Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Πάντως το περίεργο είναι που αυτή η συλλογή σταματά (για λόγους που  έχω αναλύσει κατά τη δική μου άποψη πάντα) και άλλες εκδοτικές πάνε σε επανεκδόσεις άλλων συλλογων τόσο σύντομα οπως το να κάνεις τον ανθρώπινο σκελετό ή χαρτονομίσματα κτλ

Ότι δηλ υπάρχει τόσο αισιοδοξία για αγορά αυτων των συλλογων.

Γενικά πολλές συλλογές στα περίπτερα για τόσο μικρό αγοραστικό κοινό που είμαστε .

 

Απο αυτες τις "συλλογές" φιλε βγαζουν αέρα λεφτα γιαυτο τις προτιμάνε. Πόσο κοστος να εχει ενα μουφα χαρτονομισμα και ενα φυλλαδιο ή μια πετραδουλα, ενα έντομο, μια πλαστικούρα παιχνιδι ;

Με τη SEC πιστεύω δεν υπολόγισαν τα έξτρα έξοδα του τυπογραφειου,μελανια,χαρτί, μεταφραστές επιμέλεια κλπ.

Πάντως με τα 7 ευρώ αρχική τιμή (5,95 συνδρομή) και ο κοσμος να μην τρέχει φουλ στα περίπτερα, τελικά δεν είμαστε για τέτοιες σειρές.Εγώ χωρίς να ήμουν καν αναγνώστης υπερηρωικών και κατάλαβα οτι αυτη ειναι εκδοση που πρεπει να αγοραστεί. Ας κάτσουν λοιπόν τωρα με την Καθημερινή να τους κοροδεύει κατάμουτρα και αυτοί να κλέγονται. Ή με τις πενιχρές εκδόσεις της Μαμουθ και του Μ.Ηρωα. Ή ακομα καλύτερα με τις πανάκριβες εκδόσεις της ΟΞΥ και της Αnubis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Απο αυτες τις "συλλογές" φιλε βγαζουν αέρα λεφτα γιαυτο τις προτιμάνε. Πόσο κοστος να εχει ενα μουφα χαρτονομισμα και ενα φυλλαδιο ή μια πετραδουλα, ενα έντομο, μια πλαστικούρα παιχνιδι ;

Με τη SEC πιστεύω δεν υπολόγισαν τα έξτρα έξοδα του τυπογραφειου,μελανια,χαρτί, μεταφραστές επιμέλεια κλπ.

Πάντως με τα 7 ευρώ αρχική τιμή (5,95 συνδρομή) και ο κοσμος να μην τρέχει φουλ στα περίπτερα, τελικά δεν είμαστε για τέτοιες σειρές.Εγώ χωρίς να ήμουν καν αναγνώστης υπερηρωικών και κατάλαβα οτι αυτη ειναι εκδοση που πρεπει να αγοραστεί. Ας κάτσουν λοιπόν τωρα με την Καθημερινή να τους κοροδεύει κατάμουτρα και αυτοί να κλέγονται. Ή με τις πενιχρές εκδόσεις της Μαμουθ και του Μ.Ηρωα. Ή ακομα καλύτερα με τις πανάκριβες εκδόσεις της ΟΞΥ και της Αnubis.

Αν δεν είναι κάποιος αναγνώστης υπερωικων ή έστω να του αρέσουν οι ταινίες για να πάει στο να αγοράσει αυτά που είδε αποτυπωμενα στο χαρτί Ε δεν θα πάει. Και εσυ πιστεύω δεν διάβαζες υπερωικα αλλά τις ταινίες τις είδες ή έστω πολλές ώστε να σου τραβήξει το ενδιαφέρον να αγοράσεις .

Υπερεκτημαμε νομίζω το υπερωικο αναγνωστικό κοινό που έχουμε .  Δεν έχουμε τόσο πολύ όσο νομίζουμε όχι τουλάχιστο ώστε να; στηρίξει δύο συλλογές ταυτόχρονα .

Γενικά η ανάγνωση των κόμιξ πεφτει παγκοσμίως και η Ελλάδα δεν αποτελεί εξερεση σε αυτό .

Όσο ήταν μια συλλογή ,αυτή της hachette πήγαινε καλά . Όταν βγήκε η radnet ενώ ήταν κάτι διαφορετικό κατά κάποιο τρόπο τη σαμποταρισε . Πόσοι θα μπορούσαν να δίνουν 48 ευρώ το μήνα για να παίρνουν και τις δύο συλλογές και μαλλιστα σε βάθος χρόνου  ;

Το 20 και αργότερα το 22 για δύο τεύχη το μήνα οκ λες παλεύεται και είναι νορμάλ αλλά 48 και αργότερα 50?

ειδικά αν ήδη έπαιρνες  και άλλα παράλληλα.

Αλλά ας γίνουμε και λίγο ρεαλιστές . Αν σου αρέσει κάτι έστω και λίγο θα αγοράσεις αλλά αυτό το "πρέπει" να αγοραστει σορρυ αλλά εμένα προσωπικά δεν μου κάνει . Ναι έχω πάρει παρά πολλούς τόμους(και μερικούς που μετάνιωσα που δεν πήρα στη ώρα τους πήρα ή θα τους πάρω) αλλά το να πάρω τόμους που ήδη έχω στα αγγλικά ή να αγοράσω έναν ήρωα που απεχθάνομαι δεν θα το κάνω και θα δώσω τα λεφτά μου αλλού .

Φυσικά έχω αγοράσει και τόμους της συλλογής για να δοκιμασω κάτι νέο (κάποιες φορές βγήκε άλλες φορες όχι αλλά δεν πειράζει) αλλά ορισμένους τόμους εντελώς εκτός αισθητικής μου τους άφησα .

Στο κομμάτι των άλλων συλλογων που είπες θα συμφωνήσω ,ναι έχεις δίκιο ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56292
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, karolos79 said:

Μ@@@κια κάναμε :shit2: με τη wishlist. Τη στείλαμε στην Anubis - Hachette και δεν κοιτάξαμε να τη στείλουμε στον :beersanta:

 

Υπάρχει ακόμη ελπίδα! Θα την αφήσω κάτω απ'το δέντρο τα Χριστούγεννα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Αν δεν είναι κάποιος αναγνώστης υπερωικων ή έστω να του αρέσουν οι ταινίες για να πάει στο να αγοράσει αυτά που είδε αποτυπωμενα στο χαρτί Ε δεν θα πάει. Και εσυ πιστεύω δεν διάβαζες υπερωικα αλλά τις ταινίες τις είδες ή έστω πολλές ώστε να σου τραβήξει το ενδιαφέρον να αγοράσεις .

Υπερεκτημαμε νομίζω το υπερωικο αναγνωστικό κοινό που έχουμε .  Δεν έχουμε τόσο πολύ όσο νομίζουμε όχι τουλάχιστο ώστε να; στηρίξει δύο συλλογές ταυτόχρονα .

Γενικά η ανάγνωση των κόμιξ πεφτει παγκοσμίως και η Ελλάδα δεν αποτελεί εξερεση σε αυτό .

Όσο ήταν μια συλλογή ,αυτή της hachette πήγαινε καλά . Όταν βγήκε η radnet ενώ ήταν κάτι διαφορετικό κατά κάποιο τρόπο τη σαμποταρισε . Πόσοι θα μπορούσαν να δίνουν 48 ευρώ το μήνα για να παίρνουν και τις δύο συλλογές και μαλλιστα σε βάθος χρόνου  ;

Το 20 και αργότερα το 22 για δύο τεύχη το μήνα οκ λες παλεύεται και είναι νορμάλ αλλά 48 και αργότερα 50?

ειδικά αν ήδη έπαιρνες  και άλλα παράλληλα.

Αλλά ας γίνουμε και λίγο ρεαλιστές . Αν σου αρέσει κάτι έστω και λίγο θα αγοράσεις αλλά αυτό το "πρέπει" να αγοραστει σορρυ αλλά εμένα προσωπικά δεν μου κάνει . Ναι έχω πάρει παρά πολλούς τόμους(και μερικούς που μετάνιωσα που δεν πήρα στη ώρα τους πήρα ή θα τους πάρω) αλλά το να πάρω τόμους που ήδη έχω στα αγγλικά ή να αγοράσω έναν ήρωα που απεχθάνομαι δεν θα το κάνω και θα δώσω τα λεφτά μου αλλού .

Φυσικά έχω αγοράσει και τόμους της συλλογής για να δοκιμασω κάτι νέο (κάποιες φορές βγήκε άλλες φορες όχι αλλά δεν πειράζει) αλλά ορισμένους τόμους εντελώς εκτός αισθητικής μου τους άφησα .

Στο κομμάτι των άλλων συλλογων που είπες θα συμφωνήσω ,ναι έχεις δίκιο ! 

Προφανώς το 'πρέπει' είναι βαριά και άτοπη λέξη. Αγοράζεις ό,τι σου κάνει κέφι. Δεν είναι δυνατόν να στηρίζεις κάτι για χρόνια απλώς για να λες πως κυκλοφορεί κάτι ποιοτικό. Να ήταν μια έκδοση συγκεκριμένη, ένα άντε δύο τεύχη και στηρίζεις έναν ανερχόμενο δημιουργό να πάει στον διαλο. Αλλά όχι μια συλλογή 100+ τευχών, είναι αδιανόητο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Αν δεν είναι κάποιος αναγνώστης υπερωικων ή έστω να του αρέσουν οι ταινίες για να πάει στο να αγοράσει αυτά που είδε αποτυπωμενα στο χαρτί Ε δεν θα πάει. Και εσυ πιστεύω δεν διάβαζες υπερωικα αλλά τις ταινίες τις είδες ή έστω πολλές ώστε να σου τραβήξει το ενδιαφέρον να αγοράσεις .

Αν σου πω ότι οι μόνες ταινίες απ το MCU που έχω δει είναι τα 3 πρώτα Spiderman, θα με πιστέψεις; 

 

Αρχικά ξεκίνησα με σκοπό να πάρω όλα τα Spiderman και τα ΧΜΕΝ, στην πορεία είπα αντε βάλε και τα Φ4 και να διαβάσω τις πρώτες ιστορίες (δλδ 1 2 τόμους απ τον κάθε ήρωα). Το αποτέλεσμα κόλλησα με όλα!

Είμαι βέβαια από πιτσιρίκι κομικσοαναγνωστης, δεν ήθελα και πολύ. Οι ταινίες κυριολεκτικά έπαιξαν μηδέν ρόλο στη συλλογή της σειράς, για μένα. 

 

Ο ψυχανασκασμος να τα έχουμε όλα, οκ τώρα εξαλείφεται, θα χαλαρώσουμε. Αλλά θα προτιμούσα να συνεχιζαμε έστω με 15νθημερο. 1 φορά το χρόνο συνδρομή θα δίναμε, σιγά το πράμα. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν πρέπει να μας παίρνει από κάτω. Μελλοντικά θα υπάρξουν και άλλες εκδόσεις. Αφού έγινε η αρχή με τις δύο σειρές της Hachette και της Radnet στη χώρα μας, οι οποίες ομολογουμένως πήγαν πολύ καλά σε πωλήσεις, ώστε οι εκδότες να προχωρήσουν σε επέκταση τους, 60 και 30 τόμων αντίστοιχα, τότε πρέπει να αισιοδοξουμε ότι αντίστοιχες εκδόσεις θα ακολουθήσουν όταν ομαλοποιηθει η κατάσταση στην παγκόσμια οικονομία και αγορά. Άλλωστε η Radnet πιθανόν να επανακυκλοφορήσει τη συλλογή κλασικοί υπερήρωες και όσοι έκαναν το "λάθος" :ego: να μην ακολουθήσουν :chicken:, θα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

12 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αν σου πω ότι οι μόνες ταινίες απ το MCU που έχω δει είναι τα 3 πρώτα Spiderman, θα με πιστέψεις; 

Εννοείς αυτά με τον Tom Holland ή αυτά με τον bully... εχμ ήθελα να πω Tobey Maguire; Γιατί αν εννοείς αυτά με τον Tobey, δεν ανήκουν στο mcu παρά το γεγονός οτι πλέον αναγνωρίζονται ως ταινίες του ίδιου πολυσύμπαντος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

25 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αν σου πω ότι οι μόνες ταινίες απ το MCU που έχω δει είναι τα 3 πρώτα Spiderman, θα με πιστέψεις; 

 

Αρχικά ξεκίνησα με σκοπό να πάρω όλα τα Spiderman και τα ΧΜΕΝ, στην πορεία είπα αντε βάλε και τα Φ4 και να διαβάσω τις πρώτες ιστορίες (δλδ 1 2 τόμους απ τον κάθε ήρωα). Το αποτέλεσμα κόλλησα με όλα!

Είμαι βέβαια από πιτσιρίκι κομικσοαναγνωστης, δεν ήθελα και πολύ. Οι ταινίες κυριολεκτικά έπαιξαν μηδέν ρόλο στη συλλογή της σειράς, για μένα. 

 

Ο ψυχανασκασμος να τα έχουμε όλα, οκ τώρα εξαλείφεται, θα χαλαρώσουμε. Αλλά θα προτιμούσα να συνεχιζαμε έστω με 15νθημερο. 1 φορά το χρόνο συνδρομή θα δίναμε, σιγά το πράμα. 

 

Καλά αυτό με το ψυχαναγκασμό άσε το έχω περάσει πολλές φορές αγαπητέ .

30+ χρόνια διαβάζω κόμιξ και έχω περάσει από πολλά στάδια . Ακόμα και τώρα  με πιανει ώρες ώρες ένας ψυχαναγκασμός.

Κατάλαβα ότι σου άρεσε που ποιοτικές ιστορίες ήρθαν στη Ελλάδα(και πολύ καλά έκανες και γουστάρεις) απλά αυτό το πρέπει μου καθησε λιγάκι στραβά γι'αυτό και η αφορμή για την απάντηση . 

Επειδή δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και δεν πρέπει(κινδυνεύουμε έτσι να βρεθούμε με "σαβουρα για μας" να καταλαμβάνει  χώρο χωρίς ιδιαίτερο λογο) και λόγω ότι μας πιάνει (δύσκολο να το ελέγξεις ώρες ώρες) αυτό το "τα θέλω όλα " μια τακτική είναι να επικεντρωνεσαι σε κάποιους λίγους ήρωες τη φορά  για αρχή (αφου μιλάμε για υπερωικα ) γιατί αλλιώς θα χάσεις τη μπάλα με τόσα εκεί έξω .(τώρα βέβαια αν το μπάτζετ καποιου είναι μεγάλο και του επιτρέπει να ανοιχτεί και σε άλλα πολλά δεκτό και σεβαστό)

Ναι μεν θα δοκιμάσουμε και νέα πράματα (γιατί δεν γίνεται να στηρίζουμε έναν ήρωα και το περιοδικό του  αν ο σεναριογράφος τα έχει κάνει μούσκεμα και γράφει ότι ναναι ή ακόμα και να ναι καλό θα θελήσουμε μια ανανέωση με δοκιμή σε αλλα είδη ).

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο αγαπητός  από πάνω αγοράζουμε ότι μας κάνει κέφι .  Τίποτα με το ζόρι .

Τώρα για τη συλλογή που συζητάμε ναι ήταν φουλ συμφερουσα σαν τιμη.

 

Ελπίζω πάντως να γίνει η ανατροπή στις καθυστέρησεις σαν την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο τελικό με τη Μπάγερν και να μπουν τα γκολ της νίκης και να ανακοινωθει και άλλη επέκταση στη συλλογή !!!

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34732
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ας κάτσουν λοιπόν τωρα με την Καθημερινή να τους κοροδεύει κατάμουτρα και αυτοί να κλέγονται. Ή με τις πενιχρές εκδόσεις της Μαμουθ και του Μ.Ηρωα. Ή ακομα καλύτερα με τις πανάκριβες εκδόσεις της ΟΞΥ και της Αnubis.

Ποιοι? Κάποιοι αναγνώστες που δεν διαβάζουν υπερηρωικα και έπρεπε να δίνουν με το ζόρι 32 ευρώ το μήνα για κάτι που δεν θέλουν? Και που μπορεί να τυχαίνει να διαβάζουν Μίκυ Μαους ή Λαργκο Γουιντς? 

Ή οι άλλοι που δεν πηραν τη συλλογή επειδή τα έχουν από άλλες εκδόσεις σε καλύτερη ποιότητα και δεν ήθελαν να επενδύσουν εδώ? 

Έχει πενιχρές εκδόσεις κομικ ο Μ. Ήρωας? Και είναι η Radnet μεγαλοεκδοτης? Κοροϊδεύει κάποιον η καθημερινή που έχει το Μίκυ Μαους με τις καλύτερες νέες Ιταλικές ιστορίες 1.90 εδώ και 9 χρόνια? 

Γιατί τα τσουβαλιαζουμε όλα για άλλη μια έκδοση που πέρασε από την χώρα? Αν διαβάσετε τον κατάλογο ελληνικών εκδόσεων της ΛΕΦΙΚ θα δείτε ποοοοσες εκδόσεις έχουν περάσει από τη χώρα. Αυτή είναι άλλη μια. Προσεγμένη όμορφη αλλά απλά άλλη μια έκδοση. 

Δηλαδή ο Τερζόπουλος που δημοσιευε ένα περιοδικά και που έκλεισε 2500 τεύχη και όρισε με το όνομα του όλα τα κόμικ στην Ελλάδα τι να πει όταν διαβάσει για την εγκυκλοπαίδεια της Radnet ως την πιο σημαντική έκδοση στη χώρα? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

13 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Πρέπει να αισιοδοξουμε ότι αντίστοιχες εκδόσεις θα ακολουθήσουν όταν ομαλοποιηθει η κατάσταση στην παγκόσμια οικονομία και αγορά. 

Δηλαδή ποτέ; :crying: :crying: :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

17 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ποιοι? Κάποιοι αναγνώστες που δεν διαβάζουν υπερηρωικα και έπρεπε να δίνουν με το ζόρι 32 ευρώ το μήνα για κάτι που δεν θέλουν? Και που μπορεί να τυχαίνει να διαβάζουν Μίκυ Μαους ή Λαργκο Γουιντς? 

Ή οι άλλοι που δεν πηραν τη συλλογή επειδή τα έχουν από άλλες εκδόσεις σε καλύτερη ποιότητα και δεν ήθελαν να επενδύσουν εδώ? 

Έχει πενιχρές εκδόσεις κομικ ο Μ. Ήρωας? Και είναι η Radnet μεγαλοεκδοτης? Κοροϊδεύει κάποιον η καθημερινή που έχει το Μίκυ Μαους με τις καλύτερες νέες Ιταλικές ιστορίες 1.90 εδώ και 9 χρόνια? 

Γιατί τα τσουβαλιαζουμε όλα για άλλη μια έκδοση που πέρασε από την χώρα? Αν διαβάσετε τον κατάλογο ελληνικών εκδόσεων της ΛΕΦΙΚ θα δείτε ποοοοσες εκδόσεις έχουν περάσει από τη χώρα. Αυτή είναι άλλη μια. Προσεγμένη όμορφη αλλά απλά άλλη μια έκδοση. 

Δηλαδή ο Τερζόπουλος που δημοσιευε ένα περιοδικά και που έκλεισε 2500 τεύχη και όρισε με το όνομα του όλα τα κόμικ στην Ελλάδα τι να πει όταν διαβάσει για την εγκυκλοπαίδεια της Radnet ως την πιο σημαντική έκδοση στη χώρα? 

Πρέπει να προσπαθουμε να έχουμε  μια πιο σφαιρική μάτια στο χώρο των κόμιξ . Δεν γινεται να μιλάμε  για τη σημαντικότερη έκδοση στη χώρα όταν έχουν βγει Αστερίξ, Λούκυ Λουκ(έχω διαβάσει ελάχιστα αλλά η αναγνώριση πρέπει να γίνει) συν των παπιοιστοριων(σορρυ Μίκυ αλλά δεν σε πάω !!!) με μαλλιστα το έπος "Βίος και πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ".(προσωπικά αγαπημένο)

 

Αλλά και πάλι είναι και τι σου αρέσει πιο πολύ. Για τον λάτρη μόνο  των υπερωικων ήταν ονείρωξη αυτή η έκδοση και καλά έκανε και ενθουσιάστηκε για τον λάτρη των παπιών ,Μίκυ(άντε σε έβαλα ) αλλα(σπαθι των πάγων κτλ).

Έχω αρκετά να πω αλλα θα βγω εντελώς εκτός θέματος το οποίο είναι η έκδοση της hachette και το πως πάει ,εντυπώσεις ,ανταλλαγή απόψεων κτλ κτλ .

 

Υ.Γ. : Ανακοινώστε επέκταση-εκπληξη να πέσουν βεγγαλικά και να γίνει πάρτυ ωρε!!

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο ψυχαναγκασμός σε κάθε μορφή τέχνης σε οδηγεί στον φανατισμό και στην έλλειψη αντικειμενικής κρίσης.
Εγώ διαβάζω πάρα πολλά βιβλία και κόμικς απο διάφορα είδη, και πάντα θέλω να ξοδεύω τον χρόνο μου και τα χρήματά μου διαβάζοντας κάτι ποιοτικό.
Προτιμώ χίλιες φορές να διαβάσω τα ''καλά'' Τεν-Τεν, Κόρτο Μαλτέζε, Μπλέικ και Μόρτιμερ, Λάργκο, ιστορίες DC κλπ παρά να μαζεύω ιστορίες Marvel η Μικυ Μαους με το κιλό.
Με 10 ευρώ στον δικό μου κόσμο υπάρχουν άπειρα αναγνώσματα που αξίζουν την προσοχή μου, δεν γίνεται να μην έχεις διαβάσει το V for Vendetta η το Watchmen η τα Batman

του Μιλλερ και του Αλαν Μουρ, τις ιστορίες του Γκοσινί κλπ  και να δίνεις κάθε βδομάδα 10 ευρώ για Hulk, Iron  Man, Daredevil...(Hachette - Radnet) απλά δεν γίνεται!

 

:beer:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

10 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Κοροϊδεύει κάποιον η καθημερινή που έχει το Μίκυ Μαους με τις καλύτερες νέες Ιταλικές ιστορίες 1.90 εδώ και 9 χρόνια? 

 

Aπο την Κ, το μόνο που βλέπω στο γκρουπακι ΚΟΜΙΞ ειναι γκρινια γκρινια γκρινια. Γιατι δε βγαζεις το Σκαρπα γιατι δεν εισαι Τερζοπουλος κλπ κλπ. Σαν τι να συμπεράνω εγω απο αυτό ; 

 

11 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Έχει πενιχρές εκδόσεις κομικ ο Μ. Ήρωας?

 

Εμ τι έχει; Ειπαμε, εμεις εδω στο φορουμειμαστε η μειωνότητα. Ελάχιστοι εκει έξω (δεν συζητω για μη κομικσαδες)  ξερουν τι ειναι εκδοσεις Μ.Ηρωα. Πόσοι κατω των 40 να αγοραζουν Μπλεκ Ζαγκορ Μr No ; Εγώ λέω μαξ 50-100 σε όλη τη χώρα...Μονο Καθημερινη και αμα βγει ο Σκαρπα λενε. Α, και αμα ο Βιος κανει 100 ή 150 και ποιος καλος κυριος θα βρεθει να τον εκδόσει. Εκτος και αμα και εκεί καταλαβαίνω λαθος οσα βλεπω σε ποσταρίσματα.

 

12 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Και είναι η Radnet μεγαλοεκδοτης?

Δεν ειπα αυτό. Ειπα οτι βγηκε μετά απο χρόνια μια σειρά αξια να την αγοράζεις και να τη στηριζεις. Απο αποψη ιστοριών.Απο εκδοτική αποψη το χουμε χιλιοσχολιασει τα λαθη τους (ναι οκ τα πηγαν χάλια).

 

21 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ή οι άλλοι που δεν πηραν τη συλλογή επειδή τα έχουν από άλλες εκδόσεις σε καλύτερη ποιότητα και δεν ήθελαν να επενδύσουν εδώ? 

Ποσοι να ναι ρε φιλε μου αυτοι σε ολη τη χώρα ? 5? 10? 50? Αυτοί οφείλονται που διακόπηκαν οι σειρές ; Δε το νομίζω.

 

13 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Δηλαδή ο Τερζόπουλος που δημοσιευε ένα περιοδικά και που έκλεισε 2500 τεύχη και όρισε με το όνομα του όλα τα κόμικ στην Ελλάδα τι να πει όταν διαβάσει για την εγκυκλοπαίδεια της Radnet ως την πιο σημαντική έκδοση στη χώρα? 

Ξανα απο αποψη ιστοριών, ε ναι είναι... πως να το κανουμε δηλαδη. Εκτος και αμα ο όλος ο πλανήτης δεν κυνηγαει να συλλέξει το Amazing Fantasy 15 αλλά τις Πηγές των Μογγόλων και κατι βλεπω λάθος εγώ.

 

22 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Λαργκο Γουιντς

 

Νέβερ χέρντ οφ  ιτ.

Σαν κανας ξεχασμένος NBAer που ηρθε να παίξει στον Κολοσσό Ρόδου μου ακούγεται :lol:

 

24 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Καλά αυτό με το ψυχαναγκασμό άσε το έχω περάσει πολλές φορές αγαπητέ .

Το χα με το ΚΟΜΙΞ. Το αγόραζα μπορεί και 4-5 χρονια "αναγκαστικά" . Αγορά και ντουλαπι. Παιζει να  διαβασα 1η φορά  το 2020 τευχη της περιοδου 2005-2009. Ωσπου ειπα τέλος, κοφτο , δε βλεπεις μας δουλεύουν στα μούτρα ; Ασχέτως που τα αγορασα πριν 3 χρονια όλα...

 

34 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Κατάλαβα ότι σου άρεσε που ποιοτικές ιστορίες ήρθαν στη Ελλάδα(και πολύ καλά έκανες και γουστάρεις) απλά αυτό το πρέπει μου καθησε λιγάκι στραβά γι'αυτό και η αφορμή για την απάντηση . 

Επειδή δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και δεν πρέπει(κινδυνεύουμε έτσι να βρεθούμε με "σαβουρα για μας" να καταλαμβάνει  χώρο χωρίς ιδιαίτερο λογο) και λόγω ότι μας πιάνει (δύσκολο να το ελέγξεις ώρες ώρες) αυτό το "τα θέλω όλα " μια τακτική είναι να επικεντρωνεσαι σε κάποιους λίγους ήρωες τη φορά  για αρχή (αφου μιλάμε για υπερωικα ) γιατί αλλιώς θα χάσεις τη μπάλα με τόσα εκεί έξω .(τώρα βέβαια αν το μπάτζετ καποιου είναι μεγάλο και του επιτρέπει να ανοιχτεί και σε άλλα πολλά δεκτό και σεβαστό)

Ναι μεν θα δοκιμάσουμε και νέα πράματα (γιατί δεν γίνεται να στηρίζουμε έναν ήρωα και το περιοδικό του  αν ο σεναριογράφος τα έχει κάνει μούσκεμα και γράφει ότι ναναι ή ακόμα και να ναι καλό θα θελήσουμε μια ανανέωση με δοκιμή σε αλλα είδη ).

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο αγαπητός  από πάνω αγοράζουμε ότι μας κάνει κέφι .  Τίποτα με το ζόρι .

Τώρα για τη συλλογή που συζητάμε ναι ήταν φουλ συμφερουσα σαν τιμη.

 

Γιαυτό ακριβώς το λόγο δεν μπήκα ποτέ στο τρυπάκι της Hachette. Σου παρουσίαζαν την ωραία ράχη αλλά τους μισούς ή και τα 2/3 της συλλογής μπορει να μην τα θες καν. Τι κανεις εκει.; Τα αγοράζεις γιατί "πρέπει" ή χαλάς τη βιβλιοθήκη σου;  4 τόμους πήρα όλους κ όλους και ήδη δεν μου κάθονται καλά ετσι πως φαίνονται.

Νοτ κουλ αυτο το το κόλπο της Hachette. Δεν ειμαι φαν.

 

Εννοείται οτι μας κάνει κέφι παίρνουμε. Εγω πλέον δεν βλέπω και πολλά να μου κάνουν κέφι (μη πω κανένα). Και οσα παίρνω απο άλλες σειρές, που τα παίρνω γιατί "πρέπει", τίποτα δε μαρέσει απο τις νέες κυκλοφορίες. Ιζνογκουντ=απαίσια, ΛΛ=απαράδεκτα, Αστερίξ=απλά οκ. 

Αυτές τις 2 σειρές της Marvel (παρότι τη μια δεν την αγόραζα) θεωρώ ήταν ότι καλυτερο παρουσιαζόταν στην αγορά για να αγοράσουμε. Ετσι πως το βλέπω δεν έμεινε τπτ πλεον. Μάλλον σε καμια αγορά παλιών μικυ με βλεπω να κινούμαι στο μέλλον....:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13782
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, spider-maniac είπε:

Εννοείς αυτά με τον Tom Holland ή αυτά με τον bully... εχμ ήθελα να πω Tobey Maguire; Γιατί αν εννοείς αυτά με τον Tobey, δεν ανήκουν στο mcu παρά το γεγονός οτι πλέον αναγνωρίζονται ως ταινίες του ίδιου πολυσύμπαντος.

 

Mε τον Maguire. Δεν ειχα ιδεα οτι ειναι εκτος MCU. 

WTF ? :confuse:

Περισι ειδα τυχαια στο NovaCinema το τελευταιο Σπαιντερμαν που εγινε ντορος. Τοσος ντορος για το τιποτα θα πω εγω, μετά απο ενα σημείο χαζευα στο ινσταγκραμ και ακουγα τι λεγαν χωρις να κοιταω την TV....

 

Α,επισης ειχα δει (πιο σωστα προσπαθησα να δω) το 1ο Χαλκ (2005 ???) , να αντεξα ζητημα 15 λεπτα πριν το κλεισω.

 

Εννοειται εχω δει ολα τα παλια ΧΜΕΝ, που επισης να υποθεσω θεωρουνται εκτος MCU. Ταινιάρες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνώ με  αυτό που λέει ο αγαπητός @ Guts σχετικά με τον ψυχαναγκασμο. 

Και εγώ στο ίδιο μήκος κύματος με σένα επειδή διαβάζω πέρα από κόμιξ και βιβλία , ασχολούμαι με cd  άρα το μπάτζετ πάει σε πράγματα που που θα απολαύσω .

 

 

Τώρα σχετικά αγαπητέ @ ManaLeak13  με αυτό που λες με τη ράχη γιατί να χαλάσεις τη βιβλιοθήκη ; Μη μπαίνεις σε ψυχαναγκασμό . Κόλπο της εταιρίας είναι και το κάνουν πολλοί και είναι προφανές το γιατί .Παίρνεις όσα θες και δεν σε νοιάζει για τη ράχη . Να σταθείς στο ότι έχεις ωραίες ιστορίες στο τέλος της ημέρας . Εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με το σχέδιο της ράχης .

 

Για να τελειώσω όπως επίσης σωστα υποστηρίζει και ο @ Guts  δεν γίνεται να διαβάζεις κόμιξ και κόμιξ και δημιουργήματα  ορόσημα για την τέχνη  να μη τα έχεις διαβάσει έστω και online αν δεν θες ή δεν μπορείς  να τα αγοράσεις . (Είπε χαρακτηριστικά κάποια  θα μπορούσα να βάλω και άλλα στη λιστα όπως πχ το δυστοπικό έπος του Claremont στα x men με όνομα "days of future past" το.οποιο είναι μια ιστορία σε μόλις δύο τεύχη αλλά από τα καλύτερα ολων των εποχών εκεί έξω ,ομως είναι για άλλη κουβέντα αυτό  )

 

Άσχετα αν μετά το διάβασμα θα σου αρέσουν ή όχι για να έχεις μια εικόνα το πώς φτάσαμε στην εξέλιξη που διαβάζουμε (ή για να δεις κάτι που θεωρείτε αναμεσα στα καλύτερα όλων των εποχών στο είδος ) συστήνεται να τους έχεις ρίξει έστω ένα διάβασμα .

 

Και γενικά ποτέ δεν έκανε καλό ο ψυχαναγκασμός . Αν μπορέσουμε να απαλαχτουμε από αυτόν θα έχουμε ωραία πραματακια που θα τα χαιρόμαστε :)

 

 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ ManaLeak13  εντάξει, μην υπερβάλουμε.

Όχι και "η πιο σημαντική έκδοση από άποψη ιστοριών που κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα" αυτή της radnet.

Ούτε καν τις καλύτερες ιστορίες Marvel περιέχει (πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις). Οι καλύτερες ιστορίες Marvel είναι στα 70's και 80's.

Δηλαδή τι να πουν και η Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς ή η σκληρόδετη έκδοση των 24 Αστερίξ του Γκοσινί;

Αυτές ναι. Είναι όντως εκδόσεις διαμάντια από άποψη ιστοριών.

 

Κι εμένα μ'άρεσε η radnet (άσχετα αν κατέληξα να αγοράζω μόνο τον Spider-Man) αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι αυτή η σειρά περιείχε τις καλύτερες ιστορίες που έχουμε δει ποτέ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 min ago , Ubergorn said:

Συμφωνώ με  αυτό που λέει ο αγαπητός @ Guts σχετικά με τον ψυχαναγκασμο. 

Και εγώ στο ίδιο μήκος κύματος με σένα επειδή διαβάζω πέρα από κόμιξ και βιβλία , ασχολούμαι με cd  άρα το μπάτζετ πάει σε πράγματα που που θα απολαύσω .

 

 

 

Άστα φίλε @ Ubergorn  έχω φάει σε Cd, βινύλια, κιθάρες, λαμπάτους ενισχυτές, video games κλπ περιουσίες! 

Αλλά φαντάζομαι όλοι έχουν χόμπυ και δραστηριότητες που γουστάρουν και τα πληρώνουν.

Εγώ σχεδόν κάθε μήνα διαθέτω 50-60 ευρώ για κόμικς και βιβλία, και ρίχνω μελέτη ώστε να αγοράζω ποιοτικά αναγνώσματα.

Δεν αγχώνομαι ούτε να συμπληρώσω συλλογές ούτε να αγοράσω ''συλλεκτικά'' προιόντα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

29 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Άστα φίλε @ Ubergorn  έχω φάει σε Cd, βινύλια, κιθάρες, λαμπάτους ενισχυτές, video games κλπ περιουσίες! 

Αλλά φαντάζομαι όλοι έχουν χόμπυ και δραστηριότητες που γουστάρουν και τα πληρώνουν.

Εγώ σχεδόν κάθε μήνα διαθέτω 50-60 ευρώ για κόμικς και βιβλία, και ρίχνω μελέτη ώστε να αγοράζω ποιοτικά αναγνώσματα.

Δεν αγχώνομαι ούτε να συμπληρώσω συλλογές ούτε να αγοράσω ''συλλεκτικά'' προιόντα.

 

:beer:

Video games ....να σε τι άλλο έχω φάει λεφτά!!

 

Καλό είναι ο καθένας να έχει το χόμπυ(τ) του για τη ψυχική του υγεία!!

 

Και εγώ με ένα συγκεκριμένο ποσό κινούμαι κάθε μηνα και κοιτάω κριτικές ,προσφορές κτλ ώστε να καταλήξω στο τι θα πάρω.

Έχει την χάρη της αυτη η αναζήτηση !!

 

Για συλλογές αν πετύχω καμιά προσφορά συμπληρώνω σιγά σιγά (με υπομονή ,προσευχή και δέηση σε όποιον άγιο γνωρίζω) αλλιώς να είχαμε να λέγαμε .

 

Όσο για συλλεκτικά αυτά θέλουν καλο χρηματικό ποσό άρα τα κοιτάω "από τη βιτρίνα με τη γλώσσα απέξω" :p

Αν καταφερω.ομως να πάρω καμιά υπογραφή συγγραφέα ,σχεδιαστή ,καλλιτέχνη τότε δημιουργω τα δικά μου συλλεκτικά !!

 

Cheers!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34732
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Aπο την Κ, το μόνο που βλέπω στο γκρουπακι ΚΟΜΙΞ ειναι γκρινια γκρινια γκρινια. Γιατι δε βγαζεις το Σκαρπα γιατι δεν εισαι Τερζοπουλος κλπ κλπ. Σαν τι να συμπεράνω εγω απο αυτό ; 

 

 

Εμ τι έχει; Ειπαμε, εμεις εδω στο φορουμειμαστε η μειωνότητα. Ελάχιστοι εκει έξω (δεν συζητω για μη κομικσαδες)  ξερουν τι ειναι εκδοσεις Μ.Ηρωα. Πόσοι κατω των 40 να αγοραζουν Μπλεκ Ζαγκορ Μr No ; Εγώ λέω μαξ 50-100 σε όλη τη χώρα...Μονο Καθημερινη και αμα βγει ο Σκαρπα λενε. Α, και αμα ο Βιος κανει 100 ή 150 και ποιος καλος κυριος θα βρεθει να τον εκδόσει. Εκτος και αμα και εκεί καταλαβαίνω λαθος οσα βλεπω σε ποσταρίσματα.

 

Δεν ειπα αυτό. Ειπα οτι βγηκε μετά απο χρόνια μια σειρά αξια να την αγοράζεις και να τη στηριζεις. Απο αποψη ιστοριών.Απο εκδοτική αποψη το χουμε χιλιοσχολιασει τα λαθη τους (ναι οκ τα πηγαν χάλια).

 

Ποσοι να ναι ρε φιλε μου αυτοι σε ολη τη χώρα ? 5? 10? 50? Αυτοί οφείλονται που διακόπηκαν οι σειρές ; Δε το νομίζω.

 

Ξανα απο αποψη ιστοριών, ε ναι είναι... πως να το κανουμε δηλαδη. Εκτος και αμα ο όλος ο πλανήτης δεν κυνηγαει να συλλέξει το Amazing Fantasy 15 αλλά τις Πηγές των Μογγόλων και κατι βλεπω λάθος εγώ.

 

 

Νέβερ χέρντ οφ  ιτ.

Σαν κανας ξεχασμένος NBAer που ηρθε να παίξει στον Κολοσσό Ρόδου μου ακούγεται :lol:

 

Το χα με το ΚΟΜΙΞ. Το αγόραζα μπορεί και 4-5 χρονια "αναγκαστικά" . Αγορά και ντουλαπι. Παιζει να  διαβασα 1η φορά  το 2020 τευχη της περιοδου 2005-2009. Ωσπου ειπα τέλος, κοφτο , δε βλεπεις μας δουλεύουν στα μούτρα ; Ασχέτως που τα αγορασα πριν 3 χρονια όλα...

 

 

Γιαυτό ακριβώς το λόγο δεν μπήκα ποτέ στο τρυπάκι της Hachette. Σου παρουσίαζαν την ωραία ράχη αλλά τους μισούς ή και τα 2/3 της συλλογής μπορει να μην τα θες καν. Τι κανεις εκει.; Τα αγοράζεις γιατί "πρέπει" ή χαλάς τη βιβλιοθήκη σου;  4 τόμους πήρα όλους κ όλους και ήδη δεν μου κάθονται καλά ετσι πως φαίνονται.

Νοτ κουλ αυτο το το κόλπο της Hachette. Δεν ειμαι φαν.

 

Εννοείται οτι μας κάνει κέφι παίρνουμε. Εγω πλέον δεν βλέπω και πολλά να μου κάνουν κέφι (μη πω κανένα). Και οσα παίρνω απο άλλες σειρές, που τα παίρνω γιατί "πρέπει", τίποτα δε μαρέσει απο τις νέες κυκλοφορίες. Ιζνογκουντ=απαίσια, ΛΛ=απαράδεκτα, Αστερίξ=απλά οκ. 

Αυτές τις 2 σειρές της Marvel (παρότι τη μια δεν την αγόραζα) θεωρώ ήταν ότι καλυτερο παρουσιαζόταν στην αγορά για να αγοράσουμε. Ετσι πως το βλέπω δεν έμεινε τπτ πλεον. Μάλλον σε καμια αγορά παλιών μικυ με βλεπω να κινούμαι στο μέλλον....:(

Επιβεβαιώνεις αυτό που σου έγραψα.

Θα σου απαντήσω με ακριβώς τον ίδιο τρόπο που σ αρέσει να γράφεις λοιπόν. :lol:

Πάμε

 

Δεν έχεις εικόνα των εκδόσεων στην Ελλάδα. Ας πούμε το να σχολιάζεις τις εκδόσεις της καθημερινής από αυτά που διαβάζεις εδώ για το ΚΟΜΙΞ είναι σαν να σχολιάζεις το παγκόσμιο ποδόσφαιρο με βάση αυτά που ακούς στην εκπομπή του Τσουκαλά. Το να υποτιμάς τον εκδότη Τερζόπουλο είναι σαν να υποτιμάς την ιστορία των κόμικ στη χώρα. Ξέρεις πόσα κόμικ εχει εκδώσει ο Τερζόπουλος στην Ελλάδα? 5067. Ποια Radnet και ποια Hashette? Και τελείως καφενειακα να σου υπενθυμίσω ότι η Marvel ανήκει στην Ντίσνεϋ και όχι το αντίθετο (γκουχ γκουχ) και ότι όταν ο Stan Lee ξεκίνησε να γράφει τις ιστορίες του Spiderman ο Μπαρκς ήταν ήδη συνταξιούχος. Φυσικά τα παραπάνω δεν έχουν καμία σημασία αλλά εκεί που φτάσαμε....

 

Ο μικρός ήρωας δεν εκδίδει μόνο το Ζαγκόρ. Απλά δεν τα παρακολουθείς. Και εκδίδει δύσκολα κόμικ που έχουν απίθανη ποιότητα, φοβερα σενάρια και σχέδιο από άλλο ανέκδοτο. 

 

Είπαμε καλές οι υπερηρωικες ιστορίες αλλά αν ήταν τόσο καλές όσο πιστεύεις θα μακροημέρευαν και δεν θα παρακαλουσαμε για μια επέκταση ακόμη. 

 

Κλείνω λοιπόν το μήνυμα αυτό με ένα δικό μου σχόλιο βγαίνοντας από τον τρόπο που γράφεις.

 

Μην υποτιμάτε τα άλλα είδη κόμικ που δεν σας αρέσουν. Είναι κακό να το κάνει κανείς ιδιαίτερα εδώ μέσα. 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56292
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πως θα καταφέρουμε τον Μικρό Ήρωα να συνεχίσει τη σειρά της Radnet είναι ένα καλό ερώτημα... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39455
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  38
  • Reputation:   311
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αν κρινω απο το τελευταιο κομικ του silver serfer που πηρα απο Μικρο Ηρωα θα κοστιζει τουλαχιστον τουλαχιστον τρεις φορες επανω απο την τιμη της Radnet και δεν ξερω ποσοι που το επιθυμειτε για συνεχεια απο αυτην τελικα θα σας αρεσει αυτο

ωστοσο δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να εχει τον ρυθμο κυκλοφοριας που θα θελατε και δεν θεωρω οτι ειναι ενα ευκολο ενχειρημα ακομη για την συγκεκριμενη εκδοτικη 

 

απο την αλλη εχετε απλωσει τα πλοκαμια σας παντου κυριε

εδω ειναι ο χωρος σχολιασμου και συντομα ευχολογιου για την συνεχιση της συλλογης της hachette για τους κλασικους της Radnet να πατε αλλου

εδω αναφερουμε τους κλασικους της radnet μονο για να λεμε ποσο καλυτερη ειναι αυτη της Hachette 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56292
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Συμφωνώ με όσα είπε ο προλαλήσαντας! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

16 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Α,επισης ειχα δει (πιο σωστα προσπαθησα να δω) το 1ο Χαλκ (2005 ???) , να αντεξα ζητημα 15 λεπτα πριν το κλεισω.

 

Εννοειται εχω δει ολα τα παλια ΧΜΕΝ, που επισης να υποθεσω θεωρουνται εκτος MCU. Ταινιάρες!

Από Hulk έχω δει μόνο το the incredible hulk(2008), το οποίο είναι η μόνη solo hulk ταινία του mcu. Εσύ λογικά αναφέρεσαι στο hulk του 2003, που δεν έχω μπει καν στον κόπο να το δω και ανήκει στην προ mcu εποχή.

 

Τα X-men ναι δεν ανήκουν στο mcu, αλλά σύντομα θα ενσωματωθούν και αυτά με την σειρά τους στο πολυσύμπαν του, με διάφορες επιστροφές ηθοποιών σε ταινίες όπως τα Deadpool 3 και Avengers: secret wars(αν και το βασικό σύμπαν του mcu θα αποκτήσει σε μερικά χρόνια τις δικές του εκδοχές των X-men με καινούριους ηθοποιούς).

 

Γενικά εμένα τα αγαπημένα μου X-men δεν είναι τα παλιά αλλά ούτε και τα τελευταία που ήταν απαράδεκτα. Τα δύο αγαπημένα μου (τα οποία θεωρώ καταπληκτικά) είναι το "First Class" και το "Days of Future Past", καθώς και το Logan το οποίο βέβαια δεν φέρει τον τίτλο X-men, ενώ τα Deadpool για τα οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια δεν τα έχω δει ακόμη.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μαθαίνοντας τα δυσάρεστα νέα και αφήνοντας να περάσουν λίγες μέρες μέχρι να συνέλθω από το σοκ και από την απογοήτευση, μπορώ να πω ότι όσες δικαιολογίες και αν προσπάθησα να βρω στο γιατί εν τέλει δεν θα συνεχιστεί η συλλογή, δεν κατάφερα να βρω κάποια που να μπορούσε να μου χρυσώσει το χάπι. :(

Τα έχουμε ξανά πει πολλές φορές, αλλά και μόνο που συνέβη η κυκλοφορία αυτής της συλλογής στην χώρα μας, είμαστε τρομερά τυχεροί και ευλογημένοι. Μία συλλογή που αν πριν το 2019 κάποιος μας έλεγε ότι θα κυκλοφορούσε στην χώρα μας, στην χειρότερη θα τον "κοροϊδεύαμε" και στην καλύτερη απλά θα πεθαίναμε από τα γέλια.

Είχαμε την ευκαιρία να διαβάσουμε μερικές αριστουργηματικές ιστορίες, με σχέδιο έκτου ονείρου και χρώματα τόσο ζωηρά που ώρες ώρες έλεγες ότι όλος και κάποιος χαρακτήρας θα ξεπεταγόταν από κάποιο καρέ και θα μας μιλούσε. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αναφέρω τα αυτονόητα που έχουν να κάνουν με το όλο κομμάτι της επιμέλειας-έκδοσης (που είναι απλά υποδειγματική), ή φυσικά για την τιμή-ο ορισμός του "κλέβω εκκλησία".

Όπως είχα ξανά αναφέρει και εδώ, δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το τί μπορεί να παίζει με το τρίγωνο Hachette-Ανούμπις-Panini (δικαιώματα, πωλήσεις, επιλογή τόμων κ.λπ.). Τί να πω... Αν και από την Άργος μάθαμε για πρώτη φορά την επέκταση της συλλογής πέρα των 60 τόμων, μακάρι αυτή να κάνει λάθος (ή να μην έχει ακόμη κάποια επίσημη ενημέρωση για επέκταση της συλλογής από το "τρίγωνο") και η συλλογή να μην σταματήσει. :pray: Και πάνω που λέγαμε ότι θα μπορούσε να πάρει τα πάνω της λόγω της διακοπής της συλλογής της Radnet, συμβαίνει τώρα αυτό... :crying:

Δυστυχώς οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις. Για να μην παίρνει επέκταση η συλλογή πάει να πει ότι οι πωλήσεις της δεύτερης 60άδας δεν ήταν αυτές που το "τρίγωνο" (ή κάποια κορυφή αυτού) προσδοκούσε. Πολύ κρίμα... Ίσως θα μπορούσε να το παλέψει, να δει πώς θα κινηθεί η αγορά, αν προχωρούσε σε επέκταση 20 αντί για 60 τόμων. Κρίμα, γιατί θα μπορούσαμε να δούμε ακόμα ορισμένες πολύ καλές ιστορίες σαν αυτές που είχαμε ψηφίσει στην δημοσκόπηση που κάναμε...

Τώρα από εκεί και πέρα και μέχρι να δούμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Να λανσάρει η Ασέτ με το νέο έτος κάποια άλλη από τις συλλογές της; Να συνεχίσει αυτήν της Radnet από εκεί που η τελευταία σταμάτησε; Να μπει κάποιος νέος παίκτης στη αγορά λανσάροντας αντίστοιχη συλλογή, σαν αυτή της DC; Να μην γίνουν τίποτα από τα παραπάνω και τα υπερηρωικά στην Ελλάδα να ξανά πέσουν σε λήθαργο; :thinking: Κανείς δεν ξέρει.

 

@ Ilias αν είναι εφικτό και στο επιτρέπει η θέση σου, μπορείς να μιλήσεις με την Ανούμπις, να δούμε αν όντως ισχύει η διακοπή-ολοκλήρωση της συλλογής στους 120 τόμους; :please:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34732
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, kaneda είπε:


Τα έχουμε ξανά πει πολλές φορές, αλλά και μόνο που συνέβη η κυκλοφορία αυτής της συλλογής στην χώρα μας, είμαστε τρομερά τυχεροί και ευλογημένοι. Μία συλλογή που αν πριν το 2019 κάποιος μας έλεγε ότι θα κυκλοφορούσε στην χώρα μας, στην χειρότερη θα τον "κοροϊδεύαμε" και στην καλύτερη απλά θα πεθαίναμε από τα γέλια.
 

Ξέρετε δύο απορίες που έχω σαν άσχετος με τα υπερηρωικα πριν από αυτή τη συλλογή?

Α) Γιατί άργησε 60 χρόνια μια τέτοια σειρά στην Ελλάδα εφόσον μιλάμε για τα πολύ δημοφιλή υπερηρωικα κόμικ?

Β) Γιατί παρόλο που άργησε τελικά δεν μπόρεσε να μακροημερευσει όσο ήθελαν όλοι? 

Το ίδιο ισχύει και με την συλλογή της Radnet. 

Τροφή για σκέψη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

56 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ξέρετε δύο απορίες που έχω σαν άσχετος με τα υπερηρωικα πριν από αυτή τη συλλογή?

Α) Γιατί άργησε 60 χρόνια μια τέτοια σειρά στην Ελλάδα εφόσον μιλάμε για τα πολύ δημοφιλή υπερηρωικα κόμικ?

Β) Γιατί παρόλο που άργησε τελικά δεν μπόρεσε να μακροημερευσει όσο ήθελαν όλοι? 

Το ίδιο ισχύει και με την συλλογή της Radnet. 

Τροφή για σκέψη. 

Θα σου πω τις απόψεις μου πάνω σε αυτό που αναρωτιέσαι.

Α) Αν γινόταν πιο νωρίς θα είχε πατώσει και θα σου πω το γιατί . Οι ταινίες και η μεγάλη τους επιτυχία ώθησαν τον κόσμο να ξαναδιαβάσει κόμιξ .

Και εγώ που μικρός διάβαζα υπερωικα και τα καραγουσταρα έκανα μια παύση από το 1999 με στροφή σε άλλου είδους κόμιξ και βιβλία και χρειάστηκε το πρώτο spiderman με τον Tobey στο 2002 για να ξαναγλυκοκοιταξω τα υπερωικα παρόλο που αγορά τέτοιων έγινε ξανά αρκετά χρόνια πιο μετά(διάβαζα άλλου είδους στο μεταξύ)

Αλλά και πάλι μέχρι το endgame είχε πάει το hype στα ύψη . Ίσως θα έπρεπε να είχε κυκλοφορήσει τέτοια συλλογή μερικά χρόνια πιο πίσω και μαζί με τις ταινιες με τη μεγάλη αποδοχή να πήγαινε καλύτερα  αλλά σίγουρα ο καθένας εκδότης σκεφτόταν το ρίσκο με τέτοιου είδους συλλογή . Ακόμα και στο εξωτερικό άργησαν για αυτή τη συλλογή .

60 χρόνια δεν άργησε που λες αλλά 60 χρόνια υπάρχει πρακτικά η Μάρβελ :p

 

B) Πιστεύω 120 τεύχη είναι σούπερ για την αγορά της Ελλάδος και δεν πήγε άσχημα . Βέβαια και εγώ και πιστεύω οι πιο πολλοί θα ήθελαν και άλλη επέκταση αλλά ακόμα και να έπαιρνε(θέλω να πιστεύω στη τελευταία στιγμή και να πάρει τελικά) ακόμα μια 60αδα πάλι θα θέλαμε ακόμα μια επέκταση και δεν θα ειμασταν χαρούμενοι γιατί όπως και να το κάνουμε σε τέτοια τιμή τέτοιες εκδόσεις δυσκολα ξαναβγαίνουν .

 

Συν ότι στη τελική οι καλύτερες ιστορίες της Μάρβελ όλων των εποχών  δεν είναι τόσες πολλές ώστε να πάνε και 200 τεύχη . Ναι υπάρχουν καλές ιστορίες αλλά όχι τόσες πολλές ώστε να λέμε "αυτή είναι ανάμεσα στις καλύτερες όλων των εποχών ". Άρα όσο ανεβαίνει σε τευχη η συλλογή πέφτει και η ποιότητα λίγο .

 

Απλα μεγάλο μου παράπονο είναι που δεν είδαμε σε τέτοια έκδοση το onslaught saga των x men που βγήκε εξωτερικό με τη συλλογή σε τέσσερις τόμους . Αν και έχω τα πιο πολλά σε τεύχη αμερικανικά και το ακολούθησα όταν έβγαινε στην ώρα του  θα το ήθελα στους τέσσερις αυτούς τόμους στη βιβλιοθήκη μου. Έπος απλά ! Μην αναφερθώ και άλλα έπη όπως το maximun carnage και μερικά άλλα  Αχ να έβγαιναν μερικοί τόμοι από την 120αδα να έμπαιναν αυτά !! Αλλά οκ, Γκούχου Γκούχου επάνοδο στη πραγματικότητα.

 

Ναι μεν υπάρχει μια μικρή θλίψη από όλους που τελειώνει (ακόμα συνεχίζω να θέλω μια "έκπληξη! Η συλλογή πάει για άλλη μια 60αδα") αλλά είδαμε πολλες ιστορίες ορόσημο ανάμεσα στα 120 που βγήκαν και θα βγουν ! 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 ώρες πριν, kaneda είπε:

Μαθαίνοντας τα δυσάρεστα νέα και αφήνοντας να περάσουν λίγες μέρες μέχρι να συνέλθω από το σοκ και από την απογοήτευση, μπορώ να πω ότι όσες δικαιολογίες και αν προσπάθησα να βρω στο γιατί εν τέλει δεν θα συνεχιστεί η συλλογή, δεν κατάφερα να βρω κάποια που να μπορούσε να μου χρυσώσει το χάπι. :(

Τα έχουμε ξανά πει πολλές φορές, αλλά και μόνο που συνέβη η κυκλοφορία αυτής της συλλογής στην χώρα μας, είμαστε τρομερά τυχεροί και ευλογημένοι. Μία συλλογή που αν πριν το 2019 κάποιος μας έλεγε ότι θα κυκλοφορούσε στην χώρα μας, στην χειρότερη θα τον "κοροϊδεύαμε" και στην καλύτερη απλά θα πεθαίναμε από τα γέλια.

Είχαμε την ευκαιρία να διαβάσουμε μερικές αριστουργηματικές ιστορίες, με σχέδιο έκτου ονείρου και χρώματα τόσο ζωηρά που ώρες ώρες έλεγες ότι όλος και κάποιος χαρακτήρας θα ξεπεταγόταν από κάποιο καρέ και θα μας μιλούσε. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αναφέρω τα αυτονόητα που έχουν να κάνουν με το όλο καμμάτι της επιμέλειας-έκδοσης (είναι απλά υποδειγματική), ή φυσικά για την τιμή-ο ορισμός του "κλέβω εκκλησία".

Όπως είχα ξανά αναφέρει και εδώ, δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το τί μπορεί να παίζει με το τρίγωνο Hacchette-Ανούμπις-Panini (δικαιώματα, πωλήσεις, επιλογή τόμων κ.λπ.). Τί να πω... Αν και από την Άργος μάθαμε για πρώτη φορά την επέκταση της συλλογής πέρα των 60 τόμων, μακάρι αυτή να κάνει λάθος (ή να μην έχει ακόμη κάποια επίσημη ενημέρωση για επέκταση της συλλογής από το "τρίγωνο") και η συλλογή να μην σταματήσει. :pray: Και πάνω που λέγαμε ότι θα μπορούσε να πάρει τα πάνω της λόγω της διακοπής της συλλογής της Radnet, συμβαίνει τώρα αυτό... :crying:

Δυστυχώς οι εταιρίες δεν είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις. Για να μην παίρνει επέκταση η συλλογή πάει να πει ότι οι πωλήσεις της δεύτερης 60άδας δεν ήταν αυτές που το "τρίγωνο" (ή κάποια κορυφή αυτού) προσδοκούσε. Πολύ κρίμα... Ίσως θα μπορούσε να το παλέψει, να δει πώς θα κινηθεί η αγορά, αν προχωρούσε σε επέκταση 20 αντί για 60 τόμων. Κρίμα, γιατί θα μπορούσαμε να δούμε ακόμα ορισμένες πολύ καλές ιστορίες σαν αυτές που είχαμε ψηφίσει στην δημοσκόπηση που κάναμε...

Τώρα από 'κει και 'πέρα και μέχρι να δούμε τι μας επιφυλλάσει το μέλλον, μπορούμε μόνο εικασίες να κάνουμε. Να λανσάρει η Ασέτ με το νέο έτος κάποια άλλη από τις συλλογές της; Να συνεχίσει αυτήν της Radnet από εκεί που η τελευταία σταμάτησε; Να μπει κάποιος νέος παίκτης στη αγορά λανσάροντας αντίστοιχη συλλογή, σαν αυτή της DC; :thinking: Κανείς δεν ξέρει.

 

@ Ilias αν είναι εφικτό και στο επιτρέπει η θέση σου, μπορείς να μιλήσεις με την Ανούμπις, να δούμε αν όντως ισχύει η διακοπή-ολοκλήρωση της συλλογής στους 120 τόμους; :please:

Την προηγούμενη εβδομάδα που μιλήσαμε, μου είπαν πως ακόμα δεν γνωρίζουν κάτι. Μόλις μιλήσω ξανά θα ενημερώσω. Αν και πραγματικά πιστεύω πως το Άργος έχει πιο καλή ενημέρωση, είναι πιο άμεσα ενδιαφερόμενοι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22095
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2353 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

44 λεπτά πριν, Ilias είπε:

Την προηγούμενη εβδομάδα που μιλήσαμε, μου είπαν πως ακόμα δεν γνωρίζουν κάτι. Μόλις μιλήσω ξανά θα ενημερώσω. Αν και πραγματικά πιστεύω πως το Άργος έχει πιο καλή ενημέρωση, είναι πιο άμεσα ενδιαφερόμενοι 

Αν τελικά όχι Marvel, ρώτησέ τους μήπως για συλλογή DC :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5844
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  932 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ θεωρώ οτι η Hachette για τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς πήγε super, και απλά έκλεισε τον κύκλο της.

Δεν ξέρω άλλη συλλογή  που να ζητάει 10 ευρώ κάθε 15 ημέρες και να κρατάει για 4 χρόνια.

Επιπλέον η δεύτερη 60άδα σαν περιεχόμενο είχε πέσει πολύ ποιοτικά σε σχέση με την πρώτη.

Όπως είπε και ο φίλος @ Ubergorn  όταν μιλάμε για τις ''καλύτερες ιστορίες της Marvel'' ακόμα και οι 120 τόμοι είναι λιγάκι υπερβολή,

ήδη αν δείτε κριτικές σε goodreads αλλά και σε άλλα site για τους τόμους της δεύτερης 60άδας θα καταλάβετε τι θέλω να πώ...

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56292
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Ilias said:

Την προηγούμενη εβδομάδα που μιλήσαμε, μου είπαν πως ακόμα δεν γνωρίζουν κάτι. Μόλις μιλήσω ξανά θα ενημερώσω. Αν και πραγματικά πιστεύω πως το Άργος έχει πιο καλή ενημέρωση, είναι πιο άμεσα ενδιαφερόμενοι 

 

Έχει γούστο να ανανεωθεί τελικά η συλλογή και να ήταν λόγω άγνοιας (ή ασχετοσύνης) η απάντηση στο e-mail...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.