Μετάβαση στο περιεχόμενο

EDITOR'S CHOICE: ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ – ONCE UPON A MOUSE... IN THE FUTURE


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14160
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Στο δικό μου αγαπημένο cartoon συμμετέχουν τα αξιαγάπητα σκιουράκια κι εννοείται ο Ντόναλντ, ο οποίος, δεν μπορεί ο καψερός, ούτε τα Χριστούγεννά του να απολαύσει...default_P.gif.be3206517ef9a0197706173f102bb275.gif

 

Επεξεργασία από Θοδωρής Καραπάνος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95146
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας βάλουμε και την διαφήμιση για το προσεχές τεύχος. :) 

 

1691319564968.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3728
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  10
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

5 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Στο δικό μου αγαπημένο cartoon συμμετέχουν τα αξιαγάπητα σκιουράκια κι εννοείται ο Ντόναλντ, ο οποίος, δεν μπορεί ο καψερός, ούτε τα Χριστούγεννά του να απολαύσει...default_P.gif.be3206517ef9a0197706173f102bb275.gif

 

Πωπω αναμνήσεις με αυτό το καρτούν όπως και όλα με τα σκιουράκια και τον Ντόναλντ! Όταν ήμουν μικρός είχα και έχω ακόμα έναν σκληρό δίσκο γεμάτο με αυτά τα καρτούν. Αμέτρητες φορές τα έχω ξαναδεί και πάλι με κάνουν να γελάω. Αυτή είναι η μαγεία αυτών των καρτούν:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14160
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

14 λεπτά πριν, natsos είπε:

Πωπω αναμνήσεις με αυτό το καρτούν όπως και όλα με τα σκιουράκια και τον Ντόναλντ! Όταν ήμουν μικρός είχα και έχω ακόμα έναν σκληρό δίσκο γεμάτο με αυτά τα καρτούν. Αμέτρητες φορές τα έχω ξαναδεί και πάλι με κάνουν να γελάω. Αυτή είναι η μαγεία αυτών των καρτούν:)

Συμφωνώ απόλυτα! Κι εγώ από DVD τα βλέπω στο οποίο τα έχει γράψει ο θείος μου και κάθε φορά ξεκαρδίζομαι! Πάντως οι δημιουργοί κεντούσαν με τα γκαγκς του απίστευτου διδύμου. Δηλαδή, ενώ γενικά, προτιμώ τα καρτούν της Warner Bros, επειδή τα βρίσκω πιο αστεία, όμως τα καρτούν του Τσιπ και του Ντεηλ αποτελούν, κατά την ταπεινή μου άποψη, τα ωραιότερα καρτούν, δίχως να με τρελαίνουν ιδιαίτερα τα κόμικς τους, καθώς στις χάρτινες σελίδες στερούνται σε μεγάλο βαθμό την κίνηση, η οποία είναι, πιστεύω, αυτό που τους διαφοροποιεί και τους καθιστά τόσο ξεχωριστούς από το υπόλοιπο καστ της Disney! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  375
  • Reputation:   2116
  • Achievement Points:  590
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Ολα τα παλια καρτοον της Disney ειχαν ενα μερακι μια μαεστρια...εχω την τυχη να εχω αρκετα απο αυτα στο αρχειο μου...οχι μονο της disney αλλα και αλλα παλια καρτοον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1370
  • Reputation:   9874
  • Achievement Points:  1386
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3085 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

13 hours ago, natsos said:

Εχω μια προειδοποίηση. Όσοι θα αγοράσουν κόμικς της Κ αυτόν τον μήνα να είστε προετοιμασμένοι για χαμηλή ποιότητα κόλλας. Πέρσι τέτοια εποχή ό,τι κόμικ πήρα (ΜΜ, Ντόναλντ, Σκάρπα) είχε ελαττωματική κόλλα και έφευγαν σελίδες, με αποτέλεσμα να είναι κατεσταρμμένα και το ΜΜ και το Ντόναλντ, ευτυχώς όχι του Σκάρπα αλλά είναι έτοιμες.

You have been advised 

Αυτό θα έλεγα και εγώ. Και στο Μίκυ Μάους έχω κάποια τεύχη που έχουν το ίδιο πρόβλημα.
Αν τα έβγαζαν με καρφίτσα θα ήταν πολύ καλύτερα κατά την γνώμη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4784
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  949 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Και εγώ όταν ήμουν μικρός έβλεπα παλιά καρτούν στο Youtube. Πολύ ωραίες εποχές:pray: Έβλεπα και άλλα εκτός από Ντισνει όπως τον Ροζ Πάνθηρα και το Μπιπ Μπιπ. 

Λέω να τα ξαναδώ όταν θα έχω το χρόνο. Ειλικρινά να δεν είχα δει αυτό το θρεντ δε νομίζω πως θα τα θυμόμουνα, οπότε ευχαριστώ πολύ σε όσους έγραψαν εδώ. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3728
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  10
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

22 λεπτά πριν, Rombax είπε:

όπως τον Ροζ Πάνθηρα 

 

Πωπω Πάνθηρας, Loony tunes, Ντίσνευ, Τομ και Τζέρι είναι κορυφή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17727
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδικά η 2η ιστορία με τον Τσιπ κ Ντεηλ κ με τον Ντόναλντ ήταν πολύ όμορφη τόσο σχεδιαστικά τόσο σεναριακά αφού βασιζόταν στο πρωτότυπο καρτούν του 1950.Με κέρδισαν τα χρώματα που μοίραζαν σαν πίνακες,και η ευχάριστη προσπάθεια να μιμηθούν μεγάλους σχεδιαστές (πχ μου ήρθε στο μυαλό όταν ξεφυλλυσα την ιστορία το όνομα του Capri)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14160
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Α και κάτι που ξέχασα εχθές... Όσον αφορά την απορία των φίλων @ Rombax και  @ CarpiMan , να το ότι είναι SET, σημαίνει ότι πρόκειται για ενιαία σειρά! Επίσης, θυμήθηκα ότι κάτι ιστορίες βασισμένες σε παλιά καρτούν είχαν δημοσιευθεί και στο Μίκυ Μάους επί Τερζόπουλου. Γνωρίζουμε τίποτε σχετικό με αυτές; Τέλος, σχετικά με το αν είναι προτιμότερη η καρφίτσα ή η κόλλα είχε ανοίξει κάποτε μια συζήτηση εδώ.:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Α και κάτι που ξέχασα εχθές... Όσον αφορά την απορία των φίλων @ Rombax και  @ CarpiMan , να το ότι είναι SET, σημαίνει ότι πρόκειται για ενιαία σειρά!

 

Ο λόγος που ψάχνουμε να βρούμε τι ακριβώς σημαίνει το ISBN SET είναι για να βοηθήσουμε τους ανθρώπους που επιμελούνται την παρουσίαση της σειράς να ξέρουν με τεκμηριωμένες πληροφορίες αν πρέπει η παρουσίαση να γίνει με ενιαίο ISBN.

Το θέμα το ψάχνω ακόμα αλλά με ότι έχω βρει μέχρι τώρα το ενιαίο ISBN δίνεται σε ξεχωριστούς τόμους όταν διατίθενται αποκλειστικά σαν σύνολο ή όταν αυτόνομοι τόμοι με διαφορετικό ISBN διατίθενται σαν σύνολο , επομένως σύμφωνα με αυτά εάν εκδώσει στο μέλλον η Καθημερινή την σειρά με συρραφή των τεσσάρων τόμων ή μέσα σε κουτί τότε αυτή η έκδοση θα έχει  το ISBN:978-618-5766-21-4. SET. Once Upon a mouse ... in the future Μίκυ Μάους. Θα επανέλθω στο θέμα αν βρεθούν περισσότερες πληροφορίες.

 

Μετάφραση από το isbn.org  έχω τονίσει την λέξη διαθέσιμο γιατί υποδηλώνει προϊόν και όχι κάποια αόριστη αρχειοθέτηση :

Πώς εκχωρούνται τα ISBN σε έργα πολλών τόμων;
Τα ISBN αποδίδονται στους τόμους καθώς πωλούνται ως προϊόντα. Εάν είναι διαθέσιμα μόνο ως σύνολο, το σύνολο λαμβάνει ένα ISBN. Εάν κάθε τόμος είναι διαθέσιμος χωριστά και ως σύνολο, κάθε τόμος παίρνει ένα ISBN και το σύνολο παίρνει ένα ISBN.


 

Από το isbn.org το πρωτότυπο στα αγγλικά με την μετάφραση :

 

isbn.thumb.jpg.4c00fd931893ca74f39252c06f7bb7a0.jpg

 

 

Επεξεργασία από CarpiMan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22114
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

45 λεπτά πριν, CarpiMan είπε:

επομένως σύμφωνα με αυτά εάν εκδώσει στο μέλλον η Καθημερινή την σειρά με συρραφή των τεσσάρων τόμων ή μέσα σε κουτί τότε αυτή η έκδοση θα έχει  το ISBN:978-618-5766-21-4. SET. Once Upon a mouse ... in the future Μίκυ Μάους

Και εγώ στην αρχή έτσι νόμιζα αλλά

δεν νομίζω να ισχύει αυτό.

Ένα τυχαίο παράδειγμα

 

Ο Γιος του Σούπερμαν (από Anubis)

Τεύχος 1                                                                                              Τεύχος 2

1.thumb.png.ea2057a8250b7e8ea59c7279253aac2e.png 2.thumb.png.4d6163316fa7c07a3bb6f064cf543985.png

 

Τεύχος 3                                                                                             SET

3.thumb.png.f0a6a2e894be2b532c121b492794e774.png SET.thumb.png.deac9322564a41431d64e5fce030e3da.png

 

Τόμος (και τα τρία τεύχη μαζί)

.thumb.png.7d170aefc99e3b82ad69bb45226b6f5d.png

 

Ο τόμος με τα τρία τεύχη μαζί που βγήκε αργότερα έχει διαφορετικό ISBN από το SET.

 

Το ίδιο έχει γίνει και με άλλα τευχάκια της εκδοτικής.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πράγματι είναι περίεργο , στο παράδειγμα που αναφέρεις ο τόμος με τα τρία τεύχη μαζί (144 σελ.) δεν έχει ISBN SET και ο τόμος με ISBN SET έχει μόνο 48 σελίδες πιο πολύ με λάθος στην καταχώρηση φαίνεται αλλιώς δεν βγαίνει νόημα , παρ' όλα  αυτά αν κάποιος έχει καλύτερη γνώση του θέματος και γνωρίζει κάτι που μας διαφεύγει ας μας διαφωτίσει.

Νομίζω όμως ότι κανόνας είναι αυτό που αναφέρεται το isbn.org ότι δηλαδή :

Τα ISBN αποδίδονται στους τόμους καθώς πωλούνται ως προϊόντα. Εάν είναι διαθέσιμα μόνο ως σύνολο, το σύνολο λαμβάνει ένα ISBN. Εάν κάθε τόμος είναι διαθέσιμος χωριστά και ως σύνολο, κάθε τόμος παίρνει ένα ISBN και το σύνολο παίρνει ένα ISBN.

Τώρα αν η λέξη SET δεν σημαίνει σετ τόμων όπως εικάζω ε τότε να αρχίσω να ψάχνω και για σετ από μαχαιροπίρουνα! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22114
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ένα άλλο παράδειγμα

Για το Superman Unchained (Anubis), έχει καταχωρήσει η εκδοτική 9 ISBN για τα 9 τεύχη που έβγαλε, 3 ISBN για τους 3 τόμους που τα έβγαλε μετά (3 τεύχη ανά τόμο) και 2 ISBN SET, όπου το ένα αντιστοιχεί στα 9 τεύχη και το άλλο στους 3 τόμους.

Επίσης η εκδοτική σε όλα της τα έντυπα (είτε περιπτέρου, είτε βιβλιοπωλείου), αν μια ιστορία την έχει βγάλει σε δύο ή παραπάνω τεύχη ή graphic novel, αναγράφει μέσα στα στοιχεία έκδοσης, αλλά και στο οπισθόφυλλο, εκτός από το ISBN του κάθε τίτλου και το ISBN SET.

 

Η λέξη SET προφανώς και σημαίνει σετ τόμων/τευχών, αλλά αν για παράδειγμα η "Καθημερινή" αποφασίσει να βγάλει σε ένα τόμο και τα 4 τεύχη του Μίκυ, τότε θα πρέπει να καταχωρήσει άλλο ISBN και όχι αυτό του SET.

 

Υ.Γ Συγνώμη αλλά έχω βγει εκτός θέματος:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Επίσης η εκδοτική σε όλα της τα έντυπα (είτε περιπτέρου, είτε βιβλιοπωλείου), αν μια ιστορία την έχει βγάλει σε δύο ή παραπάνω τεύχη ή graphic novel, αναγράφει μέσα στα στοιχεία έκδοσης, αλλά και στο οπισθόφυλλο, εκτός από το ISBN του κάθε τίτλου και το ISBN SET.

 

 

Αν το κατάλαβα καλά σε αυτές τις περιπτώσεις οι καταχωρήσεις ISBN SET της Ε.Β.Ε δεν συμφωνούν με τα ISBN που αναγράφονται στις εκδόσεις .   Πάντως πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

 

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Η λέξη SET προφανώς και σημαίνει σετ τόμων/τευχών, αλλά αν για παράδειγμα η "Καθημερινή" αποφασίσει να βγάλει σε ένα τόμο και τα 4 τεύχη του Μίκυ, τότε θα πρέπει να καταχωρήσει άλλο ISBN και όχι αυτό του SET.

 

 

Μάλλον δεν θα χρειαστεί να αλλάξει ISBN αφού η Καθημερινή δεν μας έχει συνηθίσει  σε τέτοιες πολυτέλειες . :rainbow:

Επεξεργασία από CarpiMan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22114
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

46 λεπτά πριν, CarpiMan είπε:

Αν το κατάλαβα καλά σε αυτές τις περιπτώσεις οι καταχωρήσεις ISBN SET της Ε.Β.Ε δεν συμφωνούν με τα ISBN που αναγράφονται στις εκδόσεις .   Πάντως πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

Ας πούμε

Τα Batman Hush

 

Τόμος Α

.thumb.jpg.dd3799747fe5dee06bc89447d6964644.jpg  

 

Τόμος Β

.thumb.jpg.6377704695abac5524e67f674807e255.jpg

 

Έχουν και το ξεχωριστό ISBN, αλλά και το ίδιο ISBN SET

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  145
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  146
  • Days Won:  1
  • With Us For:  674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτσι όπως το βλέπει κανείς έχει κάποια λογική , Σύνολο : ISBN SET - Υποσύνολο : ISBN , το σκεπτικό πίσω από τις καταχωρήσεις στην Ε.Β.Ε είναι που προβληματίζει. Όμως επειδή πράγματι ξεφεύγουμε από το θέμα , συμπερασματικά , θα μπορούσαν να καταγραφούν στην παρουσίαση τα τέσσερα τεύχη της σειράς με τα αντίστοιχα ISBN και αν ποτέ υπάρξει συνολική έκδοση αφού την πιάσουμε στα χέρια μας και δούμε το ISBN γίνεται και η αντίστοιχη καταγραφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1370
  • Reputation:   9874
  • Achievement Points:  1386
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3085 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Η διαφήμιση της Καθημερινής για το δεύτερο τεύχος της σειράς:

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

On 6/8/2023 στο 8:58 ΜΜ, natsos είπε:

Πιστεύω πως ίσως θα ήταν καλύτερο εάν έβγαινε μεμονωμένο. Θα ήταν πιο φθηνό και πιο προσιτό. Πάντως κάποιες σελίδες από τις δύο αυτές ιστορίες και από το ΜΜ της Παρασκευής πρέπει να μπουν στο οφθαλμόλουτρο.

:beer:

Σίγουρα θα ήταν καλύτερο γιατί η τιμή θα ήταν μικρότερη. Όμως έχουμε γαυροφουζο, μην το ψάχνεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7129
  • Reputation:   27061
  • Achievement Points:  7464
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/8/2023 στο 4:27 ΜΜ, Mandrake είπε:

Να υποθέσω ότι αυτό εδώ προέρχεται απ' το "Topolino" #3502; Δε βάζετε πλέον υπερσύνδεσμο του "I.N.D.U.C.K.S." στις επί μέρους παρουσιάσεις των Ντισνεϊκών;

 

Να κάνετε τους έξυπνους ορισμένοι με τα reactions είστε πρώτοι. Απάντηση εγώ όμως ακόμη δεν πήρα μιας και κανένας δεν έχει αναφέρει ακόμη εδώ μέσα ποια είναι η πρωτότυπη έκδοση και πότε κυκλοφόρησε. Δεν το έχει καν η βάση δεδομένων (στο πινακάκι). Ξέρεις κανένας ή όχι; Αυτό που ανάρτησα τι είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Να κάνετε τους έξυπνους ορισμένοι με τα reactions είστε πρώτοι. Απάντηση εγώ όμως ακόμη δεν πήρα μιας και κανένας δεν έχει αναφέρει ακόμη εδώ μέσα ποια είναι η πρωτότυπη έκδοση και πότε κυκλοφόρησε. Δεν το έχει καν η βάση δεδομένων (στο πινακάκι). Ξέρεις κανένας ή όχι; Αυτό που ανάρτησα τι είναι;

Αυτό είναι. Εκεί φαίνεται να δημοσιεύτηκε πρώτη φορά η πρώτη ιστορία αν κατάλαβα καλά από αυτά που βρήκα στο inducks

 

https://inducks.org/subseries.php?c=Once+upon+a+Mouse...+in+the+Future

 

https://inducks.org/story.php?c=XPW+OMF+1

 

Και η δεύτερη ιστορία είναι αυτή

 

https://inducks.org/story.php?c=XPW+OMF+2

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38941
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   15
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά επειδή δεν κατάλαβα ότι βγήκε  το πρώτο τεύχος, μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να το αγοράσω από τα εκδοτήρια της Καθημερινής (η από τα κεντρικά γραφεία, τέλος πάντων);

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3728
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  10
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Να κάνετε τους έξυπνους ορισμένοι με τα reactions είστε πρώτοι. Απάντηση εγώ όμως ακόμη δεν πήρα μιας και κανένας δεν έχει αναφέρει ακόμη εδώ μέσα ποια είναι η πρωτότυπη έκδοση και πότε κυκλοφόρησε. Δεν το έχει καν η βάση δεδομένων (στο πινακάκι). Ξέρεις κανένας ή όχι; Αυτό που ανάρτησα τι είναι;

Στο θέμα για τις ελληνικές εκδόσεις είχα γράψει πριν λίγο καιρό για αυτήν την έκδοση και παρέθετα και έναν συνδέσμο με τα τέυχη του topolino που δημοσιεύτηκαν.  https://inducks.org/subseries.php?c=Once+upon+a+Mouse...+in+the+Future

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1370
  • Reputation:   9874
  • Achievement Points:  1386
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3085 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

52 min ago , choriai20 said:

Παιδιά επειδή δεν κατάλαβα ότι βγήκε  το πρώτο τεύχος, μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να το αγοράσω από τα εκδοτήρια της Καθημερινής (η από τα κεντρικά γραφεία, τέλος πάντων);

Νομίζω πως όχι, δεν μπορείς. Θα πρέπει να ζητήσεις από κάποιον περιπτερά να σου παραγγείλει μία Καθημερινή της προηγούμενης Κυριακής (6/8/2023).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7129
  • Reputation:   27061
  • Achievement Points:  7464
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 9/8/2023 στο 3:06 ΜΜ, natsos είπε:

Στο θέμα για τις ελληνικές εκδόσεις είχα γράψει πριν λίγο καιρό για αυτήν την έκδοση και παρέθετα και έναν συνδέσμο με τα τέυχη του topolino που δημοσιεύτηκαν.  https://inducks.org/subseries.php?c=Once+upon+a+Mouse...+in+the+Future

 

Δεν είμαστε όμως στο νήμα με τις ελληνικές εκδόσεις αλλά σε εκείνο της παρουσίασης του κόμικ και η πληροφορία δεν υπήρχε πουθενά. :efxaristo: βρε @ Manitou ! Ωστόσο η άλλη απορία μου παραμένει. Δε μπαίνουν πλέον στις παρουσιάσεις των Ντισνεϊκών παραπομπές στο "I.N.D.U.C.K.S."; Κι αν όχι, γιατί; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1621
  • Content Count:  5060
  • Reputation:   34605
  • Achievement Points:  5068
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεύχος νο 2. Πρώτη ιστορία από τους Francesco Artibani, Alberto Savini & Laura Perissinotto και η δεύτερη από τους Francesco Artibani, Carlo Panaro & Donald Soffritti.

 

 

ONCEUPONAMOUSEINTHEFUTURE_0002.jpg  ONCEUPONAMOUSEINTHEFUTURE_0002z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3728
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  10
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ορίστε και οι σύνδεσμοι των ιστοριών στο inducks 

https://inducks.org/story.php?c=XPW+OMF+3

 

https://inducks.org/story.php?c=XPW+OMF+4

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3263
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1530 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ραντεβού την επόμενη Κυριακή 

20230813_104511.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3728
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  10
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου από το δεύτερο τεύχος.

 

Κατά αρχάς αυτό τεύχος που πήρα δεν ήταν προβληματικό αλλά το πρώτο δισέλιδο έχει ακόμα το πολύ σφιχτό δέσιμο, οπότε προσοχή παιδιά.

 

Ομολογώ να πω πως το σενάριο των ιστοριών ήταν πολύ καλύτερο από ότι περίμενα.  Η πρώτη ιστορία ήταν στο πνεύμα του καρτούν απλά το εξέλιξε με αποτέλεσμα μια ιδιαίτερα αστεία ιστορία με κάποια στοιχεία περιπέτειας. Εδώ έχουμε μια αντίστροφη ρόλων ( no spoilers here χεχε), η οποία μπορώ να πω πως έχει δουλέψει πολύ καλά. Το σχέδιο κινείται στα πλαίσια ενός graphic novel, με έναν πολύ ατμοσφαιρικό χρωματισμό.

 

Η δεύτερη ιστορία τώρα δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Το σχέδιο το βρήκα πολύ γεωμετρικό και σε συνδυασμό με τον χρωματισμό μου θύμισε λίγο το Mickey Mouse shorts που παίζει στο Disney+ image.png.003c66b01b0fa496d2a636ee48cada61.png

 

Το σενάριο με όλα τα αστεία γκαγκς μπορώ να πω πως έσωσε κάπως αυτή την ιστορία στα μάτια μου, καθώς κινείται στο πνεύμα του καρτούν, προσφέροντας μου αρκετό γέλιο.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4784
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  949 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

35 λεπτά πριν, natsos είπε:

Ας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου από το δεύτερο τεύχος.

 

 

Τι εννοείς και εγώ; Είσαι ο μόνος που τις έχει γράψει :lol:

 

36 λεπτά πριν, natsos είπε:

 

Η δεύτερη ιστορία τώρα δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Το σχέδιο το βρήκα πολύ γεωμετρικό και σε συνδυασμό με τον χρωματισμό μου θύμισε λίγο το Mickey Mouse shorts που παίζει στο Disney+ image.png.003c66b01b0fa496d2a636ee48cada61.png

 

Αυτό είχα σκεφτεί και εγώ όταν είχα δει το εξώφυλλο. Νομίζω πως αυτό το artstyle λειτουργεί καλά στη σειρά αυτή όπου αλλά όχι και τόσο στα κόμικς όπου δεν υπάρχει καθόλου κίνηση. 

 

Πάντως από αυτά που έγραψες φαίνεται καλό και αυτό το τεύχος. Μακάρι να το φέρουν επιτέλους εδώ για να μπορέσω να το διαβάσω:pray::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.