Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Ultimate Spider-Man Collection - Radnet (Κουβεντούλα)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

39 min ago , LEFNAT said:

Φιλε  constantinople μηπως ρωτησες και για τυχον μελλοντικη συνεχιση των ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ :pray:

 

Ρώτησα. Προς το παρόν το μόνο που κοιτούν είναι μήπως δοθούν ξανά προς διανομή οι υπάρχοντες τόμοι, ίσως μέσω κάποιας εφημερίδας.

 

10 min ago , Manitou said:

Υψηλόβαθμα στελέχη λέει ο αγαπημένος μας @ constantinople . Δηλαδή είναι πολλά? Και έχει και χαμηλόβαθμα???? Και όλοι αυτοί ζουν από τις συλλογές της radnet που βλέπουμε στα περίπτερα? :NoNo:

 

Όχι ζουν από τα επιδόματα των πολύτεκνων! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Κάποια πράγματα από την ενημέρωση τα βρίσκω λίγο παράξενα. Δηλαδή Με τους Κλασικούς Υπερήρωες υπήρχε άδεια στο συμβόλαιο και μετέφραζαν έξω από τα μπαλονάκια; Και οι λέξεις που μένουν τώρα μέσα στα μπαλονάκια αμετάφραστες, είναι λόγω συμβολαίου; Με τη συχνότητα κυκλοφορίας, πρώτη φορά ακούω τέτοιες υποχρεώσεις, και μάλιστα μετά το κυκλοφοριακό μπάχαλο της προηγούμενης συλλογής. Με την ίδια εκδοτική δεν συνεργάζονται; Τέλος πάντων, και για αυτά που απάντησαν, πάλι καλά να λέμε. Θετικό ήταν. Ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από μένα στον Constαntinople που επιμένει να αγωνίζεται να τους βάλει στον ίσιο δρόμο αλλά δεν θα είμαι αχάριστος και προς τη Radnet. Ενα ευχαριστώ και σε αυτούς που απαντάνε (όπως απαντάνε, τέλος πάντων).

Για τους Υπερήρωες ήμουν φανατικά υπέρ της εβδομαδιαίας κυκλοφορίας γιατί μιλούσαμε για 8 διαφορετικούς τίτλους που κυκλοφορούσαν σε συνέχειες, οπότε αν η συχνότητα έπεφτε στο μισό, θα διαβάζαμε ένα τίτλο κάθε 3 με 4 μήνες. Κάτι που τελικά έγινε και ήταν ένας βασικός λόγος που είχα αποφασίσει να σταματήσω τη συλλογή ακόμη κι αν συνεχιζόταν. Εδώ όμως μιλάμε για έναν μονάχα ήρωα, που μάλιστα κάθε τόμος είναι αυτοτελής, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Οπότε, σε αυτή την περίπτωση, αν αγόραζα τη συλλογή, θα ήμουν φανατικά υπέρ της 15ήμερης κυκλοφορίας.

Δεν θα αγοράσω τη συλλογή. Όμως περιμένω πώς και πώς τον 2ο τόμο αύριο για να τον συγκρίνω με της Μαμούθ. Θέλω να δω πώς θα σταθεί απέναντι σε μια έκδοση που πριν 30 χρόνια ήταν κορυφαία για τα ελληνικά δεδομένα. Ή μάλλον πώς θα σταθεί απέναντι στον τόμο της Radnet μια συλλογή που πριν από 30 χρόνια ήταν κορυφαία για τα ελληνικά δεδομένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μακάρι η συλλογή να είναι κερδοφόρα ώστε να δούμε και άλλες συλλογές στη χώρα μας. Και δε χρειάζεται να είναι μεγάλες συλλογές. Ας είναι των 30 τόμων. Προσωπικά θα ήθελα συλλογή X-Men των 70s - 80s - 90s ώστε να δούμε μέρος των ιστοριών της Μαμούθ και να προχωρήσουμε πέρα από αυτές που δημοσιεύτηκαν. Επίσης οι Avengers και ίσως οι Fantastic Four θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή για μίνι συλλογή το 2025-2026, αφού θα έχουμε και τις κινηματογραφικές ταινίες τους. Για DC δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα και μου είναι δύσκολο να ξεκινήσω στην ηλικία που βρίσκομαι με ένα ολοκαίνουριο σύμπαν. Όμως είμαι "ανοιχτός" σε προτάσεις αγοράς μεμονωμένων τόμων με ποιοτικές ιστορίες. Σίγουρα η SEC είναι τη αδυναμία μου, αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο να έχουμε μελλοντικά συνέχεια της. 

Το να θέλει η εταιρεία να μην επεκταθεί η κυκλοφορία της συλλογής πάνω από 1,5 χρόνο, το θεωρώ λογικό, γιατί η ιστορία έδειξε ότι μετά την πάροδο ενός έτους κυκλοφορίας, επέρχεται κόπωση στο αναγνωστικό κοινό, ακόμη και στους πιο φανατικούς, που συνεπάγεται μείωση των πωλήσεων. Από τη στιγμή που αποφάσισαν η συλλογή να αποτελείται από 60 τόμους, ήταν μονόδρομος η εβδομαδιαία κυκλοφορία, διότι είναι μόνο Spider-man. Η επίσημη συλλογή Marvel Graphic Novels έφτασε τους 120 τόμους, διότι το υλικό της σε υπερήρωες ήταν ποικίλο με αποτέλεσμα να κρατήσει τη "φρεσκάδα" της τουλάχιστον μέχρι το περσινό καλοκαίρι. Στη συνέχεια ήταν οφθαλμοφανές και στο τιράζ των τόμων στα περίπτερα, αλλά και από τη συμμετοχή μας στη στήλη του forum, ότι πηγαίναμε ολοταχώς για ολοκλήρωση. Σίγουρα το οικονομικό κομμάτι με την εβδομαδιαία κυκλοφορία προβληματίζει τους περισσότερους, όπως και εμένα, αφού δεν μπορέσαμε να πάρουμε την εξαιρετική προσφορά του - 35% με την  προεγγραφή, αλλά θα το παλέψουμε, είτε με συνδρομή 20 τόμων, είτε με το να απορρίψουμε κάποιους λίγους τόμους από π.χ Sensational Spider-Man και μίνι σειρές (τα παλιά Amazing δεν χάνονται). 

 

 

 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

6 ώρες πριν, air nomad X είπε:

Όσα για τον Μπαρκς, ήταν μια ευκαιρία που εκμεταλλεύτηκες, και μπράβο σου (και μπράβο και σε μένα, που την εκμεταλλεύτηκα κι εγώ :D). Σε συμβουλεύω να τα πακετάρεις με ωραίο τρόπο και να τα αποθηκεύσεις προστατευμένα από την υγρασία (αν το πράγμα φτάσει ως εκεί), και όχι να τα πουλήσεις. Κατά καιρούς, τα έχω βρει στην πολύ μεγάλη φτήνια, οπότε δεν στο συνιστώ (εκτός αν θελήσεις αργότερα να τα ξαναγοράσεις).

 

        καλή διάθεση πάντα!

 

Όπως είχα σχολιάσει και τις προάλλες, θα πουληθούν μόνο εφόσον πιάσουν τις γελοίες τιμές που βλέπουμε για τον Ροσα. 

Δηλαδή να τα δώσω σε έναν που θα μου πει σου σκάω τώρα 200 300, δεν υπάρχει περίπτωση για περίπτωση. Ειδικά όπως κραταω εγώ τα κόμικς μου υπεραριστα, όχι απλά άριστα. Στα 500 ίσως το σκεφτόμουν. Αν πιάσει χιλιάρικο σε καμία δεκαετία, ευκολακι φεύγουν. Δύσκολο βέβαια λόγω υψηλου τιράζ αλλά όλα τα χω δει πλέον... 

 

 

Όσο για τη νέα συλλογή, δεν το κρύβω πως με έχει ξενερώσει η Ραντνετ.Τόσο για τα λάθη στους περισσότερους τόμους της SEC όσο και για την απόφαση διακοπής. Επίσης η τιμή και για τις 2 σειρές από την αρχή κιόλας τη θεωρούσα υπερβολική και αποτρεπτική να πάει σφαίρα, ώστε να γίνει η Νο1 σειρά στο κοινό. Πως είναι πχ το Μίκυ Μάους που το θεωρώ ως το έντυπο που πουλάει περισσότερο από κάθε άλλο. Που όσοι το συλλέγουν λένε "θα το παίρνω για χρόνια". Δεν χιλιοπαρακαλάνε να διαβάσουν τις 10 επόμενες ιστορίες όπως κάναμε εμείς για την επομένη ανανέωση... 

 

Δεν αντιλέγω ότι η νέα τους σειρά είναι φοβερή, αλλά δυστυχώς δεν απευθύνεται σε μένα. Αν συνέχιζαν απ το τεύχος 64 που σταμάτησαν, θα ήμουν ο πρώτος που θα πλήρωνε τη συνδρομή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

23 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Όπως είχα σχολιάσει και τις προάλλες, θα πουληθούν μόνο εφόσον πιάσουν τις γελοίες τιμές που βλέπουμε για τον Ροσα. 

Δηλαδή να τα δώσω σε έναν που θα μου πει σου σκάω τώρα 200 300, δεν υπάρχει περίπτωση για περίπτωση. Ειδικά όπως κραταω εγώ τα κόμικς μου υπεραριστα, όχι απλά άριστα. Στα 500 ίσως το σκεφτόμουν. Αν πιάσει χιλιάρικο σε καμία δεκαετία, ευκολακι φεύγουν. Δύσκολο βέβαια λόγω υψηλου τιράζ αλλά όλα τα χω δει πλέον... 

 

 

Όσο για τη νέα συλλογή, δεν το κρύβω πως με έχει ξενερώσει η Ραντνετ.Τόσο για τα λάθη στους περισσότερους τόμους της SEC όσο και για την απόφαση διακοπής. Επίσης η τιμή και για τις 2 σειρές από την αρχή κιόλας τη θεωρούσα υπερβολική και αποτρεπτική να πάει σφαίρα, ώστε να γίνει η Νο1 σειρά στο κοινό. Πως είναι πχ το Μίκυ Μάους που το θεωρώ ως το έντυπο που πουλάει περισσότερο από κάθε άλλο. Που όσοι το συλλέγουν λένε "θα το παίρνω για χρόνια". Δεν χιλιοπαρακαλάνε να διαβάσουν τις 10 επόμενες ιστορίες όπως κάναμε εμείς για την επομένη ανανέωση... 

 

Δεν αντιλέγω ότι η νέα τους σειρά είναι φοβερή, αλλά δυστυχώς δεν απευθύνεται σε μένα. Αν συνέχιζαν απ το τεύχος 64 που σταμάτησαν, θα ήμουν ο πρώτος που θα πλήρωνε τη συνδρομή. 

Πάλι νομίζω μπερδεύεται αγαπητέ . Το Μίκυ μάους είναι πόσο σαν τιμή; 1,9 και βγαίνει ανά βδομάδα άρα τέσσερα στο μήνα . Άρα 7,6 στο μήνα . Λογική τιμή για τέσσερα τεύχη και πολύ καλή.

 

Πάμε τώρα στις ραντνετ. Δεν θα σχολιάσω καθόλου το διαφορετικό περιεχόμενο από τα Μίκυ μάους αλλά θα σταθώ στη τιμή .

Πόσο ο κάθε τόμος της sec? 8? Και έβγαιναν κάθε εβδομάδα ; Φαντάζομαι βλέπεις τη διαφορά ξαφνικά. Και ανά δύο εβδομάδες να βγαίνουν πάλι είναι μεγάλη η διαφορά . Φυσικά αυτά τα έχεις πει ήδη για να είμαι δίκαιος σε αυτό . :)

 

 Αλλά θα μπορούσε η ραντνετ να πάει στα επίπεδα του Μίκυ μάους σαν τιμή ? Φυσικά και όχι .  Παίζει ρόλο και το θέμα δικαιωμάτων που όσο αναφορά την Μάρβελ είναι πιο ακριβά σε σχέση τα Ντίσνεϋ (αυτό φαίνεται και από τη διαφορά τιμής αλλιώς γιατί να μη πανε και οι ήρωες σε τέτοια ξεφτίλα τιμή)

 

Τώρα σε θέμα περιεχομένου .

 

Άλλο κοινό πάει να πιάσει η μία συλλογή άλλο έχει η άλλη (Μίκυ μάους) . Σε περιπτώσεις είναι και στα δύο .

Αλλά νομίζω πως είμαστε αχάριστοι ως ένα σημείο . Κάνουμε λες και η εταιρία που βγάζει το Μίκυ δεν έκανε ποτέ λάθος . Πόσες φορές έβαλε μια ίδια ιστορία πχ ανά τα τόσα χρόνια που κυκλοφορεί ; Δεν έκανε ποτέ λάθος επιμέλειας, χρώματος, δεσίματος ενός τεύχους;

 

Στο μεταξύ είδαμε πόσες ιστορίες από σούπερ ήρωες από μια εταιρία που λογικό είναι να κάνει λάθη μέχρι να μάθει . Όλες κάνουν .

Και ύστερα μη ξεχνάμε πως στη Ελλάδα θέλουμε δε θέλουμε είμαστε πιο πολύ του παραδοσιακού Ντίσνεϋ άρα μια εταιρία που θα ξαναλανσαρει μετά από χρόνια ξανά σούπερ ήρωες θέλει και τον χρόνο της.

Μακάρι να πάει καλά και να έχουμε υγιή ανταγωνισμό και να βλέπουμε πολλά μεταφρασμένα  κόμιξ στη χώρα μας και πάλι .

 

Τωρα όσο.αναφορα τους τόμους Μπαρκς δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αγαπητέ αλλά δεν θα φτάσουν ποτέ στα επίπεδα του Ροσα άρα κοίτα να τα ευχαριστιεσαι κοιτώντας τα και ξεφυλιζοντας τα και να χαίρεσαι που τα απέκτησες :)

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

13 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Πάλι νομίζω μπερδεύεται αγαπητέ . Το Μίκυ μάους είναι πόσο σαν τιμή; 1,9 και βγαίνει ανά βδομάδα άρα τέσσερα στο μήνα . Άρα 7,6 στο μήνα . Λογική τιμή για τέσσερα τεύχη και πολύ καλή.

 

Θεωρώ πως οσοι το αγοράζουν δεν ειναι για την φτηνή τιμή αλλά και σαν "η σειρα που θα ακολουθώ για χρόνια". Κατι σαν μια συνηθεια αν το δουμε και ετσι. Και 2.50 να τους το πανε και 2.90 , παλι θα το αγοραζουν. Αντε να ξενερωσει ενα 10 -20% που θα το παρατησει λογω τιμής.

 

15 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Πάμε τώρα στις ραντνετ. Δεν θα σχολιάσω καθόλου το διαφορετικό περιεχόμενο από τα Μίκυ μάους αλλά θα σταθώ στη τιμή .

Πόσο ο κάθε τόμος της sec? 8? Και έβγαιναν κάθε εβδομάδα ; Φαντάζομαι βλέπεις τη διαφορά ξαφνικά. Και ανά δύο εβδομάδες να βγαίνουν πάλι είναι μεγάλη η διαφορά . Φυσικά αυτά τα έχεις πει ήδη για να είμαι δίκαιος σε αυτό . :)

 

Χωρις να εχω ιδεα απο τα οικονομικα της εταιριας, το περιθωριο κερδους ή οτι αλλο , εφοσον αποφασισαν να το εκδοσουν ως μια τσαπατσουλοδουλεια (ετσι ηταν στα δικα μου ματια η ολη έκδοση) η τιμή επρεπε (ή εστω μπορουσε) να ειναι η αναλογη. Ισως στα 5.90 να πηγαινε πολυ πολυ καλυτερα. Θεωρητικα ολα αυτα ,ετσι ;

Οκ ναι η Λαμποργκινι με 5.90 (καπου 2ευρω πες κερδος) ε δε βγαινει... με το μετρο θα κινουταν το αφεντικο...

 

 

18 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Άλλο κοινό πάει να πιάσει η μία συλλογή άλλο έχει η άλλη (Μίκυ μάους) . Σε περιπτώσεις είναι και στα δύο .

Αλλά νομίζω πως είμαστε αχάριστοι ως ένα σημείο . Κάνουμε λες και η εταιρία που βγάζει το Μίκυ δεν έκανε ποτέ λάθος . Πόσες φορές έβαλε μια ίδια ιστορία πχ ανά τα τόσα χρόνια που κυκλοφορεί ; Δεν έκανε ποτέ λάθος επιμέλειας, χρώματος, δεσίματος ενός τεύχους;

Αν μιλαμε για τον Τερζοπουλο, οι επαναληψεις των ιστοριων απο οσο γνωριζω ηταν σκοπιμες. Για να μπορουν να τις διαβαζουν ολες οι γενιες σε διαφορετικές δεκαετίες. Σωστη σκεψη του, το δινω. Εκανε πολλα λαθη (λαθη για βρισιμο) ,αλλά τα σωστά να λεγονται.Η βιβλιοδεσια μετα το 1913(καπου εκει το αλλαξε νομιζω) ηταν τραγικη επιλογη που το βλεπω στα 10αδες κατεστραμενα τευχη με ανοιχτη κολλα που μου εχουν πουλησει ανα καιρους διαφοροι εξυπνάκιδες. Επρεπε να παραμεινει στον συνδετηρα και στο παραδοσιακο old school χαρτι που ολοι αγαπησαμε.

Οσον αφορα την Κ, δεν τα αγοραζω, τα ελαχιστα που εχω πιασει τυχαια ,απο το λιγο ξεφυλλισμα εκρινα ειναι οτι η βιβλιοδεσια που κανουν αντεχει. Τωρα αμα ο αλλος που το πιανει ειναι βανδαλος και πανασχετος, οχι ,δε θα αντεξει, θα το καταστρεψει. Αλλά αυτο νομιζω θατο  έκανε και σε οποιοδηποτε τευχος αλλης σειρας ούτως ή άλλως.

Στην επιμέλεια δεν εχω ιδεα, πολυ πιθανον να υπαρχουν αρκετα λαθη. Αλλα μικιμαος ειναι, χαλαρο το περιεχομενο, δε χανεις κατι. Στα Μαρβελ χανεις την ουσια καθως ειναι πυκνογραμμενα.Εκει το λαθος μετραει για μενα. Εκει εχεις απαιτησεις σαν αναγνωστης.

 

23 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Τωρα όσο.αναφορα τους τόμους Μπαρκς δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αγαπητέ αλλά δεν θα φτάσουν ποτέ στα επίπεδα του Ροσα άρα κοίτα να τα ευχαριστιεσαι κοιτώντας τα και ξεφυλιζοντας τα και να χαίρεσαι που τα απέκτησες :)

Πριν 3 4 χρονια ειχε ενα φιλαρακι μου 5 φορες το ΚΟΜΙΞ 1 της Κ. Τα πουλαγε 2 ευρω το ενα ! Μου κανει θες ενα ,παρτο ρε τσαμπα τα δινω. Τον ειπα ασε με μωρε με τα σκουπιδαρια του Αλαφουζου, δωστα εκει σε κανένα που τα μαζευει. Ποσο παει τωρα το 1 ; Κατι 15 20ευρα το χω δει να πουλιεται στο βεντορα. Οχι σε αγγελια. Στα πωληθηκαν προσφατα... 

Αυτο ειναι που ειπα πριν, δεν το αποκλυω γιατι τα εχω δει ολα....

 

25 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Μακάρι να πάει καλά και να έχουμε υγιή ανταγωνισμό και να βλέπουμε πολλά μεταφρασμένα  κόμιξ στη χώρα μας και πάλι .

 

 Και εγω το ευχομαι να παει καλα. Ασχέτως τα οσα λεω ανα καιρούς. 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

7 ώρες πριν, constantinople είπε:

:aria: Παίδες μίλησα σήμερα με υψηλόβαθμο στέλεχος της Radnet!

Συζητήθηκαν πολλά θέματα, τα κυριώτερα των οποίων ήταν τα εξής:

 

1. Μόλις προσέλαβαν ένα επιπλέον άτομο για να ψάχνει για ορθογραφικά και γραμματικά λάθη. Τη διαφορά ελπίζουμε να διαπιστώσουμε στους επόμενους τόμους... (όσους δεν έχουν τυπωθεί ακόμα).

 

2. Πρόθεση είναι η σειρά όντως να γίνει εβδομαδιαία από τον τόμο 11. Είναι χρονοδιάγραμμα που τους έχουν ορίσει από το εξωτερικό οπότε είναι δύσκολο να μην ακολουθηθεί.

 

3. Τα δικαιώματα αυτής της σειράς τους επιτρέπουν να μεταφράζουν μόνο τα κείμενα μέσα στις φουσκάλες! Γι'αυτό είδαμε τις εφημερίδες αμετάφραστες στον 2ο τόμο. Τους είπα ότι αν είναι έτσι, ας μπαίνουν στο κάτω μέρος των σελίδων μεταφράσεις των τίτλων των ιστοριών ή άλλων κειμένων/επιγραφών κλπ αλλά μου λένε κι αυτό απαιτεί έγκριση από το εξωτερικό οπότε προς το παρόν δεν γίνεται αλλά ίσως μελλοντικά να γίνει.

 

4. Το τιράζ των κλασσικών υπερηρώων ήταν πολύ μεγάλο και γι'αυτό δόθηκε και εξακολουθεί να δίνεται με προσφορές σε χαμηλές τιμές η σειρά. Τώρα στον Σπάιντερμαν το τιράζ είναι πολύ μικρότερο, σε σημείο που να αναμένεται να ξεπουλιούνται ορισμένοι τόμοι στα περίπτερα. Οπότε μην περιμένετε προσφορές σε φτηνές τιμές αυτή τη φορά.

 

5. Θέλουν κάποια στιγμή να εκδόσουν και μια σειρά της DC. Υπάρχουν κάποια σχέδια για το μέλλον που θα δούμε αν πραγματοποιηθούν.

 

6. Επίσης θέλουν να φέρουν μελλοντικά και άλλη σειρά πρωτοκλασσάτων ηρώων της Μάρβελ. Ανέφερα τους Χ-ΜΕΝ και μου είπαν ότι είναι μια από τις επιλογές που εξετάζονται.

 

7. Οι μελλοντικές κινήσεις θα εξαρτηθούν από το πως θα πάει σε πωλήσεις η παρούσα σειρά του Σπάιντερμαν, οπότε εμείς που την στηρίζουμε να ξέρουμε πως βοηθάμε για να έρθουν και άλλες σειρές!

 

Αυτα... και δεν θα χαθούμε! :mafia:

 

Mίλα και με κανένα υψηλόβαθμο στέλεχος της Μαμούθ (απ΄τα πολλά που υπάρχουν :lol:) μπας και μάθουμε κανένα νέο.
Σε μένα τα λένε με το σταγονόμετρο και αφού περάσουν 3 βδομάδες. Μέχρι να μου απαντήσουν, τα νέα έχουν γίνει πιο μπαγιάτικα κι απ΄τα ψάρια του Αλφαβητίξ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αν θες να ξέρεις έχω βάλει στοίχημα με το υψηλόβαθμο στέλεχος της Μαμούθ να βγάλει το Ιζνογκούντ πριν την έκθεση βιβλίου που θα γίνεται στο Πασαλιμάνι του Πειραιά στις 15-30 Ιουνίου. Επειδή τις άλλες δύο φορές το "Πάσχα" έγινε Αύγουστος. Για να δούμε αν θα πετύχει φέτος να το έχω στα χέρια μου πριν την έκθεση! :)

 

3 hours ago, theforce said:

Κάποια πράγματα από την ενημέρωση τα βρίσκω λίγο παράξενα. Δηλαδή Με τους Κλασικούς Υπερήρωες υπήρχε άδεια στο συμβόλαιο και μετέφραζαν έξω από τα μπαλονάκια; Και οι λέξεις που μένουν τώρα μέσα στα μπαλονάκια αμετάφραστες, είναι λόγω συμβολαίου;

 

Και όμως ναι! Με την προηγούμενη έκδοση ήταν υποχρεωμένοι να μεταφράζουν όλα τα γραφικά στα Ελληνικά, με αποτέλεσμα να τρώνε περισσότερο χρόνο για να φτιάξουν τα γράμματα στα εφέ από την ίδια την μετάφραση! Το είχα συζητήσει μαζί τους και τότε. Αλλά αυτό που μου είπε ένας φίλος πιο πάνω ότι στον πρώτο τόμο υπάρχουν μεταφρασμένες εφημερίδες δεν το ήξερα (επειδή δεν κάθησα να τον διαβάσω) για να τους πω "τότε αυτό πως έγινε" όταν μιλήσαμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27040
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, theforce είπε:

Κάποια πράγματα από την ενημέρωση τα βρίσκω λίγο παράξενα. Δηλαδή Με τους Κλασικούς Υπερήρωες υπήρχε άδεια στο συμβόλαιο και μετέφραζαν έξω από τα μπαλονάκια; Και οι λέξεις που μένουν τώρα μέσα στα μπαλονάκια αμετάφραστες, είναι λόγω συμβολαίου; Με τη συχνότητα κυκλοφορίας, πρώτη φορά ακούω τέτοιες υποχρεώσεις, και μάλιστα μετά το κυκλοφοριακό μπάχαλο της προηγούμενης συλλογής. Με την ίδια εκδοτική δεν συνεργάζονται;

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά βλέπουμε να μεταφράζουν και στα μπαλονάκια και με αστερίσκο σε όλες τους εκδόσεις οι "Οξύ" & "Anubis"! Εκείνοι πως μπορούν να το κάνουν δηλαδή εφόσον έχει επιπλέον έξοδα; Και μη μου πει κανείς για την τιμή πώλησης, διότι και στη σειρά της "Hachette" το ίδιο συμβαίνει! Έχεις απόλυτο δίκιο όμως φίλε μου, διότι και πάλι με τη "Luppa" συνεργάζονται!

 

Στα υπόλοιπα, αυτά που μας είπε ο φίλος constantinople είναι πολύ ωραία, εγώ θα επιμείνω όμως στα σκληρόδετα της "DC Comics" με προτεινόμενη τη σειρά της "Eaglemoss". Την "Hachette" την έχω σχεδόν ξεκοκαλίσει και έχω διαβάσει ξανά τους τόμους που είχα σε χαρτόδετο απ' τις άλλες δύο εκδοτικές, διότι απολαμβάνω εκτός απ' την ποιότητα και τα άρθρα, τις επιλογές που είχαν σε αυτή τη σειρά! Έχω ξενερώσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ που ξέρω ότι έχω να περιμένω μονάχα δύο τόμους ακόμη... Εάν εκείνη της "Eaglemoss" είναι εφάμιλη, θα ήταν ένα καλό κίνητρο να ξεκινήσει καλά και να ολοκληρωθεί με τους περισσότερους τόμους πουλημένους, αν όχι όλους. Με το αντίστοιχο τιράζ βέβαια... Και κρίμα που για τη σειρά "Κλασικοί Υπερήρωες" δεν έχουν καμία άλλη σκέψη πέρα απ' το τι θα κάνουν με το απούλητο στοκ... :(

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

5 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Mίλα και με κανένα υψηλόβαθμο στέλεχος της Μαμούθ (απ΄τα πολλά που υπάρχουν :lol:) μπας και μάθουμε κανένα νέο.
Σε μένα τα λένε με το σταγονόμετρο και αφού περάσουν 3 βδομάδες. Μέχρι να μου απαντήσουν, τα νέα έχουν γίνει πιο μπαγιάτικα κι απ΄τα ψάρια του Αλφαβητίξ :lol:

Χτες το πρωί έστειλα mail στη Μαμούθ για καινούριο Μπλέικ και Μόρτιμερ και μου απάντησαν μέσα σε μισή ώρα (δεν ξέρω αν ήταν υψηλόβαθμο στέλεχος :lol:), αυτό που μου είπαν ότι φέτος θα κυκλοφορήσουν καινούρια ιστορία αλλά δεν μπορούν ακόμα να ανακοινώσουν ποια.

Το ίδιο ακριβώς βέβαια μου είχαν πει και πέρσι, το Γενάρη του 2023.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

7 ώρες πριν, Laz33 είπε:

πιο μπαγιάτικα κι απ΄τα ψάρια του Αλφαβητίξ :lol:

ΠΟΙΑΝΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΠΕΣ ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΑ;:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Θεωρώ πως οσοι το αγοράζουν δεν ειναι για την φτηνή τιμή αλλά και σαν "η σειρα που θα ακολουθώ για χρόνια". Κατι σαν μια συνηθεια αν το δουμε και ετσι. Και 2.50 να τους το πανε και 2.90 , παλι θα το αγοραζουν. Αντε να ξενερωσει ενα 10 -20% που θα το παρατησει λογω τιμής.

 

 

Χωρις να εχω ιδεα απο τα οικονομικα της εταιριας, το περιθωριο κερδους ή οτι αλλο , εφοσον αποφασισαν να το εκδοσουν ως μια τσαπατσουλοδουλεια (ετσι ηταν στα δικα μου ματια η ολη έκδοση) η τιμή επρεπε (ή εστω μπορουσε) να ειναι η αναλογη. Ισως στα 5.90 να πηγαινε πολυ πολυ καλυτερα. Θεωρητικα ολα αυτα ,ετσι ;

Οκ ναι η Λαμποργκινι με 5.90 (καπου 2ευρω πες κερδος) ε δε βγαινει... με το μετρο θα κινουταν το αφεντικο...

 

 

Αν μιλαμε για τον Τερζοπουλο, οι επαναληψεις των ιστοριων απο οσο γνωριζω ηταν σκοπιμες. Για να μπορουν να τις διαβαζουν ολες οι γενιες σε διαφορετικές δεκαετίες. Σωστη σκεψη του, το δινω. Εκανε πολλα λαθη (λαθη για βρισιμο) ,αλλά τα σωστά να λεγονται.Η βιβλιοδεσια μετα το 1913(καπου εκει το αλλαξε νομιζω) ηταν τραγικη επιλογη που το βλεπω στα 10αδες κατεστραμενα τευχη με ανοιχτη κολλα που μου εχουν πουλησει ανα καιρους διαφοροι εξυπνάκιδες. Επρεπε να παραμεινει στον συνδετηρα και στο παραδοσιακο old school χαρτι που ολοι αγαπησαμε.

Οσον αφορα την Κ, δεν τα αγοραζω, τα ελαχιστα που εχω πιασει τυχαια ,απο το λιγο ξεφυλλισμα εκρινα ειναι οτι η βιβλιοδεσια που κανουν αντεχει. Τωρα αμα ο αλλος που το πιανει ειναι βανδαλος και πανασχετος, οχι ,δε θα αντεξει, θα το καταστρεψει. Αλλά αυτο νομιζω θατο  έκανε και σε οποιοδηποτε τευχος αλλης σειρας ούτως ή άλλως.

Στην επιμέλεια δεν εχω ιδεα, πολυ πιθανον να υπαρχουν αρκετα λαθη. Αλλα μικιμαος ειναι, χαλαρο το περιεχομενο, δε χανεις κατι. Στα Μαρβελ χανεις την ουσια καθως ειναι πυκνογραμμενα.Εκει το λαθος μετραει για μενα. Εκει εχεις απαιτησεις σαν αναγνωστης.

 

Πριν 3 4 χρονια ειχε ενα φιλαρακι μου 5 φορες το ΚΟΜΙΞ 1 της Κ. Τα πουλαγε 2 ευρω το ενα ! Μου κανει θες ενα ,παρτο ρε τσαμπα τα δινω. Τον ειπα ασε με μωρε με τα σκουπιδαρια του Αλαφουζου, δωστα εκει σε κανένα που τα μαζευει. Ποσο παει τωρα το 1 ; Κατι 15 20ευρα το χω δει να πουλιεται στο βεντορα. Οχι σε αγγελια. Στα πωληθηκαν προσφατα... 

Αυτο ειναι που ειπα πριν, δεν το αποκλυω γιατι τα εχω δει ολα....

 

 Και εγω το ευχομαι να παει καλα. Ασχέτως τα οσα λεω ανα καιρούς. 

:beer:

 

Ας τα πιάσω ενα ενα : "Είναι συνδιασμός τιμής και αυτό να που ακολουθουν χρόνια" . Η τιμή να είσαι σίγουρος θα επιρρεάσει στις πωλησεις γι'αυτό και δεν ανεβαίνει με τόσο μεγάλη συχνότητα .  2,50 -2,90 απλά 1,9? Θα πέσει πόλεμος να είσαι σίγουρος. Και θα μειωθουν αρκετά οι αγοραστές. Μιλας για 2,4-4 € αύξηση το μήνα . Ναι στα δικά σου μάτια δεν είναι πολύ αλλά για τους περισσότερους είναι . Το 1,90  σαν τιμή είναι και θέμα μάρκετινγκ . Πόσα προϊόντα έχουμε δει 1,99 και όχι 2? Δεν γίνεται τυχαία .

Αν είχαν περιθώριο να αυξήσουν τόσο σημαντικά το κέρδος λες να μη το έκαναν επειδή σκέφτονται εσένα και μένα ; Μιλάμε πάντα για Ελλάδα ,στο εξωτερικό ίσως αυτή η αύξηση να μη επιρρεάσει αν και ψιλό έχω αμφιβολία.

 

Για τις επαναληψεις ιστοριών : πιστεύω είναι συνδιασμός . Μπορει αυτό που λες αλλά φεύγοντας από το ρομαντικό σαν σκέψη μήπως το έκαναν για καθαρά λόγους οικονομικούς μιας και αυτές τις ίδιες ιστορίες τις έχουν πληρωμένες ήδη σαν δικαιώματα άρα και μεγαλύτερο κέρδος των τευχών σαν έκδοση ; Σκέψου τις επαναλήψεις στη τηλεόραση . Λες να το κάνουν για να μαθαίνουν οι πιο νέοι ή επειδή πουλάει και τα έχουν πληρωμένα ήδη (άρα όχι νέα έξοδα για φρέσκια παραγωγή).

 

Για την τιμή πώλησης που αναφέρεις ναι συμφωνώ γιατί εφόσον σκοτώνεις ένα προϊόν στα 4 και πάλι θα έχεις κέρδος μια τιμή στα 5,9 και όχι 7 και 8 ευρώ θα έκανε το προϊόν σου να πουλάει πιο πολύ και πάλι θα είχες κέρδος. Βέβαια εκεί τη πάτησαν και στο πολύ παραπανω τιράζ που έβγαλαν . Ποσο πλυθησμό έχει η Ελλλαδιτσα μας για να τους τα πάρουν όλα αυτά ;

Εκεί όμως αν και έκαναν μέτρια δουλειά τα αγορασες ενώ τώρα αυτή τη προσπάθεια δε τη βλέπεις με καλό μάτι .(Που και εδώ θα κάνουν λάθη) Μήπως παίζει ότι δεν σου πολύ αρέσει αυτή η προσπάθεια αυτή (και απόλυτα σεβαστό) και ψάχνεις υποσυνείδητα δικαιολογίες να το δικαιολογήσεις;

 

Στο θέμα που δικαιολογεί τα λάθη στο Μίκυ μάους και λες έλα.μωρε χαλαρο προϊόν είναι δεν χάνεις κάτι κάνεις μεγάλο λάθος . Υποβαθμίσεις αμέσως κάτι που και εσύ αγαπάς ο ίδιος .

Δηλ ποιος ορίζει τι είναι χαλαρό και τι όχι και γιατί τα λάθη να δικαιολογούνται;

Θα το παίξω συνήγορος του διαβόλου και θα σου πω : έλα μωρέ και ο Σπάιντερμαν πετά πέρα δώθε, δίνει ξύλο ,λέει αστεία ,χαλαρό διάβασμα είναι και μερικά λαθάκια να κάνουν δεν έγινε και κάτι .

 

Συμβουλή μου ειναι ότι απαιτήσεις σαν αναγνώστης να έχεις στα πάντα αγαπητε μου. Λεφτά από τη τσέπη σου βγαίνουν στη τελική . Ναι σε κάτι φθηνό δεν περιμένεις το τέλειο χαρτί ,χρώματα κτλ. εκεί ναι μπορεις να συμβιβαστείς αλλά όταν μιλάμε για θέμα επιμέλειας  και λάθη στη μετάφραση εκεί πρέπει να μη συγχωρούμε είτε πρόκειται για 1 ευρώ είτε για 15.

 

Στο θέμα τις τιμής της βιβλιοθήκης Μπάρκς βάση το παράδειγμα που έδωσες ....εγώ δεν είπα ότι δεν θα ανεβουν μελόντικα αλλά πιστεύω πως δεν θα πιάσει ποτέ τις τιμές του Ροσα. Βέβαια για να μην είμαι κακουλης σε αυτό εύχομαι να πιάσουν και τη τιμή των γνωστών τομων Ροσα και να τα πουλήσεις αφου αυτό θες σαν αρχική σκέψη τουλάχιστον(εγώ προσωπικά τη παιδική μου ηλικία δεν τη πουλάω ακόμα ).

 

Καλά αναγνώσματα παίδες και να έχουμε πάντα όρεξη και παιδική ψυχή και να διαβάζουμε αλλά και να κάνουμε όμορφες συζητήσεις όλη μαζί με ένα μεγάλο χαμόγελο!

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22094
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εκτός θέματος αλλά κουβεντουλα κάνουμε .

Προσωπικά πιστεύω ότι πλέον τα Disney στην Ελλάδα δεν έχουν τις μεγάλες πωλήσεις που είχαν πριν και η Καθημερινή δεν έχει κάποιο σεβαστό κέρδος από αυτά. Με τις τιμές που έχει και το κόστος παραγωγής δεν νομίζω αυτά τα δύο να βοηθούν στο να βγάζει μεγάλο κέρδος. Απλά επειδή είναι εφημερίδα και έχει δικό της τυπογραφείο, λογικά θα αγοράζει και το χαρτί σε καλύτερες τιμές λόγω ποσότητας, της δίνει το δικαίωμα να κρατάει σε χαμηλή τιμή τα έντυπα της. Παράδειγμα πως γίνεται σε μια κυριακάτικη εφημερίδα των 4 ευρώ να έχει ένα κάρο ένθετα και να έχει κέρδος.

Άρα το ένα τεύχος Μίκυ Μαους της κόστιζε ελάχιστα για αυτό και το έχει ακόμα 1,90.

Αν τώρα πάρει τα δικαιώματα κάποια άλλη εκδοτική, που δεν είναι εφημερίδα, αμέσως αμέσως θα ανεβάσει τις τιμές, θα μείωσε τα έντυπα (από 4 μπορεί να τα πάει 2 ξέρω εγώ) και μπορεί και τη συχνότητα κυκλοφορίας.

Όποτε οι Disneyακιδες να εύχεστε να συνεχίσει η Καθημερινή για καιρό να βγάζει Disney.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Για τις επαναληψεις ιστοριών : πιστεύω είναι συνδιασμός . Μπορει αυτό που λες αλλά φεύγοντας από το ρομαντικό σαν σκέψη μήπως το έκαναν για καθαρά λόγους οικονομικούς μιας και αυτές τις ίδιες ιστορίες τις έχουν πληρωμένες ήδη σαν δικαιώματα άρα και μεγαλύτερο κέρδος των τευχών σαν έκδοση ; Σκέψου τις επαναλήψεις στη τηλεόραση . Λες να το κάνουν για να μαθαίνουν οι πιο νέοι ή επειδή πουλάει και τα έχουν πληρωμένα ήδη (άρα όχι νέα έξοδα για φρέσκια παραγωγή).

 

Αυτο δεν το ειπα ετσι αυθεραιτα. Καπου το είχα διαβάσει. Ίσως το ειχα δει σε καποιο βιντεο του φιλου @ PhantomDuck  Δεν είμαι σίγουρος βέβαια. Αν μπορει και ξέρει, ας μας διαφωτίσει.

 

3 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Μήπως παίζει ότι δεν σου πολύ αρέσει αυτή η προσπάθεια αυτή (και απόλυτα σεβαστό) και ψάχνεις υποσυνείδητα δικαιολογίες να το δικαιολογήσεις;

 

Απ την αρχη το δηλωσα οτι δεν μου αρέσουν οι διασπαρτες ιστορες. Θελω αρχη μεση τελος. Ο λόγος που δεν ασχοληθηκα και με την Hachette (που να μη κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλό μας είναι κλασεις ανωτερη εκδοση απο όπου και να το πιάσεις).

Σαν προσπάθεια δεν μπορω να την κρινω απο τοσο νωρις. Λιγο που ειδα τα βιντεο παρουσιασης του 1ου τευχους απο τα παιδια, ειναι μες τα λάθη. Μια ακομα τσαπατσουλοδουλεια με μηνες μπροστα τους ελευθερους ωστε να το πανε λαου λαου να βγει αψογο. Τι θα γινει οταν φτασει εβδομαδιαια η κυκλοφορία ; :thinking:Οσον αφορα τα χρωματα φαινονται οκ, το χαρτι δε μπορω να το κρινω, ουτε τη βιβλιοδεσια (που και αυτη φαινεται οκ) 

 

 

3 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Βέβαια για να μην είμαι κακουλης σε αυτό εύχομαι να πιάσουν και τη τιμή των γνωστών τομων Ροσα και να τα πουλήσεις αφου αυτό θες σαν αρχική σκέψη τουλάχιστον(εγώ προσωπικά τη παιδική μου ηλικία δεν τη πουλάω ακόμα ).

 

Παιδική ηλικία δε το λες. Στα mid 20s τα μαζευα και εσύ στα πρωτα 30ς. Εξαλλου πλην 5-10 ιστοριων τις έχω όλες στο ΚΟΜΙΞ. Απλα θα προτιμησω αν κατσω να διαβασω να ειναι απο τα σκληρόδετα ωστε μην τυχον προκυψει η παραμικρη φθορα στο τευχος. Ασε που το ψαξιμο στις στοιβες ειναι χρονοβορο.:lol:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παιδική ηλικία τα λέω βρε λόγω των ίδιων των ιστοριών που έχει μέσα που τις διαβάζαμε μικροί :) Αλίμονο αν βάφτιζα την ίδια την έκδοση παιδική ηλικία !!

Στο θέμα κόμιξ στέκομαι πιο πολύ στο συνδιασμό τιμής και ιστοριών και όχι απαραίτητα να βρω το πιο παλιό κτλ κτλ (στις πιο πολλές περιπτώσεις τουλάχιστο )

 Αλλά η hachette αλλά και αυτή του spiderman ιστορίες με αρχή μέση τέλος έχουν . Τώρα αν εσύ εννοείς πως έχει πχ τα έξι τεύχη ένας τομος ενός γενικότερου run που κράτησε πχ 50 τεύχη Ε και οι κλασικοί ήρωες είναι τεύχη από run που πήγε μέχρι 100 και 700 σε μερικές περιπτώσεις .

 

Τώρα από λάθη έχουμε να γελάσουμε στη πορεία χαχαχα. Καλά να είμαστε να τα σχολιάζουμε εδώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  64
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

O τομος γραφει εσωτερικα πως εκτυπωνεται στην Σλοβενια.Δηλαδη μεταφραζονται τα κειμενα στην Ελλαδα και μετα αποστελλονται στην Σλοβενια?Επισης ο σημερινος τομος ειναι ακαταλληλος για ατομα κατω των 15 ετων

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

27 min ago , beyonder45 said:

ο σημερινος τομος ειναι ακαταλληλος για ατομα κατω των 15 ετων

 

Επειδή ο Wolverine μαμάει και δέρνει! :) 

 

Στέλνεται το κείμενο της μετάφρασης από την Ελλάδα στην Σλοβενία ηλεκτρονικά και εκεί τυπώνονται και έρχονται τα χειροπιαστά τεύχη στην Ελλάδα. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι στη Σλοβενία τυπώνονται συγχρόνως οι τόμοι της σειράς σε διάφορες γλώσσες για πολλές Ευρωπαϊκές αγορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

27 λεπτά πριν, beyonder45 είπε:

O τομος γραφει εσωτερικα πως εκτυπωνεται στην Σλοβενια.

Ζάχοβιτς Ζλάτκο / Zahovič Zlatko | Athlete, Football, Sports

Κάποτε φέρναμε βόλτα το Ρεδόνδο και τους άλλους εκεί της μικροΡεάλ (πρώτο ματς Τσου Λου που έχω πάει έβερ), τώρα τυπώνουμε κιόλας αντί της Ισπανίας. Φάτε τη σκόνη μας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, beyonder45 είπε:

Επισης ο σημερινος τομος ειναι ακαταλληλος για ατομα κατω των 15 ετων

Αυτό σε πείραξε; Στο ένθετο που δίνεται με τον πρώτο τόμο το αναφέρει γενικά αυτό... 

Οπότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να το θεωρήσει ότι ισχύει για όλους τους τόμους ανεξαιρέτως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πω πω!Το 90s σχέδιο που σε παραπέμπει σε μια Μαμούθ -η ίσως Καμπανά-εποχή που ηταν στα ντουζενια της..

Ο σημερινός τόμος που προμηθεύτηκα από το περίπτερο με κάνει να θέλω να την υποστήριξω την προσπάθεια αυτή που κάνει η εκδοτική..(κοινώς με εψησε..)

Σαφώς λιγότερο τιράζ (το τελευταίο πήρα από το περίπτερο που συνηθίζω να προμηθευομαι) και εύλογα θα λεγα γιατι σε ένα άλλο που δεν είχαν  πάρει χαμπάρι την σημερινή κυκλοφορία είχαν φέρει 2-3 αντίτυπα.)

Συνάντησα και ένα τελευταίο αντίτυπο από τα πολλά που είχαν φέρει πριν 15 μέρες,άρα θετικό πρόσημο..Το πάθημα έγινε μάθημα όσον αφορά την πρώτη κυκλοφορία της εταιρείας (Κλασικούς Υπερήρωες)που έμεναν πολλά τεύχη αδιαθετα..Ιδωμέν 👍👍

 

Επεξεργασία από albert
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή ο Wolverine μαμάει και δέρνει! :) 

 

Παντως στα 2 πρωτα τευχη αυτος που μαμαει και δερνει ειναι ο GHOST RIDER :lol:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

36 λεπτά πριν, albert είπε:

Πω πω!Το 90s σχέδιο που σε παραπέμπει σε μια Μαμούθ -η ίσως Καμπανά-εποχή που ηταν στα ντουζενια της..

Ο σημερινός τόμος που προμηθεύτηκα από το περίπτερο με κάνει να θέλω να την υποστήριξω την προσπάθεια αυτή που κάνει η εκδοτική..(κοινώς με εψησε..)

 

Συνάντησα και ένα τελευταίο αντίτυπο από τα πολλά που είχαν φέρει πριν 15 μέρες,άρα θετικό πρόσημο..👍👍

 

Τα έλεγε ο constantinople για τον McFarlane. Να τον ακούτε. :D

 

Στα θετικά που έφυγαν αρκετοί πρώτοι τόμοι και το τιράζ σε λογικά πλαίσια.

 

Αύριο θα περάσω από το περίπτερο για την αγορά του τόμου και θα γράψω εντυπώσεις. 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λέμε λέμε λέμε λέμε για Ντίσνεϋ για Μπαρκς για Γούλβεριν καμία κουβέντα για τον τόμο που βγήκε μπαααααα...:lol: Εκτός από το σχέδιο που καταλάβαμε όλοι ότι είναι πολύ ωραίο η υπόθεση τι λέει? Από ότι κατάλαβα είναι σύγχρονη ιστορία και δεν ανήκει στο canon του amazing Spiderman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

41 min ago , karolos79 said:

Τα έλεγε ο constantinople για τον McFarlane. Να τον ακούτε. :D

 

Ποιος θα πιάσει αυτόν τον τόμο στα χέρια του και δεν θα πάθει πλάκα;

 

007_07.thumb.jpg.3292096be04cf1d5e717329b00d2f310.jpg 007.thumb.jpg.829e75d2c5b08c1e2a5dfafff2c5dfdc.jpg

 

013.thumb.jpg.2da6e55349b65a83b4c959ebb173132a.jpg 010.thumb.jpg.f06da2870bc37fb543a6f8a986e0f4f5.jpg

 

005.thumb.jpg.6d4fedd7d3285abb05f3dd5404bb827b.jpg 007_06.thumb.jpg.101c54f27c351a28f51cfaae80a74262.jpg

 

023.thumb.jpg.ee6ba06493936603838c3f69e3ef4d4b.jpg 006.thumb.jpg.9d98bc9b69121df6ab8f6e869c74b07a.jpg

 

008.thumb.jpg.f8ee9a27f962e926385f2413e113462c.jpg 009.thumb.jpg.81f4b7f2bd72c16f75fa5b721dd5395f.jpg

019.thumb.jpg.fd4c77118ef93823b61f834743e40988.jpg 020.thumb.jpg.a1c0fc337b03a49d6ce41237901dee51.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σήμερα επιασα στα χέρια μου τον τόμο και εξεπλάγην ευχάριστα διότι πίστευα πως θα έχει μόνο την ιστορία perceptions(Αντιλήψεις) η οποία είναι 5 τεύχη αλλά έχει μέσα και τα τεύχη 6-7 που είναι ο hobgoblin αλλά και ο Ghost Rider αλλά μιλάμε για ένα τόμο με 7 τεύχη άρα και χορταστικός (αυτομάτως καταλαβαίνουμε πως ο τόμος που θα κυκλοφορησεικε την αρχή του run του Mcfarlane θα έχει 5 τεύχη εκτός συγκλονιστικού).

Αυτό που δεν θυμόμουν είναι πως τα τεύχη δεν τα ζωγραφίζει αλλά γράφει και το σενάριο τους ο Mcfarlane άρα γι'αυτό και το μέτριο γράψιμο του (δεν είναι το δυνατό του σημείο ).

Παρόλα αυτά μιλάμε για ένα διασκεδαστικό σύνολο και αν και μέτριο για μένα γράψιμο διαβάζεται ευχάριστα χωρίς να σου βγουν τα μάτια άρα παίρνει συν.

Για το σχέδιο τι να λέμε ; Απίστευτο-εκπληκτικο και ο τρόπος που ζωγραφίζει τον hobgoblin χτυπάει καμπανάκια για μας που ξέρουμε πως μετά τον Spiderman ακολούθησε η δημιουργία του Spawn από τον ίδιο.

 

Προτείνεται σε :

Άτομα που θέλουν να διαβάσουν κάτι διασκεδαστικό και να περάσουν ευχάριστα.

Σίγουρα δεν είναι κάτι που θα θες να ξεφορτωθείς από το ράφι σου αργότερα .

171043484266023397423467209979.jpg

17104348589505598686710688472860.jpg

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 min ago , Ubergorn said:

Άτομα που θέλουν να διαβάσουν κάτι διασκεδαστικό και να περάσουν ευχάριστα.

 

Κοινώς: Οι οπαδοί των Disney θα τον λατρέψουν! :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

37 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Λέμε λέμε λέμε λέμε για Ντίσνεϋ για Μπαρκς για Γούλβεριν καμία κουβέντα για τον τόμο που βγήκε μπαααααα...:lol: Εκτός από το σχέδιο που καταλάβαμε όλοι ότι είναι πολύ ωραίο η υπόθεση τι λέει? Από ότι κατάλαβα είναι σύγχρονη ιστορία και δεν ανήκει στο canon του amazing Spiderman.

 

Η ιστορία είναι αρκετά καλή. Σε ξένα Forum, κάποιοι την θεωρούσαν ως μία από τις κορυφαίες του McFarlane όσον αφορά τον spider-man..

Υπάρχει αρχή, μέση και τέλος στην ιστορία κάτι που την ξεχωρίζει από άλλες δουλειές του McFarlane όπου δείχνει να μην τον νοιάζει τόσο η ιστορία αλλά να ποζερίζει λίγο με εντυπωσιακά σχέδια.

 

Επίσης ο Wolverine του McFarlane οριακά θυμίζει Batman κάποιες φορές. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  379
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, Andysaurus είπε:

 

Η ιστορία είναι αρκετά καλή. Σε ξένα Forum, κάποιοι την θεωρούσαν ως μία από τις κορυφαίες του McFarlane όσον αφορά τον spider-man..

Υπάρχει αρχή, μέση και τέλος στην ιστορία κάτι που την ξεχωρίζει από άλλες δουλειές του McFarlane όπου δείχνει να μην τον νοιάζει τόσο η ιστορία αλλά να ποζερίζει λίγο με εντυπωσιακά σχέδια.

 

Επίσης ο Wolverine του McFarlane οριακά θυμίζει Batman κάποιες φορές. 

 

 

Αυτό με το να ποζεριζει και όχι τόσο βάση στη ιστορία πόσο αλήθεια . Στα αρχικά χρόνια του Spawn είχα πάρει πέντε τεύχη στη σειρά . Εκπληκτικό σχέδιο ,να το απολαμβάνεις,να σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό  αλλά η ιστορία ....με ρυθμούς χελώνας ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Ubergorn είπε:

Σήμερα επιασα στα χέρια μου τον τόμο και εξεπλάγην ευχάριστα διότι πίστευα πως θα έχει μόνο την ιστορία perceptions(Αντιλήψεις) η οποία είναι 5 τεύχη αλλά έχει μέσα και τα τεύχη 6-7 που είναι ο hobgoblin αλλά και ο Ghost Rider αλλά μιλάμε για ένα τόμο με 7 τεύχη άρα και χορταστικός (αυτομάτως καταλαβαίνουμε πως ο τόμος που θα κυκλοφορησεικε την αρχή του run του Mcfarlane θα έχει 5 τεύχη εκτός συγκλονιστικού).

Πάλι 7 τεύχη θα έχει: #1-5, #13-14 σύμφωνα με τον πίνακα που δημοσίευσε ο φίλος Captain Cooper. Επομένως και ο 59ος τόμος θα είναι χορταστικός. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πήρα και ενώ μου αρέσει ο McFarlane και τον ήξερα ως σχεδιαστή, το σχέδιο μου προκάλεσε ένα καινούριο αίσθημα και με έκανε να νιώθω ξανά σαν παιδί που ανοίγω τεύχος της Modern Times αλλά σε πιο ωραία έκδοση και ολοκληρωμένη ιστορία. Θα προσπαθήσω να το διαβάσω σήμερα και να φέρω και review, αλλά ο ενθουσιασμός μου για τη συλλογή ανεβαίνει γενικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.