Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ


Retroplaymo

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Είχα διαβάσει μερικές σύντομες ιστορίες του Κόρτο Μαλτέζε (20 σελίδων περίπου). Δεν με είχαν ενθουσιάσει ιδιαίτερα.

 

Η συγκεκριμένη όμως μου άρεσε πάρα πολύ. Μεγάλο πλεονέκτημα ότι απλώνεται σε πολλές σελίδες. Ο δημιουργός έχει χώρο να πει την ιστορία με όσες λεπτομέρειες θέλει και να αναπτύξει ελεύθερα τους διαφορετικούς χαρακτήρες. Ανατροπές, δράση, αλλαγή σκηνικών, όμορφοι διάλογοι που μας αποκαλύπτουν την ψυχοσύνθεση του κάθε χαρακτήρα, πολύ ωραίο σκίτσο. Η ιστορία έχει από όλα και είναι χορταστική :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ξεκίνησα να το διαβάζω..υπέροχη ιστορία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μόλις την τελείωσα. 

Δεν είχα διαβάσει καθόλου Κόρτο και μου άρεσε πολύ, πίστεύω και οι επόμενες ιστορίες, μια και θα διαβάσω όσες έχω χρονολογικά, να είναι έτσι ενδιαφέρουσες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σε αυτή την έκδοση μετέφρασαν το γράμμα από τα έξτρα της Γαλλικής που έχει ανεβάσει ο germanicus. Ξέρει κανείς λεπτομέρειες για αυτή την "επιστολή" (φαντάζομαι σωστά υποθέτω ότι δεν είναι αληθινή, αλλά κατασκεύασμα του Πρατ για την ιστορία); Ποια είναι τα πρόσωπα που αναφέρονται σαν αποστολέας και παραλήπτης;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είχα μια κάποια επαφή με Κόρτο Μαλτέζε μέσω ολιγοσέλιδων ιστοριών και αν και δεν συνηθίζω να έρχομαι σε πρώτη major επαφή με την πιο γνωστή και κατά πολλούς καλύτερη περιπέτεια του εκάστοτε ήρωα, επέλεξα τη Μπαλάντα περισσότερο γιατί θεωρώ ότι ο Κόρτο δεν είναι ένας χαρακτήρας κοντά στα θέλω μου, οπότε μια πολύ καλή ιστορία θα με κάνει να θέλω να διαβάσω και άλλες περιπέτειες του. 

 

Και πράγματι πιστεύω ότι κάτι τέτοιο ως ένα βαθμό το πέτυχε. Είναι μια ιστορία με πολύ καλή δομή στο σενάριο της και κυλάει όμορφα και σταθερά σε κάθε άλμπουμ. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι και λίγο μικρότερη, αλλά οι περισσότερες σελίδες βοηθούν πολύ στις αλληλεπιδράσεις και την εξέλιξη των χαρακτήρων που κατά τη γνώμη μου είναι το δυνατότερο σημείο της. Γενικά υπάρχουν αρκετοί χαρακτήρες, όλοι χρήσιμοι και όλοι ενδιαφέροντες και αυτό είναι που σε κρατάει στην εξέλιξη της ιστορίας. 

 

Γενικά δεν είμαι μεγάλος φαν του σχεδίου του Pratt. Ειδικά οι μικρές σκηνές δράσης μου φάνηκαν μη ρεαλιστικές και κυρίως χωρίς προσανατολισμό σε κάθε καρέ. Τα τοπία και το σχέδιο στη θάλασσα είναι μια άλλη ιστορία, καθώς είναι πραγματικά απολαυστικό. Προσωπικά μου άρεσε αρκετά ο χρωματισμός με απαλά, ζεστά χρώματα που βοηθούν πολύ στην ατμόσφαιρα των νησιών του Ειρηνικού όπου διαδραματίζεται η ιστορία.

 

H έκδοση του Μικρού Ήρωα μου άρεσε αρκετά, δεν έχω πιάσει βέβαια εκδόσεις Κόρτο από Μαμούθ ή της συγκεκριμένης ιστορίας από ARS Longa για να μπορώ να κρίνω, αλλά γενικά ο Μικρός Ήρως καλύπτει σχεδόν πάντα το γούστο μου με τις εκδόσεις του. Πρώτη επαφή λοιπόν με τον ήρωα κρίνεται απολύτως θετική, θα διαβάσω κάποια στιγμή και την Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου που είχα πάρει μαζί με τη μπαλάντα και από εκεί και πέρα θα διαβάσω και από το φόρουμ για να δω ποιες άλλες ιστορίες θα αγοράσω ή με ποια σειρά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ηρθε η ωρα του Κορτο και για μενα.

 

Δεν μ'αρεσουν τα ασπρομαυρα, ειτε προκειται για μεγαλη οθονη ειτε για μικρη ειτε για κομικς.

Ειχα δοκιμασει να ξαναδιαβασω Κορτο Μαλτεζε σε ασπρομαυρο χωρις επιτυχια. Ομως ειχα δει αρκετές απο τις animated ταινιες που βγηκαν στις αρχες των 00s και μου ειχαν αρεσει.

Η εκδοση του Μικρου Ηρωα ηταν μια καλη ευκαιρια να ξαναδοκιμασω. Προχτες παρελαβα τα 4 μερη και φροντισα να τα διαβασω οσο το δυνατο γρηγοροτερα για να μην χασω τον ρυθμο της ιστοριας.

 

Γενικα μ'αρεσε; Φυσικά. Μ'ενθουσίασε; Όχι, αν και είχα υψηλές προσδοκίες. Προσπαθω να βαλω το φιλτρο οτι προκειται για κομικ που εκδοθηκε το 1967 με ο,τι αυτο σημαινει.

 

Τα περισσοτερα που δεν μου αρεσαν αφορουν λεπτομερειες του σεναριου.

Η εξελιξη της ιστοριας ειναι αργη, πολυ αργη. Θοδωρος Αγγελοπουλος αργη, σινεφιλ αργη. Ενω υπαρχουν στοιχεια περιπετειας, που θα μπορουσαν να επιταχυνουν τον ρυθμο, αυτος παραμενει βασανιστικος.

Θεωρω οτι υπηρξαν κομματια θα μπορουσαν να κοπουν και να βελτιωθει η κατασταση. Ειδικά καποιοι ανουσιοι διαλογοι τυπου σαπουνοπερας.

 

- Εισαι θυμωμενος Κάιν;
- Οχι, Πανδωρα.
- Εισαι σιγουρος Κάιν;
- Ειμαι σίγουρος. Μηπως εισαι εσυ θυμωμενη;
- Ναι, ειμαι πολυ εκνευρισμενη μαζι σου.

(το θετω ετσι στην υπερβολη, αλλά μου θυμισε στιγμες Λαμψης με Βιρνα Δρακου και γελασα πολυ οταν τα διαβαζα) :lol:

 

Στο Β΄Μερος υπαρχει κ μια σεναριακη υπερβολη. Ο Κορτο θα μπορουσε να γινει James Bond... :lol:
Επισης η ατακα "θα σε σκοτωσω, αλλά δεν μπορω γιατι σε εχω αναγκη". Ειπωθηκε πολλες φορες και σταματησε να εχει νοημα :lol:

 

Ενα άλλο στοιχειο που δεν βοηθουσε για μενα καθολου ηταν οτι στις ιστορικες αναδρομες γεγονοτων ειχαμε να διαβασουμε ενα μεγαλο μπαλονακι με τεραστιο κειμενο και μονο το προσωπο αυτου που μιλαει. Υπαρχουν στιγμες με 8-10 καρε και διαβαζεις μονο κειμενο. Θα προτιμουσα να εβλεπα σκηνες απο την ιστορια, ως ειθισται πλεον.

 

Με το σχεδιο δεν ειμαι φαν, προτιμω αυτο με τις καθαρες γραμμες απο τις animated ταινιες, αλλά και παλι ηταν καλο. Μπορεις να πεις οτι δενει με θαλασσα, πειρατες, ερημες παραλιες...
Τα απαλα χρωματα εδεσαν πολυ ωραια με το θεμα.

 

Αξιζει τα 18€ του; Για μενα, ναι... Και σιγα-σιγα θα συνεχισω κ με την υπολοιπη σειρα...

 

:beer:

 

edit: Κορτο σε σχεδιο Marini... Ε; Μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε το αποτελεσμα...

Επεξεργασία από dimis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ
  • 10 months later...

  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έβαλα τις προάλλες μια παραγγελία με μπόλικους τίτλους, και πήρα και τα τέσσερα τευχάκια από την μπαλάντα της αρμυρής θάλασσας, μιας και δεν είχα ξανα διάβασει Κόρτο Μαλτέζε. Μου ήρθαν σήμερα, και εξεπλάγην δυσάρεστα δυστυχώς. Με ποια λογική βγαίνουν 4 τεύχη για μια τόσο μικρή ιστορία και όχι 1 κανονικός τόμος? Ποιος δηλαδή θα τα αγοράσει ένα-ένα, γνωρίζοντας το μικρό τους μέγεθος?

 

Φυσικά δεν μιλάω για την ιστορία, που είμαι σίγουρος ότι θα είναι υπέροχη :) 

Επεξεργασία από diotsoumas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Με την ευκαιρία του πρόσφατου σχολίου να αναφέρω και εδώ ότι σε όποιον αρέσει η μπαλάντα πρέπει να ψάξει να βρει τις ιστορίες του Κόρτο στον τροπικό του Αιγόκερω. Για μένα είναι καλύτερες από την Μπαλάντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, diotsoumas said:

Έβαλα τις προάλλες μια παραγγελία με μπόλικους τίτλους, και πήρα και τα τέσσερα τευχάκια από την μπαλάντα της αρμυρής θάλασσας, μιας και δεν είχα ξανα διάβασει Κόρτο Μαλτέζε. Μου ήρθαν σήμερα, και εξεπλάγην δυσάρεστα δυστυχώς. Με ποια λογική βγαίνουν 4 τεύχη για μια τόσο μικρή ιστορία και όχι 1 κανονικός τόμος? Ποιος δηλαδή θα τα αγοράσει ένα-ένα, γνωρίζοντας το μικρό τους μέγεθος?

Με την λογική πως κυκλοφόρησε σαν προσφορά με εφημερίδα στα 4€ και το έσπασαν σε μέρη όπως και όλα τα άλλα Κόρτο εκτός από το «Εκουατόρια» και το «Ο Μαύρος Ωκεανός» που δεν κυκλοφόρησαν με εφημερίδα και το «Η Μέρα Της Ταροβεάν» που ενώ μπορούσαν να το σπάσουν σε 2 μέρη το έβγαλαν ολόκληρο στα 4€ ενώ αυτόνομο κοστίζει 12€ κανονικά.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μάλιστα..ομολογώ ότι αν γνώριζα ότι πρόκειται για έκδοση εφημερίδας ίσως και να προτιμούσα να επενδύσω σε κάτι άλλο. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Βρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Έπιασα σήμερα να διαβάσω την ιστορία(να τήν ξεκινήσω μάλλον) και πραγματικά μού αρέσει πολύ μέχρι στιγμής. Το δουλεμένο σχέδιο; Η εξαιρετική πλοκή-δράση; Οι καλογραμμένοι διάλογοι; Το κλίμα που σού μεταφέρει η ιστορία; Όλα υπέροχα! Θα ήθελα όμως να ρωτήσω πώς γίνεται η ιστορία μας να διαδραματίζεται την 1η Νοεμβρίου 1913(σελίδα #4,1ο καρέ και σε επόμενη σελίδα(σελίδα #10 4ο, 5ο, 6ο καρέ) να αναφέρονται προφανώς στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, ο οποίος άρχισε στα μέσα του 1914:thinking:;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μπορείς να περιγράψεις το περιστατικό γιατί εχω την έκδοση του Παρα Πέντε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

28 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Μπορείς να περιγράψεις το περιστατικό γιατί εχω την έκδοση του Παρα Πέντε;

Φυσικά. Το καρέ της τέταρτης σελίδας, είναι το περίφημο πρώτο καρέ του Κόρτο. Λέει λοιπόν ο Ειρηνικός αριστερά του Καταμαράν:"{...} Σήμερα είναι η "Ταροβεάν". Η μέρα των εκπλήξεων. Η μέρα των Αγίων Πάντων, 1η Νοεμβρίου 1913. Στα επόμενα καρέ που παραθέτω, λέει ο Κόρτο:"Θα μάς πληρώσουν καλά! Η Γερμανία χρειάζεται κάρβουνο, πόσο μάλλον τώρα που οι Σύμμαχοι ετοιμάζονται να καταλάβουν όλες τις βάσεις τους στον Ειρηνικό". Ο Ρασπόυτιν απαντά:" Θα τό ρίξουνε στο αντάρτικο". Στο επόμενο καρέ(σελίδα #10, πέμπτο καρέ) ο Κόρτο συνεχίζει:" Στο τέλος αυτού του πολέμου..." κι έπειτα μιλάει στο επόμενο καρέ(σελίδα #10 έκτο καρέ) "..όποιος κι αν νικήσει, εμείς θα είμαστε πλούσιοι" και προσθέτει ο Ρασπούτιν:"Αρκεί να συμφωνεί ο "Μοναχός".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Θοδωρής Καραπάνος     Η μπαλαντα οντως ξεκιναει το 1913 λιγους μηνες πριν την επισημη εναρξη. Αυτα που περιγραφουν οι ηρωες μας στα καρε που αναφερεις ειναι οι ενδειξεις και η αισθηση του τι θα ερθει βλεποντας τους εξοπλισμους και τις στρατιωτικες κινησεις εκει στις θαλασσες που εξελισσεται η πλοκη. Ο πολεμος δεν ξεκινησε ξαφνικα εξαλλου μεσα σε μια μερα. Παντα υπαρχει υποβαθρο πιο πριν και οι ηρωες το μυριζοταν. Εξαλλου ειχαν δει ηδη αρκετους πολεμους τα προηγουμενα χρονια και μπορουσαν να προβλεψουν τις εξελιξεις (και φυσικα να βγαλουν και κερδος απο τετοιες καταστασεις).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Βρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Έπιασα σήμερα να διαβάσω την ιστορία(να τήν ξεκινήσω μάλλον) και πραγματικά μού αρέσει πολύ μέχρι στιγμής. Το δουλεμένο σχέδιο; Η εξαιρετική πλοκή-δράση; Οι καλογραμμένοι διάλογοι; Το κλίμα που σού μεταφέρει η ιστορία; Όλα υπέροχα! Θα ήθελα όμως να ρωτήσω πώς γίνεται η ιστορία μας να διαδραματίζεται την 1η Νοεμβρίου 1913(σελίδα #4,1ο καρέ και σε επόμενη σελίδα(σελίδα #10 4ο, 5ο, 6ο καρέ) να αναφέρονται προφανώς στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, ο οποίος άρχισε στα μέσα του 1914:thinking:;

Πρέπει να το δω για να σου πω. Πάντως οπωσδήποτε αν σου αρέσει συνέχισε τα κανονικά Κορτο. Ιδίως αυτά που είναι σε εκείνη την περιοχή θα τα λατρέψεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Πρέπει να το δω για να σου πω. Πάντως οπωσδήποτε αν σου αρέσει συνέχισε τα κανονικά Κορτο. Ιδίως αυτά που είναι σε εκείνη την περιοχή θα τα λατρέψεις.

:thinking:

Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας, έχει έναν Κόρτο Μαλτέζε "Ακανόνιστο";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

51 λεπτά πριν, chrisbouk είπε:

:thinking:

Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας, έχει έναν Κόρτο Μαλτέζε "Ακανόνιστο";

Η Μπαλάντα της Αλμυρής θάλασσας δεν είναι "Κορτο Μαλτέζε". Είναι μια υπέροχη μεγάλη ιστορία με πολλούς πρωταγωνιστές ένας εκ των οποίων είναι και ο Κορτο. Στη συνέχεια ο Πρατ είδε ότι ο Κορτο Μαλτέζε είχε απήχηση στον κόσμο του άρεσε μάλλον και ο ήρωας που εφτιαξε και αποφάσισε να δημιουργήσει μια μεγάλη σειρά ιστοριών βασιζόμενες στον ήρωα αυτόν. Αυτά είναι τα "κανονικά" Κορτο Μαλτέζε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

6 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Βρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Έπιασα σήμερα να διαβάσω την ιστορία(να τήν ξεκινήσω μάλλον) και πραγματικά μού αρέσει πολύ μέχρι στιγμής. Το δουλεμένο σχέδιο; Η εξαιρετική πλοκή-δράση; Οι καλογραμμένοι διάλογοι; Το κλίμα που σού μεταφέρει η ιστορία; Όλα υπέροχα! Θα ήθελα όμως να ρωτήσω πώς γίνεται η ιστορία μας να διαδραματίζεται την 1η Νοεμβρίου 1913(σελίδα #4,1ο καρέ και σε επόμενη σελίδα(σελίδα #10 4ο, 5ο, 6ο καρέ) να αναφέρονται προφανώς στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, ο οποίος άρχισε στα μέσα του 1914:thinking:;

 

 

5 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Φυσικά. Το καρέ της τέταρτης σελίδας, είναι το περίφημο πρώτο καρέ του Κόρτο. Λέει λοιπόν ο Ειρηνικός αριστερά του Καταμαράν:"{...} Σήμερα είναι η "Ταροβεάν". Η μέρα των εκπλήξεων. Η μέρα των Αγίων Πάντων, 1η Νοεμβρίου 1913. Στα επόμενα καρέ που παραθέτω, λέει ο Κόρτο:"Θα μάς πληρώσουν καλά! Η Γερμανία χρειάζεται κάρβουνο, πόσο μάλλον τώρα που οι Σύμμαχοι ετοιμάζονται να καταλάβουν όλες τις βάσεις τους στον Ειρηνικό". Ο Ρασπόυτιν απαντά:" Θα τό ρίξουνε στο αντάρτικο". Στο επόμενο καρέ(σελίδα #10, πέμπτο καρέ) ο Κόρτο συνεχίζει:" Στο τέλος αυτού του πολέμου..." κι έπειτα μιλάει στο επόμενο καρέ(σελίδα #10 έκτο καρέ) "..όποιος κι αν νικήσει, εμείς θα είμαστε πλούσιοι" και προσθέτει ο Ρασπούτιν:"Αρκεί να συμφωνεί ο "Μοναχός".

 

Για αρχή δεν ξέρω ποιος κάνει καλύτερη μετάφραση με βάση το πρωτότυπο κείμενο.

 

Όντως ο Α' Παγκόσομιος όντως ξεκινά περίπου 9 μήνες μετά από αυτόν τον διάλογο (που στις εκδόσεις Παραπέντε αποδίδεται ελάχιστα αλλά σημαντικά διαφορετικά) ... Η Γερμανία έχει ανάγκη από κάρβουνο. Οι βάσεις τους στον Ειρηνικό  κινδυνεύουν να καταληφθούν από τους συμμάχους (Αυτό όμως το λέει ο Ρασπούτιν) ο Κόρτο συνεχίζει "Στο τέλος αυτού του πολέμου..." "...Όποιος κι αν είναι ο νικητής εμείς θα είμαστε πλούσιοι" και υπερθεματίζει ο Ρασπούτιν "Συμφωνεί και ο Καλόγερος". Βλέπουμε και στις δύο εκδόσεις το ίδιο συντακτικό λάθος Η Γερμανία χρειάζεται... Οι βάσεις τους (των μη αναφερόμενων Γερμανών) όμως στο κείμενο του Παραπέντε μπορεί να ιδωθεί σαν "Οι Γερμανοί κινδυνεύουν να χάσουν τις βάσεις τους σε περίπτωση πολέμου" (μην ξεχνάμε ότι οι γερμανικές βάσεις στον Ν. Ειρηνικό όπου το 1914 δεν υπήρχε κανένα ανεξάρτητο κράτος ήταν σε ένα εντελώς εχθρικό περιβάλλον αφού όλοι οι άλλοι ευρωπαίοι και μη που υπήρχαν στην περιοχή -Η.Π.Α., Γαλλία, Ολλανδία, ακόμα και Ρωσία και Ιαπωνία ήταν σύμμαχοι των Βρετανών, ενώ η κοντινότερη Γερμανική κτήση ήταν περίπου η σημερινή Τανζανία στην Ανατολική Αφρική) το "ετοιμάζονται" ομολογουμένως δείχνει μια ειλημμένη απόφαση που επίκειται να υλοποιηθεί (βέβαια οι πρώτες αντιγερμανικές επιχειρήσεις στον Ν. Ειρηνικό ξεκίνησαν ήδη μέσα σε ένα μήνα από την έναρξη του Α' Παγκοσμίου άρα μπορούμε να υποθέσουμε ότι όντως υπήρχε απόφαση για επίθεση στις Γερμανικές βάσεις με την έναρξη του πολέμου. 

 

Το "στο τέλος αυτού του πολέμου" βέβαια που αναφέρουν κι οι δυο προϋποθέτει ότι ο πόλεμος έχει ξεκινήσει. Ίσως να έπρεπε να ήταν στο τέλος του επικείμενου πολέμου ή κάτι παρεμφερές, ίσως όμως το θέμα να υπήρχε ήδη στο αρχικό κείμενο (κι εδώ τίθεται το ζήτημα ο μεταφραστής πρέπει να διορθώνει λάθη-γκάφες του μεταφραζόμενου κειμένου ή να μεταφράζει ό,τι βλέπει;). Όμως 3 σελίδες μετά με την επίθεση στο Ολλανδικό πλοίο ο καπετάνιος του αναφέρει ότι ο Ρασπούτιν δεν έχει δικαίωμα να επιτάξει το πλοίο καθώς δεν έχει κηρυχθεί πόλεμος. Καμία αναφορά στο Παραπέντε σε αντάρτικο (άλλωστε τι αντάρτικο να γίνει σε Ατόλες; )

 

Ένα άλλο ζήτημα (άσχετο με το αρχικό σου ερώτημα) είναι η κατακλείδα "Αν συμφωνεί κι ο Μοναχός" που στο Παραπέντε ήταν "Συμφωνεί κι ο Καλόγερος". Στον μικρό ήρωα Φαίνεται να υπάρχει αμφιβολία για την άποψη του αρχηγού (που προσωπικά δεν βλέπω να δικαιολογείται από τα γεγονότα της ιστορίας, αλλά μπορεί στο αρχικό κείμενο να υπάρχει).

 

Όπως το βλέπω εγώ ο Καλόγερος και η συμμορία του κάνουν πόλεμο φθοράς εναντίον των Βρετανών (κυρίως) και των συμφερόντων τους. Οι Γερμανοί αποκομμένοι από τα υπόλοιπα εδάφη τους (άρα με προβλήματα στον ανεφοδιασμό) χρηματοδοτούν τον Καλόγερο και αγοράζουν τις πρώτες ύλες που έρχονται στα χέρια του σαν λάφυρα από τις επιθέσεις του, άσχετα με τον πόλεμο που θα ξεσπάσει (που οκ 110 χρόνια μετά μπορεί σε εμάς να φαίνεται αναπόφευκτος αλλά το 1913-1914 δεν ξέρω αν όντως φαινόταν, έτσι τουλάχιστον στον απλό κόσμο). Τώρα το αν κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει όντως, πόση φθορά θα προκαλούσε μια τυχοδιωκτική ομάδα ενάντια στην Βρετανική Αυτοκρατορία, αν θα μπορούσαν τα λάφυρα της εκστρατείας αυτής να εξασφαλίσουν ανεφοδιασμό στις γερμανικές κτήσεις και παράλληλα να παραμείνουν μυστικές ως προς την κινητήρια δύναμή τους είναι συζητήσιμα θέματα. Όμως ο πολύς σκεπτικισμός χαλάει την διασκέδαση, άλλωστε εδώ τον άλλο τον δάγκωσε η αράχνη και άρχισε να τρέχει στους τοίχους... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.