Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ...


kaklamoney

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χα! :D :D :D 

 

Ντάξει ένα βυτιάκι το θέλει σε μια καρότσα. 

 

Συντηρητικά βγάζει ~8-8.5l/100. Αν σπάσει φτάνει και 20 λίτρα στιγμιαία. Και ακόμα θα μπουν και άλλα πράγματα πάνω, σιγά σιγά βέβαια. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωχ,κατάλαβα...!Παφ και τάλιρο που λένε...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που κέρδισα σε διαγωνισμό από διαφήμιση. :lol:
Επειδή συχνάζω στο tapas (και επειδή cookies), μου έβγαλε πριν κανένα μήνα ένα "Suggested Post" στο facebook για ένα διαγωνισμό μιας έντυπης έκδοσης ενός webcomic. Αφού σιγουρεύτηκα ότι είναι legit πήρα μέρος και ιδού τα μαντάτα.

unnamed.jpg

+1 webcomic για catch up, εν ολίγοις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όχι σήμερα,για την ακρίβεια την Πέμπτη που μας πέρασε,η Αθηναϊκή Ζυθοποιία ξεκίνησε να χρησιμοποιεί μαγνητικές κάρτες εισόδου...!Όλοι οι εργαζόμενοι,είτε έρχονται πεζοί,είτε με όχημα,οφείλουν να χτυπούν την κάρτα τους για να τους ανοίξει η μπάρα...!

 

Μιλάμε νιώθω λες και δουλεύω στην CIA...!  :gun2:  :lol:

 

post-20685-0-58153000-1497822784_thumb.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλά τόσο καιρό μεταφέρεις μπυρες με την νταλίκα και δεν το έχεις πει; Που πάμε σε αυτό τον κόσμο δηλαδή; Ερωτώ.

 

Πολυαγαπημένομενε λατρευτοτατότατε φίλε Γιάννη, ακου να δεις πως θα στήσουμε το ατύχημα και θα κατεβάσουμε ένα φορτίο από μύθος στην Ρόδο για το καλοκαίρι..

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλά τόσο καιρό μεταφέρεις μπυρες με την νταλίκα και δεν το έχεις πει; Που πάμε σε αυτό τον κόσμο δηλαδή; Ερωτώ.

 

Πολυαγαπημένομενε λατρευτοτατότατε φίλε Γιάννη, ακου να δεις πως θα στήσουμε το ατύχημα και θα κατεβάσουμε ένα φορτίο από μύθος στην Ρόδο για το καλοκαίρι..

 

:D

Μπυροπειρατεία είμαι μέσα  :beer5:

Εννοείται ότι όλα τα αποδεικτικά στοιχεία θα εξαφανιστούν!  :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104537
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Θα σας δώσω όλους στυγνά και αβίαστα. Ο Γιάννης θα χάσει τη δουλειά του και όλοι σας θα βρεθείτε φυλακή.  :SmokingDevil:

 

 

 

Βέβαια με μερικά καφάσια μπύρες αλλάζω γνώμη. :D

 

 

:oekviastistouforum:

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

το touforum είναι πλεονασμός :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν έχω κανένα θέμα για μπυροπειρατεία,απλά εγώ δεν θα ξέρω τίποτα...!  :fiou:  Θα πω ότι ξαφνικά μου την έπεσαν τρεις-τέσσερις μαντράχαλοι με μάσκες από ήρωες της Marvel και της DC (ένας φορούσε του Corto Maltese :P ) και πριν προλάβω να αντιδράσω,με ακινητοποίησαν...! :D

 

Αλέξανδρε,Μύθο είναι πολύ δύσκολο να βρεις στην νταλίκα...!Δεν ανήκει στην οικογένεια της Αθηναϊκής...! ;)

 

Και μετά συναντιόμαστε κάπου και τις πίνουμε...!  :beer1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32806
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μπυροπειρατεια στον Ινδιανο ε?....Χμμμμμ.... :thinking:

 

ΟΚ, μεσα!!!! :yes:

 

Αλλα μετα την μπυρομοιρασια και την μπυροκατανυξη στην Λεσχη... :beer2: ....δεν ξερω τιποτα σας το δηλωνω..... :angel: ...... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό πάλι ,να κάνεις ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ σε ΙΝΔΙΑΝΟ  :lol:  :lol:  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν ξέρω τι λέτε για λέσχες, το φορτηγό πρέπει να μπει βράδυ σε πλοίο για Ρόδο και από κει και πέρα φροντίζω εγώ για την κατάληξη του. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν ξέρω τι λέτε για λέσχες, το φορτηγό πρέπει να μπει βράδυ σε πλοίο για Ρόδο και από κει και πέρα φροντίζω εγώ για την κατάληξη του. :D

 

Φροντίστε να μου την πέσετε μόλις βγαίνω από την ΒΙ.ΠΕ. στην Πάτρα και φεύγουμε κατευθείαν για το λιμάνι...! :P

 

Ελπίζω να μην διαβάζει κανένας διευθυντής αυτές τις γραμμές...:Με βλέπω,στην καλύτερη των περιπτώσεων,να αναλαμβάνω κλαρκ μέσα στο εργοστάσιο και να μην με ξαναβγάζουν στον δρόμο...! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μονο εγώ σκέφτομαι σκηνικά mad Max με το φπρτηγο μπύρες που λιγουρευεστε;; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95126
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μονο εγώ σκέφτομαι σκηνικά mad Max με το φπρτηγο μπύρες που λιγουρευεστε;; :P

 

Εγώ πάντως ούτε ξυρίζω το κεφάλι μου,ούτε βάφω μαύρα τα μάτια μου,ούτε βάζω ασημένια μπογιά στα χείλη μου...!

 

Το λέω για να είμαστε εξηγημένοι...! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γενικά δεν θεωρώ ότι σοκάρομαι εύκολα γιατί καλώς ή κακώς έχω δει λάιβ κατά καιρούς πολλά κουλά και άσχημα να συμβαίνουν. Αλλά χθες βρέθηκα σε μια κουβέντα που πραγματικά με σόκαρε. Δεν θέλω να ανοίξω οποιουδήποτε είδους αντιπαραθέσεις, άλλωστε δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αντιπαράθεσης για σκεπτόμενους ανθρώπους. Εν πάση περιπτώσει, βρίσκομαι για μπύρα με μια αρκετά ετερόκλητη παρέα, με ανθρώπους από βορειο-ευρωπαϊκές χώρες και έναν τύπο από Αίγυπτο. Άνθρωποι "μορφωμένοι" και κοσμογυρισμένοι αν μη τι άλλο και οι περισσότεροι απόλυτα θετικά προσκείμενοι ως προς την ελευθερία της σεξουαλικότητας.

 

Κάπως γυρνάει η κουβέντα στην ομοφυλοφιλία και γυρνάει ο εν λόγω τύπος εκ Αιγύπτου, άνθρωπος με 2 μεταπτυχιακά και προεργασία σε Ισπανίες, Αγγλίες και δεν συμμαζεύεται και πετάει ένα εξωφρενικό "καλύτερα νεκρόφιλος ή κτηνοβάτης παρά ομοφυλόφιλος" με απόλυτη σοβαρότητα. Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ άρχισα ένα μπαράζ όχι και τόσο κομψών επιθέσεων προς το μέρος του προφανώς. Αυτό που με σόκαρε ακόμα παραπάνω, ήταν ότι όλοι, όλοι ανεξαιρέτως, οι φιλελέ "ευρωπαίοι" γύρω γύρω όχι μόνο το έκαναν αβαβά, αλλά γέλασαν κιόλας αμήχανα και συνέχισαν να πίνουν τις μπύρες τους σαν να μην ειπώθηκε κάτι τόσο χυδαίο. Και με κοιτούσαν σε φάση "μα γιατί του επιτίθεσαι". 

 

Οκ. Μάλιστα. Σηκώθηκα και έφυγα, συνάντησα κάτι κομιξάδες και βρήκα την υγειά μου.

 

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά κατάλαβα ότι για κάποιους ανθρώπους δεν υπάρχει ούτε ελπίδα, ούτε επιστροφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@θρηνωδός

 

τον μητροπολίτη Πειραιώς τον ξέρεις;

 

τον μητροπολίτη Θεσσαλονίκης;

 

για να μην μιλήσω για διάφορους πολιτικούς, εντός και εκτός εγκληματικών οργανώσεων.

 

 

πάντως οι Αιγύπτιοι στατιστικά είναι πιο liberal από τους υπόλοιπους άραβες.

 

 


.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά δεν θεωρώ ότι σοκάρομαι εύκολα γιατί καλώς ή κακώς έχω δει λάιβ κατά καιρούς πολλά κουλά και άσχημα να συμβαίνουν. Αλλά χθες βρέθηκα σε μια κουβέντα που πραγματικά με σόκαρε. Δεν θέλω να ανοίξω οποιουδήποτε είδους αντιπαραθέσεις, άλλωστε δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αντιπαράθεσης για σκεπτόμενους ανθρώπους. Εν πάση περιπτώσει, βρίσκομαι για μπύρα με μια αρκετά ετερόκλητη παρέα, με ανθρώπους από βορειο-ευρωπαϊκές χώρες και έναν τύπο από Αίγυπτο. Άνθρωποι "μορφωμένοι" και κοσμογυρισμένοι αν μη τι άλλο και οι περισσότεροι απόλυτα θετικά προσκείμενοι ως προς την ελευθερία της σεξουαλικότητας.

 

Κάπως γυρνάει η κουβέντα στην ομοφυλοφιλία και γυρνάει ο εν λόγω τύπος εκ Αιγύπτου, άνθρωπος με 2 μεταπτυχιακά και προεργασία σε Ισπανίες, Αγγλίες και δεν συμμαζεύεται και πετάει ένα εξωφρενικό "καλύτερα νεκρόφιλος ή κτηνοβάτης παρά ομοφυλόφιλος" με απόλυτη σοβαρότητα. Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ άρχισα ένα μπαράζ όχι και τόσο κομψών επιθέσεων προς το μέρος του προφανώς. Αυτό που με σόκαρε ακόμα παραπάνω, ήταν ότι όλοι, όλοι ανεξαιρέτως, οι φιλελέ "ευρωπαίοι" γύρω γύρω όχι μόνο το έκαναν αβαβά, αλλά γέλασαν κιόλας αμήχανα και συνέχισαν να πίνουν τις μπύρες τους σαν να μην ειπώθηκε κάτι τόσο χυδαίο. Και με κοιτούσαν σε φάση "μα γιατί του επιτίθεσαι". 

 

Οκ. Μάλιστα. Σηκώθηκα και έφυγα, συνάντησα κάτι κομιξάδες και βρήκα την υγειά μου.

 

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά κατάλαβα ότι για κάποιους ανθρώπους δεν υπάρχει ούτε ελπίδα, ούτε επιστροφή.

 

Ήμουν σε παρόμοια κατάσταση πριν από μερικά χρόνια (σε διαφορετικό ζήτημα), και όσο το σκέφτομαι καταλήγω ότι οι ηθικές αρχές πολλών, αν όχι των περισσότερων, είναι τελείως ευέλικτες και σχετίζονται καθαρά με τον κοινωνικό τους κύκλο. Από την μια ταυτιζόμαστε με τις τάσεις ή την φιλοσοφία (ie γινόμαστε στερεότυπα) των peers μας και από την άλλη έτσι και κάποιος μέσα στην 'παρέα' πει ή κάνει κάτι που είναι ηθικά αισχρό, το default είναι ο κατευνασμός και η δικαιολόγηση των αδικαιολόγητων. 

 

Πχ, ανέφερες ότι η παρέα σου έχει ανθρώπους με μεταπτυχιακά κτλ. ΟΚ, μπορεί οι κοινωνικοοικονομικοί παράγοντες που επιτρέπουν ή ωθούν κάποιον στο να επεκταθεί εκπαιδευτικά να συσχετίζονται με την προοδευτικότητα, αλλά εν μέρει η ιδέα ότι πολλά πτυχία = προοδευτική ιδεολογία είναι ένα από τα στερεότυπα στα οποία μπαίνουμε. Για να πάρεις ένα πτυχίο χρειάζεται να δουλέψεις αρκετά και να κατέχεις ένα εξειδικευμένο θέμα (πιο προαιρετικό αυτό). Δεν είναι απαραίτητα ηθικοπλαστική η όλη διαδικασία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τώρα που το ξαναδιαβάζω ερμηνεύεται και έτσι, αλλά το θέμα μεταπτυχιακό το ανέφερα μόνο και μόνο για να επισημάνω ότι μιλάω για ανθρώπους που έχουν ταξιδέψει στο εξωτερικό, έχουν βγει από το καβούκι τους, έχουν δει 3-4 διαφορετικές κουλτούρες και τα λοιπά. Ποτέ δεν πίστεψα (και ευτυχώς) ότι μόρφωση=παιδεία (και ηθική παιδεία μεταξύ άλλων). Αν είχα απέναντι μου έναν άνθρωπο που κατέβηκε από τα βουνά κυριολεκτικά και μεταφορικά, δεν θα το δεχόμουν αλλά τουλάχιστον θα το περίμενα εν μέρει. Το ότι ο άλλος έχει ζήσει σε κεντρικές πόλεις χωρών που προωθούν με χιλιάδες τρόπους την πνευματική απελευθέρωση και παρόλα αυτά έχει μείνει τόσο πολωμένος σε απόψεις που αν τις έλεγες αναχρονιστικές θα ήσουν ευγενικός, προδίδει μια προσωπικότητα καθόλα προβληματική και μολυσματική. *

 

Όσον αφορά την αδιαφορία που λες, και γω αναρωτιέμαι γιατί τόσος ευνουχισμός. Και θυμήθηκα ένα κοινωνικό πείραμα (το διατυπώνω λάθος ίσως, αλλά μέσες άκρες πήγαινε κάπως έτσι) που συμβαίνει κάτι ακραίο μπροστά σε πλήθος (ξυλοδαρμός, κάποια ληστεία δεν θυμάμαι) και οι δεκάδες άνθρωποι που ήταν αυτόπτεις μάρτυρες απλά παρακολουθούσαν αμήχανα περιμένοντας πάντα κάποιον άλλο να κάνει την πρώτη κίνηση. Και καταλήγω στο πιο εκλαϊκευμένο "την φωτιά αποφασίζω να την σβήσω όταν φτάσει να γλύφει τους τοίχους του σπιτιού μου, ενώ την βλέπω να έρχεται από χιλιόμετρα μακριά". 

 

* Ίσως πάλι είμαι ρομαντικός και πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι θα έπρεπε να αντιδρούν σε τέτοια ερεθίσματα, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω το πείραμα που αναφέρεις αλλά μάλλον το φαινόμενο που λες είναι αυτό ή/και αυτό. (Γι'αυτό σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης είναι σημαντικό να απευθυνθείς σε κάποιον συγκεκριμένα και να του πεις να καλέσει ασθενοφόρο παρά να πεις γενικά 'Κάποιος να καλέσει βοήθεια!')

 

Αυτό βέβαια υποθέτει ότι σε τετ-α-τετ συζητήσεις τα ίδια άτομα θα προέβαλλαν ένσταση. Αλλά νομίζω ότι είναι περισσότερο ο ευνουχισμός που αναφέρεις, επιλέγουμε το path of least resistance, μην πάρουμε καμιά ηθική στάση που μπορεί να θίξει κανένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ναι αυτό ακριβώς είναι, το bystander effect. Ευκαιρία να το διαβάσω λίγο πιο αναλυτικά γιατί το άρθρο για το πείραμα το είχα πιάσει φευγαλέα πριν χρόνια. 

 

Θενκς :beer5:

 

Ως προς το δεύτερο συμφωνώ, έχουν παρερμηνεύσει τελείως την έννοια της πολιτικής ορθότητας σε βαθμό που υποβιβάζουν την ίδια τους την νοημοσύνη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9861
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3084 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Γενικά δεν θεωρώ ότι σοκάρομαι εύκολα γιατί καλώς ή κακώς έχω δει λάιβ κατά καιρούς πολλά κουλά και άσχημα να συμβαίνουν. Αλλά χθες βρέθηκα σε μια κουβέντα που πραγματικά με σόκαρε. Δεν θέλω να ανοίξω οποιουδήποτε είδους αντιπαραθέσεις, άλλωστε δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αντιπαράθεσης για σκεπτόμενους ανθρώπους. Εν πάση περιπτώσει, βρίσκομαι για μπύρα με μια αρκετά ετερόκλητη παρέα, με ανθρώπους από βορειο-ευρωπαϊκές χώρες και έναν τύπο από Αίγυπτο. Άνθρωποι "μορφωμένοι" και κοσμογυρισμένοι αν μη τι άλλο και οι περισσότεροι απόλυτα θετικά προσκείμενοι ως προς την ελευθερία της σεξουαλικότητας.

 

Κάπως γυρνάει η κουβέντα στην ομοφυλοφιλία και γυρνάει ο εν λόγω τύπος εκ Αιγύπτου, άνθρωπος με 2 μεταπτυχιακά και προεργασία σε Ισπανίες, Αγγλίες και δεν συμμαζεύεται και πετάει ένα εξωφρενικό "καλύτερα νεκρόφιλος ή κτηνοβάτης παρά ομοφυλόφιλος" με απόλυτη σοβαρότητα. Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ άρχισα ένα μπαράζ όχι και τόσο κομψών επιθέσεων προς το μέρος του προφανώς. Αυτό που με σόκαρε ακόμα παραπάνω, ήταν ότι όλοι, όλοι ανεξαιρέτως, οι φιλελέ "ευρωπαίοι" γύρω γύρω όχι μόνο το έκαναν αβαβά, αλλά γέλασαν κιόλας αμήχανα και συνέχισαν να πίνουν τις μπύρες τους σαν να μην ειπώθηκε κάτι τόσο χυδαίο. Και με κοιτούσαν σε φάση "μα γιατί του επιτίθεσαι".

Δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό που σε σόκαρε ήταν γενικά η στάση του κατά της ομοφυλοφιλίας ή ειδικά η φράση του: «καλύτερα νεκρόφιλος ή κτηνοβάτης παρά ομοφυλόφιλος».

 

Τον ρώτησες γιατί το λέει αυτό; Με ποια κριτήρια είναι καλύτερος ένας νεκρόφιλος ή ένας κτηνοβάτης από έναν ομοφυλόφιλο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προφανώς και το να θεωρεί κάποιος ότι είναι πιο υγιές κάποιος να σοδομίζει πτώματα και ζώα από το να έλκεται από άτομα του ίδιου φύλου (αυτό είναι και το κριτήριο, η πνευματική ή μη "υγεία" της κάθε πράξης) είναι σοκαριστικό,βαθιά ανησυχητικό και επικίνδυνο. Για την στάση του περί ομοφυλοφιλίας γενικότερα δεν μου έκανε εντύπωση γνωρίζοντας το κοινωνικό υπόβαθρο του συγκεκριμένου και το πόσο συντηρητικά μεγάλωσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όσον αφορά την αδιαφορία που λες, και γω αναρωτιέμαι γιατί τόσος ευνουχισμός. Και θυμήθηκα ένα κοινωνικό πείραμα (το διατυπώνω λάθος ίσως, αλλά μέσες άκρες πήγαινε κάπως έτσι) που συμβαίνει κάτι ακραίο μπροστά σε πλήθος (ξυλοδαρμός, κάποια ληστεία δεν θυμάμαι) και οι δεκάδες άνθρωποι που ήταν αυτόπτεις μάρτυρες απλά παρακολουθούσαν αμήχανα περιμένοντας πάντα κάποιον άλλο να κάνει την πρώτη κίνηση. Και καταλήγω στο πιο εκλαϊκευμένο "την φωτιά αποφασίζω να την σβήσω όταν φτάσει να γλύφει τους τοίχους του σπιτιού μου, ενώ την βλέπω να έρχεται από χιλιόμετρα μακριά".

να δεις που κάτι μου θυμίζει :) αυτό το "νταξ, θα το κάνει άλλος" :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Με προβληματίζει αρκετά το γεγονός ότι κάποιος θεωρεί δύο ποινικά κολάσιμες πράξεις καλύτερες από μια επιλογή που δεν έχει ουδεμία επίπτωση στο κοινωνικό γίγνεσθαι.

 

Είναι γεγονός ότι η μόρφωση δεν συνεπάγεται την παιδεία και ότι συναντά κανείς άκρως οπισθοδρομικά άτομα μέσα σε ακαδημαϊκούς κύκλους καθώς και άκρως προοδευτικά άτομα σε πιο λούμπεν χώρους, ωστόσο είναι συνταρακτικό να βλέπει κανείς τόσο ακραίες αντιδράσεις.

 

Εικάζω ότι ως ένα βαθμό οφείλεται και στο θρησκευτικό υπόβαθρο και εξηγούμαι.

 

Πέραν της ιδεολογικής διαφοράς που υπάρχει ανάμεσα στις δύο θρησκείες ,χριστιανισμός-ισλάμ με την πρώτη να πρεσβεύει ιδεολογικά εκείνο το "αγαπάτε αλλήλους" χωρίς αστερίσκους και υποσημειώσεις και την δεύτερη με ένα "αλλά" στο τέλος της φράσης, έχω την αίσθηση πως έχει να κάνει και με την απαξιώση της θρησκείας ως καθοριστικής έννοιας στην ζωή του μέσου Ευρωπαίου.

 

Εξηγούμαι: Είναι γεγονός ότι η Ευρωπαϊκή κοινωνία και σε μικρότερο μέρος αυτής η Ελληνική ήταν μέχρι πρότινος βαθιά συντηρητική και οπισθοδρομική. Ας μην ξεχνάμε ότι ακόμα και στην προοδευτική Σουηδία η ομοφυλοφιλία αντιμετωπιζόταν σαν ασθένεια μέχρι και μετά τα μέσα της δεκαετίας του 70'. Σε αυτό συνεβάλλε πολύ και η χριστιανική θρησκεία με τις απαγορεύσεις και τα θέσφατά της. Ωστόσο με το πέρασμα των ετών, η θρησκεία απαξιώθηκε και από εκει που έπαιζε καθοριστικό ρόλο στις ζωές των ανθρώπων , πλέον παίζει αν όχι ελάχιστο , το πολύ έναν πολύ μικρό ρόλο. Για τον μέσο Ευρωπαίο η θρησκεία του είναι κάτι που (άν υπάρχει) το αντιμετωπίζει ως φολκλόρ και σε ουδεμία περίπτωση δεν του επιτρέπει να καθορίζει τις αποφάσεις του ή την στάση του απέναντι στην ζωή και σε διάφορα μείζονα ιδεολογικά ή ηθικά ζητήματα.

 

Ακόμη και στην χώρα μας αρκετά μεγάλη μερίδα του πληθυσμού (πλέον) ζητά οριστικό διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους, πράγμα αδιανόητο μέχρι πριν από μερικά -όχι πολλά- χρόνια. Συνεπώς λοιπόν, απαλλαγμένοι από ιδεολογικά δεσμά και απαγορεύσεις που στην πραγμνατικότητα δεν είναι καν χριστιανικές αλλά κατασκευές ενός ιερατείου * μπορέσαμε ως Ευρώπη και σιγά σιγά προσπαθούμε ως Ελλάδα να αποδεχτούμε το πασιφανές. Ότι κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του σώματός του. 

 

Δυστυχώς αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο στις χώρες του λεγόμενου Αραβικού κόσμου. Εκεί και η θρησκεία εξ ορισμού είναι πιο σκληροπυρηνική και οι άνθρωπο δεν έχουν φτάσει στο σημείο να την απαξιώσουν ακόμη. Θα γίνει κάποτε αυτό; Αναμφίβολα. Ο χρόνος θα δείξει όμως πότε. Μέχρι τότε φαινόμενα όπως το παραπάνω δεν θα εξαλειφθούν ούτε θα είναι κάτι το αδιανόητο.

 

Όσον αφορά για την κοινοτική ευθύνη των υπολοίπων, το ανέλυσαν πολύ καλά άλλα μέλη του φόρουμ και δεν θα επεκταθώ. Είναι απλώς το ερώτημα που έθεσε πολύ καλά ο Μίκαελ Χάνεκε στην ταινία του που τιτλοφορείται "Κρυμμένος". Πόσο ανέχεσαι να  είσαι ένοχος; 

 

 

*και ο Χριστός παρέα με πόρνες και αμαρτωλούς έκανε όχι με εξέοχντες ανθρώπους ή τους φαρισαίους και τους γραμματείς που αποτελούσαν το τότε ιερατείο. Μάλιστα εναντιωνόταν τους τελευταίους...

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Σουηδικό κράτος ήταν 'πρωτοπόρο' στον τομέα του ευγονισμού, έκανε εμπόριο με την Γερμανία και στους 2 ΠΠ, και ταυτόχρονα, μόλις λίγα χρόνια αργότερα, έσωζε Εβραίους από την ναζιστική Γερμανία μέσω του Ερυθρού Σταυρού. Δεν είναι το θέμα ότι η Σουηδία παθαίνει εγκεφαλικό και αλλάζει τελείως πορεία κάθε δεκαετία, απλά οι κοινωνικοί παράγοντες είναι πολυδιάστατοι και δεν μπορούν να εξηγηθούν με μια διχοτομία μεταξύ οπισθοδρομίας και προόδου.

Άλλωστε ακόμα και να το βλέπαμε υπό αυτό το πρίσμα, πρώτον δεν μπορούμε να μιλήσουμε για μια συνεχή πρόοδο καθώς η τελευταία δεκαετία στην Ευρώπη αν μη τι άλλο παρουσίασε πολλές οπισθοδρομικές τάσεις σε πολλούς τομείς, και γενικότερα, η ιδέα ότι καθώς περνάνε τα χρόνια τα πράγματα θα γίνονται καλύτερα και πιο προοδευτικά είναι μύθος. Κατά δεύτερο, αυτή η οπισθοδρομία εμφανίστηκε σε πολλές εκδοχές, από τις 'Καθολικές illiberal δημοκρατίες' (όρος του Orban, οχι δικός μου) στην Ουγγαρία και στην Πολωνία μέχρι και την alt-right, χόμπυ πολλών νέων, λευκών, αγνωστικιστών/άθεων,  'economically anxious' (γκούχ, γκούχ) Αμερικανών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4813 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

@θρηνωδός

 

τον μητροπολίτη Πειραιώς τον ξέρεις;

 

τον μητροπολίτη Θεσσαλονίκης;

 

για να μην μιλήσω για διάφορους πολιτικούς, εντός και εκτός εγκληματικών οργανώσεων.

 

 

πάντως οι Αιγύπτιοι στατιστικά είναι πιο liberal από τους υπόλοιπους άραβες.

 

 

 

 

.

Ρε τι μητροπολίτες λες,εδώ καθηγητές ιατρικής ΑΠΘ (ιατροδικαστικής και ψυχιατρικής και ποιος ξέρει πόσοι ακόμα) και θεωρουν ακόμα την ομοφυλοφιλία παραφιλία.. Να μην πω για αντιδράσεις γνωστών μου για τον νομο για τους γάμους των gay ζευγαριων στη Γερμανία,οπου και δουλεύουν..

Και έρχεται η αλλη η γιαγιακα που πριν δέκα λεπτα παιζει να επηζε τυρί και σου πετάει ενα "μωρέ ο,τι θέλουν ας κανουν,τι με κοφτει εμένα,να κοιτάξουν τις καμπούρες τους οι άλλοι" και χασκεις..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190269
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πάπαλα οι δηλώσεις για φέτος. Οπότε τώρα μπορώ επιτέλους να ανοίξω αυτό το μπουκαλάκι που μου έφτασε πεσκέσι από τα βόρεια. Μυρίζει υπέροχα και είναι νέκταρ στη γλώσσα και τον ουρανίσκο :):thanks: youknowwho :)

 

WP_20170713_21_54_32_Pro.jpg

 

Πρώτη φορά που πίνω ένα πιο εξειδικευμένο ρούμι :) και ναι, είναι αιώνες καλύτερο από τα συνηθισμένα ρούμια. Αιώνες :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάπαλα οι δηλώσεις για φέτος. Οπότε τώρα μπορώ επιτέλους να ανοίξω αυτό το μπουκαλάκι που μου έφτασε πεσκέσι από τα βόρεια. Μυρίζει υπέροχα και είναι νέκταρ στη γλώσσα και τον ουρανίσκο :):thanks: youknowwho :)

 

attachicon.gifWP_20170713_21_54_32_Pro.jpg

 

Πρώτη φορά που πίνω ένα πιο εξειδικευμένο ρούμι :) και ναι, είναι αιώνες καλύτερο από τα συνηθισμένα ρούμια. Αιώνες :)

 

:cheers5:

Λοιπόν το ΠΡΩΤΟ πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι το γνωστό τραγουδάκι

Γιο χο χοοο ,γιο χο χοοο ,σ' ένα βαθύ ΜΠΟΥΝΤΡΟΥΜΙ

Γιο χο χοοο , γιο χο χοοο μ΄ένα μπουκάλι ΡΟΥΜΙ!

Άντε και  του χρόνου Germ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Σάββατο πήγα μια βόλτα στην Γερμανία, τυχαίνει να μένω κοντά στα σύνορα οπότε αποτελεί τακτική και φθηνή εκδρομή. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι το τραίνο που πήραμε, καθώς και ο παράλληλος δρόμος που περνάει τα σύνορα ήταν ασφυκτικά γεμάτος με Ελβετούς που κρατούσαν βαλίτσες έτοιμες για γέμισμα με φθηνά Γερμανικά προϊόντα. Κυρίως πράγματα σούπερμαρκετ και ρούχα/παπούτσια. Κατά τις 12 το μεσημέρι η Γερμανική πόλη είχε πιο πολλά αμάξια με Ελβετικές πινακίδες παρά Γερμανικές.

 

Και μονολογούσα τρώγοντας το σουβλάκι που πήρα από το Griechische zartheit Stavros, μια κατά τα άλλα αξιοπρεπέστατη καντίνα με πιτόγυρα που βρέθηκε εκεί για να με σώσει από τον εκφοβισμό μερικών που νομίζουν ότι τα σουβλάκια τα βλέπω μόνο μέσω http. Να πεις ότι είσαι middle class Ελβετός και τα βγάζεις δύσκολα πέρα με τις εξωφρενικές τιμές κρέατος (κυρίως) και καπνού (λιγότερο) στην Ελβετία και πας και σηκώνεις τα ράφια από ξένα σούπερ. Αλλά το να βλέπω Ελβετούς που καθαρίζουν 100+k. το χρόνο με αυτοκίνητα των 200 χιλιάδων να φεύγουν με 2 καρότσια τίγκα στα πράγματα και να κρύβουν τα κρέατα στα πατάκια του αμαξιού για να μην τους ρίξουν μπιλιέτι στα σύνορα (1 κιλό ανά άτομο μαξ), αυτό φίλε μου είναι κατάντια. 

 

Το Μπάντεν που μένουμε δεν είναι τόσο μεγάλο, οπότε μετά από ένα μήνα μαθαίνεις τα περισσότερα πρόσωπα. Και γελάς όταν τους βλέπεις να συμπεριφέρονται σαν να τους ανήκει ο κόσμος επειδή είναι φραγκάτοι και από την άλλη να αδειάζουν τα ράφια του Lidl λες και ζούμε The Walking Dead irl. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.