Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

  Οσο για το κόμιξ , είναι μεγάλη κουβέντα που μάλλον χρειάζεται ξεχωριστό θέμα το πως ξεκίνησε, πως εξελίχθηκε, το γιατί είχε πάνω του γραμμένο το συλλεκτικό κλπ.

Oντως, και ειναι και η πρωτη φορα που ανοιγουμε αυτη τη σζητηση εδω μεσα που καλο ειναι να μη χαθουν τα οποια επιχειρηματα στο θεμα της κουβεντουλας :P

 

'σχωρατε με απλα εχω εκνευριστει γιατι ουτε σημερα βρηκα την καθημερινη του ΣΚ 

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το μικρό μέγεθος του Μίκυ Μάους δεν είναι ό,τι καταλληλότερο για τις κορυφαίες ιστορίες του Τοπολίνο.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ίσως. δεν είναι όμως ούτε και το τεράστιο του Κόμιξ.

 

λχ Κόμιξ Β 15, Ντύλαν Μάους. Τα μελάνια στα περιγράμματα των χαρακτήρων στα "κοντινά" έχουν βγει τραγικά. Πιάνω δειγματικά το 12 (Ομοιότητα) για να το θυμηθώ και αισθάνομαι λες και έχω στα χέρια μου εκείνα τα χοντρά τουβλάκια-παζλ των 6-12 κομματιών που είναι για τα νήπια...

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι εννοεις τραγικα, οι αναλογιες ιδιες ειναι. Οσο μεγαλυτερο μεγεθος τοσο καλυτερα(εκτός αν δεν είναι καλό το σχέδιο), γι'αυτο και οι Ιταλοι τις κορυφαιες ιστοριες τις βγαζουν μετα σε πολυτελεις υπερμεγεθεις εκδοσεις.

Εγω παντως οταν διαβαζω ιστοριες στο pc (πολυ μεγαλυτερο μεγεθος απο το Κόμιξ), τις ευχαριστιεμαι πολυ περισσοτερο οπτικά.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

τι να σου πω? :) μου κάνουν απίστευτα αρνητική εντύπωση. σαν βιβλίο όπου όλο το κείμενο είναι μπολνταρισμένο και σε μεγέθυνση. :)

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβαζέ το από πιο μακριά.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν έχω σελφοκόνταρο καρδιά μου :) κάτι τέτοιο χρειάζεται :)

 

:cheers5:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25616
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

        Eγώ έχω την αίσθηση ότι η καθημερινή ακόμα ψάχνεται.Απλά ακολουθεί τα βήματα του τερζόπουλου σχεδόν σε όλα τα ντίσνευ.Λογικά είναι θέμα χρόνου να ξεκινήσει και τα μεγάλα σήριαλ και τα κλασσικά.

 

    Αλλά και να μην το  κάνει, το facebook της καθημερινής το ξέρετε. Γράψτε είτε μεμονομένα, είτε επίσημα σαν φόρουμ να ακουστεί η γνώμη σας.

 

  Οσο για το κόμιξ , είναι μεγάλη κουβέντα που μάλλον χρειάζεται ξεχωριστό θέμα το πως ξεκίνησε, πως εξελίχθηκε, το γιατί είχε πάνω του γραμμένο το συλλεκτικό κλπ.

 

 

Oντως, και ειναι και η πρωτη φορα που ανοιγουμε αυτη τη σζητηση εδω μεσα που καλο ειναι να μη χαθουν τα οποια επιχειρηματα στο θεμα της κουβεντουλας :P

 

'σχωρατε με απλα εχω εκνευριστει γιατι ουτε σημερα βρηκα την καθημερινη του ΣΚ 

 

:beer:

 

ΚΟΜΙΞ, κατάντια, facebook και λογοκρισία

 

Μελέτη για την κοστολόγηση του περιοδικού ΚΟΜΙΞ

 

:beer:

Επεξεργασία από archon
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9862
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

'σχωρατε με απλα εχω εκνευριστει γιατι ουτε σημερα βρηκα την καθημερινη του ΣΚ

Εγώ όταν οι προσφορές των εφημερίδων έχουν μεγάλη ζήτηση και εξαντλούνται γρήγορα, πληρώνω από πριν και μου κρατάει μία ο περιπτεράς. Αν δεν έχουν μεγάλη ζήτηση δεν το κάνω για να μπορώ να διαλέξω ανάμεσα στα αντίτυπα.

 

Το μικρό μέγεθος του Μίκυ Μάους δεν είναι ό,τι καταλληλότερο για τις κορυφαίες ιστορίες του Τοπολίνο.

ίσως. δεν είναι όμως ούτε και το τεράστιο του Κόμιξ.

Το ιδανικό μέγεθος των κόμικς είναι 17x26.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα Γαλλοβελγικά δεν διαβάζονται σε τέτοιο μέγεθος. Και ενίοτε μπορεί να χρειάζονται και ακόμα παραπάνω (όπως λχ το Μπλέικ και Μόρτιμερ). Οι περισσότεροι δημιουργοί σχεδιάζουν έχοντας κατά νου το τελικό μέγεθος της έκδοσης. 

 

Χαρακτηριστική είναι ίσως και η ιστορία του Λούθερ Αρκραϊτ, που βγήκε στο πρωτότυπο στο κλασσικό αμερικάνικο φορμά (17χ26), πλην όμως ο Ταλμποτ είχε κατά νου να τη βγάλει σε μέγεθος Α4 A3. Και όταν κατά τύχη του πρότεινε ο Jemmaς να τη βγάλει σε τέτοιο, ο Τάλμποτ πέταξε τη σκούφια του και εμείς βρήκαμε τη δυνατότητα να αποκτήσουμε ένα αριστούργημα. Όσοι το έχουμε αγοράσει έστω :)

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9862
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Θέλω να πω ότι κατά την γνώμη μου αυτές είναι οι ιδανικές διαστάσεις για να διαβαστεί ένα κόμικ. Στην Ελλάδα η κάθε εκδοτική βγάζει τα κόμικς σε ό,τι διαστάσεις θέλει, ενώ αν όλα έβγαιναν στις ίδιες διαστάσεις (όποιες και αν ήταν αυτές) θα ήταν πολύ ομορφότερη η συλλογή και θα ήταν ευκολότερη η αποθήκευση της.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι εννοεις τραγικα, οι αναλογιες ιδιες ειναι. Οσο μεγαλυτερο μεγεθος τοσο καλυτερα(εκτός αν δεν είναι καλό το σχέδιο), γι'αυτο και οι Ιταλοι τις κορυφαιες ιστοριες τις βγαζουν μετα σε πολυτελεις υπερμεγεθεις εκδοσεις.

Εγω παντως οταν διαβαζω ιστοριες στο pc (πολυ μεγαλυτερο μεγεθος απο το Κόμιξ), τις ευχαριστιεμαι πολυ περισσοτερο οπτικά.

Συμφωνώ και όταν διάβαζα το νέο crossover του Φάντομ και του Πράκτορα Ντακ στο pc το ευχαριστήθηκα πιο πολύ από το Τοπολίνο...

 

ίσως. δεν είναι όμως ούτε και το τεράστιο του Κόμιξ.

 

λχ Κόμιξ Β 15, Ντύλαν Μάους. Τα μελάνια στα περιγράμματα των χαρακτήρων στα "κοντινά" έχουν βγει τραγικά. Πιάνω δειγματικά το 12 (Ομοιότητα) για να το θυμηθώ και αισθάνομαι λες και έχω στα χέρια μου εκείνα τα χοντρά τουβλάκια-παζλ των 6-12 κομματιών που είναι για τα νήπια...

 

:cheers5:

Έχεις διαβάσει τον Δράκουλα στο Editor's Choice που είναι μέγεθος ΜΜ; Εγώ ναι και δεν μπόρεσα καν να το τελειώσω διότι με κούραζε. Δεν διαβαζόταν το ίδιο ευχάριστα όπως στο ΚΟΜΙΞ 295... Οι δημιουργοί πάντως δουλεύουν  σε μέγεθος α3 από ότι έχω ακούσει..

 

Το μικρό μέγεθος του Μίκυ Μάους δεν είναι ό,τι καταλληλότερο για τις κορυφαίες ιστορίες του Τοπολίνο.

Θα συμφωνήσω και ειδικά σε ιστορίες όπως το Μόμπυ Ντικ και ο Δράκουλας.

 

        Eγώ έχω την αίσθηση ότι η καθημερινή ακόμα ψάχνεται.Απλά ακολουθεί τα βήματα του τερζόπουλου σχεδόν σε όλα τα ντίσνευ.Λογικά είναι θέμα χρόνου να ξεκινήσει και τα μεγάλα σήριαλ και τα κλασσικά.

 

    Αλλά και να μην το  κάνει, το facebook της καθημερινής το ξέρετε. Γράψτε είτε μεμονομένα, είτε επίσημα σαν φόρουμ να ακουστεί η γνώμη σας.

 

  Οσο για το κόμιξ , είναι μεγάλη κουβέντα που μάλλον χρειάζεται ξεχωριστό θέμα το πως ξεκίνησε, πως εξελίχθηκε, το γιατί είχε πάνω του γραμμένο το συλλεκτικό κλπ.

Φαίνεται καθαρά ότι ψάχνεται αλλά Τα Μεγάλα Σήριαλ φαίνεται ότι έχουν αντικατασταθεί με το Edotor's Choice. Δεν θα είχα βγάλει και άλλο τεύχος πέρα από το αρχικό κιόλας... Μάλλον τους βολεύει διότι μπορούν να το βγάζουν μια φορά το χρόνο... Το Facebook δεν φτάνει! Εάν θες να διαβάσουν τουλάχιστον τη γνώμη σου στείλε ημειλ...

 

Έχω διαβάσει όλα τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ Β΄ Περιόδου και τα πρώτα πραγματικά τα απόλαυσα! Το θέμα όμως είναι ότι εφόσον οι ιστορίες αυτές μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ, τότε το Μίκυ Μάους έχει μόνο ιταλικές ιστορίες χαμηλής ποιότητας. Το ΚΟΜΙΞ θεωρώ ότι δεν έχει πλέον λόγο ύπαρξης. Οι καλές και οι μέτριες ιταλικές ιστορίες στο Μίκυ Μάους, οι μέτριες δανέζικες - ιταλικές 3ων σειρών ιστορίες στο Ντόναλντ, οι χαμηλής ποιότητας δανέζικες ιστορίες στο Σούπερ Μίκυ, οι πιο σύγχρονες ιταλικές ιστορίες του Φάντομ στο Οι Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ, οι ιστορίες των Barks, Rosa στις βιβλιοθήκες τους και οι παλιές ιταλικές ιστορίες στα Κλασσικά. 

 

Για το ΚΟΜΙΞ, αλήθεια, τι μένει; Οι βραζιλιάνικες ιστορίες; Νομίζω ότι μας έχει γίνει ΨΥΧΩΣΗ αυτό το περιοδικό, ντάξει καλό ήταν για τα πρώτα 150 τεύχη αλλά μέχρι εκεί τώρα έχουμε και βιβλιοθήκη Ρόσα και Βιβλιοθήκη Μπαρκς ολοκληρωμένες!

 

Το ΚΟΜΙΞ δεν ήταν ποτέ περιοδικό καλών ιστοριών όσο κι αν ο Τερζόπουλος προσπάθησε να το πλασάρει έτσι. Ήταν απλά το περιοδικό δημοσίευσης των καταπληκτικών ιστοριών Μπαρκς - Ροσα. Για όλες τις υπόλοιπες ιστορίες υπάρχουν άλλα περιοδικά στα οποία μπορούν να δημοσιευθούν.

Υπάρχει πολύ υλικό στο Τοπολινο που δεν έχει χρησιμοποιηθεί. Όπως είδες η δεύτερη εκατοντάδα του Μίκυ Μάους είναι καλύτερη μέχρι στιγμής από άποψη ιστοριών (από πολλά τεύχη της πρώτης). Ιστορίες υπάρχουν και γιατί να μην δοθεί η ευκαιρία σε δημιουργούς όπως ο Κάστυ να μπουν στο ΚΟΜΙΞ και όχι όπως έγινε με τον Σκάρπα και τον Ρόσα κάποτε; Δανέζικες υπάρχουν καλές αλλά δεν ξέρουμε γιατί δεν μπαίνουν. Χαίρομαι που απόλαυσες τα πρώτα τεύχη της Β΄Περιόδου διότι το άξιζαν.

 

Ξαναλέω ότι το ΚΟΜΙΞ δεν ήταν ποτέ επίσης αυτό που λες το περιοδικό δημοσίευσης των καταπληκτικών ιστοριών Μπαρκς - Ροσα. Ήταν στην αρχή το περιοδικό του Μπαρκς αποκλειστικά! Ο Ρόσα είναι συμπληρωματικός όπως και ο Σκάρπα. Ήρθαν αργότερα και έτσι άλλαξε από περιοδικό του Μπαρκς (και μόνο του Μπαρκς) σε περιοδικό καλών δημιουργών. Δεν διαφωνώ πως δεν υπάρχουν δημιουργοί που δεν άξιζαν να μπουν αλλά δεν είναι όλα Ρόσα και Μπαρκς. Ο μόνος λόγος κιόλας που στην αρχή που μπήκε ο Ρόσα είναι διότι έγραφε τότε που κυκλοφόρησε το ΚΟΜΙΞ συνέχειες ιστοριών του Μπαρκς και του ήρθε γάντι του Τερζό αυτό. Αλλιώς μπορεί να έμπαινε πολύ αργότερα. Κατανοώ ότι επειδή είχε πιο πολλές φορές ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα το παίρνεις έτσι αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα...

 

Το θέμα όπως έχω ξαναπει πολλάκις είναι ότι υπάρχει πολύ υλικό αναξιοποιήσιμο! Το επιτελείο φταίει για την κατάσταση του περιοδικού με τις επιλογές του. Ο Κάστυ βγάζει νέες ιστορίες σε λίγο καιρό στην Ιταλία, έχουμε νέες παρωδίες, ιστορίες του Σκάρπα που δεν έχουμε δει στην Ελλάδα, άλλες καλές Δανέζικες...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όλοι οι δημιουργοί σκιτσάρουν σε πάρα πολύ συγκεκριμένο μέγεθος σελίδας. 10χ15 ίντσες καθαρό χώρο. (με τα περιθώρια πηγαίνει 11χ17). Από εκεί και πέρα όμως, αναλόγως με το σε τι μέγεθος θα γίνει η τελική εκτύπωση, πάει και η λεπτομέρεια, πάνε και οι αναλογίες. Άλλη λεπτομέρεια βάζεις όταν θα βγει σε μικρό, άλλη για όταν είναι για μεσαίο και άλλη όταν είναι για μεγάλο.

 

Τέλη δεκαετίας 70 γύρισαν οι Γάλλοι και ξεκίνησαν να εκδίδουν κάποια διάσημα BD σε μέγεθος 16χ22 εκατοστά με ένα σκεπτικό να φτιάξουν BD μεγέθους τσέπης (όπως λχ τα ΒΙΠΕΡ). Έβγαλε ο Ψαρόπουλος 6 από δαύτα και τα σταμάτησε διότι προφανώς δεν διαβάζονταν ***αυτά*** σε τέτοιο μέγεθος. Είχαν εξαρχής φτιαχτεί για να διαβάζονται σε 21χ28 εκ. 

 

Κάποιες ιστορίες διαβάζονται στο μέγεθος του Κόμιξ (όπως αυτές που ανέφερες καθώς και αυτές του Φαντομία), κάποιες άλλες όμως (και νομίζω ότι είναι οι περισσότερες) δεν διαβάζονται σε αυτό το μέγεθος (όπως οι ιστορίες του Casty ή της Ziche ή ακόμα χειρότερα όλων των παλιών Ιταλών (λχ Σκάρπα) όπου δεν υπάρχει τίποτα στο φόντο παρά μόνο χρώμα). 

 

Σκάρπα στο Κόμιξ? Γελάω :) Θυμάμαι πόσο είχα ξενερώσει με το Νύχι της Κάλι. Τότε δεν ήξερα ονόματα ή το πως είχαν σταματήσει να βγάζουν Disney οι αμερικάνοι και πλέον έβγαζαν κυρίως οι Ιταλοί, και είδα την ιστορία στο περιοδικό και ήμουν wtf είναι αυτή η αηδία? Και όλα τα άλλα που είχαν βγει με Σκάρπα μέσα, δεν μου είχαν κάνει απολύτως καμία αίσθηση. (αναφέρομαι σε όσα ήταν στην πρώτη 150άδα :) ). 

 

Επέτρεψέ μου από τη στιγμή που το περιοδικό το αγόραζα τη στιγμή που έβγαινε, να έχω μια τρομερά κατασταλλαγμένη άποψη για το πότε άξιζε τον κόπο και πότε όχι. Διόλου τυχαίο που τον καιρό που έβαζε μόλις μια ιστορία μέσα, ήμουν κάργα ικανοποιημένος διότι έπαιρνα 100% ποιότητα (και αυτή η ποιότητα ήταν 99% μόνο Μπαρκς, Ρόσα και ο λατρεμένος Αντόλντ) και αργότερα όταν άρχισαν να βάζουν τη σάρα και τη μάρα το έκοψα (μέχρι που μπήκα σε αυτό το φόρουμ και με ξαναέπιασε το μικρόβιο :) ). Είναι σα να μιλάμε για την Εθνική Αργεντινής της δεκαετίας του 80. Καλός ο Jorge Valdano, καλός και ο Sergio Batista, αλλά ο μόνος λόγος που είχε κάνει σουξέ ήταν ο Maradona. Βγάζεις τον Maradona από εκεί και ξεμένεις με κάτι σαν την Εθνική Βελγίου. Έκανε εκείνη τη δεκαετία κάποια ωραία ματσάκια, είχε περάσει σε διάφορες φάσεις ομίλους και knock-out παιχνίδια, αλλά πρέπει να είσαι πουρόγερος σαν εμένα και να τα έχεις ζήσει για να θυμάσαι ότι κάποτε έπαιξαν και καλή μπαλίτσα :) Και δεν το λέω εγώ αυτό. Το λένε με τις πράξεις τους όλοι όσοι έχουν ξετινάξει τα τελευταία χρόνια τις Καθημερινές μαζεύοντας τις ιστορίες του θείου Carl :D Όπου την ίδια στιγμή αδιαφορούνε όχι απλά για τα Disney, αλλά για τα κόμικς γενικώς. (τίγκα στον προσωπικό μου περίγυρο από τέτοιες περιπτώσεις). Και θα το πείτε και εσείς όταν θα τελειώσει ο Carl, θα τελειώσει και ο Rosa και μετά, όταν θα βγάλουν σκληρόδετα με τους "ανύπαρκτους" που θα πάνε άπατα και θα το κόψουν (Murry, Scarpa, Martina, Casty, Ziche και δεν συμμαζεύεται, είναι ανύπαρκτοι σε σχέση με Goscinny, Pratt, Moore, Miller, Moebius και τις άλλες θεότητες των κόμικς). 

 

:cheers5:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95128
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα σέβη μου μεγαλειότατε...! :lol:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36527
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι είναι αλήθεια στις 26/8 επιστρέφουν και οι τρεις τους στην επικη περιπέτεια:

post-10466-0-53235500-1471586463_thumb.jpg

 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6103 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η αλήθεια είναι ότι αν εξαιρέσουμε Μπαρκς και ειδικά Ρόσα δεν έχουν οι άλλοι σχεδόν 100% καλές ιστορίες για να στηρίξουν άπαντα που θα τα αγοράζουν μη φανατικοί ντισνευκοί! Υπάρχουν όμως πάρα πολύ καλές ιστορίες και σε αυτούς, απλά όχι όλες!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

 

Και θα το πείτε και εσείς όταν θα τελειώσει ο Carl, θα τελειώσει και ο Rosa και μετά, όταν θα βγάλουν σκληρόδετα με τους "ανύπαρκτους" που θα πάνε άπατα και θα το κόψουν (Murry, Scarpa, Martina, Casty, Ziche και δεν συμμαζεύεται, είναι ανύπαρκτοι σε σχέση με Goscinny, Pratt, Moore, Miller, Moebius και τις άλλες θεότητες των κόμικς).

 

:cheers5:

Εδώ διαφωνώ καθέτως... Θεωρώ ότι κι άλλες βιβλιοθήκες δημιουργών θα άξιζαν πολύ. Κανενός δημιουργού δεν είναι όλες οι ιστορίες άριστες, όπως και να το κάνουμε, εκτός από του Rosa ίσως. Ακόμη κι ο κορυφαίος Barks όμως έχει κάνει αρκετές μέτριες και κακές ιστορίες κυρίως προς το τέλος της καριέρας του. Μια βιβλιοθήκη Casty για παράδειγμα θα ήταν πολύ καλύτερης ποιότητας από τους περσινούς τόμους του Barks που περιείχαν πολλές μετριότητες. Ο Casty νομίζω ότι έχει κάνει ελάχιστες κακές. Ο Mottura είναι ένα δεύτερο παράδειγμα: Κι αυτός έχει κάνει λίγες αλλά καλές. Ας μην τους αποκηρύσσουμε όλους, υπάρχουν αρκετοί άξιοι συνεχιστές των Barks και Rosa.

 

 

Συμφωνώ και όταν διάβαζα το νέο crossover του Φάντομ και του Πράκτορα Ντακ στο pc το ευχαριστήθηκα πιο πολύ από το Τοπολίνο...

 

Έχεις διαβάσει τον Δράκουλα στο Editor's Choice που είναι μέγεθος ΜΜ; Εγώ ναι και δεν μπόρεσα καν να το τελειώσω διότι με κούραζε. Δεν διαβαζόταν το ίδιο ευχάριστα όπως στο ΚΟΜΙΞ 295... Οι δημιουργοί πάντως δουλεύουν σε μέγεθος α3 από ότι έχω ακούσει..

 

Θα συμφωνήσω και ειδικά σε ιστορίες όπως το Μόμπυ Ντικ και ο Δράκουλας.

 

Φαίνεται καθαρά ότι ψάχνεται αλλά Τα Μεγάλα Σήριαλ φαίνεται ότι έχουν αντικατασταθεί με το Edotor's Choice. Δεν θα είχα βγάλει και άλλο τεύχος πέρα από το αρχικό κιόλας... Μάλλον τους βολεύει διότι μπορούν να το βγάζουν μια φορά το χρόνο... Το Facebook δεν φτάνει! Εάν θες να διαβάσουν τουλάχιστον τη γνώμη σου στείλε ημειλ...

 

Υπάρχει πολύ υλικό στο Τοπολινο που δεν έχει χρησιμοποιηθεί. Όπως είδες η δεύτερη εκατοντάδα του Μίκυ Μάους είναι καλύτερη μέχρι στιγμής από άποψη ιστοριών (από πολλά τεύχη της πρώτης). Ιστορίες υπάρχουν και γιατί να μην δοθεί η ευκαιρία σε δημιουργούς όπως ο Κάστυ να μπουν στο ΚΟΜΙΞ και όχι όπως έγινε με τον Σκάρπα και τον Ρόσα κάποτε; Δανέζικες υπάρχουν καλές αλλά δεν ξέρουμε γιατί δεν μπαίνουν. Χαίρομαι που απόλαυσες τα πρώτα τεύχη της Β΄Περιόδου διότι το άξιζαν.

 

Ξαναλέω ότι το ΚΟΜΙΞ δεν ήταν ποτέ επίσης αυτό που λες το περιοδικό δημοσίευσης των καταπληκτικών ιστοριών Μπαρκς - Ροσα. Ήταν στην αρχή το περιοδικό του Μπαρκς αποκλειστικά! Ο Ρόσα είναι συμπληρωματικός όπως και ο Σκάρπα. Ήρθαν αργότερα και έτσι άλλαξε από περιοδικό του Μπαρκς (και μόνο του Μπαρκς) σε περιοδικό καλών δημιουργών. Δεν διαφωνώ πως δεν υπάρχουν δημιουργοί που δεν άξιζαν να μπουν αλλά δεν είναι όλα Ρόσα και Μπαρκς. Ο μόνος λόγος κιόλας που στην αρχή που μπήκε ο Ρόσα είναι διότι έγραφε τότε που κυκλοφόρησε το ΚΟΜΙΞ συνέχειες ιστοριών του Μπαρκς και του ήρθε γάντι του Τερζό αυτό. Αλλιώς μπορεί να έμπαινε πολύ αργότερα. Κατανοώ ότι επειδή είχε πιο πολλές φορές ιστορίες του Μπαρκς και του Ρόσα το παίρνεις έτσι αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα...

 

Το θέμα όπως έχω ξαναπει πολλάκις είναι ότι υπάρχει πολύ υλικό αναξιοποιήσιμο! Το επιτελείο φταίει για την κατάσταση του περιοδικού με τις επιλογές του. Ο Κάστυ βγάζει νέες ιστορίες σε λίγο καιρό στην Ιταλία, έχουμε νέες παρωδίες, ιστορίες του Σκάρπα που δεν έχουμε δει στην Ελλάδα, άλλες καλές Δανέζικες...

Δε λέω ότι ήταν άσχημες οι ιταλικές ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ, απλώς όταν μπαίνουν εκεί, υποβαθμίζεται πολύ το Μίκυ Μάους, καθώς δεν μένουν καλές ιστορίες γι αυτό.

 

Θα ήταν καλό να έμπαιναν στο ΚΟΜΙΞ οι πραγματικά κορυφαίες ιστορίες και στο Μίκυ μάους οι απλά καλές - πολύ καλές ιστορίες. Το θέμα όμως είναι ότι δεν υπάρχουν άπειρες κορυφαίες ιστορίες και δεν φτάνουν για ένα μηνιαίο περιοδικό 100 σελίδων. Μια λύση θα ήταν να γινόταν 3μηνιαίο το ΚΟΜΙΞ για να φτάνει το υλικό.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Να ρωτήσω κάτι; Είχα κάνει 2 καταχωρήσεις και για κάποιον λόγο έγιναν 1...;;;; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1161
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Χαιρετω την ωραια παρεα των φιλων των κομικς! Πρωτο ποστ εδω.

 

Πιστευω πως υπαρχουν αρκετοι καλοι σχεδιαστες, πλην των Μπαρκς και Ροσα που εχουν υπερεκτιμηθει καπως λογω Κομιξ.

 

Απλως δεν υπαρχει το αγοραστικο κοινο στην Ελλαδα για να υποστηριχθει η εκδοση απαντων αλλων σχεδιαστων.

 

Σκαρπα και Γκοτφερσον θα ειχαν τυχη, οι υπολοιποι πιστευω θα πηγαιναν απατοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί αμφισβήτησε κανείς το μεγάλο Μπαρκς; Και είναι απολύτως λογικό να πωλείται τρελά η βιβλιοθήκη Disney. Κανείς δεν αμφισβητεί τον Μπαρκς. Το μόνο που είπα είναι ότι οι υπόλοιποι είναι επιπρόσθετοι.

 

Και ναι γιατί όχι Σκαρπα στο ΚΟΜΙΞ; Επειδή δεν άρεσε σε ένα άτομο δεν σημαίνει ότι ο Σκάρπα δεν άρεσε γενικά :) Μετά τον Μπαρκς και τον Ρόσα στην Ελλάδα είναι ο πιο γνωστός. Το δεν σου άρεσε το νύχι της Κάλι για οποιαδήποτε λόγο δεν σημαίνει ότι ο Σκάρπα δεν είναι καλός. (Μπορεί να μην σου αρέσουν και οι ιστορίες με τον Μίκυ κιόλας) Το Μυστήριο των Παστών Γαρίδων σου άρεσε; (πέρα από την πρώτη 150άδα, διότι μιλάω συνολικά πάντα)

 

Και όσο για το σχέδιο εννοώ ότι σήμερα σχεδιάζονται σε α3 από τους περισσότερους. Και τον Καστυ τον έχω δει και σε α4 και σε α3 να σχεδιάζει. Οι ιστορίες του κάνουν για το ΚΟΜΙΞ. Και πολλές ιστορίες και δικές και άλλων βγαίνουν μετά σε τομάκια στην Ιταλία σε μέγεθος μεγαλύτερο από του το Tpolino και μάλλον και του ΚΟΜΙΞ. Τώρα δεν αρέσει ο Κάστυ ή ο Μίκυ είναι άλλο θέμα. Εγώ πιστεύω ότι καλό είναι που του δόθηκε η ευκαιρία να μπει στο περιοδικό όπως ο Ρόσα.

 

Θα μιλήσω συνολικά. Ναι Μπαρκς και Ρόσα είναι ποιότητα αλλά δεν σημαίνει πως και άλλοι δεν είναι. Μπορεί όχι στο ίδιο ύψος αλλά είναι και αυτοί ποιότητα.

Εδώ διαφωνώ καθέτως... Θεωρώ ότι κι άλλες βιβλιοθήκες δημιουργών θα άξιζαν πολύ. Κανενός δημιουργού δεν είναι όλες οι ιστορίες άριστες, όπως και να το κάνουμε, εκτός από του Rosa ίσως. Ακόμη κι ο κορυφαίος Barks όμως έχει κάνει αρκετές μέτριες και κακές ιστορίες κυρίως προς το τέλος της καριέρας του. Μια βιβλιοθήκη Casty για παράδειγμα θα ήταν πολύ καλύτερης ποιότητας από τους περσινούς τόμους του Barks που περιείχαν πολλές μετριότητες. Ο Casty νομίζω ότι έχει κάνει ελάχιστες κακές. Ο Mottura είναι ένα δεύτερο παράδειγμα: Κι αυτός έχει κάνει λίγες αλλά καλές. Ας μην τους αποκηρύσσουμε όλους, υπάρχουν αρκετοί άξιοι συνεχιστές των Barks και Rosa.

Συμφωνώ απόλυτα εδώ^^^ Κανένας δεν είναι "ανύπαρκτος" αρκεί να τον γνωρίσεις. :) Διότι και ο Ρόσα κάποτε "ανύπαρκτος" ήταν. Προσωπικά θεωρώ τον Κάστυ τον "Ρόσα" του Μίκυ και οι ιστορίες του έχουν πολλά ακόμα να προσφέρουν.

 

Γενικά διαφωνώ απόλυτα με το γεγονός ότι μόνο Ρόσα και Μπαρκς αξίζουν. Και ότι υπάρχουν και κακιές και μέτριες ιστορίες αυτό δείχνει πόσο άλλαξε ο δημιουργός. Έχουν και αυτές το ρόλο τους. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9862
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Να ρωτήσω κάτι; Είχα κάνει 2 καταχωρήσεις και για κάποιον λόγο έγιναν 1...;;;; :P

Τις ένωσε ο moderator. Μπορείς να απαντάς σε πολλά σχόλια μόνο με ένα post με το κουμπί «πολλαπλή παράθεση».

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η αλήθεια είναι ότι αν εξαιρέσουμε Μπαρκς και ειδικά Ρόσα δεν έχουν οι άλλοι σχεδόν 100% καλές ιστορίες για να στηρίξουν άπαντα που θα τα αγοράζουν μη φανατικοί ντισνευκοί! Υπάρχουν όμως πάρα πολύ καλές ιστορίες και σε αυτούς, απλά όχι όλες!

 

Οι περισσότερες ιστορίες των περσινών τόμων του Μπαρκς ήταν επιεικώς μέτριες :)

 

Ναι είναι αλήθεια στις 26/8 επιστρέφουν και οι τρεις τους στην επικη περιπέτεια:

attachicon.gif o1.jpg

 

Ένα τεύχος που θα προσπεράσω.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εδώ διαφωνώ καθέτως... Θεωρώ ότι κι άλλες βιβλιοθήκες δημιουργών θα άξιζαν πολύ. Κανενός δημιουργού δεν είναι όλες οι ιστορίες άριστες, όπως και να το κάνουμε, εκτός από του Rosa ίσως. Ακόμη κι ο κορυφαίος Barks όμως έχει κάνει αρκετές μέτριες και κακές ιστορίες κυρίως προς το τέλος της καριέρας του. Μια βιβλιοθήκη Casty για παράδειγμα θα ήταν πολύ καλύτερης ποιότητας από τους περσινούς τόμους του Barks που περιείχαν πολλές μετριότητες. Ο Casty νομίζω ότι έχει κάνει ελάχιστες κακές. Ο Mottura είναι ένα δεύτερο παράδειγμα: Κι αυτός έχει κάνει λίγες αλλά καλές. Ας μην τους αποκηρύσσουμε όλους, υπάρχουν αρκετοί άξιοι συνεχιστές των Barks και Rosa.

 

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά το σχόλιο μου :) Δεν είπα ότι δεν μου αρέσουν ή ότι δεν είναι καλοί ή ότι δεν θα τα ήθελα και εγώ σε ωραίες σκληρόδετες εκδόσεις :) Είπα ότι (α) δεν πρόκειται να μοσχοπουλήσουν όπως μοσχοπουλάει αυτή τη στιγμή η Καθημερινή, η οποία φυσικότατα και επέλεξε πρώτα να βγάλει την ώριμη περίοδο του Μπαρκς με τις άψογες ιστορίες και μετά να βγάλει τα αρχικά του που είναι χειρότερα και ίσως και κακά (ακριβώς όπως συμβαίνει με τα Αστερίξ, με τα Λούκυ Λουκ, με τα Τεντεν και πιθανότατα με το οτιδήποτε :) ) και ότι (β) Μπαρκς+Ρόσα είναι ιερά τέρατα του χώρου. Όπως είναι ο Goscinny, όπως είναι ο Pratt, όπως είναι ο Alan Moore. Οι υπόλοιποι είναι καλοί, αλλά ιερά τέρατα δεν είναι. Όπως δεν είναι ιερό τέρας ο Jeff Smith με το αριστουργηματικό Bone, δεν είναι ιερό τέρας ο Giardino με την αψεγάδιαστη Ουγγρική Ραψωδία (και όχι μόνο. Scanlation από τον Θρηνωδό που μάλλον μόλις τον ανακάλυψε και έχει πάθει κοκομπλόκο :lol: ) και πάει λέγοντας :) 

 

Ο Ρόσα δεν ήταν τυχαίος και οι ιστορίες του δεν ήταν "στοίχημα" για τον Τερζό. Είχε ήδη πιάσει στην Αμερική και οι ιστορίες του ξαναέμπαιναν σε διάφορα έντυπα απ'ότι βλέπω. Παρεμπιπτόντως πλάκα έχει μια σειρά ονόματι Donald Duck Adventures που κυκλοφόρησε στις ΗΠΑ το 1987 (ένα χρόνο πριν βγει εδώ το Κόμιξ). Ρίξτε μια ματιά στα εξώφυλλα :D Ο Τερζό απλώς ακολούθησε τις επιλογές της Gladstone. Πρώτα 26 Κόμιξ Καρλ Μπαρκς και εν συνεχεία το σπάει για να βάλει Verhagen στο 27 με την Ισαβέλλα (που είναι στο DDA #1), στο 28 (που είναι στο DDA#5), Rosa στο 29 (που είναι στο DDA#8), επιστροφή στον Μπαρκς για 3 τεύχη, ξανά Rosa στο 33 (όπου εδώ η ιστορία δεν είχε επαναδημοσιευθεί στο DDA), μετά πετάει το άκυρο Μίκυ Μαους και γιγαντιαία μυρμήγκια (ίσως επειδή ήταν στο πρώτο Γέλιο και Χαρά??? δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο :lol: ), Rosa στο 35 (DDA 12), 11 Barks στη σειρά, μετά ξαναθυμάται τον Wright (άγνωστες οι βουλές του Κυρίου), 7 Barks κατακέφαλα, και τσακ μας πετάει τον Σκάρπα... Συνεχίζει με Branca (DDA 13), 1 Barks και μετά ένας άκυρος (μόλις 8 μεταφράσεις σε εμάς, οι μισές στο Κόμιξ), ίσως διότι είναι "περιπέτεια" σε εξωτικό μέρος (Νήσος του Πάσχα). 2 Barks και ξαναθυμάται μετά τον Σκάρπα και αυτή την αηδία που λέγεται Τζένη (αυτό το σίχαμα παρέα με τον Λούλη είναι ένας εξαιρετικός λόγος για να πιστεύει κανείς ότι οι Ιταλοί είναι για τα μπάζα :lol: Έπρεπε να βγούνε πολλοί Κάστηδες και πολλές Τζίκε για να ξεπλύνουν το αίσχος :lol:) Barks, Scarpa, Barks, Vicar (DDA 17), Barks, Scarpa, Barks*2, Vicar (DDA 27), Barks*3, Rosa (όχι DDA) και πλέον διαπιστώνω ότι φτάσαμε Δεκέμβρη του 1994, 1 χρόνο αφ'ότου ολοκληρώθηκε ο Βιος και Πολιτεία, που τσίμπησε και το Eisner (τη στιγμή που άμα ένα κόμικ δεν ήταν υπερηρωικό ή Vertigo, οι Αμερικάνοι ούτε που ήξεραν ότι υπήρχε :) ), οπότε πλέον οι Rosa που αρχίζουν και έρχονται είναι απολύτως εύλογοι :)

 

οκ... αυτό ήταν χοντρή παρεκτροπή :) Συνολικά πάντως, τώρα που τα ξαναβλέπω, εντείνεται όλο και περισσότερο μέσα μου ότι εκείνο το περιοδικό υπήρξε και υπάρχει καθαρά λόγω Μπαρκς :D Κάτι σαν τον Σαββόπουλο. Κάποια δυνατά τραγούδια κατά την μεταπολίτευση και μετά ασταμάτητο άρμεγμα της δόξας που γνώρισε τότε :D

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85731
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Να ρωτήσω κάτι; Είχα κάνει 2 καταχωρήσεις και για κάποιον λόγο έγιναν 1...;;;; :P

 

Τις ένωσε ο moderator. Μπορείς να απαντάς σε πολλά σχόλια μόνο με ένα post με το κουμπί «πολλαπλή παράθεση».

 

Οπως τα λεει ο jimakos !!! :respect:

Δεν πρέπει να κανεις ποστ το ένα μετά το άλλο και να απαντάς ξεχωριστά στον καθένα ,γιατί έτσι θα γεμίζουμε σελίδες και το διάβασμα θα γίνεται δυσκολότερο.Μπορείς με το κουμπι της πολλαπλής παραθεσης κατω δεξιά να απαντάς σε όσους θέλεις στο ίδιο ποστ . :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Αυτό με την πολλαπλή παράθεση δεν το είχα αντιληφθεί, αλλά για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω το γιατί είναι τόσο κακό το να υπάρχουν 2 ποστ με διαφορετικό θέμα το καθένα από τον ίδιο χρήστη, ούτως ή άλλως το θέμα έχει 5,000 posts το 1 παραπάνω θα πειράξει :P 
 
 
 
Στο θέμα και πάλι όμως για να μην ξεφεύγουμε:

 

 

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά το σχόλιο μου :) Δεν είπα ότι δεν μου αρέσουν ή ότι δεν είναι καλοί ή ότι δεν θα τα ήθελα και εγώ σε ωραίες σκληρόδετες εκδόσεις :) Είπα ότι (α) δεν πρόκειται να μοσχοπουλήσουν όπως μοσχοπουλάει αυτή τη στιγμή η Καθημερινή, η οποία φυσικότατα και επέλεξε πρώτα να βγάλει την ώριμη περίοδο του Μπαρκς με τις άψογες ιστορίες και μετά να βγάλει τα αρχικά του που είναι χειρότερα και ίσως και κακά (ακριβώς όπως συμβαίνει με τα Αστερίξ, με τα Λούκυ Λουκ, με τα Τεντεν και πιθανότατα με το οτιδήποτε :) ) και ότι (β) Μπαρκς+Ρόσα είναι ιερά τέρατα του χώρου. Όπως είναι ο Goscinny, όπως είναι ο Pratt, όπως είναι ο Alan Moore. Οι υπόλοιποι είναι καλοί, αλλά ιερά τέρατα δεν είναι. Όπως δεν είναι ιερό τέρας ο Jeff Smith με το αριστουργηματικό Bone, δεν είναι ιερό τέρας ο Giardino με την αψεγάδιαστη Ουγγρική Ραψωδία (και όχι μόνο. Scanlation από τον Θρηνωδό που μάλλον μόλις τον ανακάλυψε και έχει πάθει κοκομπλόκο :lol: ) και πάει λέγοντας :) 

Ο Ρόσα δεν ήταν τυχαίος και οι ιστορίες του δεν ήταν "στοίχημα" για τον Τερζό. Είχε ήδη πιάσει στην Αμερική και οι ιστορίες του ξαναέμπαιναν σε διάφορα έντυπα απ'ότι βλέπω. Παρεμπιπτόντως πλάκα έχει μια σειρά ονόματι Donald Duck Adventures που κυκλοφόρησε στις ΗΠΑ το 1987 (ένα χρόνο πριν βγει εδώ το Κόμιξ). Ρίξτε μια ματιά στα εξώφυλλα :D Ο Τερζό απλώς ακολούθησε τις επιλογές της Gladstone. Πρώτα 26 Κόμιξ Καρλ Μπαρκς και εν συνεχεία το σπάει για να βάλει Verhagen στο 27 με την Ισαβέλλα (που είναι στο DDA #1), στο 28 (που είναι στο DDA#5), Rosa στο 29 (που είναι στο DDA#8), επιστροφή στον Μπαρκς για 3 τεύχη, ξανά Rosa στο 33 (όπου εδώ η ιστορία δεν είχε επαναδημοσιευθεί στο DDA), μετά πετάει το άκυρο Μίκυ Μαους και γιγαντιαία μυρμήγκια (ίσως επειδή ήταν στο πρώτο Γέλιο και Χαρά??? δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο :lol: ), Rosa στο 35 (DDA 12), 11 Barks στη σειρά, μετά ξαναθυμάται τον Wright (άγνωστες οι βουλές του Κυρίου), 7 Barks κατακέφαλα, και τσακ μας πετάει τον Σκάρπα... Συνεχίζει με Branca (DDA 13), 1 Barks και μετά ένας άκυρος (μόλις 8 μεταφράσεις σε εμάς, οι μισές στο Κόμιξ), ίσως διότι είναι "περιπέτεια" σε εξωτικό μέρος (Νήσος του Πάσχα). 2 Barks και ξαναθυμάται μετά τον Σκάρπα και αυτή την αηδία που λέγεται Τζένη (αυτό το σίχαμα παρέα με τον Λούλη είναι ένας εξαιρετικός λόγος για να πιστεύει κανείς ότι οι Ιταλοί είναι για τα μπάζα :lol: Έπρεπε να βγούνε πολλοί Κάστηδες και πολλές Τζίκε για να ξεπλύνουν το αίσχος :lol:) Barks, Scarpa, Barks, Vicar (DDA 17), Barks, Scarpa, Barks*2, Vicar (DDA 27), Barks*3, Rosa (όχι DDA) και πλέον διαπιστώνω ότι φτάσαμε Δεκέμβρη του 1994, 1 χρόνο αφ'ότου ολοκληρώθηκε ο Βιος και Πολιτεία, που τσίμπησε και το Eisner (τη στιγμή που άμα ένα κόμικ δεν ήταν υπερηρωικό ή Vertigo, οι Αμερικάνοι ούτε που ήξεραν ότι υπήρχε :) ), οπότε πλέον οι Rosa που αρχίζουν και έρχονται είναι απολύτως εύλογοι :)
 
οκ... αυτό ήταν χοντρή παρεκτροπή :) Συνολικά πάντως, τώρα που τα ξαναβλέπω, εντείνεται όλο και περισσότερο μέσα μου ότι εκείνο το περιοδικό υπήρξε και υπάρχει καθαρά λόγω Μπαρκς :D Κάτι σαν τον Σαββόπουλο. Κάποια δυνατά τραγούδια κατά την μεταπολίτευση και μετά ασταμάτητο άρμεγμα της δόξας που γνώρισε τότε :D
:cheers5:

Κοίτα συμφωνώ όσον αφορά το Κόμιξ, πως προορίζεται δηλαδή κυρίως για ιστορίες των Barks και Rosa αλλά από την άλλη διαφωνώ στο ότι ο Rosa είναι ιερό τέρας ενώ ο Casty όχι. Ο Barks ναι, συμφωνώ γιατί ήταν ο πρώτος που θεμελίωσε το σύμπαν των παπιών. Ο Casty όμως είναι ότι ακριβώς είναι και ο Rosa αλλά για τα ποντίκια. Όπως ο Rosa συνέχισε και βελτίωσε το έργο του Barks στο σύμπαν των παπιών, έτσι και ο Casty συνέχισε και βελτίωσε το έργο των Γκοτφρεντσον και Scarpa στο σύμπαν των ποντικιών.

Επεξεργασία από Fergus Mc Duck
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό με την πολλαπλή παράθεση δεν το είχα αντιληφθεί, αλλά για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω το γιατί είναι τόσο κακό το να υπάρχουν 2 ποστ με διαφορετικό θέμα το καθένα από τον ίδιο χρήστη, ούτως ή άλλως το θέμα έχει 5,000 posts το 1 παραπάνω θα πειράξει :P

 

Σε κάποια φόρουμ απαγορεύεται το double posting γιατί θεωρείται post boosting (όταν έχοντας πολλά ποστ αποκτάς πρόσβαση σε διάφορες λειτουργίες που δεν έχεις όταν είσαι νέο μέλος).

 

Σε άλλα φόρουμ θεωρείται έλλειψη netiquette(κώδικας δεοντολογικής συμπεριφοράς στο διαδίκτυο).

 

Εγώ το θεωρώ αντιπαραγωγικό και εν πάση περιπτώσει, το κουμπί "επεξεργασία" για κάποιο λόγο υπάρχει. Με την λογική του υπάρχουν 5000 ποστ, αν όλοι είχαν αυτό το σκεπτικό θα ήταν 15000+ ποστ.

 

Προφανώς και μπορεί κάποιος να γράψει κάτι κάτω από προηγούμενη δική του δημοσίευση μετά από εύλογο χρονικό διάστημα (για ενημερώσεις κλπ).

 

Αλλά απλά έψαξα στο google "why double posting is bad". ;)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Και γιατί δηλαδή είναι χειρότερο να υπάρχουν 15,000 ποστ και όχι 5,000 ποστ;;; :P Και στις δύο περιπτώσεις όντας πολλά, οι περισσότερες δημοσιεύσεις χάνονται. Αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή από τη στιγμή που είναι βολικό να κάνεις 2 διαφορετικά ποστ για δύο διαφορετικά θέματα / απαντήσεις πάντα. Άλλο όταν αυτό γίνεται για spamming, άλλο όταν γίνεται εν μέσω γόνιμης συζήτησης  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85731
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Kοίτα όλα είναι θέμα οπτικής και αντίληψης των πραγμάτων .

 

Δεν καταλαβαίνεις κάτι που για το σύνολο των μελών του φόρουμ είναι απόλυτα κατανοητό και αποδεκτό .

Δεν καταλαβαίνεις οτι αν αυτό που κανεις εσύ με το διπλοποστάρισμα το κανουν άλλοι 150 χρήστες σε καθημερινή βάση θα γεμίζουμε σελίδες επί σελίδων ,με αποτέλεσμα να βαραίνει κάποια στιγμή ο server που φιλοξενεί το φορουμ ,αλλά και να γίνεται τρομερά δύσκολη η αναγνωση ενος θέματος με 200 π.χ σελίδες.

Δεν καταλαβαίνεις οτι  διπλοποσταροντας ,κάνεις δύσκολη τη ζωή των διαχειριστών του φορουμ ,οι οποίοι έχουν  πολλά περισσότερα πράγματα να κάνουν απ το να ασχολούνται  συνέχεια  με merge στα διπλά ποστ .

 

ο.κ δεν πειράζει !Είσαι νέος στο φόρουμ και μέχρι ενός σημείου αυτό είναι λογικό ......

 

 

Το θέμα είναι οτι υπάρχουν (και καλως υπάρχουν ) κάποιοι κανόνες εύρυθμης λειτουργίας του φόρουμ ,οι οποίοι πρέπει να είναι σεβαστοί απ όλους .

Πάνω σ αυτούς λοιπόν τους κανόνες θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς την λειτουργία της πολλαπλης παράθεσης και οχι τα διπλα ποστ.

Σ ευχαριστώ πολύ ! :)

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2814 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Αυτό δεν καταλαβαίνω, γιατί το να υπάρχει ένα θέμα 200 σελίδων+ είναι κάτι το ''κακό'' και δύσχρηστο.! Δεν έχω κανέναν σκοπό να δυσκολέψω τη ζωή των mod για να κάνουν merge τα ποστ μου, απλά δεν μπορώ να καταλάβω την αναγκαιότητα του θέματος :P Σε άλλα μεγαλύτερα forum γενικής θεματολογίας στα οποία είμαι εγγεγραμένος τα διπλά ποστ δεν είναι ούτε κάτι το παράξενο, ούτε κάτι το δύσχρηστο, ούτε κάτι το αρνητικό για τη λειτουργία τους. Το ίδιο ισχύει και για τα πολύ μεγάλα θέματα, υπάρχουν αρκετά άνω των 10,000 ποστ με τα οποία δε δημιουργείται το παραμικρό πρόβλημα.!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1161
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μια που εχουν κλεισει 2 χρονια κυκλοφοριας του νεου ΜΜ, και εχουμε μπει στην δευτερη εκατονταδα, ποια τευχη εχετε ξεχωρισει μεχρι στιγμης;

 

Ξαναδιαβαζω σιγα σιγα τα νεα ΜΜ απο το #1 και εχω τελειωσει τα πρωτα 10.

 

Μεχρι στιγμης, βρισκω πως τα #1,2,5,6,9 και 10 ηταν καλα τευχη.

 

ΥΓ Συγγνωμη αν το ποσταρα σε λαθος συζητηση

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.