Jump to content

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

Retroplaymo
 Share

Recommended Posts

Είχα διαβάσει μερικές σύντομες ιστορίες του Κόρτο Μαλτέζε (20 σελίδων περίπου). Δεν με είχαν ενθουσιάσει ιδιαίτερα.

Η συγκεκριμένη όμως μου άρεσε πάρα πολύ. Μεγάλο πλεονέκτημα ότι απλώνεται σε πολλές σελίδες. Ο δημιουργός έχει χώρο να πει την ιστορία με όσες λεπτομέρειες θέλει και να αναπτύξει ελεύθερα τους διαφορετικούς χαρακτήρες. Ανατροπές, δράση, αλλαγή σκηνικών, όμορφοι διάλογοι που μας αποκαλύπτουν την ψυχοσύνθεση του κάθε χαρακτήρα, πολύ ωραίο σκίτσο. Η ιστορία έχει από όλα και είναι χορταστική :)

• Like 8

ξεκίνησα να το διαβάζω..υπέροχη ιστορία

• Like 6

Μόλις την τελείωσα. 

Δεν είχα διαβάσει καθόλου Κόρτο και μου άρεσε πολύ, πίστεύω και οι επόμενες ιστορίες, μια και θα διαβάσω όσες έχω χρονολογικά, να είναι έτσι ενδιαφέρουσες

• Like 8

• 8 months later...

Σε αυτή την έκδοση μετέφρασαν το γράμμα από τα έξτρα της Γαλλικής που έχει ανεβάσει ο germanicus. Ξέρει κανείς λεπτομέρειες για αυτή την "επιστολή" (φαντάζομαι σωστά υποθέτω ότι δεν είναι αληθινή, αλλά κατασκεύασμα του Πρατ για την ιστορία); Ποια είναι τα πρόσωπα που αναφέρονται σαν αποστολέας και παραλήπτης;

• Like 7
  • Thanks 1

• 3 weeks later...

Είχα μια κάποια επαφή με Κόρτο Μαλτέζε μέσω ολιγοσέλιδων ιστοριών και αν και δεν συνηθίζω να έρχομαι σε πρώτη major επαφή με την πιο γνωστή και κατά πολλούς καλύτερη περιπέτεια του εκάστοτε ήρωα, επέλεξα τη Μπαλάντα περισσότερο γιατί θεωρώ ότι ο Κόρτο δεν είναι ένας χαρακτήρας κοντά στα θέλω μου, οπότε μια πολύ καλή ιστορία θα με κάνει να θέλω να διαβάσω και άλλες περιπέτειες του. 

Και πράγματι πιστεύω ότι κάτι τέτοιο ως ένα βαθμό το πέτυχε. Είναι μια ιστορία με πολύ καλή δομή στο σενάριο της και κυλάει όμορφα και σταθερά σε κάθε άλμπουμ. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι και λίγο μικρότερη, αλλά οι περισσότερες σελίδες βοηθούν πολύ στις αλληλεπιδράσεις και την εξέλιξη των χαρακτήρων που κατά τη γνώμη μου είναι το δυνατότερο σημείο της. Γενικά υπάρχουν αρκετοί χαρακτήρες, όλοι χρήσιμοι και όλοι ενδιαφέροντες και αυτό είναι που σε κρατάει στην εξέλιξη της ιστορίας. 

Γενικά δεν είμαι μεγάλος φαν του σχεδίου του Pratt. Ειδικά οι μικρές σκηνές δράσης μου φάνηκαν μη ρεαλιστικές και κυρίως χωρίς προσανατολισμό σε κάθε καρέ. Τα τοπία και το σχέδιο στη θάλασσα είναι μια άλλη ιστορία, καθώς είναι πραγματικά απολαυστικό. Προσωπικά μου άρεσε αρκετά ο χρωματισμός με απαλά, ζεστά χρώματα που βοηθούν πολύ στην ατμόσφαιρα των νησιών του Ειρηνικού όπου διαδραματίζεται η ιστορία.

H έκδοση του Μικρού Ήρωα μου άρεσε αρκετά, δεν έχω πιάσει βέβαια εκδόσεις Κόρτο από Μαμούθ ή της συγκεκριμένης ιστορίας από ARS Longa για να μπορώ να κρίνω, αλλά γενικά ο Μικρός Ήρως καλύπτει σχεδόν πάντα το γούστο μου με τις εκδόσεις του. Πρώτη επαφή λοιπόν με τον ήρωα κρίνεται απολύτως θετική, θα διαβάσω κάποια στιγμή και την Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου που είχα πάρει μαζί με τη μπαλάντα και από εκεί και πέρα θα διαβάσω και από το φόρουμ για να δω ποιες άλλες ιστορίες θα αγοράσω ή με ποια σειρά :) 

• Like 7

Ηρθε η ωρα του Κορτο και για μενα.

Δεν μ'αρεσουν τα ασπρομαυρα, ειτε προκειται για μεγαλη οθονη ειτε για μικρη ειτε για κομικς.

Ειχα δοκιμασει να ξαναδιαβασω Κορτο Μαλτεζε σε ασπρομαυρο χωρις επιτυχια. Ομως ειχα δει αρκετές απο τις animated ταινιες που βγηκαν στις αρχες των 00s και μου ειχαν αρεσει.

Η εκδοση του Μικρου Ηρωα ηταν μια καλη ευκαιρια να ξαναδοκιμασω. Προχτες παρελαβα τα 4 μερη και φροντισα να τα διαβασω οσο το δυνατο γρηγοροτερα για να μην χασω τον ρυθμο της ιστοριας.

Γενικα μ'αρεσε; Φυσικά. Μ'ενθουσίασε; Όχι, αν και είχα υψηλές προσδοκίες. Προσπαθω να βαλω το φιλτρο οτι προκειται για κομικ που εκδοθηκε το 1967 με ο,τι αυτο σημαινει.

Τα περισσοτερα που δεν μου αρεσαν αφορουν λεπτομερειες του σεναριου.

Η εξελιξη της ιστοριας ειναι αργη, πολυ αργη. Θοδωρος Αγγελοπουλος αργη, σινεφιλ αργη. Ενω υπαρχουν στοιχεια περιπετειας, που θα μπορουσαν να επιταχυνουν τον ρυθμο, αυτος παραμενει βασανιστικος.

Θεωρω οτι υπηρξαν κομματια θα μπορουσαν να κοπουν και να βελτιωθει η κατασταση. Ειδικά καποιοι ανουσιοι διαλογοι τυπου σαπουνοπερας.

- Εισαι θυμωμενος Κάιν;
- Οχι, Πανδωρα.
- Εισαι σιγουρος Κάιν;
- Ειμαι σίγουρος. Μηπως εισαι εσυ θυμωμενη;
- Ναι, ειμαι πολυ εκνευρισμενη μαζι σου.

(το θετω ετσι στην υπερβολη, αλλά μου θυμισε στιγμες Λαμψης με Βιρνα Δρακου και γελασα πολυ οταν τα διαβαζα) :lol:

Στο Β΄Μερος υπαρχει κ μια σεναριακη υπερβολη. Ο Κορτο θα μπορουσε να γινει James Bond... :lol:
Επισης η ατακα "θα σε σκοτωσω, αλλά δεν μπορω γιατι σε εχω αναγκη". Ειπωθηκε πολλες φορες και σταματησε να εχει νοημα :lol:

Ενα άλλο στοιχειο που δεν βοηθουσε για μενα καθολου ηταν οτι στις ιστορικες αναδρομες γεγονοτων ειχαμε να διαβασουμε ενα μεγαλο μπαλονακι με τεραστιο κειμενο και μονο το προσωπο αυτου που μιλαει. Υπαρχουν στιγμες με 8-10 καρε και διαβαζεις μονο κειμενο. Θα προτιμουσα να εβλεπα σκηνες απο την ιστορια, ως ειθισται πλεον.

Με το σχεδιο δεν ειμαι φαν, προτιμω αυτο με τις καθαρες γραμμες απο τις animated ταινιες, αλλά και παλι ηταν καλο. Μπορεις να πεις οτι δενει με θαλασσα, πειρατες, ερημες παραλιες...
Τα απαλα χρωματα εδεσαν πολυ ωραια με το θεμα.

Αξιζει τα 18€ του; Για μενα, ναι... Και σιγα-σιγα θα συνεχισω κ με την υπολοιπη σειρα...

:beer:

edit: Κορτο σε σχεδιο Marini... Ε; Μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε το αποτελεσμα...

Edited by dimis
  • Like 11
  • Thanks 1

• Valtasar changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ
  • 10 months later...

Έβαλα τις προάλλες μια παραγγελία με μπόλικους τίτλους, και πήρα και τα τέσσερα τευχάκια από την μπαλάντα της αρμυρής θάλασσας, μιας και δεν είχα ξανα διάβασει Κόρτο Μαλτέζε. Μου ήρθαν σήμερα, και εξεπλάγην δυσάρεστα δυστυχώς. Με ποια λογική βγαίνουν 4 τεύχη για μια τόσο μικρή ιστορία και όχι 1 κανονικός τόμος? Ποιος δηλαδή θα τα αγοράσει ένα-ένα, γνωρίζοντας το μικρό τους μέγεθος?

Φυσικά δεν μιλάω για την ιστορία, που είμαι σίγουρος ότι θα είναι υπέροχη :) 

Edited by diotsoumas
  • Like 3

Με την ευκαιρία του πρόσφατου σχολίου να αναφέρω και εδώ ότι σε όποιον αρέσει η μπαλάντα πρέπει να ψάξει να βρει τις ιστορίες του Κόρτο στον τροπικό του Αιγόκερω. Για μένα είναι καλύτερες από την Μπαλάντα.

• Like 3

1 hour ago, diotsoumas said:

Έβαλα τις προάλλες μια παραγγελία με μπόλικους τίτλους, και πήρα και τα τέσσερα τευχάκια από την μπαλάντα της αρμυρής θάλασσας, μιας και δεν είχα ξανα διάβασει Κόρτο Μαλτέζε. Μου ήρθαν σήμερα, και εξεπλάγην δυσάρεστα δυστυχώς. Με ποια λογική βγαίνουν 4 τεύχη για μια τόσο μικρή ιστορία και όχι 1 κανονικός τόμος? Ποιος δηλαδή θα τα αγοράσει ένα-ένα, γνωρίζοντας το μικρό τους μέγεθος?

Με την λογική πως κυκλοφόρησε σαν προσφορά με εφημερίδα στα 4€ και το έσπασαν σε μέρη όπως και όλα τα άλλα Κόρτο εκτός από το «Εκουατόρια» και το «Ο Μαύρος Ωκεανός» που δεν κυκλοφόρησαν με εφημερίδα και το «Η Μέρα Της Ταροβεάν» που ενώ μπορούσαν να το σπάσουν σε 2 μέρη το έβγαλαν ολόκληρο στα 4€ ενώ αυτόνομο κοστίζει 12€ κανονικά.

Edited by jimakoszs97
  • Like 1
  • Thanks 1

Μάλιστα..ομολογώ ότι αν γνώριζα ότι πρόκειται για έκδοση εφημερίδας ίσως και να προτιμούσα να επενδύσω σε κάτι άλλο. Ευχαριστώ για την απάντηση!

• Like 2