Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρυστάλλινη σφαίρα: GRAPHIC NOVELS ΤΗΣ MARVEL - Κουβεντούλα και προβλέψεις


james768

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Προβλεπω κάποιοι στο μέλλον να νοικιάζετε καμιά γκαρσονιέρα για να χωρέσουν τις συλλογές τους.

Βάζεις και καμια gaming κονσολα, καμια καλη TV , πας ξεφευγεις.

Βέβαια θέλει ενα αλφα σεβαστό μηνιαίο μπάτζετ.

 

Προσωπικά ότι βλέπω πως πιανει χωρο χωρις να το θέλω πια, κοιταω να το πουλήσω. Ή να το ανταλλάξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 ώρες πριν, Lelis είπε:

Σήμερα είναι η μέρα που θα μεταφέρω την συλλογή της Hachette & της Radnet στο εξοχικό μου. Δυστυχώς εδώ και πολύ καιρό  δεν υπήρχε χώρος πλέον στο σπίτι , οπότε πήρα την απόφαση και θα τα μεταφέρω στο "πάνθεον" της συλλογής μου, μαζί με τα υπόλοιπα αμερικάνικα absolute και deluxe που έχω ήδη εκεί. 

 

IMG-89b629e68adbb851ea5b41e99128c442-V.thumb.jpg.e253293e44dd0180d5fb98ba35930552.jpg

 

Έχω παραγγείλει και custom βιβλιοθήκη που θα μπουν fix οι 2 60αδες της Hachette για να δείχνει ωραία και η ράχη .

 

Ιδικά για την Hachette πάντως στεναχωριέμαι που δεν θα τα έχω κοντά μου, καθώς είχε πλάκα να παίρνεις τυχαία κάποιον τόμο και να τον διαβάζεις ξανά... 

Πολύ όμορφη και ποιοτική συλλογή και πραγματικά άθλος το γεγονός ότι φτάσαμε 120 τόμους.

Πρόσεχε φωτιές, πλημμύρες, σεισμούς και ό,τι αποδίδουν στην κλιματική κρίση η κυβέρνηση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Προβλεπω κάποιοι στο μέλλον να νοικιάζετε καμιά γκαρσονιέρα για να χωρέσουν τις συλλογές τους.

Βάζεις και καμια gaming κονσολα, καμια καλη TV , πας ξεφευγεις.

Βέβαια θέλει ενα αλφα σεβαστό μηνιαίο μπάτζετ.

 

Προσωπικά ότι βλέπω πως πιανει χωρο χωρις να το θέλω πια, κοιταω να το πουλήσω. Ή να το ανταλλάξω.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, έχω πει πολλές φορές να αγοράσω το διπλανό οικόπεδο και να βάλω ένα λυόμενο για τα βιβλία μου. Και μια πολυθρόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Προβλεπω κάποιοι στο μέλλον να νοικιάζετε καμιά γκαρσονιέρα για να χωρέσουν τις συλλογές τους.

Βάζεις και καμια gaming κονσολα, καμια καλη TV , πας ξεφευγεις.

Βέβαια θέλει ενα αλφα σεβαστό μηνιαίο μπάτζετ.

 

Προσωπικά ότι βλέπω πως πιανει χωρο χωρις να το θέλω πια, κοιταω να το πουλήσω. Ή να το ανταλλάξω.

Ή διώχνεις γυναίκα (για όποιον μένει μαζί με κάποια) είτε οικογένεια γιατί καταλαμβάνουν περιττό και πολύτιμο χώρο !! 

Μετά; Μυκονοοοοοοος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1541
  • Reputation:   13781
  • Achievement Points:  1816
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 λεπτά πριν, Ubergorn είπε:

Ή διώχνεις γυναίκα (για όποιον μένει μαζί με κάποια) είτε οικογένεια γιατί καταλαμβάνουν περιττό και πολύτιμο χώρο !! 

Μετά; Μυκονοοοοοοος

 

Overrated μωρέ να χεις γυναικα. Τι να την κάνεις όταν μπορείς να χεις ξέρω γω 5 10 χιλιάδες κόμικς. Δεν γκρινιάζουν κιόλας αυτά. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5271
  • Reputation:   56291
  • Achievement Points:  5444
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5236 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

31 min ago , Ubergorn said:

Ή διώχνεις γυναίκα (για όποιον μένει μαζί με κάποια) είτε οικογένεια γιατί καταλαμβάνουν περιττό και πολύτιμο χώρο !! 

 

To θέμα είναι μη γίνουν λάθος χειρισμοί και βρεθείς εσύ στο πεζοδρόμιο... αγκαλιά με τα κόμικ! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

19 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

To θέμα είναι μη γίνουν λάθος χειρισμοί και βρεθείς εσύ στο πεζοδρόμιο... αγκαλιά με τα κόμικ! :) 

 Ας ζήσουμε επικίνδυνα και ας πάρουμε το ρίσκο!! Είτε στη μία είτε στην αλλά περίπτωση θα έχουμε τα κόμιξ μαζί μας !! Δες τη θετική πλευρά!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 108: All-New Ghost Rider Μηχανές Εκδίκησης

 

61VzB2JIVOL.jpg  All-New_Ghost_Rider_Vol_1_2.webp

 

Άργησε κάπως αυτό το preview λόγω δουλειών αυτήν την εβδομάδα, αλλά με το μουντ πλέον να είναι σύγχρονες ιστορίες, πάμε να δούμε τι παίζει με το Ghost Rider.

 

Νέα αρχή για τον Ghost Rider με το All New branding

 

14801740.png

 

Το 2015 η Marvel ξεκίνησε το All-New, All-Different branding της (ένα από τα πολλά την προηγούμενη δεκαετία) με αποτέλεσμα πάρα πολλοί τίτλοι της να ξεκινούν ξανά με πρώτα τεύχη, αλλά ήδη από το 2014 ο Ghost Rider ήταν ένας από τους ήρωες που είχε ξεκινήσει μια νέα δική του σειρά με τους Felipe Smith στο σενάριο και Tradd Moore στο σχέδιο. Μάλιστα ο Ghost Rider δεν ήταν ο συνήθης Johnny Blaze, αλλά ο Robbie Reyes που λίγα χρόνια μετά θα βλέπαμε και σε live-action εκδοχή στο Agents of S.H.I.E.L.D.

 

4491174d3bcc81cafd1ba1848825d61d.jpg  All-New_Ghost_Rider_Preview_1__scaled_800.jpg  Ghost-Rider-Engines-of-Vengeance-int.jpeg

 

H ιστορία μας ξεκινάει με τον Robbie που αφ' ότου φτιάχνει ένα αμάξι στο μαγαζί που δουλεύει, προσπαθεί να βοηθήσει τον αδερφό του Gabe που είναι άτομο με ειδικές ανάγκες απέναντι στον Guero Valdez και τη συμμορία του που θέλουν να του κλέψουν το αναπηρικό καροτσάκι. Το βράδυ ο Robbie πηγαίνει με το αμάξι του σε έναν αγώνα δρόμου μέχρι που παρατηρεί ότι τον κυνηγά ένα ελικόπτερο. Αποφασίζει να παραδοθεί, αλλά αντί να τον συλλάβει η αστυνομία όπως νόμιζε, ένα παραστρατιωτικό καρτέλ τον πυροβολεί, παίρνει από πορτ μπαγκάζ μερικές τσάντες με χάπια και βάζουν φωτιά στο αμάξι και τον Robbie. Όμως ο Robbie μετά από ώρα μεταμορφώνεται στον Ghost Rider!

 

All-New-Ghost-Rider-panels-b.jpg

 

Ποιοι ήταν αυτοί που έκαναν κακό στον Robbie και τι ήθελαν από το αμάξι; Τι πρέπει να κάνει ο ήρωας μας με αυτή τη νέα δύναμη του; Είναι καλός ή κακός; Τι ήταν αυτά τα χάπια; Αυτά τα ερωτήματα προσπαθεί ο Robbie να λύσει στα πρώτα πέντε τεύχη αυτής της σειράς που θα δούμε από τη Hachette. Ο τόμος είναι αρκετά μικρός με περίπου 120 σελίδες και το σχέδιο είναι κάπως περίεργο για τα γούστα μου, αλλά ανυπομονώ να το δω σε περισσότερες σελίδες γιατί πιστεύω ότι η χρωματική παλέτα είναι αρκετά καλή. Περισσότερα μέσα στην εβδομάδα που θα το δούμε στα περίπτερα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να παραγγείλω από gb publishing, δύο τόμους της συλλογής. Ο ένας που σίγουρα θα πάρω είναι ο World War Hulk. Μπορείτε να μου δώσετε μερικές επιλογές για το δεύτερο γιατί δεν έχω αποφασίσει ποιον να πάρω. Ποιος δε πρέπει να λείπει από καμία συλλογή:thinking: Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7078
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

37 λεπτά πριν, Black Panther είπε:

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Θέλω να παραγγείλω από gb publishing, δύο τόμους της συλλογής. Ο ένας που σίγουρα θα πάρω είναι ο World War Hulk. Μπορείτε να μου δώσετε μερικές επιλογές για το δεύτερο γιατί δεν έχω αποφασίσει ποιον να πάρω. Ποιος δε πρέπει να λείπει από καμία συλλογή:thinking: Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Καλό θα ήταν να αναφέρεις ποιούς έχεις για να μην πούμε κάποιον που έχεις ήδη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Έχω τους: 2, 61, 80, 81, 95, 96, 99, 102, 104, 105, 107:beer:

Επεξεργασία από Black Panther
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 λεπτά πριν, Black Panther είπε:

Έχω τους: 2, 61, 80, 81, 95, 96, 99, 102, 104, 105, 107:beer:

-Το τελευταιο κυνήγι του Κρέιβεν 

-Daredevil - Born again 

- x men - Το χάρισμα 

-Marvels

- Οίκος του Μ

-Χ men - Δεύτερη Γέννηση 

-Amazing spiderman Η επιστροφή 

Κάποιοι δυνατοί τόμοι που πιστεύω για τον λόγο του ο καθένας(αν θες σου κάνω και ανάλυση το γιατί ) πρέπει να είναι σε καθε συλλογή.

Επεξεργασία από Ubergorn
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1763
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το τελευταίο κυνήγι του Κρέιβεν 

Daredevil - Born again 

daredevil - Φύλακας δαίμονας

Thor - ότι υπάρχει

Planet Hulk  κ τους δυο τόμους

Iron man- Δαίμονας στο Μπυκαλι

 

Spider-man, daredevil κ Iron man γιατι ειναι must, Planet Hulk γιατι παίζει να είναι οτι καλύτερο έχει γραφτεί για αυτόν το χαρακτήρα, daredevil - Φύλακας δαίμονας είναι μια  πάρα πολύ καλή ιστορία του Smith κ Θωρ γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πεσει να σε πλακώσει :lol:

Επεξεργασία από tomas good
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  225
  • Reputation:   1350
  • Achievement Points:  360
  • Days Won:  3
  • With Us For:  664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, tomas good είπε:

Planet Hulk γιατι παίζει να είναι οτι καλύτερο έχει γραφτεί για αυτόν το χαρακτήρα

@ Black Panther το Planet Hulk δεν το έχω διαβάσει, αλλά αφού σκοπεύεις να αγοράσεις το World War Hulk (το οποίο έχω διαβάσει οπότε και θα σου πω οτι καλά θα κάνεις), να σε ενημερώσω οτι το WWHulk αποτελεί sequel του Planet Hulk, επομένως μάλλον είναι μια επιλογή που θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν (+ οτι σύμφωνα με τον φίλο @ tomas good είναι ίσως η καλύτερη ιστορία με τον Hulk πρωταγωνιστή).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5631
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε Black Panther, η επιλογή ενός τόμου από τους 108 που κυκλοφόρησαν ή από τους 97 που υπολείπονται της συλλογής σου, είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση. Συμφωνώ με τις επιλογές των φίλων του forum και παραθέτω 4 τόμους που βρίσκονται στην κορυφή των περισσότερων λιστών κόμικς που έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς:

26. Marvels

20. The Amazing Spider-Man Το Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

14. Daredevil Αναγέννηση

58. Fantastic Four Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

Το Marvels διαφέρει τόσο σχεδιαστικά, όσο και σεναριακά σε σχέση με τα υπόλοιπα, και ίσως να μην σε ενθουσιάσει. Οι λοιπές επιλογές είναι κλασικές και δεν πρέπει να λείπουν από καμία συλλογή. 

 

Υ. Γ Οι ιστορίες του 58ου τόμου έχουν δημοσιευτεί και από τη Radnet πρόσφατα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4204
  • Reputation:   32955
  • Achievement Points:  4383
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Spider-Man - Τo Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

Spider-Man - Η Γέννηση του Βένομ

Spider-Man - Ο Θάνατος των Στέισι

Fantastic Four - Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

Daredevil - Αναγέννηση

 

Αυτοί οι τόμοι δεν πρέπει να λείπουν από κανέναν :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  380
  • Reputation:   3290
  • Achievement Points:  385
  • Days Won:  12
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Spider-Man - Τo Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

Spider-Man - Η Γέννηση του Βένομ

Spider-Man - Ο Θάνατος των Στέισι

Fantastic Four - Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

Daredevil - Αναγέννηση

 

Αυτοί οι τόμοι δεν πρέπει να λείπουν από κανέναν :)

 

Συμφωνώ με τις επιλογές (στις περισσότερες συνεπεσαν με τις δικές μου προτάσεις )αν και αυτοί οι fantastic four ποτέ δεν μου καθησαν καλά στην ιδιοσυγκρασία μου και αυτός είναι και ο λόγος που έχω ελάχιστες ιστορίες στην συλλογή μου . Ίσως μελλοντικά αναθεωρήσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

16 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Spider-Man - Τo Τελευταίο Κυνήγι του Κρέιβεν

Spider-Man - Η Γέννηση του Βένομ

Spider-Man - Ο Θάνατος των Στέισι

Fantastic Four - Ο Ερχομός του Γκαλάκτους

Daredevil - Αναγέννηση

 

Αυτοί οι τόμοι δεν πρέπει να λείπουν από κανέναν :)

 

Old Man Logan; Οι δύο τόμοι του Captain Marvel; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  304
  • Reputation:   2445
  • Achievement Points:  367
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1124 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

2 ώρες πριν, Ilias είπε:

Οι δύο τόμοι του Captain Marvel; 

Τους έχω πάρει! Φοβεροί όντως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4462
  • Reputation:   34729
  • Achievement Points:  4529
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα μου άρεσε πολύ και το 1602. Κάτι διαφορετικό μεν, αλλά αν εξαιρέσεις το τέλος κατά τα άλλα με ενθουσίασε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7124
  • Reputation:   27042
  • Achievement Points:  7459
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά΄μου είναι δύσκολο να αρχίσω το ξεδιάλεγμα, θα σου πω όμως σε γενικές γραμμές κάποια πράγματα που πιστεύω. Μου αρέσει πολύ και θα σου πρότεινα να αγοράσεις το "Marvels", που προτείνουν και 2 φίλοι παραπάνω, εφόσον έχεις πρωτίστως διαβάσει περισσότερες ιστορίες και όχι πιο πριν! Έχω την αίσθηση ότι θα το απολαύσεις καλύτερα αργότερα, εάν κι εφόσον δεν είσαι πολύ εξοικειωμένος ακόμη με τη "Marvel Comics", τις διάφορες περιόδους της και αρκετούς χαρακτήρες! Σίγουρα πρόκειται πάντως για μια εξαιρετική επιλογή και θα δεις το σύμπαν αυτό υπό άλλο πρίσμα. Στα crossovers/events σε γενικές γραμμές ισχύει πάνω κάτω το ίδιο. Κυκλοφορούν αρκετές ιστορίες προτού φτάσει μια εκδοτική σε ένα τέτοιο. Εφόσον γουστάρεις το σύμπαν αυτό και έχεις έτσι κι αλλιώς σκοπό να αγοράσεις κι άλλα αργότερα, πιάσε ιστορίες με μεμονωμένους ήρωες ή ομάδες από διάφορες περιόδους και μετά πήγαινε σε αυτά. Οπότε "Secret Wars" ή "Secret Invasion" π.χ. τα αφήνεις απ' έξω.

 

Εάν ωστόσο έχεις ξεκινήσει να παρακολουθείς το "MCU" με τις διάφορες ταινίες & σειρές που έχουν βγει τα τελευταία 15~ χρόνια, καλό θα ήταν να επισπεύσεις την ανάγνωση για να φτάσεις και στο "Secret Wars", σε περίπτωση που θέλεις κάποια πράγματα να τα πιάσεις παράλληλα και να κάνεις τέλος πάντων τις συγκρίσεις. Το ίδιο ισχύει φυσικά για το "House of M", όπως και για τα δύο "Avengers: Μάχη στο Χρόνο". Τέλος, αν σκοπεύεις να πάρεις "World War Hulk", μην αφήσεις με τίποτα απ' έξω το "Planet Hulk" που προηγείται! Διαφορετικά δεν παίρνεις ούτε τη μισή απόλαυση και είναι βέβαιο ότι θα έχεις χάσει πολλά πράγματα στο γιατί συμβαίνει αυτό.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 109: Avengers Ο Κόσμος των Εκδικητών

 

Avengers_Vol_5_1.webp

 

Λόγω δουλειών και ίσως και λόγω έλλειψης όρεξης για γράψιμο τώρα τελευταία, αυτό το preview άργησε κάπως, αλλά έστω και τελευταία στιγμή είναι εδώ!

 

Μία (ακόμα) νέα αρχή για τους Avengers

 

Avengers_Vol_5_8_Textless.webp

 

Τα έχω ξαναπεί και τα ξαναλέω. Την προηγούμενη δεκαετία η Marvel επιδόθηκε σε ένα συνεχές relaunch και επανέναρξης τίτλων με νέες δημιουργικές ομάδες και που και που κάτι κατάφερνε. Αρχικά μη μπερδέψετε αυτό το Avengers World με την ομώνυμη σειρά που ξεκίνησε άλλο relaunch δύο χρόνια μετά και στο οποίο συμμετείχε ο Jonathan Hickman. Ο συγκεκριμένος τόμος αφορά την πρώτη ιστορία της σειράς Avengers, η οποία ξεκίνησε ξανά από την αρχή το 2012.

 

Avengers-002-Zone-013.jpg

 

Όπως έχω ξαναπεί, στα αμερικάνικα κόμικς ο κάθε τίτλος δεν χωρίζεται μόνο σε Volumes ανά ιστορία ή συγγραφέα, αλλά και με βάση πόσες φορές έχει γίνει επανέναρξη των τίτλων. Πχ οι Avengers που βλέπουμε στη Radnet είναι το Volume 1 του τίτλου. Το 2010 η Marvel ξεκίνησε το Volume 4 με τους Bendis-Romita Jr. που μάλιστα το είδαμε στα ελληνικά από την Οξύ και τελικά το 2012 προχώρησε στο Volume 5 με τον Hickman πλέον συγγραφέα και τον Jerome Opeña στο σχέδιο.

 

Avengers-002-Zone-004.jpg

 

H ιστορία επικεντρώνεται στον Ex Nihilo που βρίσκεται στον Άρη και προσπαθεί μέσω των φυτών να δημιουργήσει έμβια όντα, καταφέρνοντας τελικά να φτιάξει μια ρομποτική φυλή με σκοπό να καταστρέψει κόσμους. Οι Avengers επιτίθενται και κερδίζουν, ωστόσο οι Cap και Iron Man έχουν σκέψεις για την ομάδα και μάλιστα βλέπουμε σε flashbacks παρελθοντικές στιγμές τους στην ομάδα. Στη συνέχεια οι δύο φίλοι βάζουν κάτω τα πλάνα τους για μια νέα ομάδα και συμφωνούν να φτιάξουν μία μικρότερη ομάδα μεν, αλλά να έχει και διευρυμένη εκδοχή με παλαιότερα και νέα μέλη.

 

Avengers-002-Zone-22.jpg

 

ΟΙ δυο τους μαζί με τον Thor, τη Black Widow, τον Hawkeye και τον Hulk (τι σας θυμίζει αυτή η σύνθεση το 2012; ) είναι τα πρώτα μέλη και ύστερα προσθέτουν με τη σειρά Wolverine, Spider-Man, Shang-Chi, Cannonball, Sunspot, Mainfold, Captain Marvel και Spider-Woman. Από εκεί και μετά έχουμε μια ιστορία με πολλές εναλλαγές παρελθόντος-παρόντος και κακούς όπως οι Ex Nihilo, Abyss και Aleph. Κλασικό υπερηρωικό κόμικ με Εκδικητές θα πω προσωπικά με όμορφο σχέδιο και αν και έχει έξι τεύχη, η Hachette στο σάιτ της δείχνει ότι έχει πάνω από 230 σελίδες, άρα ετοιμαστείτε για μια μεγάλη και χορταστική περιπέτεια. Κυκλοφορεί μέσα στις επόμενες ημέρες, ίσως και αύριο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

SOS! Για κάποιον λόγο δεν βρήκα το κόμικ στο κλασικό περίπτερο/ψιλικατζίδικο που πηγαίνω στην εξωτική Νάουσα. Ούτε στη Βέροια βρέθηκε κάτι. Γνωρίζει κανείς προς Δυτική Θεσσαλονίκη, όπου πάω από Δευτέρα για δουλειά, αν παίζει κάτι να ψάξω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βοήθεια για περίπτερο Αθήνα κοντά στα Ιλίσια; Νάουσα, Βέροια και Θεσσαλονίκη τίποτα!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38096
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  57
  • Reputation:   450
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ηλία ποιο τεύχος ψάχνεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το τελευταίο, τους Εκδικητές. Κάποιος με πρόλαβε ή δεν ήρθε ποτέ, δεν έχω και πολλή εμπιστοσύνη στον περιπτερά εδώ στη Νάουσα, δεν είμαι σίγουρος κατάλαβε τι του έλεγα. Αλλά δεν το βρήκα ούτε Θεσσαλονίκη σε δύο που ξέρω πως φέρνουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38096
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  57
  • Reputation:   450
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εφόσον είναι το τελευταίο, είναι πολύ εύκολο να βρεθεί. Από ότι κατάλαβα, πηγαινοέρχεσαι Αθήνα - Θεσσαλονίκη έτσι; Εγώ μένω Θεσσαλονίκη, αλλά τώρα την ερχόμενη εβδομάδα, περίπου από τις 15 μέχρι τις 20 του μηνός θα είμαι Αθήνα. Μπορώ να το πάρω από εδώ Θεσσαλονίκη και να βρεθούμε κάπου κεντρικά να στο δώσω. Αλλιώς, ξέρω ένα εδώ στην Όλγας που του έχουν μείνει ακόμα δυο-τρία από ότι μου είπε ή στην Αθήνα το newstand του Ανδρέα στην Ομόνοια που σίγουρα θα έχει ακόμα μερικά. Απλά αν σε βολεύει η πρώτη λύση, πες μου εγκαίρως να το πάρω, δεν μου είναι κόπος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

23 ώρες πριν, COMICUS είπε:

Εφόσον είναι το τελευταίο, είναι πολύ εύκολο να βρεθεί. Από ότι κατάλαβα, πηγαινοέρχεσαι Αθήνα - Θεσσαλονίκη έτσι; Εγώ μένω Θεσσαλονίκη, αλλά τώρα την ερχόμενη εβδομάδα, περίπου από τις 15 μέχρι τις 20 του μηνός θα είμαι Αθήνα. Μπορώ να το πάρω από εδώ Θεσσαλονίκη και να βρεθούμε κάπου κεντρικά να στο δώσω. Αλλιώς, ξέρω ένα εδώ στην Όλγας που του έχουν μείνει ακόμα δυο-τρία από ότι μου είπε ή στην Αθήνα το newstand του Ανδρέα στην Ομόνοια που σίγουρα θα έχει ακόμα μερικά. Απλά αν σε βολεύει η πρώτη λύση, πες μου εγκαίρως να το πάρω, δεν μου είναι κόπος.

Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα, φίλε μου, να μη ζαλίζουμε τους υπόλοιπους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38096
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  57
  • Reputation:   450
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σωστόςςςς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35247
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι θα δούμε στον τόμο 110: Silver Surfer Νέα Αυγή

 

Silver-Surfer-New-Dawn-661x1024.jpg

 

Το σερί πιο καινούριων τόμων συνεχίζεται και για νέο ήρωα η Hachette διαλέγει Silver Surfer σε ένα run που ξεκίνησε ο Dan Slott το 2014 σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει κάπως τον ήρωα.

 

Ο Surfer έχει παρέα

 

15878691._SY540_.jpg

 

Ο Slott είναι γενικά γνωστός για το χιούμορ του, για αυτό και καταξιώθηκε ως συγγραφέας του Spider-Man και έτσι επιλέχθηκε όχι για να κάνει καταγέλαστο τον Silver Surfer, αλλά για να του προσθέσει μια αισιόδοξη νότα και να τον κάνει λιγότερο μοναχικό. Έτσι σκέφτεται και φέρνει δίπλα στον πρωταγωνιστή μας, τη Dawn, στα ελληνικά Αυγή και τον ενισχύει με ένα πλούσιο καστ άλλων ηρώων. Η Dawn με τον Silver Surfer μοιράζονται ένα ιδιότυπο background ως χαρακτήρες.

 

chzkk-dw4aektlt.jpg

 

Συγκεκριμένα, δώδεκα χρόνια πριν αρχίσει η ιστορία, η Dawn και η δίδυμη αδερφή της έκαναν από μία ευχή όταν είδαν ένα αστέρι να πέφτει, αλλά αυτό το αστέρι ήταν τελικά ο Silver Surfer όταν ήρθε στη Γη για να δει αν είναι καλό μέρος ώστε να το καταβροχθίσει ο Galactus. Η ιστορία γενικά παίζει αρκετά με σημερινό timeline και flashbacks σε παλιότερο χρόνο. Στο πρώτο τεύχος βλέπουμε ξεχωριστά μια ιστορία του Surfer και βλέπουμε παράλληλα σε ποια φάση ζωής βρίσκεται η Dawn. 

 

Silver-Surfer-by-Slott-1-int.jpg

 

Θα μπορούσα να σας δώσω περισσότερα στοιχεία σχετικά με την ιστορία, αλλά θα πλατειάσω και θα σας μπερδέψω, αλλά σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει με τη δοκιμασία του Surfer στον πλανήτη Impericon που αντιβαίνει τους νόμους της φυσικής με αρκετές cosmic οντότητες της Marvel να κάνουν την εμφάνισή τους και τον Surfer να χτίζει σιγά σιγά μια σχέση με τη Dawn, την οποία γνωρίζει κάπως τυχαία. Πάντως κάνουν την εμφάνισή τους αργότερα και οι Guardians of the Galaxy, o Hulk και ο Doctor Strange με τις ιστορίες να γίνονται πιο ενδιαφέρουσες όσο προχωράμε.

 

silvsurf2014011_int_lr1024_11.webp

 

To σχέδιο του Allred διάβασα ότι εκείνη την περίοδο θεωρήθηκε όχι τόσο ιδανικό για τον Silver Surfer λόγω του ότι είναι λίγο πιο καρτουνίστικο, αλλά εγώ το βρίσκω πανέμορφο και μου αρέσουν πολύ τα ζωντανά, αλλά ταυτόχρονα σκοτεινά χρώματα που έχουν επιλεγεί. Σύμφωνα με το σάιτ της Hachette έχει 136 σελίδες, άρα θα είναι στο μέγεθος ενός μέσου τόμου και αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Προσωπικά ανυπομονώ να δω τον Slott να γράφει Silver Surfer και περιμένω να διαβάσω τι στοιχεία έχει προσθέσει στον ήρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.