Μετάβαση στο περιεχόμενο

Man Of Steel (2013)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Με προλαβες,χωρις να εχω δει την ταινια δυστυχως φαινεται το διδυμο Goyer/Snyder να επεσε στη παγιδα του να μην καταλαβαινei τι ειναι αυτο που κανει τον Superman...Superman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Με προλαβες,χωρις να εχω δει την ταινια δυστυχως φαινεται το διδυμο Goyer/Snyder να επεσε στη παγιδα του να μην καταλαβαινei τι ειναι αυτο που κανει τον Superman...Superman.

 

O Nolan και ο Goyer έγραψαν το σενάριο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ε τοτε προσθεσε και τον Νολαν στην παρεα.Αλλα ο σκηνοθετης αμα θελει μπορει να αλλαξει το σεναριο και αυτος ειναι που εχει τον τελευταιο λογο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και για να δέσει το γλυκό...

 

“Dude, I didn’t even get a free ticket. Are you kidding me? It’s DC. Even Marvel invites me to the movies.”

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ξέρεις τι χρειάζεται ο Superman αυτήν την στιγμή; 

 

Τον Mark Waid χρειάζεται, έναν από τους μεγαλύτερους φαν του ήρωα. 

 

Υ.Γ. Ελπίζω πολλά και για τον Snyder.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82149
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ωχ το μάτι μου! Θυμάμαι ο δημιουργός του Bane (Moench; ) έλεγε ότι πληρώθηκε για τη συμμετοχή του δημιουργήματός του σε κείνο το εκτρωμάτικό έργο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ωχ το μάτι μου! Θυμάμαι ο δημιουργός του Bane (Moench; ) έλεγε ότι πληρώθηκε για τη συμμετοχή του δημιουργήματός του σε κείνο το εκτρωμάτικό έργο.

 

Εγώ δεν θα τα δεχόμουνα. 

 

:P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συνεντεύξεις του Hans Zimmer της Deborah Snyder (γυναίκα και συμπαραγωγός των ταινιών του Snyder) και του Zack Snyder στο comicbookrecources.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βγήκαν οι πρώτες εκτιμήσεις για τις εισπράξεις του πρώτου τριήμερου (βασικά τετραήμερο είναι, βάζοντας και τις προβολές της Πέμπτης) της ταινίας. $196,680,000 έβγαλε παγκοσμίως, με τα  $125,080,000 από αυτά να είναι στις Ηνωμένες Πολιτείες, καταρρίπτοντας έτσι το ρεκόρ του καλύτερου ανοίγματος ταινίας μέσα στον Ιούνιο (ο προηγούμενος κάτοχος του ρεκόρ ήταν το Toy Story 3).

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάντως ξόδεψαν αρκετά χρήματα. Πάνω από 200 εκατομμύρια στην παραγωγή και άλλα 150 εκατομμύρια στο promotion.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

225 μύρια στην παραγωγή για την ακρίβεια. Στο Superman Returns πάντως είχα ξοδέψει 270, οπότε τους βγήκε πιο οικονομικό, Και αναμένεται να βγάλουν και κέρδος, μιας και απ' ότι διαβάζω έχει καλό word of mouth παρόλες τις κακές κριτικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είσαι ο Σνάυντερ, έχεις τον Νόλαν για σενάριο, και από πού αντλείς έμπνευση; Από τον Michael Bay.

 

Λοιπόν είναι και επίσημο πλέον, κάποιος πρέπει επειγόντως να δώσει το φιλί της ζωής στην dying τέχνη που λέγεται ''υπερηρωική μάχη''. Διότι κάθε υπερηρωική ταινία που έχω δεί από τους Avengers και μετά έχει το ίδιο πρόβλημα: Βαρετές, μακροσκελείς και ανούσιες μάχες, γεμάτες πονετικά κλισέ, οπτικό θόρυβο, άπειρα συντρίμμια, φασαρία και κακό, κτηρια που καταρρέουν με χίλιους δυο τρόπους και γενικότερο ακατανόητο πανζουρλισμό για πάνω από μία κινηματογραφική ώρα... Και αυτό ακριβώς είναι η κληρονομιά του Bay στον σύγχρονο κινηματογράφο δράσης.

 

Όπως και το Amazing Spider-Man, όπως και το Iron Man 3, όπως και τόσα άλλα, ο ''Άνθρωπος από Ατσάλι'' του Snyder είναι μια χαρά ταινία μέχρι περίπου τη μέση, αγγίζει το τέλειο κάπου εκεί (ο Κόστνερ με συγκίνησε που να τον πάρει η ευχή) με την εξαιρετική Non-linear αφήγησή του, τα εντυπωσιακά εφφέ, τα ποικίλα τοπία, την υπέροχη φωτογραφία και τους ενδιαφέροντες χαρακτήρες και λέω ''όπα, εδώ έχουμε το επόμενο σπουδαίο υπερηρωικό φιλμ''. Και μετά; Ε, μετα το χάος, αφού βυθιζόμαστε σε εναν αλά Τρανσφόρμερς αχταρμά που απλώς κουράζει, με τον ολοκαίνουριο αυτό σούπερμαν να μην αντιλαμβάνεται ούτε και ο ίδιος τι ακριβώς παλεύει: Απλώς πετάει ανάμεσα σε καταρρέοντα κτήρια, εξωγηινες ακτίνες απροσδιορίστου χρησιμότητας και αλληλοσυγκρουόμενα διαστημόπλοια.

Και ρε γ@μώτο, το μυστικό για μια καλή ταινία σούπερμαν είναι απλό: Βάλε τον Supes να χωνει μπουνιές σε ενα απλό, οld school, ατσαλενιο ρομποτ ή να συγκρατεί κτήρια με τα φοβερά και τρομερά του μπράτσα και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι! Ολα αυτά τα ψευτο-ρεαλιστικά και ψευτο-πολυπλοκα με τις ακτινες και τα βαρυτικα πεδία και τις μαύρες τρύπες και τα terramorphing που στο διάτανο κολλάνε; Είσαι ο Ζακ Σνάυντερ που να πάρει η ευχή! Εχεις σκηνοθετήσει τη μάχη των θερμοπυλών! Είσαι ο master της μάχης σώμα με σώμα! Δωσε μου λοιπον hand to hand combat μεχρι να δακρύσω. Μην προσπαθείς να το παίξεις Έμμεριχ. Δεν ήρθα να δω ταινία καταστροφής, δε με νοιάζουν ούτε οι προσπάθειες των απλών ανθρώπων, ούτε το πόσο εντυπωσιακό μπορεί να γίνει ένα κτήριο που πέφτει επι τριάντα δευτερόλεπτα. Θελω να δω τον Σουπερμαν να χωνει μπουνιές. Όχι τρανσφορμερς. Οχι άλλα τρανσφόρμερς! Τόσο δύσκολο είναι;; :crying:

 

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, μου κάνεις και τον Σούπερμαν ΓΚΡΙ και με πιάνει η καρδιά μου. ''Να πυροβολάμε και αυτόν με τα μπλε κύριε;'' Που το είδες ρε φιλαρακι το μπλε;; Καντε μου τη στολη του Σουπερμαν ΜΠΛΕ να μπορέσω τουλάχιστον να τον εντοπίσω μέσα σε όλο αυτό το χάος! Δε φτάνει που όλη η ταινία από τη μέση και μετά είναι απλά θόρυβος, πρέπει εγώ να ψάχνω και τον Σούπερμαν μεσα στα χιλιάδες κινούμενα συντρίμμια.

 

Oh Well, προφανώς έχω γίνει πια πολύ picky στις υπερηρωικές ταινίες, αλλά έχω βαρεθεί να πηγαινω να βλεπω ταινίες με υπερήρωες που έχουν εξαιρετική αρχή (εξέλιξη χαρακτήρα, κλάψα και origin) και μόλις αρχίζει το πιστολίδι να βαριέμαι που ζω.

 

Θα ηταν αδικία παντως να μην αναφέρω και τα καλά της ταινίας, όπως είναι ο θεός Χένρυ Καβιλ, ο οποίος είναι η καλύτερη ενσάρκωση του Σούπερμαν μετά τον Κρίστοφερ Ριβ. Ούλτρα ηθικός και ταυτόχρονα τραγικά εξυπνάκιας και πεφτουλας! Αυτό το μόνιμα φιλήδονο και αυτάρεσκο μειδίαμα απλά ήταν όλα τα λεφτά και ταίριαζε άψογα με το προφιλ του super badass τυπά που όλη του τη ζωή συγκρατεί τις ικανότητές του και τώρα μπορεί επιτέλους να κάνει show-off. Ο Γούλβεριν θα έκανε κομματάκια τον τυπο στο Μπαρ. Ο Μπρους Μπάννερ θα διελυε το μαγαζί. Αυτος ο Σούπερμαν απλά γυρνάει και φεύγει! Μια μπρατσάτη εκδοχή του Ιησού.

Επίσης ανέφερα ηδη τον Κόστνερ που με άγγιξε ιδιαίτερα σε δύο ξεχωριστές σκηνές, ενώ όλοι οι υπόλοιποι (Νταιαν Λεην, Ρασελ Κροου, Μαικλ Σαννον, Λωρενς Φισμπουρν) είναι απο ξύλινοι μεχρι εντελώς απαράδεκτοι - ειδικά ο Σάννον/Στρατηγός Ζοντ που είναι με διαφορά ο πιο αδιάφορος villain που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια.

 

Σε γενικές γραμμές, η ταινία μπορούσε να διαρκεί μια ώρα λιγότερο και θα ήμασταν κομπλέ. Διώξε τις ατελείωτες σκηνές καταστροφής, κράτα τις πορωτικές hand-to-hand μαχες (οι οποίες ήταν υπέροχες αλλά δυστυχώς ελάχιστες), κράτα και το λεπτό και ύπουλο χιούμορ, κράτα και λιγο spiritual journey και είμαστε καλά. Αλλά όχι. Πρέπει το φιλμ να κρατεί δυομιση ώρες. Να βγαίνεις απο την αίθουσα και να είναι το μυαλό σου κουρκούτι. Δε φτανει που ξέρω πως θα φαω αυτόν τον Σούπερμαν στη μάπα για άλλα εφτά σίκουελ, πρέπει να διαρκεί και τρεις ώρες το καθένα;

 

Ε μα ελεος πια. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μου αρέσει που εμμέσως παραδέχεσαι πως θα δεις και τα υπόλοιπα. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλη μια κριτική για το τι δουλεύει και το τι δουλεύει στην ταινία. Και στο τέλος προτείνει και αυτή το Superman Unchained. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συνέντευξη του David Goyer στο craveonline.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εφτασε τα 200 εκατομμύρια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121005
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

+

post-556-0-78331300-1371585195_thumb.jpg

 

Τεύχος Ιουλίου... :P 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μάλιστα. Τώρα ξέρουμε πως ο Nolan

 

 

 

 

ήταν ενάντια στο να σκοτώσει ο Superman τον Zod, αλλά οι Goyer & Snyder έκαναν τα δικά τους.

 

http://comicbook.com/blog/2013/06/17/man-of-steel-christopher-nolan-opposed-the-ending-dc-comics-advised-on-it/

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

+

attachicon.gifPsZNJ.jpg

 

Τεύχος Ιουλίου... :P

 

 

Πάντα γελάω εν τω μεταξύ με όλα εκείνα τα σφιχτοπεριοδικά που πάντα όταν βγαίνει μια υπερηρωϊκή ταινία ,βγάζουν και καλά το fitness program που ακολούθησε ο πρωταγωνιστής για να ξαναγίνει έτσι. Κανένας ποτέ δεν αναφέρει ότι από φυσιολογικός άνθρωπος δεν γίνεσαι έτσι σε 6 μήνες με τίποτα χωρίς χημεία από πίσω. Ειδικά μερικές μεταμορφώσεις δεν γίνεται με τίποτα να συμβούν μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Αλλά τα περιοδικά εκεί.

Θέλεις φέτες κοιλιακούς; Με 6 λεπτά τη μέρα μπορείς!

Θέλεις να γίνεις σαν τον Θωρ; Με μια προπόνηση μισής ώρας μπορείς!

Θέλεις από 40 κιλά να σηκώσεις 100 ; Όχι δεν χρειάζεσαι δύο χρόνια προπόνηση! Σε μόλις 6 μήνες γίνεται.

 

Μάλλον απλά ο κόσμος δεν έχει διάθεση να κουραστεί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

σα πολύ δεν παραπωνιέσαι;;

τα δοκίμασες όλα όσα γράφουν αλλά τίποτα...;;!

μύνηση και τα λεφτά σου πίσω τώρα! και, προσωπικά, μην ξαναεμπιστευτείς τα περιοδικά αυτά (συμβουλέψου τον φαρμακοπειό σου για πραγματικά, γέα!, αποτελέσματα...)

 

(μουχαχα...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μάλιστα. Τώρα ξέρουμε πως ο Nolan

 

 

 

 

ήταν ενάντια στο να σκοτώσει ο Superman τον Zod, αλλά οι Goyer & Snyder έκαναν τα δικά τους.

 

http://comicbook.com/blog/2013/06/17/man-of-steel-christopher-nolan-opposed-the-ending-dc-comics-advised-on-it/

 

 

 

 

Οχι πως με ενδιαφερει το όλο ζήτημα, αυτό ήταν το τελευταίο από τα προβλήματα της ταινίας, αλλά διαβάστε αυτό σαν έξυπνη απάντηση σε όσους γκρινιάζουν: http://screenrant.com/man-steel-ending-superman-kills-zod-death-discussion/

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

Υπάρχει εκδοχή της ταινίας που τους δείχνει ζωντανούς στο τέλος.

 

 

 

Άρχισαν οι φήμες για το ποιος θα είναι ο κακός στις επόμενες ταινίες. Ένας από τους υποψήφιους είναι και ο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

σα πολύ δεν παραπωνιέσαι;;

τα δοκίμασες όλα όσα γράφουν αλλά τίποτα...;;!

μύνηση και τα λεφτά σου πίσω τώρα! και, προσωπικά, μην ξαναεμπιστευτείς τα περιοδικά αυτά (συμβουλέψου τον φαρμακοπειό σου για πραγματικά, γέα!, αποτελέσματα...)

 

(μουχαχα...)

 

Δεν δοκιμάζω ποτέ πράγματα που γράφουν στα περιοδικά. Τις περισσότερες φορές απευθύνονται σε μπόντιμπίλντιδες που δεν μπορούν να κάνουν ούτε 10 έλξεις. Τι να το κάνεις τέτοιο σώμα εάν δεν είναι λειτουργικό; 

Τώρα όσον αφορά το φαρμακοποιό, σε νοσοκομείο δουλεύω. Μάλλον ο φαρμακοποιός πρέπει να συμβουλευτεί εμένα...

 

Anyway, o Cavill είναι καλός αλλά εγώ για σούπερμαν θέλω κάποιον πιο τουμπανιάρη. Δεν μπορεί ο Σούπερμαν και ο Μπάτμαν να έχουν το ίδιο σώμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

η ταινία απλά τα έσπασε. χωρίς πολλά πολλά με πολύ όμως πολύ καταστροφή και ξύλο ήταν κάτι το διαφορετικό από αυτό που έχει κανείς στο μυαλό του για τον άνθρωπο από ατσάλι. ειλικρινά όμως χορταίνει κανείς μπουνιές και κατεστραμένα κτίρια και όταν λέω μπουνιές μιλάω για μπουνιές άλλου επιπέδου....... στο τέλος της ταινίας μου έμεινε το εξής συνάισθημα: είμαι ο superman και κάνω ότι θέλω επειδή μπορώ. χωρίς να θέλω να κάνω spoiler η ταινία είχε ρηχό σενάριο που αποσκοπούσε κάπου. τώρα για τις κακίες του waid, έ εντάξει τι να κάνουμε, δεν νομίζω πως θα έλεγε κάτι διαφορετικό αλλά αναμενόμενο ήταν.

 

ps: τα φορτηγά βυτιοφόρα της lex/luthor corp τα παρατηρήσατε????

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4752 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

το είδα...Τι ταινιάρα...

Τέλεια ταινία...Ίσως το καλύτερο υπερηρωικό μετά τα Μπατμαν-Νολαν 

 

Τελικα οι ήρωες της DC έχουν καλύτερες ταινίες από της ΜΑΡΒΕΛ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ποιοι ήρωες; Ο Batman και ο Superman; :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μ'άρεσε. Ο Superman δεν ήταν ιδιαίτερα σκοτεινός, έβγαζε αυτή την αισιοδοξία που διέπει τον χαρακτήρα, αλλά ήταν σοβαρός. Ήταν σαν μια στιβαρή παρουσία. Αυτό πήγαινε στον Cavill, εκπληκτικός. 

 

Οι σκηνές δράσης hand-to-hand ήταν σαν να βγήκαν απευθείας από videogames και συγκεκριμένα τα Quick Time Events. Έβαζε τους χαρακτήρες να χρησιμοποιούν όσο πιο ευφάνταστα γινόταν τις δυνάμεις τους. Ακόμα ένα θετικό. 

 

Μου άρεσε το arc του Zod και το νέο twist με το γονίδιο του. Ουσιαστικά δικαιολογούν τα κίνητρα του. Η ερμηνεία του Shannon δεν μου άρεσε πολύ. 

 

Από το υπόλοιπο καστ, εξαιρετικοί οι Costner και Adams, καλός ο Crowe, χειρότεροι οι υπόλοιποι. 

 

Στα συν και η απεικόνιση του Krypton και της τεχνολογίας του. Μου θύμισε την εκδοχή του Byrne. Ένας ψυχρός κόσμος που η τελευταία ένδειξη στοργής ήταν η θυσία δύο γονιών για το παιδί τους. 

 

Και μου έκανε εντύπωση που από νωρίς νωρίς είχαμε μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη για την μυστική ταυτότητα του Clark. 

 

Τα εφέ ήταν υπέροχα, ειδικά η πτήση. :giati:

 

Αυτά που δεν μου άρεσαν είναι λίγο spoiler: 

 

 

 

Από όλη την μάχη στην Μετρόπολις σώζεται το προσωπικό της Daily Planet; :confuse: Και πόσο πιο πρόχειρα να βάλουν τον Clark και την Lois να ερωτευτούν; Σαν το Thor ένα πράμα. :P

 

Επίσης, το characterization της Lois ήταν ελαφρώς διαφορετικό από αυτό που έχουμε συνηθίσει. Ελπίζω στο 2 να την δούμε περισσότερο ως την δημοσιογράφο που όλοι αγαπάμε (να μισούμε). 

 

Και φυσικά όλες οι παράπλευρες απώλειες. Και ίσως το γεγονός ότι τράβηξε τόσο η δράση με τις μηχανές. Πολύ Michael Bay. 

 

EDIT: Αν το καλοσκεφτείς, οι μάχες ήταν όπως θα έπρεπε να είναι και έβαλαν κάτω τις αντίστοιχες των Avengers. Να γίνεται το έλα να δεις, να πεθαίνουν αθώοι, να καταστρέφονται ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα. Ή στην περίπτωση μας να ερημώνει μια ολόκληρη πόλη. Γιατί μην ξεχνάμε ότι πολεμάνε δύο υπεράνθρωποι, σχεδόν θεοί. 

 

 

 

Φυσικότατα δεν ξέρω με ποιον να ταχθώ για το τέλος. 

 

 

 

Υποστηρίζω ότι η σελίδα κόμικ που περιγράφει ιδανικά τον Superman είναι η στιγμή που πείθει το κορίτσι να μην αυτοκτονήσει, ενώ πριν πολεμούσε ένα ρομπότ. Παρατάει τα πάντα για να σώσει έναν άνθρωπο. Και έλεγα πως και εδώ έκανε αυτό που δεν ήθελε ποτέ να κάνει για να σώσει 4 ανθρώπους.  

 

Αλλά αυτό που λέω θα είχε ισχή αν δεν μπλεκόταν σε μάχες με εκατομμύρια, ίσως, θύματα. Τουλάχιστον μου άρεσε η αντίδραση του. 

 

Και είχε και συμβολική σημασία, γιατί ταυτόχρονα κατέστρεψε τον τελευταίο Κρυπτονιανό. 

 

Πάλι, εκδοχή του Byrne που αναγκάζεται να σκοτώσει. 

 

Παρ'όλα αυτά, ίσως η πράξη του αυτή να τον σκοτώσει τον οδηγήσει στο να γίνει το boy scout που γνωρίζουμε. Στο κάτω κάτω και ο Batman σκότωσε τουλάχιστον 2 ανθρώπους στην Dark Knight Trilogy (Ra's που τον άφησε να πεθάνει και Two-Face) και μάλιστα τον Two-Face για τον ίδιο απολύτως λόγο. Δεν είδα κανέναν να παραπονιέται. 

 

 

 

Ο Snyder σκηνοθέτησε την καλύτερη ταινία της καριέρας του. Εντυπωσιακές μάχες, καθόλου στυλιζάρισμα, τέλεια φωτογραφία, :awesome: εφέ, δυνατή ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή και αρκετούς του υπόλοιπου καστ, η Superman ταινία που μας αξίζει και που βλέπεται άνετα από τον σύγχρονο θεατή. Γιατί όσο καλά να είναι τα Superman I & II, είναι παλιατζούρες. Και το Returns είναι μάπα.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κι εγώ το είδα. Πολύ αμερικανιά από ένα σημείο και ύστερα αλλά οκ, υπερηρωική ταινία πήγαμε να δούμε. Παρ' όλ' αυτά με χάλασε λίγο όπως και να το κάνουμε. Στο τέλος έγινε πολύ Dragonball Z φάση από το πολύ ξύλο. Η διαφορά είναι πως

στο Dragonball ο Goku τράβαγε τους κακούς σε απομονωμένα μέρη για να μην διαλυθούν ολόκληρες πόλεις. Εδώ βλέπουμε τον Σούπερμαν να διαλύει ο ίδιος πολυκατοικίες. Δηλαδή οκ, για χάρη των χολυγουντιανών μπαμ-μπουμ, αλλοιώνεται ο χαρακτήρας του ήρωα. Περίμενα πως ακόμα και στο τέλος, θα τους παρέσυρε σε καμία έρημο να παλέψουν με την ησυχία τους, αλλά τζίφος. Κρίμα, πολύ κρίμα.

 

 

Κατά τ' άλλα πολύ κομπλέ ταινία, δεν μετάνιωσα ούτε λίγο τα χρήματα που έδωσα. Εννοείται την είδα χωρίς 3D.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κι εγώ το είδα. Πολύ αμερικανιά από ένα σημείο και ύστερα αλλά οκ, υπερηρωική ταινία πήγαμε να δούμε. Παρ' όλ' αυτά με χάλασε λίγο όπως και να το κάνουμε. Στο τέλος έγινε πολύ Dragonball Z φάση από το πολύ ξύλο. Η διαφορά είναι πως

στο Dragonball ο Goku τράβαγε τους κακούς σε απομονωμένα μέρη για να μην διαλυθούν ολόκληρες πόλεις. Εδώ βλέπουμε τον Σούπερμαν να διαλύει ο ίδιος πολυκατοικίες. Δηλαδή οκ, για χάρη των χολυγουντιανών μπαμ-μπουμ, αλλοιώνεται ο χαρακτήρας του ήρωα. Περίμενα πως ακόμα και στο τέλος, θα τους παρέσυρε σε καμία έρημο να παλέψουν με την ησυχία τους, αλλά τζίφος. Κρίμα, πολύ κρίμα.

 

 

Κατά τ' άλλα πολύ κομπλέ ταινία, δεν μετάνιωσα ούτε λίγο τα χρήματα που έδωσα. Εννοείται την είδα χωρίς 3D.

 

Μόνο εγώ είδα τον Supes να

πηγαίνει τον Zod στο διάστημα στον δορυφόρο (ο οποίος είχε και σήμα των Wayne Enterprises); Και σε μια έρημο αν δεν κάνω λάθος.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αμαααααααν, αν πατε στο Comicdom και δειτε τις κριτικες για το Man of Steel θα δειτε οτι εκει οι ανθρωποι την εχουν θαψει την ταινια.... για τα καλα! Τετοιο θαψιμο εχω να δω απο το Green Lantern. Να φανταστειτε οτι το syte του εχει δωσει (ο μεγαλυτερος βαθμος) 6/10 και ο χειροτερος.....1/10! :wow:

 

http://www.comicdom.gr/2013/06/22/man-of-steel-team-review/

 

Μαλλον το Comicdom δεν εχει πολους Superman-fans! :minigun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.