Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Για Την Κοστολόγηση Του Περιοδικού ‘’ΚΟΜΙΞ’’ (Τερζόπουλος) [ Για να μην πέσετε θύματα αισχροκέρδειας ]


vintaz

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πάρα πολύ καλή δουλειά vintaz, respect :div:

 

Πολύ χρήσιμος οδηγός που πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς. Παλιά είχα ξεψυρίσει κι εγώ τις τιμές των τευχών, όμως σταμάτησα όταν ολοκλήρωσα τη συλλογή μου πριν 4-5 χρόνια. Η σπανιότητα των τευχών πάντως πάνω κάτω είναι όπως την θυμόμουν κι εγώ τότε. Την 30άδα είχα βαρεθεί να τη βλέπω μπροστά μου, σε όποιο περίπτερο και αν πήγαινα έβρισκα στάνταρ κομμάτια από εκεί, με εξαίρεση το 37 βέβαια. Θυμάμαι πως αναρωτιόμουν ποιος θα αγοράσει αυτά τα τεύχη, σιγά μην ανέβαιναν οι τιμές τους πάνω από 3 € με τόσα αντίτυπα που κυκλοφορούσαν. Βέβαια ο χρόνος και οι έμποροι με διέψευσαν...

 

Αλήθεια εσύ έκλεισες τη σειρά ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190100
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαίρετη δουλειά. Επειδή τα είχα και δεν τα έψαξα ποτέ μου, αδυνατώ να κρίνω τις τιμές (πλέω κυριολεκτικά σε πελάγη αγνοίας), αλλά δηλώνω εντυπωσιασμένος από το μεράκι που έριξες για να φτιάξεις αυτή τη λίστα!!!!!!!! :respect::div::cool::thanks:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πραγματικά πολύ καλή δουλειά! Πολύ κόπος και καλή ανάλυση! Απο κεί και πέρα και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος τα ποσά που έχεις ανα τεύχος είναι το ανώτερο ποσό που εσύ θεωρείς αποδεκτό και θα το έδινες προκειμένου να αποκτήσεις κάποιο απ αυτά τα τεύχη;

 

Εγω πάλι με μια τελείως διαφορετική ματιά έχω να κάνω τις έξης παρατηρήσεις.

 

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είτε στα παλαιοπωλεία, είτε στα on line μαγαζιά, είτε στις δημοπρασίες βλέπω συνέχεια και διαρκώς ΟΛΑ τα τεύχη του περιοδικού ΚΟΜΙΞ να είναι σε προσφορά. Δεν έχω διαπιστώσει κάποιο που να μην υπάρχει διαθέσιμο προς αγορά. Οι τιμές τους βέβαια είναι στον ουρανό, αλλά ταυτόχρονα μένουν και απούλητα.

 

Αρα σπάνιο με την έννοια του να μην υπάρχει πουθενά μάλλον δεν υφίσταται για το συγκεκριμένο περιοδικό. Υπάρχει η "αντίληψη" ότι κάποια τεύχη είναι πιο σπάνια απο άλλα, που συνήθως βασίζεται σε φήμες και εικασίες.

 

Έτσι και αλλιώς μιλάμε για ένα απο τα πιο πετυχημένα κόμικς της Ελληνικής αγοράς με μεγάλο τιράζ.

 

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω τα δικά μου όρια ανοχής είναι τα εξής:

 

1-10: Όχι παραπάνω απο 10 Ευρώ το τεύχος. 11-50: Όχι παραπάνω απο 5 ευρώ το τεύχος. 51-100: Όχι παραπάνω απο 2 Ευρώ το τεύχος.

 

 

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ την προσπάθειά σου καταπληκτική! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks: Ήταν κάτι που χρωστούσα σε όλους τους φίλους αυτού του αγαπημένου αλλά και παρεξηγημένου περιοδικού που μαζί με μένα έπεσαν θύματα ορισμένων εμπόρων :SmokingDevil: ...τουλάχιστον εγώ ξύπνησα νωρίς....άλλοι όμως?Ελπίζω πλέον να ρίχνουν μια ματιά στον οδηγό πριν την πατήσουν...αλλά και να μαθαίνουν κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το πόσο σπανια είναι τα τεύχη του κόμιξ τελικά.... :wall: αμαν πια.....ΤΟ σπανιοτερο και το σπανιοτερο....οι τιμες αντανακλουν πλην την σπανιότητα και την ποιότητα...συλλεκτικο τευχος :relax: ...όλα πιστεύω ότι υπάρχουν...τι σε 3 τι σε 5 χρόνια όλα βρίσκονται... μεράκι θέλει,κέφι και ανα διαστήματα ψαξιμο....εμένα μου πήρε 2 χρόνια...αλλά εν τω μεταξύ ανακάλυψα ένα σωρό υπέροχες εκδόσεις να ασχοληθώ....κάτι λίγα μείναν για τη σειρά αλλά ψάχνω τόσα άλλα που δεν βιάζομαι πλέον όπως στην αρχή....Πάνω από όλα ΥΠΟΜΟΝΗ!! και :hit::notalk: στους κακούς εμπόρους...γιατί υπάρχουν και κάποιοι ακόμα που παραμένουν καλοί. :cheers3:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αντρέα κι εγώ αυτό έλεγα, όμως τέτοιες τιμές δεν είναι ρεαλιστικές στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Εξ' άλλου με κάλυψε ο vintaz με τα παρακάτω

 

Και φυσικά αν δεν υπήρχε το θέμα της προσφοράς-ζήτησης-κερδοσκοπείας, οι τιμές θα ήταν το πολύ 3 ευρώ το τεύχος όπως έχουν γίνει κατά καιρούς εδώ μέσα και έχουμε τρελαθεί όλοι.

 

Ωστόσο, επειδή είμαστε αναγκασμένοι να ακολουθήσουμε την αγορά προκύπτουν οι παρακάτω σχετικά λογικές τιμές, χωρίς όμως να παίζουμε το παιχνίδι της πλειοψηφίας των εμπόρων... :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τα ποσά που έχεις ανα τεύχος είναι το ανώτερο ποσό που εσύ θεωρείς αποδεκτό και θα το έδινες προκειμένου να αποκτήσεις κάποιο απ αυτά τα τεύχη;

 

Σε ευχαριστώ φίλε Αντρέα...τα ποσά που έχω θέσει είναι συνδυασμός 2 πραγμάτων με το 1ο να κυριαρχεί:

 

1.Η διαθεσιμότητα και η κινητικότητά τους σε κάθε είδους αγορά...Δηλαδή πόσο συχνά κυκλοφορούν τα τεύχη.Υπήρχε λόγος που έβαλα αλλού 7 και αλλού 8 ευρώ...φυσικά και κάπου μπορεί να κάνω λάθος αλλά μιλάω για τεύχη που παρακολουθώ εδώ και 3-4 χρόνια καθημερινά

 

2.Η αξία τους στην αγορά...όταν ακούω κάποιος από την κοινότητα να έχει αγοράσει το #1 με 3 ευρώ είτε λόγω τεράστιας τύχης είτε επειδή το αγόρασε από το περίπτερο το 1988, αλλά πάλι σε τιμή 3 ευρώ αν λάβουμε υπ'όψην την σημερινή αξία του μηνιαίου Κόμιξ, και αρκετούς ανά μεγάλα χρονικά διαστήματα να το αγοράζουν στα 150 ευρώ πιστεύω ότι ο μέσος όρος είναι τα 75 ευρώ περίπου που είναι πολύ κοντά στην τιμή την οποία το αγόρασα εγώ.Αυτό σημαίνει ότι είμαι σε μια ισορροπία...όταν χαλάει η ισορροπία είτε γινόμαστε γκαστόνε με βάση τα σημερινά δεδομένα των τιμών είτε πέφτουμε θύματα αισχροκερδειας.Οπότε έτσι απαντάω και στο ερώτημά σου ότι ναι θεωρώ τα 75 οριακή τιμή με μέγιστο τα 80....ωραία θα ήταν να μιλήσω για 10 ευρώ αλλά κάτι τέτοιο γίνεται αρκετά σπάνια,ειδικά σήμερα που όποιος ακούει για κόμιξ το έχει συνδέσει με τη λέξη συλλεκτικό και ακριβό, και θεώρησα να βάλω τις τιμές με τέτοιο τρόπο που να είναι ρεαλιστικές και να αποτρέπουν περισσότερο φαινόμενα αισχροκέρδειας.Διαφορετικά θα έθετα το ερώτημα του πόσο τυχερός θα μπορούσε να είναι κάποιος :)

 

 

Εγω πάλι με μια τελείως διαφορετική ματιά έχω να κάνω τις έξης παρατηρήσεις.

 

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είτε στα παλαιοπωλεία, είτε στα on line μαγαζιά, είτε στις δημοπρασίες βλέπω συνέχεια και διαρκώς ΟΛΑ τα τεύχη του περιοδικού ΚΟΜΙΞ να είναι σε προσφορά. Δεν έχω διαπιστώσει κάποιο που να μην υπάρχει διαθέσιμο προς αγορά. Οι τιμές τους βέβαια είναι στον ουρανό, αλλά ταυτόχρονα μένουν και απούλητα.

 

Και όμως....τα πενηντάρια πόσοι τα έχουν?μιλάω για παλαιοπωλεία....αλλά και στις δημοπρασιες πόσο συχνά βλέπεις το 55?απλά ο λόγος που δεν αγοράζει κάποιος το 55 εύκολα όταν βγει είναι ότι όλοι ψάχνουν με μανία πάντα το #1...ακόμα και αν τους λείπει όλη η σειρά σχεδόν...και αν έχεις παρατηρήσει το #1 είναι αυτό που εξαφανίζεται παντα....εντάξει υπάρχει και στα 200 ευρώ στο ibid και στα 400 στην χρυσή ευκαιρία...καλά τα βλέπω και τρελαίνομαι :confuse:

 

]Αρα σπάνιο με την έννοια του να μην υπάρχει πουθενά μάλλον δεν υφίσταται για το συγκεκριμένο περιοδικό. Υπάρχει η "αντίληψη" ότι κάποια τεύχη είναι πιο σπάνια απο άλλα, που συνήθως βασίζεται σε φήμες και εικασίες.

 

Και όμως θεωρώ πολύ πιθανό κάποια τεύχη να βγήκαν σε μικρότερο τιράζ λόγω αυτής της φήμης της 50άρας...αλλά σπάνιο με την έννοια του σπάνιου...όχι δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου στο κόμιξ και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....απλά κάποια τεύχη βρίσκονται κάπως πιο εύκολα από άλλα...

 

Έτσι και αλλιώς μιλάμε για ένα απο τα πιο πετυχημένα κόμικς της Ελληνικής αγοράς με μεγάλο τιράζ.

 

Αυτό είναι γεγονός :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έστω ότι χωράνε ισάριθμα ρησπέκτ με τα τεύχη που κοστολόγησες ώστε να είναι επάξια ευχαριστήριο αυτό το ποστ.

 

edit: Χμ, δε χωράνε 100, αλλά και πάλι.

 

ΤΡΕΛΟ! ΤΡΕΛΗ ΛΙΣΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΟ!!!!!!!!! Και να εχει παραπομπη το αφιερωμα του Κομιξ, στο πρωτο-πρωτο ποστ!!!!!!!!!

 

 

:div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div::div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  144
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλή έρευνα και εκπληκτικό το αποτέλεσμα!!!!

 

:clap2::clap2::clap2::clap2:

 

ΚΑι απαραίτητη για κάθε καινούριο αλλά και παλίο αναζητητή!!!

 

Υποβάλλω τα σέβη μου !!!!

:respect::respect::respect::respect::respect::respect:

 

 

ΥΓ. Και συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλίσαντα ότι πρέπει να γίνει παραπομπή του άρθρου στο αφιέρωμα του ΚΟΜΙΞ!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κι εγω θα υποστηριζα να σημειωθει στο ΚΟΜΙΞ. Μπραβο πολυ καλη δουλεια (σιγουρα δεν ειναι το 2ο ψευδωνυμο του Βαλτ το vintaz; :thinking:

 

:clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Καλή δουλειά :clap2:

 

Θα διαφωνήσω σε αρκετά σημεία στις τιμές ξεκινώντας από την πρώτη δεκάδα που το ανώτερο (για μένα) στο #1 είναι τα 60 € και πάμε προς τα κάτω στα υπόλοιπα.

 

Δεν θα μπω σε ανάλυση (ελλείψει χρόνου) αλλά διαφωνώ με την λογική ότι η αγορά το έχει τόσο και πρέπει να βασιστώ πάνω σε αυτά που ζητάνε ώστε να κρίνω την τιμή. Την αγορά την καθορίζουμε εμείς, εμείς καθορίσαμε τις τιμές τα τελευταία 4 χρόνια και εμείς βάλαμε τους κανόνες που πρέπει να ισχύουν.

Τεύχη που τα είχαν στα αζήτητα και του πεταματού, τα βάλαμε στην θέση τους, "δήθεν σπάνια" τα εξομαλύναμε, βάλαμε τις καταστάσεις στο παιχνίδι, βάλαμε και την αξία βάσει τιράζ και ζήτησης.

 

Το να αγοράσουμε κάτι σε πολύ μικρή τιμή συμβαίνει, όπως και να αγοράσουμε κάτι σε πολύ ακριβότερη τιμή (ειδικά προ GC εποχή). Αυτό όμως δεν αλλάζει την "μέση" τιμή που μπορεί να έχει ένα τεύχος. Η προσωπική πορεία μας στην αγορά (πόσο το βρήκα-πόσο το αγόρασα) δεν είναι αντικειμενικός παράγοντας για την κοστολόγηση ενός τεύχους.

Το ότι υπήρξαν και υπάρχουν 20 άτομα που αγόρασαν το #1 στα 100 € δεν κάνει την αξία του σε αυτό το ύψος.

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε το θέμα των τιμών σε πιο οργανωμένη βάση αλλά αυτή τη στιγμή προέχει ο έντυπος κατάλογος που ετοιμάζεται.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1211
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5632 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εξαιρετική δουλειά. :clap2:

Είναι μια εμπειρική προσέγγιση των τιμών του ΚΟΜΙΞ από ένα συλλέκτη που έχει ξεσκονίσει την αγορά για να βρει τα τεύχη που του λείπουν. :respect:

Τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ όπως έχουμε ξαναπεί αρκετές φορές δεν είναι σπάνια.

Είναι περιζήτητα από απλούς αναγνώστες μέχρι συλλέκτες που θέλουν ένα αντίτυπο για τη συλλογή τους.

Οπότε ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης έχει εκτοξεύσει τις τιμές.

Όμως σε καμμιά περίπτωση τα ποσό των 200€ για το πρώτο τεύχος δεν δικαιολογεί τη ζήτηση αυτή.

Οι τιμές αυτής της λίστας είναι ρεαλιστικές τιμές που αφήνουν ικανοποιημένο και τον πωλητή αλλά και τον αγοραστή. :best:

Δυστυχώς όμως τις τιμές αυτές δεν τις βρίσκεις εύκολα στον χώρο. Τις τιμές αυτές που προτείνεις θα τις βρείς με πολύ ψάξιμο σε συλλέκτες οι οποίοι ευτυχώς δεν λυμαίνονται τον χώρο. ;)

Αλλά σε αυτές τις τιμές οι γνωστοί έμποροι μαζεύουν ότι κυκλοφορεί. Ακόμη κι εδώ στην κοινότητα έχουν παρουσιαστεί κρούσματα, άτομα να αγοράζουν κόμικς σε προσφορές μελών και τα ίδια κόμικς να παρουσιάζονται μετά από λίγο καιρό σε διπλάσια ή και τριπλάσια τιμή σε site δημοπρασιών. :confuse:

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 

ΥΓ. Και συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλίσαντα ότι πρέπει να γίνει παραπομπή του άρθρου στο αφιέρωμα του ΚΟΜΙΞ!!!!!

 

Είναι αλήθεια ότι δεν έχω ψαξει πολύ καλά το χώρο ,αλλά από την εμπειρία που έχω ,κι εγώ περίπου σε αυτές τις τιμές είχα καταλήξει.Πολλά μπράβο για αυτή την λίστα ,θα σου δώσω και thanks φίλε vintaz (υπ όψιν ,είμαι ο zade άρα αυτό είναι κάτι που σε τιμά ιδιαίτερα) και αντί να γίνει παραπομπή στο thread που έχουμε για το ΚΟΜΙΞ ,να στείλει κανένας αυτή τη λίστα στο ίδιο το περιοδικό ΚΟΜΙΞ γιατί κατ εμέ άλλος ένας από τους λόγους που οι τιμές είναι τόσο μεγάλες ,είναι η πολιτική του «με το ζόρι συλλεκτικό» που ακολουθεί ο Τερζό και έχει βάλει κι αυτή το χέρι της στο φούσκωμα των τιμών.

 

 

 

 

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε το θέμα των τιμών σε πιο οργανωμένη βάση αλλά αυτή τη στιγμή προέχει ο έντυπος κατάλογος που ετοιμάζεται.

 

:cheers3:

Αυτό είναι πιθανότατα ότι καλύτερο έχω ακούσει εδώ και πάρα πολύ καιρό! Ώρα είναι να αποκτήσουν και τα ελληνικά κόμικ ένα δικό τους price guide γιατί πράγινε το κακό με τους εμπόρους που μας βλέπουν σαν ευρώ με πόδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

θα σου δώσω και thanks φίλε vintaz (υπ όψιν ,είμαι ο zade άρα αυτό είναι κάτι που σε τιμά ιδιαίτερα)

 

 

Steven-Seagal_1024%5B1%5D.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

πάρα πολύ καλή δουλεια!

ειναι ο,τι πιο χρησιμο για συλλεκτες σαν εμενα που θα εκαναν τα παντα για ενα απο τα παλια τυχακια του εν λόγω περιοδικού αλλα διστάζουν οταν βρισκουν καποιο γιατι αναρωτιουνται αν τους κλέβουν στην τιμη! Ειμαι σίγουρος οτι θα πολυχρησιμοποιησω αυτην την λιστα στο μελλον! :respect:

Ευχαριστούμε vintaz! Συγχαρητηρια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Θα διαφωνήσω σε αρκετά σημεία στις τιμές ξεκινώντας από την πρώτη δεκάδα που το ανώτερο (για μένα) στο #1 είναι τα 60 € και πάμε προς τα κάτω στα υπόλοιπα.

 

Εκφράζοντας ελεύθερα την άποψή μου, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με τη σειρά μου φίλε Γιώργο.

Πρώτα απ'όλα επίτηδες ανέφερα σε πολλά σημεία ότι αυτός ο οδηγός φτιάχτηκε με βάση τη δική μου εμπειρία και φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να τον ακολουθήσει ή όχι. Δεν αναφέρω πουθενά ότι αυτός είναι ο κατάλογος των τιμών του GreekComics. Φυσικά αν υπήρχε ταύτιση απόψεων θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να έμπαινε στα επίσημα αρχεία σαν συννημμένο και να μπορούσα να βοηθήσω ακόμα περισσότερους φίλους αφού θα είχε μεγαλύτερη βαρύτητα... :)

 

Δεύτερον, αναφέρω αρκετές φορές ότι ο παραπάνω οδηγός τιμών σχετίζεται άμεσα με τη διαθεσιμότητα των τευχών...αν ακολουθήσω τη λογική του #1-->60 ευρώ (το οποίο θα αποκτηθεί φθηνά από ανθρώπους αρκετά ψαγμένους ή τρομερά τυχερούς σήμερα, και θα δοθεί σε ελάχιστα άτομα σε αυτή την τιμή-κυρίως μιλημένα) τότε το 2 που πραγματικά εμφανίζεται περισσότερες φορές, αφού το 1 το έχουν αποκρύψει και δεν βγαίνει στην αγορά (και όταν λέω αγορά δεν εννοώ δημοπρασίες μόνο,αλλά παλαιοπωλεία,αγγελίες,συλλέκτες μεγάλους και κάθε λογής άλλους ανθρώπους που έχω γνωρίσει και ασχολούνται με το αντικείμενο) πρέπει να έχει 50-55 ΑΝΩΤΑΤΗ...άρα το 3 στα 45-50 και άρα το 4 στα 30 και το 9 στα 20 ευρώ, άρα το 14 στα 5 ευρώ και πάει λέγοντας....αυτές όμως δεν είναι ρεαλιστικές τιμές για έναν απλό συλλέκτη αλλά για έναν έμπορο που θα πάρει μεγάλο στοκ αφού έχει χτενίσει όλη την αγορά.και φυσικά θα κοιτάξει να βγάλει με τη σειρά του κέρδος. :mafia:

 

Πραγματικά θα ήταν υπέροχο να αποκτήσω το #14 για 5 ευρώ!!!Όμως εγώ το 14 το αγόρασα εδώ στο GC, μέσα από προσφορά 30 ευρώ (το οποίο βέβαια δεν απέχει πολύ από την δική μου τιμή των 20 ευρώ που αν ήθελα να ακριβολογήσω θα το έβαζα 22,5)...

Σε κάποια άλλη όμως προσφορά διαφορετικού μέλους, το #32 το αγόρασα 22 ευρώ :confuse: (αντίτυπο που είδα σήμερα το απόγευμα 7 φορές στην τσιμπημένη τιμή των 14 ευρώ ενώ εγώ το κοστολογώ στα 6)...υπάρχουν τα ποστ...ψάξτε τα. Και μάλιστα στο ίδιο ποστ με το #32, κάποιος άλλος φίλος πήρε το κόμιξ #41--> 20 ευρώ..Ένα άλλο μέλος και μάλιστα Moderator πήρε το κόμιξ #18-->35 ευρώ !!Αυτές όμως δεν είναι τιμές...και υπάρχουν πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα. Πιστεύω λοιπόν ότι για αυτά τα παιδιά που νομίζω τους λείπουν ακόμα τεύχη από τις αναζητήσεις, τους βοηθάω κατά κάποιο τρόπο αφού όπως φαίνεται σε κάποιες περιπτώσεις την πάτησαν μαζί με μένα...γι'αυτό κάθησα και αφιέρωσα μια βδομάδα για να φτιάξω αυτό το ποστ μιλώντας ρεαλιστικά πάντα....κανένα όμως τεύχος από τα δύσκολα, δεν βρήκα εδώ μέσα 2 χρόνια που είμαι σε αυτές τις τιμές και κανένας δεν μου βρήκε, παρά μόνο με απίστευτο προσωπικό ψάξιμο. Και φυσικά οι τιμές αυτές αφορούν πολύ καλές καταστάσεις αφού μειώνεται ραγδαία η τιμή των τευχών όσο πάμε σε καλά και σχετικά καλά αντίτυπα.

 

 

Δεν θα μπω σε ανάλυση (ελλείψει χρόνου) αλλά διαφωνώ με την λογική ότι η αγορά το έχει τόσο και πρέπει να βασιστώ πάνω σε αυτά που ζητάνε ώστε να κρίνω την τιμή. Την αγορά την καθορίζουμε εμείς, εμείς καθορίσαμε τις τιμές τα τελευταία 4 χρόνια και εμείς βάλαμε τους κανόνες που πρέπει να ισχύουν.

 

Πολύ ωραία όλα αυτά και μοιάζουν ιδανικά...Είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει στη μείωση των τιμών...Ωστόσο ελάχιστοι σήμερα χαρίζουν κόμιξ...κάποιοι πρέπει να τα πληρώσουν για να τα δώσουν σε κάποιους άλλους ώστε να κινείται η αγορά. Αλλιώς η αγορά μένει στάσιμη...και είτε μειώνονται οι τιμές...είτε απλά εξαφανίζονται από την αγορά και ο έμπορος περιμένει αφού δεν τον ενδιαφέρει...ένα-δύο να έχει πουλήσει ακριβά όπως πολύ ωραία είχες αναλύσει κάποτε και τα έβγαλε τα λεφτά του...και ο ταλαίπωρος συλλέκτης βλέπει τη συλλογή του να μην ολοκληρώνεται ούτε σε ένα ούτε σε 2 αλλά ούτε και σε 5 χρόνια... :iron::angel:

 

Συμφωνώ στο ότι δεν ακολουθούμε την αγορά αλλά διαφωνώ με το όλο σκεπτικό...Την αγορά την παρακολουθούμε πάντα ψάχνοντας συνεχώς και περιμένουμε την κατάλληλη ευκαιρία...αυτό αποτελεί για μένα παντα θεμέλιο στο εμπόριο...γιατί όσο και να μη μας αρέσει και τα κόμιξ ως υλικά αγαθά εμπορεύονται...η εποχή που μας τα χαρίζανε ή τα βρίσκαμε στα σκουπίδια έχει σχεδόν περάσει....Και η λέσχη από κάπου πρέπει να αγοράσει για να κάνει προσφορές...μακάρι πραγματικά να χαρίζονται συνέχεια συλλογές....αλλά δυστυχώς τα καλά τεύχη κανείς δεν τα δίνει τσάμπα ή φθηνά σήμερα αν δεν του τύχει κάτι πολύ σοβαρό χτύπα ξύλο... :shit:

 

 

 

Το να αγοράσουμε κάτι σε πολύ μικρή τιμή συμβαίνει, όπως και να αγοράσουμε κάτι σε πολύ ακριβότερη τιμή (ειδικά προ GC εποχή). Αυτό όμως δεν αλλάζει την "μέση" τιμή που μπορεί να έχει ένα τεύχος. Η προσωπική πορεία μας στην αγορά (πόσο το βρήκα-πόσο το αγόρασα) δεν είναι αντικειμενικός παράγοντας για την κοστολόγηση ενός τεύχους.

Το ότι υπήρξαν και υπάρχουν 20 άτομα που αγόρασαν το #1 στα 100 € δεν κάνει την αξία του σε αυτό το ύψος.

 

Ποτέ δεν ανέφερα ότι ανάλογα με το πόσο αγόρασα τα τεύχη, έβαλα και τις τιμές....απλά συνέβη να πέσω κοντά σε αρκετά από αυτά...με τις τιμές που ανέφερε ο φίλος Αντρέας παραπάνω θα έπρεπε να περιμένω τουλάχιστον 7-8 χρόνια και πάλι με πολύ τρέξιμο και έχοντας να ''ανταγωνιστώ'' και αρκετούς που τα αναζητούν αφού η ζήτηση είναι τεράστια..Και φυσικά δεν ξέρω και αν θα τα κατάφερνα. Εντάξει είπα να μαζέψω μια συλλογή σχετικά εύκολη και έκανα αρκετή υπομονή 3 χρόνων και ακόμα είναι ανολοκλήρωτη!!!Αλλά αφιέρωσα και αρκετό τρέξιμο για να βρω αυτές τις τιμές περίπου που κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά ρεαλιστικές....Και μιλάω για καθημερινό ψάξιμο τα τελευταία 2,5 χρόνια σε πάρα πολλά διαφορετικά μέρη όπως δημοπρασίες, παλαιοπωλεία, μεγάλους συλλέκτες και πάει λέγοντας.... :oops:

 

Τελειώνοντας, θα ήθελα να πω για μια ακόμα φορά ότι οι τιμές σχετίζονται άμεσα με τη διαθεσιμότητα των τευχών!!! ;) Διαφορετικά θα βρεθούν τεύχη ''σπανιότερα'' από άλλα να έχουν την ίδια τιμή...αυτός ο συνδυασμός διαθεσιμότητας τευχών-λογικής τιμής-αγοράς αποτέλεσε και τη μεγαλύτερη δυσκολία να φτιάξω αυτή τη λίστα...το αν πέτυχε τελικά θα φανεί στην πορεία...ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΙΞ#1 ΕΙΤΕ 60 ΕΙΤΕ 50 ΕΙΤΕ 40 ΕΥΡΩ... :)

 

Και τονίζω ακόμα μια φορά ότι λέω ελεύθερα την άποψή μου και όποιος θέλει την ενστερνίζεται...Σε κάθε άλλη περίπτωση η δουλειά που έχεις κάνει φίλε Γιώργο σε θέμα εξομάλυνσης τιμών, λέσχης, οργάνωσης, γνώσης, αντίληψης και γενικής ιδέας είναι απλά καταπληκτική και απόλυτα αναγνωρίσιμη... :best:

 

Για να μην χαλάσω άλλο το θέμα θα διαβάσω αρκετά προσεκτικά τα όποια σχόλια γίνουν παρακάτω και με χαρά θα ξαναπροβάλλω τις απόψεις μου από κοντά αυτή τη φορά στη Λέσχη μας όταν βρω λιγάκι χρόνο γιατί αυτή την εβδομάδα παραμέλησα τελείως το διάβασμα για αυτό το θέμα.....Κουβεντούλα, καφεδάκι και πολλά κόμιξ... :cheers3::holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1890
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

  :hi:

Συμφωνω κι εγώ με όλους και κυρίως μαζί σου και μπράβο :clap2::clap2:  για τη πολύ καλή δουλειά που έκανες. Απλά όταν ψάχνεις κάτι λίγα τεύχη να συμπληρώσεις μια συλλογή πόσο εύκολα τα βρίσκεις σε τιμές λογικές; αν σου λείπουν πολλά περιμένεις ευκαιρίες, σίγουρα (προσφατα βρέθηκε μεγάλη παρτιδα με διάφορα περιοδικά, αγοράστηκαν προς 0,70 το ένα, ανάμεσα τους ήταν και το ΚΟΜΙΞ 1!!!! - όχι από μένα :crying: ), αν σου λείπουν ελάχιστα δίνεις όσο όσο από μανία να δεις επιτέλους τη συλλογή ολοκληρωμένη! σιγά που σκέφτεσαι τα 5-10 ευρώ πάνω (ή και 20-30 για κάποια νούμερα), αυτό σίγουρα έγινε και εδώ σε κάποιες δημοπρασίες που αναφέρεις. Θα έπρεπε να επέμβει κάποιος τότε και να πει για τις τιμές τι συμβαίνει όχι κατόπιν εορτής!! Αλλά φανταζομαι αν βγει ένας κατάλογος με 'σωστές'/χαμηλές τιμές, που δεν θα 'συμφέρει' τους πωλητές, τα τεύχη θα γίνουν ακόμη σπανιότερα γιατί δεν θα τα δίνει κανένας πχ για 50 ευρώ όταν άλλοι τα πουλάνε έστω και 'εικονικά' 200. Γιατί να δώσεις το τεύχος σου 50 όταν (ίσως το αγόρασες παραπάνω) ή σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι που θα δίνουν 100 (πλούσιοι, άσχετοι, ανυπόμονοι κλπ) για να το αγοράσουν; θα το βάλεις σε δημοπρασία; Δύσκολη συζήτηση, αλλά τέλος πάντων να μου πεις να γίνει μια αρχή και όποιος θέλει την ακολουθεί, μήπως και τελικά εφαρμοστεί από όλους εδώ μέσα, έτσι; Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει αυτό ποτε εκτός greekcomics!  :thinking:  

 

ΥΓ.  ΤΑ ΙΔΙΑ ισχύουν για όλα τα καταναλωτικά προϊόντα, στην κοινωνία μας.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Φίλε Vintaz, μην με παρεξηγήσεις, δεν κατέκρινα την δουλειά σου η οποία είναι (ομόφωνα) υπέροχη και αξιόλογη, ούτε είπα ποτέ ότι σε αυτά τα θέματα υπάρχει 100% αντικειμενικότητα ή 100% παραδεκτοί κανόνες από όλους.

 

Συμφωνώ ότι τις τιμές τις βάζει η αγορά, απλά η ένστασή μου είναι ότι αγορά εσύ εννοείς τα 5-10 μαγαζιά μεταχειρισμένων και τα 2-3 sites δημοπρασιών στο νετ + 5-10 μεγάλους συλλέκτες(αν και διαφωνώ στο τι είναι μεγάλος συλλέκτης). Εκεί είναι που διαφωνούμε. Στην πορεία την δικιά μου έχουν περάσει πάνω από 1000 ΚΟΜΙΞ από τα χέρια μου άσχετα αν εγώ δεν τα μαζεύω και τα έδωσα σε μέλη που έχουν τρέλα με αυτόν τον τίτλο.

Η διαθεσιμότητα που βρίσκεις εσύ στα μαγαζιά, στις βόλτες σου και στα sites είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που βρίσκω εγώ και εδώ είναι η διαφορά μας στις τιμές. Το παράδειγμα που έφερα στο #1 δεν έλεγε πουθενά ότι το #14 θα είναι στα 5 €, αυτό νομίζω είναι στην δικιά σου κλίμακα και όχι στην δικιά μου.

Δώσε βάση και στην παράγραφο που αναφέρεις... "αν ήθελα να αγοράσω σε αυτές τις τιμές, θα έπρεπε να περιμένω 7-8 χρόνια"... το πόσο μπορεί να περιμένει κάποιος να βρει την σωστή τιμή είναι και αυτός ένας παράγοντας, έτσι δεν είναι ; Όσο άτομα δεν έχουν υπομονή και αναγκάζονται να αγοράζουν σε λάθος τιμές, τότε οι τιμές θα συνεχίσουν να είναι λάθος. Παίζεις το παιχνίδι τους ; θα πας με τους κανόνες τους :)

 

Δεν κατέκρινα την άποψή σου, ούτε σε "πίκαρα" για την δουλειά και την προσφορά σου. Απλά, είπα την δικιά μου άποψη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θεωρώ ότι η δικιά σου είναι λάθος. Πιστεύω ότι μπορώ να πω την άποψή μου ελεύθερα όπως και εσύ.

 

Το να συζητάς και να διατυπώνεις απόψεις δεν πάει να πει ότι ακυρώνεις τον άλλο. Εύχομαι να μην το πήρες έτσι.

 

Όσο για τιμοκατάλογο με τιμές GreekComics μπορεί να γίνει μόνο με ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΑΞΙΑΣ και όχι με ανώτερη. Εδώ το θέμα τραβάει πολύ συζήτηση.

Το GC μπορεί να πει πόσο αξίζει ένα τεύχος αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά στην συλλεκτική αξία ενός τεύχους από ΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξία ενός τεύχους. Άλλοι οι παράγοντες στην πρώτη τιμή άλλοι οι παράγοντες στην δεύτερη. Σε πολλές περιπτώσεις βλέπουμε μεγάλες αποκλείσεις γιατί απλά δεν υπάρχει ένας μπούσουλας που απλά θα ενημερώνει τον αγοραστή και από εκεί και πέρα -αν θέλει να δώσει παραπάνω- να είναι εις γνώση του.

 

Μ' αρέσει που είπα ότι δεν θα ανοιχτώ σε αναλύσεις....

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Φίλε vintaz, να σε συγχαρώ κι εγώ με τη σειρά μου!

Εύγε νέε μου :congrats:

 

Φαίνεται ότι έχεις ρίξει πολύ δουλειά και μεράκι για να φτιάξεις τη λίστα, όσο για την "ακρίβεια" των τιμών αυτό είναι πάντα κάτι σχετικό, για τέτοιες περιπτώσεις.

Αυτό που μου αρέσει πολύ στη λίστα σου είναι η σπανιότητα/διαθεσιμότητα των διάφορων τευχών έτσι όπως αντανακλάται μέσα από τις διακυμάνσεις τιμών σε γειτονικά τεύχη. Δεν είμαι ο πλέον ειδικός στα ΚΟΜΙΞ ούτε τα κυνηγάω φανατικά αλλά σαν κάτοχος αρκετών από αυτά παρατηρώ ότι τα περισσότερα από τα σπάνια που αναφέρεις δεν τα έχω δει ποτέ μπροστά μου. Επίσης και αυτό με την σπανιότητα της πενηντάδας που έχει ξαναγραφεί στο παρελθόν πρέπει τελικά να ισχύει αφού κι εγώ δεν έχω κανένα από το 46 μέχρι το 64 και δεν έχω δει ποτέ τεύχος της πενηντάδας (και έχω πετύχει αρκετές φορές σε απίθανα σημεία παλιά τεύχη του Κόμιξ).

 

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12367
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εγω δηλ που εχω τα πρωτα 50 τευχη αν τα εβγαζα προς πωληση με βαση τις παραπανω τιμες θα φευγαν αμεσα ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6611
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:congrats: Βαγγέλη και ένα μεγάλο :respect: για την παρούσα μελέτη :best: .

 

Οι τιμές που προτίνεις σίγουρα δεν είναι μόνο ρεαλιστικές, αλλά και τιμές που αφήνουν ικανοποιημένο τόσο τον πωλητή όσο και τον αγοραστή. Γενικά οι τιμές που προσπαθούν να πιάσουν οι συλλέκτες που ξέρουν την εμπορική αξία της σειράς κυμαίνονται στα όρια που θέτεις. Από την εμπειρία μου για ολόκληρη τη σειρά σου ζητάνε γύρω στα 50 ευρώ το τεύχος στην 1η δεκάδα, 30 ευρώ το τεύχος στην 2η δεκάδα, από κει και πάνω μέχρι το #100 5 ευρώ το τεύχος και τα υπόλοιπα 1 ευρώ το κομμάτι, βγάζοντας έτσι μια τιμή που παίζει στα 1200 με 1500 ευρώ για ολόκληρη τη σειρά που με παζάρια μπορεί να κατέβει 1-2 κατοστάρικα αν δε βρεθεί εύκολα αγοραστής και έχει άμεση ανάγκη τα χρήματα. Φυσικά δεν θα σου δώσουν ποτέ χωριστά το #1 με 50 ευρώ, ούτε το #55 με 5 (εκτός και αν σταθείς τυχερός).

 

Θα μου επιτρέψεις πάντως να εκφράσω τις προσωπικές μου αντιρρήσεις όσο αφορά τις τιμές: Παράλληλα με το ΚΟΜΙΞ ο Τερζόπουλος έκδοσε και το Τσιπ & Ντέηλ (που αργότερα μετονομάστηκε σε χαρούμενες ιστορίες). Η μορφή και η εκτύπωση του περιοδικού είναι σχεδόν εφάμιλλη του ΚΟΜΙΞ. Το Τσιπ και Ντέηλ τυπώθηκε σίγουρα σε λιγότερα αντίτυπα, και από προσωπική εμπειρία είναι πιο δύσκολο να το βρεις απ' το ΚΟΜΙΞ (ωωω ναι, that's true!, έφτυσα αίμα να τα μαζέψω). Η τιμή του δε, είναι από 1 έως 3 ευρώ το τεύχος. Προσωπικά τόσο θα κοστολογούσα κι ένα οποιοδήποτε τεύχος του ΚΟΜΙΞ αν δεν ήξερα την εμπορική του τιμή και δεν ήμουνα παπί, τόσο θα έδινα για να δω τι είναι αυτό το περιοδικό από περιέργια αν ήμουν οπαδός της Marvel. Παρόλα αυτά, κρίνοντας την προσφορά και την ζήτηση για ένα τεύχος του '88 το μέγιστο που θα μπορούσα να φανταστώ θα ήταν τα 10 ευρώ. Από κει και πάνω πιάνουμε τα όρια της επιστημονικής φαντασίας.

 

Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Χωρίς να θέλω να πλατιάζω παραθέτω παρακάτω την δική μου άποψη:

 

Το ΚΟΜΙΞ εκτός από ένα κορυφαίο από πλευράς ιστοριών περιοδικό είναι μια καλοστημένη απάτη. Τα τεύχη είναι εύκολο να βρεθούν, και γενικά η ιδέα να έχεις όλη την συγκεκριμένη σειρά δεν είναι κακή. Τα βρίσκεις εύκολα, τα πληρώνεις όσο-όσο και έχεις μια υπέροχη συλλογή.

 

Γιατί όμως οι τιμές είναι εκεί ψηλά;

 

Σύμφωνα πάντα με την δική μου εμπειρία οι λόγοι είναι οι ακόλουθοι με αρκετό βάρος στην σειρά που τους παραθέτω χωρίς να είμαι και εντελώς απόλυτος:

 


  1.  
  2. Ο εκδότης μόλις 2 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία του περιοδικού έδινε τα πρώτα τεύχη σε πολλαπλάσια τιμή.
  3. Ξέρεις πως η σειρά κλείνει εύκολα, αρκεί να πληρώσεις φυσικά. Οπότε είσαι σίγουρος πως κάποια στιγμή θα την ολοκληρώσεις. Οι υπόλοιπες σειρές Disney είναι απείρως πιο δύσκολες και ακόμη και με τις εμπορικές τιμές του ΚΟΜΙΞ πολύ πιο ακριβές. Και ποτέ δεν είσαι σίγουρος πως θα τις ολοκληρώσεις.
  4. Οι σημερινοί αναγνώστες/fun των 20 - 30 ετών που δεν πρόλαβαν στο περίπτερο τα πρώτα τεύχη βγάζουν σήμερα τον πρώτο τους μισθό χωρίς να έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις, ενοίκιο, δάνεια, κλπ, δηλαδή οι υποψήφιοι αγοραστές έχουν χρήμα για να ξοδέψουν.
  5. Η ανυπέρβλητη ποιότητα των αριστουργηματικών ιστοριών του Carl Barks. Εδώ δεν σηκώνω αντιρρήσεις :lol:
  6. Λόγω του (4) ο συλλέκτης/παλαιός αναγνώστης που τα έχει δεν τα αποχωρίζετε εύκολα σε χαμηλή τιμή, ακόμη και να μην γνωρίζει την εμπορική αξία του περιοδικού δεν θα το δώσει ποτέ με 1 ευρώ ή 50 λεπτά. Ο έμπορος αναγκάζετε να κάνει μεγαλύτερη προσφορά και να του δώσει πχ τα 500 ή 600 ευρώ. Φυσικά μετά θέλει τα βγάλει 2-3 χιλιάρικα πουλώντας τα, δεν είναι υπερβολικό το κέρδος αν σκεφτούμε πχ πως στα είδη ρουχισμού το κέρδος ξεπερνά εύκολα το 1000% (χίλια τοις εκατό ολογράφως, δεν έκανα λάθος στα μηδενικά :) )
  7. Το glamour της υπόθεσης: Να έχεις ολοκληρωμένη αυτήν την ομολογουμένως υπέροχη σειρά.
  8. Η εκτυπωτική ποιότητα του περιοδικού, πρωτόγνωρη για τα Ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια της κυκλοφορίας.
  9. Το μέγεθος που σε πολλά παπιά της γενειάς μου ήταν πρωτότυπο για περιοδικό Ντίσνεϋ. Το πρωτότυπο/πρωτόγνωρο/μοναδικό (όπως θέλετε πείτε το) το κάνει (έκανε) να ξεχωρίζει.

 

 

Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω λόγων είναι οι τιμές να πεταχτούν στα ύψη :lefta: . Το περιοδικό πλέον κυκλοφορεί μόνο στα ακριβά σαλόνια και έχει καταντήσει καθαρά συλλεκτικού χαρακτήρα, ένα μέσο επίδειξης, φιγούρας και προσωπικής αυταπάτης. Γιατί μη γελιόμαστε, δεν πληρώνει κανείς 150 ευρώ για να διαβάσει :Book: το Χαμένοι στις Άνδεις, όσο αριστουργηματική ιστορία κι αν είναι, το διαβάζει φθηνότερα στην ανατύπωση, στο ίντερνετ σκαναρισμένο, στο Γέλιο και Χαρά κλπ. .

 

Φυσικά :idea: μπορεί να περιμένει και λίγο για να βγει στην Βιβλιοθήκη του θείου Κάρλ (Άλλο ένα αναπάντητο ερώτημα που μπαίνει εδώ: άραγε επίτηδες ο Τερζόπουλος άρχισε από το 1950 και όχι από το 1949 για να αργήσει να βγάλει τη συγκεκριμένη ιστορία; )

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

@teo

 

Αν τα έβαζες χαμηλότερα ίσως φεύγανε ακόμη πιο γρήγορα και θα σε αγαπούσαν μερικοί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα συμφωνήσω με την ανάλυση του Jval για τους λόγους που οδήγησαν τις τιμές αυτού του περιοδικού στα ύψη. Και ο κυριότερος για μένα είναι η δημιουργία της τεχνιτής αντίληψης πως το περιοδικό είναι σπάνιο και έχει μεγάλη εμπορική αξία, γεγονός για το οποίο πρωταρχικά αίτιος είναι ο ίδιος ο εκδότης του.

 

Να σας αναφέρω ένα παράδειγμα απο την προσωπική εμπειρία για ένα άλλο περιοδικό το ΚΟΚΟΜΠΙΛ, πολύ πιο σπάνιο απο το ΚΟΜΙΞ και με αρκετή ζήτηση απο αναγνώστες και συλλέκτες. Ξεκίνησα να ψάχνω τέυχη του πρίν 3-3,5 χρόνια περίπου. Οι τιμές φυσικά που έδιναν οι έμποροι και "δημοπράτες" ήταν στο θεό. Ξεκινούσαν απο 50-60 Ευρώ το κομμάτι και έφταναν όπου ήθελε να πάει κανείς. Και υπήρχε κόσμος που έδινε αυτά τα χρήματα και ήταν και χαρούμενος και ικανοποιημένος, κυρίως λόγω άγνοιας του γίγνεσθε.

 

Κάποια στιγμή άρχισαν να σκάνε τεύχη στο Ebay. Σε κανονικές δημοπρασίες, που ξεκινούσαν απο 1$ και χωρίς ρεζερβέ ποσό. Παρακολούθησα κάμποσες απο αυτές για να δω που θα κλείσουν οι τιμές σε πραγματικές συνθήκες αγοράς. Σε καμία δημοπρασία η τιμή δεν ξεπέρασε τα 20-21 Ευρώ το τεύχος. Τελικά βρήκα και αγόρασα και εγώ όλα τα τεύχη σε αυτή την τιμή.

 

Νομίζω πως μόνο με ελεύθερες δημοπρασίες θα διαμορφωθεί πραγματική κατάσταση για τις τιμές των κόμικς. Όλα τα άλλα έιναι τεχνητές διαμορφώσεις τιμών γιατί η δευτερογενής αγορά κόμικς στην Ελλάδα είναι στα χέρια λίγων που λίγο ως πολύ τα έχουν βρεί και μεταξύ τους. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

καλα πως γινεται να αγοραστουν σπανια τευχη με 0,70 λεπτα? ποιος τρελος τα εδωσε τοσο φτηνα? και ποιος τυχερος να τα πηρε.

εμενα η βασικη απορια μου ειναι που βρισκονται κατα καιρους τεραστιες ποσοτητες περιοδικων?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μα φίλε μου υπάρχουν τεράστιες ποσότητες περιοδικών. Σε αποθήκες, σε συλλογές, σε καταστήμτα εμπόρων, οπου μπορείς να φανταστείς. ΠΧ κάποιος που έχει μια μεγάλη συλλογή με 4-5.000 κομμάτια δεν θα κάτσει να τα πουλήσει ένα ένα, θα ζητήσει μια τιμή για όλο το πακέτο.

 

Ακόμα μιας και μιλάμε για το ΚΟΜΙΞ. Κάπου διάβασα πως έχει μέση μηνιαία κυκλοφορία 18 με 19,000 κομμάτια πράγμα που σημαίνει πως τυπώνεται σε ένα τιράζ τουλάχιστον 20,000 κομμάτια ανα τεύχος. Πόσα να καταστρέφονται απο παιδικά χεράκια, μαμάδες και φυσικές φθορές. Να πούμε τα μισά; Να πούμε τα 2/3 (παράλογο). Ακόμα και έτσι μας μένουν 5,000 τεύχη διαθέσιμα απο κάθε νούμερο. Πόσοι είναι οι συλλέκτες ΚΟΜΙΞ στην Ελλάδα που θέλουν να έχουν ολοκληρωμένη συλλογή; 100; 1,000; 2,000; Ακόμα και έτσι υπάρχουν πάλι διαθέσιμα τεύχη. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

συμφωνω με αυτα αλλα και παλι για να εχει καποιος τοσα πολλα τευχη θα εχει πληρωσει κατα καιρους αρκετα χρηματα για να τα αγορασει...

θα δικαολογουσα τιμες γυρω στο 0,50 ευρω μονο απο καποιον που τα βρηκε σε σκουπιδια ή κατα λαθος σε καποιο κτιριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1890
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

συμφωνω με αυτα αλλα και παλι για να εχει καποιος τοσα πολλα τευχη θα εχει πληρωσει κατα καιρους αρκετα χρηματα για να τα αγορασει...

θα δικαολογουσα τιμες γυρω στο 0,50 ευρω μονο απο καποιον που τα βρηκε σε σκουπιδια ή κατα λαθος σε καποιο κτιριο.

  :lol:  :lol:  :lol:   Μέσα έπεσες   :lol:  :lol:  :lol:  

 

 

 

 

 

πάντως για μαζική πώληση απο μεγάλες ποσότητες οι τιμές πέφτουν πολύ.  :thanks:

 

Γι αυτό αν ψάχνεις πολλά και διάφορα θέλει υπομονή μέχρι να πιάσεις την καλή, μπαλώνοντας τρύπες, αλλα αν μαζεύεις 3-4 τίτλους δεν θα περιμένεις 5 χρόνια να διαβάσεις όλα τα τεύχη  και να συμπληρώσεις τη σειρά σου! 

 

 

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θυμάμαι στην αρχή που με έπεισε ο αδερφός μου να τα μαζέψω όλα τα τεύχη και έβλεπα κάτι τιμές και χάζευα.Τελικά βρήκα αρκετά τεύχη σε τέλεια κατάσταση στα... περίπτερα στα χωριό μου .Φυσικά χρειάστηκε ΤΡΟΜΕΡΗ αυτοπειθαρχία και τρεις φίλους να με κρατήσουν όταν πήγα να αγοράσω το πρώτο τεύχος για 300 € .Πάλι καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συγχαρητηρια για την καταπληκτικη λιστα! Καποια στιγμη θα ασχοληθω με την ολοκληρωση της συλλογης μου οποτε θα ειναι ενα χρησιμο εργαλειο! :clap2:

 

Αλλα θα ηθελα κ γω περισσοτερες πληροφορειες για το που βρισκεται αυτα τα παλαια τευχη?? Σε οποιαδηποτε παλαιοπωλεια??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   166
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω πως στο φαινόμενο των υπερβολικών τιμών πολύ υπεύθυνος είναι ο εκδοτικός οίκος ο οποίος δίνει την αίσθηση πως τα τεύχη εξαντλούνται και δεν ξαναβρίσκονται κτλ.

 

Αξιόλογη σειρά που προσωπικά δεν την παρακολουθώ. Επιτέλους μαθαίνουμε ποιοι είναι οι πραγματικοί καλλιτέχνες πίσω από τις ζωγραφιές που φέρουν το απατηλό όνομα Ουόλτ Ντίσνεη.

 

Επίσης, απορώ πώς τους επιτράπηκε να χρησιμοποιήσουν την λέξη "Κόμιξ" για τίτλο τού περιοδικού. Θα πρέπει να υπάρχει κάποιος νόμος που το απαγορεύει αυτό. Δεν γίνεται, δεν πρέπει να μπορεί να γίνεται, να κυκλοφορήσεις εφημερίδα με το όνομα Εφημερίδα, περιοδικό με το όνομα Περιοδικό η να βγάλεις π.χ. μαστίχες με το εμπορικό όνομα Μαστίχες. Αυτά είναι προσδιοριστικά τού εμπορικού είδους. Και για παράδειγμα, ρώτησα κάπου τις προάλλες για παλιά κόμιξ και μου έβγαλαν μια στοίβα "Κόμιξ"!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.