Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από τις εκδόσεις "ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ" (2023)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32959
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το ότι η Μαμούθ έκανε δικό της e-shop δεν μου λέει τίποτα.

Πέραν του ότι δεν είναι πολύ ενημερωμένο, έτσι κι αλλιώς τα κόμικς της μπορείς να τα βρεις οπουδήποτε.

Ούτε η συνεργασία με τη ΛΕΦΙΚ μου λέει κάτι. Προσωπικά σαν καταναλωτής δεν βρίσκω κάποιο όφελος στην πράξη.

Αυτό που με νοιάζει είναι να υπάρχουν νέες εκδόσεις, όπως και επανεκδόσεις.

Αυτό, φέτος ειδικά, δεν το είδα.

Επίσης με νοιάζει το να μη με κοροϊδεύουν.

Όταν μου λες για παράδειγμα το Φεβρουάριο "ετοιμάζεται νέο Ιντεφίξ, έχει μπει στο τυπογραφείο" και τελικά νέο Ιντεφίξ δεν είδαμε ποτέ, είναι κοροϊδία.

Όταν τον Ιούνιο μου λες "τέλη Αυγούστου το αργότερο θα βγει ο Αστερίξ στην Κίνα" και τελικά 1η Σεπτέμβρη παίρνει ISBN (άρα θα βγει μέσα με τέλη Οκτώβρη στην καλύτερη) επίσης είναι κοροϊδία.

Όταν τον Ιούνιο στον @ Black Panther  λένε "ετοιμάζουμε νέο Λούκυ Λουκ αυτή την περίοδο" (προφανώς εννοούν το Λούκυ Κιντ που μας χρωστάνε), έχουμε μπει Σεπτέμβρη και δεν έχει πάρει καν ISBN κάποιο Λούκυ Λουκ, πάλι κοροϊδία το λες.

Και πόσα άλλα, μην τα αναφέρω όλα.

Το μόνο καλό που έκανε η Μαμούθ φέτος είναι ότι και τα δύο άλμπουμ που έβγαλε μέχρι στιγμής τα μετέφρασε ο Βασίλης Πουλάκος, ο οποίος κάνει πολύ σωστή δουλειά.

Μακάρι να τον βάλουν να μεταφράσει και το επόμενο Μπλούμπερυ ώστε να μην έχω πάλι να διορθώνω μεταφράσεις σβήνοντας τα κείμενα με Blanco και γράφοντας από πάνω τη σωστή μετάφραση με μαρκαδοράκι όπως έκανα στον "Άνθρωπο που κόστιζε $500.000".

 

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13794
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Συμφωνώ με όσα προαναφερθηκαν. Είναι πολύ φάουλ η Μαμουθ με τις παπατζες που μοιράζουν. Αλλά λέτε ότι την τρέχουν μόνο 2 άτομα. Λογικό δεν είναι να έχει πατώσει; 

Θα προτιμούσα να λέγανε σταρατα,ξέρετε τους επόμενους  μήνες δε θα βγάλουμε κάτι . Ή πχ θα βγάζουμε μια νέα έκδοση το εξάμηνο και 2 επανακλοφορίες. 

 

Εγώ στα θετικά τους στο 2023 θα τους δώσω τις πολύ σωστά στοχευμένες επανακυκλοφορίες των Αστεριξ 35 36 37 που βοήθησε πάρα πολλούς (μαζί και εμένα) να ολοκληρώσουμε τη σειρά. Είχε καταντήσει αηδία ο πάπυρος του Καίσαρα, μια ιστορία χάλια, να πουλιέται 30 40 €. 

:partytime:

 

 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον Ιούνιο στην έκθεση στον Πειραιά, ο κατα τ'άλλα συμπαθέστατος φίλος που βρισκόταν στο περίπτερο της Μαμούθ

μου είπε οτι θα βγούν επανεκδόσεις τα 3 πρώτα Μπλέικ και Μόρτιμερ και αρκετά εξαντλημένα ΛΛ του Γκοσινί.

Αλλά δεν μου είπε οτι το πλάνο αφορά την επόμενη δεκαετία...!χαχα :lol:

 

Επεξεργασία από Guts
  • Like 6
  • Αστείο 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Καλυτερα να μην ταζανε για να μην απογοητευομαστε και εμεις. Οτι βγαινει παντως καλοδεχουμενο ειναι.  Κια αν υπαρχουν θεματα οικονομικα (και απο το παρελθον) θα ελεγα καλυτερα λιγες κινησεις και σιγουρες παρα μεγαλο ανοιγμα ξανα κια πιο πολλα προβληματα. Αλλα οι υποσχεσεις η αληθεια ειναι οτι πονανε οταν δεν τηρουνται (βλεπε και GRR Martin)

  • Like 10
  • Μπέρδεμα 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27050
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Καλυτερα να μην ταζανε για να μην απογοητευομαστε και εμεις. Οτι βγαινει παντως καλοδεχουμενο ειναι.  Κια αν υπαρχουν θεματα οικονομικα (και απο το παρελθον) θα ελεγα καλυτερα λιγες κινησεις και σιγουρες παρα μεγαλο ανοιγμα ξανα κια πιο πολλα προβληματα. Αλλα οι υποσχεσεις η αληθεια ειναι οτι πονανε οταν δεν τηρουνται (βλεπε και GRR Martin)

 

Μπερδεύτηκα. Από George R.R. Martin τι; :thinking:

 

22 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Μακάρι να τον βάλουν να μεταφράσει και το επόμενο Μπλούμπερυ ώστε να μην έχω πάλι να διορθώνω μεταφράσεις σβήνοντας τα κείμενα με Blanco και γράφοντας από πάνω τη σωστή μετάφραση με μαρκαδοράκι όπως έκανα στον "Άνθρωπο που κόστιζε $500.000".

 

 

ARGH..! :blabla:  Τι έκανες βρε αθεόφοβε; Πως το κανες αυτό; :damn:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32959
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

ARGH..! :blabla:  Τι έκανες βρε αθεόφοβε; Πως το κανες αυτό; :damn:

 

Αν και είμαι απ'αυτούς που γενικά προσέχουν πολύ τα κόμικς τους, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν άντεξα και "βανδάλησα" το συγκεκριμένο.

Τουλάχιστον τώρα κάθε φορά που το διαβάζω δεν έχω πρόβλημα κατανόησης και δεν "σκαλώνω" στα σημεία που έγινε κακή μετάφραση που αλλοιώνει το νόημα. Διαβάζεται νεράκι πλέον η ιστορία.

Αν είχε 1-2 προβληματικά σημεία (όπως έχουν ένα σωρό άλλα κόμικς) δεν θα έκανα κάτι τέτοιο εννοείται.

Αλλά το συγκεκριμένο είχε τουλάχιστον 6-7, μπορεί και παραπάνω.

Σε κάποια φάση θ'ανεβάσω φωτογραφίες να δείτε πόσο χάλια οπτικά είναι το αποτέλεσμα :lol:

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 6
  • Λύπη 1
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5272
  • Reputation:   56305
  • Achievement Points:  5446
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ή καλύτερα να μας πεις τις διορθώσεις να τις περάσουμε κι εμείς στα δικά μας τεύχη!

  • Like 6
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

10 hours ago, Mandrake said:

Μπερδεύτηκα. Από George R.R. Martin τι;

 

Δεν εννοω κομικ απο τη Μαμουθ. Εννοω το εκτο βιβλιο "τραγουδι φωτια κια παγου", το Winds of Winter που το περιμενουμε 12 χρονια και που ο συγγραφεας πολλες φορες ειχε υποσχεθει ημερομηνιες που δεν τηρησε και αρκετοι φιλοι των βιβλιων αυτων εχουν απογοητευτει πολυ. Ευτυχως τωρα πλεον λογω της μη τηρησης των χρονοδιαγραμματων σε καθε συνεντευξη λεει οτι προχωραει το βιβλιο αλλα δεν δινει καποιο χρονικο οριζοντα στο ποτε θα ειναι ετοιμο.  Και γενικα στο παρελθον ειχε ενα θεμα με το οτι υποσχοταν νωριτερα απο οτι εβγαινε πχ στην εισαγωγη του 4ου βιβλιου που βγηκε το 2005 ελεγε οτι το 5ο θα βγει το 2006 ή 2007 καθως ηταν σχεδον ετοιμο (εγραφε παραλληλα το 4ο και 5ο θεωρητικα) αλλα τελικα βγηκε το 2011 με 4 χρονια καθυστερηση.  Και επειδη εχουμε και 7ο βιβλιο μετα να περιμενουμε (τουλαχιστον με τον αρχικο προγραμματισμο) το τελος των βιβλιων θα το δουμε μαλλον κατα το 2030 με 2035 αν παει στον ιδο ρυθμο (να ειναι καλα ο ανθρωπος βεββαια να συνεχισει να γραφει)

Επεξεργασία από albertus magnus
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10075
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ε καλά τα βιβλία δεν νομίζω να τα δούμε πότε, τουλάχιστον από αυτόν. 12 χρόνια σε έναν σεταρισμενο κόσμο, με σεταρισμενους ήρωες και με (κατά δήλωσή του) αποφασισμένη την κατάληξη της ιστορίας είναι πάρα πολύς καιρός, ειδικά για εμάς που είχαμε ξεκινήσει τα βιβλία πριν το σίριαλ (εγώ διάβασα το πρώτο τόμο- το πρώτο μισό του Παιχνίδι του Στέμματος όπως τα έβγαζε τότε ο Anubis - τέλη του 2005, αρχές του 2006). Θεωρώ λοιπόν οτι απολαμβάνει την διασημότητα του και έχει χάσει το κέφι και το συγγραφικό του ταλέντο με αποτέλεσμα να μην του βγαίνει το αποτέλεσμα όπως θα το ήθελε (ποιοτικά) οπότε γράφει και ξαναγράφει τα ίδια κεφάλαια, ενω ταυτόχρονα παράγει παράλληλα έργα σαν πρόφαση και κάλυψη για τις καθυστερήσεις. 

Επεξεργασία από thor77
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ thor77    Συμφωνω σε ολα.  Περα απο τους διαφορους πειρασμους (διαφορες δουλειες τηλεοπτικες ή εγκυκλοπαιδειες) με παχυλες αμοιβες που τον κρατανε μακρια απο το γραψιμο των βιβλιων εγω θεωρω οτι και λογω ηλικιας ισως εχει κουραστει πλεον. Μκαρι ο ανθρωπος να παει 90 χρονων και να εχει διαυγεια κια διαθεση κυριως να γραφει. Γιατι κακα τα ψεμματα και λογω κονομας και λογω ηλικιας θα μπορουσε να βγει χαλαρα στην συνταξη!

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ πάλι λέω ότι κάποια στιγμή θα βγουν τα βιβλία(;) ,

θα έχουν διαφορετικό τέλος από την τηλεοπτική σειρά

και δεν ξέρω αν θα τα διαβάσω! :D

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

5 hours ago, guskoin said:

Εγώ πάλι λέω ότι κάποια στιγμή θα βγουν τα βιβλία(;) ,

θα έχουν διαφορετικό τέλος από την τηλεοπτική σειρά

και δεν ξέρω αν θα τα διαβάσω! 

 

 

Και εγω νομιζω θα βγουν ειδικα αν πανε καλα οι πωλησεις,  εστω και απο αλλο συγγραφεα οπως πχ εγινε με την σειρα "τροχος του χρονου" (την οποια δεν εχω διαβασει για να ξερω αν το υφος του συνεχιστη ταιριαξε ή οχι). Το θεμα ειναι το ποτε θα βγουν!!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27050
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχετε δίκιο και κατάλαβα φίλε Αλβέρτο ότι εννοείς τη συγκεκριμένη σειρά, αλλά θα έπρεπε εν τω μεταξύ να κάνετε το προφανές... Να πάρετε άλλα του βιβλία! Θέλω να πω, εφόσον σας αρέσει η γραφή του δεν έχετε παρά να τσεκάρετε κι άλλους κόσμους που έχει δημιουργήσει και πέρα απ' την Ηρωική Φαντασία. Αφού και να προχωράει ένας συγγραφέας με τα βιβλία, ξέρεις πολύ καλά ότι μπορεί απλά να μην έρθουν στη χώρα μας λόγω των εκδοτών που δεν το παίρνουν απόφαση. Δε σου είναι κάτι ξένο. Κοίτα πόσα χρόνια έχουν περάσει και δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη τα επόμενα τρία βιβλία "Ερεκόζι" ή τα "Dune" που γνωρίζεις πολύ καλά, ακόμη και τα υπερδημοφιλή "Σάσεναχ" ("Outlander") (με την ακόμη πιο δημοφιλή, ίσως, τηλεοπτική σειρά) που είναι πίσω 7 βιβλία και αυτά είναι μερικά μόλις παραδείγματα.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Καταρχας συγνωμη που βγαινουμε λιγο οφτοπικ και μιλαμε για anubis σε θεμα για την μαμουθ

 

 

@ Mandrake     Καταλαβαινω την αποψη σου αλλα διατηρω επιφυλαξεις. Δηλ δεν ξερω αν θα μου ικανοποιησει την περιεργεια για το μελλον των αγαπημενων μου χαρακτηρων απο το "τραγουδι φωτιας και παγου" με το να διαβασω ενα αλλο βιβλιο του ιδιου συγγραφεα. Ενταξει μπορει να εχει καλη γραφη και να ειναι το ιδιο ενδιαφεροντα αλλα εδω μιλαμε για συγκεκριμενο κοσμο που εχει χτιστει με πολλους ηρωες αγαπημενους οποτε θελω να δω την συνεχεια των περιπετειων τους.

 

Τωρα για τους Ελληνες εκδοτες συμφωνω σε αυτο που λες και αρκετα εχουν μεινει στην μεση (sandman οεο....) αλλα το συγκεκριμενο λογω της επιτυχιας που εχει οποτε και να εκδοθει θα μεταφραστει και θα κυκλοφορησει στα ελληνικα (αν και εμενα δεν με πολυ νοιαζει καθως τα συγκεκριμενα τα εχω στα αγγλικα μονο. ναι το ξερω αποτελει εκπληξη αφου εχω καργα anubis αλλα τα συγκεκριμενα τα πηρα στα αγγλικα!)

 

Στα αλλα παντως που λες για να δωσουμε και τα ευσημα στην Anubis που εχει κανει προσπαθεια τα τελευταια δυο χρονια (φανταζομαι αναλογα και τι τραβααει στις πωλησεις) στα Dune μας λειπει μονο ενα βιβλιο (Κληρονομος του Καλανταν) που κυκλοφορησε τον Νοεμβρη 2022 και πιστευω μεχρι τελος χρονιας θα το εχουμε στα ελληνικα. Και οχι μονο εβγαλε μαζεμενα οσα λειπανε αλλα επανακυκλοφορησε και 9 απο τα παλιοτερα. Το ιδιο εχει κανει και με τον κοσμο του forgotten realms.

 

Στη Σασεναχ δεν ξερω ακριβως ποσα ειναι τα αγγλικα βιβλια (απο το σαιτ της συγγραφεως βλεπω οτι ειναι 9 στην κεντρικη σειρα). Στο ιντερνετ βλεπω οτι εχει βγαλει 16 στα ελληνικα που αντιστοιχουν στα 8 πρωτα. Οποτε μας λειπει ενα και εδω (ή μαλλον δυο αφου τα βγαζει σε δυο τομους το καθενα). Με την λογικη παντως οτι εβγαλε τον Γεναρη του 2023 το 16ο δεν νομιζω οτι εχει παρατησει τη σειρα αλλα θα συνεχισει να βγαζει πιστευω.

 

Γενικα η Anubis στα βιβλια εχει κανει καλη δουλιτσα τα τελευταια δυο χρονια (πχ επανεκδοση πολλων του Guy Gavriel Kay που ειχαν εξαντληθει, επανεκδοση dragonlance συν τα απο πανω που ανεφερα).  Στα κομικ ειναι το θεμα και ειδικα στο sandman!

 

ΥΓ για ερεκοζι εχεις δικιο  καθως λειπουν καμποσα. Νομιζω Ελρικ παει καλυτερα σε πωλησεις και για αυτο βγαινουν.

Επεξεργασία από albertus magnus
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22105
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

8 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

στα Dune μας λειπει μονο ενα βιβλιο (Κληρονομος του Καλανταν) που κυκλοφορησε τον Νοεμβρη και πιστευω μεχρι τελος χρονιας θα το εχουμε στα εληνικα.

Έχει πάρει ήδη ISBN άρα σύντομα θα το δούμε

dune.thumb.png.fa7fc1e075486e06e1d1114ceac10d88.png

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ hudson   Δεν ειχα δει τα Isbn οποτε μια χαρα τα νεα! Ελπιζω να το δουμε συντομα στα Ελληνικα λοιπον!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27050
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 4/9/2023 στο 9:10 ΜΜ, albertus magnus είπε:

Καταρχας συγνωμη που βγαινουμε λιγο οφτοπικ και μιλαμε για anubis σε θεμα για την μαμουθ

 

 

@ Mandrake     Καταλαβαινω την αποψη σου αλλα διατηρω επιφυλαξεις. Δηλ δεν ξερω αν θα μου ικανοποιησει την περιεργεια για το μελλον των αγαπημενων μου χαρακτηρων απο το "τραγουδι φωτιας και παγου" με το να διαβασω ενα αλλο βιβλιο του ιδιου συγγραφεα. Ενταξει μπορει να εχει καλη γραφη και να ειναι το ιδιο ενδιαφεροντα αλλα εδω μιλαμε για συγκεκριμενο κοσμο που εχει χτιστει με πολλους ηρωες αγαπημενους οποτε θελω να δω την συνεχεια των περιπετειων τους.

 

Τωρα για τους Ελληνες εκδοτες συμφωνω σε αυτο που λες και αρκετα εχουν μεινει στην μεση (sandman οεο....) αλλα το συγκεκριμενο λογω της επιτυχιας που εχει οποτε και να εκδοθει θα μεταφραστει και θα κυκλοφορησει στα ελληνικα (αν και εμενα δεν με πολυ νοιαζει καθως τα συγκεκριμενα τα εχω στα αγγλικα μονο. ναι το ξερω αποτελει εκπληξη αφου εχω καργα anubis αλλα τα συγκεκριμενα τα πηρα στα αγγλικα!)

 

Στα αλλα παντως που λες για να δωσουμε και τα ευσημα στην Anubis που εχει κανει προσπαθει τα τελευταια δυο χρονια (φανταζομαι αναλογα και τι τραβααει στις πωλησεις) στα Dune μας λειπει μονο ενα βιβλιο (Κληρονομος του Καλανταν) που κυκλοφορησε τον Νοεμβρη και πιστευω μεχρι τελος χρονιας θα το εχουμε στα εληνικα. Και οχι μονο εβγαλε μαζεμενα οσα λειπανε αλλα επανακυκλοφορησε και 9 απο τα παλιοτερα. Το ιδιο εχει κανει και με τον κοσμο του forgotten realms.

 

Στη Σασεναχ δεν ξερω ακριβως ποσα ειναι τα αγγλικα βιβλια (απο το σαιτ της συγγραφεως βλεπω οτι ειναι 9 στην κεντρικη σειρα). Στο ιντερνετ βλεπω οτι εχει βγαλει 16 στα ελληνικα που αντιστοιχουν στα 8 πρωτα. Οποτε μας λειπει ενα και εδω (ή μαλλον δυο αφου τα βγαζει σε δυο τομους το καθενα). Με την λογικη παντως οτι εβγαλε τον Γεναρη του 2023 το 16ο δεν νομιζω οτι εχει παρατησει τη σειρα αλλα θα συνεχισει να βγαζει πιστευω.

 

Γενικα η Anubis στα βιβλια εχει κανει καλη δουλιτσα τα τελευταια δυο χρονια (πχ επανεκδοση πολλων του Guy Gavriel Kay που ειχαν εξαντληθει, επανεκδοση dragonlance συν τα απο πανω που ανεφερα).  Στα κομικ ειναι το θεμα και ειδικα στο sandman!

 

ΥΓ για ερεκοζι εχεις δικιο  καθως λειπουν καμποσα. Νομιζω Ελρικ παει καλυτερα σε πωλησεις και για αυτο βγαινουν.

 

Εγώ το ανέφερα υπό το πρίσμα ότι πολλοί ακολουθούν συγγραφείς και όχι κόσμους μονάχα, επομένως εάν κάτι αργεί δεν έχεις παρά να επιλέξεις ένα άλλο βιβλίο του ή μια άλλη σειρά βιβλίων του. Δε θα ξεχάσεις απαραίτητα ούτε θα ξεγράψεις έναν κόσμο επειδή έπιασες έναν άλλον. Υποθέτω όμως ότι αδιάβαστα γενικότερα που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα όλοι μας έχουμε, οπότε δεν έχει νόημα να κολλάει κανείς καν στον ίδιο συγγραφέα. Προσωπικά από Λογοτεχνία έχω μείνει χιλιόμετρα πίσω, ότι διάβασα μέχρι το Γυμνάσιο και μετά ως φοιτητής κάποια ελάχιστα πράγματα (διάβαζα βέβαια αρκετά άλλα πράγματα από περιοδικό τύπο (εκτός κόμικς) και βιβλία (εκτός Λογοτεχνίας)), φτιάχνω όμως την τεράστια πλέον λίστα αναζήτησής μου και σιγά σιγά ευελπιστώ να φτάσω και εκεί, κυρίως βέβαια σε ότι αφορά το χώρο του Φανταστικού. Προσπαθώ να αγοράζω εν τω μεταξύ όταν και όποτε μου δίνεται η ευκαιρία και σιγά σιγά ξεσκαρτάρω ότι δε μου χρειάζεται.

 

Σε ότι αφορά τα "Dune" γνωρίζω πολύ καλά τι έχει εκδοθεί, άλλωστε εγώ αν θυμάσαι ανακοίνωσα πρώτα τις νέες τους εκδόσεις εδώ μέσα. Φυσικά και αναγνωρίζω ότι πήραν φόρα και βγάζουν πολύ νέο υλικό, όπως και ότι ξαναβγάζουν παλαιότερο! Και όχι μόνο στα "Dune", αλλά και σε βιβλία του Arthur C. Clarke & του Isaac Asimov! Στον τελευταίο μάλιστα, ακόμη και οι εκδόσεις "Κάκτος" "σκότωσαν" πέρυσι το καλοκαίρι το τελευταίο τους στοκ (μια φίλη τ' αγόρασε όλα απ' ότι μου είπε και ήταν το τελευταίο πακέτο που πήρε)! Ανέφερα τα "Dune" ως παράδειγμα "παγώματος" για αρκετά έτη. Εγώ πιστεύω ότι όλα θα βγουν διότι κόσμος εξακολουθεί ακόμη και διαβάζει, προβληματίζομαι όμως από την άλλη που δεν έχουν βγει ποτέ & από κανέναν εκδότη ορισμένα βιβλία τα οποία έχουν μεταφερθεί πολλές φορές στον Κινηματογράφο αλλά και σε τηλεοπτικές παραγωγές... Όπως προβληματίζομαι που και από κάποιους εμβληματικούς συγγραφείς υπάρχει υλικό που δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα, όπως απ' τον Robert E. Howard που μέχρι πριν μερικά χρόνια (αν δεν απατώμαι) δεν υπήρχε το "Μπραν Μακ Μορν", το οποίο είναι υπέροχο ανάγνωσμα και ευτυχώς που βρέθηκε αυτή η μικρή εκδοτική "Κλέος" (εάν έχω καταλάβει καλά είναι θυγατρική της "Συμπαντικές Διαδρομές" που έχει βγάλει το ομώνυμο περιοδικό) και το κυκλοφόρησε! Δυστυχώς εξαντλήθηκε γρήγορα (προφανώς μικρό τιράζ) και εγώ το αγόρασα στην πρόσφατη Β' Έκδοση. Ένα παράδειγμα βιβλίου που νομίζω ότι δεν έχει εκδοθεί ποτέ στην Ελλάδα είναι το "The Midwich Cuckoos" ('57) του John Wyndham, απ' το οποίο μεταφέρθηκαν οι ταινίες "Η Πόλις Των Καταραμένων" ("Village Of The Damned") ('60) & "Η Πόλη Των Καταραμένων" ("Village Of The Damned") ('95) αντίστοιχα ή περιπτώσεις όπως το "Οι Μυστηριώδεις Γυναίκες του Στέπφορντ" ("The Stepford Wives") ('72) της Ira Levin, απ' το οποίο έχουν γυριστεί δύο ομώνυμες ταινίες και μια που κυκλοφόρησε το 1978 στην Ελλάδα απ' τις εκδόσεις "Χριστακόπουλος", μία που δε ξαναβγήκε ποτέ... Παρεμπιπτόντως, πρέπει να βγει μια άκρη επιτέλους για τις εκδόσεις "Μπουκουμάνη", "Η. Μανιατόπουλος" & "Χριστακόπουλος" εδώ, διότι πρέπει να ψάχνει επί τούτου κανείς απ' τη μηχανή αναζήτησης για να βρει το λήμμα μιας και δεν υπάρχει πινακάκι και δεν υπάρχουν πληροφορίες στη βάση δεδομένων... Μεταφέρετε παρακαλώ κάπου αλλού τη συζήτηση αυτή διότι όντως ξεφύγαμε πολύ απ' το θέμα μας εδώ... :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16066
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Mandrake   Συμφωνω σε οσα λες. Πολλες σειρες ειχαν μεινει στη μεση και πολλοι αξιολογοι συγγραφεις δεν εχουν βγει ποτε στα ελληνικα. Εγω απλα ελπιζω οτι αφου συνεχιστηκαν καποιες (πχ το dune που λεμε εστω και μετα απο χρονια) ισως καποια στιγμη ολοκληρωθουν και αλλες.  Εγω απλα θα πω οτι ειναι ωραια να υπαρχουν επιλογες πολλες στην γλωσσα μας για να καλυπτουν ολα τα γουστα και ολοι μας να ψυχαγωγουμαστε.

Επεξεργασία από albertus magnus
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14155
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

 
 
Καλησπέρα! Τηλεφώνησα στη ΜΑΜΟΥΘ να ρωτήσω για τις νέες εκδόσεις( τελείωσε το καλοκαίρι, οπότε καιρός να επιστρέψουμε στην ανάγνωση κόμικς)!

Αστερίξ: Ενημερώθηκα ότι έως τα τέλη Οκτωβρίου, θα κυκλοφορήσει το τεύχος #40! Το αξιοσημείωτο σχετικά, είναι, ότι ακόμα κι αν δεν το δούμε όντως μέσα στον Οκτώβριο, αλλά κάποιες εβδομάδες αργότερα, θα είναι η πρώτη φορά που θα έχει δημοσιευθεί Αστερίξ την ίδια χρονιά που κυκλοφόρησε στη Γαλλία!

Ιντεφίξ: Μάλλον θα καθυστερήσει λίγο ακόμη η πολυαναμενόμενη σειρά, καθώς μου τα μάσησε λίγο. Μου είπε ότι είναι στόχος τους να βγει σύντομα, αλλά υπάρχουν κι άλλες προτεραιότητες και κάτι παρεμφερή! Φυσικά, δεν τους κατηγορώ γιατί όντως, όταν έχεις να βγάλεις Αστερίξ παράλληλα με τη Γαλλία, δεν θα κοιτάξεις τον Ιντεφίξ, όμως θέλω επιτέλους να εκδοθεί γιατί περιμένουμε πολύ καιρό!

Λούκυ Λουκ: Έρχονται μέσα στον Νοέμβριο επανεκδόσεις! Πιο συγκεκριμένα, απ' ό,τι κατάλαβα θα δούμε να επανακυκλοφορούν ταυτόχρονα τα άλμπουμ #81,#82, #84 και το #87! Ακούγεται σχετικά παράξενο επειδή, αφ' ενός η ΜΑΜΟΥΘ δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες κινήσεις κι αφ' ετέρου, επειδή όλα τα άλμπουμ είναι πρόσφατα. Παρ' όλα αυτά, δεν με εκπλήσσει τόσο η είδηση, καθώς πρώτον, από τον Ιούνιο με είχαν ενημερώσει ότι θα γίνει κάτι τέτοιο και δεύτερον, ενώ όλα τα άλμπουμ είναι πρόσφατα είναι κι εξαντλημένα( εξαιρείται το #87, το οποίο τώρα έχει αρχίσει να εξαφανίζεται), ενώ παράλληλα είχαμε και τον Μάιο μια τέτοια μαζική επανακυκλοφορία των Αστερίξ #35-38!

Τεντεν: Ο στόχος τους είναι να κυκλοφορεί ένα κάθε δίμηνο, όπως μου αποκάλυψε! Θα βγει σύντομα το άλμπουμ:" Ο θησαυρός του κόκκινου Ρακάμ", κι έπειτα, κατά τις αρχές του 2024( αυτό βέβαια δεν μου το είπε ο ίδιος, αλλά αφού το κόκκινο Ρακάμ θα βγει τώρα και γενικά τα άλμπουμ θα εκίδονται περί τους δύο μήνες το λογικό είναι ότι κατά τις αρχές του 2024 θα έχουμε το νέο άλμπουμ), θα κυκλοφορήσει το αδιάφορο κι αναξιόλογο( κατά την προσωπική μου γνώμη):" Ο Τεντεν στο Κονγκό", ενώ αργότερα, την άνοιξη του 2024 φαντάζομαι, θα κυκλοφορήσει το:" Υπόθεση Τουρνεσόλ".

Ιζνογκούντ: Τέλος, τον ρώτησα για τα Ιζνογκούντ. Το πλάνο είναι να κυκλοφορεί ένα κάθε έξι μήνες, ωστόσο το #30 θα βγει με μια μικρή καθυστέρηση δύο- τριών μηνών. Έτσι, αντί για Ιανουάριο, πάει για Φλεβάρη- Μάρτη του 2024!

:beer:

  • Like 16
  • Respect 2
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 2
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3728
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  10
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Πριν από 1 ώρα, Θοδωρής Καραπάνος είπε:
 
 
Καλησπέρα! Τηλεφώνησα στη ΜΑΜΟΥΘ να ρωτήσω για τις νέες εκδόσεις( τελείωσε το καλοκαίρι, οπότε καιρός να επιστρέψουμε στην ανάγνωση κόμικς)!

Αστερίξ: Ενημερώθηκα ότι έως τα τέλη Οκτωβρίου, θα κυκλοφορήσει το τεύχος #40! Το αξιοσημείωτο σχετικά, είναι, ότι ακόμα κι αν δεν το δούμε όντως μέσα στον Οκτώβριο, αλλά κάποιες εβδομάδες αργότερα, θα είναι η πρώτη φορά που θα έχει δημοσιευθεί Αστερίξ την ίδια χρονιά που κυκλοφόρησε στη Γαλλία!

Ιντεφίξ: Μάλλον θα καθυστερήσει λίγο ακόμη η πολυαναμενόμενη σειρά, καθώς μου τα μάσησε λίγο. Μου είπε ότι είναι στόχος τους να βγει σύντομα, αλλά υπάρχουν κι άλλες προτεραιότητες και κάτι παρεμφερή! Φυσικά, δεν τους κατηγορώ γιατί όντως, όταν έχεις να βγάλεις Αστερίξ παράλληλα με τη Γαλλία, δεν θα κοιτάξεις τον Ιντεφίξ, όμως θέλω επιτέλους να εκδοθεί γιατί περιμένουμε πολύ καιρό!

Λούκυ Λουκ: Έρχονται μέσα στον Νοέμβριο επανεκδόσεις! Πιο συγκεκριμένα, απ' ό,τι κατάλαβα θα δούμε να επανακυκλοφορούν ταυτόχρονα τα άλμπουμ #81,#82, #84 και το #87! Ακούγεται σχετικά παράξενο επειδή, αφ' ενός η ΜΑΜΟΥΘ δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες κινήσεις κι αφ' ετέρου, επειδή όλα τα άλμπουμ είναι πρόσφατα. Παρ' όλα αυτά, δεν με εκπλήσσει τόσο η είδηση, καθώς πρώτον, από τον Ιούνιο με είχαν ενημερώσει ότι θα γίνει κάτι τέτοιο και δεύτερον, ενώ όλα τα άλμπουμ είναι πρόσφατα είναι κι εξαντλημένα( εξαιρείται το #87, το οποίο τώρα έχει αρχίσει να εξαφανίζεται), ενώ παράλληλα είχαμε και τον Μάιο μια τέτοια μαζική επανακυκλοφορία των Αστερίξ #35-38!

Τεντεν: Ο στόχος τους είναι να κυκλοφορεί ένα κάθε δίμηνο, όπως μου αποκάλυψε! Θα βγει σύντομα το άλμπουμ:" Ο θησαυρός του κόκκινου Ρακάμ", κι έπειτα, κατά τις αρχές του 2024( αυτό βέβαια δεν μου το είπε ο ίδιος, αλλά αφού το κόκκινο Ρακάμ θα βγει τώρα και γενικά τα άλμπουμ θα εκίδονται περί τους δύο μήνες το λογικό είναι ότι κατά τις αρχές του 2024 θα έχουμε το νέο άλμπουμ), θα κυκλοφορήσει το αδιάφορο κι αναξιόλογο( κατά την προσωπική μου γνώμη):" Ο Τεντεν στο Κονγκό", ενώ αργότερα, την άνοιξη του 2024 φαντάζομαι, θα κυκλοφορήσει το:" Υπόθεση Τουρνεσόλ".

Ιζνογκούντ: Τέλος, τον ρώτησα για τα Ιζνογκούντ. Το πλάνο είναι να κυκλοφορεί ένα κάθε έξι μήνες, ωστόσο το #30 θα βγει με μια μικρή καθυστέρηση δύο- τριών μηνών. Έτσι, αντί για Ιανουάριο, πάει για Φλεβάρη- Μάρτη του 2024!

:beer:

Αυτή είναι πραγματική εξυπηρέτηση και όχι σαν άλλες εκδοτικές ΓΚΟΥΧ Κ ΓΚΟΥΧ. Η ΜΑΜΟΥΘ είναι από τις εκδοτικές που σέβονται το κοινό τους . :respect:και σε εσένα Θοδωρή και στη ΜΑΜΟΥΘ !

:beer:

  • Like 5
  • Αστείο 3
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  607
  • Reputation:   4784
  • Achievement Points:  671
  • Days Won:  2
  • With Us For:  949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

22 λεπτά πριν, natsos είπε:

Αυτή είναι πραγματική εξυπηρέτηση και όχι σαν άλλες εκδοτικές ΓΚΟΥΧ Κ ΓΚΟΥΧ. Η ΜΑΜΟΥΘ είναι από τις εκδοτικές που σέβονται το κοινό τους . :respect:και σε εσένα Θοδωρή και στη ΜΑΜΟΥΘ !

:beer:

 

Δε νομίζω. :sad1:Αν ξέρω καλά τη μαμούθ τότε τα μισά από αυτά που λένε είναι παραμύθια. Εδώ μας έχουν υποσχεθεί το Ιντεφιξ από τον προηγούμενο χρόνο και μέχρι τώρα δεν έχουμε δει τίποτα. 

 

Αν θες μια εκδοτική που σέβεται πραγματικά το κοινό της κοίτα καλύτερα τον Μικρό Ηρωα. Η Μαμούθ δυστυχώς μόνο να απογοητεύει ξέρει. 

Επεξεργασία από Rombax
  • Like 9
  • Λύπη 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  568
  • Reputation:   3728
  • Achievement Points:  627
  • Days Won:  10
  • With Us For:  383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

26 λεπτά πριν, Rombax είπε:

 

Δε νομίζω. :sad1:Αν ξέρω καλά τη μαμούθ τότε τα μισά από αυτά που λένε είναι παραμύθια. Εδώ μας έχουν υποσχεθεί το Ιντεφιξ από τον προηγούμενο χρόνο και μέχρι τώρα δεν έχουμε δει τίποτα. 

 

Αν θες μια εκδοτική που σέβεται πραγματικά το κοινό της κοίτα καλύτερα τον Μικρό Ηρωα. Η Μαμούθ δυστυχώς μόνο να απογοητεύει ξέρει. 

Η ΜΑΜΟΥΘ είναι και μεγαλύτερη εκδοτική από τον Μικρό Ήρωα στα σίγουρα. Επίσης η ΜΑΜΟΥΘ και κάθε άλλη εκδοτική μπορεί να έχει προβλήματα στην μετάφραση και στην επεξεργασία κάποιου άλμπουμ. Γενικά τέτοιες καθυστερήσεις είναι δεδομενες σε περίπτωση προβλήματος. Πάντως κάθε εκδοτική οφείλει μα είναι συνεπής προς τους αναγνώστες της καθώς και να τους ενημερώνει και να τους εξυπηρετεί. 

:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14155
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

6 λεπτά πριν, natsos είπε:

Η ΜΑΜΟΥΘ είναι και μεγαλύτερη εκδοτική από τον Μικρό Ήρωα στα σίγουρα.

Ήταν. Τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια όμως, έχει πάρει την κάτω βόλτα... Κι αυτό φαίνεται κι από εδώ μέσα, εάν δεις τα νήματα με τις νέες κυκλοφορίες κάθε έτους! Βέβαια, τα τελευταία δύο- τρία χρόνια έχει δείξει σημάδια βελτίωσης, όμως ο Μικρός Ήρωας την έχει ξεπεράσει πλέον!

6 λεπτά πριν, natsos είπε:

Επίσης η ΜΑΜΟΥΘ και κάθε άλλη εκδοτική μπορεί να έχει προβλήματα στην μετάφραση και στην επεξεργασία κάποιου άλμπουμ. Γενικά τέτοιες καθυστερήσεις είναι δεδομενες σε περίπτωση προβλήματος

Ασφαλώς, όμως κατά την γνώμη μου δεν επιτρέπεται μια εκδοτική να καθυστερεί διαρκώς τις νέες της εκδόσεις, καθώς τελικά θα χάσει η ίδια την αξιοπιστία της, πράγμα που θα οδηγήσει στην απώλεια πελατών και τελικά, στην απώλεια χρημάτων!

7 λεπτά πριν, natsos είπε:

Πάντως κάθε εκδοτική οφείλει μα είναι συνεπής προς τους αναγνώστες της καθώς και να τους ενημερώνει και να τους εξυπηρετεί

Ακριβώς κι αυτό η ΜΑΜΟΥΘ το κάνει ή τουλάχιστον προσπαθεί. Γιατί ενώ κι απαντούν πάντοτε, αλλά κι επίσης είναι ευγενεστατοι, δεν δείχνει καθόλου μα καθόλου συνέπεια! 

Σέβομαι τη ΜΑΜΟΥΘ για όσα έχει προσφέρει σε αυτά τα 43 χρόνια, όμως δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω το ότι πάσχει σε ορισμένους τομείς!:cheers3:

  • Like 12
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34774
  • Achievement Points:  4534
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, natsos είπε:

Η ΜΑΜΟΥΘ είναι και μεγαλύτερη εκδοτική από τον Μικρό Ήρωα στα σίγουρα. Επίσης η ΜΑΜΟΥΘ και κάθε άλλη εκδοτική μπορεί να έχει προβλήματα στην μετάφραση και στην επεξεργασία κάποιου άλμπουμ. Γενικά τέτοιες καθυστερήσεις είναι δεδομενες σε περίπτωση προβλήματος. Πάντως κάθε εκδοτική οφείλει μα είναι συνεπής προς τους αναγνώστες της καθώς και να τους ενημερώνει και να τους εξυπηρετεί. 

:beer:

Ήταν. Τώρα δεν συγκρίνονται με τίποτα.

  • Like 11
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35250
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:
Ιντεφίξ: Μάλλον θα καθυστερήσει λίγο ακόμη η πολυαναμενόμενη σειρά, καθώς μου τα μάσησε λίγο. Μου είπε ότι είναι στόχος τους να βγει σύντομα, αλλά υπάρχουν κι άλλες προτεραιότητες και κάτι παρεμφερή! Φυσικά, δεν τους κατηγορώ γιατί όντως, όταν έχεις να βγάλεις Αστερίξ παράλληλα με τη Γαλλία, δεν θα κοιτάξεις τον Ιντεφίξ, όμως θέλω επιτέλους να εκδοθεί γιατί περιμένουμε πολύ καιρό!

Λούκυ Λουκ: Έρχονται μέσα στον Νοέμβριο επανεκδόσεις! Πιο συγκεκριμένα, απ' ό,τι κατάλαβα θα δούμε να επανακυκλοφορούν ταυτόχρονα τα άλμπουμ #81,#82, #84 και το #87! 

 

Ιντεφίξ έχει γίνει γιοφύρι της Άρτας πλέον. Λούκυ Λουκ δε μπορώ να καταλάβω γιατί βγάζουν τόσο πρόσφατα τεύχη, ενώ υπάρχουν πολλά τεύχη στις δεκάδες 60-70 και 70-80 που είναι εξαντλημένα αρκετά χρόνια, ενώ μέχρι πριν ένα με ενάμιση χρόνο τα 81-84 υπήρχαν στην αγορά. Το κακό είναι ότι με το ρυθμό που επανεκδίδουν θα πάρει καιρό να κλείσουμε τη συλλογή με κάποια νούμερα.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13794
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τα ΛΛ 81-84 τα τυπωσαν λάθος οπότε όφειλαν στο κοινο (και στον ίδιο τον ευατό τους) να τα ξαναεκδώσουν σωστά. Βοήθησε και το γεγονός οτι ειναι εξαντλημένα καιρό. Το 81 φίλε @ nikolas12  εχει φτασει να πουλίεται 30 ευρω, τι να λεμε... Και είναι σίγουρα πανω απο 2 χρόνια εξαντλημενο(και ακριβό). Συμφωνώ όμως οτι υπάρχουν άλλα πιο σημαντικα να επανακυκλοφορησουν απο το #87. Κατά ταλλα πολυ σωστή κινηση για μένα που θα με αναγκάσει να τα ξαναγοράσω. :cheers3:

 

Για το Αστερίξ εγω μια φορά τους πιστεύω οτι σκοπός τους ειναι να βγει ταυτόχρονα με τη Γαλλία. Αν το καταφέρουν δεν το γνωρίζω (ουτε το πολυβλέπω κιόλας).

 

Για τα Ιζνογκουντ απλά γελάω :lol: Τα ίδια ακριβώς λένε εδω και 3 χρόνια. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει κανένα Φεβρουάριο και κανενα Μάρτιο. Θα βγει τον Ιούλιο οπως φετος οπως περισι οπως προπερσι. Δεν ειμαστε δα και τόοοοοσο χαζοι,καπου όπα. :Suspicious:

 

Ιντεφίξ οκ ψιλοαδιάφορο ,οποτε θέλει ας βγει. Δεν νομίζω να πολυκαίγεται ο κόσμος.

 

ΤενΤεν ενα καθε 2-3 μήνες ; :thinking:Χλωμό. Μακάρι να ισχύει. Δεν τα μαζεύω για να πω οτι με ενδιαφέρει τόσο πολύ η κυκλοφορία τους. Ενας απο τους αποτρεπτικούς λόγους ειναι και η τιμή.Σε καμια περίπτωση ο βασικός αλλά παιζει ρόλο.

Οταν βρίσκεις μεταχειρισμένα ΛΛ/Αστεριξ/Ιζνογκουντ ακομα και στα 2-3 ευρω και τα ΤενΤεν ξεκινάνε με μίνιμουμ τα 5, καπου κολλάς. Καινούριο 6.80 μου φαίνεται κάπως για τόσες λίγες σελίδες. Αν τα βρω καπου κάπως κάποτε μαζικά και φτηνά θα καθίσω να ασχοληθω με διαβασμα και συλλογή.

 

:havefun:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32959
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καταρχάς χαρά στο κουράγιο και την υπομονή σου Θοδωρή που μπαίνεις στη διαδικασία να επικοινωνήσεις με τη Μαμούθ, όταν ξέρουμε ότι απ'αυτά που μας λένε, ζήτημα να γίνουν τα μισά.

Για το νέο Αστερίξ γελάνε και τα τσιμέντα ότι θα το δούμε ταυτόχρονα με το εξωτερικό.

Για να βγει τέλη Οκτώβρη θα έπρεπε ήδη να έχει μπει τυπογραφείο και να έχει ήδη πάρει ISBN.

Προσωπική εκτίμηση. Τέλη Οκτώβρη θα πάρει ISBN, άρα κατά τα Χριστούγεννα θα το δούμε στην καλή περίπτωση.

Τέλη Οκτώβρη ίσως δούμε τον Αστερίξ στην Κίνα. Ίσως...

Για τα ΛΛ το ξαναείπαμε.

Το μόνο εύκολο είναι να επανεκδόσουν τα πρόσφατα.

Βασικά μια επανεκτύπωση θα κάνουν, άντε ν'αλλάξουν κι ένα εξώφυλλο. 

Ούτε νέα μετάφραση, ούτε νέο lettering χρειάζονται.

Το "δύσκολο" είναι να επανεκδόσουν τα παλιά τεύχη που έχουν το χειρόγραφο lettering και πρέπει να το ψηφιοποιήσουν.

Ιζνογκούντ πριν το καλοκαίρι του '24 μην περιμένετε, ενώ τα Ιντεφίξ κατάντησαν ανέκδοτο.

Για το Λούκυ Κιντ που μας χρωστάνε (και είπαν ότι ετοιμάζεται) ούτε λόγος βλέπω. Άλλος παπάς από 'δω.

Καμία αναφορά σε νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ ή Μπλούμπερυ.

 

Η Μαμούθ ήταν κάποτε κορυφαία εκδοτική. Τα τελευταία 15 χρόνια απλά φυτοζωεί και η επιβίωσή της στηρίζεται κυρίως στους τρεις πολύ δυνατούς τίτλους που διαθέτει (Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, ΤενΤεν).

 

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22105
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για το Αστερίξ #40 στην καλύτερη το βλέπω κατά τον Νοέμβριο.

 

Για τα Ιντεφίξ, του χρόνου τέτοια εποχή και αν...

 

Για τα Λούκυ Λουκ #81, #82, #84 και #87, σίγουρα τα ξανά βγάζουν (όπως είπε και ο Laz33) γιατί έχουν έτοιμη μετάφραση, lettering κτλ, για αυτό θα βγουν και μαζεμένα. Αν ήθελαν πραγματικά να ασχοληθούν με τα εξαντλημένα αυτής της σειράς θα το είχαν κάνει από καιρό όπως κάνουν με τις επανεκδόσεις των Αστερίξ που κάθε χρόνο βγάζουν ένα δυο τεύχη και από τα παλιά (κάποια υποτίθεται εξαντλημένα) με νέα μετάφραση.

Αλλά είναι τόσα πολλά τα Λούκυ Λουκ που δεν ξέρουν από που να αρχίσουν.

 

Για τα Τεντέν, έχουν αρχίσει τις επανεκδόσεις από το 2018, από τότε μας λένε ότι στόχος τους είναι να κυκλοφορεί ένα κάθε δύο μήνες (δλδ 5-6 τον χρόνο;;;). Ως τώρα έχουν βγάζουν 2 κάθε χρόνο, το 2020 βγάλανε 1 και μόνο το 2021 βγάλανε 3. Οπότε πάει και αυτός ο στόχος...

7 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Καινούριο 6.80 μου φαίνεται κάπως για τόσες λίγες σελίδες

Ίσως γιατί τα Τεντέν έχουν 62 σελίδες, ενώ τα Αστερίξ και Λούκυ Λουκ έχουν 48 σελίδες.

Και μάλιστα τα Τεντέν, από το 2018 που ξανά βγαίνουν και ως σήμερα τουλάχιστον, δεν έχουν πάρει αύξηση, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που πήραν 50 λεπτά πάνω.

 

Για τα Ιζνογκούντ, τι να πω, το εξάμηνο έγινε χρόνος και νομίζω ότι έχει παγιωθεί.

 

Για Μπλέικ και Μόρτιμερ δεν είπαν κάτι. Αν και είχαν πει ότι στόχος τους ήταν ένα κάθε οχτώ μήνες, βέβαια πέρασε σχεδόν χρόνος από το τελευταίο και μάλλον πάμε για το 2024, άρα 18 μήνες.

 

Ας ελπίσουμε για τα καλύτερα...

 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35250
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το θέμα είναι ότι όταν λες στον κόσμο μην αγοράζεις πανάκριβα τα μεταχειρισμένα γιατί θα τα επανεκδώσω όλα, πρέπει να δούμε και πότε θα γίνουν οι επανεκδόσεις. Αν είναι 2-3 το χρόνο ή τα πρόσφατα να τα κάνεις μαζικά, καλό 2035 :lol: Έχω μια εντύπωση ότι η Μαμούθ είναι τόσο one man show που η μόνη περίοδος που είχε βγάλει μερικές εκδόσεις μαζί και μάλιστα 1-2 εκτός των τριών μεγάλων, καθώς και σχεδόν ταυτόχρονη κυκλοφορία με το εξωτερικό για Λούκυ Λουκ ήταν το 2020-2021 που είχε πανδημία, καραντίνες και δεν έτρεχε σε εκθέσεις παντού, ενώ έπρεπε να εκμεταλλευτεί και το ότι ο κόσμος ήταν μέσα και διάβαζε.

 

Τώρα δεν ξέρω γιατί μας λένε για Λούκυ Κιντ και Ιντεφίξ και μας το μεταθέτουν συνέχεια μήνες μετά, ενώ καταλήγουμε απλώς να συμβιβαζόμαστε με το να βγουν έγκαιρα τα καινούρια Αστερίξ, ΛΛ και καμία επανέκδοση.

 

@ ManaLeak13  Αν τα βγάλουν τα 81-84 χωρίς το κίτρινο πλαίσιο θα τα πάρω και εγώ μάλλον.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

χτες βγηκαν στα ψιλικατζιδικα της αττικης τα εξης αστεριξ

 

ο αστεριξ και οι νορμανδοι

 

ο αστεριξ στο βελγιο

 

αστεριξ και πικτους  ( καπως ετσι)

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.