Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω θα ελεγα τις ιστοριες του αρμαντιλο κ ειδικα την 4η! Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΑΝΟΥΣΙΟ και βλακωδες εχω διαβασει ποτε....

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα και εγώ. :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το πρόβλημα κυρίως είναι ότι λόγω λίγων ψήφων και λόγω παρομοιας βαθμολόγησης των περισσότερων ιστοριών καταλήγει η 1992η ιστορία και η 13349ή να έχουν και οι 2 7.2 βαθμολογία! Τι συμπέρασμα να βγει για το πόσο καλή είναι η ιστορία;

 

Στην ουσία πρώτες θέσεις τις παίρνουν οι πολύ καλές ιστορίες και ιστορίες συγκεκριμένων δημιουργών και πολύ χαμηλές θέσεις ιστορίες σχετικά γνωστές όχι και τόσο καλές! Όλες οι υπόλοιπες μέτριες ή και κακές αλλά όχι διάσημες πάνω κάτω έχουν παρόμοιες βαθμολογίες

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω θα ελεγα τις ιστοριες του αρμαντιλο κ ειδικα την 4η! Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΑΝΟΥΣΙΟ και βλακωδες εχω διαβασει ποτε....

 

Υπερβολή. Είναι καλύτερη από το 99% των ιστοριών του Στρομπλ :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν την θυμάμαι :) Οτιδήποτε όμως έχει μέσα Φαντομίνα, δικαιωματικά παίρνει χαμηλό βαθμό από εμένα. Ποσώς όταν μπλέκει μέσα και τη Κακιά Βασίλισσα από τη Χιονάτη..... :wall: :wall: :wall:

 

το κακό είναι όμως ότι έχει ήδη ψήφους, άρα και να βρεθούμε 10 νοματαίοι που θα της ρίξουμε 0, δεν θα πέσει στο 0.... :)

 

θέλουμε μια παρθένα από ψήφους ιστορία :D

 

:cheers5:

 

υγ τώρα είδα και το ποστ του Πέτρου. Εάν μιλάς για εκείνα τα σιχάματα-αηδίες στα ΜΜ Β περίοδος 12-15, καρασυμφωνώ. Αλλά και αυτά έχουν ψήφους. Θα πρέπει να βρούμε χαζομάρες που να μην έχουν πάρει ψήφο..... Και δεν ξέρω πως.... κοιτάζω στις Χαρούμενες Ιστορίες μπας και πετύχω κάτι. 
ΥΓ2 έψαξα τις ιστορίες του Winnie the Pooh. Βρήκα μια που έχει δημοσιευθεί αλλά δεν έχει ψήφο (στις πρώτες είχαν ρίξει ψήφο............................ ) Πόσο καλή να είναι?.... :D Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω. Απλώς υποπτεύομαι. Και ίσως σε κάτι τέτοιο να βρούμε μάπα ιστορία για πειραματισμό :)

 

 

εδιτ Είμαι βέβαια απολύτως σίγουρη ότι ακόμα και αυτή θα είναι καλύτερη από εκείνες τις ιστορίες του ΜΜ που μνημόνευσα προηγουμένως :D (εάν είναι οι ίδιες με αυτές που λέει ο Πέτρος)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2406
  • Reputation:   25572
  • Achievement Points:  2444
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5462 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:mazoreta:

 

εδιτ Είμαι βέβαια απολύτως σίγουρη...

:mazoreta:

 

:wow:  :thinking:

Επεξεργασία από archon
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:lol:

 

είχα κατά νου τη λέξη "ιστορία" προφανώς :)

 

:cheers5:

 

υγ και δεν έχει πέσει και σκοτάδι... να το παίξω Σούλα η 40αρα ζωντοχήρα από το Αιγάλεω... :D

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2406
  • Reputation:   25572
  • Achievement Points:  2444
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5462 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα πληρώσεις ένα σκασμό για αποτρίχωση... Δε σε συμφέρει... :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

ΥΓ2 έψαξα τις ιστορίες του Winnie the Pooh. Βρήκα μια που έχει δημοσιευθεί αλλά δεν έχει ψήφο (στις πρώτες είχαν ρίξει ψήφο............................ ) Πόσο καλή να είναι?.... :D Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω. Απλώς υποπτεύομαι. Και ίσως σε κάτι τέτοιο να βρούμε μάπα ιστορία για πειραματισμό :)

 

 

Βρείτε καμια άλλη...αν θαψετε Γουινι και Γκαρη θα της βαλω 10άρι για να την ανεβασω :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

... δεν έχει δημοσιευθεί και κάτι με Borboleta Purpura ρε διάολε... :D

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Εγώ είχα βάλει 0 σε μια 2σελιδη του super miky που στην ουσία είναι «παιχνίδι» και από περίπου 15.000ή πήγε 30202ή.

 

Αλλά παίρνει καιρό μέχρι η ψήφος να υπολογιστεί. Πρέπει να γίνεται υπολογισμός περίπου μια φορά την εβδομάδα ή κάτι τέτοιο.

 

https://coa.inducks.org/story.php?c=D+2013-069

 

 Επίσης, βγάζει «Υπήρξαν περίπου 5 ψήφοι γι' αυτή την ιστορία.» ακόμη και όταν η ψήφος είναι μόλις 1.

Επεξεργασία από Onerlot
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγω θα ελεγα τις ιστοριες του αρμαντιλο κ ειδικα την 4η! Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΑΝΟΥΣΙΟ και βλακωδες εχω διαβασει ποτε....

 

Ποιες ιστοριες εννοεις γιατι εχω κολλησει τωρα.

Ο germanicus ανεφερε τα ΜΜ 12-15.

Λετε για τοτε που βγαλανε ιστοριες του Φαντομ Ντακ στη σειρα (1η αποστολη,2η κλπ)?

 

Οσο για τη χειροτερη ιστορια, σας εχω υποψηφια μια 7σελιδη του Pete Alvarado και του Vic Locman, για την οποια εγραψα πριν μερικες μερες

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31765&p=465020

 

https://coa.inducks.org/story.php?c=W+WDC+320-04

 

Βαθμολογια 7.1 στο inducks.

 

Εχει δημοσιευτει στα ΜΜ # 66, 467 και 884. Δυσκολα υπαρχει χειροτερη. Για καποιο λογο ο Τερζο τη θεωρησε αρκετα καλη για να ανατυπωνεται καθε 8 χρονια!

 

Οσο για το inducks το χρησιμοποιω καθαρα για αναζητηση ιστοριων και δημιουργων.

Τις βαθμολογιες τις βρισκω μεροληπτικες υπερ του Μπαρκς και το γεγονος οτι οι περισσοτερες ιστοριες ειναι στο ευρος του 7.2-7.4 μειωνει περαιτερω την αξιοπιστια τους.

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ναι. Για αυτή μιλάει. Εάν είχαν βάλει εδώθε και το δωράκι που είχαν τα 4 Τοπολίνο όπου πρωτοδημοσιεύθηκε, θα το προσπερνάγαμε όλοι νομίζω :)

 

379_001.jpg download.jpg

 

αλλά............

 

οπότε η ιστορία εκρίθη απλά ως ιστορία. και βρέθηκε λίγη :)

 

:cheers5:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όλος αυτός συρφετός Αμερικάνων(Strobl, Wright, Alvarado κλπ) μετά τον Μπαρκς και πριν τον Ρόσα, έχει φτιάξει αμέτρητες ιστορίες που απλά δεν διαβάζονται, με άθλιο σχέδιο.

Τα παλιά Μίκυ Μάους είχαν σχεδόν όλα ιστορίες τους μέσα και ήταν όλες για σκίσιμο και πέταμα...

Πως να μη σταματήσουν να διαβάζουν Ντίσνεϋ κόμικς μετά οι Αμερικάνοι :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ειμαι σε φαση που διαβαζω παλι τα ΜΜ της Β' Περιοδου και συμπτωματικ σημερα τις διαβαζα αυτες τις ιστοριες.

 

Η πρωτη μου αρεσε και σε μικροτερο βαθμο η δευτερη :valtnino: Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο αντιδημοφιλεις.

 

Δεν εχω φτασει στις 2 τελευταιες ακομα. Σιγουρα το ΜΜ εχει βγαλει και χειροτερες.

 

Όλος αυτός συρφετός Αμερικάνων(Strobl, Wright, Alvarado κλπ) μετά τον Μπαρκς και πριν τον Ρόσα, έχει φτιάξει αμέτρητες ιστορίες που απλά δεν διαβάζονται, με άθλιο σχέδιο.

Τα παλιά Μίκυ Μάους είχαν σχεδόν όλα ιστορίες τους μέσα και ήταν όλες για σκίσιμο και πέταμα...

Πως να μη σταματήσουν να διαβάζουν Ντίσνεϋ κόμικς μετά οι Αμερικάνοι :P

 

 

Συμφωνω,να προσθεσω και τους Μπραντμπερι και Μαρι στη λιστα.

 

Δεν ηταν κακοι σχεδιαστες για να μαστε δικαιοι (με εξαιρεση τον Αλβαραντο),αλλα τα σεναρια (Locman συνηθως) ηταν αθλια.

 

Ο Μαρι ειχε πολυ μετριο σχεδιο,αλλα τουλαχιστον ειχε συμπαθητικα σεναρια (δε θυμαμαι ποιος τα εγραφε)

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άθλιοι σχεδιαστές όλοι τους. Διεκπεραιωτικό σχέδιο για να βγει το μεροκάματο. Και τα σενάρια άθλια.

Μάρι επίσης στη λίστα των αθλίων, μεγάλη παράλειψη που δεν τον ανέφερα πριν :P

 

Lockman-Wright συνεργασία τιτάνων

bbh9.jpg

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μακάρι τα μισά τεύχη του Μίκυ Μάους να είχαν αντίστοιχα καλές ιστορίες με αυτές της καλής περιόδου του Murry και δεν θα έχανα τεύχος!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όλα έχουν καλύτερες :banana:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και τα παλια ΜΜ ειχαν πολυ σαβουρα ή μετριοτητα ενω ειχαν τις μισες περιπου σελιδες απο το σημερινο.

Πχ ακομα και στο 1ο ΜΜ του '66,δεν μπορω να πω οτι η ιστορια του Μπαρκς ηταν καλη.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για την ιστορία που ψάχνετε για μηδενική ψήφο θα πρότεινα μερικές που διάβασα πρόσφατα σε κάποια από τα πρώτα τεύχη του περιοδικού Μίννι του Τερζόπουλου οι οποίες ήταν πανάθλιες. Ο διαβόητος Μακέτο είναι αυθεντία μπροστά τους. Αλλά όλες έχουν "περίπου 5 ψήφους" (σημειώνω ότι στα ίδια τεύχη υπήρχαν και ιστορίες Ντε Βίτα, Καβατσάνο, κλπ, κάποιες από τις οποίες είχαν εκδοθεί μόνο στο Μίννι - 2 και 3 φορές μάλιστα)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ο Λοκμαν ειδα εχει κανει σεναρια και για τον Μπαρκς :NoNo:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Άθλιοι σχεδιαστές όλοι τους. Διεκπεραιωτικό σχέδιο για να βγει το μεροκάματο. Και τα σενάρια άθλια.

Μάρι επίσης στη λίστα των αθλίων, μεγάλη παράλειψη που δεν τον ανέφερα πριν :P

 

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ένα καζάνι στη κόλαση έχει το όνομά σου!!! :lol:

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

περι Inducks:

 

Η βαθμολόγηση/αξιολόγηση σαν επιστήμη έχει κάποιους κανόνες:

 

Για να βγάλεις μια "αντικειμενική" βαθμολογία πρέπει να:

α) έχεις ικανοποιητικό αριθμό απαντήσεων - δείγματος. Οχι 5 απαντήσεις αλλά πολλές παραπάνω.

β) Να βγάλεις από το δείγμα σου τη μεγαλύτερη και τη μικρότερη βαθμολογία (προφανώς το βάζω 0 για να τη ρίξω φανερώνει κάποιον που θέλει να "χαλάσει" τη βαθμολογία και όχι κάποιον που βαθμολογεί αντικειμενικά)

γ) Αυτοί που βαθμολογούν να έχουν την συναίσθηση του βαθμού τους. Π.χ. αν μια βαθμολογία έχει εύρος 0-10 σημαίνει οτι 0 θα βάλεις στη άθλια, 5 στη μέτρια, 10 στην τέλεια. Ο βαθμός 7 αφορά μια καλή ιστορία. 

δ) Αν το πλήθος των ιστοριών είναι μεγάλο θα έπρεπε η βαθμολογία να ακολουθεί ένα είδους κατανομής. Π.χ. αν ακολουθούσε την Gausian - κανονική κατανομή θα έπρεπε η πλειονότητα των ιστοριών να βρίσκοταν γύρω από το 5, κάποιες λιγότερες κάτω και κάποιες ομοίως λιγοτερες πάνω.

ε) Αν κάποιοι βάζουν μεγαλύτερο (ή μικρότερο) βαθμό σε κάτι με το οποίο είναι θετικά (ή αρνητικά) προκατειλημμένοι δεν χαλάει απαραίτητα το δείγμα. Για την ακρίβεια είναι και αυτό μέρος της στατιστική έρευνας.

 

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ στο inducks (που είναι -κατα τα άλλα- ένα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ εργαλείο - ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ) τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Με 20000 ιστορίες ανάμεσα στο 7.2 και το...7.2 μιλάμε για μια μπούρδα βαθμολόγησης και τίποτα παραπάνω. Το να βάζει κανείς μηδενικά ή 10αρια για να αλλάζει τις θέσεις των ιστοριών απλά ενισχύει την αστοχία της βαθμολογίας. Αντίθετα η σωστή βαθμολόγηση (σε αυτές που μ αρέσουν βάζω 6-7 σε αυτές που μ αρέσουν πολύ βάζω 8 στις τέλειες 9,10, σε όσες δεν μ αρέσουν βάζω π.χ. 3 - αυτή είναι μια σωστή κατ εμε βαθμολόγηση) και το πλήθος των βαθμολογητών μπορούν να αλλάξουν όλα τα παραπάνω.

 

Ίσως το μόνο που έχει κάποια αξία είναι οι ψήφοι που έχει η κάθε ιστορία, αν και αυτό αλλάζει/εξαρτάται από το πλήθος των δημοσιεύσεων.

 

Κατά τα άλλα πολύ απολαυστική η αντιπαράθεσή σας περί δημιουργών.

 

Καλημέρα σε όλους!

 

Υ.Γ. Επίσης δεν υπάρχει μεγαλύτερος αστάθμητος παράγοντας από τη βαθμολογία των αναμνήσεων. Και αρνητική βαθμολογία να έχει ο "Διαπλανητικός Ταχυδρόμος" εμένα όταν ήμουν μικρός μ άρεσε παρα πολύ (μάλλον μου έκαναν εντύπωση εκείνες οι θεόρατες κοπέλες) και φυσικά την έχω πολυ πιο πάνω από χιλιάδες άλλες ιστορίες του Inducks. 

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

 

Υ.Γ. Επίσης δεν υπάρχει μεγαλύτερος αστάθμητος παράγοντας από τη βαθμολογία των αναμνήσεων. Και αρνητική βαθμολογία να έχει ο "Διαπλανητικός Ταχυδρόμος" εμένα όταν ήμουν μικρός μ άρεσε παρα πολύ (μάλλον μου έκαναν εντύπωση εκείνες οι θεόρατες κοπέλες) και φυσικά την έχω πολυ πιο πάνω από χιλιάδες άλλες ιστορίες του Inducks. 

 

 

τεράστιο στανταράκι αυτό :) Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει για αυτή την ιστορία, αλλά σίγουρα ισχύει στους Αμερικάνους που θάβει ο Rorschach :) Σκέφτηκα λχ να κοιτάξω για μάπες ιστορίες ανάμεσα σε αυτές με Moby Dick και Super Goofy. Αλλά ρε διάολε, με αυτές μεγάλωσα :) Ξέρω ότι δεν θα τις έπαιρνα να τις δώσω σήμερα σε κάποιον και να του πω "πάρε να διαβάσεις ένα ωραίο κομιξάκι", βλέπω ότι είναι παιδικές στο σενάριο και πλέον η εικονογράφηση στα κόμικ έχει απογειωθεί, αλλά εγώ μπορώ να τις ξαναδιαβάσω και να χαλαρώσω :) Λογικά εγώ και εσύ ρίχνουμε χρόνια στον Rorschach (δεν αναγράφεις και την ηλικία σου ρε μπαγάσα. 30κάτιλίγο? 30παράκάτι? ακόμα λιγότερο?) και λογικά τα ελληνικά Disney της δεκαετίας του 80 και πριν τα ανακάλυψε μέσα δεκαετίας 90 ή και αργότερα :)

 

Έως ένα βαθμό το βλέπω και στα υπερηρωικά. Είχα διαβάσει τεύχη της δεκαετίας 60+70 μέσω Καμπανά, αλλά τα περισσότερα τα διάβασα τη δεκαετία του 90 ενόσω έβγαιναν (+ κάποια για τα οποία είχα ακούσει εξαιρετικά λόγια από τη δεκαετία του 80 όπως τα X-Men και τα F4). Ως εκ τούτου δεν μπορώ ούτε καν να αγγίξω τα πρώτα τεύχη της Μάρβελ :) Ίσως λίγο τα X-Men, αλλά όλα τα άλλα (πλην Kirby :D ) μου χτυπάνε πάρα πολύ άσχημα στο μάτι :) Για τα δε DC από δεκαετία 60 και προς τα πίσω, ας μην το κουβεντιάσουμε. Μόνο ως σκέψεις γελοίων κόμικ υπάρχουν μέσα μου :D Φυσικοτατότατα υπάρχει κόσμος ο οποίος παθαίνει τραλαλα βλέποντας Ditko, διαβάζοντας τις πρώτες περιπέτειες των F4 ή του Spiderman :)

 

:cheers5:

 

 

edit από την άλλη όμως, με τις παλιές ιστορίες των Ιταλών, πάρα μα πάρα πολλές φορές έχω θέμα. Προφανώς διότι από μικρό μου έσπαγε τα νεύρα ειδικά η Μαρβελ Ντακ και από πίσω κάτι Τζένες και κάτι Λούληδες με σιχτίριαζαν αφόρητα :)

 

 

εδιτ2 μιλώντας για υπερηρωικά :) Διαβάζω, ξαναδιαβάζω, ματαξαναδιαβάζω τα πρώτα 20 Σούπερμαν που είχε βγάλει ο Ψαρόπουλος. Α-ΝΕ-ΤΑ :) Τα λατρεύω κι όλας :) Τα Action Comics όμως εκείνης της εποχής, λίγα τεύχη μετά από αυτά που μετέφρασε ο Ψαρό, λίγα τεύχη πριν, δεν τα αγγίζω :) Λατρεύω αποκλειστικά και μόνο εκείνα τα συγκεκριμένα 20 :) Όπως *εκείνες* τις συγκεκριμένες ιστορίες της WW που είχαν αυτά εκεί :) Ούτε τις επόμενες, ούτε τις προηγούμενες :)

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η βαθμολογια λογω αναμνησεων ισχυει... Και οχι μονο στους παλιιοτερους / γεροντοτερους αλλα και στους νεοτερους. Για παραδειγμα εγω που αρχισα να διαβαζω ντισνευ (και γενικα κομικς. :P. ) το 2001 - 2002, παιρνοντας το Μικυ Μαους, ακομη και σημερα εχω μια (τεραστοα) προτιμηση στις ιταλικες ιστοριες δεκαετιας 90! Το σημερινο ιταλικο σχεδιο σε καποιες ιστοριες πραγματικα με ψιλοξενιζει ενω αν δω μια τυπικη καλη ιστορια του 90 κανω οφθαλμολουτρο :P

 

 

Καταληγοντας ολα ειναι θεμα συναισθηματων και αναμνησεων...

 

 

Α κι επισης μη βαζετε στο παιχνιδι τον γουινι απευθυνεται αποκλειστικα σε παιδια προσχολοκης ηλικιας οποτε δεν μπορουμε να τον βαλουμε στο ιδιο τσουβαλι! :P

Επεξεργασία από petross21
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

αμ το άλλο...

 

Λέει πιο πάνω ο Rorschach για την ιστορία Συμμορία των Μεκάνος.

 

Ακόμα θυμάμαι εκείνα τα ΜΜ που την είχα διαβάσει κάποτε (αυτά με τα χαρτάκια από τους ήρωες του Ντίσνευ) και τα οποία δυστυχώς δεν εχω. 

 

Οτι και να πει κάποιος που δεν του αρέσουν, εμένα μου αρέσουν τρελά γιατί ακριβώς μου θυμίζει αυτά τα τόσο ανέμελα χρόνια!!!!!
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επιτέλους γίνετε μια ωραία συζήτηση σε αυτό το θρεντ χωρίς απλώς να κράζουμε τα γούστα των άλλων, well done. Ας πω κ γω την γνώμη μου.

Από μικρό παιδάκι ήμουν retro fan, ειδικά όσον αφορά τα Ντίσνευ κόμικς. Ίσως οφείλεται στον Μπαρκς, θυμάμαι τη πρώτη φορά πόσο είχα "ενθουσιαστεί" με μια ιστορία του που είχα διαβάσει ότι είναι του 1946. Πάντως, ειδικά με τα Ντίσνευ κόμικς, όσο πιο παλιά είναι μια ιστορία τόσο πιο πολύ με γοητεύει, άσχετα αν αντικειμενικά είναι παρωχημένη. Για παράδειγμα, λατρεύω ιστορίες των παλιών αμερικάνων, Στρομπλ, Μάρυ, Γκοντφρενσον, Ταλιαφέρρο κλπ κλπ αλλά και τις πρώιμες εποχές των Ιταλών σχεδιαστών και ειδικά του σχεδίου τους. Δεν ξέρω, ίσως με γοητεύει το σχέδιο τους, η εποχή που σχεδιάστηκαν οι ιστορίες τους, το γεγονός ότι μιλάμε για πολλές δεκαετίες παλιότερα άρα ουσιαστικά για μια απαρχή των Ντίσνευ κόμικς. Dunno. Γενικά όσο μπορώ ευχαριστιέμαι όλες τις ιστορίες Ντίσνευ και σε όλες βρίσκω μια γοητεία, βέβαια όσο πιο παλιά είναι, τόσο πιο πολύ με γοητεύει, ειδικά αν είναι πριν το 2000 (με συναρπάζει ακόμα και η παρωχημένη τεχνολογία στις ιστορίες αυτές, με βίντεοκασέτες κλπ του μέλλοντος κλπ). Anw, φυσικά μπορώ να κρίνω και αντικειμενικότερα, πέρα από το θέμα γούστου. Ναι μου αρέσουν οι παλιές αμερικάνικες ιστορίες αλλά ναι ξέρω πόσο χαζές είναι οι περισσότερες από αυτές... αλλά μου αρέσουν. :))) 

 

Σχετικά με τις βαθμολογίες του inducks, το έχω ξαναπεί οτι δεν είναι μια πηγή που μπορείς να βγάλεις άκρη πόσο καλή είναι μια ιστορία ανάλογα από τη βαθμολογία. Πέρα από αυτό όμως, είναι ένα γ@μάτο εργαλείο. Use it b!tches! Ειδικά κάποιες αμφιλεγόμενες ιστοριές, που έχουν ως δια μαγείας καμιά 70αριά ψήφους (γτ άραγε; μήπως επειδή κάποιοι κάνουν ψευτικά accounts με σκοπό να θάψουν μια ιστορία; σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει) π.χ. Οι μάγοι, ή κάποιες ιστορίες του Κάστυ, μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@germanicus 30κάτι :P

οι μοναδικές ιστορίες που μου δημιουργούν συναισθήματα νοσταλγίας είναι οι εξής:

Η αόρατη πόλη! την διάβαζα πολύ μικρός στο Μεγάλο Μίκυ 205 αλλά έλειπαν σελίδες και δεν έμαθα ποτέ το τέλος. Μέχρι πριν 2 χρόνια όταν και κατέβασα το Paperino Western και τη διάβασα σκαναρισμένη. Δεν εντυπωσιάστηκα από το τέλος! 7/10 της έβαλα :P Είχε όμως μια γοητεία όπως έχουν αρκετές του Τσιμίνο ακόμα και αν δεν είναι αντικειμενικά άψογες.

Το δόλωμα - Την είχα διαβάσει επίσης πολύ μικρός στο Μεγάλο Μίκυ 216 και είχα πάθει πλάκα. 5-6 χρονών πρέπει να ήμουν αλλά ξεχώριζε ήδη ο Μπαρκς απο τους Στρομπλομάρυδες :P Πρέπει να την διάβασα καμια 50ριά φορές μέσα σε ένα καλοκαίρι(δεν είχα πολλά τεύχη διαθέσιμα)

Υπεράνω υποψίας! - είχα αγωνία για μια βδομάδα περιμένωντας να διαβάσω τη λύση του μυστηρίου. Τελικά νομίζω πως είχα απογοητευτεί λίγο στο τέλος.

 

Στρομπλ, Μάρυ...και το κακό συναπάντημα δε μου άρεσαν τότε και δε μου αρέσουν και τώρα :P

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

[...]

 

Η αόρατη πόλη! την διάβαζα πολύ μικρός στο Μεγάλο Μίκυ 205 αλλά έλειπαν σελίδες και δεν έμαθα ποτέ το τέλος. Μέχρι πριν 2 χρόνια ....

 

[...]

 

 

Κάτι τέτοιο είχα πάθει κι εγώ με μερικές ιστορίες. Πρώτη και καλύτερη θυμάμαι την 'ηλεκτρονική επανάσταση' από το Μίκυ Μάους 1190. Είχα διαβάσει το Α' Μέρος μερικές εκατοντάδες φορές στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού, ενώ το Β' Μερος δεν το διάβασα παρά μόνο καμιά 20ρια χρόνια μετά. Πρόσφατα μου ήρθε στο νου η ιστορία αυτή και θυμόμουν κάθε λεπτομέρεια του πρώτου μέρους, αλλά δεν είχα καμία ιδέα τι γίνεται στο δεύτερο μέρος και πως τελειώνει η ιστορία! :)  :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για τον Rorschach... Κυκλοφορεί Σεπτέμβριο... Βραζιλία νομίζω... :P

 

post-25682-0-48454300-1472577816_thumb.jpg

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό αριστερά ωραίο φαίνεται. Κρίμα για το περιεχόμενο όμως :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.