Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είναι ιδέα μου η το σημερινό τεύχος ΜΜ # 75 είναι το πρώτο της Καθημερινής του οποίου η ράχη αλλάζει βαθμιαία χρώμα από σκούρο πράσινο κάτω σε λαχανί πάνω :thinking: . Δεν τα έχω σε βιβλιοθήκη τα τεύχη οπότε δεν μπορώ να δω τις ραχες των προηγουμενων τευχών...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το πρώτο είναι  :) Θα έχει φάση να βάζει μεγαλύτερη ποικιλία χρωμάτων η Καθημερινή στις ράχες, έτσι ώστε να δημιουργείται ένα ωραίο αποτέλεσμα αν τα βάζεις οριζόντια. Βέβαια, το καλύτερο θα ήταν να σχηματίζονταν στις ράχες των τευχών διάφορα ωραία σχέδια:D,  όπως γίνεται σε αρκετά ξένα disney περιοδικά όπως στο Mickey Parade Geant. Αυτό γινόταν και στα ελληνικά Κλασσικά, από το 2008 - 2009, αν θυμάμαι καλά, έως και τη διακοπή της κυκλοφορίας τους το 2013  :sad1:

Επεξεργασία από Πέτρος
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Όντως θα ήταν ωραίο η Καθημερινή να άλλαζε τα χρώματα στις ράχες, για αισθητικούς κυρίως λόγους, και εντάξει τα σχέδια στις ράχες θα ήταν φανταστικά, αλλά φαντάζομαι λόγω κόστους δεν τα υιοθετούν, αν και ίσως στις μηνιαίες εκδόσεις κάτι θα μπορούσε να γίνει!! :please:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85722
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τελικά φαίνεται να επιβεβαιώνονται οι φήμες που κυκλοφορησαν στο Athens Con (αν και το είχα ακούσει και λίγες μέρες πριν...)

 

Ο Τερζό δεν έκατσε με σταυρωμένα χέρια όλο αυτό το διάστημα.Εδώ και 5-6 μήνες γίνεται μια μεγάλη μαχη για να ξαναπάρει από την Καθημερινή τα δικαιώματα Disney για την Ελληνική αγορά.Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω,αλλά έχει λεχθεί οτι ενα πρώτο βήμα θα ήταν η διανομή των ΜΜ να περάσει σ αυτόν και σιγα σιγά και τα δικαιώματα έκδοσης.

Αυτό θα σημάνει κατ αρχην μια μικρή αυξηση στις τιμές των περιοδικών Disney στην Ελλάδα και πιθανότατα η τρίτη φουρνιά τόμων της Βιβλιοθήκης το επόμενο καλοκαίρι δεν θα διατεθεί πλέον με την εφημερίδα αλλά θα πωλούνται  αυτόνομα ,μάλλον στα 10 euro(9,90).

Επίσης ο ΣΠΛΑΣ που κυκλοφόρησε πρόσφατα φημολογείται οτι ήταν παρέμβαση Τερζο......

 

Το 2016 αναμένεται πολύ ενδιαφέρον σχετικά με τον "πόλεμο" που έχει ξεσπάσει υπόγεια για την κατοχή των διακαιωμάτων Disney στη χώρα μας....

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Αν ολα αυτα ισχύουν, ευελπιστώ να κερδίσει τη "μάχη" η Καθημερινη. :)

 

Edit: βρε μπάς και τρολλαρεις; :P

Επεξεργασία από Angel.tze
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Τελικά φαίνεται να επιβεβαιώνονται οι φήμες που κυκλοφορησαν στο Athens Con (αν και το είχα ακούσει και λίγες μέρες πριν...)

 

Ο Τερζό δεν έκατσε με σταυρωμένα χέρια όλο αυτό το διάστημα.Εδώ και 5-6 μήνες γίνεται μια μεγάλη μαχη για να ξαναπάρει από την Καθημερινή τα δικαιώματα Disney για την Ελληνική αγορά.Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω,αλλά έχει λεχθεί οτι ενα πρώτο βήμα θα ήταν η διανομή των ΜΜ να περάσει σ αυτόν και σιγα σιγά και τα δικαιώματα έκδοσης.

Αυτό θα σημάνει κατ αρχην μια μικρή αυξηση στις τιμές των περιοδικών Disney στην Ελλάδα και πιθανότατα η τρίτη φουρνιά τόμων της Βιβλιοθήκης το επόμενο καλοκαίρι δεν θα διατεθεί πλέον με την εφημερίδα αλλά θα πωλούνται  αυτόνομα ,μάλλον στα 10 euro(9,90).

Επίσης ο ΣΠΛΑΣ που κυκλοφόρησε πρόσφατα φημολογείται οτι ήταν παρέμβαση Τερζο......

 

Το 2016 αναμένεται πολύ ενδιαφέρον σχετικά με τον "πόλεμο" που έχει ξεσπάσει υπόγεια για την κατοχή των διακαιωμάτων Disney στη χώρα μας....

Αν είναι έτσι, τότε αντίο Disney θα αγοράζω άλλα :D... Και συμφωνώ με το post του Άγγελου...

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

         Λοιπόν επείδή γενικώς είμαι άσχετος με τα ντισνευκά και άρχισα να ασχολούμαι από τον ερχομό του Ρόσα και έπειτα έχω καταλήξει στο εξης. Ότι έχει παπιά μου αρέσει ενώ οτιδήποτε άλλο μου είναι εντελως αδιάφορο.

 

Νομίζω ότι είναι και θέμα δημιουργού. Δοκίμασε λίγο Μίκυ από το πενάκι του Paul Murry. Εδώ είναι οι 20+σέλιδες ιστορίες στις οποίες έχει δουλέψει ο Murry σορταρισμένες σύμφωνα με τη βαθμολογία στο inducks. Έβαλα να εμφανίζεται και σε ποια τεύχη έχει δημοσιευθεί στην Ελλάδα (εάν έχει δημοσιευθεί :) ) αλλά και σε ποια στην Αμερική εάν τυχόν θες να τους ρίξεις ένα βλέμμα σε σκαν :) Προσωπικά όποτε βλέπω το πενάκι του λιώνω :) Τώρα λιώνω διότι αντικειμενικά είναι καλός, λιώνω διότι τον έβαλα από μικρός στη καρδιά μου... δεν παίρνω και τόσο όρκο :)  

 

Τα Μίκυ Μυστήριο Β Κύκλος ήταν καλά, αλλά δεν ήταν γλυκά.... :) 

 

Και έτσι για το τζέρτζελο οι 20+σέλιδες ιστορίες με Μίκυ Μάους σορταρισμένες σύμφωνα με τη βαθμολογία του inducks Ψάξτες λιγάκι :) 

 

Ούτε εμένα με πολυενθουσιάζουν οι ιστορίες με ΜΜ. Ίσως επειδή είναι τόσο clean cut. Υπάρχει όμως και καλο υλικό με δαύτον :)

 

:cheers5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για ιστορίες με Μίκυ διαβάζουμε μόνο Ιταλούς(κυρίως Κάστυ, Σκάρπα, Φαράτσι, Καβατσάνο κ.ά.). Μακριά από Πωλ Μάρρυ :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά φαίνεται να επιβεβαιώνονται οι φήμες που κυκλοφορησαν στο Athens Con (αν και το είχα ακούσει και λίγες μέρες πριν...)

 

Ο Τερζό δεν έκατσε με σταυρωμένα χέρια όλο αυτό το διάστημα.Εδώ και 5-6 μήνες γίνεται μια μεγάλη μαχη για να ξαναπάρει από την Καθημερινή τα δικαιώματα Disney για την Ελληνική αγορά.Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω,αλλά έχει λεχθεί οτι ενα πρώτο βήμα θα ήταν η διανομή των ΜΜ να περάσει σ αυτόν και σιγα σιγά και τα δικαιώματα έκδοσης.

Αυτό θα σημάνει κατ αρχην μια μικρή αυξηση στις τιμές των περιοδικών Disney στην Ελλάδα και πιθανότατα η τρίτη φουρνιά τόμων της Βιβλιοθήκης το επόμενο καλοκαίρι δεν θα διατεθεί πλέον με την εφημερίδα αλλά θα πωλούνται  αυτόνομα ,μάλλον στα 10 euro(9,90).

Επίσης ο ΣΠΛΑΣ που κυκλοφόρησε πρόσφατα φημολογείται οτι ήταν παρέμβαση Τερζο......

 

Το 2016 αναμένεται πολύ ενδιαφέρον σχετικά με τον "πόλεμο" που έχει ξεσπάσει υπόγεια για την κατοχή των διακαιωμάτων Disney στη χώρα μας....

 

Οι τιμές των περιοδικών δε νομίζω πως μπορούν να πάνε πιο πάνω απ'ό,τι ειναι(δηλ. ΜΜ/Ντόναλντ 2+ ευρώ, Κόμιξ 4 κλπ δε θα τα αγόραζε κανείς), όσο για τη Βιβλιοθήκη αν πωληθούν αυτόνομα θα καταλήξουν όπου είχαν καταλήξει και οι πρώτοι 16 τόμοι του Τερζό.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά φαίνεται να επιβεβαιώνονται οι φήμες που κυκλοφορησαν στο Athens Con (αν και το είχα ακούσει και λίγες μέρες πριν...)

 

Ο Τερζό δεν έκατσε με σταυρωμένα χέρια όλο αυτό το διάστημα.Εδώ και 5-6 μήνες γίνεται μια μεγάλη μαχη για να ξαναπάρει από την Καθημερινή τα δικαιώματα Disney για την Ελληνική αγορά.Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω,αλλά έχει λεχθεί οτι ενα πρώτο βήμα θα ήταν η διανομή των ΜΜ να περάσει σ αυτόν και σιγα σιγά και τα δικαιώματα έκδοσης.

Αυτό θα σημάνει κατ αρχην μια μικρή αυξηση στις τιμές των περιοδικών Disney στην Ελλάδα και πιθανότατα η τρίτη φουρνιά τόμων της Βιβλιοθήκης το επόμενο καλοκαίρι δεν θα διατεθεί πλέον με την εφημερίδα αλλά θα πωλούνται  αυτόνομα ,μάλλον στα 10 euro(9,90).

Επίσης ο ΣΠΛΑΣ που κυκλοφόρησε πρόσφατα φημολογείται οτι ήταν παρέμβαση Τερζο......

 

Το 2016 αναμένεται πολύ ενδιαφέρον σχετικά με τον "πόλεμο" που έχει ξεσπάσει υπόγεια για την κατοχή των διακαιωμάτων Disney στη χώρα μας....

Πολύ ανησυχητικό αυτό... Ειδικά εάν οι τόμοι βγουν ξεχωριστά... Ελπίζω να κερδίσει η Καθημερινή διότι καλώς ή κακώς έχει πιο πολύ δύναμη από ότι ο Τερζο και δεν κυκλοφορεί και πολλούς άλλους περιττούς τίτλους που κυκλοφορούσε ο Τερζο...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85722
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Παιδιά ο Αngel.tze  αποδείχθηκε γατόνι και κατάλαβε οτι τρολλάρω ......

Σκέφτηκα ,βλέποντας το link που έβαλε ο Rorschach να κάνω ένα αστειάκι.Ελπίζω να μην το βρήκατε πολύ κακόγουστο.....Αν σας τσίτωσα ζητώ συγνώμη δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Πάντως έπαθα κι εγώ πλάκα βλέποντας το link και τις τιμές που έχει βάλει .Γνωρίζοντας οτι μεταχειρισμένα τα βρίσκεις και με 2-3 euro ,απορώ πραγματικά για το σκεπτικό του .......

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Νομίζω ότι είναι και θέμα δημιουργού. Δοκίμασε λίγο Μίκυ από το πενάκι του Paul Murry. Εδώ είναι οι 20+σέλιδες ιστορίες στις οποίες έχει δουλέψει ο Murry σορταρισμένες σύμφωνα με τη βαθμολογία στο inducks. Έβαλα να εμφανίζεται και σε ποια τεύχη έχει δημοσιευθεί στην Ελλάδα (εάν έχει δημοσιευθεί :) ) αλλά και σε ποια στην Αμερική εάν τυχόν θες να τους ρίξεις ένα βλέμμα σε σκαν :) Προσωπικά όποτε βλέπω το πενάκι του λιώνω :) Τώρα λιώνω διότι αντικειμενικά είναι καλός, λιώνω διότι τον έβαλα από μικρός στη καρδιά μου... δεν παίρνω και τόσο όρκο :)

 

Τα Μίκυ Μυστήριο Β Κύκλος ήταν καλά, αλλά δεν ήταν γλυκά.... :)

 

Και έτσι για το τζέρτζελο οι 20+σέλιδες ιστορίες με Μίκυ Μάους σορταρισμένες σύμφωνα με τη βαθμολογία του inducks Ψάξτες λιγάκι :)

 

Ούτε εμένα με πολυενθουσιάζουν οι ιστορίες με ΜΜ. Ίσως επειδή είναι τόσο clean cut. Υπάρχει όμως και καλο υλικό με δαύτον :)

 

:cheers5:

 

 

πολύ ενδιαφέρον πληροφορίες. χίλια ευχαριστώ!!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά ο Αngel.tze  αποδείχθηκε γατόνι και κατάλαβε οτι τρολλάρω ......

Σκέφτηκα ,βλέποντας το link που έβαλε ο Rorschach να κάνω ένα αστειάκι.Ελπίζω να μην το βρήκατε πολύ κακόγουστο.....Αν σας τσίτωσα ζητώ συγνώμη δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Πάντως έπαθα κι εγώ πλάκα βλέποντας το link και τις τιμές που έχει βάλει .Γνωρίζοντας οτι μεταχειρισμένα τα βρίσκεις και με 2-3 euro ,απορώ πραγματικά για το σκεπτικό του .......

Πραγματικά Φλοκ πιάστηκα στη φάκα... Και πως ο Τερζό μπορεί να πουλήσει τους τόμους... Ακόμα χειρότερα τους πουλάει στα 9,90... Εκεί θα μείνουν... 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά ο Αngel.tze  αποδείχθηκε γατόνι και κατάλαβε οτι τρολλάρω ......

Σκέφτηκα ,βλέποντας το link που έβαλε ο Rorschach να κάνω ένα αστειάκι.Ελπίζω να μην το βρήκατε πολύ κακόγουστο.....Αν σας τσίτωσα ζητώ συγνώμη δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Πάντως έπαθα κι εγώ πλάκα βλέποντας το link και τις τιμές που έχει βάλει .Γνωρίζοντας οτι μεταχειρισμένα τα βρίσκεις και με 2-3 euro ,απορώ πραγματικά για το σκεπτικό του .......

Δοξα τω θεω! :D Οταν απάντησα, έμεινες σιωπηλός και άρχισα πραγματικα να ανησυχω! Βρε, κόψε αυτα τα αστεια! :D Μας κοψοχολιασες, ωρε! :P

 

Παντως, έθιξες ενα πολυ σημαντικό θεμα. Τι θα συνέβαινε αν ο Τερζοπουλος διεκδικούσε τις εκδοσεις παλι; :thinking:

 

Υγ. Ηταν φανερό οτι ειμαι γατονι. :D

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Παιδιά ο Αngel.tze  αποδείχθηκε γατόνι και κατάλαβε οτι τρολλάρω ......

Σκέφτηκα ,βλέποντας το link που έβαλε ο Rorschach να κάνω ένα αστειάκι.Ελπίζω να μην το βρήκατε πολύ κακόγουστο.....Αν σας τσίτωσα ζητώ συγνώμη δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Πάντως έπαθα κι εγώ πλάκα βλέποντας το link και τις τιμές που έχει βάλει .Γνωρίζοντας οτι μεταχειρισμένα τα βρίσκεις και με 2-3 euro ,απορώ πραγματικά για το σκεπτικό του .......

:reap:  :reap: Ντροπή!! :reap:  :reap:

 

 

Πάντως ένα και μόνο τέτοιο post αρκεί για να δημιουργηθεί κουβέντα με παράπονα και απόψεις!!! :lol:

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δοξα τω θεω! :D Οταν απάντησα, έμεινες σιωπηλός και άρχισα πραγματικα να ανησυχω! Βρε, κόψε αυτα τα αστεια! :D Μας κοψοχολιασες, ωρε! :P

 

Παντως, έθιξες ενα πολυ σημαντικό θεμα. Τι θα συνέβαινε αν ο Τερζοπουλος διεκδικούσε τις εκδοσεις παλι; :thinking:

 

Υγ. Ηταν φανερό οτι ειμαι γατονι. :D

Συμφωνώ... Βέβαια να ξαναπω ότι προτιμώ την Καθημερινή καθώς έχει και πιο πολύ δύναμη, μπορούμε να αγοράζουμε τους τόμους πιο φθηνά μαζί με την εφημερίδα και τέλος είναι πολύ λιγότεροι οι περιττοί και άσχετοι τίτλοι....

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Μόνο σε μένα χτυπάει άσχημα το όνομα Τοπολίνο στο Μίκυ; Δηλαδή ο Μίκυ φωνάζει τη ΜΙννι 'Μίννι' ενώ η Μίννι φωνάζει το Μίκυ "Τοπολίνο". Απλά δεν πάει :out:

Συμφωνω απόλυτα. Απλώς δεν ειναι σωστό. Και ο Ντοναλντ ειναι "Παπερινο", ο Φεθρυ "Παπερογκα" κτλ. :out: Θα επρεπε να βάλουν τα αμερικανικά ονόματα μονο που να ειναι τροποιποιημενα στο γρτο λόγο ωστε να βγαίνει η σωστή προφορά. :)
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτό με τις μεταφράσεις των ονομάτων είναι νομίζω θέμα κουλτούρας. Στην Ελλάδα απλώς δεν στέριωσαν ποτέ οι ελληνοποιήσεις των ονομάτων (λχ Νυχτερίδας για Batman (δεκαετία 60), Λυκομάτης για Wolverine (δεκαετία 80), Μάκης για Χιούη, Ευρυπίδης/Γουσταύος για τον Γκαστόνε κ.ο.κ.). Προφανώς σε αντίθεση με τους Ιταλούς που τον ένα τον βάφτισαν Παυλάκη Χηνάριο, την άλλη Γιαγιά Χήνα, Ποντικούλη τον παραπέρα :) Ίσως επειδή αυτοί αγκάλιασαν τους συγκεκριμένους χαρακτήρες πολύ πριν από εμάς, σε μια περίοδο που ήταν πιο κοντινή στον εθνικισμό του 19ου αιώνα. :) Θυμίζω λχ ότι αρχές του 1900 κάτσαμε και αλλάξαμε όλα τα τοπωνύμια σε αυτή τη χώρα που κρίναμε ότι είχαν τουρκική ή σλαβική ρίζα :) γι'αυτό και έχουμε γεμίσει με Καλιθέες, με Καλά Χωριά, με Περιβόλια κ.ο.κ. :D

 

Άμα διαβάσετε ποτέ Γέλιο και Χαρά της δεκαετίας του 50, θα δείτε πολλές διαφορές στη μετάφραση των Disney :)

 

:cheers5:

 

υγ ειρήσθω εν παρόδω, στα μέσα της δεκαετίας του 80 οι ξένοι δίσκοι μουσικής είχαν τους τίτλους γραμμένους στα ελληνικά. λχ στο True Blue της Madonna έλεγε Λιβ του τελλ, Παπα ντοντ πρητς και άλλα ωραία :D (πριν κανά μήνα έμαθα/άκουσα ότι αυτό συνέβαινε προκειμένου να μη κυκλοφορούν στο εξωτερικό τα βινύλια που παράγονταν στην Ελλάδα. Που ήταν χειρότερης ποιότητας από τα ξένα, αλλά πολύ φτηνότεροι :) )

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82145
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

υγ ειρήσθω εν παρόδω, στα μέσα της δεκαετίας του 80 οι ξένοι δίσκοι μουσικής είχαν τους τίτλους γραμμένους στα ελληνικά. λχ στο True Blue της Madonna έλεγε Λιβ του τελλ, Παπα ντοντ πρητς και άλλα ωραία :D (πριν κανά μήνα έμαθα/άκουσα ότι αυτό συνέβαινε προκειμένου να μη κυκλοφορούν στο εξωτερικό τα βινύλια που παράγονταν στην Ελλάδα. Που ήταν χειρότερης ποιότητας από τα ξένα, αλλά πολύ φτηνότεροι :) )

 

Υποτίθεται το σωστό είναι να γράφονται με ελληνικά γράμματα και όχι με λατινικούς χαρακτήρες μέσα σε ελληνικό κείμενο, για να μπορεί να διαβάζεται χωρίς να χρειάζονται γνώσεις προφοράς. Αυτό κανόνας φιλολογικός που δεν είναι δεκτός από όλους. Έτσι αποφεύγονται τα λάθη - μπαρούφες όταν διαβάζεται ένα κείμενο που μέσα σε αυτό παρεμβάλονται ξένες λέξεις.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5804 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

πριν 20 μερες πηγα να αγορασω απο την πανεπιστημιου στα γραφεια της καθημεριμης...τον πρωτο  και τον προτελευταιο τομο της β εκδοσεις της μεγαλης βιβλιοθηκης

 

η τιμη για το πρωτο τομο ηταν στα 9.90 για τους υπολοιπους τομους ηταν γυρω στα 4 ευρω

 

και κατι τελευταιο

 

επειδη εχω 2 χαλασμενους τομους...τηλεφωνησα στην καθημερινη..και αντι να παρουν τους τομους πισω..μου εφεραν 2 καινουργιους τομους χωρις να πληρωσω τιποτα

 

δεν νομιζω αυτη τη κινηση να την εκανε ο τερζοπουλος

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5572 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Υποτίθεται το σωστό είναι να γράφονται με ελληνικά γράμματα και όχι με λατινικούς χαρακτήρες μέσα σε ελληνικό κείμενο, για να μπορεί να διαβάζεται χωρίς να χρειάζονται γνώσεις προφοράς. Αυτό κανόνας φιλολογικός που δεν είναι δεκτός από όλους. Έτσι αποφεύγονται τα λάθη - μπαρούφες όταν διαβάζεται ένα κείμενο που μέσα σε αυτό παρεμβάλονται ξένες λέξεις.

 

Τί μου θύμησες.. https://www.youtube.com/watch?v=-x6qDNDWb04

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Και επειδη στο Inducks το εχουν λαθος, παρα το report που εχω κανει και το οποιο επεσε στο κενο(οπως συνηθως οταν εχει να κανει με ιταλικες ιστοριες), να πω πως το 1ο μερος γραφτηκε και σχεδιαστηκε απο τον Φατσινι, ενω το 2ο απο τον Καστυ, οπως επιβεβαιωσε ο ιδιος ο Κάστυ στο facebook.

 

Προσεξα πως διορθωθηκε. Αναρωτιεμαι αν το εκανε καποιος ινταξακιας απο το φορουμ...γιατι οι Ιταλοι ειναι λιγο αφασια :P

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

υγ ειρήσθω εν παρόδω, στα μέσα της δεκαετίας του 80 οι ξένοι δίσκοι μουσικής είχαν τους τίτλους γραμμένους στα ελληνικά. λχ στο True Blue της Madonna έλεγε Λιβ του τελλ, Παπα ντοντ πρητς και άλλα ωραία :D (πριν κανά μήνα έμαθα/άκουσα ότι αυτό συνέβαινε προκειμένου να μη κυκλοφορούν στο εξωτερικό τα βινύλια που παράγονταν στην Ελλάδα. Που ήταν χειρότερης ποιότητας από τα ξένα, αλλά πολύ φτηνότεροι :) )

 

Είσαι σίγουρος για αυτό; Γιατί κάποιες από τις περιπτώσεις που ξέρω ήταν απλά παράνομες ή ήμι-παράνομες (βλέπε μπερδεμένα δικαιώματα) περιπτώσεις και δεν είχαν σχέση με τους επώνυμους αντιπρόσωπους/διανομείς.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28727
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Για την σειρά Βιβλιοθήκη Ντίσνευ, η τιμή εκδότη είναι στα 9,90€ που αν θυμάμαι καλά το αναγράφει από πίσω πάνω από barcode και στα βιβλιοπωλεία πωλείται σε παραπλήσιες αυτής τιμές από 6,93€ (πρωτοπορια -30%) και 7,43€ (πολιτεία), οπότε δεν βρίσκωα κάτι περίεργο γενικότερα. Όσοι δεν τους πήραν με την εφημερίδα και δεν έχουν την "δυνατότητα" να ψάξουν στα μεταχειρισμένα θα πρέπει να τους αγοράσουν σε τιμές εκδότη (βλέπε παλαιότερα με άλλες αντίστοιχες εκδόσεις όπως τα ημερολόγια του Αρκά).

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5572 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Είσαι σίγουρος για αυτό; Γιατί κάποιες από τις περιπτώσεις που ξέρω ήταν απλά παράνομες ή ήμι-παράνομες (βλέπε μπερδεμένα δικαιώματα) περιπτώσεις και δεν είχαν σχέση με τους επώνυμους αντιπρόσωπους/διανομείς.

 

Έχω τον δίσκο που αναφέρθηκε και μου φαίνεται οκ οσο αφορά νόμιμο αντίτυπο

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9861
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Είναι ιδέα μου η το σημερινό τεύχος ΜΜ # 75 είναι το πρώτο της Καθημερινής του οποίου η ράχη αλλάζει βαθμιαία χρώμα από σκούρο πράσινο κάτω σε λαχανί πάνω :thinking: . Δεν τα έχω σε βιβλιοθήκη τα τεύχη οπότε δεν μπορώ να δω τις ραχες των προηγουμενων τευχών...

Είναι το πρώτο Μίκυ Μάους που υπάρχει αυτή η διχρωμία στη ράχη, αλλά το ίδιο έγινε και με τα τεύχη Super ΜΙΚΥ #8 και Ντόναλντ #17. Ωστόσο το SUPER ΜΙΚΥ #9 ήταν μονόχρωμο.

 

*Τα χρώματα στα SUPER ΜΙΚΥ #8 και Ντόναλντ #17 είναι κόκκινο και μαύρο.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΟΜΙΞ 17!

post-25682-0-09488100-1448284844_thumb.jpg

 

3 συναρπαστικές ιστορίες διάσημων σχεδιαστών:

1.ΟΙ 7 ΜΠΟΓΚΛΙΝ I 7 Boglin

Το πρώτο μέρος της ιστορίας έγραψε και σχεδίασε ο Αντρέα Φατσίνι και το δεύτερο ο Κάστυ

2.Ο ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΨΑΡΑΣ The Unknown Angler

Ένα σενάριο του Περ Χέντμαν, εικονογραφημένο από τον Βίκαρ

3.ΠΟΙΟΣ ΕΚΛΕΨΕ ΤΟΝ ΒΑΝ ΚΟΥΑΚ; Who’s Got the Van Goose?

Ο Μάρκο Ρότα εικονογραφεί ένα καλλιτεχνικού ενδιαφέροντος σενάριο του Πατ και της Κάρολ Μακ Γκρηλ
Το αγαπημένο περιοδικό μικρών και μεγάλων από αυτή την Τρίτη 24 Νοεμβρίου στα περίπτερα.
 
Λίγες και καλές ιστορίες! Σύμφωνα με το inducks όλες οι ιστορίες φαίνονται πολύ καλές και εδικά του Κάστυ! Προβλέπεται πολύ δυνατό τεύχος!! :D
Μίκυ Μάους 76
post-25682-0-77642600-1448284994_thumb.jpg
 
4 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:
 
1.ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ
Ο ΜΙΚΥ ΚΑΙ Ο ΓΚΟΥΦΥ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΕΝΑΝ ΠΑΜΠΑΛΑΙΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΙΝΑΚΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ
2.ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΦΑΡΜΑ
Ο ΦΑΝΤΟΜ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ ΤΗΣ ΛΙΜΝΟΥΠΟΛΗΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΥΓΕΙ ΣΤΟ ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΝΤΑΚ
3.Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ 
Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟΝ ΒΟΗΘΟ
4.ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥ
Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΔΡΑΚΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΦΙΛΗΣΥΧΟ ΚΙΝΕΖΟ ΛΑΜΠΙΚΟ ΛΑΟ ΛΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΙΨΙΟ ΤΟΥ
Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου (Νο. 76)
Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Αντρέα Φατσίνι είναι συγγενής του Ενρίκο;

Καλά το επόμενο Μίκυ Μάους έχει μόνο δευτερεύουσες ιστορίες, να δούμε πόσο ακόμα θα το απαξιώσουν.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ο Αντρέα Φατσίνι είναι συγγενής του Ενρίκο;

Καλά το επόμενο Μίκυ Μάους έχει μόνο δευτερεύουσες ιστορίες, να δούμε πόσο ακόμα θα το απαξιώσουν.

μα δε ηταν Ενρίκο Φατσινι;

 

Edit: Ενρίκο ειναι, απλώς το μπέρδεψαν με τον Αντρέα Καστελλαν (Καστυ) :P

Επεξεργασία από Angel.tze
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.