Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ακόμα και η ιστορία με την επιστροφή του Γκόμπλιν που διάβασα στο Epic Collection (θα τη βλέπαμε στο μεθεπόμενο τόμο του Spider-Man της Radnet, αν συνεχιζόταν η συλλογή) είναι πολύ καλύτερη από σχεδόν όλες τις σύγχρονες.

Εμένα μέχρι και οι ιστορίες με τις πρώτες εμφανίσεις των βασικών villains του Spider-Man μ'αρέσουν περισσότερο (Dr. Octopus, Vulture, Lizard, Green Goblin κτλ).

 

Το Marvel Knights το'χω διαβάσει (το έχω κιόλας).

Συμπαθητικό και σίγουρα απ'τα καλύτερα σύγχρονα.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν το έχω στο ίδιο επίπεδο με τις καλές ιστορίες του Lee.

Τις καλές επαναλαμβάνω, γιατί όπως είπαμε έχει γράψει και μετριότητες.

 

Αναφέρομαι βέβαια κυρίως στον Spider-Man.

Μ'αυτόν έχω ασχοληθεί.

Ενδεχομένως με άλλους ήρωες (πχ X-Men, Iron Man κτλ) να έχετε δίκαιο και πράγματι οι σύγχρονες ιστορίες να είναι καλύτερες από του Lee (αν και αμφιβάλλω και γι'αυτές).

Αλλά στον Spider-Man (στον οποίο ο Lee έδινε μεγάλη βαρύτητα) σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι τα σύγχρονα σενάρια είναι ισάξια, πόσο μάλλον ανώτερα, των παλιών.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 23/9/2023 στο 3:00 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Δεν εχεις απαντηση γιατί η απαντηση είναι τόσο απλή που δεν περνάει απο το μυαλό.

Όλα !

 

:D

 

Εσύ να πάς αμέσως να παραγγείλεις το Marvels να δείς τη δουλειά του αγαπημένου μου Alex Ross να πάθεις την πλάκα σου! :beer:

 

 

On 23/9/2023 στο 3:27 ΜΜ, Laz33 είπε:

Ακόμα και η ιστορία με την επιστροφή του Γκόμπλιν που διάβασα στο Epic Collection (θα τη βλέπαμε στο μεθεπόμενο τόμο του Spider-Man της Radnet, αν συνεχιζόταν η συλλογή) είναι πολύ καλύτερη από σχεδόν όλες τις σύγχρονες.

Εμένα μέχρι και οι ιστορίες με τις πρώτες εμφανίσεις των βασικών villains του Spider-Man μ'αρέσουν περισσότερο (Dr. Octopus, Vulture, Lizard, Green Goblin κτλ).

 

Το Marvel Knights το'χω διαβάσει (το έχω κιόλας).

Συμπαθητικό και σίγουρα απ'τα καλύτερα σύγχρονα.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ ανώτερο απ'τις καλές ιστορίες του Lee.

Τις καλές επαναλαμβάνω, γιατί όπως είπαμε έχει γράψει και μετριότητες.

 

Αναφέρομαι βέβαια κυρίως στον Spider-Man.

Μ'αυτόν έχω ασχοληθεί.

Ενδεχομένως με άλλους ήρωες (πχ X-Men, Iron Man κτλ) να έχετε δίκαιο και πράγματι οι σύγχρονες ιστορίες να είναι καλύτερες από του Lee (αν και αμφιβάλλω και γι'αυτές).

Αλλά στον Spider-Man (στον οποίο ο Lee έδινε μεγάλη βαρύτητα) σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι τα σύγχρονα σενάρια είναι ισάξια, πόσο μάλλον ανώτερα, των παλιών.

 

 

Εμένα ο Stan Lee μου βγάζει πολύ έντονα οτι είναι ένας άνθρωπος που δημιουγεί θέαμα και ψυχαγωγία με μοναδικό στόχο το χρήμα

χωρίς όραμα και χωρίς ικανότητες συγγραφής.

Προσπάθησε να αντιγράψει αυτά που έβλεπε απο άλλα κόμικς, τηλεοπτικές σειρές, ταινίες, βιβλία κλπ χωρίς ιδιαίτερη έμπνευση.

Ακόμα και στο Spiderman εκεί που κέρδιζε λίγο το ενδιαφέρον με τους πράγματι ωραίους χαρακτήρες του, έβλεπες οτι αντι να υπάρχει μια κλιμάκωση

στην ιστορία και λίγο σασπένς, σου πέταγε ένα τεύχος με ένα χαζό ρομπότ να κυνηγάει τον spiderman, μετά τον spiderman να σαχλαμαρίζει με τον πυρσό, κλπ

Το να κάνεις ένα ωραίο τεύχος κάθε 30 τεύχη είναι πολύ κουραστικό για τον αναγνώστη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34728
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία κουβέντα!!! Εγώ νομίζω ότι δεν φταίει ούτε ο Lee ούτε οι σύγχρονοι ούτε κανείς. Φταίει η λογική της αμερικανικής βιομηχανίας όπου επιτάσσει μαζική παραγωγή ιστοριών, ταινιών, κλπ. Όταν έπρεπε να βγάζει ένας άνθρωπος τόσες ιστορίες σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα πόσο μαγικά να κάνει? Το ίδιο συμβαίνει και με τη μαζική βιομηχανοποίηση των ιστοριών της Marvel (και όχι μόνο) που ξεφτυλιστει τον εκάστοτε ήρωα με νεκραναστησεις παράλληλα σύμπαντα κτλ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Guts είπε:

 

Εσύ να πάς αμέσως να παραγγείλεις το Marvels να δείς τη δουλειά του αγαπημένου μου Alex Ross να πάθεις την πλάκα σου! :beer:

 

 

Mπηκα να το δω στο read comics online. Τι σχεδιο ειναι αυτο ρε παιδια ; Σαν να βλεπεις ταινια. Σαν κατι cut sceens που βαζανε οταν περνουσες μια πιστα στα παιχνιδια των 90ς 00ς. Σας αρεσει κατι τέτοιο;  Εμένα πάντως δε μου θυμιζει κομικς αυτο το πραμα.

 

 

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

How Green was my Goblin

 

How Green was my Lettuce ηταν μια επική ιστορία που είχε γράψει ο Barks το 1964. Άσχετο αλλά μου ρθε να το πω.:lol:

Αντιγράφουμε κύριε Stan, ε ; :D Δεν πειράζει, όλοι αντέγραψαν απο τον κορυφαίο !

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

54 min ago , ManaLeak13 said:

 

Mπηκα να το δω στο read comics online. Τι σχεδιο ειναι αυτο ρε παιδια ; Σαν να βλεπεις ταινια. Σαν κατι cut sceens που βαζανε οταν περνουσες μια πιστα στα παιχνιδια των 90ς 00ς. Σας αρεσει κατι τέτοιο;  Εμένα πάντως δε μου θυμιζει κομικς αυτο το πραμα.

 

 

Είναι πολύ ιδιαίτερες οι δουλειές του Alex Ross και έχει μια δικιά του αισθητική, που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι,

το στυλ του πάντως είναι μοναδικό και αρκετά καλλιτεχνικό.

Το Marvels κατα τ'άλλα είναι μέσα στα 4-5 καλύτερα Marvel κόμικς όλων των εποχών, οπότε αξίζει να το έχεις στην κατοχή σου,

ειδικά στην έκδοση της Hachette είναι οτι καλύτερο για κάθε βιβλιοθήκη!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

How Green was my Lettuce ηταν μια επική ιστορία που είχε γράψει ο Barks το 1964. Άσχετο αλλά μου ρθε να το πω.:lol:

Αντιγράφουμε κύριε Stan, ε ; :D Δεν πειράζει, όλοι αντέγραψαν απο τον κορυφαίο !

 

 

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά υπήρχε ταινία του 1941 με τίτλο "How Green was my Valley".

Προφανώς από εκεί επηρεάστηκε ο Μπαρκς για τον τίτλο της ιστορίας του.

Δεν το λέω φυσικά για να τον υποτιμήσω. Είχε απίστευτη φαντασία, αλλά όπως όλοι οι καλλιτέχνες, επηρεάστηκε που και που από άλλους.

Γενικά πάντως τον θεωρώ κορυφαίο και τον έχω πάνω απ'τον Σταν Λι εννοείται.

Μόνο τον υπέρτατο Γκοσινί έχω πιο πάνω απ'τον Μπαρκς.

Άντε και τον Βαν Αμ :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4461
  • Reputation:   34728
  • Achievement Points:  4528
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτή η τριανδρία Lee Barks Gosciny έδωσε τόσα πράγματα στην παγκόσμια σκηνή κόμικ που πραγματικά αξίζουν την πρώτη θέση εξ αδιαιρέτου. Δεν ξέρω και αν είναι κάποιος Ιάπωνας ακόμα που τρυπώνει γιατί δεν ασχολούμαι καθόλου με τα Μάνγκα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλημέρα, βρίσκομαι επαρχία στην Καβάλα, έχω ψάξει όλα τα περίπτερα και για πρώτη φορά δεν βρίσκω τον τόμο 85. Άλλοι από επαρχία έχουν βρει τον καινούριο τόμο? Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 8/9/2023 στο 9:24 ΠΜ, constantinople είπε:

Ελπίζω να είναι λάθος ή μεμονομένο "πρόβλημα του εργοστασίου στην Ισπανία" και να μην αραιώσει σε 20ήμερη η κυκλοφορία και μας βρει το 2024 με τη συλλογή ακόμη ατελείωτη...

 

Ενώ μέχρι τώρα θα μας έβρισκε με τη σειρά τελειωμένη! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56290
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τι εννοείς; Με το παρόν πρόγραμμα ο τελευταίος τόμος (#90) θα κυκλοφορήσει 1/12/2023.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλα βρε Δημήτρη που κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις... Η σειρά δεν ολοκληρώνεται πραγματικά με αυτόν τον τόμο. Την κόβουν εδώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πρωί πρωί είδα μήνυμα ότι έρχονται οι τόμοι και λέω τι ωραία, τελικά την έκανε τη χαζομάρα η Radnet.

 

IMG_20230925_164547.jpg

 

To πακέτο όπως βλέπετε έχει δύο Avengers. Στην αρχή απόρησα πως γίνεται να έχει δύο Avengers συνεχόμενα, μετά είδα καλύτερα το λάθος. Δυστυχώς δε με θέλουν καθόλου τα τελευταία πακέτα. Μίλησα με την εταιρία και μου είπαν είτε για νέα αποστολή μέσα στην εβδομάδα, είτε αποστολή του τόμου Thor με το επόμενο. Anyway μιας και φτάνουμε στο τέλος και έχω να ρυθμίσω το διάβασμα κάμποσων τόμων και άλλων αδιάβαστων, συμβιβάστηκα με το να μην τους βάλω σε κόπο αυτήν την εβδομάδα. Τώρα αν τα ξανακάνουν λάθος, το αποδεικτικό το έχω, οπότε θα με εξυπηρετήσουν θέλουν δε θέλουν :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

3 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Πρωί πρωί είδα μήνυμα ότι έρχονται οι τόμοι και λέω τι ωραία, τελικά την έκανε τη χαζομάρα η Radnet.

 

IMG_20230925_164547.jpg

 

To πακέτο όπως βλέπετε έχει δύο Avengers. Στην αρχή απόρησα πως γίνεται να έχει δύο Avengers συνεχόμενα, μετά είδα καλύτερα το λάθος. Δυστυχώς δε με θέλουν καθόλου τα τελευταία πακέτα. Μίλησα με την εταιρία και μου είπαν είτε για νέα αποστολή μέσα στην εβδομάδα, είτε αποστολή του τόμου Thor με το επόμενο. Anyway μιας και φτάνουμε στο τέλος και έχω να ρυθμίσω το διάβασμα κάμποσων τόμων και άλλων αδιάβαστων, συμβιβάστηκα με το να μην τους βάλω σε κόπο αυτήν την εβδομάδα. Τώρα αν τα ξανακάνουν λάθος, το αποδεικτικό το έχω, οπότε θα με εξυπηρετήσουν θέλουν δε θέλουν :) 

Εσένα μάλλον στο πακετάρισε ο διαχειριστής του site της Radnet.

Μπερδεύτηκε και σου έβαλε 2 τόμους 86 πιστεύοντας ότι ο ένας είναι ο 85 :lol:

radnet.thumb.png.f78a650410b027e90d2c9506e340b3c7.png

https://vintagecomics.gr/

 

 

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56290
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

7 hours ago, nikolas12 said:

είτε για νέα αποστολή μέσα στην εβδομάδα, είτε αποστολή του τόμου Thor με το επόμενο.

 

Όχι ρε γ@μώτ0 !! Τον τόμο του Θωρ βρήκαν να μην του στείλουν; Τώρα θα έχει δικαιολογία για να καθυστερήσει το review! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

7 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Πρωί πρωί είδα μήνυμα ότι έρχονται οι τόμοι και λέω τι ωραία, τελικά την έκανε τη χαζομάρα η Radnet.

 

IMG_20230925_164547.jpg

 

To πακέτο όπως βλέπετε έχει δύο Avengers. Στην αρχή απόρησα πως γίνεται να έχει δύο Avengers συνεχόμενα, μετά είδα καλύτερα το λάθος. Δυστυχώς δε με θέλουν καθόλου τα τελευταία πακέτα. Μίλησα με την εταιρία και μου είπαν είτε για νέα αποστολή μέσα στην εβδομάδα, είτε αποστολή του τόμου Thor με το επόμενο. Anyway μιας και φτάνουμε στο τέλος και έχω να ρυθμίσω το διάβασμα κάμποσων τόμων και άλλων αδιάβαστων, συμβιβάστηκα με το να μην τους βάλω σε κόπο αυτήν την εβδομάδα. Τώρα αν τα ξανακάνουν λάθος, το αποδεικτικό το έχω, οπότε θα με εξυπηρετήσουν θέλουν δε θέλουν :) 

Α ρε Radnet αθάνατη! Δεν θα σταματήσεις ποτέ να μας κάνεις να γελάμε!

 

Αυτό δεν είναι τίποτα! Εμένα μου έφεραν κάποιους τόμους για αντικατάσταση,τους παρέδωσα στον διανομέα και μόλις άνοιξα το πακέτο οι τόμοι της αντικατάστασης ήταν χειρότεροι από αυτούς που παρέδωσα...:lol:

Μου είχαν υποσχεθεί ότι θα με πάρουν τηλέφωνο την Δευτέρα 25/09,για να συνεννοηθούμε, γιατί η κυρία που μίλησα δεν μπορούσε να κάνει κάτι, επειδή η άλλη η κυρία είχε πάρει άδεια...

Ακόμη περιμένω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

57 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Όχι ρε γ@μώτ0 !! Τον τόμο του Θωρ βρήκαν να μην του στείλουν; Τώρα θα έχει δικαιολογία για να καθυστερήσει το review! :moutra2:

 

Τη γκρίνια σου σκέφτηκα με το που είδα ότι λείπει ο Thor, ήρθε η επιστροφή του running joke "Δεν κάνω review Thor" :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Α ρε Radnet αθάνατη! Δεν θα σταματήσεις ποτέ να μας κάνεις να γελάμε!

 

Αυτό δεν είναι τίποτα! Εμένα μου έφεραν κάποιους τόμους για αντικατάσταση,τους παρέδωσα στον διανομέα και μόλις άνοιξα το πακέτο οι τόμοι της αντικατάστασης ήταν χειρότεροι από αυτούς που παρέδωσα...:lol:

Μου είχαν υποσχεθεί ότι θα με πάρουν τηλέφωνο την Δευτέρα 25/09,για να συνεννοηθούμε, γιατί η κυρία που μίλησα δεν μπορούσε να κάνει κάτι, επειδή η άλλη η κυρία είχε πάρει άδεια...

Ακόμη περιμένω...

 

Εμενα μου χρέωσαν αντικαταβολή ενώ η πληρωμή μου είχε γίνει στην αρχή στον τόμο 76.

Κάποιος μάλλον τα εκανε μαντάρα στις αποστολές.

Εύκολα λυθηκε βέβαια το προβληματάκι μου.

 

Πρόσεχε ! Αν έχεις μπλοκαρισμένα τα κινητα για τυχόν σπαμ κλπ ίσωςνα  σε παίρνουν και δεν βγάζουν γραμμή. Αυτο συνέβει σε εμένα,δεν μπορούσαν να επικοινωνήσουν μαζί μου και τους έπαιρνα εγω τηλέφωνο. Μεχρι να το καταλάβω ελεγα πως και με αργουν,θα επεσε δουλειά κλπ. Για ψαχτο να δεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

6 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Εμενα μου χρέωσαν αντικαταβολή ενώ η πληρωμή μου είχε γίνει στην αρχή στον τόμο 76.

Κάποιος μάλλον τα εκανε μαντάρα στις αποστολές.

Εύκολα λυθηκε βέβαια το προβληματάκι μου.

 

Πρόσεχε ! Αν έχεις μπλοκαρισμένα τα κινητα για τυχόν σπαμ κλπ ίσωςνα  σε παίρνουν και δεν βγάζουν γραμμή. Αυτο συνέβει σε εμένα,δεν μπορούσαν να επικοινωνήσουν μαζί μου και τους έπαιρνα εγω τηλέφωνο. Μεχρι να το καταλάβω ελεγα πως και με αργουν,θα επεσε δουλειά κλπ. Για ψαχτο να δεις.

Πριν λίγο είδα μήνυμα "Παραδόθηκε στον ταχυδιανομέα". Μακάρι να είναι η λύση του προβλήματος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37870
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  96
  • Reputation:   988
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  0
  • With Us For:  971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα συμφωνήσω με τους φίλους για τα σενάρια του Lee εν μέρει. Το κύριο πρόβλημα για μένα ήταν οι διάλογοι. Επαναλήψεις, περιττές αναλύσεις που κουράζουν και μερικές φορές υπεραπλουστευμένες σε σημείο παιδικότητας. Και κυρίως πάρα πολλά συννεφάκια. Τα σύγχρονα έχουν περισσότερες εικόνες και πιο ουσιαστικούς και μετρημένους διαλόγους.

Κάποιος που έχει διαβάσει σύγχρονο κόμικ διαπιστώνει την διαφορά στη φαντασία, την υπόθεση και στο βάθος των χαρακτήρων.

Υπάρχουν ωστόσο και εξαιρετικά σενάρια στα παλιά όπως τα τεύχη των Fantastic Four με τον Γκαλάκτους που είναι πολύ μπροστά για την τότε εποχή.

Το χιούμορ επίσης του τότε το θεωρώ πετυχημένο και εύστοχο ειδικά του Thing ή του Χοκάι(στην κόντρα με τον Κάπτεν Αμέρικα). Υπάρχουν βέβαια και στιγμές ξεπερασμένου αποτυχημένου χιούμορ λόγω της εποχής το οποίο είναι λογικό.

 

Γενικά τα σενάρια του Lee είναι ιστορικοί θησαυροί επειδή είναι τα πρώτα. Είναι τα πρωτότυπα και η αρχή της κληρονομιάς της Marvel. Η υπερεκτίμησή τους βασίζεται σε αυτόν τον λόγο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση στην τότε με την σύγχρονη εποχή κόμικ(80's και μετά) σε όλους τους τομείς. 

Απαραίτητα για συλλογή όμως όλα. Σε μια βιβλιοθήκη πρέπει για μένα να υπάρχουν όλες οι εποχές για τον λόγο ότι είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους και είναι όλες ο καθρέφτης της εξέλιξης των κόμικ, της τεχνολογίας και των καιρών.

 

 

Επεξεργασία από ajuli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 26/9/2023 στο 2:34 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Πρωί πρωί είδα μήνυμα ότι έρχονται οι τόμοι και λέω τι ωραία, τελικά την έκανε τη χαζομάρα η Radnet.

 

IMG_20230925_164547.jpg

 

To πακέτο όπως βλέπετε έχει δύο Avengers. Στην αρχή απόρησα πως γίνεται να έχει δύο Avengers συνεχόμενα, μετά είδα καλύτερα το λάθος. Δυστυχώς δε με θέλουν καθόλου τα τελευταία πακέτα. Μίλησα με την εταιρία και μου είπαν είτε για νέα αποστολή μέσα στην εβδομάδα, είτε αποστολή του τόμου Thor με το επόμενο. Anyway μιας και φτάνουμε στο τέλος και έχω να ρυθμίσω το διάβασμα κάμποσων τόμων και άλλων αδιάβαστων, συμβιβάστηκα με το να μην τους βάλω σε κόπο αυτήν την εβδομάδα. Τώρα αν τα ξανακάνουν λάθος, το αποδεικτικό το έχω, οπότε θα με εξυπηρετήσουν θέλουν δε θέλουν :) 

Φίλε nikolas12, σου έστειλαν δύο τόμους των Avengers για να διαλέξεις τον καλύτερο:P, γιατί ξέρουν ότι η κουριερ της γειτονιάς σου είναι λίγο απαράδεκτη για να μην πω κάτι πιο χοντρό. :Ungry: Good job. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έλα πάμε πάλι από την αρχή την προσφορά με τις 20άδες

1-20.thumb.png.26e8d6edf2de6f66de15cc5226e4e9a3.png

https://radshop.gr/προσφορες/5623-marvel-20-τόμοι-1-20-μόνο-50€-.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 λεπτά πριν, hudson είπε:

Έλα πάμε πάλι από την αρχή την προσφορά με τις 20άδες

1-20.thumb.png.26e8d6edf2de6f66de15cc5226e4e9a3.png

https://radshop.gr/προσφορες/5623-marvel-20-τόμοι-1-20-μόνο-50€-.html

Έλα να φεύγουν, να αυξηθούν τα νούμερα πωλήσεων, μπας και ψηθούν οι Luppa να πάμε για επέκταση!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56290
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

13 min ago , hudson said:

Έλα πάμε πάλι από την αρχή την προσφορά με τις 20άδες

 

Δεν ξέρω τι να κάνω... να τα ξαναπάρω; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

23 λεπτά πριν, hudson είπε:

Έλα πάμε πάλι από την αρχή την προσφορά με τις 20άδες

1-20.thumb.png.26e8d6edf2de6f66de15cc5226e4e9a3.png

https://radshop.gr/προσφορες/5623-marvel-20-τόμοι-1-20-μόνο-50€-.html

Πραγματικά σε κάνει να εύχεσαι να είχες σνομπάρει εξ' αρχής την συλλογή και να άρπαζες τώρα την ευκαιρία της απίστευτα μειωμένης τιμής.

 

Το μόνο πρόβλημα θα ήταν αν

Spoiler

παραλάμβανες 20 φορές τον πρώτο τόμο επειδή η Radnet είναι αυτή που είναι:lol:. Και η πλάκα είναι οτι σε αυτήν την περίπτωση το 50άρικο θα ξεπερνούσε το κόστος των 20 τεμαχίων Χ 1,99 (λες και αυτό είναι το θέμα).

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, spider-maniac είπε:

Πραγματικά σε κάνει να εύχεσαι να είχες σνομπάρει εξ' αρχής την συλλογή και να άρπαζες τώρα την ευκαιρία της απίστευτα μειωμένης τιμής.

 

Aν σκεφτομασταν ολοι ετσι δεν θα χαμε ουτε αυτήν την μια κουτσή επέκταση.

Ασε που αμα αγοράζεις μαζικα και τα διαβαζεις μαζικά, δεν τα απολαμβανεις το ίδιο. Τα ξεχνάς και πιο εύκολα.

 

Μακαρι να χανε μια στανταρ τιμη 5 ευρω να πουλουσε 10.000 αντιτυπα ασαλιωτα. 

Και εμεις χαρουμενοι και αυτοι. Αλλά που κατι τετοιο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, hudson είπε:

Έλα πάμε πάλι από την αρχή την προσφορά με τις 20άδες

1-20.thumb.png.26e8d6edf2de6f66de15cc5226e4e9a3.png

https://radshop.gr/προσφορες/5623-marvel-20-τόμοι-1-20-μόνο-50€-.html

24 20αδες, τρέξε κόσμε. :obelix:

Μα καλά, δεν θα βγει β' έκδοση στα περίπτερα; :thinking:

Λέτε να έχουμε έκπληξη μεγατόνων τα Χριστούγεννα με συνέχιση της συλλογής τώρα που έγινε γνωστό ότι η αντίστοιχη της Hachette ολοκληρώνεται; :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πάντως ψήνομαι κι εγώ να τα ξαναπάρω να τα έχω 3 φορές! Κι αν πηγαίνω καλεσμένος σε κανένα σπίτι με παιδιά να δίνω κανένα... για διαφήμιση :lol:

 

Αλλά με αυτές τις προσφορές όντως μας κοροϊδεύουν. Δεν ξέρω αν αυτό θα ενεργήσει υπέρ στο να βρεθούν νέοι αγοραστές ή υπέρ στο να χάσουν το κοινό που έχει και τους στήριξε από την αρχή....

Εγώ την έχω ξαναπάθει και με άλλη συλλογή της Radnet. Είχα παραγγείλει τους πρώτους 20 τόμους της συλλογής "Νευρολογία και Ψυχολογία" με συνδρομή 169 ευρώ και σε περίπου ένα μήνα (ίσως και λιγότερο) εμφανίζεται προσφορά για τους πρώτους 10 τόμους 50 ευρώ.

 

Πλέον δεν ξέρω αν θα ξαναστηρίξω συλλογή της Radnet,κι ας είναι και η καλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5411 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

σταματηστε με την καραμελα οτι το κοινο που τα αγοραζει καθε εβδομαδα ξενερωνει με τις προσφορες που κανουν μετα απο 2-3 χρονια,

αυτο συμβαινει σε ΟΛΑ τα προιοντα, τι παντελονι ειναι, υπολογιστης, σωβρακο, whatever

το αγοραζεις οταν κυκλοφορει εχει μια χ τιμη, μετα απο 3 χρονια στο ραφι εχει εκπτωση, πωωωωωωωωω

εισαι σε φαση που περιμενεις το οτιδηποτε σε εκπτωση; μαζι σου 

θες να ρισκαρεις αν θα το βρεις αργοτερα η οχι σε πολυ χαμηλοτερη τιμη και να κοροιδευεις τους αλλους που το εχουν παρει απο την πρωτη μερα και το χαιρονται μηνες η χρονια πριν απο σενα; καλα κανεις

αλλα δεν νομιζω να ειναι αρκετοι αυτοι που περνουν κατι ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ και ξενερωνουν μετα απο καιρο με τις προσφορες

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4251
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

37 λεπτά πριν, mr-d είπε:

σταματηστε με την καραμελα οτι το κοινο που τα αγοραζει καθε εβδομαδα ξενερωνει με τις προσφορες που κανουν μετα απο 2-3 χρονια,

αυτο συμβαινει σε ΟΛΑ τα προιοντα, τι παντελονι ειναι, υπολογιστης, σωβρακο, whatever

το αγοραζεις οταν κυκλοφορει εχει μια χ τιμη, μετα απο 3 χρονια στο ραφι εχει εκπτωση, πωωωωωωωωω

εισαι σε φαση που περιμενεις το οτιδηποτε σε εκπτωση; μαζι σου 

θες να ρισκαρεις αν θα το βρεις αργοτερα η οχι σε πολυ χαμηλοτερη τιμη και να κοροιδευεις τους αλλους που το εχουν παρει απο την πρωτη μερα και το χαιρονται μηνες η χρονια πριν απο σενα; καλα κανεις

αλλα δεν νομιζω να ειναι αρκετοι αυτοι που περνουν κατι ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ και ξενερωνουν μετα απο καιρο με τις προσφορες

 

 

 

Συγγνώμη αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα. Και έχω συγκεκριμένα την περίπτωση τη δική μου στο μυαλό μου που έχω σημαντικό ζήτημα χώρου και ήθελα να επενδύσω και σε άλλα κομικ πριν μπω σε αυτό το τρυπάκι με τα υπερηρωικά που θα έπρεπε να το πιάσω από την αρχή του Σύμπαντος (του κανονικού, όχι της Μάρβελ) αλλιώς ζήτημα αν θα έπιανα τα μισά από αυτά που γίνονται. 

 

ΤΩΡΑ λοιπόν που ετοιμάζομαι σιγά σιγά για μετακόμιση σε μεγαλύτερο σπίτι και η ανακαίνιση οδεύει (επιτέλους) προς το τέλος της, το σκέφτομαι σοβαρά να τα χτυπήσω αυτά. Ε, δε θα απολογηθώ κιόλας επειδή θα τα πάρω σε προσφορά 3 χρόνια μετά. Η εναλλακτική ήταν να μη τα πάρω καθόλου. Ξαναλέω, δεν είμαι υπερηρωικάκιας (πέρα από κάποια διαμάντια), αν έτσι γίνω, καλό δε θα είναι; ε, αγαπητέ @ constantinople ;:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, rolandofshire είπε:

 

Συγγνώμη αλλά θα συμφωνήσω απόλυτα. Και έχω συγκεκριμένα την περίπτωση τη δική μου στο μυαλό μου που έχω σημαντικό ζήτημα χώρου και ήθελα να επενδύσω και σε άλλα κομικ πριν μπω σε αυτό το τρυπάκι με τα υπερηρωικά που θα έπρεπε να το πιάσω από την αρχή του Σύμπαντος (του κανονικού, όχι της Μάρβελ) αλλιώς ζήτημα αν θα έπιανα τα μισά από αυτά που γίνονται. 

 

ΤΩΡΑ λοιπόν που ετοιμάζομαι σιγά σιγά για μετακόμιση σε μεγαλύτερο σπίτι και η ανακαίνιση οδεύει (επιτέλους) προς το τέλος της, το σκέφτομαι σοβαρά να τα χτυπήσω αυτά. Ε, δε θα απολογηθώ κιόλας επειδή θα τα πάρω σε προσφορά 3 χρόνια μετά. Η εναλλακτική ήταν να μη τα πάρω καθόλου. Ξαναλέω, δεν είμαι υπερηρωικάκιας (πέρα από κάποια διαμάντια), αν έτσι γίνω, καλό δε θα είναι; ε, αγαπητέ @ constantinople ;:P

 

Καλά τόσο καιρό που σχολιαζες  νόμιζα τα αγόραζες κιόλας. :wow:

Μη σου πω ότι ήμουν σίγουρος ότι έγινες και συνδρομητής στην πορεία. 

 

Για πολιτικός έπρεπε να κατέβεις, ευκαιρία τώρα με τις δημοτικές εκλογές :D 

 

:prank:

 

Δεν συμφωνώ πάντως ότι τα κόμικς είναι το ίδιο με λαπτοπ ρούχα κλπ. Το ίδιο είναι να έχεις το τωρινό λογισμικό το ίδιο του 2015; Αυτά με το που τα αγοράζεις κιόλας χάνουν αμέσως την αξία τους ενώ τα κόμικς την ανεβάζουν (όχι όλα φυσικά). 

 

Όσο για τις εκπτώσεις της Radnet δεν με απασχολεί. Μακάρι όσο το δυνατόν περισσότεροι να μπορέσουν να διαβάσουν τα έπη της silver age of comics.Μακάρι από 20 30 άτομα που σχολιάζουμε εδώ να γινομασταν 200.

:bookclub:

Τέλος, μακάρι να συνέχιζε η σειρά, ακόμα και με αυτό το μοτίβο... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.