Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Φήμες θέλουν τον Le Carre να γράφει το βιβλίο μετά από τη συνάντηση με έναν Έλληνα night manager σε μια κρύα χώρα.....

 

Τι έχεις να πεις για αυτό κύριε Ίωνα;;;;;;

 

 

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

είδα το τελευταίο resident evil, έχουν βγει έξι, δεν μου άρεσε κανένα, τώρα γιατί τα βλέπω δεν ξερω χαχα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12990
  • Reputation:   95168
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά το πρώτο μου άρεσε πολύ...!Στα υπόλοιπα ο ενθουσιασμός μου μειώνονταν κλιμακωτά μέχρι το προτελευταίο (το τελευταίο δεν το έχω δει ακόμα)...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12990
  • Reputation:   95168
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εχθές επιχείρησα να δω στην Nova το Maggie...!

 

Πρόκειται για μία ταινία με τον Schwarzenegger και με κεντρικό σκηνικό μία zombie apocalypse (τουλάχιστον έτσι κατάλαβα)...!Ο γνωστός ηθοποιός καταφέρνει να φέρει πίσω στο σπίτι την κόρη του από το νοσοκομείο,η οποία έχει δαγκωθεί από απέθαντους και σιγά-σιγά εμφανίζει κι εκείνη τα σημάδια...!

 

Δυστυχώς όμως το άφησα στην μέση...!Δεν λέω,ήμουν κουρασμένος,αλλά η πολύ αργή σκηνοθεσία (που θα την ζήλευε ακόμα κι ο αείμνηστος Αγγελόπουλος) και τα εξαιρετικά κοντινά καρέ στα πρόσωπα των πρωταγωνιστών,με ανάγκασαν να το παρατήσω...!Η υπόθεση διαδραματίζεται σε slow motion,ενώ ακόμα και μία-δύο σκηνές δράσης που πρόλαβα να δω,ήταν κι εκείνες υποτονικές...!Ακόμα και οι διάλογοι ήταν καταθλιπτικοί και σχεδόν ανύπαρκτοι σε μερικά σημεία...! :P

 

Ίσως να του δώσω μία ευκαιρία ακόμα κάποια στιγμή που θα είμαι ξεκούραστος...! ;)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

2 παλιές ταινίες. Σε μια προσπάθεια να συνέλθω από την αηδία που λεγόταν Quick and the Dead.

 

Την πρώτη την πέτυχα σε μια λίστα με κατασκοπικά. Μίλαγε για Ναζί (μετά τον πόλεμο), είχε μέσα Alec Guiness και Max von Sydow, είπα να την δοκιμάσω. The Quiller Memorandum του 1965. Βασισμένη σε βραβευμένο με Edgar βιβλίο, με το σενάριο να το έχει γράψει ο Harold Pinter, ο οποίος το 2005 βραβεύτηκε με το Νόμπελ Λογοτεχνίας :) Στον κεντρικό ρόλο ο George Seagal, ο οποίος εκείνη την εποχή ήταν πρωτορολίστας. Περίεργη ταινία. Από τη μια μεριά παλιά. Από την άλλη με σκηνές και διαλόγους οι οποίοι ήταν μπροστά από την εποχή τους. Ή έστω είχαν στοιχεία που ήταν μπροστά από την εποχή τους. Δεν δούλεψαν τόσο καλά όσο θα μπορούσαν. Ίσως αυτό να είναι και το χαρακτηριστικό του σκηνοθέτη. Michael Anderson. Δεν τον ήξερα τον κύριο. Έχω όμως τουλάχιστον ακουστά κάποια από τα πράγματα που έκανε (Shake Hands with the Devil, The Martian Chronicles, 1984, Logan's Run, Around the World in Eighty Days) Ίσως λοιπόν να πρόκειται για έναν τυπά ο οποίος ήταν απλώς αρκετά καλός. Όχι όμως ιδιοφυΐα. Ίσως. Δεν έχει αρκετά συνομοσιολογικά Ναζί που θα γούσταρα. Δεν είναι Παιδιά από τη Βραζιλία :) μάλλον θα κάνει μόνο στον Παύλο. Ο οποίος λογικά την έχει ήδη δει :)6/10 από εμένα

 

Η άλλη ήταν το The Yakuza του 1974. Robert Mitchum σε σκηνοθεσία Sydney Pollack. Φτιαγμένο σε μια εποχή που νομίζω πως η Ιαπωνία ήταν ακόμα "μυστήρια" και "εξωτική" για τον Δυτικό κόσμο. Κάτι που σίγουρα ίσχυε τουλάχιστον μέχρι και το 1989 που είχα δει το Black Rain. Μεγάλη η έμφαση στις πολιτισμικές διαφορές. Υπό αυτό το πρίσμα, νομίζω πως είναι ξεπερασμένη. Δεν είχα την αίσθηση ότι προσπαθούσε να δώσει μια περιπέτεια, την οποία θα διάνθιζε με "πολιτισμικές διαφορές". Είχα την αίσθηση ότι προσπαθούσε να μιλήσει για "πολιτισμικές διαφορές" μέσα από το πρόσχημα μιας ταινίας. Sydney Pollack, οπότε δεν το χειρίστηκε άγαρμπα. Πολύ εξ'απαλών ονύχων η στάση του. Γι'αυτό και βλέπονταν. Αλλά και πάλι. 6/10 και σε δαύτην.

 

Καμιά τους δεν ήταν κακή ταινία. 40-50 χρόνια μετά όμως, έχουν γυριστεί πολύ καλύτερες. Και δεν εντάσσονταν σε κάποιο "ρεύμα" που αγάπησα μικρός ώστε να συνεχίσω να τις αγαπώ και τώρα παρά τις ατέλειές τους (όπως μου συμβαίνει με τον Ελληνικό κινηματογράφο του 60, με τα παλιά γουέστερν, με τις ταινίες του Bond).

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24644
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 Δεν έχει αρκετά συνομοσιολογικά Ναζί που θα γούσταρα. Δεν είναι Παιδιά από τη Βραζιλία

 

Αυτο λες να κανει? ----------> The Odessa File (1974)          :)

 

Απο wiki ----> The Odessa File is an Anglo-German 1974 espionage thriller film adaptation of the novel The Odessa File by Frederick Forsyth, about a reporter's investigation of a neo-Nazi political-industrial network in post-World War 2 West Germany. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

το είχα δει παλιάααααααα. κάπου τη δεκαετία του 80 νομίζω. δεν θυμάμαι να είχα εντυπωσιαστεί :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24644
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αχ ποτε θα φτιαξεις μια λιστα με ο,τι ταινια εχεις δει να κανω χαζι??   :germ:

 

:pray:    :D

 

και συ βρε GeoTrou..

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αχ ποτε θα φτιαξεις μια λιστα με ο,τι ταινια εχεις δει να κανω χαζι??   :germ:

 

http://www.imdb.com/user/ur3317941/ratings

 

σε όσες έχω βάλει βαθμολογία έστω :) συνήθως βάζω 5 (είχε τις στιγμές της, αλλά δεν μου άρεσε) 6 (οκ, καλά πέρασα) 7 (μου έκατσε μια χαρά). 4 και κάτω όταν τα έχω πάρει και είναι ιδιαίτερα χάλια, 8 και πάνω όταν θεωρώ πως είδα κάτι πραγματικά ιδιαίτερο και αξιόλογο.

 

10άρια έχω ρίξει σε 2046, I,Claudius, Godfather 1+2, Apocalypse Now, Mullholland Dr., Τελευταίο Πειρασμό (αυτό μπορεί και να μην το αξίζει εντέλει... μπορεί να είναι 8αρι ή 9αρι,,, ανάλογα με τα κέφια μου πάει εδώ :) ) , World at War, το επεισόδιο Scandal in Belgravia από το Sherlock, το Game of Thrones και καθαρά για τρολλάρισμα στη Μεγάλη Απόφραξη (είχαμε ρίξει καμπόσοι το 2005 10αρια γιατί έτσι :)

 

Τα 9άρια τώρα είναι καμιά 30αριά? 40αριά? βαριέμαι να τα αντιγράψω :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα τα 3 επεισόδια/τηλεταινίες του Μαγκρέτ με τον Ρόαν Άτκινσον.  Πραγματικά πολύ καλή σειρά με εξαιρετικούς ηθοποιούς. Αξίζει να το δείτε.

 

Ξέρεις κανείς κάποια παρόμοια σειρά/ταινία; Εποχή μέχρι '60, μυστήριο κυρίως και λιγότερο δράση, όπως η παραπάνω σειρά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

IMNSHO η καλύτερη σειρά με τα χαρακτηριστικά που είπες είναι το Foyle's War που το έχω ήδη δει 3 φορές :) Αστυνομικά με φόντο τον ΒΠΠ και τα πρώτα χρόνια μετά. (εξυπακούεται και τα Poirot με τον Suchet :) απλώς αυτά νομίζω πως τα ξέρουν όλοι :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Τα Πουαρώ φυσικά και τα έχω δει όλα. Την άλλη σειρά δεν την ήξερα, αλλά από αύριο κιόλας πιάνω δουλειά, μιας και φαίνεται φοβερή.     :)

 

Μήπως έχεις εύκαιρη και μία λίστα με σειρές τέτοιου τύπου, που είχες ανεβάσει παλιά σε κάποιο τόπικ;  

 

 

:cheers4:

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24644
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4590 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μήπως έχεις εύκαιρη και μία λίστα με σειρές τέτοιου τύπου, που είχες ανεβάσει παλιά σε κάποιο τόπικ;  

 

Μιας και τις εχω ευκαιρες στους σελιδοδεικτες...     :)

 

2015 edition

2016 edition

2017 edition

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 Γερμανικους και Γαντζο για την βοήθεια.   :)

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Από αυτά που μνημονεύει στο "period murders", το Grantchester το βλέπω, αλλά δεν είναι *τόσο* καλό (φταίει το ότι οι ιστορίες/υποθέσεις είναι της 1ας ώρας), και με το Bletchley Circle πέρασα μεν καλά, αλλά δεν θα το πρότεινα. Απλώς θα έλεγα ένα "δεν είναι κακό" :) Το Death comes to Penderley είναι άλλης περιόδου και εκτιμώ ότι προϋποθέτει τουλάχιστον μέτριες γνώσεις του Pride & Prejudice. To Murdoch Mysteries θα έλεγα πως είναι γνωστό πλέον :) (το χαζοβλέπω, αλλά ποπ κορν καταστάσεις θα έλεγα. :) ) και το Miss Fisher's Murder Mysteries, είχα δει κάποια παλιά, αλλά δεν με κράτησε. Ίσως το ξαναδοκιμάσω στο μέλλον.

 

Αυτά που είναι "εποχής" αλλά 60'ς (και δεν τα έχει σε εκείνο το σημείο η λίστα) είναι το Endeavor και το George Gently. Καλά, αλλά κάποιες φορές αντί να εστιάζουν στο έγκλημα (οπότε η "περίοδος" να είναι απλά ο καμβάς πάνω στον οποίο απλώνεται το έργο), εστιάζουν υπερβολικά στην περίοδο :)

 

Μην ξεχάσω πάντως, σε επίπεδο ταινίας, την άλλη μεγάλη μου αγάπη, τον κινηματογραφικό μπαμπά του Downton Abbey, ήτοι το εξαίσιο διαμάντι Gosford Park. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα το πρώτο επεισόδιο του American Gods που βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του γνωστού απατεώνα Neil Gaiman ( :P )

 

Ενδιαφέρον. Δεν πέταξα τη σκούφια μου, αλλά δεν το παράτησα κι όλας. Έχει κάποιες κουλ στιγμές, έχει και κάποιες που δεν δούλεψαν. Αρκετά διαφορετικό από άλλα πράγματα που κυκλοφορούν εκεί έξω. Σίγουρα θα δω και το επόμενο :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=z6HLeNl8DOs

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32806
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απο το μακρινο 1981, το Galaxy of Terror, με την υπογραφη του Roger Corman στην παραγωγη. :)
 
B-movie sci-fi διαμαντακι που αν γουσταρετε τετοια, αξιζει να το δειτε. :yes:
 
Αντε...για να σας δελεασω.....
 

Ολα τα λεφτα η σκηνη με τον τεραστιο γεωσκωληκα - επιβητορα, που αποπλανει την εκρηκτικη ξανθια, Taafe O' Connell!!!! :lol:


 
 
Και ερχομαι στο προσφατο παρελθον και στην πενταλογια της Mythica.

 

Βαζουμε στο μπλεντερ/μιξερ/σεηκερ - οτι θελετε τελος παντων, δεν θα τα χαλασουμε στην συσκευη... :P - τις εξης αναλογιες....

 

3 μερη Lord of the Rings

2 μερη Hobbit

1 μερος Game of Thrones

1 τζουρα Hercules: The Legendary Journeys

 

...τα ανακατευουμε και βγαινει ενα sword and sorcery διαμαντακι, αλλο πραγμα!!!! :wow:

 

Ενταξει, δεν λεω οτι διεκδικει δαφνες ποιοτητας, αλλα παρολο τα ψιλοπροβληματακια του - π.χ. οπτικα εφε - το βλεπεις ευχαριστα και σε καθε περιπτωση ειναι ενα εξαιρετικo αποτελεσμα, αν κρινουμε το γεγονος, οτι η ολη προσπαθεια εγινε μεσω kickstarter. :)

 

 

 

Εκεινη η Melanie Stone, εδωσε αλλο νοημα στις μελαχρινες υπαρξεις.....κοντουλα, τσαχπινα, bad-ass......την παντρευομαι!!!! :love4::kisses:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

3η (? μπορεί και 4η :) ) φορά που είδα την 5η σεζόν του NCIS, τώρα ρημάζω την 6η. Είναι συγκλονιστική η διαφορά ποιότητας του τότε με το σήμερα. Συγκλονιστική. Σήμερα είναι κατά 99% ψυχαναγκασμός με κάποιες πολύ σποραδικές εκλάμψεις. Τότε ήταν διασκεδαστικότατη. Η προφανής απάντηση είναι ότι λείπουν οι κλασσικοί χαρακτήρες που δεν υπάρχουν πλέον (DiNozzo αλλά ίσως ακόμα περισσότερο η David με την χημεία που είχε μαζί του). Σίγουρα όμως θα πρέπει να έχει αλλάξει κάτι στο team πίσω από την κάμερα. Οι πιο πρόσφατες ιστορίες αφορούν τραβηγμένες από τα μαλλιά καταστάσεις τίγκα στη μεγαλοστομία. Αλλοδαποί τρομοκράτες που θα τα κάνουν όλα -τάνα παγκοσμίως μπλαμπλαμπλα. Οι παλιές είναι ωραία εγκλήματα πάθους, ζήλιας, εκδίκησης, χρημάτων. Απλά και καθημερινά πράγματα που ζούμε κάθε μέρα τριγύρω μας δλδ :D Συν τοις άλλοις λείπουν οι κινηματογραφικές αναφορές. Λείπουν πολύ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα το "The voice from the stone" με την Emilia Clarke του Game of thrones. Αρκετά καλό θρίλερ, αλλά όχι συγκλονιστικό. 6/10 από μένα. Η Emilia Clarke δεν το "έχει" πάντως.  :( Τουλάχιστον γι αυτό το ρόλο.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55521
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είδα το "The voice from the stone" με την Emilia Clarke του Game of thrones. Αρκετά καλό θρίλερ, αλλά όχι συγκλονιστικό. 6/10 από μένα. Η Emilia Clarke δεν το "έχει" πάντως.  :( Τουλάχιστον γι αυτό το ρόλο.

 

:valtnino:

 

Αυτή είναι η ταινία που κάνει και γυμνό;  (πέραν του GoT)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αυτή είναι η ταινία που κάνει και γυμνό;....

 

Down boy....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ναι αλλά σεμνό. Καμία σχέση με του GoT. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55521
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είχα κατεβάσει πριν 2 (?) χρόνια ένα πακέτο με όλες τις ταινίες του Hitch. Οπότε κάθε τόσο με πιάνει και βλέπω 3-4 ταινίες από την κάθε εποχή του, προσπαθώντας να το πάω χρονολογικά για να δω πως εξελίχθηκε. Ε πλέον μου έχουν μείνει κάποιες διάσπαρτες και τις τελειώνω:

 

1. Topaz (1969): Πολύ καλή ταινία παρόλο που έχει φάει θάψιμο επειδή δεν έχει το Χιτσκοκικό comedy-drama στοιχείο (όπως το Family Plot). Καλή σκηνοθεσία, υπόθεση αντικατασκοπίας που δεν κάνει μεγάλη κοιλιά και ας είναι 2+ ώρες. Περισσότερα για την ιστορία πίσω από την ιστορία εδώ

 

2. Family Plot (1976): Η τελευταία ταινία του master of suspense.Προσπαθώντας να προφτάσει τα δεδομένα της κινηματογραφικής εποχής που ήθελε χαζές κωμωδίες, ο Hitch γύρισε ένα comedy thriller το οποίο, χωρίς να έχει κάποιο χτυπητό ελλάτωμα, είναι ο ορισμός του μετρίου. Κακές ερμηνείες - ειδικά της Barbara Harris στο ρόλο του ψευτομέντιουμ η οποία ήταν σαν χαπακωμένη - υπόθεση τραβηγμένη από τα μαλλιά με ένα μυστήριο σκιά των παλιών μεγαλείων dial m for murder, rear window κλπ κλπ. Εξαίρεση ο Bruce Dern που χωρίς να χάνει το κωμικό στοιχείο του, μια χαρά σοβαρεύει εκεί που πρέπει. Και δείχνει ότι την Harris δεν την αντέχει καθόλου σαν συμπρωταγωνίστρια. :P

 

3. Shadow of a Doubt (1943): Ως μια από τις λιγότερο ακουσμένες την είχα καθυστερήσει να την δω. Το "Shadow of a Doubt", γυρισμένο στα μέσα του Β.Π.Π. όπου άλλοι ηθοποιοί ήταν να παίξουν αλλά κατατάχθηκαν, άλλοι μπήκαν τελικά, δίνει μια μεστή υπόθεση μυστηρίου σε άσπρο και μαύρο. Οι σαχλές ερμηνείες των περισσότερων ταινιών του '40 είναι περιορισμένες αν και δεν λείπουν κάποιοι συμβιβασμοί και λύσεις που σήμερα θα ήταν αδιανόητες. Εντός πλαισίου πάντως, μια πολύ καλή ταινία μυστηρίου με φόνους, ίντριγκα και την γνωριμία μιας ρομαντικής παιδούλας με την ασχήμια του πραγματικού κόσμου. 

 

4. The Accountant (2016): Ντάξει πραγματικά περίμενα να δω μια ταινία με λογιστές και νούμερα. :D Εκεί που πήγαινε να κλισεδιάσει ανελέητα και να καταντήσει βαρετή, κάπως το έσωζε. Όσο να ναι είναι πρωτότυπο να έχεις δύο εγκληματικές ιδιοφυΐες που είναι αυτιστικοί και χρησιμοποιούν αυτή ακριβώς την ιδιαιτερότητά τους. Ο Αφλεκ πως την γλίτωσε ρε παιδιά στα γεράματα και παίζει πιο σοβαρούς ρόλους από κάτι σάπια The Third Wheel και Daredevil? :lol:  Μπράβο του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20268
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα τα Captain Fantastic και Eddie The Eagle, και τα δύο αξιοπρεπέστατες, καλοφτιαγμένες ταινίες! Πιο συγκινητική η πρώτη, πιο διασκεδαστική η δεύτερη.

 

Τελικά οι χειμερινοί ολυμπιακοί αγώνες του 88 με τον Eddie και τους Jamaican bobsledders (Cool Runnings) πρέπει να ήταν η διοργάνωση του αιώνα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4475 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις είδα το Split του Shyamalan.

Εάν και ο McAvoy ήταν εξαιρετικός στο ρόλο του, σαν σύνολο η ταινία δεν με πολυενθουσίασε. Αναμενόμενα αργή, όπως κάθε ταινία του Shyamalan, στην οποία περίμενα ένα τρελό twist που δυστυχώς δεν ήρθε ποτέ.

Εκτός και αν θεωρήσουμε twist τη τελευταία σκηνή στο dinner :D  Και ναι, τα έμαθα τα νέα για το sequel/crossover :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20268
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είιδα το Arhtur - Legend of the Sword. Όσοι θέλετε μια ταινία για τον Αρθούρο και τους ιππότες της στρογγυλής τραπέζης προσπεράστε. Το πιθανότερο να φρίξετε με τις αλλαγές που θα δείτε στον θρύλο, όπως τον μάθαμε από τον Sir Thomas Malory. Μιλάμε ακόμα και το σενάριο του Camelot 3000 ήταν δέκα φορές πιο πιστό στο θρύλο!!!

Όσοι θέλετε να δείτε μια ταινία του Guy Ritchie (..bout the lads, dude!) και εντυπωσιάζεστε ακόμα από τα ακροβατικά του, ελευθερα. Έχουν περάσει 20 χρόνια από τις Καπνισμένες κάνες και πλέον δεν μου κανουν καμια εντύπωση..

Ας ξαναδώ για δέκατη φορά το Excalibur καλύτερα. Άσε που κι ο Clive Owen καλύτερος μου φαίνεται τώρα!!!!

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Προχθές το Σάββατο ,είδα στο Mega την ταινία ο Τελευταίος μεγάλος ήρωας με τον Σβάτζι. :blob1:  :banana:  Ήταν πολύ ωραία, σοφή, και συγκινητική . Γιατί; Σας παραθέτω κάποιους λόγους, οι οποίοι με έκαναν να την αγαπήσω ακόμα πιο πολύ:  

 

  • Ο ήρωας που αποκαλύπτει ότι η ζωή του είναι ένα ψέμα και ότι αυτός δεν υπάρχει έξω από το φιλμ . :(  

 

  • Η αγάπη του παιδιού προς το πρόσωπό του και αυτό, φάνηκε όταν ο Χάρος επρόκειτο να πάρει την ζωή του αγαπημένου του ήρωα .Και εκείνο τον σταμάτησε. :nek:

 

  • Η πίστη του παιδιού η οποία, προς στιγμή κλυδωνίζεται όταν, συνειδητοποιεί ότι στον πραγματικό κόσμο ο ήρωας δεν έχει δύναμη . Αλλά ο ήρωας του απαντά ότι έχει την δύναμη αν ο φαν πιστεύει σε αυτόν. :best:  :best:

 

  • Και το φινάλε; Το πιο ωραίο από όλα:Το παιδί σώζει τον ήρωα με  τον μεταφέρει πίσω στον κόσμο του και λίγο πριν να αποχαιρετιστούν για πάντα παίζεται ο εξής διάλογος.Θα ήθελα να είμαι μαζί σου να είσαι κοντά μου .Ναι του απαντά ο ήρωας εσύ όμως έχεις την δική σου αληθινή ζωή. Ενώ εγώ, είμαι μέρος ενός φιλμ . Ενός σεναρίου .Ναι σιγά την ζωή  του απαντά το παιδί. Όλο ε@@@@@ματωσεις και καζούρες και δυσκολίες . Θα μου λείψεις. :crying:Και του απαντά ο ήρωας .Θα είμαι πάντοτε μαζί σου. :)    :flower5: 

 

Κοντολογίς όλα τα λεφτά.

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190278
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είδα το πρώτο επεισόδιο του American Gods που βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του γνωστού απατεώνα Neil Gaiman ( :P )

 

Ενδιαφέρον. Δεν πέταξα τη σκούφια μου, αλλά δεν το παράτησα κι όλας. Έχει κάποιες κουλ στιγμές, έχει και κάποιες που δεν δούλεψαν. Αρκετά διαφορετικό από άλλα πράγματα που κυκλοφορούν εκεί έξω. Σίγουρα θα δω και το επόμενο :)

 

 

Μα να μη τσιμπήσει κανείς στη προβοκάτσια?... ντς ντς ντς. που πάμε? ωρέ που πάμε? :D

 

με καθυστέρηση μιας εβδομάδας είδα και το 2ο... καλά το πάει. αρκετά "λογοτεχνικοί" οι διάλογοι, αρκετά weird ως υλικό. το σίγουρο είναι πως με το που τελείωσε το επεισόδιο ήμουν "όχι ρε φίλε! 12και. πρέπει να κοιμηθώ...." Καλά που δεν είχα φορτωμένο το 3ο. Γιατί θα το έβλεπα στο καπάκι :) Δεν θα πω ότι πέταξα τη σκούφια μου. Θα πω όμως ότι συνεχίζει να μου κινεί το ενδιαφέρον. άιντε να δούμε τι θα πει το 3ο :)

 

:cheers5:

 

 

edit o Ian McShane είναι θεούλης, έτσι? :) ψιλοαναμενόμενο, αλλά και πάλι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τσίμπησα εγώ. :P Το έβαλα στο PopCorn Time να φορτώσει, αλλά μόλις πήγα να το δω δε μου έπαιζε. Ε τσαντίστηκα και το άφησα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.