Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55521
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είδα χθες το good night and good luck, πάλι με σκηνοθέτη τον Κλούνι. Εξεπλάγην θετικότατα, η ταινία πέρα από φόρο τιμής στον ασπρόμαυρο κινηματογράφο σε μείξη με μοντέρνες λήψεις, είχε έναν απίστευτο David Strathairn που ανάθεμα με αν ξέρω γιατί δεν πήρε το όσκαρ Α' αντρικού. Μου θύμισε το Network, μια από τις αγαπημένες μου ταινίες.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εκείνη τη χρονιά το κέρδισε ο Philip Seymour Hoffman για το Capote. Δεν την έχω δει, έχω ακούσει όμως εξαιρετικά σχόλια και για την ταινία και για τον Hoffman εκεί. Και ο μακαρίτης ήταν εξαιρετικός σε αρκετές ταινίες που έχω δει :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55521
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν την ξέρω αλλά θα την βάλω στην watchlist. Το good night το έχεις δει; Πως σου φάνηκε αν ναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πολύ δυνατό. 7+ 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55521
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:best:

 

Βρήκα ειδικά τους διαλόγους εξαίρετους. Ειδικά σε αυτή τη σκηνή όπου ο Murrow μιλάει για την δύναμη και την χρήση της τηλεόρασης.

 

https://www.youtube.com/watch?v=NbAb7Ek8z5Y

 

Και προφανώς όλο το credit πάει στον πραγματικό Murrow που τα έγραψε και είχε το θάρρος να τα πει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

  • American Honey (2016): Σκηνοθετικα αρτιο! ( :clap2: Andrea Arnold). Το story δεν ηταν κατι ιδιαιτερο και ισως αυτο ειναι που αφαιρει ποντους απο την ταινια. Καλες οι ερμηνειες και ειδικοτερα της πρωταγωνιστριας.. αυτος ο Shia LaBeouf δεν ξερω αν τελικα ειναι καλος ή οχι :P Την προτεινω :)

 

  • Storm Warning (2007): Ωραιο slasher απο Αυστραλια μερια. Η τροπη που παιρνει απο τη μεση και μετα  :yahoo:  Δειτε το!

 

  • The fate of the furious (2017): Μεγαλη μπουρδα.. το προηγουμενο πλησιαζε και αυτο, αλλα καπως κρατηθηκε. Εδω ειχαμε μια σαλατα :) Μονο η σκηνη στη φυλακη αξιζε.

 

  • The belko experiment (2016): Horror/splatter.. περασε και δεν ακουμπησε. To σεναριο ειναι του James Gunn. (GotG)

 

  • Life (2017): Πολυ μετριο sci-fi/horror. Το βλεπεις και μετα απο λιγο διαγραφεται απο τη μνημη σου.. ειδα λιγα ποστ πιο πανω κατι συγκρισεις με Alien.. tragic  :lol:

 

  • Kong: Skull island (2017): Περασα πολυ καλα.. οπως ειχα περασει και με το Godzilla. Η ταινια κατα τη γνωμη μου εχει ενα απο τα καλυτερα cgi που εχω δει σε ταινια :) Προτεινεται!!

 

  • Le samourai (1967), Le cercle rouge (1970), Un flic (1972): Ειδα επιτελους τις πιο γνωστες crime ταινιες του Melville. Καλοφτιαγμενες και οι τρεις, δεν ειχαν ομως κατι αξιομνημονευτο. Ειδικα για το samourai ειχα διαβασει διθυραμβους, ενω ηταν απλα μια καλη ταινια. Αυτο που ισχυει ομως ειναι οτι ο Delon ηταν πολυ cool και πολυ ομορφος :) Θα ηθελα να ακουσω γνωμες απ' οποιους τις εχουν δει :)

                                                   1414801588818.jpg          The-Rake-Alain-Delon-02.jpg

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το Samurai δεν το έχω δει. Το flic δεν με ξετρέλανε, ο κόκκινος κύκλος όμως μου άρεσε. Πάνε 35 χρόνια που τις είδα και θυμάμαι λίγα πράγματα. Το σίγουρο είναι ότι κάποιες ταινίες πρέπει να τις βλέπεις στον καιρό τους. Μετά ξεθωριάζουν. :)

Ο Αλαίν Ντελόν είναι ο Γάλλος Κούρκουλος. Πάντως από τις ταινίες του δες το Αντίο φίλε με τον Τσαρς Μπρόνσον. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το σίγουρο είναι ότι κάποιες ταινίες πρέπει να τις βλέπεις στον καιρό τους. Μετά ξεθωριάζουν. :)

 

Δεν ξερω κατα ποσο συμφωνω με αυτο.. Μπορω να σου αναφερω ταινιες (crime ταινιες μιας και μιλαμε γι'αυτες) των δεκαετιων '60, '70 που για μενα ''κρατανε'' τελεια :)

 

 

 Πάντως από τις ταινίες του δες το Αντίο φίλε με τον Τσαρς Μπρόνσον. :)

 

Heist ταινια με Bronson και Delon.. i'm in. Διαβασα και το story και ειναι αυτο που μαρεσει :) thanks Παυλο :)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

"Κάποιες" είπα, όχι όλες. Για το Αντίο φίλε δεν θα μετανοιώσεις. Από τις πολύ καλές ταινίες :) Και αν θες επίσης να περάσεις καλά χωρίς να έχεις απαιτήσεις οσκαρικές, δες και το Red sun. Τουλάχιστον θα διασκεδάσεις. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το μόνο που αξίζει στο Red Sun είναι ο Mifune... :P

Το Le Samurai το έβαλα πριν καιρό να το δω και με νύσταξε. Δεν ήταν η ώρα του, αλλά δεν έχω πλησιάσει γαλλικό σινεμά έκτοτε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτο ακριβως...το Le samourai ειχε τις καλες του στιγμες, αλλα ειχε και στιγμες που πλησιαζες στη βαρεμαρα :)

Επισης ενα κοινο στοιχειο και των τριων ταινιων ηταν οτι ειχαν ασχημο τελος :) Ισως πρεπει να δω και αλλες ταινιες του Melville για να δω αν αυτο ηταν ενα στοιχειο της φιλμογραφιας του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τι εννοείς άσχημο τέλος; Κακογυρισμένο/άκυρο ή απλά όχι happy ending; Γιατί το δεύτερο μόνο σαν θετικό το δέχομαι. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Άμα βρεις γαλλική ταινία που να μην είναι κωμωδία και να έχει happy ending, να με χ*σεις :)

 

Δεν είναι χαρακτηριστικό του Μελβιλ. Χαρακτηριστικό των Γάλλων είναι. Δεκαετίες 60+70 τουλάχιστον. Κουλτούρα κι άγιος ο Θεός. 

 

Νόημα. Πολύ νόημα. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=VUNiM1Gu8yU

 

αλλα νταξ. την έχουν τη γοητεία τους :) παρά το νόημα και τον πόνο :)

 

οτιδήποτε έχει Ντελόν ή Μπελμοντό πάντως είναι εργάρα. εξ'ορισμού :) και μάπα να είναι, στην πραγματικότητα είναι εργάρα :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το capote ειναι παρα πολυ καλο Θρηνωδε! Εξαιρετικος ο Χοφμαν και μου αρεσε και ας μην εχω διαβασει το "εν ψυχρω"!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Οχι happy ending

Δηλαδη οταν καποιαα στιγμη πιασω Godard και Truffaut θα συναντησω τα ιδια πραγματα? Αλλα και κατι του Chabrol που ειχα δει στο ιδιο μηκος κυματος ηταν το φιναλε :)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το γαλλικό σινεμά. Ούτε Godard, ούτε Truffaut, ούτε τίποτα. :P

Λίγο animation, λίγος Besson και 2-3 άλλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδη οταν καποιαα στιγμη πιασω Godard και Truffaut θα συναντησω τα ιδια πραγματα? Αλλα και κατι του Chabrol που ειχα δει στο ιδιο μηκος κυματος ηταν το φιναλε :)

Το happy ending είναι πάντα σχετικό. Σε όλες τις ταινίες. Σε ορισμένες ακόμα και ο θάνατος είναι μια μορφή λύτρωσης.

Στις κακές ταινίες απλά χαίρεσαι που τελείωσε.

Πάντως μιας και έπιασες τον Μέλβιλ δες και το army of shadows με τον αξεπέραστο lino ventura.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55521
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είδα το Brimstone. Δυνατή ταινία, όμως μου άφησε ένα κενό, δεν ξέρω γιατί. Έτσι δεν έχω αποφασίσει 100% αν μου άρεσε ή όχι. Πάντως δείτε την, δεν είναι χαμένος χρόνος, έχει πολύ καλές στιγμές. :) Βαθμολογία ?/10 :)

 

:valtnino:

 

 

Την ειδα χθες. Μια από τα ίδια, αν και η δική μου ένσταση ήταν αν η βία υπήρχε τελικά για την βία μόνο ή για να δηλώσει κάτι παραπάνω. Εκτός και την αντιμετωπίζουμε σαν horror western αλλά δεν νομίζω να είχαν οι δημιουργοί αυτό στο μυαλό τους. Δυνατές ερμηνείες πάντως ειδικά από την Μελισάντρα (πολύ κόντρα ρόλος το κατατρεγμένη σύζυγος και μου πήρε λίγο να το συνηθίσω σε σχέση με το πως την ήξερα από το GoT) και την Ντακότα Φάνη. :) Θέλει στομαχάκι όμως για να την δει κάποιος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Την ειδα χθες. Μια από τα ίδια, αν και η δική μου ένσταση ήταν αν η βία υπήρχε τελικά για την βία μόνο ή για να δηλώσει κάτι παραπάνω. Εκτός και την αντιμετωπίζουμε σαν horror western αλλά δεν νομίζω να είχαν οι δημιουργοί αυτό στο μυαλό τους. Δυνατές ερμηνείες πάντως ειδικά από την Μελισάντρα (πολύ κόντρα ρόλος το κατατρεγμένη σύζυγος και μου πήρε λίγο να το συνηθίσω σε σχέση με το πως την ήξερα από το GoT) και την Ντακότα Φάνη. :) Θέλει στομαχάκι όμως για να την δει κάποιος :)

 

Η van Houten είναι και μαμώ τις ηθοποιούς. Η ερμηνεία της στο Black Book είναι από τις αγαπημένες μου. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55521
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ομολογώ ότι το φίμωτρο με σόκαρε πάντως, σε φάση που αναρωτιόμουν αν ήταν σκηνοθετική υπερβολή. Δυστυχώς δεν ήταν

 

Αν δεν την έχεις δει να την δεις, νομίζω θα σ'αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο σκηνοθετης του Brimstone, Martin Koolhoven, βλεπω οτι εχει κανει και μια πολεμικη-δραματικη ταινια το Winter in Wartime (2008)..     :)

 

Δεν την εχω δει, δεν ξερω.. το αναφερω μονο για οσους τους αρεσουν οι πολεμικες με β' παγκοσμιο.. να 'χαμε να λεγαμε :)

 

Μεταφερω απο wiki ---> The movie was praised by almost all critics (including Variety that wrote a raving review) and was an enormous success at the box office, being the number one movie at Christmas 2008 in The Netherlands. Winter in Wartime grossed more money than all previous movies Koolhoven made together. The movie outgrossed competing movies like The Dark Knight and Twilight and was the Dutch entry for the Academy Awards. It made the shortlist of 9 movies, but failed to get nominated. 

 

 

                                                         Trailer

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είδα τα :

 

I don't feel at home in this world anymore. Αναπάντεχα καλή ταινία. Χωρίς να διεκδικεί δάφνες, έχει να πει πολλά. Δείτε την. 6,50/10. :)

 

Gold. O McConaughey σε μιά ακόμα εξαιρετική ερμηνεία. Τελικά ότι παίζει αυτός ο τύπος το ανεβάζει ένα επίπεδο. Την συστήνω. 7/10 εύκολα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τελείωσα την 3η σεζόν το Gotham. Θα μπορούσα να γράφω επί ώρες για το περιεχόμενο της, άλλωστε συνέβησαν πάρα πολλά διαφορετικά πράγματα στη διάρκειά της. Ισχύει ό,τι έχω γράψει στο παρελθόν. Πλέον χουν μπει για τα καλά στο υπερηρωικό genre (αν και δεν έχει ακόμα υπερήρωες, μόνο υπερκακούς) με τις διάφορες πηγές για να δημιουργηθούν. Ξέρω ότι πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) κομικσάκηδες έχουν ξενερώσει με το πως αλλάζουν αρκετούς χαρακτήρες, αλλά δεδομένου ότι είναι ανεξάρτητη σειρά που λαμβάνει χώρα σε απροσδιόριστο χρόνο και απλώς βασίζεται σε γνωστούς χαρακτήρες της DC, πιστεύω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά.

Σαν σειρά, βέβαια, έχει κάποια προβληματάκια που αφορούν κυρίως την εβδομαδιαία προβολή και όταν τα βλέπεις μαζεμένα φαίνονται άσχημα, αλλά οκ. Και το γράψιμο έχει αδύναμα σημεία, και η ηθοποιία και η σκηνοθεσία... αλλά δεν τα θεωρώ πολύ σημαντικά σε σύγκριση με το όλο storytelling. Κάτι που σίγουρα θα ενοχλήσει πολλούς είναι το πόσο κατάχρηση του comic book death έχουν κάνει.

Βαθμολογίες δεν βάζω συχνά γιατί είναι δύσκολο να αποφασίσω πόση βαρύτητα να δώσω σε κάθε παράγοντα, αλλά σε αυτή τη σεζόν θα έβαζα τουλάχιστον 8.5/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πάει και ο Τζορτζ Ρομέρο, ο πρώτος των πρώτων σπλατερίστας και ο κινηματογραφικός πατέρας των ζόμπι. Ακόμα θυμάμαι με πολύ φρίκη το Night of the living dead που είχα δει στους κινηματογράφους με μπόλικη λογοκρισία.  :(

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Thirst του Chan-wook Park, σκηνοθετη του Old Boy. Συμπαθης πατερ συμμετεχει σε πειραμα για την ανακαλυψη εμβολιου για την αντιμετωπιση θανατηφορας νοσου στην Αφρικη. Προσβαλλεται απο τον ιο αλλα επιβιωνει, οντας ο πρωτος απο 500 αλλους εθελοντες. Γυριζει στην Κορεα οπου τον υποδεχονται ως Μεσσια για να ανακαλυψει οτι πια εχει μεταμορφωθει σε βρικολακα. Απο κει και επειτα προσπαθει να τιθασευσει τις ορμες του. Τι θα γινει ομως οταν ερωτευεται μια κοπελα που μοιαζει εγκλωβισμενη στο οικογενειακο της περιβαλλον; Ενδιαφερουσα ταινια, ο σκηνοθετης φροντιζει οπτικα να ειναι πολυ ομορφη. Βεβαια καπου κανει μια κοιλια που ψιλοκουραζει. Προσωπικα το εξελαβα ως ενα ερωτικο δραμα μασκαρεμενο με στοιχεια θριλερ. Το 7.1/10 του imdb νομιζω οτι ειναι αντιπροσωπευτικο. :)

 

28 Μερες Μετα. Ωραιο θριλερ με "ζομπι", μαλλον και απο δω εμπνευστηκε ο Kirkman για το The Walking Dead. Ταινια που εστιαζει περα απο τον κινδυνο τον μολυσμενων με λυσσα ανθρωπων και στις σχεσεις μεταξυ των επιζοντων. Πολυ ωραιο και το soundtrack. kwtsoκλιμακα 7.5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4473 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

To 28 Days Later το είχα δει πιτσιρικάς όταν είχε βγει στις αίθουσες και είχα πάθει πλάκα με τα φοβερά πλάνα του έρημου Λονδίνου. Από τις καλύτερες ταινίες του είδους. Προτείνεται ανεπιφύλακτα :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Thirst του Chan-wook Park, σκηνοθετη του Old Boy. Συμπαθης πατερ συμμετεχει σε πειραμα για την ανακαλυψη εμβολιου για την αντιμετωπιση θανατηφορας νοσου στην Αφρικη. Προσβαλλεται απο τον ιο αλλα επιβιωνει, οντας ο πρωτος απο 500 αλλους εθελοντες. Γυριζει στην Κορεα οπου τον υποδεχονται ως Μεσσια για να ανακαλυψει οτι πια εχει μεταμορφωθει σε βρικολακα. Απο κει και επειτα προσπαθει να τιθασευσει τις ορμες του. Τι θα γινει ομως οταν ερωτευεται μια κοπελα που μοιαζει εγκλωβισμενη στο οικογενειακο της περιβαλλον; Ενδιαφερουσα ταινια, ο σκηνοθετης φροντιζει οπτικα να ειναι πολυ ομορφη. Βεβαια καπου κανει μια κοιλια που ψιλοκουραζει. Προσωπικα το εξελαβα ως ενα ερωτικο δραμα μασκαρεμενο με στοιχεια θριλερ. Το 7.1/10 του imdb νομιζω οτι ειναι αντιπροσωπευτικο. :)

 

28 Μερες Μετα. Ωραιο θριλερ με "ζομπι", μαλλον και απο δω εμπνευστηκε ο Kirkman για το The Walking Dead. Ταινια που εστιαζει περα απο τον κινδυνο τον μολυσμενων με λυσσα ανθρωπων και στις σχεσεις μεταξυ των επιζοντων. Πολυ ωραιο και το soundtrack. kwtsoκλιμακα 7.5/10 :)

 

Κατ' εμέ, το Thirst δεν κάνει κοιλιά, αρχικά είναι απλά καλό και μετά τη μέση απογειώνεται. Είναι η δεύτερη αγαπημένη μου του Park, αν εξαιρέσουμε το Three... Extremes, το οποίο είναι συλλογή και όχι προσωπική του δουλειά. Δεν είμαι και τόσο δίκαιος γιατί τον λατρεύω, αλλά θεωρώ αριστούργημα το πώς ο πρωταγωνιστής συγκρούεται

 

με την γκόμενα του, με την οποία είναι τόσο διαφορετικοί χαρακτήρες.

 

Ανήκει στις «εναλλακτικές» βαμπιροταινίες που γουστάρω πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3661 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Η Εποχή των Δολοφόνων: δύο φίλοι, άσσοι στη σκοποβολή προσεγγίζονται από έναν σκοτεινό τύπο που τους προτείνει να γίνουν πληρωμένοι δολοφόνοι. Ωραία ταινία. Όχι καμιά τρομερή πλοκή, αλλά το ελληνικό setting και η ωραία σκηνοθεσία με έκαναν να δω με λίγο διαφορετικό μάτι τα κλισέ που χρησιμοποιούνται. Το κεντρικό δίδυμο Σακελλαρίου-Γιαννόπουλου είναι εξαιρετικό πάντως.
  • Conjuring: από τις λίγες ταινίες με δαιμονισμούς που μου έχουν κάνει κλικ. Ξεκινά ψιλοαναμενόμενα, αλλά εκεί που νομίζεις ότι ετοιμάζει κλισέ σκηνές για τη συνέχεια, δεν πέφτει σε παγίδες τέτοιου είδους. Αρκετά καλή η κλιμάκωση στο τέλος, αν και φάνηκε ότι κέρδισαν λίγο εύκολα τον δαίμονα. :P

  • A Girl Walks Home Alone at Night: σε μια πόλη-φάντασμα του Ιράν, βλέπουμε ναρκομανείς πατεράδες, πιο κιτς κι απ' το κιτς νταβατζήδες-εμπόρους ναρκωτικών και... μια κοπέλα-βαμπίρ με τσαντόρ. Οπτικά εξαιρετική, αλλά αργή και το σενάριο υποτυπώδες. Μου άφησε καλή εντύπωση, αλλά δεν ξέρω αν θα την ξαναέβλεπα.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εχοντας δει σημερα το ''The Exorcist'' (επιτελους) μπορω να πω με το χερι στην καρδια οτι η καλυτερη και σπουδαιοτερη ταινια του William Friedkin (ενος απο το τοπ5 των αγαπημενων μου σκηνοθετων) ειναι το ''Sorcerer''.

 

Στη δευτερη θεση ερχομενο απο πολυ κοντα ειναι το ''The French connection'' και στην τριτη το ''To live and die in L.A.''. Ο εξορκιστης ερχεται τεταρτος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104542
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 Αρκετά καλή η κλιμάκωση στο τέλος, αν και φάνηκε ότι κέρδισαν λίγο εύκολα τον δαίμονα. :P

 

Α... τον κέρδισαν; Οπότε δεν χρειάζεται να τη δω πλέον. :)

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.