Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

17 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Λογικά διαβάζει η Radnet τα σχόλια μου γιατί δεν εξηγείται αλλιώς ότι οι τόμοι μου θα έρθουν Τρίτη μεσημεροαπόγευμα εκτός από το να θέλουν να με τιμωρήσουν με αναμονή σε τόμο Spider-Man που ξέρουν ότι τον αγαπάω πολύ. Συνέτισε με Radnet, στάξε με, κάνε μου τη ζωή κόλαση, Radnet σε ευχαριστώ, έξω οι μίζεροι από δω.

Αγνώριστος! Δείτε πως είναι σήμερα ο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

 

 

Εγώ στη Radnet όταν αργούν οι τόμοι

 

μαριος ο ανωμαλιας μου αρεσει να με μπατσιζουν.png

 

(τα μισά memes του Μάριου του Ανωμαλιά και γενικά του Κωνσταντίνου και Ελένης που κυκλοφορούν τα έχω φτιάξει εγώ :lol: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  762
  • Reputation:   7222
  • Achievement Points:  776
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2955 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Radnet ζεις εσύ μας οδηγείς .....

 

 

Όσο μας πληγώνεις τόσο μας πορώνεις ....

 

 

Δώσε κλασσικούς υπερήρωες στο λαό σου .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

18 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Και τώρα γράφει "Αναμένεται"!:NoNo:

Λέτε το γέλιο περί δικαίωσης των κακοπροαιρετων να μας βγει ξινό; :thinking:

κα Radnet μπάστα, image.thumb.png.152c8460367843cb903814b8eba5781a.png

(πως βρέθηκε αυτή εδώ;) :oops:

 

πολύ φορά πήρες. Δεν θα το αντέξω να "βγουν από πάνω" όσοι σε κατηγορούν για αντιεπαγγελματισμό και κοροϊδία. :crying: Μην τους δίνεις" τροφή" για σχόλια και μην ανανεώσεις την προσφορά. :ego:

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ομορφα, παει και αυτη η 20αδα, να αναμενετε και τα επομενα 20 της marvel αργα η γρηγορα. Η εταιρια ειδα στο site της εχει και σε αλλες συλλογες προσφορες, οτι και να σημαινει αυτο. Φανταζομαι τον καημενο που επερνε την συλλογη με τα 70 αυτοκινητα κοντα 5ευρω το ενα (345ευρω) και τωρα τα εχει ολα ουτε με το 1/3 της τιμης (100ευρω). Εξερρευνητες του διαστηματος απο 245ευρω το πληρες πακετο των 35 τευχων στα 50 (1/5 της αρχικης) και παει λεγοντας. ΟΚ, μιλαμε για απιστευτη απαξιωση, οποτε υποθετω οταν τελειωσει η συλλογη της marvel μπορει να την τσιμπησω ολοκληρη να υπολογισω στα 200~225ευρω και τα 90 τευχη ισως και λιγοτερα πιος ξερει (φαντασου 30 ή 45 τευχη στα 50ευρω μην πω 90 στα 100ευρω). Συγνωμη αλλα αν προκοψει να βαλει συλλογη DC θα παει απατη εξαρχης αφου ο κοσμος θα περιμενει τις συνηθεις πια προσφορες, εγω αυτο θα εκανα. Εγω θα παρακαλουσα αν βγει συλλογη της DC να ειναι απο την hachettte στα προτυπα της marvel.

Επεξεργασία από ATHANATOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, ATHANATOS είπε:

oποτε υποθετω οταν τελειωσει η συλλογη της marvel μπορει να την τσιμπησω ολοκληρη να υπολογισω στα 200~225ευρω και τα 90 τευχη ισως και λιγοτερα πιος ξερει (φαντασου 30 ή 45 τευχη στα 50ευρω μην πω 90 στα 100ευρω). 

Όπα, όπα.... μπάστα και εσύ φίλε ATHANATOS. 100€ η συλλογή; :confuse:

Σου το εύχομαι, αλλά πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω, αντίθετα με την προοπτική επέκτασης της συλλογής. Μακάρι να την αποκτήσεις όπως την ονειρεύεσαι, αλλά κάπου με έχεις μπερδέψει. :thinking: Γράφεις: "Μαλλον δεν ειμαι πια τοσο οπαδος καθως βαριεμαι να διαβαζω συνεχως για ξυλο με τον νεο υπερκακο και παλι τα ιδια και παει λεγοντας και συνεχως επαναλληψη."

Στη συνέχεια ο φίλος Constantinople σου πρότεινε να πάρεις την προσφορά και του απάντησες: "Σε ευχαριστω, δεν θα παρω. Επιλεξα να μην την ακολουθησω στα καλα της, ποσο μαλλον τωρα". :giati:

Και στο τελευταίο σου ποστ γράφεις ότι μπορεί να τη τσιμπήσω όταν τελειώσει η κυκλοφορία της. 

Τελικά τι ισχύει;

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με όποιον φίλο αναγνώστη αποκτήσει τη συγκεκριμένη συλλογή οικονομικά. Αντίθετα χαίρομαι που οι ήρωες της Μαρβελ θα αγαπηθούν και θα βρουν τη θέση τους, σε περισσότερα σπίτια. Έτσι θα μεταφερθεί το "μικρόβιο" του αναγνώστη κόμικ στις νεότερες γενιές. Όμως πιθανόν κάποιοι φίλοι του Forum να αισθανθούν άσχημα με αυτά που γράφεις και αφορούν τις τιμές αγοράς μελλοντικά. Συγνώμη αν έγινα δυσάρεστος, και παρόλο που δεν στηρίζεις την προσπάθεια επέκτασης της συλλογής, θέλουμε τη γνώμη σου. 

 

Υ. Γ  Όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί, δεν έχουμε την πολυτέλεια να περιμένουμε την κυρία Radnet, ποτέ και αν θα βγάλει προσφορά τους τόμους της σε τιμή χάρισμα. :reap:

Εσύ μπορείς να περιμένεις όσο χρειαστεί. :P

 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μήπως αν τη δώσουν τσάμπα ξαφνικά θα αποκτήσει ενδιαφέρον; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, constantinople είπε:

Μήπως αν τη δώσουν τσάμπα ξαφνικά θα αποκτήσει ενδιαφέρον; :) 

Ίσως και αν βάλουν και ένα πενηνταρικο μέσα ακόμη καλύτερα...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 ώρες πριν, karolos79 είπε:

Υ. Γ  Όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί, δεν έχουμε την πολυτέλεια να περιμένουμε την κυρία Radnet, ποτέ και αν θα βγάλει προσφορά τους τόμους της σε τιμή χάρισμα. :reap:

Εσύ μπορείς να περιμένεις όσο χρειαστεί. :P

 

 

τσιμπαω στο κοινοι θνητοι και το δεχομαι σαν αθανατος που ειμαι αλλα μην μπερδευεσαι δεν με ενδιαφερει πια ησειρα μια υποθεση εργασιας εκανα βαση των προσφορων της εταιριας στο site της οπως και να εχει δεν θα την παρω οτι προσφορα και να βαλει. Mακαρι να πεσω εξω σε ολα, οχι για κανεναν αλλο λογο απλα γιατι σας στεναχωρω με τα γραφομενα μουκαι δεν ειμαι απο αυτους που χαιρονται οταν συμβαινει κατι αρνητικο στους γυρω του που αν διακοπεει η σειρα θα ειναι αρνητικο προφανως. Οποτεαφου δεν ειναι σκοπος μου να δυσαρεστω τους αλλους λεω να το βαλω το θεμα στα ignore για να μην ασχολουμαι αλλο, σας παρακαλω ομως αν φτασουν να την χαριζουν και πολυ περισοτερο αν δινουν και το 50ευρω μαζι στειλτε μου ενα dm σας ευχαριστω.

 

Ζηταω συγνωμη απο ολους σας, δεν ειχα σκοπο ειρωνειας με τα γραφομενα μου και ουτε νσ ξηνω πληγες αλλα μολις διαβασα το αλλο σχετικο θεμα και ειδα τα δυσαρεστα για ητν συλλογη νεα. Πραγματικα λυπαμαι πολυ ειναι κριμα γιατι αν μη τι αλλο πολλοι απο εσας πιστευαν μεχρι την τελευταια στιγμη οτι θα ειχε θετικη συνεχεια η σειρα και την στηριξαν οσο τιποτα. 

Επεξεργασία από ATHANATOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μαρέσει που θεωρούσα τους 120 ψιλοσιγουράκι, κλεισμένη υπόθεση.. :crying:

 

Ας συνεχίσουν μονο με Spiderman και ότι άλλο πουλάει. Αν μπήκαν μέσα λόγω Hulk ή Captain America ε ας μην τους απολαύσουμε περαιτέρω. 

Εκτός άμα το συμβόλαιο τους είναι όλα η τίποτα. 

 

Επίσης δέχομαι να μην ξαναβγεί ο 37 αν αυτό συνεπάγεται με μια έξτρα επέκταση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παίδες η εικόνα στα περίπτερα τα λέει όλα! Η συλλογή τους πρώτους μήνες είχε κατακλύσει τα περίπτερα και τα κέντρα τύπου με πολλά αντίτυπα και την έβλεπες παντού.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πουθενά...με το ζόρι να βρείς ένα αντίτυπο,αφού πρώτα έχεις περάσει απο 5-6 περίπτερα.

Εγώ προσωπικά αγοράζω μόνο spiderman εδώ και πολύ καιρό, και να πώ την αλήθεια τους άλλους ήρωες τους προσπάθησα αλλά δεν τους παλεύω με τίποτα.

Είστε ήρωες όσοι στηρίξατε τη φάση και πήρατε όλους τους τόμους. Τα 9 ευρώ κάθε βδομάδα ήταν πάρα πολλά για το προιόν που προσέφερε η Radnet.

 

Και φυσικά στον 120 τόμο θα σταματήσει και η Hachette..!

Έφαγα τον κόσμο να βρώ τον τελευταίο τόμο...και τελικά δεν τον βρήκα πουθενά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

33 λεπτά πριν, Guts είπε:

Είστε ήρωες όσοι στηρίξατε τη φάση και πήρατε όλους τους τόμους. Τα 9 ευρώ κάθε βδομάδα ήταν πάρα πολλά για το προιόν που προσέφερε η Radnet.

Με 5.90 και 6.75 τα πήραμε οι περισσότεροι... Τα 8.99 προφανώς δεν αξίζουν και λογικότατο μου φαίνεται που δεν τα δινει ο κόσμος. 

 

Όπως είπα και τις προάλλες ο κόσμος καλώς ή κακώς έχει συνηθίσει να δινει 3.50 ευρώ το μήνα για το κομιξ και 1.90 τη βδομάδα για το Μίκυ. Τα υπόλοιπα είναι ουτοπικά, για άλλη κοινωνία με ανώτερη οικονομία... 

 

Μας βλέπω να λιώνουν τα ματάκια μας στα παλιοpdfs. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  931 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 min ago , ManaLeak13 said:

Με 5.90 και 6.75 τα πήραμε οι περισσότεροι... Τα 8.99 προφανώς δεν αξίζουν και λογικότατο μου φαίνεται που δεν τα δινει ο κόσμος. 

 

 

Ναί πάλι καλά! Γενικότερα πάντως το σύμπαν της marvel δεν έχει αρχή,μέση και τέλος, θέλεις μια περιουσία για να τα μαζέψεις όλα!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1468
  • Achievement Points:  313
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3534 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

1 ώρα πριν, Guts είπε:

Παίδες η εικόνα στα περίπτερα τα λέει όλα! Η συλλογή τους πρώτους μήνες είχε κατακλύσει τα περίπτερα και τα κέντρα τύπου με πολλά αντίτυπα και την έβλεπες παντού.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πουθενά...με το ζόρι να βρείς ένα αντίτυπο,αφού πρώτα έχεις περάσει απο 5-6 περίπτερα.

Εγώ προσωπικά αγοράζω μόνο spiderman εδώ και πολύ καιρό, και να πώ την αλήθεια τους άλλους ήρωες τους προσπάθησα αλλά δεν τους παλεύω με τίποτα.

Είστε ήρωες όσοι στηρίξατε τη φάση και πήρατε όλους τους τόμους. Τα 9 ευρώ κάθε βδομάδα ήταν πάρα πολλά για το προιόν που προσέφερε η Radnet.

 

Και φυσικά στον 120 τόμο θα σταματήσει και η Hachette..!

Έφαγα τον κόσμο να βρώ τον τελευταίο τόμο...και τελικά δεν τον βρήκα πουθενά.

Aμα μενεις Αθηνα στην ομονοια στους παγκους εχει αρκετους  ακομα και παλαιοτερα τευχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 ώρες πριν, Guts είπε:

 

Ναί πάλι καλά! Γενικότερα πάντως το σύμπαν της marvel δεν έχει αρχή,μέση και τέλος, θέλεις μια περιουσία για να τα μαζέψεις όλα!:)

Φίλε Guts θα διαφωνήσω ότι το σύμπαν της Μάρβελ δεν έχει αρχή και μέση. Για το τέλος το συζητάμε. Και η απόδειξη είναι το παράδειγμα που έφερα με το κόμικ Διπλός Θάνατος της Μικρός Ήρως όπου η ιστορία που δημοσιεύτηκε (Νοέμβριος 2008) έχει μείνει πιστή σε αυτή του αμερικάνικου τεύχους #158 (Μάιος 1979), παρόλο που έχουν μεταξύ τους 30 χρόνια περίπου. Γι' αυτό το λόγο, η συνέχιση της συλλογής ήταν επιθυμία των φίλων της Μαρβελ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ απ' ότι κατάλαβα τα τρία χρόνια που ασχολήθηκα το σύμπαν της Μάρβελ για κάθε ήρωα έχει αρχή, διάφορες μέσες και διάφορα τέλη. Σαν δέντρο δηλαδή. Δεν έχει με την καμία ένα ενιαίο storyline καθώς έχει διάφορους δημιουργούς που κάνουν τα δικά τους. Όχι ότι είναι κακό απαραίτητα. Και στα Ντίσνεϋ ας πούμε έτσι είναι χωρίς να απαιτείται απαραίτητα η συνέχεια παρά ένα σύμπαν. Απλά στα Μάρβελ είναι αρκετά ξεχειλωμενο το όλο πράγμα. Εγώ παρόλο που Μ αρέσει και εμένα να τα διαβάζω από την αρχή εδώ επειδή είναι τόσο χαοτικό το όλο σκηνικό δεν με χάλασε (ίσα ίσα) η συλλογή της εγκυκλοπαίδειας της Marvel

 Καταλαβαίνω τον @ ManaLeak13 που θέλει να έχει μια συνέχεια, αλλά επειδή ακριβώς είναι τόσο μεγάλο το εύρος Μ άρεσε που υπήρχε μια συλλογή για την βασική αρχή και μια άλλη για εξτραδακια από όλο το φάσμα της Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

:aria: Μίλησα με τον υπεύθυνο της σειράς.

 

Η σειρά όντως σταματά στον τόμο Νο.90. :crying:

 

Δυστυχώς η σειρά ΔΕΝ είναι κερδοφόρα. Την έδωσαν μια έξτρα ευκαιρία με την ανανέωση των τόμων 61-90 η οποία δυστυχώς δεν καρποφόρησε.

 

Η μόνη επιλογή που τους έδωσαν από το εξωτερικό είναι να την ξανακυκλοφορήσουν από το Νο.1 και θα λάβουν υπόψη τους τυχόν νέους αναγνώστες που θα μαζέψουν, όταν ξαναφτάσει στο Νο.90 για να αποφασίσουν επέκταση ΤΟΤΕ!

 

Δηλαδή, η σειρά θα επανακυκλοφορήσει σε όλη την Ελλάδα από το Νο.1. Δεν θα τυπωθεί εκ νέου, μιλάμε για το ήδη αδιάθετο στοκ.

 

Οι νέες πωλήσεις π.χ. του τόμου Νο.51 θα προστεθούν στις προηγούμενες πωλήσεις του τόμου Νο.51 και μαζί θα ληφθεί η απόφαση.

 

Η επανακυκλοφορία δεν τους στοιχίζει επειδή έχουν ήδη τους τόμους. Θα γίνει νέα διαφήμιση όμως με την ελπίδα να προσέλθουν νέοι αναγνώστες που θα δώσουν μελλοντικά τη δυνατότητα για συνέχεια. Διαφορετικά, η επανακυκλοφορία θα διακοπεί στο 60 και τέρμα.

 

Κατά τα άλλα οι ξένοι τους δίνουν να εισάγουν μια νέα σειρά της Μάρβελ στην αγορά. Δεν μου έδωσαν περισσότερες πληροφορίες παρά μόνο ότι είναι νέα σειρά που θα κυκλοφορήσει και σε άλλες χώρες. Αντιλαμβάνομαι ότι θα πρόκειται για κάτι ανάλογο της συλλογής της Hachette αλλά δεν έχω περαιτέρω πληροφορίες.

 

ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ ΘΑ'ΧΕΙ ΝΑ'ΝΑΙ Η ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΗ ΣΕΙΡΑ MARVEL'80s ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΑΔΕΧΘΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΜΟ 351 ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΜΟΣ 1 ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΕΙΡΑΣ MARVEL 80's ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΕΙΡΑ !!! 

 

(Αυτό είναι βέβαια δική μου εικασία. για να μην πω... wishful thinking). :thinking:

 

Κατά τα άλλα, μου είπε ότι αυτό που παρατηρείται στην Ελληνική αγορά είναι οι πρώτοι τόμοι μιας συλλογής να πουλάνε καλά, αλλά όσο προχωράει ο χρόνος οι πωλήσεις να φθίνουν αντί να αυξάνουν. Όσο έχουμε αυτή την αγοραστική συμπεριφορά, να μην περιμένουμε μεγάλες σειρές να συνεχίζονται. Τους συμφέρει πολύ περισσότερο να ξαναξεκινάνε σειρές και όσο πάνε, από το να συνεχίζουν τις παλαιές. Και ακόμη και αν αυτοί θέλουν να την συνεχίσουν επειδή είχε φανατικούς και θερμούς αναγνώστες, όπως π.χ. αυτή εδώ, οι ξένοι είναι που παίρνουν τις αποφάσεις και σταματούν και ξαναρχίζουν. Αυτό ακριβώς έγινε κι εδώ...

 

Με τις υγείες μας! :beer:

  • Like 26
  • Λύπη 7
  • Ευχαριστώ 4
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Από τα πιο χρήσιμα μηνύματα εδώ μέσα. Τώρα είδαμε επιτέλους πως το βλέπουν οι εκδότες και πως πουλάνε οι σειρές. Thanks Bro.:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κρίμα...:(

 

Θέλω τόσα πολλά να γράψω, αλλά....

Θα ρωτήσω μόνο το το εξής:

Είπαν κάτι για DC;;;:thinking::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56289
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όχι... παρόλο που ρώτησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αυτό ήταν... :crying:

Πάω να φουντάρω :pool:

 

 

Θα ξαναβγώ όταν έχουμε νέα για τον τόμο 91

:vampir:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οπότε, μάλλον δεν έφταιγε το εκτυπωτήριο της Ισπανιας... Έχω πολλές απορίες, αλλά δεν έχω παράπονο. Και πολλά είπαν ήδη. Ας είναι καλά ο Constantinople για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Νομίζω ότι εδώ και καιρό το ξέραμε αυτό...Ούτε εργοστάσια ούτε τίποτα. Απλά οι πωλήσεις δεν πήγαιναν καλά..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1763
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2164 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Προσωπικά στεναχωριέμαι μόνο για τον  Constantinople Έδωσε τόσο αγώνα για αυτην τη σειρά που τιμης ένεκεν θα του άξιζε μια 30αρα επέκταση. ειλικρινά θα μου λείψουν τα ποσταρίσματα του, έμαθα πολλά απο αυτόν που δεν ήξερα, του αξίζουν πολλά μπράβο:clap2::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5685
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Δηλαδή, η σειρά θα επανακυκλοφορήσει σε όλη την Ελλάδα από το Νο.1. Δεν θα τυπωθεί εκ νέου, μιλάμε για το ήδη αδιάθετο στοκ.

 

Ο 37 θα κυκλοφορήσει κι αυτός από το στοκ;:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτό που ζούσαμε σε μεγάλο βαθμό ήταν το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου. Ήταν εμφανές ότι η συλλογή δεν πήγαινε τόσο καλά όσο περιμέναμε και καλώς ή κακώς με τους τόμους 60-90 απλά έγινε μια έξτρα δοκιμή. Νομίζω ότι είναι προφανές ότι τα πρώτα τεύχη θα τραβήξουν παραπάνω κόσμο και μετά θα μείνουμε οι καμμένοι και εν προκειμένω και οι καμμένοι μεγάλο κοινό δεν είμαστε.

 

Είμαστε τυχεροί ωστόσο που διαβάσαμε όσους τόμους διαβάσαμε. Δείτε απλώς εδώ μέσα πόσο υλικό δημιουργήθηκε για τη συλλογή, πόσους συγγραφείς μάθαμε, πόσους σχεδιαστές, ιστορίες, συγκρίσεις εκδόσεων, αφιερώματα, reviews, παρουσιάσεις του @ constantinople . Και όλα αυτά χάρη σε μια έκδοση. Η έκδοση μπορεί να σταματάει. Η παρακαταθήκη που αφήνουμε εμείς ως φανς δε σταματάει.

 

Τώρα για τη συνέχεια. Εμένα αυτά τα δύο χρόνια μου στέρησαν πολλά μεγάλα projects διαβάσματος και σε γαλλοβελγικές σειρές και σε ξένα αμερικάνικα και αυτό μπορεί να φανεί από το πόσο έπεσαν τα αφιερώματα σε Ξένες Εκδόσεις/Ταινίες/Δημιουργούς που έφτιαχνα εδώ μέσα. Χρειάζομαι λίγο χρόνο να θυμηθώ πως είναι οι σειρές της Image και να πιάσω κάποια υπερηρωικά runs που άφησα. Και φυσικά Dark Nights Death Metal, DC Black Label και πολλά άλλα. 

 

Ωστόσο θα πω ότι ειλικρινά δε χρειάζομαι άλλη Marvel συλλογή τώρα. Κάτι από DC επιτέλους ρε παιδιά. Έχουμε διαβάσει πάρα πολλή Marvel, την αγαπάμε, ας μάθουμε και λίγα πράγματα από DC τώρα. Όμως να περάσει και λίγος καιρός όπως προείπα. Το κοινό δείχνει ήδη ότι ξεκάθαρα κάπου έχει κορεστεί με δύο συλλογές κόμικ και δη Marvel. Ίσως εκείνη η ιδέα που είχε ακουστεί για 20 τόμους DC να μην ήταν τόσο κακή τελικά. Ίσως να ακολουθούσαμε πιο πιστά μια πιο limited σειρά. Όπως και να 'χει, οι Κλασικοί Υπερήρωες έχουν λίγα τεύχη ακόμα και θα διαβάσουμε κι άλλες όμορφες ιστορίες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για μένα απολύτως λογικό που η συλλογή έπεσε σε πωλήσεις.

Λίγο τα λάθη επιμέλειας, λίγο η αύξηση τιμής, λίγο η 15ημερη κυκλοφορία, λίγο οι ιστορίες που άρχισαν να επαναλαμβάνονται... λογικό να ξενέρωσε ο κόσμος.

Μην κοιτάτε τους φανατικούς μαρβελάκηδες. Οι περισσότεροι εδώ μέσα... ή μάλλον ας μιλήσω για τον εαυτό μου.

Από ένα σημείο και μετά οι ιστορίες μού φαίνονται παρόμοιες.

Κι όχι μόνο αυτές του ίδιου τίτλου.

Ακόμη και σε διαφορετικούς τίτλους, τα σενάρια είναι παρόμοια, οι πρωταγωνιστές μόνο αλλάζουν.

Κάτι που είναι απόλυτα λογικό.

Όλες μα όλες τις έγραψε ο Σταν Λι.

Όσο ταλέντο και φαντασία να έχει ένας συγγραφέας, μετά από 50-60-80 άντε 100 ιστορίες, η έμπνευση στερεύει.

Αν ίσως παρακάμπταμε τις ιστορίες του Λι από ένα σημείο και μετά και συνεχίζαμε με αυτές των συνεχιστών του, τα πράγματα να ήταν καλύτερα.

Βέβαια με αυτόν τον τρόπο η συλλογή χάνει το αρχικό της νόημα.

 

Ένιγουεϊς, θεωρώ πως κι εδώ που φτάσαμε είναι καλά για μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα.

Κι όπως είπαμε πολλοί, κόμικς δεν είναι μόνο τα Μάρβελ.

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα (κατά την άποψή μου κάποια πολύ καλύτερα) να διαβάσετε.

Έτσι κι αλλιώς τα Μάρβελ δεν θα σταματήσουν τελείως όσο υπάρχει η Anubis και η Οξύ.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  431
  • Reputation:   4282
  • Achievement Points:  597
  • Days Won:  2
  • With Us For:  826 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

 

Δυστυχώς η σειρά ΔΕΝ είναι κερδοφόρα. Την έδωσαν μια έξτρα ευκαιρία με την ανανέωση των τόμων 61-90 η οποία δυστυχώς δεν καρποφόρησε.

 

Καμία ευκαιρία δεν έδωσαν στην σειρά.

Με μηδενική διαφήμιση και ανύπαρκτο marketing ήταν καταδικασμένη να αποτύχει.

Συν όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν, (τιμή, επιμέλεια κλπ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8688
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5746 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Για μένα απολύτως λογικό που η συλλογή έπεσε σε πωλήσεις.

Λίγο τα λάθη επιμέλειας, λίγο η αύξηση τιμής, λίγο η 15ημερη κυκλοφορία, λίγο οι ιστορίες που άρχισαν να επαναλαμβάνονται... λογικό να ξενέρωσε ο κόσμος.

Μην κοιτάτε τους φανατικούς μαρβελάκηδες. Οι περισσότεροι εδώ μέσα... ή μάλλον ας μιλήσω για τον εαυτό μου.

Από ένα σημείο και μετά οι ιστορίες μού φαίνονται παρόμοιες.

Κι όχι μόνο αυτές του ίδιου τίτλου.

Ακόμη και σε διαφορετικούς τίτλους, τα σενάρια είναι παρόμοια, οι πρωταγωνιστές μόνο αλλάζουν.

Κάτι που είναι απόλυτα λογικό.

Όλες μα όλες τις έγραψε ο Σταν Λι.

Όσο ταλέντο και φαντασία να έχει ένας συγγραφέας, μετά από 50-60-80 άντε 100 ιστορίες, η έμπνευση στερεύει.

Αν ίσως παρακάμπταμε τις ιστορίες του Λι από ένα σημείο και μετά και συνεχίζαμε με αυτές των συνεχιστών του, τα πράγματα να ήταν καλύτερα.

Βέβαια με αυτόν τον τρόπο η συλλογή χάνει το αρχικό της νόημα.

 

Ένιγουεϊς, θεωρώ πως κι εδώ που φτάσαμε είναι καλά για μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα.

Κι όπως είπαμε πολλοί, κόμικς δεν είναι μόνο τα Μάρβελ.

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα (κατά την άποψή μου κάποια πολύ καλύτερα) να διαβάσετε.

Έτσι κι αλλιώς τα Μάρβελ δεν θα σταματήσουν τελείως όσο υπάρχει η Anubis και η Οξύ.

 

:beer:

 

Δε νομίζω ότι είσαι ο μόνος που σκέφτεται έτσι. Βασικά, έτσι πρέπει να σκέφτεται η πλειοψηφία των αναγνωστών και στις άλλες χώρες. Δεν είναι τυχαίο που η συλλογή δυσκολεύεται να προχωρήσει πέρα από κάποιο σημείο. Και όχι μόνο αυτή η σειρά, αλλά συλλογές με μεγάλο αριθμό τευχών γενικότερα, και με τόσο αυξημένη συχνότητα κυκλοφορίας, είναι πολύ δύσκολο να αντέξουν. Είναι δύσκολο για μια συλλογή να κρατάει το ενδιαφέρον ενός συλλέκτη-αναγνώστη για χρόνια ολόκληρα και με σχετικά υψηλό κόστος. Η σημασία κάθε λόγου μπορεί να διαφέρει σε κάθε χώρα και σε κάθε αναγνώστη αλλά όλα αυτά παίζουν τον ρόλο τους.

Για μένα ας πούμε, το πρόβλημα ξεκίνησε από το ότι οι τίτλοι ήταν πολλοί για την ελληνική αγορά και αυτό δεν μπορούσε να αλλάξει, αφήνοντας τη συλλογή δυσκίνητη/απροστάτευτη σε αστάθμητους παράγοντες. Ύστερα ήρθε η αύξηση τιμής λόγω συνθηκών και επιλέχθηκε η λύση της 15ήμερης κυκλοφορίας, οπότε τρίτωσε το κακό.
Ελπίζω πάντως, εάν και όποια σειρά αποφασίσουν να εκδώσουν, να ενημερώνουν και στο έντυπο για τυχόν αλλαγές κυκλοφορίας. Αυτό πρέπει να ήταν ελληνική πρωτοτυπία στους λόγους απομάκρυνσης του κοινού από τέτοιου είδους συλλογή. Δεν ξέραμε πότε θα κυκλοφορήσει ο επόμενος τόμος. Εγώ μάθαινα από εδώ τις αλλαγές, αν δεν ημουν μέλος δεν θα έμπαινα στον κόπο να κοιτάξω από μόνος μου στη σελίδα της εταιρείας τις ημεομηνίες, που κάποια στιγμή ούτε οι αναγραφόμενες δεν τηρούνταν. Ακόμη και στις αλλαγές ημερομηνιών χρειάζεται μια στοιχειώδης οργάνωση. Αν κρίνω από μένα, αν σε μια συλλογή χάσεις ένα δυο τευχη, μετά είναι πολύ εύκολο να την σταματήσεις.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38863
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   85
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ την συζήτηση ανελλιπώς περίπου ένα χρόνο τώρα, αλλά φαινόντουσαν μόνο τα παπούτσια μου πίσω από την κουρτίνα. Πρώτη φορά γράφω εδώ. Συνδρομητής της σειράς, όχι μαρβελάκιας. Λυπάμαι πολύ που η σειρά δεν συνεχίζεται. Δυστυχώς είμαστε πολύ μικρή αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.