Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ/ΣΕΙΡΑ ΕΙΔΑΤΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάντως το WestWorld ανανεώθηκε και για 4η σεζόν!

Για όσους αντέχουν βέβαια  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 5.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το westworld ανανεώθηκε ήδη για 4η, 5η και 6η...

Θα κατακρεουργηθεί η αριστουργηματική πρώτη σεζον.

 

Οπότε μήπως να ετοιμαζόμαστε και για πιο απλωμένα storylines που δε θα ολοκληρώνονται σε μία σεζόν...? (όπως πχ έκανε το peaky blinders? )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ζήτω η wikipedia και τα διάφορα fandom wiki:) 

Τέτοιο θέμα είχα με το Blacklist. Εξαιρετικός James Spader, κράταγε μόνος του όλο το σώου (και ας ήθελα να κόψω φλέβες με ολους τους άλλους). Άντεξα 4,5 σεζόν. Είδα μέχρι το S05E16 τον Μάρτη του 18. Και μετα το παράτησα. Τώρα είναι στην 7η σεζόν. Όποτε με πιάνει η περιέργεια για το που εντέλει πήγε η όλη φάση με το σώου, διαβάζω τις περιλήψεις :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 ώρες πριν, germanicus είπε:

ζήτω η wikipedia και τα διάφορα fandom wiki:) 

Τέτοιο θέμα είχα με το Blacklist. Εξαιρετικός James Spader, κράταγε μόνος του όλο το σώου (και ας ήθελα να κόψω φλέβες με ολους τους άλλους). Άντεξα 4,5 σεζόν. Είδα μέχρι το S05E16 τον Μάρτη του 18. Και μετα το παράτησα. Τώρα είναι στην 7η σεζόν. Όποτε με πιάνει η περιέργεια για το που εντέλει πήγε η όλη φάση με το σώου, διαβάζω τις περιλήψεις :) 

 

:cheers5: 

 

Πόσους μας έχουν σώσει ειδικά τα fandom wiki. Ειδικά από πολύπλοκες σειρές που είχαν επεισόδια που έπρεπε να διαβάζεις ακριβώς τι παίζεται για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις με σαφή τρόπο.

 

Ακόμα δύο εξαιρετικά επεισόδια για το The Last Dance. Αν μετά το 4ο και την ιστορία του πως ο Michael ξεπέρασε τους Bad Boys, υπάρχει ακόμα κόσμος που δεν τον θεωρεί τον GOAT, πραγματικά δε θα αρχίζω ή συνεχίζω συζητήσεις με τα συγκεκριμένα άτομα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

4 ώρες πριν, germanicus είπε:

Όποτε με πιάνει η περιέργεια για το που εντέλει πήγε η όλη φάση με το σώου, διαβάζω τις περιλήψεις

Το θέμα με το Westworld είναι ότι αποκλείεται να βγάλεις άκρη ακόμα και από τις περιλήψεις. Δε γίνεται τίποτα που να βγάζει νόημα. Το ξαναλέω: Στο προηγούμενο επεισόδιο έσκασε μύτη από το δίπλα στούντιο ο Όπτιμους Πράιμ. Γιατί; Γιατί σίγουρα (όπως και στο Λοστ) κάποιοι έχουν βάλει στοίχημα ότι τα χάπατα θα το φάνε ΚΑΙ αυτό. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

33 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Το θέμα με το Westworld είναι ότι αποκλείεται να βγάλεις άκρη ακόμα και από τις περιλήψεις. Δε γίνεται τίποτα που να βγάζει νόημα. Το ξαναλέω: Στο προηγούμενο επεισόδιο έσκασε μύτη από το δίπλα στούντιο ο Όπτιμους Πράιμ. Γιατί; Γιατί σίγουρα (όπως και στο Λοστ) κάποιοι έχουν βάλει στοίχημα ότι τα χάπατα θα το φάνε ΚΑΙ αυτό. :lol:

 

Χρήσιμο είναι αυτό πάντως, γιατί το Westworld έχει και 300 χαρακτήρες, άρα μπορεί στο τέλος της σεζόν να σκάσει ο Thanos και να εξαφανίσει τους μισούς :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 ώρες πριν, germanicus είπε:

ζήτω η wikipedia και τα διάφορα fandom wiki:) 

Τέτοιο θέμα είχα με το Blacklist. Εξαιρετικός James Spader, κράταγε μόνος του όλο το σώου (και ας ήθελα να κόψω φλέβες με ολους τους άλλους). Άντεξα 4,5 σεζόν. Είδα μέχρι το S05E16 τον Μάρτη του 18. Και μετα το παράτησα. Τώρα είναι στην 7η σεζόν. Όποτε με πιάνει η περιέργεια για το που εντέλει πήγε η όλη φάση με το σώου, διαβάζω τις περιλήψεις :) 

 

:cheers5: 

Θα σου πω μόνο το εξής. Την Cabal, ακόμη την περιμένουμε... Κατά τ' άλλα η σειρά τα "σπάει", αλλά πλέον δυσκολεύομαι και εκεί να παρακολουθώ επεισόδιο-επεισόδιο και περιμένω να μαζευτούν κάποια λίγα τουλάχιστον. Δε ξέρω... Από τη μία είμαι κατά του binge-watch, από την άλλη σε κάποιες σειρές βρε παιδί μου δεν παλεύεται η αναμονή... Και τις περιπτώσεις όπως τον κορονοϊό που τις βάζεις που ΔΕΝ ολοκληρώθηκε η τελευταία "The Walking Dead" σαίζον (την έκοψαν!) και το "Supernatural" και άλλες τραβάνε για μήνες μετά τη συνέχειά τους! Και πως θα είναι άραγε από δω και πέρα οι τηλεοπτικές σαιζόν (να ζούμε πρώτα, βέβαια)...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι Daft Punk γράφουν τη μουσική για τη νέα ταινία του Ντάριο Αρτζέντο

Fans του ιταλού σκηνοθέτη οι Daft Punk, τον προσέγγισαν οι ίδιοι.

 

Τη μουσική για τη νέα ταινία του Ντάριο Αρτζέντο έγραψαν οι Daft Punk. Πρόκειται για την πρώτη ταινία του (σχεδόν) 80χρονου σκηνοθέτη μετά από 8 χρόνια. Occhiali Neri είναι ο τίτλος της ταινίας, ήτοι... "Μαύρα Γυαλιά", ενώ έγινε γνωστό ότι σ' αυτό θα πρωταγωνιστεί η κόρη του, Άζια Αρτζέντο.

 

Μιλώντας στη La Repubblica, ο ιταλός σκηνοθέτης αποκάλυψε ότι οι Daft Punk είναι fans της δουλειάς του και, μόλις έμαθαν ότι ξεκίνησε να γυρίζει μια νέα ταινία, ήρθαν σε επαφή μαζί του με ένα αίτημα να δουλέψουν μαζί στον τομέα της μουσικής.

 

Ανέφερε, μάλιστα, ότι περιμένει σύντομα να του στείλουν τα πρώτα κομμάτια, ενώ θα ακολουθήσει από την πλευρά τους -κορονοϊού επιτρέποντος- και ένα ταξίδι στη Ρώμη, προκειμένου να γνωριστούν και από κοντά.

 

 

 

Ημερομηνία: 28 Απριλίου 2020

Πηγή: https://www.avopolis.gr/music-news/international-news/70428-oi-daft-punk-grafoun-ti-mousiki-gia-ti-nea-tou-dario-artzento

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt1614989]

Ήξερα πως ήταν καλό. Δεν ήξερα πως ήταν τόσο καλό! 7+ με χαρακτηριστική άνεση :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 28/4/2020 στο 1:32 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Θέλω να ανοίξω δεκάδες λογαριασμούς στο imdb για να φλομώσω στους άσους το Westworld. Έχει εξελιχθεί σε απίστευτο αίσχος.

 

Τη σειρά δεν την έχω δει (και αμφιβάλλω αν θα κάτσω να τη δω ποτέ με τα τόσα αρνητικά που έχω διαβάσει). Είδα όμως την ταινία σχετικά πρόσφατα και ήταν απογοητευτική 

 

49 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Ήξερα πως ήταν καλό. Δεν ήξερα πως ήταν τόσο καλό! 7+ με χαρακτηριστική άνεση :) 

 

 

Σκανδιναβικό σινεμά :) Ο,τι καλυτερο!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

4 min ago , Γάντζος said:

 

Σκανδιναβικό σινεμά :) Ο,τι καλυτερο!!


με τίποτα :) αυτή την κουβέντα την άκουγα πριν από 30 χρόνια για τον Ευρωπαϊκό κινηματογράφο (και ειδικά για τα Γαλλικά). Η μόνη αλήθεια είναι πως όταν βγαίνει κάτι καλό από εκεί, τότε είναι τρομερά αξιόλογο, πιθανότατα διότι είναι τόσο διαφορετικό από τον Αμερικάνικο κινηματογράφο. Άμα όμως το πιάσεις ως σύνολο παραγωγής, είναι αμέτρητες οι φόλες και εκεί.

Απλώς με τον Αμερικάνικο φτάνουν στα αυτιά μας πράγματα όπως ο Adam Sandler και φρίττουμε. Εάν έφταναν και τα αντίστοιχα από τους άλλους, εκεί να δεις πως θα φρίτταμε :) Inception λχ δεν έχουν βγάλει οι Ευρωπαίοι :) 

 

:cheers5: 

υγ προφανώς την καταβρίσκω και εγώ όταν βγαίνει κάποιο καλό Σκανδιναβικό αστυνομικό/περιπέτεια :) πάρα πολύ :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

 

[imdb=tt1614989]

 

Ήξερα πως ήταν καλό. Δεν ήξερα πως ήταν τόσο καλό! 7+ με χαρακτηριστική άνεση :) 

 

:cheers5: 

 

Από τις καλύτερες μεταφορές βιβλίου σε ταινία που έχω δει. Το βιβλίο του (αγαπημένου μου) Nesbo είναι τρομερό και μου άρεσε το πως η ταινία κατάφερε να αποτυπώσει τις πολύ έντονες και αγωνιώδεις σκηνές του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχω δει αρκετές σκανδιναβικές ταινίες και σπάνια έχω πέσει σε φόλα. Το πιο πρόσφατο misfire ήταν το δανέζικο "A second chance" το οποίο είχε προβληματικό σενάριο.

 

Γενικά μου αρέσει το σινεμά τους γιατί είναι αρκετά ρεαλιστικό. Εντωμεταξύ είδα επιτέλους τον πρώτο μου Μπέργκμαν και ήταν φανταστικός. Αναφέρομαι στο κάργα καταθλιπτικό "Autumn Sonata".. ταινιαρα :)

 

[imdb=tt0077711]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν πέφτεις σε φόλα διότι κάνεις διαλογή. Επιπρόσθετα κάνεις διαλογή από το υλικό που έχουν διαλέξει κάποιοι άλλοι :) 

 

Για να στο θέσω ανάποδα, άμα μιλήσεις σε Αμερικάνο για Ελληνικό σινεμά θα σου μιλήσει για Αγγελόπουλο και Λάνθιμο... Όοοοοοολα τα άλλα τα καλούδια που έχουμε, ούτε που τα έχει πάρει πρέφα :) 

 

:cheers5: 

 

υγ μη πεταχτεί κανείς να πει "δεν υπάρχουν μόνο αυτοί οι δυο". όχι άμα δεν θέλει να τον θεωρήσω ηλίθιο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

11 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Δεν πέφτεις σε φόλα διότι κάνεις διαλογή. 

 

Busted :obelix:

 

Και μιας και είπες για ελληνικό κινηματογράφο έχω ψηθεί να δω αυτό γιατι crime, noir κτλ

 

 

Και αυτό

 

 

Και τα δύο φαίνεται να μην ανήκουν στο δύσκολο ελληνικο weird wave σινεμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt6499752]

 

εξαιρετικό sci-fi. Αρκετά b-movie όσον αφορά το budget του. Τρόπον τινά σαν το Ex Machina. Και σε κόστος και σε αισθητική και σε πολλά ακόμα. Απ'ότι βλέπω, δυνατές κριτικές έχει και η επόμενη ταινία του σκηνοθέτη, Invisible Man, η οποία όμως είναι thriller και δεν τα πάω καλά με δαύτες :)

 

7+ και ίσως να δούμε πολύ καλά πράγματα από τον Leigh Whannell στο μέλλον.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12910
  • Reputation:   94409
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

15 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Από τις καλύτερες μεταφορές βιβλίου σε ταινία που έχω δει. Το βιβλίο του (αγαπημένου μου) Nesbo είναι τρομερό και μου άρεσε το πως η ταινία κατάφερε να αποτυπώσει τις πολύ έντονες και αγωνιώδεις σκηνές του.

 

Θα συμφωνήσω! :)

 

Η συγκεκριμένη ταινία αποτυπώνει πολύ όμορφα την πλοκή του βιβλίου (το οποίο είναι από τις λίγες φορές που το διάβασα μετά την ταινία).

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt3794354]

 

Κάθισα και είδα το Sonic the Hedgehog. Δεν υπήρξα ποτέ μεγάλος φαν των βιντεοπαιχνιδιών Sonic, γνώριζα ωστόσο κάποια βασικά μέρη της μυθολογίας του και ανέμενα να δω την ταινία για τον χαρακτήρα. Η ιστορία της παραγωγής της ταινίας είναι και μια ιστορία εξιλέωσης, καθώς μετά το απογοητευτικό πρώτο trailer, οι συντελεστές της ταινίας ευτυχώς άκουσαν το κοινό και διόρθωσαν πολλά σχεδιαστικά σφάλματα ιδίως στον πρωταγωνιστή της ταινίας κάτι που φάνηκε με το εξαιρετικό δεύτερο τρέιλερ. Πράγματι το Sonic αποτελεί πολύ ευχάριστη έκπληξη. Με διάρκεια λίγο κάτω από τα 100 λεπτά έχει λίγους χαρακτήρες, οι οποίοι αναπτύσσονται σωστά. Πιστεύω ότι αν είχε 10-15 ακόμα λεπτά ίσως είχε και ακόμα καλύτερη διάρθρωση πλοκής, αλλά και πάλι ήταν μια χαρά. Το χιούμορ απευθυνόταν σε μικρότερες ηλικίες, αλλά έπιασα τον εαυτό μου να γελάει σε 1-2 σημεία, ενώ πολύ θετικό ήταν ότι είχε κάμποση δράση και ευρηματικές σκηνές με τη χρήση των rings. MVP ο Jim Carey, εδώ και χρόνια δεν τον έχω απολαύσει να κάνει αυτό το απίστευτο overacting του. Συγκαταλέγεται μεταξύ των αγαπημένων μου ηθοποιών και είναι κρίμα που τα τελευταία χρόνια δείχνει πως περνάει ένα mental breakdown, αλλά η κωμική ερμηνεία του μού θύμισε έναν Carey από τα παλιά. Χαίρομαι που μας άφησαν υπόνοιες για sequel, ανυπομονώ για επιστροφή του Robotnik, αλλά και εισαγωγή του Tails και του Knuckles σε κάποια επόμενη ταινία. Ευχάριστη ταινιούλα, έκπληξη βάσει προσδοκιών και σίγουρα διασκεδαστική και πιστή στο design των χαρακτήρων, το Sonic αξίζει για ένα ψυχαγωγικό διωράκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt1800241]


Εκπληκτικό παίξιμο από όλους τους ηθοποιούς. Εκπληκτικό. Λογικό που προταθήκαν όλοι για Όσκαρ. Λογικό επίσης που κέρδισε το Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture στα Screen Actors Guild Awards. Από εκεί και πέρα όμως, παρασύρθηκα από την ατάκα "Riotously funny" στην κριτική του rotten. Περίμενα λοιπόν ότι θα λιώσω από τα γέλια. Δεν. :) Και συνολικά μπορεί να ειπώθηκε η ιστορία με καλό ρυθμό και με ιδιαιτερότητα, αλλά δεν με άγγιξε. 6/10

 

 

[imdb=tt3659388]

 

Δεν ξέρω γιατί τόσο καιρό τη σνόμπαρα... :) Πάρα πολύ καλή :) Από τις μπλοκμπαστεριές που κάνουν τα πιτσιρίκια να αγαπήσουν την επιστήμη και τη sci-fi. Εικάζω ότι το βιβλίο θα είναι ακόμα καλύτερο, διότι έχω διαβάσει πως είναι τρομακτικά ρεαλιστικό στα πως και στα γιατί. Μπορεί να συμβαίνουν πράγματα που έχουν λίγες πιθανότητες, αλλά δεν έχει midichlorians ή ftl ταξίδια :) Κάποια από αυτά έχουν μεταφερθεί στην οθόνη και εικάζω μόνο όσα θα προλάβαινε να αφομοιώσει το πλήθος :) Βρήκα κάπως τυπική τη δομή του

 

 

 

 


εισαγωγή - πρόβλημα - πάλη για τη λύση - όλα πάνε ξαφνικά στραβά - ξανά πάλη για τη λύση αλλά πιο δύσκολα - φινάλε με κάποια ζόρια, αλλά ευτυχές
 

 


 

 

αλλά ήταν τόσα τα υπόλοιπα θετικά του, που δεν με χάλασε. Η αλήθεια είναι πως ήθελα και κάτι predictable σε αυτό το σκέλος αυτή τη στιγμή :)

 

Αυτή η εισροή όμως Κινέζων μέσα σε ταινίες προκειμένου να τις παίξουν μετά οι Κινέζοι στη χώρα τους (διότι έχουν όριο στο πόσες ξένες ταινιες θα παίξουν, οπότε πολλά στουντιο χώνουν Κινέζους ηθοποιούς για να περάσουν οι ταινίες) είναι γελοία :) Δεν έχω πρόβλημα να υπάρχουν Κινέζοι. Έχω όμως πρόβλημα να φυτεύονται μέσα στις ταινίες χωρίς αυτό να εξυπηρετεί πραγματικά την πλοκή της ιστορίας.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

5 λεπτά πριν, germanicus είπε:

[imdb=tt3659388]

 

 

Δεν ξέρω γιατί τόσο καιρό τη σνόμπαρα... :) Πάρα πολύ καλή :) Από τις μπλοκμπαστεριές που κάνουν τα πιτσιρίκια να αγαπήσουν την επιστήμη και τη sci-fi. Εικάζω ότι το βιβλίο θα είναι ακόμα καλύτερο, διότι έχω διαβάσει πως είναι τρομακτικά ρεαλιστικό στα πως και στα γιατί. Μπορεί να συμβαίνουν πράγματα που έχουν λίγες πιθανότητες, αλλά δεν έχει midichlorians ή ftl ταξίδια :) Κάποια από αυτά έχουν μεταφερθεί στην οθόνη και εικάζω μόνο όσα θα προλάβαινε να αφομοιώσει το πλήθος :) Βρήκα κάπως τυπική τη δομή του

 

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

 


εισαγωγή - πρόβλημα - πάλη για τη λύση - όλα πάνε ξαφνικά στραβά - ξανά πάλη για τη λύση αλλά πιο δύσκολα - φινάλε με κάποια ζόρια, αλλά ευτυχές
 

 


 

 

αλλά ήταν τόσα τα υπόλοιπα θετικά του, που δεν με χάλασε. Η αλήθεια είναι πως ήθελα και κάτι predictable σε αυτό το σκέλος αυτή τη στιγμή :)

 

Αυτή η εισροή όμως Κινέζων μέσα σε ταινίες προκειμένου να τις παίξουν μετά οι Κινέζοι στη χώρα τους (διότι έχουν όριο στο πόσες ξένες ταινιες θα παίξουν, οπότε πολλά στουντιο χώνουν Κινέζους ηθοποιούς για να περάσουν οι ταινίες) είναι γελοία :) Δεν έχω πρόβλημα να υπάρχουν Κινέζοι. Έχω όμως πρόβλημα να φυτεύονται μέσα στις ταινίες χωρίς αυτό να εξυπηρετεί πραγματικά την πλοκή της ιστορίας.

 

:cheers5: 

 

H ταινία είναι πολύ καλό adaptation του βιβλίου. Το βιβλίο όπως στις περισσότερες περιπτώσεις, μου άρεσε περισσότερο και ένιωσα ακριβώς αυτό που λες, σου φαίνονται τρομερά ρεαλιστικά όσα περιγράφονται παρά το γεγονός ότι δεν έχουν συμβεί στην πραγματικότητα. Το βιβλίο περιέχει επίσης πλήθος επιστημονικών όρων, τους οποίους αναλύει επιτυχημένα και σε βάζει στο κλίμα, παρά το γεγονός ότι μπορεί να μην έχεις ιδέα περί αυτών, είναι γενικότερα πάρα πολύ ωραίο, έχει δράση, έχει λίγο απομόνωση και κατάθλιψη, έχει χιούμορ και η ταινία με μάστορες τους Ridley Scott και Matt Damon καταφέρνει να τα αποτυπώσει σε μεγάλο βαθμό. Συν τις πανέμορφες εικόνες, έχω διαβάσει αρκετά άρθρα με backstage φωτογραφίες με το σε ποια σημεία γυρίστηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

11 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Αυτή η εισροή όμως Κινέζων μέσα σε ταινίες προκειμένου να τις παίξουν μετά οι Κινέζοι στη χώρα τους (διότι έχουν όριο στο πόσες ξένες ταινιες θα παίξουν, οπότε πολλά στουντιο χώνουν Κινέζους ηθοποιούς για να περάσουν οι ταινίες) είναι γελοία :) Δεν έχω πρόβλημα να υπάρχουν Κινέζοι. Έχω όμως πρόβλημα να φυτεύονται μέσα στις ταινίες χωρίς αυτό να εξυπηρετεί πραγματικά την πλοκή της ιστορίας.

Κι εμένα μου την δίνει αυτή η τακτική αλλά στην συγκεκριμένη ταινία δεν ήταν τόσο κακή η εκτέλεση. Οι Κινέζοι ήταν καλά ενταγμένοι στην πλοκή και δεν έβγαζε μάτι ότι τους έβαλαν για το marketing.

 

Δες π.χ. Transformers 4 ή xXx: Return of Xander Cage :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 4/25/2020 at 6:16 AM, germanicus said:

Bulls είχα κατορθώσει να δω δια ζώσης μόλις μια φορά. Σε preseason game. Είχαμε πάρει εισιτήρια στο τρίτο (3!!!) διάζωμα και δεν έβλεπα τίποτα! :D Λες και παίζαν σε τραπουλόχαρτο :) κάπως έτσι μου έχει μείνει :) 

 

 

 

μια γεύση του τι εννοώ :) η θέα ενός basketball field court από ένα τρίτο διάζωμα :D 

 

image.png

από το The Last Dance S01E05 στο 46ο λεπτό του επεισοδίου :) (νταξ. το είδα στη ταμπλέτα, οπότε δεν χρειάστηκε καμία συγκλονιστική ανάλυση. αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνετε πόσο μικροσκοπικοί φαίνονταν οι παίχτες :D ανάθεμα κι άμα καταλάβαινα ποιος είναι ποιος... μπορεί και να μη ξεχώριζα εάν είναι λευκός ή μαύρος. με αυτή την εντύπωση έχω μείνει :)  )

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

 

μια γεύση του τι εννοώ :) η θέα ενός basketball field court από ένα τρίτο διάζωμα :D 

 

image.png

από το The Last Dance S01E05 στο 46ο λεπτό του επεισοδίου :) (νταξ. το είδα στη ταμπλέτα, οπότε δεν χρειάστηκε καμία συγκλονιστική ανάλυση. αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνετε πόσο μικροσκοπικοί φαίνονταν οι παίχτες :D ανάθεμα κι άμα καταλάβαινα ποιος είναι ποιος... μπορεί και να μη ξεχώριζα εάν είναι λευκός ή μαύρος. με αυτή την εντύπωση έχω μείνει :)  )

 

:cheers5: 

 

Βλέπεις δε βλέπεις, αυτές είναι εμπειρίες ζωής που θα θυμάται κανείς για πάντα :) Και εγώ τους Iron Maiden πριν 2 χρόνια από μακριά απόσταση τους είδα, αλλά δε σταμάτησα να ανατριχιάζω σε όλη τη συναυλία :) Πάντως κάποια στιγμή, ο πατέρας μου μού έδειξε φωτογραφίες από το ματς του Jordan με την Εθνική Ελλάδος, όταν ήρθε με το North Carolina. Μάλιστα ήταν τεράστια έκπληξη, γιατί η πρώτη φωτό ήταν ο Jordan πλάτη με το όνομα του και το 23 από κάτω και με ρώτησε αν τον αναγνωρίζω, δε μου είχε πει την ιστορία για το πως είδε το ματς :) Ύστερα μου την εξιστόρησε και το γεγονός ότι είμαστε 100% μπασκετική οικογένεια (ο πατέρας μου έπαιξε για κάποια χρόνια μπάσκετ, το ίδιο και εγώ με τον αδερφό μου) ενίσχυσε κατά πολύ το δέος και τη συγκίνηση του να κρατώ τέτοιο φωτογραφικό υλικό στα χέρια μου. Όπως και να 'χει ή αύριο ή μεθαύριο θα δω τα επεισόδια και έχω να πω ότι αδημονώ, ιδίως αν εμφανίζεται ο Kobe, το προσωπικό μου ίνδαλμα και ο άνθρωπος που με έκανε να ερωτευτώ την πορτοκαλί θεά :D 

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt2397535]


Βασισμένη στην ιστοριούλα All you Zombies από το 1958, του Robert Heinlein (ο λιγότερο γνωστός στα πάτρια από τους Big Three του Sci Fi). "Απλή" ιστορία, απλά γυρισμένη :) ΙΜΗΟ γίνεται αρκετά προφανές αρκετά νωρίς το που το πάει. :) Δεν μασκαρεύεται και τόσο εύκολα η φάση :) Από την ανάποδη όμως, βασίζεται σε μια εξαιρετική ιδέα και είναι πολύ όμορφα αποτυπωμένη στην οθόνη. Είναι καλό science fiction της χρυσής εποχής. Είναι απλό, βασίζεται σε πολύ βασικές ιδέες, αλλά ταυτόχρονα είναι διαμαντάκι. Θα μπορούσα να πω ότι είναι σαν ένα καλοψημένο σουβλάκι από καλό κρέας και με τις σωστές αναλογίες λίπους, ψαχνού, αλατοπίπερου, ρίγανης και λεμονιού στη σωστή θερμοκρασία με το ψωμάκι στα κάρβουνα από δίπλα. Δεν έχει γκουρμέ φιοριτούρες (όπως λχ είναι ένα πιάτο σε 3αστερο Michelin ή ένα sci fi του Nolan), αλλά έχει τα απολύτως βασικά και ουσιώδη που κάνουν κάποιον να αγαπά τη scifi ή τα σουβλάκια :) 

 

7+/10 με τεράστια άνεση. :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ετησια υπενθυμιση για το μεγαλειο του ''Band of Brothers'' :) 

 

 

 

[imdb=tt0185906]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

[imdb=tt2467372]

 

Έχοντας δει τα τελευταία χρόνια σχεδόν ό,τι sitcom έχει κάνει μπαμ στον κόσμο, έτρεφα μια ιδιαίτερη αγάπη για workplace κωμωδίες όπως το The Office και το Parks and Recreation. Έτσι από άτομα που δούλεψαν σε αυτές τις παραγωγές μας ήρθε το Brooklyn Nine-Nine και η αλήθεια είναι πως το άφησα κάποια χρόνια για να το δω και έπραξα πολύ σωστά. Είναι εξαιρετική κωμωδία για binge watching γεμάτη τρομερές ατάκες και σίγουρα μερικές εκφράσεις που έχουν μπει για τα καλά στην ποπ κουλτούρα.

 

Αν κάτι πρέπει να δώσω στους σεναριογράφους είναι πρώτον πόσο καλογραμμένη είναι κάθε εξέλιξη π.χ. το κεντρικό μας love story δεν είναι καθόλου forced όπως σε άλλες σειρές, αλλά εξελίσσεται εκπληκτικά όσο περνάνε η σεζόν και δεύτερον ότι κάθε μα κάθε χαρακτήρας που εμφανίζεται στο καστ είναι διαμάντι και σε κερδίζει σε κάθε επεισόδιο. Όλοι έχουν τις στιγμές τους, όλοι αναπτύσσονται όμορφα, όλοι έχουν ατακάρες και η επιλογή ηθοποιού που έχει γίνει για τον καθένα είναι εξαιρετική. Ειδική μνεία στον αγέλαστο Captain Holt και το δίδυμο Scully-Hitchcock που χαλαρά έβλεπα σε spin-off. Κατ' αυτόν τον τρόπο καταφέρνουν να βάζουν και τον τηλεθεατή στο παιχνίδι και δένεσαι μαζί τους, νιώθεις κάθε εξέλιξη. Για παράδειγμα (και αυτό θα το καταλάβουν όσοι έχουν δει τη σειρά, οι υπόλοιποι δείτε την για να καταλάβετε τι παίζει) με όσους ξέρω που την έχουν δει, δεν υπάρχει κάποιος που όταν η Amy έκανε το double tuck δε φώναζε στην οθόνη: "Jake γύρνα πίσω και δες τι έκανε, ΓΥΡΝΑ ΤΩΡΑ!". Το να καταφέρεις κάτι τέτοιο μόλις στη δεύτερη σεζόν δείχνει πόσο καλό γράψιμο έχει αυτή η σειρά και έχουν υπάρξει κι άλλες τέτοιες στιγμές.

 

Αυτή τη στιγμή τελειώνω την τέταρτη σεζόν και το πάω με χαλαρό ρυθμό για να την απολαμβάνω, ωστόσο η ποιοτική στάθμη παραμένει πολύ υψηλή σε όλη τη διάρκειά του μέχρι τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3289
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

[imdb=tt1051906]

 

 

Καλούτσικη ταινία τρόμου

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

την είδες? θα την δεις? τι? :D 
 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3289
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

[imdb=tt4951982]

 

 

Την είδα σήμερα.

Η ταινία εμπνέεται από την αξέχαστη αληθινή ιστορία του K-141 KURSK, ενός ρωσικού πυρηνικού υποβρυχίου που βυθίστηκε στον πυθμένα της θάλασσας του Μπάρεντς στον ανατολικό Αρκτικό ωκεανό, τον Αύγουστο του 2000. Επρόκειτο για μια απλή ναυτική άσκηση που όμως είχε τραγική κατάληξη, με τη ρωσική κυβέρνηση να αρνείται – για πέντε μέρες – τη βοήθεια από τις ξένες κυβερνήσεις, προτού τελικά συμφωνήσει να δεχθεί τη συνδρομή της βρετανικής και της νορβηγικής κυβέρνησης.

 

 

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

[imdb=tt5027774]

 

Καλά την φοβόμουν αυτή εδώ :) Coen καταστάσεις και ενώ δεν με απωθούν, δεν με ελκύουν όμως :) Το είχα ψυλλιαστεί, αλλά με παρέσυραν οι πάρα πολύ καλές βαθμολογίες γενικώς και ο χαρακτηρισμός της ως comedy/crime στο imdb. Ήταν και δεν ήταν :lol: Εξαιρετική ηθοποιία από Frances McDormand και Sam Rockwell. (η πρώτη λέει ότι εμπνεύστηκε από τον John Wayne γενικώς και ο δεύτερος από τον Lee Marvin στο The Man who shot Liberty Valance). Δεν με αφορούσε όμως η ιστορία :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.