Μετάβαση στο περιεχόμενο

ALL STAR BATMAN & ROBIN: THE BOY WONDER


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όχι. Ούτε τα Sin City εκτός από το πρώτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σε προκαλώ :ego: να το διαβάσεις για να προσθέσεις ακόμα ένα απαίσιο κόμικ στην εργογραφία του. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ΕΠΟΣ.-

 

Ο Φρανκ Μιλλερ δε μπορεί να γράψει καλό, μέτριο ή κακό κόμικ. Μόνο αριστουργήματα. (Άντε, ίσως εξαιρείται το 300.)

 

Σ' αρέσει πολύ ο Μόρισον και τα χαλάμε αλλά εδώ συμφωνούμε. Και ας λέει ότι θέλει ο κόσμος. Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Ο Μπάτμαν είναι ένας μισότρελος κ@@@@0λης.

Επεξεργασία από DJO
Μπιπ.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γενικά μου αρέσουν τρελά κόμικς όπως του Μόρρισον και απεχθάνομαι βαρετά κόμικς με παραμυθακια, διδαγματα και ονειρικα ποιηματα(όπως το Sandman, το οποίο προσπάθησα, έφτασα στα 20 τεύχη άλλα με έχασε. Ακόμη και ο Άλαν Μουρ μερικές φορές γίνεται ξενέρωτος, βλ. Swamp Thing.)

 

Πρίν από ένα χρόνο, αν μου έλεγες να διαβάσω κόμικ χωρίς μεγάλες ιδέες δε θα το κοιτούσα καν(ήμουν λίγο κακάκας σε τέτοια θέματα γιατί διάβαζα αποκλειστικά Grant Morrison).

 

Δεν έχω διαβάσει, όμως, έργο του Μίλλερ στο οποίο να μην προσπαθεί να δείξει κάτι φρέσκο. Να επιχειρήσει να αλλάξει το κόμικ ως τέχνη. Οι απλές, αλλά ταυτόχρονα σημαντικές ιδέες, με το στυλ και την ατμόσφαιρα που πετυχαίνει είναι ο απόλυτος συνδυασμός. Δεν υπάρχει άλλος σκιτσογράφος που σου έχει δείξει ότι ξέρει να σχεδιάζει (Daredevil) και παράλληλα σε άλλες δουλειές (Ronin) να αλλάζει εντελώς στο προσωπικό του βρώμικο και πρόχειρο στυλ.

 

Ακόμη και το Dark Knight Strikes Again, που το φτύνουν όλοι, είναι αριστούργημα. 

 

Διάβασα και το Holy Terror και μου άρεσε και αυτό. Ακόμη και εδώ πάει να κάνει κάτι φρέσκο εκμεταλλεύοντας την οριζόντια τοποθέτηση των σελίδων. Το σχέδιο με τις πιτσιλιές, τη βροχή και τη βρωμιά δένει απίστευα με την όλη κατάσταση. Και έτσι πως ερμήνευσα εγώ την ιστορία την θεωρώ εξίσου καλή. Ωραία, μπορεί να μην ξεπερνάει Μπάτμαν, Ρόνιν, Daredevil, Watchmen, και ό,τι άλλο γνωστό, αλλά δεν περιμένουμε πάντα τέτοιας σημασίας δουλειά. Ο Μίλλερ ωρίμασε τα κόμικς και τώρα προσπαθεί να συνεχίσει το έργο του δείχνοντας συνεχώς κάτι διαφορετικό από αυτά που έχουμε συνηθίσει. Το έλεγε και ο Μουρ, πως αφού ένας συγγραφέας τελειοποιήσει μια τεχνική του, ένα είδος, το εγκατλείπει. Φαίνεται και στις δουλειές του άλλωστε που έχουν όλες διαφορετική θεματολογία μεταξύ τους. (Promethea, Tom Strong, Top 10, Neonomicon και πολλά άλλα)

 

 

Τρέμε Morrison, έρχεται ο Frank MIller.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δηλαδή πως επιχειρεί να αλλάξει την τέχνη των κόμικς στο All-Star;

 

Για το φορμάτ του Holy Terror.... Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος.

 

EDIT: Όχι και να συγκρίνεις τον Morrison με τον Miller. Καλός και χρυσός ο Miller του παρελθόντος (γιατί τότε ήταν τοπ, τώρα είναι ο τρελο-Φρανκ), αλλά ο Morrison δεκαετίες τώρα βγάζει κορυφαία κόμικς και προσπαθεί να κάνει και νέα πράγματα. Ας πούμε ανυπομονώ για το Multiversity όσο τίποτα.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4750 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ δεν θα μπορούσα να διαβάσω κόμικ που γράφτηκε σε μια άλλη εποχή και να το κρίνω συμφωνα με εκείνη την εποχή, και όχι με τα όσα έχουν βγει εως σήμερα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εγώ δεν θα μπορούσα να διαβάσω κόμικ που γράφτηκε σε μια άλλη εποχή και να το κρίνω συμφωνα με εκείνη την εποχή, και όχι με τα όσα έχουν βγει εως σήμερα...

 

συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. ένα έργο, μπορεί στο παρελθόν να ήταν ανατρεπτικό, προοδευτικό κτλ, αλλά στη σημερινή εποχή να είναι παροχημένο, κοινότυπο και να μην έχει κανένα απόλυτως αντίκτυπο. ισχύει βέβαια και το αντίθετο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δηλαδή πως επιχειρεί να αλλάξει την τέχνη των κόμικς στο All-Star;

 

Για το φορμάτ του Holy Terror.... Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος.

 

EDIT: Όχι και να συγκρίνεις τον Morrison με τον Miller. Καλός και χρυσός ο Miller του παρελθόντος (γιατί τότε ήταν τοπ, τώρα είναι ο τρελο-Φρανκ), αλλά ο Morrison δεκαετίες τώρα βγάζει κορυφαία κόμικς και προσπαθεί να κάνει και νέα πράγματα. Ας πούμε ανυπομονώ για το Multiversity όσο τίποτα.

 

 

Στο All Star σου δειχνει ότι πρέπει να ξεκολλήσουν επιτέλους οι συγγραφείς από τα όρια των εταιριών κτλ κτλ και να κάνουν ό,τι γουστάρουν. Δε χρειάζεται να σέβεσαι την όλη ιστορία ενός χαρακτήρα εάν έχεις να πεις κάτι διαφορετικό. Φαίνεται πόσο έχουν επαναπαυθεί οι αναγνώστες στα ίδια και στα ίδια, και μόλις βγει κάτι διαφορετικό μυξοκλαίνε. Δες Μόρρισον π.χ. Σχεδόν όλες τις δουλειές του τις θεωρούν ασυναρτησίες και παραισθήσεις από ψυχεδελικές ουσίες. Και γιατί;; Γιατί έτσι του είπε ο φίλος του, και το μισό Ίντερνετ. (Να επισημάνω κιόλας πως δε γίνομαι απόλυτος. Προφανώς και όλα όσα θα πω ισχύουν για ένα μεγάλο ποσοστό και όχι για όλους) Γιατί δεν έχει δει σε όλα τα υπόλοιπα κόμικς πρωταγωνιστές τραβέλια, δεν έχει συνηθίσει να θέλει να διαβάσεις συγκεντρωμένος για να βρεις τα στοιχεία που σου δίνει.(βλ. Batman που ακόμη και στο τελευταίο τεύχος σου συνδέει το "A hole in everything"). Γιατί μισούν το The Dark Knight Strikes Again;; Γιατί μόλις είδαν το ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ σκίτσο και τη χρήση των θηλυκών υπερηρωίδων αποκλειστικά ως σεξουαλικά υποκείμενα, τους ξένισε. Συνηδειτοποιούν ότι αυτό δεν το έκανε κάποιος άλλος, άρα είναι κακό και άσχημο και και και και...Γιατί αρέσει σε όλους ο Άλαν Μουρ;; Γιατί έγραψε κομιξάρες, οκ. Γιατί, όμως, λατρεύουν όλοι το Watchmen;; Γιατί έτσι τους είπε το Ιντερνετ, έτσι τους είπε ο φίλος τους που υποτίθεται ότι ξέρει από κόμικς. Ψάχνουν όλοι το καινούριο Watchmen και το καινούριο Dark Knight. Δε θα το βρούνε έτσι πως κοιτάνε. Εάν ψάχνουν να βρουν το ίδιο πράγμα δε θα το βρούνε. Γι'αυτό και ο Άλαν Μουρ αντιπαθεί την όλη επιχείρηση των κόμικ. Βάσιζε όλα τα κόμικς της σε κάτι που έγραψε αυτός για 30 χρόνια. Πιστεύω πως δε θα υπάρξει ξανά τέτοια στιγμή στα κόμικς, σύντομα τουλάχιστον όχι. Σκέψου πως όταν έβγαλαν τον πρώτο υπολογιστή θεωρήθηκε τεράστια ανακάλυψη και ότι θα επιφέρει τρομερές αλλαγές. Όταν βγήκε το ipad, όμως, είμασταν όλοι : "Άντε, γιατί τους πήρε τόσα χρόνια."

 

(Προσθήκη : Από όταν έγραψε κόμικ ο Μίλλερ, όσοι ήθελαν να γράψουν σκοτεινό κόμικ ή δήθεν καλό και ανώτερο, χρησιμοποιούσαν λεζάντες με μονολόγους γεμάτους αδρεναλίνη και κακία. Και θα μου πεις, εμένα δε μου αρέσει ο σαδιστής Μπάτμαν. Εντάξει, καλά κάνεις. Αυτό δε σημαίνει ότι το κόμικ έιναι κακό και ότι ο συγγραφέας τρελάθηκε. Τι διαφορετικό είχε το Returns;; Είναι ο ακριβώς ίδιος Μπάτμαν. Πoυ δεν αντέχει και θέλει να βγει έξω και να αρχίσει να δέρνει εγκληματίες, και να δημιουργήσει ολόκληρη οργάνωση χρησιμοποιώντας τους νέους του Gotham.)

 

 

Για το Holy Terror δεν αναφέρθηκα γενικά στην οριζόντια τοποθέτηση, αλλά στο πως τη χρησιμοποίησε ο ίδιος.

 

 

Και, φυσικά, ξέρεις πόσο αγαπώ τον Μόρρισον. Αλλά αυτά τα πέρι τρελό-Φρανκ Μίλλερ είναι αποτέλεσμα των παραπάνω. Επειδή δε γουστάρουν μερικοί τον Μπάτμαν σαδιστή και τις γυναίκες σουπερ ήρωίδες τρελαμένες με τον Μπάτμαν και μοντέλα εσωρούχων στρέφονται εναντίον του. Εντάξει, έχει πιάσει πολιτικά θέματα τώρα τελευταία. Γιατί είναι, όμως, τρελός; Επειδή γράφει για την  Αλ Κάιντα; Επειδή μισεί την τρομοκρατία και την ψευτοαναρχία; Προσωπική του άποψη. Εάν το πάμε έτσι τότε και ο Μουρ είναι τρελός. Που σου γράφει για τον Crowley(The Wickedest Man in the world) και τα τερατα του Lovecraft απεικονίζοντας αποτρόπαιες σεξουαλικές πράξεις με τερατώδεις μορφές. Ή σου μιλάει για τον Steve Moore που είναι ερωτευμένος με μια θεότητα της Κίνας. Και καπνίζει και χόρτο συστηματικά.

 

Η δήλωση τρέμε μόρρισον... δεν ήταν σύγκριση. Απλά δεν είχα διαβάσει πολύ Φρανκ Μίλλερ και δηλώνω πως με βάση το γούστο μου μου αρέσουν πάρα πολύ και οι δύο.

 

 

Όλο το παραπάνω κατεβατό είναι προσωπική μου άποψη καθαρά. Φυσικά και δέχομαι αντίθετες γνώμες. Συνήθως δεν κάθομαι να γράφω τέτοια. Δε μου αρέσει. Προτιμώ να τα κρατάω στο κεφάλι μου, για το δικό μου καλό. Αφού, όμως, δώθηκε η αφορμή το ποστάρω. Αργότερα ίσως το μετανοιώσω.

 

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Στο Strikes Back, το σχέδιο δεν ήταν διαφορετικό. Ήταν μλκία. Και η χρήση των γυναικών ως σεξουαλικά υποκείμενα, μόνο θετικό δεν είναι, και σίγουρα όχι διαφορετικό.

 

Και το All-Star δεν ήταν κάτι τόσο διαφορετικό, αν αναλογιστούμε ότι είναι η ίδια εκδοχή του χαρακτήρα στα δύο DK του Miller. Είναι, για μένα, ένα κακό κόμικς. Χωρίς ροή, με χαρακτήρες να εμφανίζονται στο άκυρο. Ουσιαστικά, ο Miller αντιγράφει τον εαυτό του, γράφοντας όμως σε στυλ 14χρονου.

 

Και αν ήθελε να δηλώσει ότι οι εταιρείες πρέπει να κάνουν διαφορετικά πράγματα, δεν νομίζεις ότι θα έπρεπε να το κάνει σε μια ιστορία που θα ήταν canon; Γιατί σε out of continuity ιστορία, και ειδικά σε σύμπαν που αυτός έφτιαξε, μπορεί να κάνει ότι θέλει.

 

(πολύ μ'αρέσει η κουβέντα αυτή :D)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ το σχέδιο του Strikes Again. Αν ξέραμε ότι είναι ανίκανος να σχειδάσει ο Μίλλερ ίσως να μη μου άρεσε.

 

Όσο για τις υπερηρωίδες, δεν ισχυρίζομαι ότι είναι κάτι το θετικό. Το όλο θέμα ήταν συμβολικό για την κοινωνία. Το αναφέρει και στο ίδιο το κόμικ. Φτάσαμε πλέον στην εποχή των πληροφοριών. Με τις τσίτσιδες σουπερηρωίδες σου δείχνει ότι εκεί έχει καταντήσει η κοινωνία ως σύνολο. Όπου το μεγαλύτερο ποσοστό, ιδιαίτερα των νέων, αναπτύσει προσωπικότητα και κριτική ικανότητα γύρω από τις επιρροές που δέχεται συστηματικά. Οι οποίες είναι το αντριλίκι του Χόλυγουντ και το σεξ.

 

Εάν είναι η ίδια εκδοχή με το returns γιατί φτύνουν όλοι το All Star; Και η ροή δε θεωρώ πως λείπει. Ο Μίλλερ δημιουργεί το σύμπαν της DC με τη δική του ματιά βρίσκοντας τους κατάλληλους τρόπους και αφορμές για αυτόν να παρουσιάσει τους χαρακτήρες.

 

Το είπες και μόνος σου πως μόνο στις out of continuity μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Άρα δεν του έδινε τη δυνατότητα η ίδια η εταιρία να κάνει αυτό που θέλει γιατί φοβάται για το χαρακτήρα της. Αν και γενικά το όλο θέμα του continuity το θεωρώ για πέταμα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τωρα μεσα στο τετραημερο αυτό καθισα και διαβασα το BATMAN AND ROBIN the boy wonder.Αρκετα καλο και σαν υποθεση βεβαια σε καποια σημεια το σχεδιο ηταν αρκετα στυλιζαρισμενο αλλα οι σκηνες με τον μπατμαν στην καταδιωξη με τους αστυνομικούς ηταν φοβερες.Για τα χρωματα δεν συζητάμε.Τωρα βεβαια ειχε και συνεχεια αλλα αυτό είναι άλλη υποθεση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τι θα γινει με τον κο. Μιλλερ, θα δουμε ποτε τη συνεχεια? :please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν αποφασίσει ποτέ ο Jim Lee να ασχοληθεί με αυτήν.

 

Dark Knight: Boy Wonder

After the series being on hiatus for nearly two years, DC Comics announced on April 2, 2010, that Miller and Lee would return to the series in 2011. Instead of falling under the "All Star" print, the series will be re-branded as Dark Knight: Boy Wonder, and would run for six issues, completing the story Miller originally intended to tell.[23] Although DC publicized the series as starting in February 2011, it has met with additional delays as Jim Lee focused his efforts on the new Justice League series, part of DC Comics' relaunch that began in September 2011.


http://en.wikipedia.org/wiki/All_Star_Batman_%26_Robin,_the_Boy_Wonder

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κάτι είναι και αυτό φίλε GreekComicFan. ίδωμεν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190264
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

To 2009 κυκλοφόρησαν 3 τρίτευχοι τόμοι μαζεύοντας όλη τη σειρα στα 4,90 έκαστος. Οι 2 πρώτοι που έχω είναι "κακοδεμένοι". Ένα περίβλημα και κολλημένο σε αυτό τα 3 τεύχη και περιθώρια περιβλήματος που εξέχουν. Στον τρίτο δεν έχω τέτοια θέματα, αλλά είναι αισθητά μικρότερος και σε ύψος και σε πλάτος (τουλάχιστον 3-4 χιλιοστά). Αναρωτιέμαι λοιπόν μη τυχόν τα τεύχη που ειναι στον 3ο τόμο είναι κροπαρισμένα σε μηχανή.

Τα ISBN/ISSN τους με προβλημάτισαν διότι δεν τα βρίσκω στην Εθνική Βιβλιοθήκη...

9771790993032 01 έως 03

ο 1ος βγήκε 29/1/2009 και o 2oς βγηκε 8/5/2009

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Άψογο κόμικ! Αψογο! Λέει τα πράγματα οπως θα πρεπε να λέγονται! Εντάξει, ίσως λίγο παραπάνω, αλλά αξίζει! Χωρίς περισσότερα λόγια, διαβάστε το!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20705
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4555 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πήρα και διαβασα μαζεμενα ολα τα τευχη της εν λογω σειρας!! Κατ αρχας οσον αφορα τα τομακια

 

Οι 2 πρώτοι που έχω είναι "κακοδεμένοι". Ένα περίβλημα και κολλημένο σε αυτό τα 3 τεύχη και περιθώρια περιβλήματος που εξέχουν. Στον τρίτο δεν έχω τέτοια θέματα, αλλά είναι αισθητά μικρότερος και σε ύψος και σε πλάτος (τουλάχιστον 3-4 χιλιοστά). Αναρωτιέμαι λοιπόν μη τυχόν τα τεύχη που ειναι στον 3ο τόμο είναι κροπαρισμένα σε μηχανή.

 

same story here, Germ. Oι 2 πρωτοι κακοδεμενοι, ακριβως οπως τους περιεγραψες. Ο τριτος αισθητα μικροτερος, παρομοιως οπως ακριβως τον περιεγραψες και σε μενα. Προφανως ο ανθρωπος που εφτιαξε τους τομους νουμερο 3, δεν εκανε και την καλυτερη δουλεια...... :hit::shit:  (αλλά αφου δωσαμε 3 ευρω, χαλαλι και λιγα λεμε) :)

 

Στα πιο σημαντικα τωρα, που ειναι αυτο καθ αυτο το κομικ. Μου αρεσε, και μου αρεσε πολυ.

 - Ειναι προφανες οτι αυτος ο Μπατμαν, δεν ειναι ο Μπατμαν που εχεις συνηθισει. Αλλά ποιος μπορει να πει, οτι ο Μιλερ δεν καταφερνει να υποστηριξει απολυτα, το στυλ και το υφος Μπατμαν, που λανσαρει?? Θεωρω οτι τα καταφερνει να φερει εις περας το σκεπτικο που ειχε, να παρουσιασει εναν Μπατμαν πιο σκληρο, πιο αδιστακτο, πιο "ασταθή", πιο αυτοκαταστροφικο, πιο σκληρο (και αλλα πολλά που θα μπορουσα να βαλω .... )

 

 - Η ροη εχει οντως ενα θεμα. Πεταγονται θεματα, κυριολεκτικα απο το ενα στο αλλο. Χωρις τρελη συνοχη. Αλλά σου δινει οτι πιο μπουκωμενο μπορει να σου προσφερει. Σου πεταει υπερηρωες δεξια και αριστερα, σου πεταει και θηλυκες "διαφορετικες" παρουσιες ετσι για να χορτασει και το ματι, να παιχτεί και κανενα ειδυλλιο, και φυσικα δε θα σου αφησει στην απ εξω και το κλασικοτερο evil προσωπο που σχετιζεται με τον Μπατμαν (δεν ειναι σποιλ, υπαρχει και σε εξωφυλλο το συγκεκριμενο προσωπο).

 

 - Το σημαντικοτερο παντως ειναι, οτι στο τελος σου εχει τοσα πολλα θεματα και μετωπα ανοιχτα, που λες οτι πραγματικα στα τελευταια τρια τευχη που ηταν να βγουν, θα πρεπε να γινει ο κακος χαμος, και να βγαλουμε φοβερα γούστα. Κριμα που δεν ολοκληρωθηκε ακομα.

 

 - Last but not least, το σχεδιο του αγαπημενου Jim Lee ειναι φανταστικο... πραγματικα τον λατρευω αυτον τον ανθρωπο. Καλυπτει ακριβως τα σχεδιαστικα μου θελω, θα μπορουσα να ζητησω να εχει σχεδιασει τα άπαντα οσων διαβαζω απο υπερηρωικα, και πιστευω θα ημουν ευχαριστημενος. :)

 

Οσοι δεν τα εχετε, σπευστε καποια στιγμη! Βαθμολογια 8/10!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82141
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άντε, όσο είναι ακόμα ζωντανός ο άνθρωπος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το ξαναδιάβασα σήμερα μονορούφι μιας και ξεσκονίζω τον Μίλλερ μου.....αχεμ

 

Εντάξει, το κόμικ κανονικά έπρεπε να ήταν το κόμικ που θα τελείωνε όλα τα υπερηρωικά κόμικ που παλεύουν να το παίξουν δήθεν και ότι μπορούν όντως να διαβαστούν από άτομα πάνω από 12 χρονών(δηλαδή όλα τα υπερηρωικά). Και το Watchmen, βέβαια, που το είχε προσπαθήσει αυτό 20 χρόνια πριν δε βρηκε ανταπόκριση. Εμείς οι hardcore fan του Μίλλερ, όμως, είμαστε εδώ για να υποκληθούμε στο αριστούργημα του Μάστερ. :iron:  

 

άπειρο/10

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5560 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το διάβασα περιμένοντας τα χειρότερα. Από τη μία οι πολύ αρνητικές κριτικές, από την άλλη το γεγονός πως κάτι συνέβη στον Μίλερ στα τέλη της δεκαετίας του '90 και έπαθε καθίζηση ποιότητας, με είχαν προδιαθέσει πολύ αρνητικά όμως - προς έκπληξη μου - το κόμικ είναι αξιοπρεπές και διαβάζεται ευχάριστα, αρκεί φυσικά να μην διακατέχεσαι από αλλεργίες πολιτικης ορθότητας. Ειλικρινά, δεν πίστεύω πως σαν ιστορία είναι υποδεέστερο απ' το Year One (το οποίο πάντα θεωρούσα υπερεκτιμημένο). 'Ισα-ίσα που η σκληρότητα του κόμικ του δίνει μια ενέργεια που δε συναντάς συχνά στο υπερηρωικό σύμπαν. Προφανώς δε συγκρίνεται με τα αριστουργήματα προ του 1995, όμως είναι με διαφορά ό,τι καλύτερο έχει κάνει απ' το 1998 και μετά. Κρίμα που δεν τελείωσε.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6190 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στην ουσία μας έδωσε το πρώτο κεφάλαιο. Αν δεν ξέραμε πως υπάρχει και συνέχεια δεν πιστεύω να υπήρχαν ιδιαίτερα παράπονα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ALL STAR BATMAN & ROBIN - THE BOY WONDER
  • 1 month later...

  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Eνδιαφέρουσα η σειρά κόμιξ. Αναπτύσσει καλά τη γνωριμία και τη σχέση του μπάτμαν με το ρομπιν , αλλά βάζει στην ιστορία πολλά πρόσωπα που ούτε ξέρουμε ποια είναι(όπως η μπλακ κανάρυ).

Το σχέδιο απίστευτο, κι η μπλακ κανάρυ είναι απίστευτα... ( δυναμική)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ALL STAR BATMAN & ROBIN: THE BOY WONDER
  • 5 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7121
  • Reputation:   27034
  • Achievement Points:  7456
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχει κυκλοφορήσει και 10ο τεύχος απ' αυτήν εδώ τη σειρά, οπότε καλό θα ήταν η "Anubis" να μας το δώσει κι αυτό κάποια στιγμή για να την κλείσουμε! Άντε λοιπόν "Anubis"! Καιρό έχουμε να δούμε κάτι στα περίπτερα από σένα! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2223
  • Reputation:   22090
  • Achievement Points:  2262
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τα τεύχη 1 ως 8 σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

Τεύχος 1

 

AllStarBatmanRobin_0001.jpg  AllStarBatmanRobin_0001z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2223
  • Reputation:   22090
  • Achievement Points:  2262
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και το τεύχος 9 σε μεγαλύτερη ανάλυση και το οπισθόφυλλο του

 

AllStarBatmanRobin_0009.jpg

 

Μεταφέρθηκε στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.