Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χε! έχει πάρα πολλά inside jokes σαν αυτό που πέταξες στο σπόιλερ :) μπορείς να πεις ότι είναι και μια ταινία που χρειάζεται Annotations όπως τα κόμικ του Alan Moore :lol: Και φυσικά όταν έλεγα στη σύντροφό μου ότι "αυτή εκεί ήταν μια stuntwoman", με κοίταζε σαν εξωγήινο για το "σόρρυ.... να ξέρουμε ηθοποιούς, οκ. Αλλά και stuntwomen???" :lol: Εξήγησα βέβαια τις ιδιαιτερότητες. :) 

 

Είδα καμιά 10αρια.... δεν μπορώ να πω "αυτή". δεν μου έκανε κάποια ΤΟ κλικ. Σε αυτές που είχαν 2+ ηθοποιούς/συντελεστές (οι περισσότερες_, υπήρχε πολλή "τεχνική"/"στήσιμο" ώστε "να δώσουμε χώρο να πει κάτι ο κάθε ένας τους". Που έλεγαν μεν ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά αυτός ο "επαγγελματισμός" για την προώθηση της ταινίας και αυτή η απουσία χαλαρότητας και ροής.... Η μόνη διαφορετική που είδα ήταν μια ραδιοφωνική, που έτυχε να τη βιντεοσκοπήσουν, με τον Timothy Olyphant. Ο οποίος στην προσωπική του ζωή είναι 100% ότι ΔΕΝ είναι στην οθόνη. Τελείως laid back, να ανάψουμε και κανά μπάφο ίσως, σίγουρα να βάλουμε και μια πινα κολάντα. :) Έσκασε με Stetson (ok), τζιν (οκ) και σαγιονάρα (!!!) Όχι διχαλωτή, αλλά κανονική σαγιονάρα. :lol: Καραπροφανές ότι ο άνθρωπος είναι ΚΑΙ παντρεμένος ΚΑΙ αμερικάνος :lol: Αυτός έδωσε μια χαλαρή συνέντευξη, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν *Η* συνέντευξη :) Εγώ ως φαν του, πέρασα μια χαρά πάντως :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15838
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

2 hours ago, germanicus said:

Και φυσικά όταν έλεγα στη σύντροφό μου ότι "αυτή εκεί ήταν μια stuntwoman", με κοίταζε σαν εξωγήινο για το "σόρρυ.... να ξέρουμε ηθοποιούς, οκ. Αλλά και stuntwomen???

 

Εμμ  Κατι μου θυμιζει αυτο.....!  χεχε! Περα απο την πλακα η συγκεκριμενη κοπελα εφοσον εχει εμφανιστει και σαν ηθοποιος με τη φατσα της λογικο ειναι να την ξερουμε πλεον. Παντως ο Ταραντινο γενικα βαζει ιδιους ηθοποιους, φιλους ή προσωπικο. Σε αυτη την ταινια εμφανιστηκαν και η ενδυματολογος αλλα και η ψιμυθιολογος σαν ηθοποιοι. Και γενικα αν διαβασεις τα trivia απο διαφορες πηγες τρελενεσαι! Φυσικα δεν ελειψε και η γνωστη πλεον μαρκα τσιγαρων, καπνου απο το ταραντινικο συμπαν.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κατά πάσα πιθανότητα θα το δω το Σάββατο :)

 

γιατί το λέω? για να σχολιάσω τους 'Έλληνες κριτικούς: 

image.png

 

Και γράφει ο Μήτσης. Πρώην Σινεμά, νυν Αθηνόραμα:

"Στημένο πάνω σε μια σχηματική πλοκή, χωρίς λογική και αληθοφάνεια, το «Hobbs & Shaw» δεν παίρνει εξαρχής τον εαυτό του στα σοβαρά, σπάζοντας πλάκα με τους πάντες και τα πάντα. Ο μετρ της θεαματικής δράσης με έντονα στοιχεία παρωδίας Ντέιβιντ Λιτς («John Wick», «Atomic Blonde», «Deadpool 2») βρίσκεται λοιπόν στο στοιχείο του. Εκμεταλλεύεται στο έπακρον την κωμική στόφα των Τζόνσον και Στέιθαμ, χορογραφεί με στιλ τις σκηνές δράσης και σανιδώνει το αφηγηματικό γκάζι. Καθώς όμως επί δύο γεμάτες ώρες οι εξυπνάδες συναγωνίζονται τις κλοτσοπατινάδες και οι απιθανότητες τις υπερβολές, κάποια στιγμή το όλο πράγμα μπουκώνει, ακόμη και για την καταστροφολάγνα συνταγή του «Fast & Furious». Αλλά ποιος βάζει το χέρι του στη φωτιά για το ότι όλα αυτά δεν θα πωρώσουν ακόμη περισσότερο τους ορκισμένους οπαδούς του franchise;"


ρε συ φίλε, αυτή τη στιγμή το υμνείς το έργο στα μάτια μου :D Δεν θέλω να δω Μπέργκμαν. Αυτά τα χαζά που λες θέλω να πάω να δω. Έπεσα ανάποδα από τα γέλια με τα διάφορα κουλά στο τρέηλερ και θέλω να δω κι άλλα. Να κάτσω ένα Σαββατόβραδο, να ξεχάσω τα όσα προβλήματα της ζωής μου, να ξεφύγω. Τι του κοπανάς 1 αστεράκι ρε συ? 

Γελοίοι όλοι τους. Εσαεί. Πλην του Τιμογιαννάκη. Που πλέον είναι στη σύνταξη. Που ήταν ο μοναδικός που καταλάβαινε ότι το blockbuster θα το ζυγίσεις ως blockbuster και το arthouse ως arthouse. 

Και φυσικά η κριτική στο rottentomatoes, 67% τα λέει όλα. Μια ταινία που μια που θα τη δω, μια που θα τη ξεχάσω. Αλλά για ένα Σαββατόβραδο θα σπάσω τη πλάκα μου :) 

 

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και το είδα. Και διασκέδασα τα μάλα :) Από τα πλέον ειλικρινή τρέηλερ έβερ. Σας άρεσε το τρέηλερ? Γελάσατε με ό,τι είδατε? Εάν ναι, τότε θα σας κάνει και η ταινία. Εάν όχι, τότε μην ταλαιπωρείστε :) Τα άπειρα κλισέ στους διαλόγους, πολλά τα σεναριακά άλματα, πολλές και αστείες οι over-the-top σκηνές :) Σε κραυγαλέα αντίθεση με το John Wick 3, όπου η διανομή δεν δούλεψε (τραγική η Hale Berry, δεν κόλλαγαν στους νέους ρόλους τους κάποιοι από τους παλιούς χαρακτήρες), εδώ η διανομή ήταν ταμάμ. Ο δε Idris Elba ήταν τρελή αποκάλυψη για εμένα. Λατρεμένος μου ως Stringer Bell στο Wire, πάρα πολύ καλός στο Luther, δεν φανταζόμουν ότι θα δούλευε και σε ξυλίκια. Το είχε όμως και με το παραπάνω.

 

Τίμια χαζομάρα, είναι αυτό που είναι και το κάνει καλά :) Δεν είναι ούτε Mission Impossible Fallout, δεν είναι ούτε 1 αστεράκι. Εκτός άμα ήθελες να δεις Κοστουρίτσα ή Ξανθόπουλο με Μάρθα Βούρτση. Τότε θα σε απογοήτευε :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11142
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Eίδα κι εγώ το Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw. Καθαρόαιμη buddy-κωμωδία δράσης με απολαυστικότατους Ροκ και Στέιθαμ, αλλά και μια λαμπερή Βανέσσα Κέρμπι κι έναν πολύ κουλ Ίντρις Ελμπα. Η πλοκή λίγο αχρείαστα περίπλοκη, αλλά κατά τ'άλλα πολύ διασκεδαστική ταινία με χορταστική δράση, κινηματογραφημένη άλλωστε από τον σκηνοθέτη του Deadpool 2 και έμπειρο κασκαντέρ Ντέιβιντ Λιτς. Το σίκουελ είναι αναμενόμενο, ενώ μάλιστα συμμετέχουν στην ταινία διάσημοι ηθοποιοί σε μικρούς ρόλους που όπως φαίνεται θα αναπτυχθούν σε σίκουελ και κάπως κατάφεραν να τους κρύψουν στο διαφημιστικό υλικό και μπράβο τους. 

 

Ενα 7/10 συνολικα για μια ταινια που δε με απογοητευσε. Μετα τον βασανιστικα αργο Ταραντινο (που εκτιμήσαμε για άλλους λόγους) μια τετοια αμυαλη κλωτσοπατιναδα ηταν ο,τι πρεπει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έλα ρε, μια χαρά ήταν η Halle Berry στο John Wick. Και στις χορογραφίες πολύ καλή που δεν της το 'χα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπικά μου έκανε αλγεινή εντύπωση. :) αλλά τι να σε πω... περί ορέξεως :) Όταν με το καλό δεις την Vanessa Kirby σε αυτό εδώ, ίσως να συμφωνήσεις μαζί μου τουλάχιστον στο ότι η Kirby το έχει περισσότερο. Η οποία το είχε και στο MI Fallout. Και πάρα πολύ κουφό είναι πως ήταν τουλάχιστον καλή (ίσως και πολύ καλή) και σε ένα τελείως διαφορετικό ρόλο, αυτό της αδερφής της Ελισσάβετ στο τηλεοπτικό σήριαλ The Crown. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26665
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τίποτα... Άκουσα φιλαράκι που γουστάρει αβέρτα δράσης και πήγαμε στο προηγούμενο "Fast And Furious 7", λέω εντάξει... Έχω δει τις 3 πρώτες ταινίες τουλάχιστον, κάτι θα σκαμπάσω. Ο άλλος δεν είχε δει καμία! ΟΥΤΕ ΚΑΝ... Βόδι μπήκα, βόδι βγήκα. Στην προηγούμενη ταινία, λέει, ο αδερφός του κατέστρεψε το Λονδίνο μέχρι να τον πιάσουν, ο κακός της τωρινής ήταν ο αδερφός εκείνου της προηγούμενης που ζητούσε εκδίκηση, η ομάδα διαλυμένη, άντε γεια!!! Δύο φορές την έχω πατήσει έτσι τα τελευταία χρόνια, ΔΕΝ το ξανακάνω... Η 2η ήταν όταν με έπεισε φίλος να πάμε για το "Ocean's Eight", λέγοντάς μου και καλά ότι είναι εκτός της σειράς εκείνων των ταινιών και τρίχες κατσαρές... Ξενέρωσα γιατί είχα παρακολουθήσει μονάχα στην 1η... Ενήμερος από δω και πέρα και έχοντας δει όλα τα προηγούμενα. Έχασα πολλές ταινίες στον κινηματογράφο φέτος, κυρίως λόγω οικονομικών (και διάθεσης ενίοτε). Δεν είδα το νέο "Annabelle", δεν είδα το "Men In Black", έχασα το 2ο "Escape Plan", έχασα τη νέα "Κούκλα του Σατανά" κ.α... Πήγα σε άλλες, βέβαια. Του Tarantino η ταινία ήταν η τελευταία και ήταν απίστευτη!!

 

Spoiler

Αναφορές απίστευτες στα τηλεοπτικά/κινηματογραφικά των '60s!! Από ατάκα στο "The Outer Limits", μέχρι ραδιοφωνική διαφήμιση της κινηματογραφικής μεταφοράς "The Illustrated Man" του Ray Bradbury (πρέπει να το "πιάσεις" βέβαια διότι δε μεταφράζεται εκεί που το ακούν στο αυτοκίνητο), από αναφορές σε σκηνοθετάρες όπως Enzo Castellari & Antonio Margheritti, σε τηλεοπτικά "The Man From U.N.C.L.E.", "The Green Hornet" (έτσι δικαιολογούνταν μάλλον η παρουσία του Bruce Lee εκεί, εκείνη την περίοδο), "F.B.I.", απίστευτα πράγματα!! Απίστευτα τα ψευτοtrailer, οι ψευτοτίτλοι που έφτιαξε ο Tarantino με τον Λεονάρντο Ντι Κάπριο να παίζει και καλά μέσα, απίστευτα ακόμη και τα διάφορα πόστερ!! Ο διάλογος με την κοπελίτσα ξεκαρδιστικός. Οι πρωταγωνιστές όπως πάντα έβγαλαν τον Ταραντίνο ασπροπρόσωπο, το μουσικό score ήταν εξαιρετικό, το Playboy Mansion (!!), ο Steve McQueen με το κουτσομπολιό του (άραγε είναι πραγματικός ο διάλογος αυτός; Δεν είχα ακούσει κάτι σχετικό...), ο Roman Polanski με την Sharon Tate κι εκεί που περιμέναμε τον Manson..την "έκαναν" στους γείτονες! Ακόμη και η έκπληξη από τον Al Pacino και τον Kurt Russell που δεν ήξερα ότι έπαιζαν, μέτρησε!! Το μόνο που πραγματικά με ξενέρωσε είναι η καρικατούρα του Bruce Lee. Ξενέρωσα άσχημα που τον παρουσίασαν έτσι. Δε συμφωνώ με την θεωρία του Νίκου μιας και αφενός δεν ήταν ισοπαλία αλλά φανερά ο Bruce Lee έφαγε περισσότερο ξύλο, από την άλλη τον παρουσιάζει σαν υπερφύαλο ψωνισμένο καραγκιόζη. Από τον τρόπο που εκφραζόταν, μέχρι αυτά που είπε, τις κινήσεις, τις κραυγές, όλο καρικατούρα μου έκανε... Δε μου φάνηκε για φόρος τιμής εμένα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51



το ξύλο το έφαγε όταν υποτίμησε τον άλλον :) το τι θα συνέβαινε στον 3ο γύρο, που θα έδειχνε το ποιος κάνει τι στη πραγματικότητα τώρα που και οι 2 θα έμπαιναν με πλήρη σοβαρότητα, δεν το μάθαμε ποτέ :) και ίσως να μη θυμάσαι τι ακριβώς έγραψα διότι αυτή η ατάκα "Δε μου φάνηκε για φόρος τιμής εμένα" δεν ειπώθηκε από εμένα :) διότι στο κείμενό σου φαίνεται σα να λες ότι είπα πως ήταν φόρος τιμής... :) εγώ είπα "Ο Ταραντίνο που μας έδωσε την Ούμα Θέρμαν με τη κίτρινη στολή του Μπρους Λη δυσσεβής ως προς αυτόν?" :) 

 

τώρα από εκεί και πέρα, εάν σου έκατσε αλλιώς, σου έκατσε αλλιώς :) τι να κάνουμε? :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 26/8/2019 στο 2:11 ΜΜ, Bonadrug είπε:

O Tarantino έκανε μια ταινία για όλους τους τρελαμένους σινεφίλ, νομίζω ότι μόνο αυτοί θα μπορέσουν να την απολαύσουν πραγματικά.

 

Αρκετά καλοφτιαγμένο βίντεο. Περιέχει spoilers εννοείται.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26665
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο ίδιος μερακλής που έφτιαξε αυτόν εδώ το χάρτη, έκανε κι έναν άλλο με τους τόπους που διαδραματίζονται διάφορες τηλεοπτικές σειρές στις Η.Π.Α.!

 

TVSeries-Locations.thumb.jpg.7411f1facb5c46cd50d1e1245a3fb364.jpg

 

Έχει κάνει γενικότερα πολύ καλή δουλειά! Με τη γλώσσα προγραμματισμού "Perl 5" έφτιαξε ένα προγραμματάκι όπου "τσιμπάει" τις περιλήψεις των επί μέρους σειρών που έχει το TV.com και με το σχεδιασμό ενός συστήματος στοιχειωθεσίας "LaTeX" (δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό...) φτιάχνει οδηγούς σε μορφή μικρών βιβλίων, σε αρχεία *.pdf! Όποιοι ενδιαφέρεστε, ρίξτε μια ματιά εδώ. Ο παραπάνω χάρτης γράφει "2.0", επομένως είναι μάλλον η 2η έκδοσή του και δεν αποκλείεται να τον αναβαθμίσει μελλοντικά. Δεν ήξερα που να το βάλω, υποθέτω ότι μπαίνει εδώ!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20235
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έκανα το λάθος και πήγα και είδα το Αυτό νο 2. Το πρώτο μου είχε φανεί συμπαθητικό αλλά αυτό ήταν πραγματικά απερίγραπτο. και... ατελείωτο. Καλύτερα να ήταν μίνι σειρά. Ούτε ήξερε που πήγαινε και τι ήθελε. Βλσστήμησα την ώρα και τη στιγμή. Η Τζέσικα πρέπει να διαλέγει καλύτερα τα σενάριά της για να μη πάει σαν την Τζίνα Ντέιβις, την οποία μου θυμίζει και φυσιογνωμικά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11142
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Είδα κι εγώ το It 2. 

 

Ωραία ταινία γενικά. Αλλά μιλάμε για ταινία. Δεν ήταν καθαρό θρίλερ. Ειχε και αρκετό χιούμορ. Όσοι θέλουν δηλαδή απλα να τρομάξουν ισως δεν τους αρέσει αυτό. Προσωπικά δεν με τρομαζουν τα θρίλερ γενικά οποτε πηγα απλα να δω μια ωραία ταινία κι αυτό μου το έδωσε ξεκάθαρα. Ενδιαφέρουσα υπόθεση, ωραίοι χαρακτήρες και πολύ καλό καστινγκ όσον αφορά τους ενήλικες ηθοποιούς που κλήθηκαν να ενσαρκώσουν τους ρολους παιδιών από την προηγούμενη ταινία. Σίγουρα Τζειμς Μακαβοι, Τζέσικα Τσαστειν και Μπιλ Χειντερ έκλεψαν την παράσταση. Υπήρχαν βέβαια και τα φλασμπακ με τα ταλαντούχα παιδάκια που γνωρίσαμε στο 1. Μάλιστα με εντυπωσίασε ότι έμοιαζαν να είναι ίδια ηλικία με το προηγούμενο ακριβώς και σκέφτηκα μήπως τα γύρισαν μαζί αλλά τελικά χρησιμοποίησαν CGI για να κάνουν τα παιδιά να φαίνονται μικρότερα!Το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν η μεγάλη διάρκεια της ταινίας. 2 ωρες και 45 λεπτά, ενώ μπορούσαν άνετα να κοπούν 20-30 λεπτά κατά τη γνώμη μου που δεν προσφέρουν κάτι. Συγκεκριμένα μια υπο-πλοκη αφορά απλα την επιστροφή ενός άλλου χαρακτήρα και τίποτα άλλο για την γενικότερη ιστορία. Μπορούσε να αφαιρεθεί εντελώς. Επίσης σίγουρα υπήρχαν διάφορες σεναριακες ευκολίες και κλισέ στο σενάριο αλλα αυτά υπάρχουν πάντα οκ. Δεν βρήκα κατι τόσο τρανταχτο που να χαλάει την ταινία.Ένα 7,5/10 από εμένα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt4378376]


Απίστευτη σειρά. Με άνεση 8αράκι, μπορεί και 9αράκι. Αστυνομική λογοτεχνία στη μικρή οθόνη. Γερμανική παραγωγή σε σκηνοθεσία (μεταξύ άλλων) Tom Tywker (Run Lola Run). 16 επεισόδια τα οποία καλύπτουν το αστυνομικό μυθιστόρημα "Der nasse Fisch. Gereon Raths erster Fall" του Volker Kutscher (πρώτη περιπέτεια του επιθεωρητή Gereon Raths). Η υπόθεση λαμβάνει χώρα τον Μάιο του 1929 στο Βερολίνο. Ως εκ τούτου είμαστε στη Δημοκρατία της Βαϊμάρης, πριν το Μεγάλο Κραχ. Είναι η περίοδος που οι Ναζί θα αυξήσουν τα ποσοστά τους από 2,6% στις εκλογές του 28 σε 18,25% στις εκλογές του 30. Υπάρχουν μεν στο σώου, αλλά εν πολλοίς είναι υποσημείωση. Ο θεατής δεν τους βιώνει, αλλά βιώνει την περίοδο που επιτρέπει/προκαλεί την άνοδο τους.

Αισθητικά είναι άψογο. Δικαιούται καλή οθόνη/χρώματα/ανάλυση. Ρούχα και αντικείμενα αναβιώνουν εξαιρετικά την περίοδο. Φυσικά έχουμε το εκπληκτικό Βερολίνο του Μεσοπολέμου. Με τα καμπαρέ του, με τη σεξουαλικότητά του, με τα όλα του. 

 

Ιστορικά είναι εξαιρετικό. Υπάρχουν κάποιες ανακρίβειες (με πιο μεγάλη το ότι η 4η Διεθνής δεν υπήρχε πριν το 1938, αν και προφανώς υπήρχαν οι διακριτές πολιτικές δυνάμεις που τη συγκρότησαν). Ίσως αυτές να τσιτώσουν όσους έχουν πολύ δυνατή γνώση της περιόδου. Εμένα δεν με τσίτωσαν. Τουναντίον μου άρεσαν σε υπερθετικό βαθμό οι ακρίβειες και οι λεπτομέρειες που είχε. Έστω και αν κάποιοι χαρακτήρες είναι εμπνευσμένοι από αληθινές προσωπικότητες.

 

Τα 16 επεισόδια λογίζονται για κάποιο λόγο ως 2 σεζόν αν και βγήκαν μονοκοπανιά το 2017. Οι επόμενες 2 σεζόν (να υποθέσω άλλα 16 επεισόδια βασισμένα στο 2ο βιβλίο της σειράς?) είναι προγραμματισμένες για φέτος το χειμώνα. 

 

Εξαιρετική. Νομίζω πως έχω να εντυπωσιαστώ τόσο από την πρώτη σεζόν του True Detective. This was effing art!

 

***αφού*** τη δείτε, χαζολογείστε και αυτό εδώ το μπλογκοπόστ. ΤΙΓΚΑ στα σπόιλερ, αλλά θα σας βοηθήσει να εκτιμήσετε το τι είδατε :) (αναλύει την ιστορία και την τέχνη της περιόδου όπως αποτυπώνονται στο σώου) 

 

:cheers5:

 

edit αν καταλαβαίνω καλά κυκλοφορεί ντουμπλαρισμένη στα αγγλικά. Εξυπακούεται πως εγώ μιλάω για την πρωτότυπη που είναι στα γερμανικά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3500
  • Reputation:   24603
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα ήθελα να τη δω :) Πριν την αναφέρεις εδώ μέσα δεν την ειχα ακουστα :)

 

Πιστεύω ότι μιας και γουστάρεις αστυνομικά πρέπει να δεις το "Mindhunter

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το έχω στα υπ'όψιν. Αλλά με αποτρέπει κάπως αυτό το "βασισμένο σε αληθινά γεγονότα". Το έχω ήδη κατεβάσει, αλλά δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά του :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23531
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2934 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γουστάρω απεριόριστα ευρωπαϊκές σειρές, οπότε θενκιου βερι μουτς. Θα με βοηθούσε βέβαια να μου θύμιζες τη γνώμη σου για το Nordic Noir για να ξέρω αν πρέπει να εμπιστευτώ τη γνώμη σου και να μου πεις αν θεωρείς το Broen|Bron την καλύτερη σειρά έβερ ή την 1η, 2η, 3η και 4η καλύτερη σειρά (κάθε σεζόν έχει δικιά της θέση για μερικούς σκληροπυρηνικούς της Σάγκα Νορίεν)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απ'ότι βλέπω της έχω βάλει 8 στο imdb και έχω δει τις 2 πρώτες σεζόν. Αυτό σημαινει πως η πρώτη σεζόν μου έκανε πάρα πολύ κλικ. Αλλά για κάποιο λόγο ή δεν μου έμεινε αυτό το κλικ ή δεν πήρα πρέφα τις σεζον 3+4 και δεν τις είδα. Από την άλλη όμως τα 3 The Tunnel τα θυμάμαι αρκετά καλά αν και τους έβαλα 7. Προφανώς λόγω Stan the Man :) (και έχω κατεβάσει και ένα αμερικάνικο που αποτελεί μεταφορά στα συνορα με Μεξικό αλλά δεν το έχω δει ακόμα).

 

Τα κορίτσι με τατού 2+3 δεν μου άρεσαν και τόσο (τα σκανδιναβικά). Το 1 μου άρεσε και στο σουηδικό και στο αμερικάνικο αλλά μου έχει μείνει πιο πολύ το αμερικάνικο.

 

Τα Wallander τα έχω δει και τα σουηδικά και τα αγγλικά. Πέρασα μια χαρά, ξαναείδα καμπόσα.

Τα Rejseholdet  τα λατρεύω. Αν και εκεί μάλλον είναι πολύ καλτ αγάπη αλλά και αγάπη στον ημίθεο Mads :) Δε νομιζω βέβαια ότι υπάγονται στο nordic noir.

Έτσι "βόρεια" και "παγωμένα" είναι το αγαπημένο μου βρετανικό Shetland (στα ομώνυμα νησιά)

Πιο πολύ μου κάνουν μπιου πάντως τα Σκωτσέζικα αστυνομικά παρά τα Σουηδικά. (και λατρεύω τον Rankin ενώ απλώς έχω διαβάσει βιβλία του Nesbo)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3500
  • Reputation:   24603
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ξεχνάς το ισλανδικό "Trapped" που έχεις (και έχω) δει (δεν έχω δει ακόμα την 2η σεζόν). Πολύ τίμιο :)

 

Το "The killing" το ξέρεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν το ξέχασα :) απλώς δεν θυμόμουν τον αυθεντικό τίτλο με τίποτα, βαριόμουν να το ψάξω και το έχει πάρει το 7αράκι του, αλλά ειναι ένα από τα πολλά αστυνομικά με τα οποία γενικώς περνάω καλά :) 

το άλλο το έχω κατεβάσει, αλλά ένα από τα πολλα που δεν έχω τσεκάρει ακόμα :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt7456310]

 

οκ. τον Μπεσσόν τον αγάπησα παράφορα τη δεκαετία του 90 όταν έβγαλε 4 εργάρες στη σειρά. Απέραντο γαλάζιο, Νικίτα, Λεόν και Πέμπτο στοιχείο. Λατρεμένες όλες. Μετά? Μετά χώρισε τη γυναίκα του για την Jovovich και λες και τον καταράστηκε. Μαύρη μαυριλα πλάκωσε. Ο,τι είδα, άντε να ήταν απλώς οκ (όσον αφορά αυτά που έχει κάνει σκηνοθεσία, διότι τα Taken είναι αμαρτωλή απόλαυση :D ). Ξηρασία και μετριότητες. Το τρέηλερ αυτού εδώ με δελέασε. Οι κριτικές όμως όχι. Νικίτα ριποφ σύμφωνα με όλες. Μολαταύτα άραξα να το δω. Ήθελα κάτι λάητ. Και εκνευρίστηκα σιγά-σιγά. Διότι ήταν όντως Νικίτα ρίποφ. Μέχρι που εμφανίστηκε η Helen Mirren. Δεν έκανε κάτι συγκλονιστικό η ίδια. Απλώς από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά κάπου σταμάτησε να είναι Νικίτα ριποφ :) Και σιγά σιγά άρχισα να διασκεδάζω. :) Είναι σόλιντ 7αράκι εντέλει. Όχι κάτι φοβερό και τρομερό, αλλά δεν θα πω πως έχασα την ώρα μου. Κανά δυό στιγμές κι όλας πάνε για ανθολογία :) (ο φωτογράφος και το need you tonight). Σαφώς καλύτερο από το Lucy :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt3640424]

 

πολύ τίμια η αποτίμηση στο rottentomatoes. "Allied has its moments, but doesn't quite achieve epic wartime romance status -- a disappointment made more profound by the dazzling talent assembled on either side of the camera." Το κεντρικό ζευγάρι δουλεύει πάρα πολύ καλά και πιστευτά στην οθόνη. Εικαστικά είναι αρκετά καλή και τα κουστούμια καλώς προτάθηκαν για Όσκαρ. Το σύνολο όμως ήταν αρκετά άνευρο. Θα ήθελα να πω ένα "αυτή ήταν ταινία για τη μητέρα μου", αλλά δεν ήταν ούτε κάτι τέτοιο.

 

6/10 με το 7.1 του imdb να είναι λογικό.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3500
  • Reputation:   24603
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κοίτα σύμπτωση.. χθες η ερτ3 πρόβαλλε στιγμιότυπα από το babylon berlin. Περιττό να πω πόσο πολύ μου τράβηξε το ενδιαφερον. Αυτό που είδα με εντυπωσίασε :) Σιγουρα θα την ξεκινήσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11142
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Είδε κανείς άλλος το Ad Astra;

 

Γενικά είχα ανεβασμένες προσδοκίες γιατί διάβαζα πως πρόκειται για μια από τις καλύτερες sci-fi της δεκαετίας και ο Πιτ είναι φαβορί για Όσκαρ. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελαθηκα. Η αλήθεια είναι ότι η ίδια η υπόθεση που έχει το ενδιαφέρον μπαίνει λίγο σε 2η μοίρα και η ταινία επικεντρώνεται κυρίως σε μια εσωτερική αναζήτηση του χαρακτήρα του Πιτ ο οποίος κουβαλάει πολλά "daddy issues". Από αυτή την άποψη κατέληξε πολλές φορές πολύ αργό, πλημμυρισμένο από την αφήγηση του Πιτ από πάνω που κάθε λίγο μας μιλάει για τα συναισθήματά και αν και είχε ενδιαφέρουσες θεματικές και συμβολισμούς ανάμεσα στον Πιτ και τον πατέρα του, μπορεί εύκολα κάποιος να τους χάσει μέσα στον αργό ρυθμό και την υπεραναλυση του αφηγητή.

 

Σίγουρα δεν πρόκειται για κακή ταινία. Εχει πολύ ωραία φωτογραφία και σου μεταδίδει αυτό το αχανές του διαστήματος που πολλές φορές σε τρομάζει αν το σκεφτείς. Η σκηνοθεσία επίσης παρουσιάζει ενδιαφέρον πολλές φορές. Ταυτόχρονα ο Πιτ δίνει όντως μια εξαιρετική ερμηνεία και δε θα απορησω αν είναι υποψήφιος για τα Όσκαρ. Αν μη τι άλλο οι υποψηφιότητες ηθοποιών δεν είναι σαν των ταινιών που βασίζονται περισσότερο σε κοινωνικοπολιτικους παράγοντες. Σχεδόν πάντα η υποψηφιότητα κάποιου αντικατοπτρίζει μια αξία ερμηνεία. Δεν μπορώ να πω επισης ότι πέρασα άσχημα. Αλλά το ότι κοίταξα τόσες φορές στο ρολόι μου κάτι λεει. Εχει ενδιαφέρον στον πυρήνα της σαν ταινία αλλά έχει κακο ρυθμό. Ξεκινάει αργά, μετά κάτι γίνεται και πας να ενδιαφερθείς και τελικά δεν κρατάει πολύ. 

 

Ένα 7/10 από εμένα για μια ταινία που περίμενα να βάλω πολύ παραπάνω με βάση όσα είχα διαβάσει

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2177
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να σας πάω σε κάτι πιο καλτ; Αυτό τον καιρό είδα αρκετά επεισόδια απο τη σειρά "τμήμα ηθών". Νομίζω οι λίγοι μεγαλύτεροι απο δω έχουμε δει σίγουρα κάποια επεισόδια. Έχουν ανέβει όλα τα επεισόδια στο yt.

 

Ένα πράγμα που μου αρέσει στο να χαζεύω παλιές ταινίες/σειρές, είναι η εικόνα που σου δείχνει τα παιδικά σου χρόνια. Η σειρά λοιπόν είναι καθαρή 90ιλα η οποία αν μη τι άλλο φέρνει νοσταλγία για περασμένες εποχές. Τώρα σχετικά με την καθεαυτό σειρά, νομίζω είναι λίγο πολύ γνωστό με τι ασχολείται. Υπήρχαν αρκετά καλογραμμένα επεισόδια αλλά και πολλά μέτρια κάτι απόλυτα λογικό σε μια τόσο μεγάλη (και για ελληνικά δεδομένα) σειρά. Πάντως θα τολμήσω να πω ότι το αστυνομικό στόρυ ήταν στην ουσία μια "πρόφαση" για να παρουσιάσει ο Μανουσάκης αυτό που πραγματικά ήθελε. Και αυτό δεν ήταν άλλο απο το να δείξει στον κόσμο την εσωτερική μοναξιά του ανθρώπου. Σχεδόν όλοι οι χαρακτήρες κάθε επεισοδίου, ακόμα και οι κακοί (πλην εξαιρέσεων κακών-κακών χαρακτήρων), είχαν τις "καλές" και "καταθλιπτικές" στιγμές τους όπου αναλώνονταν σε χαμένες αγνές αναμνήσεις και ανεκπλήρωτα όνειρα. Ο Μανουσάκης όμως δεν άφηνε έξω απο αυτό το τρυπάκι ούτε τους πρωταγωνιστές-αστυνομικούς αφού και σε αυτούς ανα επεισόδια παρουσίαζε την ανθρώπινη αδυναμία τους. Κοινός άξονας φυσικά στις αδυναμίες αυτές ήταν συνήθως ο έρωτας όπου οι αστυνομικοί κάποιες φορές ερωτεύονταν και τους "κακούς". Τα επεισόδια δεν είχαν πάντα happy end. Και με αυτό εννοώ ότι ο σκηνοθέτης κάποιες φορές άφηνε να "γλυτώνουν" οι κακοί όχι μόνο σε ατομικό επίπεδο αλλά και σε θεσμικό. Υπήρχαν δηλαδή επεισόδια στα οποία άνθρωποι οι οποίοι είχαν τις πλάτες "'άνωθεν" απο ισχυρούς ανθρώπους, την έβγαζαν καθαρή. Μάλλον ήθελε να προσδόσει κι εδώ μια αληθοφάνεια.

 

Οι πρωταγωνιστές σε γενικές γραμμές έπαιζαν καλά το ρόλο τους (Βερόνικα Αργεντζή :love2:). Δεν κατάλαβα όμως γιατί ο σκηνοθέτης επέλεξε να φορτώσει το καστ με τόσους ηθοποιούς. Φάση είχε και ο γκροτέσκο Πάνος Μιχαλόπουλος που υποδυόταν έναν αλκοολικό σκληρό αστυνομικό. Είχε πολλή πλάκα όταν πάνω στο μεθύσι του ξέβραζε σοφίες όπως (το γράφω σε ελεύθερη μετάφραση γιατί δεν το θυμάμαι ακριβώς πως ειπώθηκε): "οι ένοχοι είναι διαφορετικοί απο τους αθώους. Σκέφτονται πιο έξυπνα, δημιουργούν άλλοθι, γίνονται πολιτικοί..".  Γενικά ο Μιχαλόπουλος και ο Βανδώρος πέταγαν συνέχεια ειρωνικές ατάκες. Αξιοσημείωτο και το γεγονός ότι παρ' όλο που η σειρά είχε αρκετούτσικη βία, οι αστυνομικοί δεν χειροδικούσαν ποτέ ακόμα και κατα την ώρα της ανάκρισης, ακόμα και όταν κρατούσαν κακοποιό ο οποίος γνώριζε "χοντρά" πράγματα όπως απαγωγές, ναρκωτικά, πορνείες κτλ. Μάλλον εδώ είναι φανερή η διάθεση να φανούν οι αστυνομικοί ως οι "καλοί" στο κοινό οι οποίοι ξεχωρίζουν απο τους κακούς ανθρώπους. Οι μοναδικές στιγμές που αστυνομικός χειροδικεί είναι αυτές του Μιχαλόπουλου αλλά και αυτό πάντα υπο την αποδοκιμασία του διοικητή. Πάντως παρατήρησα ότι όταν έπαιζαν γκεστς αρκετά γνωστοί ηθοποιοί, πάντα το επεισόδιο θα έκλεινε με ένα αλα θεατροδραματικό ή σοκαριστικό τρόπο. Συνήθως είχαμε σπαρακτικά κλάματα όπου ξεπροβάλλονταν εξομολογητικές διαθέσεις ή απόκρυφες ιδιοτροπίες του πρωταγωνιστή. Πλάκα είχε και το επεισόδιο όπου ανέκρινε ο Μιχαλόπουλος τον Γαρδέλη. Περίμενες ενδόμυχα απο στιγμή σε στιγμή να απαντήσει ο Γαρδέλης με καμιά 80ς ατάκα :lol:

 

Φυσικά δεν μπορούσαν να λείπουν και τα αστεία κλισέ όπως ότι η όμορφη γυναίκα, ήταν πάντα και η "μοιραία" του επεισοδίου, κάθε σπρώξιμο με τα χέρια κατέληγε σε χτύπημα στο κεφάλι στη γωνιά ενός γραφείου, αλλά και κάθε (μα κάθε! ) απόπειρα αόπλου να αφοπλίσει οπλισμένο, κατα τη διαμάχη τους χέρι με χέρι, πάντα (μα πάντα) το όπλο εκπυρσοκρoτούσε !

 

Σε δράση πάντως δεν έλεγε και πολλά (συνήθως μόνο ουρλιαχτά άκουγες τύπου: "αστυνομία τα χέρια ψηλά", "μην κουνηθείς" κτλ) και κάτι τέτοια, όπως και το ότι πλάνα  ήταν αρκετά σκοτεινά. Εκεί νομίζω που στόχευε ο σκηνοθέτης όπως είπα και πριν, ήταν να είναι η σειρά περισσότερο ψυχολογική. Γι'αυτο και νομίζω ότι η σειρά ήταν και αρκετά καταθλιπτική. Πάντως σε φωτογραφία ήταν αρκετά κατώτερη σε σχέση με αντίστοιχες σειρές όπως αυτή του "αστυνόμου μπέκα" όπου η δεύτερη υπερείχε σαφώς σε φωτογραφία αλλά και σε δράση (βέβαια λίγο άδικη η σύγκριση αφού υπάρχει χρονική διαφορά 13 ετών μεταξύ τους αλλά οκ). Επίσης η σειρά περιείχε και αρκετά τολμηρές ερωτικές σκηνές για τα δεδομένα της εποχής. Στα συν πάντως και η πολύ καλή μουσική η οποία με τα διάφορα μουσικά θέματά της, κατάφερνε να εναλλάσει την διάθεση του θεατή και να τον προϊδεάζει για το ύφος της σκηνής που επρόκειτo να ακολουθήσει.

 

Πάντως εμένα με πιάνει νοσταλγία και ρεμβασμός βλέποντας πως άλλαξε η αισθητική μας απο το κάπως μακρινό 92 με το σήμερα. Χωρίς να θέλω να πέσω στο τρυπάκι "το παλιό=καλύτερο", κάποια πράγματα μου φαίνονταν πιο απλά απ ό,τι σήμερα όπως πχ η ενδυμασία και γενικά το όλο λουκ των γυναικών τότε. Περισσότερη απλότητα σε σχέση με την  (για τα γούστα μου μιλάω πάντα) "κακογουστιά" που επικρατεί σήμερα. Και φυσικά το γεγονός πως όλοι σχεδόν οι άντρςε τότε ξυρίζονταν! Η μόδα με τα μούσια ήταν άγνωστη.

 

Αρκετά λοιπόν καλή σειρούλα για τα δεδομένα της εποχής η οποία ήταν άφθονη και απο διδακτισμούς. Σήμερα υπάρχουν σίγουρα καλύτερα αστυνομικά. Αλλά η σειρά είναι και μια ευκαιρία για ένα ταξιδάκι εποχής.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να κοιταξεις στο youtube για το επεισοδιο παρωδια που εκαναν στην σειρα του 95, της Ελλαδος τα Παιδια.Μιλαμε πολυ γελιο.:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15838
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ad Astra: Το ειδα και εγω χθες το βραδυ και θα λεγα οτι συμφωνω σε πολλα σημεια με το φιλο tsaklas. Πολυ ωραια φωτογραφια, πολυ δυνατες ερμηνειες απο τον Μπραντ Πιτ κυριως αλλα και απο αλλους ηθοποιους. Ειχε ενδιαφερον, ειχε αυτο το αχανες του διαστηματος αλλα ηταν και λιγο βαρετη και αργη σε μερικα σημεια γιατι ετσι ηταν το υφος της. Καλλιτεχνικη δηλ με πολλες φιλοσοφικες αναζητησεις. Ηταν καλη αλλα νομιζω θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη.

 

Το τμημα ηθων το θυμαμαι μικρος και ειχα δει καποια επεισοδια τοτε και μερικα αργοτερα στο ιντερνετ πιο μεγαλος πια. Ηταν σιγουρα καλη για την εποχη της (και το μπατζετ της) με αξιολογους ηθοποιους. Οσον αφορα τη μοδα (ρουχα, μουσια κτλ) κυκλο κανουν και ξαναγυρνανε ολα.

 

Οσον αφορα "της ελαδος τα παιδια" απλα το λατρευω για το καμενο του χιουμορ και θα παει μακρια η συζητηση. Και φυσικα θυμαμαι το συγκεκριμενο επεισοδιο. Επισης ΜΑΚΡΑΝ αγαπημενος χαρακτηρας ο Τρυφων Σπιουνεας.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2177
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Της Ελλάδος τα παιδιά σαφώς καταπληκτικό. Ο Μπέζος νομίζω έδωσε ρέστα. Να πω όμως κάτι που με χάλαγε; Νομίζω ότι αν το σκηνικό διαδραματιζόταν σε στρατό ξηράς, θα ήταν πιο ταιριαστό απο τους "κυριλάτους" αεροπόρους. Τώρα να διαμαρτύρεται ο άλλος που υπηρετεί στην αεροπορία ότι δεν έχει..άδειες..ε είναι κάπως. Λεπτομέρεια ίσως θα πείτε, αλλά σε μια τόσο καλοφτιαγμένη σειρά, οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.

 

@deadneighbours

Aυτό λες;
 

 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23531
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2934 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

5 ώρες πριν, lovcom είπε:

 

μπλαμπλαπλα

 

(Βερόνικα Αργεντζή :love2:).

 

μπλαμπλαμπλα

 

Αυτή είναι η σωστή κριτική για τη σειρά. ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  904
  • Reputation:   5234
  • Achievement Points:  952
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Joker κανείς; Το είδα χτες και οφείλω να πω ότι ήταν καταπληκτικό! Δεν θα το χαρακτήριζα και αριστούργημα (είχε μερικές ατέλειες) αλλά είναι σίγουρα μία από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς (όχι πως έχει και πολύ ανταγωνισμό :lol:). Επίσης παρατήρησα ότι έχει μία Fight Club αισθητική (μια σκηνή είναι ξεκάθαρα εμπνευσμένη από το  Fight Club). Τι πιστεύετε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.