Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Στην κατάταξη του inducks υπάρχουν 24 χιλιάδες ιστορίες(απο τις 28981) κάτω από αυτή του Γκαστόνε άρα δε νομίζω πως το 7,4 είναι τόσο αρνητικό και δείχνει πως είναι δίκαιο το θάψιμο. Ξαναλεω πως μοναδικη αρνητικη κριτικη σε 15 ατομα ηταν η δικη σου, αν και λογικα θα προστεθει του tryfev σύντομα :lol:

 

 

"Ου λήψει το όνομα Τρύφωνος του ασπόνδου (λόγω συνεχών διαφωνιών) φίλου σου επί ματαίω" (3η από τις 10 εντολές παραλλαγμένη). Και μην περάσει από το μυαλό κανενός ότι παραλληλίζω την ταπεινότητά μου με τον Γιαχβέ (Ιεχωβά, Θεό), απλώς θεώρησα ότι ταιριάζει η φράση με την περίπτωση. ΄Οπως θα δείτε σε λίγο στο οικείο τόπικ, στην ιστορία με τον Γκαστόνε συμφώνησα με τον Ρόρσαχ ενώ σ' εκείνη με τα βαμπίρ διαφώνησα και μ' αυτόν και με τον Hardivic.

 

Βλέπετε η ελευθερία έκφρασης γνώμης είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων μας.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

οι διαφωνίες είναι το αλατοπιπερο ενος φόρουμ :popcorn:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τα είδα και έφριξα, Νικόλα μου, καθώς ήμουν και ένας από τους υπαίτιους. Κι εσύ όμως αφού διάβασες το #8 μετά από 20 μήνες γιατί πήγες πρώτα να δεις τα σχόλια που έγραψαν τότε οι άλλοι και δεν τα άφηνες για μετά;

 

Διότι πήγα να πιάσω και εκείνο το disneoτόπικ για να το καθαρίσω ώστε να μείνουν απλώς οι απόψεις για το κάθε κόμικ και όχι όοοοολη η άσχετη κουβεντούλα :) Το έπιασα από το τέλος και πήγαινα προς τα πίσω. Και κάπου εκεί το άφησα απηυδησμένος φοβούμενος το τι άλλο θα μπορούσα να διαβάσω σε προγενέστερα τεύχη :D

 

περίπου το ίδιο πράγμα που γίνεται με τα τρέχοντα τεύχη Disney. Δεν τα έχω διαβάσει, αλλά πρέπει να μπαίνω μέσα ώστε να μη ξεχνιέται ο κόσμος και να συνεχίζει να έρχεται σε αυτό το τόπικ η κουβέντα :) (και να είσαι 132% σίγουρος ότι ***ακόμα*** γίνονται ποστ στα άλλα... :) )

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4463
  • Reputation:   34751
  • Achievement Points:  4530
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγω προσωπικά λατρεύω αυτή τη διάσταση απόψεων. Δεν πιστεύω να υπάρχει άλλο τέτοιο τόπικ που να "τσακωνόμαστε" με τέτοιο τρόπο. :lol: . ΄Αύριο ετοιμάζω την αντεπίθεσή μου στις κριτικές του νέου ΜΜ και ΚΟΜΙΞ. Προς το παρόν η πρώτη ιστορία του ΚΟΜΙΞ ήταν Υ Π Ε Ρ Ο Χ Η!

 

Σε άλλα νέα της ημέρας, ο Πωλ Μάρρυ είναι μια κλασική αξία και ο ο hardivic με τον Ρόρσαχ το ίδιο φτυάρια . :lol:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

οι διαφωνίες είναι το αλατοπιπερο ενος φόρουμ :popcorn:

 

Συμφωνώ 100%.

 

Διότι πήγα να πιάσω και εκείνο το disneoτόπικ για να το καθαρίσω ώστε να μείνουν απλώς οι απόψεις για το κάθε κόμικ και όχι όοοοολη η άσχετη κουβεντούλα :) Το έπιασα από το τέλος και πήγαινα προς τα πίσω. Και κάπου εκεί το άφησα απηυδησμένος φοβούμενος το τι άλλο θα μπορούσα να διαβάσω σε προγενέστερα τεύχη :D

 

περίπου το ίδιο πράγμα που γίνεται με τα τρέχοντα τεύχη Disney. Δεν τα έχω διαβάσει, αλλά πρέπει να μπαίνω μέσα ώστε να μη ξεχνιέται ο κόσμος και να συνεχίζει να έρχεται σε αυτό το τόπικ η κουβέντα :) (και να είσαι 132% σίγουρος ότι ***ακόμα*** γίνονται ποστ στα άλλα... :) )

 

:cheers5:

 

Δηλαδή αν κατάλαβα η "κάθαρση" γίνεται αναδρομική και όχι από τη γνωστοποίηση της σχετικής απόφασης και μετά.

 

Κατά τα λοιπά, θεωρώ ορθή την απόφαση αυτή, μόνο που σε ορισμένες περιπτώσεις είναι αναπόφευκτο να υπάρχει κάποια αλληλοεπικάλυψη που να καθιστά δύσκολο αν όχι αδύνατο το στεγανό διαχωρισμό της κριτικής από την "κουβεντούλα".

 

Εγω προσωπικά λατρεύω αυτή τη διάσταση απόψεων. Δεν πιστεύω να υπάρχει άλλο τέτοιο τόπικ που να "τσακωνόμαστε" με τέτοιο τρόπο. :lol: . ΄Αύριο ετοιμάζω την αντεπίθεσή μου στις κριτικές του νέου ΜΜ και ΚΟΜΙΞ. Προς το παρόν η πρώτη ιστορία του ΚΟΜΙΞ ήταν Υ Π Ε Ρ Ο Χ Η!

 

Σε άλλα νέα της ημέρας, ο Πωλ Μάρρυ είναι μια κλασική αξία και ο ο hardivic με τον Ρόρσαχ το ίδιο φτυάρια . :lol:

 

Συμφωνώ σε όλα, με μια επιφύλαξη για τον χαρακτηρισμό των δύο φίλων ως φτυαριών.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δηλαδή αν κατάλαβα η "κάθαρση" γίνεται αναδρομική και όχι από τη γνωστοποίηση της σχετικής απόφασης και μετά.

 

 

Γίνεται περίπου ότι γίνεται σε όλες τις παρουσιάσεις. Απλώς στις άλλες παρουσιάσεις σβήνονται τελείως. Εδώ μεταφέρονται στο 31980 αντί να διαγράφονται. Και μεταφέρονται μόνο από το Φάντομ αφού είναι τωρινή κυκλοφορία. Τα άλλα του Τερζό.... ίσως στο μέλλον :)

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κατ' αρχήν, παραθέτω εδώ για να τηρήσω την αρχή του διαχωρισμού, κάποια παραλειπόμενα από την κριτική μου για το τεύχος #4 του ΚΟΜΙΞ:

 

α. Η Paola, στην κριτική της αναφέρει ότι στα Κλασικά #83, δημοσιεύεται μια ιστορία ("Φάντομ Ντακ εναντίον Φαντομία") στην οποία η μεταμφιεσμένη σε Ντόλυ Πάπρικα Νταίζυ αποκαλείται "Τερέζα Βάρμα Δακόστα". Για την προέλευση του ονόματος αυτού παραπέμπω σε σχετικό παλιότερο ποστ μου.

 

β. Η Πουλχερία Ντακ (αγγλικά Belle Duck), που πρωταγωνιστεί στην ιστορία "Η μαθητευόμενη μάγισσα", είναι μια από τις σπάνια εμφανιζόμενες μακρινές συγγενείς των Ντακ, που έχει στην ιδιοκτησία της ένα παλιό ποταμόπλοιο. Η Πουλχερία έχει 20 συνολικά ιστορίες στο ενεργητικό της, από τις οποίες στη χώρα μας έχουν δημοσιευθεί οι 9, και είναι δημιούργημα, όπως φαίνεται εδώ,του Al Hubbard. 

 

Ακόμη, θέλω να εκφράσω τη χαρά μου για την παρουσία στο ΚΟΜΙΞ του αγαπημένου μου Μίκυ Μάους, με μεγάλες ιστορίες του Casty, που συνεχίζεται στο επόμενο #5 του περιοδικού και ελπίζω να συνεχιστεί και με ιστορίες άλλων μεγάλων δημιουργών, σπάζοντας την μονοκρατορία των παπιών και αντισταθμίζοντας την ισχνή παρουσία του Μίκυ στο Μίκυ Μάους.

 

Το γεγονός αυτό ίσως προκαλεί κάποια δυσαρέσκεια στα παπιά του GC που όμως την εκφράζουν χαμηλόφωνα, σε αντίθεση με κάποιον άγνωστό μου τύπο στο fb με nickname Τσαρλς Μπουκόφσκι, που διατύπωσε την άποψή του με αήθη τρόπο και απρεπείς χαρακτηρισμούς όπως "ρουφιάνος Μίκυ" κλπ. προκαλώντας έντονη αντίδραση τόσο δική μου όσο και άλλων φίλων μεταξύ των οποίων και ο Νίκος aka Ifaisteio.

https://www.facebook.com/groups/17045797877/permalink/10152731305882878/

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν κατάλαβα απολύτως για ποιο λόγο έγινε η αλλαγή ρούχων στο τέλος, δλδ με ποιο τρόπο δικαιολογείται, αλλά δεν κολλάω σε τέτοια θέματα.

 

Δες ξανά την εισαγωγή.

Η μία εκδοχή του Ντόναλντ πηγαίνει στο σύμπαν της άλλης εκδοχής του Ντόναλντ. 'Οταν ξαναγίνεται η αλλαγή κατά τη διάρκεια της καταιγίδας κάτι πάει στραβά και ο ένας καταλήγει με τα ρούχα του άλλου.

 

Επεξεργασία από germanicus
spoiler
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3505
  • Reputation:   24643
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τρυφωνα δε θαπρεπε να ειναι ''και του νικου''? :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

Οι επόμενες 2 ήταν κομσί-κομσά. Το σχέδιο του Γερμανού ήταν όντως προβληματικό για να το θέσω ευγενικά... Κάπου αναρωτιέμαι εάν υπάρχει πραγματικά καλός Γερμανός κομίστας. Με βάση τα όσα έχουμε δει εδώ (Κοκορίκο, Μάγια, Τομ Μπέρρυ, Τόμπυ, Φιλαράκια/Αμπραφαξ, Χάιντι, Φέλιξ, Ασημένιο Βέλος, Sport Billy, Μπούφαλο Μπιλ και μερικά ξέμπαρκα ακόμα (λχ Καπότα Δολοφόνος)) τα παλικάρια μάλλον δεν το έχουν το σπορ.

 

 

και εγώ το ίδιο αναρωτιόμουν... ειδικά όταν είχα δει αυτό

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Δηλαδή στα υπόλοιπα τεύχη του Κόμιξ που θα μπαίνει ο Φαντομίας δεν θα το αξίζει το εξώφυλλο; Μήπως είναι μια τακτική για να κατοχυρώσει ο editor την σίγουρη πώληση τευχών Κόμιξ σε όσους αγάπησαν αυτήν την πρώτη ιστορία;

 

Ο Φαντομίας στα επόμενα τεύχη δε θα είναι στο εξώφυλλο. Δεν υπάρχουν καν εξώφυλλα για κάθε ιστορία του Φαντομία. Στο Τοπολίνο συνήθως ήταν 2η ιστορία και στο εξώφυλλο είχε άλλη. Και το Κόμιξ #5 θα έχει Φαντομία αλλά το εξώφυλλο έχει Κάστυ.

Εδώ μπορείς να δεις πως οι ιστορίες του Φαντομία είναι 10 ενώ τα εξώφυλλα μόνο 3. http://coa.inducks.org/subseries.php?c=Fantomius

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Ντόλυ Πάπρικα δεν είναι το ιταλικό όνομα; :P  :thinking:  Έχω μια ιστορία όπου η ονομασία της είναι Ντομινίκ Φαντομινίκ η οποία είναι επίσης του Τζερβάζιο! :confuse:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞΑΚΙΑΣ 15
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29294
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   70
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ο Φαντομίας στα επόμενα τεύχη δε θα είναι στο εξώφυλλο. Δεν υπάρχουν καν εξώφυλλα για κάθε ιστορία του Φαντομία. Στο Τοπολίνο συνήθως ήταν 2η ιστορία και στο εξώφυλλο είχε άλλη. Και το Κόμιξ #5 θα έχει Φαντομία αλλά το εξώφυλλο έχει Κάστυ.

Εδώ μπορείς να δεις πως οι ιστορίες του Φαντομία είναι 10 ενώ τα εξώφυλλα μόνο 3. http://coa.inducks.org/subseries.php?c=Fantomius

 

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες και φυσικά δεν εννοούσα ότι πρέπει σε κάθε τεύχος με μία 24σέλιδη του Φαντομία να έχει δικό του εξώφυλλο.

Απλά θεώρησα κοροϊδία το να τον συστήνεις για πρώτη φορά στο ελληνικό κοινό μέσω του Κόμιξ, να του αφιερώνεις εξώφυλλο, αλλά να εκδίδεις σε αυτό το τεύχος μόνο μία ιστορία του.

Αντιλαμβάνομαι ότι ένα τεύχος μπορεί να έχει ως κεντρική ιστορία μία 24σέλιδη του Κάστυ με το εξώφυλλό της και το υπόλοιπο περιοδικό να έχει συμπληρωματικές ιστορίες, αλλά όταν ο Φαντομίας κάνει το επίσημο ντεμπούτο του στην Ιταλία με 4 ιστορίες σε λιγότερο από ένα μήνα (13/11-4/12 του 2012) γιατί κάνει το ντεμπούτο του σε μηνιαίο περιοδικό με εξώφυλλο και άρθρο-αφιέρωμα με μόνο μία από τις εν λόγω 4 αρχικές του ιστορίες;

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 




Παίζει να είμαι ο μοναδικός που απογοητεύθηκε από τον Φαντομία :) Ομολογώ ότι τον περίμενα πιο steampunk. Από την άλλη, για ένα μικρό παιδί που ίσως να είναι και η πρώτη του επαφή με το είδος, να είναι μια χαρά :) Συνολικά μια τυπική ιστοριούλα disney :D

 



Επίσης μιας που ανέφερα το διαχειριστή, η άποψη του για την πρώτη ιστορία είναι ένα παράδειγμα προς μίμηση για το "πως διαφωνείς με όλους και ταυτόχρονα δεν μεινώνεις καμία άποψη". :D


όντως, απλά έγραψε πως όποιος του άρεσε η ιστορία έχει γούστο 8χρονου παιδιού άσχετου με το είδος :P

 



Δεν διαφωνώ με αυτό που λες και φυσικά δεν εννοούσα ότι πρέπει σε κάθε τεύχος με μία 24σέλιδη του Φαντομία να έχει δικό του εξώφυλλο.
Απλά θεώρησα κοροϊδία το να τον συστήνεις για πρώτη φορά στο ελληνικό κοινό μέσω του Κόμιξ, να του αφιερώνεις εξώφυλλο, αλλά να εκδίδεις σε αυτό το τεύχος μόνο μία ιστορία του.
Αντιλαμβάνομαι ότι ένα τεύχος μπορεί να έχει ως κεντρική ιστορία μία 24σέλιδη του Κάστυ με το εξώφυλλό της και το υπόλοιπο περιοδικό να έχει συμπληρωματικές ιστορίες, αλλά όταν ο Φαντομίας κάνει το επίσημο ντεμπούτο του στην Ιταλία με 4 ιστορίες σε λιγότερο από ένα μήνα (13/11-4/12 του 2012) γιατί κάνει το ντεμπούτο του σε μηνιαίο περιοδικό με εξώφυλλο και άρθρο-αφιέρωμα με μόνο μία από τις εν λόγω 4 αρχικές του ιστορίες;


Δε θεωρω απαραιτητα κακο που μπηκε μονο μια ιστορια του Φαντομια, αν εμπαινε μαζι στο τευχος καποια αλλη μεγαλη ιστορια θα ηταν οκ. Το προβλημα ηταν που τελικα γεμισαν το τευχος με σαβουρα.





 



Επίσης με ανησυχεί η έλλειψη Μίκυ στο Κόμιξ όταν δεν είναι Κάστυ. Υπάρχουν μπόλικες ιστορίες που θα μπορούσαν να μπουν για να γεμίσουν τις σελίδες και καλύτερες απο αυτές τον γερμαναράδων με τα παπιά :P


ιστορίες Μίκυ, τουλάχιστον 24 σελίδων, όχι του Κάστυ, αδημοσίευτες στην Ελλάδα, ταξινομημένες σε φθίνουσα βαθμολογική σειρά


αυτή την ιστορία θα ήθελα να τη δω δημοσιευμένη στην Ελλάδα, μου κίνησε το ενδιαφέρον

http://coa.inducks.org/story.php?c=D+98002
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

4o Κόμιξ

 

Παίζει να είμαι ο μοναδικός που απογοητεύθηκε από τον Φαντομία :) Ομολογώ ότι τον περίμενα πιο steampunk. Από την άλλη, για ένα μικρό παιδί που ίσως να είναι και η πρώτη του επαφή με το είδος, να είναι μια χαρά :) Συνολικά μια τυπική ιστοριούλα disney :D

 

Οι επόμενες 2 ήταν κομσί-κομσά. Το σχέδιο του Γερμανού ήταν όντως προβληματικό για να το θέσω ευγενικά... Κάπου αναρωτιέμαι εάν υπάρχει πραγματικά καλός Γερμανός κομίστας. Με βάση τα όσα έχουμε δει εδώ (Κοκορίκο, Μάγια, Τομ Μπέρρυ, Τόμπυ, Φιλαράκια/Αμπραφαξ, Χάιντι, Φέλιξ, Ασημένιο Βέλος, Sport Billy, Μπούφαλο Μπιλ και μερικά ξέμπαρκα ακόμα (λχ Καπότα Δολοφόνος)) τα παλικάρια μάλλον δεν το έχουν το σπορ.

 

Από την άλλη οι 3 επόμενες με αφήσαν ικανοποιημένο και με ένα χαμόγελο στο στόμα :) (νταξ... όχι τόσο αυτή με τη μάγισσα, όσο οι 2 άλλες. Η μια καθαρόαιμη Μπαρκσική και η άλλη μιμίζουσα μοτίβα του Μπαρκς :) )

 

Συνολικά είναι ένα τυπικό τευχάκι Disney. 6/10. Το οποίο νομίζω δείχνει ακόμα πιο έντονα στα μάτια μου ότι με το φορμά του περιοδικού να είναι κανονικά για 4 σειρές στη σελίδα και με τους Ιταλούς να βγάζουν ιστορίες των 3 σειρών στη σελίδα, θα υπάρξει θέμα στο εγγύς μέλλον. Οι Ιταλικές θα φαίνονται σα να τις διαβάζεις με μεγεθυντικό φακό και στις άλλες Ευρωπαϊκές/Αμερικάνικες θα ψάχνεις με το δίκανο για "εκλεκτό" υλικό. 

 

Τα αρθράκια φαίνονται χορταστικά, αλλά δεν τα έχω διαβάσει και ανάθεμα άμα θα τα διαβάσω ποτέ :)

 

:cheers5:

 

υγ αναφορικά με την ιστορία του Ρότα

δεν νομίζω ότι υπήρχε κάποιος σεναριακός λόγος για τις αλλαγές των ρούχων. Προφανώς το έκανε απροκάλυπτα για να αφήσει τον Ντόναλντ με μια γεύση ότι *κάτι* έγινε, αλλά δεν μπήκε στον κόπο να το ενσωματώσει πιο όμορφα στην ιστορία

 

 

Πάντα καίριες οι επισημάνσεις σου, Νίκο μου. Σ' ευχαριστώ που μου θύμισες τα αρθράκια γιατί αφηρημένος έβαλα το τεύχος στη θέση του ως τελειωμένο και δεν θα τα διάβαζα.

 

Παρουσίαση ΚΟΜΙΞ 4

 

Γενική εικόνα: Αλλο ένα τεύχος που είχε πολλα να πει. Μεχρι στιγμής έχουμε 4 υπέροχα τεύχη. Το τι θα γίνει παρακάτω ή το αν οι ιστορίες ήταν ήδη έτοιμες ή αν θα τελειώσουν οι ιστορίες του Κάστυ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο έχω διαβάσει σην χαλαρή κουβεντούλα δεν με τρομάζουν/αφορούν. Νομίζω ότι είναι υπερβολικό να γκρινιάζουμε προκαταβολικά. Μέχρι στιγμής το νέο ΚΟΜΙΞ θυμίζει το παλιό στα καλά του.

 

Πάμε αναλυτικά:

Το όρος των Ρόδων: Υπέροχη ιστορία. Γιατι? Γιατί είχε σενάριο, πλοκή, υπέροχο σχέδιο, αλλά πάνω από όλα ατμόσφαιρα. Την απόλαυσα. Ανυπομονώ για τις υπόλοιπες! Και δεν με χαλάει που δεν είναι μαζεμένες. Μ αρέσει να έχω να περιμένω κάτι. Και πιστεύω ότι είναι μια πολυ καλή πρακτική από την Καθημερινή.  9/10

 

Ανάμεσα σε δύο κόσμους: Η χειρότερη με διαφροά ιστορία του τεύχους. Στο παλιό ΚΟΜΙΞ οι ιστορίες του Ρότα ήταν όαση. Εδω ήταν η χειρότερη. Αυτό λέει κάτι νομίζω. Το σχέδιο του Ροτα με τα πολυ μικρά παπιά σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Εδω όμως το σενάριο ήταν μπερδεμένο και παράλογο. Μόνο η αρχή σώζει κάπως την ιστορία. 4/10

 

΄Ένας αληθινός φιλόζωος: Δεύτερη ιστορία που όμως διαβάζοταν ευχάριστα. Τίποτε παραπάνω. 5/10

 

Ο Επίλεκτος βιβλιοθηκάριος: Μία από τις πολύ καλές ιστορίες του Βίκαρ. Υπέροχο σχέδιο και σενάριο. Ο Ντόναλντ στα καλύτερα του. Αντάξια εύθραυστη δεξιοτεχνία με τον Θείο Καρλ. Την απόλαυσα. 8.5/10

 

Η μαθητευόμενη μάγισσα: Μέτρια ιστορία αλλά διαβάζοταν ευχάριστα και ηταν πρωτότυπη. 6/10

 

Ο Μεγάλος Ντετέκτιβ: Ενας ξεζουμισμένος Μπαρκς του 1961. Αλλά το σχέδιο είναι Μπαρκς. Η δομή είναι Μπαρκς και σε σχέση με κατι μοντέρνες ιστορίες έχουμε ένα 8/10. Μόνο και μόνο για το πορτατίφ στο πρώτο καρέ και τους γερανούς/συναρμολογούμενα που θυμίζουν το "Δώρο".

 

 

 Για να μπω και εγω στο τρυπάκι. Αν τελειωσει ο Καστυ ή δεν ξέρω και εγω τι υπάρχουν παλιές αδημοσίευτες ιστορίες να μπουν. Ο Germanicus τις προάλλες μας έδειξε τόσες. Επίσης μιας που ανέφερα το διαχειριστή, η άποψη του για την πρώτη ιστορία είναι ένα παράδειγμα προς μίμηση για το "πως διαφωνείς με όλους και ταυτόχρονα δεν μεινώνεις καμία άποψη". :D

 

Αντε σε ένα μήνα πάλι με Καστυ :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

 

Συμφωνώ σε όλα, φίλε Χρήστο. Προσθέτω ότι υπάρχουν εξαιρετικές παλιές αδημοσίευτες ιστορίες. Πέρα από τη λίστα του :germ: και τη δική μου με τις παρωδίες του Carpi, ας μπουν οι Editors στο Inducks, ας πάνε στα λινκ των μεγάλων σχεδιαστών, ας πατήσουν την επιλογή "Καλύτερες Ιστορίες" (κι αυτό το κόλπο από τον Νίκο το έμαθα) και θα βρούνε αρκετές για να καλύψουν ως και την επόμενη δεκαετία των περιοδικών τους αντί να τα γεμίζουν με τις μετριότητες του Topolino (libretto) της τελευταίας τετραετίας. ΄Η, μια και μας διαβάζουν, ας ρωτήσουν εμάς να τους πούμε. Τέλος, σχετικά με την παρατήρησή σου για τον τρόπο διατύπωσης από τον φίλο admin της άποψής του για τον Φαντομία, θα σου απαντήσω με μια λαϊκή φράση: "Ο παλιός είναι αλλιώς".

 

 

Επίσης με ανησυχεί η έλλειψη Μίκυ στο Κόμιξ όταν δεν είναι Κάστυ. Υπάρχουν μπόλικες ιστορίες που θα μπορούσαν να μπουν για να γεμίσουν τις σελίδες και καλύτερες απο αυτές τον γερμαναράδων με τα παπιά  :P

Τέλος πάντων, ανυπομονώ!!! :D  

 

Πές τα, Χρυσόστομε!

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Εγώ πάλι αυτήν!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρυφωνα δε θαπρεπε να ειναι ''και του νικου''? :)

 

Σωστό ως γενική υποκειμενική* στο αντίδραση. Εγώ όμως, όταν έγραφα τη φράση, είχα στο νου μου ένα "περιλαμβάνεται" που το παρέλειψα, δηλαδή η ολοκληρωμένη φράση μου έπρεπε να είναι "προκαλώντας έντονη αντίδραση τόσο δική μου όσο και άλλων φίλων μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται και ο Νίκος aka Ifaisteio" ενώ μια άλλη, επίσης ορθή εκδοχή θα ήταν "προκαλώντας έντονη αντίδραση τόσο δική μου όσο και άλλων φίλων, περιλαμβανομένου και του Νίκου aka Ifaisteio".

 

Η γενική υποκειμενική αποδεικνύεται αν μετατρέψουμε την προσδιοριζόμενη λέξη σε ρήμα ενεργητικής φωνής· τότε η γενική θα είναι το υποκείμενο του ρήματος.

Στην προκειμένη περίπτωση αν μετατρέψουμε τη λέξη αντίδραση σε ρήμα της ενεργητικής "αντέδρασε" τότε η γενική "του Νίκου" γίνεται υποκείμενο του ρήματος: Ο Νίκος αντέδρασε

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 
 

 

όντως, απλά έγραψε πως όποιος του άρεσε η ιστορία έχει γούστο 8χρονου παιδιού άσχετου με το είδος  :P

 

 

Δεν μπορώ να είμαι αυθεντικός ερμηνευτής των γραφομένων από τρίτους, έστω και φίλους, όμως θα έλεγα ότι ούτε για 8χρονο μίλησε ούτε για άσχετο με το είδος. Ακόμη κι αν υπονοούσε κάτι τέτοιο, το διατύπωσε με τόση λεπτότητα ώστε να μη θίγει κανέναν, πράγμα που θα συνέβαινε αν το είχε γράψει όπως εσύ.

 

 

Απίστευτη λίστα που, την αποθήκευσα αμέσως στα "αγαπημένα" μου. Με τι "μαγικά" την έφερες στην επιφάνεια, φίλε μου;

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εύκολα στη σύνθετη αναζήτηση βάζεις στις παραμέτρους:

σελίδες: περισσότερες από 23, χαρακτήρες: Μίκυ Μάους, ΔΕΝ έκανε τη δουλειά: Casty, H ιστορία ΔΕΝ επανατυπώθηκε στην: Ελλάδα

πατάς αναζήτηση και στο λινκ που θα προκύψει αλλάζεις την τελευταία λέξη(auto) και βάζεις votes.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35912
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  33
  • With Us For:  5287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

εύκολα στη σύνθετη αναζήτηση βάζεις στις παραμέτρους:

σελίδες: περισσότερες από 23, χαρακτήρες: Μίκυ Μάους, ΔΕΝ έκανε τη δουλειά: Casty, H ιστορία ΔΕΝ επανατυπώθηκε στην: Ελλάδα

πατάς αναζήτηση και στο λινκ που θα προκύψει αλλάζεις την τελευταία λέξη(auto) και βάζεις votes.

 

Ευχαριστώ φίλε.

 

Κι εγώ λοιπόν, ακολουθώντας τις υποδείξεις σου σε συνδυασμό με εκείνες του :germ:εδώ, παρουσιάζω, κατά σειρά ψήφων στο Inducks, όλες τις αδημοσίευτες στην Ελλάδα ιστορίες με ήρωα τον Μίκυ και με 10 και πάνω σελίδες.

 

Δηλαδή έβαλα στις σελίδες περισσότερες από 10, στους χαρακτήρες ΜΜ (με το πληκτρολόγιο στα αγγλικά) δεν τσέκαρα τίποτε στα επανατυπώθηκε/δεν επανατυπώθηκε, ξετσέκαρα την Ελλάδα από το "εκδόσεις στην", πάτησα αναζήτηση και αντικατέστησα το auto με το votes.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3589 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μία από τις καινούριες που ξεχώρισα είναι αυτή: Topolino e il passaggio al Tor Korgatτόσο για το βαθμό, το όμορφο χιονισμένο τοπίο, τους δημιουργούς όσο και για τα σχόλια(που μπορεί να δει κανείς πατώντας πάνω στο βαθμό). Είναι του 2013 οπότε σε 1-2 χρονάκια θα τη δούμε(ελπίζω).

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4267 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Μία από τις καινούριες που ξεχώρισα είναι αυτή: Topolino e il passaggio al Tor Korgatτόσο για το βαθμό, το όμορφο χιονισμένο τοπίο, τους δημιουργούς όσο και για τα σχόλια(που μπορεί να δει κανείς πατώντας πάνω στο βαθμό). Είναι του 2013 οπότε σε 1-2 χρονάκια θα τη δούμε(ελπίζω).

Οντως πολυ ωραια φαινεται!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6917
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Βρε παιδιά να ρωτήσω...σήμερα πήρα το μίκυ,και έδινε μαζί δώρο το άλμπουμ του Champion's League της Panini με το τεύχος....με παραξένεψε γιατί,γιατί δεν ανέφερε κάτι τέτοιο στο προηγούμενο μίκυ...όχι ότι με χάλασε βέβαια. :lol:

 

 

Έτυχε σε κανένα άλλο κάτι τέτοιο; :thinking:

Επεξεργασία από 1530
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Βρε παιδιά να ρωτήσω...σήμερα πήρα το μίκυ,και έδινε μαζί δώρο το άλμπουμ του Champion's League της Panini με το τεύχος....με παραξένεψε γιατί,γιατί δεν ανέφερε κάτι τέτοιο στο προηγούμενο μίκυ...όχι ότι με χάλασε βέβαια. :lol:

 

 

Έτυχε σε κανένα άλλο κάτι τέτοιο; :thinking:

το πέτυχα μέσα στο μίκυ και το μετέφερα στην ανακύκλωση  :lol:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28489
  • Reputation:   190276
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μία από τις καινούριες που ξεχώρισα είναι αυτή: Topolino e il passaggio al Tor Korgatτόσο για το βαθμό, το όμορφο χιονισμένο τοπίο, τους δημιουργούς όσο και για τα σχόλια(που μπορεί να δει κανείς πατώντας πάνω στο βαθμό). Είναι του 2013 οπότε σε 1-2 χρονάκια θα τη δούμε(ελπίζω).

 

 

Αυτή μου κίνησε και εμένα το ενδιαφέρον όταν κοίταζα για αδημοσίευτες ιστορίες του Καβαζάνο. Μου άρεσε και αυτό το Τορ Κοργκατ. Έχει κάτι ως ήχος που σε τραβά. Ένα άρωμα από Μογγόλους καταδρομείς, από κάποιον "εξωτικό" και θρυλικό χαρακτήρα, κάτι μυστηριώδες και επικίνδυνο, κάτι μέσα από ένα ποιήμα του Κιπλινγκ (λχ Gunga Din  ή ένα ο αρχηγός των τυφεκιοφόρων (αγαπημένο μου από τα Κλασικά Εικονογραφημένα)). Τάρας Μπούλμπα (δεν θυμάμαι την ιστορία, αλλά το λες και γεμίζει το στόμα :D ) Η περίληψη όμως του Γερμαναρά (όπως την μεταφράζει το google translate) δεν μου έκανε το κλικ :) Βέβαια αυτόματη μετάφραση... ποιος ξέρει πόσο νόημα χάθηκε :) Αλλά ότι φαίνεται ενδιαφέρουσα, σαφώς και φαίνεται ενδιαφέρουσα. 

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βρε παιδιά να ρωτήσω...σήμερα πήρα το μίκυ,και έδινε μαζί δώρο το άλμπουμ του Champion's League της Panini με το τεύχος....με παραξένεψε γιατί,γιατί δεν ανέφερε κάτι τέτοιο στο προηγούμενο μίκυ...όχι ότι με χάλασε βέβαια. :lol:

 

 

Έτυχε σε κανένα άλλο κάτι τέτοιο; :thinking:

Σε ολους προφανως :beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5417
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν γνωριζω αν αναφερθηκε απο καποιον αλλα την Παρασκευη κυκλοφορησε μια ομορφη χαρτινη συσκευασια-θηκη, με τα πρωτα πεντε τευχη του νεου ΜΜ.Καλη φαση κ τοσα χρονια πρωτη φορα το βλεπω αυτο!Οσοι χασατε καποιο τευχος αναζητηστε την, αξιζει! :popcorn:

 

 

Η πληροφορία ενσωματώθηκε στο αρχικό ποστ της παρουσίασης του ΜΜ Β :thanks:

Επεξεργασία από germanicus
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2123
  • Reputation:   20710
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν γνωριζω αν αναφερθηκε απο καποιον αλλα την Παρασκευη κυκλοφορησε μια ομορφη χαρτινη συσκευασια-θηκη, με τα πρωτα πεντε τευχη του νεου ΜΜ.Καλη φαση κ τοσα χρονια πρωτη φορα το βλεπω αυτο!Οσοι χασατε καποιο τευχος αναζητηστε την, αξιζει! :popcorn:

Tιμη Τριανταφυλλε??

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5417
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Tιμη Τριανταφυλλε??

 

Κανονικη Χρηστο.(5Χ1,90=9,50).

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ε βγάλε και καμία φωτογραφία να δούμε την περιβόητη όμορφη θήκη. Τι τα έχετε τα άιφον... :P

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.