Μετάβαση στο περιεχόμενο

Man Of Steel (2013)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

για μία φορά ακόμη θα το ξαναπώ. τα νούμερα λένε άλλα πράγματα.....xD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82149
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μαλλον το Comicdom δεν εχει πολους Superman-fans! :minigun:

 

Νομίζω ο Superman δεν έχει πολλούς Superman-fans.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 τα νούμερα λένε άλλα πράγματα.....xD

 

Kαι το Spider-Man 3 ειχε $890,87,626 σε εισπραξεις. Τι σημαινει αυτο; Οτι ειναι καλη ταινια επειδη ειχε υψηλο αριθμο εισπραξεων;

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

SPOILERS!

Ειδα και γω επιτελους το Man Of Steel.Οπως και με ολες τις ταινες του Snyder ετσι και αυτη την βρηκα εξαιρετικα ανιση.Ας κανω και γω ενα breakdown σχετικα με το τι μου αρεσε/δεν μου αρεσε στην ταινια.

Τι μου αρεσε.

Το καστ.Ολοι κανουν καλη δουλεια και ειδικα ο Cavill τα πηγε μια χαρα στο ρολο,εδειχνε βραχος στο κοστουμι(το οποιο θα το προτιμουσα με λιγο πιο ανοιχτα χρωματα)και πολυ καλυτερος απο τον Brandon Routh που ηταν οσο εκφραστικος οσο ενα κομματι ξυλο.Οποτε thumbs up για το καστ.

Μου αρεσαν οι σκηνες στον Κρυπτον και σε αντιθεση με πολλους δεν ενιωσα οτι κρατουσαν παραπανω απο οσο επρεπε.Μπορεσαν να ασχοληθουν με τον Jor El κιολας σε μεγαλυτερο βαθμο.Επισης ο Κρυπτον εμοιαζε πραγματικα με αλλο πλανητη,με το δικο του οικοσυστημα και οχι σαν ενα ματσο κρυσταλλα που βγαιναν απο το εδαφος.Κατι σαν πιο gritty avatar.

Mου αρεσαν πολυ οι σκηνες δρασης να πω την αληθεια.Οταν παλευαν οι Kryptonians γινονταν χαλασμος και χαρηκα που δεν χρησιμοποιησε slo-mo o Snyder ενω σε αυτη την ταινια τον επερνε να το κανει.Αντιθετως κρατησε τις μαχες γρηγορες και εντονες.Παλι βεβαια πολλοι παραπονιοντουσαν οτι δεν καταλαβαιναν τι εβλεπαν.Damned if you do,damned if you don't με ορισμενους υποθετω.Γενικα στον τεχνικο τομεα η ταινια ηταν κορυφη.Εφε,cinematography ολα ηταν υψηλου επιπεδου.

Ειμαι διχασμενος σχετικα με το γεγονος οτι η Λοις ανακαλυπτει την μυστικη ταυτοτητα του Superman.Aπο τη μια πιστευω οτι η "μεταμφιεση" η θα πρεπει να λειτουργει για ολους η για κανεναν αλλα συναμα αναγνωριζω πως αυτο θα εκανε την Λοις,μια δαιμονια ρεπορτερ που εχει κερδισει Pulitzer prize να δειχνει καπως αφελης στη καλυτερη των περιπτωσεων.Οποτε μαλλον δε με χαλασε η κατευθυνση που διαλεξαν αλλα θα δεχομουν ανετα και την πιο παραδοσιακη προσεγγιση των κομικς.

Μου αρεσε το score του Zimmer το οποιο ευτυχως ηταν διαφορετικο απο το iconic score του Williams και μιας και ηταν τελειο καταλαβαν οτι δεν μπορουσε να ξεπεραστει ευτυχως δοκιμασαν κατι διαφορετικο αντι να προσπαθησουν να το αντιγραψουν.

Μου αρεσε η σκηνη στο σχολειο και το bonding του μικρου Κλαρκ με την Μα Κεντ,μακαρι να υπηρχαν περισσοτερες τετοιες και με τον Πα Κεντ(περισσοτερα για αυτον παρακατω).

Μου αρεσε η Faora.Nuff said...

Tι δεν μου αρεσε.

Πρωτιστως δεν μου αρεσε η non linear αφηγηση της ταινιας,κατι το οποιο λογικα θα προηλθε απο τον Νολαν καθως ο ιδιος χρησιμοποιει αυτη τη τακτικη αρκετα στις ταινιες του.Θα προτιμουσα ενα εννιαιο arc στη Smallville με αρχη μεση τελος οπως στη ταινια του Ντονερ.Πιστευω θα εδινε την ευκαιρια για πιο λεπτομερες characterization στον Κλαρκ ετσι ωστε οταν βαλει το κοστουμι για πρωτη φορα να ειναι ολοκληρωμενος χαρακτηρας οπως τον γνωριζουμε.

Δεν μου αρεσε η shakey cam σε πολλες σκηνες που χαρακτηρες απλα μιλανε,καταντουσε κουραστικο και ηταν εντελως αχρειαστο.

Δεν μου αρεσε ο μες τα μουτρα πραλληλισμος του Superman με τον Jesus,μερικες φορες less is more...

Δεν μου αρεσε ο Πα Κεντ.Οχι απο ηθοποιια,αλλα αδικηθηκε στο γραψιμο.Γενικα δεν ενιωσα οτι εμαθε κατι στον Κλαρκ περα απο το πως να κρυβεται και να μην χρησιμοποιει τις δυναμεις του(ακομα και οταν κινδυνευουν ζωες).Ολο το moral code του Κλαρκ θα πρεπε να προερχεται απο τους Κεντς,αυτοι ειναι υπευθυνοι για το ηθος και την ακεραιοτητα του και σε αυτη τη ταινια ενιωσα πως παραγκωνιστηκαν για χαρη του Jor El o οποιος ειχε περισσοτερο screen time απο οσο χρειαζονταν απο ενα σημειο και μετα.

Δε μου αρεσε ο θανατος του Πα Κεντ.Πολυ καλυτερη η σκηνη με το καρδιακο επεισοδιο στη ταινια του Ντονερ και πιο ταιριαστη για τον χαρακτηρα.Του εμαθε οτι παρολη την δυναμη του ηταν ανισχυρος να αποτρεψει τον θανατο του πατερα του.Εδω απλα δεν εσωσε τον Πα Κεντ λογω....ακομα δεν εχω καταλαβει.

Το στορυ της ταινιας εχει γενικα προβληματα οσον αφορα την ροη του και πασχει απο μερικη αναπτυξη ορισμενων χαρακτηρων οπως η Λοις κατι το οποιο θα μπορουσαν να αποφυγουν με πιο linear storytelling.

Δεν μου αρεσε(καθολου  ομως) το γεγονος οτι ο Superman φαινονταν να μη νοιαζεται καθολου για τον περιγυρο του στις σκηνες δρασεις.Δεν προσπαθησε καν να μεταφερει τη δραση σε μη κατοικημενες περιοχες κατι το οποιο θα ηταν πολυ ευκολο να κανει στην Smallville.Aντιθετως περναει μεσα απο σιλο,βενζιναδικα,diners k οποιον παρει ο χαρος αρκει να βγαλει knock out τους αντιπαλους του.Τα ιδια παλι στην Μετροπολις την οποια πολυ απλα την ισοπεδωσε.Ειναι κατι το οποιο κανει τρελο contrast στην τελευταια σκηνη με τον Zod και την οικογενεια στον σταθμο.Μεγαλο μειον της ταινιας και απορω πως και δεν βρεθηκε ενας της παραγωγης να τους το επισημανει αυτο.Κακκο characterization για τον Superman και εδω κολλαει η σχεση του με τους θετους του γονεις.Δεν του εμαθαν οτι καθε ζωη ειναι πολυτιμη,ειδικα ο Πα Κεντ του εμαθε απλως να κρυβεται.

Ελπιζω το αναποφευκτο σηκουελ να διορθωσει ολα αυτα τα προβληματα τα οποια μπορουσαν να αποφυγουν πολυ ευκολα σε αυτη τη ταινια αλλα πολυ απλα δε το καναν γιατι ηθελαν εναν Superman πιο edgy-dark ετσι ωστε να δικαιολογησουν και το ονομα του Νολαν σε ολα τα τρεηλερς της ταινιας.Το προτιμω απο το superman returns παντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Βασικα που κολλαει το budget της ταινιας με τον αριθμο εισπραξεων..; Βασικα το ειδα χθες.. το story μαρεσε.. δεν μαρεσαν καποια πραγματα στις action στιγμες αλλα βαριεμαι να αρχιζω να τα αναλυω (εχει ζεστη και δεν εχει fujitsu). Παρατηρω οτι πεφτει πολυ θαψιμο, γενικα σε καποια πραγματα εχουν δικιο σε πολλα απλα θελουν να θαψουν.. Aλλα δεν μπορω να ακουω οτι το Superman Returns ηταν καλυτερο... πραγματικα βλεπω το 3 με χαρα παρα αυτο το σιχαμα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Άσχετο, αλλά υπάρχει εξήγηση για το σκάφος που βρέθηκε στην Αλάσκα και την μαθαίνουμε στο prequel κόμικ: 

 

 

ήταν σκάφος των προγόνων του Jor-El και το οδηγούσε η Kara Zor-El! Ή αλλιώς Supergirl! :awesome: Και στο σκάφος ένα pod είναι άδειο... 

 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25951
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  265
  • Reputation:   1686
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4222 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Tεσπα επειδη βαριεμαι θα γραψω και γω 2-3 πραματακια να περασει η ωρα...

 

Oι ηθοποιοι ηταν μια χαρα... Ο Κοστνερ μαρεσε περισσοτερο απο ολους..  Ο Καβιλ καλος τουμπανατος οπως πρεπει να να δειχνει ο Supes αλλα φατσικα δεν νομιζω να ταιριαξω ποτε καποιον αλλο με τον Σουπερμαν οσο τον Ριβς! To plot με τον Κρυπτον, τα γονιδια και το λογο που ο Zod δεν μπορει απλα να αλλαξει τις αρχες του το βρηκα πολυ ωραιο.. Το οτι δεν ηταν γραμμικο το σεναριο και πετουσε memories πότε πότε δεν με πειραξε οπως δεν με πειραζει σε καμια ταινια που γινεται αυτο..  Επισης αυτο με το οτι δεν ειχε αστεια η ταινια δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να χει.. Και αλλα πολλα χαζα αλλα ειναι μεγαλη η λιστα και δεν εχει νοημα..

 

Αυτα που δεν μου αρεσαν τωρα εχουν να κανουν με τις σκηνες δρασεις.. οι κοντινες σκηνες μαχης (φαορα και το πετ που ειχε απο διπλα πχ)  μαρεσαν πολυ.. Δεν μαρεσαν oi big scale μαχες με το να ριχνει ο ενας τον αλλο στους ουρανοξυστες και να παιρνει καμια 10ρια αμπαριζα. Μου θυμισε Matrix Revolutions που ηταν απογοητευτικο στο τελος.. Δηλαδη τι θελω να πω... Ποσο πιο ομορφη μαχη ηταν στο Τhe Matrix το ξυλο στο μετρο που ο χωρος ηταν 10 μετρα αλλα ειχε 10 τονους χαρακτηρα παρα εκεινο το αθλιο στο τριτο μερος που αρχισαν να γινονται μαλλια κουβαρια στον αερα αναμεσα στους ουρανοξυστες.. Ετσι και στο MoS ειχε μαχες ωραιες αλλα οσο πηγαινε προς το τελος οι μαχες κατεληξαν στο ποιος θα ριξει περισσοτερους ουρανοξυστες χρησιμοποιοντας τον αλλο σαν μπαλα μποουλινγκ.. Επισης περιμενα πως και πως να δω παλι τον Σουπερμαν να πεταει.. δειξε μου μια φορα το εφε με την καμερα πισω απο τον ωμο του καθως πεταει και οχι 10 φορες.. ηθελα να νιωθω πιο πολυ το χωρο που πεταει παρα να τον βλεπω σαν ληψη video game λες και τον ελεγχω εγω..

 

Τελος για αυτους που γραφουν στο νετ γιατι πλακωνοντουσαν και διαλυαν τα παντα γυρω τοση ωρα μια και ο τροπος που τελειωσε η μαχη ηταν απλος θα τους παραπεμψω στο παρακατω video σχετικα με τον αρχοντα των δαχτυλιδιων...

http://www.youtube.com/watch?v=8-yNp_P7Pb8

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5354 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

 

 

 

EDIT: Αν το καλοσκεφτείς, οι μάχες ήταν όπως θα έπρεπε να είναι και έβαλαν κάτω τις αντίστοιχες των Avengers. Να γίνεται το έλα να δεις, να πεθαίνουν αθώοι, να καταστρέφονται ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα. Ή στην περίπτωση μας να ερημώνει μια ολόκληρη πόλη. Γιατί μην ξεχνάμε ότι πολεμάνε δύο υπεράνθρωποι, σχεδόν θεοί. 

 

 

 

 

Μα είδες κανέναν αθώο να πεθαίνει στο MoS? Εγώ δεν είδα. Είδα απλά μια supposedly γεμάτη κόσμο πόλη να καταστρέφεται. Όπως και στους Αβέντζερς.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  716
  • Content Count:  3479
  • Reputation:   20264
  • Achievement Points:  3536
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως παρακολουθώ ένα θάψιμο άνευ προηγουμένου στον ελληνικό τύπο. Τέτοιο φτυάρι καιρό έχει να πέσει για ταινία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Απλά τα πράγματα. 56% στο rotten tomatoes. τόσο απλά :) με 6.2 average rating από τους κριτικούς. 

 

πότε είπαμε βγαίνει το BRRip? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45800
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ε οκ, σίγουρα δεν είναι και τόσο χάλια. Κλάσεις χειρότερες ταινίες έχουν υψηλότερη βαθμολογία, όπως η πατάτα το Superman Returns που έχει 75% βαθμολογίες κριτικών.

 

Επίσης βλέπω μεγάλη απόκλιση με τη βαθμολογία του κοινού. Το Superman Returns παρ' όλο το 75% των κριτικών, έχει μόλις 67% βαθμολογία κοινού, ενώ το Man of Steel είναι στο 82%, ακόμα μεγαλύτερη απόκλιση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όταν το δω, θα σου απαντήσω :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

 

Μα είδες κανέναν αθώο να πεθαίνει στο MoS? Εγώ δεν είδα. Είδα απλά μια supposedly γεμάτη κόσμο πόλη να καταστρέφεται. Όπως και στους Αβέντζερς.

 

 

 

Είναι λογικό να υποθέσουμε ότι πριν

φιληθούν με την Lois και ετοιμαστούν για την τελική τελική αναμέτρηση υπήρξαν κάποιες απώλειες. Γιατί είναι αφελές να λέμε ότι δεν υπήρχε καμιά απώλεια. Όσο και αν διαφωνώ με αυτούς που λένε ότι ο Superman δεν νοιαζόταν για τους ανθρώπους και δεν μετακίνησε την (οποιαδήποτε) μάχη κάπου αλλού. 

 

 

Για τους Avengers, τσέκαρε από το 0:14 και μετά σε αυτό το βίντεο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Επίσης, μερικές απαντήσεις στα ερωτήματα που έχουν κάνει αρκετοί (ειδικά για την απροσεξία του Superman στις μάχες). Απευθύνεται ευθέως στον Waid, ο οποίος όμως έθεσε ερωτήσεις που πολλοί έθεσαν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καλο αρθρο,παρουσiαζει το βασικο προβλημα με το man of steel.

 

http://www.comicsalliance.com/2013/06/21/man-of-steel-moral-superman-review-zack-snyder-david-goyer/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ενοείται πως μία ταινία δεν χαρακτηρίζεται ως καλή μόνο από τις εισπράξεις. αλλά σίγουρα είναι ένα  στοιχείο επιτυχίας......:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ενοείται πως μία ταινία δεν χαρακτηρίζεται ως καλή μόνο από τις εισπράξεις. αλλά σίγουρα είναι ένα  στοιχείο επιτυχίας...... :)

 

Δύο λέξεις: Τιτανικός και Avatar. 

 

:D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

(ΣΠΟΙΛΕΡΣ)

 

ωραία ταινία, την ευχαριστηθήκαμε γενικότερα...

Υπήρξαν κάποια σημεία που με χάλασαν αλλά αυτό περισότερο επειδή απλά έχω συνηθίσει διαφορετικό τον σούπερμαν. Οι δημιουργοί ήταν ξεκάθαροι πως θέλανε να φτιάξουν έναν διαφορετικό σουπερμαν και αν κρίνω από τις περισσότερες αντιδράσεις μάλλον το κατάφεραν...

 

αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι που ο κόσμος τον δέχτηκε αρκετά εύκολα... που δεν του απέδωσαν ευθήνες δηλαδή μιας και αυτός, έστω και αθελά του, προκάλεσε τον Ζοντ και την εισβολή, και μαζί με αυτά και ένα σωρό θανάτους.

 

τα υπόλοιπα "παράπονα" τα θεωρώ υπερβολές:

όσο αφορά τον ρόλο της πατρικής φιγούρας του σούπερμαν μπερδευτήκανε λίγο τα πράγματα και απογοητευτήκανε αρκετοί. Απλά ο ρόλος αυτος μοιράστηκε στα δύο: το ιδεολογικό κομάτι το ανέλαβε αποκλειστικά ο Ελ, ο οποίος εμφανίστηκε και "έδεσε το γλυκό", μιας και ο Κλαρκ ήταν αρκετά μπερδεμένος από την συμπεριφορά και τις συμβουλές του μπαμπά Κέντ.

 

Όσο αφορά την καταστροφή της πόλης, επίσης, δεν καταλαβαίνω που καποιοι σας κολλάτε. Δεν είναι πως απλά δεν προσπάθησε να μεταφέρει τν μάχη αλλού ο σούπερμαν... εδώ καλά-καλά δεν προλάβενε να συγκρατήσει τους αντιπάλλους του, αυτοί οδηγούσαν την μάχη... ο σούπερμαν απλά πάσχιζε να ακολουθήσει (λογικό! σχεδόν το ίδιο με αυτόν δυνατοί οι αντίπαλλοί του και πολύ πιο έμπειροι στις μάχες).

 

Τώρα για τον χαμένο σβέρκο του Ζοντ, ναι... είναι ένα θέμα... Πιστεύω θα είχαν τους λόγους τους οι σεναριογράφοι (απ ότι άκουσα δεν συμφωνούσαν όλοι με αυτό)

 

Στην τελική, όλος ο σούπερμαν πήγε για ανακατασκευή, δεν μπορώ να πω πως με χαλάει... τον σούπερμαν που ήξερα μπορώ να τον διαβάζω ακόμα στα κόμικς του και να τον βλέπω στις animated ταινίες του. Δεν χρειάζεται να ακολουθεί πιστά και ο κινηματογράφος. Προσωπικά την θεωρώ αξιόλογη προσπάθεια την καινούργια ταινία παρόλλες τις κάποιες "κουταμάρες" της... αλλά τι να περίμενε κανείς από έναν σούπερμαν χωρίς κόκκινο βρακάκι;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το είδα κι εγώ την Κυριακή. Ξεκινάω με το πιο καρμπινάτο πρόβλημα της ταινίας. Το σενάριο. έχω να δω τόσο κακό σενάριο σε ταινία τόσο υψηλού προφίλ πολλά χρόνια. Δεν μπορείς να πιστέψεις ότι είναι τόσο κακό. Εμένα εάν νου το έδιναν αυτό το πράγματα θα το έτριβα στα μούτρα του σεναριογράφου και θα του ζήταγα καινούριο. Τραγική εισαγωγή χαρακτήρων, τραγικά λάθη στην λογική και τραγική έλλειψη συνοχής. Ξεκινάει ως κάτι ανάμεσα σε LOTR και Star Wars, το πάει μετά σε X-Files και κάπου εκεί πεθαίνει ο μπαμπάς Κεντ με τον πιο παράλογο και σχιζοφρενή τρόπο που θα μπορούσε να πεθάνει κανείς... Στην πρώτη μια ώρα ήθελα να φύγω από την ταινία.Μιλάμε για τρομερή απογοήτευση. Δεν θα κάτσω να σχολιάσω την έλλειψη έστω και στοιχειώδους λογικής και τους εξαιρετικά κακούς διαλόγους, αλλά ειλικρινά ήθελα να φύγω. 

 

ΩΣΤΟΣΟ. Η τελευταία ώρα της ταινίας αξίζει με χίλια. Ασταμάτητο ξύλο, απίστευτα ειδικά εφέ και επιτέλους ένας σύγχρονος Σούπερμαν. ήταν τόσο καλή που είμαι διατεθειμένος να ξεχάσω όλα τα προβλήματα της αρχής. Για μένα το μεγάλο στοίχημα ήταν το τέλος. it's not your Daddy's Superman. Ναι αναφέρομαι στην τελική σκηνή με τον Σούπερμαν και τον Ζοντ. Πολλοί διαφώνησαν και γκρίνιαξαν αλλά στο μυαλό μου έδεσε απόλυτα. Δεν γίνεται πλέον ο Σούπερμαν να είναι το «καλό παληκάρι» που ήταν στις αρχές. Δεν γίνεται να αντιπροσωπεύεις αυτά τα ιδανικά με τον ίδιο τρόπο που το έκανες πχ το '30. Εξακολουθεί φυσικά να είναι καλό παιδι, αλλά πλέον πρέπει να είσαι διατεθειμένος να κάνεις πολύ περισσότερα για να σώσεις εκείνους που αγαπάς.Ξέρω ΄τοι υπήρχαν τουλάχιστον άλλοι τρεις τρόποι για να τελειώσει διαφορετικά ,αλλά όχι. Έτσι έπρεπε να τελειώσει.

 

Συνοψίζοντας, είναι μια εξαιρετικά άνιση ταινία με ελάχιστη ανάπτυξη χαρακτήρων, κακό, παιδικό έως ανύπαρκτο σενάριο και κάπου κάπου σε ζορίζει. Αλλά αξίζει μόνο και μόνο για το τέλος. Ο μόνος τρόπος για να γίνει καλύτερη θα ήταν αν δώσουν σε κάποιον σκηνοθέτη να χειριστεί το δράμα και την ανάπτυξη χαρακτήρων και στον Snyder τις σκηνές δράσης. Ενώ στον πρώτο τομέα πάσχει τρομερά, στον επόμενο δίνει ρέστα. Υποθέτω ότι μέχρι την επόμενη ταινία κάτι θα έχει κατορθώσει να μάθει..

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Να σου πω την αληθεια δεν νομιζω οτι θα εχει μαθει.Ο Snyder ειναι σα τον Michael Bay κανει αυτο ακριβως που θελει,κανενας δε του λεει τιποτα γιατι πανε ταμειο και δεν εχει βελτιωθει ιδιαιτερα ως storyteller απο τοτε που ξεκινησε.Η λυση κατ εμε ειναι οπως και δηποτε αλλαγη σεναριογραφου και αν γινεται ας φερουν καποιον σκηνοθετη οπως ο Brad Bird να συνεχισει.Επισης δειτε και αυτο το βιντεακι του Max Landis writer του Chronicle σχετικα με το Man Of Steel.Eχει απολυτο δικιο...

 

http://www.youtube.com/watch?v=aw_GlYve_Lg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο superman έχει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με όλους του υπόλοιπους ηπερήρωες. Είναι ένας Θεός που περπατά ανάμεσα σε μερμύγκια. Το ότι η ταινία δεν είχε σενάριο εμένα δεν με πείραξε από τη στιγμή που είδα κάτι το οποίο ήθελα να δω από μικρός. Το ότι καταστράφηκε μία πόλη  για εμένα έιναι απολύτως λογικό.  Όταν θα πολεμούσε ο superman για την ζωή του η μάχη θα έπρεπε να είχε την αίσθηση της αποκάλυψης. Με κάθε μπουνιά  διαπερνούσε και έναν ουρανοξύστη και τον κατέστρεφε. Έτσι απλά. Ενώ έχει ανθρωπινα συναισθήματα πότέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί προσπαθούσαν να τον κάνουν να μοιάζει με έναν άγιο. Στην τελική επέλεξε να σώσει το γένος των ανθρώπων επειδή θεώρησε πως οι Κρυπτονιανοί είχαν την ευκαιρία και την σπατάλησαν. Γιατί??? Γιατί μπορούσε. Κάποιος θα μπορούσε να πει πως επέλεξε να σώσει τους ανθρώπους γιατί θα ήταν θεός ανάμεσα τους.

Στην τελική αυτός επέλεξε ποιοι θα ζήσουν γιατί απλά είναι ο superman και μπορεί. Τραγική φυσιογνωμία είναι ο Ζοντ που ηταν προγραμματισμένος γονιδιακά υπερασπιστεί την διαιώνηση των Kρυπτονιανών.Δεν είχε ελεύθερη βούληση όπως ο Superman κάτι που δεν τον καθιστά κακό ή καλό. Ο μπαμπάς Κεντ ηταν ο μονος που είχε καταλάβει πως η ζωή του δεν άξιζε τπτ μπροστά σε αυτό το ον γιατί απλά ήταν ένα ακόμη μερμύγκι. Αυτός είναι ο πραγματικός ήρωας που κατάλαβε την σημασία-αδιαφορία του θανάτου του και γι'αυτό και τον επέλεξε. Γιατί ο Σuperman να μην σκότωνε τον Ζοντ??, αφού δεν υπήρχε κανένας λόγος για την ύπαρξη του και μόνο κακό θα έκανε στην φυλή που επέλεξε πως θα επιβιώσει.Πόσο μάλλον που λειτουργούσε σαν ρομποτ που δεν μπορούσε να αλλάξει τον χαρακτήρα του. Η κατανόηση των επιλογών του Σουπερμαν δεν θα έπρεπε να είναι εύκολη γιατί απλά δεν θα έπρεπε να είναι ο κοκκινοβρακάκιας που πάντα λειτουργεί με την ηθική που απορέει από του ανθρώπους. Ας μην ξεχναμε όμως πως όταν δημιουργήθηκε την δεκαετία του 40' ο χαρακτηρας του εξυπηρετούσε εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που θα έπρεπε αν αντιπροσωπεύει σήμερα.

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ουσιαστικά ο Pa έλεγε ότι ο κόσμος δεν είναι ακόμα έτοιμος για τον Clark, αλλά πίστευε ότι έχει την προοπτική να γίνει σωτήρας μας. Και ήξερε ότι όσο ήταν μικρός, αν έκανε επίδειξη των δυνάμεων του, θα τον έπαιρναν η κυβέρνηση. 

 

Και για όσους λένε (δίκαια) για την σκηνή με τον τυφώνα, ο Clark είχε κάνει επίδειξη μόνος της δύναμης του. Μπορούμε να υποθέσουμε ότι δεν είχε ούτε ταχύτητα, ούτε θερμικές ακτίνες, ούτε τίποτα. Δύναμη και αντοχή μόνο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Mass Murderer of Steel flash game από τον Kyle Baker! Καταστρέψετε όσα περισσότερα κτήρια και στείλτε στον άλλο κόσμο όσους περισσότερους αθώους παρευρισκόμενους μπορείτε στην διάρκεια της μάχης σας με τον Zod. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολυ καλη ταινια . (minor spoilers) Και φανηκε απο την αρχη με την μαχη στον πλανητη Κρυπτον . Μου αρεσε που δινεται μεγαλυτερο βαρος στον χαρακτηρα του Tζορ Ελ. Και ο πατερας του ομως δεν μου φανηκε οτι ηθελε να του μαθει να κρυβεται, απλως ηθελε να περιμενει να ωριμασει ωστε να παρει ο ιδιος την αποφαση για το τι θα κανει. Οσον αφορα τις μαχες , μαλλον τους πατησαν κατω τους Avengers , χαμος και καταστροφη , κτιρια να πεφτουν , βυτια Lexcorp να ανατιναζονται... Οσα δηλαδη θα γινοντουσαν αν δυο τυποι τετοιου βεληνεκους παλευαν. Η Λοις ωραια ηταν , ναι μεν ερωτευτηκαν γρηγορα με τον superman αλλα προσωπικα εχω βαρεθει το υποβοσκον ειδυλιο και το διλημμα κλαρκ ή σουπερμαν , οπως επισης την εχω βαρεθει ως θεοξινη δημοσιογραφο και ελπιζω να μην την κανουν ετσι. Ο παραλληλισμος Superman / Jesus ηταν λιγο too much αλλα παραβλεπεται. Ο Ζοντ πολυ καλος και μου αρεσε που δεν εριξε ατακες του στυλ "kneel before zod" , τον παρουσιασαν πιο λογικο παρα τρελο. Ειχε καποια σεναριακα κενα , ας πουμε γιατι ο zod ηθελε και την Λοις στο σκαφος ? δεν το εξηγει ποτε. Το τελος μου αρεσε , παρολο που με ξαφνιασε . Προσωπικα την ευχαριστηθηκα πολυ πολυ περισσοτερο απο το DKR που ηταν η τελευταια υπερηρωικη ταινια που ειδα.

 

Επισης : Ναι ρε φιλε αντριλα επιτελους , σουπερμαν με την τριχα να βγαινει απο την στολη :giati:

               Κριστοφερ Μελονι :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πολυ καλη ταινια . (minor spoilers) Και φανηκε απο την αρχη με την μαχη στον πλανητη Κρυπτον . Μου αρεσε που δινεται μεγαλυτερο βαρος στον χαρακτηρα του Tζορ Ελ. Και ο πατερας του ομως δεν μου φανηκε οτι ηθελε να του μαθει να κρυβεται, απλως ηθελε να περιμενει να ωριμασει ωστε να παρει ο ιδιος την αποφαση για το τι θα κανει. Οσον αφορα τις μαχες , μαλλον τους πατησαν κατω τους Avengers , χαμος και καταστροφη , κτιρια να πεφτουν , βυτια Lexcorp να ανατιναζονται... Οσα δηλαδη θα γινοντουσαν αν δυο τυποι τετοιου βεληνεκους παλευαν. Η Λοις ωραια ηταν , ναι μεν ερωτευτηκαν γρηγορα με τον superman αλλα προσωπικα εχω βαρεθει το υποβοσκον ειδυλιο και το διλημμα κλαρκ ή σουπερμαν , οπως επισης την εχω βαρεθει ως θεοξινη δημοσιογραφο και ελπιζω να μην την κανουν ετσι. Ο παραλληλισμος Superman / Jesus ηταν λιγο too much αλλα παραβλεπεται. Ο Ζοντ πολυ καλος και μου αρεσε που δεν εριξε ατακες του στυλ "kneel before zod" , τον παρουσιασαν πιο λογικο παρα τρελο. Ειχε καποια σεναριακα κενα , ας πουμε γιατι ο zod ηθελε και την Λοις στο σκαφος ? δεν το εξηγει ποτε. Το τελος μου αρεσε , παρολο που με ξαφνιασε . Προσωπικα την ευχαριστηθηκα πολυ πολυ περισσοτερο απο το DKR που ηταν η τελευταια υπερηρωικη ταινια που ειδα.

 

Επισης : Ναι ρε φιλε αντριλα επιτελους , σουπερμαν με την τριχα να βγαινει απο την στολη :giati:

               Κριστοφερ Μελονι :giati:

 

Αυτό με την τριχάρα το παρατήρησα κι εγώ ρε φίλε. Μέχρι εκεί που τελείωνε η στολή ο Σούπερμαν είχε τριχάρα. Ούτε ξυρισμένος, ούτε τίποτα.Αρκούδι τελείως Εκεί που τελειώνει η τρίχα απ' το στήθος ξεκινάνε τα γένια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Xωρίς Spoilers

 

Λοιπόοοοοον, το είδα κι εγώ χθες. Ήταν πολύ ωραίο. Πολύ ωραίο! Zack Snyder :yahoo: Το δεύτερο μισό μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο μισό. Το πρόβλημα ήταν (στο πρώτο μισό) πως προσπάθησαν να χώσουν τα πάντα όλα μέσα (παιδική, εφηβική ηλικία). Οι μάχες ήταν απίστευτες. Δεν έχω ξαναδεί τόσο καλές μάχες υπερηρωικού τύπου. Το Man of Steel και το Avengers νομίζω παίρνουν άριστα σε αυτόν τον τομέα. Καταστροφές, υπερηχητικές μπουνιές, απίθανες σκηνές πτήσεις (νομίζω από τις καλύτερες μαζί με το Iron Man). Σεναριακά ήταν κάτι απλό, κατανοητό και νομίζω για reboot ήταν μια χαρά. 

 

Όπως αναφέρθηκε από την αρχή φάνηκε πως η ταινία ήταν σε άλλο επίπεδο. Οι ερμηνείες ήταν καλές, η μουσική καλή αλλά όχι κάτι διαφορετικό (το κλασσικό στυλ του Zimmer αν και εγώ θα επέλεγα Djawadi ή Trevor Rabin). Ταίριαξε απόλυτα πάντως. Τα εφέ τρομερά και δικαιολογούν το απίστευτο budget των 225 εκατομμυριων. Ελπίζω να πάει καλά στις εισπράξεις γιατί στον κόσμο των ταινιών αν δεν υπάρχουν έσοδα δεν υπάρχει sequel. 

 

Αν κάνουμε την αντιστοιχία Man of Steel - Batman Begins (μιας και οι 2 ήταν πρώτες ταινίες των 2 μεγάλων ηρώων DC) νομίζω πως η ταινία του Snyder ηταν καλύτερη. Μου άρεσε περισσότερο και από το Rises. To Μan of steel 2 (αν γινει) θα είναι το Dark Knight του Σούπερμαν μιας και το βασανιστικό κομμάτι του origin πραγματοποιήθηκε με επιτυχία. 

 

Συμπερασματικά η ταινία είναι μούρλια αλλά δεν θα ενθουσιαστούν όλοι. Η DC φαίνεται πως ψάχνει ακόμα τα βήματα της στην μεγάλη οθόνη και με το Man of Steel φάνηκε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο. Προσωπικά κατατάσσεται σε μια από τις αγαπημένες μου υπερηρωικές και η αγορά του blu ray 3d είναι μονόδρομος.

 

Βαθμολογία

 

8,7/10

 

 

Επίσης στην τελευταία σκηνή για την οποία έγινε τόσος λόγος την καταφχαριστήθηκα. Δεν κολλάει ο Superman λέμε. Αντε γεια! Σε αυτή την σκηνή και σε εκείνη που έπεσε το φιλί ο κόσμος στην αίθουσα χειροκρότησε

Επεξεργασία από Jim®
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116990
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6192 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Michael Rosenbaum του Smallville θέλει να παίξει τον Λέξ Λούθορ και στην συνέχεια του Man of Steel, όπως τιτίβισε σήμερα με αφορμή αυτό το άρθρο στο οποίο ο αρθρογράφος προτείνει κάποια ονόματα.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα να τη δώ με σχετικά χαμηλές προσδοκίες και καλά έκανα :P

 

χοντρικά μπορώ να πω τα εξης

 

στα θετικά

 

το καστ ήταν άψογο

ο Cavill ειδικά ήταν τέλειος στο ρόλο του :love4:

oι σκηνές στο κρύπτον μου άρεσαν πολύ

ειδικά εφέ εξαιρετικά

το ξυλίκι την τελευταια ώρα απολαυστικό

η νέα στολή του superman μου άρεσε

ευτυχώς δεν είχε slow motion!

 

 

στα αρνητικά

 

το σενάριο δεν είχε απλά κενα, είχε μαύρες τρύπες

εκτός από τον superman, τον zod & jor-el, οι υπόλοιποι χαρακτήρες δεν εξελίσσονται καθόλου

η lois ήταν ψιλογλάστρα, έπρεπε να την εξελίξουν περισσότερο

το λαβ στορυ προχειρογραμμενο του θανατά - η σκηνη του φιλιου μου φανηκε ξεκάρφωτη

η πολύ ανετη αποδοχή του superman απο τον κόσμο, χωρίς να στηρίζεται πουθενα

ο θάνατος του Jonathan Kent - πολύ άκυρος

η σκηνή στο τέλος με τον zod με χάλασε λίγο ειδικά με την αντίθεση της κατεστραμμενης πόλης

 

 

γενικά καλά πέρασα που την είδα, αλλά περισσότερο γιατι τη διασκέδασα σαν καλοφτιαγμένη ταινία καταστροφής, χωρίς ιδιαίτερες απαιτησεις και όχι σαν ταινία superman :)

 

η φάση ήταν ότι έψησα 2 φίλους να πάμε που είναι τελείως αδιάφοροι για υπερηρωικά κόμικς - αυτοι πωρώθηκαν, καθώς την είδαν σαν sci-fi destruction movie κι εγώ γκρίνιαζα για τα προβλήματα της ταινιας μετα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5064 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μου ήρθε ένας απλός τρόπος για να εισαγάγουν τον Brainiac και να έχει σχέση η ιστορία με το πρώτο MoS. 

 

Να του αλλάξουν λίγο τα κίνητρα και εκτός από πολιτισμούς, να μαζεύει και διαφορετικά DNA. Και επειδή πλέον υπάρχει ένας Κρυπτόνιος (ο οποίος έχει κάτι παραπάνω αποθηκευμένο στον οργανισμό του.....), ΜΠΑΜ, τον βάζεις να πολεμά τον Superman. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.