Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Ultimate Spider-Man Collection - Radnet (Κουβεντούλα)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικό το βιντεάκι του @ PhantomDuck  :clap2:

 

Τα τυπογραφικά και ορθογραφικά λάθη σ΄ένα κόμικ δεν με χαλάνε τόσο, ούτε η απουσία αρίθμησης στη ράχη ή τα λάθη στα εξώφυλλα και τα extras.

Αλλά τα μεταφραστικά λάθη μέσα στο κόμικ τα οποία αλλάζουν το νόημα ή κάνουν το κείμενο δυσνόητο δεν τα συγχωρώ.
Και δυστυχώς βλέπω υπάρχουν ορισμένα τέτοια σ΄αυτό τον τόμο.

Δεν αλλάζει η προσέγγισή μου στη σειρά ωστόσο.

Έτσι κι αλλιώς δεν περίμενα άριστη μετάφραση/επιμέλεια.
Θα ξεκινήσω ν΄αγοράζω απ΄τον 3ο τόμο.

Αν δω ότι μεταφραστικά βρισκόμαστε στο επίπεδο των Κλασικών Υπερηρώων θα συνεχίσω με κάποιους τόμους επιλεκτικά.
Αν δω ότι η μετάφραση είναι χειρότερη, μάλλον θα σταματήσω.
Αλλά δεν πιστεύω να είναι χειρότερη.

 

Πάντως όποιος έχει τα Marvel Knights Spider-Man της Anubis, δεν βρίσκω λόγο να πάρει τους τόμους 1 και 5 της Radnet, παρά μόνο για να κάνει σύγκριση (όπως ο Phantom) ή για να στηρίξει τη σειρά :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  592
  • Reputation:   4250
  • Achievement Points:  635
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πολύ ωραίο βίντεο @ PhantomDuck

 

Όντως ζητήματα με μετάφραση σε φάση που να μη βγάζει νόημα το κείμενο δε βοηθάνε καθόλου. Εγώ με έπιασα να το διαβάζω και να λέω τώρα εδώ τι και στην αρχή να το αποδίδω στο ότι είμαι πολύ νεούδι στα υπερηρωικά οπότε 'Αυτό θα φταίει Στάθη, συνέχισε' έλεγε το μυαλό μου. Κάποια ήταν έτσι, κάποια άλλα όπως φαίνεται όχι. Επίσης, σε υπόλοιπα λάθη συμφωνώ κι εγώ με τον @ Laz33  αλλά το εξώφυλλο το θέλω σωστό. Έχεις συρραφή από trades, βάλτο καλά το ρημάδι. Είναι μέρος του artwork, δεν μιλάμε για βιβλίο. Παρεμπιπτόντως, το ότι κράτησαν ολόκληρο το εξώφυλλο και ας μην βγάζει νόημα για μας με το διαφημιστικό μπάνερ από κάτω, εμένα δε με ενοχλεί. Θα μπορούσε βέβαια να είχε μια σημείωση στα extras ότι το κάναμε και ας μην ισχύει για την τωρινή συλλογή για να τα έχετε αυθεντικά τα εξώφυλλα όπως βγήκαν. Τέλος πάντων.

 

Θα αγοράσω κι εγώ επιλεκτικά, θα πάρω πρώτα όλα στη 15ημερη κυκλοφορία αλλά μετά μάλλον θα πρέπει να διαλέγω 2 ή 3 το πολύ το μήνα. Αδέρφια θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το ποια είναι MUST (εντάξει, ξέρω όλα είναι, τα MUSTEST θέλω-αυτό είναι το δικό μου 'πιο must από τα must':lol:). Σε αυτή τη φάση δύσκολο το 36ευρω το μήνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3286
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

 

26 λεπτά πριν, rolandofshire είπε:

Πολύ ωραίο βίντεο @ PhantomDuck

 

Όντως ζητήματα με μετάφραση σε φάση που να μη βγάζει νόημα το κείμενο δε βοηθάνε καθόλου. Εγώ με έπιασα να το διαβάζω και να λέω τώρα εδώ τι και στην αρχή να το αποδίδω στο ότι είμαι πολύ νεούδι στα υπερηρωικά οπότε 'Αυτό θα φταίει Στάθη, συνέχισε' έλεγε το μυαλό μου. Κάποια ήταν έτσι, κάποια άλλα όπως φαίνεται όχι. Επίσης, σε υπόλοιπα λάθη συμφωνώ κι εγώ με τον @ Laz33  αλλά το εξώφυλλο το θέλω σωστό. Έχεις συρραφή από trades, βάλτο καλά το ρημάδι. Είναι μέρος του artwork, δεν μιλάμε για βιβλίο. Παρεμπιπτόντως, το ότι κράτησαν ολόκληρο το εξώφυλλο και ας μην βγάζει νόημα για μας με το διαφημιστικό μπάνερ από κάτω, εμένα δε με ενοχλεί. Θα μπορούσε βέβαια να είχε μια σημείωση στα extras ότι το κάναμε και ας μην ισχύει για την τωρινή συλλογή για να τα έχετε αυθεντικά τα εξώφυλλα όπως βγήκαν. Τέλος πάντων.

 

Θα αγοράσω κι εγώ επιλεκτικά, θα πάρω πρώτα όλα στη 15ημερη κυκλοφορία αλλά μετά μάλλον θα πρέπει να διαλέγω 2 ή 3 το πολύ το μήνα. Αδέρφια θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το ποια είναι MUST (εντάξει, ξέρω όλα είναι, τα MUSTEST θέλω-αυτό είναι το δικό μου 'πιο must από τα must':lol:). Σε αυτή τη φάση δύσκολο το 36ευρω το μήνα.

Όντως τα 36 το μήνα πονανε . Λοιπόν για μένα τα πολύ must μετά από το τεύχος 10 , είναι τα :

12 . Ο γάμος 

16. Βενομ

17-18,spider man : ο έτερος μέρος 1,2

21 επιστροφή στο μαύρο 

23. Μια μέρα ακόμα 

40 . Χοπγκομπλιν

43,44 Maximum Carnage vol1,2

46 Ο θάνατος της Γκουεν Στεισι

47 venom vs carnage

49 Revelations and until the stars turn cold.

50 Ένας θάνατος στην οικογένεια

57 Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν 

60 Επιστρεφοντας

 

Αυτά με μια πρόχειρη ματιά που πρόλαβα στη δουλειά να ρίξω . Ελπίζω να βοήθησα :)

θα τα ξαναδώ με ηρεμία από σπίτι και αν δω και άλλα που είναι πολύ must ξαναγράφω 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7123
  • Reputation:   27036
  • Achievement Points:  7458
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 2/3/2024 στο 8:25 ΜΜ, Andysaurus είπε:

 

την πήραμε διάφοροι ναι. Ένα τεύχος στείλανε και σε εμάς. 

 

Εννοείς το 1ο graphic novel, υποθέτω. Εγώ δεν το έβαλα μέσα οπότε δεν έχω λάβει κάτι. Ήθελα να το πάρω απ' τον περιπτερά μου αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

41 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 

Εννοείς το 1ο graphic novel, υποθέτω. Εγώ δεν το έβαλα μέσα οπότε δεν έχω λάβει κάτι. Ήθελα να το πάρω απ' τον περιπτερά μου αυτό.

 

Ναι αυτό εννοώ. Φαντάζομαι θα ξεκινήσουν 2 ή 3 μαζί από ένα σημείο και μετά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ένα ευτραφές πουλάκι    :groovy: 

μου ψιθύρισε στ'αυτάκι              :poke: 

ότι ο τόμος του Prowler περιέχει τα Amazing Spider-Man 303 ως 309 :read:

Εν ολίγοις: Todd McFarlane  :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

4 ώρες πριν, constantinople είπε:

Ένα ευτραφές πουλάκι    :groovy: 

μου ψιθύρισε στ'αυτάκι              :poke: 

ότι ο τόμος του Prowler περιέχει τα Amazing Spider-Man 303 ως 309 :read:

Εν ολίγοις: Todd McFarlane  :xm:

 

Στέκει. Είναι ένας από τους τρεις τόμους που περισσεύουν από την τσέχικη συλλογή (Abduction of Mary Jane). Ο Πρόουλερ εμφανίζεται στα 304 - 305. Δεν ξέρω αν αρκεί για να δοθεί το όνομά του σε όλο τον τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5273
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1683 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Βλέποντας κι εγώ το εξαιρετικό και κατατοπιστικότατο βίντεο του @ PhantomDuck , φθάνω δυστυχώς στο συμπέρασμα πως δεν είμαι ικανοποιημένος από την έκδοση.

Πιστεύω πως είναι αρκετά σημαντικό να υπάρχουν μεταφρασμένες εκδόσεις κόμικς καθώς είναι μια καλή "είσοδος" για όσους δεν ασχολούνται με το χόμπι. Ειδικά όταν είναι εκδόσεις περιπτέρου ή με ευρεία διανομή σε βιβλιοπωλεία, μπορούν να βρουν πιο εύκολα μια επαφή με το ευρύ κοινό. Τέτοιες εκδόσεις όμως πρέπει να συνοδεύονται και από την κατάλληλη ποιότητα και μεράκι.

Η Radnet αντιμετωπίζει την έκδοση ως άλλη μία συλλογή και κάνει την δουλειά στον αυτόματο πιλότο. Στοιχεία όπως η κακόγουστη γραμματοσειρά και τα λάθη στην επιμέλεια προωθούν το στερεότυπο των κόμικς ως ευτελή αναγνώσματα. Ελπίζω να διαψευσθώ και κάποιος όντως να αναπτύξει αγάπη για τα κόμικς μέσα από αυτή την συλλογή. Αν και προσωπικά πιστεύω αντί για συλλογή θα ταίριαζε περισσότερο να είναι έντυπο δώρο με εφημερίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32954
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Bilis είπε:

Ελπίζω να διαψευσθώ και κάποιος όντως να αναπτύξει αγάπη για τα κόμικς μέσα από αυτή την συλλογή.

 

Καλά, εδώ κάποιοι αγάπησαν τα κόμικς απ΄τον Καμπανά, απ΄τη Radnet δεν θα τ΄αγαπήσουν; :lol:

Ένας νέος αναγνώστης δεν θα σταθεί στα 10-15 λάθη επιμέλειας.
Πολλά απ΄αυτά ίσως δεν τα προσέξει καν.
Σαν σύνολο, αν κρίνω κι απ΄τους Κλασικούς Υπερήρωες, οι τόμοι σε γενικές γραμμές διαβάζονται άνετα και είναι κατανοητοί.

Αυτό όμως είναι το θέμα.
Ότι η συλλογή απευθύνεται κυρίως σε αμύητους.

Για τους "ψαγμένους" και τους φανς, τα λάθη όντως μπορεί να είναι αποτρεπτικά για να ευχαριστηθείς τις ιστορίες.

Ειδικά όταν έχουμε δει πολύ ανώτερες εκδόσεις, όπως αυτές της Anubis πχ.

Εμένα πάντως που τα υπερηρωικά δεν είναι το αγαπημένο μου είδος και δεν έχω τρελές απαιτήσεις, με καλύπτει η Radnet.
Αλλά σε κόμικς που μ΄αρέσουν πολύ, σπάζομαι όταν βλέπω αρκετά λάθη μετάφρασης/επιμέλειας :moutra2:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3286
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σχετικά με την ευχή σας να αγαπήσουν κάποιοι τα κόμιξ μέσα από αυτή τη συλλογή . (Μακάρι αλλά δεν το βλέπω).

Αναφέρομαι μόνο στα κόμιξ υπερωικου χαρακτήρα γιατι αν το ανοίξουμε σαν έννοια και σε άλλα.ειδη  θα έχουμε πολυ παραπάνω ανάλυση .

 

Άλλη εποχή του Καμπανα που δεν υπήρχε ίντερνετ να τα έχεις όλα στο πιάτο . Εκείνη η εποχή ήταν πρωτοπόρα γιατί βγήκαν στη χώρα μας διαμαντακια του εξωτερικού και δημιούργησε αναγνώστες του υπερωικου . 

Εκείνη η εποχή ναι έφερε κόσμο στα κόμιξ.

Πόσο είναι αυτοί τώρα . 35 και πάνω ; Άντε να έχουμε εξαιρέσεις προς τα κάτω αλλά ελάχιστες .

Όσοι δεν είχαν πατεράδες ,αδέρφια,ξαδέρφια,θείους να διαβάζουν κόμιξ ώστε να πάρουν το μικρόβιο ή να τους μυήσουν στο όλο θέμα  δύσκολα θα το πάνε σε κόμιξ υπερωικου έτσι στα ξαφνικά από μια συλλογή περιπτέρου (το ίδιο ισχύει και αν η συλλογή θα ήταν στα κομιξαδικα).

Το πιθανότερο θα είναι να την αγνοήσουν.

Άντε να πάρουν το πρώτο και όταν δουν το επόμενο στα 9 θα πουν "δεν πάμε για ποτό καλύτερα", άντε να πάρουν κάνα δυο ακόμα και να σταματήσουν αλλά χλωμό να αρχίσουν εξαρχής.

 

Μακάρι να έχω λάθος και να δημιουργηθούν νέοι αναγνώστες κόμιξ από το μηδέν (χωρίς τις επιρροές που ανέφερα παραπάνω ) αλλά πιο πιθανόν το βλέπω να έρθει κόσμος από άλλα είδη προτίμησης στο υπερωικο σαν δοκιμή κάτι νέου ,μιας γνωριμίας ενός παρθένου εδάφους για αυτούς παρά να δημιουργηθούν νέοι από το μηδέν .

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μόλις έλαβα email ότι παραδόθηκε στον ταχυδιανομέα!!! Για να δούμε πόσους τόμους θα μας στείλουν αυτή την φορά...

 

Ήμουν από αυτούς που έκαναν συνδρομή 40 τόμων με προεγγραφή, αλλά τον 1ο τόμο τον πήρα από το περίπτερο. Αν και στο περίπτερο είχαν τσακίσει το χαρτόνι στην μέση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 λεπτό πριν, olyssesmoore είπε:

Μόλις έλαβα email ότι παραδόθηκε στον ταχυδιανομέα!!! Για να δούμε πόσους τόμους θα μας στείλουν αυτή την φορά...

 

Ήμουν από αυτούς που έκαναν συνδρομή 40 τόμων με προεγγραφή, αλλά τον 1ο τόμο τον πήρα από το περίπτερο. Αν και στο περίπτερο είχαν τσακίσει το χαρτόνι στην μέση.

 

 

 

κιόλας? θεωρητικά 15/3 δεν βγαίνει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  907
  • Reputation:   5273
  • Achievement Points:  955
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1683 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

3 ώρες πριν, Ubergorn είπε:

Μακάρι να έχω λάθος και να δημιουργηθούν νέοι αναγνώστες κόμιξ από το μηδέν (χωρίς τις επιρροές που ανέφερα παραπάνω ) αλλά πιο πιθανόν το βλέπω να έρθει κόσμος από άλλα είδη προτίμησης στο υπερωικο σαν δοκιμή κάτι νέου ,μιας γνωριμίας ενός παρθένου εδάφους για αυτούς παρά να δημιουργηθούν νέοι από το μηδέν .


Επειδή δεν έχω στατιστικά και τα λοιπά, πολλές φορές ίσως να προβάλλω τις δικές μου εμπειρίες όταν μιλάω για το κοινό. Εγώ π.χ. άρχισα να διαβάζω υπερηρωικά κόμικς όταν αγόρασα το Infinity Gauntlet από το Public. Δεν ξεκίνησα ακριβώς "από το μηδέν" γιατί ασχολούμουν με τις ταινίες της Marvel και διάβαζα ήδη κόμικς (τα Disney από την εφημερίδα).

Ο Spider-Man είναι ίσως ο πιο δημοφιλής χαρακτήρας και πολύς κόσμος τον γνωρίζει μέσα από ταινίες, σειρές, βιντεοπαιχνίδια κτλ. Πολλοί από τους θαυμαστές του (ίσως και οι περισσότεροι) δεν ασχολούνται με τα κόμικς και λογικό αφού πλέον είναι πολύ εξειδικευμένο χόμπι και σιγά μην κάτσει ένας casual fan να ψάξει που μπορεί να βρει τεύχη και με ποια σειρά να τα διαβάσει. Γι' αυτό συλλογές τέτοιου τύπου βοηθάνε. Αν όμως κάποιος πάρει ένα δοκιμαστικό τεύχος και δεν του αρέσει, το πιο πιθανό είναι να μείνει στις ταινίες και τα βιντεοπαιχνίδια.
 

18 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Καλά, εδώ κάποιοι αγάπησαν τα κόμικς απ΄τον Καμπανά, απ΄τη Radnet δεν θα τ΄αγαπήσουν; :lol:

Ένας νέος αναγνώστης δεν θα σταθεί στα 10-15 λάθη επιμέλειας.


Όπως είπε και ο @ Ubergorn , ο Καμπανάς ήταν άλλη εποχή. Τώρα τα standards έχουν ανέβει και πιστεύω πως η Radnet δεν είναι σε αυτό το επίπεδο ακόμη. Σχετικά με το ποιοι επηρεάζονται από τα λάθη, πιστεύω δεν έχει να κάνει τόσο με το αν είναι νέοι ή παλιοί αναγνώστες. Είναι ο τρόπος που τα διαβάζεις. Εγώ και να ξεκινήσω μια νέα σειρά θα ενοχληθώ από λάθη στην επιμέλεια (δεν θα μου χαλάσουν την ανάγνωση αλλά μπορεί να με εκνευρίσουν αν είναι προχειρότητες τύπου Radnet :lol:) Εσύ μπορεί να μην δίνεις τόση σημασία καθώς γνωρίζεις ήδη τα γούστα σου και διαβάζεις τα υπερηρωικά ως κάτι δευτερεύον ή από περιέργεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου για τους νέους φίλους των υπερηρωικών comics. 

Όπως είχα πει και πιο παλιά αμφιβάλω αν είναι πολλοί και κυρίως για πόσο καιρό ασχολούνται. 

 

Μπορεί να σχολιάζετε κάποιοι το γεγονός ότι ενθουσιαζόμασταν με τα comics του Καμπανά αλλά να υπενθυμίσω ότι ήταν μία εποχή όπου δεν υπήρχαν κινητά, internet και laptop άρα οι επιλογές ψυχαγωγίας ήταν πολύ λιγότερες. Ας είχε και ορθογραφικά, ας είχε και ασπρόμαυρες σελίδες ας μην μας έγραφε τα original τεύχη και άλλα πόσα που καθόμαστε και ψάχνουμε σήμερα. 

Εκείνη η εποχή λοιπόν οδήγησε σε μία ολόκληρη γενιά ανθρώπων που μάθαν να διαβάζουν, είτε comics είτε βιβλία, είτε εφημερίδες. 

Και η συνήθεια δεν ξεχνιέται, για αυτό θα δείτε πολλούς άνω των 35 να είναι ακόμα φουλ ενεργοί με το άθλημα και να προτιμάν να διαβάζουν τα comics αντί να τα διαβάζουν ηλεκτρονικά. 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, Andysaurus είπε:

 

κιόλας? θεωρητικά 15/3 δεν βγαίνει?

Ναι κι εμένα παράξενο μου φάνηκε... Ξέρω ότι την επόμενη Πέμπτη βγαίνει...

Λες να έπαθαν κοκο μπλόκο που δεν πήρα τον πρώτο τόμο μαζί με την συνδρομή;(Λες να μου κάνουν δώρο τον 1ο τόμο;:lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  229
  • Reputation:   2412
  • Achievement Points:  248
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

12 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Ναι κι εμένα παράξενο μου φάνηκε... Ξέρω ότι την επόμενη Πέμπτη βγαίνει...

Λες να έπαθαν κοκο μπλόκο που δεν πήρα τον πρώτο τόμο μαζί με την συνδρομή;(Λες να μου κάνουν δώρο τον 1ο τόμο;:lol:)

 

χαχα παίζει να σου στείλουν τον πρώτο τόμο. Παίζει να μπερδεύτηκαν κιόλας με τις αποστολές. 

Εγώ δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα πάντως. 

Ενημέρωσε μας αύριο να δούμε τι έκπληξη μας ετοιμάζουν πάλι! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Μόλις έλαβα email ότι παραδόθηκε στον ταχυδιανομέα!!! Για να δούμε πόσους τόμους θα μας στείλουν αυτή την φορά...

 

Ήμουν από αυτούς που έκαναν συνδρομή 40 τόμων με προεγγραφή, αλλά τον 1ο τόμο τον πήρα από το περίπτερο. Αν και στο περίπτερο είχαν τσακίσει το χαρτόνι στην μέση.

 

 

Και σε εμένα ήρθε. Τον πρώτο τόμο τον πήρα κι εγώ από το περίπτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 ώρα πριν, Captain Cooper είπε:

Και σε εμένα ήρθε. Τον πρώτο τόμο τον πήρα κι εγώ από το περίπτερο.

Αυτά είναι...:lol:

 

2 ώρες πριν, Andysaurus είπε:

 

χαχα παίζει να σου στείλουν τον πρώτο τόμο. Παίζει να μπερδεύτηκαν κιόλας με τις αποστολές. 

Εγώ δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα πάντως. 

Ενημέρωσε μας αύριο να δούμε τι έκπληξη μας ετοιμάζουν πάλι! 

Εννοείται!

 

 

 

Για να δούμε τί παπάτζα έκαναν πάλι. Πρέπει να συνεχιστεί το κράξιμο, γιατί αισθάνομαι ότι νέκρωσε απότομα το θέμα...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3286
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 ώρες πριν, Andysaurus είπε:

 

 

 

Και η συνήθεια δεν ξεχνιέται, για αυτό θα δείτε πολλούς άνω των 35 να είναι ακόμα φουλ ενεργοί με το άθλημα και να προτιμάν να διαβάζουν τα comics αντί να τα διαβάζουν ηλεκτρονικά. 

 

 

 

Θα συμπληρωσω εδώ(δεν διαφωνώ σε κάτι με τα λεγόμενα σου αγαπητέ) πως ενώ σε όλα οδηγούμαστε εδώ και χρόνια στο ηλεκτρονικό αντί στο φυσικό είτε λέγεται μουσική(για τους παλιούς σαν εμας βέβαια το cd δεν κόβεται!!) είτε διάβασμα βιβλίων είτε κόμιξ που είναι το θέμα μας εδώ πως :

Μακάρι η νέα γενιά να διάβαζε έστω και σε ηλεκτρονική μορφή είτε κόμιξ ,είτε βιβλία. Σε αυτή τη περίπτωση θα είχαμε την ελπίδα να οδηγηθούν σε κάποια φάση στο φυσικό και να βοηθήσουν και αυτοί να στηριχθεί μια κάποια εκδοτική προσπάθεια .

Το λυπηρό είναι πως η νέα γενιά (στη πλειοψηφία τους οι μέχρι 25-27 φτάνοντας μέχρι και τα 30 μη πω και ένα τσάι παραπανω) δεν διαβάζει καν,ούτε καν φυλλάδιο και προτιμά να λιώσει σε ένα tok tok , Instagram,youtube   ...Όλα με μέτρο αλλά όχι και έτσι .

 

Και γράφοντας τα αυτά ένιωσα σαν τον παππού που κουνάει το δάχτυλο και με ύφος να λέει "στο δικό μας τον καιρό ήταν καλύτερα ,εσείς χαλάσετε" . Ανατριχιασα λιγάκι!! Αχ εσείς οι νεολαίοι!!!

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχω προβληματιστεί από τα λάθη επιμέλειας του τόμου τα οποία είναι αρκετά και μας τα παρουσίασε ο φίλος PhantomDuck. Θεωρητικά χωρίς πίεση χρόνου θα έπρεπε ο πρώτος τόμος καθώς και οι υπόλοιποι 3-4 που είναι έτοιμοι για κυκλοφορία, να ήταν σχεδόν άρτιοι. Αντίθετα υπέπεσαν σε λάθη που οφείλονται σε απροσεξία και έλλειψη δεύτερης ανάγνωσης του υλικού πριν το τυπογραφείο. Τα ίδια λέγαμε και για τους κλασικούς υπερήρωες και δεν άλλαξε κάτι. Ελάχιστη βελτίωση. Και φοβάμαι, που θα οδηγήσει όλο αυτό, όταν η εταιρεία δεν μπορεί να ανταποκριθεί τώρα που έχουμε 15θημερη κυκλοφορία. Τι θα γίνει στην εβδομαδιαία; :giati:

Και το υλικό στους περισσότερους τόμους είναι πολύ περισσότερο από αυτό των κλασικών υπερηρωων. (Τα τεύχη των κλασικών υπερηρωων ήταν 5 έως 6, ενώ του Spider-Man θα είναι από 5 έως 9). Μήπως η εκδοτική θα πρέπει να το ξανασκεφτεί για την εβδομαδιαία μετά από τους πρώτους τόμους; Εκτός αν η Radnet υπολογίζει ότι στους 5 μήνες που χρειάζονται για την ολοκλήρωση της κυκλοφορίας των 10 τόμων, το ελάχιστο προσωπικό που εργάζεται, θα προετοιμάσει τόσο υλικό που να μη χρειαστεί "αγώνας δρόμου" για να προλάβει τις προθεσμίες. Επίσης η εβδομαδιαία περιοδικότητα μήπως δημιουργήσει πρόβλημα και στις πωλήσεις; Διαβάζω αρκετά σχόλια από φίλους για το οικονομικό κομμάτι και συμφωνώ ότι τα 36€ το μήνα είναι αρκετά. Πιστεύω ότι η εβδομαδιαία κυκλοφορία ήταν απαραίτητη για τους κλασικούς υπερήρωες, διότι χρειαζόταν μια αυξημένη περιοδικότητα για να κρατήσει "ζεστούς" τους αναγνώστες της που επιθυμούσαν την έκδοση πιο σύγχρονων ιστοριών, σε αντίθεση με του Spider-Man που δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, αφού τα τεύχη δεν είναι συνεχόμενα και ούτε με χρονολογική σειρά. Συναφώς ελπίζω ότι οι υπεύθυνοι θα δούνε και θα πράξουν αναλόγως για το καλό όλων μας διαφορετικά... 

 

Υ. Γ 1. Δεν προχώρησα σε συνδρομή γιατί εκνευρίστηκα με όσα τραγελαφικά συνέβησαν με υπαιτιότητα της εταιρείας και ξεκίνησα με περίπτερο. Μελλοντικά πιθανόν να προχωρήσω σε αυτή (20άδα με επιλογή) για οικονομικούς λόγους. 

Υ. Γ 2. Έχουμε νέα βίντεο για τη συλλογή από τον δικό μας Lord Makro και από το κανάλι Mostly Unboxing. 

 

Επεξεργασία από karolos79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22091
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όσον αφορά τα λάθη επιμέλειας προσωπικά δεν με ενοχλούν, αρκεί να βγαίνει νόημα. Ούτε στην προηγούμενη συλλογή με ενοχλούσε.

Τώρα για την κυκλοφορία, επειδή οι περισσότεροι που θα την συλλέξουν ολόκληρη τη συλλογή έχουν κάνει συνδρομή, δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, τα έχουν πληρώσει. Τώρα για αυτούς που θα την αγοράσουν από το περίπτερο, από τα σχόλια που διαβάζω, βλέπω ότι θα κάνουν επιλεκτικές αγορές, οπότε πάλι δεν θα δίνουν πολλά τον μήνα. Λίγοι είναι αυτοί που θα την συλλέξουν όλη από το περίπτερο και μάλλον θα έχουν την οικονομική δυνατότητα. Εγώ προσωπικά -και να μην παρεξηγηθώ- θέλω την εβδομαδιαία κυκλοφορία για να τελειώσει πιο γρήγορα, μπας και δούμε και καμιά άλλη συλλογή, εκτός Marvel αυτή τη φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μεταξύ μας, υποψιάζομαι ότι δεν θα γίνει ποτέ εβδομαδιαία η σειρά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3286
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, hudson είπε:

Όσον αφορά τα λάθη επιμέλειας προσωπικά δεν με ενοχλούν, αρκεί να βγαίνει νόημα. Ούτε στην προηγούμενη συλλογή με ενοχλούσε.

Τώρα για την κυκλοφορία, επειδή οι περισσότεροι που θα την συλλέξουν ολόκληρη τη συλλογή έχουν κάνει συνδρομή, δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, τα έχουν πληρώσει. Τώρα για αυτούς που θα την αγοράσουν από το περίπτερο, από τα σχόλια που διαβάζω, βλέπω ότι θα κάνουν επιλεκτικές αγορές, οπότε πάλι δεν θα δίνουν πολλά τον μήνα. Λίγοι είναι αυτοί που θα την συλλέξουν όλη από το περίπτερο και μάλλον θα έχουν την οικονομική δυνατότητα. Εγώ προσωπικά -και να μην παρεξηγηθώ- θέλω την εβδομαδιαία κυκλοφορία για να τελειώσει πιο γρήγορα, μπας και δούμε και καμιά άλλη συλλογή, εκτός Marvel αυτή τη φορά.

Για να δούμε άλλη συλλογή έστω εκτός  Μάρβελ βασική προϋπόθεση να πάει καλά αυτή και ας μη πάρει επέκταση !(Δεν σημαίνει αν δεν πάρει επέκταση ότι δεν πήγε καλά)

Αν πάει τότε θα ανοίξει την όρεξη των εκδοτών και συνεπώς τις πόρτες για άλλες .

Απλά θεωρώ ότι με τη εβδομαδιαία κυκλοφορία κάνει αυτούς που θα τη συλλέξουν επιλεκτικά να αγοράσουν λιγότερους τόμους σε σύγκριση όσους θα αποκτούσαν σε 15νθημερη  κυκλοφορία.  

Η Radnet λες και δεν κυκλοφόρησε και άλλη συλλογή ,λες και δεν είδε να κυκλοφορεί η hachette συλλογή.... Με εβδομαδιαία κυκλοφορία καις το κοινό πιο γρήγορα με το σκεπτικό ότι ήδη έχουν αγορασει τόσο πολύ υλικό τα τελευταία 2-3 χρόνια .

Αυτοί της συνδρομής όντως δεν θα έχουν κάποιο θέμα πέρα της αναμονής .

Α ρε radnet ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38661
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  423
  • Reputation:   4518
  • Achievement Points:  470
  • Days Won:  5
  • With Us For:  789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

17 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Μεταξύ μας, υποψιάζομαι ότι δεν θα γίνει ποτέ εβδομαδιαία η σειρά...

Nα πω την αμαρτία μου @ constantinople , θα είναι γλυκό σαν μέλι για μένα προσωπικά αν συνεχιστεί ανά 2 εβδομάδες. Καλώς ή κακώς, δεν είναι οι κλασικοι υπερηρωες που είχαμε την προσμονή να φτάσουμε σε νούμερα τους Ιταλούς. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος να βγαίνει ανά 2 εβδομάδες. Εχεις καμιά πληροφορία ή είναι απλά προαίσθημα? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Educated guess...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7123
  • Reputation:   27036
  • Achievement Points:  7458
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/3/2024 στο 12:08 ΠΜ, Laz33 είπε:

Καλά, εδώ κάποιοι αγάπησαν τα κόμικς απ΄τον Καμπανά, απ΄τη Radnet δεν θα τ΄αγαπήσουν; :lol:

 

Η "Radnet" δε θα φτάσει ούτε το μικρό δακτυλάκι του Ηλία Καμπανά με τις αλά "DeAgostini" εκδόσεις τις "για συλλέκτες". Εάν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τις παρουσιάσεις μία προς μία και να διαπιστώσεις για τι όγκο κυκλοφοριών μιλάμε, δε θα συνέχιζες με το σαρκαστικό αυτό ύφος. Τα σνομπάρεις επειδή ακριβώς δε θέλεις να μπεις στη διαδικασία να τα ψάξεις διότι ξέρεις πολύ καλά το δύσκολο του εγχειρήματος. Το αν αναφερόμαστε ορισμένοι διαρκώς σε κακές μεταφράσεις και κακή ποιότητα χαρτιού, δεν το κάνουμε για να μειώσουμε την τεράστια εκδοτική προσπάθεια που έγινε μέσα σε 2 δεκαετίες που μεγάλωσε γενιές αναγνωστών κόμικς, ούτε το πρωτότυπο της υπόθεσης, καθώς μαζί με την "Ατλαντίδα" και την "Anglo Helleni Agency" του Ψαρόπουλου, είναι οι πρώτοι που έφεραν υπερηρωικά στη χώρα μας και έφτιαξαν πραγματικά κοινό. Οι υπόλοιποι πάτησαν εκεί και ακολούθησαν. Εάν δεν υπήρχαν τα 60s, τα 70s & τα 80s αυτών των τριών εκδοτών, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα υπήρχαν σήμερα υπερηρωικά στη χώρα μας. Όλα είχαν μια αφετηρία. Και δεν υπήρξε ποτέ μέτρο σύγκρισης καθώς δεν υπήρχε κάτι άλλο για να συγκρίνεις μεταξύ εκδοτικών. Ακόμη και η "Μαμούθ Comix" την απήχηση αυτή είδε στα μέσα της δεκαετίας του '80 και αποφάσισε να τα συμπεριλάβει στις εκδόσεις της επί μία δεκαετία.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56288
  • Achievement Points:  5443
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Mandrake said:

Η "Radnet" δε θα φτάσει ούτε το μικρό δακτυλάκι του Ηλία Καμπανά

 

Υπερβολές! Εγώ λέω ότι μπορεί να φτάσει μέχρι και το μεσαίο δάχτυλο! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16552
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   43
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4732 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3286
  • Achievement Points:  383
  • Days Won:  12
  • With Us For:  937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

21 λεπτά πριν, Spiros93 είπε:

20240307_102352.thumb.jpg.67b9ebf828ee2250b7d6750c7c432e51.jpg20240307_102749.thumb.jpg.3c1a88fdedfab56afd924fa4b67f54e6.jpg20240307_102648.thumb.jpg.9266b0324c6130e12666830676d8d0f0.jpg20240307_102633.thumb.jpg.93f3e76954ebfe7c24e82d04e98b502a.jpg

Ωραίος αλλά πες και καμιά λεπτομέρεια και εντυπώσεις  από τον δεύτερο τόμο πέρα από τις φωτογραφίες :)

 

Υ.Γ. Τόσα ωραία εξώφυλλα του McFarlane αυτό βρήκαν να βάλουν;;;

 

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  722
  • Reputation:   5684
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

41 λεπτά πριν, Spiros93 είπε:

20240307_102352.thumb.jpg.67b9ebf828ee2250b7d6750c7c432e51.jpg

 

Ήρθε μόνο ένα τεύχος;

 

Πάλι χαρτόνι βλέπω.

 

Για το εξώφυλλο αφού παίζει ο Γούλβεριν μέσα ευχαριστημένοι να είμαστε.:lol:

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.