Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ή στα Ελληνικά "Το ωτοστόπ του τρόμου". :) Μιά από τις καλύτερες ταινίες τρόμου/δράσης που έχω δει. :best: Πολύ καλό το δίδυμο Τόμας Χάουελ και Ρούντγκερ Χάουαρντ. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είμαι στην μέση της 6ης σεζόν του How I met your mother, η σειρά έχει βαλτώσει από την 5η και βλέπεται μόνο για τον Μπάρνει. Παρόλα αυτά κρατάει παρέα και μάλλον θα την τελειώσω. 

 

Είδα και το Spiderman Homecoming, περισσότερα στο αντίστοιχο θέμα

 

Τέλος, μετά από καιρό έκατσα να δω το Jackie με την Πορτμαν. Στα θετικά την θεωρώ την μοναδική φορά που η συγκεκριμένη ηθοποιός έδειξε ότι έχει ένα κάποιο ταλέντο στην ηθοποιία, μιας και σε κάτι Thor, Star Wars και ειδικά το black swan ήταν απογοητευτική (και πες ότι στις πρώτες δύο δεν είχε και τι να δείξει, στην τρίτη όμως; ). Επίσης είχε φοβερή μουσική που έπαιζε συνεχώς με την ψυχολογία της πρωταγωνίστριας και εξαιρετική σκηνοθεσία. Τα πλάνα ήταν πραγματικά ένα κι ένα, ενώ οι υπόλοιποι ηθοποιοί ( Σκάρσκαρντ, Χάρτ που ήταν και ο τελευταίος του ρόλος) επίσης εξαιρετικοί. Ο Larrain δίδαξε πως να είσαι σκηνοθέτης. 

 

Στα αρνητικά, δεν μ'αρεσε το χρύσωμα του χαπιού για ακόμα μια φορά. Στην καλύτερη ο Κένεντι ήταν ένας πρόεδρος που δεν είχε αρκετό χρόνο για να χειριστεί θέματα, αν και σε όσα χειρίστηκε με τον κόλπο των χοίρων το '62 να είναι  το πιο χαρακτηριστικό, φάνηκε ανεπαρκής. Αφού παρακολουθώ μια ταινία για το πως αντιμετώπισε την απώλεια η γυναίκα του, και όταν λέω απώλεια όχι μόνο του άντρα της αλλά και της ζωής που αναγκαστικά άφηνε πίσω, θα ήθελα η ταινία να επικεντρωθεί σε αυτό και μόνο. Είναι μια ταινία που στο χ απαίδευτο κοινό που δεν μπορεί να διαχωρίσει ότι αυτή είναι η οπτική που είχε για τον JFK η γυναίκα του και όχι μια αντικειμενική κριτική, εύκολα δίνει λάθος εντυπώσεις και προωθεί ατζέντες.

 

Και όχι, σε αντίθεση με πολλούς στο ίντερνετ, χαίρομαι που η ταινία δεν έχασε τον δρόμο της προς συνομωσιολογίες. Δεν την θεωρώ όμως βιογραφία της Τζάκι Ο, αλλά έκθεση του aftermath ενός εκ των σημαντικότερων, αν όχι το σημαντικότερο, πολιτικό γεγονός στην σύγχρονη εσωτερική πολιτική ιστορία των ΗΠΑ από καθαρά συναισθηματική σκοπιά. Εκθέτει την σύγκρουση ενός έθνους που πενθεί το αγαπημένο παιδί του με μια κυβέρνηση που δεν έχει χρόνο ( το αν θέλει ή όχι άλλο θέμα) να πενθήσει και προσπαθεί να κρατήσει το κράτος δεμένο και σε λειτουργία. 8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είμαι στην μέση της 6ης σεζόν του How I met your mother, η σειρά έχει βαλτώσει από την 5η και βλέπεται μόνο για τον Μπάρνει. Παρόλα αυτά κρατάει παρέα και μάλλον θα την τελειώσω. 

 

 

Θα την πρότεινες σε έναν φανατικό των Friends; Ακούω παντού ότι είναι σχεδόν ίδιες και δεν θέλω να σπαταλήσω την ώρα μου :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θα την πρότεινες σε έναν φανατικό των Friends; Ακούω παντού ότι είναι σχεδόν ίδιες και δεν θέλω να σπαταλήσω την ώρα μου :P

 

Οντας ο ίδιος φανατικός των φιλαρακίων, ειλικρινά θα έλεγα όχι. Είναι μια μέτρια προς κακή αντιγραφή τους σε τεράστιο ποσοστό. Θα έλεγα να δεις τίποτα compilation του Μπάρνι στο youtube, εκεί είναι μαζεμένος όλος ο χαβαλές της σειράς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Οντας ο ίδιος φανατικός των φιλαρακίων, ειλικρινά θα έλεγα όχι. Είναι μια μέτρια προς κακή αντιγραφή τους σε τεράστιο ποσοστό. Θα έλεγα να δεις τίποτα compilation του Μπάρνι στο youtube, εκεί είναι μαζεμένος όλος ο χαβαλές της σειράς. 

 

:thanks:

 

Γενικότερα τα περισσότερα sitcoms είναι μέτρια μάλλον. Το μόνο που έχω δει που φτάνει κάπως τα φιλαράκια είναι το Seinfeld, αν και είναι αρκετά διαφορετικές σαν σειρές. Ότι άλλο έχω δει είναι από χαζομαρούλα μέχρι δενβλέπω2οεπεισόδιο φάση.

 

:coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 παλιες καλες με πολλες φαπες... :slap: ...απο ενα κλασικο διδυμο. :angels:
 
They call me Trinity και Who finds a friend finds a treasure.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το μόνο που έχω δει που φτάνει κάπως τα φιλαράκια είναι το Seinfeld

 

Πολύ ανώτερο το Seinfeld.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θα πρότεινα το Frasier. Δες τα πρώτα 6 επεισόδια. Αν δε σε τραβήξει το παρατάς. Πες ότι έχασες 2 ώρες βλέποντας μια ταινία που δε σου άρεσε.

 

Το χιούμορ του είναι τρομερά εγκεφαλικό και πνευματώδες χωρίς να σε ξενίσει όπως ίσως κάποιες βρετανικές παραγωγές. Επιβίωσε 11 σεζόν, και αν βάλεις και τον προκάτοχό του το Cheers καταλαβαίνεις τι κολοσσός ήταν (Μη δεις το Cheers).

 

Για πιο ανεγκέφαλο υπάρχει το King of Queens, που είναι πολύ ανεγκέφαλο.

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εμενα παντως το How I Met Your Mother μου αρεσει (εχω δει μεχρι την 5η σεζον). Επισης σκηνοθετικα ειναι πολυ πιο μπροστα απο τα φιλαρακια. Κατι που το θεωρω λογικο καθως τα φιλαρακια ειναι παλαιοτερη σειρα. 

 

Απο ταινιες ειδα το Blade Runner και το Blade Runner 2049. Αν και δεν μου αρεσουν ευκολα ταινιες επιστημονικης φαντασιας, θα ελεγα οτι μου αρεσαν πολυ και οι δυο ταινιες. Την πρωτη ειδικα την θεωρω καλυτερη και αυτο ειναι ισως λογω του νουαρ κλιματος της και της ολης ατμοσφαιρας. Το sequel ειναι αρκετα διαφορετικο αλλα και παλι εχει καλη υποθεση και σκηνες που πιστευω οτι μενουν στον θεατη. Προσωπικα θα μου μεινει σιγουρα η σκηνη της "γεννησης" μιας Replicant. 

 

Για να μεινουμε στον ιδιο σκηνοθετη, ειδα και το Alien. Καλο ηταν, δεν πεταξα και την σκουφια μου αλλα περασα καλα βλεποντας την. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ειδα ψες βράδυ τον Χιονάνθρωπο. Δεν έχω διαβάσει κανένα από τα βιβλία του Nesbo και γενικά δεν είμαι τεράστιος φαν των αστυνομικών ταινιών τέτοιου είδους. Καλούτσικη ήταν, κυρίως λόγω του Fassbender και του «mind game» στο οποίο έμπαινες για να μαντέψεις  τον ένοχο. Σεναριακά, υπήρχαν κάποια κενά και ο ρυθμός ήταν κάπως ακοντρολάριστος, αλλά δεν πέρασα άσχημα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το snowman δεν είναι το καλύτερο βιβλίο του Νέσμπο αλλά ένα από τα καλύτερα του. Προσωπικά τον θεωρώ τον καλύτερο συγγραφέα αστυνομικής λογοτεχνίας από το '80 και μετά. :) Δεν έχω δει την μεταφορά πάντως, αγνοούσα ότι είχε καν γυριστεί.  :thanks:

 

Κώστα το himym μέχρι εκεί που έχεις δει παλεύεται και βγάζει και κάμποσο γέλιο ειδικά με τους τρεις τύπους (οι γυναίκες δυστυχώς από την αρχή ήταν ρηγμένοι χαρακτήρες). Από κει και μετά το power play μεταξύ Μάρσαλ-Λίλι και Τεντ/Μπάρνι-Ρόμπιν είναι τόσο στημένο που σε κουράζει τα πρώτα λεπτά του κάθε επεισοδίου. Άσε που και τις δύο τύπισσες τις καταντήσανε ψυχωτικές και ανέραστες. Δεν μας έφτανε ο μισογυνισμός του Μπάρνι  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το snowman δεν είναι το καλύτερο βιβλίο του Νέσμπο αλλά ένα από τα καλύτερα του. Προσωπικά τον θεωρώ τον καλύτερο συγγραφέα αστυνομικής λογοτεχνίας από το '80 και μετά. :)

Τον Nesbo τώρα ξεκίνησα να τον σκαλίζω. Διάβασα απνευστί το (11) The Thirst και το (3) The Redbreast, προχώρησα με το (4) Nemesis που όμως το έχω αφήσει στην άκρη. Αυτή σου η δήλωση όμως με ιντρίγκαρε (βεβαίως βεβαίως) οπότε να σε προτρέψω να τσεκάρεις 2 τυπάδες. Paco Ignacio Taibo II και Ian Rankin :) Ειδικά τον δεύτερο τον έχω κυριολεκτικά λιώσει :) Και δεν μπορώ να σου πω τι κάνει καλά. :) Έχω αναρωτηθεί πολλάκις :) Το μόνο που ξέρω είναι πως αυτό που κάνει μου αρέσει σε υπερθετικό βαθμό :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θα πω κι εγώ την άποψή μου για το How I Met Your Mother. Εμένα μου άρεσε όταν το έβλεπα, δηλαδή 15-18 χρονών. Τώρα ίσως δεν απολάμβανα τις τελευταίες σεζόν. Σε σχέση με τα Φιλαράκια αυτό που παρατήρησα, σε μένα τουλάχιστον, είναι ότι πάντα μου έβγαζαν κάτι που δεν ταιριάζει στην εποχή μου. Πάντα το έβλεπα ως κάτι παλιό. Οπότε ο λόγος που πάω το How I Met Your Mother πολύ περισσότερο είναι γιατί είναι πιο πολύ μέσα στην εποχή που έζησα. Τίποτα από τα φιλαράκια δε μου θυμίζει κάτι από την καθημερινότητά μου. (Το Joey, βέβαια, παίζει να είμαι ο μόνος που το θεωρεί αριστούργημα :lol: )

 

Καλύτερη κωμωδία που έχω δει σίγουρα θεωρώ το Community πάντως. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα πω κι εγώ την άποψή μου για το How I Met Your Mother. Εμένα μου άρεσε όταν το έβλεπα, δηλαδή 15-18 χρονών. Τώρα ίσως δεν απολάμβανα τις τελευταίες σεζόν. Σε σχέση με τα Φιλαράκια αυτό που παρατήρησα, σε μένα τουλάχιστον, είναι ότι πάντα μου έβγαζαν κάτι που δεν ταιριάζει στην εποχή μου. Πάντα το έβλεπα ως κάτι παλιό. Οπότε ο λόγος που πάω το How I Met Your Mother πολύ περισσότερο είναι γιατί είναι πιο πολύ μέσα στην εποχή που έζησα. Τίποτα από τα φιλαράκια δε μου θυμίζει κάτι από την καθημερινότητά μου. (Το Joey, βέβαια, παίζει να είμαι ο μόνος που το θεωρεί αριστούργημα :lol: )

 

Καλύτερη κωμωδία που έχω δει σίγουρα θεωρώ το Community πάντως. 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό ότι δεν ταιριάζει στην εποχή σου. Εμένα αυτό μου αρέσει πολύ. Η σειρά έχει όντως πολύ 90s και πολύ Νέα Υόρκη αλλά δεν βασίζεται εκεί. :) Το Joey θα μπορούσε να είναι αρκετά καλή σειρά (όχι και αριστούργημα :P ) αν δεν ήταν ο συγκεκριμένος χαρακτήρας και αν δεν έκανες όλη την ώρα την υποσυνείδητη σύγκριση με τα φιλαράκια. Μετά από μερικά επεισόδια απλά μου έβγαζε κάτι "λάθος".  :beer7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό ότι δεν ταιριάζει στην εποχή σου. Εμένα αυτό μου αρέσει πολύ. Η σειρά έχει όντως πολύ 90s και πολύ Νέα Υόρκη αλλά δεν βασίζεται εκεί.

 

Δε θεωρώ κάτι κακό το 90s που βγάζει. Απλά μου είναι κάτι ξένο που ως θεατή με απομακρύνει και απλά παρατηρώ το στόρυ. Ενώ στο How I Met Your Mother νιώθω πιο πολύ συμμετοχή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μετραει το γεγονος του οτι στο How I met Your Mother ο ted απευθυνεται στα παιδια αλλα στην πραξη απευθυνεται στον ακροατη αμεσα.

 

Αν θελετε την δικια μου γνωμη για Friends-like σειρες.
Seinfeld,Himym αναφερθηκαν, Happy Endings ανεφερα μερικα post πιο πανω. Αν χαμηλωσουμε λιγο τα standard των ομοιοτητων ωστε να θυμιζουν εστω λιγο, Community, That 70's show, New Girl, The Big Bang Theory (κακο αλλα εχει μια ομοιοτητα στην δομη του cast). 

Το καθενα διαφερει σε δικα του σημεια αλλα ολα πιστευω εχουν αρκετα κοινα με το Friends.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είδα το The Man Who Would Be King με Μάικλ Κέιν και Σον Κόνερι. Ο πρώτος πολύ καλύτερος από τον δεύτερο στην συγκεκριμένη ταινία. Στα 4/5 της σου παρουσιάζει δύο Άγγλους τυχοδιώκτες που πάνε να πλουτίσουν πάνω στις πλάτες αγράμματων ιθαγενών του Καφιριστάν και προμοτάρει πολύ την ιδέα μιας θετικής ιμπεριαλιστικής Αγγλίας, τόσο που είχα ξενερώσει και πήγα να την κλείσω. Η τελευταία πράξη όμως με αποζημίωσε καταστρέφοντας ότι είχε χτίσει σε όλο το υπόλοιπο φιλμ, οπότε και πήρε σε συνδυασμό με πλάνα και σκηνοθεσία ένα 9/10. 

 

Επίσης είδα το Adieu l'ami με Αλέν Ντελόν και Τσαρλς Μπρόνσον. Καλή heist ταινία με τίμιο plot twist στο τέλος, όχι τόσο καλή όσο περίμενα. Ο Ντελόν σε μερικές φάσεις δεν μπορεί να παίξει πιο αφύσικα και ρομποτικά, πέρα του όλου δον ζουαν πρόμο και τουπέ. Ο Μπρόνσον από την άλλη ήταν old school αλήτης και τον ευχαριστιέμαι ακόμα και στα ουέστερν που δεν είμαι ιδιαίτερος φαν. 

 

:alex:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To the man who would be king είναι παρα πολυ καλη ταινια αλλά και πολύ καλή ιστορία από τον Kipling. Ο Hugo Pratt θαύμαζε τον Kipling και πιστεύω πως έχει βάλει μέσα στο Corto πολλά στοιχεία από τους ήρωες του αλλά και από τον ίδιο.

 

Μάλιστα πρόσφατα επανακυκλοφόρησε συγκεντρωτικά και αυτό http://www.cong-pratt.com/en/travels-with-rimbaud-kipling-and-baffo-by-hugo-pratt/

 

 

ο Κεην από τους καλύτερους βρετανους ηθοποιους. ο κονερι γατακι μπροστα του

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Blade Runner 2049 στον Κινηματογραφο 2 φορες, εξαιρετικοτατη. Περα απο τα γνωστα που εχουν αναφερθει για την ταινια, επαθα πλακα με το ποσο προσεγμενο ηταν το character development, ο καθε διαλογος ειχε λογο υπαρξης και συγκεκριμενο σκοπο. 

Raw. Δεν ηξερα τι ειναι περα του οτι ανηκει στην γενικη κατηγορια "thriller", οταν καταλαβα που το παει με ταρακουνησε λιγο αλλα στο τελος αξιζε. Καλα γυρισμενη, καλη ηθοποια, ολα καλα, αν και ισως να μην ειναι για ολους το θεμα της. 

Green Room. Παλι στην πολυ γενικη κατηγορια του thriller, Anton Yelchin, Patrick Stewart, μικρη παραγωγη αλλα αρκετα ωραιο αποτελεσμα. 

Δεν λεω πολλα για τις 2 τελευταιες γιατι θεωρω πως βλεπωντας τες χωρις να γνωριζει καποιος το θεμα ειναι καλυτερη εμπειρια, αρκει να ξερει τις πληροφοριες που εδωσα. Αν καποιος δεν εχει θεμα με τα σποιλερς μπορει να δει τα trailer που λενε πολλα περισσοτερα.

Επεξεργασία από alexpap
format
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τσέκαρε και την προηγούμενη  ταινία Blue Ruin

του σκηνοθέτη του Green RoomΓια μένα από τις καλύτερες της χρονιάς της.

 

Είδα  Who Am I

Το προτείνω. Άρεσε και στη γυναίκα μου...:lol:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι πιο προσφατες που ειδα ηταν....

 

"The Dark Tower", βασισμενο στα ομοτιτλα βιβλια του Stephen King.

Δεν γνωριζω αν εχουν παραλειψει κεφαλαια ολοκληρα - μιας και δεν εχω διαβασει το βιβλιο - αλλα το βρηκα καλουτσικο.:) 

 

"Batman vs Two-Face", το οποιο ναι μεν ειναι βασισμενο στον τηλεοπτικο Batman των '60s,

ομως το ακουσμα της φωνης του Adam West, μου φανηκε πολυ..... "κουρασμενο" να το πω; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είδα εχθές το βράδυ το War for the Planet of the Apes.

Υπερβολικά καλή ταινία. Το κλίμα αρκετά διαφορετικό απο τα Rise και Dawn. Η αλήθεια είναι ότι από τα trailers που είχα δει δεν είχα ενθουσιαστεί. Νόμιζα θα ότι θα αναμασούσαν πάλι συγκρούσεις apes vs humans όπως στο Dawn. Ευτυχώς όμως διαψεύστηκα. Μου άρεσε που όλη η ταινία ήταν από την οπτική γωνία των πιθήκων και "έκλεισε" πολύ όμορφα. Με διαφορά το καλύτερο μέρος της τριλογίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα το  War for the planet of the apes μου φάνηκε ...μαϊμουδιά πάντως.....

 

πιο φόλα ήταν το The Dark Tower όμως....

 

εντελώς τετριμμένο το Lights Out , αρκετά καλύτερο ήταν το Don't Breathe....

 

σχετικό ενδιαφέρον, ειδικά για τους φανς του Ταραντίνο, έχει το Free Fire, με την Captain Marvel Brie Larson....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Babysitter (2017) Ταινια comedy-horror παραγωγης Netflix. Σπασικλας 14χρονος με υπερπροστατευτικους γονεις εχει ακομα babysitter. Ολα πηγαινουν καλα μεταξυ τους μεχρι που μια μερα αποφασιζει να μεινει ξυπνιος ολο το βραδυ και να παρακολουθησει το τι κανει η babysitter. Δεν ειναι αυτο που νομιζετε :P Μια χαρα ταινια αν αυτο που θες να δεις εντασσεται στην κατηγορια "βλακιουλα για να περασει η ωρα", εχει αρκετες αστειες σκηνες με το αναμενομενο φυσικα ευκολο χιουμορ. 

 

Frailty (2001). Πολυ καλο θριλερ. Θα σας μεινει στην μνημη παρολο που δεν εχει ουτε μια gory σκηνη. Ενας απο τους γιους ενος σηριαλ κιλερ εξομολογειται το πως τους μεγαλωσε ο πατερας τους. Δεν λεω τιποτα αλλο για να μην προδωσω στοιχεια της πλοκης ;)  Απο τις καλες ταινιες με τον Μακοναχυ. Φυσικα την προτεινω. kwtsoκλιμακα 8/10 :)

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Blade Runner 2049. Όμορφη αλλά απελπιστικά βαρετή ταινία, πολύ κατώτερη από το ορίτζιναλ σε όλους τους τομείς. Απογοήτευση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, rorschach said:

Blade Runner 2049. Όμορφη αλλά απελπιστικά βαρετή ταινία, πολύ κατώτερη από το ορίτζιναλ σε όλους τους τομείς. Απογοήτευση. 

Μεγάλη σε διάρκεια ναι. Βαρετή όμως δεν την λες. Η πρώτη ταινία ήταν κάτι που ο κόσμος έκανε να χωνέψει πολλά χρόνια και να το βάλει εκεί που αξίζει καθώς δεν ήταν Terminator ή Mad Max

 

Η δεύτερη ταινία (ο όρος οριτζιναλ που λες δεν είναι σωστός καθώς δεν πρόκειται για remake) υστερεί σε 3 πράγματα.

 

Α) Δεν έχει Daryl Hanna να κάνει κολοτούμπες με το πιο αναγνωρίσιμο μακιγιαζ στην ιστορία του κινηματογράφου

Β) Δεν έχει την μουσική του πρώτου

Γ) Έχει τον Ryan Gosling που τον θεωρώ μετριότατο ηθοποιό και ακατάλληλο για αυτή την ταινία

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

εχω κατεβασει και βλεπω σταδιακα τις εξης ταινιες:

A family man,browl in cell block 99,american made,6 below,the beguiled, jungle.leatherface.Καλη μου διασκεδαση!:D

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για να δούμε, κατάφερα και χάζεψα μπόλικα πραγματάκια την εβδομάδα που πέρασε. 

 

1. Τελείωσα το How I Met your Mother. Μετά από μια 9η σεζόν που πήγε να σώσει τα άσωστα από την κακή 8η, ήρθαν τα τελευταία δύο επεισόδια και χαλάστηκα όσο δεν πάει. Οχι για άλλο λόγο, γιατί ακυρώνουν τα γεγονότα και το build up εννέα σεζόν και 206 επεισοδίων. Ακόμα και στο imdb τα δύο τελευταία έχουν εξαπλάσιες ψήφους και παίζουν στο 5.5-6/10, όταν όοολα τα υπόλοιπα είναι στο 7-9. Οι σεναριογράφοι θυμήθηκαν να σοβαρέψουν ένα κωμικό sitcom στο τέλος. :( Αποτυχημένο και ανεπαρκές για μια μέσες άκρες συμπαθητική σειρά. Συνολικά, 6/10 για όλη την διάρκεια της, δεν παίζει να κάτσω να την δω ξανά. 

 

2. Κατέβασα επιτέλους την 4η σεζόν του εκπληκτικού Endeavour που διαπραγματεύεται τα early years του Inspector Morse που ενσάρκωσε αρχικά ο John Thaw το '87-'00. Είδα και το πρώτο επεισόδιο "Game" το οποίο στάθηκε στις προσδοκίες μου. Μέχρι τώρα η σειρά συνεχίζει να είναι εξαιρετική και ασυμβίβαστη, φτάνει στα μάτια μου το "Sherlock" μετά την σχετικά πτωτική πορεία του δεύτερου. 

 

3. Ξεκίνησα το mini-series έξι επεισοδίων "Night Manager" με Χιού Λώρι στον ρόλο του μεγαλομαφιόζου εμπόρου όπλων και Τομ Χίντλστον στον ρόλο του μάνατζερ ξενοδοχείων που μπλέκει άθελα του στο κύκλωμα του πρώτου. Το πρώτο επεισόδιο αφήνει πολλές υποσχέσεις και είμαι θετικός γιατί γουστάρω όταν προγραμματίζουν από την αρχή πεπερασμένο αριθμό επεισοδίων και οι σεναριογράφοι ξέρουν τι θα πουν, πως θα το πουν και πότε θα το τελειώσουν. Θα δώσω ραπόρτο όταν το τελειώσω. :)

 

4. Εκανα την χάρη στον εαυτό μου και είδα το "Άρωμα Γυναίκας". Χωρίς να πλατειάσω, είναι μόλις η 15η ταινία που παίρνει χωρίς σκέψη το 10/10. Μια υπόθεση πολύ καλή που με την ερμηνεία του μεγάλου Πατσίνο ανεβαίνει στα ύψη. Πολλοί λένε ότι είναι η καλύτερη δουλειά του, εγώ δεν έχω αποφασίσει αν είναι αυτή ή ο Εμπορος της Βενετίας. Αμφότερα αξεπέραστα φιλμ. Εχει μια 90's αισθητική αλλά δεν ενοχλεί καθόλου. Ταινία που αφήνει το στίγμα της στον θεατή όπως το άφησε στον Αμερικανικό κινηματογράφο και σημάδεψε μια δεκαετία. 

 

5. Τον Απρίλιο βγήκε το πρώτο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν του Maigret με τον Ρόουαν Ατκινσον. Το "Night at the Crossroads" είναι εξίσου καλή τηλεταινία με τα δύο προηγούμενα και θυμίζει γιατί ο Ατκινσον είναι πολλά παραπάνω από τον κύριο φασόλι ή τον Τζόνι τον Αγγλο. Αυτοί οι άτιμοι οι Βρετανοί στις αστυνομικές σειρές δεν παίζονται, αφήνουν τους Αμερικάνους πολλές κολώνες πίσω. 

 

:alex:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

To Endeavour είναι πραγματικά εκπληκτικό. Εκπληκτικές ερμηνείες και έξυπνα, ιδιαίτερα σενάρια.

 

Το Night Manager είναι ένα James Bond αγγλικής παραγωγής, με όλα τα θετικά που μπορεί να έχει αυτό. Δεν λέω άλλα, να το δεις, αξίζει.

 

Το Maigret δεν μπόρεσα να μπω στη διαδικασία να το δω, μάλλον κακώς. Καλώς ή κακώς, δεν μπορώ να φανταστώ τον Atkinson σε κάτι άλλο. Δεν πήρε βέβαια και καλές κριτικές, η πρώτη σαιζόν τουλάχιστον.

 

Εγώ είδα το Paranoid. Καλή αγγλική αστυνομική σειρά, όχι βέβαια κάτι εκπληκτικό. Έχει γυρίσματα και στη Γερμανία, η ιστορία βέβαια ξεφουσκώνει προς το τέλος και οι προσωπικές ιστορίες είναι λίγο flat. Αξίζει όμως να της αφιερώσετε λίγη ώρα.

 

Επίσης, είδα και το Little Boy Blue. Πραγματική ιστορία (που την αγνοούσα) για ένα 12χρονο που σκοτώθηκε κατά λάθος από πυροβολισμούς μεταξύ αντιπάλων συμμοριών στο Λίβερπουλ το 2007. Πιο καλό και σφιχτοδεμένο από το Paranoid (είναι και 4 επεισόδια μόνο), πολύ καλές ερμηνείες και πειστικές, ειδικά από τον Stephen Graham (έπαιζε εκπληκτικά τον Αλ Καπόνε στο Boardwalk Empire). Αυτό πραγματικά αξίζει!

 

Τώρα αφήστε, θα βλέπω Stranger Things για καμιά βδομάδα :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Crimes and Misdemeanors (1989) του Woody Allen. Από τις καλύτερές του. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Match Point του 2005 που έχει πάνω-κάτω την ίδια υπόθεση,  χειρότερους ηθοποιούς και βαρετό ρυθμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.