφραστεί κάτι). Ακόμα και στις επανεκδόσεις τις δικές της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Φυσικά και μαζεύω την συλλογή Σπάιντυ φίλε, απλά έχω ήδη σχεδόν όλες τις ιστορίες και δεν έχω μιλήσει μην περιορίσω το κέφι της παρέας.

 

Ο πρώτος τόμος είναι το πρώτο μέρος ενός μετριου run 12 τευχών του Mark Millar που ήθελε να δώσει έναν πιο σκοτεινό άνθρωπο αράχνη.

 

Η δεύτερη ιστορία του Μακ Φαρλαν είναι πιο ρηχή και από το μακρύ γιαλό στην Κρήτη αλλά έχει απίθανο σχέδιο.

 

Η τρίτη που έρχεται είναι υπερκλασσική με Conway και Andru σε τρομερή φόρμα αλλά ήταν η αιτία για το πιο εμετικό κροσόβερ των 90ς.

 

Γενικά η συλλογή αξίζει για τους κάζουαλ φανς αλλά για εμένα που έχω διαβάσει όλη τη Μάρβελ από τα 60ς έωσ τα 00ς δεν μου δημιουργεί ενθουσιασμό.

 

Φυσικά υποστηρίζω ότι βγαίνει στα Ελληνικά και ελπίζω να πάει καλά ...

 

 

Σωστά λόγια και ανάλυση σε πολλά.

Συμφωνώ πως ναι μεν στον τρίτο τόμο θα έχουμε κλασική ιστορία και ανάμεσα σε πολύ κλασικές ιστορίες του αραχνακια αλλά από την άλλη ναι το ξεφτυλισαν στη πορεία  (έτσι όπως τα λες)όπως και το spider verse του Slott που ευχάριστα διαβάζεται αλλά από εκεί και πέρα το ξεχυλωσαν.

Όλοι μας ελπίζουμε να πάμε σούπερ γιατί θα ανοίξει τον δρόμο και άλλα στη χώρα μας . 

Και μακάρι να κάνω λάθος και η κυκλοφορία της ανά εβδομάδα μετά τον δέκατο να μη γίνει εμπόδιο για τη καλή της πορεία :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27041
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/1/2024 στο 8:55 ΜΜ, rolandofshire είπε:

Φίλε @ Mandrake , ε; ε; ε;:lol:

 

Τα έχω τάξει σ' ένα φίλο απλά δεν τα έχω συγκεντρώσει ακόμη στο άλλο σπίτι ενώ συνεχίζω με τις ταξινομήσεις. Εάν τελικά δεν τα θέλει, θα μιλήσουμε πριβέ να στα στείλω! :beer:

 

Έχει πλάκα ωστόσο που ενώ τρέχει μια φρέσκια νέα συλλογή, πάλι ως πλεονέκτες συζητάμε τι άλλο θα θέλαμε να δούμε στα περίπτερα. Δε ξέρω αν θα πάει εν τέλει καλά κι αυτή εδώ μ' αυτά που διαβάζω, ελπίζω να πάει και προσωπικά τη στήριξα από την αρχή με τη συνδρομή, κάποια γκρίνια όμως υπάρχει με τους τόμους "Spider-Man" που έχουν κυκλοφορήσει ήδη από άλλες εκδοτικές (φτάνοντας, αν είναι δυνατόν, μέχρι και στα τεύχη της "Kabanas Hellas"...) θα είναι πολλαπλάσια τη στιγμή που θα ξεκινήσουν να εκδίδονται "X-Men" και στον "Batman" ακόμα χειρότερα, διότι έχουν βγει ήδη πολλές εκπληκτικές ιστορίες στη χώρα μας και είναι μάλιστα πολύ φρεσκότερες!

 

Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα δεν είναι ότι θα πρέπει να βγει ένας εμπορικός υπερήρωας "μπροστά" εκδοτικά ή κάποια ομάδα. Αλλά το ότι οι νεότεροι αναγνώστες θα πρέπει επιτέλους να συνειδητοποιήσουν ότι κανένας απ' αυτούς όσο καλός και να είναι δε θα άντεχε τόσες δεκαετίες εάν δεν υπήρχαν όλοι οι υπόλοιποι. Και λέγοντας "όλοι" εννοώ φυσικά οι περισσότεροι, κάποιοι και να μην υπήρχαν δε θα άλλαζε τίποτα (π.χ. Deadpool) αλλά η ουσία είναι ότι κανείς δε θα ενδιαφερόταν απ' το 1961 ή απ' τη δεκαετία του '40 ολότελα να βλέπει ορισμένους απ' τους πιο εμπορικούς υπερήρωες να πολεμούν τον Πράσινο Καλικάντζαρο, τον Δόκτωρ Οκτάπους, το Κόκκινο Κρανίο, τον Σεμπάστιαν Στέην ή τους Φρουρούς, τον Λεξ Λούθορ, τον Τζόκερ και τον Πιγκουίνο. Κανένας! Θα έπληττε, θα τα παρατούσε και σήμερα "Marvel Comics" & "DC Comics" ΔΕ θα υπήρχαν. Ο λόγος που υπάρχει όλο αυτό μέχρι σήμερα που κάποτε το αποκαλούσαμε "σύμπαν της Marvel", στη συνέχεια αποδείχτηκε "πολυσύμπαν" και στην πορεία ότι αυτό τελικά ήταν μόλις το 7ο από δαύτα, είναι επειδή οι σεναριογράφοι ήταν επιβεβλημένο ότι έπρεπε κάποια στιγμή να υπερβούν την ατομικότητα των χαρακτήρων, να τους κάνουν να συνδέονται με κάθε τρόπο ο ένας με τον άλλον, να τσακώνονται και μεταξύ τους, να ενώνονται όταν υπάρχει εχθρός που υπερβαίνει τις δυνάμεις τους, να ξέρουν που θα "ακουμπήσουν" όταν θα χρειαστούν βοήθεια και αυτό κάποια στιγμή τελματώνεται στα του πλανήτη μας, μεταφέρεται στο ηλιακό σύστημα, στο Γαλαξία και έξω απ' αυτόν. Πάει σε παράλληλα σύμπαντα, σε άλλες διαστάσεις, σε θεότητες ξεχασμένες απ' το Χρόνο, σε μυστικά που ήταν θαμμένα και κάποια στιγμή βγήκαν στην επιφάνεια, σε πάρα πολλά ζητήματα που αλλάζουν τόσο το στάτους των χαρακτήρων, όσο και των ομάδων, που δημιουργούν μυστήριο, δημιουργούν δέος, που ιντριγκάρουν πολλές φορές και που ακόμη και όταν φτάσεις να βλέπεις επαναλαμβανόμενα μοτίβα & κλισέ, να έχεις μπει για τα καλά σε όλο αυτό και να θέλεις να πας παρακάτω. Έτσι γίνεται άλλωστε σε κάθε τεράστιο franchise που έχει υπάρξει ποτέ κινηματογραφικά & τηλεοπτικά, ουαί και αλίμονο εάν μένεις στάσιμος και δεν υπάρχει εξέλιξη στον πλοκή που να καταλήγει κάθε περίοδο με κάποιο μεγάλο event στο οποίο υπάρχει κορύφωση, η οποία θα δώσει συνέχεια που θα οδηγήσει σε δεύτερη κορύφωση κ.ο.κ. Όποιοι έχουν παρακολουθήσει Επιστημονική Φαντασία γνωρίζουν καλά το σεναριακό αυτό μοτίβο, το οποίο είναι απόλυτα λογικό να συμβαίνει όταν υπάρχουν απειλές που σε υπερβαίνουν. Χρειάζεται σενάριο με συμπράξεις, με γρήγορα τεχνολογικά άλματα και με τις μεγαλύτερες υπερβάσεις που μπορεί να κάνει το σύνολο. Και όσοι δεν έχουν παρακολουθήσει Επιστημονική Φαντασία, καλό θα ήταν επιτέλους να την πάρουν και αυτή στα σοβαρά. https://www.greekcomics.gr/forums/public/style_emoticons/default/bigwing.gif

 

Ένα πρώτο "πείραμα" για να μπάσει νέους αναγνώστες στο πως μεγαλώσαμε μ' αυτά ορισμένοι ήταν αυτό εδώ με τη σειρά της "Hachette", δείχνοντάς σου πηδώντας από μια περίοδο σε μια άλλη μέσα σε 2.5 δεκαετίες, τι περίπου έχει συμβεί στο τεράστιο αυτό πολυσύμπαν, με συνοδευτικά άρθρα που να σε φέρουν λίγο πιο ομαλά στο περιβάλλον κάθε ιστορίες και να σου παρουσιάσουν κάποιους απ' τους σημαντικότερους δημιουργούν που έχουν περάσει απ' αυτό. Ένα δεύτερο πείραμα ήταν εκείνο της "Radnet" με τις ιστορίες απ' την αρχή για όσους γκρίνιαζαν ότι αυτή εδώ η σειρά ήταν "προβληματική" και δε μπορούσαν εύκολα να μπουν στο πνεύμα. Απ' ότι φαίνεται απέτυχαν και τα δύο, διότι οι περισσότεροι εξακολουθούσαν να αγοράζουν επιλεκτικά, είτε δεν τους άρεσαν κάποιοι χαρακτήρες, είτε κάποιες ομάδες κτλ. Ναι, έτσι όμως δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβει κανείς τι έχει φτιαχτεί όλον αυτόν τον καιρό από τους δύο αυτούς κολοσσούς όλες αυτές τις δεκαετίες. Δεν πρόκειται. Εάν επιλέγει να αγοράζει 1-2 χαρακτήρες επειδή πείστηκε είτε από άλλους συμφορουμήτες τέλος πάντων, είτε ο ίδιος διαβάζοντάς τα, ότι οι τάδε μόνο του ταιριάζουν και απ' αυτό μπαίνει στη διαδικασία να συγκρίνει κάθε χαρακτήρα ή ομάδα χαρακτήρων που απαρτίζονται σε μια Γαλλοβελγική σειρά, "το έχει χάσει". Είναι λάθος οπτική. Διότι μόνοι τους οι χαρακτήρες των υπερηρωικών δε θα σταθούν για πάντα. Το μυστικό της επιτυχίας όλων αυτών των δεκαετιών των εταιρειών αυτών και έχοντας περάσει από πίσω τόσο άριστοι όσο και μετριότεροι εικονογράφοι & σεναριογράφοι, είναι ότι υπήρχαν παράλληλα πολλές ιστορίες, ότι η περιοδικότητα ήταν πυκνότερη και ότι οι όλοι αυτοί χαρακτήρες πλαισιώνουν ο ένας τον άλλον με κάθε τρόπο χτίζοντας σιγά σιγά και τελικά παρουσιάζοντας ένα μεγαλύτερο σύνολο. Για τον σημερινό σεναριογράφο είναι πολύ ευκολότερο έχοντας ένα τιτάνιο background φτιαγμένο και αμέτρητους χαρακτήρες να "παίξει μπάλα" εισάγοντάς τους σε σειρά ενός που έχει αναλάβει τη δεδομένη περίοδο. Πίσω τότε ήταν προφανώς δυσκολότερο. Τα κατάφεραν μια χαρά όμως και παρά τις ελλείψεις στις οποίες παράλογα εξακολουθεί και γκρινιάζει πολύς κόσμος, όπως έχω δηλώσει ξανά δεν είχαμε ΠΟΤΕ έλλειψη από υπερηρωικά στην Ελλάδα. Εκεί ήταν για όποιον τα ήθελε, όχι όμως για εκείνον τον αιώνιο-γκρινιάρη-που-μας-ακολουθεί-μέχρι-σήμερα, του οποίου τρέχανε/ουνε τα σάλια για αυτά τα οποία δεν έχουν ακόμη έρθει.

 

Μ' αυτά και μ' αυτά, εμένα με έχουν συντροφέψει αυτά τα κόμικς 40 χρόνια τώρα και να είστε σίγουροι ότι αν ήταν μονάχα κάνας-δυο αγαπημένοι όπως ο Spider-Man ή ο Captain America, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα συνέχιζα ο ίδιος να διαβάζω τα κόμικς αυτά με τόσο ζήλο. Και κάτι τελευταίο μήπως το καταλάβετε καλύτερα... Ο ενθουσιασμός νεότερου (και όχι μόνο!) κοινού που βλέπουμε στις Αίθουσες ΣΗΜΕΡΑ όταν γίνεται η έκπληξη με ένα νέο χαρακτήρα που εμφανίζεται ή με κάποιον που γνωρίζουμε από προηγούμενη ταινία/σειρά και εμφανίζεται στις post credits/after credits σκηνές μιας ταινίας, είναι ακριβώς ο ίδιος που είχαμε κι εμείς όταν διαβάζαμε τότε έναν χαρακτήρα και "έσκαγε" κάποιος να τον βοηθήσει. Δεν έχει αλλάξει κάτι, η ίδια "συνταγή" πετυχαίνει & σήμερα, ακόμη και στις πιο μέτριες παραγωγές. Εάν δε ξέρεις αυτόν τον "κάποιο" όμως, χάνεις μεγάλο μέρος της απόλαυσης. Είναι γνωστό δε, ότι η Phase 4 κινηματογραφικά τα πήγε πάρα πολύ άσχημα σε γενικές γραμμές και πολλοί από εμάς περίμεναν πως και πως τις σκηνές στο τέλος ΜΗΠΩΣ και δουν κάποιο γνώριμο χαρακτήρα και αναπτερωθεί λίγο η πίστη τους ότι μπορεί κάτι να αλλάξει προς το καλύτερο, έστω στην επόμενη παραγωγή που έχουμε να περιμένουμε. Δεν είναι η λύση ο Batman και ο όποιος Batman. Δε θα σβήσει η δίψα για υπερηρωικά θεωρώντας ότι θα δεις "κάτι άλλο". Δε ξέρω τι σειρές υπάρχουν στο εξωτερικό με εκείνον μόνο, αλλά εάν έχουν απ' όλες τις περιόδους και δίνονται εντελώς σκόρπια, θα είναι ακόμη πιο δύσκολο στον αναγνώστη να καταλάβει ποιος απ' όλους τους Batman είναι σε κάθε περίπτωση. Ξεχάστε τα αυτά. Αυτό που πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνει ο αναγνώστης των κόμικς αυτών είναι να μάθει επιτέλους να διαβάζει οτιδήποτε έχει να του προσφέρει ένα κομικσικό/κινηματογραφικό/τηλεοπτικό σύμπαν (εντάξει, ας βγάλει αν θέλει τις παιδικές εκδόσεις εκτός, δε μιλάμε για εκείνες) και αυτό είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ θέμα του αναγνώστη/θεατή, όχι του τι θα έρθει, από ποιον και πόσο άμεσα θα γίνει αυτό.

 

Ας είμαστε λοιπόν λίγο χαλαροί με τις προτιμήσεις μας, να μην τα ψειρίζουμε τόσο πολύ για ανοησίες και ίσως τότε δούμε με άλλο μάτι κάποια πράγματα και αρχίσουμε να απολαμβάνουμε καλύτερα αυτά που μας δίνονται. Αλλιώς ας πάμε άλλη μια φορά στα βράχια συμπαρασύροντας ορισμένοι και τους υπόλοιπους για να σταματήσουν να εκδίδονται υπερηρωικά κόμικς στη χώρα μας. Κάποιοι μπορεί και να τρίβουν τα χέρια τους, βέβαια, να συμβεί αυτό, έχοντας την ψευδαίσθηση ότι θα δοθεί αλλού η βαρύτητα. Ελπίζω να το ξανασκεφτούν και αυτοί ακόμη διότι αυτά τα πράγματα έρχονται όταν ο καιρός ωριμάζει. Όχι με το στανιό και σίγουρα όχι επειδή κάποιος έπιασε "στα γεράματα" να διαβάζει Γαλλοβελγικά, που μετά από δεκαετίες στασιμότητας στη χώρα μας να έχει εγωιστικά την απαίτηση να υπάρχουν άμεσα όλα στα πόδια του. Και ακόμα χειρότερα, να υπάρχουν πραγματικά πολλά για να κάνει εκείνος τις επιλογές του. Αυτό κι αν είναι θράσος! Οι εκδότες έχουν αποδείξει 17 χρόνια εδώ μέσα ότι δε δίνουν δεκάρα τσακιστή όταν κάποιοι ανά περιόδους "απειλούν" ότι θα κάνουν αγορές απ' το εξωτερικό. Ας κάνουν. Ξέρουν πολύ καλά ότι όταν αποφασίσουν να βγάλουν τη δική τους έκδοση στα Ελληνικά, εάν είναι αξιοπρεπής οι ίδιοι αναγνώστες θα σπεύσουν να την αγοράσουν και πάλι στη μητρική τους γλώσσα. Μιλάω για τη συντριπτική πλειοψηφία αναγνωστών φυσικά. Και κακά τα ψέμματα, οι εκδόσεις κόμικς στη χώρα μας βελτιώνονται σε γενικές γραμμές ολοένα και περισσότερο. Είμαι απόλυτα βέβαιος πλέον ότι έχουμε να δούμε σπουδαία πράγματα σε Ελληνικές εκδόσεις, όπως βλέπουμε ήδη δηλαδή. Αρκεί να μάθουμε να διαβάζουμε σωστά και να προσέχουμε λίγο παραπάνω τις επιλογές μας. Εκείνοι που αγοράζουν κόμικς απ' το εξωτερικό για επένδυση δε με αφορούν και δεν απευθύνομαι σε τέτοιους. Αυτοί άλλωστε είναι περαστικοί από δω μέσα και αυτά είναι Κατοχικά σύνδρομα που θα πρέπει κάποια στιγμή να αποβάλλουν. Απευθύνομαι σ' αυτούς που πραγματικά αγαπούν και διαβάζουν το Κόμικ.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φιλε  ProfPhillipMortimer  πολυ εντυπωσιακο αυτο που εχεις καταφερει , να διαβασεις δηλαδη τοσο μεγαλο μερος απο το συμπαν της MARVEL  :respect: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ευχαριστώ φίλε αλλά σκέψου πως διάβαζα συστηματικά Μάρβελ από 1984 έως το 2011.

 

Κάθε μέρα τουλάχιστον ένα τεύχος και πάνω από 25-30 τεύχη την εβδομάδα.

 

Τώρα διαβάζω λιγότερο, 1-2 φορες την εβδομάδα 4-6 τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

44 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Ευχαριστώ φίλε αλλά σκέψου πως διάβαζα συστηματικά Μάρβελ από 1984 έως το 2011.

 

Κάθε μέρα τουλάχιστον ένα τεύχος και πάνω από 25-30 τεύχη την εβδομάδα.

 

Τώρα διαβάζω λιγότερο, 1-2 φορες την εβδομάδα 4-6 τεύχη.

Και νόμισα ότι έχω διαβάσει πολύ Μάρβελ και διαβάζω αυτό  χαχα. 

Ε κοίτα κάποια στιγμή παθαίνεις κορεσμό και διαβάζεις με πιο λίγο Ρυθμό και  είναι λογικό αγαπητέ.

Και τόσο που διαβάζεις τώρα μια χαρά είναι . Στη τελική όσο σε ευχαριστεί. Αρκετοί δεν διαβάζουν ουτε και τόσο .

 

Άρα λογικό να μη σε αγγίζει τόσο η περίοδος από το 11 και μετά (άσχετα που και μετά από εκείνη τη περίοδο έχουν βγει ιστορίες αξιας αναφοράς) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 26/3/2024 στο 2:01 ΜΜ, ProfPhillipMortimer είπε:

Φυσικά και μαζεύω την συλλογή Σπάιντυ φίλε, απλά έχω ήδη σχεδόν όλες τις ιστορίες και δεν έχω μιλήσει μην περιορίσω το κέφι της παρέας.

 

Ο πρώτος τόμος είναι το πρώτο μέρος ενός μετριου run 12 τευχών του Mark Millar που ήθελε να δώσει έναν πιο σκοτεινό άνθρωπο αράχνη.

 

Η δεύτερη ιστορία του Μακ Φαρλαν είναι πιο ρηχή και από το μακρύ γιαλό στην Κρήτη αλλά έχει απίθανο σχέδιο.

 

Η τρίτη που έρχεται είναι υπερκλασσική με Conway και Andru σε τρομερή φόρμα αλλά ήταν η αιτία για το πιο εμετικό κροσόβερ των 90ς.

 

Γενικά η συλλογή αξίζει για τους κάζουαλ φανς αλλά για εμένα που έχω διαβάσει όλη τη Μάρβελ από τα 60ς έωσ τα 00ς δεν μου δημιουργεί ενθουσιασμό.

 

Φυσικά υποστηρίζω ότι βγαίνει στα Ελληνικά και ελπίζω να πάει καλά ...

 

 

Αυτό ακριβώς θυμόμουν, την μεγάλη (αναγνωστική) εμπειρία που έχεις στις χρυσές δεκαετίες της marvel. Από το 1984 έως το 2011 χρειάστηκε για να διαβάσεις κόμικς 40 χρόνων συνολικά? Μεγάλο respect κι από εμένα, μου φαίνεται (και είναι) πραγματικά απίστευτο επίτευγμα. Συνδυάζει αγάπη για το αντικείμενο,μα κυρίως αφοσίωση! 

Επεξεργασία από daredevil21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Αυτό ακριβώς θυμόμουν, την μεγάλη (αναγνωστική) εμπειρία που έχεις στις χρυσές δεκαετίες της marvel. Από το 1984 έως το 2011 χρειάστηκε για να διαβάσεις κόμικς 40 χρόνων συνολικά? Μεγάλο respect κι από εμένα, μου φαίνεται (και είναι) πραγματικά απίστευτο επίτευγμα. Συνδυάζει αγάπη για το αντικείμενο,μα κυρίως αφοσίωση! 

Αφοσίωση από τη στιγμή που μερικές στιγμές της Μάρβελ ήταν απλά άθλιες ...(Σε πολλές ιστορίες δεν μπορείς να πιέσεις τον εαυτό σου να τα διαβάσει, για τόσο άθλια μιλάμε  )

 

Επίτευγμα ο αγαπητός πραγματικά . Χαρά στο κουράγιο του .

Αλλά το respect μου(δεν λέω σεβασμό που να χτυπιεστε κάτω χαχα) το έχει.

Πιστεύω  συζητήσεις πάνω στο θέμα Μάρβελ μαζί του θα ήταν απολαυστικές τον λιγότερο !

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να πω και εγώ την άποψη μου για τα κόμιξ γενικότερα με αφορμή το ποστ του αγαπητού mandrake παραπάνω και ένα μπράβο που εκθέτει τις απόψεις του λεπτομερώς. 

 

Καταρχήν δεν απέτυχαν σαν εκδόσεις στη χώρα μας. Πόσο να πήγαιναν για να μη το θεωρούμε αποτυχία ; Τριψήφιο αριθμο έβγαλαν και οι δύο συλλογές . Άρα μόνο αποτυχία στη τελική δεν είναι . Ναι οκ το ιδανικό θα ήταν να πιάσουν τους τόμους του εξωτερικού αλλά έπρεπε να είμαστε ρεαλιστές και να μη το περιμέναμε.

Το να θέλουμε συνέχεια και να μας πονάει που δεν συνεχίζεται είναι διαφορετικό του ορίζουμε αποτυχία κάτι που σταματά .

Δηλ αν και αυτή η συλλογή του αραχνακια δεν πάει πέρα από 60 τόμους θα θεωρηθεί αποτυχία; Όχι απαραίτητα . Αλλά στοιχεία καθιστούν κάτι επιτυχημένο ή αποτυχημένο και όχι μόνο η συνέχεια του (που αυτό μπορεί να είναι σε περιπτώσεις ένα δείγμα επιτυχίας ).

 

Στο θέμα που λες ότι γκρινιάζουμε για τη συλλογή και θέλουμε και άλλη και καλά καλά δεν ξεκίνησε ναι με βρίσκει όχι 100% αλλά 1000% σύμφωνο και πρεπει να χαλαρώσουμε λίγο και να την απολαύσουμε :)

 

Τώρα στο θέμα των νέων αναγνωστών δυστυχώς ,και το έχω πει πολλές φορές, δεν θα έχουμε τόσους πολλούς αν δεν υπάρχει ερέθισμα από το περιβάλλον και πολλές φορές αυτό δεν αρκεί .

Παρόμοιο παράδειγμα ειναι και στα βιβλία όπου ναι μεν υπάρχουν αλλά η νέα γενιά δεν διαβάζει τόσο πολύ (πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις).

 

Θετικό πάντως είναι(και μακάρι αυτό το δείγμα να γενικεύεται και να  ανατρέπει τον ισχυρισμό μου παραπάνω ) ότι στο φόρουμ εδώ υπάρχουν αρκετοί κάτω των 30 που διαβάζουν και μπράβο τους :) (συμβουλή είναι να μη μένετε μόνο στα κόμιξ αλλά διαβάστε και βιβλία αλλά Γκούχου Γκούχου ας μείνουμε στα κόμιξ τώρα)

 

Τώρα στο να αγοράζουμε τα πάντα και να τα διαβάζουμε . Ε αυτό δεν γίνεται . Και δεν αναφέρομαι στο οικονομικό παράγοντα αλλά στο θέμα ιστοριών . Καλό είναι να γνωρίζεις το παρελθόν και το περιβάλλον κάθε ήρωα και ομάδας αλλά δεν γίνεται κάθε σαχλή ιστορία που θα μας πασάρει η κάθε εταιρία να τη στηρίζουμε . Έτσι δεν θα βγουν οι καλές. Τρανταχτό παράδειγμα είναι το τωρινό run του Spiderman στο εξωτερικό  που ενώ είναι στη καλύτερη μέτριο σαν σεναριο πουλάει σαν τρελό (προσωπικά άντεξα μέχρι το 33 μόνο και μόνο γιατί θεωρώ ότι είχε καλό γράψιμο στον  Norman Osborne). Αν δεν δείξεις στην εταιρία μέσω των πωλησεων ότι κάτι δεν πάει καλά δεν θα σε σέβεται σαν αναγνώστη και θα σου πασάρει τα δευτεροκλασατα προϊόντα της  .

Γυρο από σκύλο αφού πουλάει !!

 

Συμφωνώ επίσης στη λογική πως πρέπει να τα ψειριζουμε λιγότερο για να τα απολαμβάνουμε περισσότερο(κόμιξ είναι στη τελική και θα δούμε και τις μικρές ανοησίες τους που και αυτές έχουν την χάρη τους) με μια μικρή διαφορά . Στο ότι πρέπει να αναφέρουμε τα κακώς κείμενα γιατί αυτά βοηθάνε ενα άτομο λιγότερο εξοικειωμένο με το αντικείμενο να επιλέξει αν θα του αρέσει κάτι ή θα του κάνει .

 

Και επιπλέον η κάθε εταιρία πρέπει να συνειδητοποιήσει πως πρέπει να βγάζει ανάμεικτες ιστορίες. Υπάρχουν οι νέοι αναγνώστες ,οι μικροί, που θέλει να έχει και να δημιουργήσει(πολύ λογικό και κατανοητό πιστεύω ) αλλά υπάρχουν και αυτοί που μεγάλωσαν με τα κόμιξ της . Η δεύτερη κατηγορία ναι θα κάνει γάργαρα κάτι παιδικό στο ανάγνωσμα της αλλά θέλει παράλληλα και κάτι πιο ώριμο να την κρατήσει και όχι μερικες  ακόμα ανούσιες μάχες(που όσο τέλειο σχέδιο και αν έχει θα σε κρατήσει ως ένα σημείο)

 

Επίσης θεωρώ πως εδώ το φόρουμ δεν πρέπει να εκθεαζει τα πάντα αλλά να γίνεται όσο το δυνατόν αντικειμενική κριτική και ανταλλαγή απόψεων (που ευτυχώς γίνεται ).

 

Όσο αναφορά η επιτυχια ενός ήρωα και η αντοχή του στον χρόνο .Παντα ένας ήρωας ή μια ομάδα χρειάζεται και τον περίγυρο του για να πετύχει (ο μπάτλερ στον Μπάτμαν, η θεία Μαίη στον Αραχνακια κτλ). Έτσι γίνεται πιο οικείος,πιο ενδιαφερον ,έρχεται πιο κοντά στον κόσμο κτλ κτλ 

 

Στο ότι έχουμε να δούμε πράγματα από εκδόσεις στη χώρα μας ναι το πιστεύω και εγώ . Έχουμε μέλλον :)

 

Και ευτυχώς έχουμε καλούς κομιστες Έλληνες και γενικά εδώ και μια δεκαετία το ελληνικό κόμιξ έχει πάρει για τα καλά την άνοδο (τα τελευταία πέντε αρκετά ) .

 

Τέλος δεν βρίσκω κακό να θέλει κάποιος να έρχονται πολλά στη χώρα μας, ασχέτως του ποτέ γνώρισε ένα κόμιξ ή όχι . Όλοι μας έχουμε τις προτιμήσεις και τα θέλω μας ασχέτως αν μείνουν στο "όνειρα και επιθυμίες".

Στη τελική ο κάθε εκδότης να τα ζυγίσει και να δει τι τραβάει και τι όχι στην χώρα μας . (Κατά προσέγγιση γιατί πάντα υπάρχει ο παραγοντας ρίσκο) .

Δεν γίνεται να πουλήσουν τα πάντα και αν πιστεύουμε το αντίθετο Ε τότε εθελοτυφλουμε .

 

Καλά διαβάσματα κατά τα άλλα και καλές ανταλλαγες απόψεων συννενοχοι!

 

 

 

 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

18 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Τα έχω τάξει σ' ένα φίλο απλά δεν τα έχω συγκεντρώσει ακόμη στο άλλο σπίτι ενώ συνεχίζω με τις ταξινομήσεις. Εάν τελικά δεν τα θέλει, θα μιλήσουμε πριβέ να στα στείλω! :beer:

 

Έχει πλάκα ωστόσο που ενώ τρέχει μια φρέσκια νέα συλλογή, πάλι ως πλεονέκτες συζητάμε τι άλλο θα θέλαμε να δούμε στα περίπτερα. Δε ξέρω αν θα πάει εν τέλει καλά κι αυτή εδώ μ' αυτά που διαβάζω, ελπίζω να πάει και προσωπικά τη στήριξα από την αρχή με τη συνδρομή, κάποια γκρίνια όμως υπάρχει με τους τόμους "Spider-Man" που έχουν κυκλοφορήσει ήδη από άλλες εκδοτικές (φτάνοντας, αν είναι δυνατόν, μέχρι και στα τεύχη της "Kabanas Hellas"...) θα είναι πολλαπλάσια τη στιγμή που θα ξεκινήσουν να εκδίδονται "X-Men" και στον "Batman" ακόμα χειρότερα, διότι έχουν βγει ήδη πολλές εκπληκτικές ιστορίες στη χώρα μας και είναι μάλιστα πολύ φρεσκότερες!

 

Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα δεν είναι ότι θα πρέπει να βγει ένας εμπορικός υπερήρωας "μπροστά" εκδοτικά ή κάποια ομάδα. Αλλά το ότι οι νεότεροι αναγνώστες θα πρέπει επιτέλους να συνειδητοποιήσουν ότι κανένας απ' αυτούς όσο καλός και να είναι δε θα άντεχε τόσες δεκαετίες εάν δεν υπήρχαν όλοι οι υπόλοιποι. Και λέγοντας "όλοι" εννοώ φυσικά οι περισσότεροι, κάποιοι και να μην υπήρχαν δε θα άλλαζε τίποτα (π.χ. Deadpool) αλλά η ουσία είναι ότι κανείς δε θα ενδιαφερόταν απ' το 1961 ή απ' τη δεκαετία του '40 ολότελα να βλέπει ορισμένους απ' τους πιο εμπορικούς υπερήρωες να πολεμούν τον Πράσινο Καλικάντζαρο, τον Δόκτωρ Οκτάπους, το Κόκκινο Κρανίο, τον Σεμπάστιαν Στέην ή τους Φρουρούς, τον Λεξ Λούθορ, τον Τζόκερ και τον Πιγκουίνο. Κανένας! Θα έπληττε, θα τα παρατούσε και σήμερα "Marvel Comics" & "DC Comics" ΔΕ θα υπήρχαν. Ο λόγος που υπάρχει όλο αυτό μέχρι σήμερα που κάποτε το αποκαλούσαμε "σύμπαν της Marvel", στη συνέχεια αποδείχτηκε "πολυσύμπαν" και στην πορεία ότι αυτό τελικά ήταν μόλις το 7ο από δαύτα, είναι επειδή οι σεναριογράφοι ήταν επιβεβλημένο ότι έπρεπε κάποια στιγμή να υπερβούν την ατομικότητα των χαρακτήρων, να τους κάνουν να συνδέονται με κάθε τρόπο ο ένας με τον άλλον, να τσακώνονται και μεταξύ τους, να ενώνονται όταν υπάρχει εχθρός που υπερβαίνει τις δυνάμεις τους, να ξέρουν που θα "ακουμπήσουν" όταν θα χρειαστούν βοήθεια και αυτό κάποια στιγμή τελματώνεται στα του πλανήτη μας, μεταφέρεται στο ηλιακό σύστημα, στο Γαλαξία και έξω απ' αυτόν. Πάει σε παράλληλα σύμπαντα, σε άλλες διαστάσεις, σε θεότητες ξεχασμένες απ' το Χρόνο, σε μυστικά που ήταν θαμμένα και κάποια στιγμή βγήκαν στην επιφάνεια, σε πάρα πολλά ζητήματα που αλλάζουν τόσο το στάτους των χαρακτήρων, όσο και των ομάδων, που δημιουργούν μυστήριο, δημιουργούν δέος, που ιντριγκάρουν πολλές φορές και που ακόμη και όταν φτάσεις να βλέπεις επαναλαμβανόμενα μοτίβα & κλισέ, να έχεις μπει για τα καλά σε όλο αυτό και να θέλεις να πας παρακάτω. Έτσι γίνεται άλλωστε σε κάθε τεράστιο franchise που έχει υπάρξει ποτέ κινηματογραφικά & τηλεοπτικά, ουαί και αλίμονο εάν μένεις στάσιμος και δεν υπάρχει εξέλιξη στον πλοκή που να καταλήγει κάθε περίοδο με κάποιο μεγάλο event στο οποίο υπάρχει κορύφωση, η οποία θα δώσει συνέχεια που θα οδηγήσει σε δεύτερη κορύφωση κ.ο.κ. Όποιοι έχουν παρακολουθήσει Επιστημονική Φαντασία γνωρίζουν καλά το σεναριακό αυτό μοτίβο, το οποίο είναι απόλυτα λογικό να συμβαίνει όταν υπάρχουν απειλές που σε υπερβαίνουν. Χρειάζεται σενάριο με συμπράξεις, με γρήγορα τεχνολογικά άλματα και με τις μεγαλύτερες υπερβάσεις που μπορεί να κάνει το σύνολο. Και όσοι δεν έχουν παρακολουθήσει Επιστημονική Φαντασία, καλό θα ήταν επιτέλους να την πάρουν και αυτή στα σοβαρά. https://www.greekcomics.gr/forums/public/style_emoticons/default/bigwing.gif

 

Ένα πρώτο "πείραμα" για να μπάσει νέους αναγνώστες στο πως μεγαλώσαμε μ' αυτά ορισμένοι ήταν αυτό εδώ με τη σειρά της "Hachette", δείχνοντάς σου πηδώντας από μια περίοδο σε μια άλλη μέσα σε 2.5 δεκαετίες, τι περίπου έχει συμβεί στο τεράστιο αυτό πολυσύμπαν, με συνοδευτικά άρθρα που να σε φέρουν λίγο πιο ομαλά στο περιβάλλον κάθε ιστορίες και να σου παρουσιάσουν κάποιους απ' τους σημαντικότερους δημιουργούν που έχουν περάσει απ' αυτό. Ένα δεύτερο πείραμα ήταν εκείνο της "Radnet" με τις ιστορίες απ' την αρχή για όσους γκρίνιαζαν ότι αυτή εδώ η σειρά ήταν "προβληματική" και δε μπορούσαν εύκολα να μπουν στο πνεύμα. Απ' ότι φαίνεται απέτυχαν και τα δύο, διότι οι περισσότεροι εξακολουθούσαν να αγοράζουν επιλεκτικά, είτε δεν τους άρεσαν κάποιοι χαρακτήρες, είτε κάποιες ομάδες κτλ. Ναι, έτσι όμως δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβει κανείς τι έχει φτιαχτεί όλον αυτόν τον καιρό από τους δύο αυτούς κολοσσούς όλες αυτές τις δεκαετίες. Δεν πρόκειται. Εάν επιλέγει να αγοράζει 1-2 χαρακτήρες επειδή πείστηκε είτε από άλλους συμφορουμήτες τέλος πάντων, είτε ο ίδιος διαβάζοντάς τα, ότι οι τάδε μόνο του ταιριάζουν και απ' αυτό μπαίνει στη διαδικασία να συγκρίνει κάθε χαρακτήρα ή ομάδα χαρακτήρων που απαρτίζονται σε μια Γαλλοβελγική σειρά, "το έχει χάσει". Είναι λάθος οπτική. Διότι μόνοι τους οι χαρακτήρες των υπερηρωικών δε θα σταθούν για πάντα. Το μυστικό της επιτυχίας όλων αυτών των δεκαετιών των εταιρειών αυτών και έχοντας περάσει από πίσω τόσο άριστοι όσο και μετριότεροι εικονογράφοι & σεναριογράφοι, είναι ότι υπήρχαν παράλληλα πολλές ιστορίες, ότι η περιοδικότητα ήταν πυκνότερη και ότι οι όλοι αυτοί χαρακτήρες πλαισιώνουν ο ένας τον άλλον με κάθε τρόπο χτίζοντας σιγά σιγά και τελικά παρουσιάζοντας ένα μεγαλύτερο σύνολο. Για τον σημερινό σεναριογράφο είναι πολύ ευκολότερο έχοντας ένα τιτάνιο background φτιαγμένο και αμέτρητους χαρακτήρες να "παίξει μπάλα" εισάγοντάς τους σε σειρά ενός που έχει αναλάβει τη δεδομένη περίοδο. Πίσω τότε ήταν προφανώς δυσκολότερο. Τα κατάφεραν μια χαρά όμως και παρά τις ελλείψεις στις οποίες παράλογα εξακολουθεί και γκρινιάζει πολύς κόσμος, όπως έχω δηλώσει ξανά δεν είχαμε ΠΟΤΕ έλλειψη από υπερηρωικά στην Ελλάδα. Εκεί ήταν για όποιον τα ήθελε, όχι όμως για εκείνον τον αιώνιο-γκρινιάρη-που-μας-ακολουθεί-μέχρι-σήμερα, του οποίου τρέχανε/ουνε τα σάλια για αυτά τα οποία δεν έχουν ακόμη έρθει.

 

Μ' αυτά και μ' αυτά, εμένα με έχουν συντροφέψει αυτά τα κόμικς 40 χρόνια τώρα και να είστε σίγουροι ότι αν ήταν μονάχα κάνας-δυο αγαπημένοι όπως ο Spider-Man ή ο Captain America, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα συνέχιζα ο ίδιος να διαβάζω τα κόμικς αυτά με τόσο ζήλο. Και κάτι τελευταίο μήπως το καταλάβετε καλύτερα... Ο ενθουσιασμός νεότερου (και όχι μόνο!) κοινού που βλέπουμε στις Αίθουσες ΣΗΜΕΡΑ όταν γίνεται η έκπληξη με ένα νέο χαρακτήρα που εμφανίζεται ή με κάποιον που γνωρίζουμε από προηγούμενη ταινία/σειρά και εμφανίζεται στις post credits/after credits σκηνές μιας ταινίας, είναι ακριβώς ο ίδιος που είχαμε κι εμείς όταν διαβάζαμε τότε έναν χαρακτήρα και "έσκαγε" κάποιος να τον βοηθήσει. Δεν έχει αλλάξει κάτι, η ίδια "συνταγή" πετυχαίνει & σήμερα, ακόμη και στις πιο μέτριες παραγωγές. Εάν δε ξέρεις αυτόν τον "κάποιο" όμως, χάνεις μεγάλο μέρος της απόλαυσης. Είναι γνωστό δε, ότι η Phase 4 κινηματογραφικά τα πήγε πάρα πολύ άσχημα σε γενικές γραμμές και πολλοί από εμάς περίμεναν πως και πως τις σκηνές στο τέλος ΜΗΠΩΣ και δουν κάποιο γνώριμο χαρακτήρα και αναπτερωθεί λίγο η πίστη τους ότι μπορεί κάτι να αλλάξει προς το καλύτερο, έστω στην επόμενη παραγωγή που έχουμε να περιμένουμε. Δεν είναι η λύση ο Batman και ο όποιος Batman. Δε θα σβήσει η δίψα για υπερηρωικά θεωρώντας ότι θα δεις "κάτι άλλο". Δε ξέρω τι σειρές υπάρχουν στο εξωτερικό με εκείνον μόνο, αλλά εάν έχουν απ' όλες τις περιόδους και δίνονται εντελώς σκόρπια, θα είναι ακόμη πιο δύσκολο στον αναγνώστη να καταλάβει ποιος απ' όλους τους Batman είναι σε κάθε περίπτωση. Ξεχάστε τα αυτά. Αυτό που πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνει ο αναγνώστης των κόμικς αυτών είναι να μάθει επιτέλους να διαβάζει οτιδήποτε έχει να του προσφέρει ένα κομικσικό/κινηματογραφικό/τηλεοπτικό σύμπαν (εντάξει, ας βγάλει αν θέλει τις παιδικές εκδόσεις εκτός, δε μιλάμε για εκείνες) και αυτό είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ θέμα του αναγνώστη/θεατή, όχι του τι θα έρθει, από ποιον και πόσο άμεσα θα γίνει αυτό.

 

Ας είμαστε λοιπόν λίγο χαλαροί με τις προτιμήσεις μας, να μην τα ψειρίζουμε τόσο πολύ για ανοησίες και ίσως τότε δούμε με άλλο μάτι κάποια πράγματα και αρχίσουμε να απολαμβάνουμε καλύτερα αυτά που μας δίνονται. Αλλιώς ας πάμε άλλη μια φορά στα βράχια συμπαρασύροντας ορισμένοι και τους υπόλοιπους για να σταματήσουν να εκδίδονται υπερηρωικά κόμικς στη χώρα μας. Κάποιοι μπορεί και να τρίβουν τα χέρια τους, βέβαια, να συμβεί αυτό, έχοντας την ψευδαίσθηση ότι θα δοθεί αλλού η βαρύτητα. Ελπίζω να το ξανασκεφτούν και αυτοί ακόμη διότι αυτά τα πράγματα έρχονται όταν ο καιρός ωριμάζει. Όχι με το στανιό και σίγουρα όχι επειδή κάποιος έπιασε "στα γεράματα" να διαβάζει Γαλλοβελγικά, που μετά από δεκαετίες στασιμότητας στη χώρα μας να έχει εγωιστικά την απαίτηση να υπάρχουν άμεσα όλα στα πόδια του. Και ακόμα χειρότερα, να υπάρχουν πραγματικά πολλά για να κάνει εκείνος τις επιλογές του. Αυτό κι αν είναι θράσος! Οι εκδότες έχουν αποδείξει 17 χρόνια εδώ μέσα ότι δε δίνουν δεκάρα τσακιστή όταν κάποιοι ανά περιόδους "απειλούν" ότι θα κάνουν αγορές απ' το εξωτερικό. Ας κάνουν. Ξέρουν πολύ καλά ότι όταν αποφασίσουν να βγάλουν τη δική τους έκδοση στα Ελληνικά, εάν είναι αξιοπρεπής οι ίδιοι αναγνώστες θα σπεύσουν να την αγοράσουν και πάλι στη μητρική τους γλώσσα. Μιλάω για τη συντριπτική πλειοψηφία αναγνωστών φυσικά. Και κακά τα ψέμματα, οι εκδόσεις κόμικς στη χώρα μας βελτιώνονται σε γενικές γραμμές ολοένα και περισσότερο. Είμαι απόλυτα βέβαιος πλέον ότι έχουμε να δούμε σπουδαία πράγματα σε Ελληνικές εκδόσεις, όπως βλέπουμε ήδη δηλαδή. Αρκεί να μάθουμε να διαβάζουμε σωστά και να προσέχουμε λίγο παραπάνω τις επιλογές μας. Εκείνοι που αγοράζουν κόμικς απ' το εξωτερικό για επένδυση δε με αφορούν και δεν απευθύνομαι σε τέτοιους. Αυτοί άλλωστε είναι περαστικοί από δω μέσα και αυτά είναι Κατοχικά σύνδρομα που θα πρέπει κάποια στιγμή να αποβάλλουν. Απευθύνομαι σ' αυτούς που πραγματικά αγαπούν και διαβάζουν το Κόμικ.

Άκρως ενδιαφέρον μήνυμα. Ξεκίνησα να γράφω και εγώ αρκετά πράγματα αλλά μετά διάβασα το μήνυμα του @ Ubergorn  που εν πολλοίς με κάλυψε. Υπάρχουν αρκετά σωστά σε αυτά που λες υπάρχουν και κάποια λιγότερο αντικειμενικά και περισσότερο υποκειμενικά. Ας πούμε για τη νέα γενιά. Εγώ προσωπικά πιστεύω σαν μέλος εδώ, σαν πολίτης της χώρας και σαν μπαμπάς ότι τα βλαστάρια μας και οι μικρότεροι φίλοι μας είναι καλώς ή κακώς κακ(λ)ομαθημένοι. Τα θέλουν όλα στο πιάτο όμορφα και τακτοποιημένα. Αυτό το έχω εκθέσει και αλλού και έχω γράψει τα θετικά και τα αρνητικά του. (Τίποτα δεν είναι μόνο άσπρο ή μόνο μαύρο). Είναι καλό να θέλουμε να γίνεται σωστά η δουλειά. Είναι καλό να έχουμε απαιτήσεις. Είναι καλό να ζητάμε το καλύτερο. Είναι κακο να μην έχουμε αίσθηση των πραγμάτων. Είναι κακο να μην έχουμε υπομονή. Είναι κακο να είμαστε ψυχαναγκαστικοί σύμφωνα με τη μόδα. Όμως αυτά είναι σημάδια της εποχης. Τα ίδια προφανώς λέγανε και οι μπαμπάδες μας για εμάς. Άρα δεν έχει και πολύ σημασία. Αυτό που δεν πιάνεις στην κουβέντα είναι η δυνατότητα που έχει κάποιος να υποστηρίξει χρηματικά, χωροθετικα και αναγνωστικά όλη αυτή την υπερπροσφορά κόμικ. Ακόμα και το χωροθετικο είναι θέμα. Εγώ ας πούμε αν είναι να αγοράζω κόμικ και να τα βάζω σε κούτες προτιμώ να μην το κάνω. Θέλω να τα βλέπω να τα θαυμάζω να τα μυρίζω να τα διαβάζω. Κατά τα άλλα σε πολλά από αυτά που λες αλλά και αναφέρει ο @ Ubergorn συμφωνώ. Η ολότητα μιας συλλογής είναι σημαντικό για την απόλαυση. Δεν είναι πολύ εύκολο όμως να την παρακολουθείς αν δεν έχεις τα τρία Χ. χρήμα χώρο χρόνο. Το να μην την περνούμε ομως, παρόλο που έχουμε λεφτά και χώρο, γιατί έχει μια γρατζουνιά στο δεξί φρύδι του Spiderman στο εξώφυλλο είναι αυτό που λένε "άξιοι της μοίρας μας".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Eχω μια ερώτηση οσον αφορά τον τομο 52 ΧΜΕΝ- Δευτερη Γεννηση

 

Θυμαται κανενας ή εχει να με παραθεσει με φωτο πως μεταφράζονται οι χαρακτήρες ;

Δηλαδη θα διαβασω Θυελλα , Νυκτοβάτης , Κυκλωπας , Άγγελος κλπ

Ή μεταφραζονται ως Στορμ, Ναϊτκρόουλερ, Σάϊκλοπς, Έιντζελ ;

 

Οι Χ-ΜΕΝ γενικά στην συλλογή της Ασέτ μεταφράζονται ως εξής: Κύκλωπας, Μάρβελ Γκερλ (Τζιν), Θύελλα, Νυχτοβάτης, Γούλβεριν, Κτήνος, Έιντζελ, Άισμαν, Κολοσσός, Χάβοκ και Μπάνσι. Ξεχνάω κάποιον; :thinking:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 λεπτό πριν, kaneda είπε:

 

Οι Χ-ΜΕΝ γενικά στην συλλογή της Ασέτ μεταφράζονται ως εξής: Κύκλωπας, Μάρβελ Γκερλ (Τζιν), Θύελλα, Νυχτοβάτης, Γούλβεριν, Κτήνος, Έιντζελ, Άισμαν, Κολοσσός, Χάβοκ και Μπάνσι. Ξεχνάω κάποιον; :thinking:

Κριμα... Ξενέρωσα....

Ειναι και ακριβα τα epic δυστυχως. Οι τιμες στα υψη. 

Οι εκδοτικές κανουν τα αδυνατα δυνατα ωστε να μην αγοραζω τις εκδόσεις τους, τι πράμα κ αυτο.

 

Αυτο με τα ονοματα μεγαλη απογοητευση, δεν μπορω καθόλου μα καθόλου να τα διαβαζω μεταφρασμένα. Ή τα μισα ετσι τα μισα αλλιως. Γιατι Αισμαν και οχι Παγος.H Χαβοκ και οχι Καταστροφέας...

Τον Mr. Sinister πως τον γραφουνε άραγε , Κύριο Μοχθηρό ; H τον Master Mold ;  Αρχοντα της Μούχλας ; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

- Ρε παιδιά για πείτε μου, θυμάται κανένας μέσα ο τόμος χψβ πόσες σελίδες έχει;

- Έχει 160 σελίδες. 

- Κριμα... Ξενέρωσα.... Δεν αγοράζω τόμους με ζυγούς αριθμούς σελίδων δυστυχώς. Οι εκδοτικές κανουν τα αδυνατα δυνατα ώστε να μην αγοραζω τις εκδόσεις τους, τι πράμα κ αυτο. :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

31 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Κριμα... Ξενέρωσα....

Ειναι και ακριβα τα epic δυστυχως. Οι τιμες στα υψη.

Οι εκδοτικές κανουν τα αδυνατα δυνατα ωστε να μην αγοραζω τις εκδόσεις τους, τι πράμα κ αυτο.

 

Αυτο με τα ονοματα μεγαλη απογοητευση, δεν μπορω καθόλου μα καθόλου να τα διαβαζω μεταφρασμένα. Ή τα μισα ετσι τα μισα αλλιως. Γιατι Αισμαν και οχι Παγος.H Χαβοκ και οχι Καταστροφέας...

Τον Mr. Sinister πως τον γραφουνε άραγε , Κύριο Μοχθηρό ; H τον Master Mold ;  Αρχοντα της Μούχλας ; :lol:

 

Πάντως αν εξαιρέσεις τον Νυχτοβάτη, την Θύελλα και τους χαρακτήρες που το παρατσούκλι τους έχει ελληνικές ρίζες (π.χ. Κύκλωπας και Κολοσσός), όλοι οι άλλοι είναι κανονικά γραμμένοι με το παρατσούκλι τους σε "ανάποδο greeklish" (παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος). Δηλαδή Γούλβεριν, Θάντερμπερντ, Έιντζελ, Πολάρις (μα πώς μπόρεσα και ξέχασα να σε αναφέρω εσένα προηγουμένως :love2:) κ.λπ. Εμένα να σου πω την αλήθεια δεν με πειράζει καθόλου η μεταφραστική επιμέλεια στην συλλογή της Ασέτ. Ίσα-ίσα που μέσα στο "χάος" της συλλογής οι μεταφραστές καταφέρνουν από τόμο σε τόμο και αποδίδουν τους χαρακτήρες με το ίδιο όνομα. Δεν θα δεις για παράδειγμα την Storm στον έναν τόμο μεταφρασμένη ως Θύελλα και στον άλλο ως Στορμ.

 

Πάντως είναι κρίμα που αυτός ο παράγοντας είναι ικανός να σε αποτρέψει από την αγορά κάποιου τόμου. Να μου έλεγες ότι δεν σου αρέσει η επιμέλεια σαν επιμέλεια (π.χ. για ορθογραφικά-συντακτικά λάθη) ή οτιδήποτε άλλο να το καταλάβω. Όπως και να 'χει όμως εννοείται ότι είναι σεβαστή η άποψή σου. :up:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.