Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΛΛΟΓΗ GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3596
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

14 ώρες πριν, christs είπε:

Οχι.

 

:P

 

Κρίμα,είναι αυτό που είναι τότε.......

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95128
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #117 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0117.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0117z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα διαβάσουμε την ιστορία "Rocket Raccoon: Μια ιστορία κυνηγιού".

 

IMG_20240223_095347.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τεύχος 116: Young Avengers - Το Στιλ Μετράει

 

51HBZOBxEzL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

 

Σιγά σιγά τελειώνει η συλλογή και χρειαζόταν ένας τόμος Young Avengers, αλλά ήταν αυτός ο τόμος η ιστορία που χρειαζόμασταν άραγε;

 

Ένα περίεργο καστ χαρακτήρων (δεν) συγκροτεί καν ομάδα

 

22692124.jpg

 

Διαβάζοντας τον Gillen στο τέλος του κόμικ, ο οποίος έγραφε αράδες για το πόσο του άρεσαν οι Young Avengers και το πόση χημεία έχει με τον σχεδιαστή του κόμικ, απόρησα αν έχω διαβάσει την ίδια ιστορία που περιέγραφε. Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να περιμένει κάποιος από τους Young Avengers, αλλά ο Gillen είναι καλός συγγραφέας και απόρησα συνολικά με την ιστορία και γιατί αυτό που βγήκε στο χαρτί είναι τόσο πολύ φαινομενικά ασύνδετο και μπερδεμένο.

 

9782809460759_pg.jpg  c9149cd19d62fdd18110b91de9c6a332.jpg

 

Σκοπός του ήταν να αρχίσει να δημιουργεί σιγά σιγά τους Young Avengers εστιάζοντας στη σχέση των Wiccan και Hulkling και τις κρίσεις που περνάει φέρνοντας παράλληλα τους Kid Loki, Miss America, Hawkeye (Kate Bishop) και Noh-Varr. Τελικά έδωσε ελάχιστο έως καθόλου χρόνο στους τελευταίους δύο και οι υπόλοιποι κατέληξαν σε μάχες μέσα από ένα μπερδεμένο σενάριο και τελικά δεν είδαμε καν το καστ των χαρακτήρων να παίρνει και επίσημα μορφή ομάδας. Για μένα ένας μέτριος τόμος που δε χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

 

Το σχέδιο του Jamie McKelvie είναι αρκετά καλό

 

22692129._SX540_.jpg

 

Σύγχρονο, λεπτομερές με ωραία χρώματα και δυστυχώς με λίγη δράση, το σχέδιο του McKelvie με άφησε ικανοποιημένο προσωπικά αφού φέρνει αέρα σύγχρονου αμερικάνικου τίτλου και υπερηρωικού κόμικ με έμφαση στους νέους και στους εφήβους. Ακόμα και 1-2 cameos μεγάλων ηρώων σε μια σελίδα ήταν ενδιαφέροντα και σε γενικές γραμμές είναι από τα θετικά κομμάτια του τόμου.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

Young-Avengers-Omni-int.jpg

 

Αν θέλετε να διαβάσετε όλους τους τόμους της Hachette ή να έχετε πιάσει έστω έναν τόμο Young Avengers, τότε go on. Ειδάλλως υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές κατά τη γνώμη μου. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34810
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κι όμως εγώ το διάβασα με μεγάλη ευχαρίστηση . Μου φάνηκε φρέσκο και διασκεδαστικό . Μετά από όλο αυτό το μπέρδεμα με το infinity , ήταν ό,τι έπρεπε . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95128
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τόμου #118 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELGRAPHICNOVELS_0118.jpg  MARVELGRAPHICNOVELS_0118z.jpg

 

Σε δύο εβδομάδες θα διαβάσουμε την ιστορία "The Amazing Spider-Man: Spider-Verse".

 

IMG_20240308_093110.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

On 8/3/2024 στο 9:30 ΠΜ, Indian είπε:

Σε δύο εβδομάδες θα διαβάσουμε την ιστορία "The Amazing Spider-Man: Spider-Verse".

 

IMG_20240308_093110.jpg

Σε αυτό περιλαμβάνονται όλες οι ιστορίες που έχει βγάλει η Anubis;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

5 λεπτά πριν, Black Panther είπε:

Σε αυτό περιλαμβάνονται όλες οι ιστορίες που έχει βγάλει η Anubis;

Από ό,τι ξέρω από εδώ μέσα (Greek comics) το συγκεκριμένο έχει βγει από τις εκδόσεις Anubis σε 2 εκδόσεις. Και μάλιστα η 2η έκδοση πρέπει να έχει κυκλοφορήσει πριν μερικούς μήνες!

 

Αν είμαι λάθος,ας με διορθώσουν όποιος ξέρει καλύτερα το θέμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο επόμενος τόμος αξίζει να αγοραστεί ή το σενάριο ξεφεύγει τελείως όπως των τόμων #97 και 98;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  790 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

19 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Ο επόμενος τόμος αξίζει να αγοραστεί ή το σενάριο ξεφεύγει τελείως όπως των τόμων #97 και 98;

Οι επόμενοι 2 τόμοι σίγουρα αγορά για μένα φίλε @ karolos79 . Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως είχα αποφασίσει να πάρω και αυτόν με τον rocket,αλλά δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα τώρα που είδα και την παρουσίαση του atticus rhodes. Πάνω που πίστευα πως μόνο τους young avengers θα σκιπάρω από τους τελευταίους τόμους της συλλογής. Τον έχει διαβάσει κάποιος να μας πει μια γνώμη? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

29 λεπτά πριν, daredevil21 είπε:

Οι επόμενοι 2 τόμοι σίγουρα αγορά για μένα φίλε @ karolos79 . Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως είχα αποφασίσει να πάρω και αυτόν με τον rocket,αλλά δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα τώρα που είδα και την παρουσίαση του atticus rhodes. Πάνω που πίστευα πως μόνο τους young avengers θα σκιπάρω από τους τελευταίους τόμους της συλλογής. Τον έχει διαβάσει κάποιος να μας πει μια γνώμη? 

Τον διάβασα εγώ. Χτες τον ολοκλήρωσα. Μου άρεσε τόσο πολύ που έχω καιρό να τελειώνω τον τόμο σε μία μέρα!

Μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλύτερο από το young avengers.

Πολύ αστείες ιστορίες. Ειδικά ένα τευχάκι περιγράφει την Ιστορία ο Γκρουτ, οπότε όπως καταλαβαίνεις παντού έλεγε "Είμαι ο Γκρουτ"

Πολύ πλάκα είχε και με τον rocket raccoon όταν έβριζε....

 

Τον τόμο τον προτείνω σε όποιον θέλει να γελάσει, αλλά και σε όσους θέλουν να πεθάνουν...:vampir: από τα γέλια!:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34810
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Τον αγόρασα και τον διάβασα κατευθείαν . Δεν είναι κακός , διαβάζεται πολύ γρήγορα . Δεν είναι συνηθισμένη υπέρ ηρωική ιστορία της μάρβελ , νομίζω πως απευθύνεται σε αυτούς που έμαθαν το σύμπαν από τις ταινίες . Πάντως στη γειτονιά μου γύρισα τρία περίπτερα για να το βρω . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32641
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   124
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Φίλοι, θέλω να παραγγείλω αρκετούς τόμους από gb-publishingservices.gr που δεν είχα αγοράσει παλιά. Υπάρχει κανένα κουπόνι για να πέσει η τιμή;
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, newlynx είπε:

Φίλοι, θέλω να παραγγείλω αρκετούς τόμους από gb-publishingservices.gr που δεν είχα αγοράσει παλιά. Υπάρχει κανένα κουπόνι για να πέσει η τιμή;
 

Όχι. Δεν παίζουν καθόλου κουπόνια από ότι γνωρίζω...

Για φθηνότερα κοίτα κανά μεταχειρισμένο, γιατί στο GB - publishing χρεώνουν τα μεταφορικά με το κιλό και φαντάσου πόσο θα σου κοστίσει...

Άσε που τα μεταχειρισμένα υπάρχει περίπτωση να τα βρεις και σε καλύτερη κατάσταση, γιατί με την Gb- publishing μπορεί να σου έρθουν χτυπημένα...

Για φθηνότερα και σε άριστη κατάσταση σου προτείνω metabook ή vendora. Αν και στην vendora υπάρχει κάποια ασφάλεια συναλλαγών ώστε μπορεί να γίνει επιστροφή αν διαφέρει η κατάσταση του αντικειμένου που παρέλαβες.Το ίδιο αναφέρει ότι γίνεται και στο metabook , αλλά δεν ξέρω αν το γνωρίζουν πολλοί ή θεωρούνται ψηλά γράμματα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32641
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   124
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

3 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Όχι. Δεν παίζουν καθόλου κουπόνια από ότι γνωρίζω...

Για φθηνότερα κοίτα κανά μεταχειρισμένο, γιατί στο GB - publishing χρεώνουν τα μεταφορικά με το κιλό και φαντάσου πόσο θα σου κοστίσει...

Άσε που τα μεταχειρισμένα υπάρχει περίπτωση να τα βρεις και σε καλύτερη κατάσταση, γιατί με την Gb- publishing μπορεί να σου έρθουν χτυπημένα...

Για φθηνότερα και σε άριστη κατάσταση σου προτείνω metabook ή vendora. Αν και στην vendora υπάρχει κάποια ασφάλεια συναλλαγών ώστε μπορεί να γίνει επιστροφή αν διαφέρει η κατάσταση του αντικειμένου που παρέλαβες.Το ίδιο αναφέρει ότι γίνεται και στο metabook , αλλά δεν ξέρω αν το γνωρίζουν πολλοί ή θεωρούνται ψηλά γράμματα...

Από metabook αγοράζω αλλά βρήκα μόνο έναν τόμο. Πράγματι η GB - publishing χρεώνει ένα κιλό κάθε τόμο οπότε τσιμπάνε τα μεταφορικά. Δεν ήξερα ότι μπορεί να έρθουν χτυπημένα, θα στείλω μήνυμα να προσέξουν!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, newlynx είπε:

Από metabook αγοράζω αλλά βρήκα μόνο έναν τόμο. Πράγματι η GB - publishing χρεώνει ένα κιλό κάθε τόμο οπότε τσιμπάνε τα μεταφορικά. Δεν ήξερα ότι μπορεί να έρθουν χτυπημένα, θα στείλω μήνυμα να προσέξουν!!!!

Από vendora έχεις ελέγξει μήπως υπάρχουν αυτά που θες;

Μακάρι να προσέξουν, αλλά λίγο δύσκολο, γιατί συνήθως τα "χτυπήματα" είναι από τα δετικά που δένουν στοίβες βιβλίων και μπορεί από εκεί που το εξώφυλλο να είναι σκληρόδετο να γίνει εύπλαστο σαν την πλαστελίνη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 ώρες πριν, newlynx είπε:

Από metabook αγοράζω αλλά βρήκα μόνο έναν τόμο. Πράγματι η GB - publishing χρεώνει ένα κιλό κάθε τόμο οπότε τσιμπάνε τα μεταφορικά. Δεν ήξερα ότι μπορεί να έρθουν χτυπημένα, θα στείλω μήνυμα να προσέξουν!!!!

Ισχύουν αυτά που αναφέρει ο φίλος olyssesmoore για τα δεματικά. Πρόσφατα που παράγγειλα κάποιους τόμους τους είχα γράψει στα σχόλια να μην είναι χτυπημένοι. Μου τηλεφώνησαν και με ενημέρωσαν ότι οι τόμοι θα έχουν σημάδια από τα δεματικά λόγω παλαιότητας. Όντως υπήρχαν θεματακια στα εξώφυλλα όμως οι τόμοι ήταν σφραγισμένοι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Επίσης μου έχει τύχει να ζητήσω αλλαγή σε κάποιον τόμο λόγω κακής εκτύπωσης και ενώ το κακέκτυπο εξωτερικά ήταν άψογο,εκείνο που μου ήρθε ως αντικατάσταση ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση... Είτε μικρά σκισίματα στις γωνίες του εξωφύλλου είτε το εξώφυλλο εύπλαστο σαν την πλαστελίνη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36284
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  59
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1447 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Γεια παιδια ,διαβασα το τελευταιο τομο του ROCKET RACOON και αυτες ειναι οι εντυπωσεις μου

Καταρχην η ιδεα των συντελεστων να ¨'ντυσουν" με εντελως  καρτουνιστκο σχεδιο και χαρουμενα χρωματα  , που παραπεμπουν εμφανισιακα σε παιδικο παραμυθι ,  αρκετα βιαιες ιστοριες , ειναι ενδιαφερουσα . 

  Ο  ROCKET  μπινελικωνει  βαραει και  σκοτωνει οτιδηποτε κινειται ανεξαρτητα απο ειδος και φυλο

Η βασικη ιστορια  διαρκει 4 τευχη και τι πιο συνηθες για HACHETTE στο τελος εχει cliffhanger :grr:

Ενταξει στεκεται και μονη της η ιστορια ,αλλα στο τελος του τεταρτου τομου ειναι σα να σου λενε τωρα αρχιζει το καλο ,δεν κανω SPOILER. Δεν ξερω καθολου αν και σε ποσα  τευχη ολοκληρωθηκε η ιστορια και αν μπορουσαν να αποφυγουν τα 2 τελευταια τευχη το 5 και το 6 και να εβαζαν την συνεχεια . Σε αυτο φυσικα δεν εχει ευθυνη η ελληνικη εκδοση αφου ετσι τους το εστειλαν ετσι το τυπωσαν  

Δυστυχως ομως οι φοβοι που ειχα για το σκιτσο επαληθευτικαν , Κυριως στις σκηνες δρασης μου βγηκαν τα ματια για να διακρινω τι γινοταν :down:, Ειδικα το δισελιδο της αποδρασης , που αποθεωνεται στο εισαγωγικο  σημειωμα , ειναι  παρα πολυ ,για μενα λεω παντα, κουραστικο και χαοτικο :confuse:

Τελοσπαντων , τουλαχιστον εχουμε στην συλλογη μας  τις πρωτες ιστοριες αποκλειστικα με τον ROCKET που εκδοθηκαν στην Ελλαδα αν δεν κανω λαθος. Καλο βραδυ

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 ώρες πριν, LEFNAT είπε:

Γεια παιδια ,διαβασα το τελευταιο τομο του ROCKET RACOON και αυτες ειναι οι εντυπωσεις μου

Καταρχην η ιδεα των συντελεστων να ¨'ντυσουν" με εντελως  καρτουνιστκο σχεδιο και χαρουμενα χρωματα  , που παραπεμπουν εμφανισιακα σε παιδικο παραμυθι ,  αρκετα βιαιες ιστοριες , ειναι ενδιαφερουσα . 

  Ο  ROCKET  μπινελικωνει  βαραει και  σκοτωνει οτιδηποτε κινειται ανεξαρτητα απο ειδος και φυλο

Η βασικη ιστορια  διαρκει 4 τευχη και τι πιο συνηθες για HACHETTE στο τελος εχει cliffhanger :grr:

Ενταξει στεκεται και μονη της η ιστορια ,αλλα στο τελος του τεταρτου τομου ειναι σα να σου λενε τωρα αρχιζει το καλο ,δεν κανω SPOILER. Δεν ξερω καθολου αν και σε ποσα  τευχη ολοκληρωθηκε η ιστορια και αν μπορουσαν να αποφυγουν τα 2 τελευταια τευχη το 5 και το 6 και να εβαζαν την συνεχεια . Σε αυτο φυσικα δεν εχει ευθυνη η ελληνικη εκδοση αφου ετσι τους το εστειλαν ετσι το τυπωσαν  

Δυστυχως ομως οι φοβοι που ειχα για το σκιτσο επαληθευτικαν , Κυριως στις σκηνες δρασης μου βγηκαν τα ματια για να διακρινω τι γινοταν :down:, Ειδικα το δισελιδο της αποδρασης , που αποθεωνεται στο εισαγωγικο  σημειωμα , ειναι  παρα πολυ ,για μενα λεω παντα, κουραστικο και χαοτικο :confuse:

Τελοσπαντων , τουλαχιστον εχουμε στην συλλογη μας  τις πρωτες ιστοριες αποκλειστικα με τον ROCKET που εκδοθηκαν στην Ελλαδα αν δεν κανω λαθος. Καλο βραδυ

 

Η όλη σειρά συμπληρώνεται σε 11 τευχη και μια χαρά τα έβαλαν ετσι γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν θα μπορούσαν να βάλουν  τα πάντα σε ένα τομο(εντάξει έχουμε και έναν τόμο x men της συλλογής  με 11 ή 12 τεύχη αν δεν κάνω λάθος αλλά  αυτό είναι εξαίρεση).

Στέκει μεν μόνη της αλλά πρέπει να  πετάξουν και ένα τυράκι για τη συνέχεια  για να συνεχίσει και ο αναγνώστης να αγοράζει και τα υπόλοιπα.

Συνηθίζεται στα κομιξ αυτό το μοτίβο . Δηλ να ολοκληρώνεται μεν ένα κομμάτι ιστορίας αλλά να σου πετάει και ένα κομμάτι για τη συνέχεια ώστε να συνεχίσεις να διαβάζεις τη γενικότερη ιστορία που θέλει να πει ο κάθε σεναριογράφος του run . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 117: Ο Θάνατος του Γούλβεριν

 

Death_wolverine_1.jpg

 

Η αντίστροφη μέτρηση έχει ξεκινήσει και ο Θάνατος του Γούλβεριν είναι μια πραγματικά σημαντική και συγκινητική ιστορία που αν και είχε εκδοθεί πριν λίγα χρόνια από την Anubis, τελικά συμπεριλήφθη και από την Hachette.

 

Ένας φόρος τιμής στον σπουδαίο ήρωα

 

DjHzqbOMygEmEctor3ljAMH4Zh5Ltyp0LSfX-hibCsU.webp  4161597-3.jpg

 

Ο Γούλβεριν κοσμούσε για χρόνια το avatar μου τον πρώτο μου καιρό στο φόρουμ και είναι μετά τον Spider-Man και τον Batman, ο αγαπημένος μου ήρωας, σε βαθμό που έχω διαβάσει πραγματικά πάρα πολλές ιστορίες του. Έτσι μπόρεσα σε μεγάλο βαθμό να καταλάβω 100% τι παίζει σε κάθε σημείο της ιστορίας, μιας και στον θάνατο του Γούλβεριν, ο Charles Soule δείχνει ότι αγαπάει πολύ τον ήρωα και αποτίει έναν φόρο τιμής στις διαφορετικές φάσεις και περιόδους του από το Weapon X μέχρι την περίοδο του στην Ιαπωνία.

 

Death_of_Wolverine_3_Preview_1__scaled_800.jpg

 

Ουσιαστικά μαθαίνουμε πως ο Γούλβεριν έχει χάσει την ικανότητα αυτοϊασης του και παρά την προσπάθεια σπουδαίων επιστημόνων, δε βρίσκεται λύση με αποτέλεσμα να αρχίσει να γερνάει, να μη μπορεί να γιατρέψει τα τραύματα του αλλά ταυτόχρονα το αδαμάντιο στο σκελετό του θα αρχίσει να του προκαλεί εσωτερικά προβλήματα. Μέσα σε όλα, δέχεται επιθέσεις από μεγαλοπρεπείς εχθρούς όπως ο Nuke και μαθαίνει ότι κάποιος τον έχει επικηρύξει, αλλά μόνο για ζωντανό.

 

4161599-5.jpg  

 

Έτσι ο Γούλβεριν βαδίζει σε μια τελευταία περιπέτεια που τον φέρνει αντιμέτωπο με παλιούς του εχθρούς, ξαναβλέπει τον Sabretooth, συνάπτει συμμαχίες με παλιούς του φίλους και τελικά τον βλέπουμε τόσο στην Avengers περίοδο, όσο και να επιστρέφει στην Ιαπωνία για να καταλήξει στις εγκαταστάσεις του Weapon X για να βρει τον δημιουργό του. Το τέλος είναι ιδιαίτερα συγκινητικό και δείχνει το πείσμα και την αυταπάρνηση του πρωταγωνιστή μας, ενώ γονατίζει και φεύγει από τη ζωή. Είναι μια όμορφη ιστορία και ο τόμος είναι μακράν του δευτέρου ο πλουσιότερος σε αφιερώματα με πάρα πολλές σελίδες προσχεδίων του McNiven και λόγια των συντελεστών για την ιστορία.

 

Ο McNiven ξεδιπλώνει το ταλέντο του

 

4161600-4.jpg

 

Το έχω ξαναπεί ότι ο Steve McNiven είναι από τους πιο υποτιμημένους σχεδιαστές της γενιάς του και ο Καναδός νιώθω ότι με δικαιώνει μέσα από το σχέδιο του σε αυτόν τον τόμο. Φαίνεται ότι του αρέσει ο Γούλβεριν και έχει μελετήσει προσεκτικά τους side characters κάθε ιστορίας προσδίδοντας έτσι λεπτομέρεια στις εκφράσεις, πολύ δυναμισμό στις φιγούρες και φυσικά κάποιες πολύ εντυπωσιακές μάχες παρά τον περιορισμό του Γούλβεριν να μη χρησιμοποιήσει τα νύχια του. Είναι από τους τόμους που το σχέδιο δένει τέλεια με το σενάριο.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

wolverine_death_statue.webp

 

Αγαπώ πολύ αυτήν την ιστορία, ακόμα και αν οι συνέχειες Hunt for Wolverine και Return of Wolverine δεν ήταν εξίσου εντυπωσιακές, Θεωρώ πως ένα τέλος σημαίνει πάντα μια αναδρομή στη ζωή σου και τι έχεις κάνει και ο Soule κάνει ακριβώς αυτό με τον Γούλβεριν. Αν είστε φαν του ήρωα, επιβάλλεται να το διαβάσετε και ας σας στεναχωρήσει. Ακόμα και περιστασιακούς αναγνώστες που έχουν διαβάσει λίγες ιστορίες του από τη συλλογή, μπορούν να το ακολουθήσουν. Για μένα είναι πραγματικά αγαπημένος τόμος και τον συστήνω οπωσδήποτε. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι και "Ο Θάνατος της Συλλογής" :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

17 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι και "Ο Θάνατος της Συλλογής" :( 

 

Αυτή η αισιοδοξία σου ώρες ώρες :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

6 ώρες πριν, constantinople είπε:

Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι και "Ο Θάνατος της Συλλογής" :( 

Πάμε να ανοίξουμε ένα δικό μας γραφείο τελετών;:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 min ago , olyssesmoore said:

Πάμε να ανοίξουμε ένα δικό μας γραφείο τελετών;:lol:

 

Αμέ! Αλλά οι τελετές θα περιλαμβάνουν παρουσιάσεις κόμικς, signings δημιουργών και πολλά άλλα happenings! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5273
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1684 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

3 ώρες πριν, constantinople είπε:

Αμέ! Αλλά οι τελετές θα περιλαμβάνουν παρουσιάσεις κόμικς, signings δημιουργών και πολλά άλλα happenings! :) 


Αν το φέρετρο μου δεν είναι υπογεγραμμένο από τον Alan Moore, δεν κατεβαίνω!  :out:

:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δυστυχώς προς το παρόν μόνο υπογραφή από τον κύριο Παχνέλη μπορούμε να κανονίσουμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θέλω να το πω καιρό και διαρκώς το μετανιώνω, τώρα όμως θα γκρινιάξω.

Δεν έχουν ολοι οι ανθρωποι τον ιδιο ελευθερο χρονο να διαβαζουν απειρα ποστς σε ενα τοπικ που δε φτιαχτηκε για σπαμ.

Και τελευταια διαρκως εχει ξεχειλωθει το πραγμα.

Είναι θεμα σεβασμού προς όλα τα μέλη. Και σας το λεω εγώ που προλαβαίνω και τα διαβάζω όλα.

Αλλά εδώ πέρα μιλαμε για 79 σελίδες τοπικ. Πρέπει και εδώ να κανουμε ασκοπο χαβαλέ? Δεν υπαρχει η ξεχειλωμένη κουβεντούλα?

 

Με συγχωρείτε για τη γκρίνια και την όποια αρνητικότητα εκφέρω. Μια παρέα είμαστε. Oύτως ή αλλως θα το διαγράψω σε λίγες ώρες το ποστ μου.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

15 min ago , christs said:

Oύτως ή αλλως θα το διαγράψω σε λίγες ώρες το ποστ μου.

 

Όχι, άστο! Συμμετέχει κι αυτό με τον τρόπο του στον χαβαλέ! :) 

 

Spoiler

Εξάλλου η συλλογή τελειώνει σε δυο τόμους οπότε δεν μένει και πολύ μεγάλο περιθώριο για ουσιαστική κουβέντα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39911
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 14/3/2024 στο 8:55 ΜΜ, constantinople είπε:

Δυστυχώς προς το παρόν μόνο υπογραφή από τον κύριο Παχνέλη μπορούμε να κανονίσουμε!

Πάνος Παχνελης που κάποτε σχεδίαζε τις αφίσες στο περιοδικό Spiderman του Καμπανα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56297
  • Achievement Points:  5445
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5237 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ναι! Είναι ο έλληνας Stan Lee! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.