Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μονο μια μονοσέλιδη δεν ειναι χριστουγεννιάτικη απ' όσο θυμάμαι.

 

7-8 δεν ειναι χριστουγεννιάτικες.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

7-8 δεν ειναι χριστουγεννιάτικες.

σωστα, ας το πιάσουμε οχι σε χριστουγεννιάτικο θεμα, αλλα σε χειμωνιάτικο. Αν το πιάσουμε ετσι, ειναι μονο μια η ιστορια που δεν πιάνεται.
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

όχι πάλι γιος του ήλιουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ  :blob3:  Ελπίζω να μην πιάσει το τροπάρι του Τερζόπουλου και η Καθημερινή  :P

Δε λέω ωραίος και ο Rosa και ο Barks αλλά όχι συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια. 

 

Μακάρι στα τεύχη Φεβρουαρίου και Μαρτίου να δούμε επιτέλους την ''Αυτοκρατορία του Πάγου'' και τους Τζεκιλ και Χαυντ  :)  

Επεξεργασία από Πέτρος
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άμα κάνει(που θα κάνει) ο γιος του ήλιου καλύτερες πωλήσεις από τα προηγούμενα τεύχη, ετοιμαστείτε για πολλές αναδημοσιεύσεις :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξεφυλλιζοντας αποψε τα ονειρα μου...
 
Ωπα-ωπα, αυτο ειναι απο αλλο τραγουδι  :P
 
Ξεφυλλιζοντας πριν λιγο το καινουργιο τευχος του Φαντομ και μην εχοντας διαβασει ακομα 
κανενα τευχος απο τα 34 που εχω αγορασει, παρατηρησα οτι ειναι 84 σελιδες περιοδικο!
Για 1,90€ το τευχος και με τοσο καλη ποιοτητα εκδοσης μονο μπραβο μπορω να πω στην εκδοτικη  :respect:
 
Ξεφυλλισα και το καινουργιο κομιξ με την ευκαιρια, εχει ενα σωρο ελαιογραφιες του θειου Carl  :awesome:

 

:beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Λοιπόν, αγόρασα κι εγώ το τεύχος #18 του ΚΟΜΙΞ με 100% Καρλ Μπαρκς (ωραίο αυτό στο εξώφυλλο, μου άρεσε  :P ). Οι εντυπώσεις μου από το πρώτο ξεφύλλισμα είναι πέρα για πέρα θετικές... :)

Ιστορίες του Μπαρκς, πανέμορφες ελαιογραφίες, ποικιλία άρθρων και ένα ανεπανάληπτο εξώφυλλο (το καλύτερο της β' περιόδου κατ'εμέ  :) )...

Το τεύχος αυτό είναι κάτι το ξεχωριστό εμπνέει μια αυθεντικότητα, δηλαδή αλλιώς είναι οι Χριστουγεννιάτικες του Μπαρκς να στολίζουν το περιοδικό παρά του Χέυμανς, κι ας τις ξαναδούμε στους τόμους δεν πειράζει... :)

Πολύ καλή κίνηση από την Καθημερινή και να πω ότι αδημονώ για το επόμενο τεύχος... :beer3:  :woots:

Την ιστορία ''Ο Γιος του Ήλιου'' του Ρόσα δεν την έχω διαβάσει και πραγματικά πιστεύω πως θα είναι ένα πολύ δυνατό τεύχος το #19...  :cheers4:  :popcorn2:  :xm:

 

 

Λέτε όντως να το πάνε γραμμή όπως στο ημερολόγιο; :P 
Χαχα δε νομίζω, αλλά αν είναι έτσι, γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι η επόμενη ιστορία είναι το ''Ρευστό'' :P 

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

To "Γράμμα στον Άγιο Βασίλη" δεν είναι πρώιμος Μπαρκς. Είναι Μπαρκς στην αρχή της ακμής του, λίγους μήνες πριν είχε γράψει το "Χαμένοι στις Άνδεις".

Από άποψη σχεδίου θεωρείται πρώιμος. Σε λίγο θα τα πούμε στη γενική συζήτηση. :P

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άμα κάνει(που θα κάνει) ο γιος του ήλιου καλύτερες πωλήσεις από τα προηγούμενα τεύχη, ετοιμαστείτε για πολλές αναδημοσιεύσεις :)

Δεν χρειάζεται το τεύχος 19 για να δείξει το ότι ο Ρόσα πουλάει :) Φαίνεται, και όταν ήταν εδώ το 2004 και το 2014 πόσος κόσμος ενδιαφέρθηκε. Στο φβ κάποιοι ζητάνε ιστορίες με Ρόσα... Οπότε στην τελική ήξεραν πως ο Ρόσα όπως ο Μπαρκς είναι σταθερή αξία και πουλάει... Το θέμα είναι να δούμε πως θα το χειριστούν και το τι σημαίνει η είσοδος του Ρόσα, στη Β΄Περίοδο...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Φοβάμαι ότι για μια ακόμη φορά θα το παρακάνουν... Όποτε, τους κολλάει ένας δημιουργός τον βάζουν συνέχεια. Προσωπικά, αυτό με τον Casty με βόλεψε, με τον Rosa δε με βολεύει καθόλου  :P , αφού έχω τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ.  :P

 

Μακάρι ο Rosa να είναι προσωρινός και να αποτελεί έναν ''κράχτη'' για την επανέκδοση της Βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ. :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

delete

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

 

Ξεφυλλιζοντας πριν λιγο το καινουργιο τευχος του Φαντομ και μην εχοντας διαβασει ακομα 

κανενα τευχος απο τα 34 που εχω αγορασει........

 

 

Κι εγώ τα έχω πάρει όλα αλλά δεν έχω διαβάσει κανένα ακόμα   :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους!! 

 

Το τελευταίο Κόμιξ ήταν αληθινά χριστουγεννιάτικο. Πιο Χριστουγεννιατικο δεν γίνεται βασικά. 

Το επόμενο με Ρόσα με ανησυχεί. Ελπίζω να μην συνεχίσουν γιατί πραγματικά έχουμε όλο τον Ρόσα 2 φορές. Βέβαια το ευρύ κοινό στο οποίο ίσως θέλει να επεκταθεί το περιοδικό μπορεί να μην τον έχει.

Και αν συμβεί αυτό που λέει ο Γιώργος - Ρορ παραπανω "Άμα κάνει(που θα κάνει) ο γιος του ήλιου καλύτερες πωλήσεις από τα προηγούμενα τεύχη, ετοιμαστείτε για πολλές αναδημοσιεύσεις"  τότε σημαίνει πως το αγοραστικό κοινό ΠΡΑΓΜΑΤΙ θέλει Ρόσα και ΑΥΤΟ έχει σημασία για μια εταιρία και όχι τι θέλω εγώ και εσύ φίλε συνφορουμίτη.

Αλήθεια Γιώργο - Ρορσχαρ γιατί είσαι τόσο ισοπεδωτικός στις κριτικές σου? Εχω καταλάβει οτι είσαι γνώστης του χώρου και διαβάζεις μάλιστα και τα original Topolino. Άρα η γνώμη σου έχει σημασία. Φυσικά, όπως και σε όλους συμβαίνει, δεν μας αρέσουν τα ίδια. Ομως αν είσαι πάντα ισοπεδωτικός δεν μπορώ να καταλάβω αν κάτι είναι πραγματικά χάλια. Ας πούμε έχεις βάλει ένα σωρό μηδενικά. Το αληθινά κακό (βλ. Αρμαντίλο -μπρρρ) το έχεις στην ίδια συνομοταξία με μια μέτρια ιστορία του Μπαρκς. Κάθε Κομιξ που δεν έχει π.χ. Κάστυ το ονοματίζεις το χειρότερο της σειράς μέχρι το επόμενο. Αφου με πιάνω και αναρωτιέμαι καμιά φορά "Αυτός ο άνθρωπος γιατί διαβάζει Ντίσνευ?? :P ". Καταλαβαίνω την αντίδρασή σου βέβαια γιατί σε κάποια post που κάνεις και γράφεις για αδημοσίευτες ιστορίες με πιάνω να εκνευρίζομαι που δεν τις έχουμε διαβάσει ακόμα (βλ. επιθεωρητής Γκούφυ και ιστορίες της Πλώρης) . Αλλά δεν βρίσκω το λόγο να είσαι τόσο ισοπεδωτικός. Ολα αυτά βέβαια τα γράφω τελείως φιλικά χωρίς ίχνος επικριτισμού. Ααα και επίσης ναι και εγώ γελάω πολύ με τη φράση "Ο διαβόητος Μακέτο"  και πιστεύω οτι οι editors της καθημερινής τον βάζουν μόνο και μόνο για να σε τρολάρουν  :lol:  :lol:  :lol:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3226 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Στο site των Public έχουν 10% Web Offer σε ορισμένους τόμους της Βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ, της Βιβλιοθήκης Disney, της Βιβλιοθήκης Φλόυντ Γκότφρεντσον, καθώς επίσης και του αμερικανικού Walt Disney's Donald Duck  :yahoo: 

Η παραπάνω σειρά μου έκανε μεγάλη εντύπωση, δεν την έχω ξαναδεί και φαίνεται πολύ ωραία. Ο τόμος είναι αμερικάνικος πάντα, και ευελπιστώ να αγοράσω κάποιον από αυτούς τους τόμους μες στις γιορτές.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει θέμα με παρουσίαση αυτής της σειράς γιατί δεν βρήκα. Θέλω να εξετάσω τα περιεχόμενά της και τυχόν κριτικές!!! :yahoo:

 

Πηγή: Walt Disney's Donald Duck | Βιβλία PublicWalt Disney's Donald Duck | Βιβλία PublicWalt Disney's Donald Duck | Βιβλία Public

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Στο site των Public έχουν 10% Web Offer σε ορισμένους τόμους της Βιβλιοθήκης ΚΟΜΙΞ, της Βιβλιοθήκης Disney, της Βιβλιοθήκης Φλόυντ Γκότφρεντσον, καθώς επίσης και του αμερικανικού Walt Disney's Donald Duck  :yahoo: 

Η παραπάνω σειρά μου έκανε μεγάλη εντύπωση, δεν την έχω ξαναδεί και φαίνεται πολύ ωραία. Ο τόμος είναι αμερικάνικος πάντα, και ευελπιστώ να αγοράσω κάποιον από αυτούς τους τόμους μες στις γιορτές.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει θέμα με παρουσίαση αυτής της σειράς γιατί δεν βρήκα. Θέλω να εξετάσω τα περιεχόμενά της και τυχόν κριτικές!!! :yahoo:

 

Πηγή: Walt Disney's Donald Duck | Βιβλία PublicWalt Disney's Donald Duck | Βιβλία PublicWalt Disney's Donald Duck | Βιβλία Public

Η συγκεκριμένη σειρά είναι η βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς, που εκδίδεται αυτό το καιρό από τη Fantagraphics στην Αμερική! Εδώ το λινκ της παρουσίασηςhttp://www.greekcomics με πολλά σχόλια.  Η σειρά είναι υπέροχη και στη συστήνω ανεπιφύλακτα αν και δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει η τιμή του Public :banana:  O τίτλος που έχει είναι παραπλανητικός και σε παραπέμπει στη σειρά της IDW που έχω παρουσιάσει και είμαι βέβαιος ότι ήρθε σαν αποτέλεσμα στην αναζήτηση! 

Εδώ στο άμαζον με το box set που έχω αγοράσει εγώ:http://www.amazon.com/Disneys-Donald-Christ που είναι και επίκαιρο με το ΚΟΜΙΞ

εδώ βικιπαίδεια:https://en.wikipedia.org/wiki/The_Complete_Carl_Barks_Disney_Library

εδώ Inducks:http://coa.inducks.org/publication.php?c=us/CBDL

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

"Άμα κάνει(που θα κάνει) ο γιος του ήλιου καλύτερες πωλήσεις από τα προηγούμενα τεύχη, ετοιμαστείτε για πολλές αναδημοσιεύσεις"  τότε σημαίνει πως το αγοραστικό κοινό ΠΡΑΓΜΑΤΙ θέλει Ρόσα και ΑΥΤΟ έχει σημασία για μια εταιρία και όχι τι θέλω εγώ και εσύ φίλε συνφορουμίτη.

 

Το κοινο προφανως και θελει μονο Μπαρκς και Ροσα. Το εχω ξαναπει. Και γω οταν ημουν 7χρονο ηθελα να τρωω συνεχεια πατατες τηγανητες. Μια χαρα, ας βαζουν επανεκδοσεις Ροσα και Μπαρκς στο Κόμιξ και ας αρχισουν να βαζουν τις καλες συγχρονες ιστοριες στο Μικυ Μαους μπας και προλαβουμε και τις δουμε στην Ελλαδα πριν το 2020. 

 

 

Αλήθεια Γιώργο - Ρορσχαρ γιατί είσαι τόσο ισοπεδωτικός στις κριτικές σου?

ισοπεδωτικός -ή -ό

  1. που ισοπεδώνει, που καταργεί κάθε διαβάθμιση ή διαφορά

Νομιζω πως δεν ειμαι καθολου ισοπεδωτικος, αντιθετως οι βαθμολογιες μου καλυπτουν ολο το ευρος απο το 0 ως το 10. Θα ελεγα μαλιστα πως ειμαι ισως ο λιγοτερο ισοπεδωτικος στο φορουμ, καθως αλλες κριτικες κυμαινονται απο το 7,5 και πανω, και ετσι εκμηδενιζονται οι διαφορες μεταξυ αριστουργηματων και...μακέτων.

Οσο για τις ιστοριες του Μπαρκς, ναι μια μετρια ιστορια του την βαζω στην ιδια κατηγορια με μια μετρια ιταλικη, ή μια δανεζικη του Super Μίκυ. Και οι περισσοτερες μονοσελιδες του στο τελευταιο Κόμιξ ηταν ασημαντες και αδιαφορες. Αν στα περιεχομενα εγραφε πως τις εκανε ο Χέυμανς θα συμφωνουσατε :P

 

Κάθε Κομιξ που δεν έχει π.χ. Κάστυ το ονοματίζεις το χειρότερο της σειράς μέχρι το επόμενο.

 

Δεν ισχυει. Το χτεσινο Κομιξ το ονομασα χειροτερο της σειρας λογω της υπαρξης της Βιβλιοθηκης Ντίσνεϋ που εκανε περιττη τη δημοσιευση των συγκεκριμενων ιστοριων στο Κόμιξ. Οχι λογω της ποιοτητας των ιστοριων. Οπως και το επομενο, θα ειναι το χειροτερο επειδη προκειται για αναδημοσιευση, οχι επειδη δεν ειναι καλη η ιστορια του Ροσα.

 

Ααα και επίσης ναι και εγώ γελάω πολύ με τη φράση "Ο διαβόητος Μακέτο"  και πιστεύω οτι οι editors της καθημερινής τον βάζουν μόνο και μόνο για να σε τρολάρουν   :lol:   :lol:   :lol:

 

Ο Μακέτο εχει κανει καποιες αξιοπρεπεις ιστοριες(π.χ. Επιθεωρητης Μάους) αλλά αυτές που μπαίνουν στα τελευταία Μίκυ Μάους είναι μία και μία. Ανεκδιήγητες! Πρέπει να είναι ο αγαπημένος τους στο επιτελείο του περιοδικού, σε μερικά τεύχη μας βάζουν και διπλό Μακέτο :(

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3508 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά, εκανα μια μικρή αναζήτησή στο inducks. Έγραψα το Αρμαντιλο στα Ελληνικα και δεν βρήκα τιποτα. Δεν θα κάτσω να ψάχνω ενα ενα τα τευχη του Μικυ Μαους μπάς και το βρω. Μπορει κάποιος να μου πει τον ιταλικό τίτλο της ιστορίας ωστε να τη βρω; :please: Με τοςο άσχημες κριτικές εδω μέσα απορώ τι θα αντικρυσουν τα ματάκια μου! :lold

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεύχη 12-15. Εντάξει, σαν τον Γκουφακλή δεν ήταν. :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τωρα προσεξα πως το Raceworld, μετα και τη δημοσιευση του στην Ελλαδα, εχει πεσει στη θεση 31397/31398 στο inducks, και ξεπερναει στη βαθμολογια μονο αυτη την ιστορια, την οποια θελω να βρω και να διαβασω!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θα ήταν ψέμα να πω οτι δεν απόλαυσα αυτή την απάντηση:

 

 

ισοπεδωτικός -ή -ό

  1. που ισοπεδώνει, που καταργεί κάθε διαβάθμιση ή διαφορά

Νομιζω πως δεν ειμαι καθολου ισοπεδωτικος, αντιθετως οι βαθμολογιες μου καλυπτουν ολο το ευρος απο το 0 ως το 10. Θα ελεγα μαλιστα πως ειμαι ισως ο λιγοτερο ισοπεδωτικος στο φορουμ, καθως αλλες κριτικες κυμαινονται απο το 7,5 και πανω, και ετσι εκμηδενιζονται οι διαφορες μεταξυ αριστουργηματων και...μακέτων.

 

 

Σε αυτή σου τη διατύπωση, όπως έχω ξαναναφέρει στο παρελθόν, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πράγματι το να βάζεις 7-10 σε όλες τις ιστορίες είναι σαν να κάνει επαναβαθμονόμηση στη βαθμολογία με 0 το 7 και 10 το 10. Και επειδή σου αξίζει αντίστοιχη απάντηση, να πω οτι κυρίως αναφερόμουν στο:

 

ισοπεδωτικός -ή -ό

         2. που εξουθενώνει έναν αντίπαλο

 

όπου αντίπαλος = κάποιος σχεδιαστής που έχεις βαρεθεί ή απλά δεν σου αρέσει κα του βάζεις ένα ολοστρόγγυλο κουλούρι χωρίς πραγματικά να αξίζει το μηδέν.  ;)

 

Πράγματι γκουφακλής και Raceworld απαράδεκτα. Πω πω πω - ιδίος ο Γκουφακλής.

 

Επίσης, σε άλλα νέα, το τρέχον ΚΟΜΙΞ είχε 2 σελίδες γράμματα (μετά από όλων μας τα παράπονα) και ωραία άρθρα και ακόμα πιο ωραίες ελαιογραφίες. Εντάξει μπορεί οι ιστορίες πράγματι να αναδημοσιευτούν (το οποίο με κάνει να αδημονώ για το καλοκαίρι που μας έρχεται) αλλά ΣΗΜΕΡΑ που το διάβσα αισθάνθηκα υπέροχα. 

 

Το ημερολόγιο του Ντον Ρόσα τα ΕΣΠΑΓΕ. Είχα αυτά τα σχέδια σε προσωπικές μου εκτυπώσεις που μου είχαν κοστίσει ένα σωρό χρήματα. Και τα πήρα σε ελάχιστη τιμή και φοβερή ποιότητα. Πραγματικά ενθουσιάστηκα. 

 

Οι ιστορίες του Ντον Ρόσα για μένα αποτελούν την κορυφή του Ντισνευκού κόμιξ.

 

Ομως Γιώργο θα έρθω να ενισχύσω τις απόψεις σου λέγοντας οτι και εγω θα ήθελα εγυκλοπαίδιες μεγάλων Ιταλών. Εγω, π.χ. θα έκοβα φλέβες για άπαντα Μπαπτίστα Κάρπι!!!!!!!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά, εκανα μια μικρή αναζήτησή στο inducks. Έγραψα το Αρμαντιλο στα Ελληνικα και δεν βρήκα τιποτα. Δεν θα κάτσω να ψάχνω ενα ενα τα τευχη του Μικυ Μαους μπάς και το βρω. Μπορει κάποιος να μου πει τον ιταλικό τίτλο της ιστορίας ωστε να τη βρω; :please: Με τοςο άσχημες κριτικές εδω μέσα απορώ τι θα αντικρυσουν τα ματάκια μου! :lold

 

Νομίζω ήταν στην πρώτη εικοσάδα των ΜΜ με τίτλο ο Φαντομ ντακ ξαναχτυπά ή κάτι τέτοιο....

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 

Οι ιστορίες του Ντον Ρόσα για μένα αποτελούν την κορυφή του Ντισνευκού κόμιξ.

Εγώ θα σταθώ σε αυτό εδώ λέγοντας ότι έχεις απόλυτο νκαι αναντίρρητο δίκιο :up:  αλλά και πάλι πιστεύω πως δεν πρέπει να αρχίσουν τις επανεκτυπώσεις ιστοριών του, διοτί υπάρχει και άλλο πολύ καλό υλικό που δεν έχουμε δει στη χώρα μας και είναι κρίμα :spidey_yeah_that:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ θα σταθώ σε αυτό εδώ λέγοντας ότι έχεις απόλυτο νκαι αναντίρρητο δίκιο :up:  αλλά και πάλι πιστεύω πως δεν πρέπει να αρχίσουν τις επανεκτυπώσεις ιστοριών του, διοτί υπάρχει και άλλο πολύ καλό υλικό που δεν έχουμε δει στη χώρα μας και είναι κρίμα :spidey_yeah_that:

 

Συμφωνώ απόλυτα. Και νομίζω δεν είμαι ο μόνος.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

 αλλά και πάλι πιστεύω πως δεν πρέπει να αρχίσουν τις επανεκτυπώσεις ιστοριών του, διοτί υπάρχει και άλλο πολύ καλό υλικό που δεν έχουμε δει στη χώρα μας και είναι κρίμα :spidey_yeah_that:

 

Έχουν εκδοθεί τα άπαντα του Ρόσα στην Ελλάδα. Αν σου αρέσει προτείνω να κινηθείς προς τους τόμους της Fantagraphics :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπάρχουν 6 εγκυκλοπαίδιες που έχουν όλες τις ιστορίες του (εκτός από μια βέβαια για τα 50 χρόνια του Σκρουτζ). Οταν τις διαβάζω πάντα λέω πόσο ξεχωριστές ιστορίες είναι αυτές. Αστείες (ξέχνα το, ζήτημα βαρύτητας), επιστημονικές (η χαμένη βιβλιοθήκη, το νησί στην άκρη του χρόνου), συγκινητικές (όνειρο ζωής).. απ'όλα έχει ο μπαχτσές. 

 

Αλήθεια οι τόμοι της Fantagraphics έχουν και άλλα σχόλια για τις ιστορίες εκτός από αυτά που είχαν δημοσιευτεί στο κόμιξ με την πρωτοεμφάνιση της κάθε ιστορίας (μέχρι εκεί που είχαν τα δικαιώματα) ? 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

 

Αλήθεια οι τόμοι της Fantagraphics έχουν και άλλα σχόλια για τις ιστορίες εκτός από αυτά που είχαν δημοσιευτεί στο κόμιξ με την πρωτοεμφάνιση της κάθε ιστορίας (μέχρι εκεί που είχαν τα δικαιώματα) ? 

 

Oι τόμοι έχουν ανέκδοτο υλικό και καρέ που δεν σχεδιάστηκαν ποτέ -ή σχεδιάστηκαν και έμειναν στην απ'έξω-, χορταστικά σχόλια από τον ίδιο τον Ρόσα για κάθε ιστορία του, εξώφυλλο ιστορίας πριν την κάθε ιστορία, σου λέει ο ίδιος ο Ροσα που είναι τα Ντακ καθώς και άλλες λεπτομέρειες, την αυτοβιογραφία του που την αφηγείται ο ίδιος και κάθε τόμος αποτελεί ένα μέρος της, και ένα κάρο έξτρα εξώφυλλα και σχέδια. Η ελληνική έκδοση είναι τραγική και όσο να'ναι διαβάζεις το πρωτότυπο και εντοπίζεις άπειρα αστεία που δεν μεταφράζονται στη γλώσσα μας

Επεξεργασία από Jim®
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχουν εκδοθεί τα άπαντα του Ρόσα στην Ελλάδα. Αν σου αρέσει προτείνω να κινηθείς προς τους τόμους της Fantagraphics :)

 

Ναι ξέρω πως έχουν εκδοθεί οι ιστορίες του Ρόσα στη βιβλιοθηκη ΚΟΜΙΞ, αναφερομαι σε ιστορίες άλλων δημιουργών όχι Ρόσα! Όσο για τους τομους της Fantagraphics έχω ήδη κινηθεί γιατί η έκδοση είναι πραγματικά αριστουργηματική και πιστεύω η καλύτερη συλλογή ιστοριών του Ρόσα, καμία σχέση με την ελληνική πατάτα και έχω αγοράσει το πρώτο σετάκι και τώρα αυτές τις μέρες περιμένω το δεύτερο από το άμαζον :banana:  :banana: ! Προσωπικά δηλώνω καμμένος με Ρόσα αφού έχω αγοράσει και το Artist Edition του από την IDW :P

Υπάρχουν 6 εγκυκλοπαίδιες που έχουν όλες τις ιστορίες του (εκτός από μια βέβαια για τα 50 χρόνια του Σκρουτζ). Οταν τις διαβάζω πάντα λέω πόσο ξεχωριστές ιστορίες είναι αυτές. Αστείες (ξέχνα το, ζήτημα βαρύτητας), επιστημονικές (η χαμένη βιβλιοθήκη, το νησί στην άκρη του χρόνου), συγκινητικές (όνειρο ζωής).. απ'όλα έχει ο μπαχτσές. 

 

Αλήθεια οι τόμοι της Fantagraphics έχουν και άλλα σχόλια για τις ιστορίες εκτός από αυτά που είχαν δημοσιευτεί στο κόμιξ με την πρωτοεμφάνιση της κάθε ιστορίας (μέχρι εκεί που είχαν τα δικαιώματα) ? 

 

 

Oι τόμοι έχουν ανέκδοτο υλικό και καρέ που δεν σχεδιάστηκαν ποτέ -ή σχεδιάστηκαν και έμειναν στην απ'έξω-, χορταστικά σχόλια από τον ίδιο τον Ρόσα για κάθε ιστορία του, εξώφυλλο ιστορίας πριν την κάθε ιστορία, σου λέει ο ίδιος ο Ροσα που είναι τα Ντακ καθώς και άλλες λεπτομέρειες, την αυτοβιογραφία του που την αφηγείται ο ίδιος και κάθε τόμος αποτελεί ένα μέρος της, και ένα κάρο έξτρα εξώφυλλα και σχέδια. Η ελληνική έκδοση είναι τραγική και όσο να'ναι διαβάζεις το πρωτότυπο και εντοπίζεις άπειρα αστεία που δεν μεταφράζονται στη γλώσσα μας

Όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι Χρήστο πραγματικά δεν χορταίνεις να διαβάζεις και όντως με μερικά αστεία που δεν μπορουν να αποδοθούν στα ελληνικά λύνεσαι στα γέλια!! :yahoo:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μιλάμε για τους καινούριους τόμους που μέχρι στιγμής είναι μόνο 4 ε? Από που προτείνεις να τους πάρω? 

edit. Τους βρήκα στο Star Comics. Μου φάινονται μια χαρά! Τι λε΄τε?

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Oι τόμοι έχουν ανέκδοτο υλικό και καρέ που δεν σχεδιάστηκαν ποτέ -ή σχεδιάστηκαν και έμειναν στην απ'έξω-, χορταστικά σχόλια από τον ίδιο τον Ρόσα για κάθε ιστορία του, εξώφυλλο ιστορίας πριν την κάθε ιστορία, σου λέει ο ίδιος ο Ροσα που είναι τα Ντακ καθώς και άλλες λεπτομέρειες, την αυτοβιογραφία του που την αφηγείται ο ίδιος και κάθε τόμος αποτελεί ένα μέρος της, και ένα κάρο έξτρα εξώφυλλα και σχέδια. Η ελληνική έκδοση είναι τραγική και όσο να'ναι διαβάζεις το πρωτότυπο και εντοπίζεις άπειρα αστεία που δεν μεταφράζονται στη γλώσσα μας

Συμφωνώ απόλυτα!!! Ειδικά με το Bold! Η ελληνική έκδοση δεν πιάνει μια μπροστά στην έκδοση της Fantagraphics. Τελείως λιτή χωρίς άρθρα και με χάλια εξώφυλλα. (Με την έννοια ότι είναι σε μικρό πλαίσιο και χάνουν πολύ.) Κοιτάξτε πόσο όμορφο φαίνεται το εξώφυλλο του ΚΟΜΙΞ 19 και θα δείτε πόσο κάνει τη διαφορά σε σχέση με τη Βιβλιοθήκη. Στην Ιταλία σχεδιάζουν νέα έκδοση με ιστορίες του Ρόσα όπως προείπα και μακάρι να είναι το ίδιο καλή με αυτή της Fantagraphics... Και να την υιοθετήσει και η Καθημερινή όταν βγάλει τους τόμους του Ρόσα...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμφωνώ απόλυτα!!! Ειδικά με το Bold! Η ελληνική έκδοση δεν πιάνει μια μπροστά στην έκδοση της Fantagraphics. Τελείως λιτή χωρίς άρθρα και με χάλια εξώφυλλα. (Με την έννοια ότι είναι σε μικρό πλαίσιο και χάνουν πολύ.) Κοιτάξτε πόσο όμορφο φαίνεται το εξώφυλλο του ΚΟΜΙΞ 19 και θα δείτε πόσο κάνει τη διαφορά σε σχέση με τη Βιβλιοθήκη. Στην Ιταλία σχεδιάζουν νέα έκδοση με ιστορίες του Ρόσα όπως προείπα και μακάρι να είναι το ίδιο καλή με αυτή της Fantagraphics... Και να την υιοθετήσει και η Καθημερινή όταν βγάλει τους τόμους του Ρόσα...

O Pόσα είχε κάνει TM το όνομα του για αυτό δεν αναφέρεται πουθενά και δεν έχει άρθρα κ.τ.λ. Το έχει αναφέρει ο ίδιος.

 

Αν και δεν ήθελε παραπάνω λεφτά λέει(που δεν θα έπαιρνε τίποτα) απλά να είχε creative control.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 Τι παίζει με το ΚΟΜΙΞ Ιανουαρίου; 

 

Πάλι το Γιο του ήλιου; Θα έχει τίποτα καινούργιο γιατί αυτό έχει χιλιοδιαβαστεί. Ξέρετε τίποτα;

Επίσης αλλάζει η διάταξη του εξωφύλλου η μου φαίνεται;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.