Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Οι τόμοι του Τερζόπουλου είναι καλή λύση, σε διάφορες περιόδους βγαίνουν σε πολύ καλές τιμές, και φυσικά συμφέρουν πολύ περισσότερο από το να παίρνεις τις ιστορίες του Ρόσα με το σταγονόμετρο μέσω του ΚΟΜΙΞ, ειδικά εάν σκεφτείς ότι το υπόλοιπο περιεχόμενό του δεν είναι αξιόλογο. (Εκτός κι αν σου αρέσει οπότε πάω πάσο.) Το να παίρνεις όμως το ΚΟΜΙΞ μόνο και μόνο για να αποκτήσεις τις μεγάλες ιστορίες του Ρόσα από τη στιγμή που βρίσκονται πολύ εύκολα και σε καλές τιμές, συγκεντρωτικά, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το καλοκαίρι η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ θα βγει και γι' αυτό προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις ιστορίες όσο περισσότερο μπορούν μέχρι τότε. Πώς έβαζαν τις 10σέλιδες του Μπαρκς ενώ δημοσιευόταν η Βιβλιοθήκη του, για να καλύψουν τα κενά στο ΚΟΜΙΞ; Κάπως έτσι. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6409
  • Reputation:   63386
  • Achievement Points:  6473
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

Δεν είναι όλες οι ιστορίες των Ιταλών μόνο ή κυρίως σε μικρά περιοδικά. Κοίτα πχ κάποιες που μπαίνουν σε μια deluxe έκδοση που το μέγεθος της κάνει το ΚΟΜΙΞ να μοιάζει μινιατούρα...

 

Πάντως όλες οι ιστορίες που περιεχονται στα βιβλία που παραπέμπεις σχεδιάστηκαν για και πρωτοδημοσιεύτηκαν στο Τοπολίνο που είναι νομίζω ένα μικρό σε διαστάσεις περιοδικό.  :thinking:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1370
  • Reputation:   9874
  • Achievement Points:  1386
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Βρε jim... Και οι τόμοι του Μπαρκς ήταν πολυτελείς... Guess what... Μπήκαν! Και βέβαια θα τους βάλουν. Θα σε πάω πίσω το 2014 που είχαν ανακοινώσει τις Βιβλιοθήκες Disney, ΚΟΜΙΞ και Γκοτφρεντσον να βγουν. Τα τομάκια του Ρόσα θα βγουν. Απλά προσπαθούν να κερδίσουν όσα μπορούν πριν βγουν...

 

Δεν είναι όλες οι ιστορίες των Ιταλών μόνο ή κυρίως σε μικρά περιοδικά. Κοίτα πχ κάποιες που μπαίνουν σε μια deluxe έκδοση που το μέγεθος της κάνει το ΚΟΜΙΞ να μοιάζει μινιατούρα... Δεν μπορεί να δουλέψει η λογική που προτίνεις εδώ διότι άλλη ακολουθείται εδώ και δεκαετίες και πάμε σύμφωνα με τα Ιταλικά/Ευρωπαϊκά πρότυπα. 

Δεν είχαν δημοσιευτεί πολλές ιστορίες του Barks στο ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής. Αν βάλουν όλες του Rosa στο ΚΟΜΙΞ τότε εγώ δεν θα αγοράσω τους τόμους, γιατί για εμένα τα τεύχη είναι πιο πολυτελείς εκδόσεις.

Την ανακοίνωση που είχαν κάνει το 2014 δεν την γνωρίζω. Ωστόσο δεν είναι δεσμευμένοι απλά επειδή είχαν κάνει μία ανακοίνωση. Μπορεί να αποφάσισαν να τις δημοσιεύσουν στο ΚΟΜΙΞ αντί σε σκληρόδετους τόμους.

 

Το γνωρίζω ότι έχουν και τέτοιες εκδόσεις οι Ιταλοί. Ωστόσο εγώ προτιμώ τις αμερικάνικες διαστάσεις (17x26) από τις μεγαλύτερες όπως αυτές των γαλλοβελγικών.

 

 

Οι τόμοι του Τερζόπουλου είναι καλή λύση, σε διάφορες περιόδους βγαίνουν σε πολύ καλές τιμές, και φυσικά συμφέρουν πολύ περισσότερο από το να παίρνεις τις ιστορίες του Ρόσα με το σταγονόμετρο μέσω του ΚΟΜΙΞ, ειδικά εάν σκεφτείς ότι το υπόλοιπο περιεχόμενό του δεν είναι αξιόλογο. (Εκτός κι αν σου αρέσει οπότε πάω πάσο.) Το να παίρνεις όμως το ΚΟΜΙΞ μόνο και μόνο για να αποκτήσεις τις μεγάλες ιστορίες του Ρόσα από τη στιγμή που βρίσκονται πολύ εύκολα και σε καλές τιμές, συγκεντρωτικά, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το καλοκαίρι η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ θα βγει και γι' αυτό προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις ιστορίες όσο περισσότερο μπορούν μέχρι τότε. Πώς έβαζαν τις 10σέλιδες του Μπαρκς ενώ δημοσιευόταν η Βιβλιοθήκη του, για να καλύψουν τα κενά στο ΚΟΜΙΞ; Κάπως έτσι. 

Εμένα μου αρέσουν οι περισσότερες από τις συνοδευτικές. Και ο δεύτερος λόγος που αγοράζω το ΚΟΜΙΞ είναι η ποιότητα της έκδοσης.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Παιδιά καλησπέρα, αγόρασα το τελευταίο ΚΟΜΙΞ και είδα με λύπη ότι τελικά η επανέκδοση των μεγάλων ιστοριών του Rosa συνεχίζεται απρόσκοπτα. Πολύ μεγάλο λάθος κατ' εμέ.  

 

Ειλικρινά δε χορταίνω να διαβάζω και να ξαναδιαβάζω τις ιστορίες του μεγάλου δημιουργού αλλά από ένα σημείο και μετά βλέπω ότι αγοράζω τα ίδια και τα ίδια χωρίς λόγο. Όσοι θέλουν να βρουν τις ιστορίες του Rosa  δε νομίζω να αντιμετωπίζουν πρόβλημα, υπάρχουν παντού στη διάθεση όσων τις αναζητήσουν, με πρώτη και καλύτερη επιλογή τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ που εξέδωσε η προηγούμενη εκδοτική. Παρ' όλ' αυτά θέλω να στηρίξω το περιοδικό αλλά και ο Αλαφούζος δε μου δίνει τελικά τα ερεθίσματα για να το κάνω. Δε θέλω να χαλάσω τη συλλογή μου (μαζεύω το περιοδικό από το 1988 χωρίς διακοπή) γιατί σκέφτομαι ότι μετά από χρόνια ίσως ψάχνω να βρω αυτά τα τεύχη αλλά αισθάνομαι παράλληλα και εντελώς χαζός που δίνω τα λεφτά μου γι' αυτό το πράγμα. 

 

Όπως λέγαμε και τον Αύγουστο η καλύτερη λύση είναι η διακοπή του ΚΟΜΙΞ, καθώς έχει επιτελέσει τον ρόλο του, γι' αυτό και πλέον καταφεύγουμε στην πολλοστή αναδημοσίευση των ιστοριών των δύο μεγάλων δημιουργών (Rosa και Barks) καθώς και στη δημοσίευση ιστοριών από τη Βόρεια Ευρώπη οι οποίες πραγματικά είναι εντελώς ανάξιες προσοχής για να μη πω τίποτα χειρότερο. Αυτό το περιοδικό έχει καταντήσει αηδία με την προσπάθεια των εκδοτών να παρατείνουν τη ζωή του όσο περισσότερο γίνεται. 

 

Για τις καλές ιταλικές ιστορίες -παλιές και νέες- ας δημιουργήσουν ένα άλλο περιοδικό τύπου Κλασικών και ας μην μπλέκουν μαζί και το ΚΟΜΙΞ γιατί δεν έχει καμία σχέση. Ούτε όμως και τις ολλανδοβελγοδανεζικογαλλικές ιστορίες της κατώτατης υποστάθμης. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι τόμοι του Τερζόπουλου είναι καλή λύση, σε διάφορες περιόδους βγαίνουν σε πολύ καλές τιμές, και φυσικά συμφέρουν πολύ περισσότερο από το να παίρνεις τις ιστορίες του Ρόσα με το σταγονόμετρο μέσω του ΚΟΜΙΞ, ειδικά εάν σκεφτείς ότι το υπόλοιπο περιεχόμενό του δεν είναι αξιόλογο. (Εκτός κι αν σου αρέσει οπότε πάω πάσο.) Το να παίρνεις όμως το ΚΟΜΙΞ μόνο και μόνο για να αποκτήσεις τις μεγάλες ιστορίες του Ρόσα από τη στιγμή που βρίσκονται πολύ εύκολα και σε καλές τιμές, συγκεντρωτικά, ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το καλοκαίρι η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ θα βγει και γι' αυτό προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις ιστορίες όσο περισσότερο μπορούν μέχρι τότε. Πώς έβαζαν τις 10σέλιδες του Μπαρκς ενώ δημοσιευόταν η Βιβλιοθήκη του, για να καλύψουν τα κενά στο ΚΟΜΙΞ; Κάπως έτσι. 

Ναι στην τελική βγαίνουν πιο φτηνοί.

 

Πάντως όλες οι ιστορίες που περιεχονται στα βιβλία που παραπέμπεις σχεδιάστηκαν για και πρωτοδημοσιεύτηκαν στο Τοπολίνο που είναι νομίζω ένα μικρό σε διαστάσεις περιοδικό.  :thinking:

Το γνωρίζω και για αυτό το πόσταρα :) Έχω μια τέτοια έκδοση όπως έχω πει στο παρελθόν όχι μόνο φαίνεται πολύ καλύτερα το σχέδιο από ακόμα και το μέγεθος του  ΚΟΜΙΞ όπου μπήκε η ίδια ιστορία αλλά και η ποιότητα της έκδοσης ξεπερνά την ποιότητα των τόμοων του Μπαρκς που είχε ο Τερζο. 

 

Δεν είχαν δημοσιευτεί πολλές ιστορίες του Barks στο ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής. Αν βάλουν όλες του Rosa στο ΚΟΜΙΞ τότε εγώ δεν θα αγοράσω τους τόμους, γιατί για εμένα τα τεύχη είναι πιο πολυτελείς εκδόσεις.

Την ανακοίνωση που είχαν κάνει το 2014 δεν την γνωρίζω. Ωστόσο δεν είναι δεσμευμένοι απλά επειδή είχαν κάνει μία ανακοίνωση. Μπορεί να αποφάσισαν να τις δημοσιεύσουν στο ΚΟΜΙΞ αντί σε σκληρόδετους τόμους.

 

Το γνωρίζω ότι έχουν και τέτοιες εκδόσεις οι Ιταλοί. Ωστόσο εγώ προτιμώ τις αμερικάνικες διαστάσεις (17x26) από τις μεγαλύτερες όπως αυτές των γαλλοβελγικών.

 

 

Εμένα μου αρέσουν οι περισσότερες από τις συνοδευτικές. Και ο δεύτερος λόγος που αγοράζω το ΚΟΜΙΞ είναι η ποιότητα της έκδοσης.

Ο Μπαρκς ήταν καμμένο χαρτί και σε αντίθεση με τον Ρόσα δεν είχαν μπει όλες του οι ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ. :) Όσες μπήκαν στο ΚΟΜΙΞ της νέας περιόδου δεν είχαν μπει ποτέ στο ΚΟΜΙΞ και για αυτό μπήκαν.

 

Δεν παίζει να μπουν όλες στο ΚΟΜΙΞ διότι μπαίνουν μόνο οι μεγάλες. Έχουν ήδη αφήσει χρονολογικά τις μικρές και μπαίνουν μόνο οι μεγάλες. Κιόλας δεν έχει νόημα αυτό. Έχουν ήδη μπει μια φορά στο ΚΟΜΙΞ της Ά Περιόδου όλες. Να μην περιμένεις να δεις όλες τις ιστορίες του Ρόσα πάλι στο ΚΟΜΙΞ και έτσι θα αναγκαστείς να πάρεις του τόμους. Δηλαδή θα πληρώσεις και το παραπάνω που έλεγα πριν. Κοίτα πάρε το και από εταιρική μεριά. Το καλοκαίρι που είχες του τόμους του Μπαρκς τώρα που δεν υπάρχουν... Τι θα βάλεις; Τι πουλάει μετά τον Μπαρκς; Ο Ρόσα πουλάει. Επομένως αυτό θα μπει. Είναι και έτοιμο από τον Τερζόπουλο το υλικό κιόλας.

 

Το τι προτιμάς στις διαστάσεις πάω πάσο αλλά νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω...

 

Άμα σου αρέσουν αυτές που μπαίνουν τώρα τότε αυτές που έμπαιναν στο ΚΟΜΙΞ της Ά Περιόδου και είχαν τις ίδιες ιστορίες του Ρόσα που είναι πολύ ανώτερες αναρωτιέμαι πόσο θα σου άρεσαν... Τέλος ναι να καταλάβω ότι σου αρέσει το ΚΟΜΙΞ σαν έκδοση αλλά με αυτή τη λογική θα μπορούσα να σου πω ότι υπάρχουν και τα παλιά τεύχη. (Αλλά θα πάει αλλού η κουβέντα και θα πεις είναι δύσκολο να βρεθούν κλπ οπότε το κατανοώ αυτό που λες)

 

Παιδιά καλησπέρα, αγόρασα το τελευταίο ΚΟΜΙΞ και είδα με λύπη ότι τελικά η επανέκδοση των μεγάλων ιστοριών του Rosa συνεχίζεται απρόσκοπτα. Πολύ μεγάλο λάθος κατ' εμέ.  

 

Ειλικρινά δε χορταίνω να διαβάζω και να ξαναδιαβάζω τις ιστορίες του μεγάλου δημιουργού αλλά από ένα σημείο και μετά βλέπω ότι αγοράζω τα ίδια και τα ίδια χωρίς λόγο. Όσοι θέλουν να βρουν τις ιστορίες του Rosa  δε νομίζω να αντιμετωπίζουν πρόβλημα, υπάρχουν παντού στη διάθεση όσων τις αναζητήσουν, με πρώτη και καλύτερη επιλογή τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ που εξέδωσε η προηγούμενη εκδοτική. Παρ' όλ' αυτά θέλω να στηρίξω το περιοδικό αλλά και ο Αλαφούζος δε μου δίνει τελικά τα ερεθίσματα για να το κάνω. Δε θέλω να χαλάσω τη συλλογή μου (μαζεύω το περιοδικό από το 1988 χωρίς διακοπή) γιατί σκέφτομαι ότι μετά από χρόνια ίσως ψάχνω να βρω αυτά τα τεύχη αλλά αισθάνομαι παράλληλα και εντελώς χαζός που δίνω τα λεφτά μου γι' αυτό το πράγμα. 

 

Όπως λέγαμε και τον Αύγουστο η καλύτερη λύση είναι η διακοπή του ΚΟΜΙΞ, καθώς έχει επιτελέσει τον ρόλο του, γι' αυτό και πλέον καταφεύγουμε στην πολλοστή αναδημοσίευση των ιστοριών των δύο μεγάλων δημιουργών (Rosa και Barks) καθώς και στη δημοσίευση ιστοριών από τη Βόρεια Ευρώπη οι οποίες πραγματικά είναι εντελώς ανάξιες προσοχής για να μη πω τίποτα χειρότερο. Αυτό το περιοδικό έχει καταντήσει αηδία με την προσπάθεια των εκδοτών να παρατείνουν τη ζωή του όσο περισσότερο γίνεται. 

 

Για τις καλές ιταλικές ιστορίες -παλιές και νέες- ας δημιουργήσουν ένα άλλο περιοδικό τύπου Κλασικών και ας μην μπλέκουν μαζί και το ΚΟΜΙΞ γιατί δεν έχει καμία σχέση. Ούτε όμως και τις ολλανδοβελγοδανεζικογαλλικές ιστορίες της κατώτατης υποστάθμης. 

Κοίτα συμφωνώ με τα λοιπά που λες για τις ανατυπώσεις αλλά ξέρεις ότι διαφωνώ πως πρέπει να σταματήσει. Έχουμε κάνει την κουβέντα τον Αύγουστο και δεν θέλω να επεκταθώ πάλι.

 

Το συμπέρασμα από όλα αυτά είναι ότι τα άτομα/επιτελείο που υπάρχει πλέον δεν έχει την όρεξη/μεράκι του παλιού. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Καλα οι ανθρωποι δεν παιζονται... :P

 

Αλλος ενας καταπληκτικος χρονος Ροσα λοιπον με μπονους δωρακι Βαν Χορν, Σταβενουιτερ (ή οπως αλλιως τον λενε https://coa.inducks.org/creator.php?c=JSa)  και Χοσε ντελα Μαριας Δον Παμπλο ντε λας Πεσετας. 

 

Τι? Υπαρχουν παραπονα για το οτι δε θα μπει ο Καστυ και ο Μοτουρα? post-31692-0-19741400-1482881446_thumb.jpg

 

Α τα γατακιααα τι να κανουν μπροστα στον ΜΕΓΑ Γκιουλμπρανσον? post-31692-0-54898000-1482881500_thumb.jpeg

 

Η κατασταση ειναι για κλαματα  :lol:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1370
  • Reputation:   9874
  • Achievement Points:  1386
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3085 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Ο Μπαρκς ήταν καμμένο χαρτί και σε αντίθεση με τον Ρόσα δεν είχαν μπει όλες του οι ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ. :) Όσες μπήκαν στο ΚΟΜΙΞ της νέας περιόδου δεν είχαν μπει ποτέ στο ΚΟΜΙΞ και για αυτό μπήκαν.

 

Δεν παίζει να μπουν όλες στο ΚΟΜΙΞ διότι μπαίνουν μόνο οι μεγάλες. Έχουν ήδη αφήσει χρονολογικά τις μικρές και μπαίνουν μόνο οι μεγάλες. Κιόλας δεν έχει νόημα αυτό. Έχουν ήδη μπει μια φορά στο ΚΟΜΙΞ της Ά Περιόδου όλες. Να μην περιμένεις να δεις όλες τις ιστορίες του Ρόσα πάλι στο ΚΟΜΙΞ και έτσι θα αναγκαστείς να πάρεις του τόμους. Δηλαδή θα πληρώσεις και το παραπάνω που έλεγα πριν. Κοίτα πάρε το και από εταιρική μεριά. Το καλοκαίρι που είχες του τόμους του Μπαρκς τώρα που δεν υπάρχουν... Τι θα βάλεις; Τι πουλάει μετά τον Μπαρκς; Ο Ρόσα πουλάει. Επομένως αυτό θα μπει. Είναι και έτοιμο από τον Τερζόπουλο το υλικό κιόλας.

 

Το τι προτιμάς στις διαστάσεις πάω πάσο αλλά νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω...

 

Άμα σου αρέσουν αυτές που μπαίνουν τώρα τότε αυτές που έμπαιναν στο ΚΟΜΙΞ της Ά Περιόδου και είχαν τις ίδιες ιστορίες του Ρόσα που είναι πολύ ανώτερες αναρωτιέμαι πόσο θα σου άρεσαν... Τέλος ναι να καταλάβω ότι σου αρέσει το ΚΟΜΙΞ σαν έκδοση αλλά με αυτή τη λογική θα μπορούσα να σου πω ότι υπάρχουν και τα παλιά τεύχη. (Αλλά θα πάει αλλού η κουβέντα και θα πεις είναι δύσκολο να βρεθούν κλπ οπότε το κατανοώ αυτό που λες)

Ίσως τις μικρές να τις έχουν αφήσει για το τέλος. Εγώ θα ελπίζω να μπουν όλες πάντως. :) Όσο για τους τόμους, αν βγουν θα έχετε δίκιο που κράζατε. Εγώ δεν θα τους αγοράσω όπως και να 'χει. Ευελπιστώ το καλοκαίρι να βάλουν τους τόμους του Floyd Gottfredson της Fantagraphics.

 

Οι διαστάσεις είναι καθαρά θέμα προτίμησης, αν και εμένα μου άρεσουν αυτες οι διαστάσεις για πρακτικούς λόγους (θεωρώ ότι είναι οι ιδανικές για να κρατάς στα χέρια σου ένα comic). Το ότι στην Ιταλία κυκλοφορούν και τόμοι μεγάλων διαστάσεων το γνώριζα. Το point μου ήταν ότι φτιάχνουν τις ιστορίες ώστε να μπορούν να διαβάζονται με ευκολία και στο μικρότερο (φιλικό-για-τα-παιδιά) μέγεθος του Topolino. Η ελληνική αγορά δεν είναι αρκετά μεγάλη για να στηρίξει παρόμοιες εκδόσεις με αυτές των Ιταλών. Γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει να δημοσιεύονται εξαρχής σε μεγάλο μέγεθος στην χώρα μας.

 

Ούτε εγώ έχω όρεξη να συζητήσω τους λόγους που δεν θέλω να αγοράσω τα τεύχη του παλιού ΚΟΜΙΞ, αλλά ένας είναι αυτός που έγραψες.

 

 

 

Και μιας και είμαστε στο topic για τα Disney, και η Marvel ανήκει στην Disney ( :PPP:) ας αναφέρω ότι η Καθημερινή σκόπευε να κυκλοφορήσει τους άλλους 3 τόμους Star Wars (επεισόδια 1-3) μέσα στο 2016, πράγμα που δεν έγινε. Το είχε γράψει κάπου στο facebook, σε κάποιο σχόλιο, και περίμενα ότι θα κυκλοφορήσουν μαζί με την καινούργια ταινία, αλλά δεν... τελικά.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλα οι ανθρωποι δεν παιζονται... :P

 

Αλλος ενας καταπληκτικος χρονος Ροσα λοιπον με μπονους δωρακι Βαν Χορν, Σταβενουιτερ (ή οπως αλλιως τον λενε https://coa.inducks.org/creator.php?c=JSa)  και Χοσε ντελα Μαριας Δον Παμπλο ντε λας Πεσετας. 

 

Τι? Υπαρχουν παραπονα για το οτι δε θα μπει ο Καστυ και ο Μοτουρα? attachicon.gif10268692_10153108978478838_4342670986082772104_n.jpg

 

Α τα γατακιααα τι να κανουν μπροστα στον ΜΕΓΑ Γκιουλμπρανσον? attachicon.gifde_mm1995_06b_001.jpeg

 

Η κατασταση ειναι για κλαματα  :lol:

:lol:  :lol: Να σαι καλά! Με έκανες και γέλασα. Tragic χαχα

 

Ίσως τις μικρές να τις έχουν αφήσει για το τέλος. Εγώ θα ελπίζω να μπουν όλες πάντως. :) Όσο για τους τόμους, αν βγουν θα έχετε δίκιο που κράζατε. Εγώ δεν θα τους αγοράσω όπως και να 'χει. Ευελπιστώ το καλοκαίρι να βάλουν τους τόμους του Floyd Gottfredson της Fantagraphics.

 

Οι διαστάσεις είναι καθαρά θέμα προτίμησης, αν και εμένα μου άρεσουν αυτες οι διαστάσεις για πρακτικούς λόγους (θεωρώ ότι είναι οι ιδανικές για να κρατάς στα χέρια σου ένα comic). Το ότι στην Ιταλία κυκλοφορούν και τόμοι μεγάλων διαστάσεων το γνώριζα. Το point μου ήταν ότι φτιάχνουν τις ιστορίες ώστε να μπορούν να διαβάζονται με ευκολία και στο μικρότερο (φιλικό-για-τα-παιδιά) μέγεθος του Topolino. Η ελληνική αγορά δεν είναι αρκετά μεγάλη για να στηρίξει παρόμοιες εκδόσεις με αυτές των Ιταλών. Γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει να δημοσιεύονται εξαρχής σε μεγάλο μέγεθος στην χώρα μας.

 

Ούτε εγώ έχω όρεξη να συζητήσω τους λόγους που δεν θέλω να αγοράσω τα τεύχη του παλιού ΚΟΜΙΞ, αλλά ένας είναι αυτός που έγραψες.

 

 

 

Και μιας και είμαστε στο topic για τα Disney, και η Marvel ανήκει στην Disney ( :PPP:) ας αναφέρω ότι η Καθημερινή σκόπευε να κυκλοφορήσει τους άλλους 3 τόμους Star Wars (επεισόδια 1-3) μέσα στο 2016, πράγμα που δεν έγινε. Το είχε γράψει κάπου στο facebook, σε κάποιο σχόλιο, και περίμενα ότι θα κυκλοφορήσουν μαζί με την καινούργια ταινία, αλλά δεν... τελικά.

ΥΠάρχουν 2σέλιδες και 1 μονοσέλιδες που θα μπορούσαν να μπυν και τώρα πχ... Απλά δεν τις βάζουν. Καλά Φλόυντ είχαν καταχωρήσει μόνο τον πρώτο τόμο πέρσι στην Εθνική Βιβλιοθήκη. Αλλά μετά από μήνες το έβγαλαν. Το να μεταφράσεις τόμους του Γκτοφρεντσον στα ελληνικά είναι εξαιρετικά δύσκολο. Προσωπικά δεν περιμένω να τους δούμε σύντομα στα ελληνικά. 

 

Ναι οκ εννοείται ότιο ελληνική αγορά δεν είναι τόσο μεγάλη για να υποστηρίξει τις εκδόσεις της Ιταλίας αλλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι και οι ιστορίες του Τοπολινο που μπαίνει σε αυτό μπορούν να μπαίνουν και σε μεγάλο μέγεθος όπως αυτό του ΚΟΜΙΞ.  Και εγώ προτιμώ τις πολύ καλές σε μέγεθος ΚΟΜΙΞ.

 

Το γνωρίζω αυτό αλλά μπορεί να τους βάλει με το νέο έτος που δεν είναι διόλου απίθανο. Προσωπικά ψιλοπεριμένω να μπουν τον Ιανουάριο... Anyway... Άλλο όμως αυτό και άλλο με τους τόμους του Ρόσα. Κάθε καλοκαίρι έχουν κάτι που θα πουλάει... Μια βιβλιοθήκη. Πάει ο Μπαρκς σειρά έχει ο επόμενος που είναι ο Ρόσα. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Repackaging των διασκευών από τα επεισόδια Ι-ΙΙΙ η Μάρβελ το τελείωσε πρόσφατα. Πριν δεν είχε να στείλει για να τα βάλουν. :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13184
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όπως λέγαμε και τον Αύγουστο η καλύτερη λύση είναι η διακοπή του ΚΟΜΙΞ, καθώς έχει επιτελέσει τον ρόλο του, γι' αυτό και πλέον καταφεύγουμε στην πολλοστή αναδημοσίευση των ιστοριών των δύο μεγάλων δημιουργών (Rosa και Barks) καθώς και στη δημοσίευση ιστοριών από τη Βόρεια Ευρώπη οι οποίες πραγματικά είναι εντελώς ανάξιες προσοχής για να μη πω τίποτα χειρότερο. Αυτό το περιοδικό έχει καταντήσει αηδία με την προσπάθεια των εκδοτών να παρατείνουν τη ζωή του όσο περισσότερο γίνεται. 

 

:spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όπως λέγαμε και τον Αύγουστο η καλύτερη λύση είναι η διακοπή του ΚΟΜΙΞ, καθώς έχει επιτελέσει τον ρόλο του, γι' αυτό και πλέον καταφεύγουμε στην πολλοστή αναδημοσίευση των ιστοριών των δύο μεγάλων δημιουργών (Rosa και Barks) καθώς και στη δημοσίευση ιστοριών από τη Βόρεια Ευρώπη οι οποίες πραγματικά είναι εντελώς ανάξιες προσοχής για να μη πω τίποτα χειρότερο. Αυτό το περιοδικό έχει καταντήσει αηδία με την προσπάθεια των εκδοτών να παρατείνουν τη ζωή του όσο περισσότερο γίνεται. 

 

 

Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι. :)

Επεξεργασία από Digisoul
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ευτυχώς που έχω (όπως και οι πιο πολλοι fans αλλωστε) τους τομους ΚΟΜΙΞ με τις ιστορίες Ρόσα.

 

Εννοείται δεν θα τα ξαναγοράσω απλά και επειδή ξαναβγαίνουν.

όπως έκανα με τους πρώτους 16 "Βιβλιοθήκη Disney" που είχα ήδη απο τον Τερζόπουλο.

 

Η μόνη περίπτωση να τους αγοράσω ξανά ειναι η εξής και θα το θέσω σαν ερώτηση.

 

Ο Τερζόπουλος είχε ολοκληρώσει με τους τόμους ΚΟΜΙΞ και το έργο του Ρόσα ή έμειναν στον αριθμό 6 επειδή έκλεινε η εκδοτική?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο Τερζοπουλος ειχε δημοσιεύσει όλες τις ιστορίες του ροσα στους 6 τομους της βιβλιοθηκης κομιξ εκτος απο μια το "αφιερωμενο εξαιρετικα". Μια αθλια βιβλιοθηκη χωρις κανενα συνοδευτικο χωρις την αναφορά στο ονομα του ροσα στα 25 ευρω. Η βιβλιοθηκη της fantagraphics στα αγγλικα με σχολια του ροσα για πρωτη φορα ειναι ετη φωτος μπροστά..ετη φωτος.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το 'χω πει και στο παρελθόν, παίζει να 'μαι από τους λίγους εδώ μέσα που πραγματικά ευχαριστιέμαι την αναδημοσίευση των ιστοριών του Ρόσα. Πολλές δεν τις είχα ξαναδιαβάσει ποτέ μου και άλλες δεν είχα πλέον τα τεύχη στη κατοχή μου. Σίγουρα θα μπορούσα να τις ξαναδιαβάσω από cbr, αλλά το να κρατάς ένα τεύχος στα χέρια σου έχει άλλη χάρη. Και όχι δεν μ' ενδιαφέρει να αγοράσω τους τόμους, 1ον διότι οικονομικώς μου 'ναι ευκολότερο να δίνω 3.50 € το μήνα για ένα τευχάκι και 2ον γιατί βασικά μόνο οι μεγάλες πολυσέλιδες μ' ενδιαφέρουν.

 

Κατά τ’ άλλα θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η ποιότητα των συνοδευτικών ιστοριών έχει πέσει συγκριτικά με της Α’ Περιόδου. Και σίγουρα θα προτιμούσα 2 δυνατές κύριες ιστορίες σε κάθε τεύχος, μια αναδημοσίευση και μια καινούργια, από τη σημερινή κατάσταση. Δυστυχώς, έχοντας ρωτήσει σχετικά τη σύνταξη, εμμέσως πλην σαφώς κατάλαβα ότι απλά δεν τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Ειλικρινά, όμως, δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο μένος ενάντια στο ΚΟΜΙΞ, ώστε να φτάνουμε να ζητάμε την οριστική διακοπή του. Είμαστε σε ένα φόρουμ με θέμα τα κόμικς και θα πίστευε κανείς ότι θα έπρεπε να χαιρόμαστε όσο ακόμα υπάρχουν κόμικς και κυκλοφορούν στα περίπτερα. Σεβαστό ότι πολλοί, ίσως και οι περισσότεροι, έχετε τις ιστορίες του Ρόσα, οι υπόλοιπες ούτως ή άλλως έχουν πέσει σε επίπεδο, οπότε η αγορά του ΚΟΜΙΞ πλέον δεν σας κεντρίζει το ενδιαφέρον. Γιατί πολύ απλά, δε σταματάτε να το αγοράζετε; Εάν όσοι γκρινιάζουν δεν αγοράσουν ξανά στο μέλλον ΚΟΜΙΞ, και μειωθούν σημαντικά οι πωλήσεις, αργά ή γρήγορα θα σταματήσει η κυκλοφορία του ή ακόμα καλύτερα θα αλλάξει γραμμή πλεύσης. Αν όμως η κυκλοφορία του συνεχίζει κανονικά, σημαίνει ότι οι πωλήσεις πάνε καλά και ότι υπάρχουν νέοι αναγνώστες ή παλαιότεροι όπως εγώ, που ακόμα τους ενδιαφέρει και το αγοράζουν. Πως λοιπόν μπορούμε να πούμε ότι επιτέλεσε το ρόλο του; Σίγουρα δεν είναι πια το συλλεκτικό ΚΟΜΙΞ επί χρυσής εποχής Τερζόπουλου, αλλά ο ρόλος ενός περιοδικού στην ουσία είναι να φέρνει έσοδα στα ταμεία της εκδοτικής. Και κατά πως φαίνεται η εκδοτική παραμένει αρκούντως ευχαριστημένη.

Επεξεργασία από BATNICK
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το 'χω πει και στο παρελθόν, παίζει να 'μαι από τους λίγους εδώ μέσα που πραγματικά ευχαριστιέμαι την αναδημοσίευση των ιστοριών του Ρόσα. Πολλές δεν τις είχα ξαναδιαβάσει ποτέ μου και άλλες δεν είχα πλέον τα τεύχη στη κατοχή μου. Σίγουρα θα μπορούσα να τις ξαναδιαβάσω από cbr, αλλά το να κρατάς ένα τεύχος στα χέρια σου έχει άλλη χάρη. Και όχι δεν μ' ενδιαφέρει να αγοράσω τους τόμους, 1ον διότι οικονομικώς μου 'ναι ευκολότερο να δίνω 3.50 € το μήνα για ένα τευχάκι και 2ον γιατί βασικά μόνο οι μεγάλες πολυσέλιδες μ' ενδιαφέρουν.

 

Κατά τ’ άλλα θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η ποιότητα των συνοδευτικών ιστοριών έχει πέσει συγκριτικά με της Α’ Περιόδου. Και σίγουρα θα προτιμούσα 2 δυνατές κύριες ιστορίες σε κάθε τεύχος, μια αναδημοσίευση και μια καινούργια, από τη σημερινή κατάσταση. Δυστυχώς, έχοντας ρωτήσει σχετικά τη σύνταξη, εμμέσως πλην σαφώς κατάλαβα ότι απλά δεν τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Ειλικρινά, όμως, δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο μένος ενάντια στο ΚΟΜΙΞ, ώστε να φτάνουμε να ζητάμε την οριστική διακοπή του. Είμαστε σε ένα φόρουμ με θέμα τα κόμικς και θα πίστευε κανείς ότι θα έπρεπε να χαιρόμαστε όσο ακόμα υπάρχουν κόμικς και κυκλοφορούν στα περίπτερα. Σεβαστό ότι πολλοί, ίσως και οι περισσότεροι, έχετε τις ιστορίες του Ρόσα, οι υπόλοιπες ούτως ή άλλως έχουν πέσει σε επίπεδο, οπότε η αγορά του ΚΟΜΙΞ πλέον δεν σας κεντρίζει το ενδιαφέρον. Γιατί πολύ απλά, δε σταματάτε να το αγοράζετε; Εάν όσοι γκρινιάζουν δεν αγοράσουν ξανά στο μέλλον ΚΟΜΙΞ, και μειωθούν σημαντικά οι πωλήσεις, αργά ή γρήγορα θα σταματήσει η κυκλοφορία του ή ακόμα καλύτερα θα αλλάξει γραμμή πλεύσης. Αν όμως η κυκλοφορία του συνεχίζει κανονικά, σημαίνει ότι οι πωλήσεις πάνε καλά και ότι υπάρχουν νέοι αναγνώστες ή παλαιότεροι όπως εγώ, που ακόμα τους ενδιαφέρει και το αγοράζουν. Πως λοιπόν μπορούμε να πούμε ότι επιτέλεσε το ρόλο του; Σίγουρα δεν είναι πια το συλλεκτικό ΚΟΜΙΞ επί χρυσής εποχής Τερζόπουλου, αλλά ο ρόλος ενός περιοδικού στην ουσία είναι να φέρνει έσοδα στα ταμεία της εκδοτικής. Και κατά πως φαίνεται η εκδοτική παραμένει αρκούντως ευχαριστημένη.

Μα θα χαλάσουν τη συλλογή τους.

Μα το έπαιρναν απο το πρωτο τεύχος.

Μα αμα φτιαξει στο μέλλον απο μονο του;

Μα το παίρνω απο συνήθεια.

Μα αγαπάω να το μισώ.

Μα ελπίζω σε ενα καλυτερο μέλλον.

 

:)

 

Αλλά μετα γκρινιαζουν πως δεν τους αρέσει το περιοδικο κ που ο κακός editor δεν το κανει πιο ποιοτικό.

Αλλά συνεχίζουν κανονικά να το supportατουν. Και μετα απορουν γιατί δεν αλλάζει το περιοδικο;

Άντε ψάξε βρες λογική!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Τερζοπουλος ειχε δημοσιεύσει όλες τις ιστορίες του ροσα στους 6 τομους της βιβλιοθηκης κομιξ εκτος απο μια το "αφιερωμενο εξαιρετικα". Μια αθλια βιβλιοθηκη χωρις κανενα συνοδευτικο χωρις την αναφορά στο ονομα του ροσα στα 25 ευρω. Η βιβλιοθηκη της fantagraphics στα αγγλικα με σχολια του ροσα για πρωτη φορα ειναι ετη φωτος μπροστά..ετη φωτος.

Η απάντηση στο ερώτημα εάν έχουν μπει όλες... Προσωπικά έχω φίλους που αγοράζουν τη Βιβλιοθήκη της Fantagraphics και από ότι μου έχει δείξει ο ένας από αυτούς (και από ότι είδα στο AthensCon στο περίπτερο της Jemma) τα τομάκια όχι μόνο έχουν σχεδόν τα ίδια λεφτά με του Τερζό αλλά όντως ποιοτικά είναι έτη φωτός μπροστά. Καταρχάς έμαθα ότι η γιαγιά Ντακ ήταν να εμφανιστεί πολύ νωρίτερα στο Βίο και την Πολιτεία και να συναντήσει την Γκόλντυ αλλά αυτό απορρίφθηκε. Έχουμε εξώφυλλα και συνοδευτικά άρθρα από τον ίδιο τον Ρόσα. Και είναι μέσα και οι ιστορίες του Βίου και των Χαμένων Επεισοδίων. Τι άλλο, θέλει κανείς για μια τέλεια έκδοση;

 

Το 'χω πει και στο παρελθόν, παίζει να 'μαι από τους λίγους εδώ μέσα που πραγματικά ευχαριστιέμαι την αναδημοσίευση των ιστοριών του Ρόσα. Πολλές δεν τις είχα ξαναδιαβάσει ποτέ μου και άλλες δεν είχα πλέον τα τεύχη στη κατοχή μου. Σίγουρα θα μπορούσα να τις ξαναδιαβάσω από cbr, αλλά το να κρατάς ένα τεύχος στα χέρια σου έχει άλλη χάρη. Και όχι δεν μ' ενδιαφέρει να αγοράσω τους τόμους, 1ον διότι οικονομικώς μου 'ναι ευκολότερο να δίνω 3.50 € το μήνα για ένα τευχάκι και 2ον γιατί βασικά μόνο οι μεγάλες πολυσέλιδες μ' ενδιαφέρουν.

 

Κατά τ’ άλλα θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η ποιότητα των συνοδευτικών ιστοριών έχει πέσει συγκριτικά με της Α’ Περιόδου. Και σίγουρα θα προτιμούσα 2 δυνατές κύριες ιστορίες σε κάθε τεύχος, μια αναδημοσίευση και μια καινούργια, από τη σημερινή κατάσταση. Δυστυχώς, έχοντας ρωτήσει σχετικά τη σύνταξη, εμμέσως πλην σαφώς κατάλαβα ότι απλά δεν τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Ειλικρινά, όμως, δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο μένος ενάντια στο ΚΟΜΙΞ, ώστε να φτάνουμε να ζητάμε την οριστική διακοπή του. Είμαστε σε ένα φόρουμ με θέμα τα κόμικς και θα πίστευε κανείς ότι θα έπρεπε να χαιρόμαστε όσο ακόμα υπάρχουν κόμικς και κυκλοφορούν στα περίπτερα. Σεβαστό ότι πολλοί, ίσως και οι περισσότεροι, έχετε τις ιστορίες του Ρόσα, οι υπόλοιπες ούτως ή άλλως έχουν πέσει σε επίπεδο, οπότε η αγορά του ΚΟΜΙΞ πλέον δεν σας κεντρίζει το ενδιαφέρον. Γιατί πολύ απλά, δε σταματάτε να το αγοράζετε; Εάν όσοι γκρινιάζουν δεν αγοράσουν ξανά στο μέλλον ΚΟΜΙΞ, και μειωθούν σημαντικά οι πωλήσεις, αργά ή γρήγορα θα σταματήσει η κυκλοφορία του ή ακόμα καλύτερα θα αλλάξει γραμμή πλεύσης. Αν όμως η κυκλοφορία του συνεχίζει κανονικά, σημαίνει ότι οι πωλήσεις πάνε καλά και ότι υπάρχουν νέοι αναγνώστες ή παλαιότεροι όπως εγώ, που ακόμα τους ενδιαφέρει και το αγοράζουν. Πως λοιπόν μπορούμε να πούμε ότι επιτέλεσε το ρόλο του; Σίγουρα δεν είναι πια το συλλεκτικό ΚΟΜΙΞ επί χρυσής εποχής Τερζόπουλου, αλλά ο ρόλος ενός περιοδικού στην ουσία είναι να φέρνει έσοδα στα ταμεία της εκδοτικής. Και κατά πως φαίνεται η εκδοτική παραμένει αρκούντως ευχαριστημένη.

Το θέμα είναι φίλε Batmick ότι τις ιστορίες αυτές τις μεγάλες θα τις αγοράσεις πολύ πιο φθηνά στο μέλλον με τα τομάκια που θα ξαναβγάλουν στην τιμή των 4 ευρώ. Δηλαδή με 24 ευρώ θα έχεις και τις μεγάλες και τις μικρές ενώ ήδη έχεις ξοδέψει 42 ευρώ για να έχεις μόνο 12 μεγάλες... 

 

Η ποιότητα των συνοδευτικών έπεσε κατακόρυφα από το τεύχος 19 και μετά. Και πριν υπήρχαν ψιλοπροβληματάκια αλλά όχι το χάος που βλέπεις από 19 και μετά... :) Προσωπικά δεν συζητάω την διακοπή αλλά κατακρίνω τις επιλογές. Διότι υπάρχει υλικό να μπει στο περιοδικό και αναλώνονται συνέχεια σε κάτι που έχουμε δει πολλές φορές στο παρελθόν. Ναι να το κάνουν και αυτό αλλά με μέτρο. Και ο Τερζό έβαζε Μπαρκς αλλά όχι 12 συνεχόμενες φορές....

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Το 'χω πει και στο παρελθόν, παίζει να 'μαι από τους λίγους εδώ μέσα που πραγματικά ευχαριστιέμαι την αναδημοσίευση των ιστοριών του Ρόσα. Πολλές δεν τις είχα ξαναδιαβάσει ποτέ μου και άλλες δεν είχα πλέον τα τεύχη στη κατοχή μου. Σίγουρα θα μπορούσα να τις ξαναδιαβάσω από cbr, αλλά το να κρατάς ένα τεύχος στα χέρια σου έχει άλλη χάρη. Και όχι δεν μ' ενδιαφέρει να αγοράσω τους τόμους, 1ον διότι οικονομικώς μου 'ναι ευκολότερο να δίνω 3.50 € το μήνα για ένα τευχάκι και 2ον γιατί βασικά μόνο οι μεγάλες πολυσέλιδες μ' ενδιαφέρουν.

 

Κατά τ’ άλλα θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η ποιότητα των συνοδευτικών ιστοριών έχει πέσει συγκριτικά με της Α’ Περιόδου. Και σίγουρα θα προτιμούσα 2 δυνατές κύριες ιστορίες σε κάθε τεύχος, μια αναδημοσίευση και μια καινούργια, από τη σημερινή κατάσταση. Δυστυχώς, έχοντας ρωτήσει σχετικά τη σύνταξη, εμμέσως πλην σαφώς κατάλαβα ότι απλά δεν τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Ειλικρινά, όμως, δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο μένος ενάντια στο ΚΟΜΙΞ, ώστε να φτάνουμε να ζητάμε την οριστική διακοπή του. Είμαστε σε ένα φόρουμ με θέμα τα κόμικς και θα πίστευε κανείς ότι θα έπρεπε να χαιρόμαστε όσο ακόμα υπάρχουν κόμικς και κυκλοφορούν στα περίπτερα. Σεβαστό ότι πολλοί, ίσως και οι περισσότεροι, έχετε τις ιστορίες του Ρόσα, οι υπόλοιπες ούτως ή άλλως έχουν πέσει σε επίπεδο, οπότε η αγορά του ΚΟΜΙΞ πλέον δεν σας κεντρίζει το ενδιαφέρον. Γιατί πολύ απλά, δε σταματάτε να το αγοράζετε; Εάν όσοι γκρινιάζουν δεν αγοράσουν ξανά στο μέλλον ΚΟΜΙΞ, και μειωθούν σημαντικά οι πωλήσεις, αργά ή γρήγορα θα σταματήσει η κυκλοφορία του ή ακόμα καλύτερα θα αλλάξει γραμμή πλεύσης. Αν όμως η κυκλοφορία του συνεχίζει κανονικά, σημαίνει ότι οι πωλήσεις πάνε καλά και ότι υπάρχουν νέοι αναγνώστες ή παλαιότεροι όπως εγώ, που ακόμα τους ενδιαφέρει και το αγοράζουν. Πως λοιπόν μπορούμε να πούμε ότι επιτέλεσε το ρόλο του; Σίγουρα δεν είναι πια το συλλεκτικό ΚΟΜΙΞ επί χρυσής εποχής Τερζόπουλου, αλλά ο ρόλος ενός περιοδικού στην ουσία είναι να φέρνει έσοδα στα ταμεία της εκδοτικής. Και κατά πως φαίνεται η εκδοτική παραμένει αρκούντως ευχαριστημένη.

Υπάρχει μένος για το ΚΟΜΙΞ, γιατί αντί γι' αυτό θα μπορούσαν να κυκλοφορούν τα Κλασσικά! Ας το κλείσουν να τελειώνουμε κι ας επανεκδώσουν στη θέση του τα Κλασσικά βάζοντας αδημοσίευτες ιταλικές! 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   4001
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5052 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δλδ αμα αλλαξει ο τιτλος στο εξώφυλλο το μένος θα κοπάσει? :S

Κ γω που νόμιζα οτι το όλο θέμα ηταν το περιεχόμενο. :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε θα κοπει ποτε το Κομιξ. Ειναι ο μονος τιτλος που "αναγκαζει" κοσμο να το αγοραζει και να πληρωνει δυσαναλογα ακριβο τιμημα σε σχεση με τα υπολοιπα περιοδικα, ακομα και οταν δεν του αρεσει το περιεχομενο.

 

Υ.Γ. Ασχετο...θυμαστε εκεινη τη σειρα, τον "Φαντομια"; Τετοιες μερες πριν 2 χρονια δημοσιευτηκε στο Κομιξ η 3η απο τις 16 ιστοριες της σειρας. Οι ιστοριες αυτες ηταν πολυ δημοφιλεις παρ'ολα αυτα 2 χρονια μετα ακομα εχουμε διαβασει στην Ελλαδα μονο 3/16. Δεν μπηκαν ουτε στο Κομιξ ως συμπληρωματικες, ουτε στο Μικυ Μαους. Αλλο ενα απο τα πολλα παραδειγματα της αδιαφοριας του επιτελειου για τους αναγνωστες.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31706
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  177
  • Reputation:   706
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Ναι, διότι το ΚΟΜΙΞ ήταν πάντα ένα περιοδικό σχεδιασμένο για ιστορίες 4ων καρέ και πιο συγκεκριμένα η ''αποστολή'' του ήταν να δημοσιεύσει όλες τις ιστορίες του Barks και του Rosa. Όταν τελείωσαν αυτές άρχισαν σιγά σιγά και διστακτικά οι καλύτερες ιστορίες των VIcar, Jippes, Van Horn πατέρα και λοιπών απλά και μόνο για να μην κλείσει το περιοδικό. Ύστερα τελείωσαν και αυτές και πήγαν στις χειρότερες ιστορίες των παραπάνω δημιουργών, έπειτα έπιασαν ακόμα χειρότερους δημιουργούς και τελικά... ορίστε το αποτέλεσμα, ορίστε που έφτασε η ποιότητα των συνοδευτικών ιστοριών απλά και μόνο για να παραταθεί η ζωή του περιοδικού. Ιταλικές ιστορίες είναι λογικό να λένε ότι δεν είναι δυνατόν να μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ γιατί είναι 3ων καρέ και γενικότερα δεν ταιριάζουν στον μπαρκσοροσικό χαρακτήρα του περιοδικού. Ας λήξουν το ΚΟΜΙΞ λοιπόν κι ας βγάλουν Κλασσικά με μέγεθος ανάμεσα στο Μίκυ και στο ΚΟΜΙΞ όπου θα μπαίνουν οι καλές αδημοσίευτες ιταλικές. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η απάντηση στο ερώτημα εάν έχουν μπει όλες... Προσωπικά έχω φίλους που αγοράζουν τη Βιβλιοθήκη της Fantagraphics και από ότι μου έχει δείξει ο ένας από αυτούς (και από ότι είδα στο AthensCon στο περίπτερο της Jemma) τα τομάκια όχι μόνο έχουν σχεδόν τα ίδια λεφτά με του Τερζό αλλά όντως ποιοτικά είναι έτη φωτός μπροστά. Καταρχάς έμαθα ότι η γιαγιά Ντακ ήταν να εμφανιστεί πολύ νωρίτερα στο Βίο και την Πολιτεία και να συναντήσει την Γκόλντυ αλλά αυτό απορρίφθηκε. Έχουμε εξώφυλλα και συνοδευτικά άρθρα από τον ίδιο τον Ρόσα. Και είναι μέσα και οι ιστορίες του Βίου και των Χαμένων Επεισοδίων. Τι άλλο, θέλει κανείς για μια τέλεια έκδοση;

.

 

Το αγοράζω και εγω και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Αν κάποοιος ξέρει αγγλικά, έχει τα χρήματα και θέλει Ρόσα αξίζει με τα χίλια να πάρει αυτή την εγκυκλοπαίδια της Fantagraphics. Ακριβή δε λέω. Σίγουρα ακριβή. Αλλά απλά δεν συγκρίνεται με τίποτα.  

 

Ξέρετε τι άλλο είχε η πρώτη έκδοση των ιστοριών του Ρόσα που κάνει αυτή να φαίνεται θλιβερή. Είχε κάποιες συνεντεύξεις του Ρόσα για κάποιες ιστορίες 

Μιλάμε για ένα περιοδικό που κάποτε είχε ΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΟ ΡΟΣΑ + συνεντευξη Ρόσα + ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΟ ΜΠΑΡΚΣ στο ίδιο τέυχος. Τι να λέμε τώρα. Και για κερασάκι σου πέταγε και ένα Σκάρπα ή ένα Γιιπες στη χειρότερη. Για αυτό γκρινιάζουμε όλοι για το ΚΟΜΙΞ. Απλά ελπίζαμε με τη νέα εποχή και τη δημοσίευση κάποιων καλών ιταλικών ιστοριών μαζί με τα αντίστοιχα άρθρα-συνετεύξεις να αγγίξουμε το παλιό επίπεδο. Έτσι ξεκίνησε στα 18 πρώτα τεύχη και μετά σοκ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπορεις να ζητας να σταματησουν να βγαζουν ενα περιοδικο ενω ταυτοχρονα το αγοραζεις ανελλιπως.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34792
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δε θα κοπει ποτε το Κομιξ. Ειναι ο μονος τιτλος που "αναγκαζει" κοσμο να το αγοραζει και να πληρωνει δυσαναλογα ακριβο τιμημα σε σχεση με τα υπολοιπα περιοδικα, ακομα και οταν δεν του αρεσει το περιεχομενο.

 

Υ.Γ. Ασχετο...θυμαστε εκεινη τη σειρα, τον "Φαντομια"; Τετοιες μερες πριν 2 χρονια δημοσιευτηκε στο Κομιξ η 3η απο τις 16 ιστοριες της σειρας. Οι ιστοριες αυτες ηταν πολυ δημοφιλεις παρ'ολα αυτα 2 χρονια μετα ακομα εχουμε διαβασει στην Ελλαδα μονο 3/16. Δεν μπηκαν ουτε στο Κομιξ ως συμπληρωματικες, ουτε στο Μικυ Μαους. Αλλο ενα απο τα πολλα παραδειγματα της αδιαφοριας του επιτελειου για τους αναγνωστες.

 

Που ήταν ΙΣΤΟΡΙΑΡΕΣ, ταίριαζαν στο ύφος του περιοδικού και μείναμε μπουκάλα!!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτσι ξεκίνησε στα 18 πρώτα τεύχη και μετά σοκ.

 

17 τεύχη. Στο 18ο εβαλαν χριστουγεννιατικες ιστοριες του Μπαρκς για να βγαλουν τα εξοδα τους οι ιστοριες που θα εμπαιναν πολυ συντομα στη Βιβλιοθηκη Disney.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δε θα κοπει ποτε το Κομιξ. Ειναι ο μονος τιτλος που "αναγκαζει" κοσμο να το αγοραζει και να πληρωνει δυσαναλογα ακριβο τιμημα σε σχεση με τα υπολοιπα περιοδικα, ακομα και οταν δεν του αρεσει το περιεχομενο.

 

Υ.Γ. Ασχετο...θυμαστε εκεινη τη σειρα, τον "Φαντομια"; Τετοιες μερες πριν 2 χρονια δημοσιευτηκε στο Κομιξ η 3η απο τις 16 ιστοριες της σειρας. Οι ιστοριες αυτες ηταν πολυ δημοφιλεις παρ'ολα αυτα 2 χρονια μετα ακομα εχουμε διαβασει στην Ελλαδα μονο 3/16. Δεν μπηκαν ουτε στο Κομιξ ως συμπληρωματικες, ουτε στο Μικυ Μαους. Αλλο ενα απο τα πολλα παραδειγματα της αδιαφοριας του επιτελειου για τους αναγνωστες.

Δυστυχώς, φαίνεται όντως να τον έχουν ξεχάσει, κρίμα πραγματικά, γιατί ήταν πάρα πολύ καλή σειρά με ατμοσφαιρικό σχέδιο και εμπνευσμένο σενάριο. 

 

Πάντως εγώ έχω μια άλλη πολύ πιο σημαντική απορία: Αφού η αφρόκρεμα των ιταλικών ιστοριών δεν πρόκειται να δημοσιευθεί στο ΚΟΜΙΞ, γιατί δεν έχουμε δει καμία από αυτές στο Μίκυ; 

 

Δεν έχουμε δει καμία ιστορία του Κάστυ (π.χ. Αυτοκρατορία του Πάγου)

Δεν έχουμε δει τον Τζέκυλ και Χάυντ. 

Δεν έχουμε δει γενικώς καμία από τις πολύ υψηλού επιπέδου ιταλικές που έχουν κυκλοφορήσει το τελευταίο διάστημα. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6409
  • Reputation:   63386
  • Achievement Points:  6473
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό τη συζήτηση και τα παράπονα για την ποιότητα του περιοδικού κόμικς και είπα να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου (όχι να το λιθοβολήσω).

 

1. Για όσους γκρινιάζουν και παραπονιούνται ότι δεν εισακούονται ως φανατικοί αναγνώστες του περιοδικού κι ότι το περιοδικό κατρακυλάει, θα επαναλάβω το αυτονόητο που γράφουν κι άλλοι λίγο παραπάνω: Οι αναγνώστες του Κόμιξ σε αυτό εδώ το φόρουμ είναι καμιά πενηνταριά. Άντε εκατό. Υπάρχουν χιλιάδες άλλοι εκεί έξω που αγοράζουν το περιοδικό και μάλλον δεν πολυασχολούνται με το ακριβές περιεχόμενο. Αν αυτοί εξακολουθούν να αγοράζουν, ο εκδότης είναι ευχαριστημένος και δεν χρειάζεται να κάνει και πολλές-πολλές αλλαγές.

 

2. Υπάρχει βέβαια και το θέμα του όποιου εκδότη ο οποίος μπορεί (αν θέλει) να κάνει προτάσεις και να διαμορφώσει κοινό. Δεν νομίζω όμως ότι είμαστε σε περίοδο που κάποιος εκδότης θα χαλούσε μια συνταγή που πουλάει για να πειραματιστεί.

 

3. Πάντως, είναι αλήθεια ότι το Κόμιξ έχει προ πολλού κλείσει τον κύκλο του σαν "συλλεκτικό περιοδικό". Η λύση που θα πρότεινα εγώ (αν φυσικά έχουν πέσει οι πωλήσεις του) θα ήταν η εξής:

  • Διατήρηση του τίτλου και του χαρακτηρισμού «συλλεκτικό τεύχος».
  • Έναρξη νέας αρίθμησης από το #1. Αν πρέπει να μπει διπλή αρίθμηση να αναγράφεται μόνο στο εσωτερικό του τεύχους. Επίσης μπορεί στο εξώφυλλο να αναγράφεται «νέα περίοδος», ή κάτι τέτοιο.
  • Μείωση των σελίδων στις 36. Ενδεχομένως αλλαγή και του φορμά (ας γίνει όπως τα αμερικάνικα) για να είναι περισσότερο εμφανής η διαφορά.
  • Μείωση της τιμής περίπου στα 2 ευρώ.
  • Δημοσίευση μόνον ιστοριών των Μπαρκς (ναι, ξανά τις ίδιες), Γκότφρεντσον, άντε χαριστικά του Ρόσα και κάνα-δυο άλλων. Ίσως τον ένα μήνα αδημοσίευτη (όσες υπάρχουν) και τον επόμενο επανέκδοση. Και λίγα αρθράκια.
Ποιο το νόημα όλων αυτών; Το περιοδικό να κάνει επανεκκίνηση, να κάνει ότι είχε ξεκινήσει πριν από εικοσιτόσα χρόνια. Προφανώς όχι με την ίδια δυναμική, αφού εκείνη την εποχή ήταν πρωτοποριακό να γράφει για τον Καρλ Μπαρκς , ενώ σήμερα οι αναγνώστες τον ξέρουν. Πάντως μπορεί να δώσει την ευκαιρία σε μια νέα γενιά αναγνωστών ηλικίας 10-12 ετών να ξεκινήσουν μια συλλογή που να αξίζει. Και θα δικαιολογεί πλέον τον τίτλο «συλλεκτικό τεύχος». Όσο για τους παλιότερους αναγνώστες, αυτοί θα πορευτούν με τα σκληρόδετα.

 

:pool:

 

 

Νομίζω είναι η τρίτη φορά που αναδημοσιεύω αυτό το κείμενο.

 

Αναφερόταν στο Κόμιξ Τερζόπουλου αλλά μου φαίνεται και πάλι επίκαιρο και με εκφράζει.

 

Με δεδομένο ότι το Κόμιξ όντως έκανε επανεκκίνηση, αυτό που θα ήθελα για την τωρινή έκδοση είναι:

 

1. Μείωση σελίδων και τιμής

 

2. Μια μεγάλη κεντρική ιστορία Ρόσα (ναι, Ρόσα!) ή Γκόντφερσον ή σπανιότερα κάποιου άλλου αρχαίου δημιουργού Αμερικάνου ή Ιταλού ή οτιδήποτε άλλο. Όχι Μπαρκς αφού βγήκαν οι τόμοι και πολλά παιδάκια τους έχουν ή μπορούν να τους βρουν φτηνά

 

3. Αρκετές σελίδες με άρθρα, πληροφορίες και αλληλογραφία.

 

4. Ενδεχομένως μια μικρότερη κλασική ιστορία ή στριπς ή (ενίοτε) μια νεότερου δημιουργου που το επιτελείο θεωρεί ανερχόμενο/σύγχρονο θαύμα/επίγονο του Μπαρκς

 

 

 

ΥΓ Εννοείται ότι αν το Κόμιξ πουλάει έτσι όπως είναι σήμερα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνουν αλλαγές.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

2. Μια μεγάλη κεντρική ιστορία Ρόσα (ναι, Ρόσα!) ή Γκόντφερσον ή σπανιότερα κάποιου άλλου αρχαίου δημιουργού Αμερικάνου ή Ιταλού ή οτιδήποτε άλλο. Όχι Μπαρκς αφού βγήκαν οι τόμοι και πολλά παιδάκια τους έχουν ή μπορούν να τους βρουν φτηνά

Αχ μπραβο, καλο ειναι να κυκλοφορουν στην αγορα τουλαχιστον 5 - 6 διαφορετικα τευχη με τις ιδιες ιστοριες! Το ονειρο της ζωης μου ειναι να αποκτησω ολες τις ιστοριες του Ροσα 5 φορες πριν ερθει το 2020. 

 

Και φυσικα μόλις τελειωσουν οι ιστοριες του Ροσα, το '18 - '19, μπορουμε να βαλουμε παλι ολες τις ιστοριες του Μπαρκς απο την αρχη γιατι, αλιμονο, θα εχουν περασει 3-4 χρονια απο την κυκλοφορια της βιβλιοθηκης του  :please:

 

 

Ρε ειμαστε με τα καλα μας? Ειλικρινα δλδ.  :lol:  :lol:  :lol:

Επεξεργασία από Disney Maniac
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

@Quackmore και από που φαίνεται ότι έβγαλαν το Μαύρο πλαίσιο; Από την συγκεκριμένη διαφήμιση δεν το καταλαβαίνεις αυτό... Όλες οι προηγούμενες έτσι ήταν...

Τι εννοείς από που φαίνεται; Εγώ από εδώ το είδα. Εάν διαφέρουν τα εξώφυλλα των online τευχών με αυτά του περιπτέρου δεν γνωρίζω, αλλά απ΄ότι βλέπω στο ReadPoint, όλα τα προηγούμενα εξώφυλλα του Ρόσα έχουν το γνωστό μαύρο πλαίσιο εκτός από το τελευταίο. Επεξεργασία από Quackmore
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε θα κοπει ποτε το Κομιξ. Ειναι ο μονος τιτλος που "αναγκαζει" κοσμο να το αγοραζει και να πληρωνει δυσαναλογα ακριβο τιμημα σε σχεση με τα υπολοιπα περιοδικα, ακομα και οταν δεν του αρεσει το περιεχομενο.

 

Υ.Γ. Ασχετο...θυμαστε εκεινη τη σειρα, τον "Φαντομια"; Τετοιες μερες πριν 2 χρονια δημοσιευτηκε στο Κομιξ η 3η απο τις 16 ιστοριες της σειρας. Οι ιστοριες αυτες ηταν πολυ δημοφιλεις παρ'ολα αυτα 2 χρονια μετα ακομα εχουμε διαβασει στην Ελλαδα μονο 3/16. Δεν μπηκαν ουτε στο Κομιξ ως συμπληρωματικες, ουτε στο Μικυ Μαους. Αλλο ενα απο τα πολλα παραδειγματα της αδιαφοριας του επιτελειου για τους αναγνωστες.

Βεβαίως δεν θα κοπεί και ο λόγος είναι αυτός που λες.

 

Ρε Ror βασικά να σου πω ότι ναι το θυμάμαι ότι μπήκε στο ΚΟΜΙΞ 4. Θυμάμαι καλά και την μέρα που πήγα να πάρω το τευχάκι από το περίπτερο. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπαίνουν αυτές οι ιστορίες. Μου άρεσε πάρα πολύ ο Φαντομίας και πήγαινε με το πνεύμα του περιοδικού. Εδώ μου είχαν πει ότι ο εντιτορ απάντησε ότι δεν υπάρχει χώρος στο περιοδικό για όλες τις ιστορίες... Πράγματα για που σε κάνουν να γελάς :lol:

 

Το αγοράζω και εγω και πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Αν κάποοιος ξέρει αγγλικά, έχει τα χρήματα και θέλει Ρόσα αξίζει με τα χίλια να πάρει αυτή την εγκυκλοπαίδια της Fantagraphics. Ακριβή δε λέω. Σίγουρα ακριβή. Αλλά απλά δεν συγκρίνεται με τίποτα.  

 

Ξέρετε τι άλλο είχε η πρώτη έκδοση των ιστοριών του Ρόσα που κάνει αυτή να φαίνεται θλιβερή. Είχε κάποιες συνεντεύξεις του Ρόσα για κάποιες ιστορίες 

Μιλάμε για ένα περιοδικό που κάποτε είχε ΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΟ ΡΟΣΑ + συνεντευξη Ρόσα + ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΟ ΜΠΑΡΚΣ στο ίδιο τέυχος. Τι να λέμε τώρα. Και για κερασάκι σου πέταγε και ένα Σκάρπα ή ένα Γιιπες στη χειρότερη. Για αυτό γκρινιάζουμε όλοι για το ΚΟΜΙΞ. Απλά ελπίζαμε με τη νέα εποχή και τη δημοσίευση κάποιων καλών ιταλικών ιστοριών μαζί με τα αντίστοιχα άρθρα-συνετεύξεις να αγγίξουμε το παλιό επίπεδο. Έτσι ξεκίνησε στα 18 πρώτα τεύχη και μετά σοκ.

Ακριβή αλλά εξαιρετική. Το προτιμώ από το Ακριβή αλλά μέτρια. 

 

Αυτό που λες για την πρώτη έκδοση ιστοριών Ρόσα συμφωνώ απόλυτα! Ήταν κάτι το φοβερό και από άποψη άρθρων, συνεντεύξεων, χρωμάτων. Εδώ όλα αυτά λείπουν και για να τα καλύψουν και να δείξουν μια δήθεν νέα "προσέγγιση" βάζουν έναν αρθρογράφο να γράφει 2 σελίδες άρθρα και το εξώφυλλο χωρίς τα λόγια και αυτό ήταν. Άψυχη προσπάθεια δηλαδή. Προσωπικά είναι θλιβερό να συγκρίνει κανείς τεύχη από τα 1 - 18 και να βλέπει τόση μεγάλη διαφορά με τα 19 - 30 ποιοτικά. Θυμάστε το ΚΟΜΙΞ #3 με την ιστοριάρα του Κάστυ Σκοτεινός Κόσμος; Που έχει 4 σελίδες άρθρα για την ιστορία αλλά και με πληροφορίες για το δημιουργό και μελλοντικά σχέδια; Αυτά τα άρθρα μου έχουν λείψει. Τα άρθρα που βάζουν τώρα για τις ιστορίες του Ρόσα δεν λένε και κάτι καινούργιο.

 

Δυστυχώς, φαίνεται όντως να τον έχουν ξεχάσει, κρίμα πραγματικά, γιατί ήταν πάρα πολύ καλή σειρά με ατμοσφαιρικό σχέδιο και εμπνευσμένο σενάριο. 

 

Πάντως εγώ έχω μια άλλη πολύ πιο σημαντική απορία: Αφού η αφρόκρεμα των ιταλικών ιστοριών δεν πρόκειται να δημοσιευθεί στο ΚΟΜΙΞ, γιατί δεν έχουμε δει καμία από αυτές στο Μίκυ; 

 

Δεν έχουμε δει καμία ιστορία του Κάστυ (π.χ. Αυτοκρατορία του Πάγου)

Δεν έχουμε δει τον Τζέκυλ και Χάυντ. 

Δεν έχουμε δει γενικώς καμία από τις πολύ υψηλού επιπέδου ιταλικές που έχουν κυκλοφορήσει το τελευταίο διάστημα. 

Πραγματικά ισχύει αυτό και ειδικά για τον Κάστυ! Είναι λες και τον φυλάνε στο συρτάρι. Κιόλας όταν τελειώσει ο Ρόσα θα μου πεις τι θα βάλουν; :P

 

Γενικά και όσες Ιταλικές καλές μπαίνουν στο ΜΜ δεν είναι του πολύ υψηλού επιπέδου με εξαίρεση 1-2 που είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Μυστήρια πράγματα....

 

Ναι, διότι το ΚΟΜΙΞ ήταν πάντα ένα περιοδικό σχεδιασμένο για ιστορίες 4ων καρέ και πιο συγκεκριμένα η ''αποστολή'' του ήταν να δημοσιεύσει όλες τις ιστορίες του Barks και του Rosa. Όταν τελείωσαν αυτές άρχισαν σιγά σιγά και διστακτικά οι καλύτερες ιστορίες των VIcar, Jippes, Van Horn πατέρα και λοιπών απλά και μόνο για να μην κλείσει το περιοδικό. Ύστερα τελείωσαν και αυτές και πήγαν στις χειρότερες ιστορίες των παραπάνω δημιουργών, έπειτα έπιασαν ακόμα χειρότερους δημιουργούς και τελικά... ορίστε το αποτέλεσμα, ορίστε που έφτασε η ποιότητα των συνοδευτικών ιστοριών απλά και μόνο για να παραταθεί η ζωή του περιοδικού. Ιταλικές ιστορίες είναι λογικό να λένε ότι δεν είναι δυνατόν να μπαίνουν στο ΚΟΜΙΞ γιατί είναι 3ων καρέ και γενικότερα δεν ταιριάζουν στον μπαρκσοροσικό χαρακτήρα του περιοδικού. Ας λήξουν το ΚΟΜΙΞ λοιπόν κι ας βγάλουν Κλασσικά με μέγεθος ανάμεσα στο Μίκυ και στο ΚΟΜΙΞ όπου θα μπαίνουν οι καλές αδημοσίευτες ιταλικές. 

Το ότι έβαζε Σκαρπα,Καββατσάνο διαψεύδει την αποστολή που έχεις στο μυαλό σου. Η ορίτζιναλ αποστολή του ήταν να μπει ο Μπαρκς σε ένα περιοδικό. Μπαρκς γιατί ήταν όνομα και όχι για τις σειρές καρέ που είχαν οι ιστορίες του. Μετά αυτό άλλαξε και μπήκαν και άλλοι. Εσύ έχεις συνδέσει ότι ΚΟΜΙΞ = ιστορίες 4 καρέ. Δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό όμως.

 

Τι εννοείς από που φαίνεται; Εγώ από εδώ το είδα. Εάν διαφέρουν τα εξώφυλλα των online τευχών με αυτά του περιπτέρου δεν γνωρίζω, αλλά απ΄ότι βλέπω στο ReadPoint, όλα τα προηγούμενα εξώφυλλα του Ρόσα έχουν το γνωστό μαύρο πλαίσιο εκτός από το τελευταίο.

Καλά ναι τώρα που το βλέπω για το τελευταίο μπορείς να έχεις δίκιο αλλά το εξώφυλλο αυτού του τέυχους είναι γενικά κατάμαυρο οπότε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1020
  • Reputation:   6588
  • Achievement Points:  1021
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το θέμα είναι φίλε Batmick ότι τις ιστορίες αυτές τις μεγάλες θα τις αγοράσεις πολύ πιο φθηνά στο μέλλον με τα τομάκια που θα ξαναβγάλουν στην τιμή των 4 ευρώ. Δηλαδή με 24 ευρώ θα έχεις και τις μεγάλες και τις μικρές ενώ ήδη έχεις ξοδέψει 42 ευρώ για να έχεις μόνο 12 μεγάλες... 

 

Έχεις δίκιο, πλην όμως εγώ δεν μπορώ να 'μαι 100% σίγουρος ότι τα τομάκια όντως θα βγουν και στην τιμή που αναφέρεις. Ναι, είναι πολύ πιθανό, όχι όμως απολύτως βέβαιο. Εάν μελλοντικά κυκλοφορήσουν, πολύ απλά αν έχω την οικονομική δυνατότητα θα τα ξαναγοράσω, όπως παλιότερα αγόρασα εκ νέου το Βίο και τη Πολιτεία. Εάν όχι, έχω ήδη αγοράσει τις ιστορίες και είμαι κομπλέ. Και πολύ απλά αν το ΚΟΜΙΞ πλέον δεν με γεμίζει και οι κύριες δε με ενδιαφέρουν, θα πάψω να το αγοράζω, όπως έχω ήδη πάψει να παίρνω τόσα και τόσα άλλα.

 

Ξέρετε τι καταλαβαίνω, ότι ισχύει λίγο-πολύ η κατάσταση που περιέγραψε ο Digisoul. Οι συλλέκτες νιώθουν γεμάτοι όταν συμπληρώνουν τη συλλογή μέχρι και το τελευταίο τεύχος και ίσως πολλοί θεωρούν αδιανόητο να σταματήσουν την αγορά ενός τίτλου. Συγχρόνως, όμως, μη μένοντας ικανοποιημένοι από τη ποιότητα των ιστορίων, θεωρούν ότι οικονομικώς ζημιώνονται. Βρίσκονται σε μια εσωτερική πάλη και εύχονται να διακοπεί ο τίτλος για να βγουν από τη δύσκολη θέση. Όσο αυτό δε γίνεται θα συνεχίσουν να τον αγοράζουν - στηρίζοντας το οικονομικώς και γεμίζοντας τα ταμεία της εκδοτικής - και κατόπιν να γκρινιάζουν για τα λεφτά που πέταξαν. Γιατί πραγματικά αναρωτιέμαι, απ' όλους όσους κράζουν μήνες τώρα, πόσοι πραγματικά σταμάτησαν να το αγοράζουν;; Και αν σταμάτησαν, γιατί να μπαίνουν ακόμα στον κόπο να ασχολούνται με έναν πεθαμένο κατά τη γνώμη τους τίτλο;; Όπως έλεγε ο Καραμανλής: "Το Σάββατο σε βρίζουν, την Κυριακή σε ψηφίζουν και τη Δευτέρα κόβουν το χέρι τους". Προσωπικά ποτέ μου δεν κατανόησα αυτή τη λογική.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.