Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επειδή έχω διαβάσει κάποιες ιστορίες του Μάρρυ, κυρίως  στα  πρώτα  τεύχη του, πολύ αγαπημένου τότε, Σούπερ Μίκυ αλλά και του Μεγάλου Μίκυ δεν θα έλεγα σε καμία  περίπτωση ότι είναι ότι χειρότερο έχω διαβάσει από σχεδιαστή Ντίσνευ.Το αντίθετο μάλιστα, θα αγόραζα με κλειστά μάτια κάποιο τόμο με τις καλύτερες ιστορίες του!Φαντάζομαι πως ο Τρύφωνας ως πιο ειδικός σε ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Μίκυ θα συμφωνεί μαζί μου!Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί μονίμως από τις προτάσεις απουσιάζει μια συλλογή με ιστορίες του Σκάρπα.Μία έκδοση στα χνάρια της βιβλιοθήκης Καρλ Μπάρκς (έστω 10 τόμων της πιο δημιουργικής περιόδου του) είναι για μένα κάτι που κάποια στιγμή πρέπει να γίνει!

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

O Paul Murry έφτιαχνε περιπέτειες :) Σε ζούγκλες και σε κάστρα :) Βάλε στη συνταγή και χαρακτήρες όπως ο Ζούμπας ο Κοντοπίθαρος ή ο Σέρλοκ Χαλμς ή ακόμα ο χαρακτηριστικότατος Μίκυ με το καπέλο :) Δεν θεωρώ τυχαίο το ότι μπορούσα να τον αναγνωρίσω (ή έστω να επισημάνω ότι *αυτές* οι ιστορίες μου άρεσαν). Με 3 μου συνέβαινε αυτό. Με τον Barks, με τον Murry και με τον Cavazzano :)

 

Θεωρώ επίσης άκρως ενδιαφέρον το ότι το σκίτσο του Cavazzano είναι πλέον τίγκα στη λεπτομέρεια. Όλες οι παλιές δουλειές έχουν γενικώς θέμα με αυτό, τους λείπει το background και η λεπτομέρεια. Είδα όμως τις προάλλες μια περιπέτεια με την πρώτη εμφάνιση του Ροκ Νταμάρη και το σκίτσο είναι ολόφρεσκο. Ίσως να οφείλεται σε τεχνικές ευκολίες (να είναι καλύτερα τα χαρτιά εκτύπωσης και τα μελάνια, οπότε να τους παίρνει πλέον), ίσως να είναι και διαφορετικός τρόπος δουλειάς (να έχουν στούντιο από πίσω που να τον στηρίζει). Το λέω αυτό διότι δέχομαι ότι σε όλα τα παλιότερα τα Disney λείπει το φόντο, η λεπτομέρεια και οι φιοριτούρες :)

 

Πάντως κοίταζα ποιες είναι οι καλύτερες ιστορίες του Σκάρπα και βλέπω ότι πρακτικά είναι εύκολο να τις αποκτήσει κανείς. Πολύ πράμα σε Κόμιξ, σε Κλασσικά από το 100 και πάνω και σε Μεγάλα Σήριαλ. Προσωπικά θα γκρίνιαζα εάν τις έβγαζαν όλες μαζί αφού τις περισσότερες τις έχω :) Χαίρομαι πάντως που η Τζένη εμφανίζεται μόλις στη 10η και στην 11η κατά σειρά, και μετά στην 34η και στο χάος :) O δε Λούλης είναι χαμένος στο χάος. Και εάν εξαιρέσουμε την Ολυμπιάδα του 88, παρέα με το φρόκαλο ξαναεμφανίζεται κάπου στο χάος (βαριέμαι να μετράω). 

 

:cheers5:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3228
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επειδή έχω διαβάσει κάποιες ιστορίες του Μάρρυ, κυρίως  στα  πρώτα  τεύχη του, πολύ αγαπημένου τότε, Σούπερ Μίκυ αλλά και του Μεγάλου Μίκυ δεν θα έλεγα σε καμία  περίπτωση ότι είναι ότι χειρότερο έχω διαβάσει από σχεδιαστή Ντίσνευ.Το αντίθετο μάλιστα, θα αγόραζα με κλειστά μάτια κάποιο τόμο με τις καλύτερες ιστορίες του!Φαντάζομαι πως ο Τρύφωνας ως πιο ειδικός σε ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Μίκυ θα συμφωνεί μαζί μου!Επίσης δε καταλαβαίνω γιατί μονίμως από τις προτάσεις απουσιάζει μια συλλογή με ιστορίες του Σκάρπα.Μία έκδοση στα χνάρια της βιβλιοθήκης Καρλ Μπάρκς (έστω 10 τόμων της πιο δημιουργικής περιόδου του) είναι για μένα κάτι που κάποια στιγμή πρέπει να γίνει!

 

ο Πωλ Μάρυ δε μου αρέσει ούτε εμένα, όπως δε μου αρέσει ο Τόνι Στρομπλ, με τον δεύτερο να είναι σαφώς χειρότερος. Κάποιες ιστορίες του Μάρι, οι πιο καλές του, είναι αρκετά ενδιαφέρουσες, αλλά σα σύνολο δεν ήταν ποτέ από τους αγαπημένους μου..Σε καμία περίπτωση δεν είναι ό,τι χειρότερο έχω διαβάσει, σε καμία περίπτωση δεν είναι 2-3 κλάσεις χειρότερες από αρκετές από τις βλακείες που μπαίνουν στα σύγχρονα μμ, Σούπερ μίκυ, ακόμα και ΚΟΜΙΞ (βλέπε τις σκανδιναβοαηδίες των τευχών 2-3)..

 

όσο για το Σκάρπα νομίζω έχουμε πει αρκετοί και σε αρκετά ποστ και τόπικς ότι θέλουμε να δούμε τις αδημοσίευτες ιστορίες του (μέχρι και η 4η καλύτερή του ιστορία, σύμφωνα πάντα με τις βαθμολογίες του inducks είναι αδημοσίευτη στο ελλάντα), και έχουμε ζητήσει και τη δημοσίευση της βιβλιοθήκης Σκάρπα, γνωρίζοντας το πόσο απίθανο είναι να συμβεί κάτι τέτοιο λόγω και του όγκου του έργου του..

και φυσικά αν και έχω αρκετές από τις δημοσιευμένες  ιστορίες του (και σιγά σιγά κυνηγάω και τις υπόλοιπες) θα ξαναήθελα να τις βρω (έστω τις καλύτερες από αυτές) συγκεντρωμένες όλες μαζί, σε καλό και φρέσκο χαρτί και το κυριότερο έγχρωμες, όλες τις σελίδες....

 

στα του ΚΟΜΙΞ.. καλά νέα η επανεμφάνιση του Κάστι στο τεύχος 5...θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα αντικατασταθεί όταν σύντομα εξαντληθούν οι ιστορίες του

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  80
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  80
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οχι δε θεωρειται και δε θα θεωρειται συλλεκτικο, αρκετα πια με αυτη την ανεκδιηγητη ηλιθιοτητα που επικρατησε επι εποχης Τερζοπουλου.

Πλεον δεν υπαρχει ο χαρακτηρισμος Συλλεκτικο πανω στο τευχος, επιπλεον δε μπορει να αποτελεσει Συλλεκτικο οταν ως γνωστον κυκλοφορησε σε παααααρα πολλα αντιτυπα και το πηραμε πραγματικα ολοι.

 

p.s. ας ειμαστε λιγο ξυπνιοι ως κομιξοφιλοι, και ας μη συντηρουμε με την παραφιλολογια μας, τετοιες ανοησιες περι συλλεκτικοτητας ΚΟΜΙΞ. Αρκετα πεσαμε σ αυτη τη λουμπα με το προηγουμενο καθεστως. Ακους editor? :hug2:

 

Christs το λέω γιατι προχθές περασα απο ενα κέντρικο περίπτερο στην εγνατία [έχει αναφερθει στην ενοτητα (μαγαζια για μεταχειρισμένα (θεσσαλονίκη) ]και ο τύπος το πρώτο τεύχος το έχει στα 7€ και το δευτερο στα 5€ και λέω καλά είναι δυνατόν? Γι' αυτό και ρώτησα.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5597
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο για το τεύχος 20.

 

attachicon.gifFantom020.JPGattachicon.gifFantom020Back.JPG

 

Το επόμενο βγαίνει στις 20 Νοεμβρίου.

εχουμε εικονες απο επομενο τευχος; ευχαριστω

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αμφιβάλλω αν σε βοηθήσει σε τίποτα, αλλά πάρε.

 

Fantom20In03.JPG

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6226
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το φρέσκο, είτε είναι γάλα είτε είναι χαρτί είναι πάντα  καλύτερο!Πιστεύω πως οι περισσότεροι είναι δύσκολο να αγοράσουν παλιά τεύχη με ιστορίες του Μάρρυ, του Σκάρπα ή κάποιου άλλου και όπως σωστά παρατήρησε ο φίλος hardivic οι μισές σελίδες ΔΕΝ είναι έγχρωμες!Προσωπικά έχω φύγει πολύ από την λογική του να ψάχνω παλιές ιστορίες κι όποιες ιστορίες για κάποιο λόγο τις ήθελα, όπως το περιδέραιο των Τσιρικάουα που έχει δημοσιευτεί τελευταία φορά στα κλασσικά 52 το 1981 ή το Α μέρος από το τρίγωνο των Βερμούδων ή αλλιώς το  μυστήριο της τρύπας κλασσικά 168 τα βρήκα και ησύχασα!Το γεγονός ότι έχω αυτές τις ιστορίες δεν θα με αποτρέψει βέβαια να τις ξαναπάρω για να μην πω ότι χρόνια ήλπιζα ότι κάποια μέρα θα τις έβλεπα στις σελίδες του ΚΟΜΙΞ στη θέση των ιστοριών που έβαζε τότε το ΚΟΜΙΞ!(μάλλον έπερπε να αγοράζω τα κλασσικά όπως προτείνει ο Germ!).Λογικά από την Καθημερινή  ίσως δούμε κατά σειρά τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ με τα άπαντα(;) του Ρόσα(που είναι έτοιμη μεταφρασμένη) και μετά τους υπόλοιπους τόμους του Καρλ Μπαρκς (τουλάχιστον κάποιοι) και θέλω να πιστεύω πολύ αργότερα κι αναλόγως πως θα είναι τα πράγματα τη βιβλιοθήκη του Ρομάνο Σκάρπα(αμήν).

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ ενδιαφέρουσα και τεκμηριωμένη άποψη φίλε Πάνο. Δεν το είχα ψάξει από την οπτική γωνία των παιδιών του τέλους της προσχολικής και της αρχής της σχολικής ηλικίας, ίσως γιατί η Νεφέλη μας είναι πιο μικρή από τον Νικόλα σας. Εμείς αντιμετωπίζουμε και τις ιστορίες του Super Μίκυ με τα δικά μας κριτήρια και όχι με εκείνα των αναγνωστών στους οποίους απευθύνονται.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Ίσως το επόμενο να έχει αυτό το εξώφυλλο.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Σήμερα ήρθε το νέο ΚΟΜΙΞ!!! Με μια γρήγορη ματιά οι ιστορίες μού φάνηκαν εξαιρετικές.

 

 

Είδα όμως ότι το σχέδιο στην ιστορία του Γκούλμπρανσον είναι χάλια...

 

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Πολύ ενδιαφέρουσα και τεκμηριωμένη άποψη φίλε Πάνο. Δεν το είχα ψάξει από την οπτική γωνία των παιδιών του τέλους της προσχολικής και της αρχής της σχολικής ηλικίας, ίσως γιατί η Νεφέλη μας είναι πιο μικρή από τον Νικόλα σας. Εμείς αντιμετωπίζουμε και τις ιστορίες του Super Μίκυ με τα δικά μας κριτήρια και όχι με εκείνα των αναγνωστών στους οποίους απευθύνονται.

 

 

 

Εγώ δηλαδή να ανησυχώ που είμαι 23 και την καταβρίσκω με τις ιστορίες του Σούπερ Μίκυ; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4697 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Και τον άλλο μήνα Κάστυ έχει, μιας και βάζουν Τα Ορυχεία της Ατλαντίδας.

 

attachicon.gifKomixB004In01.JPGattachicon.gifKomixB004In02.JPG

 

 

Δε βρίσκω ποδοσφαιρικό gifάκι πανηγυρισμών. Δε πειράζει, πάλι έτσι είμαι. :D

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το επόμενο Κόμιξ φαίνεται καλύτερο, με Κάστυ(αν και δεν έχει και τρομερή βαθμολογία σε σχέση με άλλες του ιστορίες) και Φαντομία. Αλλά ίσως το παρακάνουν με τον Κάστυ, καταρχάς θα τον εξαντλήσουν γρήγορα(οι περισσότερες του έχουν ήδη δημοσιευτεί στο ΜΜ) και δεύτερον μου φαίνεται(κρίνοντας από τις 6 ιστοριούλες του Κόμιξ #4) πως αν δε γεμίσουν το τεύχος με Κάστυ δεν ξέρουν τι να βάλουν.

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προς το παρόν επιλέγουν ποιες ιστορίες θα μπουν και με ποια σειρά από τις έτοιμες που είχε ο Τερζό και μόνο για αυτό μπορώ να τους κρίνω προς το παρόν. Επιφυλάσσομαι να δω τι θα κάνουν όταν το υλικό είναι δικιάς τους διαλογής για να τους κρίνω επί τούτου.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς το παρόν επιλέγουν ποιες ιστορίες θα μπουν και με ποια σειρά από τις έτοιμες που είχε ο Τερζό και μόνο για αυτό μπορώ να τους κρίνω προς το παρόν. Επιφυλάσσομαι να δω τι θα κάνουν όταν το υλικό είναι δικιάς τους διαλογής για να τους κρίνω επί τούτου.

 

Aυτές του Κάστυ ίσως τις είχαν έτοιμες για το Μίκυ Μάους, για το Κόμιξ είχαν άλλες οι οποίες δεν έχουν μπει ακόμα.

Το βρίσκω υπερβολικό να μπαίνουν 3 ιστορίες ενός δημιουργού τόσο απανωτά.

 

υ.γ. τωρα που ξερω πως μας διαβαζει ο editor θα τον πρηξω στα παράπονα

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Το επόμενο Κόμιξ φαίνεται καλύτερο, με Κάστυ(αν και δεν έχει και τρομερή βαθμολογία σε σχέση με άλλες του ιστορίες) και Φαντομία. Αλλά ίσως το παρακάνουν με τον Κάστυ, καταρχάς θα τον εξαντλήσουν γρήγορα(οι περισσότερες του έχουν ήδη δημοσιευτεί στο ΜΜ) και δεύτερον μου φαίνεται(κρίνοντας από τις 6 ιστοριούλες του Κόμιξ #4) πως αν δε γεμίσουν το τεύχος με Κάστυ δεν ξέρουν τι να βάλουν.

 

Aυτές του Κάστυ ίσως τις είχαν έτοιμες για το Μίκυ Μάους, για το Κόμιξ είχαν άλλες οι οποίες δεν έχουν μπει ακόμα.

Το βρίσκω υπερβολικό να μπαίνουν 3 ιστορίες ενός δημιουργού τόσο απανωτά.

 

υ.γ. τωρα που ξερω πως μας διαβαζει ο editor θα τον πρηξω στα παράπονα

Με ανησυχείς και για τα δύο... :thinking:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4903 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Άσχετο με τις ελληνικές εκδόσεις.

 

Αυτή η καινούργια εκδοτική που ανέφερε ο GreekComicFan εδώ, η Joe Books, έχει μπει για τα καλά στον χώρο των εκδόσεων (και κυρίως όσων είναι σε κατοχή Disney: Disney Afternoon, Pixar, τα πιο light της Marvel...).

 

1. Omnibus όλου του Darkwing Duck της Boom! με βελτιωμένο σχέδιο σε κάποια σημεία και διαφορετικό τέλος, γραμμένο από τον Aaaron Sparrow. Σύμφωνα με τον Silvani, το crossover Darkwing Duck - Ducktales της τελευταίας ιστορίας δεν θα υπάρχει και θα εξαλειφθούν κάποιες ασυνέχειες σε σχέση με τις τηλεοπτικές σειρές.

 

2.

i. Omnibus με υλικό 300 σελίδων από το Frozen. Δεν ξέρω τι θα περιέχει, λέει κάτι για cinestory. 100.000 preorders;;; :thinking:

ii. Omnibus 800 σελίδων με σχεδόν όλες τις διασκευές των ταινιών της Pixar σε κόμικς. 13 ταινίες, νομίζω λείπει μόνο το Brave, το οποίο...

iii. ...υπάρχει σε άλλο ένα omnibus 800 σελίδων με 12 διασκευές ταινιών της Disney με πριγκίπισσες σε κόμικς.

20$ λένε ότι θα κάνει το καθένα.

 

3. Ψηφιακά στριπάκια από την Amy Mebberson. Είχε δουλέψει σε πολλές σειρές της Boom!, ενώ δημοσίευε (ανεπίσημα) στο Tumblr της διάφορα σκιτσάκια που μοιάζουν *λίγο* με τα comic strips που θα βγουν.

tumblr_nc5u7hidVb1qe3n5io1_r1_1280.jpg

:lmao:

4. Κόμικς με τους χαρακτήρες του Big Hero 6. Μπορεί να είναι καλά, μπορεί να είναι πατάτες, πάντως λογικά θα πουλήσουν αφού βγαίνει σύντομα και η ταινία.

 

Αν η IDW πραγματικά κυκλοφορήσει μηνιαίες σειρές ντισνεϊκών κόμικς και αν τα παραπάνω πραγματοποιηθούν (βάζω μία επιφύλαξη γιατί αυτή η Joe Books ιδρύθηκε μόλις πριν έναν μήνα, ίσως και λιγότερο), ε... εντάξει τα Ντίσνεϋ επέστρεψαν στις ΗΠΑ και με το παραπάνω. Ειδικά αν λάβει κανείς υπόψιν και τις εκδόσεις της Fantagraphics...

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116982
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6191 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχω τις ίδιες επιφυλάξεις που έχει και ο αρθρογράφος της πηγής που έβαλα. Δεν θα με εξέπληττε να είναιμούφα εκδοτική και από πίσω να κρύβεται κάποια άλλη. :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Υ.Γ. Θέμα spoilers στις δύο πρώτες ιστορίες δεν τίθεται, γιατί αναφέρομαι αποκλειστικά σε πληροφορίες που άντλησα από τις σύντομες περιλήψεις τους που διάβασα στη σελίδα με τα "Περιεχόμενα".

και ποιος σου είπε ότι διαβάζουμε τα περιεχόμενα? :P

 

καλά... σε κάποια φάση θα γυρίσω και θα ρίξω ονόματα και όχι γενικολογίες. Τα ονόματα αυτών που μου χάλασαν το Κόμιξ 3 και αυτών που μου χάλασαν το Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ 8. Ο εκνευρισμός μου όταν διάβαζα τα εν λόγω τεύχη ήταν ανείπωτος. Ανείπωτος. :)

 

:cheers5:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και ποιος σου είπε ότι διαβάζουμε τα περιεχόμενα? :P

 

καλά... σε κάποια φάση θα γυρίσω και θα ρίξω ονόματα και όχι γενικολογίες. Τα ονόματα αυτών που μου χάλασαν το Κόμιξ 3 και αυτών που μου χάλασαν το Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ 8. Ο εκνευρισμός μου όταν διάβαζα τα εν λόγω τεύχη ήταν ανείπωτος. Ανείπωτος. :)

 

:cheers5:

 

φαίνεται ποιοι ήταν από τα ποστ που έχεις κάνει edit :lol:

 

υ.γ.1. πάρτε το νέο Μίκυ Μάους

υ.γ.2. στη στήλη γράμματα αναγνωστών στο νέο Κόμιξ ανέφεραν αυτό που είχα παρατηρήσει στον Δρ. Τικ-Τακ :spidey_yeah_that: όχι, δεν ήμουν εγώ ο αναγνώστης

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

υ.γ.1. πάρτε το νέο Μίκυ Μάους

Για να το λες εσύ, πρέπει να είναι πολύ καλό!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Φαίνεται άμα πάει κανείς και το ψάξει :) Γιατί εκείνη τη στιγμή όπως σουλούπωνα το τόπικ πάω και πέφτω σε ένα κάρο κόσμο να γράφει ξανά και ξανά και ξανά το ίδιο σπόιλερ........ Πετάγεται ο Dark Chris και λέει "βάλτε και κανά spoiler" και εν συνεχεία κάποιοι τον χαβά τους.......... :) Και να ήθελα να έχω ξεχάσει την υπόθεση, το διάβασα τόσες φορές που όταν έφτασα στο εν λόγω τεύχος δεν ήταν δυνατόν να το έχω ξεχάσει :)

 

Αλλά ποιος ασχολείται με το τι γράφτηκε πριν από 3 μέρες στα Disney? Όχι πριν από 3 μήνες. Πριν από 3 μέρες... :D Ποσώς τώρα για το τι γράφτηκε πριν 1,5 χρόνο :) Εκεί κι άμα δεν θα ασχοληθεί ποτέ κανείς :D Οπότε είναι safely tucked away στην λήθη του χρόνου και των bytes :D

 

:cheers5:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

o hardivic εθαψε την ιστορια με τον Γκαστονε :O

η μοναδικη αρνητικη κριτικη που εχω δει για τη συγκεκριμενη ιστορια...στο papersera που εριξα τωρα μια ματια εχει 13/13 θετικες κριτικες

 

γιατι τα λεω αυτα; για να δειτε πως ειχα δικιο οταν ελεγα πως ο hardivic ειναι πολυ μεγαλυτερο φτυαρι απο μενα :lol:

 

 

παρεμπιπτόντως, για το επόμενο ΜΜ διαφημισαν αυτή την ιστορία μόνο: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2866-1

 

 

Αλλά ποιος ασχολείται με το τι γράφτηκε πριν από 3 μέρες στα Disney? Όχι πριν από 3 μήνες. Πριν από 3 μέρες...  :D Ποσώς τώρα για το τι γράφτηκε πριν 1,5 χρόνο  :) Εκεί κι άμα δεν θα ασχοληθεί ποτέ κανείς  :D Οπότε είναι safely tucked away στην λήθη του χρόνου και των bytes  :D

:cheers5:

 

 

Κι ομως εγω προσφατα αρχισα να διαβαζω Φαντομ και πηρα και το τοπικ απο την αρχη...κι ετσι καταλαβα πως ορθως δημιουργηθηκε το τοπικ της "κουβεντούλας"...οι πρώτες σελιδες του Φαντομ τόπικ ειναι σπαμ, σπαμ, Φάντομ, σπαμ, σπαμ, σπαμ και σπαμ.

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  548
  • Reputation:   3228
  • Achievement Points:  556
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ο hardivic θάβει τις ιστορίες που χρειάζονται θάψιμο, τύπου αρμαντίλο που ο rorschach τις βρίσκει αριστούργημα :papas: στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι και η ιστορία με το Γκαστόνε και αυτό δικαιολογεί και το 7.4 στο inducks..με το δεδομένο του ποιοι ψηφίζουν και με τι κριτήρια...

 

για το σχέδιο και μόνο θα της έβαζα 0, αλλά επειδή το σενάριο έχει πατήσει πάνω σε μια πρωτότυπη και συμπαθητική ιδέα δεν το έκανα

 

:)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Οι αλήθειες να λέγονται. To σχέδιο του Πωλ Μάρρυ είναι απαράδεκτο. Και σε συνδυασμό με τις τραγικές δευτεράντζες που δημοσιεύονταν στο Μίκυ Μάους παλιότερα πιστεύω πως έκαναν μεγάλο μέρος του κοινού να αντιπαθήσει τον Μίκυ Μάους και τις ιστορίες του.

 

Τόνυ Στρομπλ=ο Πωλ Μάρρυ των παπιών

 

Δεν μπορώ να διανοηθώ πως γίνεται να αρέσουν σε κάποιον οι ιστορίες αυτών των άχρηστων.

Είναι δύο-τρία επίπεδα κάτω από τις χειρότερες ιταλικές ιστορίες του νέου Μίκυ Μάους.

 
 

 

 

Ε τώρα μην τρελαθούμε.

 

Δε λεώ οτι οι ιστορίες του Μάρρυ είναι η πεμπτουσία του Ντίσνεϋ, αλλά απ' τη σαβούρα των σύγχρονων ιταλικών (εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα) είναι 10 φορές καλύτερες.

 

Δεν χρειάζεται να απαντήσω. Αρκεί να προσυπογράψω την απάντηση του Jim Slip.

 

Λογικό μέσα στο πλαίσιο της νοσταλγίας και της μυθοποίησης των παλιών(ισχύει για όλα τα θέματα όχι μόνο για τα Disney κόμικς) να θεωρείται καλός σχεδιαστής ακόμα και ο Πωλ Μάρρυ.

 

Για να είμαι ειλικρινής όταν λέω ότι μου αρέσουν -και πολύ μάλιστα- οι ιστορίες του Murry δεν εστιάζω αποκλειστικά στο σχέδιο, το σκίτσο, αλλά αναφέρομαι στις ιστορίες ως σύνολο.

 

O Paul Murry έφτιαχνε περιπέτειες :) Σε ζούγκλες και σε κάστρα :) Βάλε στη συνταγή και χαρακτήρες όπως ο Ζούμπας ο Κοντοπίθαρος ή ο Σέρλοκ Χαλμς ή ακόμα ο χαρακτηριστικότατος Μίκυ με το καπέλο :) Δεν θεωρώ τυχαίο το ότι μπορούσα να τον αναγνωρίσω (ή έστω να επισημάνω ότι *αυτές* οι ιστορίες μου άρεσαν). Με 3 μου συνέβαινε αυτό. Με τον Barks, με τον Murry και με τον Cavazzano :)

 

 

 

Σωστός και 4ος αναγνωρίσιμος είναι, νομίζω, ο Gottfredson.

 

ο Πωλ Μάρυ δε μου αρέσει ούτε εμένα, όπως δε μου αρέσει ο Τόνι Στρομπλ, με τον δεύτερο να είναι σαφώς χειρότερος. Κάποιες ιστορίες του Μάρι, οι πιο καλές του, είναι αρκετά ενδιαφέρουσες, αλλά σα σύνολο δεν ήταν ποτέ από τους αγαπημένους μου..Σε καμία περίπτωση δεν είναι ό,τι χειρότερο έχω διαβάσει, σε καμία περίπτωση δεν είναι 2-3 κλάσεις χειρότερες από αρκετές από τις βλακείες που μπαίνουν στα σύγχρονα μμ, Σούπερ μίκυ, ακόμα και ΚΟΜΙΞ (βλέπε τις σκανδιναβοαηδίες των τευχών 2-3)..

 

 

Ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ με τις πρώτες δύο περιόδους αυτής της παραγράφου, η δεύτερη απαντά με καταλυτικό τρόπο στο υπερβολικά ισοπεδωτικό χτεσινό ποστ του Ρόρσαχ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 



και ποιος σου είπε ότι διαβάζουμε τα περιεχόμενα? :P


Εγώ πάλι νομίζω πως οι πιο πολλοί τα διαβάζουν. ΄Οσο για τη δική μου κριτική, τώρα που την ξαναβλέπω, και ανεξάρτητα από το τι έγραφαν τα περιεχόμενα, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η 1η ιστορία με τους Μουργόλυκους μάλλον ήθελε σπόιλερ. Αντίθετα όσα γράφω στις υπόλοιπες νομίζω ότι είναι γενικότητες.

΄Οσο για το "Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ 8", μικρή σημασία έχει, αλλά προφανώς εννοείς το #18.

 



Αλλά ποιος ασχολείται με το τι γράφτηκε πριν από 3 μέρες στα Disney? Όχι πριν από 3 μήνες. Πριν από 3 μέρες... :D Ποσώς τώρα για το τι γράφτηκε πριν 1,5 χρόνο :) Εκεί κι άμα δεν θα ασχοληθεί ποτέ κανείς :D Οπότε είναι safely tucked away στην λήθη του χρόνου και των bytes :D

:cheers5:


Δυστυχώς, έτσι είναι Νίκο μου.
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ο hardivic θάβει τις ιστορίες που χρειάζονται θάψιμο, τύπου αρμαντίλο που ο rorschach τις βρίσκει αριστούργημα :papas: στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι και η ιστορία με το Γκαστόνε και αυτό δικαιολογεί και το 7.4 στο inducks..με το δεδομένο του ποιοι ψηφίζουν και με τι κριτήρια...

 

για το σχέδιο και μόνο θα της έβαζα 0, αλλά επειδή το σενάριο έχει πατήσει πάνω σε μια πρωτότυπη και συμπαθητική ιδέα δεν το έκανα

 

:)

 

Στην κατάταξη του inducks υπάρχουν 24 χιλιάδες ιστορίες(απο τις 28981) κάτω από αυτή του Γκαστόνε άρα δε νομίζω πως το 7,4 είναι τόσο αρνητικό και δείχνει πως είναι δίκαιο το θάψιμο. Ξαναλεω πως μοναδικη αρνητικη κριτικη σε 15 ατομα ηταν η δικη σου, αν και λογικα θα προστεθει του tryfev σύντομα :lol:

αν και δε νομίζω πως το inducks είναι τόσο αξιόπιστο γιατί δε βαθμολογουν ολοι με τα ιδια κριτηρια ουτε βαθμολογουν οι ιδιοι ολες τις ιστοριες. Εγω οταν βαζω 7 στο inducks σε μια ιστορια τη θεωρω καλή, αλλα παρ'ολα αυτα τη "θαβω" και πεφτει ο μεσος ορος της.

Αν βαλουν οι δημιουργοι τους φιλους τους να ψηφισουν θα πανε στο 7,6 και θα θεωρουνται ιστοριάρες;

Τις ιστοριες του αρμαντιλο δεν τις βρηκα αριστουργηματα, 7 εβαλα σε μια μόνο και σε 2 άλλες ειχα βαλει 2 ή 3...αριστουργηματα θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν μονο συγκρινομενες με το τελευταιο μπαλαμπου ή τις δευτεραντζες του Μάρρυ που εμπαιναν για να γεμισουν τα Μίκυ Μάους κάποτε.

Στην τελικη οταν διαβαζεις αρμαντιλο περιμενεις μπουρδα οποτε αν ειναι ανεκτη, διαβαζεται ευχαριστα. Αντιθετα αν ξεκινας να διαβασεις Σκαρπα και σου προκυψει μπαλαμπού, βράσ'τα...

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190270
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

΄Οσο για το "Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ 8", μικρή σημασία έχει, αλλά προφανώς εννοείς το #18.

όχι Τρύφωνά μου. Μια χαρά εννοώ το 8 :) Τράβα να δεις τι γράφτηκε όταν είχε βγει το τευχάκι για να καταλάβεις τι είδαν τα ματάκια μου προτού διαβάσω τα τευχάκια... Σε 6 ποστ κοπάνισα σπόιλερ και έβραζα και όταν τα έβαζα και μετά που είπα να κάτσω να διαβάσω τις ιστορίες :) (διότι τώρα τα διάβασα και όχι όταν είχαν βγει :) ) Και είδα όλα εκείνα τα σπόιλερ λίγο αφ'οτου είχαν πέσει τα σπόιλ στο Κόμιξ 3 και ήμουν κατ-εν-θου-σι-α-σμέ-νος :D

 

αλλά θα υπάρξει αποπληρωμή με το ίδιο νόμισμα :D θα διαβάσω τα scanlated εις την Αγγλικήν PKNA που δεν έχουν βγει ακόμα και θα πέσουν πμ από το πουθενά στο οποίο θα κάνω σπόιλ όλη τη σειρά σε κάποιους!!!! :lol: :lol: :lol:

 

:cheers5:

 

υγ άμα σου λέω κανείς δεν θυμάται τι γράφτηκε πριν 3 μέρες σε disneοτόπικ :lol:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35883
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τα είδα και έφριξα, Νικόλα μου, καθώς ήμουν και ένας από τους υπαίτιους. Κι εσύ όμως αφού διάβασες το #8 μετά από 20 μήνες γιατί πήγες πρώτα να δεις τα σχόλια που έγραψαν τότε οι άλλοι και δεν τα άφηνες για μετά;

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5561 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λογικό μέσα στο πλαίσιο της νοσταλγίας και της μυθοποίησης των παλιών(ισχύει για όλα τα θέματα όχι μόνο για τα Disney κόμικς) να θεωρείται καλός σχεδιαστής ακόμα και ο Πωλ Μάρρυ.

 

Οι αγαπημένες μου ιστορίες του Μάρρυ είναι οι 24σέλιδες που δημοσιεύονταν σε 3 συνέχειες στα Μεγάλο Μίκυ και Σούπερ Μίκυ (το παλιό, όχι το σαβουρο-καινούργιο), συνήθως σε σενάριο Καρλ Φάλμπεργκ.

 

'Οπως είπα και πριν δεν είναι η πεμπτουσία του Ντίσνεϋ, αλλά είναι ιστορίες με γούστο και φινέτσα, και δεν υπάρχει καμία μυθοποίηση σε αυτό.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.