Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13184
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

[...]

 

BTW κανενα κομικ τις β περιοδου θα ανεβει ποτε σε αξια πρωτον επειδη ολοι ειναι ψιλιασμενοι, δευτερον επειδη σαν εκδοση δεν λεει και πολλα και τριτον επειδη μπορεις να τα βρεις παντου.

 

 

Τα ξαναλέμε σε 30 χρόνια στο καλοκαίρι του 2047   :holidays3:

 

 

 

 

 

 

 

:P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο λογος που τα κομικ της Α περιοδου πηραν αξια ειναι επειδη ειχαν ιστοριες που δεν μπορουσες να βρεις πουθενα να διαβασεις. Τωρα με το ιντερνετ και τις διαφορες βιβλιοθηκες επεσε πολυ το αγοραστικο κοινο. Και αυτη που θελουν την συλλογη γεματη ασχετος ποιοτητος, ΕΙΔΗ περνουν το περιοδικο και συμπληρωνουν τα παλια κενα. Και μην ξεχναμε οτι αυτο που ζουμε ειναι επαναληψη και ακομα χειροτερα της τελευταιας 100δας του Τερζο, που εχουν περασει 10 χρονια και ΔΕΝ εχουν παρει αξια και ποτε δεν θα παρουν γιατι ο κοσμος την ψιλιαστικε την δουλεια. Νομιζετε ειναι συμπτωση που κοροιδεουμε το σαιτ του Τερζο για τις τιμες του;

 

Καταλαβαινω την δικαιολογια "περνω το κομιξ απο την αρχη και ειναι δυσκολο να κοψω την συνηθεια". Το οτι το περνετε για πιθανη μεταπουληση σε μισο αιωνα μου φαινεται ακρως γελειο.

 

 Κοροιδα σιγουρα θα βρειτε αλλα ποιος θα τα πρωτοκοροιδεψει τοσοι που θα τα πουλατε τοτε :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13184
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

[...]

Καταλαβαινω την δικαιολογια "περνω το κομιξ απο την αρχη και ειναι δυσκολο να κοψω την συνηθεια". Το οτι το περνετε για πιθανη μεταπουληση σε μισο αιωνα μου φαινεται ακρως γελειο.

 

 Κοροιδα σιγουρα θα βρειτε αλλα ποιος θα τα πρωτοκοροιδεψει τοσοι που θα τα πουλατε τοτε :P

 

Νομίζω παρατράβηξε η όλη συνομιλία, αν και δεν συμμετείχα και πολύ. Εγώ παίρνω το Κόμιξ και όλα τα άλλα Ντίσνεϋ γιατί έτσι γουστάρω. Και τα έχω όλα. ΟΛΑ ωρέ! (καλά, να μην το παρακάνω. Μου λείπουν λίγα ΜΜ και Κλασικά κλπ). Και από τα καινούρια, το τελευταίο Κόμιξ που διάβασα νομίζω ήταν το #18, γιατί έτσι γουστάρω. Τα άλλα τα στοιβάζω, είπαμε γιατί. Αν ποτέ έχω οικονομικό πρόβλημα θα τα κόψω. Μέχρι τότε θα τα παίρνω. Αρέσουν και στην κόρη μου.

 

 

Και ξεκαθάρισα ήδη ότι δεν πρόκειται να τα πουλήσω (εκτός κι αν πρόκειται να πάω φυλακή για χρέη).

 

Και αν δεν σας αρέσει το ανεπαίσθητο χιούμορ στα πιο πάνω και στα προηγούμενα λεγόμενα, απλώς απολαύστε το καλοκαίρι διαβάζοντας λίγο Ντοστογιέφσκι     :Book:    :holidays3:  :heat:   :holidays3:

 

Τα καλύτερα βιβλία του είναι το "Έγκλημα και Τιμωρία" και "Ο Ηλίθιος". Επίσης, "Ο Παίχτης" βοηθά, αν έχετε πρόβλημα με τον τζόγο    :havefun:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα κι εγώ αυτό κάνω  :P   (λόγω ψυχαναγκασμού κυρίως)

 

Έλα όμως που σε 30 χρόνια τα παιδιά σας θα ψάχνουν 'τα μαύρα τεύχη της Β' περιόδου' και θα μπαίνουν στο GC και θα μου τα ζητάνε για 1500 ευρώ το ένα (αν υπάρχουν ευρώ ως τότε), και δεν θα τους τα δίνω, και θα τους λέω: "οι πατεράδες σας φταίνε που έκαναν τρύπες στη συλλογή τους γιατί δεν γούσταραν ανατυπώσεις Ρόσα"!  :lol:  :D  :lol:

 

Υγ.: προσωπικά ελπίζω να σταματήσει σύντομα η κυκλοφορία του Κόμιξ να γλυτώνουμε και τα λεφτά μας. Και το Σούπερ Μίκυ το ίδιο.

Τι να τα κάνουν; Αφού θα έχω να τους δώσω τα ΚΟΜΙΞ της Α΄ Περιόδου, τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ ή την Βιβλιοθήκη της Fantagraphics που ίσως κάποτε αποφασίσω να πάρω. Οπότε μια χαρά :P Μην πω για τα ψηφιακά τεύχη :P:lol:

 

Aκριβως αυτο εννοουσα με το τριπακι του Τερζο.

 

Εβαλε τους αναγνωστες να σκεφτειτε σαν συλλεκτες και ειδου.

 

 

 

BTW κανενα κομικ τις β περιοδου θα ανεβει ποτε σε αξια πρωτον επειδη ολοι ειναι ψιλιασμενοι, δευτερον επειδη σαν εκδοση δεν λεει και πολλα και τριτον επειδη μπορεις να τα βρεις παντου.

Κανονικά για μένα ούτε τα τεύχη της Α΄ Περιόδου πρέπει να έχουν μεγάλη αξία πλέον αφού μπορεί κανείς με πάρα πολλούς τρόπους να βρει τις ιστορίες πλέον και στα ελληνικά. 

 

Προσωπικά με νοιάζουν οι ιστορίες και δεν με νοιάζει εάν θα αποκτήσει ποτέ το ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου μεγάλη αξία :)  Εάν μπορώ με κάποιο τρόπο να διαβάσω την ιστορία στα ελληνικά ή στα αγγλικά τότε όλα κομπλέ. 

 

Ρε σεις, μία φορά είπα να λείψω για καιρό και κοίτα να δεις τι βγήκε. Εκεί που τρελαίνομαι που δεν έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου τον τόμο του Scarpa, πάει και κυκλοφορεί το On The Road και θα πρέπει να το κυνηγάω σε κάνα ξεχασμένο περίπτερο που δεν θυμήθηκε να το επιστρέψει. Πολύ δυνατό τευχάκι, ειδικά από την στιγμή που έχει και άρθρο απ' ό,τι λέτε. Μακάρι να κυκλοφορούσε στο Κόμιξ, όμως κι εδώ δεν μας χαλάει. Βέβαια από την άλλη αν έβγαινε στο Κόμιξ πλέον θα μου κακοφαινόταν λίγο επειδή το έχω κόψει εδώ και πολλούς μήνες και θα είχα επιπλέον έξοδα, επομένως όλα καλά :lol:

Ναι έχει το μονοσέλιδο άρθρο του Topolino :) Και το εξώφυλλο φαίνεται φοβερό αλλά ακόμα καλύτερο είναι αυτό της deluxe έκδοσης. Θα ήταν ιδανικό να έμπαινε στο ΚΟΜΙΞ μαζί και με την 4 σελίδων συνέντευξη του Μοττούρα για την ιστορία  ;)

post-25682-0-19343600-1501928721_thumb.jpgpost-25682-0-02316200-1501928728_thumb.jpg

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

Κανονικά για μένα ούτε τα τεύχη της Α΄ Περιόδου πρέπει να έχουν μεγάλη αξία πλέον αφού μπορεί κανείς με πάρα πολλούς τρόπους να βρει τις ιστορίες πλέον και στα ελληνικά. 

 

Προσωπικά με νοιάζουν οι ιστορίες και δεν με νοιάζει εάν θα αποκτήσει ποτέ το ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου μεγάλη αξία :)  Εάν μπορώ με κάποιο τρόπο να διαβάσω την ιστορία στα ελληνικά ή στα αγγλικά τότε όλα κομπλέ. 

Συμφωνω απολυτα και το αναφερω παρακατω (#7236).

Επεξεργασία από Aoshi
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2619
  • Reputation:   16075
  • Achievement Points:  2669
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που πραγματικά θεωρώ ότι τα τεύχη αυτά είχαν μοναδικά εξώφυλλα και ιδιαίτερα η κόκκινη κορδέλα που έμπαινε μέσα στο εξώφυλλο έδινε μια πολύ όμορφη αίγλη και ειδικότερα που το λογότυπο και οι κορδέλες αλληλεπιδρούσαν με το σχέδιο του εξωφύλλου.

Επίσης η παλέτα χρωμάτων στο πάνω μέρος μπλε-κίτρινο-κόκκινο και μαύρο πλαίσιο στο λογότυπο έδιναν άλλη αντίθεση και δυναμική στο μάτι. Το τωρινό λογότυπο είναι πολύ "μικιμάου" και μονότονο. 

 Ηταν ωραια τα ατιμα και μακαρι να ειχαμε δει αυτο το φορματ και σε περισσοτερα τευχη.

 

 

Παιδια αν δεν κανω λαθος ο Τερζο υποτιθεται οτι θα κατεστρεφε τις μητρες μετα και δεν θα ξαναεκδιδε τις ιδιες ιστοριες. Για αυτο κιολας ηταν το "Κομιξ" συλλεκτικο και τα πουλαγε και ο ιδιος μετα ακριβοτερα τα παλιοτερα τευχη (και εντελως συμπτωματικα καθε καλοκαιρι βρισκανε παλια και ακριβα τευχη στην αποθηκη τους.....) Το λεω γιατι θυμαμαι πολλα χρονια τωρα οταν ξαναεκδοσε τις ιστοριες απο την πρωτη δεκαδα ειδικα πολλοι συλλεκτες (και οχι αναγνωστες οπως εγω) φωναζανε οτι θα χασουν την αξια τους κτλ Οποιος θυμαται ή ξερει περισσοτερα ας μας πει.

Επεξεργασία από albertus magnus
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Ηταν ωραια τα ατιμα και μακαρι να ειχαμε δει αυτο το φορματ και σε περισσοτερα τευχη.

 

 

Παιδια αν δεν κανω λαθος ο Τερζο υποτιθεται οτι θα κατεστρεφε τις μητρες μετα και δεν θα ξαναεκδιδε τις ιδιες ιστοριες. Για αυτο κιολας ξταν το "Κομιξ" συλλεκτικο και τα πουλαγε και ο ιδιος μετα ακριβοτερα τα παλιοτερα τευχη (και εντελως συμπτωματικα καθε καλοκαιρι βρισκανε παλια και ακριβα τευψη στην αποθηκη τους.....) Το λεω γιατι θυμαμαι πολλα χρονια τωρα οταν ξαναεκδοσε τις ιστοριες απο την πρωτη δεκαδα ειδικα πολλοι συλλεκτες (και οχι αναγνωστες οπως εγω) φωναζανε οτι θα χασουν την αξια τους κτλ Οποιος θυμαται ή ξερει περισσοτερα ας μας πει.

Από την στιγμή που αποφάσισε να κυκλοφορήσει την Βιβλιοθήκη του Μπαρκς όλο αυτό κατέρρευσε. Οπότε τα τεύχη θα έπρεπε ήδη να χάνουν την όποια αξία τους. 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλα ο Τερζο πουλαει κομιξ που βγηκαν μια βδομαδα πριν στην διπλασια τιμη, δεν ειναι να τους παιρνεις και πολυ στα σοβαρα.

 

Προσπαθουσαν να δημιουργησουν μια ψευδαισηση "αξιας" οπως κανανε η Αμεικανοι στα 90ς (και πτωχευσαν) με τα variants και την  φουσκα των συλλεκτων.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Από την στιγμή που αποφάσισε να κυκλοφορήσει την Βιβλιοθήκη του Μπαρκς όλο αυτό κατέρρευσε. Οπότε τα τεύχη θα έπρεπε ήδη να χάνουν την όποια αξία τους. 

Αυτό δεν παίζει ρόλο... Αν θέλουν να τα βαράνε, θα τα βαρέσουν... Αυτό που πληρώνεις είναι η ίδια η έκδοση και η σπανιότητά της. 

 

Πάρε παράδειγμα άλλα περιοδικά, π.χ. Τεν Τεν, όλες οι ιστορίες του μπορούν να βρεθούν εύκολα, αλλά τις πρώτες εκδόσεις τις πουλάνε σε αστρονομικές τιμές. 

Αντιστοίχως στα ντίσνεϋ, υπάρχουν ιστορίες που έχουν δημοσιευθεί πρόσφατα, αλλά υπάρχουν και σε ορισμένα παλιά Κλασικά, και ΜΜ, τα οποία κοστολογούνται με υπέρογκα ποσά. 

Από κει και πέρα, αγοράζεις πλέον καθαρά σαν συλλέκτης που π.χ. θέλει να κλείσει μία σειρά, και όχι σαν αναγνώστης. 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτό δεν παίζει ρόλο... Αν θέλουν να τα βαράνε, θα τα βαρέσουν... Αυτό που πληρώνεις είναι η ίδια η έκδοση και η σπανιότητά της. 

 

Πάρε παράδειγμα άλλα περιοδικά, π.χ. Τεν Τεν, όλες οι ιστορίες του μπορούν να βρεθούν εύκολα, αλλά τις πρώτες εκδόσεις τις πουλάνε σε αστρονομικές τιμές. 

Αντιστοίχως στα ντίσνεϋ, υπάρχουν ιστορίες που έχουν δημοσιευθεί πρόσφατα, αλλά υπάρχουν και σε ορισμένα παλιά Κλασικά, και ΜΜ, τα οποία κοστολογούνται με υπέρογκα ποσά. 

Από κει και πέρα, αγοράζεις πλέον καθαρά σαν συλλέκτης που π.χ. θέλει να κλείσει μία σειρά, και όχι σαν αναγνώστης. 

Συμφωνω. Ειναι δυο οι κατηγοριες ανθρωπων που αγοραζουν. Οι συλλεκτες και οι αναγνωστες.  Aλλα οσο απομακρυνωμαστε απο το ΚΟΜΙΞ 1 της Α περιοδου τοσο λιγοτεροι γινονται αυτοι που αποφασιζουν να συλλεξουν την σειρα απο την αρχη. Αρα ουσιαστικα το κοινο μικρανει και αυτοι που θα αγορασουν, αγοραζουν ηδη. 

 

Δεν ειναι τυχαιο που οι πρωτοι που αποτιναξαν το χουι ειναι οι νεοτεροι αναγνωστες. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2619
  • Reputation:   16075
  • Achievement Points:  2669
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

''Δηλώ ότι αποκηρύσσω το ΚΟΜΙΞ ως περιοδικόν ολέθριον διά την Ελληνικήν πραγματικότητα και διαλυτικόν των μεγάλων ντισνεικών εννοιών, υπόσχομαι δε ότι θέλω ζήσει του λοιπού νομιμοφρόνως, μακράν πάσης εκδόσεως οπωσδήποτε στρεφομένης κατά του σεπτού ημών Φόρουμ''

 

Ετοιμο στο χω Αλβερτο, υπεγραψε :SmokingDevil:

 

χεχε!! :lol: :lol: :lol::congrats:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2837
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μήπως μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν  υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κυκλοφορία του νέου τεύχους ΜΜ στην επαρχία?

Από χθες έχω ρωτήσει σε δύο Κέντρα Τύπου και σ΄ενα περίπτερο (σε διαφορετικές περιοχές) και δεν το βρήκα πουθενά!!!!!!!

Οι εφημεριδοπώλες μου είπαν ότι ναι μεν υπήρχε στην αρχική λίστα με τις χθεσινές και σημερινες κυκλοφορίες αλλά φαίνεται και διαγεγραμμένο  από τα κεντρικά και δεν το έλαβαν τελικά :(

Επεξεργασία από asmin
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5564 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συμφωνω. Δεν νομιζω οτι ο Murray σαν δευτερη θα πειραζε κανεναν. 

 

Ο Murry είναι απλά σχεδιαστής, δε γράφει τα σεναρια των ιστοριών που εικονογραφεί. Οπότε το να λέει κανείς οτι οι ιστορίες του Murry είναι για τα μπάζα είναι άνευ ουσίας και μηδενισμός. Στο δια ταύτα, το σχέδιο του Murry είναι κλασικής γραμμής, χωρίς φιοριτούρες. Αυτό στα μάτια μου το κάνει καλό. Για τις ιστορίες τώρα, ειδικά τις 24σέλιδες της μετέπειτα περιόδου (δημοσιευμένες σε τρεις συνέχειες), πολλές έχουν καλογραμμένα και ευφάνταστα σενάρια. Θα αναφέρω ως παράδειγμα το εξαιρετικό Το Διαστημικό Νησί (Σούπερ Μίκυ 8).

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λοιπον ασχετο αλλα νομιζω θα το εκτιμησετε. 

 

Τωρα τελευταια διαβαζω οτι μπορω απο τις ιστοριες του Byron Erickson. Οι ιστοριες του αν και καμια δεν με εκανε να πω αριστουργημα (λογω ελλειψης ευφανταστης πλοκης) ειναι ολες διασκεδαστικοτατες και καλογραμμενες. Kαι ολες με κανουν να γελαω σε καποιο σημειο γιατι εχει παντα κατι που δεν περιμενω απο κομιξ Disney. Θα αναφερω παραδειγματικα αλλα δεν θα αναφερω τις ιστοριες. Σε μια ιστορια ο Μικυ περνει ενα στρινκ και σε μια αλλη ο Ορατιος κατηγορει την Κλαραμπελ οτι τον απαταει με τον Γκουφι.

 

Ασφαλως οι ιστοριες του ειναι γενικος καλγραμμενες και με καλο χιουμορ. Τον προτεινω ανεπιφυλακτα. Aν θελετε μπορω να ανεβασω ενα δυσεyρετο κομικ της Gemstone που περιεχει μια ιστορια του to walt Disney 75 Years of innovation.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1161
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ο Murry είναι απλά σχεδιαστής, δε γράφει τα σεναρια των ιστοριών που εικονογραφεί. Οπότε το να λέει κανείς οτι οι ιστορίες του Murry είναι για τα μπάζα είναι άνευ ουσίας και μηδενισμός. Στο δια ταύτα, το σχέδιο του Murry είναι κλασικής γραμμής, χωρίς φιοριτούρες. Αυτό στα μάτια μου το κάνει καλό. Για τις ιστορίες τώρα, ειδικά τις 24σέλιδες της μετέπειτα περιόδου (δημοσιευμένες σε τρεις συνέχειες), πολλές έχουν καλογραμμένα και ευφάνταστα σενάρια. Θα αναφέρω ως παράδειγμα το εξαιρετικό Το Διαστημικό Νησί (Σούπερ Μίκυ 8).

 

Το μειονεκτημα του ηταν οτι δεν μπορουσε να αποδωσει καλα την κινηση. Ειδικα τα χερια των χαρακτηρων δεν μπορουσε να τα αποδωσει με φυσικοτητα ως προς την κινηση τους, και οι χαρακτηρες του ειχαν ζητημα 2-3 συγκεκριμενες στασεις καρμπον ο ενας με τον αλλον.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2408
  • Reputation:   25630
  • Achievement Points:  2446
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να πω κάτι όσον αφορά την προηγούμενη συζήτηση, μερικά posts παραπάνω, σχετικά με τη συλλεκτικότητα του ΚΟΜΙΞ, και όχι μόνο...

 

Πράγματι, η ανατύπωση μιας ιστορίας μειώνει πόντους συλλεκτικότητας από το πρωτότυπο, αλλά μέχρι εκεί.

Δείτε, ας πούμε, το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μάους και πόσες φορές έχει δημοσιευτεί η ιστορία "Στις πηγές των Μογγόλων" και μάλιστα υπάρχει και ανατύπωση του τεύχους. 

Παρ'όλα αυτά, το Μίκυ Μάους 1, παραμένει το Νο1 συλλεκτικό (και ακριβό φυσικά) τεύχος.

 

Άλλο παράδειγμα:

 

Είχα την Ιστορία και Δόξα (το άσπρο τομάκι του 1981) μικρός. Το'χασα... 

Απέκτησα την τελευταία έκδοση από τα Μεγάλα Σήριαλ.

Απέκτησα και την έκδοση του 2003...

Όμως ο συλλέκτης, όπως και νοσταλγός, φώναζε μέσα μου... 

Έτσι πήρα και την έκδοση του '81 (η πιο ακριβή απ'ολες φυσικά), οπότε και ένιωσα μια απέραντη αγαλίαση και ικανοποίηση, που αν δεν είσαι συλλέκτης, δε μπορείς να την καταλάβεις...

 

Ο συλλέκτης (άρρωστος και μη) θα κυνηγήσει την πρώτη έκδοση και όταν του δοθεί η ευκαιρία, θα "χτυπήσει".

 

Επίσης η διαφορά του αναγνώστη από τον συλλέκτη, είναι οτι ο αναγνώστης, αφού διαβάσει το τεύχος, ενδέχεται να το πετάξει.

Ο συλλέκτης θα το κρατήσει και ο άρρωστος συλλέκτης θα πάρει ένα για να το διαβάσει και ένα για να το βάλει τη βιβλιοθήκη του αψεγάδιαστο.

 

:beer2:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1161
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Να πω κάτι όσον αφορά την προηγούμενη συζήτηση, μερικά posts παραπάνω, σχετικά με τη συλλεκτικότητα του ΚΟΜΙΞ, και όχι μόνο...

 

Πράγματι, η ανατύπωση μιας ιστορίας μειώνει πόντους συλλεκτικότητας από το πρωτότυπο, αλλά μέχρι εκεί.

Δείτε, ας πούμε, το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μάους και πόσες φορές έχει δημοσιευτεί η ιστορία "Στις πηγές των Μογγόλων" και μάλιστα υπάρχει και ανατύπωση του τεύχους. 

Παρ'όλα αυτά, το Μίκυ Μάους 1, παραμένει το Νο1 συλλεκτικό (και ακριβό φυσικά) τεύχος.

 

Άλλο παράδειγμα:

 

Είχα την Ιστορία και Δόξα (το άσπρο τομάκι του 1981) μικρός. Το'χασα... 

Απέκτησα την τελευταία έκδοση από τα Μεγάλα Σήριαλ.

Απέκτησα και την έκδοση του 2003...

Όμως ο συλλέκτης, όπως και νοσταλγός, φώναζε μέσα μου... 

Έτσι πήρα και την έκδοση του '81 (η πιο ακριβή απ'ολες φυσικά), οπότε και ένιωσα μια απέραντη αγαλίαση και ικανοποίηση, που αν δεν είσαι συλλέκτης, δε μπορείς να την καταλάβεις...

 

Ο συλλέκτης (άρρωστος και μη) θα κυνηγήσει την πρώτη έκδοση και όταν του δοθεί η ευκαιρία, θα "χτυπήσει".

 

Επίσης η διαφορά του αναγνώστη από τον συλλέκτη, είναι οτι ο αναγνώστης, αφού διαβάσει το τεύχος, ενδέχεται να το πετάξει.

Ο συλλέκτης θα το κρατήσει και ο άρρωστος συλλέκτης θα πάρει ένα για να το διαβάσει και ένα για να το βάλει τη βιβλιοθήκη του αψεγάδιαστο.

 

:beer2:

 

Συμφωνω.

Αλλα πιστευω το κυρος της εκδοσης επηρεαζει τον αριθμο των συλλεκτων, ο οποιος με την σειρα του επηρεαζει τις τιμες των παλιων τευχων.

 

Δυσκολα να αποκτησει το νεο ΚΟΜΙΞ το κυρος του παλιου.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3591 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κανένα Κόμιξ που έχει βγει τα τελευταία 20 χρόνια δεν έχει συλλεκτική αξία.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2619
  • Reputation:   16075
  • Achievement Points:  2669
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ο συλλέκτης θα το κρατήσει και ο άρρωστος συλλέκτης θα πάρει ένα για να το διαβάσει και ένα για να το βάλει τη βιβλιοθήκη του αψεγάδιαστο.

 

 

Και να συμπληρωσω οτι ο εξυπνος αρρωστος συλλεκτης θα παρει 3 αντιτυπα! 1 για να διαβασει, 2 για να μπει στην βιβλιοθηκη αψεγαδιαστο και 3 για να μπει επισης στην βιβλιοθηκη αψεγαδιαστο αλλα με σκοπο να πουληθει μετα απο χρονια στην μεγιστη τιμη αφου θα ειναι αψεγαδιαστο!!!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξερουμε τις ιστοριες του τριτου τομου Σκαρπα;

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μήπως μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν  υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κυκλοφορία του νέου τεύχους ΜΜ στην επαρχία?

Από χθες έχω ρωτήσει σε δύο Κέντρα Τύπου και σ΄ενα περίπτερο (σε διαφορετικές περιοχές) και δεν το βρήκα πουθενά!!!!!!!

Οι εφημεριδοπώλες μου είπαν ότι ναι μεν υπήρχε στην αρχική λίστα με τις χθεσινές και σημερινες κυκλοφορίες αλλά φαίνεται και διαγεγραμμένο  από τα κεντρικά και δεν το έλαβαν τελικά :(

asmin ουτε κι εγω βρηκα το νεο τευχος,οποτε φανταζομαι οτι κατι παιζει με την διανομη στην επαρχια.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σαν πλοκη δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα απο καμια. Αλλα σαν σχεδιο μπορω να πω οτι και η "Υποσχεση" και το "Στον Δρομο" ηταν απιστευτα.

 

Ο Μοτουρα εβαλε τα γυαλια σε ολους.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3591 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σύλβια έκανε μια ιστορία που έβαλε μέσα όλη τη γυναικία της φύση και έφτιαξε ένα αριστούργημα. 

 

Η Σίλβια απλά σχεδίασε :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4469
  • Reputation:   34819
  • Achievement Points:  4537
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ουπς. Έχεις δίκιο. Δεν το πρόσεξα. Και θα έλεγα οτι είναι μια ιστορία από γυναίκα για γυναίκες. Τελοσπάντων δεν ξέρω τι και πως αλλά πραγματικά με διασκέδασε. Με την ευκαιρία έχω και άλλη απορία. Ποιός είναι αυτός ο "Γάτος". Γάτα μου φάνηκε η Λιντια. Ο επιθεωρητής μάλλον για ποντικός μου φάνηκε. Μεγάλος μεν ποντικό δε.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13184
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ουπς. Έχεις δίκιο. Δεν το πρόσεξα. Και θα έλεγα οτι είναι μια ιστορία από γυναίκα για γυναίκες. Τελοσπάντων δεν ξέρω τι και πως αλλά πραγματικά με διασκέδασε. Με την ευκαιρία έχω και άλλη απορία. Ποιός είναι αυτός ο "Γάτος". Γάτα μου φάνηκε η Λιντια. Ο επιθεωρητής μάλλον για ποντικός μου φάνηκε. Μεγάλος μεν ποντικό δε.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΜΑΣ ΡΙΞΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ SPOILER!!!!!!!!! ΣΕ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26881
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σας έχω κάτι πολύ ενδιαφέρον :)Εδώ για την Καθημερινή η ετήσια οικονομική έκθεση του 2015. 

 

Τελικά από ότι φαίνεται όλα όσα λέγαμε για το συμβόλαιο δεν ήταν φούμαρα! Όλα ίσχυαν!

 

Ηδη από της 02.06.2014 η θυγατρική εταιρεία “ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ Α.Ε.” προέβη στην υπογραφή σύμβασης με την εταιρεία “Walt Disney Company Greece SP LLC” για την άδεια εκτύπωσης και εκμετάλλευσης των περιοδικών Disney στην Ελλάδα και στην Κύπρο για 2+1 χρόνια αρχής γενομένης την 01.04.2014 μέχρι 30.06.2017. Η κυκλοφορία των περιοδικών Disney γίνεται μέσω ενθέτων (προσφορές) στο Κυριακάτικο φύλλο της εφημερίδας και μέσω περιοδικών στα περίπτερα. 

 

Ανάπτυξη της δραστηριότητας των περιοδικών «DISNEY» στα περίπτερα.

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3591 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-30213-0-17334700-1502104186_thumb.jpg

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ
    Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΠΡΑΚΤΩΡ ΝΤΑΚ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΚΤΙΒΙΣΤΩΝ ΧΑΚΕΡ
  • Ο ΤΡΑΓΙΚΟΣ ΑΥΛΗΤΗΣ
    Ο ΘΕΙΟΣ ΣΚΡΟΥΤΖ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ... ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ, ΟΜΩΣ, ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ
  • Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΤΥΦΛΟΠΟΝΤΙΚΑ
    ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΓΚΟΥΦΥ ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΙΟ ΙΝΔΙΑΝΙΚΟ ΚΑΤΑΥΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΥΣΕΙΟ... ΚΑΙ Ο ΓΚΟΥΦΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΓΕΛΑΣΤΟΣ ΜΠΟΥΦΟΣ
  • ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΖΙ
    Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΣΚΑΡΦΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ
  • ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΣΤΟ ΝΕΡΟ
    Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟΝ ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΡΙΩΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΠΕΙΡΑΤΩΝ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 11 Αυγούστου (Νο. 165)

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4469
  • Reputation:   34819
  • Achievement Points:  4537
  • Days Won:  102
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΠΡΑΚΤΩΡ ΝΤΑΚ 

ΠΡΑΚΤΩΡ ΝΤΑΚ 

ΠΡΑΚΤΩΡ ΝΤΑΚ 

ΠΡΑΚΤΩΡ ΝΤΑΚ 

ΠΡΑΚΤΩΡ ΝΤΑΚ 

ΠΡΑΚΤΩΡ ΝΤΑΚ 

ΠΡΑΚΤΩΡ ΝΤΑΚ 

:yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo: 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5473
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ηδη από της 02.06.2014 η θυγατρική εταιρεία “ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ Α.Ε.” προέβη στην υπογραφή σύμβασης με την εταιρεία “Walt Disney Company Greece SP LLC” για την άδεια εκτύπωσης και εκμετάλλευσης των περιοδικών Disney στην Ελλάδα και στην Κύπρο για 2+1 χρόνια αρχής γενομένης την 01.04.2014 μέχρι 30.06.2017.

 

Ενδιαφέρον το ότι η άδεια κάλυπτε και δύο μήνες πριν την υπογραφή της, όπου βέβαια δεν κυκλοφόρησε τίποτε.

 

Τα παραπάνω επιβεβαιώνουν και αυτό που είχε ακουστεί, ότι το Μουντιάλ Βραζιλία 2014 δεν πολυδιαφημίστηκε, διότι δεν ξέρανε αν θα προλαβαίνανε να το βγάλουν. Το περιοδικό κυκλοφόρησε μόλις τέσσερις μέρες μετά την υπογραφή τής σύμβασης και πρέπει να ήταν έτοιμο τουλάχιστον μια μέρα πριν, ώστε να προλάβει να διανεμηθεί στα σημεία πώλησης. Ίσως οι δύο μήνες πριν την υπογραφή να επιβεβαίωναν κάποια προφορική συμφωνία, που τους έδινε το δικαίωμα να ετοιμάσουν το τεύχος. Χωρίς υπογραφή, όμως, ούτε λόγος για δημοσίευση.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5712
  • Reputation:   45804
  • Achievement Points:  5809
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η πρώτη «ανεπίσημη» ανακοίνωση έγινε την δεύτερη ημέρα του signing του Don Rosa που κάναμε στην λέσχη, δηλαδή στις 15 Απριλίου 2014 αν δεν κάνω λάθος. Το θυμάμαι επειδή ερχόταν κόσμος και μας ρωτούσε αν ξέρουμε κάτι για αυτήν την ανακοίνωση που μόλις έσκασε. Είχα δει κι εγώ την ανακοίνωση, δεν θυμάμαι όμως πού. Αν ψάξει κανείς, θα την βρει υποθέτω. 

 

Το πιθανότερο είναι πως τότε έπεσαν οι υπογραφές, και ξεκίνησε η ισχύς από την αρχή του μήνα (Απρίλιος 2014). Και πρέπει να τους πήρε 2 μήνες περίπου μέχρι να μπουν σε μία τάξη και να ξεκινήσουν τις κυκλοφορίες. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.