Μετάβαση στο περιεχόμενο

Man Of Steel (2013)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλή ιδέα. Μου θυμίζει τον The Collector όμως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρατηρω παντως στις αποψεις οτι στον εναν αρεσε το πρωτο μισο στον αλλο το δευτερο μισο της ταινιας.. αλλος τρελαθηκε με τα εφε και τις μονομαχιες αλλος τις βρηκε too cgi... Γενικα οι αποψεις διιστανται αρκετα και σκεφτομαι οταν εισαι σκηνοθετης, σεναριογραφος κλπ τι ροτα πρεπει να τραβηξεις για την συνεχεια.. σιγουρα υπαρχουν σημεια που ο περισσοτερος κοσμος συμφωνει οτι δεν ηταν το καλυτερο στην ταινια αλλα αμα γενικα κατσεις και διαβασεις σε διαφορα φορουμ αποψεις ο καθενας λεει και διαφορετικα πραγματα..

 

Την αποδοχη του Σουπερμαν απο τον κοσμο δεν νομιζω οτι την ειδαμε ιδιαιτερα γιατι με τον χαμο δεν ειχαμε σκηνες κοσμος-Σουπερμαν.. Φανταζομαι οποιοσδηποτε πεφτει απο ελικοπτερο και τον σωσει ο αλλος ή αν σε σωσει την στιγμη που ειναι σιγουρο οτι θα πεθανεις (βλεπε Φαορα στην σκηνη με τα μαχαιρια με τον στρατιωτικο) δεν θα τον δεις σαν εχθρο σου στη συνεχεια.. εξαλλου και ο στρατηγος στο τελος του λεει πως δεν ξερουμε οτι καποια στιγμη θα εισαι εχθρος μας..

 

Oσο για το φιλι που διαβασα πιο πανω οτι ηταν ακυρο θα πω απλα σκεφτειται μια γυναικα να γνωριζει ενα αντικειμενικα ωραιο τυπο aka τουμπανο ο οποιος εχει τις ιδιοτητες του Superman και ζει 1-2 μερες μαζι του αυτα που εζησε η Λοις.. Οχι ακυρο αλλα θα παρακαλαει για την στιγμη αυτη χαχαχα 

Και επισης απο την πλευρα του Σουπερμαν ο οποιος τοσα χρονια προσπαθουσε να κρυβει οσο μπορουσε τις ικανοτητες του γιατι θα τον περνουσαν για τιποτα φρικιο η Λοις ηταν μια γυναικα η οποια πιστεψε σε αυτον και τον υπερασπιστηκε οταν θα μπορουσε να τον ειχε δωσει στεγνα..  Καποια πραγματα μετρανε και οι εντονες στιγμες φερνουν και τα φιλια.. σημερα με απειρως λιγοτερα γινοντε πολυ περισσοτερα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

'THE DEATH OF SUPERMAN' Is Henry Cavill's Favorite Superman Story 

 

 

"The Death of Superman" and "The Return of Superman" are some of Henry Cavills
favorite Superman comic books. Would you want to see those storylines receive a
film treatment

 

By Mark Julian - 6/28/2013

We've heard previously from actor Henry Cavill that he based his performance as
Superman in "Man of Steel" on the various interpretations of the character in
numerous DC Comics storylines. In this recent interview with Empire.au, the
actor shares details on what Superman story is his favorite. Cavill lists "The
Death of Superman" as his #1, would you want to see that story given a film
treatment, perhaps to end Zack Snyder's Superman trilogy?

"'Death of Superman' is the first of my favorite comic books and in that, you
get to see what the character is willing to do and willing to sacrifice as far
as the greater good is concerned and to protect those he cares about and the
human race," said Cavill on the gripping 1992 Superman comic book. "Then we see
in 'The Return of Superman' the various ways Superman is perceived by the
outside world. And all these characters that are faux-Supermen or 'Supermans',
they tick all the boxes, they fill all the criteria that one would imagine
Superman needs or what Superman is made up of, yet not any one of them is
Superman. There's a very special thing...that essence is missing. And when [superman]
does return, it's screamingly obvious, even though he's almost unrecognizable,"
Cavill summarizes. He continued on, discussing what that particular story added
to his performance, "From that is what I drew from, those different things, the
perception mankind has of this character rather it be feared, hailed, respected,
whatever the case and then find this figure coming back and wanting none of
these things but [those traits] still being dominant somehow."

 

 

Cavill goes on to list "Red Son" and..."Superman/Batman: The Search For
Kryptonite." The latter is a somewhat interesting revelation as the two premiere
DC super heroes teaming up to track down all traces of the substance would be an
interesting path to take if the glowing green rocks are introduced in "Man of
Steel 2". However, when asked if that was indeed the story for a "World's Finest"
or "Justice League" film, Cavill was quick to state that he doesn't know what
Snyder and David S. Goyer plan to explore in future installments.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ένα άρθρο που με αφορμή το Man of Steel αναλύει γιατί τα ουτοπικά και δυστοπικά οράματα του μέλλοντος δεν έχουν θέση στην σημερινή εποχή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36527
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι πουλί ειναι αεροπλάνο είναι τρένο;Οχι ειναι η ΑΝΑΠΤΥΞΗ έρχεται καληθφειται.

 

Σήμερα στις 5 στο ΜΕGΑ το MAKING OF MAN OF STEEL

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Απ'οτι βλεπω θα παω να το δω την Τριτη (το Man of Steel) μαζι με εναν φιλο μου.(o αργοπορημενος του forum :P) Να περιμενετε μια κριτικη απο μενα την Τεταρτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20264
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Πήγα και το είδα.

Έχουμε και λέμε. Δε είναι υπερηρωική ταινία περισσότερο από ότι είναι ταινία επιστημονικής φαντασίας . Πάνω από όλα είναι η υπέρτατη ταινία καταστροφής (παίρνει το σκήπτρο από τον Mr Bean!). Σοβαρά τώρα. Αν λάβουμε ως μέτρο ότι οι δίδυμοι πύργοι ήταν μόλις 2 κτίρια και σκοτώθηκαν 2500 άνθρωποι στο MOS που κατεδαφίζονται δεκάδες οικοδομικά τετράγωνα δεν παίζει να έχουμε λιγότερο από 1 μύριο νεκρούς. Αλλά στην ταινία δεν θα δείτε ούτε έναν, ούτε για δείγμα!

Επίσης ο Henry Cavil, τον οποίο ήξερα σαν δούκα του Σάφολκ στο Tudors  ...είναι κοντός για Superman!  χτισμένος αλλά κοντός! το τρομερό είναι πάντως ότι η νέα μόδα είναι να ερμηνεύουν τους σούπερ ήρωες βρετανoί αφού ο Cavil ακολούθησε τον Bale (Batman) και τον Garfield  (ASM) τον McAvoy (Xavier) , τον Fassbender (Magneto) αν και ο τελευταίος είναι και μισός γερμανός.

 

Καλός λοιπόν σαν βρετανός ο Cavil , καλύτερος ο Αυστραλός Crowe, καλύτερος από όλους όμως ο Costner ειδικά όταν χρειάζεται να παίξει με το βλέμμα. Πάντα ήταν το δυνατό του σημείο άλλωστε. Απίστευτα γερασμένη η Lane, έπαθα σοκ! Και ερχόμαστε στην Adams ή οποία είναι μια απαράδεκτη επιλογή, καθότι και είναι 10 χρόνια μεγαλύτερη από τον Cavil και το δείχνει. Κανονικά έπρεπε να παίζει την Bridget Jones και μάλιστα στο sequel και όχι τη Lois. Αντί για την Adams έπρεπε να κλείσουν την ΜcAdams οι παραγωγοί. Μα δεν βλέπουν ότι αν γινόταν τριλογία στο τρίτο μέρος η Adams θα είναι 43-44 ετών; Καλύτερη Lois λοιπόν παραμένει η Bosworth!

 

Επίσης πρέπει να πω πως η σεκάνς στον Κρύπτον είναι εντυπωσιακή, το όλο concept με τον superman να περιφέρεται ανά τον κόσμο προσπαθώντας να μην αποκαλύψει τη δύναμή του πολύ καλό, αλλά η ιστορία με τον Zod πολύ ίδια με το Superman II ρε παιδί μου, σε σημείο remake.

 

Λοιπόν δεν είναι η μάπα που λένε όλοι με πρώτο το rotten tomatoes αλλά δεν μπορείς να την πάρεις και πολύ στα σοβαρά και έχω την εντύπωση ότι αυτό ήθελαν ο Nolan με τον Snyder . Να πάρουμε τον S σοβαρά όπως παίρνουμε τον Batman. Ας το σκεφτόταν πριν αποφασίσει να γκρεμίσει μια και δύο πόλεις ολόκληρες και να μην εμφανίσει, βρε να μην γίνεται καν λόγος λέμε τώρα, ούτε ένα θύμα!
 

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36527
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με αυτά που λέτε δεν στεναχωριέμαι που δεν θα την δω(λόγω ελήψεως ψιλικου οξέως)Θα περιμένω 1 χρόνο να την δω στην ΝΟΒΑ.Απο ότι βλέπω η ΝΤΙ.ΣΙ.εκτος απο Μπάτμαν έχει ατυχήσει στις τελευταίες απόπειρες κόμικς της στον κιν/φο ας παραμείνει στα τηλεοπτικά που τα πάει καλύτερα.

Ηταν ανάγκη να μας ξαναδιηγηθει κάτι που έγινε με απόλυτη επιτυχία στο παρελθον;Μπορεί να έγινε πριν 35 χρόνια αλλα νομίζω οτι ''στέκει''ακόμα και σήμερα σαν ταινία με εφε και τα τοιαύτα.

Επεξεργασία από Λουλούκα Μπαουλογλου
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το Superman 2 δεν στέκει στην σύγχρονη εποχή με αυτά τα εφέ. Έχετε δει πως ήταν οι γροθιές; :P Όχι ότι θα δω ταινία των 80's για τα εφέ, αλλά όταν βλέπεις ένα μέσο σύγχρονο blockbuster.... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τι κάνεις όταν πρέπει να γεμίσεις κάποιες ώρες αλλά δεν έχεις σενάριο?

 

Εάν είσαι ελληνική α/μ ταινία του 60, κοπανάς ένα Ζαμπέτα :) Εάν είσαι αμερικάνικη ταινία, βάζεις κυνηγητό με αμάξι ή δείχνεις να παίζουν ξύλο. Τι κάνει στο δεύτερο μισό αυτή η ταινία των 130πόσων λεπτών? Παίζει ξύλο. :) Εντυπωσιακό ξυλίκι, όντως, θα δεχτώ και την άποψη του ότι άμα έπαιζαν ξύλο υπερήρωες στη γη, τέτοιο θα πρέπει να ήταν και ίσως είναι η πρώτη φορά που αναπαριστάται τόσο σωστά, αλλά 1 ώρα υπόθεση και 1 ώρα ξύλο? :)

 

 

132% δίκιο ο bona που είπε ότι αυτό εδώ είναι μια ταινία καταστροφής. Ευτυχώς που δεν πέθανε κανένας :) (πλην του Κόστνερ, μερικών φαντάρων και των Κρυπτονιανών :D )

 

Απορία. Είσαι ο τοπ επιστήμονας και ξέρεις να παίζεις φάπες? :)... οκ... μετά το Lincoln Vampire Hunter, έρχεται το Ninja Einstein :D (και ευτυχώς που με 100.000 χρόνια πολιτισμού, έχεις απλώς μερικούς αιώνες selective breeding και μόλις ανακάλυψε κάποιος δικός σου έξτρα κόλπα για να ταξιδεύεις στα άστρα)

 

Άλλη απορία. Είσαι ο τοπ στρατηγός ενός πλανήτη (αλήθεια. όταν έχεις έναν ενωμένο κόσμο και δεν έχεις εχθρούς, πως ακριβώς ορίζεται ο τοπ στρατηγός? :) με το πόσες ζώνες έχει στο καράτε?) και οι ικανότητές σου είναι απλώς να ρίχνεις φάπες? 

 

Ξεκίνησε πάρα πολύ όμορφα και όσο είχε πλοκή, ήμουνα με την απορία του γιατί έφαγε θάψιμο. Μετά, κατάλαβα. :) Δεν με ικανοποίησε το terraforming, δεν με ικανοποίησε το τι ακριβώς ήθελαν από τον Σούπερμαν, δεν με ικανοποίησαν πολλά πράγματα στο σενάριο και αυτό ήταν απλώς ένα Elseworld, όχι ένα καθαρόαιμο Supes. Μολαταύτα ίσως να είναι το καλύτερο Superman (που απλώς σημαίνει ότι τα άλλα ήταν για τον μπιπ :) )

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7125
  • Reputation:   27049
  • Achievement Points:  7460
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ με τα περισσότερα που λέει ο Bonadrug και ο Germanicus και άλλα παιδιά. Για τον επιστήμονα με τις φάπες, εγώ αντιλήφθηκα ότι για να γνωρίζονται τόσο καλά δεν αποκλείεται να υπηρέτησε κάποια στιγμή και ο Jor-El στις ειδικές δυνάμεις ή κάτι τέτοιο. Δεν άφησε να εννοηθεί γιατί ενέπνεε τέτοιον σεβασμό ο Zod στον Jor-El (δε φάνηκε πουθενά ο Zod για παράδειγμα να έχει κάποια "αγάπη" για τις επιστήμες εκτός την διαιώνιση του είδους), οπότε αυτό το πράγμα συμπέρανα. Αυτό είναι φυσικά εντελώς υποθετικό αλλά δικαιολόγησε (σ' εμένα τουλάχιστον) τον τρόπο που ήξερε να παλεύει ο Jor-El. Θύματα δε φάνηκαν πουθενά, όντως. Είμαι σίγουρος ότι ο σκηνοθέτης ήθελε από τη μία να φτιάξει κάτι επικών διαστάσεων αλλά από την άλλη, να μη μας "χαλάσει την εικόνα" με θύματα και να μας σερβίρει ομαλά ότι όλο αυτό ήταν αναγκαίο κακό προκειμένου το καλό να επικρατήσει. Θα συμφωνήσω ότι η Αmy Adams είναι ναι μεν χαριτωμένη αλλά φαινόταν "κουρασμένη" στην ταινία αυτήν.

 

Όπως θα συμφωνήσω ότι κι ο Zod παρόλο που ναι μεν είχε σχέδιο, έπρεπε να μας εκπλήξει στρατηγικά για να μας κάνει να μειδιάσουμε. Κάτι κουβέντες προς το τέλος ότι επειδή είναι μέγας στρατιωτικός μπορούσε εύκολα να συνηθίσει σε αλλαγή περιβάλλοντος, δεν σώζουν την κατάσταση. Εδώ το πραξικόπημα που έκανε, τελείωσε πριν καλά καλά αρχίσει. Σκότωσε 2 ανώτατα μέλη του συμβουλίου μπουκάροντας σε μια αίθουσα και κάτι τρέχει στην..Αγία Βαρβάρα. Επίσης θα συμφωνήσω ότι ήταν too much οι καταστροφές που έγιναν και εάν είδαμε τώρα αυτό, τότε στο "Justice League" το 2015 τι θα δούμε; Να κόβεται ο πλανήτης στα δύο;  :D  Καλά, το terraforming φαίνεται να είναι πολύ ανώτερο στο "Star Trek" που θα δούμε σύντομα!! Αλλά κι αυτό δεν ήταν άσχημο... Σε γενικές γραμμές ο Zack Snyder το έκανε πάλι το θαύμα του και τα χρήματα που κονόμησε ο Christopher Nolan από τα "Batman", έπιασαν τόπο!! :yes:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Review- Περιεχει spoilers

 

Λοιπον, πηγα χθες και την ειδα. Συμπαθητικη ταινια αλλα ειχε καποια θεματακια. Συγκεκριμενα:

 

Ας ξεκινησουμε απο τα θετικα, δηλαδη το cast:

 

- Ο  Ηenry Cavill ειναι ο δευτερος για μενα ηθοποιος, που καταφερνει αυτο που δεν καταφερε ο Routh: Να δωσει μια καλη Superman-ερμηνεια. Οσο εμφανισιακα τοσο και με την ερμηνεια του, εμεινα ευχαριστημενος. Σε ολες τις σκηνες, ειτε μιλουσε ειτε οχι, εκανε "αισθητη" την παρουσια του εμπνεοντας αισιοδοξια και καλοσυνη για τους ανθρωπους. Πολυ απλα, ο κεντρικος πρωταγωνιστης υποστηριξε τον ρολο του!

 

- Πολυ ειχαν παραπονα απο την Amy Adams. Nαι συμφωνω οτι ηταν μια διαφορετικη Lois Lane και οτι δεν υπηρχε αρκετο character development, αλλα μου αρεσε το στυλ της δημοσιογραφου-εξερευνητριας που προκειμενου να γραψει ενα αρθρο πρεπει να το εχει εμβαθυνει πρωτα! ΟΚ, συνολικα απο την ερμηνεια της δεν εμεινα απογοητευμενος. Μου αρεσε, επισης, το γεγονος οτι απο την αρχη καταλαβαινει οτι ο Clark ειναι ο Superman. Εμαααα κοπελια μου δε γινεται να εχεις περασει τοσο χρονο μαζι του, να τον εχεις δει στην τηλεοραση να σωζει ανθρωπους και να μην καταλαβαινεις οτι προκειται για το ιδιο προσωπο!(στο comic αναφερομαι) Μου αρεσε και η τελευταια της ατακα "Welcome to the Planet.".(στην 2η ταινια περιμενω περισσοτερο καστανο μαλλι!Το ξανθο που παει....?)

 

- Ο Michael Shannon ηταν (θεωρω) μετριος προς καλος. Δηλαδη, καποια στοιχεια μου αρεσαν- καποια οχι. Για παραδειγμα, μου αρεσε η προφορα του (η απειλητικη), ηταν πειστικος στα λογια του και ηταν μια δυναμικη παρουσια μεσα στο χωρο! Τι δεν μου αρεσε? Λιγο η οψη του, η εμφανιση του, η "κοψια" του. Δεν ειχε στυλ villain. Εκανε πολυ καλη δουλεια ομως.

 

- Ο Kevin Conster κ' Diane Lane (Jonathan κ' Marha Κent αντιστοιχα) τους βρηκα ΟΚ. Δεν μου εκαναν τρομερη εντυπωση και δεν ενιωσα οτι επαιξαν σημαντικο ρολο στη ζωη του Clark.(ειδικα η Lane) Ενταξει, ο πρωτος διδασκει στον Clark να κρυβει τις δυναμεις του απο τον κοσμο, θεωρωντας οτι δεν ειναι ετοιμος να τον αποδεχτει, αλλα WTF! τι θανατος ηταν αυτος???? Πεθανε σωζωντας ενα..... σκυλακι???? Και μαλιστα εμποδισε τον Clark να τον σωσει??? Ελεος ρε man.....

 

- Λιγα πραγματα απο τον Laurence Fishburne ως Perry White. Μολονοτι καλος ηθοποιος, μου φανηκε ξεκαρφωτος.

 

- Ο Russell Crowe ως Jor-El ηταν απολαυστικος με περισσοτερο χρονο στην ταινια αυτη την φορα, καθοδηγωντας τον γιο του να γινει ο ηρωας αντριπροσωπευοντας την ελπιδα και τα ονειρα της οικογενειας του.

 

Οι υπολοιποι ηθοποιοι ηταν "κομπαρσοι" οπου πηγαιναν και ερχοντουσαν εκτος απο την.... Faora! Yeah!!! Αυτα ειναι.....

 

Οσον αφορα το story.... Καποια σημεια μου αρεσαν, σε καποια υπηρχαν τρυπες. Ωραια η πρωτη σκηνη στο Krypton.(που επιτελους βλεπουμε Krypton πριν γινει ολοκαυτωμα!) Τωρα, με την ζωη του Clark.... δεν ενιωσα οτι εμαθα ολη την ιστορια του. Ωραια, εμαθα τα βασικα που ουτως η αλλως τα ηξερα αλλα μετα τιποτα.

 

Mε τα πολλα flashbacks καποια στιγμη το εχασα λιγο. Δεν ηξερα σε ποια χρονικη περιοδο βρισκομουν! Ειδικα σε εκεινη την σκηνη μετα την καταστροφη του Krypton οπου ο Clark ειναι στο καραβι-πλοιο-whatever και σωζει τους ανθρωπους, δεν ηξερα αν ηταν παρον-παρελθον. Ηθελε λιγη ωρα να καταλαβεις που αναφεροταν. Επιπλεον, να σου εχει flashback στο flashback δεν ηταν και οτι καλυτερο. Η να σου εχει flashback απο την παιδικη ηλικια του Clark σε καποιες-τελειως ακυρες-σκηνες. Γενικως, με τα flashback ειχα ενα θεμα.

 

Τωρα οσον αφορα τις σκηνες μαχης.... πολλη βαβουρα! ΟΚ, ειχαμε εναν Superman που επιτελους συμπεριφεροταν σαν...Superman με πολυ ξυλικι, πτησεις και τα λοιπα αλλα τοση ενταση πρωτη φορα ειχα να δω μετα απο καιρο. Δε λεω το απολαυσα αλλα αν ηταν λιγοτερο χαοτικο με ΜΠΑΜ-ΜΠΟΥΜ και καταστροφες, ισως να μου αρεσε περισσοτερο.

 

Μιας και μιλησα για καταστροφες....Το βρηκα πολυ ειρωνικο αυτο που ειπε ο Superman στον ταγματαρχη (δεν ξερω και εγω τι ηταν αυτος τελοσπαντων) "Ειμαι εδω για να βοηθησω". Με το να καταστρεφεις την μιση πολη, δε το λες και βοηθεια....

 

Οσον αφορα την τελευταια μαχη με τον Zod. (την αμφιλεγομενη σκηνη) Μπορω να πω πως δεν το περιμενα! Ειδικα απο τον Superman! Θα προτιμουσα, βεβαια, σε εκεινη την σκηνη με τις ακτινες να βρισκοταν καποιο προσωπο που αγαπα ο Clark (Lois, η μανα του), ΑΛΛΑ εδειξε οτι ενδιαφερεται για ολους τους ανθρωπους οποιοι και να 'ναι αυτοι. Ακομα και για τον τελευταιο ανθρωπο. (ενταξει με τοση καταστροφη μισο εκατομυριο ανθρωποι θα ειχαν πεθανει!) Γενικα μου αρεσε η αντιδραση και η κινηση να σκοτωσει τον Zod.

 

Μεσα σε ολα αυτα, μου αρεσε και η τελευταια σκηνη που πηγαινει στην Daily Planet! Πιστευω οτι ηταν το καταλληλο τελος!

 

Εντοπισα και καποια easter-eggs.( Lex Luthor, Wayne Enterprises)

 

OΥΦ! Μου βγηκε η πιστη για να τα γραψω ολα αυτα!

 

Εν ολιγοις, περνας πολυ καλα την ωρα σου, παρα τα προβληματα της ταινιας. Περιμενω αρκετες βελτιωσεις στο sequel. (για σενα χτυπαει η καμπανα Snyder!) Συγκριτικα με αλλες ταινιες:

 

Superman Man of Steel > The Amazing Spider-man > Iron Man 3 αλλα κατωτερο απο το Batman Begins.(γραμμενο επισης απο τον Goyer!)

 

Γενικα:

 

 

7,5-8/10

 

(Επιτελους το εγραψα!!!)

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχω δεί την ταινία και πραγματικά πιστεύω πως θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη. Εντυπωσιακές οι σκηνές δράσης και ολικής καταστροφής, αλλά δεν έχει αυτό το κάτι που θα σε κάνει την θυμάσαι. Θα συμφωνήσω σε αυτό που λέχθηκε για τα θύματα και τονίζω την απουσία του δραματικού στοιχείου. Δεν γίνεται να υπάρχει τέτοια καταστροφή και η ταινία να τελειώνει με το <<και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα>>. Επίσης πιστεύω πως δεν ταιριάζει το σκοτάδι στον Σούπερμαν, έπρεπε να ήταν πιο <<φωτεινός>>. Τέλος, η έλλειψη χιούμορ κάνει την ταινία κάπως βαρετή σε σχέση με άλλες του είδους (βλ Avengers). Απο πλευράς ερμηνειών ξεχωρίζουν οι Crowe και Kostner στον ρόλο των πατεράδων του Κρυπτόνιου. Ίσως είμαι αυστηρός επειδή πότε δεν ήμουνα φαν του Superman (πάντα ήμουνα παιδί της Marvel :xm: ). Γενικά πιστεύω πως θα ενθουσιάσει τους φαν του άνθρωπου-ατσάλι αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν θα ικανοποιήσει τους πιο απαιτητικούς. Βαθμολογία 7/10     

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11405
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

15 Οκτωβρίου βγαίνει και (επίσημα) το Bluray.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55412
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πόσο μούφα; στο μισο βαρέθηκα και ήθελα να φύγω..

 

ενταξει μπορει να ειμαι υπερβολικος αλλα αυτο που θελω να πω ειναι

οτι ειναι μια βαρετή ταινία γεμάτη κλισέ!

 

ποια dc;;;

 

make mine marvel ρε! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ρε εδω ο σουπερμαν που δεν ειναι καν γηινος ξερω γω μιλαγε με τον παπα της γειτονιας για το τι να κανει,να παραδοθει ή οχι..........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ρε εδω ο σουπερμαν που δεν ειναι καν γηινος ξερω γω μιλαγε με τον παπα της γειτονιας για το τι να κανει,να παραδοθει ή οχι..........

 

Δεν ξέρω που είναι το περίεργο.  Δηλαδή επειδή έχει δυνάμεις, δεν μπορεί να πιστεύει σε κάτι και καλά ανώτερο; Δηλαδή μόνοι οι γήινοι έχουν το προνόμιο των θρησκειών;  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εγω ηθελα κυριως να τονισω το ποσο 'murica και political correct ηταν η ταινια αλλα και παλι,μου φαινεται καπως παραξενο..δηλαδη ο Χριστος επελεξε να εμφανιστει μόνο στη Γη και οχι και στον δικο του πλανητη;;;η Βιβλος γιατι δεν αναφερει τη δημιουργια ζωης σε αλλους πλανητες;;Ο πλανητης του που καταστραφηκε γιατι δεν ειχε εναν εκλεκτο τυπου Νωε όπως ειχαμε εδω στη Γη οταν εγινε η πλημμυρα;;;

τεσπα,η συζητηση αυτη μπορει ευκολα να ξεφυγει,απλα μου φανηκε καπως..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ πάλι συνειδητοποίησα πως στην άλλη άκρη του σύμπαντος, από μερικές χιλιάδες χρόνια πριν έως και τα γεγονότα της ταινίας, οι Κρυπτονιανοί μιλούσαν άπταιστα αγγλικά :poke:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

15 Οκτωβρίου βγαίνει και (επίσημα) το Bluray.

Η ημερομηνία μετατέθηκε στις 12 Νοεμβρίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Zack Snyder εξηγεί γιατί επέλεξε μια τόσο καταστροφική τρίτη πράξη στην πρώτη ταινία του με αφορμή την κυκλοφορία της ταινίας στην Ιαπωνία, που έχει το δικό της μερίδιο στις -πραγματικές - καταστροφές και έχει μια πιο κριτική ματιά σε τέτοια θέματα.

 

Επίσης, μέρος της δεύτερης ταινίας θα γυριστεί στο χρεοκοπημένο (κυριολεκτικά, έχουν υποβληθεί στο σχετικό άρθρο τον προηγούμενο μήνα) Ντιτρόιτ και στην γενική περιφέρεια του Μίσιγκαν, κάποια στιγμή στις αρχές του 2014. 

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο  Henry Cavill - ο οποίος είναι αγνώριστος όταν δεν είναι τούμπανο-Σούπερμαν και μιλάει με την κανονική του προφορά - ζήλεψε τον Tom Hiddleston και πήγε και αυτός στο Sesame Street.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Post 287. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Post 287. ;)

 

I ve been GCFed :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο David Goyer υπερασπίζεται το τέλος της ταινίας.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.