Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13815
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, theforce είπε:

Τα Μίκυ Μάους έχουν και το πλεονέκτημα του κόστους, ούτε καν 2 ευρώ για 130 σελίδες.

Στη θεωρητική περίπτωση που έμπαινε ενθετο κάθε Κυριακή ένα 20σελιδο τεύχος με μια όμως μόνο ιστορία ας πούμε του εμπορικού Σπάιντερ-Μαν, με χρονολογική σειρά, αυθεντικά εξωφυλλα καρμπόν αμερικανική εκδοση,στα 4 ευρώ κανονικα, θα πουλούσε τι πιστεύετε παιδιά; Τεύχος τυπου facsimile edition. Με τις ποιότητες χαρτιού χρωμάτων κλπ της Καθημερινής. 

 

Καλά εμείς οι εδώ του φορουμ θα τρελαινομασταν δεν υπάρχει αμφιβολία, μιλάμε για όνειρο ζωής. Σακουλάκια backing boards και δε συμμαζεύεται. Θα τα έπαιρνε όμως ο μη μαρβελοντισικός αναγνώστης, τι λέτε; :thinking: Ας πούμε σε μια παράλληλη κυκλοφορία με Άπαντα Σκαρπα. Τύπου Καθημερινή vs Έθνος. Τι θα πουλούσε περισσότερα copies? Πέρα από αυτούς που θα τα αγοράζανε και τα 2. Εγώ δυστυχώς πιστεύω πως τα ντισνευ θα υπερτερούσαν.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ βασικό θέμα το οικονομικό αλλά και ο τρόπος που βλέπουμε τα κόμικς στην Ελλάδα. (αναγνώστες και εκδοτικές)

Η Καθημερινή ξέρει καλά οτι αν υπερβεί κάποια όρια στις τιμές θα πέσουν άμεσα οι πωλήσεις, οπότε προσφέρει ένα προιόν σε μια ποιότητα και τιμή

ωστε ο περισσότερος κόσμος να είναι ευχαριστημένος.

Και καλά κάνει για εμένα. Το οτι κατάφερε να βγάλει τη βιβλιοθήκη Disney με 4 ευρώ, ενώ ο προηγούμενος εκδότης ήθελε πάνω απο 15ε τα λέει όλα.

Και μην είμαστε υπερβολικοί, μια χαρά απολαύσαμε τις ιστορίες, παιδικά κόμκς με ήρωες της Disney είναι...που μάλιστα έχεις σκοπό να βγάλεις και 50 τόμους.

 

Τώρα για τις Ιστορίες του Σκάρπα πάλι καλά έκανε...

Για εμένα δεν αξίζει καν να ασχοληθείς να βγάλεις τα άπαντα του Σκάρπα, σιγά τα αριστουργήματα που θέλουν και ποιοτική έκδοση!:)

 

Μακάρι να έπαιρνε η καθημερινή τα Marvel της Radnet και ας τα έβγαζε σε ότι ποιότητα ήθελε. Με 4-5 ευρώ τον τόμο θα έκαναν πάρτυ οι αναγνώστες!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3315
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Στη θεωρητική περίπτωση που έμπαινε ενθετο κάθε Κυριακή ένα τεύχος ας πούμε του εμπορικού Σπάιντερ-Μαν, με χρονολογική σειρά, αυθεντικά εξωφυλλα καρμπόν αμερικανική εκδοση,στα 4 ευρώ κανονικα, θα πουλούσε τι πιστεύετε παιδιά; Τεύχος τυπου facsimile edition. Με τις ποιότητες χαρτιού χρωμάτων κλπ της Καθημερινής. 

 

Καλά εμείς οι εδώ του φορουμ θα τρελαινομασταν δεν υπάρχει αμφιβολία, μιλάμε για όνειρο ζωής. Σακουλάκια backing boards και δε συμμαζεύεται. Θα τα έπαιρνε όμως ο μη μαρβελοντισικός αναγνώστης, τι λέτε; :thinking: Ας πούμε σε μια παράλληλη κυκλοφορία με απαντά Σκαρπα. Τύπου Καθημερινή vs Έθνος. Τι θα πουλούσε περισσότερα copies? Πέρα από αυτούς που θα τα αγοράζανε και τα 2. Εγώ δυστυχώς λέω τα ντισνευ θα υπερτερούσαν

Έχουν βάλει στο παρελθόν ιστορίες ηπειρωικων σε εφημερίδες και πήγε μέτρια άρα γι'αυτό βλέπουμε αραιά και πού τέτοια . Δυστηχως δεν πιστεύω να πουλούσαν όπως τα ντισνει

 

Ίσως στη αρχή από περιέργεια να πουλούσαν αρκετά αλλά γρήγορα θα έσβηνε .

Αλλά σίγουρα όχι όλη τη διάρκεια του χρόνου . Εκεί δεν θα τραβούσαν .Γι'αυτό κιόλας και τα Ντίσνεϋ τα βάζουν συνήθως καλοκαιράκι και όχι όλο το χρόνο .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34799
  • Achievement Points:  4535
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είστε τελείως εκτός θέματος βέβαια αλλά αυτά που λέτε για τους τόμους του Σκάρπα ότι δεν τους περιμένουν οι Ντισνευκοι γιατί δεν είναι σε καλή ποιότητα δεν ισχύει. Οι τομοι του Σκαρπα έχουν μέσα ιστοριαρες και τους περιμένουμε πως και πως. Εννοείται ότι πουλάνε πολύ περισσότερο από peanuts editor choice και άλλα τέτοια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2227
  • Reputation:   22126
  • Achievement Points:  2266
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

12 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Στη θεωρητική περίπτωση που έμπαινε ενθετο κάθε Κυριακή ένα 20σελιδο τεύχος με μια όμως μόνο ιστορία ας πούμε του εμπορικού Σπάιντερ-Μαν, με χρονολογική σειρά, αυθεντικά εξωφυλλα καρμπόν αμερικανική εκδοση,στα 4 ευρώ κανονικα, θα πουλούσε τι πιστεύετε παιδιά; Τεύχος τυπου facsimile edition. Με τις ποιότητες χαρτιού χρωμάτων κλπ της Καθημερινής. 

 

Καλά εμείς οι εδώ του φορουμ θα τρελαινομασταν δεν υπάρχει αμφιβολία, μιλάμε για όνειρο ζωής. Σακουλάκια backing boards και δε συμμαζεύεται. Θα τα έπαιρνε όμως ο μη μαρβελοντισικός αναγνώστης, τι λέτε; :thinking: Ας πούμε σε μια παράλληλη κυκλοφορία με απαντά Σκαρπα. Τύπου Καθημερινή vs Έθνος. Τι θα πουλούσε περισσότερα copies? Πέρα από αυτούς που θα τα αγοράζανε και τα 2. Εγώ δυστυχώς λέω τα ντισνευ θα υπερτερούσαν

Δεν νομίζω να δώσουν πολλοί 4 ευρώ για 20 σελίδες κόμικ. Εδώ σε κάποιους φαίνονταν πολλά τα 8 και 9 ευρώ για τους τόμος της "Radnet" που είχαν 140 σελίδες.

Άλλωστε στο παρελθόν έβγαζε και η "Anubis" τευχάκια στα περίπτερα με 3-4 ευρώ και 30-40 σελίδες και σε καλύτερη έκδοση από τα αμερικάνικα (τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια της) και αρκετοί ήταν αυτοί που αγόραζαν τα ξένα και όχι τα ελληνικά.

 

Αν τελικά πουλάνε τα disney περισσότερο από άλλα δεν το ξέρω, αλλά αν ισχύει αυτό ,τότε ένας λόγος πιστεύω ότι είναι η γλώσσα. Disney=Ιταλικά (στην πλειοψηφία τους πλέον), Υπερηρωικά=Αγγλικά. Από τους κομιξόφιλους πόσοι ξέρουν ιταλικά και πόσοι ξέρουν αγγλικά.! Τον Spider-Man αν δεν τον βρούμε στα ελληνικά, μπορούμε να τον βρούμε σε άπειρες εκδόσεις στα αγγλικά, ενώ ο Σκάρπα  σε πόσες εκδόσεις υπάρχει στα αγγλικά, αν υπάρχει.!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

1 λεπτό πριν, Manitou είπε:

Είστε τελείως εκτός θέματος βέβαια αλλά αυτά που λέτε για τους τόμους του Σκάρπα ότι δεν τους περιμένουν οι Ντισνευκοι γιατί δεν είναι σε καλή ποιότητα δεν ισχύει. Οι τομοι του Σκαρπα έχουν μέσα ιστοριαρες και τους περιμένουμε πως και πως. Εννοείται ότι πουλάνε πολύ περισσότερο από peanuts editor choice και άλλα τέτοια.

 

Εγώ θα έλεγα ότι έχουν μέσα ΚΑΙ ιστοριάρες. Αν οι τόμοι του Σκάρπα κυκλοφορούσαν εκτός εφημερίδας με τιμές υπερηρωικών συλλογών, δηλαδή από 8-10 ευρώ, πόσοι θα τους αγόραζαν;

Το ίδιο και με τα Peanuts και με όποια συλλογή κόμικς κυκλοφορεί με την Καθημερινή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1544
  • Reputation:   13815
  • Achievement Points:  1819
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, Ubergorn είπε:

Έχουν βάλει στο παρελθόν ιστορίες ηπειρωικων σε εφημερίδες και πήγε μέτρια άρα γι'αυτό βλέπουμε αραιά και πού τέτοια . Δυστηχως δεν πιστεύω να πουλούσαν όπως τα ντισνει

Καμμια σχεση αυτο που λες (και εγινε) με αυτο που θεωρητικά παραθέτω. Ενα τομακι Σπαιντερμαν απ την Εσπρεσσο θυμαμαι και κατι ακομα. Καμια χρονολογική συνέχεια κανενα αυθεντικο εξωφυλλο κλπ. Ψιλοαναμενόμενο που δεν πουλησαν ; Ισως. Πλεον ασχολουνται πολλοι περισσοτεροι και με Μαρβελ/DC και γενικοτερα σε σχεση με το 2007 (ή πότε είχε βγει αυτό). Εγώ πρότεινα μια συλλεκτική έκδοση όχι μια αρπακολιά.

 

 

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Είστε τελείως εκτός θέματος βέβαια αλλά αυτά που λέτε για τους τόμους του Σκάρπα ότι δεν τους περιμένουν οι Ντισνευκοι γιατί δεν είναι σε καλή ποιότητα δεν ισχύει. Οι τομοι του Σκαρπα έχουν μέσα ιστοριαρες και τους περιμένουμε πως και πως. Εννοείται ότι πουλάνε πολύ περισσότερο από peanuts editor choice και άλλα τέτοια.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Ο Σκαρπα είχε γράψει πολλές δυνατές ιστορίες. Καποιες ιστοριαρες οπως λες και μεγαλο πληθος ικανοποιητικών.Καμία μα καμία σχέση σίγουρα με ότι καινούριο κυκλοφορεί εδώ και δεκαετίες. Δεν ειναι τυχαίο εξάλλου που μονοπωλούσε στα μικρά μικυ τις πρώτες δεκαετίες της έκδοσης. Εννοείται πως θα πουλήσει ασάλιωτος με το που αποφασίσουν να βγάλουν το επόμενο σετ τόμων.

 

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Δεν νομίζω να δώσουν πολλοί 4 ευρώ για 20 σελίδες κόμικ. Εδώ σε κάποιους φαίνονταν πολλά τα 8 και 9 ευρώ για τους τόμος της "Radnet" που είχαν 140 σελίδες.

Και εγω δεν το νομίζω. Δεν δώσανε 7 ευρώ για την εκδοσάρα (με τα χίλια μυρια προβλήματα αλλά παρόλα αυτά μιλάμε για μια πρωτοφανή για τα ελληνικά δεδομένα έκδοση) ενώ πανε και δίνουν 4 για τα και καλά "editor's choise" να διαβάζεις κατι μαιμουδοσχέδια για 5χρονα. Δεν το συνεχίζω παραπέρα γιατι θα με πείτε πάλι μειώνω τις εκδόσεις και το κοινό τους. :D

Θα μπορούσε να έχει 1 20σελιδο τευχος Σπαιντερμαν 1 20σελιδο Ντερντεβιλ και 1 20σελιδο Τales of suspense. Την επομενη Κυριακή άλλους 3 ηρωες. Εφημεριδοένθετα μεν με μια άλφα ποιότητα χαρτιου φτηνή αλλά αξιοπρεπή (δηλαδή όχι φυλλαδίου Lidl). Τωρα θα μου πεις τι ονειρεύεσαι και εσυ...

 

Άλλο 4 άλλο 9 (ή 11 η Hachette). Εκεί πιστεύω παίζει ρόλο το ψυχολογικό κομματι παρά το οικονομικό. Οτι δίνω πολλά για κόμικς (ενω δινεις χιλια μυρια για άλλα και άλλα μες στη βδομαδα) . 4 ίσως τα έδινε ο κόσμος, δε ξερω.

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3315
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Καμμια σχεση αυτο που λες (και εγινε) με αυτο που θεωρητικά παραθέτω. Ενα τομακι Σπαιντερμαν απ την Εσπρεσσο θυμαμαι και κατι ακομα. Καμια χρονολογική συνέχεια κανενα αυθεντικο εξωφυλλο κλπ. Ψιλοαναμενόμενο που δεν πουλησαν ; Ισως. Πλεον ασχολουνται πολυ περισσοτεροι και με Μαρβελ/DC και γενικοτερα σε σχεση με το 2007 (ή πότε είχε βγει αυτό). Εγώ πρότεινα μια συλλεκτική έκδοση όχι μια αρπακολιά.

 

 

 

Έβαλαν αρκετές ιστορίες σε συνέχειες . Επί της ουσίας έβαλαν και συγκεκριμένα το έθνος graphic novels , avengers,spiderman, captain marvel ,deadpool ,wolverine ,xmen χωρισμένα σε δυο και τρία μέρη (με δύο τεύχη έως τρία το κάθε μέρος ). Αυτά από Μάρβελ .

Από dc barman, superman και άλλους ήρωες .

Και ορισμένες είναι και πολύ καλές ως κορυφαίες ιστορίες των ηρώων .

Άρα μια προσπάθεια έγινε . Τώρα για να μη το ξαναέκαναν λογικά έκριναν από τις δύο τρεις σεζόν -προσπαθειες ότι δεν άξιζε . 

Ίσως βέβαια απλά να μη το προσπάθησαν ξανά λόγω δικαιωμάτων ενώ μπορεί να πήγαν καλά . Δεν ξέρω δεν έχω εικόνα αλλά μια προσπάθεια έχει γίνει .

Τώρα ναι εσύ λες να έχουν συνέχεια σε στυλ radnet αλλά αν αυτές οι προσπάθειες μπορεί να μη πέτυχαν γιατί να πάνε σε μεγαλύτερη δέσμευση άρα σε μεγαλύτερη χασουρα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

28 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Καμμια σχεση αυτο που λες (και εγινε) με αυτο που θεωρητικά παραθέτω. Ενα τομακι Σπαιντερμαν απ την Εσπρεσσο θυμαμαι και κατι ακομα. Καμια χρονολογική συνέχεια κανενα αυθεντικο εξωφυλλο κλπ. Ψιλοαναμενόμενο που δεν πουλησαν ; Ισως. Πλεον ασχολουνται πολυ περισσοτεροι και με Μαρβελ/DC και γενικοτερα σε σχεση με το 2007 (ή πότε είχε βγει αυτό). Εγώ πρότεινα μια συλλεκτική έκδοση όχι μια αρπακολιά.

 

Το 2016, στο Έθνος της Κυριακής είχαν κυκλοφορησει τεύχη με 3 ιστορίες της DC ανα τεύχος, πολύ μεγάλο μέγεθος σελίδων και επιμέλεια της Anubis. Δεν πρέπει να πήγε πολύ καλά. Εγώ βρήκα 3 τεύχη στην κατοχή μου, που κοίταξα πριν λίγο, και δεν θυμάμαι καν αν τα έχω αγοράσει ή μου τα έδωσε κάποιος που είχε αγοράσει το Έθνος και δεν τα ήθελε.

Το πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρχε συνοχή στη σειρά και επίσης οι σελίδες φαίνονταν μάλλον λίγες για τεύχος σε προσφορά 4 ευρώ.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3315
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, theforce είπε:

Το 2016, στο Έθνος της Κυριακής είχαν κυκλοφορησει τεύχη με 3 ιστορίες της DC ανα τεύχος, πολύ μεγάλο μέγεθος σελίδων και επιμέλεια της Οξύ. Δεν πρέπει να πήγε πολύ καλά. Εγώ βρήκα 3 τεύχη στην κατοχή μου, που κοίταξα πριν λίγο, και δεν θυμάμαι καν αν τα έχω αγοράσει ή μου τα έδωσε κάποιος που είχε αγοράσει το Έθνος και δεν τα ήθελε.

Το πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρχε συνοχή στη σειρά και επίσης οι σελίδες φαίνονταν μάλλον λίγες για τεύχος σε προσφορά 4 ευρώ.

Φαίνονταν λίγες γιατί μας έχει καλομαθει το Μίκυ Μαους στα περίπτερα με 1,9 και 130 σελίδες. Τα κόμιξ ανά τον κόσμο είναι στα 3-5 ευρώ το μήνα και με 28-40 σελίδες. Άρα σύμφωνα με τα κόμιξ του εξωτερικού και περισσότερες είχε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

11 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Έβαλαν αρκετές ιστορίες σε συνέχειες . Επί της ουσίας έβαλαν και συγκεκριμένα το έθνος graphic novels , avengers,spiderman, captain marvel ,deadpool ,wolverine ,xmen χωρισμένα σε δυο και τρία μέρη (με δύο τεύχη έως τρία το κάθε μέρος ). Αυτά από Μάρβελ .

Από dc barman, superman και άλλους ήρωες .

Και ορισμένες είναι και πολύ καλές ως κορυφαίες ιστορίες των ηρώων .

Άρα μια προσπάθεια έγινε . Τώρα για να μη το ξαναέκαναν λογικά έκριναν από τις δύο τρεις σεζόν -προσπαθειες ότι δεν άξιζε . 

Ίσως βέβαια απλά να μη το προσπάθησαν ξανά λόγω δικαιωμάτων ενώ μπορεί να πήγαν καλά . Δεν ξέρω δεν έχω εικόνα αλλά μια προσπάθεια έχει γίνει .

Τώρα ναι εσύ λες να έχουν συνέχεια σε στυλ radnet αλλά αν αυτές οι προσπάθειες μπορεί να μη πέτυχαν γιατί να πάνε σε μεγαλύτερη δέσμευση άρα σε μεγαλύτερη χασουρα;

A, μάλλον από αυτη τη σειρά θα ήταν και τα τεύχη που έχω. Μάρβελ, DC, όλα μέσα. Συνοχή μηδέν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3315
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, theforce είπε:

A, μάλλον από αυτη τη σειρά θα ήταν και τα τεύχη που έχω. Μάρβελ, DC, όλα μέσα. Συνοχή μηδέν.

Ίσως δεν το διευκρινησα μάλλον και μπέρδεψα κόσμο . Όταν λέω ιστορίες σε συνέχειες εννοούσα graphic novels χωρισμένα σε μέρη για να μπουν σε δύο με τρεις Κυριακές . Άρα ήταν ιστορία με αρχή μέση και τέλος .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

38 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Ίσως δεν το διευκρινησα μάλλον και μπέρδεψα κόσμο . Όταν λέω ιστορίες σε συνέχειες εννοούσα graphic novels χωρισμένα σε μέρη για να μπουν σε δύο με τρεις Κυριακές . Άρα ήταν ιστορία με αρχή μέση και τέλος .

Όχι, δεν έχει να κάνει με αυτο που εγραψες εσύ. Κάποια από τα τεύχη που έχω είναι έτσι όπως τα λες, με μια ιστορία να ολοκληρώνεται σε 1 ή 2 τεύχη/τόμους. Αλλά έβαζαν γενικά ιστορίες ό,τι νά 'ναι. Τη μία εβδομάδα έβαζαν Φλας , την άλλη Σουπερμαν από άλλη χρονική περίοδο, μετά JLA από άλλη χρονική περίοδο κλπ. Και μετά διάβασα αυτό που έγραψες ότι έβαζε και Μάρβελ κόμικς. Εκεί πήγε το συνοχή μηδέν, όχι στις ιστορίες κάθε τεύχους/τόμου ξεχωριστά αλλά για τη σειρά γενικότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34799
  • Achievement Points:  4535
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, theforce είπε:

 

Εγώ θα έλεγα ότι έχουν μέσα ΚΑΙ ιστοριάρες. Αν οι τόμοι του Σκάρπα κυκλοφορούσαν εκτός εφημερίδας με τιμές υπερηρωικών συλλογών, δηλαδή από 8-10 ευρώ, πόσοι θα τους αγόραζαν;

Το ίδιο και με τα Peanuts και με όποια συλλογή κόμικς κυκλοφορεί με την Καθημερινή.

Αρκετοί θα τους αγόραζαν. Μην σου πω όλοι.  Έχοντας ήδη όλο τον Μπαρκς και όλο τον Ρόσα αν μαζέψεις και όλο τον Σκάρπα έχεις τεράστιο μέρος των Ντίσνεϋ στη γλώσσα σου όμορφα και περιποιημένα. Μην ξεχνάς ότι οπως σωστά έγραψε και ο @ hudson η άλλη επιλογή που έχουμε είναι να μάθουμε Ιταλικά. Άσε που οι περισσότεροι Ντισνευκοι εκτός από πιστά σκυλιά είναι και λίγο χαζά σκυλιά εφόσον πάνε και δίνουν 100 και 200 ευρώ για τον ένα τόμο του Βίου στα ελληνικά ενώ με 150 ευρώ παίρνουν όλο το πακέτο στα αγγλικά στην καλύτερη έκδοση που έχει υπάρξει ποτέ. Οπότε για μια έκδοση στην ποιότητα και το χαρτί των υπερηρωικων θα έκανε θραύση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  902
  • Reputation:   8690
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Αρκετοί θα τους αγόραζαν. Μην σου πω όλοι.  Έχοντας ήδη όλο τον Μπαρκς και όλο τον Ρόσα αν μαζέψεις και όλο τον Σκάρπα έχεις τεράστιο μέρος των Ντίσνεϋ στη γλώσσα σου όμορφα και περιποιημένα. Μην ξεχνάς ότι οπως σωστά έγραψε και ο @ hudson η άλλη επιλογή που έχουμε είναι να μάθουμε Ιταλικά. Άσε που οι περισσότεροι Ντισνευκοι εκτός από πιστά σκυλιά είναι και λίγο χαζά σκυλιά εφόσον πάνε και δίνουν 100 και 200 ευρώ για τον ένα τόμο του Βίου στα ελληνικά ενώ με 150 ευρώ παίρνουν όλο το πακέτο στα αγγλικά στην καλύτερη έκδοση που έχει υπάρξει ποτέ. Οπότε για μια έκδοση στην ποιότητα και το χαρτί των υπερηρωικων θα έκανε θραύση!

 

Όσοι αγόρασαν τόμους του Ρόσα με 24 ευρώ ή τόμους του Μπαρκς με 19 ευρώ, οκ, θα αγοραζαν και Σκάρπα με 9-10 ευρώ. Πόσος κόσμος όμως είναι αυτός; Ο Ρόσα και ο Μπαρκς του Τερζό κυκλοφόρησαν σε βιβλιοπωλεία. Δε νομίζω να απευθύνονταν σε μαζικό κοινό. Ήταν για συλλέκτες.
Συμφωνώ ότι οι τρελαμένοι είναι πιο πολλοί στα Disney. Αλλά και με λιγότερες απαιτήσεις. Εγώ δεν μπορώ να δεχθώ ούτε την αρχική τιμή των 30 ευρώ ανά τόμο του Βίου (γι΄αυτό και δεν τον αγόρασα). Πάρα πολύ καλή ποιότητα για ελληνική έκδοση αλλά σε σύγκριση με τις ξένες υποθέτω ότι θα υστερούσε για τέτοιο κόστος.
Καλά, αυτό που γίνεται τώρα με τα 200 ευρώ είναι αποκλειστικά για ηλίθιους ή για κάποιους που ελπίζουν να βρουν αργότερα ακόμα πιο ηλίθιους για να τους τα πουλήσουν ακριβότερα. Φταίει και η Disney Που απαγόρευσε ουσιαστικά τον Βίο και οι τιμές ξέφυγαν ακόμα πιο πολύ.
Επειδή η κατάσταση με την παράνοια της Disney κοντεύει να φτάσει στο απροχώρητο και θα υπάρξουν οικονομικές συνέπειες για την εταιρεία, έχω την ελπίδα ότι η παράνοια της λογοκρισίας θα σταματήσει στα επόμενα χρόνια, όπως πχ στον Βίο. Αν σταματήσει η λογοκρισία, θα μπορούν να αρχίσουν και οι επανεκδόσεις του Βίου στην Ελλάδα, ίσως και ολόκληρου του Ρόσα, οπότε οι ηλίθιοι θα προστατευθούν.  Αυτό όμως είναι άλλη ιστορία και όντως εκτός θέματος. Αλλά βρήκα την ευκαιρία να το πω. Ποντάρω πολλά στο αίσχος της Disney που πλησιάζει και λέγεται Χιονάτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3315
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 ώρες πριν, theforce είπε:

 

Όσοι αγόρασαν τόμους του Ρόσα με 24 ευρώ ή τόμους του Μπαρκς με 19 ευρώ, οκ, θα αγοραζαν και Σκάρπα με 9-10 ευρώ. Πόσος κόσμος όμως είναι αυτός; Ο Ρόσα και ο Μπαρκς του Τερζό κυκλοφόρησαν σε βιβλιοπωλεία. Δε νομίζω να απευθύνονταν σε μαζικό κοινό. Ήταν για συλλέκτες.
Συμφωνώ ότι οι τρελαμένοι είναι πιο πολλοί στα Disney. Αλλά και με λιγότερες απαιτήσεις. Εγώ δεν μπορώ να δεχθώ ούτε την αρχική τιμή των 30 ευρώ ανά τόμο του Βίου (γι΄αυτό και δεν τον αγόρασα). Πάρα πολύ καλή ποιότητα για ελληνική έκδοση αλλά σε σύγκριση με τις ξένες υποθέτω ότι θα υστερούσε για τέτοιο κόστος.
Καλά, αυτό που γίνεται τώρα με τα 200 ευρώ είναι αποκλειστικά για ηλίθιους ή για κάποιους που ελπίζουν να βρουν αργότερα ακόμα πιο ηλίθιους για να τους τα πουλήσουν ακριβότερα. Φταίει και η Disney Που απαγόρευσε ουσιαστικά τον Βίο και οι τιμές ξέφυγαν ακόμα πιο πολύ.
Επειδή η κατάσταση με την παράνοια της Disney κοντεύει να φτάσει στο απροχώρητο και θα υπάρξουν οικονομικές συνέπειες για την εταιρεία, έχω την ελπίδα ότι η παράνοια της λογοκρισίας θα σταματήσει στα επόμενα χρόνια, όπως πχ στον Βίο. Αν σταματήσει η λογοκρισία, θα μπορούν να αρχίσουν και οι επανεκδόσεις του Βίου στην Ελλάδα, ίσως και ολόκληρου του Ρόσα, οπότε οι ηλίθιοι θα προστατευθούν.  Αυτό όμως είναι άλλη ιστορία και όντως εκτός θέματος. Αλλά βρήκα την ευκαιρία να το πω. Ποντάρω πολλά στο αίσχος της Disney που πλησιάζει και λέγεται Χιονάτη.

Δυστηχως η λογοκρισία δεν φαίνεται να σταματά . Ήδη κάποια βιβλία άλλαξαν όνομα και μερικό περιεχόμενο (όπως το "δέκα μικροί νέγροι" της Αγκάθα Κρίστι που 81 χρόνια μετά την έκδοση της θυμήθηκε ο δισσεγγονος της να το αλλάξει λόγω ρατσιστικών ,έλεος έλεος και ντροπή του  ) όπως και στα κόμιξ βλέπουμε τέτοιες κινήσεις ακόμα και στα υπερωικα που αλλάζουν ήρωες για να ταιριάξουν με κάποια σημερινές πιστεύω και άλλα όμορφα .

Και για να ξαναβρεθούμε  στο σωστό θέμα : -hachette στάσου μη τρέχεις και ανανέωσε !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5272
  • Reputation:   56316
  • Achievement Points:  5446
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 hours ago, Ubergorn said:

(όπως το "δέκα μικροί νέγροι" της Αγκάθα Κρίστι που 81 χρόνια μετά την έκδοση της θυμήθηκε ο δισσεγγονος της να το αλλάξει λόγω ρατσιστικών ,έλεος έλεος και ντροπή του)

 

Ακούω ότι το νέο όνομα που του δόθηκε είναι "δέκα μικροί Μήτσοι" :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2227
  • Reputation:   22126
  • Achievement Points:  2266
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

 

Ακούω ότι το νέο όνομα που του δόθηκε είναι "δέκα μικροί Μήτσοι" :) 

Ευτυχώς που δεν είναι "δέκα κοντοί Μήτσοι", γιατί θα είχαμε πάλι πρόβλημα.:lol:

 

Πάντως οι "Εκδόσεις Ψυχογιός" που βγάζουν ξανά τα βιβλία της Agatha Christie, προς τιμήν τους αναφέρουν μέσα και την πρώτη έκδοση στη χώρα μας από τις "Εκδόσεις Λυχνάρι" και νομίζω ότι το έχουν κάνει και σε άλλα βιβλία που πήραν τα δικαιώματα, όπως του Dan Brown από τις "Εκδόσεις Λιβάνη".

Ακούς "Καθημερινή"!!!:aria: Δεν έβγαλες ξαφνικά εσύ πρώτη στη χώρα τα Disney:antekale::lol:

Λίγο άσχετο όλο αυτό με το θέμα...:oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3017
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/8/2023 στο 10:29 ΠΜ, Foinix είπε:

Μια ερώτηση καθώς δεν έχω αγοράσει τον τελευταίο τόμο με τον Daredevil αλλά κρατάω κάποιες σημειώσεις σχετικά με το περιεχόμενο....
Στην Αμερικανική έκδοση στο τεύχος Νο1 από το Vol 3 (και όχι Vol4 που αναφέρεται στο οπισθόφυλλο) υπάρχουν 2 ιστορίες ("Man w/o Fear" & "Sometimes, in my dreams... I can see." - σχετικό απόσπασμα https://marvel.fandom.com/wiki/Daredevil_Vol_3_1)

Στην ελληνική έκδοση της δικιάς μας σειράς περιέχονται και οι 2 ιστορίες?

 

On 12/8/2023 στο 10:40 ΠΜ, constantinople είπε:

Περιέχεται μόνο αυτή με τον Spot. Η άλλη παραλείπεται ως άσχετη με την υπόλοιπη ιστορία....

 

On 16/8/2023 στο 10:47 ΜΜ, Mr. Fanto είπε:

Καλησπέρα στην παρέα. :)

 

Ίσως να έχει αναφερθεί παραπάνω και να το έχασα, αν και κοίταξα, αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τον νέο τόμο του DD. Είναι φυσιολογικό το δεύτερο μέρος του πρώτου τεύχος να φαντάζει τελείως άσχετο και η ιστορία να συνεχίζεται κανονικά στο δεύτερο τεύχος; Εννοώ με την εμφάνιση του καπ.

 

Όχι παιδιά, η ιστορία που αναφέρετε ("Sometimes, in my dreams... I can see.") υπάρχει κανονικά μέσα στον τόμο. :) Απλά στην δική μας έκδοση (σε αντίθεση με αυτήν του εξωτερικού) το "εσωτερικό εξώφυλλο" της δεύτερης ιστορίας του πρώτου τεύχους είναι σε textless μορφή. Έτσι, είναι αυτό πιθανόν να μπερδέψει τον αναγνώστη.

 

Daredevil001-022.thumb.jpg.d62b915c5266e6797e8649a46b92f4f4.jpg     Daredevil_Vol_3_1_Variant_A_Textless.thumb.webp.325acb265db39e5e2d506ea02f97a693.webp

Στα αριστερά η αγγλική έκδοση και στα δεξιά η ελληνική (νομίζω ότι πρέπει να είναι και χωρίς το λογότυπο στην δική μας έκδοση)

 

On 13/8/2023 στο 12:32 ΠΜ, Yorugosu είπε:

Για τον θάνατο καθαυτό της δεσποινίς Γκουέν, θα πούμε κατι; Πήγε από ανακοπή από το σοκ της πτώσης; ή όντως τραυματίστηκε θανάσιμα και ακούσια από τον Αραχνάκια; Μαγκώθηκα άσχημα με αυτά τα καρέ,  μιας και βίωνα την ιστορία πρώτη φορά. Διαβάζουμε τα μύρια όσα φανταστικά σε αυτούς τους τόμους, και εδώ ο θάνατος δεν έχει κλινική εξήγηση θα έλεγε κανείς

 

Θα συμφωνήσω με αυτά που αναφέρει ο @ Guts . Εγώ θέλω να πιστεύω ότι η Γκουέν πέθανε από το ατσούμπαλο-μοιραίο πιάσιμο του Σπάιντι. Προτιμώ αυτήν την εκδοχή γιατί είναι πολύ πιο τραγική για τον ήρωα. Βέβαια αν δεν με απατάει τρομερά η μνήμη μου, θυμάμαι στο Marvels (στον 26ο τόμο της συλλογής) τον Φιλ Σέλντον να λέει κάτι του τύπου "... Η Γκουέν Στέισι... Ήμουν τυχερός που γνώρισα μία τέτοια ευγενική ψυχή... Αν και όταν πέθανε πολλοί κατηγόρησαν τον Σπάιντερ-Μαν, τελικά αποδείχθηκε ότι ο θάνατός της προήλθε από το σοκ της πτώσης...". Μπορεί όμως να κάνω και λάθος.

 

Δεν μπορώ και δεν θέλω με τίποτα να ξεχάσω τις "σαιξπηρικές" συνομιλίες του Σπάιντι με τον Γούλβεριν και τον Ντέρντεβιλ στον 35ο και 47ο τόμο της συλλογής... :crying:

 

Spoiler

RCO017_1468853810.thumb.jpg.1faad51f78f85adcf87e46d090fa4cc4.jpg     Daredevil008-011.thumb.jpg.f40f70284ba4d4c113c809412bb6644c.jpg

 

Αν έχεις διαβάσει τους δύο τόμους Μάρβελ Knights Σπάιντερ-Μαν της συλλογής (56ο και 59ο) σου προτείνω να διαβάσεις και το τελευταίο μέρος του arc, το The Last Stand (τεύχη #9-12). Σε αυτό υπάρχει μία τρομερή κορύφωση με τον Σπάιντι να ζει ένα déjà vu, αλλά δεν θα αναφέρω περισσότερα για αποφυγή τυχόν σπόιλερ. :up: 

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ kaneda  Η Γκουέν ήταν λιπόθυμη όταν ο Γκόμπλιν τη ρίχνει απ'την γέφυρα, οπότε δεν τίθεται θέμα να πέθανε απ'το σοκ.

 

Στο Marvels ο Σέλντον αναφέρει αυτό που λές οτι το έγραψαν οι εφημερίδες, ο ίδιος όμως είναι πεπεισμένος οτι ο θάνατος

οφείλεται στο σπάσιμο του αυχένα της κοπέλας. (απ'τη στάση του σώματός της, και ισχυρίζεται οτι σχεδόν άκουσε το μοιραίο  ''κρακ'')

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3879
  • Reputation:   35258
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 104: The Avengers - Το Έπος του Κόρβακ

 

7223429.jpg

 

Μπορεί να νομίζατε ότι δε θα βγει αυτό το preview μιας και γενικότερα εξαφανίστηκα από το φόρουμ λόγω καλοκαιρινών διακοπών, αλλά μιας και μέχρι τον επόμενο προορισμό κάνω μια μικρή στάση σπίτι, είπα να ετοιμάσω και αυτό το preview μη λέτε ότι σας άφησα έτσι ακόμα και αυγουστιάτικα :lol:

 

Ποιος είναι ο Κόρβακ

 

clean.jpg

 

Ξεκινάμε από τα βασικά λοιπόν. Ο Κόρβακ δημιουργήθηκε από τους Steve Gerber και Jim Starlin για το Giant Size Defenders #3 χωρίς να έχουν βλέψεις για αυτόν και πιστεύοντας ότι θα τον χρησιμοποιήσουν μόνο σε αυτό το τεύχος. Αργότερα οι Roger Stern και Len Wein ένιωσαν ότι ο χαρακτήρας έχει πολύ καλό backstory για τους Guardians και έτσι τον έφεραν σε ένα Annual του Thor και τελικά τον πήρανε οι Shooter και Michelinie για τον τίτλο των Avengers όπου έγραψαν το Korvac Saga.

 

Avengers+-+The+Korvac+Saga+Art+3 (1).jpg    Avengers+-+The+Korvac+Saga+Art+2.jpg

 

O Κόρβακ είναι τεχνικός υπολογιστών στην εναλλακτική Earth-691 στον 31ο αιώνα όπου συνεργάζεται με την εξωγήινη φυλή Badoon που θέλει να κατακτήσει το ηλιακό μας σύστημα και τελικά προδίδει τη Γη. Τελικά ύστερα από ένα λάθος του οι Badoon τον τιμωρούν μετατρέποντας τον σε cyborg, αλλά τελικά ο Κόρβακ θα γίνει πιόνι του Grandmaster στη μάχη του απέναντι στους Defenders και τον Doctor Strange. Ο Κόρβακ όμως χάνει επίτηδες τη μάχη με σκοπό να αναλύσει τις δυνάμεις του Grandmaster και μάλιστα αποκτάει μερικές τρομερές κοσμικές δυνάμεις που τον κάνουν να κερδίσει τους Badoon και να έχει βλέψεις να κατακτήσει το σύμπαν.

 

Το Έπος του Κόρβακ

 

Avengers-The-Korvac-Saga-int.jpg    avengers the korvac saga.jpg

 

Ο τόμος συμπεριλαμβάνει πάρα πολλά τεύχη μεταξύ αυτών το Thor Annual #6 στο οποίο ο Κόρβακ μαζί με μια άλλη φυλή εξωγήινων επιχειρεί να φέρει τον ήλιο της Γης σε κατάσταση Nova με τον Thor και τους Guardians of the Galaxy να τον σταματούν. Εν συνεχεία ξεκινάει το Korvac Saga και μάλιστα πρωταγωνιστές σε αυτό δεν είναι μόνο οι Avengers αλλά και οι Guardians. Ο Κόρβακ ταξιδεύει πλέον στην Earth-616 και στο δικό μας timeline και βρίσκει το διαστημικό σταθμό του Galactus. Αναλύοντας τα δεδομένα και τις δυνάμεις του Galactus στο δικό του σύστημα απορροφάει δυνάμεις που τον κάνουν ακόμα πιο παντοδύναμο.

 

korvac-saga-display.jpg

 

Ο ίδιος επιλέγει να πάρει τη μορφή ανθρώπου που λέγεται Michael και να ξεκινήσει το σχέδιο του να κάνει τον πλανήτη μια πραγματική ουτοπία. Οι Avengers όμως μαθαίνουν από τους Guardians τι συνέβη και οι δύο ομάδες παίρνουν κοινή απόφαση να τον σταματήσουν. Είναι ένας τόμος που έχει τα cosmic στοιχεία των Guardians και την πιο συνηθισμένη δράση των Avengers με πολλές παντοδύναμες μορφές να κάνουν την εμφάνιση τους. Θα είναι ένας από τους πραγματικά μεγάλους και χορταστικούς τόμους της συλλογής με 232 σελίδες, ένα Annual και δέκα τεύχη Avengers! Νομίζω όμως ότι θα είναι και από τους δύσκολους τόμους για τους πιο απλούς αναγνώστες. Όλα όμως θα κριθούν στο χαρτί. Αναμένεται σε λίγες ημέρες στα περίπτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4206
  • Reputation:   32973
  • Achievement Points:  4385
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα disney είναι λογικό να έχουν τις περισσότερες πωλήσεις, αφενός επειδή είναι άπειρα (κάθε μήνα βγαίνουν 100 τίτλοι), αφετέρου επειδή είναι πάμφθηνα (επειδή τυπώνονται σε χαρτί επιπέδου διαφημιστικού φυλλαδίου).

 

Δεν θεωρώ πάντως ότι στους ενήλικες ξεχωρίζουν στις προτιμήσεις.

Οι περισσότεροι ενήλικες θεωρώ διαβάζουν αμερικάνικα (έχει γίνει και σχετική δημοσκόπηση εδώ μέσα).

Αλλά τα disney έχουν πέραση στα παιδιά. Ένα 10χρονο δεν θα δώσει (έστω ο πατέρας του) 10€ για ένα Spider-Man, ένα Ζαγκόρ ή ένα Μπλέικ & Μόρτιμερ.

Αλλά τα 2€ για ένα Μίκυ Μάους ή ένα Ντόναλντ, άνετα θα τα δώσει. Ή τα 3-4€ για ένα ΚΟΜΙΞ ή έναν τόμο Σκάρπα (που συμφωνώ με τον @ Guts που είπε "σιγά τα αριστουργήματα που πρέπει να αξίζουν και ποιοτική έκδοση").

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η τιμή παιδιά.

Αν οι τόμοι της radnet έβγαιναν με μάπα χαρτί αλλά κόστιζαν 4€, θα είχαν πολύ περισσότερες πωλήσεις.

Το Ποπάυ που έβγαλε ο Μικρός Ήρως θα πάει άκλαφτο με τιμή 22€ (κι ας τα αξίζει λόγω ποιότητας έκδοσης).

Παίζει ρόλο και το που απευθύνεται μια εταιρεία.

Με κόμικς των 3-4€ απευθύνεται κυρίως στις μάζες. Με κόμικς άνω των 10€ απευθύνεται κυρίως στους "εκλεκτούς".

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   792
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 21/8/2023 στο 3:04 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Τι θα δούμε στον τόμο 104: The Avengers - Το Έπος του Κόρβακ

 

7223429.jpg

 

Μπορεί να νομίζατε ότι δε θα βγει αυτό το preview μιας και γενικότερα εξαφανίστηκα από το φόρουμ λόγω καλοκαιρινών διακοπών, αλλά μιας και μέχρι τον επόμενο προορισμό κάνω μια μικρή στάση σπίτι, είπα να ετοιμάσω και αυτό το preview μη λέτε ότι σας άφησα έτσι ακόμα και αυγουστιάτικα :lol:

 

Ποιος είναι ο Κόρβακ

 

clean.jpg

 

Ξεκινάμε από τα βασικά λοιπόν. Ο Κόρβακ δημιουργήθηκε από τους Steve Gerber και Jim Starlin για το Giant Size Defenders #3 χωρίς να έχουν βλέψεις για αυτόν και πιστεύοντας ότι θα τον χρησιμοποιήσουν μόνο σε αυτό το τεύχος. Αργότερα οι Roger Stern και Len Wein ένιωσαν ότι ο χαρακτήρας έχει πολύ καλό backstory για τους Guardians και έτσι τον έφεραν σε ένα Annual του Thor και τελικά τον πήρανε οι Shooter και Michelinie για τον τίτλο των Avengers όπου έγραψαν το Korvac Saga.

 

Avengers+-+The+Korvac+Saga+Art+3 (1).jpg    Avengers+-+The+Korvac+Saga+Art+2.jpg

 

O Κόρβακ είναι τεχνικός υπολογιστών στην εναλλακτική Earth-691 στον 31ο αιώνα όπου συνεργάζεται με την εξωγήινη φυλή Badoon που θέλει να κατακτήσει το ηλιακό μας σύστημα και τελικά προδίδει τη Γη. Τελικά ύστερα από ένα λάθος του οι Badoon τον τιμωρούν μετατρέποντας τον σε cyborg, αλλά τελικά ο Κόρβακ θα γίνει πιόνι του Grandmaster στη μάχη του απέναντι στους Defenders και τον Doctor Strange. Ο Κόρβακ όμως χάνει επίτηδες τη μάχη με σκοπό να αναλύσει τις δυνάμεις του Grandmaster και μάλιστα αποκτάει μερικές τρομερές κοσμικές δυνάμεις που τον κάνουν να κερδίσει τους Badoon και να έχει βλέψεις να κατακτήσει το σύμπαν.

 

Το Έπος του Κόρβακ

 

Avengers-The-Korvac-Saga-int.jpg    avengers the korvac saga.jpg

 

Ο τόμος συμπεριλαμβάνει πάρα πολλά τεύχη μεταξύ αυτών το Thor Annual #6 στο οποίο ο Κόρβακ μαζί με μια άλλη φυλή εξωγήινων επιχειρεί να φέρει τον ήλιο της Γης σε κατάσταση Nova με τον Thor και τους Guardians of the Galaxy να τον σταματούν. Εν συνεχεία ξεκινάει το Korvac Saga και μάλιστα πρωταγωνιστές σε αυτό δεν είναι μόνο οι Avengers αλλά και οι Guardians. Ο Κόρβακ ταξιδεύει πλέον στην Earth-616 και στο δικό μας timeline και βρίσκει το διαστημικό σταθμό του Galactus. Αναλύοντας τα δεδομένα και τις δυνάμεις του Galactus στο δικό του σύστημα απορροφάει δυνάμεις που τον κάνουν ακόμα πιο παντοδύναμο.

 

korvac-saga-display.jpg

 

Ο ίδιος επιλέγει να πάρει τη μορφή ανθρώπου που λέγεται Michael και να ξεκινήσει το σχέδιο του να κάνει τον πλανήτη μια πραγματική ουτοπία. Οι Avengers όμως μαθαίνουν από τους Guardians τι συνέβη και οι δύο ομάδες παίρνουν κοινή απόφαση να τον σταματήσουν. Είναι ένας τόμος που έχει τα cosmic στοιχεία των Guardians και την πιο συνηθισμένη δράση των Avengers με πολλές παντοδύναμες μορφές να κάνουν την εμφάνιση τους. Θα είναι ένας από τους πραγματικά μεγάλους και χορταστικούς τόμους της συλλογής με 232 σελίδες, ένα Annual και δέκα τεύχη Avengers! Νομίζω όμως ότι θα είναι και από τους δύσκολους τόμους για τους πιο απλούς αναγνώστες. Όλα όμως θα κριθούν στο χαρτί. Αναμένεται σε λίγες ημέρες στα περίπτερα.

Από τις καλύτερες ιστορίες των Avengers που διαβάσαμε ως μικρά παιδία στις σελίδες του (μικρού) ελληνικού Σπάιντερμαν! Με είχε σημαδέψει και τη θυμάμαι ακόμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33  Το πιο σημαντικό είναι να μπορεί ο αναγνώστης να έρθει σε επαφή με τα έργα των καλλιτεχνών.

Πολύ χαίρομαι που πολύς κόσμος και κυρίως οι πιο πιτσιρικάδες έχουν στις βιβλιοθήκες τους τα άπαντα του Μπαρκς

και τα ευχαριστιούνται και τα καμαρώνουν.

Με 15ευρώ τον τόμο θα την έπαιρναν μόνο οι συλλέκτες και οι λεφτάδες, γι'αυτούς υπάρχουν πολλές ποιοτικές εκδόσεις στα Αγγλικά

και οι περισσότεροι τα έχουν κιόλας.

 

Δώστε ρε σεις στον λαό να διαβάσει ποιοτικά κόμικς και βιβλία και αφήστε τις τρελές πολυτέλειες.

Έφτασε η Radnet να ζητάει χρήματα σχεδόν όσα η Hachette...έλεος!

Η Anubis κυκλοφορεί το Sandman 25 ευρω, βγάζει 2 τόμους και τώρα σφυρίζει ανέμελα για το αν είναι στα πλάνα της η όχι η συνέχεια.

Το Ποπάυ εκτός πραγματικότητας τα 22 ευρώ και η αντίστοιχη ποιότητα, εξαρχής απευθύνεται σε 100 - 200 ατόμα.

Η δε συλλογή του Σκάρπα είναι λέει 100 τόμοι...!χαχαχα σταματάω να γράφω....πάω να ρίξω λίγο νερό στο πρόσωπό μου! :lol:

 

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3315
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 λεπτά πριν, Guts είπε:

@ Laz33  Το πιο σημαντικό είναι να μπορεί ο αναγνώστης να έρθει σε επαφή με τα έργα των καλλιτεχνών.

Πολύ χαίρομαι που πολύς κόσμος και κυρίως οι πιο πιτσιρικάδες έχουν στις βιβλιοθήκες τους τα άπαντα του Μπαρκς

και τα ευχαριστιούνται και τα καμαρώνουν.

Με 15ευρώ τον τόμο θα την έπαιρναν μόνο οι συλλέκτες και οι λεφτάδες, γι'αυτούς υπάρχουν πολλές ποιοτικές εκδόσεις στα Αγγλικά

και οι περισσότεροι τα έχουν κιόλας.

 

Δώστε ρε σεις στον λαό να διαβάσουν ποιοτικά κόμικς και βιβλία και αφήστε τις τρελές πολυτέλειες.

Έφτασε η Radnet να ζητάει χρήματα σχεδόν όσα η Hachette...έλεος!

Η Anubis κυκλοφορεί το Sandman 25 ευρω, βγάζει 2 τόμους και τώρα σφυρίζει ανέμελα για το αν είναι στα πλάνα της η όχι η συνέχεια.

Το Ποπάυ εκτός πραγματικότητας τα 22 ευρώ και η αντίστοιχη ποιότητα, εξαρχής απευθύνεται σε 100 - 200 ατόμα.

Η δε συλλογή του Σκάρπα είναι λέει 100 τόμοι...!χαχαχα σταματάω να γράφω....πάω να ρίξω λίγο νερό στο πρόσωπό μου! :lol:

 

 

100 τόμοι του Σκαρπα αλλά έτσι όπως τους μοιράζουν στη Ελληνική έκδοση ,δηλ μισή της Ιταλικής , υπολόγιζε 200 τουλάχιστο για την Ελληνική :p

Καλά με 4 ευρώ μόλις τέτοια έκδοση τόμου για Μπαρκς ούτε στα όνειρα μας . Τυχεροί σταθήκαμε σε αυτό το κομμάτι .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5845
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 min ago , Ubergorn said:

100 τόμοι του Σκαρπα αλλά έτσι όπως τους μοιράζουν στη Ελληνική έκδοση ,δηλ μισή της Ιταλικής , υπολόγιζε 200 τουλάχιστο για την Ελληνική :p

Καλά με 4 ευρώ μόλις τέτοια έκδοση τόμου για Μπαρκς ούτε στα όνειρα μας . Τυχεροί σταθήκαμε σε αυτό το κομμάτι .

 

Νομίζω 50 ήταν οι Ιταλικοί τόμοι και 100 οι Ελληνικοί. Απλά το αναφέρω γιατί ειπώθηκε παραπάνω οτι θα τους αγόραζε ο κόσμος στα 8-10 ευρώ! 

1000 ευρώ δηλαδη για τα άπαντα του Σκάρπα! χαχα :lol:

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3315
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

40 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Νομίζω 50 ήταν οι Ιταλικοί τόμοι και 100 οι Ελληνικοί. Απλά το αναφέρω γιατί ειπώθηκε παραπάνω οτι θα τους αγόραζε ο κόσμος στα 8-10 ευρώ! 

1000 ευρώ δηλαδη για τα άπαντα του Σκάρπα! χαχα :lol:

Ναι δίκιο έχεις ,51 ιταλικοί με 386 σελίδες ο καθένας και οι δικοί μας με 180 σελίδες και συν ότι η Ιταλική έκδοση ήταν χρονολογικά σε δημιουργία ιστοριών όπως έγινε με τον Μπαρκς, είχε άρθρα αφιερώματα σε χαρακτήρες του κάθε τεύχους και άλλα που φυσικά στη Ελληνική όχι μόνο είναι με σειρά τυχαία η δημοσίευση των ιστοριών (σε φάση "τι να βάλουμε σε αυτό το τεύχος για να συμπληρώσουμε τις σελίδες; Ε ρίξε ρίξε κλήρο και ότι κάτσει "), δηλ καθόλου προσεγμένη στα μέρη μας .

8-10 ευρώ αν έκαναν; Γελάμε δυνατά!!

Εδώ του Μπαρκς αν τους έδιναν 8€ δεν θα πουλούσαν όχι του Σκαρπα . Δεν είναι τυχαία η τιμή των 4€ . Πιστεύω είναι το ανώτερο (άντε στη χειρότερη 5€) πόσο για  τέτοιες εκδόσεις για να πουλήσουν μαζικά !! 

 

 

54 λεπτά πριν, Guts είπε:

@ Laz33  Το πιο σημαντικό είναι να μπορεί ο αναγνώστης να έρθει σε επαφή με τα έργα των καλλιτεχνών.

Πολύ χαίρομαι που πολύς κόσμος και κυρίως οι πιο πιτσιρικάδες έχουν στις βιβλιοθήκες τους τα άπαντα του Μπαρκς

και τα ευχαριστιούνται και τα καμαρώνουν.

Με 15ευρώ τον τόμο θα την έπαιρναν μόνο οι συλλέκτες και οι λεφτάδες, γι'αυτούς υπάρχουν πολλές ποιοτικές εκδόσεις στα Αγγλικά

και οι περισσότεροι τα έχουν κιόλας.

 

Δώστε ρε σεις στον λαό να διαβάσουν ποιοτικά κόμικς και βιβλία και αφήστε τις τρελές πολυτέλειες.

Έφτασε η Radnet να ζητάει χρήματα σχεδόν όσα η Hachette...έλεος!

Η Anubis κυκλοφορεί το Sandman 25 ευρω, βγάζει 2 τόμους και τώρα σφυρίζει ανέμελα για το αν είναι στα πλάνα της η όχι η συνέχεια.

Το Ποπάυ εκτός πραγματικότητας τα 22 ευρώ και η αντίστοιχη ποιότητα, εξαρχής απευθύνεται σε 100 - 200 ατόμα.

Η δε συλλογή του Σκάρπα είναι λέει 100 τόμοι...!χαχαχα σταματάω να γράφω....πάω να ρίξω λίγο νερό στο πρόσωπό μου! :lol:

 

 

Και φαντάσου στη περίπτωση του sandman τα 75 τευχακια του κόμικ έχουν χωριστεί σε 10 τόμους και αυτοί ζοριζονται από τον δεύτερο μόλις .

Ακόμα και αυτοί που δεν το ήξεραν σαν σειρά  κόμιξ και είδαν τη σειρά και πήγαν να αγοράσουν είδαν τιμή πώλησης και ακόμα τρέχουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34799
  • Achievement Points:  4535
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

14 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Ναι δίκιο έχεις ,51 ιταλικοί με 386 σελίδες ο καθένας και οι δικοί μας με 180 σελίδες και συν ότι η Ιταλική έκδοση ήταν χρονολογικά σε δημιουργία ιστοριών όπως έγινε με τον Μπαρκς, είχε άρθρα αφιερώματα σε χαρακτήρες του κάθε τεύχους και άλλα που φυσικά στη Ελληνική όχι μόνο είναι με σειρά τυχαία η δημοσίευση των ιστοριών (σε φάση "τι να βάλουμε σε αυτό το τεύχος για να συμπληρώσουμε τις σελίδες; Ε ρίξε ρίξε κλήρο και ότι κάτσει "), δηλ καθόλου προσεγμένη στα μέρη μας .

8-10 ευρώ αν έκαναν; Γελάμε δυνατά!!

Εδώ του Μπαρκς αν τους έδιναν 8€ δεν θα πουλούσαν όχι του Σκαρπα . Δεν είναι τυχαία η τιμή των 4€ . Πιστεύω είναι το ανώτερο (άντε στη χειρότερη 5€) πόσο για  τέτοιες εκδόσεις για να πουλήσουν μαζικά !! 

 

 

Και φαντάσου στη περίπτωση του sandman τα 75 τευχακια του κόμικ έχουν χωριστεί σε 10 τόμους και αυτοί ζοριζονται από τον δεύτερο μόλις .

Ακόμα και αυτοί που δεν το ήξεραν σαν σειρά  κόμιξ και είδαν τη σειρά και πήγαν να αγοράσουν είδαν τιμή πώλησης και ακόμα τρέχουν!

Και πάλι εκτός θέματος αφού εδώ μέσα δεν είναι το κατάλληλο μέρος να μιλάμε για Ντίσνεϋ Μπαρκς Σκάρπα κλπ αλλά δεν μπορώ να μην σχολιασω. Η βιβλιοθήκη Σκάρπα είναι 50 τόμοι στα Ιταλικά που εδώ έχουν σπάσει στα 2 κρατώντας ακριβές το περιεχόμενο. Δηλαδή κάθε τόμος είναι χωρισμένος στα δύο και έχει μέσα ότι και ο Ιταλικος. Τα άρθρα και τις ιστορίες. Για ευνόητους λόγους (αρίθμηση σελίδων) οι τόμοι δεν είναι χωρισμένοι ακριβώς αλλά έχουν κάποιες ιστορίες μπροστά και κάποιες πίσω. Κάθε ιστορία έχει τι άρθρο της και το πολύ να λείπει κανένα ενδιάμεσο άρθρο γενικού τύπου όπου δεν χορούσε ακριβώς. Πιο πάνω έγραψα ότι αν έκαναν 8 ευρώ και είχαν το χαρτί της Radnet (και περιεχόμενα φυσικά ) θα ήταν λουκούμι. Δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς υπερβολικό. Ή τα 8-10 ευρώ που μπορεί να έκανε ένας από τους φανταστικούς τόμους του Μπαρκς. Δε λέω και εγώ θα ήθελα να έχουν όλα 2 ευρώ. Αν πιστεύεις ομως ότι τα κόμικ τα διαχειριζονται φιλανθρωπικές οργανώσεις που τα δίνουν τσάμπα γιατί μας αγαπάνε δυστυχώς δεν είναι έτσι . Και αν τα Ντίσνεϋ είναι φθηνά (γιατί είναι) είναι για άλλους λόγους. Ένα αξιοπρεπες κόμικ που όλοι θέλουν δυστυχώς θα έχει κάποιο κόστος. Δεν γίνεται διαφορετικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  383
  • Reputation:   3315
  • Achievement Points:  388
  • Days Won:  12
  • With Us For:  940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

Και πάλι εκτός θέματος αφού εδώ μέσα δεν είναι το κατάλληλο μέρος να μιλάμε για Ντίσνεϋ Μπαρκς Σκάρπα κλπ αλλά δεν μπορώ να μην σχολιασω. Η βιβλιοθήκη Σκάρπα είναι 50 τόμοι στα Ιταλικά που εδώ έχουν σπάσει στα 2 κρατώντας ακριβές το περιεχόμενο. Δηλαδή κάθε τόμος είναι χωρισμένος στα δύο και έχει μέσα ότι και ο Ιταλικος. Τα άρθρα και τις ιστορίες. Για ευνόητους λόγους (αρίθμηση σελίδων) οι τόμοι δεν είναι χωρισμένοι ακριβώς αλλά έχουν κάποιες ιστορίες μπροστά και κάποιες πίσω. Κάθε ιστορία έχει τι άρθρο της και το πολύ να λείπει κανένα ενδιάμεσο άρθρο γενικού τύπου όπου δεν χορούσε ακριβώς. Πιο πάνω έγραψα ότι αν έκαναν 8 ευρώ και είχαν το χαρτί της Radnet (και περιεχόμενα φυσικά ) θα ήταν λουκούμι. Δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς υπερβολικό. Ή τα 8-10 ευρώ που μπορεί να έκανε ένας από τους φανταστικούς τόμους του Μπαρκς. Δε λέω και εγώ θα ήθελα να έχουν όλα 2 ευρώ. Αν πιστεύεις ομως ότι τα κόμικ τα διαχειριζονται φιλανθρωπικές οργανώσεις που τα δίνουν τσάμπα γιατί μας αγαπάνε δυστυχώς δεν είναι έτσι . Και αν τα Ντίσνεϋ είναι φθηνά (γιατί είναι) είναι για άλλους λόγους. Ένα αξιοπρεπες κόμικ που όλοι θέλουν δυστυχώς θα έχει κάποιο κόστος. Δεν γίνεται διαφορετικά.

Δεν ειπα ποτέ ότι δεν αξίζει τέτοια έκδοση που λες στα 8-10 αλλά ότι για τα ελληνικά δεδομένα δεν θα πουλούσαν τόσο πολυ . Ο λόγος; Ότι έχουν συνηθίσει ίδιας εταιρίας στο πιο φθηνό.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα ,αυτή η   έκδοση της hachette στα 10(11 πλέον) αξίζει και με το παραπάνω και θεωρειται και φθηνή αν συγκριθεί με τις τιμές που βγαίνουν τα graphic novels της marvel .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4467
  • Reputation:   34799
  • Achievement Points:  4535
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Ubergorn είπε:

Δεν ειπα ποτέ ότι δεν αξίζει τέτοια έκδοση που λες στα 8-10 αλλά ότι για τα ελληνικά δεδομένα δεν θα πουλούσαν τόσο πολυ . Ο λόγος; Ότι έχουν συνηθίσει ίδιας εταιρίας στο πιο φθηνό.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα ,αυτή η   έκδοση της hachette στα 10(11 πλέον) αξίζει και με το παραπάνω και θεωρειται και φθηνή αν συγκριθεί με τις τιμές που βγαίνουν τα graphic novels της marvel .

Για εμένα τα χρήματα και για τις τρεις εκδοσεις που αναφέραμε Hachette, Radnet Σκάρπα είναι μια χαρά. Το ότι έχουμε συνηθίσει σε πιο φτηνά πρέπει να έρθει σε αντιπαραβολή με το πόσο έκανε ας πούμε το γάλα, η βενζίνη, το χαρτί κτλ πριν από 15 χρόνια και πόσο τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.