Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ...


kaklamoney

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 ώρες πριν, Indian είπε:

 Έτσι ήρθαν στο πιάτο μας ένα καρπάτσο (καλά δεν το λέω ?),πουρές με τρούφα,μία αλμυρή πουτίγκα,μία σαλάτα με τοματίνια,ρόδια,ροκφόρ κι άλλα πολλά. Στην συνέχεια πήγαμε στο κρεοπωλείο του μαγαζιού για να διαλέξουμε. Πήραμε σκερτ και ριμπάι από μπλακ άνγκους (αν θυμάμαι καλά τα ονόματα),τα οποία ήταν εξαιρετικά (αλλά ωμά στην μέση). Ήπιαμε ένα ακριβό κρασί και για επιδόρπιο φάγαμε μία lemon pie με μαρμελάδα εξωτικών φρούτων κι ένα περίεργο εκμέκ. Ο λογαριασμός? 370 €... :wow:

 

370 ευρωπουλα για φαγητα με αλαμπουρνεζικες ονομασιες???!!! :wow:

Δεν πηγαινατε καλυτερα σε κανα σουβλατζιδικο βρε αδερφε, θα την κανατε ταρατσα, θα σας εμεναν κιολας!!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

48 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

370; Είστε μεγάλο σόι; 

Ήμασταν μόνο 4 άτομα.

29 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

 

370 ευρωπουλα για φαγητα με αλαμπουρνεζικες ονομασιες???!!! :wow:

Δεν πηγαινατε καλυτερα σε κανα σουβλατζιδικο βρε αδερφε, θα την κανατε ταρατσα, θα σας εμεναν κιολας!!! :D

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου ήρθε κάπως η τιμή,αλλά και τα διάφορα φαγητά. Δεν είμαι μαθημένος σε τέτοια. Χίλιες φορές να πηγαίναμε στην Βάρη για κανένα κοψίδι. Από την άλλη λέω,αφού ήταν δωρεάν και μία καλή (ίσως και η μοναδική) ευκαιρία να δοκιμάσω κάτι γκουρμέ γιατί να μην το κάνω? :P 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

3 ώρες πριν, Indian είπε:

Το Σάββατο που μας πέρασε ήταν η πρώτη φορά που έφαγα σε γκουρμέ εστιατόριο. :wow: 

 

Ήρθε ένας θείος μου που μένει μόνιμα στην Λάρισα κι έχει τον τρόπο του (είναι γιατρός) και μας έκανε το τραπέζι. Πήγαμε που λέτε σε ένα εστιατόριο στο Κολωνάκι (είχε κάνει κράτηση πρώτα),μας έβαλαν στο τραπέζι μας και ξεκινήσαμε να παραγγέλνουμε. Σαν βλαχάκι που είμαι τον άφησα να κάνει παιχνίδι. Έτσι ήρθαν στο πιάτο μας ένα καρπάτσο (καλά δεν το λέω ?),πουρές με τρούφα,μία αλμυρή πουτίγκα,μία σαλάτα με τοματίνια,ρόδια,ροκφόρ κι άλλα πολλά. Στην συνέχεια πήγαμε στο κρεοπωλείο του μαγαζιού για να διαλέξουμε. Πήραμε σκερτ και ριμπάι από μπλακ άνγκους (αν θυμάμαι καλά τα ονόματα),τα οποία ήταν εξαιρετικά (αλλά ωμά στην μέση). Ήπιαμε ένα ακριβό κρασί και για επιδόρπιο φάγαμε μία lemon pie με μαρμελάδα εξωτικών φρούτων κι ένα περίεργο εκμέκ. Ο λογαριασμός? 370 €... :wow: 

Πλάκα είχε που κάθε 10 λεπτά ερχόταν κι από ένας σερβιτόρος να μας ρωτήσει εάν είμαστε εντάξει. Κι όταν μας σέρβιραν το κρέας,ήρθε κι ο σεφ να μας ρωτήσει. Κάποια στιγμή ένιωσα πολύ άβολα. 

 

Η αλήθεια είναι ότι χάρηκα που δοκίμασα αυτά που τρώνε οι πλούσιοι,αλλά δεν νομίζω ότι κάνω γι'αυτή την ζωή. :P 

 

:beer: 

 

 

 

79082c53ef42bdc500f5f182cef6e32a6d0a052c0f613ffdf61525d3c855c0db.thumb.jpg.49c7982445b92e126adb98a59f1732dc.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@PhantomDuck Κάπως έτσι αισθανόμουν κι εγώ το Σάββατο. :lol: 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 1/3/2018 στο 10:22 ΜΜ, Indian είπε:

Το Σάββατο που μας πέρασε ήταν η πρώτη φορά που έφαγα σε γκουρμέ εστιατόριο. :wow: 

 

Ήρθε ένας θείος μου που μένει μόνιμα στην Λάρισα κι έχει τον τρόπο του (είναι γιατρός) και μας έκανε το τραπέζι. Πήγαμε που λέτε σε ένα εστιατόριο στο Κολωνάκι (είχε κάνει κράτηση πρώτα),μας έβαλαν στο τραπέζι μας και ξεκινήσαμε να παραγγέλνουμε. Σαν βλαχάκι που είμαι τον άφησα να κάνει παιχνίδι. Έτσι ήρθαν στο πιάτο μας ένα καρπάτσο (καλά δεν το λέω ?),πουρές με τρούφα,μία αλμυρή πουτίγκα,μία σαλάτα με τοματίνια,ρόδια,ροκφόρ κι άλλα πολλά. Στην συνέχεια πήγαμε στο κρεοπωλείο του μαγαζιού για να διαλέξουμε. Πήραμε σκερτ και ριμπάι από μπλακ άνγκους (αν θυμάμαι καλά τα ονόματα),τα οποία ήταν εξαιρετικά (αλλά ωμά στην μέση). Ήπιαμε ένα ακριβό κρασί και για επιδόρπιο φάγαμε μία lemon pie με μαρμελάδα εξωτικών φρούτων κι ένα περίεργο εκμέκ. Ο λογαριασμός? 370 €... :wow: 

Πλάκα είχε που κάθε 10 λεπτά ερχόταν κι από ένας σερβιτόρος να μας ρωτήσει εάν είμαστε εντάξει. Κι όταν μας σέρβιραν το κρέας,ήρθε κι ο σεφ να μας ρωτήσει. Κάποια στιγμή ένιωσα πολύ άβολα. 

 

Η αλήθεια είναι ότι χάρηκα που δοκίμασα αυτά που τρώνε οι πλούσιοι,αλλά δεν νομίζω ότι κάνω γι'αυτή την ζωή. :P 

 

:beer: 

 

 

 

Τίποτα με ελληνικό όνομα έφαγες??? :lmao:  Κοίτα... Από καθαρή περιέργεια θα ήθελα και εγώ να ζήσω αυτή την εμπειρία!!! Αν σου ξανατύχει ρώτα αν μπορείς να καλέσεις και έναν καλό φίλο!!! :lol: 

370/4= 92.5€ το άτομο... :oops:  Με 7€ τρώω πιτόγυρα και σκάω... 

Βρε σουβλάκι και κοψίδια και Άγιος ο Θεός!!! Επίσης το εν λόγω σχόλιο πρέπει να κατέχει το ρεκόρ για τις περισσότερες διαφορετικές αντιδράσεις!!! :up: 

 :hop::hop::hop: 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να μου φέρουν Black Angus και να είναι άψητο. Θα κλαίω για ώρες... :sad1: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Μενίγ Πουαγώ  Θα το έχω υπόψη μου την επόμενη φορά (αν υπάρξει). :lol: 

 

Εννοείται ότι κι εγώ προτιμώ το σουβλάκι και το αθάνατο κοψίδι από τα διάφορα κουλτουριάρικα φαγητά. Ποτέ όμως δεν λέω όχι σε νέες εμπειρίες (ειδικά όταν είναι δωρεάν :P ).

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σήμερα είναι η πρώτη (και ελπίζω τελευταία) φορά που πρέπει να πάω σε άλλο δήμο 15 χιλιόμετρα μακριά με το τραίνο για να πετάξω δύο σακούλες σκουπίδια. :damn:

 

Οι σακούλες σκουπιδιών στην Ελβετία είναι συγκεκριμένες από δήμο σε δήμο και αναγράφουν το όνομα του πάνω. Οπότε και αν σου μείνουν από προηγούμενο δήμο που τυχόν έμεινες, σακούλες (τις οποίες είναι κρίμα να πετάξεις άδειες και τυλιγμένες γιατί είναι πανάκριβες) πρέπει να τις βάλεις σε κάδο του συγκεκριμένου δήμου και όχι σε άλλο γιατί υπάρχει πρόστιμο. 

 

Αχα. :) Θα κάνω ένα μισάωρο ταξιδάκι με τραίνο αγκαλιά με δύο σακούλες σκουπιδιών για να πάω να τις πετάξω. :) 

 

Πρόοδος λέγεται, μην το ψάχνετε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

17 min ago , Θρηνωδός said:

Σήμερα είναι η πρώτη (και ελπίζω τελευταία) φορά που πρέπει να πάω σε άλλο δήμο 15 χιλιόμετρα μακριά με το τραίνο για να πετάξω δύο σακούλες σκουπίδια. :damn:

 

Οι σακούλες σκουπιδιών στην Ελβετία είναι συγκεκριμένες από δήμο σε δήμο και αναγράφουν το όνομα του πάνω. Οπότε και αν σου μείνουν από προηγούμενο δήμο που τυχόν έμεινες, σακούλες (τις οποίες είναι κρίμα να πετάξεις άδειες και τυλιγμένες γιατί είναι πανάκριβες) πρέπει να τις βάλεις σε κάδο του συγκεκριμένου δήμου και όχι σε άλλο γιατί υπάρχει πρόστιμο. 

 

Αχα. :) Θα κάνω ένα μισάωρο ταξιδάκι με τραίνο αγκαλιά με δύο σακούλες σκουπιδιών για να πάω να τις πετάξω. :) 

 

Πρόοδος λέγεται, μην το ψάχνετε. 

Μερικές φορές η πρόοδος έχει και τα αρνητικά της... Είναι τρελοί αυτοί οι Ελβετοί... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πριν από 1 ώρα, Θρηνωδός είπε:

Σήμερα είναι η πρώτη (και ελπίζω τελευταία) φορά που πρέπει να πάω σε άλλο δήμο 15 χιλιόμετρα μακριά με το τραίνο για να πετάξω δύο σακούλες σκουπίδια. :damn:

 

Οι σακούλες σκουπιδιών στην Ελβετία είναι συγκεκριμένες από δήμο σε δήμο και αναγράφουν το όνομα του πάνω. Οπότε και αν σου μείνουν από προηγούμενο δήμο που τυχόν έμεινες, σακούλες (τις οποίες είναι κρίμα να πετάξεις άδειες και τυλιγμένες γιατί είναι πανάκριβες) πρέπει να τις βάλεις σε κάδο του συγκεκριμένου δήμου και όχι σε άλλο γιατί υπάρχει πρόστιμο. 

 

Αχα. :) Θα κάνω ένα μισάωρο ταξιδάκι με τραίνο αγκαλιά με δύο σακούλες σκουπιδιών για να πάω να τις πετάξω. :) 

 

Πρόοδος λέγεται, μην το ψάχνετε. 

:thinking:

ΟΚ έχω αρκετές απορίες!

Πόσο ακριβές είναι οι σακούλες στην Ελβετία και κυρίως στοιχίζουν πιο φθηνά από το εισιτήριο του τραίνο;

Πως μπορεί  κάποιος να καταλάβει ποιος δημότης πέταξε μια σακούλα από άλλον δήμο;Υπάρχουν κάμερες ή γείτονες που σε δίνουν στεγνά;

Όταν διαπιστώσουν μια τέτοια παράβαση, ποια τύχη έχουν τα σκουπίδια, εννοώ ποιος δήμος αναλαμβάνει για τα περαιτέρω;

Πόσο είναι το πρόστιμο;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

32 λεπτά πριν, guskoin είπε:

:thinking:

ΟΚ έχω αρκετές απορίες!

Πόσο ακριβές είναι οι σακούλες στην Ελβετία και κυρίως στοιχίζουν πιο φθηνά από το εισιτήριο του τραίνο;

Πως μπορεί  κάποιος να καταλάβει ποιος δημότης πέταξε μια σακούλα από άλλον δήμο;Υπάρχουν κάμερες ή γείτονες που σε δίνουν στεγνά;

Όταν διαπιστώσουν μια τέτοια παράβαση, ποια τύχη έχουν τα σκουπίδια, εννοώ ποιος δήμος αναλαμβάνει για τα περαιτέρω;

Πόσο είναι το πρόστιμο;

 

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες απορίες έχω!  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

41 min ago , guskoin said:

:thinking:

ΟΚ έχω αρκετές απορίες!

Πόσο ακριβές είναι οι σακούλες στην Ελβετία και κυρίως στοιχίζουν πιο φθηνά από το εισιτήριο του τραίνο;

Πως μπορεί  κάποιος να καταλάβει ποιος δημότης πέταξε μια σακούλα από άλλον δήμο;Υπάρχουν κάμερες ή γείτονες που σε δίνουν στεγνά;

Όταν διαπιστώσουν μια τέτοια παράβαση, ποια τύχη έχουν τα σκουπίδια, εννοώ ποιος δήμος αναλαμβάνει για τα περαιτέρω;

Πόσο είναι το πρόστιμο;

 

Η φάση είναι η εξής: Κάθε δήμος έχει επίσημες σακούλες σκουπιδιών οι οποίες κοστίζουν από 25 έως 35 φράγκα οι δέκα, ανάλογα τον δήμο. Σου λέει ότι δεν με νοιάζει αν μέσα στο σπίτι σου χρησιμοποιήσεις τις κλασικές μαύρες ή κάποιες no name, αρκεί αυτή που θα πετάξεις στον δήμο π.χ. του Baden να είναι η εγκεκριμένη από τον δήμο του Baden σακούλα (η οποία γράφει πάνω baden). Αν μένεις στο koblentz που είναι άλλο χωριό/κωμόπολη, έχει σακούλες koblentz. Κάθε πολυκατοικία έχει δικό της κάδο οπότε αν εσύ πετάξεις την σακούλα του baden στον κάδο της πολυκατοικίας που μένεις στο koblentz, όταν έρθει ο σκουπιδιάρης και δει την σακούλα θα αφήσει ένα notice στην πολυκατοικία σου ότι κάποιος ένοικος παρανόμησε και πέταξε λάθος σακούλα. Ε αν είσαι ο νέος ένοικος προφανώς και θα καταλάβουν ότι την έκανες εσύ την δουλειά και θα επικοινωνήσει ο διαχειριστής της πολυκατοικίας για το ανάλογο πρόστιμο (το οποίο σε περίπτωση που δεν βρουν ποιος είναι ο υπαίτιος μπαίνει στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας και το μοιράζονται όλοι, οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν παίζουν ρομαντισμοί και θα σε δώσουν στεγνά). Ευτυχώς δεν έχω φάει τέτοιο πρόστιμο αν και απ'ότι έχω ακούσει πάει γύρω στα 100 φράγκα.

 

Το εισητήριο του τραίνου για την συγκεκριμένη διαδρομή είναι κάπου στα 7-8 πήγαινε-έλα.  Οπότε σε περίπτωση που έχεις και μια δουλειά στο άλλο χωριό το συνδυάζεις και πας και τα πετάς. Αν τώρα κάπως καταφέρεις και κάνεις βόλτα τα σκουπίδια στην πόλη και τα πετάξεις σε κάδο άλλης πολυκατοικίας, θα την πληρώσουν εκείνοι και τα σκουπίδια θα τα βάλουν στην ανακύκλωση τους και ας μην είναι του δήμου τους.

 

Όπως επίσης όταν μετακομίζεις σε νέο μέρος σου δίνουν ένα πρόγραμμα εξαμήνου με το πότε έρχονται και παίρνουν τα χαρτόκουτα/χαρτιά, πότε τα αλουμίνια και τα τενεκεδάκια. Αν χάσεις την ημερομηνία αυτού του μήνα για τα αλουμίνια, τα κρατάς σπίτι σου και τα πετάς τον επόμενο. :) Αυτό βέβαια  είναι εξαιρετικά κουραστικό για τον πολίτη αλλά έχει ως αποτέλεσμα ένα εξαιρετικό πρόγραμμα ανακύκλωσης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες + γιατί δεν τις πούλησες, έστω και με ζημιά, σε κάποιον συνδημότη σου? :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

39 min ago , guskoin said:

:thinking:

ΟΚ έχω αρκετές απορίες!

Πόσο ακριβές είναι οι σακούλες στην Ελβετία και κυρίως στοιχίζουν πιο φθηνά από το εισιτήριο του τραίνο;

Πως μπορεί  κάποιος να καταλάβει ποιος δημότης πέταξε μια σακούλα από άλλον δήμο;Υπάρχουν κάμερες ή γείτονες που σε δίνουν στεγνά;

Όταν διαπιστώσουν μια τέτοια παράβαση, ποια τύχη έχουν τα σκουπίδια, εννοώ ποιος δήμος αναλαμβάνει για τα περαιτέρω;

Πόσο είναι το πρόστιμο;

 

Μελέτησα την ελβετική νομοθεσία και:

1) Στοιχίζουν μισό φράγκο, δυο πφένιγκ και τρία φιορίνια πιο φτηνά.

2) Οι καταδότες αμείβονται με δωρεάν σακούλες για ένα χρόνο.

3) Ο παραβάτης οφείλει να τα μεταφέρει ο ίδιος στο σωστό προορισμό τους.

4) Όσο στοιχίζουν οι δωρεάν σακούλες του καταδότη για ένα χρόνο (βλ. 2)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1 min ago , Pete said:

Μελέτησα την ελβετική νομοθεσία και:

1) Στοιχίζουν μισό φράγκο, δυο πφένιγκ και τρία φιορίνια πιο φτηνά.

2) Οι καταδότες αμείβονται με δωρεάν σακούλες για ένα χρόνο.

3) Ο παραβάτης οφείλει να τα μεταφέρει ο ίδιος στο σωστό προορισμό τους.

4) Όσο στοιχίζουν οι δωρεάν σακούλες του καταδότη για ένα χρόνο (βλ. 2)

Αυτά αλλάζουν από καντόνι σε καντόνι και δεν ισχύουν παντού (δυστυχώς ή ευτυχώς). Σε θέματα δημοσίας τάξης κάθε καντόνι έχει την δική του νομοθεσία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

4 min ago , germanicus said:

Αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες + γιατί δεν τις πούλησες, έστω και με ζημιά, σε κάποιον συνδημότη σου? :)

 

:cheers5: 

Μα π.χ. εγώ τώρα μένω στο koblentz. Ποιος θα αγοράσει εδώ σακούλες του Baden (χρησιμοποιημένες ή μη) που είναι 15 χιλιόμετρα μακριά; Δε του χρησιμεύουν κάπου. 

 

Αν μιλάγαμε για πακέτο των 10 να πω ναι να τις πουλήσω σε κάποιο γνωστό μου που μένει στο Baden, αλλά τώρα είναι 2 χρησιμοποιημένες σακούλες με σκουπίδια μετακόμισης. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

1 min ago , Θρηνωδός said:

Αυτά αλλάζουν από καντόνι σε καντόνι και δεν ισχύουν παντού (δυστυχώς ή ευτυχώς). Σε θέματα δημοσίας τάξης κάθε καντόνι έχει την δική του νομοθεσία. 

Αποκλείεται. Διάβασα τον Ομοσπονδιακό Αστικό Δίκαιο, την Τροπολογία της Βέρνης του 2017 και τις οδηγίες στο πίσω μέρος μιας Λίλα Πάουζε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε κάποιο συνδημότη σου στο Baden όσο έμενες στο Baden και προτού φύγεις από το Baden. duh! Scrooge! :)

 

:cheers5: 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

2 min ago , germanicus said:

Σε κάποιο συνδημότη σου στο Baden όσο έμενες στο Baden και προτού φύγεις από το Baden. duh! Scrooge! :)

 

:cheers5: 

 

 

 

 

Εμ όταν γινόντουσαν οι μετακομίσεις εγώ ήμουν σε μια κάποια λεφίκ και συζητούσα για κάτι σημειώματα σε αυτοκίνητα και κάτι εξαιρέσεις πειραγμάτων για τον Φεβρουάριο :D:D 

 

*και εγώ τώρα κάνω τον σκουπιδιάρη στο όριεντ εξπρές και πληρώνω τα σπασμένα :lol::lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Για όσους δεν πιστεύουν, ορίστε πώς έχουν τα πράγματα στην Ελβετία...

Στο σκουπιδοκιβώτιο λέγεται ότι κρύβονται ο Γιώργος Κοσκωτάς, ο Θέμος Αναστασιάδης και ο Ιβάν Σαββίδης.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ω ρε μάγκα! Στους άλλους έβγαινε ο αδόξαστος για να πακετάρουν και να κουβαλήσουν τα πράγματα του κανακάρη, και αυτός έκανε διακοπούλες σε γνωστό τουριστικό προορισμό της Ευρώπης.  α πα πα πα. και τώρα γκρινιάζει ο Σκρουτζ που κουβαλάει τα σκουπίδια του από πόλη σε πόλη....

 

de_mvz1987_02aa_001.jpeg στη φωτογραφία ο Θρηνωδός λύνοντας ένα σταυρόλεξο μέχρι να έρθει το τραίνο

 

:D

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

33 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

Σου λέει ότι δεν με νοιάζει αν μέσα στο σπίτι σου χρησιμοποιήσεις τις κλασικές μαύρες ή κάποιες no name, αρκεί αυτή που θα πετάξεις στον δήμο π.χ. του Baden να είναι η εγκεκριμένη από τον δήμο του Baden σακούλα (η οποία γράφει πάνω baden).

 

Εγω δεν καταλαβα το εξης, γιατι σωνει και καλα πρεπει να πεταξεις τα σκουπιδια σου με σακουλα που φερει το ονομα του δημου,

ενω μπορεις καλλιστα να τα βαλεις σε μια κλασικη μαυρη σακουλα και να τα πεταξεις; :thinking:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φαντάσου να πάει κάποιος από την Ελλάδα στην Ελβετία και να πετάξει τα σκουπίδια του σε σακούλες σούπερ μάρκετ Γαλαξίας ...

θα είναι στην κυριολεξία μια γαλαξιακή εισβολή! :xm:

Ελπίζω το ελβετικό σύστημα να αντέξει αυτό το χτύπημα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

6 min ago , Retroplaymo said:

 

Εγω δεν καταλαβα το εξης, γιατι σωνει και καλα πρεπει να πεταξεις τα σκουπιδια σου με σακουλα που φερει το ονομα του δημου,

ενω μπορεις καλλιστα να τα βαλεις σε μια κλασικη μαυρη σακουλα και να τα πεταξεις; :thinking:

 

 

Η απάντηση είναι στην παράθεση που έβαλες. Γιατί τα generic σκουπίδια (δηλαδή όχι χαρτιά, κουτιά, κονσέρβες, γυάλινα και αλουμίνια) πρέπει να πετιούνται από την νομοθεσία σε συγκεκριμένες σακούλες του κάθε δήμου και όχι σε οποιαδήποτε σακούλα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πηγαινε ρε πουλακι μου και μεινε σε καμια νορμαλ χωρα, να μπορεις να πετας τα σκουπιδια σου ελευθερα......Ωχουουουουου!!!!!:antekale: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32315
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  102
  • Reputation:   534
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Δεν καταλαβαίνω όποιο είναι ότι όφελος του να αγοράζεις ειδικές σακούλες για να πετάς τα σκουπίδια. Γιατί να υπάρχει νόμος πού να σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι τέτοιο;

Επεξεργασία από Alexop
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ελβετικές Άλπεις, κάπου μεταξύ Koblentz και Baden. Μια μέρα που είχαν απεργία τα τρένα.

 

Αστερίξ 008 - Ο μάντης (Mamouth Comix)-019.jpg

 

:D

 

:cheers5: 

 

 

edit "Όταν εσύ τα πήγαινες, εγώ ερχόμουνα" και άλλες Ελληνοελβετικές παροιμίες :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

4 min ago , germanicus said:

Ελβετικές Άλπεις, κάπου μεταξύ Koblentz και Baden. Μια μέρα που είχαν απεργία τα τρένα.

 

Αστερίξ 008 - Ο μάντης (Mamouth Comix)-019.jpg

 

:D

 

:cheers5: 

 

 

edit "Όταν εσύ τα πήγαινες, εγώ ερχόμουνα" και άλλες Ελληνοελβετικές παροιμίες :D 

Θα προσέθετα ότι είναι πολύ κοντά στην ελβετική πραγματικότητα αυτό, μόνο που όπου ψάρια βάλε ασπρόμαυρες αγελάδες :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η φάτσα μου διαβάζοντας τα τελευταία ποστ

 

5aa7c272d2cae_.thumb.jpg.5ac8c3bd2072c2e6a5a4a7601db86b46.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

48 min ago , Alexop said:

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Δεν καταλαβαίνω όποιο είναι ότι όφελος του να αγοράζεις ειδικές σακούλες για να πετάς τα σκουπίδια. Γιατί να υπάρχει νόμος πού να σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι τέτοιο;

 

Η συλλογή απορριμάτων στο εξωτερικό δεν γίνεται παντού δωρεάν :) ή έστω δεν τη πληρώνουν με έμμεσους+άμεσους φόρους όπως συμβαίνει στην Ελλάδα. (φαντάζομαι πως εδώ η αποκομιδή γίνεται με χρέωση του Δήμου/ΟΤΑ, ο οποίος ΟΤΑ παίρνει τα λεφτά μέσα από κονδύλια του κράτους και μέσα από πράγματα όπως τα δημοτικά τέλη στο λ/σμο της ΔΕΗ). 

 

Δες λχ το σάητ του δήμου Sugar Hill στην Georgia στις ΗΠΑ, εκεί που μιλάει για waste management.  3 διαφορετικα πλάνα για να επιλέξουν μεταξύ τους οι δημότες.  Λέει λοιπόν ότι μπορείς να αγοράσεις τις ειδικές σακούλες από συγκεκριμένα μαγαζιά και εν συνεχεία να τα βάλεις στο garbage bin της κατοικίας σου (άμα κατάλαβα καλά), οπότε "The cost of these bags includes your curbside household garbage and recycling service." Εν συνεχεία λέει ότι υπάρχουν 2 ακόμα πλάνα όπου σου δίνουν κάποια μεγάλα garbage bins και δεν χρειάζεται να αγοράζεις σακούλα-σακούλα. Έχει και κάποιες παραμέτρους στους κανονισμούς για το πως χειρίζεσαι τα ογκώδη αντικείμενα που δεν χωράνε σε μια σακούλα (κολλάς τη σακούλα πάνω τους :D

 

Βλέποντας επίσης το πως το κόστος στην Ελβετία κυμαίνεται μεταξύ 2,5-3,5 φράγκα η σακούλα, όπως είπε ο Θρηνωδός, τότε προφανώς οι συγκεκριμένοι δήμοι δεν χρηματοδοτούνται για την αποκομιδή από το κράτος, αλλά πληρώνει ο πολίτης απ'ευθείας για να του μαζέψουν τα σκουπίδια του. Προφανώς με ένα σκεπτικό "να πληρώνεις ανάλογα με τα σκουπίδια που παράγεις" και προφανώς και με ένα άλλο γενικότερο σκεπτικό "έλα να ζήσεις στον δικό μας Δήμο διότι σου παρέχουμε αυτό, εκείνο και το παραπέρα στις τάδε τιμές". (ή και το "ψήφισε εμένα, διότι θα κάνω τέτοια διαχείριση που θα δεις αυτό, εκείνο και το παραπέρα αποτέλεσμα")

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.