Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Το Μικυ Σίτυ δείχνει να έχει κερδίσει 12 - 0 ενώ ο Μίκυ λέει "χάσαμε"

 

 

Παρατηρητικός Μενίγ!!! :blob3:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μάλλον το 37 -άθροισμα των βαθμών που έβαλες- σου χρειάζεται στο κεφάλι, φίλε Νίκο.Και αυτό ισχύει για όλες τις βαθμολογίες σου.

 

΄Οταν βάζει 10ρια σε μέτριες ιστορίες, τι θα έβαζες π.χ. στη "Χρυσή Περικεφαλαία" ή στον "Βίο και Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ";

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τεύχος #20 

(Μεταξύ μας ήθελα να βάλω 10αρι σε όλα.....αλλά φοβάμαι μη μου φέρετε το #20 στο κεφάλι αν το κάνω. :reap::P )

 

Εγω δε θα στο έφερνα. Οχι γιατι είναι για 10 οι ιστορίες (παρόλα αυτά είναι όντως πολύ καλές όλες εκτός από την πρώτη) αλλά γιατι μ αρέσει πολύ ο ενθουσιασμός σου.

 

Πάρε κ από εμένα μια :beer7:

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μη αρχίζεις τώρα και βάζεις 10 παντού!!!!!! :D :D :lol: :lol: :lol:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

@ChrisL thanks m8 :beer5:

 

Όχι απλά είπα να βάλω 10 στην αγαπημένη μου. :) Κοίτα να δεις αυτό -με τον ενθουσιασμό- το θεωρώ καλό από 1 άποψη γιατί δε συγκρίνω τις ιστορίες με τις παλιότερες,και αυτό είναι κάτι που "χαλάει" τη βαθμολογία κάμποσο....το είχαμε πει και προηγουμένως αρκετές σελίδες πριν :)

 

 

@tryfev ποιο 37 θα μου έφερνες στο κεφάλι;Του Τερζόπουλου;;; no prob δεν είναι ούτε 100 γραμμάρια :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

ΜΜ #20

 

Το εξώφυλλο και εμένα δεν είναι γυαλιστερό.

 

Το ντέρμπυ της Κυριακής: Ιστοριούλα που διαβάζεται ευχάριστα και τίποτα παραπάνω. Η χειρότερη του τεύχους και δε θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να κεντρική/πρώτη ιστορία αλλά τελευταία.  5/10

 

Τα μυστικά ημερολόγια του Σκρουτζ Μακ Ντακ: Η καλύτερη του τεύχος!! Πραγματικά μου άρεσε πολύ το σχέδιο και το σενάριο της ιστορίας. Την αδίκησαν αρκετά στο inducks (και το πιο κουλό είναι ότι της έβαλαν τον ίδιο βαθμό με την πρώτη ιστορία, ώρες ώρες οι βαθμολογίες του inducks με ξεπερνούν :P )! Και χαίρομαι που θα έχουμε άλλα 4 μέρη!! Αυτή θα έπρεπε να είναι κεντρική ιστορία για μένα. 8/10

 

Η αρχαία δύναμη: Αρκετά καλή  ιστορία με καλό σχέδιο και καλή πλοκή. 7.5/10

 

Νύχτα χωρίς φεγγάρι: Ωραίο σενάριο αλλά σε αρκετά σημεία κακό σχέδιο και αυτό με χάλασε κάπως αλλά γενικά αρκετά καλή ιστορία. 7/10

 

Γενική βαθμολογία: 7-7.5/10 και αυτό εξαιτίας της πρώτης ιστορίας. Γενικά τεύχος ήταν αρκετά καλό!

 

 

Συμφωνώ σε όλα φίλε Κώστα. Κι εγώ ώρες ώρες ξαφνιάζομαι με τις βαθμολογίες των χρηστών του Inducks. Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι κι αυτοί είναι ουσιαστικά "εμείς ή κάποιοι σαν εμάς. Επίσης κι εγώ ελπίζω και εύχομαι να δούμε στο Μίκυ Μάους τις υπόλοιπες τρεις (τέσσερις είναι μαζί με αυτήν που διαβάσαμε) μέχρι στιγμής ιστορίες αυτής της υποσειράς.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εννοώ τους 37 συνολικά βαθμούς που έβαλες στις 4 ιστορίες του ΜΜ #20. Στο έγραψα άλλωστε στο ποστ μου.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4076 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Εννοώ τους 37 συνολικά βαθμούς που έβαλες στις 4 ιστορίες του ΜΜ #20. Στο έγραψα άλλωστε στο ποστ μου.

 

 

Το κατάλαβα αυτό....αλλά να φέρεις τους 37 βαθμούς στο κεφάλι; no effect...οι βαθμοί δεν είναι αντικείμενο για να "πειράξουν" το κεφάλι μου :D

 

 

Α είδα ότι το ανανέωσες κιόλας οπότε να απαντήσω και στο δεύτερο μέρος..τη χρυσή περικεφαλαία είχα διαβάσει μόνο παλιότερα. Δε τη πολυθυμάμαι να σου πω την αλήθεια....αλλά αν έπεφτε στα χέρια μου σήμερα και τη διάβαζα (:yes: θα το πω) θα έβαζα πιο χαμηλό βαθμό από αυτές με το αρμαντίλο του Φάντομ και τις ιστορίες του Σούπερ Μίκυ,αν τυχόν μου άρεσε λιγότερο. :devil:  Αν μου άρεσε πάρα πολύ θα έβαζα και 50 στα 10! :)

 

 

Αυτό όμως που δε καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να υπάρχουν κάποιες ιστορίες που πρέπει να είναι "10αρια" ντε και καλά,και να απαγορεύεται  μια άλλη ιστορία να είναι ίσα ή ακόμα και καλύτερη από αυτήν ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ :confuse:  Αμ έτσι δε θα υπάρχει προσωπικό γούστο.....τα'χουμε ξαναπεί αυτά. Να για παράδειγμα η 1η ιστορία του #20....στους περισσότερους δεν άρεσε....εμένα όμως μου άρεσε....γιατί να μη βάλω 9αρι; :thinking: 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

εχω αγορασει τα φαντομ απο το τευχος 16 της καθημερινης , βγαζουν νοημα οι ιστοριες η θα πρεπει να διαβασω και τα πρωτα 15 τευχη του τερζοπουλου;

 

Διαβασε αφοβα φιλε μου. Ειναι μια πραγματικα καταπλητικη σειρα. Δεν χρειαζεται να το πιασεις απτην αρχη, καθε ιστορια ειναι αυτοτελης. Δεν θα μπερδευτεις αν δεν εχεις διαβασει τα προηγουμενα (αν εισαι πανω απο 7 χρονων, που νομιζω εισαι!). Καλη απολαυση!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το κατάλαβα αυτό....αλλά να φέρεις τους 37 βαθμούς στο κεφάλι; no effect...οι βαθμοί δεν είναι αντικείμενο για να "πειράξουν" το κεφάλι μου :D

 

 

Α είδα ότι το ανανέωσες κιόλας οπότε να απαντήσω και στο δεύτερο μέρος..τη χρυσή περικεφαλαία είχα διαβάσει μόνο παλιότερα. Δε τη πολυθυμάμαι να σου πω την αλήθεια....αλλά αν έπεφτε στα χέρια μου σήμερα και τη διάβαζα ( :yes: θα το πω) θα έβαζα πιο χαμηλό βαθμό από αυτές με το αρμαντίλο του Φάντομ και τις ιστορίες του Σούπερ Μίκυ,αν τυχόν μου άρεσε λιγότερο. :devil:  Αν μου άρεσε πάρα πολύ θα έβαζα και 50 στα 10! :)

 

 

Αυτό όμως που δε καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να υπάρχουν κάποιες ιστορίες που πρέπει να είναι "10αρια" ντε και καλά,και να απαγορεύεται  μια άλλη ιστορία να είναι ίσα ή ακόμα και καλύτερη από αυτήν ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ :confuse:  Αμ έτσι δε θα υπάρχει προσωπικό γούστο.....τα'χουμε ξαναπεί αυτά. Να για παράδειγμα η 1η ιστορία του #20....στους περισσότερους δεν άρεσε....εμένα όμως μου άρεσε....γιατί να μη βάλω 9αρι; :thinking:

 

Φίλε μου, δικαίωμά σου να θεωρείς ότι κάποιες μέτριες ιστορίες αξίζουν 10ρι, δικαίωμά σου να βάλεις μικρότερο βαθμό στην Χρυσή Περικεφαλαία αν δεν σου αρέσει (εγώ την λάτρεψα και 8 ετών όταν την πρωτοδιάβασα και 55 όταν την ξαναδιάβασα και 68 όταν την.... ματαξαναδιάβασα), δικαίωμά σου να βάζεις και 50/10.

 

Απλώς εκπέμπουμε σε διαφορετικό μήκος κύματος. 

 

΄Οσο για το βάρος των 37 βαθμών, είναι καθαρά θεωρητικό, είναι μια απόλυτα ακίνδυνη κοτρόνα που την εκτόξευσα στο κεφάλι σου, αφού παρακολούθησα για ολόκληρες βδομάδες τις ασύμβατες -κατά τη γνώμη μου πάντα- με την πραγματική αξία των ιστοριών, βαθμολογίες σου, μήπως και φέρει κανένα αποτέλεσμα :mafia:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τεύχος 20

 

 

Το ντέρμπυ της Κυριακής: μέτρια ιστορία με σενάριο που δε στέκει και πολύ...πιάνει τη βάση επειδή δεν κουράζει και διαβάζεται άνετα μία φορά. 5/10

 

Τα μυστικά ημερολόγια του Σκρουτζ Μακ Ντακ: καλή ιστορία, δεν είχε το κάτι που θα την ανέβαζε περισσότερο, αλλά ήταν ευχάριστη. 7/10

 

Η αρχαία δύναμη: μου άρεσε, καλό σενάριο και σχέδιο, Στοουνχεντζ, κεραυνοί, μαγεία κλπ... 7,5/10

 

Νύχτα χωρίς φεγγάρι: πολύ καλή πλοκή, το σχέδιο δε μ'αρεσε(ειδικά η Νταίζη) αλλά θα το παραβλέψω. 8/10

 

Να που για μια φορά οι βαθμοί μας δεν απέχουν και πολύ, φίλε Ρόρσαχ!

 

Υ.Γ. Το καρέ με τον Μίκυ με προβλημάτισε κι έτσι το έψαξα και διαπίστωσα ότι ο φίλος μου μιλάει για κάποιον (τον Γκούφυ μήπως;) που του κόλλησε το μικρόβιο (βάκιλλος) της μαλακιολογίας ή μαλακιοζωολογίας, δηλαδή του κλάδου της ζωολογίας των ασπόνδυλων που ασχολείται με την μελέτη των μαλακίων (προσοχή, ο τόνος έχει μπει σωστά στην παραλήγουσα). Αλήθεια, από ποια ιστορία είναι;

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Να που για μια φορά οι βαθμοί μας δεν απέχουν και πολύ, φίλε Ρόρσαχ!

 

Υ.Γ. Το καρέ με τον Μίκυ με προβλημάτισε κι έτσι το έψαξα και διαπίστωσα ότι ο φίλος μου μιλάει για κάποιον (τον Γκούφυ μήπως ;) που του κόλλησε το μικρόβιο (βάκιλλος) της μαλακιολογίας ή μαλακιοζωολογίας, δηλαδή του κλάδου της ζωολογίας των ασπόνδυλων που ασχολείται με την μελέτη των μαλακίων (προσοχή, ο τόνος έχει μπει σωστά στην παραλήγουσα). Αλήθεια, από ποια ιστορία είναι;

 

 

απο αυτήν: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1039-A

και επειδη ειχα βαλει απευθειας το λινκ απο το inducks, η υπογραφη αλλαξε απο μονη της και πλεον αντι για το καρέ με τον Μίκυ που ήταν, πλέον είναι το ακριβως διπλανό.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λοιπόν, βρήκα το καρέ στο ΜΜ #1096. Καλά το μάντεψα ότι ο Μίκυ μιλάει για τον Γκούφυ. Μόνο που στα ελληνικά, αντί για μετάφραση έχει γίνει παράφραση και το σχετικό κείμενο του καρέ λέει: "Κάθε τόσο του κολλάει και μια μανία...Τώρα έχει οργώσει τις παραλίες για ΄Οστρακα", ενώ στο καρέ που βλέπουμε τώρα στην υπογραφή σου, ο τίτλος του βιβλίου που κρατάει ο Γκούφυ από "LA MALACOLOGIA" έχει αποδοθεί ως "ΟΣΤΡΑΚΟΛΟΓΙΑ".

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

νάτο

oVH2h8Y.jpg

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

 

Bonus Track: Την προηγούμενη εβδομάδα ξέχασα να γράψω κριτική για το ΜΜ. Εχω να πω ότι και η πρώτη ιστορία και η τελευταία (Γκαστόνε και Twilight) ¨ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ.

 

Η πρώτη με άγγιξε. Το πιο τυχερό παπί ήταν ιστοριάρα. Τον συμπάθησα τον παλιομπαγάσα. Είχε ροή και ατμόσφαιρα και υπέροχο τέλος.

 

Δε θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει ιστορία με τέτοιο άσχημο τέλος σε Ντίσνευ. Οχι με κάποιους να κυνηγιούνται αλλά με ένα θλιμμένο παπί και με ειρωνικό σχόλιο για το Ντόναλντ. Υπέροχο.

. Εύκολα 9/10.

 

Οι δύο μεσαίες ήταν μια με το Μίκυ που μ άρεσε αρκετά και μια με τον Τζιμ τον τρομερό που τη βαθμολογώ με 0/10. Γιατί πυροβολάει παντού, γιατί είναι άθλιο σχέδιο και άθλιο σενάριο. ΝΑ ΜΗ ΞΑΝΑΒΑΛΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΖΙΜ ΤΡΟΜΕΡΟ.

 

Οσο για την τελευταία...

Οι παρεμβολές της Τζένης (Οσκαρ Α γυναικείου ρόλου στο τελευταίο Μαλαμπού) ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΕΣ. Τόσο σουρεάλ και έτρωγε τόσα άκυρα η καημένη από τη Νταίζη. Τελειο λέμε.

8/10 χαλαρά.

 

Γενικά ήταν από τα πιο ωραία ΜΜ που κυκλοφόρησαν.

 

 

συμφωνω απολυτα! Ειδικα για την ιστορια με τον Γκαστόνε που ηταν καταπληκτικη(και απ'οτι βλεπω στο inducks ανεβηκε κατα περιπου χιλιες θεσεις μετα τη δημοσιευση της στο ΜΜ)

 

παρεμπιπτόντως μια και είπες Μαλαμπού(αν και το σωστό είναι Μπαλαμπού), υπάρχει και μια αδημοσιευτη στην Ελλαδα ιστορια του Faccini με τα τελευταια μπουμπαλού! Εχει και καλη βαθμολογια http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2788-2

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 

παρεμπιπτόντως μια και είπες Μαλαμπού(αν και το σωστό είναι Μπαλαμπού), υπάρχει και μια αδημοσιευτη στην Ελλαδα ιστορια του Faccini με τα τελευταια μπουμπαλού! Εχει και καλη βαθμολογια http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2788-2

 

 

Στο εισαγωγικό κείμενο της οποίας υπάρχει η εξής σημείωση: Αναφέρεται στο I TL 243-A (Το τελευταίο Μπαλαμπού) (homage)

ενώ παρακάτω, στην περιγραφή της στα ιταλικά, αναφέρεται: "omaggio a (φόρος τιμής στον) Romano Scarpa". 

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 από τις ιστορίες που θα περιλαμβάνει το Μικυ Μαους #21:

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2834-1

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2834-3

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2834-5

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

3 από τις ιστορίες που θα περιλαμβάνει το Μικυ Μαους #21:

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2834-1

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2834-3

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2834-5

 

Σ' ευχαριστούμε φίλε. Θα τις διαβάσουμε και θα πούμε τη γνώμη μας.

 

Ανεξάρτητα όμως από την όποια αξιοπιστία των βαθμολογιών των χρηστών του Inducs, δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστη την προτίμηση των οι εκδοτών του νέου Μίκυ σε ιστορίες του 7,3-7,4/10. Οι συγκεκριμένες έχουν και οι τρεις 7,3 και βρίσκονται, αντίστοιχα, στις 21123η, 22629η και 19826η θέσεις σε σύνολο 29007 ιστοριών. Αυτά είναι τα αποτελέσματα της προσκόλλησής τους στα Topolino (libretto) της τελευταίας πενταετίας, όταν υπάρχουν, όπως έχει κατ' επανάληψη επισημανθεί από πολλούς εξ ημών ότι υπάρχουν εκατοντάδες (για να μην πω χιλιάδες) αξιόλογες ιστορίες, αδημοσίευτες στην Ελλάδα, πολλές από τις οποίες είναι αληθινά διαμάντια.

 

Και το τονίζω αυτό επειδή τώρα ξέρουμε όλοι ότι διαβάζουν όσα γράφονται σ' αυτό το "γνωστό φόρουμ", αν και φοβάμαι πως όσα λέμε θα παραμείνουν "φωνή βοώντος εν τη ερήμω".

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Είδα ότι την έχω από το γερμανικό Lustiges Taschenbuch 412! Θα δω τι περίπου έχει...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις/σχόλια αφού πρώτα σας ευχηθώ καλό Μήνα. Καταρχάς συμφωνώ και εγώ όπως κ οι περισσότεροι με τον Τρύφωνα που λεει κ ξαναλέει για πολλές παλιότερες ιστορίες - διαμάντια που μένουν αδημοσίευτες ή που έχουν δημοσιευτεί 30 χρόνια πριν για τελευταία φορα.

 

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως λοιπόν πιστεύω οτι ο χώρος για αυτές τις ιστορίες είναι το ΚΟΜΙΞ. Δηλαδή μαζί με ένα καινούριο Καστυ ενας παλιός Σκάρπα κ.ο.κ. Άσχημα θα ήταν? Το ΜΜ ας μείνει ως έχει - δηλαδή ΤΟΠΟΛΙΝΟ 2010-2014.

 

Επίσης έχω κ άλλο θέμα. Διάβασα τον τελευταιο ενάμιση χρονο ενα απιστευτο σετ ιστοριων νεο - ντισνευκης Ιταλικής παραγωγής. Να σας πω μονο οτι διαβασα τα τελευταια 200 ΜΜ, τα Μεγάλα Σήριαλ και οτι κυκλοφορει τωρα από τη Καθημερινή. Εχω να κάνω ένα γενικό σχόλιο. Οι ιστορίες αυτές αν μη τι άλλο έχουν ατμόσφαιρα. Δηλαδή αρκετές από αυτές αποδίδουν την εποχή και τις συνθήκες της ιστορίας που περιγράφουν. Αυτό για μένα είναι πολύ ωραίο. Ταυτόχρονα παρατηρώ οτι κάποια σενάρια είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά για να βγει η ιστορία. Οι ιστορίες του Μπαρκς π.χ. εχουν μια σταθερή ροή και συνήθως δεν εχουν υπερβολές. Είναι ίσως σημάδι και της εποχής μας.

 

Αυτά!!Καλή Κυριακή.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η αληθεια ειναι πως οι περισσοτερες καλες νεες ιστοριες ειναι πολυ υποτιμημενες στο inducks, με εξαιρεση του Καστυ ο οποιος ηδη εχει γινει μεγαλο ονομα, οποτε η βαθμολογια δε μου λεει και πολλα. Οι περισσοτερες ιστοριες των διασημων δημιουργων αντιθετα ειναι υπερτιμημενες συγκριτικα με ισαξιες νεες.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η αληθεια ειναι πως οι περισσοτερες καλες νεες ιστοριες ειναι πολυ υποτιμημενες στο inducks, με εξαιρεση του Καστυ ο οποιος ηδη εχει γινει μεγαλο ονομα, οποτε η βαθμολογια δε μου λεει και πολλα. Οι περισσοτερες ιστοριες των διασημων δημιουργων αντιθετα ειναι υπερτιμημενες συγκριτικα με ισαξιες νεες.

 

Σε αυτό με βρίσκεις σύμφωνο. Απλά σκέψου όμως οτι οι ιστορίες των διάσημων παλιών δημιουργούν έχουν α) πρωτοτυπία, καθόσον όταν έκανε π.χ. ο Μπαρκς τις ιστορίες του δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ πιο πριν, β) Μηδαμινά τεχνολογικά μέσα για την παραγωγή τους, γ) Μηδαμινά εξωτερικά ερεθίσματα (βλ. κινηματογράφο, ιντερνετ κλπ). Μόνο κ μόνο για αυτό είναι σε άλλη κατηγορία.

 

Ομως αυτό δεν αναιρεί το πολυ σωστό γεγονός ότι αρκετές νέες ιστορίες είναι υποτιμημένες.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

όταν έκανε π.χ. ο Μπαρκς τις ιστορίες του δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ πιο πριν

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, φίλε Χρήστο. Το 1942 που ο Barks σχεδίασε την πρώτη του ιστορία Το Χρυσάφι του Πειρατή, ο Floyd Gottfredson είχε ήδη μια δωδεκάχρονη γόνιμη καριέρα ως σχεδιαστής Disney Comics.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34735
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, φίλε Χρήστο. Το 1942 που ο Barks σχεδίασε την πρώτη του ιστορία Το Χρυσάφι του Πειρατή, ο Floyd Gottfredson είχε ήδη μια δωδεκάχρονη γόνιμη καριέρα ως σχεδιαστής Disney Comics.

 

Σωστά. Επαναδιατυπώνω "Οταν έκανε ο Μπαρκς τις ιστορίες του δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα πιο πριν σε σχέση με τι υπάρχει σήμερα". Αλλα κάνω copy paste και προσθέτω ότι όταν έκανε ο Gottfredson τις ιστορίες του εεε τότε δεν υπήρχε πραγματικά τίποτα. :blob3: :blob3:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

διάβασα το μίκυ μάους 20 και ενώ μου άρεσε γενικά μου έκανε εντύπωση στη πρώτη ιστορία που παρουσιάζει τη κλάραμπελ ζευγάρι με τον Οράτιο .. πότε τα έφτιαξαν ? ( ή είναι αυθαιρεσία τους ) 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

διάβασα το μίκυ μάους 20 και ενώ μου άρεσε γενικά μου έκανε εντύπωση στη πρώτη ιστορία που παρουσιάζει τη κλάραμπελ ζευγάρι με τον Οράτιο .. πότε τα έφτιαξαν ? ( ή είναι αυθαιρεσία τους ) 

Σε πολλές ιστορίες είναι ζευγάρι... (!)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Σε πολλές ιστορίες είναι ζευγάρι... (!)

ναι δε λέω το είχα πετύχει άλλη μια φορά αλλά είναι περίεργο γιατί πχ ξέρουμε ότι ο πιτ είναι με τη τρούντη , ο μίκυ με τη μίννι και ο ντοναλντ με τη ντα'ιζη , αυτό μοιάζει λίγο άκυρο , δεν έχουν καν ρομαντικές σκηνες ( άσε που δε ταιριάζουν :P  )

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

ναι δε λέω το είχα πετύχει άλλη μια φορά αλλά είναι περίεργο γιατί πχ ξέρουμε ότι ο πιτ είναι με τη τρούντη , ο μίκυ με τη μίννι και ο ντοναλντ με τη ντα'ιζη , αυτό μοιάζει λίγο άκυρο , δεν έχουν καν ρομαντικές σκηνες ( άσε που δε ταιριάζουν :P  )

Χμμ... Το 'χα σκεφτεί και εγώ παλιά αυτό, αλλά δε βρήκα νόημα.

  • Από ρομαντικές σκηνές άλλο τίποτα: όλη την ώρα τσακώνονται για το ποιος είναι καλύτερος σε κάτι...
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 

Χμμ... Το 'χα σκεφτεί και εγώ παλιά αυτό, αλλά δε βρήκα νόημα.

  • Από ρομαντικές σκηνές άλλο τίποτα: όλη την ώρα τσακώνονται για το ποιος είναι καλύτερος σε κάτι...

 

Και τί πιο ρομαντικό από αυτό ??  :P  πάντως πάντα την σκεφτόμουν με το γκούφυ .. μου κόλλαγε καλύτερα .

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Σε κάποιες ιστορίες την πέτυχα όντως ζευγάρι με τον Γκούφυ!!! Σύμπτωση;

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mετά από σοβαρότατη ερευνητική δημοσιογραφία μέχρι τελικής πτώσεως, βλέπω ότι πρώτη φορά εμφανίζονται ως ζευγάρι στο καρτούν του 1930, The Shindig.

 

Eίχαν ήδη δυο παρουσίες μαζί σε καρτούν, αλλά ως μη πλήρως ανθρωπομορφικoί χαρακτήρες.

 

  • 1929 - The Plow Boy
  • 1930 - The Barnyard Concert

http://en.wikipedia.org/wiki/Clarabelle_Cow#With_Horace_Horsecollar

 

Αυτό το ρεπορτάζ θα αναμεταδοθεί σε λίγο και στο Reuters. :P

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.