Jump to content

Recommended Posts

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ίσα ίσα, εγώ πιστεύω ότι ο επαγγελματίας εκδότης πιο εύκολα μπορεί να κόψει μια σειρά στη μέση αν δεν πουλάει.
Ο ερασιτέχνης το βλέπει πιο ρομαντικά το όλο θέμα και δεν κοιτάει απλά την τσέπη του. Δεν προέρχεται από εκεί το βασικό του εισόδημα ώστε να εξαρτάται απ΄τις πωλήσεις.

Ίσως δεν το εξέφρασα όπως ήθελα στο πρώτο ποστ, αλλά δεν το λέω τόσο από την άποψη των πωλήσεων, όσο από την άποψη αρχίζω μια τεράστια σειρά από κόμικ (Preacher, Saga μου έρχονται αμέσως στο μυαλό αλλά και κάποιες πιο άγνωστες που βγήκαν), υπάρχει ένα Χ κοινό που γουστάρει, η ιστορία έχει συνέχεια και δεν είναι αυτοτελής κυκλοφορία και εν τέλει δε βγάζω ποτέ επόμενο τόμο και ψάχνεται το κοινό που θα διαβάσει τη συνέχεια και σε ποια γλώσσα.

Η ΛΕΦΙΚ καλώς ή κακώς, μπορεί να κάνει ένα οικονομικό άνοιγμα για να γίνει η έκδοση, αλλά αν από το πρώτο άλμπουμ μπει μέσα, έχει άλλα έξοδα βαρύνουσας σημασίας που πρέπει να καλυφθούν πρώτα. Συν ότι πιστεύω ότι ούτως ή άλλως η έκδοση του συγκεκριμένου τίτλου γίνεται περισσότερο από μεράκι και όχι κέρδος, ακριβώς επειδή δεν το βγάζει εκδοτικός οίκος. Οπότε ελπίζω πολύ να ολοκληρωθεί η έκδοση όπως την έχει στο μυαλό του ο @Valtasar και η ομάδα που έχει αναλάβει το project.

• Like 3
  • Thanks 1

Nα ρωτήσω κάτι "μπακαλίστικο".
Στο περίπου πόσα κομμάτια πρέπει να πουλήσετε απ΄το 1ο τεύχος ώστε να μη μπείτε μέσα; :thinking:

• Like 3

Πριν από λίγο πέρασα από τη Λέσχη και μετά την ψιλή κουβεντούλα που κάναμε με τον @Valtasar και από τις 1-2 παραπάνω πληροφορίες που έμαθα, προετοιμάζομαι για μια πολύ καλή έκδοση τόσο από άποψη ιστορίας όσο και από άποψη ποιοτικών χαρακτηριστικών. Θέλω να πιστεύω πως θα βγει το κόστος και θα απολαύσουμε όλα τα άλμπουμ του κύκλου :) 

• Like 6

Με το καλό, και γω θα υποστηρίξω σίγουρα. Παντως οι προηγούμενοι ρίξαν πολύ καλές ιδέες νομίζω αν και άσχετος με τον χώρο της έκδοσης. Θα μπορούσε να υπάρξει μια πλατφόρμα τύπου kickstarter όπου να μπορεί να δει όποιος κάνει το εγχείρημα των νέων εκδόσεων τι μαζέυεται πριν ξεκινήσει και να υπάρχει κατάλληλη κοστολόγηση εκπτωση για όποιον πληρώσει όλους τους τόμους κλπ κλπ.  Νομίζω ότι οργανωτικά θα ήταν απίστευτα βοηθητικό. Ισως αν πάει ΤΕΛΕΙΑ που το εύχομαι να γίνει έτσι στο επόμενο τίτλο BD!!!!  :D:D:D

• Like 2
  • Thanks 1

Το τιράζ δεν μπορούσε να ΄ναι μικρότερο από 1000; :thinking:

Με αποκλειστικό σημείο διάθεσης τη ΛΕΦΙΚ δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να πωληθούν τόσα τεύχη (ή έστω όσα χρειάζεται ώστε να μη μπείτε μέσα).
Θέλει πολύ καλό promotion ώστε να ενημερωθεί ο κόσμος.

• Like 4

Λογικά οι άνθρωποι θα έχουν κάνει τον προγραμματισμό τους και δεν θα ξεκίνησαν κάτι τόσο ενδιαφέρον αν το οικονομικό μοντέλο τους έβαζε εξ αρχής μέσα. Έτσι λέει η λογική μου δηλαδή. Επομένως δε νομίζω οτι ο τόπος διάθεσης παίζει τόσο ρόλο αφού ήδη το έχουν στα σκαριά θα το έχουν προμελετήσει πως κάτι τέτοιο δεν είναι απαγορευτικό για να ξεκινήσει καλά η έκδοση.

• Like 3

Aν και υποψιάζομαι την απάντηση θα το ρωτήσω για να σιγουρευτώ.
Θα κυκλοφορήσει αρχές Απρίλη όπως υπολογίζατε ή θα καθυστερήσει λόγω των γεγονότων; :thinking:

• Like 3

Μήπως να ρωτήσουμε και που θα το τυπώσουν; :)

• Like 1

7 hours ago, Laz33 said:

Aν και υποψιάζομαι την απάντηση θα το ρωτήσω για να σιγουρευτώ.
Θα κυκλοφορήσει αρχές Απρίλη όπως υπολογίζατε ή θα καθυστερήσει λόγω των γεγονότων; :thinking:

Με την παρούσα κατάσταση, θεωρώ σίγουρο μια καθυστέρηση (δε γνωρίζω για πόσο). Εδώ δεν μπορούμε πλέον να βγούμε έξω, θα μπορούσαν οι μεταφορείς να το μεταφέρουν στην αποθήκη της λέσχης και αυτή να μείνει ανοιχτή ώστε να κάνει τη διανομή ; Απίθανο το βλέπω. Ας τελειώσει η καταιγίδα που έχουμε και να είμαστε καλά να το βγάλουμε.

7 hours ago, mko said:

Μήπως να ρωτήσουμε και που θα το τυπώσουν; :)

Στην Αττική θα τυπωθεί

:cheers3:

• Like 9

Ειρωνικά το ρώτησα Valtasar αυτό,γιατί είχαν ρωτήσει όλοι τα πάντα! :lol:

Καλή τύχη στο εγχείρημα :)

• Like 2

Αν και ανυπομονούσα για την έκδοση, η σοβαρότητα της κατάστασης νομίζω ότι κάνει απόλυτα λογική την οποιαδήποτε καθυστέρηση. Δεν πειράζει, καλά να είμαστε, να τηρηθούν οι απαραίτητες διαδικασίες και βλέπουμε. Δική μου ερώτηση: Αν η έκδοση γίνει μετά την καραντίνα, θα γίνει κάποιο event στη Λέσχη σχετικά με την έναρξη της κυκλοφορίας; Θυμάμαι είχε γίνει με το Ελ Τζο, αλλά τότε ήταν και οι δημιουργοί εκεί που τώρα δε γίνεται, αλλά τέλος πάντων υπάρχει κάτι παρόμοιο στο πλάνο;

• Like 2

@nikolas12 Φυσικά και θα κάνουμε πάρτυ !!!!!!!!!!!!!!!!! αυτό έλειπε, να κάνουμε την πρώτη μας έκδοση BD (μετά από 11 χρόνια) και να μην το γιορτάσουμε :)

Άσε που με βλέπω να κοιμάμαι για ένα διάστημα πάνω στις παλέτες :lol:

:valt:

• Like 8
  • Funny 1

Αποκλειστικη φωτογραφια του προεδρου να μεταφερει τις παλετες με το μπαντ ντεσινε στο κρεββατι του και να τις προστατευει απο κακοβουλες ενεργειες!

gates-2311.thumb.jpg.1ad0455a02c865d49ccd35939a0ba277.jpg

• Like 1
  • Respect 1
  • Funny 6