Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82148
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Επιτέλους είδα το Star Trek - Mirror Mirror. Ένα επεισόδιο που έχει δώσει έμπνευση για δεκάδες νέα σενάρια και παρωδίες σε διάφορα άλλα σίριαλ. Είναι μπροστά από την εποχή του, και είναι από τα πιο χαρακτηριστικά επεισόδια που δείχνουν την ποιότητά και την αντοχή στο χρόνο της σειράς. Γενικώς πολλά σενάρια του Stargate δείχνουν να μιμούνται το Star Trek.

 

post-3787-0-17033000-1382970782_thumb.jpg post-3787-0-76435400-1382970743_thumb.jpg post-3787-0-47770200-1382970746_thumb.jpg

 

post-3787-0-22304100-1382970747_thumb.jpg post-3787-0-48701800-1382970748_thumb.jpg post-3787-0-55562900-1382970749_thumb.jpg

 

post-3787-0-58831800-1382970750_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  9997
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  62
  • Reputation:   451
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να δεις σωποδήποτε την πρώτη σεζόν του Boardwalk Empire, είναι από τις κορυφαίες των τελευταίων 5 χρόνων νομίζω.. Ο Σκορτσέζε έχει κάνει το στήσιμο και το πρώτο επεισόδιο. Αν κι έχω ακούσει φίλους που τους κούρασε λίγο στην αρχή, μετά από 2 φουλ επεισόδια κολλήσαν άσχημα. Αν σ'αρέσει και το γκαγκστερικό τι περιμένεις;

 

Άλλο γκανγκστερικό πολύ καινούριο είναι το Peaky Blinders του BBC με πρωταγωνιστή τον Σκιάχτρο του Μπάτμαν Κίλιαν Murphy. Είδα το πρώτο επεισόδιο, πολύ καλό είναι, Sherlock όμως δεν είναι.. 

 

Σε θεματική κόμικ, είδα τα πρώτα 5 λεπτά του Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες αλλά σκυλοβαρέθηκα.. Μπορεί να πάω κατευθείαν στα κομμάτια της Ελλάδας και θα σας πω αν βλέπονται. τελικά όλα έχουν ιδωθεί σ'αυτό το φόρουμ  :blob3:

 

Είδε κανένας τα επεισόδια 2-3 του Shield? Καλύτερα από το 1 ή στο ίδιο στυλ; Δεν ήταν τόσο κακό το 1, αλλά οι ηθοποιοί παίζουν χάλια...

(μόλις ανακάλυψα το αντίστοιχο τόπικ..)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να δεις σωποδήποτε την πρώτη σεζόν του Boardwalk Empire, είναι από τις κορυφαίες των τελευταίων 5 χρόνων νομίζω.. Ο Σκορτσέζε έχει κάνει το στήσιμο και το πρώτο επεισόδιο. Αν κι έχω ακούσει φίλους που τους κούρασε λίγο στην αρχή, μετά από 2 φουλ επεισόδια κολλήσαν άσχημα. Αν σ'αρέσει και το γκαγκστερικό τι περιμένεις;

 

Άλλο γκανγκστερικό πολύ καινούριο είναι το Peaky Blinders του BBC με πρωταγωνιστή τον Σκιάχτρο του Μπάτμαν Κίλιαν Murphy. Είδα το πρώτο επεισόδιο, πολύ καλό είναι, Sherlock όμως δεν είναι..

 

Όπως είδες φίλε μου κάνω πολλά "ανοίγματα" σε σειρές και γι' αυτό καμιά φορά χρειάζομαι και δεύτερη γνώμη. Θα έχω στα υπόψιν και τις υπόλοιπες που μου λες! Σέρλοκ Χολμς γουστάρω απίστευτα αλλά είχα πάθει overdose τον τελευταίο καιρό παρακολουθόντας τις σειρές με τον Jeremy Brett (και δεν τις έχω τελειώσει, μάλιστα. Τις 3 πρώτες έχω δει), οπότε δεν έχω πιάσει ακόμη κάτι "Sherlock" ή "Elementary"... Εννοείται πως θα τις δω, όμως! Όπως και αν το κάνεις, κουράζει κάπως να βλέπεις τόσα μαζεμένα... Έκανα βέβαια και πάλι την γκάφα να ξεκινήσω κι άλλες: Ξεκίνησα να βλέπω την σειρά "Stingray" ('64-'65) του Gerry Anderson που άρχισε να τη μεταφράζει ένας φίλος! Επίσης ξεκίνησα την "The Tomorrow People" (2013) και μπορώ να πω ότι φαίνεται αρκετά καλή! Επίσης έπιασα επιτέλους το "Continuum" (2011-2013) & το "Logan's Run" ('77-'78) που ξεκίνησε να μεταφράζεται! Πολύ πράμα αλλά τουλάχιστον παρακολουθώ ότι είναι μεταφρασμένο, οπότε επειδή έτσι κι αλλιώς η τηλεόρασή μου έχει κλείσει απ' το 2001 (πλην κάποιων ελαχίστων τηλεοπτικών εκπομπών που παρακολουθώ σχεδόν κάθε βδομάδα), έχω αντικαταστήσει τον χρόνο αυτόν με μερικά επεισοδιάκα από όλες αυτές κάθε βδομάδα. Τουλάχιστον είναι πράγματα που αναζητούσα καιρό ή που θυμόμουν ως μακρινή ανάμνηση και ήθελα κάποια στιγμή να ξαναδώ ολοκληρωμένα!

 

Από Dario Argento που λέει ο φίλος Supertramp παραπάνω, έχω δει σχεδόν τα πάντα (1-2 τελευταίες δεν έχω δει και την 3η της λεγόμενης "Τριλογίας Με Τα Ζώα", με τίτλο "Τέσσερις Μύγες Σε Γκρι Βελούδο") και συμφωνήσω ότι το "Profondo Rosso" είναι από τις καλύτερές του, ίσως! Το "Suspiria", πάλι,  δεν το συζητάμε!! Έχει και μουσικάρα!! Το "Σκιές" ("Tenebre") ('82) μου άρεσε πολύ επίσης, όπως πάρα πολύ και το "Sleepless" ("Non Ho Sonno") (2001)!! Το "Σύνδρομο Του Στεντάλ" δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, το "Φάντασμα Της Όπερας" μέτριο (προτιμώ άλλες εκδοχές πολύ περισσότερο!!) και το "Mother Of Tears" έτσι κι έτσι, αλλά σίγουρα καλύτερο απ' τον "Χαρτοπαίκτη"! Το "Χιτσκοκικά Εγκλήματα" θυμάμαι έντονα πως ήθελα να το δω, αλλά πραγματικά έχω ένα κενό μνήμης αυτή τη στιγμή. Πιθανόν να το είδα και να μισοκοιμόμουν, οπότε πρέπει οπωσδήποτε να την πιάσω κάποια στιγμή! Σε γενικές γραμμές είναι φοβερός σκηνοθέτης και μου άρεσε ότι έχω δει απ' αυτόν! Οι παραπάνω είναι απλά προτάσεις. Έχω δει και τον 1ο κύκλο της σειράς "Masters Of Horror" (2005-2007) όπου έχει σκηνοθετήσει το επεισόδιο "Jenifer"! Η σειρά αυτή έχει και διαμαντάκια (όπως το "Dreams In The Witch-House" που είναι από διήγημα του H.P. Lovecraft!), έχει και πιο μέτρια επεισόδια. Τον 2ο κύκλο ακόμη να τον πιάσω, βέβαια... Με κέρδισαν παλαιότερες σειρές για την ώρα.

 

Από γκανγστερικές είχα δει στον κινηματογράφο τις δύο ταινίες "Δημόσιος Κίνδυνος" με τον Γάλλο εγκληματία Jacques Mesrine που τον υποδύεται ο Vincent Cassel! Αυτήν και αυτήν! Να τις δείτε οπωσδήποτε αν σας αρέσουν τέτοια φιλμ! Στην πρώτη παίζει και ο Ζεράρ Ντεπαρντιέ! Είναι από αυτοβιογραφία του Μερίν. Η σειρά "Dexter" ήταν κατ' εμέ εκπληκτική!! Κι εγώ στο τέλος ξενέρωσα πολύ άσχημα, αλλά ήταν ένα φυσιολογικό κλείσιμο. Θα με χαλούσε αν δεν έβλεπα ένα τέτοιο κλείσιμο (ή κάποιο παρεμφερές, δε μπορώ να επεκταθώ για να μην αρχίσω spoilers). Στο κλείσιμο του "The Sopranos", πάλι, νόμιζα πως είχα ελαττωματικό βίντεο και κάτι δεν πήγαινε καλά... Αφήνει μια μαυρίλα μέχρι τους τίτλους και λέω δεν παίζει..λείπει βίντεο. Αποκλείεται να έκλεισε έτσι! Μετά που συνήλθα λίγο, κατάλαβα το γιατί. :) Είδα την μικρού μήκους "Evergreen" (2012) που ήταν πολύ καλή! Δεν περιμένεις ότι θα 'χει τέτοια εξέλιξη! Έχω πέσει με τα μούτρα στις μικρού μήκους, τελευταία. Ελληνικές και ξένες. Είδα μέχρι στιγμής τα "Η Απόλυτη Στιγμή" (2004), "The Virus Project" (2008), "Είναι Από Κρέας, Σου Λέω!" ("They're Made Out Of Meat") (2005), "Το Κόστος Της Ζωής" ("The Cost Of Living") (2005), "Το Μεγάλο Παντοτινό" ("The Big Forever") (2006), "Ονειροχρόνος" ("Droomtijd") (2006), "Ποπό Ο Άνθρωπος" ("Popo") (2008), "Mole Hills", "Tears Of Steel" (2012), "Το Κόκκινο Μπαλόνι" ("The Red Balloon") ("Le Ballon Rouge") ('56), "The Omnicide 8000" (2006), "Καυτός Ορίζοντας" (2000), "Κρύο-Ζεστό" (2002), "Κύκλωπας2" (2011), "Λήθη" (2009), "Μ'ακούει Κανείς;" (2007), "Με Θυμάσαι;" (2001), "Μερσεντές" (2004), "Μετά Τις 11" (2002), "Ο Γάμος" (2011), "Ο Ήχος Του Κύματος" (2005), "Παιχνίδι Για Δύο" (2004), "Παραμυθάς" (2002), "Merry Kitschmas" (2000) & το "Shadow Beyond Time" (2010) που είναι από δύο νουβέλες του H.P. Lovecraft! Αφού πολλές φορές δεν προλαβαίνω να δω μεγάλου μήκους, ας δω τουλάχιστον καμία μικρού! :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα την ταινια "Μεγαλες προσδοκιες"  !!

 

Το βιβλιο ειναι απο τα αγαπημενα μου,κι εχω δει κανα δυο ταινιες στην τηλεοραση,αλλα οταν βγηκε περσι αυτη η ταινια στους κινηματογραφους την περιμενα πως και πως,να παω να την δω  :pinokio:  ,αλλα εμεινα με την χαρα,δεν την εφερε. :moutra2:

 

Η ταινια ηταν πολυ ωραια με ατμοσφαιρα εκεινης της εποχης,και πιστη στο βιβλιο.Λιγο το τελος του δεν μου αρεσε τελειωσε αποτομα.Ακριβως επειδη ηταν πιστη στο βιβλιο περιμενα να δω στο τελος την σκηνη στο ερειπωμενο αρχοντικο.

Παντως πολυ ωραια ταινια!  :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νταριο αρζεντο,δασκαλος τι να πω,suspiria ταινιαρα οχι μονο μουσικη αλλα και εφε,τα χρωματα κλπ.Ψαξε το συγκροτημα του,the goblins λεγεται εκει να ακουσεις μουσικη και να σκεφτεις το πρωτο του σεναριο ηταν western.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είδα το "Now You See Me"  - Η Συμμορία των Μάγων, και ήταν πολύ καλό, με φοβερή ανατροπή στο τέλος, πολύ δράση στο στιλ της "Συμμορίας των 11" και εξαιρετικούς ηθοποιούς. Είχα ακούσει καλά και κακά σχόλια για την ταινία και δεν πήγα να τη δω στον κινηματογράφο, όμως τελικά ήταν πολύ καλή και κράτησε το ενδιαφέρον μου για όλη τη διάρκειά της. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!! Δεν ξέρω, ίσως την έχετε δει ήδη, γιατί έχει καιρό που έχει βγει. :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29209
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  51
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Χθες τελείωσα τον 2ο κύκλο (χωρίς να έχω δει τον πρώτο - κάθε κύκλος είναι ανεξάρτητος) τον οποίο είχα ξεκινήσει πριν 4-5 μέρες, από το American Horror Story.
Εντάξει τι να πει κανείς; Για το ότι χώρεσαν στην ίδια σειρά σατανά, εγκληματίες ναζί του Β' παγκοσμίου, σχιζοφρενής δολοφόνους, εξωγήινους και ζόμπι (μεταξύ άλλων ίσως, αν ξεχνάω κάτι); Υπερcultιά στο τετράγωνο και δώσε πόνο η σειρούλα, ίντριγκες, σεξοανωμαλιάρες, κιτς τρόμος κλπ. Ότι πρέπει για τζανκ χαλαρουϊτα καναπεδοκατάσταση. Την συστείνω ανεπιφύλακτα σε ανθρώπους που αγαπήσανε το cowboys & aliens και διάφορες άλλες steam punk καταστάσεις και σε οσους γουστάρουνε σαλατομπερδέματα γενικότερα  :valtnino: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29707
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Απο ταινίες, πρόσφατα έχω δει το "Dragon age:Dawn of the seeker" ταινία-animation που βασίζεται στην ομώνυμη σειρά video game. Καθώς και το

 "Dawn of the dragonslayer". Και οι 2 ταινίες είναι στο είδος του Sword and sorcery. Και είναι μερικές ακόμα αποδείξεις ότι οι εταιρίες παραγωγής δεν ενδιαφέρονται και πολύ για το είδος (παρά τις εισπρακτικές και όχι μόνο επιτυχίες που έχουν τα διαμάντια του είδους). Αν βαριέστε και θέλετε ένα απλό παραμυθάκι χωρίς πολλά εφε, για να περάσει η ώρα σας, τότε σας τα συστήνω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα το Goodbye Lenin! (2003) για δεύτερη φορά. Θεωρώ ότι μετά από μια πιο προσεκτική ματιά, ο χαρακτήρας της μητέρας είναι σχεδόν αδιάφορος (και "χαζεύει" σε πολλά σημεία στον βωμό της πλοκής). Πιο πολύ ενδιαφέρον είχε η (θα θεωρήσω) κάπως αυτοβιογραφική ματιά του σεναριογράφου στον πρωταγωνιστή. Γενικά θέλει να δείξει την πτώση της Ανατολικής Γερμανίας μέσα απ'την σεναριακή συσκευή της ασθενούς μητέρας. Το θέμα είναι ότι το ενδιαφέρον έγκειται κυρίως στην καταγραφή εκείνου του κομματιού της ιστορίας, παρά το κεντρικό plot arc με την μητέρα, που καταντάει τελείως εγωκεντρικό για τον πρωταγωνιστή στο τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   601
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4000 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

The conjuring

 

 Απτα καλύτερα τελευταία θρίλερ ( δεν ειναι και δύσκολο σε σχέση με το τι βλέπουμε). Αν και η ιστορία ειναι λίγο χιλιοπαιγμένη, η ατμόσφαιρα γενικά της ταινιας μου άρεσε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είχα όρεξη για λίγο David Tennant. Ας όψεται η περφόρμανς του ως Doctor :D Και ψάχοντας τριγύρω πήγα και έπεσα σε ένα θεσπέσιο 8part whodunnit mini series. Broadchurch

 

Αυτοί οι Βρετανοί ξέρουν να φτιάχνουν αστυνομικές σειρές αδερφέ μου.... ειλικρινά.

 

Εξαιρετικό με πραγματικά αρχή, πραγματικά μέση και πραγματικά τέλος. Ένα έγκλημα σε μια μικρή επαρχιακή πόλη της Αγγλίας και τα διάφορα μυστικά βγαίνουν στην επιφάνεια. 

 

Πάρα πολύ καλή, πήρε κάποια βραβεία και ήδη είναι προγραμματισμένη η δεύτερη σεζόν (Η πρώτη είναι αυτοτελέστατη και πλήρως ολοκληρωμένη. Προφανώς άρεσε τόσο πολύ, που ζητήσαν να γυριστεί και ένας καινούργιος φόνος-μυστήριο)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4752 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

είδα το star trek into darkness...

τί ταινιάρα...

δεν είχα ξαναδει σταρ τρεκ μιας και δεν μ'αρέσουν τα διαστημικά. Ωστόσο, αυτό ήταν τέλειο...Ίσως η καλύτερη ταινία του '13 για μένα...

πολύ καλές ερμηνίες, φοβερά εφέ και υπέροχη σκηνοθεσία...Είχα καιρό να δω ταινία και να μην βαρεθώ έστω και λίγο...

 

Μπράβο στον Τζ.Τζ ( τον Έιμπραμς ντε!!!:P (αν προφέρεται έτσι στα ελληνικά))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95138
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είδα (επιτέλους) το Django...!

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά...!Πολύ ρεαλιστικές οι σκηνές των πυροβολισμών και όμορφη υπόθεση...!

Μεγάλο έργο σε διάρκεια αλλά πέρασαν ευχάριστα οι 2.5 περίπου ώρες...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ειδα το The Conjuring . Νομιζω το καλυτερο θριλερ που ειδα τον τελευταιο χρονο. Χωρις να κανει κατι το συγκλονιστικα πρωτοτυπο καταφερνει να κραταει το ενδιαφερον και να τρομαζει σε αρκετα σημεια . Πολυ καλο το καστ και ωραια αποδοση του κλιματος της εποχης ( 1970 ) . H υποθεση αφορα την περιπτωση μιας οικογενειας που μετακομιζει σε ενα σπιτι το οποιο ειναι στοιχειωμενο , ετσι φωναζουν το ζευγαρι Warren , ειδικους ερευνητες παραφυσικου για να αντιμετωπισουν τα πνευματα που το στοιχειωνουν. kwtsoκλιμακα 7.5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Η διάθεση για Tennant συνεχίστηκε :) Οπότε έκατσα και είδα το mini series Spies of Warsaw (2013)

 

Βασίζεται σε ομώνυμο μυθιστόρημα του Alan Furst, είναι κατασκοπικό και διαδραματίζεται στην Πολωνία το 1937-1939 (το βιβλίο σταματάει στο 38, αλλά εδώ προφανώς για τηλεοπτικούς λόγους ήθελαν να συμπεριλάβουν και το ξεκίνημα του ΒΠΠ). 

 

Δεν είναι κακό. Δεν είναι όμως και καλό. Παύλο άμα δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις στη ζωή σου, αράζεις και το βλέπεις. Δεν θα χάσεις την ώρα σου, αλλά δεν θα εκστασιαστείς κι όλας. Στα πράγματα που δεν μου άρεσαν είναι ότι το βρήκα πολύ λογοτεχνικό... ή μάλλον για να το επαναδιατυπώσω διότι άλλο εννοώ και άλλο καταλαβαίνει κανείς με αυτή την ατάκα :) Εκτιμώ (χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο) ότι κάποια πράγματα που "συγκλόνιζαν" στο βιβλίο, μεταφέρθηκαν αυτούσια στην οθόνη και έχασαν πολύ από τη δυναμική τους. Στα πράγματα που είχαν γοητεία τώρα συμπεριλαμβάνεται η Πολωνία γενικώς. Οι στολές, ο ιματισμός γενικά, κάποιοι που εμφανίζονται στο τέλος... Και μιλώντας για αυτούς που εμφανίζονται στο τέλος να πω ότι στα αρνητικά συμπεριλαμβάνεται η καθαριότητα :D Πρέπει να δούνε καμπόσο Game of Thrones για να καταλάβουν ότι προ της έλευσης του τρεχούμενου νερού, τα πράγματα ήταν αρκετά διαφορετικά :) Η θεία μου λχ θυμάται πιτσιρίκα (αρχές δεκαετίας 50 δλδ) να τσουλάει το βαρέλι από τη βρύση στο σπίτι ώστε να έχουν νερό.... 

 

Διαβάζοντας τη βιογραφία του συγγραφέα στη wiki βλέπω αυτό το "He is especially noted for his successful evocations of Eastern Europe peoples and places during the period from 1933 to 1944".... Έχει ένα δίκιο. Δεν είναι το συνηθισμένο κατασκοπικό του μεσοπολέμου που λαμβάνει χώρα σε Παρίσια και άλλα ευχάριστα :)

 

Επίσης όσες αναφορές έγιναν σε υπαρκτά πρόσωπα δεν δούλεψαν κατ'εμέ και αισθάνθηκα ότι μπήκαν απλώς για να μπούνε :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ξαναδα τον Δρακο . Νομιζω η καλυτερη ελληνικη ταινια που εχω δει . Ο Θωμας ( Ντινος Ηλιοπουλος ) ειναι ενας μοναχικος και αφραγκος δημοσιουπαληλακος που μοιαζει ομως πολυ στον σεσημασμενο κακοποιο με το παρατσουκλι " ο δρακος " . Oταν θα δημοσιευθει φωτογραφια του Δρακου στις εφημεριδες , η αστυνομια θα αρχισει να κυνηγαει τον Θωμα , ο οποιος θα βρει καταφυγιο στο μαγαζι του "Χοντρου" ( Γιαννης Αργυρης ) . Εκει ο Χοντρος θεωρωντας πως εχει να κανει με τον πραγματικο Δρακο θα τον βαλει αρχηγο σε μια δουλεια που ετοιμαζει καιρο . Την κλοπη μιας στηλης απο τον ναο του Ολυμπιου Διος και την πωληση της στους αμερικανους . Γυρισμενη το 1956 , απο τις πρωτες ταινιες που σχολιασαν την πολιτικη πραγματικοτητα της εποχης καθως πισω απο την πλοκη υπαρχουν πολλα σχολια και αλληγοριες . Μουσικη απο τον Μανο Χατζιδακι και τρομερη noir ατμοσφαιρα . Φανταστικος και ο Ντινος Ηλιοπουλος σε δραματικο ρολο αλλα αυτος που ξεχωρισε για μενα ειναι ο Γιαννης Αργυρης . Aντε γιατι μπουχτισαμε με τα σαχλα μιουζικαλ του Δαλιανιδη και τις 80ς βιντεοταινιες .  kwtsoκλιμακα 10/10 :)

 

edit Οσοι θελουν την βλεπουν και online στο youtube

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3079
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είδα (επιτέλους) το Django...!

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά...!Πολύ ρεαλιστικές οι σκηνές των πυροβολισμών και όμορφη υπόθεση...!

Μεγάλο έργο σε διάρκεια αλλά πέρασαν ευχάριστα οι 2.5 περίπου ώρες...!

 

Για μένα ήταν από τις καλύτερες ταινίες που είδα τελευταία, αλλά ρεαλιστικές τις σκηνές των πυροβολισμών δεν τις λες. Πχ εδώ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Καιρό είχα να ρίξω 4άκι στο imdb. Συνεχίζοντας το κυνήγι του Tennant είδα το Glorious 39 (2009). Δυστυχώς ο Tennant παίζει για 10 λεπτά το πολύ και ακόμα πιο δυστυχώς είχε πάνω από 6 στο imdb οπότε θεώρησα ότι παλευόταν. Η υπόθεση εξελίσσεται (τρόπος του λέγειν) το 1939. Θεωρητικά θρίλλερ, θεωρητικά drama, θεωρητικά συσχετίζεται με τις πολιτικές εξελίξεις της περιόδου. Πρακτικά έχει την αισθητική τηλεταινίας και πρακτικά είναι κατασκοπικό για μεσήλικες έως υπέργηρες γεροντοκόρες. Φαντάζομαι ότι τα Άρλεκιν είναι πιο συναρπαστικά :D

 

:cheers5:

 

 

edit όποιος μου δώσει μια πειστική εξήγηση του πως στον μπιπ κολλάει ένας λευκός (στην περίπτωσή μας ο Keanu Reaves) σε μια παραδοσιακότατη Ιαπωνική ιστορία όπως η μεταφορά των 47 Ronin (wiki για την ιστορία) κερδίζει αυθεντική φωτοτυπία αφίσας του Conqueror (1956)

 

ε λ ε ο ς 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειδα χθες την ταινια "Γλυκος Νοεμβρης" :)

Οτι πρεπει για ρομαντικες ψυχες.Ωραια ηταν.  :flower5: Και με συγκινητικο τελος.

Με παραξενεψε πολυ παντως που διαβασα οτι ηταν υποψηφια για "Χρυσα βατομουρα" τοσο οι ταινια οσο και οι πρωταγωνιστες. :thinking: Δεν ειμαι ειδικη αλλα ειδικα η Σαρλιζ Θερον ηταν καταπληκτικη,ζουσε τον ρολο της η γυναικα.Τι να πω ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20263
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποιός είναι αυτός ο Tennant ρε Νίκο;  Μόνο τον Tennant των Pet Shop Boys ξέρω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

David Tennant. http://www.imdb.com/name/nm0855039/reference Αυτός που έπαιζε τον σαλταρισμένο Dr Who :) Όπου ενώ έκατσα και είδα απανωτά όλα τα επεισόδια στα οποία έπαιξε, δεν μου έχει πάει ακόμα η καρδιά να δω ούτε αυτά με τον προηγούμενο, ούτε αυτά με τον επόμενο. Ο άνθρωπος ήταν απλά απίστευτος στον ρόλο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   601
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4000 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η αγαπημένη μου σειρά, το Family Guy έκανε μια κοιλιά και μετά ξανα προς την δόξα τραβά! Το τελευταίο επεισοδιο σας συνιστώ να το δείτε,έχει απίστευτες στιγμές!

Η σκηνη με τον έγχρωμο πωλητή με τα γυαλιά και η άλλη με τις κουκουβάγιες μου έκανε ήταν απίστευτες!

Το κακό είναι ότι πρέπει να την βλέπεις χωρίς υποτιτλους και να ξέρεις τα βασικά της σύγχρονης Αμερικής (όχ δύσκολο) για να πιάσεις αρκετά αστεία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Συνέχεια με Tennant :DDecoy Bride του 2011 παρέα με Kelly Mcdonald (αν και δεν είναι τόσο γοητευτική όσο σε άλλα) και Federico Castelluccio (ο Furio από Sopranos).

 

Ρομαντική κομεντί. 5.8 στο imdb και δικαίως :) Δυστυχώς δεν κατορθώνει να απογειωθεί. Έχει τις στιγμές της όμως και έχει και ο Dr την γοητεία του :)

 

ελπίζω το 4part mini series Escape Artist που παίζεται τώρα (σήμερα το 2ο επεισόδιο) με τον Tennant στον κεντρικό ρόλο να αξίζει τον κόπο :) στο τέλος θα καταλήξω να ξαναδώ το Harry Potter Goblet of Fire όπου παίζει τον Barty Crouch Jr. :)

 

αν και απ'ότι βλέπω το mini series Casanova έχει καλή βαθμολογία.... χμ.....

 

και κάποιο Dr Who με αυτόν δεν το έχω δει............................... πρέπει να το ψάξω αυτό........ το είχα στο laptop που κράσαρε και δεν είμαι σίγουρος ποιο ήταν :)

 

:cheers5:

 

υγ κοίτα που στο τέλος θα κάτσω να ξαναδώ όλα τα Dr Who με αυτόν  :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

David Tennant. http://www.imdb.com/name/nm0855039/reference Αυτός που έπαιζε τον σαλταρισμένο Dr Who :) Όπου ενώ έκατσα και είδα απανωτά όλα τα επεισόδια στα οποία έπαιξε, δεν μου έχει πάει ακόμα η καρδιά να δω ούτε αυτά με τον προηγούμενο, ούτε αυτά με τον επόμενο. Ο άνθρωπος ήταν απλά απίστευτος στον ρόλο :)

 

:cheers5:

στο χα πει εγω! μου πήρε πάνω απο χρόνο για να δω επεισόδια με τον επόμενο δόκτωρ! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χθες ηταν μερα για thriller-horror! ετσι λοιπον ειδα μαζι με παρεα 5 ατομων τα ''evil dead'' και ''cabin in the woods''.... και τα δυο ηταν πολυ ωραια...ξεχωρισαμε ομως το πρωτο! :) πριν τεσσερις μερες ειδαμε και το ''sinister'' που ηταν εκπληκτικο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ποιο evil dead απ'όλα? :D (για να δω άμα συμφωνώ με το καλύτερο από το cabin in the woods :D )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

το remake του 2013! :) τα παλια 3 θα πρεπει να τα δω καποια στιγμη.... το cabin in the woods ειχε ενδιαφερον story αλλα ηταν μουφα στα εφε και καθολου τρομακτικο..

Επεξεργασία από kostas ververis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

κλασική περίπτωση του "δεν το είδα στην ώρα του" τότε :) όπως λέει και στη wiki "The Cabin in the Woods is a 2012 American satirical dark comedy horror film" :) άρα περισσότερο θα κόλλαγε για back to back με το Evil Dead 3 :D

 

Και μόλις χαμπάριασα ότι ο αθλητής στο CiW είναι ο Hemsworth που κάνει τον Thor (και έθαβα στο τόπικ του Thor 2 χθες) :) μα'στα....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ΣΤΑΛΛΟΝΕ Σ' ΑΓΑΠΑΜΕ ESCAP PLAN ΘΑ ΠΑΜΕ.

 

Αυτή τη στιγμή ο μόνος λόγος που υπάρχω είναι για να δω αυτήν την ταινία. Η ζωή μου έχει νόημα μέχρι την Πέμπτη που θα πάω να το δω. Μετά θα πρέπει να βρω καινούριο νόημα. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν πόση αγωνία νιώθω.

 

 

Ακούγομαι σαν τρελή αδερφή τώρα  έτσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5058
  • Reputation:   34602
  • Achievement Points:  5066
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, κάθε φορά σαν τρελή αδερφή ακούγεσαι... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.