Μετάβαση στο περιεχόμενο

PEANUTS ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ


kujo79

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Παραπάνω όμως δείχνει μόνο 4 τόμους Peanuts, αλλά ο Ιούλιος έχει 5 Κυριακές!:thinking:

Για να δούμε...

Ξέρει κανείς πόσα νέα isbn έχουν καταχωρηθεί για τα Peanuts ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έλα σιγά σιγά να τελειώνει και αυτό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2616
  • Reputation:   16065
  • Achievement Points:  2666
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ωραία νέα! Άντε να έχει κάνα κόμιξ με τις εφημερίδες έστω το καλοκαίρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2224
  • Reputation:   22091
  • Achievement Points:  2263
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

4 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Παραπάνω όμως δείχνει μόνο 4 τόμους Peanuts, αλλά ο Ιούλιος έχει 5 Κυριακές!:thinking:

Για να δούμε...

Ξέρει κανείς πόσα νέα isbn έχουν καταχωρηθεί για τα Peanuts ;

Έχουν καταχωρηθεί 8 νέοι τόμοι σε δύο δόσεις. (Μένουν άλλοι 2 για να ολοκληρωθεί η σειρά)

Οι 4 καλύπτουν τις χρονιές 1976-1985

και οι άλλοι 4 τις χρονιές 1986-1995.( Και οι άλλοι 2 που δεν έχουν καταχωρηθεί τις χρονιές 1995-2000, λογικά)

Οπότε μάλλον θα βγουν σε δύο χρονικές στιγμές. Οι πρώτοι 4 τον Ιούλιο και οι άλλοι 4 κάποια άλλη στιγμή.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

3 ώρες πριν, hudson είπε:

Έχουν καταχωρηθεί 8 νέοι τόμοι σε δύο δόσεις. (Μένουν άλλοι 2 για να ολοκληρωθεί η σειρά)

Τέλεια άντε να τελειώνουμε μ' αυτά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1369
  • Reputation:   9855
  • Achievement Points:  1385
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3083 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Η διαφήμιση της Καθημερινής για τον ενδέκατο τόμο των Peanuts.

 

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   816
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μόλις το πήρα στα χέρια μου! Εξαιρετική έκδοση, όπως και οι προηγούμενες. Με ένα γρήγορο ξεφύλλισμα δεν είδα κάτι διαφορετικό.

Έχει τις ίδιες διαστάσεις που καθιερώθηκαν από τον πέμπτο τόμο και μετά. Στην αρχή νόμισα ότι παρέλειψαν την εισαγωγή, αλλά με ένα 

ψάξιμο είδα ότι και η αμερικανική έκδοση σταμάτησε από τον αντίστοιχο τόμο τις εισαγωγές, οπότε όλα καλά! Ελπίζω να δούμε και το τελευταίο σετ

με τους υπολειπόμενους 6 τόμους μέσα στη χρονιά. Πραγματικά ένα κόσμημα για τη συλλογή κάθε συλλέκτη και αναγνώστη και σε τρομερά προσιτή τιμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά αυτή η έκδοση αδικείται φοβερά από το γεγονός ότι στα μάτια των περισσότερων είναι "peanuts αντί για Σκάρπα". Αν ξεπεράσει κανείς αυτήν την ιστορία και τα κρίνει μεμονωμένα ως έκδοση θα δει ότι μιλάμε για απίθανη έκδοση με φοβερό λόγο τιμής προς ποιότητα. Και μπράβο στην Κ που προχώρησε σε αυτή την έκδοση. Το καλό θα ήταν να συνέχιζε όμορφα και τον Σκάρπα ώστε κανείς να μην έχει κάτι να πει..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Οι σελίδες στους προηγούμενους τόμους ήταν περισσότερες ή εγώ θυμάμαι λάθως; Επίσης νομίζω πως άλλαξαν το χαρτί γιατί νομίζω πως αυτό είναι πιο λείο. Έτσι όπως το ξεφύλλισα δεν πιστεύω να άλλαξε κάτι πέρα από την εισαγωγή όπως είπε ο φίλος @ yorick

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   816
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 hours ago, Manitou said:

Γενικά αυτή η έκδοση αδικείται φοβερά από το γεγονός ότι στα μάτια των περισσότερων είναι "peanuts αντί για Σκάρπα". Αν ξεπεράσει κανείς αυτήν την ιστορία και τα κρίνει μεμονωμένα ως έκδοση θα δει ότι μιλάμε για απίθανη έκδοση με φοβερό λόγο τιμής προς ποιότητα. Και μπράβο στην Κ που προχώρησε σε αυτή την έκδοση. Το καλό θα ήταν να συνέχιζε όμορφα και τον Σκάρπα ώστε κανείς να μην έχει κάτι να πει..

Συμφωνώ. Εν τω μεταξύ το αστείο της υπόθεσης είναι ότι, όσο και αν λατρεύω τα comics του Σκάρπα και θα ήθελα έναν τόμο τη βδομάδα αν θα ήταν δυνατό,

δεν τίθεται θέμα σύγκρισης όσον αφορά τη θέση του κάθε έργου στην ιστορία των comics. Τα Peanuts είναι το δημοφιλέστερο, σημαντικότερο και ένα από τα 

καλύτερα comic strips όλων των εποχών. Φυσικά οι προτιμήσεις είναι θέμα γούστου και υποκειμενικές.

 

Θα έπρεπε η Καθημερινή να κυκλοφορεί 10-16 τόμους Σκάρπα κάθε χρόνο. Ας ελπίσουμε να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα και από εκείνο το μέτωπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   816
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 hours ago, natsos said:

Οι σελίδες στους προηγούμενους τόμους ήταν περισσότερες ή εγώ θυμάμαι λάθως; Επίσης νομίζω πως άλλαξαν το χαρτί γιατί νομίζω πως αυτό είναι πιο λείο. Έτσι όπως το ξεφύλλισα δεν πιστεύω να άλλαξε κάτι πέρα από την εισαγωγή όπως είπε ο φίλος @ yorick

Οι σελίδες είναι ίδιες. Μισός αμερικανικός τόμος, που αντιστοιχεί σε stips δυόμιση χρόνων.

Το χαρτί επίσης μου φαίνεται ίδιο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ανεπαίσθητη διαφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τευχος 11

 

PEANUTSKYRIAKH_0011.jpgPEANUTSKYRIAKH_0011z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3227
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

13 ώρες πριν, yorick είπε:

Συμφωνώ. Εν τω μεταξύ το αστείο της υπόθεσης είναι ότι, όσο και αν λατρεύω τα comics του Σκάρπα και θα ήθελα έναν τόμο τη βδομάδα αν θα ήταν δυνατό,

δεν τίθεται θέμα σύγκρισης όσον αφορά τη θέση του κάθε έργου στην ιστορία των comics. Τα Peanuts είναι το δημοφιλέστερο, σημαντικότερο και ένα από τα 

καλύτερα comic strips όλων των εποχών. Φυσικά οι προτιμήσεις είναι θέμα γούστου και υποκειμενικές.

 

Θα έπρεπε η Καθημερινή να κυκλοφορεί 10-16 τόμους Σκάρπα κάθε χρόνο. Ας ελπίσουμε να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα και από εκείνο το μέτωπο.

 

Αν κάνεις τη σύγκριση μεταξύ Πίνατς και Λιμνούπολης-Μίκυ Σίτυ, προφανώς η σύγκριση είναι αστεία και τα φυστίκια χάνουν κατά κράτος. Αν κάνεις σύγκριση μεταξύ Πίνατς και Σκάρπα πιθανόν να έχεις δίκιο. Όμως μην ξεχνάμε τι όγκο δουλειάς έκανε ο ένας δημιουργός και τι όγκο ο άλλος. Επίσης Στα πίνατς έχω διαβάσει τους μισούς τόμους και έχω ήδη βαρεθεί. Είναι τουλάχιστον 10% επανάληψη του περιεχομένου, βλέπε κλότσημα μπάλας. Μάλιστα διαβάζοντας τα Πίνατς και τη Μαφάλντα (όσο άντεξα), αναρωτιόμουν πόσο δημοφιλής θα ήταν ο Αρκάς παγκοσμίως αν δεν ήταν Έλληνας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Πριν από 1 ώρα, hardivic είπε:

Επίσης Στα πίνατς έχω διαβάσει τους μισούς τόμους και έχω ήδη βαρεθεί. Είναι τουλάχιστον 10% επανάληψη του περιεχομένου, βλέπε κλότσημα μπάλας.

Γενικά πολλές φορές μέσα στους τόμους έχει ανακυκλωθεί το ίδιο μοτίβο πχ ο Τσάρλι Μπράουν δεν μπορεί να πετάξει χαρταετό ή δεν μπορεί να κλωτσήσει μια μπάλα. Πάντως μετά από κάποιον καιρό αυτά καταντάνε βαρετά και προβλέψιμα. Αυτό είναι ίσως επειδή ο Σουλτς έπρεπε να γράφει αρκετά στριπ την εβδομάδα και ίσως δεν του έρχονταν ιδέες στο μυαλό.

 

Όσον αφορά την σύγκριση των φιστικιών με τους χαρακτήρες των Ντίσνεϋ κόμικς, φυσικά οι δεύτεροι είναι πολύ πιο ανεπτυγμένοι χαρακτήρες απ' ότι του Σουλτς.  Επίσης κανένας δεν έχει ασχοληθεί με το να γράψει καινούριες ιστορίες μετά τον θάνατο του δημιουργού τους, οπότε πρακτικά το σύμπαν των peanuts θεωρείται νεκρό για εμένα έπειτα από το 2000. Λόγω των μονοδιάστατων χαρακτήρων πιστεύω δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν ιδέες για νέες εκδόσεις όπως βλέπουμε με τα Ντίσνευ ( έχω γράψει για τα καινούρια once upon a mouse in the future στο θέμα νέα για τος ελληνικές εκδόσεις Ντίσνευ αν θελει να δει κανείς τι ετοιμάζεται να έρθει), καθώς οι φαν και οι ήρωες θα έβγαιναν "έξω από τα νερά τους".

 

Γενικά μπορεί κανείς επίσης να συμπεραίνει πως λόγω της βαρετης προσωπικότητας των ανθρωπίνων χαρακτήρων, ο πιο επιτυχημένος χαρακτήρας του Σουλτς είναι ο Σνούπι που είναι σκύλος.

Επεξεργασία από natsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95121
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας βάλουμε και την διαφήμιση του επόμενου τεύχους, που θα κυκλοφορήσει την προσεχή Κυριακή. :) 

 

1688295056790.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   816
  • Achievement Points:  67
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9 hours ago, hardivic said:

 

Αν κάνεις τη σύγκριση μεταξύ Πίνατς και Λιμνούπολης-Μίκυ Σίτυ, προφανώς η σύγκριση είναι αστεία και τα φυστίκια χάνουν κατά κράτος. Αν κάνεις σύγκριση μεταξύ Πίνατς και Σκάρπα πιθανόν να έχεις δίκιο. Όμως μην ξεχνάμε τι όγκο δουλειάς έκανε ο ένας δημιουργός και τι όγκο ο άλλος. Επίσης Στα πίνατς έχω διαβάσει τους μισούς τόμους και έχω ήδη βαρεθεί. Είναι τουλάχιστον 10% επανάληψη του περιεχομένου, βλέπε κλότσημα μπάλας. Μάλιστα διαβάζοντας τα Πίνατς και τη Μαφάλντα (όσο άντεξα), αναρωτιόμουν πόσο δημοφιλής θα ήταν ο Αρκάς παγκοσμίως αν δεν ήταν Έλληνας.

 

8 hours ago, natsos said:

Γενικά πολλές φορές μέσα στους τόμους έχει ανακυκλωθεί το ίδιο μοτίβο πχ ο Τσάρλι Μπράουν δεν μπορεί να πετάξει χαρταετό ή δεν μπορεί να κλωτσήσει μια μπάλα. Πάντως μετά από κάποιον καιρό αυτά καταντάνε βαρετά και προβλέψιμα. Αυτό είναι ίσως επειδή ο Σουλτς έπρεπε να γράφει αρκετά στριπ την εβδομάδα και ίσως δεν του έρχονταν ιδέες στο μυαλό.

 

Όσον αφορά την σύγκριση των φιστικιών με τους χαρακτήρες των Ντίσνεϋ κόμικς, φυσικά οι δεύτεροι είναι πολύ πιο ανεπτυγμένοι χαρακτήρες απ' ότι του Σουλτς.  Επίσης κανένας δεν έχει ασχοληθεί με το να γράψει καινούριες ιστορίες μετά τον θάνατο του δημιουργού τους, οπότε πρακτικά το σύμπαν των peanuts θεωρείται νεκρό για εμένα έπειτα από το 2000. Λόγω των μονοδιάστατων χαρακτήρων πιστεύω δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν ιδέες για νέες εκδόσεις όπως βλέπουμε με τα Ντίσνευ ( έχω γράψει για τα καινούρια once upon a mouse in the future στο θέμα νέα για τος ελληνικές εκδόσεις Ντίσνευ αν θελει να δει κανείς τι ετοιμάζεται να έρθει), καθώς οι φαν και οι ήρωες θα έβγαιναν "έξω από τα νερά τους".

 

Γενικά μπορεί κανείς επίσης να συμπεραίνει πως λόγω της βαρετης προσωπικότητας των ανθρωπίνων χαρακτήρων, ο πιο επιτυχημένος χαρακτήρας του Σουλτς είναι ο Σνούπι που είναι σκύλος.

 

Η σύγκριση που έκανα ήταν τα Peanuts σαν έργο απέναντι στα Disney comics του Σκάρπα, όχι στα Disney comics γενικά ή τους χαρακτήρες.

Και είχε το χαρακτήρα του σημαντικότερου. Ούτε του καλύτερου, ούτε του αγαπημένου, που είναι τελείως υποκειμενικές έννοιες.

 

Και σίγουρα τα χιουμοριστικά αυτοτελή strips "αδικούνται" όταν παρουσιάζονται σε έναν τόμο που περιέχει υλικό που απλώνεται σε μια περίοδο δυόμιση χρόνων, αλλά μπορεί να διαβαστεί σε ένα απόγευμα.

Τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα θα χτυπάνε ακόμα περισσότερο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 ώρες πριν, hardivic είπε:

 

Αν κάνεις τη σύγκριση μεταξύ Πίνατς και Λιμνούπολης-Μίκυ Σίτυ, προφανώς η σύγκριση είναι αστεία και τα φυστίκια χάνουν κατά κράτος. Αν κάνεις σύγκριση μεταξύ Πίνατς και Σκάρπα πιθανόν να έχεις δίκιο. Όμως μην ξεχνάμε τι όγκο δουλειάς έκανε ο ένας δημιουργός και τι όγκο ο άλλος. Επίσης Στα πίνατς έχω διαβάσει τους μισούς τόμους και έχω ήδη βαρεθεί. Είναι τουλάχιστον 10% επανάληψη του περιεχομένου, βλέπε κλότσημα μπάλας. Μάλιστα διαβάζοντας τα Πίνατς και τη Μαφάλντα (όσο άντεξα), αναρωτιόμουν πόσο δημοφιλής θα ήταν ο Αρκάς παγκοσμίως αν δεν ήταν Έλληνας.

Για τα peanuts συμφωνώ. Για τη Μαφάλντα διαφωνώ σφόδρα. Είναι τελείως άλλο επίπεδο. Ιδίως μετά το τεύχος 5 ξεφεύγει και σε έννοιες και σε κρυμμένα νοήματα και σε απλές αξίες της ζωής και και και... Επίσης συμφωνώ ότι ο Αρκάς θα ήταν πολύ δημοφιλής παγκοσμίως αν δεν ήταν Έλληνας. Αν και τα ξενόγλωσσα του δεν έπιασαν τόσο. Ίσως γιατί η μετάφραση έχασε πολλά αστεία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3227
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

13 ώρες πριν, Manitou είπε:

Για τα peanuts συμφωνώ. Για τη Μαφάλντα διαφωνώ σφόδρα. Είναι τελείως άλλο επίπεδο. Ιδίως μετά το τεύχος 5 ξεφεύγει και σε έννοιες και σε κρυμμένα νοήματα και σε απλές αξίες της ζωής και και και... Επίσης συμφωνώ ότι ο Αρκάς θα ήταν πολύ δημοφιλής παγκοσμίως αν δεν ήταν Έλληνας. Αν και τα ξενόγλωσσα του δεν έπιασαν τόσο. Ίσως γιατί η μετάφραση έχασε πολλά αστεία 

Στη Μαφάλντα έχω σταματήσει τον τόμο στα μέσα του 3ου κεφαλαίου..Κάποια στιγμή θα το ξαναπιάσω. Ίσως μου έπεσε πολλή μαζεμένη και με κούρασε.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, hardivic είπε:

Στη Μαφάλντα έχω σταματήσει τον τόμο στα μέσα του 3ου κεφαλαίου..Κάποια στιγμή θα το ξαναπιάσω. Ίσως μου έπεσε πολλή μαζεμένη και με κούρασε.

 

Ξεκινά από το 5 και συνέχισε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τευχος 12

 

PEANUTSKYRIAKH_0012.jpg PEANUTSKYRIAKH_0012z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μ αρέσει πολύ που τα διαβάσαμε έτσι όμορφα και τακτοποιημένα. Όμως μετά από 12 τόμους μπορώ να πω ότι οποία σύγκριση των peanuts με τη Μαφάλντα του Quino είναι ατυχέστατη. Πλάκα έχουν τα peanuts, αλλά δεν έχουν ιδιαίτερο βάθος πέραν ελάχιστων εξαιρέσεων, έχουν πολλά στριπ χωρίς κανένα ίχνος γελιου, έχουν πολλά επαναλαμβανόμενα στριπ (ιδίως αυτά με το μπέιζμπολ είναι απίθανα βαρετά) και γενικά δεν είναι κάτι πολύ φοβερό. Δεν ξέρω τα καθημερινά αν ήταν διαφορετικά αλλά αυτά τα εβδομαδιαία έτσι ειναι.

Η έκδοση είναι πάντως πραγματικά προσεγμένη

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17725
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tευχος 13

 

PEANUTSKYRIAKH_0013.jpg  PEANUTSKYRIAKH_0013z.jpg 

 

Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12986
  • Reputation:   95121
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  430
  • With Us For:  4653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας βάλουμε και την διαφήμιση του επόμενου τεύχους, που θα κυκλοφορήσει την προσεχή Κυριακή. :) 

 

Επόμενο Peanuts.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Στα τελευταία τευχη είναι παντελώς ξεκάθαρο γιατί έχουν μείνει γνωστές σαν οι περιπέτειες του Σνουπυ. Οι σελίδες του Σνουπυ είναι ασύγκριτα πιο αστείες από όλους τους άλλους.Για την ακρίβεια αυτές είναι οι αστείες σελίδες. Οι άλλες είναι ψιλοχοντροαδιαφορες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

Ακο

18 ώρες πριν, Manitou είπε:

Στα τελευταία τευχη είναι παντελώς ξεκάθαρο γιατί έχουν μείνει γνωστές σαν οι περιπέτειες του Σνουπυ. Οι σελίδες του Σνουπυ είναι ασύγκριτα πιο αστείες από όλους τους άλλους.Για την ακρίβεια αυτές είναι οι αστείες σελίδες. Οι άλλες είναι ψιλοχοντροαδιαφορες.

Ακόμα και σε ένα στριπακι το λέει έμμεσα αν και καταλάθως :lol:

20230718_102557.thumb.jpg.23b08cc42d3a9696fd9863fda5948b9e.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το ομολογούν μονοι τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  66
  • Reputation:   340
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ξεφυλλίζοντας την Καθημερινή δεν βρήκα τπτ για peanuts αλλά ουτε και για άπαντα Scarpa την άλλη Κυριακή 30/7. Έχει ψάρια (γαστρονόμος), 12 σπίτια (αρχιτεκτονική) και CEOs... :Suspicious:

 

Πού χώρος για κόμικς....  :thinking:

Επεξεργασία από destrier
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7123
  • Reputation:   27036
  • Achievement Points:  7458
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

  

On 29/12/2010 στο 4:29 ΠΜ, Mandrake είπε:

Κυκλοφόρησε το φετινό! :beer:

 

Ο υπερσύνδεσμος που είχα περάσει σ' εκείνη την παρουσίαση, δυστυχώς δεν ισχύει πλέον (θα έπρεπε να έχω σώσει το εξώφυλλο τουλάχιστον και κάποια στοιχεία...), καλό είναι ωστόσο να ξέρουμε ότι το Μάιο του 2009 κυκλοφόρησε και ένα πράσινου χρώματος ημερολόγιο των 160 σελίδων με τίτλο "Peanuts". Το καταθέτω εδώ μιας και είναι ενεργό το νήμα αυτό ακόμη. Λοιπά στοιχεία:

 

Εκδόσεις: "Ερευνητές"

ISBN: 9789603684466

Διαστάσεις: 17x12

 

Εξώφυλλο:

 

Peanuts_Front.thumb.jpg.15f91af723d141e2b1124630140b6d4e.jpg

 

Η "Πρωτοπορία" δεν έχει μήνα κι έτσι το έβαλε στις "1 Ιανουαρίου" λανθασμένα, προκειμένου να καταχωρηθεί το έτος, όμως η "Πολιτεία" αναφέρει ότι κυκλοφόρησε το Μάιο, αναφέρει τις διαστάσεις και ότι είναι 150 οι σελίδες. Μπορεί να είναι και 10 λιγότερες, πάντως σίγουρα μιλάμε για την ίδια έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  40190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  564
  • Reputation:   3686
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  9
  • With Us For:  381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  14

 Έχω παρατηρήσει πως οι τελευταίοι δύο τόμοι που έχουν γραφτεί την δεκαετία του 80 πρέπει να είναι η καλύτερη δουλειά του Σουλτς. Έχει μειώσει τα στριπ με τους ανθρώπους ενώ ταυτόχρονα αυξάνει αυτά με τον Σνούπυ. Μάλλον έχει καταλάβει πως ο Σνούπυ είναι πλέον ο σταρ και του συμπεριφέρεται ανάλογα.

 

 Έχει κάποιες πολύ καλές ιδέες (ο Σνούπυ ηγείται μιας ομάδας εξερευνητών πουλιών, φίλων του Γούντστοκ) ενώ παράλληλα μας αποκαλύπτει τα αδέρφια του, πρώτα τον Σπάϊκ και ύστερα λογικά  την Φίφη.

 

 Πάντως τα στριπ έχουν σταματήσει να επαναλαμβάντονται σε τέτοιο βαθμό όσο το 70 και η ιδέα για τις  περιπέτειες του Σνούπυ με τους προσκόπους πουλιά σώζει τον Σουλτς από την στέρηση έμπνευσης 

 

Κατά συνέπεια πιστεύω πως η δεκαετία του 80 είναι η καλύτερη (μέχρι τώρα) δεκαετία των Peanuts.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34724
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 ώρες πριν, natsos είπε:

 Έχω παρατηρήσει πως οι τελευταίοι δύο τόμοι που έχουν γραφτεί την δεκαετία του 80 πρέπει να είναι η καλύτερη δουλειά του Σουλτς. Έχει μειώσει τα στριπ με τους ανθρώπους ενώ ταυτόχρονα αυξάνει αυτά με τον Σνούπυ. Μάλλον έχει καταλάβει πως ο Σνούπυ είναι πλέον ο σταρ και του συμπεριφέρεται ανάλογα.

 

 Έχει κάποιες πολύ καλές ιδέες (ο Σνούπυ ηγείται μιας ομάδας εξερευνητών πουλιών, φίλων του Γούντστοκ) ενώ παράλληλα μας αποκαλύπτει τα αδέρφια του, πρώτα τον Σπάϊκ και ύστερα λογικά  την Φίφη.

 

 Πάντως τα στριπ έχουν σταματήσει να επαναλαμβάντονται σε τέτοιο βαθμό όσο το 70 και η ιδέα για τις  περιπέτειες του Σνούπυ με τους προσκόπους πουλιά σώζει τον Σουλτς από την στέρηση έμπνευσης 

 

Κατά συνέπεια πιστεύω πως η δεκαετία του 80 είναι η καλύτερη (μέχρι τώρα) δεκαετία των Peanuts.

 

:beer:

Συμφωνώ. Η μεγαλύτερη συμμετοχή του Σνουπυ αναβάθμισε τη σειρά που κάποια στιγμή είχε βαλτώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.