Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Κρίμα τότε που σταμάτησαν οι Κλασικοί υπερηρωες γιατί θα μπαίναμε κάποια στιγμή στις ιστορίες που θα είχαν έτοιμη την μετάφραση του Καμπανά. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μάλλον για αυτό σταμάτησαν γιατί δεν ήθελαν να χαλάσουν την τόσο προσεγμένη δική τους μετάφραση και επιμέλεια με αυτή του Καμπανά.:)

Ενώ με αυτή τη συλλογή θα τα πάνε πολύ καλά με την μετάφραση της Anubis. Βέβαια μετά τα 100 τεύχη θα αρχίσουμε πάλι να βλέπουμε μαργαριτάρια, αλλά μέχρι τότε μπορεί να πείσουν τον Ηλία Τσιάρα να πάρει μεταγραφή για να σώσει την κατάσταση.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

@ ManaLeak13  εμφανίσου. Είσαι πολύ ήσυχος σε ένα θέμα που παραδοσιακά κάνεις φασαρία.

Εκτός να παίζεις άμυνα τώρα για να ξεκινήσεις φουλ επίθεση όταν ξεκινήσει η σειρά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56290
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Υπομονή! To σοκ της ανακοίνωσης της νέας σειράς ήταν τόσο δυνατό που δεν έχει συνέλθει ακόμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω στεναχωρηθηκα εν τελει που σταματησε η συλλογη με τους κλασικους γιατι παρολα τα προβληματα της εφερε πολλες ιστοριες που δεν ειχαν ξαναβγει στην Ελλαδα και μου αρεσε που το ειδαμε απο την αρχη ολοκληρωμενο. Κι αν συνεχιζε θα μπαιναμε νομιζω και σε πιο καλες ιστοριες ακομα. Οτι εγινε εγινε τωρα (αν και ποτε δεν ξερεις και παντα ελπιζω οτι μπορει να συνεχεισει στο μελλον με καποιο τροπο)

 

Τωρα για την νεα συλλογη θα την δω πρωτα στο περιπτερο και μετα θα κρινω αν θα συνεχισω ή οχι να την αγορασω Να δω και ποιοτητα εκδοσης χαρτιου, τιμη φυσικα κτλ.  Επιμελεια μεταφραση δεν περιμενω θαυματα εννοειται...!!!

 

Στα αρνητικα ειναι σιγουρα οτι εχω ψιλοβαρεθει μαρβελ και θα ηθελα κατι αλλο.

 

Στα θετικα (αν ειναι οντως η συλλογη που βρηκατε απο τους ιταλους με τους 30 τομους) ειναι το μαζεμενο μεγεθος δηλ 30 τομοι ειναι λιγοι και (μαλλον) θα την ολοκληρωσει. Επισης ακομα και με 15ημερη κυκλοφορια θα τα εχουμε ολα σε 15 μηνες δηλ ενα σχετικα μαζεμενο διαστημα. Επισης εχει πολλα τευχακια εξτρα οπως βρηκαν και αλλοι (απο το ιταλικο site) οποτε θα δουμε και αλλους ηρωες και οχι μονο αραχνακια. Τελος με το κοψιμο των κλασικων για μενα το οικονομικο δεν θα ειναι τοσο θεμα ειδικα αφου σε 2 μηνες θα τελειωσει και η μαυρη συλλογη. Οποτε οτι εδινα εκει μηνιαιως ετσι κι αλλιως θα το δινω σε μια νεα συλλογη. 

 

Αυτο με το ξεστοκαρισμα στο τελος κοψοχρονια ειναι λιγο αρνητκο και ομολογω οτι θα ξενερωσω αν γινει 2η φορα. Θελω να ελπιζω οτι θα κανει καλυτερη εκτιμηση στο τιραζ πλεον ωστε να μην τους ξεμεινουν τοσα πολλα. Εγω παντως αν μου αρεσει και το αποφασισω θα το παιρνω σταδιακα απο το ψιλικατζιδικο μου.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

5 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Υπομονή! To σοκ της ανακοίνωσης της νέας σειράς ήταν τόσο δυνατό που δεν έχει συνέλθει ακόμα!

 

10 λεπτά πριν, Andysaurus είπε:

@ ManaLeak13  εμφανίσου. Είσαι πολύ ήσυχος σε ένα θέμα που παραδοσιακά κάνεις φασαρία.

Εκτός να παίζεις άμυνα τώρα για να ξεκινήσεις φουλ επίθεση όταν ξεκινήσει η σειρά.

Μην ανησυχείτε,είμαι βέβαιος πως θα αγοράσει όλη την συλλογή που θα κυκλοφορήσει. Μάλιστα, θεωρώ δεδομένο πως μόλις τελειώσει η κυκλοφορία της σειράς, θα του αρέσει τόσο πολύ, που θα στείλει μήνυμα προσωπικά σε αυτόν τον κύριο στραζινσκι προκειμένου να του ζητήσει να γράψει νέα τεύχη για την σειρά, έτσι ώστε να μεταφραστούν στα ελληνικά :lol:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

7 λεπτά πριν, Andysaurus είπε:

@ ManaLeak13  εμφανίσου. Είσαι πολύ ήσυχος σε ένα θέμα που παραδοσιακά κάνεις φασαρία.

Εκτός να παίζεις άμυνα τώρα για να ξεκινήσεις φουλ επίθεση όταν ξεκινήσει η σειρά.

 

 

Με πέτυχες πανω που ημουν ετοιμος να σχολιασω :mafia:

Παρατηρώ βεβαια το ότι γράφεται , οσαν το κοράκι  :popcorn2:

 

Κοιτα, δεν εχω σκοπο να μπω στο τρυπακι λογω συγχρονου σχεδιου κλπ που εχω χιλιοσχολιασει οτι δεν με τραβανε . Αλλά διαβασε διαβασε 5 σελίδες σχόλια με βλέπω να με ψηνετε και εμένα στο τέλος.:devil:

Αναμένω να δω τι στο καλό σειρα εχουν σκοπο να βγάλουν, γιατι ολα οσα λεμε ειναι εικασίες.

Για μένα η απολυτη σειρα Σπαιντερμαν που λενε οτι θα βγάλουν δεν ειναι το ultimate universe αλλα οι ιστοριες των 70ς που ειναι το απόλυτο Must Have !

Οπότε ο καθένας μας μεταφράζει τα λεγόμενά τους κατα το δοκούν :lol:

 

 

Πάντως για να πάμε στα της SEC να πω δυο πραγματάκια :

- Ξανάρχισα επαναληψη εδω και μηνες ,τι άλλο, παρα τους αγαπημένους μου Fantastic Four. Πλεον διαβάζω στα Pdfs τις συνέχειες. Πολυ πολυ ωραια, αν και δεν εχω προχωρήσει ακομα πολυ. Τα 5-6 πρωτα τους τευχη + το Annual 6. Τεραστιο κριμα που τελειωσαμε (μας τελειωσαν δηλαδη) ακριβως πριν να γεννησει η Σου. :moutra2:

Παραθέτω και το λινκ για οποιον ενδιαφερετε να διαβασει 

Fantastic Four (1961) comic | Read Fantastic Four (1961) comic online in high quality (readcomiconline.li)

- Πιανω το ΣΚ τον τελευταιο τομο , που δεν περασε καιρος απ την παραλαβη μας ,τον ανοιγω και τσουυυπ εφυγε η κολλα στη ραχη :crying:

Ενω ηταν νομιζω άριστος. Αλλιως ή θα χα γκρινιάξει ή θα χα ζητησει αλλαγή. Τι σοι υλικά βαλανε ; :thinking: Εχε γουστο να συμβει σε ολα καθε φορα που θα τα ανοιγουμε μετα απο χρονια.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

12 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

- Πιανω το ΣΚ τον τελευταιο τομο , που δεν περασε καιρος απ την παραλαβη μας ,τον ανοιγω και τσουυυπ εφυγε η κολλα στη ραχη

Τελικά η Radnet με τον έναν ή τον άλλον τρόπο προσπαθεί να μοιάσει στην Anubis, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια της που της ξεκολλούσαν οι ράχες και από δικές της εκδόσεις.:oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56290
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

22 min ago , ManaLeak13 said:

- Πιανω το ΣΚ τον τελευταιο τομο , που δεν περασε καιρος απ την παραλαβη μας ,τον ανοιγω και τσουυυπ εφυγε η κολλα στη ραχη :crying:

 

Θα έπεσες σε κακοραχέκτυπο! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν μ΄ενθουσιάζουν οι μοντέρνες ιστορίες Marvel, ούτε σεναριακά και ακόμα περισσότερο σχεδιαστικά.
Έχω πάρει τον τόμο της Ηachette με τα πρώτα τεύχη του Ultimate Spider-Man και τον βρήκα απλά ok.

Αναμασάει γνωστές ιστορίες, δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι πραγματικά νέο.

Επαναλαμβάνω, μιλάω για τα πρώτα τεύχη, δεν ξέρω μετά πως συνεχίζει η φάση.

Κατά 99% δεν θα πάρω τη σειρά.
Αλλά χαίρομαι που θα βγει, επειδή θ΄αναστηθεί το θέμα στο φόρουμ και θα μπαίνω να διαβάζω τα απολαυστικά σχόλιά σας :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάζω σιγά σιγά τα πάμπολλα σχόλια στις προηγούμενες τρεις σελίδες... Το Ultimate Universe σε γενικές γραμμές δε μου αρέσει, η σειρά "Ultimate Spider-Man" ακόμη περισσότερο, για άλλη μια φορά η "Radnet" δεν έκανε το homework να δει τι έχει εκδοθεί στην Ελλάδα και πάει στα τυφλά. Είναι η 3η απόπειρα να εκδοθεί η συγκεκριμένη σειρά (την είχε ξεκινήσει η "Modern Times", η οποία σταμάτησε πριν καλά καλά ξεκινήσει). Κρίμα... Δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να στηρίξω αυτήν εδώ τη σειρά. Προτιμώ ν' αναζητήσω τα παιδικά "Spectacular Spider-Man" (παράδειγμα) που μου λείπουν από άλλες εκδοτικές απ' το να πληρώσω για αυτό εδώ το πράμα ή να αγόραζα ακόμη και τους τόμους της ίδιας σειράς της "Anubis" για λόγους πληρότητας, που στο κάτω κάτω της γραφής είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα έχουν καλύτερη μετάφραση. Αυτή εδώ δε ξέρω καν αν θα ολοκληρωθεί και η αξιοπιστία της εκδοτικής έχει πληγεί ανεπανόρθωτα. Δε θα ευχηθώ να πάει καλά αλλά ούτε θα καταραστώ και να πατώσει. Απλά μου είναι παντελώς αδιάφορο. Είναι άλλο να ξεκινάς μία σειρά σε τεύχη και αν δεις ότι δεν τραβάει να μην τη συνεχίσεις (βλέπε: "Anubis") και άλλο να βγάζεις τόμους προμοτάροντας ότι απευθύνονται σε συλλέκτες, να είσαι παντελώς αδιάφορος για την επιμέλειά τους και μετά από δύο ανατιμήσεις προς τα πάνω, ξαφνικά να πέφτει "πέλεκυς". Ας πρόσεχαν.

 

Αν έπιαναν βρε παιδιά "The Amazing Spider-Man", από που ακριβώς να το έπιαναν; Από ένα σημείο και μετά; Απ' την αρχή; Έπειτα, υπάρχει τέτοια σειρά στο εξωτερικό αντίστοιχη; Εάν είχαν σκοπό να βγάλουν κάτι απ' το Ultimate Universe, θα προτιμούσα "Ultimate Fantastic Four" η οποία μου άρεσε αρκετά απ' αυτά που είδαμε απ' την "Anubis" ή ακόμη και "Ultimate X-Men", που στο κάτω κάτω της γραφής οι σειρές αυτές συγχωνεύτηκαν από κάποιο σημείο και μετά και θα είχαμε πλέον τη δυνατότητα να τις έχουμε αυτόνομες. Ένα επιπλέον κίνητρο, πέρα απ' τις ιστορίες καθεαυτές, που είναι ασφαλώς καλύτερες απ' το "Ultimate Spider-Man". Από μένα λοιπόν είναι "ΟΧΙ" και ας είναι, δυστυχώς, η 1η υπερηρωική σειρά που φτάνω στο σημείο να απορρίψω...

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 10
  • Λύπη 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4284
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Διαβάζω σιγά σιγά τα πάμπολλα σχόλια στις προηγούμενες τρεις σελίδες... Το Ultimate Universe σε γενικές γραμμές δε μου αρέσει, η σειρά "Ultimate Spider-Man"

17 χρόνια μετά σταθερός στις απόψεις σου. Πως περνάνε τα χρόνια. Υγεία να 'χετε μάγκες!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34727
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Αλλά χαίρομαι που θα βγει, επειδή θ΄αναστηθεί το θέμα στο φόρουμ και θα μπαίνω να διαβάζω τα απολαυστικά σχόλιά σας :lol:

 

Για μένα αυτός είναι ο κύριος και βασικός λόγος που θα παίρνω τη σειρά.:lol: Να είμαι update

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9861
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Εγώ πιστεύω ότι θα τα πάει καλά η συλλογή αυτή λόγω της δημοφιλίας του Spider-Man. Ενδεχομένως κάποια άλλη σειρά του Spider-Man να τα πήγαινε ακόμη καλύτερα αλλά δεν θεωρώ ότι έχουν και τόσο πολλοί τις ιστορίες αυτές από την έκδοση της Anubis. Το θετικό της συλλογής αυτής είναι ότι είναι μόνο Spider-Man (σε αντίθεση με τις άλλες 2 συλλογές) και δεν θα κουράζει με εναλλαγές ανάμεσα σε ήρωες. Περιμένουμε να δούμε πως θα είναι η έκδοση, πόσο θα κοστίζει, με τι περιοδικότητα θα κυκλοφορεί, και αν θα είναι καλή η επιμέλεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θα ξεκινήσω με τα αρνητικά της έκδοσης :

α. Δεν είναι Amazing ή έστω Spectacular Spider-Man. 

β. Μετά τους κλασικούς υπερήρωες όπου υπήρχε ''ποικιλία'' υπερηρωων, περνάμε σε περίοδο με μόνο Αραχνακια. Καλός και ''άγιος'' ο Peter, αλλά αυτό που προσέφερε η συλλογή των κλασικών, δεν συγκρίνετε με οποιαδήποτε καλή σειρά. 

γ. Έχει κυκλοφορήσει στη χώρα μας από την Anubis σε καλή ποιότητα. (προσωπικά δεν έχω κάποιο τεύχος). :D

 

Στα θετικά έχουμε :

α. Σχέδιο από Mark Bagley (#1-111, 156-160) που είναι από τους αγαπημένους μου, από την εποχή του Καμπανά. 

β. Η συλλογή περιλαμβάνει 30 τόμους, δηλ. δεν είναι πολύ μεγάλη. Συνεπώς δεν θα μας προβληματίσει τόσο πολύ ούτε το κόστος (ειδικά αν είναι δεκαπενθήμερη και έχει συνδρομή) αλλά ούτε και η εξασφάλιση χώρου στο σπίτι. 

γ. Μια οποιαδήποτε κυκλοφορία κόμικ στη χώρα μας είναι καλοδεχουμενη, πόσο μάλλον τώρα που ολοκληρώνεται η συλλογή της hachette. 

δ. Η προηγούμενη εμπειρία της εκδοτικής (βλ. Radnet) σε εκδόσεις υπερηρωικων κόμικ. :shit2:

(αυτό μάλλον έπρεπε να το γράψω στα αρνητικά), αλλά είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος. :lol:

 

Ιδανική τιμή περιπτέρου θα ήταν τα 6€ (όταν ως εταιρεία προσφέρεις τόμους με τιμή 2,5 € :down:), ώστε να μπορεί κάποιος να την αγοράσει με το χαρτζιλίκι των γονιών - συγγενών, και όχι απαραίτητα κάποιος που εργάζεται ή έχει πάρει καταναλωτικό δάνειο :P.

Όμως καταλαβαίνω ότι αυτό είναι όνειρο θερινής νυχτός, επομένως συμβιβάζομαι με τιμή 8-9€ και δεκαπενθήμερη κυκλοφορία.

Για γυαλιστερό χαρτί δεν θα συμφωνήσω. Θεωρώ ότι το ματ χαρτί είναι το ιδανικότερο για ανάγνωση, αρκεί να μη μυρίζει έντονα. 

:prank:

 

Υ. Γ 1. Ευτυχώς που δεν διαβάστηκε ο θάνατος του Spider-Man από Hachette, παρόλο που αγοράστηκε, γιατί θα χάνονταν το σασπένς. :P

Υ. Γ 2. Επίσης το πιο θετικό από όλα, που παρέλειψα να αναφέρω, είναι η συνέχιση της εποικοδομητικής και συνάμα ευχάριστης κουβεντούλας που θα κάνουμε σε αυτό το forum. :mafia:

 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38717
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να κάνω εγώ και μια άλλη ερώτηση που δεν ξέρω αν είναι σχετική με την καινούρια σειρά. 

 

Έπεσαν στην αντίληψη μου κάποιοι τόμοι με τον τίτλο "Ultimatum" με διάφορους ήρωες. 

 

Έχουν κάποια συνοχή με αυτούς (κάπου κάπως κάποτε έβγαλα αυτό το συμπέρασμα).

 

Και άσχετα από αυτό, αξίζει να τους ψάξω και να τους προμηθευτώ; Από ότι είδα πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει όλοι στα Ελληνικά.

 

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12005
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   218
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προσωπικά επειδή έχω όλα τα τεύχη που είχε εκδοσει η Anubis πριν από πολλά χρόνια θα πάρω μόνο τον πρώτο τόμο και μετά θα περιμένω να φτάσει η σειρά εκεί που σταμάτησε η Anubis και θα πάρω τους αντίστοιχους τόμους....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πριν από 1 ώρα, Bocman είπε:

Να κάνω εγώ και μια άλλη ερώτηση που δεν ξέρω αν είναι σχετική με την καινούρια σειρά. 

 

Έπεσαν στην αντίληψη μου κάποιοι τόμοι με τον τίτλο "Ultimatum" με διάφορους ήρωες. 

 

Έχουν κάποια συνοχή με αυτούς (κάπου κάπως κάποτε έβγαλα αυτό το συμπέρασμα).

 

Και άσχετα από αυτό, αξίζει να τους ψάξω και να τους προμηθευτώ; Από ότι είδα πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει όλοι στα Ελληνικά.

 

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

Oι τομοι Ultimatum ειναι στα ελληνικα τέσσερις, ο ενας οσον αφορα τον σπαιντερμαν, ο δευτερος οσον αφορα xmen + f4, ο τριτος ειναι το ultimatum αυτο καθε αυτο ως event, ο τεταρτος ως μετά το ultimatum.

Οι πρωτοι 2 τομοι τι ειναι ουσιαστικα? τα τευχη των αντιστοιχων σειρων (ultimate spiderman/ ultimate f4/ ultimate xmen) σε τόμους, ουσιαστικα τα προοιμια των χαρακτηρων πριν την πραγματοποιηση του συγκεκριμενου event.

Ο τριτος τομος ειναι το event το ιδιο. Ο τεταρτος τομος, ειναι οτι προείπα.

 

Το αν εχει νοημα να πας να τα διαβασεις ετσι νέτα σκέτα, χωρις να εχεις ιδεα για το τι εχει συμβει στις αντιστοιχες σειρες ultimate?

Δε θα ειναι το καλυτερο αποτελεσμα, οφειλω να σου πω. Εγω παντως, που διαβασα πρωτα τις ελληνικες σειρες ultimate spiderman/ ultimate f4/ ultimate xmen (οι οποιες δεν ειναι ολοκληρωμενες στα ελληνικα) και με κενό πήγα και διαβασα αυτους τους τομους ultimatum, ημουν οκ. Θυμαμαι οτι μου ειχε αρεσει πολυ και το σχεδιο. Παντως, γενικα το ultimatum ως ληξη του event, εχει φαει πολυ κραξιμο με τον τροπο που τελειωνει, οφειλω να σου πω κα ιαυτο.

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 2/2/2024 στο 6:51 ΠΜ, Macchia nera είπε:

17 χρόνια μετά σταθερός στις απόψεις σου. Πως περνάνε τα χρόνια. Υγεία να 'χετε μάγκες!!

 

Εξήγησέ μου λίγο τι εννοείς μιας και υποθέτω ότι το λες ειρωνικά. Εκεί βλέπεις να γράφω ότι μου άρεσε η σειρά; Αν εννοείς ότι είπα πως θα συνεχίσω να την αγοράζω, ασφαλώς και θα της έδινα ευκαιρία να δω που το πάνε οι ιστορίες. Άλλωστε δεν υπήρχε κάτι άλλο να αγοράσω εκείνη την εποχή. Αν πάλι αναφέρεσαι στο "απ' τις εκδόσεις που έχω δει στην Ελλάδα πάντως", ΠΡΟΦΑΝΩΣ εννοώ τις εκδόσεις απ' το Ultimate Universe που εξέδιδε εκείνα τα χρόνια η "Anubis", όχι οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα από "Marvel Comics"! Για κανένα λόγο δε μου αρέσει περισσότερο το "Ultimate Fantastic Four" απ' τις προγενέστερες αντίστοιχες σειρές! :)

 

On 2/2/2024 στο 11:58 ΠΜ, jimakoszs97 είπε:

Εγώ πιστεύω ότι θα τα πάει καλά η συλλογή αυτή λόγω της δημοφιλίας του Spider-Man. Ενδεχομένως κάποια άλλη σειρά του Spider-Man να τα πήγαινε ακόμη καλύτερα αλλά δεν θεωρώ ότι έχουν και τόσο πολλοί τις ιστορίες αυτές από την έκδοση της Anubis. Το θετικό της συλλογής αυτής είναι ότι είναι μόνο Spider-Man (σε αντίθεση με τις άλλες 2 συλλογές) και δεν θα κουράζει με εναλλαγές ανάμεσα σε ήρωες. Περιμένουμε να δούμε πως θα είναι η έκδοση, πόσο θα κοστίζει, με τι περιοδικότητα θα κυκλοφορεί, και αν θα είναι καλή η επιμέλεια.

Εντάξει, όταν αυτά έβγαιναν στα περίπτερα των Η.Π.Α. δε νομίζω ότι "κουράζονταν" τόσο πολύ οι αναγνώστες και δεν ήθελαν να παρακολουθούν τις ιστορίες αυτές κάθε μήνα... Η περιοδικότητα βέβαια είναι εντελώς διαφορετική, όπως και η ποσότητα των ιστοριών, εδώ έχεις ένα point! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4284
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

 

Εξήγησέ μου λίγο τι εννοείς μιας και υποθέτω ότι το λες ειρωνικά. Εκεί βλέπεις να γράφω ότι μου άρεσε η σειρά; Αν εννοείς ότι είπα πως θα συνεχίσω να την αγοράζω, ασφαλώς και θα της έδινα ευκαιρία να δω που το πάνε οι ιστορίες. Άλλωστε δεν υπήρχε κάτι άλλο να αγοράσω εκείνη την εποχή. Αν πάλι αναφέρεσαι στο "απ' τις εκδόσεις που έχω δει στην Ελλάδα πάντως", ΠΡΟΦΑΝΩΣ εννοώ τις εκδόσεις απ' το Ultimate Universe που εξέδιδε εκείνα τα χρόνια η "Anubis", όχι οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα από "Marvel Comics"! Για κανένα λόγο δε μου αρέσει περισσότερο το "Ultimate Fantastic Four" απ' τις προγενέστερες αντίστοιχες σειρές! :)

Καμία ειρωνεία φίλε Mandrake. Μπήκα στην παρουσίαση να διαβάσω τι εστί Ultimate Spiderman και είδα το σχόλιο σου που έλεγες ότι λες και τώρα, ότι δεν σου αρέσει το Ultimate universe. Εμένα πιο πολύ με ενθουσίασε το γεγονός ότι κάτι που έγραψες πριν 17 σχεδόν χρόνια, ισχύει ακόμα και είσαι εδώ και το ξαναλές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Macchia nera είπε:

Καμία ειρωνεία φίλε Mandrake. Μπήκα στην παρουσίαση να διαβάσω τι εστί Ultimate Spiderman και είδα το σχόλιο σου που έλεγες ότι λες και τώρα, ότι δεν σου αρέσει το Ultimate universe. Εμένα πιο πολύ με ενθουσίασε το γεγονός ότι κάτι που έγραψες πριν 17 σχεδόν χρόνια, ισχύει ακόμα και είσαι εδώ και το ξαναλές.

 

Ζητώ συγγνώμη φίλε μου αλλά από τη μία το "υγεία να 'χετε μάγκες!" και από την άλλη 2 μέλη να γελούν, νόμιζα ότι ήταν σαρκαστικό το σχόλιο και απ' ότι φαίνεται έτσι το αντιλήφθηκαν και οι άλλοι! Όπως ξέρουμε ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος καμιά φορά... :beer:

 

Ναι, τα αγόραζα και τα διάβαζα τότε, μιας και αγοράζω μόνο ελληνικές εκδόσεις κόμικς και δεν είχαμε πολλές επιλογές εκείνη την περίοδο. Σήμερα έχουμε και μάλιστα δεν τις προλαβαίνουμε ορισμένοι (συμπεριλαμβανομένου του ιδίου)! Δεν είναι λόγος να σταματήσω να αγοράζω υπερηρωικά κόμικς οποιασδήποτε εκδοτικής ή μορφής, αλλά οι παραπάνω που αφορούν την πολιτική που ακολουθεί η εκδοτική αυτή είναι, ειδικά όταν βλέπω σε άλλες χώρες να συνεχίζεται κανονικά η σειρά... Θα δούμε αν αλλάξω γνώμη με τη σειρά των 70s που ακούστηκε ότι ετοιμάζεται, το πιο πιθανό είναι ότι θα την παρακολουθήσω, αλλά εδώ είναι η πρώτη φορά που θα πω όχι σε υπερηρωικά. Ένας επιπλέον λόγος που ξεχώρισα τη σειρά "Ultimate Fantastic Four" είναι επειδή συνδέονται με το σύμπαν των "Marvel Zombies" και το σκίτσο έδειχνε έντονα τη μοχθηρία της αντίπερα όχθης! Είχε δυνατό σενάριο! Κι εκεί υπάρχουν πραγματάκια που με χαλούσαν, δεν ήταν όμως αρκετά για να με αποτρέψουν ν' αγοράζω τη σειρά και μάλιστα περίμενα πως και πως το επόμενο τεύχος! Απορώ πραγματικά πως δεν τσούλησε και αναγκάστηκαν να τη συγχωνεύσουν στην πορεία με τη σειρά "Ultimate X-Men"...

 

Στο "Ultimate Spider-Man" τα έκαναν μαντάρα σε πολλά επίπεδα, ήταν και η περίοδος που είχε κυκλοφορήσει η 1η κινηματογραφική τριλογία "Spider-Man" του Sam Reimi (με τη μετριότατη 3η ταινία) που υπήρχαν λεπτομέρειες οι οποίες θύμιζαν τον Spider-Man του Ultimate Universe, οπότε προσωπικά, τουλάχιστον, δε μπόρεσα ποτέ να χωνέψω τη σειρά αυτή... Ούτε με τον "Ultimate Iron Man" ξετρελάθηκα, οι Ultimates (αντίστοιχοι Avengers του σύμπαντος εκείνου) ήταν ας πούμε αξιοπρεπείς (ίσως παραπάνω βίαιοι απ' όσο θα έπρεπε και ο Thor, συγκεκριμένα, είναι απογοήτευση...), για τους "Ultimate X-Men" είμαι λίγο διχασμένος αλλά έδειχναν εν πάση περιπτώσει μια φρεσκάδα, ενώ τη μίνι σειρά "Ultimate Six" του Brian Michael Bendis δεν την έχω διαβάσει ακόμη (δεν είχα αγοράσει τα τεύχη πέρα από 1-2 ανάκατα και πριν 2 χρόνια κατάφερα να τη συγκεντρώσω επιτέλους).

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Eγω παντως μια φορα γελασα με τη φραση 

 

On 2/2/2024 στο 6:51 ΠΜ, Macchia nera είπε:

Πως περνάνε τα χρόνια.

 

Οτι περασαν δηλαδή 20 χρονια ,ακομα με τα ιδια ασχολουμαστε και δεν το πηραμε χαμπαρι :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Eγω παντως μια φορα γελασα με τη φραση 

 

 

Οτι περασαν δηλαδή 20 χρονια ,ακομα με τα ιδια ασχολουμαστε και δεν το πηραμε χαμπαρι :lol:

Ε βάλε μερικά ακόμη... Το 1983 ξεκίνησα να διαβάζω κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλημερα παιδια ας πω  και εγω την αποψη μου σχετικα την επερχομενη συλλογη SPIDERMAN. Οταν ειχε κυκλοφορησει απο την ΑΝΟΥΒΙΣ ,ειχα ηδη σταματησει να διαβαζω αλλα και να ασχολουμαι με τα comics πανω απο δεκα χρονια, αρα ουσιαστικα για μενα ειναι σαν μια καινουργια συλλογη. Εντουτοις ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικος  , λογω και των προβληματων επιμελειας και κυκλοφοριας αλλα κυριως για την  τακτικη της εταιρειας με την  τεραστια μειωση τιμης  των συλλογης των Κλασσικων Υπερηρωων .

Γιατι να μην περιμενω μηπως ξανακανουν το ιδιο ? Μηπως ειμαστε βεβαιοι οτι δεν θα το επαναλαβουν το και σε αυτην την συλλογη ?

Προσωπικα θα προτιμουσα την συνεχιση του SPIDERMAN μεσω των Κλασσικων Υπερηρωων , ειρησθω εν παροδω εμεις σταματησαμε στον τομο 14 AMAZING SPIDERMAN αλλα στην Ιταλια εχουν φτασει στον τομο 43 AMAZING και 7 στο SPECTACULAR  SPIDERMAN συνολο 36 τουλαχιστον , γιατι φυσικα θα προστιθενται και οι νεοι τομοι που θα συνεχισουν να εκδιδονται απο αυτους τους τιτλους. Φυσικα οι επιφυλαξεις που διατυπωνω παραπανω , θα εξακολουθουσαν να υπαρχουν,  αλλα θα επαιρνα σαφως πιο ευκολα το ρισκο. Βεβαια για να ειμαι δικαιος , δεν ξερω ακομα και αν ηθελε κατι τετοιο  η RADNET μπορουσε να πραγματοποιηθει λογω δικαιωματων κ.λ.π.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Φίλε μου το ιδανικό αυτό θα ήταν αλλά μάλλον δεν μπορούν λόγω δικαιωμάτων.

Θα μου πεις όλα γινονται με τη καταλληλη θέληση και πλάνο.Kαι με το κατάλληλο οικονομικό ντιλ. Σε αυτή την περιπτωση δεν ξέρω, έχω τις επιφυλάξεις μου.

 

Θα μπορούσαν να κανουν αυτο που είχαμε προτείνει παλιότερα. Απ τους 9 ποιοι 4 5 6 πουλάτε περισσότερο ; 1 τη βδομαδα και προχωράμε. Θα βολευε και εμάς τους συλλέκτες και όσους ακολουθούσαν μεμωνομενα για θεμα προτιμησης ή οικονομικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8689
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η Radnet δεν είναι εκδοτική κόμικς. Από όσο έχω καταλάβει, φέρνει ήδη έτοιμες συλλογές από το εξωτερικό και δεν φτιάχνει δικές της σειρές, που να θέλουν επιμέλεια μιας έκδοσης από το μηδέν. Τα δικαιώματα που είχαν πληρώσει, υποθέτω ότι ήταν για τη σειρά Κλασικοί υπερήρωες ως σύνολο και όχι για Σπάιντερμαν+4Φ+DD+Εκδ+κλπ.

Κάποια από τις γνωστές εκδοτικές κόμικς θα μπορούσε να κυκλοφορήσει μια σειρά αποκλειστικά Σπάιντερμαν, αλλά δεν το κάνει καμιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι από εκείνους που δεν είχαν αγοράσει κάποιον Ultimate τόμο της Anubis και αυτό με χρήζει κατά κάποιον τρόπο τυχερό γιατί θα την ξεκινήσω την σειρά και θα κάνω και συνδρομή αν υπάρξει. Σειρά Spiderman χωρίς να ασχοληθώ δεν γίνεται. 

 

Υ.Γ. Περίμενα πάντως να ξεκινούσε και κάποια σειρά της DC είτε από Radnet είτε από άλλη εκδοτική. Δεν το τολμά καμιά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είμαι αρκετά διστακτικός και σκεπτικός:thinking: στο να ξεκινήσω τη νέα συλλογή της Radnet, διότι θέλω οπωσδήποτε να παραγγείλω κάποιους παλιούς τόμους της Hachette, ενώ το Ultimate Spider-Man δεν με ενθουσιάζει ως ιδέα - σειρά. (ευτυχώς έχουμε εξασφαλισμένο καλό σχέδιο από Mark Bagley στα 3/4 της συλλογής). Όμως δεν θέλω να απέχω από τις συζητήσεις του forum και να μη στηρίξω την νέα έκδοση της Radnet, γιατί αν αποτύχει δεν θα ξαναδούμε σειρά περιπτέρου για πολύ καιρό. Επομένως καταλήγω στο να ξεκινήσω την αγορά των τόμων αρχικά από το περίπτερο, και στη συνέχεια, αν όντως αξίζει ως σειρά (σενάριο, επιμέλεια, εξτραδάκια), να προχωρήσω σε συνδρομή. Σε περίπτωση μειωμένου τιράζ και μη εύρεσης των τόμων, θα προχωρήσω σε συνδρομή αναγκαστικά. Τελειώνοντας εκτιμώ ότι η κυκλοφορία της θα είναι δεκαπενθήμερη, που θα είναι καλό τόσο για την τσέπη μας, όσο και για την εταιρεία, ώστε να υπάρχει χρόνος από τους "υπεύθυνους" της Radnet ("τρομάρα τους" :lol:), για καλύτερη επιμέλεια και περιορισμό των λαθών. :pray:. Αναμένω τις απόψεις σας, για το πως θα "κινηθείτε" στο θέμα της νέας συλλογής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παρόλο που την έχω από την Anubis μάλλον λέω να την ξεκινήσω,

πρώτον γιατί θα περιέχει από την αρχή σχεδόν και τεύχη που δεν τα έχουμε δει στα ελληνικά

και δεύτερον γιατί θα είναι η μοναδική συλλογή που θα κυκλοφορεί.

Συνδρομή δεν παίζει να ξανακάνω γιατί δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια με την προηγούμενη συλλογή (θα έρθει ο κούριερ, δεν θα έρθει, δεν βρήκε το κουδούνι, παίρνει τηλ. και δεν έχει σήμα, πέρασε και δεν με βρήκε κτλ.). Μόνο αν συνεργαστεί η Radnet με boxnow. Σε αυτό το κομμάτι πάντως δεν έφταιγε η Radnet αλλά αποκλειστικά η ACS της περιοχής μου. Εκτός αν αλλάξει εταιρία κούριερ, τότε θα το σκεφτώ για συνδρομή.  

Η κυκλοφορία πιστεύω και εγώ ότι θα πρέπει να είναι 15ήμερη, νομίζω είναι το καλύτερο και για εμάς αλλά και για την εκδοτική.

Το μόνο που απεύχομαι είναι να ξαναδούμε προς το τέλος black friday προσφορές :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56290
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ θα γραφτώ συνδρομητής από την πρώτη μέρα. Η δυνατότητα να έχω τον 2ο τόμο 15 ημέρες νωρίτερα δεν είναι κάτι που θα ήθελα να χάσω (και η έκπτωση που έχουν οι συνδρομητές επίσης δεν με χαλάει). :) 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.